[ mihaleks @ 06.09.2009. 14:14 ] @
Situacija je sledeca. Zivim u Srbiji sa suprugom i vec pet godina imam slovenacko drzavljanstvo koje sam stekao po poreklu (majka rodjena u Slo). Zelimo da se preselimo za Sloveniju ali je zapelo oko posla. Za 90% poslova neophodno je znanje jezika. Nazalost ja ga ne znam bas najbolje a u mom mestu nema nikakav kurs za ucenje. Logika nalaze da se ode tamo i radi neki uobicajeni posao tipa gradjevina a kad se nauci jezik i nesto kvalitetnije. Supruga mi je zubni tehnicar a ja sam po srednoj struci elektrotehnicar racunara a imam zavrsenu i visu skolu i fakultet koji imaju veze sa menadzmentom. Problem je sto tamo nemamo ama bas nikoga da nam pomogne u pocetku pa bi nam najvise odogovaralo da sa nekim delimo stan pola-pola za pocetak. Svako ko ima bilo kakav koristan savet, zeli da pomogne, zeli da se ukljuci u ovu pricu neka se javi, sve je dobrodoslo. I na kraju pitanja sta biste vi uradili, kako ste vi poceli? Hvala svima unapred!
[ ptak 13. @ 06.09.2009. 21:39 ] @
Evo ti mog misljenja...bez obzira koliko godina imam, cime se bavim i sl. ja bi uradio ovako...
Zivis u Srbiji, to je lose, jako lose...bez obzira sta ko kaze za mene je to jako lose. Ali imas ogroman + a to je Slovensko drzavljanstvo. Jos jedna prednost je nemas decu...ili to nisi napisao, nije to prednost u smislu zivota, ali za ovu situaciu jeste veruj mi.
Ja da sam na tvom mestu otisao bi u Sloveniju. Moj dobar prijatelj koga necu da imenujem, stariji je od mene 11 godina, zavrsio je El Fak u Nisu, dosao na civilno sluzenje vojnog roka u Tehnickoj skoli u Zajecaru, zavrsio to, godinu dana sljakao kao profa programiranja u skoli i otisao za Ljubljanu. Od jezika zna Engleski perfektno a Nemackim i Francuskim se sluzi onako...ne moze se reci bas da ih zna. E sad. Ti si u istoj poziciji, imas srednju skolu, visu skolu i fakultet, znaci imas znanje i zvanje, zena takodje ima zvanje.
Ja da sam na tvom mestu iskreno otisao bi, U ljubljani mozes naci reativno mali stan za neku pristojnu sumu novca. Zivot je jeftiniji nego u Srbiji verovao ili ne...Stvarno na osnovu price mog prijatelja znam da je jeftinije sve pa cak i gorivo, jedino su cigarete skuplje. Ti iskreno ako se potrudis mozes naci posao privatno na crno, a i legalno kao gradjevinar, znas da radis posao fizikalca sigurno, a pritom mozes onmah krenuti da ucis jezik kroz komunikaciju sa ljudima, radnicama u prodavnici i sl. a znas sigurno engleski jezik kad imas sve te skole...znas makar za sporazumevanje. E sad zena moze da ti se zaposli isto nesto sl. tome kao ti, recimo kao cistacica ili nesto sl. I vremenom kroz dve do tri godine mozete steknuti sigurno i neko odredjeno bogatstvo ali i posao za koji ste kvalifikovani.
E sad, sigurno je da se mozes jako brzo snaci tamo, nije slovenski jezik nista tezak, slican je nasem, mada ipak je drugi jezik, trebace ti par meseci sigurno da naucis da govoris...Ali jedno je sigurno, ako odes odrices se zivota kao u Srbiji, tamo kad se radi radi se, a kod nas imas pauzu za kaficu, pa malo zakasnis, pa imas provode, zurke zezanja, druzenja, e toga tamo nema bas mnogo. Slovenija ima mentalitet ljudi koji podseca na Austriju i Nemacku, znaci komunikacija u gradu ti je strogo poslovna, nemas ono kao kod nas komsija preko tarabe pa se raspricamo od kulina bana pa naovamo...toga tamo slabo ima...takodje je moguce i da ti se prve komsije ujutru ne jave, ne pozovu na kaficu i sl. Znaci moras se priviknuti mentalitetu ljudi, sredini u kojoj se nalazis. Moj savet vam je da odete, probate pa u krajnjem slucaju ako ne uspes vrati se, ali mislim da ces jako jako brzo uspeti, nakon par meseci ce ti se dopasti zarada i nacin zivota... Jer kod nas je prosecna plata 300eura sto je tamo nezamislivo, u Sloveniji sa gradjevinom ces imati bar 800-1000eura, a kasnije kada se budes bavio svojom strukom i mnogo vise novca, cistacia ima takodje oko 800-1000 eura...a mislim da ti se zena moze zaposliti kao cistacica, za to ne treba bas jezik mnogo i sporazumevanje...
Idi pa probaj, ako se snadjes blago vama....uglavnom pitaj nesto sto te zanima konkretno ili ovako nebitno je, ako mogu pomoci cu a mogu cak pitati za nesto sto te zanima i ovog prijatelja ako nesto ne znam ....
Puno srece ti zelim ! ! !
[ mihaleks @ 06.09.2009. 23:33 ] @
Hvala mnogo na iscrpnom odgovoru. Ja sam 27, supruga ce 22 godine. 100% mogu da se složim, nažalost, da je loše što živim-o u Srbiji. Svi bi voleli da je bolje ali šta je tu je. Što se dece tiče zasad ništa, jer tako smo se dogovorili, a biće ih kasnije nadamo se hvala Bogu. Stanarina je u Lj. je relativno skupa s obzirom de je ipak glavni grad. U gradu je rang garsonjere oko 300 evra u okolini oko 200-250 evra. Cene su diskutabilne, najjača je kirija u glavnom gradu. U ostalim mestima je drastično manja pa se može naći i za 100 evra ali su naravno i plate manje. Hrana je posebna priča, ako se traži i čeprka po prodavnicama može svašta jeftinije da se nađe u odnosu na naše cene. Gorivo je nešto manje. S obzirom na prosek zarada ove i tamo kao i cene svega, oni imaju daleko viši standard od našeg, to mogu da potvrdim 100%. Enlgeski znam perfekt ali je u Sloveniji na prvom mestu glavni jezik pa onda daleko iza svi ostali. Sa srpskim tj. hrvatskim u celoj Sloveniji se lako sporazumeš jer svi stariji od 1982. godišta znaju ga i hoće da pričaju ali za ozbiljniju poslovnu komunikaciju „Slovene is a must!“. Lično mi je bio problem kada sam zvao za određene poslove to što ne znam jezik. Na kraju se ispostavilo da je bez jezika sužen krug i da može da se počne upravo sa građevinom.
Ja sam inače iz Kikinde tj. malog provincijskog grada gde život baš i nije nešto posebno u smislu kulturnih ili društvenih događaja tako da ako se toga odreknem baš nešto i ne gubim. Volim da radim, ali ne naravno sve poslove, i volim uređenost života tako da mi skroz odgovara njihov način življenja. Sa komšijama se slabo družim, uglavnom penzioneri : ). Da se vraćamo ovamo, bez obzira što još nismo ni otišli, nam ne pada na pamet. Znači ili sve ili ništa. Život kod njih mi se dopada odavno, bio sam dosta puta i mogu da kažem da im ni ledja više ne vidimo, koliko odoše napred. Što se tiče supruge ona ima turističku vizu i može sa mnom kad hoće, ali potencijalni problem za nju predstavlja početak jer malo ko bi sredjivao radnu dozvolu da radi kao čistačica jer ionako tamo mogu da nadju čistačicu. E sad na crno, hm, koliko je ustvari rizik. Ja sam ovde zaposlen u državnoj firmi tačnije MUP-u ali ovde nažalost neće biti hleba 100 godina pa zato i želimo da odemo. U suštini mogli bi i u druge države ali zbog brojnih razloga Slovenija nam je +++ pogotovo što supruga može da dobije državljanstvo posle godinu i nešto jedino što mora je da odradi ispit za jezik u medjuvremenu. Trenutno ja i supruga oboje radimo na slovenačkom jeziku, malo po malo svaki dan. Ona je inače iz Makedonije tako da sada aktvino zna tri jezika MKD/SRB/ENG. U skorije vreme će biti i SLO. Programiranje je svuda jako plaćeno pogotovo kod njih. Drugar koji je išao sa mnom u srednju školu radi u frimi u LJ i ima 2400 evra neto platu kao programer. Dosta dugo sam sa računarima ali nikad se nešto ozbiljnije nisam bacio u programerske vode. Odlučio sam da i tu napravim iskorak i bacim se na C#, jer me jako zanima. Ako možeš baci prijatelju link ka ovom forumu pa ako ima vremena i volje nek i on napiše koji savet. Puno pohvala za iscrpan odgovor, lepo je naići na nekog ko je otvorenih shvatanja a ne tipa „Svuda je kriza, nema posla, gde ćete?“. Šta god da se bude dešavalo postovaću ovde. Hvala na sreći, trebaće nam!
[ DaliborP @ 06.09.2009. 23:38 ] @
Citat:
ptak 13.: cistacia ima takodje oko 800-1000 eura...

Jeste, i vozi A4
[ BluesRocker @ 07.09.2009. 01:51 ] @
Citat:
DaliborP: Jeste, i vozi A4

Pa sad, ako ušpara 2 mesečne plate

http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=3114282&show=1
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=3030045&show=1
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=3082013&show=1
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=3100683&show=1
[ tdjokic @ 07.09.2009. 02:32 ] @
Ja sam u Sloveniju otisao daleke 1971 ili 1972. Rodjen sam 1942 ali sam "malo duze" studirao pa vojsku sluzio 1969, po povratku u Beogradu jedva zivo nasao posao a imao neke lude ideje i krenem u Sloveniju "iz inata". Govorili meni ljudi "Ma, sta ces kod Janeza?" i slicno, ali ja otisao.

I tad je bilo razlike izmedju tamo i ovde, naravno u + za tamo, ali je verovatno razlika sada jos veca. Moze se ocekivati i ovde trend poboljsanja, ali ce ipak dugo trajati dok mi ne dostignemo neke njihove stvari, a ni oni nece stajati u mestu i cekati nas. Imalo je i tamo javasluka i povrsnosti i primitivizma, niko nije imun na to, ali generalno sve ide sa manje problema.

Zbog bolesti sam se vratio 1993 u Bgd., pa sadasnje prilike ne poznajem tacno. Ipak, mislim da se neke stvari nisu promenile. I tamo se ljudi druze i razgovaraju, cak i ono preko tarabe, ali na malo drugaciji nacin. Meni licno se cini da se tamo prijateljstvo teze dobija ali i teze gubi. Mi ovde za pola sata se toliko sprijateljimo da novom poznaniku obecavamo sve i svasta a tamo to nije tako. Ali, kad ti nesto zatreba, tu su da pomognu.

U ono vreme je prednost bila i blizina Italije i Austrije, za kupovinu svega i svacega, a sada tamo verovatno idu u setnju, turizam, sta ga znam. Kad se budete sredili dolazicete i ovamo bez problema, bas ako vas bude vuklo.

Sto se jezika tice, ucite koliko mozete. Koristite on line kurseve, ako nesto nadjete, ja malo potrazih pa nesto nema. Takodje imate i slovenacku TV preko Interneta.

Posebno poglavlje u ucenju jezika je onaj realni, svakodnevn i jezik, u kome se koriste mnogi izrazi davno unazad preuzeti iz nemackog i iz jos nekih jezika i promenjeni do neprepoznavanja a narod ih dosta koristi i dalje. Primer: zvanicni naziv sapuna na slovenackom je milo, dok narod kaze žajfa, od nemacke reci. Pa recimo vencanje (ne sam čin, nego ceo onaj dogadjaj) se kaže poroka a često kažu ohcet, opet od neke nemačke reči. Za učenje takvih reči je dobro posećivati neke njihove forume gde narod piše opušteno do kraja.
[ Srđan Pavlović @ 07.09.2009. 02:45 ] @
Zena ti je zubni tehnicar? Vidi ti tamo da nadjes unapred nekog
zubara koji bi radio sa njom. Zubna tehnika je dobar biznis, privatno.
Ja sam po 4. stepenu obrazovanja zubni tehnicar, radio sam to
oko 3 godine, a onda mi nesto dunulo i upisao faks, zavrsio i sad
radim nesto drugo. Ali znam, dok sam radio to da se moze dobro
zaraditi samo treba imati dobre veze sa zubarima. Pogotovo ako radi
keramiku ili vizil, tj. ako ima neki peti stepen za to, ali moze i bez toga.

