[ miltenr @ 03.07.2009. 10:37 ] @
Ne kupujte WD hard diskove

Po drugi put u godinu dana imam problema sa hard diskom proizvodjaca Western Digital. Hard nije radio valjano od momenta kupovine ali kako je kvar tesko objasnjiv sacekao sam da postane izrazeniji i nakon moje reklamacije kod prodavca, dobio sam nov istog proizvodjaca. U medjuvremenu i nov je poceo da se ponasa slicno samo sto je meni istekla garancija od godinu dana koju mi je dao prodavac (proizvodjacka garancija vazi do 2012 god.). Postoji nacin da se hard disk u periodu dok vazi proizvodjacka garancija vrati i da proizvodjac isporuci nov ali upravo tu nastaje problem. Na sajtu proizvodjaca stoji da smo mi medju zemljama kao sto je Kuba, Iran, Irak, Severna Koreja itd. za koje vazi restrikcija. Apelujem na sve kupce racunara da ne kupuju hard diskove proizvodjaca Western Digital jer nas tretiraju kao nizu rasu.
Na linku ispod se mozete sami uveriti u ovo o cemu pisem.

http://wdc.custhelp.com/cgi-bi...=1073&p_created=1063239678
[ StORM48 @ 03.07.2009. 11:13 ] @
Imbecili iz WD-a izgleda nisu kupovali novine još od '99-te godine ili tako nešto.
Ovo zaista ne zaslužuje bilo kakav komentar - zgrožen sam prosto.

Pozdrav
[ Binary Mind @ 03.07.2009. 14:07 ] @
Eeee! Serbia is not suburbia, a licno, od pojave SATA standarda nisam bio izrazit ljubitelj WD-a. I pored toga to su trenutno najprodavaniji hard diskovi u Srbiji

@miltenr

Sto ne probas da ostvaris garanciju preko domacih (regionalnih) uvoznika za WD? ako si sacuvao gace (antistaticku kesu) od tog hard diska na njoj je zalepljena deklaracija uvoznika.
[ Ivan Dimkovic @ 03.07.2009. 14:36 ] @
Kolegi je vrisnuo WD od 750 GB pre neki dan bez i jednog znaka upozorenja tipa SMART - samo je kliktao. Otisao mu dan posla, probasmo ujutru da ga oporavimo zamenom ploce al nista... otvorismo ga, nema mehanicke defekte al ne radi samo klepece... zavrsio je u djubretu.

Sta znam, imam kuci 4 WD GreenPower-a od po 1 TB, ali ti su od 5400 RPM a i komp radi na UPS, pa valjda i nema sta da crkne... doduse pre neki dan sam primetio da mi Win Server daje poruku da je disk array korumpiran, pa cu da proverim..

U svakom slucaju, sledeci diskovi koje budem uzimao takodje NECE biti WD.
[ combuster @ 03.07.2009. 14:55 ] @
Ja sam se u vreme kada su se maxtor i quantum prodavali kao alva kleo u wd i ubedljivo najmanje reklamacija sam imao na njega dok su se maxtori i oni quantum lct-ovi vecinom posle tacno godinu dana (par dana do mesec posle isteka garancije) vracali u servis... U servisu ne radim jos od 2003-ce a kasnije sam cuo da je bilo zalbi na kvalitet wd-a. Trenutno u ovom mom dell-u imam WD1600BEVT koji evo da cuknem u drvo radi extra a lap mi je ukljucen po ceo dan...

Mada kada budem uzimao desktop masinu bice to neki seagate verovatno... :)
[ dulle2009 @ 03.07.2009. 20:47 ] @
Citat:
Na sajtu proizvodjaca stoji da smo mi medju zemljama kao sto je Kuba, Iran, Irak, Severna Koreja itd. za koje vazi restrikcija.


Ma, taj FAQ / Knowledge Base je pisan ko-zna-kad i kontradiktoran je ostalim podacima na sajtu.

Na sajtu takođe stoji da disk možeš da zameniš preko ovlaštenog distributera.

Citat:
In order to replace your defective hard drive, you need to contact a Western Digital distributor in the appropriate country. For a complete list of authorized distributors worldwide, please see our list of authorized distributors.


Kad pogledaš ko su ovlašteni distributeri za Srbiju (znači, ipak posluju s nama!), videćeš da ih ima čak 3 *****

Sad samo otiđi u prodavnicu i pitaj od kog distributera su nabavili disk i kontaktiraj njih (jedan od ta 3 navedena, najverovatnije).



A priča "crko mi disk, odjednom, iz čista mira" ima za svaki brend, samo treba prelistati malo forume kao što su forum Newegg-a i sl.


A koji ti je tačno model WD-a otkazao? I kako to da si dobio samo 1 godinu garancije od prodavca?
Ja sam pre par dana kupio WD Caviar Black 1TB i dobio sam 5 godina garancije, bez ikakvog cimanja.

Mod Edit: Nije dozvoljeno navodjenje imena firmi koje se bave trgovinom hardverom.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 03.07.2009. u 22:47 GMT+1]
[ gsimon @ 04.07.2009. 07:58 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Kolegi je vrisnuo WD od 750 GB pre neki dan bez i jednog znaka upozorenja tipa SMART - samo je kliktao. Otisao mu dan posla, probasmo ujutru da ga oporavimo zamenom ploce al nista... otvorismo ga, nema mehanicke defekte al ne radi samo klepece... zavrsio je u djubretu.
.


direktna zamena ploca vec poodavno ne funkcionise kod WD-ova....
mora da se preprogramira ROM...

otvaranjem se nista ne postize jer mehanicki defekti
obicno i vrlo cesto nisu vidljivi "golim okom"


[ Aries1404 @ 04.07.2009. 22:17 ] @
Takodje sam imao jako lose iskuustvo sa WD HD-ovima.Nesto sam zameno a nesto je ostalo.Kao zamenu odlucio sam se za Samsung HD sto je mnogima cudno ali ono sto mogu da kazem jeste da mi radi bolje i od Maxtora pogotovo od WD-a
[ joes@ @ 04.07.2009. 23:47 ] @
Koliko je meni poznato Maxtor je bez premca najgori, a Segata je ok, zar ne?
[ dulle2009 @ 04.07.2009. 23:52 ] @
NEVER buy a computer containing a HITACHI HARD DRIVE!
Don’t buy a Seagate hard-drive
Never buy Western Digital hard drives
NEVER buy an IBM 75GXP Hard Drive
Don't buy Samsung Hard Disks

Kao što rekoh, nema tog brenda na koji neko nije bio ogorčen jer je imao loše iskustvo s njim.
Kao što svi koji su nekad izgubili važne podatke dobro znaju - najbolji hard diskovi su oni s pravilno i ažurno bekapovanim podacima. Svi ostali su manje-više (ne)pouzdani.

Zato stvarno mislim da nema neke koristi od prepadanja ljudi horor pričama o brendovima za koje svi misle da su veoma kvalitetni, ali za koje ti iz ličnog iskustva znaš da nisu...
Seagate, Hitachi, Western Digital, Samsung.... to su vodeći proizvođači hard diskova u svetu i svi oni prave kvalitetne diskove. Tako su, na kraju krajeva, i postali najveći. Ali su takođe svi u nekom periodu imali loše serije zbog kojih je mnogo ljudi reklo "nikad više taj brend".

Ja sam, lično, najviše poverenja u proteklih 6-7 godina imao u Seagate, ali, eto, pokazalo se da i oni umeju gadno da omanu... Tako da se više, kad su u pitanju hard diskovi, ne oslanjam na lično uverenje o nekom kvalitetu i pouzdanosti, već sve što mi je stvarno važno na vreme narezujem na DVD-ove. A disk ako otkaže, jbg... nek otkaže. Šta da mu radim? Samo nek bar bude u garantnom roku.


