[ acatheking @ 07.08.2009. 20:06 ] @
... svakako cu otici do poreske, ali ajd mozda je neko upucen.

Radi se o tome da jedrzava promenila brojeve racuna za uplatu poreza na dohodak gradjana i racune za uplatu doprinosa.
Nas scenario od ove godine:
Brat ima preduzetnicku radnju.

- Za mesec januar,februar i mart doprinosi su uplaceni na racun koji je vazio do tada, godinama unazad (zvacemo ga RACUN_A).
- Za mesec april, maj i jun doprinosi su uplaceni na 3 posebna racuna, jer je drzava razdojila posebno uplate (PIO, zdravstveno, nezaposlenost),

Ovih dana je stiglo resenje za ovu godinu i pise da je obaveza da se placa samo PIO, ali na sasvim novi broj racuna (RACUN_B), jer se brat u medjuvremenu zaposlio
i nova firma mu uplacuje ostalo.

Moje pitanje glasi: da li je poreska uprava(drzava) automatski prebacila uplate sa RACUN_A na RACUN_B, jer su sve uplate na RACUN_A isle sa istim pozivnim brojem (pozivni broj sadrzi JMBG), a isti pozivni broj i sada treba stavljati pri uplati na RACUN_B? Isto pitanje i za uplate koje su isle na 3 posebna racuna?
Po novom resenju stoji da PIO od januara do juna zbirno treba uplatiti na RACUN_B, kao da ne mare sto je do tada sve redovno uplacivano na prethodne racune, pre dobijanja novog resenja.

Nadam se da sam bio jasan a ne konfuzan u ovom postu.
Hvala.
[ belkino @ 07.08.2009. 21:30 ] @
Svakako bi trebalo da odes do PU i da proveris od kog momenta su knjizena zaduzenja na racun "B" jer od tad i uplate treba da lezu na taj racun! Uplate se nece prebacivati sa drugih racuna, jer je sad takva situacija da ti placas samo PIO, a za takvu situaciju je namenjen drugi racun dakle racun "B", na racunu na koji su do sad uplacivani doprinosi ostaju sve uplate i zaduzenja sem ako imas preplatu pa mozes traziti preknjizavanje tj. prebacivanje tog viska na neki drugi racun. Najbolje bi bilo da odes i pogledas stanje svih racuna da se ne bi vukli neki repovi i naravno pripisivala kamata, kao i da ako negde imas preplatu tu preplatu preknjizis (potrebno je podneti zahtev za preknjizavanje u PU). Istorija rada svakog racuna ostaje i ona se ne brise, dakle tebi je sad otvoren novi racun za PIO koji se zaduzuje od momenta nastale promene tj. pocetka zaposlenja u drugoj firmi, od tog momenta i uplate treba da lezu na taj racun! Poreski racuni na koje se uplacuju pojedini prihodi drzave kao sto su Porez na dohodak i razni doprinosi su u stvari budzetska konta drzave ili drugih organa kojima pripadaju ti prihodi, taj poziv na broj gde je sadrzan maticni broj Poreskoj Upravi samo pomaze da uplatu proknjizi na te racune koji pripadaju tebi i taj poziv na broj je uvek isti kada se vrsi uplata na tvoje ime. Do sada je za preduzetnike vazilo pravilo da se doprinosi uplacuju na jedan racun, pa je to kasnije razbijano po odredjenom kljucu, od skoro se ti prihodi vode na posebnim racunima, kako je to bilo i za ostale vrste firmi, tipa A.D. ili D.O.O. koji vec odavno imaju odvojene racune za sve vrste poreza i doprinosa.
Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao belkino dana 07.08.2009. u 23:03 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 09.08.2009. 21:17 ] @
Koliko sam ja video, Poreska uprava nije nist apreknjiyvala, na koji je racun st aulaceno tu je. Na karticama ti sada daju svih pet racuna odvojeno pa ti sabiraj sta je tu sta.

Mislim da ce tek od nove godine sve da se sredi, jer ce tada da se napravi i presek stanja i onda ce se koristiti samo novi racuni.
[ acatheking @ 09.08.2009. 21:40 ] @
Svakako cu sutra prvo u PU...

Citat:
Svakako bi trebalo da odes do PU i da proveris od kog momenta su knjizena zaduzenja na racun "B" jer od tad i uplate treba da lezu na taj racun! Uplate se nece prebacivati sa drugih racuna, jer je sad takva situacija da ti placas samo PIO, a za takvu situaciju je namenjen drugi racun dakle racun "B"


Po resenju koje je stiglo, zaduzenja za RACUN_B su knjizena od momenta zaposlenja u drugoj firmi (u ovom slucaju pocevsi od februara).