Sto se tebe tice za pocetak vidi da nadjes bilo kakav posao,
sklopi nekakav CV pa posalji svuda po njihovim firmama...
za pocetak prihvatis bilo sta da radis, a kad si vec tamo,
upoznaces ljude, dobiti prilike....

u svakom slucaju srecno, mladi ste, imate vremena,
zena i ja smo 30 i 26 god (ja stariji da ne bude zabune :)),
i ja isto cesto razmisljam da bezim odavde dok smo jos "mladi" :D
[ madamov @ 07.09.2009. 08:19 ] @
Za početak pročešljaj teme ovde vezano za Sloveniju, negde sam ostavljao spisak Društava Slovenaca u Srbiji i mislim da jedno postoji i u Zrenjaninu, pa se raspitaj oko škole jezika. Mi u Beogradu imamo besplatne kurseve jezika, ako ne za sve drugo ono barem za pojedine grupe ljudi, pa vidi kako je tamo, Zrenjanin ipak nije toliko daleko od Kikinde da se jednom ili dva puta tokom nedelje ne bi moglo skoknuti na čas.

P.S. Ti si Banetov brat?
[ ptak 13. @ 07.09.2009. 13:40 ] @
Citat:
DaliborP: Jeste, i vozi A4

@BluesRocker
Ta plata je realna veruj mi...a to da li ce voziti A4, A6 ili A8 cak, je samo stvar ustede i vremena provednog radeci neki posao, i plate za taj posao...ne vidim cemu vasi komentari, kad nianakoji nacin niste pomogli coveku, ali dobro uvek ima zalutalih komentara, nista strasno....

@mihaleks
Dacu prijatelju link a on ce ti sigurno dati neki savet, nije nikakav problem. Sto se tice mog razmisljanja, i ja licno gledam da sto pre isparim iz ove zemlje na bilo koji nacin...jer i baba sera u inostranstvu ima vecu platu od prosecne plate u Srbiji...verovali ili ne tako je, na nasu zalost, nas koji zivimo u Srbiji...Mladi ste, imate vremena, volje, skolovani ste pa samo napred !

@tdjokic
Jeste da se i tamo druze i razgovaraju, sve to stoji, ali opet je mentalitet ljudi je drugaciji od Srba, i to je ono na sta je nama globalno tesko da se priviknemo...ali ok covek nema neki buran zivot pa ce se lako uklopiti.

@Srđan Pavlović
Jeste, stomatologija je jako isplativo zanimanje u Srbiji a i u inostranstvu, ali tesko ce je neko onmah primiti, ne zna jezik....pa onda mora da startuje necim malo slabije placenim...neki drugi posao, ali lako ce doci do stomatologa opet, mozda za 2-3 godine...

Citat:
madamov: Za početak pročešljaj teme ovde vezano za Sloveniju, negde sam ostavljao spisak Društava Slovenaca u Srbiji i mislim da jedno postoji i u Zrenjaninu, pa se raspitaj oko škole jezika. Mi u Beogradu imamo besplatne kurseve jezika, ako ne za sve drugo ono barem za pojedine grupe ljudi, pa vidi kako je tamo, Zrenjanin ipak nije toliko daleko od Kikinde da se jednom ili dva puta tokom nedelje ne bi moglo skoknuti na čas.

P.S. Ti si Banetov brat?


Poslusaj ovaj savet, moze biti jako koristan....I ja znam samo engleski i sporazumevam se spanskim, ali trazim na vreme da naucim jos neki jezik eventualno, trebace kad resim da bezim odavde pa i ja pratim slicne stvari...to ti je dobra prilika za nauciti jezik ! ! !





[ DaliborP @ 07.09.2009. 14:22 ] @
Citat:
ptak 13.: Ta plata je realna veruj mi...a to da li ce voziti A4, A6 ili A8 cak, je samo stvar ustede i vremena provednog radeci neki posao, i plate za taj posao...ne vidim cemu vasi komentari, kad nianakoji nacin niste pomogli coveku, ali dobro uvek ima zalutalih komentara, nista strasno....

Ne lupaj gluposti. Cistacica ima 800-1000 evra, da li si ti normalan?
[ ptak 13. @ 07.09.2009. 14:34 ] @
Citat:
DaliborP: Ne lupaj gluposti. Cistacica ima 800-1000 evra, da li si ti normalan?

Tema ce se protvoriti u OFF ako nastavimo raspravu u tom smeru...ostalo na PP...
[ BluesRocker @ 07.09.2009. 14:50 ] @
Citat:
ptak 13.: @BluesRocker
Ta plata je realna veruj mi...a to da li ce voziti A4, A6 ili A8 cak, je samo stvar ustede i vremena provednog radeci neki posao, i plate za taj posao...ne vidim cemu vasi komentari, kad nianakoji nacin niste pomogli coveku, ali dobro uvek ima zalutalih komentara, nista strasno....

Ja nisam ni komentarisao da li je plata realna ili ne, već sam samo ostavio linkove gde može da se kupi A4 za 2 te plate od 800€. Dakle, ako čistačica ima platu od 800€ (a i to mislim da je realno jer znam za slučajeve od 300-400€ u Beogradu, što znači da i u Sloveniji može da se nađe za 800€), bez problema može i da vozi A4. :)
[ Fagot @ 07.09.2009. 14:52 ] @
Ima toliku platu ali iz dva meseca :)
[ DaliborP @ 07.09.2009. 15:13 ] @
Citat:
BluesRocker: Ja nisam ni komentarisao da li je plata realna ili ne, već sam samo ostavio linkove gde može da se kupi A4 za 2 te plate od 800€. Dakle, ako čistačica ima platu od 800€ (a i to mislim da je realno jer znam za slučajeve od 300-400€ u Beogradu, što znači da i u Sloveniji može da se nađe za 800€), bez problema može i da vozi A4. :)

Ta Slovenija je raj na zemlji, cistacice po 1000 evra zaradjuju. Realno do jaja.
[ BluesRocker @ 07.09.2009. 15:21 ] @
Ne znam za čistačice, ali vozači kamiona od 1700 do 2-3k. Znam kolika je plata čistačica u Beogradu, a u Sloveniji je u proseku 2,5 puta veća prosečna plata nego u Srbiji. Tako da je moguće da mogu da zarade 800, za 1000 već ne znam.
[ DaliborP @ 07.09.2009. 15:22 ] @
A konobari od 400 do 2-3k.
[ Ivan Dimkovic @ 07.09.2009. 15:31 ] @
Minimalna plata u Sloveniji je ~600 EUR / mesecno.

http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2008/index.htm
[ madamov @ 07.09.2009. 15:44 ] @
Copy&Paste iz ove teme:
http://www.elitesecurity.org/t...rzavljanstvo-pravo-ili-iluzija


Društva Slovenaca po Srbiji:

Društvo Slovenaca "Sava" Beograd Vladimir Uršič, predsednik
SKZ "Drago Čeh" Bor Veronika Jakšič Grujičić, predsednica
SKZ "Jernej Kopitar" Kragujevac Dragan Ličan, predsednik
SKZ "Brata Jenko" Leskovac prof. Barbara Stojiljković, predsednica
SKZ ''France Prešeren'' Niš mr Slobodan Kodela, predsednik
Društvo Slovenaca "Kredarica" Novi Sad Rajko Marić, predsednik
Društvo Slovenaca "Triglav" Subotica prof. dr Ružica Kovač Žnideršič, predsednica
Društvo Slovenaca "Kula" Vršac Zdravko Starc, predsednik
SKZ "Ivan Cankar" Zaječar mr Miroslav Miha Piljušić, predsednik
Društvo Slovenaca "Planika" Zrenjanin Martina Drča, predsednica

[ ptak 13. @ 07.09.2009. 15:50 ] @
Mozete pricati sta god hocete, ali ja tvrdim a ako uspem izbacicu vam platne spiskove da vidite plate....sve u svemu plata cistacice mozda nije striktono od 800-1000 ali je sigurno gore dole 50-100 eura....
To da je plata cistacice u Sloveniji 300eura je vec osporio mozda najmerodavniji oko ove rasprave Ivan Dimkovic, jer covek zivi u zemlji EU...Cak svako iole intaligentan moze sracunati da ako je u Srbiji plata recimo 300eura za neki posao u Sloveniji je bar duplo veca a da ne pricam o broju puta koliko je veca...stoga necu preterano da se raspravljam sa nekim usijanim glavama ovde...
Sve u svemu informacija je tacna da se plata cistacice krece u tom opsegu ali dobro, ima onih koji nisu videli juznije od Nisa i severnije od Subotice a uzeli sebi pravo da pisu u temama o emigraciji...

[ DaliborP @ 07.09.2009. 15:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Minimalna plata u Sloveniji je ~600 EUR / mesecno.

http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2008/index.htm

Da, otprilike tako. Osim toga to je bruto cifra, dok ljudi ovde pretpostavljam da pricaju o neto ciframa.

Neto oko 450 - http://www.mddsz.gov.si/si/del.../minimalna_in_zajamcena_placa/
[ ptak 13. @ 07.09.2009. 16:00 ] @
Citat:
DaliborP: Da, otprilike tako. Osim toga to je bruto cifra, dok ljudi ovde pretpostavljam da pricaju o neto ciframa.

Neto oko 450 - http://www.mddsz.gov.si/si/del.../minimalna_in_zajamcena_placa/


Izvini....kad ti neko kaze da je prosecna plata u Srbiji 300eura jel to bruto ili neto a ? Mani sad da se vadis...jednostavno plata je plata, a odbijanja su druga stvar...stoga je prosecna plata cistacice sigurno 800eura ( opet kazem ima tolerancije u zavisnosti od nivoa higijene, sigurno je placenija u apoteci u odnosu na kancelariju ) a odbici su nesto sasvim drugo...Niko ovde nije spomenuo neto zaradu ili se ogradio...prica se o okvirnim sumama ! ! !
[ DaliborP @ 07.09.2009. 16:02 ] @
Citat:
ptak 13.: Izvini....kad ti neko kaze da je prosecna plata u Srbiji 300eura jel to bruto ili neto a ? Mani sad da se vadis...jednostavno plata je plata, a odbijanja su druga stvar...stoga je prosecna plata cistacice sigurno 800eura ( opet kazem ima tolerancije u zavisnosti od nivoa higijene, sigurno je placenija u apoteci u odnosu na kancelariju ) a odbici su nesto sasvim drugo...Niko ovde nije spomenuo neto zaradu ili se ogradio...prica se o okvirnim sumama ! ! !

800, 1000 pa i vise! Kazem ja, nema zemlje do Slovenije.
[ ptak 13. @ 07.09.2009. 16:06 ] @
Citat:
DaliborP: 800, 1000 pa i vise! Kazem ja, nema zemlje do Slovenije.

Ima i jos vecih platisa od Slovenije, samo nisi dovoljno upucen/informisan
[ mulaz @ 07.09.2009. 16:51 ] @
Cistacice izmedju 400-600 neto.
Stan 200eur minimum.
Pivo u kafani 2.20-2.40eur

dalje? :)
[ DaliborP @ 07.09.2009. 17:07 ] @
Ma 1000 evra, pricaj to nekom drugom :)
[ noreniou @ 07.09.2009. 17:37 ] @
Ako neko na ovom forumu ima info iz prve ruke onda je to svakako #mulaz posto covek i zivi tamo
[ tdusko @ 07.09.2009. 17:58 ] @
Citat:
Cistacice izmedju 400-600 neto.
Stan 200eur minimum.
Pivo u kafani 2.20-2.40eur

dalje? :)


Srbija:

Cistacice izmedju 80-150 neto.
Stan 100eur minimum.
Pivo u kafani 1-2eur


dalje? :)
[ ptak 13. @ 07.09.2009. 18:36 ] @
Citat:
mulaz: Cistacice izmedju 400-600 neto.
Stan 200eur minimum.
Pivo u kafani 2.20-2.40eur

dalje?


