[ aleksej77 @ 13.06.2009. 10:00 ] @
Firma nam ima nekoliko sajtova, ali preko jednog ostvarujemo oko 90 posto zarade.I dosta ulazemo u marketing ( baneri, promocija,textualne reklame) .

Da li je pametno na tom sajtu reklamirati druge sajtove nase firme? Pre svega, ni na jednom drugom sajtu , nema usluga koji bi mogle da budu u ravni sa glavnim sajtom-u materijalnom smislu, ali ti drugi sajtovi mogu da donesu dobru dobit. Jedna je varijanta da neke usluge postavimo na glavni sajt, tako da posetioci ne odlazeci sa sajta mogu da vide nove usluge, ali za neke usluge i proizvode jednostavno ne moze, jer nemaju veze sa sajtom, a i ciljna grupa nije ista. Ono sto me brine je, ako postavimo reklame za druge sajtove, i nekim posetiocima se svidi taj drugi sajt,oni ce mozda kupiti uslugu/proizvod na tom drugom sajtu, ali ce sigurno mnogo manja biti dobit, nego da su ostali na glavnom. ali jednostavno mi je zao da ne iskoristim veliku posecenost na glavnom sajtu, i svim onim korisnicima koji nisu platili uslugu/ proizvod na glavnom, ne ponudim druge stvari...
[ Aleksandar Klickovic @ 13.06.2009. 23:10 ] @
Pokusajte sa up-sales varijantom..

Ne znam kako je koncipirana prodaja na glavnom sajtu, ali ako je neka vrsta korpe, mozete, nakon sto kupac unese podatke i poruci neki vas proizvod, da mu ponudite i jos neke sadrzaje sa vasih "partnerskih" sajtova.. Jednostavno umesto one strane koja ispise : "Hvala sto ste porucili i sl..." neka se doda jos jedan red texta : "Mozda Vas zanimaju jos neki proizvodi" i ispod 5-6 banera Vasih drugih sajtova..

Pohvalno je razmisljanje u pravcu zasto ne iskoristiti veliku posecenost glavnog sajta. Da li radite anketiranje posetilaca i prikupljanje nekih osnovnih informacija (e-mail adresa prvenstveno i ispitivanje tipa pol, godine, i jos neki faktori) u zamenu za neke beneficije koje oni mogu da ostvare (2% popusta ako se registruju, download kataloga i sl..). Naravno trebalo bi i da pitate posetioce da li zele da ih izvestavate o povremenim novitetima na sajtu i ukoliko prihvate mozete u e-mail kampanji da im prezentujete usluge/proizvode sa vasih drugih sajtova.

Pozdrav!
[ aleksej77 @ 14.06.2009. 16:50 ] @
Odlicna je ideja , Aleksandre, da kada korisnik vec kupi proizvod, da mu se diskretno ponudi jos nesto .Nemamo prodavnicu, vec kontakt formu, i mozemo na strani, kada korisnik posalje narudzbenicu, pored zahvalnice, i objave da je uspesno poslao narudzbenicu, objaviti reklame, znaci samo na toj phpmail-ok.php strani postaviti banere za druge proizvode.

Sta mislite o ideji, da kada korisnik zatvori glavni sajt, da mu izlazi pop up ili novi sajt? Mnogi to ne vole, i kontam da je to ustvari spam?

[ websurfer @ 14.06.2009. 19:55 ] @
Citat:
aleksej77
kada korisnik zatvori glavni sajt, da mu izlazi pop up ili novi sajt? Mnogi to ne vole, i kontam da je to ustvari spam?