Citat:
na racunu na koji su do sad uplacivani doprinosi ostaju sve uplate i zaduzenja sem ako imas preplatu pa mozes traziti preknjizavanje tj. prebacivanje tog viska na neki drugi racun.


Da li to znaci da mi sada imamo preplatu, jer smo mi od februara do sada uredno placali doprinose na ona posebna 3 racuna? U tom slucaju treba traziti preknjizenje sa tih racuna na RACUN_B?

Pedja, ne bih ja ipak da cekam kraj godine, pa da mi se posle nagomila kamata ili jos neko drzavno zlo... Nepredvidivo je to kada imas posla sa drzavom, uvek ce obveznik da naZebe ;)
[ Predrag Supurovic @ 10.08.2009. 09:04 ] @
Ono sto si uplatio na stare racune se uracunava tako da ako tamo imas preplatu to ce biti prebijeno sa stanjem na novim racunima, slai samo odgovarajuci racun sa odgovarajucim racunom (ne svi zajedno). Sve sto treba da uradis to je da saberes stanja na starim raucniam sa tanjima na novim racunima i sravnis ukupno stanje.

Naravno, uvek mozes da odes u Upravu prihoda i trazis od sluzbenika da ti kaze koliko je tvoj trenutno zaduzenje pa ce ti on izracunati. Obicno ne prave probleme, ali ako i pocne zakeranje, samo se napravi naivan - kako su oni to nesto izmenjali a ti u tom ne mozes da se snadjes pa da ti lepo sracunaju i napisu koliko u stvari treba da platis, ako si uopste duzan.
[ bobans1983sp @ 16.01.2010. 13:55 ] @
Otac mi je 1.3.2007g zatvorio radnju (SUR) zbog odlaska u penziju.
Tada je imao dug od 9.000 dinara za PIO. koji je u celosti isplatio.
Otac je preminuo 6.5.2008g.Do sada nismo dobili nikakvu opomenu
niti obavestenje.
Danas 2010g. stize nam obracun duga (na ugasenu firmu)
od 20.000 dinara.U Upravi prihoda kazu da mozemo da preknjizimo na
novonastale racune jer je sada na tom primarnom racunu pretplata.
Medjutim ostaje kamata od 12.400 dinara, koju, kazu moramo da platimo.
Molim za bilo kakav savet.
[ S A J A @ 16.01.2010. 14:26 ] @
Tvoj otac je bio predzetnik i dug se odnosio na njega lično. Ne vidim po kom osnovu se taj dug, posle njegove smrti, prenosi na naslednike. Mada, možda se i prenosi, treba pogledati propise iz naslednog prava.
[ Predrag Supurovic @ 17.01.2010. 11:28 ] @
Dugovi se prenose na naslednike, ali vi mozete pre toga da osporite sve dugove. Prvo, svu dugovi stariji od godinu dana su zastarelii - drzava nema pravo da ih naplati. Drugo, ako je firma odjavljena tada kada sirekao, u 2009-toj godini nikako nisu mogla da nastanu nikakva nova zaduzenja, tako da i taj dug mozete da osporite.
[ S A J A @ 17.01.2010. 11:38 ] @
Gde piše to da su dugovi nasledni? Znači ako moj otac kao preduzetnik ostane dužan državi na ime poreza i doprinosa onda, posle njegove smrti, ja sve to treba da platim iako sa celim tim biznisom nisam imao nikakve veze?
[ Predrag Supurovic @ 17.01.2010. 19:19 ] @
U zakonu, bas nedavno sam to citao. Kada neko umre, naslednici, kao sto nasledjuju njegov imetak, tako nasledjuju i dugove. U stvari se prvo nadoknadjuju dugovi, a nasledinicima sta preostane. Mislim da naslednici preuzimaju dug samo do visine nasledstva, a ne preko toga.
[ bozahd @ 07.03.2012. 20:55 ] @
Dobar dan. Bio sam osnivac radnje iz radnog odnosa. Pre 5 godina penzionisam sam u firmi u kojoj sam radio , a STR sam nastavio da vodim kao penzioner. Po resenju poreske uprave i dalje sam bio obveznik placanja doprinosa za PIO. U poslednje dve godine poslovanja (2009 - 2010) nisam bio u mogucnosti , zbog losijeg poslovanja da placam redovno akontacije doprinosa , pa se dug nakupio a sa njim i kamata. STR sam odjavio 31.3.2011 godine. Pocetkom 2012e dobio sam opomenu da izmirim dug i kamatu na kojoj je osnovni dug bio 100 000 dinara veci nego po mojim knjigama. Otisao sam da proverim i ispostavilo se da su mi pogresno obracunali dug za citavih 100 000 dinara i to su ispravili. Poslali su mi novu opomenu sa ispravljenim dugom , ali je kamata ostala ista. Na moju intervenciju dobio sam odgovor od poreskog inspektora da se kamata obracunava na odredjene , a neplacene akontacije , a ne na konacno zaduzenje po konacnom resenju za tekuci period. Interesuje me da li je to tacno , odnosno , da li se kamata na dospele , a neplacene obaveze na doprinose za PIO obracunava i placa na akontaciono zaduzenje ili ostvarene rezultate , tj. po konacnom resenju za tekuci period. Konkretno , posto sam u 2011oj godini znacajno podbacio u ostvarenom prometu glavnica duga mi je smanjena po konacnom resenju , ali kamata je obracunata po akontacijama koje sam trebao placati , a nisam mogao. Molim vas neka mi neko odgovori da li je to po zakonu i , ako je moguce po kom clanu i kog zakona.
Takodje me interesuje da li postoji nekakva mogucnost da se kamate koje su dostigle visinu glavnog duga na neki nacin otpisu ili bar smanje.
Da li placanjem glavnice na iznos kamate i dalje ide kamata ili dug po kamati miruje?

