[ sasabraj @ 02.08.2009. 13:57 ] @
Koji reader da kupim?
Na sto treba obratiti paznju,memorija,trajanje baterije i sl??Pored toga,bitno mi je da moze da reprodukuje boje,zbog atlasa koje imam
Da li uzeti Sony,Fujitsu???
Ako ne ovdje,onda na pp ili mail
Hvala na pomoci

http://www.masternewmedia.org/...ate-of-the-market-20071010.htm

http://www.masternewmedia.org/...ate-of-the-market-20071010.htm
[ ptak 13. @ 02.08.2009. 20:42 ] @
Pa jel se to moze kupiti negde u Srbiji ?
Ja bi ti licno preporucio Sony...a sad sve ostalo je na tebi. Paznju moras obratiti na kapacitet momorije, bateriju i njene karakteristike ali i na garanciju samog uredjaja...e sad daj neke konkretnije modele ako si zainteresovan za neke bas konkretne readere...ili zelis i da ti naveemo neki model...ali moras reci okvirno do koliko novca ?!
[ zaraza @ 02.08.2009. 20:45 ] @
Sve mi se nesto cini da je Asus Eee jeftiniji od ovoga....a dobijes ceo komp....
[ ptak 13. @ 02.08.2009. 20:58 ] @
Citat:
zaraza: Sve mi se nesto cini da je Asus Eee jeftiniji od ovoga....a dobijes ceo komp....

Da recimo AUSU 4G surf eeePC je 150 eura. Ali je problem sto ga trenutno tesko mozes naci na trzistu Srbije. Ocekuje se uskoro nova tura uvoza...ako nije stigla vec

Aj ako neko zna neku prodavnicu ovih readera u Srbiji nek mi pusti link na PP ?!

evo vidi cene !
http://www.sk.co.yu/2009/03/sknt01.html
[ Isak666 @ 06.09.2009. 17:33 ] @
Sta se desava Sasabraj,
jesi kupio sta?

Evo i ja gledam par dana po netu, uzeo bih isto sebi jedan reader.

Sony sad nudi PRS 505 i cena mu je 250€.

http://www.sony.de/product/rd-...ce=wep#pageType=TechnicalSpecs


Jel' neko koristi takav i jel' zadovoljan?


Ili uzeti nesto drugo, ako ima starije i povoljnije?

[ ptak 13. @ 06.09.2009. 18:11 ] @
I mene zanimaju e-book readeri ali jbg skupi su bre...raspitao sam se i stvarno su skupi u odnosu na eee PC...

Sony je ok kao firma, apsolutno jos nisam naisao na neki njihov proizvod da nije dobar, da je serijski los i nekvalitetan, stoga siguran sam da neces pogresiti ako ga kupis...
Nego jel postoji neka on line radnja u srbiji da se vidi sta nudi od ebook readera ?
[ Isak666 @ 06.09.2009. 19:12 ] @
ptak13,
citam na linku sto si ostavio o manama ebook readera i stoji Elektronski uređaji za čitanje koriste razne metode menadžmenta zaštite podataka u skladu s važećim propisima o autorskim pravima, što u nekim slučajevima može onemogućiti pristup željenim sadržajima ili ograničiti pristup samo na one elektronske formate koje podržava proizvođač dotičnog uređaja. U najvećem broju slučajeva, pogotovo imajući u vidu naše okruženje i dostupnost knjiga u različitim formatima i u različitim mrežama (da ih ovde ne imenujemo), ovo ipak predstavlja samo manju prepreku.

da li to ipak moze uticati kako na knjige koje se u Srbiji svlace bez izricite dozvole izdavaca za skeniranje? ;)
Nije bas to moj fah poznavanja :)
[ ptak 13. @ 06.09.2009. 20:55 ] @
Citat:
Isak666: ptak13,
citam na linku sto si ostavio o manama ebook readera i stoji Elektronski uređaji za čitanje koriste razne metode menadžmenta zaštite podataka u skladu s važećim propisima o autorskim pravima, što u nekim slučajevima može onemogućiti pristup željenim sadržajima ili ograničiti pristup samo na one elektronske formate koje podržava proizvođač dotičnog uređaja. U najvećem broju slučajeva, pogotovo imajući u vidu naše okruženje i dostupnost knjiga u različitim formatima i u različitim mrežama (da ih ovde ne imenujemo), ovo ipak predstavlja samo manju prepreku.

da li to ipak moze uticati kako na knjige koje se u Srbiji svlace bez izricite dozvole izdavaca za skeniranje?
Nije bas to moj fah poznavanja


Pa koliko ja to razumem to mu dodje ovako nesto.
Razni ebook readeri podrzavaju razlicite fajlove...PDF, JPEG, DOC i vec sl. nisam siguran za DOC lupio sam....e sad, ti imas memorijsku karticu i lepo na njoj ubacis sve sto zelis da citas....po meni nekako najbolje ti je da budu PDF dokumenta..pretvori ih u PDF convertuj...i onda lepo citas...
Ukoliko postoji neka iole zabrana za autorska prava zasto bi se ta knjiga nasla u PDFu i kako bi se citala na kompjuteru ako bi bila zabranjena za ebook reader...nema tu logike...
Siguran sam da moze da cita sve PDFove sto nadjes po netu i okolini A uzgred moze i slike i sl. dokumente...

Evo ovde ima jos modela, cena i karakteristika koje formate mogu da citaju
http://wiki.mobileread.com/wiki/E-book_Reader_Matrix

Sve u svemu, sve sto podrzava OS ebook readera i pise u karakteristikama da podrzava ti lepo ubaci na memorijsku karticu i citaj
[ Flo33 @ 06.09.2009. 22:42 ] @
Jedno vreme sam koristio Amazon Kindle 1, veoma dobar reader, čist tekst, ne zamara oči, tanak, ne toliko robustan. Lično imam problem sa čitanjem knjiga sa elektronskih naprava jer brzo gubim koncetraciju. Još uvek je knjiga nezamenjiva u mom slučaju
[ Isak666 @ 06.09.2009. 22:50 ] @
Ne bi poverovao sta imam sve u PDF :)

Nego, gledam sad da Sony model PRS 700 (touchscreen model) je dostupan jedino u SAD.
U nekom review sam procitao da imaju problema sa ovim modelom.
Cena PRS 700 u SAD je oko 400 $.

Jeftinija touchscreen alternativa je PRS 600, ali takodje dostupna samo u SAD.


Tako da ostaje jedino, od Sony, model PRS 505.



Flo, gde si uzeo Amazon i koliko si platio?

[ ptak 13. @ 06.09.2009. 22:58 ] @
Citat:
Flo33: Jedno vreme sam koristio Amazon Kindle 1, veoma dobar reader, čist tekst, ne zamara oči, tanak, ne toliko robustan. Lično imam problem sa čitanjem knjiga sa elektronskih naprava jer brzo gubim koncetraciju. Još uvek je knjiga nezamenjiva u mom slučaju

Hm, pa jeste knjiga nezamenjiva, ali je ovo dobra naprava da ne vuces sa sobom kutiju knjiga

Citat:
Isak666: Ne bi poverovao sta imam sve u PDF

Nego, gledam sad da Sony model PRS 700 (touchscreen model) je dostupan jedino u SAD.
U nekom review sam procitao da imaju problema sa ovim modelom.
Cena PRS 700 u SAD je oko 400 $.

Jeftinija touchscreen alternativa je PRS 600, ali takodje dostupna samo u SAD.


Tako da ostaje jedino, od Sony, model PRS 505.



Flo, gde si uzeo Amazon i koliko si platio?


Imam i ja na Sprskom i EX YU jezicima samo oko 2000 knjiga slobodne literature, a tek elektro literatura i sl...meni i to sluzilo samo tako...ali ne bi davao mnogo novca za reader
Isto pitanje gde si ga kupio...koliko platio, kako si zadovoljan ? Koristis li sada neki drugi ?
[ sasabraj @ 07.09.2009. 21:30 ] @
Hvala na ovim korisnim odgovorima.
Nista nisam kupio jer sam jos uvije u nedoumici.
Dakle,najvise mi se svidjan Sony,ali koliko vidim ne moze da reprodukuje boje,a ima gomilu atlasa sto mi je jako bitno.
Mada im ni cijene nijesu privlacne???
Da li Toshiba ima svoju ponudu e-book readera?
Vrlo rado bih kupio njihov model,ali ga ne vidim na sajtu?
[ Isak666 @ 07.09.2009. 22:32 ] @
Kolor Ebook je totalno skup, npr Fujitsu FLEPia koja kosta preko 700 ojra.

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=10480



Nego, evo ASUS najavljuje najjaftiniji reader i to jos "dvostranicni" za nekih 150 ojra.

http://www.engadget.com/2009/0...der-worlds-cheapest-e-book-re/



[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 07.09.2009. u 23:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 07.09.2009. u 23:45 GMT+1]
[ Black_eyed @ 08.09.2009. 12:21 ] @
Treba tu paziti sta koji moze da "pusti" bas zbog DRM i sl.

Naisao sam na nekog kineza koji je bip slican kindle-u ali je mogao da reprodukuje sve zivo i nije bio ogranicen nicim. Nemam sada link, ako naletim stavicu ga ovde.

Kada padnu mohohromatske verzije na 50E, mozemo da pricamo o kupovini.
[ Isak666 @ 08.09.2009. 15:12 ] @
Citat:
Black_eyed: Treba tu paziti sta koji moze da "pusti" bas zbog DRM i sl.



To i mene interesuje, ne znam kako funkcionisu sistemi zastite copyrighta i da li moze praviti probleme.

Sta npr sa .doc fajlom koji sam sam napravio, kopirajuci tekstove sa razlitih strana?


Sve u svemu, oticicu za par dana, kad uhvatim slobodno, da pogledam taj Sony PRS 505, pa cu videti sta i kako.
[ Flo33 @ 13.09.2009. 20:49 ] @
Tek sam sad video pitanje, pardoniram.

Nisam ga ja ni kupio, uzeo sam od kolege na par knjiga i bez obzira koliko je jasan i čitljiv prikaz nisam se odlučio da uzmem isti, jer kao što sam rekao gubim koncetraciju sa tim. Možda se nateram nekada, ali trenutno ne ide.

Kupio je na amazonu, naravno, i ne znam koliko je bilo. Sada je oko $300 mislim. On je prezadovoljan da je uzeo i kindle2.
[ mist @ 20.10.2009. 18:29 ] @
Ja takodje planiram da kupim e-book reader.
Veoma težak izbor. Malo je igrača u areni bilo do sada, ali evo igra se zahuktava, uključuju se novi i pojavljuju se sve bolji i povoljniji uređaji na tržištu.

