[ goransmc @ 03.07.2009. 11:14 ] @
Cao,

Kupio sam pre izvesnog vremena racunar i nakon instalacije operativnog sistema probao nekoliko video igara koje bi taj racunar bez problema trebao da podrzi ( amd-ov 7750 dual-core procesor na 2.7 Gz\klokovan na 3 Gz (od strane firme koja ga prodaje ), graficka na 512 Mb (radeon 4650) i 2 Gb ram na 1066 Mhz) buduci da sam imao neophodan system requirements za te igre ( igre su mahom i 2006. i 2007. godine!). Rezultat je taj da se nakon pola sata do sat igranja racunar ili restartuje ili igra pukne sama od sebe. Probao sam reinstalaciju operativnog sistema i instaliranje novih igara i ponovo se desava ista stvar. Cak i kada instaliram istu igru samo sa drugog instalacijskog diska potpuno ista stvar se desava. Zanima me da li je to u pitanju problem kod hardvera,napajanja ili softvera, svaka pomoc bi mi dobro dosla buduci da kad reklamiram racunar u servisu me ubedjuju da on radi savrseno. Inace taj problem se javlja samo kod video igara, u medjuvremenu racunar se ponasa normalno. Hvala unapred na svakoj pomoci
[ Miroslav Jeftić @ 03.07.2009. 11:36 ] @
'Oće to tako kad se klokuje.
[ goransmc @ 03.07.2009. 12:03 ] @
pa ako je samo do toga to je super vest :) mada, mozda cu imati problema onda sa garancijom, al boze moj, ionako od servisa nikakve vajde. hvala
[ Miroslav Jeftić @ 03.07.2009. 12:05 ] @
Naravno, napamet se ne može znati precizno zbog čega je, ali bih prvo od toga krenuo... vratio normalan klok, pa onda pratio šta se dešava.
[ mmix @ 03.07.2009. 12:13 ] @
Mozda mogu da ti pomognem, ja sam imao isti problem sa drugim hardverom (nije OC-vana, bar ne mnogo ) i resenje je bilo novo vece kuciste sa boljom ventilacijom jer staro nije imalo dobar "cug" da izbaci toplotu napolje. Kad se graficka raspali sa svojim 200-280w (zavisi koja) kuciste krene znacajnije da se greje i posle pola sata-sat nesto okine, narocito ako graficka izduvava sa hladnjaka u kuciste. Meni su se npr prvo javljali artifakti zbog pregrajanog rama na kartici, pa se GPU kocio (da zastiti sebe od topljenja) da bi to zavrsilo bsod-em (verovatno zbog pregrejanog rama u sistemu ili ispada graficke, nikad nisam debagovao dump da vidim). Jos ako imas slabije ili dual/quad rail napajanje sa nedovoljno amperaze po rail-u ili neizbalansiranom potrosnjom po railovima to dodatno "dogreva" sistem (ta quad rail napajanja su odlicna prevara koju je jedino zasenilo uvodjenje 8pin PCI-e konektora na novim karticama sa dve dodate mase). Probaj sledece jednostavno igraj neku noviju zahtevnu igricu i igraj neku stariju prostu koja ne koristi nove shadere itd. Posto se GPU parcijalno pali u skladu sa potrebama imaces i razlicitu termicku disipaciju i ako na staroj igrici nema padanja ili treba dosta duze vremena a padne onda ti je definitivno grejanje problem.

U svakom slucaju resavaj ovo sto pre jer sva ta roba moze da se flexuje do neke granice, posle nastupa zamor materijala.
[ mmix @ 03.07.2009. 12:30 ] @
Evo ti jedan lep "myth busting" clanak o napajanjima za kompove. Narocito obrati paznju na onaj pod 2 ;)

Power Supply Myths Exposed!
[ goransmc @ 03.07.2009. 17:44 ] @
Vratio sam ga na 2.7 Gz i za sada mi deluje sve ok. Ako ovo ne upali icicu da potrazim novo kuciste i kulere.