[ Slobodan Milivojevic @ 05.08.2009. 21:22 ] @
Zivim na periferiji Pirota (prigradsko naselje), i ovde su telefonske linije jos na spartanskoj centrali iz doba drugog svedskog rata...

Obzirom da sam imao uvid u planove Telekoma Srbije za ovo podrucije za 2009. (mogu da navedem i izvore, ali za ovu pricu je to irelevantno). Prema tim planovima, Telekom je trebalo do kraja ove godine da izgradi novi MSAN, i da rekonstruise celu pristupnu infrastrukturu. Medjutim do dana danasnjeg oni nista nisu radili.

Danas na prozoru lokalne poste vidim sledece obavestenje:

[att_img]

Iz ovoga ja zakljucujem da oni hoce da ljude iz moje mesne zajednice, tj naselja povezu na CDMA sistem.

Koga oni prave ludim ovde? Zivim na 3.5km od centra grada i treba da koristim CDMA usluge? U mom naselju zivi preko 1700 ljudi, i telekom nije spreman da ulaze u pristupnu infrastrukturu? Ja ovde nesto ne razumem.

Sto se mene tice, ja ovo necu da korisitim, internet sam sebi vec odavno resio, a fiksni i ne koristim, tako da mi ne pada napamet da im dajem 10.000 dinara za CDMA terminal? Ako necu "super brzi" internet brzine 150kbps, moram da koristim to njihovo cudo od telefona, a svoj DECT bezicni mogu da bacim?

Bas sam se neprijatno iznenadio, znajuci da je u planu izgradnja MSAN-a, i oni sad meni nude 150kbps i CDMA telefon? Pre cu da koristim Telenor ili mt:s 3G mrezu (obe imaju kakav-takav 3G signal ovde, dok je GPRS/EDGE uvek na maksimumu) nego CDMA internet.

Sta ciniti?
[ MyWay @ 05.08.2009. 21:34 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Sto se mene tice, ja ovo necu da korisitim, internet sam sebi vec odavno resio, a fiksni i ne koristim, tako da mi ne pada napamet da im dajem 10.000 dinara za CDMA terminal? Ako necu "super brzi" internet brzine 150kbps, moram da koristim to njihovo cudo od telefona, a svoj DECT bezicni mogu da bacim?

Bas sam se neprijatno iznenadio, znajuci da je u planu izgradnja MSAN-a, i oni sad meni nude 150kbps i CDMA telefon? Pre cu da koristim Telenor ili mt:s 3G mrezu (obe imaju kakav-takav 3G signal ovde, dok je GPRS/EDGE uvek na maksimumu) nego CDMA internet.

Sta ciniti?
Pa ti si se već odlučio šta hoćeš, ili možda još preciznije, šta nećeš. Što se uopšte pitaš 'šta činiti'??

Što se tiče planova izgradnje - mnogo je paramtera koji utiču na realizaciju nekog plana, pa i ovog - konkretno za to tvoje naselje sad već na osnovu tvog posta možemo da tvrdimo da jeste postojao plan za 2009. godinu da se pokrije telefonima i zameni stara centrala, s tim što je promenjen način realizacije od MSAN-a do CDMA.
[ Slobodan Milivojevic @ 06.08.2009. 01:10 ] @
Ne pitam ja sta ciniti zbog sebe, ali ispada da ako hocu fiksni telefon na koji ce ljudi da me zovu, ja moram pa moram da platim 11.800 dinara. Problem je u tome sto ja (a i jos mnogo ljudi) vec imamo fiksni telefon, i sad to treba okaciti macku o rep?

Zasto drugi ljudi besplatno dobijaju novu centralu, direktne linije, mogucnost za ADSL, IPTV i sve ostalo, a tako negde gde Telekom odluci da njih mrzi jadne da kopaju kanale i provlace parice, na tim mestima korisnici iako ponavljam vec imaju fiksni telefon - to nisu novi korisnici, oni moraju iz svog dzepa da plate 11.800 dinara (da li je to mala suma?) da bi imali fiksni telefon?