Evo Amazon otvorio Kindle2 i za ostatak sveta, uključujući tu i nas. Time je postao jako privlačan pošto je 3G pristup uključen u cenu (pitam se kako) i sve može da se skida i naručuje preko Amazona. Samo uz napomenu da novine i magazini van USA se isporučuju bez slika. To je valjda cena toga da se ne plaća ništa dodatno za 3G pristup Amazonovom Whisper Net-u.

Drugi vrlo interesantan kandidat je Sony PRS-600, ali svi kažu da je loš ekran i da ima dosta odsjaja. Izgleda da mu smeta taj sloj osetljiv na dodir koji se nalazi ispred ekrana. Ovi drugi rideri imaju taj sloj iza ekrana, ali zato mora da se koristi Wacom pen.

Treći fantastican kandidat je iRex DR800SG koji treba da se pojavi ovih dana, koji ima 8 inča ekran, touch, wifi i sve to što ide.

Onyx Boox 60. Odličan novi uređaj, detaljan opis ovde http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=59781

I, konačno, moj favorit, verovali ili ne - ukrajinski PocketBook 302 koji treba da se pojavi ovih dana, a koji ima sve što treba, a uz to je i open source i ima SDK. www.pocketbook.com.ua

Jedan uređaj koji treba da se pojavi i koji je upravo super za postavljača teme je : https://www.entourageedge.com/ sa leve strane e-Ink reader, a sa desne kolor touch netbook sa Androidom. Trenutno je na preorderu, počinju isporuku u februaru 2010. A s obzirom na to šta sve sadrži nije ni skup - $490.

I juče su najavili za četvrtak Barnes And Noble reader: http://www.engadget.com/2009/1...ader-out-tuesday-for-259-says/
Koji takođe neće biti skup a imaće dva ekrana. Mali LCD i veliki e-Ink

Eto, i ja sam u velikim dilemama i čekaću da se razbistri situacija na proleće.

Velika očekivanja sam imao od nemačkog readera koji se zove Txtr i koji je predstavljen na frankfurtskom sajmu knjiga 14. oktobra, ali preskup je 320€ plus 12-14€ mesečna pretplata za neki tamo 3G. http://reader.txtr.com

@ptak13.
Što se tiče PDF-a - on nije pravljen sa e-readerima na umu. I zato današnji e-readeri koji imaju redovno ekran manji od formata u kojima su knjige, odnosno PDF-ovi, imaju problema sa tzv. "reflow"-om PDF-ova koji prilagođavaju ove fajlove za prikaz na manjim ekranima.

Što se tiče sadržaja zaštićenih kopirajtom (DRM), svi uređaji mogu da čitaju normalne PDF-ove koji nisu zaštićeni, ali mali broj uređaja može da čita fajlove koji jesu zaštićeni. Tako da je malo nezgodno ako kupiš neki e-book na Barnes and Noble, a onda ne možeš da ga otvoriš na svom ukrajinskom čitaču...





[ Black_eyed @ 20.10.2009. 19:43 ] @
Evo i Asus je najavio da se ukljucuje u igru...treba malo pricekati, ovo se tek zahuktava...

ASUS planning dual screen Eee Reader: world's cheapest e-book reader
http://www.engadget.com/2009/0...der-worlds-cheapest-e-book-re/
[ mist @ 20.10.2009. 23:46 ] @
Asus je poznat po tome što je jeftin i kvalitetan.
Fora je što te e-paper ekrane proizvodi samo e-Ink i još jedna firma, zaboravih, ali ona je tek počela nešto. I izgleda da e-Ink naplaćuje te ekrane mnogo skupo. Tako da je to sve još u kompletu skupo iako je jasno da može mnogo jeftinije.

Mene, kao i sve koji prate ovu scenu, intrigira taj Plastic Logic reader koji je mnogo dobar u prototipu, ali nikako da izađe. Videćemo šta će biti.

S druge strane, toliko sam željno čekao taj Txtr, pošto je tako lep i fin, ali na kraju ispade skup, plus mora sa pretplatom kod švapskih operatera. Tako da je svaka vrsta iznenađenja moguća. Evo danas Barnes and Noble prezentovao svoj čitač koji deluje jako lepo a i nije skup - $259. Međutim, za sada samo u USA, a i ne uliva mi poverenje taj LCD touch screen na dnu uređaja.

Voleo bih da sačekam, a s druge strane, uvek ima razloga za čekanje, uvek ima neki uređaj u najavi koji je bolji od postojećih i konkurentan sa cenom.

U svakom slučaju videćemo šta će biti. Do nove godine bi trebalo svašta da se desi, pošto na ovu krizu sumnjam da bilo ko od proizvođača može sebi da priušti da propusti Xmas rasprodaje.

[ DrSabo @ 26.10.2009. 09:40 ] @
Citat:
Koji reader da kupim?
Na sto treba obratiti paznju,memorija,trajanje baterije i sl??Pored toga,bitno mi je da moze da reprodukuje boje,zbog atlasa koje imam
Da li uzeti Sony,Fujitsu???
Ako ne ovdje,onda na pp ili mail
Hvala na pomoci


Ko god planira kupovinu nekog dedicated reader-a mora imati u vidu sledeće:
- za sada samo nijanse sive (4-16 u zavisnosti od kontrolera) i to u rasponu od svetlo-sive do tamno-sive, a ne raspon belo-crno
- stakleni substrat - mogućnost loma ekrana ukoliko dođe do savijanja uređaja. U najavi su uređaji sa plastičnim substatom koji bi rešili ovaj problem
- uglavnom se upravlja preko button-a. Ako ima touchpad posledica je manji kontrast i povećana refleksija ekrana (vidi Sony PRS600). Ako ima wacom, mora se koristiti njihov stilus, rešenje je skuplje od touch (vidi Irex Iliad)
- memorija - uglavnom je više nego dovoljna ona koja je ugrađena a većina uređaja prima sd/memory stick (samo Sony) kartice
- trajanje baterije je ono što je prevagnulo kod mene da se odlučim na nabavku. U odnosu na Palm TX, koji je trajao max 5 sati, ovi uređaji su bogom dani.
- e-ink je izvanredan za čitanje na dobrom svetlu i to što jače to bolje. Za čitanje na plaži je fantastičan. Ako je svetlo loše, kontrast je lošiji od običnog papira ali se font može povećati i tako kompenzovati.
- odziv je spor za one navikle na čitanje na kompjuteru. Za okretanje stranice treba otprilike vremena koliko i za istu radnju u stvarnom životu. Sasvim je ok za linearno čitanje ali frustrirajuće ako pokušavate da nađete neku informaciju

To je što se tiče hardvera a softver je posebna priča. Ne zaboravite na DRM, regional restrictions i slične poslastice...

DrSabo
[ mist @ 28.10.2009. 12:22 ] @
Mislim da iRex DR800 ima plasticni substrat i Wacom pen i sto je najbolje 8" ekran!!! I izgleda da ce biti oko $350. Jedino sto mi kod njega smeta je sto nece imati WiFi, nego samo 3G. Tako da je za sada ovo moj favorit.

Moj bivsi favorit, ukrajinski Pocketbook ima touch ispred ekrana i vrlo je glossy, a takodje i BeBook 2 prototip koji sam video.

@DrSabo nisi rekao koji uredjaj imas.
[ DrSabo @ 29.10.2009. 03:09 ] @
Citat:

Mislim da iRex DR800 ima plasticni substrat i Wacom pen i sto je najbolje 8" ekran!!! I izgleda da ce biti oko $350. Jedino sto mi kod njega smeta je sto nece imati WiFi, nego samo 3G. Tako da je za sada ovo moj favorit.
Moj bivsi favorit, ukrajinski Pocketbook ima touch ispred ekrana i vrlo je glossy, a takodje i BeBook 2 prototip koji sam video.
@DrSabo nisi rekao koji uredjaj imas.


Što se tiče uređaja koji dolaze, ja im ništa ne verujem - barem dok ne vidim funkcionalan demo. Stakleni substrat, barem što se mene tiče, nije neki problem. Ja moj Cybook nosim bukvalno svuda gde idem i jedino pazim da ga ne pritisnem ili, ne daj bože, sednem na njega. Imam ga već preko godinu i po dana i zadovoljna sam uz izvesne ograde. Da sada kupujem, uzela bih Sony Touch ili sačekala da vidim Pocketbook 302. Glossy mi ne smeta. Moj prvi reader je Palm TX koji je bio odličan, osim baterije koja traje samo 5-6 sati. I on ima touch ekran ali mi to nikad nije predstavljalo problem.
A što se veličine tiče 6 inča mi je taman, nešto veće više nije pocket-friendly...

DrS
[ mist @ 30.10.2009. 11:50 ] @
@DrSabo

Izvini, nisam primetio da si žensko.

iRex ima 8" ekran, ali je skoro istih dimenzija kao 6" uređaji jer ima jako malu "marginu" oko ekrana.

Pocketbook 302 je opensource i to mu je velika prednost. Ima čak i igrice, ima i Sudoku. Ono što mene najviše privlači je što ima WiFi i što podržava čitanje RSS feedova, a ja to redovno upražnjavam.

Znači ti imaš Cybook, pretpostavljam Gen3. Novi Cybook Opus je prelep, ali ima samo 5" ekran. Mislim da je to premalo.

Dakle, čekamo da se pojave Pocketbook 302 i Plastic Logic-ov reader. iRex DR800SG se pojavio, ima na youtube demo snimaka i intervjua sa Frankfurter Buchmesse.

Pojavio se i Barnes And Noble reader koji se zove "Nook" i koji ima 6" e-ink ekran a ispod ima mali LCD touchscreen u boji.
[ DrSabo @ 31.10.2009. 06:08 ] @
Citat:

Izvini, nisam primetio da si žensko.

iRex ima 8" ekran, ali je skoro istih dimenzija kao 6" uređaji jer ima jako malu "marginu" oko ekrana.

Pocketbook 302 je opensource i to mu je velika prednost. Ima čak i igrice, ima i Sudoku. Ono što mene najviše privlači je što ima WiFi i što podržava čitanje RSS feedova, a ja to redovno upražnjavam.

Znači ti imaš Cybook, pretpostavljam Gen3. Novi Cybook Opus je prelep, ali ima samo 5" ekran. Mislim da je to premalo.

Dakle, čekamo da se pojave Pocketbook 302 i Plastic Logic-ov reader. iRex DR800SG se pojavio, ima na youtube demo snimaka i intervjua sa Frankfurter Buchmesse.

Pojavio se i Barnes And Noble reader koji se zove "Nook" i koji ima 6" e-ink ekran a ispod ima mali LCD touchscreen u boji.


Nemoj gledati samo veličinu ekrana. Moraš uzeti u obzir i koje formate podržava, naročito ako već imaš dosta knjiga. Konverzija među formatima je moguća ali zahteva nešto znanja i dosta stpljenja a rezultati nisu nikad savršeni.