Znaci bio sam u pravu da je bruto jos nekih 150+eura gore...sto je dokaz da nisam lupio glupost kako neki kazu...uglavnom tu smo negde...

Citat:
noreniou: Ako neko na ovom forumu ima info iz prve ruke onda je to svakako #mulaz posto covek i zivi tamo


Slazem se, pa stoga "mulaz" napisi nam cene osnovnih preparata, dazbina i artikla za normalan zivot okvirno, recimo struja, voda, telefon...gorivo, pivo smo vec culi medicinske usluge, gradski prevoz, hrana....

[ Ivan Dimkovic @ 07.09.2009. 18:41 ] @
Ma bre jel moze tamo da se kupi prase?

Onako... u komadu?

Ako ne moze pisi propalo - a u 3.14zdu materinu, radis za iljadu evra a ne mozes ni prase ko covek da pojedes :)
[ mulaz @ 07.09.2009. 19:07 ] @
može da se kupi u komadu :))

evo za nas (3 osobe, 2sobni stan)
struja ~35eur
telefon+5/2mbit internet ~40eur (postoje jeftinije mogičnosti)
voda, topla voda, komunala, etc ("troskovi" za stan) ~70-80eur preko leta, +100eur za grejanje preko zime (centralno za celu zgradu)
gradski prevoz (ljubljana), mesečno, 34eur (za studentse 17)
medicina... ja idem sve preko osiguranja, znači "državno", (čitaj: besplatno, ali se čeka)

naravno cene variraju od porodice do porodice

Hrana, različito... imaš prodavnice tipa "Hofer", koje su jeftine, ali nemaju nikad sve šta treba... a inače... mleko .50-1eur, hleb 1eur++
hrana uveče (ljubljana)... burek 2-2.5eur, kebab 2.5-3.5eur, čevapi/pljeskavice 4-5eur

gorivo (sa www.petrol.si):
• Motorni bencin NMB 95: 1,117 eur/liter.
• Motorni bencin NMB 98: 1,139 eur/liter.
• Dieselsko gorivo PLO D-2: 1,043 eur/liter.
• Kurilno olje KOEL: 0,596 eur/liter.

[ tdusko @ 07.09.2009. 19:07 ] @
Citat:
Slazem se, pa stoga "mulaz" napisi nam cene osnovnih preparata, dazbina i artikla za normalan zivot okvirno, recimo struja, voda, telefon...gorivo, pivo smo vec culi medicinske usluge, gradski prevoz, hrana....


Moze da pise do sutra ali nikad nece dokazati da se ovde zivi bolje pa ni priblizno.
[ mulaz @ 07.09.2009. 19:13 ] @
Citat:
tdusko: Moze da pise do sutra ali nikad nece dokazati da se ovde zivi bolje pa ni priblizno.


Nikad nisam to rekao.. ali samo hocu da dokazem da nije bas neka 'obecana zemlja' to... jeste bolje nego u srbiji... ali postoje lepsa/bogatija mesta na svetu :)
[ mihaleks @ 07.09.2009. 19:51 ] @
Evo i mene konačno. Hvala Vam što ste ste javili u tako velikom broju ali moram da kažem da ste ne preterali, nego previše oko toga kolika je plata čistačice u Sloveniji.

Tdjokic – hvala Vam gospodine Djokiću na nekim starijim iskustvima! : )

Srđan Pavlović – mora da nadje posao u struci a poslodavac je već povezan sa zubarima.

Madamov – pročitao sam sve moguće diskusije oko Slovenije ovde već nekoliko puta (tri do četiri). U Zrenjaninu ima udruženje slovenaca i predavanja tj. učenje jezika je četvrtkom uveče tj. samo jednom nedeljno. Već smo razmišljali o toj opciji. „P.S. Ti si Banetov brat?“ Buraz mi se zove Branislav a prezime je isto. Ne znam da li možda misliš na njega jer ga manji broj ljudi zove Bane.

DaliborP -
http://www.ess.gov.si/slo/iska...isPDPodrobnosti.asp?id=JV19749
Proveri na karti gde je ovo mesto i vidi u oglasu šta piše „Okvirna plača: 950 EUR bruto / mesečno“. Lepo ti piše „minimalna in zajamčena plača“ u linku koji si ostavio, to je MINIMALAC a ne prosečna plata. Prosečna neto zarada u Sloveniji je oko 900 evra.

BluesRocker – u pravu si, vozači kamiona strašno zaradjuju u Sloveniji, u proseku oko 1500 evra neto. To je medjunarodna špredicija, EU i slično. Za sve koji imaju kategorije najtoplija preporuka za zaposlenje.

Mulaz – za većinu ljudi u Srbiji život kao u Sloveniji, govorim o proseku, jeste obećana zemlja iz perspektive običnog čoveka. Neka oni koji nikad nisu bili do Slovenije odu malo, dovoljno je dan-dva, nek se vrate pa će im sve biti jasno (ti si vec tamo : ). Da ne kažem prosto da je raylika izmedju dve drzave„Kao dupe i oko“ a vi pogodite koji deo smo mi.

Molio bih sve da ako već misle da se prepucavaju, neka prvo provere o tome o čemu pišu a ne da budu tvrdoglavi i da se bave nepotrebnim stvarima. Ovo treba da bude konstruktivna diskusija a ne trućkanje u 150 redova koliko ima čistačica.

ptak 13. – ima istine u tome šta pišeš. Da se proveriti. : ) Za posao zubnog tehničara ne treba znanje jezika jer ne radiš sa ljudima već si od njih izolovan. Naravno jezik dobro dodje. Posao može da se dobije i bez jezika samo treba ga upecati pošto oglasi nisu česti. Oko 3-4 puta mesečno.

Ako neko traži posao naći ćete ga ovde:
http://www.ess.gov.si/slo/iska...la/PDWeb/PD/IzpisPD.asp?pd=vsi

Poslove unose dva puta nedeljno, ponedeljak veče i četvrtak veče, možete sat navijati po tome koliko su precizni. Ovo je web stranica zavoda za zapošljavanje. Sve ostale stranice imaju daleko manji broj oglasa za posao.
[ boris_kp @ 08.09.2009. 10:20 ] @
Evo da se i ja uključim direktno iz SLO, pa kad bi čistačica imala 1000 evrov plače nebi ih svaki mjesec mjenjali kod nas u firmi. Na plače ide doprinos u mirovinku i zdravstenu blagajnu tu je još na kraju i dohodnina (tkz. porez na plaču). Ta dohodnina se nakraju godine obračuna i država vrati preplačan iznos (znači treba imati olakšice kao što su djeca, dodatni mirovinski fondovi) ili ako je malo obračunan treba doplatiti.

Pošto imaš SLO državljanstvo nebi morao imati večjih problema oko pronalaženja posla ali:

- moraš imati prijavljeno boravište u SlO, iznajmljivanje stana nije jeftino u večim gradovima je to od min. 150 evra za sobu do 400 evra za garsojeru ili jednosobni stan + troškovi koji nisu nikako mali (voda,struja,održavanje,grijanje,kablovska,internet ...) - tu se pojavi problem prijavljivanja jer mnogi iznajmlivači ne žele prijaviti nikoga na kučnu adresu ili traže da im to platiš, Bez prijave boravišta ne možeš dobiti posao,zdravstveno osiguranje,bančni račun,radna knjižica, vozačka dozvola. U postu nisam razumijo dali imaš rodbinu u Slo jer bi ti to omogučilo brže sređivanje formalnosti oko prijave na njihovoj adresi.

- Posao moraš biti svjestan da dolaziš iz Srbije države koja nije članica EU ako nemaš nikakve veze za posao jedina mogučnost su agencije ili razni posrednici preko kojih firme uzimaju radnike (mislim da u gradjevinarstvu nemaš šanse jer je velika konkurencija sa radnicima iz Bosne i Kosova), znači dobiti posao je u nekoj tvornici za strojem radiš po 12 sati dnevno za otpr. 2,5 evra na sat 6 dana na tjedan u turnusu od 6 - 18 ili od 18 do 6 ujutro ( tu ti prave konkurenciju radnici iz Bosne ili Makedonije i Bugarske).

- Priznavanje škole i fakulteta vrijedi za sve diplome ostvarene do 25.06.1991 za tvoje diplome se moraš pozanimati dali vrijede u SLO (znači Srbija i Slovenija bi morale imati podpisanu konvenciju o priznavanju diploma).

- U početku bi najvjerovatnije mora živjeti odvojeno od žene dok si sam neorganiziraš život u Slo.

Za ženu je situacija mnogo složenija jer nije državljanka Slo i mislim da je mnogo teže dobiti papire (dozvola za boravak, radna dozvola) moraš znati da ti za to treba poprilično evra ali o tome u drugom postu moraš se pozanimati šta je od dokumenata potrebno za ženu da može legalni živjti u Slo ali o tome u slijedečem postu ako imaš kakvo pitanje samo izvoli.

[ tdusko @ 08.09.2009. 11:30 ] @
Citat:

- moraš imati prijavljeno boravište u SlO, iznajmljivanje stana nije jeftino u večim gradovima je to od min. 150 evra za sobu do 400 evra za garsojeru ili jednosobni stan + troškovi koji nisu nikako mali (voda,struja,održavanje,grijanje,kablovska,internet ...)


@boris_kp
Mozes li molim te da napises koliki su troskovi (ovi navedeni u zagradi) za recimo jednosoban stan ili za bilo koji stan pa cemo uporediti. Na primer kao sto cu ja sada za BG za jedan prosecan stan:

Beograd (jednosoban stan - 32 Kvm):
------------------------------------
iznajmljivanje - 250 Eur
infostan(grejanje, voda, smece...) - 35 Eur
kablovska - 6 Eur
internet - 15 Eur
struja(fiksno + varijabilno) - 5 Eur + 15-ak Eur
Tv(rts) - 3 Eur
Odrzavanje zgrade - 3 Eur
-------------------------
Suma - 332 Eur





[ DaliborP @ 08.09.2009. 15:18 ] @
Citat:
ptak 13.: Znaci bio sam u pravu da je bruto jos nekih 150+eura gore...sto je dokaz da nisam lupio glupost kako neki kazu...uglavnom tu smo negde...

Ma gde bi ti lupio, i ja kazem. Sve je to tu negde. 400-600-800-1000, 100 evra gore dole.
[ mihaleks @ 09.09.2009. 20:49 ] @
boris_kp

Hvala Vam sto ste se javili i postavili vasa saznanja. Imam par pitanja. Zasto mislite da je za suprugu sve teze srediti. Pa zar bracnog druga u bilo kojoj drzavi nije olaksano sredjivanje papira zbog bracne veze. Kako drugacije integrisati stranca-bracnog druga ako je tesko srediti mu papire. Po vasim saznanjima koliko treba para da se ti papiri srede?
Na ovoj stranici je dato sta i kako za delovno dovoljenje.

http://www.ess.gov.si/slo/Dejavnost/Tujci/VrsteDelDovoljenj.htm

"OSEBNO DELOVNO DOVOLJENJE DO TREH LET

Za osebno delovno dovoljenje z veljavnostjo treh let lahko zaprosi:

ožji družinski član slovenskega državljana, ki ima veljavno dovoljenje za začasno prebivanje, zaradi združitve družine"

E sad me zanima za supruznika kako se dobija dovoljenje za začasno prebivanje? Cini mi se da bi pri lokalnoj maticnoj sluzbi trebalo prijaviti bracnu zajednicu i na osnovu toga za traziti dovoljenje za začasno prebivanje. E sad da li to dovoljenje zavisi i od onog ko izdaje stan?

Sto se tice konkurencije u pojedinim poslovima ja se tu ne bojim, jer ako neko zeli i hoce da radi pronaci ce se mesta i za njega. Lepo je procitati da se barem neka drzava u okolini izvukla iz recesije. Proverio sam oko nostrifikacije diploma i to nije problem samo treba malo vremena i nesto vise para. Imam jedno licno pitanje jos za ovaj post. Po vasem misljenju koje je najbolje mesto za zivljenje u Sloveniji. Da li je to Ljubljana zbog mogucnosti ili neko drugo mesto?
Lep pozdrav!
[ mihaleks @ 09.09.2009. 20:51 ] @
mulaz

Kako si zadovoljan zivotom tamo, sta radis tj. kojim poslom se bavis? Da li razmisljas o nekom studiranju ili ucenju neceg novog. Pozdrav i hvala unapred na odgovorima.
[ tdjokic @ 10.09.2009. 02:13 ] @
Moj glas ide Ljubljani. U manjim mestima ako se uklopis, onda je raj, ali ako ti nesto zaskripi, onda je to "opsti problem", celog gradica / grada itd.
[ mulaz @ 11.09.2009. 01:38 ] @
Citat:
mihaleks: mulaz

Kako si zadovoljan zivotom tamo, sta radis tj. kojim poslom se bavis? Da li razmisljas o nekom studiranju ili ucenju neceg novog. Pozdrav i hvala unapred na odgovorima.


