[ Fernando @ 15.12.2003. 20:56 ] @
Pozdrav grupi

Zanima me kako da 10 Umreženih compova (Win XP Pro) spojim na net preko jednog ADSL-a I da mi mogu biti svih deset na netu u isto vrijeme Tj. što bi mi trebalo od softwareaili šta već pošto sam u tome još prilično nov

Hvala unaprijed
[ Gojko Vujovic @ 15.12.2003. 21:02 ] @
Ako može ADSL ruter da izigrava gateway za tu mrežu, to bi ti bio najelegantnije rešenje. Nisi rekao koji uređaj je u pitanju?

Inače može i windows internet connection sharing da ti odradi posao.
[ Fernando @ 15.12.2003. 21:11 ] @
Planiram uzeti ovaj uređaj

LEVEL ONE Router ADSL FBR-1403TX, w/Firewall + Print Server, 4xLAN, web based management, DHCP server, virtual server

Neznam da li je to dovoljno za 10 compova ili da idem na sharing u internet options u stvari šta bi mi bilo najbolje
[ Gojko Vujovic @ 16.12.2003. 09:21 ] @
Radiće sigurno bolje nego jedan PC da krene da radi sa ICSom deljenje
konekcije, tako da.. samo napred.
[ Fernando @ 16.12.2003. 19:41 ] @
Hvala puno

daj mi samo reci dali mi se brzina dijeli na 10 ako su svi compovi na netu i treba li mi još kakav program za dijeljenje brzine ili takvo što
[ Gojko Vujovic @ 16.12.2003. 23:33 ] @
To je posao rutera, deliće dostupan bandwidth na neki način sigurno, e sad
koliko efikasno zavisi od samog softvera naravno. Ne znam kako taj level
one zapravo radi stvarno.
[ Fernando @ 17.12.2003. 05:20 ] @
Čuj zanima me koliko je kod vas ADSL 384/64 mjesečno u Eurima
Ovdje je 43 Eura s tim da je limitiran na jedan Gigabajt download i upload kad ispucaš 1 giga poslije je svaki 1Mb 7 ceeti priključak je oko 140 eura

Hvala još jednom
Pozdrav
[ Gojko Vujovic @ 17.12.2003. 21:00 ] @
Kod nas nema ADSL-a, još uvek je u test fazi (tako se priča barem, nema
zvaničnih saopštenja dokle se stiglo sa uvođenjem od Telekoma).

To i nije neka ponuda zbog tog limita na 1GB. Ja prenesem više mesečno
preko 64Kbit/sec linka i dosta manje ga plaćam (20 i nešto eura).
[ B o j a n @ 17.12.2003. 23:39 ] @
I slovenacki siol daje aDSL uz ogranicenje od par gigabajta, ali to niko ne postuje, niti se provajder buni. Tako da to nista ne znaci.


l33ch to da bone l;)

U "da bone" scenariju pripazi na svoj supa-mega embeded firewall da li prioritizuje SYN pakete, u suporotnom dobices uzasan response na popunjenom linku. Free advice: nabavi si neki PC sa dobrim firewall-om i altq/shaperom/queuerom/whatever. Vredi ako zelis da izvuces maximum.

[ misk0 @ 20.12.2003. 21:44 ] @
Imam 768/128kbit/s ADSL i placam oko 60 Eura mjesecno a imam ukljuceno kao opciju fixni IP. Koristim Zyxel Prestige 642-ME kao modem / ruter koji ima ethernet konekciju a sva 4 racunara djele tu vezu s tim sto imaju fixne private adrese. Sav promet koji dolazi na modem preusmjerio sam na linux server gdje imam Apache/Bind/Ftp servise. Na koji nacin modem raspodjeljuje promet, ne znam, ali radi OK.
[ igor-ch @ 25.12.2003. 23:45 ] @
Ok, pomocu routera moze da vise kompjutera istovremeno budu na internetu, iako postoji samo 1 ADSL linija. Ja sam povezao 2 komp. preko PLANET ade-4000 ADSL modem-routera na internet. Router je sam jednom kompjuteru dodelio IP (10.0.0.9) a drugom 10.0.0.12. Ping funkcionise super (kompjuteri se medjusobno "vide")...