Irex je infamous po trajanju baterije tako da se ne bih zaletala. A to što se pojavio demo... Dok se ne bude mogao kupiti i dok ne pročitam neki hands-on-review...
Opus jeste prelep, ali trenutni firmware je bagovit a oni kao firma su prilično kilavi što se tiče izdavanja novih firmware-a.
Moj favorit je definitivno Pocketbook i ja bih čak uzela i 301+ verziju ali nema svrhe kupovati samo drugi firmware a ostati na bazično istom uređaju. Njihov forum je jako dinamičan, na pitanja se brzo odgovara, nove verzije firmware-a izlaze svakih par meseci i koliko vidim ljudi koji ih imaju su prilično zadovoljni.

Trenutno je tržište ovih uređaja u velikoj ekspanziji. Novih proizvođači (ili bolje rečeno brendovi - pošto je većina ovih uređaja u bazi Netronix hardware) i gomila novih modela. Ja kad budem kupovala sledeći uređaj gledaću da go, ukoliko je to moguće, prvo opipam i isprobam. Moj Gen3 je za tri koplja iznad bilo kog non-dedicated uređaja (baterija, baterija, baterija...) ali to može i bolje...

Uglavnom, 2010 će biti veoma interesantna.

DrS
[ Isak666 @ 09.01.2010. 15:35 ] @
Evo i Plastic Logic-ov reader



http://www.que.com/index.asp

Treba sacekati jos, bice tu jos interesantnih stvari i povoljnijih ;)
[ oPEN @ 09.01.2010. 16:30 ] @
Zanima me kako se ovi elektronski uredjaji za citanje knjiga ponasaju sa pdf knjigama koje su generisane od slika (ne znam kako bolje da objasnim), mislim na pdf dokumente koji su napravljeni tako sto je neka knjiga skenirana i zatim odmah prebacena u pdf format. Verovatno ste primetili, vecina domacih knjiga ali i dosta stranih koje se mogu naci besplatno na netu su ovakve, karakteristicno za njih da su dosta velike, loseg su kvaliteta kada se smanji ili poveca slika da bi stala u ekran. Mucim muku sa njima i kada ih citam na racunaru dok kada ih prebacim na pda postaju neupotrebljive.
[ DrSabo @ 09.01.2010. 18:57 ] @
Citat:
Zanima me kako se ovi elektronski uredjaji za citanje knjiga ponasaju sa pdf knjigama koje su generisane od slika (ne znam kako bolje da objasnim), mislim na pdf dokumente koji su napravljeni tako sto je neka knjiga skenirana i zatim odmah prebacena u pdf format. Verovatno ste primetili, vecina domacih knjiga ali i dosta stranih koje se mogu naci besplatno na netu su ovakve, karakteristicno za njih da su dosta velike, loseg su kvaliteta kada se smanji ili poveca slika da bi stala u ekran. Mucim muku sa njima i kada ih citam na racunaru dok kada ih prebacim na pda postaju neupotrebljive.


Sve si već rekao. Ista priča je i sa njihovim čitanjem na ovim uređajima. Sam pdf je kao format katastrofa za bilo koji uređaj sa ekranom manjim od letter/A4 a tek image-based pdf je katastrofa na kvadrat. Sporo učitavanje, sporo okretanje stranica, sporo, sporo, sporo. Za domaće knjige ne znam kako stoje stvari, ali strane se uglavnom mogu naći i u nekom pristojnijem formatu.
[ ptak 13. @ 10.01.2010. 01:56 ] @
Aa bre ljudi na netu ima mali milion konvertora, pa samo nadjite pristojan format...nije to nista strasno.
[ zoxkac @ 10.01.2010. 17:05 ] @
imaš li primer nekog konvertera koji bi mogao da konvertuje pdf u neki text format koji može da se čita na mobilnoim telefonu
[ milanche @ 11.01.2010. 03:52 ] @
Citat:
sacekajmo....


ako mene pitate, sacekajte model firme Kakai.
[ mist @ 13.01.2010. 22:48 ] @
@oPEN:

pdf koji se sastoji od skeniranih stranica knjige je najbolje provuci kroz OCR softver (softver za prepoznavanje slova i konverziju slike u tekst).

Dobar primer je Scan Tailor koje freeware http://scantailor.sourceforge.net/

A ako volis mozes i sam da skeniras knjige pomocu relativno jeftinog uredjaja: http://www.diybookscanner.org/

Pogledaj na forumu ovog sajta jos softvera koji sluzi za pretvaranje slika u tekst.
[ tdusko @ 27.01.2010. 21:27 ] @
Sta kazete na http://www.apple.com/ipad/features/ ? Za 500$ dobije se reader+ WiFi + mnooooogo mnoooogo toga
[ mist @ 27.01.2010. 23:17 ] @
Koliko ja vidim, dobiješ reader samo preko iBook aplikacije iz AppStore-a. Ali small-print kaže da je iBook aplikacija dostupna samo u USA.
Sve ostalo je manje više super - jedan veeeliki iPhone. I jako, jako brz.
Trajanje baterije 10h.
Ali ipak, LCD displej nije isto što i e-paper.
[ jablan @ 28.01.2010. 07:04 ] @
Citat:
mist: Ali ipak, LCD displej nije isto što i e-paper.

Upravo tako. Nema smisla porediti iPad i eBook readere tipa Kindle jer uređaji nemaju istu namenu. Jedino što im je zajedničko je format.
[ sasabraj @ 30.01.2010. 21:12 ] @
Nisam upucen,iPad moze da cita pdf format zar ne?
Da li je korisno kupiti ovu spravu za citanje e knjiga?
Jedini citac koji moze da reprodukuje boje,sto mi je jako bitno za atlase
[ Isak666 @ 31.01.2010. 12:10 ] @
Citat:
sasabraj
Jedini citac koji moze da reprodukuje boje,sto mi je jako bitno za atlase


Ne brini



;)
[ Bata @ 31.01.2010. 21:54 ] @
u vezi ove slike, da li je ofucan i neuredan covek manje ofucan i neuredan ako je milioner ?

http://www.youtube.com/watch?v=TT_vf5ioXXk
[ Srđan Pavlović @ 31.01.2010. 22:01 ] @
Drzite se teme.
[ Branko Santo @ 30.07.2010. 12:54 ] @
Ajde da zanovimo malo temu, rat cenama je poceo :)

Nook Wi-Fi: $149
Kindle Wi-Fi: $139

Oba imaju po 6'' što je po meni i dalje nedovoljno veliko, dok su 9-inčni ekrani već preko $300 što je u ovom trenutku rekao bih mnogo.
[ Cartman @ 30.07.2010. 14:42 ] @
Ja sam kupio Foxit-ov eSlick 6" pre par meseci,

Solidno se snalazi sa PDF-om, radi reflow, jedino nece da otvara PDF-ove od par desetina megabajta, ali to su obicno lose skenirani magazini.
Izvorni firmware ima masu bagova, cesto se zakucava.

Zadovoljan sam uredjajem, citam puno i stvarno je praznik sa oci odmoriti se od LCD-a, mada sam ga preplatio :/

Da ostavim link ako zatreba nekom, odlican ebook management program, pretvara veliki broj formata.
http://calibre-ebook.com/
[ Branko Santo @ 30.07.2010. 15:39 ] @
Reci mi jel ti nije malo tih 6''?

Ja sam to premerio i to je malo vece od pakle cigara? Znam da se slova resizuju ali nekako mi to cudno.

A ne bih bas tek tako da se izujem za probu $140
[ lelorinel @ 30.07.2010. 15:57 ] @
Ja imam sony prs-600 i tih 6 inca nije malo, bar je meni ok. Uvek mozes da zumiras slova ukoliko imas problema sa vidom.
[ Cartman @ 30.07.2010. 17:28 ] @
^

Postavljao sam sebi isto pitanje pre kupovine, ali je velicina dobra jer je jako prenosiv (uzi je oko 1.5cm od dvd kutije, slicno po vertikali, i dva puta tanji), tako da uvek imas sa sobom kolekciju knjiga / dokumenata.
Velicina se poklapa sa pocket izdanjima knjiga, a mozes i da okrenes ekran u landscape mode-u ako vise odgovara.
[ Branko Santo @ 31.07.2010. 11:56 ] @
Znas kako velika mi je usteda posto citam tipa 20-30 knjiga godisnje pa mi se uredjaj isplati od pola godine :)

Samo mi je bitno da moze normalno da se cita, jel stvarno ono sa odsjajem istina da se normalno vidi na direkt suncu?
[ Branko Santo @ 31.07.2010. 15:00 ] @
Evo malo poredjenja.

http://www.best-ereaders.com/2010/07/30/kindle-wifi-vs-nook-wifi/
[ Cartman @ 03.08.2010. 15:35 ] @
Komotno je i po suncu, po tom kriterijumu izbegavaj modele sa touchscreen-om, umanjuje citljivost koliko sam video po forumima.

Jos jedna pozitivna stvar kod tih sprava je autonomija, punim bateriju 2 puta mesecno, a toliko imam punjaca po torbama da ne mogu vise da ih smislim
[ rajto @ 09.08.2010. 01:58 ] @
Da li si uzeo preko amazona ili...?
[ Branko Santo @ 15.08.2010. 06:20 ] @
Imao sam juce prilike da drzim nook u rukama.
Mogu reci da sam se iznenadio koliko teksta u stvari stane na tih 6''
Super izgleda i vlasnik mi rece da nema problema za citanje na suncu.

Ono sto ne valja iz njegove price i onoga sto sam ja gledao na netu:
1) Okvir je beo tako da je kontrast manji, na novom Kindle sivom po ispitivanju i bez popravljenog mastila dobija se mnogo bolji kontrast posto je telo tamno sivo
2) Odsjaja na ekranu nema ali zato plastika okolo i LCD touchscreen ispod mogu mozda da predstavljaju problem

Trenutno skor izmedju Kindle i Nook sa moje strane:

Nook:
Android
EPub (mada mahom sta ima na epub ima i na pdf)
Nekako mi lepsi

Kindle:
Uslovno bolji kontrast
Duze vreme na trzistu samim tim i ispeglaniji software
Moze direktno da se kupi u Evropi (Nook mora preko onih 3rd party firmi sto je oko plus $40)


Sve se pitam sta da uzmem :D
[ Bata @ 23.08.2010. 18:20 ] @
na jednom drugom popularnom domaćem it forumu je objavljen review za e-book reader Prestigio Libretto PER3162B

Piše da košta 20000 dinara


http://content.it4profit.com/p...900x900/100729110230935831.jpg
[ oliverj @ 05.09.2010. 01:43 ] @
O Nook Ereadreu pogledajte: http://www.elitemadzone.org/t408933-0#2686097
[ Isak666 @ 09.12.2010. 13:56 ] @
Ima li neko iskustva sa ovim PocketBook-om Pro 902?
Kako je citati na 7 inca?
329€ nije malo love.
[ Branko Santo @ 09.12.2010. 14:13 ] @
Eto zaboravih potpuno da napisem svoja iskustva sa Kindleom.