2joes@
Koliko ja znam, Seagate je kupio Maxtora... ali ne verujem da je u svim tim postrojenjima zadržao kontrolu kvaliteta koju je Maxtor imao.
[ joes@ @ 05.07.2009. 09:45 ] @
Imam Maxtor ATA 80 GB koji mi je lepo radio par godina, ali je počeo da vremenom da se čudno ponaša. Drugar koji mi sređuje komp s vremena na vreme je imao loše iskustvo sa Maxtor-om i pod njegovim uticajem sam kupio Segata koji je ok. Na kupovinu Maxtora sam se odlučio zbog dobrog iskustva mojih prijatelja. Sada,mislim da sam pogrešio. Mada, nedavno su mi podaci jednostavno nestali sa Seagate, i ne mogu provaliti da li zbog blizine pomenutog Maxtora i toplote ili nekog drugog razloga.
Nadam se Dule 2009 da nisi pop, i da ćeš mi oprostiti da sa iskustvom menjam svoje mišljenje. Ako nećeš, baš me briga.
Iz lično i tuđih iskustava se se zna da Maxtor ATA od 80 GB - veoma loš. A to zna i Maxtor. Meni znače tuđa iskustva, kao i većini, a tebi ako se ne sviđa preskoči temu i piči dalje.
Da ne postoje ovakvi forumi i teme, nikada ne bismo znali da uvoznici komponenti uvoze ono što proizvođači povlače iz prodaje.
[ dulle2009 @ 05.07.2009. 14:09 ] @
Nemam ja ništa protiv iznošenja vlastitih iskustava, ali imam protiv ovog: "Ne kupujte WD hard diskove".
On mi kaže - ne kupuj WD.
Ti mi kažeš - ne kupuj Maxtora.
Onaj mi tamo kaže - ne kupuj Samsunga, Seagatea, Hitachija...

Meni su takvi saveti iritantni. Da ne govorim o tome koliko su "korisni". Čovek se čak nije potrudio ni da kaže o kojem se tačno modelu radi, niti u čemu je bio problem. I sad ja, na osnovu njegovog iskustva - o kojem samo znam da je bilo loše i ništa više - ne treba da kupujem WD. A ja baš kupio WD pre par dana. I to ne naprečac, već sam iščitao gomilu review-a i forumskih tema širom Neta - i još došao ovde i pitao kompetentne ljude šta mi je najbolje da kupim - i ljudi rekli WD - i naveli razloge zašto daju takvu preporuku. I ja kupio, pre toga dobro promislivši šta, gde i pod kojim uslovima. I sad ispade da sam pogrešio jer WD diskove ne treba kupovati, jer se kvare, a WD neće da uradi zamenu nekome iz Srbije (što je dezinformacija, naravno).
Hehe!

Izvini, ali ja nisam protiv iznošenja bilo kakvih iskustava. Naprotiv, zainteresovan sam za njih (zato i jesam tu), i čak molim ljude da ih podele sa mnom kad su mi u nekom konkretnom slučaju potrebna.
Ali, ovo što je postavljač teme napisao nije vlastito iskustvo, već defamacija WD brenda i poziv na bojkot - i to samo zbog vlastite ozlojeđenosti datim brendom.
Takve teme bi trebalo automatski brisati, jer se bave klevetom i dovode čitaoce u zabludu. WD diskovi jesu veoma kvalitetni, baš kao i Hitachijevi, i Seagateovi i još neki. Ali, naravno da se kvare. Ponekad čak cela serija bude loša. I to je sasvim - matematički - normalno, ako ni zbog čeg drugog, a ono da bi se ispoštovali zakoni verovatnoće.


I ne, nema šanse da ti bilo šta oprostim, a ti sad pokušaj da shvatiš zašto.




[ joes@ @ 05.07.2009. 16:13 ] @
Forumi su takvi, da se iznese dosta mišljenja, ali moraš proceniti koja su merodavna i koliko učesnika teme slažu sa nekom konstatacijom. Meni su, iskreno, prodavci i ortaci predstavili Maxtor 80GB kao ok. Za WD su rekli da odličan, mislim za 15-20E skuplji, ali da nema nekih razlika u kvalitetu i pouzdanosti. I uzeo sam Maxtor. U pravu si da su neke od serija ne valjaju, a ne proizvođač. Dobro je znati koja kompanija izbaci najviše loših serija koje su problematične. 90 Gb podaka koje sam izgubio me tera da i ja počnem sa narezivanjem na CD, jer su hardovi ipak mašine koje se kvare.
[ Aries1404 @ 05.07.2009. 17:05 ] @
Imam jedan externi HD WD od 160GB trenutno na njemu cuvam podatke koje ne bi trebao izgubiti.

Koliko mogu biti siguran ili je bolje da ih skladistim na CD-u

Jeste pitanje do bola jasno mi je to ali kako vi praktikujete da cuvate vase podatke?
[ dulle2009 @ 05.07.2009. 18:31 ] @
Pa, očigledno da je lakše i praktičnije bekapovati sve na drugi hard disk, ali Seagate-ov firmware bug na 7200.11 seriji je lepo pokazao da takav način nije baš i najbolji, jer čak i disk koji koristiš sat-dva nedeljno samo da bi na njega bekapovao podatke može trajno da otkaže, iako se ne koristi mnogo.

Zato ja sve lepo na DVD. Jeste sporiji, dosadniji i mukotrpniji način, ali je ipak sigurniji. A za podatke koji su mi veoma bitni, čekiram obavezno i "verify data" opciju, da ne bude propusta. I uvek sve bekapujem na kvalitetne Verbatim diskove.

A kad me mrzi da bekapujem, samo se podsetim koliko mi je bilo žao kad sam izgubio gomilu privatnih slika i mailova koji su mi mnogo značili - i odmah dobijem motivaciju.
U principu, kad me mrzi da pravim bekap, samo kažem sebi: koliko će ti biti žao ako ovo izgubiš? I u zavisnosti od odgovora, uradim bekap odmah (lične fotke, mailovi, podaci u vezi posla, backup sajtova koje imam) ili ostavim za kasnije (filmovi, serije, muzika i inače lako nadoknadiv materijal).

U svakom slučaju, i backup na drugi hard disk je mnogo, mnogo bolji od nikakvog.
[ StORM48 @ 05.07.2009. 20:53 ] @
Nisu te priče o masovnim otkazima jednog proizvođača samo mitovi. To je faktičko stanje i činjenica je da su "bolesti" pojedinih brendova redom prenošene sa vlasnika na vlasnika.

Beše jednom proizvođač po imenu Conner. Pravili su dobre, pouzdane diskove. Međutim, tadašnji džin, Quantum, preuzeo ih je za gajbu ribe i učinio baš ono čega su se ljubitelji diskova male firme pribojavali - ugasili su kompletnu liniju, tehnologije preuzeli, a kao rezultat smo samo imali Quantum diskove spakovane u Conner šasije, koji su poprimili sve negativne osobine diskova velikog džina.

LCT10 serija je bila posebno ozloglašena po tome.

E onda se pojavio Maxtor. Mislim, bili su oni tu sve vreme, kao i IBM, Seagate, Fujitsu i Hitachi i WD. Seagate je oduvek bio najveći i najpoznatiji, zbog renomea stečenog još u ranom dobu razvoja HDD-ova. Kada su počeli da snižavaju cene i time maksimalno pritiskaju tehnologiju, učinili su gigabajte jeftinijima nego ikad, a uz sasvim pristojan kvalitet.

Gramzivost ipak ne spava, pa su vrlo brzo, posle velikog uspeha, preuzeli Quantum i (naravno) njihove proizvodnje linije, tehnologije i sve što uz to ide.

I tako smo došli do toga da su Maxtor diskovi postali sve što su Quantumi bili - brzi, fini diskovi, sa vrlo neizvesnim rokom trajanja i sklonošću da odjednom krenu da čangrljaju i lupaju (čuveni "klangrrr" zvuk, od koga se duže kosa na glavi). Što je najgore, statistika je neumoljiva, pa čak i onda lična - svi moji diskovi, za ličnu upotrebu, a koji su nosili nalepnicu Quantum (od LCT do CR serije) su barem po nekoliko puta ispustili zloslutni zvuk, a jedan deo (mislim da je čak polovina svih koje sam imao, a bilo ih je recimo desetak) su jednostavno prestali da rade, na razne načine. To je vrlo loša lična statistika. Mislim da se takav postotak ipak nije ponovio sa Maxtorima, mada je bilo blizu. Poslednji put mi je umro RAID0 niz (bekapovan, na sreću) i to u paketu (dva identična diska od po 40GB, riknula istovremeno, pored još 4 druga koji i danas rade).