Unapred hvala , Milan
[ bozahd @ 10.03.2012. 14:41 ] @
Dobio sam odgovor na moja pitanja : ...


- CITAT 1) "Interesuje me da li je to tacno , odnosno , da li se kamata na dospele , a neplacene obaveze na doprinose za PIO obracunava i placa na akontaciono zaduzenje ili ostvarene rezultate , tj. po konacnom resenju za tekuci period."
Na zalost - DA ! Tu materiju uredjuje "Zakon o doprinosima..." - clan 22.. stav 2.

- CITAT 2) "Takodje me interesuje da li postoji nekakva mogucnost da se kamate koje su dostigle visinu glavnog duga na neki nacin otpisu ili bar smanje."
Na zalost - NE ! Bar za sada. Pretprosle godine (2010) je bilo otpisa kamate ako se izmiri glavnica, nesto kratko pred kraj godine... Od tada - nista.

- CITAT 3) "Da li placanjem glavnice na iznos kamate i dalje ide kamata ili dug po kamati miruje?"
Prema "Zakonu o visini stope zatezne kamate" - clan 3. stav 1. u Srbiji se zatezna kamata obracunava primenom KOMFORNE metode. To znaci, da se na kraju
kalendarskog meseca kamata za taj mesec pripisuje glavnici, pa njih dve zajedno cine novu glavnicu - osnovicu za obracun kamate - od 1. dana narednog meseca.
Dakle, placanjem glavnice, kamata se svakako smanjuje, ali nastavlja da ide - na ostatak duga.

Pozdrav

Mene sad zanima ako bi neko mogao da mi odgovori ili da me usmeri :

Da li penzioner iz radnog odnosa u javnom preduzecu moze da osnuje samostalnu trgovinsku radnju STR i kojim obavezama po osnovu poreza i doprinosa podleze?
Da li pomenuti vlasnik STRa koji podleze placanju sopstvenih doprinosa za PIO moze, ukoliko ne plati doprinose za odredjeni period, da se odrekne tog dela staza id a se oslobodi placanja doprinosa za taj period?
[ S A J A @ 11.03.2012. 10:30 ] @
Citat:
bozahd
Da li penzioner iz radnog odnosa u javnom preduzecu moze da osnuje samostalnu trgovinsku radnju STR i kojim obavezama po osnovu poreza i doprinosa podleze?
Da li pomenuti vlasnik STRa koji podleze placanju sopstvenih doprinosa za PIO moze, ukoliko ne plati doprinose za odredjeni period, da se odrekne tog dela staza id a se oslobodi placanja doprinosa za taj period?


1. Kad se registruješ kao preduzetnik (iliti STR) moraš da plaćaš porez i pio bez obzira da li si već negde drugde zaposlen ili penzioner.
2. Preduzetnik može da se odriče čega god hoće ali mora da plati porez i pio.


I što pišeš istu poruku u više tema? Tako kršiš pravila foruma a i iritiraš učesnike koji bi ti možda pomogli.
[ bozahd @ 11.03.2012. 19:27 ] @
Izvinjavam se za postovanje istog pitanja na vise srodnih tema, ipak mi se to cinilo kao dobar nacin da dodjem do adekvatnijeg odgovora, na kojima zahvaljujem.

Jednostvno trazim nacin ili ideju da nekako olaksam svoja dugovanja za PIO sprem drzave, koja nisam u mogucnosti da platim, a dozvolio sam sebi, zbog loseg poslovanja,
velikih poreza i kamata, slabe kupovne moci gradjana i ko zna kojih jos faktora,
da se nadjem u nemoci da ih namirim, shodno time trazim moguci nacin ili nekakav kompromis, olaksicu u mom slucaju placanja osnovice i kamate za PIO.