Tako nesto bi po mojoj proceni iritiralo 99% ljudi a kod vecine onih koji su vec bili zainteresovani i popunili kontakt formu/porudzbenicu bi izazvalo revolt tako da bi mnogi odustali od placanja i preuzimanja robe kada porucena roba stigne (ako je takav nacin placanja).
[ srlexic @ 15.06.2009. 00:26 ] @
Slažem se sa prethodnim učesnikom, najlošiji primer je godaddy, koji ima neverovatna loša rešenja, ali to im je, za ne verovati, i cilj

Dobar primer po mom mišljenju je na ovoj stranici, uz naručivanje internet usluga, postoji mogućnost dodatnog naručivanja usluga partnerske firme
[ aleksej77 @ 15.06.2009. 02:50 ] @
Da, u pravu ste. Ali gledajuci statistike, nekih 2 posto posetilaca naruci, odnosno popuni kontakt formu,sto znaci da bi reklamu videlo samo 2 posto posetilaca.Neki i direktno nazovu. Ali ako na glavnom sajtu prodajem televizore i od jednog prodatog imam 100e, a na drugom sajtu prodajem viklere od kojih imam 5e, ja ne znam da li cu reklamom za viklere izgubiti mozda potencijalnog kupca za televizor. Gledajuci sa marketinske strane, ako neko hoce da kupi televizor, on ce ga i kupiti, ali ako pre kupovine televizora vidi viklere, i kupi njih, mozda se zadovolji, i svidi mu se sajt sa viklerima, i kupi jos jedan par viklera, i kaze "e pa dosta sam kupovao danas, televizor cu kasnije" .Ili jednostavno iskljuci prozor sa televizorima, zaboravi, jer je sajt sa viklerima njemu iz nekog razloga bolji, lepsi zanimljiviji. Ali tuga je da ovih 98 posto posetilaca sa sajta ode, i da nista ne uradi, i da nista ja sa njima ne uradim.
Bilo bi super, kada bi znali ko su ovih 2 posto, i da njima ne prikazujemo reklame sa viklerima :)
[ websurfer @ 15.06.2009. 09:03 ] @
Citat:
aleksej77: Da, u pravu ste. Ali gledajuci statistike, nekih 2 posto posetilaca naruci, odnosno popuni kontakt formu,sto znaci da bi reklamu videlo samo 2 posto posetilaca.


2% uopste nije mali procenat. Ako 2% posetilaca sajta naruci proizvod to znaci da sajt dobro radi tj. ostavlja dobar utisak i stvarno bi bila steta da se to pokvari i smanji zarada. Moje misljenje je da na takvom sajtu ne treba reklamirati nesto trece sto donosi manju zaradu a sto bi odvlacilo posetu sa sajta. Eventualno napraviti eksperiment od nekoluiko dana pa videti rezultate ali ipak siguran sam da nije dobra ideja "odvlaciti" posetu sa sajta koji nudi glavni proizvod.
[ wannadoo @ 15.06.2009. 10:26 ] @
Citat:
aleksej77: Firma nam ima nekoliko sajtova, ali preko jednog ostvarujemo oko 90 posto zarade.I dosta ulazemo u marketing ( baneri, promocija,textualne reklame) .

Da li je pametno na tom sajtu reklamirati druge sajtove nase firme? Pre svega, ni na jednom drugom sajtu , nema usluga koji bi mogle da budu u ravni sa glavnim sajtom-u materijalnom smislu, ali ti drugi sajtovi mogu da donesu dobru dobit. Jedna je varijanta da neke usluge postavimo na glavni sajt, tako da posetioci ne odlazeci sa sajta mogu da vide nove usluge, ali za neke usluge i proizvode jednostavno ne moze, jer nemaju veze sa sajtom, a i ciljna grupa nije ista. Ono sto me brine je, ako postavimo reklame za druge sajtove, i nekim posetiocima se svidi taj drugi sajt,oni ce mozda kupiti uslugu/proizvod na tom drugom sajtu, ali ce sigurno mnogo manja biti dobit, nego da su ostali na glavnom. ali jednostavno mi je zao da ne iskoristim veliku posecenost na glavnom sajtu, i svim onim korisnicima koji nisu platili uslugu/ proizvod na glavnom, ne ponudim druge stvari...