Seagate je uradio isto što i svi ostali baksuzni akvizitori - preuzeo sve (uz Maxtor) i ma šta neko pričao, primetno snizio kvalitet prosečnih i low-cost consumer proizvoda.

Ta priča traje i danas, a imala je svoje negativne implikacije i na sve ostale proizvođače. IBM je sa svojom čuvenom serijom Deskstar, postao neslavan po izrazito čestim otkazima (otud je čuvena serija postala čuvena po zlobnom nazivu "deathstar"). Kasnije su preuzeti od strane Hitachi-ja, koji se nimalo nije potrudio da taj problem u korenu suzbije, nego su i dalje svesno izbacivali krševe. WD nije imao tako jasno dokumentovane serije, ali daleko od toga da su imuni na kvarove.

Teško je oteti se utisku da je razlog svemu tome jak pritisak niskim cenama, koji je Maxtor započeo, a svi ostali tvrdo pratili, a čiji je kurs sada jako teško promeniti.

Eto malo (nekome) zanimljive priče.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 05.07.2009. u 22:05 GMT+1]
[ joes@ @ 05.07.2009. 21:51 ] @
za Aries
tema:http://www.elitesecurity.org/t346998
Ovo i mene interesuje, tako da sam ponovo oživeo temu vezanu za taj problem.
[ miko.s @ 05.07.2009. 21:55 ] @
imam negdje nekoliko ploča i motor (poveći, nije velik kao onaj u mašini za veš ali pristojno velik) jednog prastarog hard diska, u originalu je bio velik kao prosječni televizor, trošio ne znam koliko stotina wat sati, a imao kapacitet 40 MB. vremenski, negdje kraj 70tih. da je cijeli, vjerojatno bi i dan danas radio. a za te novce danas bi vjerojatno mogli neki manji auto kupit, u eri kad je default storage medij bila 8" disketa (koja mi je isto negdje u ormaru, datira iz 1981.)
ok, dosta povijesti.

vidio sam da netko spominje snimanje na dvd? i to je vama sigurno? hahahahaha. kao šta pričate da su hdd-i loši i da se kvare, bolje da neznate koja je kvaliteta premaza na dvd-ima. čak ni svemogući verbatim nisu dobri. dvd-i se kvare brže nego ikad. dvd , kojega ste snimili pred 5 godina na 2X vjerojatno radi i danas, a dvd kojeg snimite sutra za 2 godine neće radit. ili će imat puno grešaka. tako sam ostao bez na svu sreću samo 50tak MB veoma važnih slika, a dvd je snimljen pred 3 godine. zadnji dvd sam snimio pred cca 8 mjeseci (ako ne računamo dvdrw koje snimam često), uopće se ne isplati bacati novce na optiku.

ako vam je do sigurnosti, kupite 2 hard diska, različitih marki, eksterne, mirror, šanse da krepa jedan nisu velike,ali ipak su šanse. šanse da krepaju istovremeno 2 diska su blizu nuli. osobito ako ih gasite iz struje i iz usb-a. košta malo više u startu, ali imate sigurnost. 500 gb disk košta 40 eura. 2 komada su 80. nije puno za backup.
a možete počet radit backup online, megaupload nudi storage do 250 GB, čak za free usere. navodno se fajlovi brišu 3 mjeseca nakon zadnjeg skidanja, kod mene se još nisu izbrisali nakon godinu dana. kad se izbrišu, uploadat ću ih opet.

i sad malo razmišljanje, za 100 eura imate hdd od 1.5 TB. pred par godina, hdd od 250 gb je koštao 150 eura. u to vrijeme sam ih 3 komada kupio. sva 3 i dan danas rade bez greške. od toga jedan se već cca 2 godine skoro bez gašenja vrti u serveru.

i šta je najbolje od svega, radi se o WD disku. imam 11 WD diskova, u kapacitetima 80-640 gb. do sada niti jedan nije riknuo. seagate od 80 gb mi je pred mjesec dana umro, polako, neočekivano. najprije se palio samo vertikalno postavljen, ili ga je trebalo malo protresti da se upali, nakon toga se prestao paliti. bez zvukova, samo je umro.

za dugotrajno čuvanje podataka, jedino sigurno rješenje je traka. skoro pa nije bitno koja, osigurajte neku za koju znate da će za 10-20 godina postojati podrška i tape driveovi. dat je već skoro umro, jeftin je, ali ako vam za 5 godina umre tape drive, gotovi ste.
[ flighter_022 @ 05.07.2009. 22:22 ] @
Meni je pre par godina, 10 dana do nove godine i 5 dana pred odlazak na godisnji, na serveru (koji inace tera 2x37GB SCSI) riknuo 160 GB WD ATA disk... zaboravih model, koji je nosio filmove i druge ne toliko bitne gluposti, ali sam zbog toga morao da radim vanredno odrzavanje servera umesto da se pakujem za put...
[ dulle2009 @ 06.07.2009. 01:50 ] @
Ovde se može proveriti do kada važi garancija na WD disk, treba samo uneti serijski broj:
http://websupport.wdc.com/warr...questtype=warranty&lang=en

Tu prikazuje do kada važi garancija od datuma proizvodnje diska. Može se i produžiti da bude od datuma kupovine, ako im se pošalje slika računa.

Meni važi do 28. 4. 2014.



Drugi servisi u vezi garancije (zamena proizvoda, RMA status, vraćanje podataka):
http://support.wdc.com/warranty/index_end.asp?lang=en

[Ovu poruku je menjao dulle2009 dana 06.07.2009. u 11:57 GMT+1]
[ i4004 @ 08.07.2009. 01:06 ] @
potpisujem sve što je dulle reko u ovaj thread.
svaku riječ.

i ja nekako nemogu se otet utisku da ne dolaze isti wd diskovi u hrvatsku i u srbiju...
naime na hr forumima o ovim temama svakako nema ovoliko pritužbi kolko ih ovdje vidim...
i moja iskustva su taka, jer ja ništa osim wd-a niti ne rabim...(ugrađujem ih mušterijama itd.)
nigdje problema.

ja bih tu prvo malo uspoređivo serije i gdje su ti diskovi proizvedeni itd.
jer mi je pravo neobično ovoliko nezadovoljstvo wd-om....

nadalje, ja uopće ne bih kupovo tamo di je garancija samo godinu dana....
jer wd daje minimalno 3god.
to su očito neke mućke...

ali da, daleko od toga da postoje savršeni hdd-ovi, kako dulle reče...svaki hdd treba tretirati kao da može krepat bilo koji dan....
nešto što toliko podsječa na gramofon ne može biti pouzdano...hehe...
[ Binary Mind @ 08.07.2009. 01:22 ] @
Postoje razni posredni razlozi frekventniih crkavanja hard diskova od kojih su jedan od glavnih losa genericka napajanja koja se ovde masovno ugradjuju. Mozda bi broj crknutih WD i ostalih hardova u Srbiji bio manji kad se ne bi masovno prodavale konfiguracije sa ping pong napajanjima koja u nabavci kod Kineza kostaju manje od 5 evra. SATA hard diskovi su inace osetljiviji od IDE po pitanju napona pa je to mozda jedan od glavnih razloga gde treba traziti krivce za cesca crkavanja SATA hard diskova u Srbiji Inace jedan od distributera za WD u Srbiji jeste upravo iz Hrvatske pa cisto sumnjam da u Srbiju ne dolaze isti WD diskovi kao u Hrvatsku.
[ i4004 @ 09.07.2009. 00:21 ] @
istina, bilo bi zanimljivo čuti kakvo napajanje ima miltenr.
ja sam lično odavno raskrstio sa ovim no-name napajanjima, i fortron ili chieftec (ili sl.) ugrađujem i sebi i drugima.

da, možda razlike u brojevima crknutih i nema, samo ste vi možda malo glasniji...na što naravno imate pravo....i tu ima dosta generičkih napajanja...