Vi gospodo iz Telekoma primoravate svoje postojece korisnike da plate dobru sumu da bi imali svoj vec placeni fiksni telefon.

To je moj problem, sta ako Vi odlucite da ukinete staru centralu jer se njeno odrzavanje ne isplati, a neki korisnik nema ili ne zeli da da 11.800 dinara, kako on da ima fiksni telefon uopste?

Problem je sto ne mogu svi da zovu na mobilni telefon, ja fiksni ne koristim zato sto ne radi, a ne zato sto ne zelim da ga koristim, i sad da bi imao fiksni koji radi, ja placam vec pomenutu sumu?

Vrlo lepo od vas, nemam ni jednu pozitivnu rec za ovakav postupak.

Moje pitanje je sta se moze uciniti protiv ovakve samovolje Telekoma?
[ optix @ 06.08.2009. 01:24 ] @
Verovatno nista osim sacekati da se trziste deregulise, kako bi i drugi mogli prodavati 'fiksne brojeve', npr. kablovski provajder. Onda ako ih trziste ne natera da uloze u taj kraj, verovatno su procenili da tu nema dovoljno profita, zainteresovaniih korisnika, ili sta vec, i to je to...

edit:
Citat:
Vi gospodo iz Telekoma primoravate svoje postojece korisnike da plate dobru sumu da bi imali svoj vec placeni fiksni telefon.

To je moj problem, sta ako Vi odlucite da ukinete staru centralu jer se njeno odrzavanje ne isplati, a neki korisnik nema ili ne zeli da da 11.800 dinara, kako on da ima fiksni telefon uopste?

Problem je sto ne mogu svi da zovu na mobilni telefon, ja fiksni ne koristim zato sto ne radi,


Cek ovo mi nije jasno, znaci ta postojeca centrala ne radi uopste?!

[ Slobodan Milivojevic @ 06.08.2009. 01:45 ] @
Citat:
optix:Cek ovo mi nije jasno, znaci ta postojeca centrala ne radi uopste?!


Ma radi centrala, samo ne radi kad padne kisa, kad je pun mesec, i kad kucici previse laju (karikiram malo), dobijas ko-zna koga, nekad mi zvoni telefon traze totalno drugog coveka (lose prebacila centrala), imamo cak i "konferecijsku vezu" - dva razgovora se mesaju...

A kad nesto ne radi u centrali, posto rezervne delove vise niko i ne proizvodi, oni izvade "plocu" iz centrale, bace je sa visine od jedan metar, pa probaju da li radi, ako ne, povecaju visinu, bace ponovo i tako dok ne proradi...

Komedija ziva je ova centrala, jednostavno nemam zivaca za fiksni i zato imamo tacno 7 postpaid ugovora kod operatera mobilne telefonije na ovoj adresi.

Ako za 1700 ljudi ne vredi postaviti MSAN, onda ne znam... Mozda su ovde racuni mali, ali to je zato sto fiksni telefoni jedva rade, pa ih ljudi retko i koriste a to je vec zacarani krug
[ Slobodan Milivojevic @ 06.08.2009. 01:56 ] @
A, evo cenovnika jednog po meni skupog lokalnog wireless provajdera koji je neuporedivo jeftiniji od dragog nam telekoma i njihove CDMA veze.

256/128kbps - 1.000din
384/192kbps - 1.600din
512/256kbps - 2.400din

skupo jeste ali je bolje od CDMA veze
[ zexoni70 @ 06.08.2009. 09:06 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ma radi centrala, samo ne radi kad padne kisa, kad je pun mesec, i kad kucici previse laju (karikiram malo), dobijas ko-zna koga, nekad mi zvoni telefon traze totalno drugog coveka (lose prebacila centrala), imamo cak i "konferecijsku vezu" - dva razgovora se mesaju...

A kad nesto ne radi u centrali, posto rezervne delove vise niko i ne proizvodi, oni izvade "plocu" iz centrale, bace je sa visine od jedan metar, pa probaju da li radi, ako ne, povecaju visinu, bace ponovo i tako dok ne proradi...