Ja sam rodjen ovde, i zivim ovde ceo zivot :) A i studiram ovde (elektrotehnika - telekomunikacije). A u srbiji imam veliki deo porodice, i nekoliko puta godisnje dolazim u posetu.

Ja sam zadovoljan, zato sto mi nista ne fali, studiram, faks ide, dobijam stipendiju (~150eur), ponekad nesto i radim za dodatnu kintu, tako da se ne zalim. Ali opet, sve zavisi od coveka.
[ Nemanja @ 11.09.2009. 09:46 ] @
Citat:
tdusko: @boris_kp
Mozes li molim te da napises koliki su troskovi (ovi navedeni u zagradi) za recimo jednosoban stan ili za bilo koji stan pa cemo uporediti. Na primer kao sto cu ja sada za BG za jedan prosecan stan:

Beograd (jednosoban stan - 32 Kvm):
------------------------------------
iznajmljivanje - 250 Eur
infostan(grejanje, voda, smece...) - 35 Eur
kablovska - 6 Eur
internet - 15 Eur
struja(fiksno + varijabilno) - 5 Eur + 15-ak Eur
Tv(rts) - 3 Eur
Odrzavanje zgrade - 3 Eur
-------------------------
Suma - 332 Eur


stan - 350-400e , jednosoban stan 37 m2
infostan (... + topla voda ) - 25 evra za jednu osobu leti,
zimi su zbog grejanja troškovi veći oko 50,60e
optika, internet - 100/10 MBit/s - 20 e :) tv - 10,12e
struja - 15 e
RTV pretplata 5,6 e
Troškove za opravke zgrade snose vlasnici, jer tu
ima i uređenja fasada, zamena vrata,a samo održavanje
isto nekoliko evra.

Inače je stan dosta veliki problem u LJ, jer je teško naći normalan stan po normalnoj ceni , plus što ne znaš jezik, tako da je najbolje da ti to firma sredi. Uglavnom treba ti plata oko 1200e da bi normalno živeo, to je neka početna plata za programere.

[ tdusko @ 11.09.2009. 14:15 ] @
Citat:
Nemanja: stan - 350-400e , jednosoban stan 37 m2
infostan (... + topla voda ) - 25 evra za jednu osobu leti,
zimi su zbog grejanja troškovi veći oko 50,60e
optika, internet - 100/10 MBit/s - 20 e :) tv - 10,12e
struja - 15 e
RTV pretplata 5,6 e
Troškove za opravke zgrade snose vlasnici, jer tu
ima i uređenja fasada, zamena vrata,a samo održavanje
isto nekoliko evra.


-----------------------------------------------

Suma - 480-500 Eur

Citat:
Inače je stan dosta veliki problem u LJ, jer je teško naći normalan stan po normalnoj ceni , plus što ne znaš jezik, tako da je najbolje da ti to firma sredi.


Isti je problem i u Beogradu. Ko god je bar jednom trazio stan ce ovo potvrditi.

Citat:
Uglavnom treba ti plata oko 1200e da bi normalno živeo, to je neka početna plata za programere.


Da li je ovo neto ili bruto? Pocetna plata za programere u Srbiji je 400-500 Eur neto.

Znaci, imamo sa jedne strane fiksne troskove stanovanja 330-350 Eur naspram plate od 400-500 Eur, a sa druge strane troskove 500 Eur naspram plate od 1200 Eur(pod uslovom da je to neto).

Ima li neko da doda jos neke troskove koje bi trebali uzeti u razmatranje? Mozda gorivo? Mozda hrana, pice, odeca, obuca... Mozda kamate na kredit uzet od banke?





[ DaliborP @ 11.09.2009. 15:33 ] @
Citat:
tdusko: Ima li neko da doda jos neke troskove koje bi trebali uzeti u razmatranje? Mozda gorivo? Mozda hrana, pice, odeca, obuca... Mozda kamate na kredit uzet od banke?

Pa valjda to zavisi od licnih prohteva, ne zele svi da kupuju istu garderobu ili da voze kola ili uzimaju kredit.
[ mulaz @ 11.09.2009. 16:29 ] @
frizer (muski) 10-12eur :)

Inace cene hrane mogu se videti i ovde:
http://www.mercator.si/trgovina/
...ali naravno postoje i jeftinije prodavnice

sim kartica (mobitel) ~ 17.50 eur
pripejd pozivi (mobitel) : http://www.mobitel.si/paketi/paket-mobi.aspx
Postoje i drugi operateri, tako da google (simobil, tušmobil), ali meni se mobitel najvise svidja zbog postpejd paketa

cena stana exponentno raste sa blizinom centra ljubljane :) Znaci idealno bi bilo malo dalje od centra, ali da jos postoji LPP (gradski autobus) pruga koja vozi pored, i to po mogucnosti jedna od onih koje voze cesce (4-6 minuta za vreme rush-hour-a)

Sta jos?
[ tdjokic @ 11.09.2009. 17:08 ] @
U moje vreme su po fabrikama, gde sam radio kao mas.inz. I. stepena, a i u drugim ustanovama, imali organizovanu ishranu za zaposlene, prilicno dobru, prilicno jeftinu. Nije presudno, ali pomaze.

Takodje je bilo po obicnim samoposlugama mnogo toga dodatnog na osnovnu robu - bezbroj vrsta hleba, SVIH boja, polubeli, crni, beli, kukuruzni, ovseni, razani, bez potrebe da ides u specijalizovanu prodavnicu "zdrave hrane" i slicno, a hleb mi se mnogo dopadao, s tim da je najlosiji bio onaj koji je pekla neka velika samoposluga u sopstvenoj pekari - beo kao sneg, a i hranljiv isto toliko . Ovi drugi, polubeli, crni i ostali obojeni su bili vrlo kvalitetni. Zatim razna peciva, ali ne samo "testo + mast" nego sa raznim filovima, razne salate, peceno meso i slicno, i to cak i u vrlo malim samoposlugama i izvan centra. Za zaposlenu, zakasnelu osobu spas. Lubenice su se prodavale u centru Ljubljane na kriske, spakovane, rashladjene, stavis na vagu, dobijes nalepnicu, platis, pravac kuci i bezbroj sitnih ugodnosti, a znamo da sitnice cesto znace zivot.

Ulaz u autobus GSP bio na prednja vrata, pored vozaca. Ko ima mesecnu kartu samo je pokaze, ko nema ubacuje u kasicu pored vozaca zeton od plastike, koji je kupio ranije u potrebnoj mu kolicini.

Za Novu Godinu u centru Ljubljane mini vasar, prodaje se sve i svasta, muzika tresti, tarapana. Prvog januara oko podne sve cisto, nigde ni jedne tezge vise, tarapana prosla, nazad na rad! To je nesto neverovatno - ko je to sve rascistio i kada? Znaci, neko je radio i u novogodisnjoj noci da bi grad ponovo bio cist i sredjen?

Biciklisticke staze po celom gradu. Jeste da po njima divljaju vozaci mopeda, ali j...i ga, uglavnom moze se svuda i autom, "trolom" (kako su dugo zvali autobuse zaostalim nazivom jos od tramvaja), biciklom a i pesice nista nije daleko u Ljubljani.

A posebnost Ljubljane je "planina" Mostec (?) na 5 minuta od strogog centra, sa sredjenim pesackim stazama i velikom (plasticnom) skijaskom skakaonicom i, naravno, bifeom . Ne moras se specijalno oblaciti u trenerku ili slicno, a mozes bas dobro da se razmrdas i nadises prilicno svezeg vazduha bez mnogo gubljenja vremena, onako usput.

Tako je bilo do 1993 kad sam se vratio u Beograd, a kako je sad ne znam, ali verujem da je cak i sredjenije nego ranije.
[ Nemanja @ 11.09.2009. 19:08 ] @
Citat:
tdusko: Da li je ovo neto ili bruto? Pocetna plata za programere u Srbiji je 400-500 Eur neto.

Znaci, imamo sa jedne strane fiksne troskove stanovanja 330-350 Eur naspram plate od 400-500 Eur, a sa druge strane troskove 500 Eur naspram plate od 1200 Eur(pod uslovom da je to neto).

Ima li neko da doda jos neke troskove koje bi trebali uzeti u razmatranje? Mozda gorivo? Mozda hrana, pice, odeca, obuca... Mozda kamate na kredit uzet od banke?


Nisam mislio na platu za početnike već na početnu platu za programere sa iskustvom, koja će posle rasti u zavisnosti od sposobnosti kada prođe neki period "probnog rada". Inače sam mislio na neto platu, od bruto plate se ne živi ;)))

A programer sa iskustvom i u Beogradu može imati platu od 1000e+ , tako da ne možeš baš tako računati.

Kredit kao "tujac", stranac, ne možeš dobiti, možda samo neki za godinu dana koliko ti važi viza, a inače su kamate jedno 3 x manje nego u Srbiji : meni je u Srbiji kamata na kreditnu karticu 24%, a u Sloveniji 8,5%. Tako da Slovencima nije problem i sve uzimaju na kredit.

BTW, i ja sam tražio stan u BG-u i živeo tamo,tako da znam šta sam rekao pod tim da je u Ljubljani teže naći stan ako pričaš srpski ;)
[ Nemanja @ 11.09.2009. 19:23 ] @
Citat:
tdjokic
Biciklisticke staze po celom gradu. Jeste da po njima divljaju vozaci mopeda, ali j...i ga, uglavnom moze se svuda i autom, "trolom" (kako su dugo zvali autobuse zaostalim nazivom jos od tramvaja), biciklom a i pesice nista nije daleko u Ljubljani.
...

Tako je bilo do 1993 kad sam se vratio u Beograd, a kako je sad ne znam, ali verujem da je cak i sredjenije nego ranije.


Još uvek ih tako zovu :))) Inače da je baš lepo i sređeno, jeste.
[ mulaz @ 11.09.2009. 19:49 ] @
Citat:
Ulaz u autobus GSP bio na prednja vrata, pored vozaca. Ko ima mesecnu kartu samo je pokaze, ko nema ubacuje u kasicu pored vozaca zeton od plastike, koji je kupio ranije u potrebnoj mu kolicini.


To su sada promenili... zetoni vaze samo jos do nove godine, a uvodi se kartica 'urbana'. Imas dve razlicite, jedna je kao mesecna, znaci na trafiki/automatu kupis 'mesecnu', i ta ti se upise na karticu (rfid cip), i onda samo provuces preko senzora kod vozaca. A postoji i druga kartica, koja je prenosiva (ustvari ista kartica, samo druge boje), na koju na automatu/trafici das pare (5, 10eur), i isto tako priblizis senzoru pored vozaca, i skida ti 0.80eur i vazi za 90min voznje (znaci mozes da presedas i na drugi autobus i vazi ti za celu relaciju, cena jedne voznje (naravno do 90min)).

Citat:
Biciklisticke staze po celom gradu. Jeste da po njima divljaju vozaci mopeda, ali j...i ga, uglavnom moze se svuda i autom, "trolom" (kako su dugo zvali autobuse zaostalim nazivom jos od tramvaja), biciklom a i pesice nista nije daleko u Ljubljani.



Sad je Jankovic (gradonacelnik) zatvorio ceo centar za aute (za one koje znaju: presernov trg, stara ljubljana), i pored Ljubljanice (reke) je sada jako puno kafica i pesaka koji setaju pored.

Citat:
Za Novu Godinu u centru Ljubljane mini vasar, prodaje se sve i svasta, muzika tresti, tarapana. Prvog januara oko podne sve cisto, nigde ni jedne tezge vise, tarapana prosla, nazad na rad! To je nesto neverovatno - ko je to sve rascistio i kada? Znaci, neko je radio i u novogodisnjoj noci da bi grad ponovo bio cist i sredjen?