u hr trenutno vole WD6400AAKS (i to već neko vrijeme to je kao neki "best buy"..ali ne i za mene, jer više volim 320gb..jeftiniji su..hehe..) a seagate 7200.11 je proklet.
(ali se pominje i neko rješenje
http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=128807&st=0 )
[ dusanissimus @ 12.07.2009. 18:17 ] @
WD je prosto dominantan na trzistu...
ako neko proda preko 50% neke robe na trzistu normalno je da ih se i najvise pokvari
e sad svakom ko krene da filozofira koji hdd "nikako" ne treba kupiti najtoplije preporucujem da kupe excelstor hdd
u medjuvremenu mojih 4 WD hddova se srecno vrti 24/7
pozdrav svima!
[ calexx @ 12.07.2009. 21:56 ] @
Da se i ja upišem, tri SATA WD (200, 320, 1TB) rade u sreći i veselju na Chieftec 350W. Kod sestrića su stariji SATA 160 i 320 dok mi u krš kompu radi jedan ATA WD 80GB kupljen kada se i pojavio prvi 80GB hard. Sve radi 24/7 i nikad nijedan štuc ... hm, jednom sam posumnjao u napajanje i stavio novo Codegen 400W ali nije moglo da radi, jedan hard je odmah odbio poslušnost. Vratio sam svoje napajanje i sve je bilo u redu.
Kod nas je ipak 80% WD problema u ping pong napajanjima.
[ miko.s @ 13.07.2009. 20:56 ] @
zar postoje lošija napajanja od msi?
hehehe, u prastaroj kanti je msi od "450W" , ali već mjesecima bez gašenja drži serverčić. ništa strašno, potrošnja 30W, ali radi non stop.
glavni komp, opet msi ali od 250W (da, 250), gura intel c2d E6600, ati HD4670 i 1 WD disk.
a ja sam već rekao negdje u prethodnim postovima, od 11 WD diskova koje imam, svi rade kako treba
[ Binary Mind @ 13.07.2009. 21:22 ] @
Naravno da postoje napajanja losija nego MS Industrial, samo ne znam sta sve tamo kod vas moze da se nadje od generickih Kineza. MS Industrial dual fan napajanja od 550W mogu da obsluzuju masine sa jacim Intel C2D i C2Q procesorima i karticama kao sto je ATI Radeon HD 4850 ili nVidia 9800GT. Licno sam testirao takve kombinacije. MS Industrial je inace Hrvatski brend
[ i4004 @ 14.07.2009. 02:21 ] @
da, to je brand od ovih m-san, i to je uglavnom priličito loše.
(kao i druga njihova marka "vivax" to je samo dokaz da kinezima nije problem stavit bilo koju "značku"...)
u principu mislim da da u hr i ne može lošije naći....

ne kažem da oni možda nemaju i ok napajanja u svom programu, ali ova iz najjeftinije kategorije su jednostavno smješna.

ja u principu ne kupujem napajanja jeftinija od 30-ak eur, jer tu negdje počinje kvaliteta...
može se naći možda i nešto za 20eur, ali imat će asia-x kondenzatore, a to je već neozbiljno...
[ ranikolahdd @ 17.07.2009. 09:04 ] @
Ako nase iskustvo nekom znaci, mi obradimo preko 1000 diskova godisnje na spasavanju, i trenutno WD jeste najgori.
Ne govorim o broju primera, nego o kvalitetu izrade. Ali tako je bilo jos od WD200EB pa BB i tako dalje, nije to nista novo.
Nego je pomodarstvo da se uzima novo kako rece STORM, nevolja je sto smo obrnuli krug. Ne secaju se ljudi da je 90tih WD bio do jaja
pa je prestao da bude krajem 90tih, tad je poceo kvantum....a pre Wd i Seagate je bio do jaja do medalist serije...
Sve u svemu FORUM nije neko mesto gde se moze doci do relevantnih infromacija zato sto oni koji pisu po njima gotovo uvek ne rade
nista drugo.
Nikola
[ dulle2009 @ 17.07.2009. 16:43 ] @
Ako nase iskustvo nekom znaci, mi obradimo preko 1000 diskova godisnje na spasavanju, i trenutno WD jeste najgori.

Znači. Iskustvo uvek znači.

A na kom mestu je Seagate, ako izuzmeš 7200.11 bug?
[ Binary Mind @ 17.07.2009. 16:56 ] @
Seagate hardovi iz Barracuda serije su uvek vazili kao kvalitetniji nego WDC serija WD-ovih hardova sto se tice izrade, bar sto se tice SATA hard diskova. Ima vec starijih tema gde smo raspravljali o tome.
[ ranikolahdd @ 18.07.2009. 12:22 ] @
pa odmah iza...imaju probleme i sa motorima i sa glavama.
[ Binary Mind @ 18.07.2009. 15:53 ] @
Dobro imenjace. Koji su se hardovi pokazali kao najbolji iz vaseg (tvog i Goranovog) dosadasnjeg iskustva, ali od onih jeftinih namenjenih za siru upotrebu? Znaci ne RAID edition, Raptori, SAS, SCSI itd. nego obicni mainstream SATA hard diskovi kao sto su WDC, Seagate DiamondMax/Barracuda, Hitachi Deskstar, Samsung F1 i sl.
[ i4004 @ 20.07.2009. 00:32 ] @
Citat:
Ako nase iskustvo nekom znaci, mi obradimo preko 1000 diskova godisnje na spasavanju, i trenutno WD jeste najgori.

iskreno rečeno, to ne znači puno ako je npr. većina prodanih hdd-ova wd....

kako je reko dusanissimus
Citat:
WD je prosto dominantan na trzistu...
ako neko proda preko 50% neke robe na trzistu normalno je da ih se i najvise pokvari


btw. binary mind, on ti ne može reć koji su se pokazali najbolji, jer kod njega ne dolaze ti, već samo pokvareni.
<wink>

ali ozbiljno, za relevantan podatak treba znati prodan broj primjeraka svake serije i svakog diska i onda vidit kolko se šta kvarilo..
ili se more otić na storagereview pa gledat iskustva korisnika, pa vidit da se sve to kvari, s tim da se neke serije izdižu od drugih, npr. barracuda 7200.7, ali..heh, davno to bješe...
sad se sve manje i manje izdižu, a sve više i više su sličniji....i serije i proizvođači...

Citat:
Sve u svemu FORUM nije neko mesto gde se moze doci do relevantnih infromacija zato sto oni koji pisu po njima gotovo uvek ne rade
nista drugo.

heh..uz dužno štovanje, nisi ni ti neki izvor dok ne ispostaviš sve podatke koje ja gore navedoh.
<wink>


btw. binary, mislim da ne postoji WDC serija, već je WDC jednostavno western digital corporation, ako se ne varam...
a oznake su npr.
WD 6401AALS Caviar Black
itd.
(taj caviar black bi im trebo bit kao perjanica u consumer grade kategoriji, kolko vidim)
[ miko.s @ 20.07.2009. 11:40 ] @
pa same "serije" diskova (ako pod serije uzimamo green, blue i black) nebi smjele imat neke razlike u kvaliteti izrade. green je jeftin , ok, ali zbog čega? zbog kvalitete izrade, ili?
blue je sredina, i po cijeni, i po performansama.
black je najskuplji, najbrži, ali se i jako zagrijava.
po toj logici ja ću za storage kupiti green seriju, ali ako je ona napravljena lošije od blue i black diskova, onda ću uzeti nešto drugo. glavno pitanje je - šta drugo. i opet se vraćamo na WD.
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 11:50 ] @
Mislim da je potpuno iluzorno oslanjati se na neki "kvalitet" ili nekvalitet diskova - svi moderni diskovi su "tu negde" po sansi da se ukvare ako izuzmemo serije sa bagovima.

Ako vam je stalo do podataka - BACKUP je jedino sigurno resenje. Jos jedna varijanta je da imate mirroring koji ce bar malo poboljsati sanse da ne ostanete bez podataka i da se bakcete sa backupom svaki put (mirroring NE ISKLJUCUJE backup - i mirrored diskovi otkazuju).

Licno bih uzeo najsporije diskove sa najmanjom potrosnjom za data diskove (po mogucnosti CE ili RAID edicije, koje su namenjene za 24/7 rad). Za boot drajv moze neki manji brzi disk ili SSD.

Dodatno osiguranje je da imate UPS u kuci koji radi korekciju napona + u OS-u iskljucite prekomerno gasenje diska zbog power managementa (pola sata je sasvim dobar minimalni period, a moze i duze) - ako vam se disk gasi svakih 5 minuta, njemu se drasticno povecava "load cycle" broj, a svaki disk mehanicki moze da podrzi konacan broj ciklusa.

