[ twiddle @ 17.06.2009. 03:14 ] @
Dragi svi,

na dnevnom redu predstojeće sednice Skupštine RNIDS biće i pitanje dodatnog perioda koji treba da se traži od ICANN za produženje života .yu domena na Internetu, radi kompletiranja tranzicije sa .yu na .rs.

Da podsetim, trenutno trajanje prelaznog perioda (a samim tim i rok trajanja .yu TLD u root-zone) ograničen je do 30. septembra ove godine, odlukom UO ICANN iz septembra 2007:

http://www.iana.org/reports/2007/rs-yu-report-11sep2007.html

"Resolved (07.79), that the Serbian National Registry of Internet Domain Names, and the Government of Montenegro, work to complete the transition from the .YU domain to the .RS and .ME domains, so that it may be removed from the DNS root zone no later than 30 September 2009."

Takođe, iz zapisnika sa sednice UO ICANN vidi se da postoji prostor za produženje ovog roka, ukoliko se utvrdi da je to potrebno:

http://www.icann.org/en/minutes/prelim-report-11sep07.htm

Skupština RNIDS je jednom od svojih odluka iz oktobra 2007. obavezala UO RNIDS da u saradnji sa ICANN učini sve da se ovaj rok produži (strana 4):

http://www.rnids.rs/files/list0034.pdf

Ja sam od strane UO RNIDS zadužen za podnošenje izveštaja o tranziciji za ICANN i zastupanje predloga za dodatno produženje života .yu TLD.

Moja preliminarna "ispipavanja pulsa" ljudi iz IANA i UO ICANN govore da bi realne šanse za uspeh imao predlog u opsegu od 6 do 24 meseca. Dakle, ili do marta 2010. ili do septembra 2010. ili eventualno nešto duže (recimo, do kraja 2010), ali mislim da predlog za produženje duže od dve godine od trenutno utvrđenog roka (30. septembar 2009) ne bi imao neke izglede za uspeh.

Takođe, vrlo realna je i mogućnost da UO ICANN ostane pri prvobitno određenom roku tj. da ne prihvati naše argumente ili ne prihvati predloženo produženje.

Budući da ću izveštaj predstaviti ICANN tokom naredne nedelje, zainteresovan sam da tokom narednih nekoliko dana čujem vaša razmišljanja u vezi sa dve stvari:

- Koliki dodatni rok tražiti od ICANN?

- Koje dobre argumente tj. tranzicione probleme koji postoje u ovom trenutku, navesti u prilog produženju roka?
(što više detaljnih obrazloženja aktuelnih problema i što više konkretnih cifara, to bolje)

Pozdrav,
Sloba
[ webmaster1 @ 17.06.2009. 09:20 ] @
pretpostavljam da se moj glas i ne računa preterano u ekipi koja obitava na ovom forumu, al' ajd da kažem po koju reč.

Koliko sam primetio, one firme i pojedinci koji drže do sebe već su odavno izvršili tranziciju na .rs, tako da aposlutno ne vidim razlog da se i dalje pravi šareniš sa domenima. Vremena je bilo više nego dovoljno, a ima ga još uvek, i uz još jednu manju medijsku kampanju treba .yu ispratiti u penziju u već dogoorenom terminu.

Budući da imam veze sa cg, vidim da je i t-com već navikao korisnike da ne koriste .cg.yu u prilično velikom procentu, pa je i ta strana priče pokrivena.

i eto...
[ pctel @ 17.06.2009. 09:56 ] @
Citat:
twiddle: - Koje dobre argumente tj. tranzicione probleme koji postoje u ovom trenutku, navesti u prilog produženju roka?

Pa, svetska ekonomska kriza je univerzalno dobar izgovor ovih dana.
[ B3R1 @ 17.06.2009. 11:15 ] @
Slobodane,

Hajde da malo glasno razmislimo o tom problemu.

Osnovni argument koji treba postaviti jeste da je tranzicija .yu -> .rs zaista najveca i najkraca u istoriji Interneta uopste. Slicna tranzicija dogodila se svega jednom, kada je .cs podeljen na .cz i .sk i tada je takodje bio dat rok od 2 godine. Medjutim, .cs je imao svega 100 otvorenih domena, uglavnom univerzitetskih i tranzicija na .cz/.sk je i mogla da se obavi za tako kratak rok.

Takodje, u to vreme su aplikacije bile smesne (email je bio dominantni, telnet/ftp ... poneki gopher ... i par prvih, smesnih web sajtova sa bazicnim HTML-kodiranim stranicama). Uporedi to sa cinjenicom da je .yu bio mnogo aktivnije koriscen, imao je oko 15000 domena (koliko ih je sada?), previse aktivnih sajtova. Plus, tu su finese - redirekcije, hard-linkovi na stranicama, alpikacije koje koriste hard-kodirane URL-ove ... Primer? Otidi na www.meteo.rs i pogledaj sta se desava. :) Iako su svi apsolutni linkovi na stranici izmenjeni, u nekom .conf fajlu je verovatno jos uvek ostala permanentna redirekcija na www.hidmet.sr.gov.yu. :))) Kao rezultat, ako se ugasi .yu relativni linkovi (kojih takodje ima ...) nece vise raditi. :(

A onda su tu i vec izdati SSL sertifikati, istina ne tako brojni, za neke .yu sajtove koji jos uvek vaze (mozda?) ... Secam se da je Thawte pre jedno 10-tak godina trazio nekoliko puta zvanicne podatke o nekim registrovanim .yu domenima, da bi ljudima izdao sertifikat ... Ovo je mozda i najjaci argument, jer izdavanje novog sertifikata nije jevtina stvar! Imate li, mozda, podatke o tome?

Da bi zahtev ICANN-u izgledao ozbiljno morali biste da izadjete sa sledecim cinjenicama:

1. RNIDS je obustavio otvaranje novih .yu domena.
2. RNIDS aktivno radi na tranziciji (prilozite statistiku, broj aktivnih .yu domena 2007. i 2009. itd.), ali ...
3. Mnogi korisnici se ne odricu .yu domena iskljucivo zbog mogucih problema sa aktivnim aplikacijama.
4. Nekoliko korisnika ima vec izdate i jos uvek vazece SSL sertifikate koji isticu posle septembra 2009.
5. Vi ste (navodno) identifikovali te probleme i imate plan kako da ih resite.

U vezi sa ovim poslednjim, u planovima RNIDS bi zaista valjalo odvojiti prostor za neku vrstu besplatnog strucnog seminara za ljude koji odrzavaju sajtove i da ih upozorite na sve moguce posledice gasenja .yu domena. O planu da organizujete tako nesto biste mogli i da izvestite ICANN. Nije to skupo. Recimo, TELFOR 2009 je dobar povod da organizujete celodnevni kurs na tu temu, a sve sto treba je da kontaktirate programski odbor konferencije. To je mesto na koje dolazi enorman broj ljudi iz ICT struke, tako da bi to bio pun pogodak.

Takodje, ona "tacka na .yu" je bas dobar marketinski slogan iza koga, medjutim, stoji samo kratko obavestenje. Mozda bi upravo na toj stranici ili - cak - na posebno otvorenom domenu (tipa tackanayu.rs) :) objaviti savete ljudima kako da testiraju svoje sajtove, na sta da obrate paznju itd.

Pozdrav,
Beri
[ Buum @ 17.06.2009. 13:14 ] @
Što se pre ukine .yu domen, to će prelazak na .rs biti brže okončan.

Period od septembra 2007. do septembra 2009. je sasvim dovoljan za migraciju. Ko se za dve godine nije snašao, taj ni ne treba da se bavi Internetom i domenima! Ako do sada nisu našli za shodno da se pozabave tim problemom, onda će ih prekid u funkcionisanju (valjda!) naterati da to učine.

Uostalom, čak i da ICANN odobri produžetak tranzicionog perioda na još dve godine, takvi će se ponovo javiti 2011. sa zahtevom da se rok opet prolongira...

Nema nikave potrebe da RNIDS povlađuje najnesposobnijima na srpskom vebu. Jednostavno presecite i okončajte ovu agoniju što pre.
[ juzznjak @ 17.06.2009. 15:58 ] @
Citat:
Ko se za dve godine nije snašao, taj ni ne treba da se bavi Internetom i domenima!


najmanje se ovde radi o ljudima koje se bave Internetom, a najvise o arhivi web linkova, mail adresama itd. To je prilicno jasna stvar, sto duze radi to bolje. Ne znam kakvi su nam lobisti, znam sigurno da nisu kao rusi (http://en.wikipedia.org/wiki/.su) i takodje znam da ako pocnemo zapad-istok gluposti da necemo daleko stici (slicno bise napomenio i sam ugledni radnik ministarstva jednom prilikom :)), ali ko nije probao nije ni...

[ websurfer @ 17.06.2009. 18:32 ] @
Zar nije dovoljno dug period do septembra za okoncanje tranzicije? Sto se tice sajtova na .yu domenima, ima sasvim dovoljno vremena da se testira rad sajtova i na novim .rs domenima i da se sve odradi tako da budu funkcionalni. Ukoliko neko od vlasnika sajtova na .yu domenu nije razmisljao i jos uvek ne razmislja o eventualnim potrebnim izmenama onda mu verovatno sajt i ne znaci toliko pa nece biti problem da naknadno i bez zurbe nakon septembra dok je offline razmislja o problemima vezanim za tranziciju na .rs.
[ m257 @ 17.06.2009. 20:34 ] @
Onima kojima .yu domen nije važan i koji o tome nisu vodili računa nisu ni platili produženje važenja domena i njima je on već ugašen. Međutim svi oni koji su platili produžetak su to učinili sa razlogom - da im domen traje što je duže moguće. Svi oni imaju neke svoje razloge ali je očigledno da su toj stvari pristupili odgovorno i ozbiljno i da im je i pored toga što su sigurno obezbedili prelazak na neki drugi domen .yu još uvek važan. Uzevši to u obzir prirodno je da .yu domen ipak nastavi da živi još neko vreme. Po meni bi neki dodatni rok od 6-12 meseci, a najduže kraj 2010. bio razuman.

Drugo, kakva je situacija sa .cg.yu? Da li RNIDS ima kontakte sa crnogorcima? Gašenje .yu domena će, bar delimično, uticati i na njih, pa bi bilo fer čuti i njihovo mišljenje po tom pitanju.
[ Milan Tomin @ 18.06.2009. 00:34 ] @
Ma ne znas sta je gore: Promena domena ili Produzavanje.
Da poludi covek, mailove koje sam imao, pola ne radi vise, da ih vijam trebace mi 10 godina.
Ne znam vise ko je na co.yu, co.rs ili rs.
Podatke niko zivi nije azurirao.

Svako dalje produzavanje YU domena ce samo produziti i agoniju za one koji rade posao.
[ Tyler Durden @ 18.06.2009. 08:14 ] @
Ukidajte vise .YU domen!!
[ bachi @ 18.06.2009. 09:10 ] @
Citat:
Tyler Durden: Ukidajte vise .YU domen!!

+1
[ bobrock1 @ 18.06.2009. 10:37 ] @
Produzenje je vazno ljudima koji imaju neke web servise i softvere ili web aplikacije koje sa tih servisa vuku podatke.
Takodje tu je problem sa e-mailovima.

Nema razloga da se zatvaranje .yu ne prolongira daleko koliko je to moguce, po uzoru na .su

Ne moze da skodi a moze samo da koristi.
[ Slobodan Miskovic @ 18.06.2009. 11:22 ] @
Treba sto duze omoguciti zivot .yu domenima uz naravno zabranu registrovanja novih. Nista ne moze da skodi a znaci odredjenim ljudima koji imaju dosta problema oko indexiranja od strane pretrazivaca...
[ Milan Tomin @ 18.06.2009. 11:46 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Treba sto duze omoguciti zivot .yu domenima uz naravno zabranu registrovanja novih. Nista ne moze da skodi a znaci odredjenim ljudima koji imaju dosta problema oko indexiranja od strane pretrazivaca...


