[ kazil @ 11.08.2009. 12:41 ] @
Odlican tekst kako da se radi sa hijerahijskom strukturom u MySQL-u:

http://dev.mysql.com/tech-reso...rticles/hierarchical-data.html

Kategorije, podkategorije, podpodkategorije, n*podkategorije :)

Insert/update/delete je malo zeznut, al' je iscitavanje mnogo lakse nego kod resenja sa "parent_id".

P.S.: Iako je MySQL primer, stavio sam ovde, jer je ipak ovo pravi "Art" ;)
[ mmix @ 11.08.2009. 13:09 ] @
Sta kazes, umetnost, a?

http://troels.arvin.dk/db/rdbms/links/#hierarchical

Nested sets (a i svi ostali db tree algoritmi) su stariji od MySQLa podosta i primenjuju se u praksi poodavno, ako vezujes neki algoritam za odredjeni rdbs (npr mysql) onda otvaras vrata za advocacy jer npr mssql 2008 ima mnogo bolje resenje za hijerarhijske podatke ugradjeno direktno u engine, pa onda ovo preraste iz arta u pissing contest.
[ kazil @ 11.08.2009. 13:57 ] @
Ne vezujem ja ovo nizasta, nego sam nasao ovaj clanak i mislio sam da podelim sa masom :) Ne zelim da preraste ni u advocacy ni u pissing contest.
[ Mister_rap @ 11.08.2009. 18:39 ] @
Upravo kao sto mmix rece...

Ko radi na iole ozbiljnijim web aplikacijama morao se susresti sa ovim problemom (uzmimo na primer meni organizaciju a ima mali milion primera).
Ipak kod ovakve organizacije rebuild drveta moze da potraje dugo.
Iako ovo nije jedini nacin verovatno je najbolji kada je MySQL u pitanju.

Sa druge strane ja na znacajnom broju (manjih) projekata imam i drugaciju realizaciju pri cemu MySQL tabela ima ovakva polja:

Code:

  cat_id 
  cat_parent 
  cat_name
  ...


Misljenja sam da bi ovo temu uz odgovarajuci snippet trebalo prebaciti u PHP forum jer je jelte kad je dev u pitanju MySQL usko povezan sa PHP-om.
[ mmix @ 11.08.2009. 20:06 ] @
Nema potrebe da se premesta, smestanje hijerarhijskih struktura u flat storage je sasvim validna AoP tema, zato sam se i pobunio sto je MySQL ubacen u pricu jer je potpuno nepotreban za AoP raspravu. Ova problematika datira od pamtiveka, starija je i od kriptografije. To jest, kad je prvi faraon popisivao svoju vojsku pre 5000 godina naisao je na ovaj problem