Naravno da je pametno reklamirati druge sajtove vaše firmu, jer su VAŠI.
Na taj način će im se i rejting povećati ako to uradite na najbolji način.
Možda je najbolje "ne razvodnjavati" sadržaj sa glavnog sajta i ponudu na njemu.
Nekako je logično da sve ostalo svedete pod "naši ostali proizvodi", naša ostala ponuda, ili tako nešto..
Tako se neće narušavati ponuda sa glavnog sajta, a posetioci će imati u vidu i te ostale vaše sajtove i ponudu na njima.
Može na primer kratko da se napravi..... Text pa---- "detaljnije" i uradi se preusmerenje...
Ono, pop up- nikako ne valja.
Bolje odmah sve da bude na sajtu "crno na belo" bez "iznenadjenja" u iskakanju bilo čega
Sve to može da se uradi lepo i funkcionalno, i da se profitira..
[ aleksej77 @ 15.06.2009. 14:19 ] @
websurfer,

Slazem se sa Vama,dugo nisam menjao ni greske na sajtu, jer sam mislio i da je zbog toga sve dobro :)
Experiment bi uradio, ali desava se i sada da nekim danima prodaja ide losije, i ako se potrefi bas kada testiram, izgubicu samopouzdanje za ovu avanturu na duze vreme.

wannadoo,

Da, o tome i razmisljam, kako uklopiti i koji je siguran nacin da ne izgubim nekog od ovih 2 posto. Pala mi je ideja da postavim textualne reklame, sitnije, i da ih postavljam kao google, znaci po relevantnim temama. Sa druge strane, rejting mi je manje bitan, jer su tu zaposleni, porezi, nemam ja vremena i para da gubim klijente zbog linkova i PR-a.
[ wannadoo @ 15.06.2009. 14:34 ] @
Citat:
aleksej77:
wannadoo,

Pala mi je ideja da postavim textualne reklame, sitnije, i da ih postavljam kao google, znaci po relevantnim temama. Sa druge strane, rejting mi je manje bitan, jer su tu zaposleni, porezi, nemam ja vremena i para da gubim klijente zbog linkova i PR-a.

Textualni linkovi su naravno ok.
Baneri takodje 120x60 koji su još bolje uočljivi.
Najbolje vam je da pogledate neke portale kako su to uradili.
Ne znam da li je dozvoljeno da postavim jedan link ali ako ste čuli za dj-media iz kikinde, pogledajte na primer taj sajt.
Dovoljno je da pogledate njihov sajt- portal i sigurno ćete imati viziju kako da na najbolji način uradite to kod vas.
[ websurfer @ 15.06.2009. 14:35 ] @
Mozda da ponudite sporedni proizvod sa nekim popustom ukoliko naruce zajedno sa glavnim proizvodom? Ili cak da za kupljeni glavni proizvod date gratis sporedni proizvod pa da povecete prodaju glavnog proizvoda? Ovo nije bas odgovor na postavljeno pitanje ali ja bih verovatno tako uradio.

[ wannadoo @ 15.06.2009. 14:45 ] @
Citat:
websurfer: Mozda da ponudite sporedni proizvod sa nekim popustom ukoliko naruce zajedno sa glavnim proizvodom? Ili cak da za kupljeni glavni proizvod date gratis sporedni proizvod pa da povecete prodaju glavnog proizvoda? Ovo nije bas odgovor na postavljeno pitanje ali ja bih verovatno tako uradio.

Surferu, ovo je na primer odlična ideja.
Poznato je da su ideje ono što je najskuplje.
Mogućnosti su neograničene.
Ideje takodje.
Prostora ima jako mnogo.
Ali, kada se desi da nekome ponestane ideja, dok ne nadje pravu, najbolje je oponašati nekoga ko je već uspešan u nečemu sličnom.
Jedan od načina da se u životu i poslu postigne maximum je da se oponašaju oni koji to već jesu postigli.
Ovo je inače savet iz mnogih knjiga koje sam pročitao.