Isak666 ne vidim da bi imalo ikakve razlike taj 1''. Veci ekran tipa 9'' je jedino koristan za citanje PDF-ova u native izdanju tj bas u PDF gde onda nema potrebe za skrolovanjem kao sto to mora da se radi na 6''. Ako je knjiga formatirana za mobilni citact ne vidim kakva bi razlika mogla da bude.

Moram da kazem da sam potpuno odusevljen Kindleom i da je citanje pravo uzivanje.
Citao sam napolju, u busu i kod kuce i nisam imao nikakvih problema. Odsjaj je minimalan sa ekrana tako da se vidi i na punom suncu.
Transfer knjiga iz PDF u Mobi/AZW format je izuzetno lako uz Calibre program za konverziju.
Knjige sa kolonama se ne konvertuju nikako stoga nemojte ni pokusavati.
Header i footer se zadrze pa ostanu izmedju strana pa izgleda nakaradno nekad.
Mozete citati i u wordu ili u .txt formatu.

Svaka pohvala za Kindle, ono sto vam je sada problem je da je na back-order 5-7 nedelja tako da pre januara necete dobiti.

[ 101010 @ 09.12.2010. 15:38 ] @
^Aktuelni Kindle koji se prodaje na npr. amazonu podrzava PDF, bar tako pise. Cemu onda konverzija ? Dokumenta za koje mi treba reader su uglavnom u pdf formatu, sa tekstom u kolonama.
[ Isak666 @ 09.12.2010. 15:57 ] @
@branko santo

koliko je izasao jos porez ili sta se vec placa kad narucujes iz SAD za Cesku (ako si za Cesku narucivao)?
Kontam da je za celu EU ista suma. Ili?

Btw ovaj ukrajinski PocketBook Pro 902 je sa 9,7" displejom, nisam ja dobro citao.
Mada, opet 329€ nije bas povoljno.
[ Shadowed @ 09.12.2010. 16:25 ] @
Citat:
101010: ^Aktuelni Kindle koji se prodaje na npr. amazonu podrzava PDF, bar tako pise. Cemu onda konverzija ? Dokumenta za koje mi treba reader su uglavnom u pdf formatu, sa tekstom u kolonama.

U PDF-u ne mozes menjati velicinu fonta. Jedino sto mozes je da zumiras stranu sto je neprakticno jer moras skrolovati. Ako je fajl A4 formata kada se prikaze na kindle-u, iako je slika veoma ostra, presitno je za citanje. Ako zumiras, moras skrolovati.
Kada konvertujes u .prc fajl, onda je moguce menjati velicinu fonta a na strani staje koliko staje.
U sustini, kada se konvertuje, dosta se gubi na formatiranju. Skoro postane kao plain text, sto je za vecinu knjiga skroz ok.
[ Branko Santo @ 09.12.2010. 16:49 ] @
^What he said :)

@Isak
Nista porez za Cesku samo $20 za shipping stiglo preko FedEx ili UPS na adresu potpisao i to je to kontam da je i za ostatak EU isto.
Mada ako pokusas vise od 2 da porucis onda ti Amazon direktno uracuna porez.

[ 101010 @ 09.12.2010. 16:51 ] @
Ok, hvala. Pogledaću uživo, ali deluje mi da nije dobar izbor za pdf text u kolonama i grafikonima i sl...
[ franticnick @ 09.12.2010. 18:56 ] @
Nedavno sam kupio Sony PRS-650 i mogu da kazem da sam prezadovoljan. Radi odlicno sa PDF-om.

Topla preporuka sa moje strane. Evo kako izgleda: Sony Reader PRS-650 Touch Edition

Evo i poredjenja Kindle 3 i Sony PRS-650: Kindle 3 vs Sony PRS-650 Review (negde u drugoj polovini klipa porede rad sa PDF-om)


[Ovu poruku je menjao franticnick dana 09.12.2010. u 20:16 GMT+1]
[ Branko Santo @ 09.12.2010. 20:00 ] @
Kad bih morao da citam PDF u punom formatu definitivno bih se odlucio za Kindle DX
http://www.amazon.com/Kindle-D...&qid=1291924801&sr=8-6

Nije bas za bus ali je za PDF kanda vise nego dobar :D
[ Isak666 @ 09.12.2010. 20:34 ] @
^^
Skontao sam da vec imas DX, ali kad vec nije - kakvi su ti utisci citanja na 6''?

@franticnick
isto - kakvi su tvoji utisci?
Mislim da Sony nema veci od 7", jel?

Mozda ce biti za Bozic neka primamljivija ponuda za npr Asusov DR 900 :D
[ Branko Santo @ 09.12.2010. 20:45 ] @
Za svaku knjigu koja nema slike koje je potrebno proucavati 6'' je sasvim dovoljno. (A staje u zadnji dzep od farki :D)
U poredjenju sa Nook definitivno brze okrece strane i ima bolji kontrast.
Trajanje baterije je duze zato sto Nook ima onaj color LCD touch screen.
Treba proveriti ali ako se dobro secam u nekom od komentara na netu sam procitao da jedan nalog moze da se sinhronizuje sa tipa 3 kindla pa ako imate nekog sa kim delite interesovanje knjige su automatski duplo jeftinije :D
Na kraju krajeva zena/devojka moze da zna sta ceo dan radite pred ekranom :)

Edit: sto se tice ovog Asusa, svi koji imaju touchscreen imaju odsjaj veci tako da ako mozes pogledaj prvo kako izgleda uzivo

[Ovu poruku je menjao Branko Santo dana 09.12.2010. u 21:56 GMT+1]
[ Cartman @ 10.12.2010. 12:15 ] @
Sto se velicine fonta u PDF, moze da se poveca ako softver readera ima "reflow" funkcionalnost.
To uglavnom funkcionise OK, mada se cesto pojavljuju sitni problemi formatiranja (npr. spojene reci gde je bio line break).
Ako je lepo formatirana knjiga ispada super, ali ako se cita programski kôd, ume da bude naporno.

NB: to naravno nije moguce ako je neki PDF tipa skenirani casopis.
[ franticnick @ 10.12.2010. 22:39 ] @
Citanje na 6" je skroz OK. Ja sam se isto pre kupovine dvoumio oko toga. Fora je da eInk tehnologija stvarno najvise lici na citanje sa obicnog papira. Znaci zamisli da citas knjigu koja je velicine 6", osecaj je bukvalno isti.

Postoji Sony varijanta u 7" i zove se Sony PRS-950

Meni za sada 6" odradjuje posao i nadam se da ce sledeca kupovina biti tek nesto tipa: Color E Ink Prototypes from LG - FPD 2010 :)
[ franticnick @ 10.12.2010. 22:57 ] @
Upravo izguglah ovo: CTIA: Qualcomm Mirasol Display

To ce biti prava stvar! :)
[ Branko Santo @ 16.12.2010. 11:22 ] @
Nesto sam gledao na Cisco press sajtu kad ono 242 knjige u Kindle formatu od Cisco press-a :)
http://www.amazon.com/s/ref=nb...=cisco+press&x=15&y=14
[ mmaks @ 12.02.2011. 17:06 ] @
Kupio sam u Beogradu Prestigio Libretto PER5062B... poželeo sam čitač, to mi je bilo na dohvat ruke, tako da nisam previše razmišljao o kupovini... nakon nekoliko nedelja primetio sam da mi se baterija na čitaču suviše brzo prazni, pa sam odneo na reklamaciju! Nakon dve nedelje čekanja na servisu, zamenili su mi čitač novim uređajem... ali na žalost, ništa se nije promenilo! Čak sumnjam da čitač i nije zamenjen, da su ga samo resetovali... čudno mi je što kad sam ga otpakovao, imao je setovan srpski jezik, iako kada sam ga kupio po difoltu je imao, normalno, engleski... to mi je prvo bilo neobično, a zatim da baterija ima potpuno istu izdržljivost kao i kod reklamiranog čitača.

Drugo, ako je novi uređaj sa istim problemom baterije... onda Prestigio treba zaobići! Na reklamama, kao i na kutiji, piše da se može otvoriti i do 10.000 stranica, a ja ne mogu da otvorim ni 500 stranica, a baterija se već isprazni! Moje iskustvo je da već nakon 3-4 dana umerenog čitanja i otprilike otvorenih nešto preko 400 strana, baterija se potpuno isprazni! Uopšte mi nije jasno u čemu je stvar!

Što se tiče funkcionalnosti... ne mogu previše da kažem, pošto mi je ovo prvi uređaj takve vrste u rukama! Odsjaj od ekrana (pošto je tačskrin) postoji, ali meni to ne smeta previše... jednostavno ga malo pomerim u drugi ugao i odsjaj ne smeta! Brzina odziva strana je zadovoljavajuća, ali organizacija sadržaja je, po meni, nelogično rešena... sve knjige i audio snimci se sortiraju po imenu, a ne po direktorijumima (na, pr. kad se pusti muzika svira fajlove po abecednom redu iz svih direktorijuma)... brovser sa listom direktorijuma ne može se otvoriti sa naslovne strane, već posredno... to mi je jedina primedba! Ostalo je korektno rešeno, posebno stendbaj režim, u kome se automatski vraća prethodni sadržaj tamo gde je ugašen!

Što se tiče čitanja naših slova šćđčž... nikako nisam uspeo da u Calibriju podesim fajl za EPUB format da slova vidim kako treba... umesto njih se pojavljuje ?, međutim prevođenjem teksta u FB2... sve radi kako treba! Nisam uspeo da razumem u čemu je problem sa formatom EPUB, FB2 ima upola veće fajlove, ali na ovom Prestigiu radi potpuno kako treba sa našim slovima. Uređaj otvara PDF kako treba, ali je problem sa veličinom slova, kako je već pisano na ovom forumu!
[ Shadowed @ 12.02.2011. 19:45 ] @
To je bas malo. Meni na Kindle-u traje mesec dana (citam u proseku 20-30min dnevno, ne iskljucujem nikad, sam ode u sleep mode u kojem prikazuje neku staticnu sliku). Ne vidim razloga da bude toliko manje na tom tvom. Cini mi se da je ista vrsta ekrana (koji je najodgovorniji za trajanje baterije).
Mozda je ipak najbolje da budes uporniji kod prodavca.
[ 7.scena @ 11.02.2017. 18:59 ] @
Ispade mi tablet dok sam čitao knjigu u pdf-u, crko digitizer, pa da vozdignem temu iz mrtvijeh.

