[ NikolaVeber @ 09.12.2003. 17:36 ] @
Pozdrav !

Cini mi se da tomica dade link na specifikaciju XSL-a.... Cemu to ? U stvari, zar ne moze to da se obavi XHTML-om ?

I voleo bih da cujem konkretne primere i iskustva - ko je i za sta to koristio.

Hvala !
[ -zombie- @ 10.12.2003. 05:23 ] @
ovaj. ne baš. XSL služi za malo drugačije stvari od (X)HTMLa.

prvo mali uvod. XSL je eXtensible Style Language, i možete ga posmatrati (iz daleka) kao CSS za XML.

znači, to je jezik stilova za XML. sastoji se od dva prilično različita dela. prvi se zove samo XSL, ili XSL-Fo (Formating Objects) i u suštini služi slično kao i CSS za stilizovanje XML dokumenata pri prikazu. ovo pri prikazu shvatiti samo opisno, jer se XSL može rendati osim na ekran i štampač, i u recimo PDF fajlove, naravno i u .PS i još nekoliko formata..

drugi deo je XSL/T iliti XSL Transformacije. to je XML jezik koji opisuje konvertovanje jednog XML fajla u drugi XML (ili pak u običan text, HTML, a možda i u neke binarne formate)

inače, iako je prvenstveno napravljen za konverziju ulaznog XML fajla (koji treba prikazati) u drugi XML fajl pogodan za stilizovanje sa XSLom, odavno se XSL/T koristi i kao general-purpose XML-to-anything konvertor.


a na webu (valjda se tvoje pitanje odnosi na web, čim si pitao za xhtml), od XSLa se najčešće koristi XSL/T, i to da zameni PHP ili neki drugi serverski jezik. radi tako što ulazne podatke u XML formatu (iz baze ili nekog drugog externog izvora) konvertuje u HTML pre slanja browseru.

znači, pitanje nije XSL ili XHTML, već kako ih koristiti zajedno ;)
[ -zombie- @ 10.12.2003. 05:45 ] @
e da, pitao si i za iskustva. pa osim za navedeni primer (XML+XSL/T = HTML) koristili smo ga i u jednoj (povećoj) desktop aplikaciji za kreiranje izveštaja.

to je bila delphi aplikacija, a kako su naši izveštaji bili jaako komplexni, puno slika, podataka razbacanih, pa onda često različiti za svakog klijenta, a i kako je QuickReports iz delphija 6 bio malo bugovit, opredelili smo se za XSL.

koristili smo Apache FOP (formating objects processor) implementaciju sa apače xml projekta http://xml.apache.org/fop

on u sebi sadrži i XSL/T transformer, a ima i render za FO, i kao izlaz, jedna od opcija je i PDF koji smo mi koristili.

(a kao dodatna opcija koja nam je odgovarala je i to što u FOPu postoji i dobar render SVG vektorskog XML formata za slike koji nam je bio neophodan zbog velikog broja slika koje su morale biti perfektno odštampane)


znači, ukratko ceo postupak je bio sledeći: iz baze se vade textualni podaci, organizuju i pravi se XML, paralelno se koriste drugi podaci, i pravi se SVG, koji se embeduje u prvi XML, to se prosleđuje FOPu, on pravi PDF, i otvara se adobe acrobat gde korisnik može da pregleda, odštampa ili pak snimi izveštaj...

jedino što je sve ovo bilo malo sporo, jer je FOP rađen u javi..


// inače: cela ova tema je više za XML forum, pa se moli neki moderator da je prebaci tamo, ili bar u čekaonicu da je ja preuzmem...
[ NikolaVeber @ 10.12.2003. 13:10 ] @
Izvini za izbor foruma... mislio sam uglavnom na web (ostala polja mi nisu u trenutku pala na pamet).

Hvala !

Offtopic :
Zar je moguce da je java toliko spora ... sada cekam povoljan momenat da ugrabim vreme za c++ ili javu, pa me svaka poruka tipa "java je spora" odvraca od nje.
A npr kod mene na faxu (koji vazi za jedan od najboljih u Nemackoj), uce Javu... Da li je moguce uraditi recimo desktop aplikaciju pristojne brzine u Javi ?
[ -zombie- @ 11.12.2003. 04:48 ] @
pa.. zavisi šta podrazumevaš pod "toliko spora" i "pristojne brzine".

sporost relativno komplexne aplikacije se ne primećuje značajno već na brzinama procesora od oko 600-700Mhz (vrlo odokativna procena). znači, po današnjem (ili čak sutrašnjem standardu hardvera) nije problem, ali mi smo pravili komercijalnu aplikaciju koja je trebala da se vrti i na potencijalno starijim mašinama..


a inače, java se uči na mnogim univerzitetima na studijama CSa (recimo čak i na najboljem IT univerzitetu -- MITu ;) u poslednjih par godina (i još najmanje narednih par godina), gde je zamenila najčešće paskal ili ne znam ja koje druge jezike. a zgodna je za studente jer prilično forsira takozvanu "najbolju praxu", mada ni ona nije svemoguća (špageti kod je moguće pisati u svakom programskom jeziku ;).

zato, ako nemaš nekog programerskog iskustva do sada, slobodno može java da ti bude prvi jezik. prilično je dobra za tu ulogu...
[ NikolaVeber @ 11.12.2003. 11:38 ] @
Programerskog iskustva imam podosta, ali je ograniceno na skripting jezike (PHP i JavaScript). Medjutim, cini mi se da je Java mnogo robustnija alatka...
Nego, jel ona dobra samo za pocetak, ili se na nju moze racunati i u buduce ?
[ Buum @ 11.12.2003. 13:12 ] @
Naravno da se na Javu može računati i ubuduće, a pogotovu ako hoćeš da se baviš server side programiranjem.