To so sada produzili na ceo (veseli) decembar, znaci uvece, pored Ljubljanice stoje tezge, kuvano vino, rostilj, svi zivi slatkisi...


Inace oko izlaska, Ljubljana je (po mome) fenomen u subotu, gde retko gde nesto ima. Vecina studenata zivi van ljubljane, zato izlaze(imo) u cetvrtak, sredu... U petak vecinom izlaze klinci (15 16 17 18g)... a u subotu (obicno!) centar prazan.

U centru ima nekoliko malo vecih prodavnica (maximarket, nama, jedan malo veci merkator), ali su vecinom skuplje... Jeftinije su prodavnice van centra ljubljane - Rudnik, BTC(Nove Jarše),... (naravno vozi gradski autobus do tamo).
[ tdusko @ 12.09.2009. 11:07 ] @
Citat:
Nisam mislio na platu za početnike već na početnu platu za programere sa iskustvom, koja će posle rasti u zavisnosti od sposobnosti kada prođe neki period "probnog rada". Inače sam mislio na neto platu, od bruto plate se ne živi ;)))...A programer sa iskustvom i u Beogradu može imati platu od 1000e+ , tako da ne možeš baš tako računati.


Da li to znaci da hoces da kazes da programer pocetnik nema 1000-1200 Eur platu u SLO? U Srbiji programer sa platom od 1000+ Eur je iskusan, vredan i jako kvalitetan programer. Koliko takav ima u SLO? Po mojim saznanjima oko 2000 Eur.

Da me neko ne shvati pogresno, ja ovde samo pokusavam da utvrdim koliko je zivot tamo stvarno skuplji u odnosu na ovde i koji je to osnos plata. Smucile su mi se izjave tipa:"Znas ovde sa 1000 Eur platom zivis kao Bog, a tamo ti za isto to treba bar 2000 jer znas, zivot je tamo mnogo skup.". Pa hajde da vidimo sta je to toliko skupo tamo i zasto se jos niko nije vratio ovde.
[ mihaleks @ 12.09.2009. 15:05 ] @
tdusko - Plata pocetnika programera u Ljubljani je 1200 evra. Moj drugar iz srednje skole je otisao tamo da radi kao programer i super mu je. Sada ima 2400 evra platu a tamo je od kraja 2007. godine. Niko od njih se ne vraca zbog sveopstih uslova zivota koji su tamo mnogo bolji. Svi gledaju kako bolje da zive a nije samo stvar u tome imati ili nemati veliku platu, sve zavisi i gde zivis. Dzaba ti je npr. plata od 1000 evra u Bagdadu kad svaki dan strepis kako ce neko da te kokne. A sa 1000 evra, doduse koji manje vrede u Lj si barem na sigurnom i zdravom mestu za zivot. Zivot u Sloveniji i nije tako skup kao sto pricaju pogotovo kad pogledas prosek zarada i uporedis sve to sa stanjem kod nas. Ali znas kako je, ljudi su generalno skloni preterivanju i kukanju.
[ Nemanja @ 13.09.2009. 14:44 ] @
Ne bih da komentarišem izjave drugih, ali platu od 2400e će teško neki programer dobiti u Sloveniji, jednostvano nije zemlja za informatičare, najbolje prolaze manulene zanatlije.
Plate za programere mogu ići do 1500 i tu se zakucavaju... 2000 e može dobiti samo neki šef sa dodatnim odgovornostima. Inače se plate kreću u tom rangu od 1000-1300e.
To nije neka plata koju je teško i u Beogradu dobiti, ima i tamo programera koji zarađuju 1500 i 2000e. Prednost Slovenije je (bila pre finansijske krize) lakše dobijanje posla...
U Beogradu bez veza ne možeš ući u npr. Telenor, VIP dok ovde telekomi stalno traže programere. Inače su troškovi života slični, osim stanova koji su skuplji, ali i na tome
rade izgradnjom velikog broja novih stanova u Ljubljani. A programere početnike sigurno neće zapošljavati iz Srbije, za to zapošljavaju masovno njihove studente, pošto
onda ne moraju plaćati doprinose.
[ Nemanja @ 13.09.2009. 14:47 ] @
Ah da,kada sam već pomenuo doprinose - Slovenija je zemlja sa najvećom stopom doprinosa i poreza na plate u EU : Za neto platu od 1800 evra firma mora dati 4000e. Eto toliko od mene, možete verovati ili ne mojim navodima, meni je svejedno, cilj mi bio da pomognem. I da još jedna prednost sa profesionalnog stanovništa, je mnogo opuštenija atmosfera na poslu i među saradnicima i dosta veće poštovanje zaposlenih. Barem su to moja iskustva a iskutva i kolega koji su takođe došli iz Srbije a radili u različitim firmama.

[Ovu poruku je menjao Nemanja dana 13.09.2009. u 16:02 GMT+1]
[ mihaleks @ 13.09.2009. 15:02 ] @
Ni ja ne bih previse da komentarisem navode drugih. Mogu da se slozim sa doprinosima za Sloveniju i tacno je da su oni veliki. Drugar ima oko 4500 evra bruto i 2400 evra neto platu, to 100% garantujem. Nema lazi nema prevare. Ne slazem se sa konstatacijom da ne bi zaposlili nekoga van Slovenije. Ako imaju koristi od nekoga ko odlicno zna znaje, tj. ako imaju zarade jos kako ce da zaposle stranca.
[ Nemanja @ 13.09.2009. 15:04 ] @
Konstatacija je bila da ne bi zapošljavali početnike iz Srbije ... a ako im neko treba, naravno da će ga zaposliti.
[ roger_nbgd @ 15.09.2009. 15:49 ] @
Pozdrav svima,

Zanima me koje su plate doktora medicine i da li je jos uvek to veoma trazena struka u Sloveniji i koji je proces dobijanja radne dozvole sa ovim zvanjem?
[ Nemanja @ 15.09.2009. 16:03 ] @
Citat:
roger_nbgd: Pozdrav svima,

Zanima me koje su plate doktora medicine i da li je jos uvek to veoma trazena struka u Sloveniji i koji je proces dobijanja radne dozvole sa ovim zvanjem?


Pozz,

već sam napisao jedan post na tu temu u nekoj od prethodnih diskusija za Sloveniju. Pretraži malo postove.
[ mihaleks @ 11.10.2009. 18:55 ] @
Malo da osvezimo temu, jer nema nikog da nesto napise. Da li je ko bio u nekom od udruzenja slovenaca po gradovima u Srbiji i kojim slucajem prisustvovao ucenju slovenackog jezika koje se organizuje kod njih? Ako je neka napise svoje iskustvo. Hvala unapred.
[ tdjokic @ 12.10.2009. 07:18 ] @
http://www.rtv.si/ - ovo je bio moj najbolji ucitelj slovenackog jezika. U prvom stanu, kod prve gazdarice, TV je stajao u dnevnoj sobi i uvek smo gledali dnevnike i slicno i to ti je najbolje - sveze, zivo, savremeno, direktno ti ulazi u glavu Znam da si ovde, ali sada imas Internet, pa mozes da gledas / slusas njihov TV / radio.

Nemam ni minuta zvanicnog ucenja slovenackog a neko vreme sam ga znao dovoljno dobro da sam prevodio neke tekstove sa recimo nemackog NA SLOVENACKI za fabricke novine. Jesu to bili tehnicki tekstovi ali ipak. Na kraju krajeva, bas na KRAJU mog boravka u Sloveniji, kad sam se razboleo, mogao sam mirno da razgovaram i sa lekarima iako sam ucio i bavio se masinstvom.

Druga je stvar ako tebi treba neka zvanicna potvrda da si ucio i naucio odredjen stepen slovenackog jezika. O tome ne znam nista.
[ gajo2 @ 22.10.2009. 09:23 ] @
Ako si programer svakako ti nije potrebno znanje jezika, tj. naucices polako, ali do tada mozes govoriti srpski, engleski ili kako umes. Medjutim ako si menadzer ili radis neki posao gde se puno razgovara, onda moras tecno govoriti, jer neces proci nijedan intervju bez toga. Naravno, ni za fizikalisanje ti ne treba jezik...

Ako je ucenje jezika u onim udruzenjima Slovenaca besplatno onda ti preporucujem da pohadjas kurs, jer u Sloveniji isti kurs je 500-600 evra pocetnicki nivo.
[ tdjokic @ 22.10.2009. 13:17 ] @
http://www.drustvokula.org.rs/...ovenaca-u-srbiji&Itemid=54 Ovde sam nasao neka udruzenja Slovenaca u Srbiji. Probao sam nekoliko linkova:

- neki rade
- jedan je izgleda hakovan, svuda pise isti tekst
- ima i skola slovenackog jezika; kao sto rekoh, nisam probao sve linkove ali evo jednog kratkog i jasnog teksta o tome, u poznatom slovenackom stilu - http://www.planikazr.com/str.php?sadrzaj=skola
[ knyazs @ 03.03.2010. 11:24 ] @
Al se ovde zahuktalo :)

Najbolji su mi komentari tipa: u Sloveniji su plate 2 - 2.5 puta veće nego u Srbiji :D :D :D Da, ali statistički gledano! Minimalac u SLO je 450e, mada sad nešto štrajkuju pa traže minimalac 600 ali teško da će dobiti toliko, mislim da će dići na oko 550. Prosečna plata jeste oko 900 eura ali taj prosek drže plate menadžera, direktora i ostalih na visokim pozicijama jer te plate idu i do 15000 eura. Prosek je čudo. Sećate se one: "Neki jedu meso a neki kupus. U proseku jedemo sarmu". E ovde jedeš kupus, veruj mi!

Evo vam jedan primer: kasirke po velikim marketima: Mercator, Spar, Hofer imaju platu od 450 - 500 eura neto!!! , samo su u Tuš marketima plate bile malo veće 550 - 600 eura (mada se možda promenilo). Čistačice = 1000 eura plata!? Verujte mi, ja bi išao da čistim (nikad briga, nikad stres) za te pare da mogu negde da nađem umesto što programiram :)

Dosta negativnih stvari: Slovenija, kao i sve zemlje ima svoje mane i vrline. Ima još dosta mana koje bi mogao da nabrojim ali ako bi me pitali gde mi je bolje odgovor je jedan: u Sloveniji!


pozzzzzzzzz
[ jasamkonj @ 15.03.2010. 19:50 ] @
Kao što knyazs reče.

Ovde (u Sloveniji) svako ko ima neki fakultet i neko radno iskustvo beži iz države. Slovenija nije ono što je nekada bila ali neki ljudi još uvek žive u iluzijama ali kao što sam već po hiljadu puta ponovio, ne možeš nikome objasniti nego moraju ljudi sami da uče na svojim greškama. Pa ko voli nek izvoli. Slovenija će za 10godina da pukne kao danas Grčka a analitači prognoziraju čak veću katastrofu i bankrot jer je država u totalnom rasulu. Mojih se 8 (osam) dobrih prijatelja i rodbine odselilo iz Slovenije u poslednju godinu dana a na leto idem i ja. Slovenija ima najveći income tax u Evropi, najveću stopu poreza i najveće kazne u saobraćaju. Cene nekretnina u Mariboru (116k stanovnika) su kao u Beču a u Ljubljani (250k) kao u Parizu ili Londonu. Neko je spomenuo da je mininalna plata 600€ - čista glupost. Minimalac je 450€ a prosek zna se ko drži. I nemojte misliti da ljudi rade za 450€, radnice u Muri radile su i za 400€ sa polugodišnjim kašnjenjem plata. U Sloveniju dolaze samo i isključivo ljudi sa Kosmeta (najviše), BiH (poprilično) i Srbije (najmanje) jer ti ljudi još uvek smatraju Sloveniju za neku oazu dok odavde ljudi beže najviše u Austriju, Nemačku, Češku UK i Skandinavse države. Ovde mladi nemaju nikakve budućnosti zato ako već morate da se selite i da se prilagodjavate novoj okolini, produžite još 250km do Beča ili otidjite do Praga. Nije daleko i biće vam mnogo bolje.

Taj ko danas u Sloveniji ima posao srećan je čovek i ljudi svašta trpe za tih 600€ koliko dobiju mesečno, zavisi od posla i lokacije a za ugodan život potrebno vam je mnogo više od toga. Osim ako niste fizički radnik ili neki ekspert na svoj području (doktor medicine ili veoma jak IT background) kao stranac nemate šanse da se ovde zaposlite jer je previše i lokalaca bez posla.