Saznao sam da zamena digitizera u servisu iznosi ~60% cene novog tableta, pa se razmišljam da ga ne popravljam, već kupim nov tablet ili ebook reader.
Tablet pre svega koristim za čitanje knjiga u pdf + chrome + youtube.

Uopšte se ne razumem u ebook readere, vidim da na oglasima prodaju Kindle uređaji za 80-150e. Imate li neku preporuku ? Da li je čitanje mnogo prijatnije nego koristeći tablet ? Najčešće čitam noću, a ako ne grešim kindle rideri nemaju pozadisko osvetljenje.

Alternativno, koji android tablet biste preporučili da je prijatan za čitanje e-knjiga ?
[ Flo33 @ 11.02.2017. 19:38 ] @
Naravno da Kindle ima osvetljenje, ali nije "backlight", odnosno nije iza ekrana, nego je u okviru oko ekrana, i sija na e-paper, tako da je jako prijatno za čitanje, jer niti nema plave boje, niti direkt sija u oči.

Za pdf sa slikama, batali kindle, za svako čitanje samo slova, nema bolje stvari. Bolje je i od knjige :) skoro. Paperwhite je odličan e-čitač. Baterija jako dugo drži, po danu idealno, po noći 95% idealno, super stvar.

Za tablet i čitanje, amoled, samsung tab s2 ima dobar ekran, 4:3 format, ima "reader mode" gde eliminiše plavu pozadinsku boju, i ok je za čitanje. Za filmove ne valja, bolji je stariji tab s.

Mislim da je win-win kombo kindle paperwhite + nexus 7 2013. za cenu slabijeg novog tableta dobiješ dve stvari koja svaka radi svoj posao dobro.

Pozdrav!
[ Branko Santo @ 12.02.2017. 07:54 ] @
6 godina od poslednje poruke :) Ali i dalje korisna tema.
Meni je pukao kindle pre 2 godine i nisam ga zamenio jer imam ipad. Sve sto je Flo33 napisao podrzavam i samo bih dodao da treba razmisljati i o prenosivosti tj. kindle spakujes u dzep od jakne i vucaras lako kojekuda (gradski saobracaj) dok veliki tablet ja koristim mahom kod kuce ili kad idem na put neki.
[ 7.scena @ 12.02.2017. 13:03 ] @
Hvala Flo33, verovatno ću baš tako i da uradim, samo da se negde dohvatim paperwhite modela da pogledam kako izgleda displej uživo.

Tab S2, bar onaj od 10" koji sam koristio, nije zgodan za čitanje knjiga jer je težak, istina ima fin displej. Nexus 7, jedino bih voleo da ima 4:3 odnos, ali čekiraću i njega...
[ 3way @ 12.02.2017. 13:10 ] @
Ja sam skoro kupovao tablet bas za tu namenu...Na kraju sam uzeo Acer Iconia Tab 10 ( http://www.gsmarena.com/acer_iconia_tab_10_a3_a40-8080.php ) i apsolutno sam zadovoljan. Veliki ekran rezolucije 1920x1080 PDF-ove prikazuje savreseno. Stripovi se vide perfektno, bilo u landscape, bilo u portrait modu. WiFi radi odlicno - vazno mi je za transfer knjiga sa mog lokalnog fajl severa, kao i stream filmova i serija. Ima ugradjenu redukciju plavog svetla ( doduse ne znam da li je to do Androida ili to njega )...Sve u svemu, za tih 250 evra, odlicna sprava...

Ukoliko znaci, pre toga sam koristio Galaxy Tab P1000
[ Flo33 @ 12.02.2017. 14:20 ] @
Citat:
7.scena:
Hvala Flo33, verovatno ću baš tako i da uradim, samo da se negde dohvatim paperwhite modela da pogledam kako izgleda displej uživo.

Tab S2, bar onaj od 10" koji sam koristio, nije zgodan za čitanje knjiga jer je težak, istina ima fin displej. Nexus 7, jedino bih voleo da ima 4:3 odnos, ali čekiraću i njega...



Da nisi Tab 2 korisitio? Jer S2 je jako lagan i tanak.
[ ademare @ 12.02.2017. 17:45 ] @
Ne znam koliko je pametno Danas kupovati nexus iz 2013 godine !

Ne zbog brzine i mogucnosti , vec zbog Baterije . Posle 4 godine koriscenja , baterija verovatno nije ni priblizna novoj .

Zato se verovatno i prodaje , treba razmisliti o tome .

Dok na primer Kindle o kojima je rec ne moraju da imaju taj problem sa baterijom, jer zbog razlicite tehnologije , Baterija drzi bas dugo u poredjenju sa klasicnim tabletima . Zavisno od koriscenja moze da traje , zavisno od modela 30-40 sati , jedno punjenje rada .
[ 7.scena @ 13.02.2017. 20:39 ] @
Citat:
Flo33:
Citat:
7.scena:
Hvala Flo33, verovatno ću baš tako i da uradim, samo da se negde dohvatim paperwhite modela da pogledam kako izgleda displej uživo.

Tab S2, bar onaj od 10" koji sam koristio, nije zgodan za čitanje knjiga jer je težak, istina ima fin displej. Nexus 7, jedino bih voleo da ima 4:3 odnos, ali čekiraću i njega...



Da nisi Tab 2 korisitio? Jer S2 je jako lagan i tanak.

Moja greška, da tab 2, a i tab 3.

Kakva je situacija sa PDF formatom i Kindle paperwhite ? Danas mi prijatelj reče da je prodao Kindle, neku bazičnu verziju, jer je čudno prikazivao knjige i dokumente u pdf-u.
[ Flo33 @ 13.02.2017. 20:50 ] @
Kao što sam ti rekao, ako je pdf samo tekst, super, možeš i da konvertuješ u .mobi, a i ne moraš-ako su slike, dijagrami, zavrteće ti se u glavi od nemanja pojma gde je šta.

Nexus 7 2013 nije loša kupovina, jer i danas ima kompetitivan ekran, odličnu ergonomiju, vanila android, a i bateriju kupiš novu za male pare. Tab S2 9.5 inčni je super za obe stvari, osim filmova, ali je i cena kao da kupiš 2 kindla i 2 nexusa 7. Usput, ni sam kindle nije loš (model pre paperwhite), razlika je u nešto boljem ekranu, rezoluciji, drugo ništa.
[ Shadowed @ 13.02.2017. 21:48 ] @
Citat:
7.scena: Kakva je situacija sa PDF formatom i Kindle paperwhite ? Danas mi prijatelj reče da je prodao Kindle, neku bazičnu verziju, jer je čudno prikazivao knjige i dokumente u pdf-u.

Probao sam nekoliko PDF-ova i svi su bili prikazani ispravno ali su uglavnom u formatu vecem od ekrana Kindle-a tako da sve bude suvise sitno da bi se citalo kako valja.

Ja iz istog razloga razmisljam u poslednje vreme da uzmem neki veci reader. Na zalost, malo ih je pa se izbor svodi na Kobo Aura One sa ekranom od 7,8" (ili Kobo Aura H2O, ekran od 6,8", mada ne u mom slucaju). Da li je neko imao iskustva sa Aura One?
Pred velicine ekrana pozitivne strane su i podrska za epub format i veci izbor fontova/podesavanja istih. A i vodootpornost za one koji vole da se izlezavaju u kadi i citaju :)
S druge strane, cena od oko 250e je prilicno jaka za eBook reader.

Za one koji nisu, ali ih interesuju specifikacije:

[att_img]
[ iglig @ 13.02.2017. 21:55 ] @
Nexus 7 Flo 2013 je najbolji uređaj posle Nokie e71 koji sam ikada imao. Staje u unutrašnji džep skoro svake jakne ili kaputa. Trenutno teram 6.0.1 mada sam probao i 7.1 dok u multibutu stoji i 4.4. Promenom kernela je moguće dodatno smanjivanje osvetljenja ekrana, double tap 2 wake i pojačanje zvuka (nije dovoljno glasan na otvorenom). Za te novce nema boljeg malog tableta. Tab s2 8.4 je simpatičan ali je dosta širi.
[ ademare @ 13.02.2017. 23:01 ] @
Kindle je pre svega namenjen za citanje knjiga koje su Kupljene kod Amazona ! Sve ostalo su opcije koje se dodaju ili skidaju , zavisno od modela , tu je i podrska za PDF koja je u 3 planu i prioritetu . Sam Kindle po meni nema dovoljno snage za graficke PDF-ove, jer i najnoviji model ima Cortex A-9 procesor na 1 Ghz , jedno jezgro, sto je na tabletima bilo standard pre 4 godine i to za one najjeftinije od 50 Eura . Pdf-ovi , uglavnom poticu iz domace radinosti, i ima ih raznih . Ja sam nalazio na knjige od 1 GB a takodje i od par stranica koje imaju 40-50 GB , kako zasto , stvarno ne znam.

Inace postojao je Kindle DX od 9,7 inca , na njemu nema problema koje ima manji ekran, ali se ti modeli odavno ne proizvode .

Za ovaj Kobo , tolike specifikacije , a nisu naveli koji je SOC , malo neozbiljno , a cena mu je bas jaka , mada ni najbolji Kindle nije mnogo povoljan, jeftini su ovi budzetski modeli , a top model je uvek skup.
[ Shadowed @ 14.02.2017. 00:44 ] @
Da, zaista ne pise. Sudeci po ovom clanku https://techcrunch.com/2016/08/17/kobo-aura-one-review/ CPU je 1Ghz Solo Lite iMx6, koji god to bio :)
[ bananaphone @ 14.02.2017. 05:51 ] @
@Shadowed - zarotiraj ekran na kindlu u landscape mode za pdf. I dalje ne valja - ali bar se moze procitati nesto.
[ Shadowed @ 14.02.2017. 08:37 ] @
Onda moram da skrolujem. OK je to ako bas treba procitati nesto u tom trenutku ali za citanje cele knjige ili dobrog dela iste je neprakticno (radio sam ja i to, al' ne bih opet ).
[ bananaphone @ 14.02.2017. 08:55 ] @
Ma da - nije resenje, ali moze da posluzi...
[ ziletinja @ 16.02.2017. 08:48 ] @
Ima programcic kojim mozete prilagoditi pdf file za citanje na kindle uredjaju.
Zove se "k2pdfopt" i uglavnom radi posao. Puno znaci kad nije moguca konverzija pdf u mobi format.