Ako uradis redirekciju prebacice ti i rank sajta...PR, odnosno ceo index.
Ja sam moje co.yu domene sa redirekcijom sve sredio.
[ Milan Tomin @ 18.06.2009. 13:00 ] @
Diskutujete kao da je produžetak rada YU domena besplatan, a baš u činjenici da se to korisnicima naplaćuje, se krije volja i želja RNDIS za produžetkom života YU domena.
Kad već ne ide registarcija RS, daj šta daš, kad nema kiše dobar je i grad. Ako je YU već ukinut, zar je toliko teško i bolno prihvatiti to kao činjenicu i prosto raditi po novim pravilima igre?
[ Goran Rakić @ 18.06.2009. 13:06 ] @
Citat:
Milan Tomin: Ako uradis redirekciju prebacice ti i rank sajta...PR, odnosno ceo index.
Ja sam moje co.yu domene sa redirekcijom sve sredio.


A šta je sa linkovima sa drugih sajtova na tvoj sajt? Jednom kada .yu ode u istoriju, ti gubiš sve linkove. Ljudi koji imaju sadržaj na .yu bi svakako želeli da isti što duže stoji aktuelan. Mnogi servisi i programi i dalje zavise od .yu.
[ websurfer @ 18.06.2009. 13:47 ] @
Citat:
Goran Rakić: A šta je sa linkovima sa drugih sajtova na tvoj sajt? Jednom kada .yu ode u istoriju, ti gubiš sve linkove. Ljudi koji imaju sadržaj na .yu bi svakako želeli da isti što duže stoji aktuelan.


Sto se tice linkova na drugim sajtovima jednostavno obavestis webmastera o promeni i on izmeni link.

Citat:
Goran Rakić: Mnogi servisi i programi i dalje zavise od .yu.


Pa imali su i jos uvek imaju sasvim dovoljno vremena da sve srede da funkcionise. Valjda svako treba da ima bar toliko odgovornosti prema svom sajtu.

Tu bi dobro odradila posao neka kampanja u kojoj se porucuje: "Ne cekajte septembar, prilagodite svoje sajtove i servise .rs domenu!". Nista jednostavnije.
[ websurfer @ 18.06.2009. 14:21 ] @
Jos jedno produzenje od godinu dana je sasvim razumljivo.

Vise od toga nema smisla.
[ Tyler Durden @ 18.06.2009. 14:22 ] @
Citat:
baš u činjenici da se to korisnicima naplaćuje, se krije volja i želja RNDIS za produžetkom života YU domena


Ovo je JEDINI motiv koji bi RNIDS imao da se iscima za produzenje .yu domena. Nista drugo.

Dok god se .yu domen ne ugasi niko nece srediti ove probleme sa linkovima i slicnim stvarima. To je jednostavno u ljudskoj prirodi.
Eventualnim razvlacenjem se nece dobiti nista.
[ optix @ 18.06.2009. 14:24 ] @
^
+1
[ m257 @ 18.06.2009. 16:35 ] @
Ljudi, većina vas kao da nije pratila do kraja šta se dešavalo proteklih meseci. :) RNIDS je već naplatio produženje važenja .yu domena, a ono važi do onog trenutka dok domen ne bude potpuno izbrisan iz roota od strane ICANN-a, bilo to do kraja septembra ili duže; dakle RNIDS ništa novo korisnicima ne bi mogao da naplati što već nije! :) Od oko 40.000 .yu domena koliko ih je bilo u vreme kada je registracija novih obustavljena, registracija je produžena za oko 4.000 domena i jedino oni su i danas ostali aktivni. Svi ostali su izbrisani još 4. maja. Većina vlasnika domena koji još rade, ako ne i svi, je odavno potpuno obavila prelaz na novi domen, bilo da je to .rs ili neki drugi, ali čim su već platili produženje važenja jasno je da im je u interesu i važno da im .yu domen radi što je duže moguće (ma koji razlozi za to bili), i u tom pravcu RNIDS bi i trebao dalje da deluje. Naravno da rok ne treba da bude nenormalno veliki ali još 6 do 12 meseci je sasvim razumno.
[ cyofee @ 18.06.2009. 17:34 ] @
Plaćeno je produženje do septembra 2009, za dodatno treba da se doplati.
[ twiddle @ 18.06.2009. 17:55 ] @
Vrlo je malo verovatno da će biti bilo kakvog daljeg naplaćivanja .yu domena. No, to nije tema ove diskusije, već ono što sam naveo u prvoj poruci ovog threada. Hvala i svima koji su do sada poslali svoje mišljenje. Diskusija je i dalje otvorena :)

Pozdrav,
Sloba
[ websurfer @ 18.06.2009. 19:04 ] @
Citat:
twiddle: Vrlo je malo verovatno da će biti bilo kakvog daljeg naplaćivanja .yu domena.


Ali nije ni iskljucena takva opcija?
[ twiddle @ 18.06.2009. 19:28 ] @
@websurfer
Jedino što u ovom momentu nije isključeno jeste da se povede priča o daljoj sudbini .yu domena u okviru RNIDS, nakon što ICANN objavi svoju konačnu odluku o tome da li će .yu domen produžiti (i ako hoće, na koji vremenski period). Pre takve odluke ICANN, nema smisla praviti, što se kaže, račun bez krčmara :)

Pozdrav,
Sloba
[ websurfer @ 18.06.2009. 19:47 ] @
Onda bi uz produzenje bilo dobro da ide kampanja u kojoj se poziva da se sajtovi prilagode prelasku na .rs kako ne bi bilo potrebno iz istog razloga produzavati opet .yu i nakon eventualno odobrenog perioda.
[ zemun88 @ 18.06.2009. 22:13 ] @
Ko nije sposoban da predje za dve godine, ne treba ni da prelazi na .rs. Lepo treba ukinuti .yu i gotova stvar. Problem je u tome sto svi hoce da za dz. predju na .rs, pa cekaju neko pojeftinjenje. Cene su stvarno smesne, a pojedinci se stalno zale kako je skupo.

Neko je rekao na prvoj strani da ko drzi do sebe, vec je presao, a ostalima treba ukinuti. Ne bavim se domenima, ali brate vise ste dojadili i Bogu i narodu.


Ukinite vise .yu
[ Tyler Durden @ 19.06.2009. 08:01 ] @
Citat:
Vrlo je malo verovatno da će biti bilo kakvog daljeg naplaćivanja .yu domena.


Daj, zasto si ovo radis kad znamo da ce 100% biti naplacivano ako se kojim slucajem produzi zivot .yu domenu.
Sto ne cutis i igras na sigurno da ti niko nece moci prigovarati zbog ove smijesne izjave.
[ MMX @ 19.06.2009. 08:23 ] @
Ne znam zašto se svi toliko bune u vezi naplaćivanja .yu domena? Onone kome takav domen treba neće biti problem da izdvoji par stotina dinara godišnje za održavanje, drugi će registrovati .rs, .com ili šta već. Ja bih vrlo rado plaćao produženje .co.yu jer ne želim da mi se domen ukida.
[ galahad @ 19.06.2009. 10:10 ] @
Iako lichno ne konzumiram ni jedan .yu domen, mislim da bi trebalo produzhiti domen josh nekih 6 meseci... Nije to jednostavan porblem kao, preregistrujesh na .rs i gotovo... Gomila softvera, web sajtova, koristi hard linkove, i nekada je to stravichan posao izmeniti, za koji treba vremena... Ne vidim zashto nekima smeta .yu domen - ako ste alergichni na njega, nemojte ga koristiti... Neka stoji, 'leba ne jede...

Tako da, josh jedan thumbs up za produzhavanje .yu domena, na period od 6 meseci...
[ zemun88 @ 19.06.2009. 14:32 ] @
Kad su mogla velika preduzeca da produze, da promene domene za dve godine pa mogu i mali sajtovi.
Morate se pomiriti s tim da se mora preci na rs. Jedno su zelje, a drugo je stvarnost. I ja bi hteo da jedem jagode celo leto, pa ne moze. Tako bi i vi hteli vecno domen yu, pa ne moze.
A to sto se izdvaja za registraciju, je obicna smejurija. Pa ako ljudi ne mogu da izdvoje neke sitne pare da registruju sajt, onda nista.

Jedva cekam ukidanje domena. Podrzavam ukidanje domena, bez produzavanja. Mislim da je dovoljno bilo odlaganja, i to zbog sacice lenjih ljudi
[ m257 @ 19.06.2009. 15:20 ] @
Zemun88 koliko si uopšte upućen u problematiku? Nije to baš tako jednostavno kao jedenje jagoda. :) Baš naprotiv, uglavnom najveći i najposećeniji domaći sajtovi još uvek koriste. yu domen paralelno sa novim domenom, ne zato što ih mrzi ili ne umeju da pređu na neki drugi (oni su već to odavno uradili) već prosto što su na to prinuđeni jer godinu i po (ne dve godine, jer .rs je počeo da se registruje kasnije) nije dovoljno vremena. Evo ti primer da praktično sajtovi svih iole poznatijih medija (novina, televizija, agencija) još uvek imaju .yu domen i koriste ga paralelno, iako su prešli na .rs! Neko je ranije pomenuo važeće SSL sertifikate za .yu domen (što nije ni malo jednostavno i pre svega jeftino srediti), dalje gomilu aplikacija koje treba srediti, milione linkova. To ne može da se uradi preko noći, u nekim slučajevima ni za godinu dana!! Znači upravo najveći sajtovi tj. firme kako ti kažeš, mogu imati probleme ukidanjem. yu domena! Uostalom, opet kažem, oni kojima .yu domen nije potreban nisu ni produžili registraciju, a oni kojima treba jesu - znači da to nisu uradili bez veze ili što su lenji, već zbog toga što im objektivno znači da im .yu domen radi i dalje neko vreme!

Ovo pitanje NIJE stvar ni ukusa ni politike, nije stvar voleli mi .yu ili ga mrzeli ili bili nestrpljivi i jedva čekali da se ukine! Ovo je ISKLJUČIVO praktično pitanje. Niko ovde ne traži da .yu domen radi zauvek, ali dodatnih 6 do 12 meseci mislim da nikome ne bi bio problem, ponajmanje ICANNu koji o tome donosi glavni sud, a posebno ne vidim zašto bi to nekome toliko bolo oči i zbog toga ne bi mogao da spava... :) Iskreno, i ja jedva čekam da se .yu konačno ukine i moja firma je na to spremna, bar na neko vreme će me osloboditi gomile spama koji mi stalno stiže na .yu mejl adrese, ali to ne treba nikako raditi na brzaka samo eto da bi se ukinulo!
[ ac1bd4 @ 19.06.2009. 17:05 ] @
Ne posedujem ni jedan yu domen, ali sa stanovišta korisnika već mi je muka prelaska sa yu na rs. Kao da treba ručno izbrisati svaki yu i otkucati rs pa da se toliko teško prelazi na rs. I te aplikacije koje vuku podatke sa neta su mogle biti izmenjene za godinu i po dana, pola godine ili godinu manje više će zasmetati samo onima koji ni ne koriste aplikacije često, a zbog par ljudi da se produžava domen... Pored toga ne treba pružiti rnids-u priliku da još malo muze ljude koji verovatno ni ne bi registrovali novi domen ako im se yu obriše jer im realno nije ni potreban. Na kraju krajeva ne shvatam ozbiljno firme koje se nisu udostojile da svoj domen prebace na rs, a naletao sam više puta da im je i yu domen obrisan. Jedini pravi razlog za produžavanje yu domena bi bili SSL sertifikati i to treba malo više istražiti. Ako bi to zahtevalo mnogo novca i vremena onda je to bitnije od svih prethodnih komentara.
[ B3R1 @ 19.06.2009. 18:44 ] @
Da zapocnem svoj danasnji carsav jednom bizarnom pricom. Delimicni off-topic, ali nadam se koristan.