Maribor (1 punoletno lice)
Stan (garsonjera, 1-soban): 250€ - 300€
Utilities: 100€
Hrana: 100€ - 150€
Zdravstveno osiguranje: 25€
Životno osiguranje: 15€ - 50€
Mesečna bus karta: 35€
TV,tel,internet (trio): 40€

To je ukupno cca 600€ - 700€ troškova bez socializacije (odeća, obuća, pića, kafice, cigare, fast food, taxi, izlazak...). Može i manje od 600€ troškova naravno ako jedete veoma skromno (Rane-like), ako niste osigurani, ako idete peške umesto autobusom, ako nemate ni telefon ni tv ni internet i ako se zatvorite u stan i ne izlazite i nosite jedno te isto odelo 5 godina. Onda može čak i 400€ mesečno da vam bude dovoljno ali takav život ne bih živeo za nikakve pare. Ako hoćete da preživite onda morate da budete dvoje i da vsako ima platu od 600€, ako hoćete da živite dostojan život onda vam oboma treba plata od 800€ - 900€, ako hoćete da imate automobil i da uzmete kredit za stan onda će vam trebati više od toga.

Ako želite jedan prosečan i jeftin automobil, recimo Golf IV 2000 godina. Registracija i osiguranje vam je oko 680€ godišnje, litar benzina je 1,2€. Na SRB vozačku ne možete voziti u nedogled, polaganje vam je oko 1500€ - 2000€, zavisi koja je auto škola. Nepravilno parkiranje je 250€, pojas je 150€, sa 1.1.2011 kazna u naselju (50km/h) za 10km/h - 20km/h je 600€ i 9 kaznenih poena... nemojte se čuditi ako čujete da ljudi uzimaju kredit da bi otplatili kaznu jer se neplaćanje kažnjava sa oporezivanjem novčane kazne pa tako kazna za parking od 250€ može lako da dostigne 800€.

A kad vam je plata 600€ onda se zapitate gde to živite. Onima koji dodju iz balkanskih zabitina je ovde super jer je čini da je država super sredjena i da je to raj na zemlji i to je logično kada Sloveniju poredite sa Bosnom, Srbijom i Albanijom a kad je poredite sa Austrijom ili čak Češkom onda tek vidite gde se nalazite. Našima je ovde dobro jer dolazi razni doktori specialisti i IT stručnjaci sa jakim znanjem i iskustvima pa se domognu dobre plate i nemaju blage veze kako je biti prosečan gradjanin.

Obično kada ljudi gledaju da odu negde gledaju samo plate a ne gledaju troškove i moć potrošačke korpe. Sve što Slovenija može da vam nudi su evropske cene i balkanske plate i ako možete da živite od ljubavi i lepe prirode onda su vam vrata širom otvorena. Ako želite pristojan život i da omogućite svojim potomcima bolju budućnost ako je moguće ja vam preporučujem Skandinaviju, Austriju ili Kanadu.

Ne znam gde sam ovo čuo ni ko je rekao ali ide od prilike ovako: "Čovek ide po svetu da bih na kraju to što je tražio našao kod kuće".
[ tdjokic @ 15.03.2010. 22:17 ] @
Citat:
jasamkonj:  Slovenija će za 10godina da pukne kao danas Grčka a analitači prognoziraju čak veću katastrofu i bankrot jer je država u totalnom rasulu.
Kad je pocelo odvajanje i oni nesretni ratovi, u Srbiji se uglavnom govorilo kako ce Slovenija bez ostatka Jugoslavije gadno da nadrlja. To su bili pomalo naivni komentari, pod dejstvom emocija, ali je cinjenica da je nakon tih ratova nestala prednost koju su Slovenci imali od 1945 do ratova - drzavne granice zatvorene za uvoz, a Slovenija mnoge stvari proizvodila prva i/ili najbolje i tamo se lepo zivelo.

Ja sam tamo otisao 1971 godine, kad je stanje vec pocelo lagano da se menja. Pojavili su se domaci proizvodjaci po drugim republikama istih onih proizvoda koje je Slovenija ranije jedina proizvodila i slicno. I drugi ljudi su poceli da putuju po svetu i da donose nove ideje itd.

Oni su malo drugaciji od nas, nekako se bolje drze zajedno. Mozda je razlog za to bio slican Albancima - imali su neko vreme jedinstven cilj - osamostaljenje drzave i slagali se. Sada mi se cini da postaju kao mi - 3 Srbina = 5 politickih stranaka :-) pa je sve teze, a pritisla i konkurencija iz ostalih zemalja Evrope i narocito Kine.

Slovenacki jezik nije lak, pa je onda verovatno bolje ici u neku nemackogovorecu drzavu, odakle mozes da ides u jos nekoliko drzava, a sa Slovenackim imas mali izbor.

U svakom slucaju, nije vise blistavo, i zelim svima koji sada moraju da odlucuju sve najbolje. Ja sam prosao relativno dobro, sada bi stvar bila sasvim drugacija. Zvuci ironicno, ali je cinjenica da sam se 1991 gadno razboleo i ubrzo postao radno nesposoban bila veoma srecna okolnosti, jer je pitanje kako bih se snasao nakon rata. Ovako sam se vratio u Beograd, neko vreme ziveo od zlatnih rezervi i pomoci familije, a od 2005 dobijam penziju i finansiski sam dobro.
[ gajo2 @ 15.03.2010. 22:35 ] @
Pa ko još radi za 600 evra? Gde ti živiš čoveče? Jesmo mi u istoj državi ili ne? U Sloveniji po proseku ide 1 auto na 1,5 čoveka. Kako ljudi uspevaju sebi to da priušte sa tako mizernom platom, to mi reci? Ako si ti imao loša iskustva nemoj da generalizuješ na sve, većina ljudi živi sasvim dobro.
[ tdjokic @ 16.03.2010. 01:27 ] @
Citat:
gajo2: Pa ko još radi za 600 evra? Gde ti živiš čoveče? Jesmo mi u istoj državi ili ne? U Sloveniji po proseku ide 1 auto na 1,5 čoveka. Kako ljudi uspevaju sebi to da priušte sa tako mizernom platom, to mi reci? Ako si ti imao loša iskustva nemoj da generalizuješ na sve, većina ljudi živi sasvim dobro.
Nisam u situaciji da procenjujem realno, ali se zadnje vreme dosta govori recimo o izmestanju proizvodnje Gorenja, koja bi se nastavila negde u Srbiji. Bilo je i protesta i slicno, sto se nekada nije moglo ni zamisliti. U medijima je bilo da mnogi radnici u Sloveniji dobijaju plate manje od minimalnog licnog dohotka. Ne odrzavam redovne kontakte sa ljudima odatle i govorim samo ono sto sam viceo i cuo u srpskim medijima, pa zato sve ovo govorim sa rezervom, ali mi se cini da je istina negde u sredini.

Primera radi, pogledao sam sajt http://www.stat.si/ pa kaže:

Povprečna plača (začasni podatki) za januar
bruto: 1.448,12 EUR
neto: 936,77 EUR

Ako je prosecna neto plata 936,77 eura onda to znaci da mnogi imaju daleko manje a opet oni drugi daleko više. To nije sporno, samo bi bilo dobro znati koliko ljudi ima mnogo manje od 937 EUR.
[ gajo2 @ 16.03.2010. 12:06 ] @
Citat:
tdjokic: Ako je prosecna neto plata 936,77 eura onda to znaci da mnogi imaju daleko manje a opet oni drugi daleko više. To nije sporno, samo bi bilo dobro znati koliko ljudi ima mnogo manje od 937 EUR.
Ako gledaš iz ugla Srbije onda se čini tako, ali fora je da je Srbija ta gde vlada divlji kapitalizam i da je zato normalno da imaš malo ekstremno bogatih i puno siromašnih, a malo srednje klase. Kod Slovenije je to nešto umerenije, imaš nekoliko ekstremno bogatih ljudi, ali i ogromnu srednju klasu. Zato taj prosek nije (2000+1)/2, već više kao (1200+850)/2

Npr. u Štajerskoj su plate niže, ali su i cene niže, pa nekako sve to dođe na svoje. Razlika je otprilike kao Beograd-Novi Sad
[ jasamkonj @ 16.03.2010. 16:51 ] @
Citat:
Pa ko još radi za 600 evra? Gde ti živiš čoveče? Jesmo mi u istoj državi ili ne? U Sloveniji po proseku ide 1 auto na 1,5 čoveka. Kako ljudi uspevaju sebi to da priušte sa tako mizernom platom, to mi reci? Ako si ti imao loša iskustva nemoj da generalizuješ na sve, većina ljudi živi sasvim dobro.


Ajde reci svima koliko leasing kuće zaplenjuju automobila svaki dan od 2008 pa do danas? Slovenija je poznata u EU po jako dobrom voznom parku uprkos tome što imamo plate jako loše. A to je zato što niko ne kupuje kola na keš nego svi uzimaju leasing i kredite pa posle banke oduzimaju jer nema više čime rata da se plaća. U Sloveniji je bitno da imaš dobar auto a u kakvoj šupi živiš i da li imaš šta da jedeš i nije važno. Zato svi mladi voze automobile od 15k evra a u Šparu 5min biraju koja je pašteta najjeftinija i da li je wc papir skuplji nego u Lidlu. Daj čoveče gde ti živiš.

Ja živim u kraju nedaleko od Maribora gde sam do predprošle godine u domu zdravlja radio za 550€ - 630€ sa hranom i putnim troškovima. Pošto sam već godinu dana nezaposlen, a imam dva naziva, radio sam štagod. Bio sam vozač dostavnog kombija za 490€ - 510€ tri meseca, sada više ni takav posao ne mogu da nadjem jer je dosta nezaposlenih pa se employeri iživljavaju. Ja sam se nudio sa radim kao NET programer sa iskustvom za minimalnu NETO platu, nisam tražio ni hranu ni putne troškove, ni bolovanje ni godišnji odmor pa sam morao tri puta da se vozim u Ljubljanu i potrošio 100€ za gorivo da bih na kraju rekli da nisam suitable jer živim u Mariboru, haha. KomeNdija.

Ja ne znam u kojoj Sloveniji ti živiš ili možda imaš dobru platu pa nemaš osećaj kako je većinskom ostalom stanovništvu ali prošetaj druže ulicama pa pitaj ljude kako žive pa ćeš da dobiješ najrealniju sliku situacije u Sloveniji. Kolega sa ekonomskom školom radi već 3 godine kao fizikalac u Mariborskoj firmi i ima platu 700€ ali radi 10 sati svakog dana. Kada je otišao na banku da pita za kredit rekli su mu da može da dobije 48k (+25k kamata) na 25 godina. Za te pare možeš u Mariboru da kupiš star 1-soban stan neprimeran za porodicu sa jedno ili više dece. Šta možeš za te pare da kupiš u Ljubljani? Reci slobodno.

Slovenija je odmakla od ostalih Jugoslovenskih republika ali je posle počela da stagnira i sada je na mestu već niz godina. Nekada siromašna Češka danas ima plate kao Slovenija ali životne troškove mnogo manje. Zagreb ima veće plate od Maribora. Maribor, drugi po veličini grad u Sloveniji i nekada treći najvećji industrijski centar SFRJ, na šta je samo spao... Ceste su nam gore od bosanskih, sve rupa na rupi, zakrpa na zakrpi, da te bog sačuva. Od turista imamo austrijske penzionere kojih je svake godine manje a od imigranata kosovske albance kojih je svake godine sve više. Svaka tri meseca dobijemo neki novi porez i poskupljenje kazni i trošarina. Mladež odlazi a ostaju stariji što će za 30 godina da rezultira katastrofu. Znam dosta ljudi koji jedva čekaju mesec Maj kada budu Nemačka, Austrija i Švajcarska ukinule radne vize za državljane Slovenije. Ovde je sve jadno ali bukvalno je sve jadno. Sve što valja u čitavoj državi je prelepa priroda a od gradova jedino Ljubljana liči na "pravi" grad ali je tamo sve 3x skuplje.