Inace, jedna od pametnijih stvari koje sam u zivotu uradio je kupovina kindle paperwhite uredjaja.
[ Shadowed @ 27.04.2017. 01:43 ] @
Kupih Aura One. Za sada sam vrlo zadovoljan. Ukratko (kasnije mozda napisem review):
Za:
-strucne IT knjige se vide sasvim dobro. Malo su sitnije nego u originalu ali su skroz ok.
-Epub format je podrzan kao i cbr/cbz a ekran je taman priblizne velicine mnogih stripova (tipa Zagor i sl.).
-svetlo je ujednacenije nego kod kindle-a
-izbor toplote osvetljenja (dobro za citanje pred spavanje)
-Ima vise fontova nego kindle
Protiv:
-Ipak se moze videti mala neujednacenost ali je vrlo mala i drugacija je nego kod kindle-a - malo je slabije po ivicama. No, kao sto rekoh, mnogo manje izrazeno nego kod kindle-a (mozda 1/4)
-Takodje, kada se odabere toplije svetlo (ja drzim na oko 2/3 ka crvenkastijem) vide se blagi prelazi izmedju plavog i crvenog. Opet, napominjem, vrlo je slabo izrazeno.
-Svetlo je, kao i kod Kindle-a, vrlo jako. Mozda i jace. Na kindle-u drzim na 2 od 24 dok ovde drzim na 2%. Ja volim slabo osvetljenje jer onda u osvetljenom okruzenju ionako ima dovoljno svetla a u mraku je to malo sasvim dovoljno jer je vid prilagodjen mraku. Medjutim, smatram da je gornji deo opsega prejak i ne deluje mi realno za upotrebu a sa druge strane meni je tesko da podesavam sebi jer imam 1, 2 i 3 procenta. No, dobro, na 2% sam nasao neki optimum.
-Ne podrzavaju svi fontovi UTF-8 tako da ce kod nekih faliti slova kao sto su č, ć, đ itd.
-Touch screen kao da je malko neprecizan. I ovo je takodje vrlo malo izrazeno. Primetio sam samo kad treba tap-nuti na neki mali element.
[edit]-Registracija online je obavezna. Mozda moze da se zaobidje nekim hakerajem ali nisam hteo da se cimam[/edit]

Kao sto se vidi, ima isti broj za i protiv ali su "za" mnogo izrazeniji od "protiv".
[ Shadowed @ 27.04.2017. 01:45 ] @
E da, baterija - za sada nisam imao jos priliku da izvucem neku podrobniju statistiku ali kada je stigao baterija je bila na 50% i procitao sam ~70% knjige koja na njemu ima oko 550 strana. Plus čačkanje raznih opcija u startu, naravno :)
[ anon142305 @ 27.04.2017. 12:53 ] @
Moze rivju, moze! :) Ranije sam zeleo da kupim neki slican uradjaj, u medjuvremenu sam odustao, ali je interesovanje ostalo. Mene zanima sledece:

Kako barata sa PDF-ovima? Ono sto sam ja video na Youtube je da je dobro kad je tekst na celoj strani, ali ako je u dva stupca, onda ima problema. Opcija pinch and zoom zna da radi sporo i onda cekas dok se to sredi, pa to ume da iznervira.

Jesi li video razliku izmedju tekstualnih i skeniranih dokumenata? Jesu li ovi drugi upotrebljivi?

Ekran ima 7,8 inci. Ja sam stekao utisak da je za PDF pozeljno barem 9. Jel imas takav utisak?

Jesi li kupio preko KP? Ako jesi, jeli li zadovoljan kako je trgovina prosla?
[ Shadowed @ 27.04.2017. 21:47 ] @
Na vecinu tih pitanja je suvise rano da odgovorim :) Imam ga par dana i probao sam jednu PDF knjigu i bila je skroz ok. Tacno je da je manje od fizicke velicine knjige ali je citljivo dok je na kindle-u ipak previse sitno. Samim tim, ne znam ni kakva je situacija sa knjigama od skeniranih strana (bez OCR-a). Meni to licno i nije potrebno. PDF-ovi su mi bitni za IT knjige, sve drugo je plus ako se zadesi.
Jeste preko KP i jesam zadovoljan. Doduse, asistentkinja je obavila celu proceduru, ja sam samo docekao ali koliko sam shvatio sve je proslo bez problema osim sto prvo nije imao ali su se izdogovaralo pa kada je bilo, sve su sredili.


Inace, zaboravih reci dve stvari:
1) Jako veliki plus u odnosu na kindle je to sto se margine mogu svesti prakticno na nulu (mozda 1-2mm samo od ivice ekrana). Tako, ne samo da se dobija na velicini ekrana nego jos oko 1,5cm dijagonale na marginama.
2) Velicina teksta se moze podesiti na mnogo sitnije nego kod kindle-a. Realno, najsitniji font je maltene neupotrebljiv ali je dobro sto ide od bas sitnog pa podesis sebi kako hoces. Takodje, mozes i da biras debljinu (bold u vise nivoa).
[ anon142305 @ 27.04.2017. 22:27 ] @
Da, da, naravno da je rano, al kad stignes baci jos koji utisak kako se pokazao u radu :)
[ Flo33 @ 03.05.2017. 15:09 ] @
Shadowed, pa sve to i na kindlu možeš. Margine podešavati, font.. Calibre sve napravi. Meni je osvetljenje dosta dobro na paperwhite-u. Možda samo vidiš gde su diode ako se zagledaš, što mislim da je pri svakom. Doduše na prvom kindlu kojega sam imao 2gen, ili 3gen, ne sečam se je svetlo bilo neujednačeno. Valjda od uređaja do uređaja zavisi kako ga kinez podesi. I tako ne volim pozadinsko svetlo, više volim lampu pored knjige :)

jesi pokušao stripove da uploaduješ? ja jesam Alana forda, i iskreno bi osedeo da moram da pročitam par stripova na kindlu.
[ Shadowed @ 03.05.2017. 16:48 ] @
Mozes podesavati margine na kindle-u ali najmanje margine su nekih 8-10mm sa leve i isto toliko sa desne strane. Na Auri su 0mm. Mozes podesavati fontove na Kindle-u ali u manjoj meri. Ovde imas vise fontova i velicina i mozes podesavati debljinu slova. Tacno je da Calibre moze da konvertuje ali mi je bolje kad ne moram da se cimam sa njim :)
Nema ni jednog feature-a da ga Aura One ima a da Kindle nema, samo je vecina feature-a bolja (vise fontova, vise velicina, manje margine, veci ekran, bolje osvetljenje itd.).

Iskopacu kasnije nekog alana forda pa cu probati i uslikati.
[ anon70939 @ 05.11.2017. 21:01 ] @
i Shadowed kako si danas zadovoljan sa kupovinom? Nema review-a još :).

Do sada sam kupovao knjige, ali malo ih je teško nositi. Čitam isključivo IT knjige, koje eto imaju i razne slike, grafike, screenshotove i sl.
Kako to uopšte izgleda na nekom takvom uređaju?

Recimo sad sam uzeo ovu knjigu.
Kako bi to izgledalo na nekom kindle uređaju?

Amazon vidim ima neki uređaj od 6". Meni to deluje mnogo malecno ako ga uporedim sa mojim Note 5 koji je 5.7".

Imsš na rutrackeru ovu gore knjigu, ajd probaj da prelistaš kod tebe, kaži jel čitljivo :)
[ Shadowed @ 06.11.2017. 08:13 ] @
Slabo sam citao u poslednje vreme pa se i ne setih. U sustini, zadovoljan sam. Nemam nekih primedbi a citao sam dve knjige tog tipa i OK su. Nije bilo mnogo slika ali kapiram da je tu tekst bitniji (da ne bude previse sitan). Ono sto ja praktikujem je da prvo crop-ujem stranice pdf-a tako da nema margine pa dodatno dobijam na prostoru.

Aj' videcu veceras da iskopam knjigu pa da je isprobam.
[ Shadowed @ 06.11.2017. 08:18 ] @
Amazon je ovih dana izbacio 7" Kindle ali se ne isplati.
[ anon142305 @ 06.11.2017. 08:25 ] @
Dok Shadowed ne iskopa, moze li neko da mi obajsni cene Kindl knjiga? Evo, ovo sto je okacio CoyoteKG, pa zar e-knjiga ne bi trebalo da bude dosta jeftinija od papirnog izdanja??
[ anon70939 @ 06.11.2017. 08:41 ] @
kako sam shvatio, jer je i mene to cudilo, ne bi trebalo jer je e knjigu lakse prebaciti, podeliti drugima i sl...

7" mi i dalje zvuci malo, mada verovatno je to u praksi OK.
Vidim ja odlicno, ali eto bas taj PDF gore koji sam okacio kad otvorim na tel, citam lako ali je ipak previse sitno. Jedino horizontalno je OK, ali onda bas ne moze da "zameni" knjigu.

Ne bih da platim tu cenu, i na kraju da se pretvori u jos jedan gadget u fioci...
[ Burgos @ 06.11.2017. 09:51 ] @
Mislim da je razlog male razlike cenu je što zapravo cena knjige + prevoza za nekoga poput Amazona je minimalna. Najveći udeo u ceni knjige je honorar piscu, procenat izdavaču, amazonu, prevodiocima, i svakom ko se usput ugradi. Nisam siguran koliko je jednostavno piratizovati knjigu sa DRMom, nisam nikada probao, mada sam čuo priče iz druge ruke da nije jednostavan posao.
[ Shadowed @ 06.11.2017. 10:37 ] @
Citat:
Burgos: Nisam siguran koliko je jednostavno piratizovati knjigu sa DRMom, nisam nikada probao, mada sam čuo priče iz druge ruke da nije jednostavan posao.

Naleteh ranije (pre mozda 2god) na neki program koji bi trebalo da moze skinuti DRM pod uslovom da imas legalno kupljenu knjigu (valjda koristi kljuceve sa tvog uredjaja). No, nisam imao ni jednu takvu da bih isprobao :]
[ ademare @ 06.11.2017. 12:12 ] @
Cene knjiga i treba da su iste ! Jer kada se kupuje obicna knjiga, kupac ne kupuje Hartiju , vec ono sto je odstampano na njoj .

Kada bi se tako gledalo Sve knjige elektronske bi trebalo da su DZ. Nema papira, stamparija, silnih troskova , somo dva klika i eto knjige . Sve preko DZ. je cista pljacka
[ Shadowed @ 06.11.2017. 12:20 ] @
Ne bas. Proizvodnja stampane knjige ukljuje papir koji nije besplatan tako da je njegova cena deo cene knjige. Kod elektronskog izdanja nema tog dela pa ima logike da bude jeftinija ali ne i besplatna.