Komedija ziva je ova centrala, jednostavno nemam zivaca za fiksni i zato imamo tacno 7 postpaid ugovora kod operatera mobilne telefonije na ovoj adresi.

Ako za 1700 ljudi ne vredi postaviti MSAN, onda ne znam... Mozda su ovde racuni mali, ali to je zato sto fiksni telefoni jedva rade, pa ih ljudi retko i koriste :( a to je vec zacarani krug :(


Mislim da glavni problem nije u centrali vec u samoj mrezi tj. kablovima do korisnika koji su verovatno losi jer su vlaga i vreme ucinili svoje!Telekomu se i ne isplati da ponovo kopa i postavlja nove kablove do korisnika,pa zato i uvodi CDMA telefone.MSAN je svakako jeftinija i bolja investicija za buducnost i prelazak na NGN mreze od postavljanja same klasicne digitalne centrale,ali je pitanje nacina povezivanja tog MSAN-a na host jer koliko znam da je za rad ADSL-a preko MSAN-a potrebano dovesti optiku do samog MSAN-a zbog veceg propusta.E sada da li je i vasa sadasnja centrala povezana optikom (u sta sumnjam),to je ustvari jos jedan problem u celoj prici!

[Ovu poruku je menjao zexoni70 dana 06.08.2009. u 14:22 GMT+1]
[ MyWay @ 06.08.2009. 14:42 ] @
Citat:
optix: Verovatno nista osim sacekati da se trziste deregulise, kako bi i drugi mogli prodavati 'fiksne brojeve', npr. kablovski provajder. Onda ako ih trziste ne natera da uloze u taj kraj, verovatno su procenili da tu nema dovoljno profita, zainteresovaniih korisnika, ili sta vec, i to je to...
Verovatno najveći pozitivan efekat deregulacije jeste to što će napokon ljudi u Srbiji shvatiti i prihvatiti ono što je napisano u poslednjoj rečenici.
Citat:
zexoni70: Mislim da glavni problem nije u centrali vec u samoj mrezi tj. kablovima do korisnika koji su verovatno losi jer su vlaga i vreme ucinili svoje!Telekomu se i ne isplati da ponovo kopa i postavlja nove kablove do korisnika,pa zato i uvodi CDMA telefone.MSAN je svakako jeftinija i bolja investicija za buducnost i prelazak na NGN mreze od postavljanja same klasicne digitalne centrale,ali je pitanje nacina povezivanja tog MSAN-a na host jer koliko znam da je za rad ADSL-a preko MSAN-a potrebano dovesti optiku do samog MSAN-a zbog veceg propusta.E sada da li je i vasa sadasnja centrala povezana optikom (u sta sumnjam),to je ustvari jos jedan problem u celoj prici!
Jeste problem uvek i skoro isključivo u dotrajalosti i nedovoljnom kapacitetu local loop-a.
Optika je neophodna i za MSAN i digitalnu centralu.
[ Slobodan Milivojevic @ 06.08.2009. 16:17 ] @
Citat:
MyWay: Verovatno najveći pozitivan efekat deregulacije jeste to što će napokon ljudi u Srbiji shvatiti i prihvatiti ono što je napisano u poslednjoj rečenici.


Racuni za fiksni telefon su takvi kakvi su ovde, jer ljudi jednostavno zbog dotrajalosti mreze nisu ni u mogucnosti da koriste svoje fiksne telefone, sto samo po sebi dovodi do toga da Telekom zakljuci da ovde ne vredi ulagati, sto ponovo ostavlja stanje status quo, i tako ide u krug u nedogled.

Mnogi koji bi koristili i usluge ADSL-a i IPTV-a nisu ni podneli zahteve jer znaju da realizacija nije moguca na trenutnoj centrali. Ne znam zasto Telekom misli da ovde ljudi ne koriste telefone jer to ne zele?

Razumem da zivim u planini, bogu iza tregera gde je gustina stanovnistva previse mala, ali to ovde nikako nije slucaj, a Telekom je bas u nekim selima gde ima mnogo manje ljudi, i gde ima mnogo manje korisnika fiksne telefonije i interneta uredno zapoceo radove na izgradnji lokalnih MSAN-ova i pristupne mreze sa po 32 ili 64 ADSL porta od ukupno 384 linije? Ja samo to ne razumem.