Nokia Communicator 9110 je imao hard-kodirani URL tipa http://www.example.com/nokia, gde se nalazio spisak dial-in provajdera u Evropi, sto su korisnici upotrebljavali da bi odabrali najpovoljnijeg provajdera u odredjenom regionu sveta gde bi se zadesili. Kada je (novi) vlasnik domena example.com odlucio da penzionise server na kome se nalazila ta stranica gomila Nokiinih korisnika je ostala bez jedne funkcije na svojim telefonima. Ne bas kriticne funkcije, doduse, ali ipak korisne. :-)

Da se vratim na temu:

Imam utisak, naime, da je ova tema promasila svoj cilj, jer postepeno dobija navijacko-pijacni karakter svojstven dnevnoj politici i fudbalu. Domeni nisu ni fudbal ni boranija, a iza jednog domena moze da se krije kako jedan jedini sajt, tako i 1500 raznih servera, radnih stanica, stampaca, rutera, pda ... Da ne govorimo o OSS/NMS ... i jos toliko raznih lose napisanih aplikacija za poslovanje ovoga ili onoga koje su uradili direktorovi sinovi/cerke za vreme velikog odmora ili neki studenti kojima je to bio seminarski/praksa ... i sve to (mozda?) koristi nazive domena za svoj rad.

Gasenje top-level domena zadire vise u tehnicko nego u marketinsko-politicko pitanje i zbog toga to nije nesto o cemu treba odlucivati vecinom glasova. RNIDS bi u svakom slucaju morao da trazi produzenje roka kod ICANN-a, jer ne vidim zasto bismo zurili sa necim gde zurbi nema mesta. A nemamo sta da izgubimo (osim .yu domena).

U tih dodatnih 6-12 meseci RNIDS bi morao da napravi ozbiljniju kampanju vezanu za gasenje .yu domena, jer vecina ljudi nije ni svesna da prekrstavanje domena ne znaci samo izmeniti par linija u DNS-u, vec potencijalno gomilu toga ostalog. :-( Posebnu paznju treba posvetiti vlasnicima sajtova koji koriste SSL, kao i nekim kriticnim kategorijama korisnika (vlada, opstine, banke, veliki sistemi, univerziteti itd.).

Neke od mogucih problema sam vec pomenuo (hard-linkovi, SSL sertifikati itd.), ali - recimo - nije iskljuceno da neki prilicno bitni korisnici (banke) imaju i neke druge aplikacije koje zavise od naziva domena i za koje treba dosta vremena, novca i/ili ljudi da bi se stvari ispeglale do kraja.

Na temu SSL sertifikata, za one koji ne znaju:

SSL sertifikati su vezani za ime (FQDN) sajta. Sertifikaciono telo (Certification Authority - CA) cak cesto koristi whois ili neke druge nacine da proveri da li je vlasnik sertifikata i vlasnik domena i/ili ima pravo koriscenja domena. Ako se menja ime sajta neophodan je novi sertifikat i to kosta 500-1500 evra godisnje po sajtu, sto nije mala cena. Nesto su srecniji korisnici kojima sertifikat uskoro istice - oni ionako moraju da kupe novi i trebalo bi da tada obrate paznju da ga kupe za .rs (ili .com, .net itd.) domen, a NE za .yu! RNIDS bi o ovome trebalo da upozori ljude na svom sajtu. Ne verujem da je SSL sajtova sa validnim sertifikatima u Srbiji bas previse, stavise mogu se izbrojati na prste jedne ruke ...

Posebno su ugrozeni oni kojima sertifikat vazi jos par godina. Koliko je takvih uopste? Ima li ih?
[ Tyler Durden @ 19.06.2009. 20:02 ] @
Citat:
Ne verujem da je SSL sajtova sa validnim sertifikatima u Srbiji bas previse, stavise mogu se izbrojati na prste jedne ruke ...


Upravo tako. I cemu onda praviti toliku dramu i famu oko SSL sertifikata?
Primjer sa Nokiom je interesantan, ali svi znamo da tako nesto "veliko" ne moze da se desi sa nekim .yu domenom.

Nema potrebe za razvlacenjem. Samo dovodi do produzavanja haosa.
[ Tyler Durden @ 19.06.2009. 20:17 ] @
Citat:
B3R1
Ne verujem da je SSL sajtova sa validnim sertifikatima u Srbiji bas previse, stavise mogu se izbrojati na prste jedne ruke ...


Sve stoji sto si napisao, pogotovo da SSL sertifikata ima jako malo u Srbiji. Uveren sam da su oni odavno uzeli nove sertifikate i zavrsili kompletnu tranziciju.
Posto u Srbiji sve ide sporo i razvlaci se, licno bih voleo da se 30. septembra stavi "tacka na .yu" i mislim da pruduzetak nije potreban ali Srbija je ovo....


ZDule...
[ m257 @ 19.06.2009. 20:40 ] @
Čekajte, pa da ima i 5 važećih SSL sertifikata zbog čega onda ukidati ceo domen na brzaka i praviti tim firmama problem i trošak?

Naravno SSL nije jedini problem, ubedljivo najveći su aplikacije. Iako mnogi misle da je to jednostavno rešiti za 5 minuta u 5-6 klikova mišem to ni izbliza nije tačno! Ako gledamo procentualno tahkvih korisnika je malo. Ali ako gledamo po obimu sadržaja onda ih ima značajno mnogo! Ponavljam - iza domena koji su produženi i koji još rade kriju se najveći domaći sistemi! Ja sam pominjao domaće medije (pošto sam sa time bolje upoznat), a siguran sam da banke i državne institucije mogu imati brdo problema, od kojih su neki i veoma ozbiljni.

Ukupno oko 4.000 domena je produženo! Neka četvrtina od njih još uvek ima nekih ozbiljnih problema koje ne može objektivno da reši do kraja spetembra. To je 1000 domena. To možda na prvi pogled jeste malo naspram 40.000 koliko ih je nekada bilo ali opet se pistavlja ono pitanje - zbog čega žuriti kad žurbi stvarno nema mesta i kad je ovo tehničko, a ne političko pitanje? Lepo je gore rečeno, nije ovde bitno to što većina glasa za ukidanje ili što je većina već ugasila svoj .yu domen, bitno je da neko, ma koliko bio u manjini, zbog toga može imati ozbiljnih problema, ne zato što je lenj da ih reši već prosto što mu objektivno treba malo više vremena. Zato treba produžiti rok, naravno ne u nedogled već za neki rauman period. Nikakvih objektivnih problema da .yu domen funkcioniše još nekoliko meseci NEMA, a troškovi su zanemarljivi.
[ zemun88 @ 20.06.2009. 00:17 ] @
Ko ima milione linkova, trebao je da plati ljude da to odrade za dve godine. A i ako ih ima milion, nece se srediti ni za 6 meseci. Meni se vise smucio .yu jer pola email adresa ne radi, a za stranice da ni ne pominjem. Kad god posaljete email, ne radi zato sto nisu bili azurni. Kao sto su sajtovi nastali sa .yu, tako moraju i da nestanu i predju na novi domen. Ko koristi uporedo .yu i .rs, samo ce preci i to je to.

Postujem tudje misljenje, ali sam ja za potpuno ukidanje, pa cak i po cenu gubljenja linkova. Moguce je da ce produziti do kraja godine. Odlucice oni koji su nadlezni za to, a ne ja. A ja sam za potpuno ukidanje
[ stdlib.h @ 20.06.2009. 14:50 ] @
da je RNIDS, isti onaj koji je nacionalni domen ucinio manje dostupnim od internacionalnog edit: i po ceni, a i funkcionalnosti - ne daj boze da Srbija ima domen koji se u potpunosti da kontrolisati putem Weba, do sada sproveo kvalitetnu kampanju, potrebe za "skupljanjem razloga" za produzetak trajanja .yu ne bi ni bilo - ostalo je skoro 3 meseca do septembra-mozda ne sasvim, al dovoljno da se ne razmislja u pravcu "produzenja", vec u pravcu (davno dogovorenog!) gasenja, i - pomoci manjini koja je time eventualno ugrozena (doduse-ne odjednom, vec od samog pocetka tranzicije)

a, to - menjanje e-mail adresa + aplikacija i sertifikata koji se oslanjaju na domen + incoming linkova, to je sve do jednog faktor - covek - nikada nece moci da bude izbegnut (osim ako ne mozete da obezbedite vecno trajanje .yu domena), i - cemu onda ovaj potez tumacenja sitnih slova u ugovoru o gasenju .yu, da bude lakse?
bilo bi, da ste se potrudili da edukujete "dok radi, ne diram"-ljude na vreme

[Ovu poruku je menjao stdlib.h dana 20.06.2009. u 16:16 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 20.06.2009. 19:06 ] @
I nemojmo da se zavaramo kako ce se - nekim produzenjem od par mjeseci, pa mozda i godinu-dvije - ovi problemi, relativno manji ili veci, koji realno postoje biti rijeseni nakon tog perioda.
Spreman sam da se opkladim kako bi situacija bila mozda tek za nijansu bolja.
[ websurfer @ 20.06.2009. 19:21 ] @
Citat:
Tyler Durden: I nemojmo da se zavaramo kako ce se - nekim produzenjem od par mjeseci, pa mozda i godinu-dvije - ovi problemi, relativno manji ili veci, koji realno postoje biti rijeseni nakon tog perioda.
Spreman sam da se opkladim kako bi situacija bila mozda tek za nijansu bolja.


Narocito sto je vec jednom dat dovoljan rok za prelazak na .rs... Zasto bi i drugi (i treci, i cetvrti, i peti...) put nesto bilo drugacije po tom pitanju?
[ Mister Big Time @ 20.06.2009. 20:49 ] @
Ovo je lepa ideja, ali realizacija je zapoceta (pre)kasno iz proste cinjenice sto je RNIDS ubio vise od 80% YU domena koji su maja ove godine nepovratno obrisani! Znaci sami ste isekli sebi granu na kojoj stojite - barem sto se tice argumentacije da ove sveCke glavesine pokusate ubediti da produze zivot YU domena. Ovako, mizerni ostatak koji je opstao prosto ne vredi cimanja. Da ste ovu pricu pokrenuli pocetkom ove godine, ili jos bolje prosle, bilo bi smisla... ovako.... kada ste ubili 80% yu domena (ljudi koji nisu hteli da produze tj. da plate vestacko disanje mrtvacu) sve ovo lici na cist nonsens!

Kasno Marko na Kosovo stize!!!


Alal vera RNIDS.

[ stdlib.h @ 21.06.2009. 00:38 ] @
Citat:
Ovo je lepa ideja, ali realizacija je zapoceta (pre)kasno iz proste cinjenice sto je RNIDS ubio vise od 80% YU domena koji su maja ove godine nepovratno obrisani!
 
naprotiv, to moze da bude valjan argument = stvari se odvijaju po dogovoru, jer je, jelte, *tolko* ljudi vec preslo na .RS/ine, te ostaje da nam daju *jos samo malo* vremena, pa ce i resto biti "sredjeno".. zavisi kako postavis stvari, a to uostalom pokazuje i ova diskusija - smatram da vecina razloga koji se navode u korist produzetka trajanja .yu to uopste nisu, vec su kvazi-resenja tj. zatvaranje ociju na (ne)odredjeno
[ torbica @ 21.06.2009. 22:02 ] @
ja bih ovde razlikovao 2 stvari...
1. produzenje domena kod ICANN-a
2. gasenje yu zone od strane RNIDS-a

Niko ne kaze da .yu nece da se ugasi pre isteka roka od ICANN-a...

Neko lepo rece, ima ozbiljnih servisa koji jos negde imaju, negde .yu..
[ Mister Big Time @ 22.06.2009. 04:46 ] @
Citat:
torbica: ja bih ovde razlikovao 2 stvari...
1. produzenje domena kod ICANN-a
2. gasenje yu zone od strane RNIDS-a

Niko ne kaze da .yu nece da se ugasi pre isteka roka od ICANN-a...

Neko lepo rece, ima ozbiljnih servisa koji jos negde imaju, negde .yu..