Mentalitet je kontra našem balkanskom ali ni to ne valja. Ljudi su hladni, mnogo zavidni, bezobrazni i konservativni. Ako imaju neku korist od tebe onda su tvoji najbolji drugovi, inače si za njih niko i ništa. Svako ko je nešto postigao u životu bio sportista, ekonomista ili naučnik on je najveći Slovenac iako mu se prezime završava na -ić i nezna dobro slovenački da priča a kad se neko potuče u diskoteci onda glasno objašnjavaju kako su učesnici bili "jugovići". Narod koji sedi dupetom na dva stola, bez ikakvog srama, drugom rečju ljigavci. Ne ponižavam ja Slovence, svaka čast izuzecima, niti veličam Srbe. Srbi su još gori ali to je druga tema. Ja sam realan i pričam onako kako vidim ovo okruženje. Ne želim da hvalim kao neki i da pričam kako je sve ovde zlatno i kako guzicu mažemo medom i zgrćemo pare lopatama jer to jednostavno nije tako. Ja sam rodjen u Sloveniji i nisam jedan od onih koji su došli ovde poderanih gaća pa digli komplekse žestoko. Sramota ih da se voze u Golfu i da nose jeftine farmerke nego, odjednoj prosvetljeni pa kupuju cvike od 300€ da mogu da se nose nekim statusom...

Ja nisam trebao ovde da odgovaram u ovaj thread. Nije moja stvar nečiji problem nego samo želim da kažem da obidjete ovu državu jer ovde živim ceo svoj život i kajem se svakog dana što su moji roditelji morali da se stacioniraju baš ovde i što nisu produžili još 30km severnije. Hvala bogu pa je Slovenija članica EU pa mogu da odem širom unije gde mi srce poželi samo jezik da naučim a ovo pišem kao savet svima koji odlučuju da negde odu i ne radi nekog drugog nepoznatog razloga. Nije drugde super ni najbolje ali je opet bolje nego ovde. Treba gledati stvari malo šire. Neka svako izvuče iz ovoga šta hoće a onima koji dodju ovde želim sve najbolje. Kapiram da je nekima svejedno samo da nije Srbija i da neko novo okruženje ali kada birate nov početak života to nije mala stvar i treba prvo dobro razmisliti pre nego što donesete odluku.

Citat:
Npr. u Štajerskoj su plate niže, ali su i cene niže, pa nekako sve to dođe na svoje. Razlika je otprilike kao Beograd-Novi Sad


Niže su samo cene m2 nekretnina i alkohola po kafanama.
[ morihei ueshiba @ 16.03.2010. 18:39 ] @
Ista prica kao i u Srbiji,samo sto u Sloveniji postoji samo Ljubljana kao centar oko koga se sve okrece,gde je standard osetno visi(u Srbiji osim BG postoji bar jos i NS),sve ostalo polako srlja u katastrofu. O razlozima za to mozemo nasiroko,ali nije tema. Apsolutno razumem kako neko ko zivi i radi u Ljubljani ne moze da razume stvarnost,a stvarnost je jako daleko od statistike.

Hajde recimo primeri:ribar u Izoli-plata 400 e neto(najniza na koju sam ja naisao),sobarica u hotelu u Ormozu -450,Mura (koja je pukla,ne znam sta se sad desava)-plate oko 550-600e,ni Gorenje se ne proslavlja,jako mnogo tih relativno velikih firmi daju mizerne plate. Te ljude ne sreces u Ljubljani po kaficima i diskotekama.

Gajo,izadji malo iz Lj,pa se provozaj po vukohebinama i videces jako mnogo golfova dvojki jos u upotrebi,jugica,raznih leshina od auta,kuca koje samo sto ne padnu(a u njima zive ljudi).Pitaj te ljude od kad nisu dobili platu,snimi kako su obuceni. Ima svega i svacega,a iz Ljubljane ne moze da se vidi.

Citat:
Ljudi su hladni, mnogo zavidni, bezobrazni i konservativni. Ako imaju neku korist od tebe onda su tvoji najbolji drugovi, inače si za njih niko i ništa


A sa ovim se ne bih slozio,imam bas suprotna iskustva i to bas na podrucju Stajerske.Sad bas pokusavam da se setim da li me je neki Slovenac zeznuo i iskoristio i....ne. Bas naprotiv,ali to je mozda i stvar odabira ljudi i ophodjenja prema njima,drustva u kome se kreces itd. Uglavnom,sa moje strane sve najbolje o ljudima.




[ gajo2 @ 16.03.2010. 19:16 ] @
A da, ispod nicka mi piše Ljubljana pa automatski ne znam ništa kako je u Sloveniji, a ovaj što priča kako su Slovenci ljubomorni, hladni, bezobrazni... zna sve, jer je iz Maribora? Do pre pola godine sam živeo u Laškom, gde su plate manje nego u Celju, a u Celju su, jeli, manje nego u Mariboru. Fizički radnici su zarađivali 700 evra plus užinu. Radnici u fabrikama otprilike isto. Radnici u pivovarni Laško više od 1000. Programeri od 700 pa na više, i to uglavnom studenti ili oni sa malo iskustva. Naravno, i oni su imali svoj auto... možda na lizing, ali imali su auto. I još uvek ga imaju. I zidaju svoju kuću ili vikendicu. Naravno, radi se i sa strane malo, ako postoji volja.

Ja sam 100% siguran da se čovek nije snašao pa sad krivi sve za svoje nevolje. Evo, onaj primer čoveka što može da dobije kredit od 45K. A njegova žena? Zajedno valjda mogu trosoban stan sebi da priušte? Otprilike koliko mogu i ljudi u Ljubljani, naravno za više para.

Slovenija baš nije ono što je Srbija sa Beogradom. Ovde većina ljudi ne živi u glavnom gradu. Ogroman broj ljudi radi u Lj, pa posle odu kući, jer eto, imaju svoj auto, a firma plaća putne troškove. Država je tako mala da to mogu da urade. Ne iz Maribora naravno, to je baš na drugom kraju zemlje, ali Kranj, Nova Gorica, Postojna, Litija... mnogo njih radi u Ljubljani, zarade onih 1000 i nešto evra, pa odu kući na selo gde sagrade kuću od dva sprata sa đakuzijem i plazma TVom. Ne izmišljam, ja sam to video. Toliko o vukoj**inama.

Naravno da neki ljudi žive u bedi, ali situacija nije kao što se ovde pokušava prikazati. Neki ljudi se jednostavno ne snalaze, pa rade za 500-600 evra i čekaju penziju. Isto kao i u Srbiji. Ali ako si mlad, šanse da se probiješ i da zaradiš su mnogo mnogo veće nego u Srbiji. Baš zbog toga mladi ne odlaze "masovno" u inostranstvo. Ja sam upoznao par njih što su otišli malo na Zapad, pa su se onda vratili. Jednostavno, razlika nije tolika da se ne bi hteo vratiti posle godinu-dve. Razlika između Srbije i Slovenije jeste tolika.

Što se tiče stagnacije. U Zagrebu plate možda i jesu kao u Mariboru, pa šta? Zagreb ima oko milion stanovnika i još mnogo drugih faktora zašto život tamo treba da bude dobar. Ali kao zemlja, Slovenija dosta dobro napreduje. 2008. je pretekla Grčku. To je bilo još onda pre krize, sada je Grčka daleko iza. Slovenija nije izložena stranom tržištu u tolikoj meri kao npr. Češka ili Mađarska. Samim tim ima čvršću ekonomiju, što se vidi i kako je prešla preko ove krize. S 1,1% privrednog rasta. A ono privredno čudo Češka sa -4% (tj. u recesiji je)...
[ jasamkonj @ 16.03.2010. 21:55 ] @
Citat:
A da, ispod nicka mi piše Ljubljana pa automatski ne znam ništa kako je u Sloveniji, a ovaj što priča kako su Slovenci ljubomorni, hladni, bezobrazni... zna sve, jer je iz Maribora? Do pre pola godine sam živeo u Laškom, gde su plate manje nego u Celju, a u Celju su, jeli, manje nego u Mariboru. Fizički radnici su zarađivali 700 evra plus užinu. Radnici u fabrikama otprilike isto. Radnici u pivovarni Laško više od 1000. Programeri od 700 pa na više, i to uglavnom studenti ili oni sa malo iskustva. Naravno, i oni su imali svoj auto... možda na lizing, ali imali su auto. I još uvek ga imaju. I zidaju svoju kuću ili vikendicu. Naravno, radi se i sa strane malo, ako postoji volja.


Ne zato što ti piše Ljubljana ispod nicka nego zato što nisi u pravu.

Maribor je grad u Sloveniji sa najvećom stopom imigracije iz grada u poslednjih 5 godina. Isto tako samo rekao da postoje različiti ljudi ali generalno su Slovenci takvi. Više su slični Austrijcima nego ostalim balkanskim narodima. Pogotovo je situacija takva od srednje pa do zapadne Slovenije dok je istočna Slovenija malo drugačija. Lično mislim da jedino regija Prekmurje ima nekih naših osobina. Ljudi su topliji, prijatniji i izlaze više u susret kao kod nas "na balkanu". Isto sam i rekao da ni mentalitet u Srba ne valja samo što su druge osobine u pitanju ali ovde pričamo o Sloveniji.

Citat:
Ja sam 100% siguran da se čovek nije snašao pa sad krivi sve za svoje nevolje. Evo, onaj primer čoveka što može da dobije kredit od 45K. A njegova žena? Zajedno valjda mogu trosoban stan sebi da priušte? Otprilike koliko mogu i ljudi u Ljubljani, naravno za više para.


Ti si 100% promašio. Ja nisam ceo život nezaposlen nego sam izgubio posao kada je počela ova ekonomska kriza i od tada se preživljavam ne pitaj kako, ne znam da ti objasnim i da hoću. Nije moja nezaposlenost uzrok takvoj mnenja niti sam ja jedini koji tako misli. Većina ljudi koje znam deli isto mišljenje sa mnom a to jednostavno zato jer je situacija takva kakvu sam opisao, katastrofalna, a ne zato što tu postoji neka zavera sa moje strane.

Kad uzimaš hipotekarni kredit tj. kada uzmeš kredit pod hipoteku onda ne mogu krediti da se sabiraju nego može samo jedna osoba da uzme kredit i to je uvek onaj sa većom platom. Najviše na 25 godina i do trećine neto plate može da bude mesečna rata.

Citat:
Slovenija baš nije ono što je Srbija sa Beogradom. Ovde većina ljudi ne živi u glavnom gradu. Ogroman broj ljudi radi u Lj, pa posle odu kući, jer eto, imaju svoj auto, a firma plaća putne troškove. Država je tako mala da to mogu da urade. Ne iz Maribora naravno, to je baš na drugom kraju zemlje, ali Kranj, Nova Gorica, Postojna, Litija... mnogo njih radi u Ljubljani, zarade onih 1000 i nešto evra, pa odu kući na selo gde sagrade kuću od dva sprata sa đakuzijem i plazma TVom. Ne izmišljam, ja sam to video. Toliko o vukoj**inama.


Dvojica koji su sa mnom išli u srednju školu morali su da se presele u Ljubljanu jer UKC LJ nije hteo da im plaća putne troškove pa se sad guraju po sobama u Šiški. Ne znam ko još plaća putne troškove. Cene zemljišta su nebeske pa ne znam ko sa platom od 1000€ može da napravi kuću u okolini Ljubljane osim ako to svarno nije neka nedodjija gde treba 5km do prve prodavnice.

U Beogradu živi oko 1,8mil (metro) ljudi a Srbija ima 7,5mil, to je 24% stanovništva u glavnom gradu. Ljubljana ima 550k (metro) stanovnika a država 2mil, to je 27% stanovnišva u glavnom gradu. Slovenija je veoma centralizovana što se može videti i u procentu ulaganja u glavni grad i ostatak države. Sve bitnije manifestacije se održavaju u Ljubljani. Slovenija i Srbija imaju mnogo toga zajedničkog sa tim što sada Srbija ima i Novi Sad koji će da bude novi Beograd Vojvodine a u Sloveniji je Ljubljana i dalje centar sveta.

Citat:
Naravno da neki ljudi žive u bedi, ali situacija nije kao što se ovde pokušava prikazati. Neki ljudi se jednostavno ne snalaze, pa rade za 500-600 evra i čekaju penziju. Isto kao i u Srbiji. Ali ako si mlad, šanse da se probiješ i da zaradiš su mnogo mnogo veće nego u Srbiji. Baš zbog toga mladi ne odlaze "masovno" u inostranstvo. Ja sam upoznao par njih što su otišli malo na Zapad, pa su se onda vratili. Jednostavno, razlika nije tolika da se ne bi hteo vratiti posle godinu-dve. Razlika između Srbije i Slovenije jeste tolika.


