[ alexandar_cajic @ 26.07.2009. 20:54 ] @
Pozdrav,
u pitanju je kombinovani frižider MBS, specifikacije su sledeće:
Type: ARF 806
Model: DD280N
Kompresioni
Rashladno sredstvo: R134a/0.130kg
Klasa: N
Zapremina 277 L
Star je oko pet godina. Nikad nije servisiran.

Problem je to da je temperatura u frižideru previsoka i kreće se od 11 do 20 stepeni čak i kada je pozicija na termostatu na 7.
U gornje delu za zamrzavanje je sve kako treba, posle čišćenja se vidi da se na aluminijumskoj površini ravnomerno svuda stvara inje.A temperatura je -10c.
Kod delova gde dihtuje je vruće - tako bi i trebalo da bude zbog sprečavanje kondezacije i sl.
Nazad kondezator tj. rešetka je ravnomerno vruća dok motor radi. To mislim da pokazuje da ima gasa (Čista je i bez prašine).
Na delu gde se kapi kondezuju više se ne lede kao nekad ravnomerno,već mestimično ovde-onde i brzo se tope. Da se nije nešto tu oko toga zapušilo!?
Termostat smo do sada držali na trojku,ali sad je na sedmici.
Motor se na toj poziciji pali na intervalu od oko 25 minuta i radi nekih 5-6 minuta.
Hlađenjem ovog frižidera nisam nikad bio srećan,ali je bilo u granicama normalnog. Mada evo sad mi supruga dobacuje da je merila temperaturu u njemu pre nekih tri godina zbog čuvanja vakcine i tada je dole bila oko +2, na sredini oko +5-6 a na vrhu oko +8.
Možda je ovo zbog visokih temperatura ovih dana,mada čitajući po forumu vidim da postoje nekoliko mogućnosti a neko je i napisao da ma kakva temperatura bude vani,ispravan frižider mora da da makar +5C. Majstora ću svakako da pozovem kad primim platu, ali dotle sam hteo da se malo uputim.
I još nešto,ovo me je uvek bunilo,pored termostata je nalepnica sa uputstvom koje mi je nekako bezveze. U principu bi trebalo da bude što veća pozicija to hladniji frižider. Interpretiraću sliku:

Ako je u prostoriji 10-17C onda staviti na poziciji od 1-6
18-24C-------------------------------------------2-4
25-31C-------------------------------------------3-4
32-38C-------------------------------------------1-3 - ovo zadnje mi je uvek bilo nelogično.

Unapred vam hvala na pomoći! i nadam se da neću dobiti odgovor - u smeće!


[Ovu poruku je menjao alexandar_cajic dana 26.07.2009. u 22:32 GMT+1]
[ gti2 @ 26.07.2009. 21:07 ] @
Citat:
32-38C--------------------------1-3


Preporuceno je tako da se motor ne bi forsirao.Kad bi ga stavio na max pri temperaturi od 35c ,pitanje je da li bi uopste iskljucivao.
Sto se tice navedenog problema,problem bi mogao da bude termostat posto koliko sam razumeo,frizider iskljucuje i na maksimumu,a ne zadovoljava kriterijume.
[ alexandar_cajic @ 26.07.2009. 21:12 ] @
Hvala na brzom odgovoru,sad mi je jasno ovo za poziciju na termostatu.
A i sumnja na termostat ima logike pošto isključuje a ne postiže...a isto je stanje kad je termostatu pozicija na 3 ili na 7.

[Ovu poruku je menjao alexandar_cajic dana 26.07.2009. u 22:28 GMT+1]
[ alexandar_cajic @ 03.08.2009. 07:57 ] @
Još nešto da pitam
Pošto plata kasni :( a temperatura u frižideru ide i do +20 skinuo sam masku za termostat, tu je smešten termostat sa oznakom 00whirl r290 a rapored žica na spojevima je:
plava - N
3 - ništa
(6) - braon
4 - crna
uzemljenje - ništa
i bela sa izolatorom zalemljena na sam termostat (to je valjda kapilara :) )

Jel pametno da spojim žice da bih istestirao dali je termostat u pitanju (pustio bih ga na sat vremena da radi bez prekida pa da vidim tad dali ce da spusti temperaturu)
Najlogičniji mi je spoj žice 6 i 4 (sve ostalo je nula,uzemljenje, ili bez funkcije)
Sad kad mu je skinuta maska uključuje češće,al je temperatura ista,kondezuje na zidu al nikako da se zalede one kapi...

Edit: Povezao sam 4 i 6...
-Radio je 1h bez prekida,nahvatao se led nazad.Al je temperatura i posle toga beda.
Opet sam ga pustio bez termostata na 2h osim sto se nahvatao deblji sloj leda, u frižideru možda 2 stepena niža temperatura tj. 14-15 stepeni,al zato sam zagrejao prostoriju s njim na 34 stepena : )



[Ovu poruku je menjao alexandar_cajic dana 03.08.2009. u 18:55 GMT+1]
[ alexandar_cajic @ 03.08.2009. 17:50 ] @
Okretah ga, nigde na spojevima nije masno, filter je kod spoja malo pozeleneo - al tako bakar reaguje. Nazad izgleda skoro ko nov.
Dali je potrebno da se dopuni iako je kondezator dok motor radi prevruć...ako ne,onda ne znam šta mu je...osim da mu možda ne godi velika vrućina : )
[ Pajapatak @ 07.08.2009. 10:14 ] @
Prevruc kondenzator znaci da je u prostoriji pretoplo i nema provetravanja i taj uredjaj zato slabije hladi.
[ alexandar_cajic @ 07.08.2009. 13:08 ] @
Citat:
Pajapatak: Prevruc kondenzator znaci da je u prostoriji pretoplo i nema provetravanja i taj uredjaj zato slabije hladi.

Prevruć je bio kad sam premostio termostat,pa je radio više od sat vremena bez prekida...i bez većeg uspeha da snizi temperaturu.
Evo sad je temperatura prostorije niža nego ovih dana,frizider stoji 20cm od zidova, ali temperatura u njemu - 15C...kako god podesio termostat...isto..samo se poveća učestalost uključivanja motora...al džaba...čekam platu pa će čika majstor da puni-prazni ili već šta treba..