Ponavljam, internet sam odavno resio, ali nikako ne bi voleo da dodjem u situaciju da Telekom resi da ugasi trenutnu telefonsku centralu i da ja budem primoran na ulaganje u telekomovu infrastrukturu u iznosu od 11800 dinara kako bi uopste nastavio da koristim usluge fiksne telefonije, i to ne sa telefonskim aparatom koji meni odgovara (DECT bezicnim telefonom), vec sa Huawei ETS 2008 uredjajem.

To su problemi zbog kojih sam ja uopste i pokrenuo ovu temu.
[ Slobodan Milivojevic @ 06.08.2009. 16:38 ] @
Konacno sam dobio operatera na broju 9813, i rekao mi je da postojeca analogna mreza nece biti ukinuta i da je CDMA ponudjen samo kao alternativa, kao i da se nije odustalo od plana izgradnje lokalnog MSAN-a ali da nemaju informacije kada ce to biti iako je planirano da bude u toku 2009. godine.

Ovo je malo bolje od onoga sto sam na pomislio prvo kad sam procitao gornje obavestenje. U iscekivanju nekih boljih vremena i kvalitetnije usluge fiksne telefonije, srdacan pozdrav iz Pirota, Slobodan.
[ bakara @ 14.08.2009. 12:45 ] @
Malo kasnim sa ukljucenjem u diskusiju, ali bar da dam informacije iz prve ruke...

LM, ti CDMA aparati se ne dele samo u pirotu vec ih ima i u beogradu (ja sam uzeo jedan), ako ti je to za neku utehu

Sto se tice neta, koliko sam ja saznao najveca brzina koju mozes imati je 128k a ne 150k kao sto su tebi rekli...

CDMA aparat mozes dobiti samo ako nemas (nikakav) prikljucak, tako da mislim da ti svakako ne spadas u grupu onih kojima je namenjeno.

Na aparat se moze prikljuciti i dodatni telefon, kome je to bitno...

Ja sam telefon cekao 10 godina, i kada su mi se ejdan dan samo pojavili na vratima, mislili smo da je ozbiljna zajebancija u pitanju...tako da je ovo ispalo odlicno...

Najpre se cini da je telekom odjednom odlucio da svi dobijemo prikljucke...zasto, to ne znam.

Ako nekoga zanima nesto vise neka pita.
[ TrickyTrix @ 14.08.2009. 14:21 ] @
Pa CDMA antene imaju prilicno dobru regionalnu pokrivenost, a obzirom da licenca za CDMA nije bila ni malo jeftina naravno da im se isplati da ljudi koriste CDMA telefone i njihovu uslugu. Ja sam vidjao da ljudi u selu uzmu CDMA telefon i onda ga odnesu u grad i koriste tamo.
[ bakara @ 14.08.2009. 19:50 ] @
Citat:
TrickyTrix:  Ja sam vidjao da ljudi u selu uzmu CDMA telefon i onda ga odnesu u grad i koriste tamo.