Tacno tako, tehnicki bi moglo da se vrati na predjasnje stanje tj. da svi 'obrisani' YU domeni ponovo postanu aktivni.... ALI... vecina ljudi je i tako vec odustala od tih domena pa opet tako nesto ne bi imalo svrhe (od strane RNIDS-a) sve da ICANN i produzi zivot YU domenu. Da ne govorimo o aspektu indexiranja - page rank za te mrtve domene je pratkicno nestao, jedino bi mozda bilo dobro zbog hard linkova, ali i dalje mislim da kasno Marko na Kosovo stize. Da pitam nekoga od klijentskih firmi/partnera da li bi produzili.... Vecina je u fazonu - bole me q. za yu domen a bogami i za RS, pobegose ljudi na com, net... org. Nisu razumeli ni onaj prvi put zasto im se traze pare za nesto sto je 15 godina bilo besplatno.


A da ima servisa - ima.... hebeni pexim nije mogao da udostoji onolike banke koje su im klijenti da prebaci mobile aplikacijuna RS domen! I dalje svi furaju co.yu.... a skoro i to palo, pa je bilo RS server error, co.yu down, co.rs nisu ni produzili (aj da skupimo pare da im udelimo kad im skupo da imaju i co.rs pored rs domena...). Ali ovo je Srbija!!!!


[ MMX @ 22.06.2009. 05:55 ] @
Meni su najjače firme koje prave problem u par stotina dinara (razlika između .co.rs i .rs ili između .com i .rs). Za jednu firmu, tih par stotina dinara je nikakav novac.
[ zemun88 @ 22.06.2009. 16:22 ] @
Pa nemoj tako. Skupo je to mora sve da bude dzabaka
[ Predrag Supurovic @ 23.06.2009. 16:38 ] @
Zanimljivo je gledati kako isti ljudi menjaju priču vezanu za gašenje .yu domena.

Svojevremeno su bili vrlo kategorični da domen treba ugasiti, ako može odomah, ali pošto nije moglo, prihvtili su da bude obrisan najdalje za godinu dana. U međuvremenu je domenu život produavan nekoliko puta, a evo sada se ti isti zalažu za još jedno produženje.

.yu domen ne treba brisati uopšte. Šteta od njegovog brisanja je ogromna i nepovratna. Nikome ne bi štetilo da taj domen sotane funkcionalan ali zamrznut tako da oni koji su decenijama unazad izgradili svoju internet poziciju na tom domenu mogu da i dalje tu poziciju koriste.

Ali, RNIDS je već ubio skoro svih 40000 .yu domena, tako da nema šta da se ne obriše. Šteta je već učinjena.

Sada više nije pitanje da li treba obrisati .yu domen. On je već mrtav. Ako bi se sada produžio život domenu to bi bila prvoklasna prevara jer oni 40.000 obrisanih je obrisano upravo zato što je rečeno da će ceo .yu domen biti obrisan te niko nije bi spreman da plaća da bi mu domen ostao u funkiji još par meseci.

RNIDS može da uradi samo dve stvari: da potpuno obriše .yu domen ili da ga ne obriše ali da vrati u život sve obrisane domene i da ih zamrzne. Svaka druga opcija je prevara.

[ twiddle @ 24.06.2009. 00:48 ] @
@Pedja
Ne znam na koje ljude i dodatna produženja misliš? Situacija je sledeća i nije se menjala od 2007: Dakle, RNIDS je eksplicitno tražio od IANA/ICANN da rok za tranziciju bude najmanje dve godine, što se lepo vidi iz zapisnika sa sednice UO ICANN: http://www.icann.org/en/minutes/minutes-11sep07.htm IANA je predložila najmanje tri godine, a UO ICANN je na kraju pomalo trapavao odlučio da se rok za tranziciju ne veže za početak registracije .rs domena, nego da bude fiksiran datum u budućnosti (30.09.2009). Takođe, Skupština RNIDS je na moj predlog još oktobra 2007 usvojila odluku da se UO RNIDS obaveže da traži produženje roka od ICANN, što se može videti ovde http://www.rnids.rs/files/list0034.pdf

Pozdrav,
Sloba
[ m257 @ 24.06.2009. 02:54 ] @
Onda evo najkonkretnijeg mogućeg predloga. Ako je ICANN već odmerio da rok bude 2 godine onda treba tražiti da se taj rok veže za datum početka registracije .rs domena. Kako je .rs počeo da se registruje 10. marta 2008. onda treba tražiti da se rok za gašenje pomeri na 10. mart 2010, dakle tačno 2 godine, što bi po meni bilo sasvim OK i verujem da bi većina time bila zadovoljna. RNIDS naravno ne bi više izmišljao toplu vodu i iritirao vlasnike .yu domena dodatnim troškovima.
[ MMX @ 24.06.2009. 17:25 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
.yu domen ne treba brisati uopšte. Šteta od njegovog brisanja je ogromna i nepovratna. Nikome ne bi štetilo da taj domen sotane funkcionalan ali zamrznut tako da oni koji su decenijama unazad izgradili svoju internet poziciju na tom domenu mogu da i dalje tu poziciju koriste.


Sa ovim se u potpunosti slažem iako nekima možda izgleda nerazumno. Ako Rusi imaju .su (pored .ru) kao komercijalni domen, ne vidim ni jedan razlog zbog koga mi nebismo mogli da zadržimo .yu? Kao što Peđa reče, zabraniti registracije novih domena i jednostavno ostaviti aktivnu .yu zonu sa domenima koji su do sada registrovani. A kako će se verovatno uskoro moći registrovati TLD za .bilošta, to je još jedan razlog za sprovođenje ove ideje u delo. Postojanje .yu nikome ne šteti, može da bude samo od koristi. Čak mi je skroz OK ideja da RNIDS naplaćuje godišnje održavanje .yu domena, onome kome takav domen znači i treba, tih par stotina ili 1000 i nešto dinara neće biti ama baš ikakav problem da izdvoji.
[ MMX @ 24.06.2009. 22:35 ] @
Nikako ne treba odrzavati .yu domene zbog pojedinaca. Svaka drzava koja drzi do sebe ima i svoj jedinstveni domen. Mi vise nismo Jugoslavija, vec Srbija, i na taj nacin treba organizovati domene. Sta mene briga sto hiljadu pojedinaca ima nesto znacajno na .yu domenima. Gradjane Srbije to uopste ne zanima, jer hiljadu ljudi na prema 8 miliona su mizeran broj. Ne znam zasto se uopste vodi vise diskusija oko toga.

Ako smo postali Srbija, onda treba da imamo ozbiljan domen a ne .yu. Znalo se i ranije da ce se ukidati .yu domen, tako da ova price vise nicemu ne vodi. U svemu treba uvesti red pa i u registraciji domena

I zato ukiniteeeeeeeeeeeeeeee .yu konacno
[ zemun88 @ 24.06.2009. 22:37 ] @
Ja sam napisao prosli odgovor, a ne gost :)
[ m257 @ 24.06.2009. 22:51 ] @
Od tih 8 miliona koje navodiš najmanje 4/5 nema pojma ni šta je to domen, a polovini nije baš najjasnije ni šta je to Internet uopšte niti ga je ikada koristila. :) Da ne govorim da 98,9% građana verovatno boli uvo bio .yu domen izbrisan danas ili za 10 godina. :)

Ponovo kažem, što je x puta isticano - problemu domena se ne pristupa sa političke strane već isključivo sa tehničke i praktične; brojevi tu uopšte nisu bitni, niti je bitno ime države, već neke druge stvari! ;) Govorimo ovde o nekim realnim arugimentima. :)
[ websurfer @ 24.06.2009. 22:57 ] @
Citat:
Gost: Mi vise nismo Jugoslavija, vec Srbija, i na taj nacin treba organizovati domene.


Cak ni ovi sajtovi posveceni Jugoslaviji nisu na .yu domenima: www.titoslavija.net, www.slobodnajugoslavija.com, www.slobodnajugoslavija.org ...

Naravno, ovo nije ozbiljan argument za bilo sta ali je jako zanimljivo.
[ valjan @ 25.06.2009. 07:29 ] @
Sto se mene tice, .yu moze biti ugasen vec za 5 minuta. Ne mozes vise izvijati da li je neki poslovni partner na co.yu, co.rs, ili .rs, desava se da su A zapisi u DNS-u recimo na co.rs a PTR na co.yu pa neki mail serveri vracaju postu jer se ne poklapaju domen i IP adresa, neki sajtovi jos uvek sadrze hardkodovane co.yu adrese...

Treba lepo ugasiti co.yu da se vidi gde su zaostali repovi, zakrpiti u kratkom roku ono sto ne radi (ako uopste i treba da radi), i to je to. Ovako samo bespotrebno razvlacimo pricu i guramo sve u drugi plan sa izgovorom "ima dovoljno vremena da se to prebaci", a obicni korisnici neka se snalaze kako znaju i umeju dok iscackaju na koji domen nesto treba da ide...
[ Predrag Supurovic @ 25.06.2009. 09:52 ] @
Do sada je bilo dovoljno vremena da se domeni prebace. kome je to trebalo odavno je to uradio, u meri u kojoj je to realno izvodljivo. Potreba za još vremena ne postoji. Jedini razlog da neko sada traži novo produženje je manipulacija i da se uzme još para.

Ako neko do sada nije rešio svoj problem sa .yu domenom to je samo njegova stvar. Mnogima su .yu domeni obrisani samo zato jer je prouženje bilo previše kratko da bi imalo ikakvog uticaja ne proces prelaska na druge domene. Sad ispade da su svi vlasnici .yu domena koji nisu produžili domene prevareni, jer ako sada dođe do novog produženja to može da ima značajnog uticaja na proces prelaska sa .yu na neki drugi domen.


No, problem sa brisanjem .yu je mnogo veći. Šteta koja je time napravljena se ne može izmeriti i daleko je od puke redirekcije i izmene adresa. Žalosno je da je nekima mnogo važnije političko pitanje (to je u stvai i bio pokretać inicijative za brisanje domena) od tehničke potrebe da taj domenom ostane u funkciji.

Nije to neki levi domen koji nije ni upotrebljavan,nego smo ga svojski koristili te je on duboko ukorenjen na Internetu. Obrisati ga, to je nerazumno. On ne treba više da bude aktivno korišćen ali ne treba čupati korenje. Paradoksalno je da su baš domeni koji su slabo korišćeni dobili status zamrznutih, a da naš, koji je zaista bio u upotrebi, mora da bude obrisan i to samo iz političkih razloga.

Zaista ne mogu da razumem sebičnost linkova koj ovde zagovaraju da .yu domen mora da bude obrisan i pri to to obrazlažu svojim političkim ubećenjima ili još gore poptuinim odustvom razumevanja štete koja e time čini. Neka se stave u poziiju nekoga ko je napravio ozbiljan i obiman sajt pre 15 ili 20 godina, na .yu domenu prema kome je na interntu izgrađen ogroman broj povratnih referentnih linkova i da mu sada neko to sve uništi jednom običnom nerazumnom političkom odlukom.

To je razlog zašto ne treba obrisati .yu domen, ali ako se odluči da on ne bude obrisan onda ga treba zamrznuti i ponovo aktivirati sve domene koji su dosadašnjim brisanjem oštećeni.

Za produženjem života .yu domen za još godinu dana nema nikakve potreba niti opravdanja. To produženje neće ništa promeniti jer šteta je već učinjena i ona tim produženjem ne može biti popravljena.
[ websurfer @ 25.06.2009. 19:13 ] @
Citat:
Predrag Supurovic

To je razlog zašto ne treba obrisati .yu domen, ali ako se odluči da on ne bude obrisan onda ga treba zamrznuti i ponovo aktivirati sve domene koji su dosadašnjim brisanjem oštećeni.



A koliko je taj "povratak otpisanih" tj .yu domena realno ostvariti?...
[ dankoj @ 25.06.2009. 19:32 ] @
Citat:
websurfer: A koliko je taj "povratak otpisanih" tj .yu domena realno ostvariti?...


