[ euripyd @ 15.08.2009. 00:54 ] @
Imam dokumenat uradjen u muzickom programu Finale. Kada eksportujem sliku u EPS formatu iz tog programa kako bi je ubacio u Word, jedan od simbola se ne prepoznaje. Zasto?
[ madamov @ 15.08.2009. 09:17 ] @
Koliko vidim sa slike, znakom za integral je zamenjen onaj znak koji liči na dvostruko malo b?

Prvo bih proverio fontove. Da se neki ne sudaraju, da nemaš duplikate i slično.

Ako Finale može da eskportuje u neki drugi format, probaj sa njim da vidiš da li se pojavljuje ista greška.
[ euripyd @ 15.08.2009. 09:30 ] @
Citat:
madamov: Koliko vidim sa slike, znakom za integral je zamenjen onaj znak koji liči na dvostruko malo b?

Da, zato sto se taj simbol nalazi na tom mestu na tastaturi.

Citat:
madamov: Prvo bih proverio fontove. Da se neki ne sudaraju, da nemaš duplikate i slično.

Na koji nacin?

Citat:
madamov: Ako Finale može da eskportuje u neki drugi format, probaj sa njim da vidiš da li se pojavljuje ista greška.

Prilikom eksporta u tif sve izgleda kako treba.

Cudno je sto se samo taj simbol ne konvertuje dobro. Svi ostali simboli su iz istog fonta.
[ madamov @ 15.08.2009. 17:24 ] @
Citat:
Da, zato sto se taj simbol nalazi na tom mestu na tastaturi.

U kom smislu na istom mestu na tastaturi? Kojoj tastaturi, tj. kom layoutu?

Citat:
Na koji nacin?

Linotype Font Explorer, Font Book i slične alatke.

Citat:
Prilikom eksporta u tif sve izgleda kako treba.

Onda je definitivno problem u fontu tako da Preview ne prikazuje iz istog fonta. Jesi li probao EPS da otvoriš u Photoshopu ili Illustratoru?

Naime, prilikom eksporta u TIFF Finale razbije sve fontove u krive. Vidi da nema takva opcija, tj. da forsiraš tako nešto kod eskporta u EPS. Ili da forsiraš "embedovanje" fontova u EPS fajl, onda će Preview valjda da koristi onaj iz fajla pre onog iz sistema.
[ euripyd @ 15.08.2009. 17:33 ] @
Hmmm....
Probao sam preko FontForge-a da otvorim font i da ga sacuvam u nekoliko varijanti. Sve dok nije upalilo. Namucio sam se mada ne znam na koji nacin sam dosao do rezultata.
Namucio = nekoliko dana se ubijao da nadjem resenje......

Mada kada bi bio neko vest ko poznaje FontForge da ga prebaci kako treba, valjda necu da naletim opet na neki nedostatak.......
[ euripyd @ 15.08.2009. 17:42 ] @
wtf!!!!!!

Kao sto sam objasnio gore, uspeo sam da dobijem tacan rezultat....
Medjutim,
Napravio sam novi dokument (A) koji koristi taj font, "november".
Probao sam da eksportujem eps i uspelo je kako treba.

korak dva:
hteo sam da pogledam kako izgleda dokument (B) koji sam radio u Windowsu, sa istim fontom koji radi savrseno, i primetio sam da su odredjeni karakteri pogresni. Oh ne.... Sto bi rekli.
Zatvorim taj fajl (B).

kad!

dokument (A) koji je bio otvoren je izmenio svoje karaktere u neke pogresne.

Hteo sam da odaberem font, odaberem ponovo november, ali rezultat je bio takav da se umesto nota pojave brojevi i slova, koji ne postoje u tom fontu.

OMG........

Zar OS X ne moze da se odluci koji font da koristi.....?

Da li postoji mogucnosti da se sistemu zabrani koriscenje fontova koji se ne nalaze u Library? Vidim da mi, bez obzira sto sam obrisao font iz Library, trazi font koji je bio na USB ili koji je bio u Documents.

Osim toga, bez obzira sto sam instalirao font, uvek kada kliknem na isti govori mi da nije instaliran. ?
[ madamov @ 15.08.2009. 22:27 ] @
Mac OS X koristi fontove iz /Library/Fonts/ i iz ~/Library/Fonts/. Nijedne druge i ne traži fontove koji su na USB-u ili nekom drugom disku. Osim ako neki font nije embedovan u EPS ili PS fajl, no to je već druga priča. Kao što rekoh, imaš konflikt fontova koji moraš da rešiš inače će se ovo stalno da se ponavlja.
[ euripyd @ 23.08.2009. 14:57 ] @
Citat:
madamov: Mac OS X koristi fontove iz /Library/Fonts/ i iz ~/Library/Fonts/. Nijedne druge i ne traži fontove koji su na USB-u ili nekom drugom disku. Osim ako neki font nije embedovan u EPS ili PS fajl, no to je već druga priča.


Netacno. Probao sam da instaliram font (November), napravim dokument u Finalu, zatvorim Finale, obrisem font u Font Book, premestim November na USB, obrisem November sa HDD, obrisem ~/Library/Preferences/com.apple.Fontbook.plist, ispraznim Trash i posle svega kada opet otvorim Finale dokument koji sadrzi November on ga dakle otvori ukljucujuci November. Kada otvorim dokument u Finalu kada je USB izvadjen nista se ne vidi, dakle font November ne postoji odnosno tada ga ne moze citati sa USBa.


[ madamov @ 23.08.2009. 23:06 ] @
Navedeno je tačno, operativni sistem čita fontove samo sa navedenih mesta, nema nikakve šanse da Mac OS X čita font sa USB-a kao da je isti instaliran. Međutim, možda samo Finale ima sopstveni font menadžment, za šta bi već morao da konsultuješ njegov manual.
[ euripyd @ 24.08.2009. 11:59 ] @
Pa dobro, mislim OS X sam za sebe moze da cita samo sa tog mesta. ali mi na sistemu koristimo - aplikacije. Finale drzim u malom prstu i nikakvih takvih podataka o fontovima u tom smislu nisam pronasao ni cuo da postoje, a koristim ga vec od 2000.
[ madamov @ 24.08.2009. 18:09 ] @
Ponoviću ti još jednom: fontovi se u sistem instaliraju tako što se iskopiraju ili u /Library/Fonts/ ili u ~/Library/Fonts/, sistem ih ne traži ni na jednom drugom mestu (izuzetak je bio Tiger jer si na njemu još mogao da imaš Classic pa je sistem mogao da traži fontove i unutar Mac OS 9 Fonts foldera, ali to na Leopardu nije slučaj). Pojedine aplikacije mogu da imaju svoje foldere za svoje fontove i to nema veze sa sistemom koji neće tražiti fontove nigde izvan navedenih foldera, pa tako ni sa USB-a ni sa mrežnih diskova ni sa eksternih diskova.