Citat:

green je jeftin , ok, ali zbog čega? zbog kvalitete izrade, ili?


WD Green je jeftin zbog marketinskih razloga i fakta da se koristi 5400 RPM tehnika. Cisto sumnjam da je cena proizvodnje WD Green-a bitno jeftinija od drugih - mozda nesto minimalno. Najveca razlika u ceni je segmentacija, WD Green je "jeftin" kako bi drugi bili skuplji.



[ Binary Mind @ 20.07.2009. 14:57 ] @
@i4004

Ispravka. Kad sam napisao WDC mislio sam na WD Caviar mainstream seriju hardova, jer kao sto znas postoje i serije kao sto je RE (RAID edition), Raptori itd.
[ miko.s @ 20.07.2009. 19:58 ] @
@ivan dimković
misliš da je to samo marketinški (govorim o cijeni green-a). OK, prihvaćam. ali kako objasniti da je green jeftiniji (i blue je jeftiniji) od konkurentnih diskova? zašto jedan WD košta manje od ekvivalentnog seagate-a, ili samsunga? svi se diskovi proizvode na isti ili veoma sličan način, sa istim materijalima, itd, ali zašto takvo odstupanje cijena? nije da imam nešto protiv toga, naravno da nemam, meni to paše, ali ima puno ljudi koji misle da je skuplje bolje. i onda kupe seagate-a. ili hitachija. opet, meni to ne smeta.
sorry na filozofiji, nemoj se ljutiti.
[ dulle2009 @ 20.07.2009. 20:47 ] @
Pa, meni WD nešto i ne deluje jeftinije. Nedavno sam kupovao disk, pa sam baš mnogo birao i gledao cene i WD je među skupljima....

Samsung SpinPoint F1 HD103UJ 1TB - 103 E
WD Caviar Black WD1001FALS 1TB - 93 E
WD Caviar Green WD10EACS 1TB - 84 E
WD Caviar Blue WD7500AAKS 750GB - 77 E
Seagate Barracuda 7200.12 ST31000528AS 1TB - 77 E
Hitachi Deskstar 7K1000.B HDT721010SLA360 1 TB - 70 E


Kao što vidiš, WD-ov Caviar Blue od 750GB je po ceni negde kao Seagate i Hitachi "flagship" (najbolji u klasi) diskovi od 1TB...
[ miko.s @ 21.07.2009. 16:30 ] @
nisam primijetio, kod nas su green najjeftiniji. i to ponekad čak 10 eura jeftiniji. (1 euro = 7.3 kn)
evo WD green 750gb - 478 kn
samsung F1 750gb - 503
seagate 750gb - 595

cijena ostalih pada tek na modelima od 1TB , gdje je najjeftiniji seagate, pa onda samsung, pa onda green.
ok, pogreška glede cijena. bio sam uvjeren da je green dosta jeftiniji.
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 18:11 ] @
Citat:

sorry na filozofiji, nemoj se ljutiti.


Svasta, da se zbog toga ljutim :)

Kao sto rekoh, razlike u "fabrickim" troskovima su vrlo vrlo male - vecina razlika dolazi u marketinskoj strategiji, sta firma hoce sa tim produktom. Cene "proizvodnje" su visestruko manje od cene koju placa fizicko lice u prodavnici na kraju.

I ja isto nisam primetio da je Green ista jeftiniji - zavisi od sezone/prodavca, nekad mozes naci neke druge da budu jeftinije - tu vise rade zakoni ponude i potraznje te. akcije samog prodavca koliko velikoprodajna cena "iz fabrike".

Kao sto rekoh - jurenje "kvalitetnih diskova" je kao gledanje u pasulj. Vece su individualne razlike u primercima nego nekakve razlike u serijama - takodje u otkazu diskova dosta igra i samo okruzenje, strujna mreza, termalni dizajn kucista, nacin koriscenja

Jedino sigurno resenje je - backup.

[ i4004 @ 21.07.2009. 23:59 ] @
Citat:
ako vam se disk gasi svakih 5 minuta, njemu se drasticno povecava "load cycle" broj, a svaki disk mehanicki moze da podrzi konacan broj ciklusa.


on/off ciklusi se uglavnom odnose na glave, koje pri svakom paljenju/gašenju "slijeću" na površinu diska i tako se svaki put malo oštete...
MEĐUTIM, to se uopće ne odnosi na wd diskove jer postoji rampa pa se glava nikad ni ne spušta na površinu diska...tj. i kad je disk ugašen glava nije na površini platter-a...
oni to zovu "NoTouch ramp load technology".
zapravo je to samo stacionarni plastični dio na pri vanjskom rubu plattera gdje se glave "odmaraju" kad ne rade...

znači tu ne bi smjelo biti ubrzanog trošenja zbog paljenja/gašenja...za ostale proizvođače ne znam...ali iskreno rečeno ne mislim svoje 7200.7 diskove držat stalno upaljene zbog toga...
i dalje ću rabit stby sa s3 modom(di se sve ugasi kad se ide u stby, samo još ram dobija struju, da se može brzo "probudit"...tj. Suspend to RAM (context saved to RAM))
pa kako im bude...
naravno, postoji image system diska(lako se iskipa na wd hdd koji baš samo zato i čeka u ormaru), a data disk ima backup...

pored toga malog dodatka, slažem se sa svime što je dimković reko u zadnja 2 posta.

a u vezi koju bih npr. ja seriju kupio..pa vjerovatno black iz jednostavna razloga:
dulja garancija (tu gdje bih ja kupovo je 3god. za blue) a razlika u cijeni nije velka.
pa bih eto, uzeo samo zbog te garancije duže...5god.
gledo sam malo cijene, i ovaj jedan recimo 500gb caviar black bi bio odličan backup disk za u externu ladicu, a neću banku orobit da ga kupim.
a imam baš jednu ladicu koja je zgodna za mjenjat diskove, pa tako laku u nju stavim i ata, pa izvadim, pa stavim sata ako želim itd.

doduše, ja već imam 3 wd hdd-a u ladicama kao externi storage(sve skupa oko 1TB), ali nikad nije naodmet još malo mjesta...hehe...
[ Binary Mind @ 22.07.2009. 15:26 ] @
Mislio sam da se tiho povucem sa ove teme ali nisam taj tip. Caviar black diskovi su namenjeni da budu brzi sistemski diskovi (mogu i za backup ali im to nije osnovna namena), a sto se tice hvaljenja WD-a izgleda kao da je i4004 njihov portparol. Hardovi zloglasni po losoj mehanici (motorima, mehanizmu za glave i samim glavama) su upravo WD i to vazi do daljnjeg dok se ne pokaze suprotno.

@i4004

Nasao si za shodno da napadas i ljude kojima je popravka hard diskova osnovno zanimanje (ranikolahdd), samo da bi odbranio svoj stav kako je WD bog zna koliko kvalitetan proizvodjac hard diskova. Ono sto je kolega Dimkovic opisao na pocetku teme sa WD-om 750 GB je upravo mehanicki problem. WD muku muci sa mehanikom, pogotovu od pojave SATA standarda. Izrada im je blagi uzas i nema serije koja nije imala jedan broj diskova koji nisu imali defekte mehanicke prirode koji su crkavali prilicno brzo po montiranju. Moja licna statistika, do sada je neumoljiva. WD Caviar diskovi imaju mnogo defektnih primeraka za moj ukus koji crkavaju bez prethodne najave. Cak i najnovije Green diskovi od 1TB i vise koje smo montirali skoro cu vec poceli da crkavaju. WD-i nisu hardovi vredni hvaljenja a ako se ova tema pretvori u "Advocacy" ide u cekaonicu sa napomenom da se prebaci u forum "Advocacy". Teme gde se pojavljuju fanboy tipovi za odredjene brendove nisu dobrodosle na HW forumima sto se mene tice. Mozda je "Advocacy" forum bolje mesto za ovu temu.