Nimalo.
[ Predrag Supurovic @ 26.06.2009. 22:38 ] @
Što? Spalili ste svu dokumentaciju i istoriju vezanu za .yu domen? Nema rayloga da se ne mogu vratiti domeni, osim ako yaista svi podaci koji su sakupljani i sigurno bekapovani decenijama namerno pobrisani, za sta bi neko trebalo da robija.
[ Mister Big Time @ 27.06.2009. 02:21 ] @
Bice da je tako. :) O dokumentaciji je apsurdno govoriti - mislis da neko cuvao onolike papire firmi... ali ipak baza domena je druga prica. Ako su i to neporvatno obrisali... onda sta reci osim no comment, ljudi ne brisu ni svoj stari bekap sa hard diska (pojedinci) a jedna tako ozbiljna i vazna organizacija uzme i tras pobrise nesto sto se stvaralo celu deceniju i kusur. Ako te domene nije moguce vratiti, onda nema svrhe traziti da ICANN produzi zivot .yu domenima (ovo malo sto je produzeno).

Kada 30. septembra ove godine YU domeni konacno umru, sva dalja prica ce biti suvisna, to je najlepse u celoj ovoj 'sagi'.
[ pisac @ 28.06.2009. 09:05 ] @
Ovde mnogi (koji se zalažu za hitno ukidanje) ne shvataju da .yu web sajtovi mogu imati i linkove koji ukazuju na njih, u raznim forumima, dokumentima, itd... i koji nikada neće biti promenjeni jednostavno jer niko ne može da trči po starim postovima u forumima ili po PDF arhivama da menja te linkove. To su stvari koje se ne mogu promeniti, i ne zavise ni od kakvog "ljudskog faktora".

Tu su naravno i razni hard-kodirani linkovi u aplikacijama, i slično.

Šteta koja će biti učinjena gašenjem .yu domena je time osigurana. Pošto vreme leči sve, jelte, onda bi .yu domen trebao da ostane aktivan bar 10 godina od početka tranzicije.
[ valjan @ 28.06.2009. 14:44 ] @
I na banderi u komsiluku stoji reklama za fitness centar koji je zatvoren pre pola godine, pa niko ne pravi problem zbog toga. A linkovi se ne hardkoduju, vec se stavljaju u .ini, .config i slicne fajlove ili u baze podataka, kao i mnogi drugi bitniji parametri. Ko radi drugacije, treba mu oduzeti programersku licencu...
[ dragvorl @ 29.06.2009. 14:18 ] @
Ja ne znam, ali na univerzitetskoj mrezi u NS neki jos uvek nisu promenili domene koliko vidim.
[ pisac @ 01.07.2009. 09:39 ] @
Na moj co.yu sajt povremeno dolaze osobe (stranci) koje su pročitale neke moje postove iz 2001/2002 ili slične godine na inostranim forumima.

Dakle, to je 7-8 godina razlike između pisanja posta i posete mom sajtu.

Da li neko zamišlja možda da ja mogu da se setim i da prečešljam i kontaktiram sve forume na kojima sam od 1997/1998. godine ostavljao postove sa linkom ka nekoj co.yu web stranici ili neke fajlove/PDF-ove sa web adresom, i da im tražim da taj co.yu zamene sa .rs ili in.rs ili co.rs ili već zavisno od toga koja je nova adresa tog (ne samo mog) co.yu sajta?

Čini mi se da ovi koji se zalažu za hitno ukidanje .yu domena u stvari koriste Internet samo u zadnih par godina, i to čisto radi surfovanja i zabave, pa su uobrazili da mnogo znaju i mogu da donose sud o tome šta nekome treba a šta ne treba.
[ valjan @ 01.07.2009. 11:49 ] @
@pisac Ja koristim Internet od 1999. pa se ipak zalazem za hitno ukidanje .yu domena. Trenutno sa .yu domenima imam vise problema nego koristi, pa je moj stav zato takav.
[ websurfer @ 01.07.2009. 12:06 ] @
@Pisac

Vidis, kada kažes da su neki uobrazili da mnogo znaju i mogu da donose sud o tome šta nekome treba a šta ne treba pa upravo je mnogo gora situacija bila tad kad se po raznim sumnjivim kriterijumima odlučivalo ko može a ko ne može da registruje .co.yu (od političke nepodobnosti preko sukoba finansijskih interesa pa i do ličnih privatnih sukoba sa ljudima koji su o tome odlučivali). Ja lično znam za par primera u kojima neke ozbiljne firme nisu mogle da registruju .co.yu domen jer su vlasnici ovih firmi verovatno negde okarakterisani kao opasni po nekakvu ideologiju ili sistem ili po nečije finansijske interese pa su umesto .co.yu za koji su uskraceni lepo registrovali .com ili .net (i na kraju prošli mnogo bolje).

Ali u pravu si donekle za .co.yu, iako su tako donošene odluke o (ne)dodeljivanju (pojedinih) domena, ipak kad se pogleda iz tog ugla građenja nekih pozicija na internetu bolje je bilo da je .yu ostao da postoji paralelno zato što nije u pitanju neki kratak period već više godina izgrađivanja tih pozicija. Medjutim, ne možemo se vratiti u prošlost a sad je kasno za odluku o ostavljanju .yu domena u životu jer bi to stvorilo neke nove nepravde. Ostavljanje .yu domena u životu bilo bi totalno nepravedno prema onima kojima je bilo uskraćeno da registruju odredjene .rs domene jer su pravo prvenstva registracije imali upravo vlasnici takvih naziva na .yu domenima pa bi time oni opet nepravedno bili u mnogo boljoj poziciji jer bi zadržali i .yu domen i iskoristili pravo prvenstva za registraciju .rs domena.
[ websurfer @ 01.07.2009. 12:12 ] @
Citat:
pisac
Čini mi se da ovi koji se zalažu za hitno ukidanje .yu domena u stvari koriste Internet samo u zadnih par godina, i to čisto radi surfovanja i zabave, pa su uobrazili da mnogo znaju i mogu da donose sud o tome šta nekome treba a šta ne treba.


P.S. Internet koristim duuugooo, prvi sajt sam okačio na internet pre više godina a slova sam naučio na starom Atariju koji je kupio moj otac kad sam bio mali. Mada mislim da i pored toga "argument" o intenzitetu i dužini korišćenja interneta nije merilo već treba realno sagledati sve činjenice.
[ Mister Big Time @ 01.07.2009. 20:25 ] @
Jul 2009. Univerzijada.

Na zvanicnom sajtu http://www.universiade-belgrade2009.org/Default.aspx
POSTA i dalje se navodi kao glavni link - http://www.posta.co.yu :) Svega tri meseca pre zvanicne smrti .YU domena.

Bilo im skupo da plate istoimeni co.rs domen, a domace kompanije tipa SrbijaGas ili KLAS teraju .com domen :D

Koja smo mi papanija od zemlje iliti nije zvaka za seljaka, kakav nacionalni domen, to nije za nas!!!
[ Tyler Durden @ 01.07.2009. 20:40 ] @
I zar neko misli da bi se oni, i za 10 godina sljedecih, cimnuli da predju na .rs domen? Naravno da ne bi zato sto je srpski IT prepun diletanata i amatera. Koji rade u firmama koje vode diletanti i amateri.
[ mr. ako @ 01.07.2009. 23:27 ] @
Ipak .yu bi bilo dobro da je ostao, ako nista drugo, bas zbog takvih diletanata i sarlatana... Ali i ostalih definitivno... sta bi falilo da teramo uporedo i .rs i .yu, gde bi se .yu placao mnogo manje i naravno bez mogucnosti registrovanja novih.
No sta je tu je... to se nece desiti sigurno, ali treba bar ublaziti posledice. Treba produziti .yu koliko moze, ali i obezbediti uslove za rad posle ukidanja.
Npr. RNIDS bi mogao da napravi neku stranu sa obavestenjem koja bi se pojavila pri trazenju odredjene.co.yu adrese koja ne postoji, gde bi pisalo, ako nista drugo, probajte isto ovo sa .rs ili co.rs! Jer se meni vec do sada nekoliko puta desilo da pratim neki link do sajta koji ne postoji (stara, neproduzena .co.yu adresa), a posto sam pretpostavljao u cemu je problem, rucno sam menjao na .rs, a po potrebi i na .co.rs! E sad, ima mnooogo onih koji nemaju pojma da su sajtovi prebaceni na .rs, tako da nece uspeti da otvore .yu sajtove, a ne umeju/ne znaju da promene/za promene! :P
Vec je, nekoliko puta, bilo reci o ovoj stranici obavestenja, ali RNIDS to jos uvek nije uradio, a vec uveliko postoji potreba... da ne govorim posle ukidanja koliko ce biti potrebno tako nesto! Pitanje je, zasto to nije vec ucinjeno i da li se cini nesto po tom pitanju?

Marko
[ twiddle @ 02.07.2009. 15:26 ] @
FYI -- evo celog izveštaja o prelasku sa .yu na .rs za ICANN:

http://www.rnids.rs/files/reportTransitionYuRs.pdf

Hvala svima na korisnim komentarima, koji su mi dosta pomogli u sastavljanju izveštaja.

Pozdrav,
Sloba
[ Predrag Supurovic @ 02.07.2009. 16:09 ] @
Zar ti nisi dao ostavku i to pre Danka Jevtovica?


Ima tu par netacnih insformacija:


- prvobitno je trajanje .yu domena produzeno samo na godinu dana. Vrlo dobro znad da sam svojevremno ukazivao na zapisnik sa sastanka u ICANN na kome si upravo ti insisitrao da domen bude obrisan nakon godinu dana.



- u tekstu se pomnije "The Managing Board of RNIDS decided in July 2008 to start the process of „flagging‟ the active .yu domains. This campaign started on November 3, 2008 and lasted for six months in total.". Ovo je potpuno netacno. Ama bas nikada ova akciajnije pominajana u javnosti. U to vreme je jedino bila akcija produzenja registracija .yu domena uz naplatu. Niko nije pozvan da oznaci svoj domen aktivnim nego da plati ako hoce da mu domen ostane aktivan jos par meseci. Zato je tako malo domena i ostalo u zivotu - ljudi nisu hteli da placaju za par meseci zivota domena.

- "It is evident that the majority of Serbian domain name registrants have switched from .yu to .rs domain names, but there is still a significant minority that still actively uses .yu domains.". Ovo je takodje besmislica. dobrim delom su se korsinici preselili na .com ili neke druge domene. Samo mali broj ih je zamenio .yu sa .rs.

- "The transition from .yu to .rs was by far the biggest ccTLD registry transition in the history of the Internet, to date. At the same time, the period left for completing the transition was one of the shortest." Ovo je pokazatelj neozbiljnosti s akojim se prislo poslu i potpunom odsustvu razumevanja za stetu koja je vlasnicima domena ovako brzom i nasilnom tranzicijom ucinjena.

Umesto da "najveca tranzicija u istoriji" bude spora tako da se minimizuje stata i da korisnici imaju dovoljno vremena da se prilagode, islo se na brz rez zbog s jedne strane politickih ubedjenja pojeidnaca koji su ceo proces organizovali a sa druge strane zbog komercijalnih interesa istih tih pojedinaca, odnosno firmi za koje rade.

Tako imamo paradoks da neki tld koji cak nisu ozbiljno ni korisceni jer su zamenjeni drugim, nikada nisu ni prolazili tranziciju niti se o njihovom gasenju razmisljalo, ali je zato jedan od mnogo koriscenih TLD sa velikim brojem domena ugasen po kratkom postupku. Sasvim ej ocigledno da nije namera bila da se stvar srede nego da se isposluje sprovodjenje nekih potpuno sporedni interesa.

Najsmesnije je da se RNIDS jos i ponosi i hvali ovim kao "velikim uspehom".


- "This transition also brought into light some new problems in the process of retiring ccTLDs, caused by the tremendous growth of the Internet and widespread deployment of interconnected and interdependent Web services.".

Ovo napisati je cist bezobrazluk. Nije ova tranzicija to pokazala. To je bilo ocigledno mnogo pre nego sto se u tranziciju uslo i na to vam je ne jednom ukazano. Svi problemi koju su bili predvidjeni da ce da se dese desili su se i pored toga sto ste se vi uporno trudili da pokazete da ta predvidjanja nisu tacna i usput pokusavali da omalovazite one koji sa vam na njih ukazivali. I sad kada se pokazalo da niste bili u rpavu, vi pisete ovako nesto?