Nisam probao, ali rekose da to ne moze, i da je pokrivenost u zoni oko 3km.
[ glackop @ 14.08.2009. 20:45 ] @
Kakvi 3 km,kod mene ta zona prelazi 50 km.
[ TrickyTrix @ 17.08.2009. 09:47 ] @
Citat:
bakara: Nisam probao, ali rekose da to ne moze, i da je pokrivenost u zoni oko 3km.
Nista te ne kosta da probas. Inace CDMA je naravno sto se tice Telekoma odlicna stvar jer je odrzavanje bezicne mreze nekoliko desetina puta jeftinija stvar od fiksne telefonije (nema kopanja puteva, zamene kablova i slicno).
[ djsloba10 @ 29.08.2009. 11:37 ] @
domet je 30 km.a probao sam ide i do 50km zavisno od položaja antene
[ bakara @ 30.08.2009. 21:05 ] @
Ako su lagali mene i ja lazem vas
[ glackop @ 31.08.2009. 01:08 ] @
Nije da su vas lagali vec ni sami ne znaju!
[ Mladi Canke @ 21.10.2009. 08:23 ] @
Pozdrav, imam pitanje. Podneo sam zahtev Telekomu za uvodjenje fih. telefona 2003 god. dobio sam odgovor zao nam je nama teh. uslova.
Kada se stvore teh. uslovi bice vam uveden telefon.
Sada kada se pocelo sa uvodjenjem (CDMA) bezicnog telefona da li moram da podnesem novi zahtev ili da obnovim
stari ili ce oni uvaziti zahtev od pre sest god. pa da nista ne intervenisem?
[ bakara @ 21.10.2009. 20:40 ] @
ne treba novi zahtev, cim budu poceli da dele telefone u tvom kraju bicete pozvani.
[ ORCA 2 @ 21.10.2009. 20:57 ] @
Citat:
Mladi Canke: Pozdrav, imam pitanje. Podneo sam zahtev Telekomu za uvodjenje fih. telefona 2003 god. dobio sam odgovor zao nam je nama teh. uslova.
Kada se stvore teh. uslovi bice vam uveden telefon.
Sada kada se pocelo sa uvodjenjem (CDMA) bezicnog telefona da li moram da podnesem novi zahtev ili da obnovim
stari ili ce oni uvaziti zahtev od pre sest god. pa da nista ne intervenisem?

--

Nije potrebno ponovo podnositi zahtev, s obzirom da je isti evidentiran. Nije moguće podneti zahtev za CDMA tf. priključak. Korisnici podnose zahteve za analogni telefonski priključak, a "Telekom Srbija" a.d. realizuje priključak u skladu sa tehničkim mogućnostima, a u zavisnosti od isplativosti i dostupnosti, priključak može biti POTS, CDMA ili sl. "Telekom Srbija" a.d. pismenim putem obaveštava korisnike u slučaju izmene tehničkih mogućnosti.

Naravno, podnosioci zahteva mogu povremeno vršiti urgencije, i to preko Kontakt centra 9813, e-mailom na [email protected], putem web sajta www.telekom.nadlanu.com, kao i lično u bilo kom korisničkom centru "Telekoma Srbije" a.d.
[ bachi @ 21.10.2009. 22:35 ] @
Kolega sa posla se davno prijavio za fiskni telefon i naravno, nisu postojale tehničke mogućnosti. Nakon toga se prijavio za CDMA i naravno nije moglo.

Posle određenog vremena (oko godinu dana), kada sam ja načuo da ima CDMA u Zemun polju, rekao sam mu da pozove i da proveri i onda su mu rekli da može CDMA i isti je dobio.

Poenta: Niko se iz telekonja nije setio da ga kontaktira i da čovek nije zvao, ko zna koliko još ne bi imao fiksnu liniju u 21. veku.
[ ORCA 2 @ 21.10.2009. 22:54 ] @
@bachi

