[ gscotti @ 17.12.2003. 20:22 ] @
Dosta radim sa Veritas Volume manager-om i sa Solstice DiskSuite-om, koji se po novom zove Solaris Volume manager. Mada je VxVM vrlo mocan, meni se SDS/SVM vise dopada. Nekako mi bolje lezi taj "stil".

Prije nego sto nastavim, moram naznaciti da u mojem odijelu razvijamo iskljucivo za Solaris 8, tako da nisam imao aktivnih kontakata sa novijim SVM-om.

Na jednom tecaju jos pocetkom godine, dosao sam do nezvanicne informacije da sad Sun punom parom gura razvoj SVM-a posto je Veritas nagazio u Sun-ovu teritoriju sa Veritas Cluster software-om. Trenutno SVM podrzava RAID 0,1 i 5, soft partitioning itd.

Dali itko zna dali Sun priprema neke nove mogucnosti za SVM? Ono sto mene najvise interesira to je (kako to Veritas zove) Clustered VM; moguznost istovremenog pristupa dva ili vise initiatora istom razdijeljenoj grupi diskova (diskgroup ili diskset).
[ caboom @ 17.12.2003. 21:55 ] @
Citat:
gscotti:
Dosta radim sa Veritas Volume manager-om i sa Solstice DiskSuite-om, koji se po novom zove Solaris Volume manager. Mada je VxVM vrlo mocan, meni se SDS/SVM vise dopada. Nekako mi bolje lezi taj "stil".


pa solaris volume manager je i nastao iz veritas volume manager-a ako me secanje dobro sluzi, ispravi me ako gresim. koliko se secam price (neetzach?) sun je u nekom trenutku kupio VVM (odn. deo koda) i od njega forkovao ono sto se danas naziva SVM. jedna od velikih prednosti SVM-a je sto ga dobijas za dz. sa kopijom solarisa, dok ce te VVM olaksati za odredjenu kolicinu dukata.

Citat:

Dali itko zna dali Sun priprema neke nove mogucnosti za SVM? Ono sto mene najvise interesira to je (kako to Veritas zove) Clustered VM; moguznost istovremenog pristupa dva ili vise initiatora istom razdijeljenoj grupi diskova (diskgroup ili diskset).


yep, spremaju dosta lepih stvari za solaris 10, planiraju se grdne izmene vezane za sam fajl sistem (plasirace novi ZFS sa zanimljivom koncepcijom QoS-a za storage i self-tuningom) i dosta se fokusiraju na "klasterovane" storage-ove i distribuirane fajl sisteme. detalje ne znam, ali u svakom slucaju nesto od ovoga mozes da saznas ovde:
http://aceshardware.com/read_news.jsp?id=75000449
[ gscotti @ 18.12.2003. 00:33 ] @
Citat:


pa solaris volume manager je i nastao iz veritas volume manager-a ako me secanje dobro sluzi, ispravi me ako gresim. koliko se secam price (neetzach?) sun je u nekom trenutku kupio VVM (odn. deo koda) i od njega forkovao ono sto se danas naziva SVM. jedna od velikih prednosti SVM-a je sto ga dobijas za dz. sa kopijom solarisa, dok ce te VVM olaksati za odredjenu kolicinu dukata.



Cuj, necu nista reci definitivno sigurno, al mi se cini malo vjerovatno: kao prvo, SVM je nastao is SDS-a. Ustvari, SDS i SVM su isti proizvod sa novim imenom. Ali, bitnije od toga: VxVM i SDS/SVM imaju totalnu drukciju koncepciju. Rad sa device-ima, enkapsulacija, izvedba RAID 1, itd itd.... U stvari, posto koristim oba, pomalo mi i smeta sto su toliko drasticno razliciti, jer moram pamtiti dva potpuno odvojena skupa komandi i uopce principa rada.

Medjutim, kao sto sam rekao, nista ne mogu reci sa sigurnoscu, moze ispasti da je nekakav dio koda is SDS-a stvarno dosao od Veritas-a.

A sad cu pregledati onaj link koji si postao...
[ caboom @ 18.12.2003. 11:56 ] @
Citat:
gscotti:
Cuj, necu nista reci definitivno sigurno, al mi se cini malo vjerovatno: kao prvo, SVM je nastao is SDS-a. Ustvari, SDS i SVM su isti proizvod sa novim imenom.


yep, mislio sam samo na istu liniju proizvoda (SDS/SVM) posto je sun sklon menjanju imena istog proizvoda kroz razlicite generacije/verzije SDS -> SVM, iPlanet LDAP server -> sunONE LDAP server (ako ne gresim) -> sun java __nesto__ directory server, sto je poprilicno iritirajuce i pocinje da mi biva tesko da ih pohvatam, a vec poodavno mi treba externi storage da rasteretim mozak.

Citat:

Ali, bitnije od toga: VxVM i SDS/SVM imaju totalnu drukciju koncepciju. Rad sa device-ima, enkapsulacija, izvedba RAID 1, itd itd.... U stvari, posto koristim oba, pomalo mi i smeta sto su toliko drasticno razliciti, jer moram pamtiti dva potpuno odvojena skupa komandi i uopce principa rada.


koliko se secam, ako se zaista i desilo, to grananje se desilo pre odredjenog broja godina i to tako sto je su otkupio prava na deo veritasovog koda (naravno ne ceo) tako da ti proizvodi svakako vise nisu identicni, cak stavise. ne mogu trenutno da iskopam neke detaljnije informacije o tome, ali veritas i sun imaju dugacku liniju saradnje. naravno to ne znaci VxVM === SDS === SVM, vec je naprosto zanimljivo da su u pitanju srodni proizvodi.
[ neetzach @ 18.12.2003. 17:02 ] @
Citat:
gscotti:
Dosta radim sa Veritas Volume manager-om i sa Solstice DiskSuite-om, koji se po novom zove Solaris Volume manager. Mada je VxVM vrlo mocan, meni se SDS/SVM vise dopada. Nekako mi bolje lezi taj "stil".

Prije nego sto nastavim, moram naznaciti da u mojem odijelu razvijamo iskljucivo za Solaris 8, tako da nisam imao aktivnih kontakata sa novijim SVM-om.



Ja sam imao poprilicno neprijatna iskustva sa Solarisom 8 i SDS-om (4.2.1 + soft particije). Pucao mi je sistem prilikom restorea backupa... Doduse, na mojoj masini je i Solaris 8 radio vrlo kljakavo. Sa Solarisom 9 vec nisam imao problema, ali nisam stigao da se poigram SVM-om (u vecoj meri) - no bice dana ;)