[ Dejan Stojanovic @ 13.07.2009. 13:27 ] @
Nov sam u radu sa CorelDraw-om i pripremom za stampu, tako da su mi gore u pitanju napomenute stvari povrsno poznate.
Koliko sam ja ukapirao to je mesto gde ce papir biti isecen i savijen, ali ne znam kako da se to podesi.
Nasao sam u print opcijama "Prepress" ukljucivanje ove dve stvari ali samo automatski mogu da ih postavim, nemogu nikako da ih stavim tamo gde hocu da se papir savije nakom stampe (ne znam kako).

Unapred vam se zahvaljujem na pomoci

[Ovu poruku je menjao Dejan Stojanovic dana 13.07.2009. u 14:59 GMT+1]
[ Skandy @ 13.07.2009. 17:22 ] @
Moj savet je da se te stvari uvek rade rucno, jer tako znas sta si uradio, a Corel je umeo da baguje sa tim automatskim opcijama. Ali ako insistiras na automatskom postavljanju tih stvari pokusaj da uradis sledece:

1. Bitno je da velicina stranice u Corelu bude iste velicine kao i dokument na kom radis. Na primer: ako radis vizit kartu, dimenzija stranice u Corelu ce biti: 90x50mm, znaci ista kao i vizit karta.
2. Zatim ces tu vizit kartu (ja sam nastavio da pisem vizit karta, ali pravilo vazi za bilo koji dokument) pozicionirati tacno na sredinu stranice.( Alt+P+P)
3. U podesavanjima za printer ces podesiti format stranice na kojoj ce biti stampane vizit karte.
4. Odes u opciju prepress i tamo ce dobiti mogucnost da odredis koliko vizit karte zelis po horizontali i vertikali. Vodis racuna da ne predju zadat format, jer ce biti automatski smanjene. Opcija "Crop and Fold marks" ovaj put ce biti primenjena na svaku vizit kartu pojedinacno, jedan klik na "makazice" dobijas mogucnost da numericki odredis razmak izmedju vizitki, dupli klik "makazice-crop marks" pretvara u "Fold Marks"....

Kao sto rekoh, ovo je primenjivo na bilo koji drugi dokument. Dve bitne stvari: Dimenzija radnog dokumenta = Dimenzija stranice u Corelu; Format za stampu se podesava u opcijama za printer.