- "Based on the evidence presented in this report, the General Assembly of RNIDS adopted the decision to ask the ICANN Board of Directors to prolong the life of .yu TLD in the root-zone for at least two more years, in order to allow for smooth completion of the transition process."

Opet beyobrazluk. Za ovo cete vrlo verovatno popiti gomilu tuzbi, jer korsinici nisu produzavali .yu domene zbog vasih uveravanaj da ce svi domeni biti obrisani prvo do septembra prosle godine a ond asa nakandimproduzenjem do septembra ove godine. Ako sada uradite produzenje .yu domena to znaci da ste prevarili 36000 korisnika .yu domena da biste isposlovali da oni prestanu da koriste svoje domene.

Ako produzite zivot .yu domenu MORATE povratiti u funkciju sve .yu domene koje ste obrisali.







[ Mister Big Time @ 02.07.2009. 16:12 ] @
Dobar izvestaj.
Samo nesto cisto sumnjam da ce ih 'pogoditi' nase zalopojke za produzenjem domena za 4000 i kusur prezivelih. 90% vec ubijeneno - LOL, da to niste uradili imali bi mnogo jace adute na nasoj ili vasoj strani.

"The .yu TLD registry, with around 40.000 domains, was in active use during the
period of more than 15 years, until only 16 months ago.
The transition from .yu to .rs was by far the biggest ccTLD registry transition in the
history of the Internet, to date. At the same time, the period left for completing the
transition was one of the shortest."

--> Da nije smesno bilo bi tuzno, em sto smo jedina zemlja koja je menjala toliko puta ime drzave, em tranzicija domena najveca u istoriji Interneta.... a dali rok samo 2 godine. Po sistemu koji ste vi faktor, i to vam je mnogo. Bolje da se borimo da nas ubace u mnoge liste zemalja kada se registrujes i zelis nesto da platis ili se samo registrujes na neki servis, nema ni YU ni CS ni RS.... smucilo im se vise pa cekaju da se sami sa sobom dogovorimo oko naziva drzave, LOL! :D

Bas me zanima kako ce ICANN odreagovati na ovaj izvestaj. Da li ce ga uopste procitati od pocetka do kraja?

[ twiddle @ 02.07.2009. 17:57 ] @
@Pedja

Ovaj izveštaj je napisan i podnet desetak dana pre nego što je raspušten UO RNIDS, samo što je sada objavljen na Web sajtu RNIDS.

Što se tiče primedbi na tekst izveštaja, evo nekih pojašnjenja sa moje strane:

- Što se tiče roka za tranziciju koji je inicijalno tražen od ICANN:

Pročitaj, molim te, još jednom zapisnik sa sastanka UO ICANN od 11. septembra 2007: http://www.icann.org/en/minutes/prelim-report-11sep07.htm Tu se jasno navodi da je RNIDS tražio period tranzicije od najmanje 2 godine (od dana početka registracije .rs domena, što se ne vidi u zapisniku, ali jeste tako traženo od IANA), dok je IANA preporučila 3 godine. Na kraju se UO ICANN odlučio za nešto između -- 2 godine od dana donošenja odluke, što je efektivno skraćeno za 6 meseci, jer je registracija .rs domena počela 10. marta 2008, otprilike 6 meseci od dana delegacije .rs TLD RNIDS-u.

- Što se tiče toga da li je bilo izvesno da će RNIDS tražiti produženje roka za tranziciju:

To je bilo jasno i pre početka registracije .rs domena, jer je takvu odluku donela Skupština RNIDS, oktobra 2007. godine, na moj predlog (strana 4 zapisnika): http://www.rnids.rs/files/list0034.pdf

- Što se tiče kampanje za produženje života .yu domena:

Prvi korak u prelasku sa .yu na .rs bio je period od prvih šest meseci, tokom kojih su nazivi registrovani u .yu bili rezervisani u okviru .rs. Drugi korak je bio produženje života .yu domena, kako bi se počistila baza .yu domena od onih koji su neaktivni (ili prebačeni u .rs/.com/itd). Ta akcija nikada nije imala za cilj uvođenje redovnog (godišnjeg) obnavljanja registracije .yu domena, već pripremu za gašenje .yu TLD registra. Zato nikada i nije korišćen termin "obnova" nego "produženje života" domena koji se još uvek koriste. Tih 4000 produženih domena će ostati aktivni sve dok .yu doman bude u root-zoni, čak i AKO ICANN odluči da produži rok za još XX meseci nakon 30.09.2009.

- Što se tiče broja prelazaka sa .yu na .rs:

Izveštaj se bavi samo registrima .yu i .rs domena. Ovi registri se nalaze pod kontrolom RNIDS, pa sam imao mogućnost da izvučem te cifre. Sa druge strane, nisam imao način da utvrdim tačan broj vlasnika .yu domena koji su prešli na neki gTLD. Dalje, nije mi delovalo sporno da procenat od 55,9% prenetih imena iz .yu u .rs okarakterišem sa "majority" (posebno imajući u vidu da barem 40-50% .yu domena nije bilo aktivno u upotrebi ni pre zamrzavanja .yu registra, februara 2008). Što se tiče cifre od 4000 .yu domena koji su još uvek aktivni, ne vidim šta je sporno nazvati to "significant minority".

- Što se tiče brzine/roka za tranziciju:

Rok za tranziciju je doneo ICANN, a RNIDS je učinio šta je mogao da taj rok iskoristi najbolje moguće. Nisam se upuštao u ocene tranzicije, jer to nije svrha izveštaja (a i bilo bi skroz bez veze da RNIDS sam sebe ocenjuje), nego sam rekao da je rok bio kratak, ali da je tranzicija obavljena u etapama i po pravilima koja su određena i publikovana pre nego što je tranzicija počela. S tim u vezi, nije mi jasno gde si u tekstu video da se pominje kvalifikacija o navodnom "velikom uspehu".

- Što se tiče problema sa tranzicijom:

Napisao sam da je ova tranzicija pokazala nove probleme isključivo u kontekstu toga što prethodne tranzicije (.cs, .zr, .tp) nisu imale takve probleme, što je činjenica. Svi su bili svesni problema koje sam pobrojao, ali UO ICANN nije ostavio dilemu da li će .yu TLD biti brisan. S tim u vezi, neminovno je bilo da se e-mail adrese koje se završavaju sa .yu menjanju po mailing listama, da se menjaju e-mail adrese/korisnička imena na nekim sajtovima, da se kontakti obaveštavaju o tome da .yu domen ide u istoriju itd.

- Šta ako ICANN produži trajanje .yu domena u root-zoni:

.yu domeni koji su obrisani, obrisani su zato što se ne koriste aktivno, pa njihovo vraćanje ne bi imalo nikakvog smisla. Što se tiče tužbi, niko nikoga nije varao -- rok sa kojim je RNIDS uvek baratao, i još uvek jedini važeći rok za gašenje .yu domena, jeste samo i jedino 30.09.2009. Opet ponavljam, od početka je bilo javno objavljeno da će RNIDS tražiti produženje roka, ali da je krajnja odluka u vezi s tim na UO ICANN. Vrlo je realna opcija i da UO ICANN odluči da ne bude produženja posle 30.09.2009.

@MisterBigTime

Ne slažem se sa tvojom ocenom. Tih 4000 domena koji se pouzdano aktivno koriste predstavljaju mnogo jači argument od gomile neaktivnih domena.

Što se tiče toga da li će ICANN pročitati ovaj izveštaj i reagovati na njega -- nema dileme da hoće. Ja sam na prošlom sastanku ICANN razgovarao sa CEO ICANN, predsednikom UO, predsedavajućim odbora za ccTLD i ljudima iz IANA u vezi sa izveštajem. Niko od njih na prvu loptu nije isključio mogućnost produženja i obećali su da će izveštaj razmotriti i staviti ga na dnevni red neke od narednih sednica UO. Znajući kako funkcioniše ICANN, mislim da će im postojanje ovakvog izveštaja dati mnogo solidniju podlogu za odlučivanje od tabula rasa situacije koju su imali pre dve godine, kada su se prvi put bavili pitanjem .yu domena.

Pozdrav,
Sloba
[ Predrag Supurovic @ 02.07.2009. 19:01 ] @
Citat:
twiddle:
.yu domeni koji su obrisani, obrisani su zato što se ne koriste aktivno, pa njihovo vraćanje ne bi imalo nikakvog smisla.


Ovo uopste nije tacno. Nikada niste govorili o oznacavanju aktivnih domena nego o produzenju vazenja yu domena koje ste naplacivali. Tih 4000 domena koji su ostali nisu domeni koji su bili aktivni nego domeni za koje su vlasnici odlucili da im produze zivot zza jos par meseci. Vecina aktivnih domena nije produzena ne zato sto nisu bili aktivni (bas naprotiv) nego zato sto vlasnici nisu videli kakav je smisao da placaju za nekoliko meseci duzeg funkcionisanja domena.

Ja sam imao veliki broj klijenata koji su koristili .yu domene aktivno i ama bas niko od njih nije paltio da mu domen bude produzen jer nikada niko nije ni trazio da se jave vlasnici domena koji su aktivni vec da plati ko hoce da mu domen ostane funkcionalan jos neko vreme.

Ovo sto ste vi uradili je zestoka prevara, a najgore je sto vi lazno izvestavate ICANN o svemu tome> u izvestaju ICAN stoji da ste izveli akciju oznacavanja aktivnih domena, a u stvari ste izveli akciju produzenja domena i to uz naplatu. ICANN-u niste ni na koji nacin predocili da ste em naplacivali to "oznacavanje" em da korisnicima niste rekli da se radi o oznacavanju aktivnih domena, vec ste bili iskljucivi da se radi o produzenju vazenja domena do septembra.

[ twiddle @ 02.07.2009. 19:24 ] @
@Pedja

Kao što rekoh, nema prevare, jer je važeći rok i dalje 30.09.2009. i nije izvesno da li će biti produženja. Takođe, činjenica je da .yu domen neće neograničeno stajati u rootu i definitivno će biti obrisan. Dakle, tvoji klijenti koji su prešli na .rs domen ili .com domen i ugasili svoj .yu domen dobro su postupili. Takođe, skroz je OK i ako su produžili trajanje svog .yu domena, i on će ostati aktivan sve dok ICANN ne ukloni .yu TLD iz roota.

Što se tiče naknada za poslove registracije domena, nisam se bavio tom temom u izveštaju, ni za .rs, ni za .yu domene.

Takođe, smatram da niko nema monopol na istinu, pa ti sugerišem da sam obavestiš ICANN o svemu što smatraš da nije istinito u izveštaju, ako smatraš da to može da im pomogne u razmatranju našeg zahteva za produženje (jer to i jeste razlog postojanja izveštaja).

Pozdrav,
Sloba
[ websurfer @ 04.07.2009. 13:13 ] @
Citat:
twiddle:
Takođe, smatram da niko nema monopol na istinu, pa ti sugerišem da sam obavestiš ICANN o svemu što smatraš da nije istinito u izveštaju, ako smatraš da to može da im pomogne u razmatranju našeg zahteva za produženje (jer to i jeste razlog postojanja izveštaja).


Pa zar mislis da bi oni citali nesto napisano u tom stilu (masoni, zavera, mafija, nlo, dosije x...)?
[ acatheking @ 05.07.2009. 12:46 ] @
Ja ne znam, dokle vise te price o dodatnom produzenju .yu domena. Zasto se uopste uvodio novi .rs domen kao identitet ove drzave ako se i posle vise od godinu dana aktuelno prica o .yu?
Iz nekog licnog iskustva mogu da kazem, da je vecina korisnika .yu domena presla na .rs i da vise nikakvih dodirnih tacaka nemaju sa .yu.
Koliko samo ima domena koji su pre 10-ak godina registrovani na "mufte" tako da im se vise niti vidi namena, niti se ko zanima za njih.
Svi ozbiljni korisnici su blagovremeno svoje domene uzeli pod novim .rs i stvar je prosto resena.
Dosta vise o toj jugo-nostalignosti, odavno je taj domen trebao da umre, i ne podizite mrtvaca iz groba

Neko je pomenuo, ili u ovoj ili slicnoj temi (da netrazim i citiram) da mu stranci povremeno dolaze preko co.yu na sajt...
Pa sta cemo sad za njih? Po njima bi .yu trebalo produziti vecno, da bi im problem bio resen.