Medjutim, obe verzije ce biti po ceni koju prodavac smatra optimalnom (broj prodatih primeraka pomnozen sa cenom je maksimalan) bez obzira da li je moglo da bude jeftinije.
[ ademare @ 06.11.2017. 15:00 ] @
Koliko ti je Prvi pasus Pogresan toliko ti je drugi tacan
[ anon142305 @ 06.11.2017. 15:57 ] @
Jasno je da ce prodavac postaviti cenu na onaj nivo koji mu donosi najveci prihod, to nije sporno. Ja sam samo primetio da su cene e-izdanja poprilicne i ne ide mi u glavu zasto je to tako, jer ovako laicki posmatrano, veci su troskovi za stampana izdanja, nego za e-izdanja, sto i Shadowed primeti, pa bi i cena trebalo slicno da se postavlja... Al dobro, verovatno zavisi i od drugih stvari.
[ Cube25 @ 06.11.2017. 16:22 ] @
Sto se readera tice, ja smatram da nema potrebe za tim (prevazidjeni su, posebno sa danasnjim kvalitetom ekrana i uredjaja).

Koristim android tablet, i nemam nikakvih problema sa kvalitetom text-a/naprezanjem ociju. Obicno stavim jacinu osvetljenosti ekrana na 0% (posto citam u mraku, pred spavanje), pozadina je crna (ili vrlo tamna siva), sa sivkastim slovima (recimo 70% bela). Mislim, da je glupo imati posebno ereader, kad moze da se doda malo vishe para, i ima uredjaj na kome moze da se cita, surfuje, odgleda neki film/serija, odigra igra, komunicira...

[Ovu poruku je menjao Cube25 dana 06.11.2017. u 17:40 GMT+1]
[ Shadowed @ 06.11.2017. 16:40 ] @
Da imam tablet, verovatno ne bih kupio reader. Al' nemam. A sve to ostalo mogu na telefonu tako da jedino sto mi treba je citanje knjiga, pa sam kupio ono sto mi najvise odgovara za to. Tako da sve to zavisi od potreba pojedinca.
[ ademare @ 06.11.2017. 18:08 ] @
Ne cita se samo u kuci ili nekom zatvorenom prostoru . Naprotiv , mnogi ljudi vole da procitaju nesto i na plazi itd .

Po suncanom danu nijedan tablet ne moze da se meri sa ink ekranom . Tu je naravno i potrosnja . Sve dok citas jednu stranicu i dok ne okrenes sledecu , potrosnja ekrana je gotovo O .
[ anon70939 @ 06.11.2017. 18:40 ] @
pa sigurno da nije porediv tablet sa e-book readerom.
Inace niko ne bi ih ni kupovao...
Ja se razmisljam, bas zbog te baterije, i zbog prijatnijeg gledanja u ekran. Sto kaze Shadowed, imam dovoljno dobar tel za sve ostalo pobrojano...
[ Cube25 @ 06.11.2017. 20:00 ] @
Sigurno je da i jedan i drugi uredjaj imaju prednosti.

IMHO, glavna prednost ebook reader-a je duzina trajanja baterije i prijatniji ekran za staticne slike (tekst). E sad, to prijatnije, da bi doslo do izrazaja, podrazumeva jako dugo citanje svaki dan.

Ja recimo citam sa tableta od 40 min do 1h svakog dana, i nemam nikakav problem sa naprezanjem ociju. Tablet je sa druge strane mnogo bolji po svim ostalim aspektima, ima kolor ekran sa brzim osvezavanjem, sto znaci da mogu da se gledaju filmovi, igraju igre, prijatno surfuje itd. - sto readeri uglavnom nemaju (zbog samog tipa ekrana koji se koristi).

Baterija opet nije problem, jos mi se nije dogodilo da se isprazni od citanja, pa da ne strignem da zavrshim ono sto sam hteo (tableti imaju optimizacije u radu procesora itd. tako da se ne trosi isto baterija sa staticnim sadrzajem na ekranu i recimo kad se gleda nesto sa youtube-a, ili igra igra.).

Generalno, ljude ne umara ni da kucaju poruke i surfuju na mobilnim, gde je ekran mnogo manji od tableta... tako da je ustvari glavna prednost readera u trajanju baterije - sve ostalo je mana.

Naravno, svako treba da vidi sta mu najvishe odgovara, ali mislim da je u 90% slucajeva tablet bolje resenje. Ako nista drugo, onda zato sto je uredjaj koji moze da se koristi skoro jednako dobro kao reader, a opet ima niz drugih funkcija koje reader nema. Pritom su cene slicne, tj. ne odstupaju mnogo.

[ Steve Lonmo @ 06.11.2017. 20:07 ] @
Tokom poslednja 2-3 meseca prošle godine i prva 2-3 ove, ste kod Kineza (Ali, GearBest itd) imali ruski Yotaphone 2 za oko 100$, na kraju i ispod 100.
Odličan telefon (na eBay-u je tada bio oko 400$, ovde u Tehnomaniji 100.000 dinara) sa dva ekrana - pozadi eink ili epaper, kako se već kaže, ekran od 4,7 cola sa 540 x 960 piksela. Naravno, nije to za neke PDF-ove sa tehničkim crtežima isl, ali za epub, mobi... romani itd... na plaži, što neko reče, u putu, autobusu, čekaonicama, a i u kući, ko nema nešto bolje, je sasvim upotrebljiv. I vrlo zgodan, je li, samo okreneš telefon.

Ima gomila i ostalog softvera prilagođenog njegovom eink ekranu - google maps, RSS, kalendar, šah, sudoku, notes... Pa dialer i SMS aplikacija - vrlo zgodno na suncu, a ustvari i za primarno korišćenje... Na XDA - Root, TWRP, sve što treba... I ludaci mogu lepo da se nameste za selfi kada se slikaju glavnom kamerom :)

I tako... sa'će se pojavi Yotaphone 3 sa eink ekranom od 5,2 cola i 720 x 1280 rezolucijom.

I da, eink ne troši struju uopšte, ako ništa novo ne crta, jer slika može da ostane i kada se isključi telefon i čak izvadi i baterija. Naravno ovi readeri što sad imaju pozadinsko osvetljenje - troše.

Čitanje knjige na eink i led ekranu je razlika kao nebo i zemlja.
[ Shadowed @ 06.11.2017. 23:02 ] @
OK, napravio sam malo brzinskih fotki (odmah da se ogradim da su uslovi, pre svega svetlo, bili vrlo losi).
Mogu se videti uporedo Kobo Aura One (7,8" ekran), Kindle Paperwhite (6") i Lenovo Vibe P1 telefon (5,5").
Otvorena je knjiga koju je CoyoteKG predlozio. Na prvoj slici su sva tri u sobi, nocu sa osrednjom sijalicom kao osveteljenjem. Na slici je tekst na Kindle-u najostriji jer je on bio u fokusu pri slikanju.
Za drugu sliku sam ukljucio blic kako bih donekle simulirao Sunce (od njega je slika plavkasta). Kao sto se vidi, na Kobo-u postoji odsjaj u jednom delu gde se "Sunce" direktno ogleda. Kod stvarnog sunca je isto tako samo je povrsina odbljeska nesto manja. Dovoljno je blago okrenuti reader i citanje se nastavlja. Telefon odmah izgleda znatno tamniji, iako svetlo ne bije direktno u njega.
Na trecoj slici je slika Kobo-a u punoj rezoluciji. Nazalost, vrlo je zrnasta jer je slabo svetlo pa sam povecao ISO.

Napomena 1: Stranice PDF-a nisu crop-ovane tako da su margine ostale. Ako se margine odseku, moze se dobiti nesto veci zum. Reader-i podrzavaju zum, ali ume da bude nezgodno ako nije 100%.
Napomena 2: Ova knjiga je malko pogodnija od uobicajenih IT knjiga jer ima malo manje margine.
[ anon142305 @ 07.11.2017. 10:23 ] @
Citat:
Cube25: Sto se readera tice, ja smatram da nema potrebe za tim (prevazidjeni su, posebno sa danasnjim kvalitetom ekrana i uredjaja).

Koristim android tablet, i nemam nikakvih problema sa kvalitetom text-a/naprezanjem ociju.

Citat:
Cube25: Sigurno je da i jedan i drugi uredjaj imaju prednosti.

IMHO, glavna prednost ebook reader-a je duzina trajanja baterije i prijatniji ekran za staticne slike (tekst). E sad, to prijatnije, da bi doslo do izrazaja, podrazumeva jako dugo citanje svaki dan.

Nemam svoje iskustvo, ali ono sto sam video je da se ljudi koji koriste tablet dosta zale da brzo pocinje da koci i baguje. Moguce je da su u pitanju starije verzije OS-a, ili nepravilno ,koriscnje ali ako mozes da biras kvalitetni tablet, koji sem citanja sluzi i za surfovanje i multimediju, pa ima i dosta memorije i kvalitetan ekran, to je onda vec dosta skuplje od e-citaca.

Tako da bih ja u prednosti e-citaca sem 1. prijatno za oci, i 2. izdrzljiva baterija, svrstao i 3. stabilan rad. Naravno, i novi iPad ima sve ovo, ali on kosta preko 50 hiljada.

Citat:
ademare: Naprotiv , mnogi ljudi vole da procitaju nesto i na plazi itd .

Citat:
Steve Lonmo: na plaži, što neko reče,

Heh, ovo za plazu bas cesto cujem, ali meni je sve drugo na plazi zanimljivije od citanja :)

Citat:
Steve Lonmo: Tokom poslednja 2-3 meseca prošle godine i prva 2-3 ove, ste kod Kineza (Ali, GearBest itd) imali ruski Yotaphone 2 za oko 100$, na kraju i ispod 100.
Odličan telefon (na eBay-u je tada bio oko 400$, ovde u Tehnomaniji 100.000 dinara) sa dva ekrana - pozadi eink ili epaper, kako se već kaže, ekran od 4,7 cola sa 540 x 960 piksela. Naravno, nije to za neke PDF-ove sa tehničkim crtežima isl, ali za epub, mobi...

Citat:
Steve Lonmo: sa'će se pojavi Yotaphone 3 sa eink ekranom od 5,2 cola i 720 x 1280 rezolucijom.

Meni se cini da su oba ekrana mala. Za citanje i slanje majlova, da, ali za duzi tekst... nisam siguran.

Citat:
Shadowed: OK, napravio sam malo brzinskih fotki

Hvala i od mene. Samo mi reci koji je format knjige? I na Kindlu izgleda sasvim dobro, nije PDF, pretpostavljam?

EDIT: Sad obratih paznju, napisao si PDF (mora da sam obnevideo). Prilicno sam iznenadjen kako dobor izgleda, ja sam ocekivao da je PDF na Kindlu dosta losiji.