Medjutim, kako sad da povezem kompjutere da bih mogao da koristim zajednicki stampac i da bih mogao da razmenjujem fajlove?
[ vuki68 @ 03.01.2004. 10:49 ] @
Da li se princip uspostave vez Internetom posredstvom ADSL u slucaju primene PPPoE, zasniva iskljucivo na manuelnoj metodi (nalik na Dial-up), ili je moguce povezivanje koje se obavlja sa paljenjem PC i podizanjem windowsa, odnosno, automacki kao i kod CableModem ?
[ Dzivdzan @ 27.01.2004. 09:23 ] @
Citat:
vuki68:
Da li se princip uspostave vez Internetom posredstvom ADSL u slucaju primene PPPoE, zasniva iskljucivo na manuelnoj metodi (nalik na Dial-up), ili je moguce povezivanje koje se obavlja sa paljenjem PC i podizanjem windowsa, odnosno, automacki kao i kod CableModem ?


Moras da imas ruter (ili ADSL modem) koji podrzava PPPoE Login opciju. Znaci login/pass info se popuni u settingu rutera/modema i nema problema...
[ Dzivdzan @ 27.01.2004. 09:27 ] @
Citat:
igor-ch:
Ok, pomocu routera moze da vise kompjutera istovremeno budu na internetu, iako postoji samo 1 ADSL linija. Ja sam povezao 2 komp. preko PLANET ade-4000 ADSL modem-routera na internet. Router je sam jednom kompjuteru dodelio IP (10.0.0.9) a drugom 10.0.0.12. Ping funkcionise super (kompjuteri se medjusobno "vide")...

Medjutim, kako sad da povezem kompjutere da bih mogao da koristim zajednicki stampac i da bih mogao da razmenjujem fajlove?


Moras da ukljucis "file sharing" da bi mogao da razmenjujes fajlove.

Sto se tice printera u pitanju je veoma slican proces. Ako sam printer nema mogucnost da bude povezan na mrezu (samostalno) onda moras da ga povezes na jedan od racunara i podelis vezu (isto kao file sharing) sa drugim.
[ Ivan Dimkovic @ 27.01.2004. 09:57 ] @
Citat:

Moras da imas ruter (ili ADSL modem) koji podrzava PPPoE Login opciju. Znaci login/pass info se popuni u settingu rutera/modema i nema problema...


Pre pola godine sam pazario rutercic koji ima i DSL modem (ovde ga valjaju kao Teledat Router 530, mada je to verovatno samo custom-brand), odlicno za kucnu kancelariju (ili malu firmu) - u opcijama mozes da podesis i nekoliko provajdera (PPPoE podaci, username / password), ima 4 100 Mbit/s porta, ugradjeni firewall, podrsku za VPN, NAT, print server i sl...

Konektuje se automatski (ako mu kazes - i, sto je najvaznije, ako te DSL provajder sasece, kao sto ovi zlikovci iz DTAG-a rade svakih 24h, rekonektuje vezu odmah), ima bazicnu kontrolu protoka, itd..

Mislim da takvih uredjaja ima dosta na amazon.co.uk / amazon.de - vrlo su korisni svakom ko ima vise kompova - a i nisu skupi.
[ Marko Cukalac @ 14.08.2005. 17:07 ] @
Brate ako su svi u mrezi ... Na XP-u...podesis da taj komp na kom si install modem da bude server a ovi ostali clienti i samo sharujes internet konekciju i sve ce ti raditi super ... Ja sam uradio to u igraonici extra radi :)
[ djricky @ 14.08.2005. 17:33 ] @
godinu i po dana... nije loshe... gde smo bili tad, a gde smo sad...