[ acatheking @ 07.07.2009. 22:33 ] @
Pa, posteno govoreci,
meni je u interesu da .yu zavrsi karijeru sto pre.

Za neke keyworde cu se lepo popeti napred na pretrazivacu. Stetu ce imati oni koji su "davnije" poceli.

Dok jednom ne smrkne drugom ne svane.
[ websurfer @ 08.07.2009. 21:25 ] @
Citat:
Gost: Pa, posteno govoreci,
meni je u interesu da .yu zavrsi karijeru sto pre.

Za neke keyworde cu se lepo popeti napred na pretrazivacu. Stetu ce imati oni koji su "davnije" poceli.

Dok jednom ne smrkne drugom ne svane.


Ali samo na kratko mozes da iskoristis situaciju, kvalitet ce ubrzo ponovo da ispliva
[ Mister Big Time @ 06.08.2009. 21:00 ] @
Ima li novosti po ovom pitanju?
[ Mister Big Time @ 06.08.2009. 22:11 ] @
Dobio sam potvrdu da će UO ICANN odlučivati o ovom pitanju tokom narednih mesec dana i čim dobijem neki info, javljam.

Pozdrav,
Sloba
[ Mister Big Time @ 09.09.2009. 04:48 ] @
Ocigledno nista od ove price, a i kasno je sad za bilo kakvo produzenje 'roka trajanja' cini mi se...
[ mr. ako @ 10.09.2009. 16:30 ] @
Da li bi neko (Sloba :P) mogao da nas informise sta se radi u vezi ovoga... Da li postoji neki plan da se napravi, recimo, stranica obavestenja kada se otvara nepostojeci .yu domen, neko redirektovanje, nesto, bilo sta?
Postavih pitanje pre nekoliko postova ali niko nije reagovao, pa velim, o5 da pitam... :P

...da znam da Sloba nije u UO i da je tek izabran novi direktor, ali da li se o tome ranije govorilo?
[ twiddle @ 10.09.2009. 17:07 ] @
Može. Evo sižea dosadašnjih događaja:

Konačni izveštaj o tranziciji sa .yu na .rs RNIDS je podneo ICANN-u juna 2009, saglasno prethodnoj odluci UO ICANN. Nakon par podsećanja, COO ICANN je juče poslao info o tome da će produženje .yu TLD biti stavljeno na dnevni red neke od narednih sednica UO ICANN u septembru. On je u istom mailu rekao da, iako ne može da zna kakava će biti konačna odluka UO ICANN, misli da će "u određenom obimu" biti odgovoreno našem zahtevu za produženje života .yu TLD u root-zoni.

Dakle, do kraja meseca bi trebalo da dobijemo odluku UO ICANN o produženju, ali ono verovatno neće biti u obimu koji smo tražili (2 godine).

Pozdrav,
Sloba

[ mr. ako @ 10.09.2009. 17:59 ] @
Slobo hvala na odgovoru! Pored problema oko produzenja .yu domena i dogovora o tome sa ICANNom, mislio sam i na problem sa pristupom sajtovima. Vec sam imao dosta prilika da pratim neki link na sajt koji me vodi na "sajt.yu" adresu i naravno dobijem da sajt ne postoji. Kada rucno promenim .yu na .rs ili .co.rs, onda mi se sajt.rs otvori, jel. Posto mislim da vecina obicnih korisnika ovo ne zna / ne zanima ih / nije obavesteno, zar ne bi bilo lose da postoji stranica obavestenja o promeni adrese sajta? Da RNIDS, i pored toga sto neko nije produzio stari .yu domen, generise takvu stranicu. Dok god traje produzenje...

Poz,
Marko
[ acatheking @ 10.09.2009. 18:53 ] @
Citat:
Da RNIDS, i pored toga sto neko nije produzio stari .yu domen, generise takvu stranicu. Dok god traje produzenje...


Prijatelju, za ovo sto pitas RNIDS uzima pare, tj. naplacivao je produzenje .yu domena do kraja septembra ove godine.
Dalju brigu o tome, da se sajt sa .yu sufiskom i dalje vidi, preuzimao je hosting provajder.
Mada ja i dalje smatram da bi sa .yu trbalo zavrsiti, ne vidim poentu da se trazi produzenje vaznosti.
[ mr. ako @ 11.09.2009. 18:15 ] @
Jasno je da uzimaju pare za .yu, ali ko je hteo da produzi produzio je, ostali nisu (iz mnogobrojnih razloga) i njima bi RNIDS mogao "pokloniti" stranicu sa obavestenjem, ali i onima koji jesu produzili a nisu redirektovali (o5 zbog ovog ili onag razloga). Ko je hteo da plati platio je, tako da RNIDS nece izgubiti kesh... (licno nemam ni jedan .yu domen, niti potrebu da ih na svoje .rs domene redirektujem)

O tome da li je potrebno produzavati .yu je bilo mnogo rasprava... ipak moram kratko ja sam za zamrzavanje recimo, nesto kao .su... mada je sad vec kasno za to, pobrisali su mnoge...


edit: mala ispravka txta

[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 12.09.2009. u 19:41 GMT+1]
[ acatheking @ 12.09.2009. 00:18 ] @
Citat:
i njima bi RNIDS mogao "pokloniti" stranicu sa obavestenjem, ali i onima koji jesu produzili a nisu redirektovali


Ma da.. zabole ih... trebaju da dizu web server samo da bi tebi (i ostalima) udovoljili i napravili stranicu za obavestenjem/redirekcijom....
Evo, mozda predlog za nadlezne u doticnoj Instituciji, da dodatno popune "budzet" :)
[ mr. ako @ 12.09.2009. 02:08 ] @
Kao sto sam vec rekao, nista licno nemam u ovome, samo iznosim misljenje... tako da nema sta da "oni meni udovoljavaju", samo govorim za dobrobit svih, dobrobit covecanstva! Salim se, ali mislim da bi to bilo jako korisno, za manje iskusne korisnike da dodju do sajtova lenjih i nemarnih ili siromasnih webmastera!
[ Mister Big Time @ 13.09.2009. 13:13 ] @
srpsko gradjevinarstvo, ruku na srce iako je to tacno ko je u UO novog domena, ipak danas svako moze da registruje domen, cak i kao fizicko lice. A slozice se svi da smo to cekali jako dugo, tako da proslost treba ostaviti iza, a da je crna crna je.... ima li veceg idiotizma od onog cuvenog 'yu moze regovati samo pravno lice'... :X pa su ljudi otvarali fiktivne preduzetnicke radnje da bi mogli da dobiju papir za registraciju domena.... uzas promiskuiteta, ovaj domace birokratije.


Imam neke informacije da ce YU da bude produzen 2 godine, znaci do 30.09.2011. Moze li neko od insajdera da potvrdi ili demantuje?

[ twiddle @ 13.09.2009. 16:52 ] @
@Mister Big Time
Od ICANN je traženo 2 godine (pogledaj kraj izveštaja RNIDS o tranziciji sa .yu na .rs), mada ne verujem da ćemo dobiti toliko produženje. No, saznaćemo vrlo brzo njihovu odluku...

Pozdrav,
Sloba
[ Mister Big Time @ 14.09.2009. 15:14 ] @
Hvala!

I ja mislim da je nerealno da produze za 2 godine, ali bar 6-12 meseci je realno...
[ mr. ako @ 14.09.2009. 15:24 ] @
Slobo hoce li, pored produzenja .yu domena, biti nekih pokusaja pomoci manje iskusnim i novopecenim surferima u Srbiji?
[ twiddle @ 14.09.2009. 15:38 ] @
@mr. ako
Ja sam radio na jednom od tih načina -- na razmeni .yu i .rs zone fajlova sa Google radi reindeksiranja celog domaćeg Weba -- i to je urađeno u martu ove godine. Što se tiče daljih akcija, koliko je meni poznato, za sada se ništa više ne planira. No, možda neko iz UO RNIDS prati ovaj forum, pa eventualno kaže par reči ako je nešto u planu...

Pozdrav,
Sloba

[ mr. ako @ 14.09.2009. 16:05 ] @
Da, znam to za Goog da ste radili, i svaka cas'... Ali nazalost izgleda da niko sem tebe (cast izuzetcima: Danko, Torbica) nece da ucestvuje...
Da nas ti nisi povremeno obavestavao bili bi u totalnom mraku!

Poz,
Marko
[ Predrag Supurovic @ 15.09.2009. 09:29 ] @
Nadajmo se da će, ako ICANN produži život .yu domenu, da RNIDS vrati u život sve .yu domene koje je na prevaru obrisao. Svi koji su imali .yu domene moraju imati mogućnost da svoje domene koriste do trenutka kada .yu domen bude konačno obrisan.

RNIDS je sve nas prevario obaveštavajući nas da će domen biti obrisan. Ako ne bude, onda se i sve ostalo što je proisteklo iz te informacije mora vratiti na staro.

Vlasnici .yu domena, su početkom godine pristali da im seobrišu domeni jer im je rečeno da će ceo .yu domen biti obrisan na jesen. Da su znali da će domen ostati funkcionalan još godinu dana ili dve, onda bi se sasvim drugačije postavili.

[ srpsko gradjevinarstvo @ 15.09.2009. 10:24 ] @
Slobo,

ako plan predviđa gašenje .yu za 15 dana, što ga onda tražimo ponovo. U ICANN će ljudi shvatiti da smo neozbiljni. Prvo idemo na gašenje agresivno, a onda nostalgija za .yu
[ acatheking @ 15.09.2009. 10:47 ] @
Ja zaista ne vidim svrhu da se produži .yu domen, upravo iz razloga koji je Peđa pomenuo. Još početkom godine se trubilo kako se .yu gasi u septembru i svi su se pripremili za to. Iz nekog ličnog iskustva govorim, jer više niko ne kuka za .yu domenima.
[ cyofee @ 15.09.2009. 12:48 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Slobo,

ako plan predviđa gašenje .yu za 15 dana, što ga onda tražimo ponovo. U ICANN će ljudi shvatiti da smo neozbiljni. Prvo idemo na gašenje agresivno, a onda nostalgija za .yu


Koliko sam shvatio, ovo se radi da ne ispadne da se ništa ne radi.
[ mr. ako @ 17.09.2009. 11:05 ] @
Citat:
cyofee: Koliko sam shvatio, ovo se radi da ne ispadne da se ništa ne radi.


...a ovo su radili da bi namaknuli sto vise para...
Citat:

acatheking: Ja zaista ne vidim svrhu da se produži .yu domen, upravo iz razloga koji je Peđa pomenuo. Još početkom godine se trubilo kako se .yu gasi u septembru i svi su se pripremili za to. Iz nekog ličnog iskustva govorim, jer više niko ne kuka za .yu domenima.


...bas neka fina druzina! :/


Kad se gradi na losim temeljima i nepostuju sopstvena pravila, ne moz' dobro da ispadne!
[ pisac @ 17.09.2009. 17:23 ] @
Koliko se smorim kada vidim sebične ljude koji razmišljaju samo o tome šta njima odgovara.
[ twiddle @ 17.09.2009. 17:38 ] @
Za one koje smara da od početka čitaju ovaj thread:

http://www.elitesecurity.org/p2308345
http://www.elitesecurity.org/p2322349
http://www.elitesecurity.org/p2322477

Pozdrav,
Sloba

[ acatheking @ 21.09.2009. 12:55 ] @
Da li je to RNIDS poceo da obavestava/podseca OR, o .rs domenima ciji se name serveri zavrsavaju sa .yu? Kraj .yu epohe?
[ twiddle @ 21.09.2009. 13:50 ] @
Za kraj .yu epohe zna se još od septembra 2007, kada je ICANN odlučio da se posle ograničenog perioda tranzicije .yu TLD zauvek ukloni iz root-zone. Samo je pitanje da li će se to brisanje desiti pre (do kraja ove godine, ako UO ICANN na seledećoj sednici odluči da ne produžava tranzicioni period koji ističe 30.09.2009.) ili nešto kasnije (nekog novog datuma, ako UO ICANN odluči da dodatno produži trajanje .yu TLD).