P.S. I naravno da je najbolji hard disk onaj sa uredno backupovanim podacima na drugom mestu u slucaju crkavanja istog.
[ miko.s @ 22.07.2009. 20:36 ] @
dobra statistika bi bila objektivna statistika. točan broj testiranih diskova i točan broj krepalih diskova.
npr 2 identična servera (često imamo server, i njegov backup), u jednoga strpati 10 WD-a od 1 TB. u drugi strpati 10 seagate-a. i vidjeti koji će crknuti. a niti to nije sasvim točan način testiranja, mene može potrefiti 15 dobrih primjeraka nekog diska, a prijatelja može iz prve potrefiti onaj koji će se pokvariti nakon 2 dana. tada je moj dojam o nekoj marki pozitivan, a njegov negativan.
realno gledano, iako ja nemam puno ne-wd diskova (mislim samo 3, maxtora u dreamboxu, hitachija u dvd rekorderu, i jedan seagate pata 80 gb koji je odvrtio svoje s time da je nekoliko tjedana davao na znanje da mu se bliži kraj), nemam ništa protiv bilo koje marke. prijatelj ima maxtora, onu kvarljivu seriju, koja radi već 7-8 godina u istom kompjuteru često po 10 sati dnevno. i radi i dan danas, a znamo da se maxtor zagrijavao toliko da si mogao kavu kuhat na njemu, a kod frenda je još između 2 seagate-a, pa maxtor često radi i na 65 stupnjeva. unatoč tome, još uvijek radi.
kako ste već rekli, nema idealne marke, sve je to tu negdje. zato backup backup backup (samo šta je to kod mene problematično, ako izuzmem diskove koji nisu storage, imam 2 TB za backupirat, a znam da neću.)
[ dulle2009 @ 22.07.2009. 20:39 ] @
@Binary Mind

Al nagrdi sad WD-a, a sam si mi preporučio da ga kupim (Caviar Black). A mogao si, na primer, Seagate 7200.12.

Ja, inače, ne advokatišem ni za jedan brend, lepo sam rekao da su svi oni manje-više kvalitetni (Seagate, WD, Hitachi...), ali ne volim ni sasipanje "drvlja i kamenja" iz ličnih razloga.

Moje minijaturno iskustvo sa Caviar Black diskom je za sada dobro, ali ako je istina da imaju običaj da crkavaju naizgled ni-zbog-čega, bez prethodne najave "čudnim ponašanjem" ili SMART-om, onda si mi baš lepo preporučio.
[ combuster @ 22.07.2009. 20:51 ] @
Moj prvi hd (Seagate 1.3GB) sam dao ortaku jednom da iskopira nesto sa njega, lik je radio na pijaci a bio je januar mesec i stavio ga je u tezgu, ja kad sam dosao da ga uzmem je bio toliko leden da nisam mogao prstima da ga pipnem vec sam ga jedva umotao u neku krpu, odneo kuci da se na sobnoj temperaturi povrati jedno dva dana i tek sam ga onda prikljucio i nije mu bilo nista. WD od 15GB je bio sledeci kome se geometrija particija non stop brljala (mada moguce da ga je anakonda nesto zeznula jednom, morao sam da ga formatiram na amigi da bih ga povratio) i malo malo pa mu je nesto smetalo. Sledeci je bio Maxtor od 60GB koji i dan danas radi kod sestre. Dok sam radio u servisu Quantum LCT i Maxtori (oni od 20 do 40GB) su se najcesce kvarili dok je WD tada radio super i na njega nisam za dve godine imao nijednu reklamaciju. WD 80GB i WD 160GB su takodje radili super (ATA diskovi) a sa SATA nisam apsolutno imao nikakva iskustva do sad osim ovog mog u laptopu koji je za sada odlican.

Generalno mislim da je vaznije obezbediti kvalitetno napajanje i ventilaciju unutar kucista i dovoljno RAM-a nego razmisljati o tome koja se marka diskova vise kvari (uvek je moguce da vam zapadne neki iz lose serije), mada ako postoji neka kvalitetna informacija o generalno losoj mehanici neke serije diskova uvek je dobrodosla...
[ Binary Mind @ 22.07.2009. 23:17 ] @
@dulle2009

Kao sto vec znas imam cak 3 nova WD-a trenutno (jedan Caviar black od 1TB i 2 Caviar Blue od po 500GB) i prilicno sam siguran da ce potrajati jer su prosli termin za decije bolesti, dok mi je napajanje vrhunsko, a kuciste maksimalno provetreno. 2 WD Caviar Blue sam dobio kao zamenu za 2 Seagate Barracuda 7200.11 harda koji su se slogirali zbog FW buga. Caviar Black koristim kao eksterni u dobroj fiocici i da kucnem u drvo dobro radi. Nije mi namera bila da crnim WD, vec samo da budem objektivan. Kada neko nesto mnogo brani i hvali to mora da bude nesto mnogo dobro, a WD hardovi to nisu, ni po kojoj osnovi, kao ni ostali u segmentu jeftinih mainstream hardova (svi od reda su macke u dzaku). StORM je najbolje opisao situaciju u onom svom duzem postu u ovoj temi. Posto se profesionalno bavim servisiranjem racunara, i mnogo mi hard diskova prolazi kroz ruke, ne volim da gledam kako neko pise bajke tamo gde bajkama nije mesto.
[ i4004 @ 23.07.2009. 00:09 ] @
hehe, a jesam ih ja nahvalio..
samo par mojih citata iz ovog threada:

moj prvi post ovdje
"ali da, daleko od toga da postoje savršeni hdd-ovi, kako dulle reče...svaki hdd treba tretirati kao da može krepat bilo koji dan....
nešto što toliko podsječa na gramofon ne može biti pouzdano...hehe..."

očito mislim isto o svim hdd-ovima, zar ne?

dalje, ovdje hvalim određenu seagate seriju
"ili se more otić na storagereview pa gledat iskustva korisnika, pa vidit da se sve to kvari, s tim da se neke serije izdižu od drugih, npr. barracuda 7200.7, ali..heh, davno to bješe..."

dalje se složih sa većinom što je dimković reko...

a u vezi ranikolahdd-a, to je samo moje mišljenje koje djele još neki u ovom threadu, a govori da treba precizna statistika u slučaju da se jedna marka najviše prodaje....jer je tada za očekivati da se ona i "najviše kvari" čak i ako bi se kvarila ISTO kao i neka druga marka da se isto prodaje.
nije to napad na njega lično, niti ja osporavam to da on dobija najviše wd diskova.
ali samo napominjem da će rezultat izgledati takav ako se wd-a najviše i prodaje.
ako.
ako ne, ta teorija naravno pada u vodu, ali mislim da je teško dokazati i za i protiv, jer kako nabaviti brojke prodanih diskova u nekoj zemlji?
znači to promatraj samo kao jedno moguće objašnjenje zašto bi wd prednjačio u kvarovima. i ništa drugo. nije zamišljeno kao nikaka uvreda.

ja mogu samo ponovit ono što rekoh u prvom postu, malo preformulirano: nijednom hdd-u ne treba vjerovati.
a ja sam odabro wd (što naravno ne mora nitko drugi) pošto su mi 2 maxtora crkla nakon 1.5god....serije koje combuster pominje..i to je čisto moje osobno pravo da preskočim firmu koja me 2x dobrano zezla! nikad više maxtor, a nikad više ni seagate jer kako sad znati šta je seagate, a šta maxtor, kad su postali jedno?
tj. ne gledam blagonaklono na seagate-maxtor koprodukciju, jer se to nedavno i pokazalo kao dobar način da seagate skreše sebi renome...zbog ovog sa 7200.11...
ali da me pitaš kojem hdd-u bi najviše vjerovo, ponovo, moj odgovor bi bio "nikojem", a to onda automatski znači da ne pimpam wd...niti ikog drugog...
ja velim da ne vjerujete nikom. i da se ponašate ko da može crknut svaki dan.

i OPET se potpuno slažem sa dulle-tom, tj., sa njegovim zadnjim postom...