[Ovu poruku je menjao IUOP_1 dana 07.11.2017. u 11:34 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 07.11.2017. 11:19 ] @
Tablet koji ja imam (već sam pisao o njemu) je 7-inčni Asus Fonepad iz 2014, po performansama ništa naročito, plus očajna kamera.
Ali kao priručno rešenje i zamena za desktop/laptop kada nisam kod kuće, za internet, YouTube, video, pregled slika, Skype i e-mail sasvim je dobar. Sasvim.

Što se tiče knjiga, imam preko 2700 knjiga u njemu u mobi, epub i pdf formatima, i prva dva formata sasvim ugodno čitam u krevetu pred spavanje ili u fotelji, ali za napolje ne valja. Vidi se tekst napolju, može da se nađe neka referenca iz stručne tabele, ali nije za čitanje.

Međutim, kada vidim da na tabletu osim vrlo dobrog čitača za kućne uslove imam i mini kompjuter sa kalendarom, kalkulatorom, kompletnim Office paketom, audio i video plejerom, web browserom, programima za obradu slika, za unos beležaka preko tastature ili olovkom, i još mnogo drugih stvari, da imam WiFi i Bluetooth, OTG i SD Card, i mesto za SIM karticu, prednju i zadnju kameru, mislim da sve nabrojano može da prevagne u odnosu na e-čitače i lakoću čitanja. Tablet punim svakog trećeg dana, nije mnogo kabast za poneti ali je nezgrapan i deluje glupavo kao telefon pa ga u te svrhe i ne koristim. Imam 4" Sonyjev telefon za telefoniranje, i na njemu mogu sasvim komotno da se čitaju knjige u epub formatu, beletristika sa slkama se sasvim lepo vidi, a PDF dokumenti budu premali za čitanje.
[ Shadowed @ 07.11.2017. 12:13 ] @
Ja imam na telefonu neki WPS Office koji je dosao sa telefonom i koji moze da prilagodi PDF i prelomi tekst tako da bude krupniji. Evo i screenshot-a iste one strane (velicina fonta moze da se menja).
[ Cube25 @ 07.11.2017. 13:04 ] @
Tablet na plazi, tj. pri jakom osvetljenju, je definitivno losiji od ereadera. Ja sam ga citao, ali sam morao da stavim osvetljenje na 100%. Bilo bi super kad bi naravili tablet sa dva ekrana :) - kao Yotaphone - samo osecam, da bi to bilo papreno skupo :). Opet, zavisi koliko se cita... tj. da li se isplati ulagati u ekran koji je napravljen specijalno za citanje, ili je bolje potrositi pare na tablet koji ima mnogo siru primenu i zadovoljavajuce (ali ne i savrsene) performanse sto se tice citanja.

Sto se tice pouzdanosti/stabilnosti rada, to zavisi od nacina na koji se tablet koristi. Ako se instalira tona aplikacija, koje po pravilu svaka ima neki svoj servis i boot time hook, onda dolazi naravno do usporavanja. Zato treba instalirati npr. ES Task Manager, i rucno deaktivirati ne kriticne servise/aplikacije pri startup-u. Pocistiti s' vremena na vreme, sve sto se nakupilo.

Takodje, tablet mora da se resetuje... ljudi ga drze u sleep mode-u mesecima, sto se naravno odrazava na performanse. Svaka aplikacija koja radi u pozadini, kao i sam OS, ima memory leak-ove... i vremenom, to se nakupi, i jednostavno uredjaj ne moze da radi kako treba jer nema dovoljno slobodne memorije. Takodje, ako se dugo ne resetuje, aplikacije koje su loshe napisane mogu da puknu/blokiraju, i koriste CPU vreme/usporavaju sistem, a ustvari ne rade nista. Zato je odrzavanje sitema u optimalnom stanju jedino resenje (kao i da se pazi, sta se instalira). Ista pravila vaze i za desktop racunare, ali tu je situacija "bolja", jer su desktop racunari brzi i imaju vishe rama, pa se manje primecuje usporenje, cak i kad se nakupi tona bloatware-a.

[Ovu poruku je menjao Cube25 dana 07.11.2017. u 14:33 GMT+1]
[ anon70939 @ 07.11.2017. 16:04 ] @
Shadowed, hvala na screenshotovima.
I fenomenalno je sto si uporedio sva 3 uredjaja.

Kindle od 6" mi deluje sasvim zadovoljavajuće.
Mislio sam da je to premalo, kad uporedim sa svojim telefonom koji je toliki. Ali eto, kad vidim tvoj tel pored Kindle, sasvim mi zadovoljavajuće izgleda.

Ovaj novi Oasis je 7" i deluje mi fenomenalno, ali i košta 230E na amazon.de... Kakva je inače praksa, je l' padaju cene brzo?


Što se tiče svega ostalog što se ovde pominje, (recimo " kalendarom, kalkulatorom, kompletnim Office paketom, audio i video plejerom, web browserom, programima za obradu slika, za unos beležaka preko tastature ili olovkom, i još mnogo drugih stvari, da imam WiFi i Bluetooth, OTG i SD Card, i mesto za SIM karticu, prednju i zadnju kameru") imam na tel.

Treba mi uređaj samo za čitanje iz kreveta, ili fotelje.

A obično za web browsing, YT, radije sedim za računarom.

Zato je meni lično bolja kupovina e-reader nego tablet.
[ ademare @ 07.11.2017. 16:12 ] @
Citaci su kod nas uvek bili retke zverke . Zvanicno se i nisu prodavali , samo ko poruci , ili mu neko donese .

Sa druge strane Hajp oko Tableta je davno prosao ! To trziste u svetskim okvirima tako Rapidno Umire , da je tako nesto nezabelezeno u Elektronskoj indistriji ! Prvo su bili toliki hit da su Najozbiljnije Svetske firme , koje se bave analizom trzsita Predvidjale , da ce Tableti Ubiti svaki vid kompjutera ! Od deskotopa, preko laptopova , Netbukova itd . Od svaga toga se desilo samo da su " stradali " netbookovi, i to iskljucivo zato sto su proizvodjaci poverovali u ove budalastine .

Sta se desilo ? Svako ko je zainteresovan, naravno kupio je bar jedan komad i onda u radu video da to Nicemu ne sluzi ! Ono sto Mase nazivaju Mobilnim telefonom, to je samo tako za njih Smisljeno , jer telefoniranje je 0,001 % resursa Dzepnog komjputera koga nose . Telefoniranje se ni po cemu ne razlikuje od telefona od pre 20 godina , koji su bili zasnovani na procesoru Z80 ! Danasnje Azdaje su mnogo jace i od tableta iz perioda Buma . Ekrani " telefona su standardno 5 - 5,5 inca , tableti od 7 + su izgubili bitku .

Najzad su se i netbukovi pobednicki vratili , i danas se prodaju mnogo bolje nego malo Tableta . Zvanicno i sam Ipad belezi godisnji pad prodaje od preko 20 % , ostali postoje u tragovima .

Pukao balon .
[ anon70939 @ 07.11.2017. 16:28 ] @
Citat:
ademare:
Cene knjiga i treba da su iste ! Jer kada se kupuje obicna knjiga, kupac ne kupuje Hartiju , vec ono sto je odstampano na njoj .

Kada bi se tako gledalo Sve knjige elektronske bi trebalo da su DZ. Nema papira, stamparija, silnih troskova , somo dva klika i eto knjige . Sve preko DZ. je cista pljacka ;)

Zbog čega onda kad se kupi knjiga se ne dobije i besplatan elektronski primerak, kad je već plaćeno to što je "odštampano" na njoj?
[ ademare @ 07.11.2017. 21:00 ] @
Gde u Srbistanu ?
[ Burgos @ 08.11.2017. 10:14 ] @
> Zbog čega onda kad se kupi knjiga se ne dobije i besplatan elektronski primerak, kad je već plaćeno to što je "odštampano" na njoj?

Mnogi izdavači to i praktikuju: https://www.packtpub.com/application-development/learning-d
[ component @ 08.11.2017. 10:56 ] @
ademare,
Odakle ti to za tablete da je vreme prošlo, puko balon i tako to? Mislim da je tablet veoma korisna stvarčica i tvoja izjava me je zainteresovala da proverim činjenice ne netu... Ono što sam uspeo da nađem je da je tržište tableta (u komadima) veće i od laptopa i od desktopa. Nije tako veliko kao pre nekoliko godina ali i dalje značajno:


Godina 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
tablet 19 76 145 220 230 208 175
laptop 201 209 201 181 174 163 157
desktop 157 155 148 134 134 114 103

% tablet 5% 17% 29% 41% 43% 43% 40%
% laptop 53% 48% 41% 34% 32% 34% 36%
% desktop 42% 35% 30% 25% 25% 24% 24%

Ispada da je u 2016. godini isporučeno 18 miliona tableta više nego laptopova. Izgleda da balon još noje pukao...
[ ademare @ 08.11.2017. 13:12 ] @
Daj link pa da vidimo o cemu se radi . Ima raznih podataka .

A svi oni ne daju pravu sliku ! Evo desktop na primer . Sta se pod tim podrazumeva ? Kada odes u prodavnicu ili online svejedno pa narucis, kupis , HP , Dell itd . komplet . To mahom rade firme , ali i pojedinci . Samo koliko je onih na Planeti koji ne kupuju ove komplete od HP-a , Dell -a itd. Tamo u trzistima jugoistocne Azije , od Irana do Indonezije , sve vode statistike .

Druga stvar je sta sve spada u kompjuter ? Mnogi racunaju tablet od 40 $ ili Eur. u kompjuter ? Svaki novi Iphone ili Android telefon ima vece pravo da se nazove Kompjuter od toga .

Eto objasni ti zasto se Iphone X ne racuna u kompjuter , a Ipod mini se racuna ?

Druga statistika je pristup internetu . To je vrlo nepouzdana statistika , zato sto se cela Kina nalazi iza drzavno kontrolisanog Firewalla i niko van Kine nema pojma sta je tu stvarno i koliko cega .

Tu su naravno i korporativni firewallovi itd .

Sa druge strane svakome je telefon non stop na netu , ne da ga aktivno koristi, vec stizu mejlovi , sinhronizacije , vremenska prognoza i trenutna temperatura , reklame itd . Sve je to net , a da u stvari i ne koristis net u smislu kao na primer , idem do foruma .

Statistike su zeznuta stvar , u svim oblastima , lako se sa njima manipulise . KOmpjuteri nisu izuzetak .
[ component @ 08.11.2017. 19:11 ] @
Ovo što sam našao nije broj ili procenat korišćenja već koliko je čega isporučeno prodavnicama (units shipment). Nije čak ni koliko je prodato. Rekao si da je tržište tableta mrtvo, ali ispada da se godišnje više tableta isporuči prodavnicama nego laptopova ili desktopova. Ne znači da se svi prodaju, ali da je tržište mrtvo ne bi se proizvodili i slali u prodavnice, zar ne?