Što se tiče trenutnog stanja, sada postoji 4.005 aktivnih .yu domena. Od tog broja, 3.806 ima svoj .rs ekvivalent.

Pozdrav,
Sloba

[ Mister Big Time @ 24.09.2009. 02:00 ] @
Hm, nije mi jasno samo cemu novi banner i text:



Oce li biti gasenja 30. ili nece? OK ne zna se, ceka se ICANN da odluci... ali neozbiljno je upozoravati ljude da ce doci do gasenja a onda kada dodje 30. i sve nastavi da radi bice veselo.

Evo ja prvi blagovremeno sam okacio obavestenje na sajt institucije da svi korisnici promene bookmarks sa yu na rs domen, posto od 30.09. takvi bookmarkovi vise nece biti u f-ji. Takodje, da svi koji su u address book-ovima imali email adrese .yu, da izmene na .rs inace mailovi ce ici u prazno.
Sa jedne strane je dobro ako svi to ispostuju, ali sa druge ispadam neozbiljan najavljujem gasenje koga izgleda nece biti bar jos godinu dana. :S
[ OffShore @ 24.09.2009. 02:49 ] @
ako dodje do produzenja ono ce biti besplatno narednih 6 meseci, a to ce se znati 30.09.2009 a tada se nece nista desiti;
[ srpsko gradjevinarstvo @ 29.09.2009. 21:02 ] @
Mogli bi uz žurku sutra veče da ispratimo u istoriju zadnji simbol ex-Jugoslavije.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 30.09.2009. 23:20 ] @
sutra, al za sest meseci...
[ Mister Big Time @ 02.10.2009. 03:49 ] @
Kako to rade Rusi:
Citat:

n 2001, the managers of the domain stated that they will commence accepting new .su registrations[citation needed], but it is unclear whether this action is compatible with ICANN policies. ICANN has expressed intentions to terminate the .su domain[when?], and the IANA states that the domain is being phased out,[1] but lobbyists stated in September, 2007 that they had started negotiations with ICANN on retaining the domain.[2] In the first quarter of 2008, .su registrations increased by 45%.[3]

80829 domain names were registered by August 9, 2009.[4]
http://en.wikipedia.org/wiki/.su




iz ICANN najavili gasenje, a oni krenuli kao blesavi da otvaraju SU domene

Ima ih sada oko 80k... mada ne mozemo porediti silu kakva je Rusija koja moze da gazi koga zeli pa i ICANN, i jednu Srbiju koja je kao beznacajna trunka prasine izkukumavacila doatnih 6 meseci produzenja....


[ Predrag Supurovic @ 02.10.2009. 09:45 ] @
Uopste se ne radi o kukumavcenju. ICANN je nama dao odresene ruke da isplaniramo sta i kako sa .YU domenom. Forsiranje brisanja domena potice iz Srbije a ne od ICANN-a.

Svojevremeno sam pokazao transkript sa sastanka u ICANN od pre nekoliko godina iz koga se vidi da su Sloba Markovica dvaput pitali da li je potrebno da domen ostane duze aktivan, a on je insistirao da se obrise sto pre. On je tada bio "nas" predstavnik.

Sva produzenja zivota .YU domena suusledila samo zato sto RNIDS niej uspeo da isprati svojim aktivnostima sve sto je bilo neophodno za brisanje domena. Da su oni to mogli da isprate, domen bi bio obrisan pre jedno dve-tri godine.

[ twiddle @ 02.10.2009. 10:12 ] @
Peđa,

sve što sam ja radio i govorio dokumentovano je na početku ove teme i u konačnom izveštaju koji je poslat ICANN:

http://www.elitesecurity.org/t367220-0#2308345

Dakle, ICANN drži i nož i pogaču, i nikada nije ni postojala mogućnost da .yu živi zauvek, već samo pitanje koliki će biti tranzicioni rok (koji su opet oni određivali).

Budi fer pa pošalji referencu na dokument gde se vidi da sam ja pričao bilo šta drugačije.

Pozdrav,
Sloba

[ pisac @ 02.10.2009. 19:06 ] @
I šta na kraju bi? Produženo ili nije?
[ OffShore @ 02.10.2009. 19:47 ] @
jeste
[ m257 @ 06.10.2009. 01:55 ] @
A baner na sajtu RNIDSa još uvek stoji i niko izgleda nema nameru da ga skloni...
[ Mister Big Time @ 10.10.2009. 02:24 ] @
Pitao sam vlasnike yu domena da li bi platili novo produzenje na 6 meseci, osetio sam da imaju zelju da me gadjaju pikslom u glavu Dobro dobro, samo pitam jer je bila takva mogucnost... jos se ceka odluka. Ima li novosti iz RNIDS-a, bilo li je to famozno glasanje?

[ twiddle @ 21.10.2009. 18:54 ] @
Na sednici UO RNIDS koja je održana prekjuče, jednoglasno je doneta odluka da se registrantima ne naplacuje produzenje YU
domena od 30.09.2009. pa do brisanja .yu zone (koje će se desiti 30.03.2010).

Pozdrav,
Sloba

[ mr. ako @ 21.10.2009. 20:57 ] @
Iskreno, nisam ocekivao da ce biti odluceno ovako... Mada i ne cudi me previse, znaju provajderi da ce zaraditi na obnavljanju .rs domena, pa su spremni da zrtvuju to malo para da se ne bi digla velika buka.
A sto se tice .rs domena, mislim da ce cene pasti tek posle obnove svih domena... taman negde pred Novu Godinu ili pocetkom sledece... :/
[ twiddle @ 21.10.2009. 22:04 ] @
Eto ti ga sad -- nije dobro kad se plaća, nije dobro kad se ne plaća... čemu onda debata na 10 strana... ;))
[ mr. ako @ 22.10.2009. 00:53 ] @
Naravno da je dobro kad se ne placa! :P
Ja sam samo hteo da istaknem moguce skrivene namere...
[ Predrag Supurovic @ 22.10.2009. 09:47 ] @
Citat:
twiddle: Na sednici UO RNIDS koja je održana prekjuče, jednoglasno je doneta odluka da se registrantima ne naplacuje produzenje YU
domena od 30.09.2009. pa do brisanja .yu zone (koje će se desiti 30.03.2010).


Ovo je zaista vrhunski bezobrazluk i prvoklasna prevara tolikih ljudi kojima su domeni obrisani.

[ m257 @ 27.10.2009. 16:38 ] @
Ja stvarno ne mogu da verujem da je prošlo SKORO MESEC DANA a da niko u RNIDSu nije našao za shodno da promeni baner o kraju .yu domena gde još stoji 30. septembar!! Nemam komentar, sve govori samo!
[ Mister Big Time @ 19.02.2010. 00:57 ] @
http://www.vlada.cg.yu/

http://www.bole.cg.yu/

jesu li ovo crnogorci napravili automatsku redirekciju svih starih cg.yu domena uz lepo objasnjenje?

Zar nije isto to moglo da se uradi sa nasim yu domenima umesto sto su obrisani?
[ mr. ako @ 19.02.2010. 13:05 ] @
Eh, jos kada sam predlagao ovako nesto za .yu... Velika je steta od gasenja, moglo se pokusati sa ostavljanjem u zivotu (kao .su), no to je sad proslost, nije uradjeno i gotovo... Ono sto moze da se uradi je neka obicna, jadna i jednostavna strana kao i za .cg.yu! Bilo kakvo obavestenje, redirekcija cak i ne mora! Samo da pise "probajte isto ovo, samo sa .rs, .co.rs ili in.rs, Vas RNIDS". Nista vise!

Marko
[ Mister Big Time @ 19.02.2010. 20:10 ] @
Citat:
mr. ako: Eh, jos kada sam predlagao ovako nesto za .yu... Velika je steta od gasenja, moglo se pokusati sa ostavljanjem u zivotu (kao .su), no to je sad proslost, nije uradjeno i gotovo... Ono sto moze da se uradi je neka obicna, jadna i jednostavna strana kao i za .cg.yu! Bilo kakvo obavestenje, redirekcija cak i ne mora! Samo da pise "probajte isto ovo, samo sa .rs, .co.rs ili in.rs, Vas RNIDS". Nista vise!

Marko


Svako normalan je tako nesto i ocekivao. Ja prvi. Nisam mogao da verujem da ce neko doci i reci op - brisemo domene, ciao baby ciao. :S

Inace kasno je sada za bilo sta, malo je ostalo prezivelih domena, samo sam hteo da pokazem primerom iz prakse kako je to trebalo, moglo i moralo da se odradi.

Svaka cast braco cg!

YU umire konacno za cca mesec dana. RIP!
[ acatheking @ 19.02.2010. 20:27 ] @
Ne znam sto ste se sad bas setili, u zadnji cas da raspravljate o ovome, kada se konacno brise .yu domen.
[ Mister Big Time @ 19.02.2010. 22:34 ] @
Citat:
acatheking: Ne znam sto ste se sad bas setili, u zadnji cas da raspravljate o ovome, kada se konacno brise .yu domen.


Zasto da ne? Tema nije jos uvek zakljucana? :) Ili se pribojavas da ce mozda doci do jos jednog produzenja 'mrtvaca' :P nece...bez brige. ;)

[ mr. ako @ 20.02.2010. 14:47 ] @
Citat:
acatheking: Ne znam sto ste se sad bas setili, u zadnji cas da raspravljate o ovome, kada se konacno brise .yu domen.

Nismo samo sad u zadnji cas, setili smo se toga i u pravi cas, i pre pravog casa, govorili smo o tome i pre najave brisanja i neposredno pre brisanja, i posle brisanja, i... ...i evo i sad, pre gasenja, u nadi da ce neko nesto preduzeti u RNIDS! Ali izgleda da nema nikoga da to slusa...

Msm, bilo bi dobro da i sad, posle gasenja .yu, ta strana stoji (kad bi to moglo da se izboxuje od ICANN-a, no to bi znacilo da .yu zivi), da ko god ukuca nesto.yu ili nesto.co.yu, izadje ta strana sa obavestenjem... ALI...

Poz,
Marko
[ mr. ako @ 21.02.2010. 01:31 ] @
@Vladimir

Ja sam po prirodi optimista, ali ovo sto se (ne)desava... stra'ota, polako gubim nadu... I to ne samo ovi domeni i RNIDS, vec citav sistem - ovo je samo mali mali deo stanja u drzavi. No to nije tema, te cu da opletem po RNIDS ponovo:
Vi tamo sto sedite, da Vam... pa 'ocete li nesto uraditi vise?!
[ Mister Big Time @ 23.02.2010. 14:07 ] @
Citat:
mr. ako
Msm, bilo bi dobro da i sad, posle gasenja .yu, ta strana stoji (kad bi to moglo da se izboxuje od ICANN-a, no to bi znacilo da .yu zivi), da ko god ukuca nesto.yu ili nesto.co.yu, izadje ta strana sa obavestenjem... ALI...

Poz,
Marko


Znas li da je prezivelo samo oko 4000 yu domena? Dakle to je trebalo uraditi za SVE domene, bez izuzetaka... ali ne, ovako su gospoda ubili svakome domen ko nije hteo da plati harac. Tako da sad iz inata ne treba traziti nista vise neka vise ubiju i tih 4000 (ICANN) i gotovo. Da jednom stavimo tacku na ovu pricu, jer ocigledno nismo za bolje. Treba ICANN i .rs da nam oduzme i da ga dodeli rastafarskim ostrvima.
[ mr. ako @ 23.02.2010. 21:42 ] @
Ma znam, ja sam govorio vise za pre ubijanja, mada i za sad bi bilo korisno makar malo... ali mozda si i u pravu - treba da zavrsimo sa tim, sa RNIDS, i pocnemo da izgradjujemo Rastafarijanska ostrva! :P