Citat:
Posto se profesionalno bavim servisiranjem racunara, i mnogo mi hard diskova prolazi kroz ruke, ne volim da gledam kako neko pise bajke tamo gde bajkama nije mesto.

nema razloga da misliš da wd reklamira neko ko od početka govori da se podjednako NE može vjerovati svim markama.
ja svaki hdd ikad proizveden smatram nepouzdanom tehnologijom.
pošto me oparilo i što se tiče bezrazložna crkavanja diskova, a i što se tiče kad napajanje sprži hdd i onda ja ostanem bez svih podataka.

a i ja servisiram kompjutere...

u vezi same kvalitete mogu poslužiti i newegg user reports, i tu se vidi da diskovi imaju podjednako dobre(ili loše, kako se uzme) rezultate, naravno, možda će ovo sa 7200.11 malo skew-ati rezultat protiv seagate-a, a možda i ne.

a ovo oko black, to ja rekoh šta bih JA kupio. naravno da niko drugi to ne treba kupit.
ali eto, ako ga ja kupim imat ćemo ga i ti i ja i dulle...
(šala mala..hehe..da ne zaboravimo da postoji i humor...jer smo se malo previše uozbiljili...)

[Ovu poruku je menjao i4004 dana 23.07.2009. u 01:20 GMT+1]
[ dusanissimus @ 23.07.2009. 01:29 ] @
secate li se prica da li su bolji pierburg ili solex karburatori?
e pa za 4 ili 5 godina ce ova svadjabiti podjednako besmislena..
isqlirajte...
[ SASA M. @ 23.07.2009. 09:04 ] @
Citat:
i4004: on/off ciklusi se uglavnom odnose na glave, koje pri svakom paljenju/gašenju "slijeću" na površinu diska i tako se svaki put malo oštete...
MEĐUTIM, to se uopće ne odnosi na wd diskove jer postoji rampa pa se glava nikad ni ne spušta na površinu diska...tj. i kad je disk ugašen glava nije na površini platter-a...



To je reseno odavno kod svih proizvodjaca i ne postoji mogucnost u normalnom radu da glave slete na disk jer da se to jednom desi sa tim diskom je zavrseno. Desavalo se ranije(pre 15god) da prilikom nestanka napona glave padnu na plocu i izazovu nepopravljiva ostecenja. sada postoji bezbedonosni mehanizam koji vraca glave i zakljucava ih u pocetni polozaj kada detektuje problem.
[ dulle2009 @ 23.07.2009. 09:16 ] @
i OPET se potpuno slažem sa dulle-tom, tj., sa njegovim zadnjim postom...

Hehe. A da formiramo stranku?
[ i4004 @ 23.07.2009. 17:10 ] @
stranku za promoviranje backupa?
hehe

Citat:
Desavalo se ranije(pre 15god) da prilikom nestanka napona glave padnu na plocu i izazovu nepopravljiva ostecenja.

da, to će se desit ako ne dođu glave na "landing zone".
ošteti će nešto što ne bi smjele...

[ donbozone @ 02.08.2009. 19:47 ] @
Nakon svih postova i analiza jos se dvoumim koji HD od 500 GB da uzmem koji bi radio kao sistemski.

U uzem izboru su
WESTERN DIGITAL Caviar WD5001AALS 500GB 7k 32MB SATA2 i
HITACHI HT0A35415 500GB 7k 16MB SATA300.

Posto bi mi i 320 GB trenutno bilo dovoljno, razmisljao sam i o ova dva al opet dilema

WESTERN DIGITAL Caviar WD3200AAKS 320GB 7k 16MB SATA300 ili
HITACHI DeskStar 320GB 7k 16MB SATA300 HT0A38018.

Ako neko ima + i - za konkretne modele pomoglo bi u odluci.
[ dulle2009 @ 03.08.2009. 14:38 ] @
Citat:
donbozone: Nakon svih postova i analiza jos se dvoumim koji HD od 500 GB da uzmem koji bi radio kao sistemski.
U uzem izboru su
WESTERN DIGITAL Caviar WD5001AALS 500GB 7k 32MB SATA2 i
HITACHI HT0A35415 500GB 7k 16MB SATA300.


Od ta dva, ja bih uzeo WD5001AALS. Razlozi: malo novija tehnologija (Dual processor, StableTrac i NoTouch ramp load tehnologije), duplo više keš memorije (što i nije baš bitno, ali ipak doprinosi brzini), manji random read access time (12.5ms : 15ms), maksimalni interni transfer: ~113MB/s : ~98MB/s, start/stop ciklusi: deklarisanih 300000 prema 50000, 5 godina garancije (mislim da je na Hitachija 3). Nisu to nikakvi jaki razlozi, mislim da su oba diska sličnog kvaliteta, ali bih ipak "tipovao" WD-a.


I ja sam se nedavno dvoumio između WD-a i Hitachia i odabrao sam WD, mada, opet, ne mislim da je nešto mnogo bolji, bio bih zadovoljan i sa Hitachijem, iz 7K1000.B serije. Inače, ovaj što si ti naveo je model HDP725050GLA360, iz te serije (ako hoćeš da guglaš za specifikacijama )


[ donbozone @ 03.08.2009. 20:37 ] @
Sve to stoji ali je ipak Hitachi sa 500 GB u cenovnom rangu onoga WD 320 GB AAKS. A i tih 3 godine garancije mi je pristojno pa cu razmisliti. Nesto me vise vuce ka ka njemu.
[ dulle2009 @ 03.08.2009. 21:07 ] @
Razlika je nekih 10-ak evra, čini mi se.
Ako kupiš taj, mislim da nećeš pogrešiti, a sigurno nećeš mnogo.
Ja sam se isto prvo bio odlučio za Hitachija, ali me ovi s foruma odgovorili (argumentima). Presudna je bila brzina, jer je WD ipak brži, a ja sam ga hteo za sistemski disk, pa je to prevagnulo. I zadovoljan sam, lepo radi...

Ako pogledaš taj topic, videćeš da sam se i ja dosta premišljao, hehe... Koliko sam samo review-a i komentara pročitao, testova pregledao, poredio, merio, procenjivao... Kao da kupujem stan.
[ dusanissimus @ 03.08.2009. 21:10 ] @
@donbozone
pazljivo kupuj jer cene dosta osciliraju
osim toga ono sto pise u web cenovniku nije nuzno tacno
pogledaj kod nekoliko prodavaca pre nego se odlucis....

nego imam 1 pitanje
pre 2 god sam uzeo wd 6400aaks
stavio u kuciste i ceprkao malo po kablovima i zaprepastio se kad sam video da se odlomio sata prikljucak
zapravo je parce plastike koje neposredno drzi data bakarne parice ostalo u sata kablu...
vratio sam taj isti kabl u hdd i on dan danas radi kao sistemski
jel se to samo meni desilo????
[ donbozone @ 03.08.2009. 21:25 ] @
Nasao Hitachi za 4.055,00 RSD sto mislim da je prilicno povoljno. A iz svih prethodnih postova izgleda da je jedino oko cega se svi slazu cinjenica da radni vek HD-a zavisi od napajanja.
Tu nisam stedeo i uzeh Corsair VX450, tako da verujem da sam preventivno delovo na moguce probleme.

Razmislicu jos.
[ dulle2009 @ 03.08.2009. 21:46 ] @
Citat:
dusanissimus: @donbozone
nego imam 1 pitanje
pre 2 god sam uzeo wd 6400aaks
stavio u kuciste i ceprkao malo po kablovima i zaprepastio se kad sam video da se odlomio sata prikljucak
zapravo je parce plastike koje neposredno drzi data bakarne parice ostalo u sata kablu...
vratio sam taj isti kabl u hdd i on dan danas radi kao sistemski
jel se to samo meni desilo????


Ajoj!
Nisam imao takav slučaj, ali hvala na upozorenju!
Paziću ubuduće da budem ektra nežan s tim delom. A baš sam ovih dana menja sata kabl i gurao ga da se navuče do kraja, jer su mi poiskakale neke CRC greške u SMART-u.
[ StORM48 @ 04.08.2009. 13:31 ] @
Imao sam ja takav slučaj - sopstvenim rukama sa polomio konektor (disk je WD5000AAKS). Isto je pukla plastična pločica koja drži pinove na mestu. Nešto sam bio nervozan i krenuo da rudarim po kućištu i sasvim nesmotreno pokušam da uguram jedan disk ispod tog i, neprimetivši kabl koji je bio na putu novog diska, pričepim ga i videvši da nešto zapinje, umesto da stanem i pogledam šta se dešava, ja još više zapnem ko june i izvalim konetor

Morao sam posle da čupam plastičnu pločicu iz kabla, pa da specijalnim posebnim lepkom (neki iz maxija ) zalepim tu pločicu na svoje mesto i disk je nastavio da radi i radi eto već mesecima, srećan i zadovoljan - i više mu niko, nikad nije lomio plastične pločice

Pozdrav
[ dusanissimus @ 04.08.2009. 21:58 ] @
ista serija....
ja ga nisam lepio plaseci se da ce lepak samo da bude izolator i da onda moram da menjam plocu na hddu
anyway
sata kabl mi drze 2 parceta izolir trake
radi ko sat
ma iako mi se to desilo a i kolegi smatram da je to samo slucaj, iako je nesporno da sus ata konektori ZNACAJNO nezniji u odnosu na ATA modele..
ionako ih wd ne pravi nego kupuje od foxconna i slicnih...
[ StORM48 @ 05.08.2009. 11:06 ] @
Da... moram malo da skrenem u off-topic, po pitanju robustnosti SATA konektora... ili bi možda bilo realnije reći "robustnosti"?