Takve stvari se veoma retko dešavaju, gotovo nikada. Ali, i ujedno iz tog razloga postoji mogućnost podnošenja urgencija.
[ bachi @ 21.10.2009. 23:28 ] @
A e se i retko dešava da Telekom plati podizvođačima da čitavo naselje (Miljakovac III) iskopaju, postave kablove sve po PSu, dovedu do kuća kablove, asflatiraju ulice i preko godinu i po dana NE PUSTE signal?
[ Slobodan Milivojevic @ 22.10.2009. 12:26 ] @
Nisam znao da onaj CDMA terminal sto se izgleda ko telefon ima POTS prikljcak, to je vidite pohvalno. Doduse malo vise mu treba da "dobije vezu", al radi. Prvi put sam licno video kako to funkcionise pre neki dan.
[ Mladi Canke @ 23.10.2009. 19:14 ] @
Hvala vam na odgovoru, videcu po vikendu dali su me zaboravili.
[ 1OHB @ 15.06.2011. 11:18 ] @
djsloba10, znaci CDMA signal ima domet 30km no ide i nad 30km (u tvoj slucaj 50km) ? Kod GSM probao sam nad 30km i nisam uspeo da se vrzem za bazu
[ pisac @ 16.06.2011. 15:46 ] @
Kod GSM može da se povežeš do 60km kada se koristi HFR kodiranje signala sa 2 HFR (polu)slota po jednom korisniku. U suprotnom, možeš do 30km.
[ 1OHB @ 17.06.2011. 09:04 ] @
a to je isto sa 1-2W snazi ?
kako da znam dali i moj telefon poddrzue koristi HFR kodiranje signala (60km domet) ?
hvala unapred
[ pisac @ 17.06.2011. 09:57 ] @
Svaki telefon to podržava. Pitanje je samo da li je bazna stanica podešena na HFR i da prima toliko udaljene korisnike.
[ 1OHB @ 19.06.2011. 23:32 ] @
Neli ima HR/FR/EFR, pa dali HFR e HR ?
[ pisac @ 20.06.2011. 06:55 ] @
U pravu si: HR
[ pisac @ 20.06.2011. 09:11 ] @
Mislim da sam nekada davno već pisao na forumu o tome, ali evo da ponovim:

Po jednom frekventnom GSM kanalu ima 8 vremenskih kanala (slotova) za razgovore normalnim (FR) kodekom. Dakle, 8 različitih korisnika može istovremeno da razgovara preko jedne GSM frekvencije tako što svaki korisnik prima i šalje signal samo u jednoj tačno određenoj osmini vremena.

Ukoliko se koristi HR (half-rate), onda se za emitovanje i prijem govora koristi samo polovina tog slota, tako da je moguće da preko istog frekventnog kanala razgovara čak 16 korisnika (dva korisnika koriste isti slot, jedan od njih samo prvu polovinu a drugi samo drugu polovinu). To se obično koristi na mestima gde je bazna stanica preopterećena.

Povezivanje preko 33km daljine u normalnim uslovima nije moguće zbog toga što je kašnjenje signala preveliko pa ne stiže na vreme već zalazi u pogrešan vremenski slot. Međutim, ako se upotrebi HR kodiranje tako da se koristi samo prva polovina vremenskog slota, a druga polovina ne bude dodeljena drugom korisniku već bude rezervisana isto za ovog prvog, onda će kašnjenje signala ostati u okviru vremenskog slota i onda je moguće povezati se do 66km.

Dakle, bazna stanica može raditi u nekom od ovih režima: Po jednom kanalu -> 8 FR razgovora do 33km ili 16 HR razgovora do 33km ili 8 HR razgovora do 66km.

Eto, ako se dobro sećam, tako to funkcioniše.
[ 1OHB @ 20.06.2011. 19:04 ] @
hvala puno pisac. Jos samo me zanima, dali i bazna stanica je opremena so neka plus oprema za pojacanje slaboh signala koj dolazi od 66km dalecina i dali i izlazna snaga na mobitel i na baza je povecana od standardna 2W za mobilni telefon i mislim 25W za bazna stanica ?
[ pisac @ 20.06.2011. 19:23 ] @
Mislim da sve radi sa normalnim snagama, ali teren mora biti takav da ti to omogućava. Recimo "pustinje" u Australiji (ravnice gde žive farmeri) su idealne za takve bazne stanice, i to se tamo uglavnom i koristi, pa možeš da potražiš na guglu da li imaju detaljnije informacije.
[ glackop @ 20.06.2011. 22:34 ] @
Ne zavisi li domet mozda i od vrsta celije koje su montirane na BS,makro-mikro ili piko celije?
[ 1OHB @ 24.06.2011. 11:51 ] @
piko celije mislim da se samo 1W i imaju naj mali domet, mislim deka je negde oko 100m ili 1km. Inace mislim da tie bazi koi omogucavaat priem na 66km imaju posebni niskosumni pojacivaci za priem na pre-slabih signali. Bidejki GSM signal od 2W za 900MHz i samo 1W za 1800MHz na 66km bi bio preslabi.