Kada je svojevremeno ATA (ili kako ih sada zovu - P-ATA) bio standard na kontrolerima neserverskih rešenja, glavna zamerka je bila (i ostala) na tragičnu nefleksibilnosti tih kablova, koja je onemogućavala da se diskovi razbacaju (i time bolje hlade) u 95% velikih kućišta. Prvo, kablovi su kruti, zbog "flat" profila, konektori su previše duguljasti i ne omogućavaju nikakve egzibicije. Da stvar bude još gora, master/slave koncepcija pravi dodatne pometnje, ograničenjem u međusobnom razmaku, čak i na vanserijski dugim kablovima (60, 75 i 90cm kablovi imaju jednak razmak između master i slave pozicije), tako da je dobitak u dužini fakat vrlo beznačajan. Revizija kontrolera (ATA66-100-133) je donela još žica (80 naspram dotadašnjih 40), ali i puni profil provodnika (žice više nisu licnaste), što je još ukrutilo kabl i povećalo nervozu prilikom sklapanja iole "napucanijih" mašina.

Za "Molex" kontektore (naponske, stare) važila je otprilike slična priča - oni nisu nefleksibilni, ali se nekad vrlo teško priključuju, a isključuju još teže. Kontakt koji ostvaruju je dobar uglavnom samo nakon prvog priključivanja. Svako sledeće dodatno razglavljuje buksne i čini kontakt nedovoljno dobrim, što (naravno) kasnije dovodi do problema.

I onda - najavljen novi standard: "SATA, koji ne samo da će promeniti način komunikacije sa magistralom, već i napajanje". U serviserskim krugovima je ovo bilo dočekano s naročitim oduševljenjem, jer svima je ATA đubreta i molexa bilo dosta.

Naravno, svi znamo šta smo na kraju dobili: SATA konektore koji NIKAD ne stoje čvrsto (žabice koje na kvalitetnijim primercima ploča/kablova "kao" pojačavaju čvrstinu zapravo uopšte ne rade ništa, osim što vas sprečavaju da kabl nehotično isčupate, a ponekad da ga isčupate i namerno, a inače kabl stoji poprilično labavo i može se mrdati u svim pravcima po milimetar, što je kriminalnan oblike "čvrstine"). SATA naponski konektori su praktično ista priča, osim što su nešto širi, pa ipak mnogo teže ispadaju. Lomljenje je tek posebna dimenzija, u doba pre SATA faktički sasvim nepojmljiva. Na ATA standardu ste, u najgorem mogućem slučaju, mogli da izvalite samo žice na kablu, što se rešavalo prostom zamenom kabla. Sada - pukne konektor i odete da se samoubijete ili tražite zamensku elektroniku, koja u 99,999% slučajeva neće raditi prostom zamenom. Advantage, indeed...

Na sve ovo, ostaje i onaj problem samih konektora na elektronici HDD-a - nejasno je (barem meni) zbog čega ceo konektor nije oklopljen plastikom (kao što su ATA kontroleri)? U principu, moguće je da će to biti predmet jedne od "major" revizija u budućnosti (tipa: "revolucionarni SATA4, sa specijalnim konektorima"), kao što je i ATA svojevremeno bio neoklopljen, pa ste 'ladno mogli da omašite čitav red pinova, ili dva, u obe ose, jer nije bilo nikakvih "zidova" okolo, kojima biste pozicionirali kabl iznad kontrolera. Čak ni oni žlebovi na sredini nisu postojali, pa ste svaki kabl mogli da priključite u kom god ste smeru hteli - i sa manje i sa više pokrivenih pinova, kao i naopako... čudo jedno. Otud i one crvene (negde crne ili plave) linije na prvoj žici ATA kontrolera - pošto nije bilo "kutije" u koju se umeće kabl, morali ste da pratite oznake na ploči (pisalo je gde je pin 1), pa da prema njemu okrenete crveni deo kabla... kad je pristup unutrašnjosti bio otežan (a nekad je to bilo redovno stanje, zbog mahom sićušnih kućišta), to je bio pravi horor.

I tako, ostalo je fakat pravilo da svaka sledeća generacija konektora bude makar za klasu (ili dve) lošija i nelogičnija od prethodne (SATA u odnosu na ATA, ATA u odnosu na ESDI/MFM/RLL). SATA je od boljitaka (sa mehaničke strane, da ne bude zabune - brzinskih nedoumica nema) donela praktično jedino filozofiju jednog uređaja na grani i nešto fleksibilnije kablove. S druge strane, kvalitet konektora je kriminalan, a dodatno su i kablovi prekratki za većinu većih kućišta, te je više diskova neophodno naslagati jedan na drugi.

I tako... preopširan offtopic post, ali možda nekome bude zabavno

Pozdrav
[ alexandar_cajic @ 12.08.2009. 16:51 ] @
Pošto ste svi van teme : ) evo jednog linka:
http://www.metacafe.com/watch/323388/hard_drive_failure_test/
[ dulle2009 @ 12.08.2009. 17:18 ] @
Gospode, kakvi traumatizujući zvuci! Puj, puj, daleko bilo!
"This is the sound of a head stuck to the platter, with some phaser noise - pheeeeeew, pheew!" Jesus Christ!
[ bojan84GTI @ 08.05.2010. 13:23 ] @
ja imam na tavanu preko 1000 komada hardova imo sam troduplo vise ali sam one modele od 1 do 10 GB prodo u aluminijum stim da sam zadrzo elektroniku od svakod ...

ja recimo sve sto imam drzima na hardovima posto imam bas puno materijala za sacuvat svaki dan po 100 GB i vise ja onda napunim neki hard i ubacim ga u fijoku u fijokci se nece pokvariti ...

najvise sam imao maxtor hardova 80 gb imam cak 8 godina stare primerke ispravne u ladici ...

posto ja tako uvek nosam sa sobom po koji hard desava mi se da mi ispadne ... jedan hitaci od 250GB kupljen 2005 godine ... ispado mi je 1000 puta na beton u dosta slucajeva sa bicikla !!! napunio filmovima i obriso sam ga 1000 puta (nezna se broj) i radi jos uvek sa istim performansama ko kad sam ga kupio 66MB u sekundi se onda i sad se toliko cita ... jedino sto sam vise puta moro lemiti one iglice ... i nebilo cudo kad sam ga dnevno po 20 puta znao nabadat na ATA kabal ...

u zadnje vreme sam primetio da sata modeli WD hardova vrlo brzo strasno brzo dobijaju B sektore naravno ja ih lesim Kopiranjem ali hitaciju nemogu primirisat a ni starom maxtoru ... sagate nije los i samsung nije lo ...

logicno je da se jedan naj prodavaniji brend najvise kvari ... kad se najvise i prodaje (prodavo MAXTOR) a sad WD ...

napajanja koja dodju u kucistima do 30 evrica i napajanja koja sad kostaju oko 1500 din ... obicno nevaljaju ne ispravljaju dobro struju i lagano vremenom ostecuju hardisk (elektroniku motor spulu na igli i sl.) i naravno maticnu plocu ...

ja imam hardove koji se cak nisu po 6 godina gasili pa evo za divno cudo rade i dan danas ko novi ( u serverima su i sluze kao ftp serveri imam vise servera i vecina su maxtor marke kupljeni 2003 ili 2004 godine 80 gb i rade bez pauze i dan danas a u svakom serveru ima po 8 hardova ... naravno mislim da ih zamenim sa 1T hardovima ...