Izvini ali ovo je skroz pogrešno, da ne kažem glupo. Ne znam te lično i ne mogu da znam na čemu baziraš svoj stav ali ja sam radio i Lipnici (A), Ingolštadu (DE), Livornu (I) i Dubaju (UAE) i svugde je bolje nego u Sloveniji. To ti kažem iz ličnog iskustva a Lipnica je jedno maltene selo nadomak slovenačke granice na austrijskoj strani. Niko od mojih kolega i rodbine koji su se odselili iz Slovenije se nije vratio niti su se pokajali zbog odlaska. Kada ih pitam kako im je tamo u poredjenju sa Slovenijom, svi kažu da je Slovenija jedna velika vuko*ebina, što naš narod kaže, i da se nikada neće vratiti.

Citat:
Što se tiče stagnacije. U Zagrebu plate možda i jesu kao u Mariboru, pa šta? Zagreb ima oko milion stanovnika i još mnogo drugih faktora zašto život tamo treba da bude dobar. Ali kao zemlja, Slovenija dosta dobro napreduje. 2008. je pretekla Grčku. To je bilo još onda pre krize, sada je Grčka daleko iza. Slovenija nije izložena stranom tržištu u tolikoj meri kao npr. Češka ili Mađarska. Samim tim ima čvršću ekonomiju, što se vidi i kako je prešla preko ove krize. S 1,1% privrednog rasta. A ono privredno čudo Češka sa -4% (tj. u recesiji je)...


Pa šta? Pa Zagreb je u Hrvatskoj koja ima skoro duplo manji BDP nego Slovenija. Slovenija je već u SFRJ odmakla od svih federalnih država, ovde nije bilo ratova i teških posledica rata. Slovenija je članica EU već 7 godina dok Hrvatsku čekaju bar još dve godine do ulaska pa tek onda masovno sisanje EU fondacija za razvoj gradova i regija. Da li je normalno da jedan takav "razvijeni" EU grad ima sličan standard jednom balkanskom gradu? To za mene nije normalno nego je posledica centralizacije i ekonomskog propadanja države. Nekada industrijski centar, danas pustoš. Šta se u Mariboru gradi? U poslednjih 5 godina dobili smo tri stambene zgrade i istočnu obilaznicu prošle godine. Hej čoveče, tek prošle godine, a Ljubljana ima ring road već niz godina.

Što se tiče ekonomije niko živ u Sloveniji ne prognozira bolju budućnost države osim tebe (ne mislim ništa loše) a samo listanjem stranica Finance novina možeš da vidiš kakva je ekonomska budućnost države. Ne trebaju ti Mićo Mrkaić ni drugi ekonomisti. Krajem prošle godine je bila frka oko članka na rtvslo.si kada su objavili statističke podatke prosečne neto plate u Sloveniji koja je iznosila 920€. Pola Slovenije se diglo na noge radi toga, bilo je i uličnih anketa. Jesi gledao TV? Žalostno. Velika je razlika biti siromašan u Sloveniji i u Srbiji.

Naravno u Sloveniji ima dosta bogatih ljudi kao u svakoj državi i ako momak i devojka imaju oboje dobru platu onda je u Sloveniji živeti lepo ali nažalost ti ljudi su u manjini. Slovenija je uvek bila sigurna država skoro bez kriminala, ako neko prati vesti može videti svaki drugi dan neka nova pljačka pošte, prodavnice ili banke. Ljudi su počeli da se sukobljavaju sa policijom radi astronomskih kazni, nikada pre nije to bio slučaj. Država se menja i ljudi isto. Svi su nervozni i samo čekaju da balon pukne pa da počne nova revolucija. Za Maribor kažu u šali da ima više dilera nego narkomana, ovde svako treći prodaje drogu. Niko od stranaca ne doživljava situaciju kao mi što smo ovde rodjeni i živimo ovde ceo život. Isto je kada ja odem dole na odmor na dve sedmice. Meni je lepo jer skupim pare pa idem svaki dan na ćevape, pijem pivo, sve mi je jeftino i poželim da se preselim na jug ali jedna stvar je odmor a druga svakodnevni život. Tako se i ljudi odatle osećaju nenormalno bolje kada dodju ovde ali to je samo privremena euforija.

Ako sam koga uvredio ja se zaista izvinjavam. Nije mi namera da se svadjam ili da forsiram svoje mišljenje. Svako ima pravo da iznese svoj stav, ja se samo ne slažem gore navedenim. Vidim da mnogo ljudi ne samo na ovom forumu nego i na drugim forumima piše samo pozitivne stvari i dosta puta neke stvari preuveličavaju, ja samo želim da pokažem potencialnim imigrantima realnu sliku Slovenije koja nije ni malo lepa. Verujem da vama dole isto tako nije lepo ali koliko sam imao prilike sam da vidim, u Srbiji postoji neko posebno verovanje da je svugde na svetu lepše i bolje nego u Srbiji. I kod ostalih postoji mišljenje da je trava zelenija preko ograde ali u Srbiji je to kao neko pravilo i apsolutna činjenica.
[ tdusko @ 17.03.2010. 09:52 ] @
Najnoviji komentari u ovoj temi jos jednom potvrdjuju da se pogledi na kvalitet zivota razlikuju u zavisnosti gde covek zivi, kolike su mu ambicije i koliko brzo zaboravlja neke stvari.

Nije tesko zakljuciti da je u Austiji bolje nego u Sloveniji kao sto nije tesko zakljuciti da je u Nemackoj bolje nego u Austriji kao sto je i u USA bolje nego u Nemackoj... Medjutim, ako zivite u Srbiji koja ne da stagnira kao sto covek rece za Sloveniju nego nazaduje da nema gde vise onda vam je Slovenija avion! To pokazuju svi parametri i ko god ima prilike da malo cesce ode tamo to zna. Ja sam cesto u Sloveniji i vozim se kolima kojekude i ne mogu da shvatim da neko tamo moze da kuka na puteve i da kaze kako je sve rupa na rupu, zakrpa na zakrpu... Ali u stvari mogu da shvatim, zato sto covek zivi tamo i hoce jos bolje zato sto je verovatno i video bolje, to pozdravljam. Ali ne pozdravljam to da se kaze da ljudi iz Srbije treba da zaobidju Sloveniju zato sto je tamo lose. Naravno ako neko moze da bira izmedju Nemacke i Slovenije verovatno je bolje da ode u DE ali ako ne moze da bira onda treba da otkine ruku svakome ko mu ponudi posao u SLO.

U BG-, NS-u, Vrscu, Indjiji i jos po nekom gradu koji jos uvek mrda radi jedva milion i po ljudi. Ostalih 3-4 miliona u Nisu, Leskovcu, Vranju, Zajacaru, Negotinu, Boru, Smed. Palanci... zivi toliko lose da je to neshvatljivo bilo kome ko ne zivi tamo. Polovina ne radi uopste, znaci prihod NULA, druga polovina radi za 10-15 hiljada! Zamisli, ti ljudi nemaju problem sa leasing kucom vec sa EPS-om, Telekomom, Vodovodom, pekarom... jer ne zna se koliko duguju. I tako, dolazimo do toga da bi bar 2 miliona ljudi jako bilo zadovoljno da se "pati" u SLO.
[ jasamkonj @ 17.03.2010. 12:10 ] @
Naravno ja pričam o onima koji biraju gde će da odu. Ako vam je Slovenija jedina opcija onda OK ali Slovenija je članica EU i emigracija je valjda ista išli vi u SLO ili u DE. Kakva je tu razlika, vi se u oba slučaja selite u EU. Ili se varam? Mada kada neko bira ne znam ko bi izabrao Sloveniju pre Austrije.

Citat:
U BG-, NS-u, Vrscu, Indjiji i jos po nekom gradu koji jos uvek mrda radi jedva milion i po ljudi. Ostalih 3-4 miliona u Nisu, Leskovcu, Vranju, Zajacaru, Negotinu, Boru, Smed. Palanci... zivi toliko lose da je to neshvatljivo bilo kome ko ne zivi tamo. Polovina ne radi uopste, znaci prihod NULA, druga polovina radi za 10-15 hiljada! Zamisli, ti ljudi nemaju problem sa leasing kucom vec sa EPS-om, Telekomom, Vodovodom, pekarom... jer ne zna se koliko duguju. I tako, dolazimo do toga da bi bar 2 miliona ljudi jako bilo zadovoljno da se "pati" u SLO.


Ako ja nemam od čega da platim, ja nemam 600€ od čega da platim dok jedan iz Bora nema 100€ od čega da plati.
[ morihei ueshiba @ 17.03.2010. 14:17 ] @
Citat:
emigracija je valjda ista išli vi u SLO ili u DE.


Nije ista,lakse se dolazi do slovenacke radne dozvole i svega ostalog(priznavanje diplome,prevod vozacke,otvaranje firme,itd)nego do bilo koje druge u Evropi.
A ne poznajem nikog ko bi se izmedju DE I SLO odlucio za SLO,to se nikad nigde nije ni postavljalo kao pitanje.Stvar je samo u tome da je mnogo lakse dokopati se Slovenije,pa onda posle nekog vremena idemo dalje.

Citat:
Ako ja nemam od čega da platim, ja nemam 600€ od čega da platim dok jedan iz Bora nema 100€ od čega da plati.


Da,tacno. Samo,da li si se raspitao koliko slovenacka drzava daje,recimo,preduzetniku pocetniku nepovratnih sredstava da pocne biznis(bilo kakav).Dalje,ako trazis posao koliko znam mozes da refundiras troskove odlaska na razgovor,pa cak i slanja preporucenog pisma sa CV-om(ovde se ogradjujem,meni kao tujcu to nije omoguceno,cak mi drzava otezava na sve moguce nacine,ali su mi slovenci rekli da to funkcionise).Pa,kolika je pomoc sa biroa za nezaposlene itd itd.

I,na kraju,nisam mislio da cu ovo morati da iznesem,ali moj utisak je da Slovenci generalno MRZE svoj posao,jedva cekaju da otaljaju i da zbrisu u gostilnu,ne zele da se pomeraju iz svog mesta da bi radili i ziveli negde drugde.tj,da su prilicno razmazeni sto se toga tice i da zato imaju probleme. Medjutim,njihova drzala je dosta sisala bivsu SFRJ,a bogami se nasisala i od EU(ne kritikujem,bilo im je dozvoljeno i bili su pametni) i na osnovu toga sav onaj prividni standard. Da ne pominjem zestoko iskoriscavanje mahom bosanske radne snage koja im je izgradila skoro kompletnu infrastrukturu za male pare. E,kad je naislo tvrdo nastali su problemi iz kojih se Slovenija nece iscupati dugo-zivi bili pa videli

[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 17.03.2010. u 16:06 GMT+1]
[ Goku7 @ 28.03.2010. 18:50 ] @
Moze li neko da mi kaze sta bi mogao da uradim u vezi dokaza clanstva u nekom udruzenju osim cekanja.
Imam poreklo, imam sva uredna dokumenta, ali mi treba i dokaz da sam visegodisnji clan nekog slovenackog udruzenja.
Nisam clan SAVA-e, niti nekog drugog udruzenja. A "samo" mi to fali.
Pozdrav!
[ madamov @ 28.03.2010. 21:13 ] @
Upišeš kurs slovenačkog jezika, i to se računa u aktivnost.
[ amlap @ 30.03.2010. 07:45 ] @
Tako je. Ako imate u udruženju organizovan takav kurs upiši ga odmah i uz zahtjev za prijem u državljanstvo koji ćeš popuniti u konzulatu priložiš člansku kartu udruženja ( bez obzira koliko si član) i potvrdu da ideš na kurs.
Kod mene je bilo drugačije, udruženje je tek osnovano pa sam priložila pristupnicu za mene, a za ćerku mi nisu tražili iako sam je učlanila.
Rekli su da za nju ne treba jer sam bitna ja, kao tražilac.

[ d0ca @ 14.04.2010. 22:23 ] @
E cao ", hteo bih nesto da te pitam u vezi odlaska u Sloveniju; i zivota tamo. Pa bih zeleo nesto da te pitam kakve sanse imam za odlazak tamo ja kao zubni tehnicar (onaj koji pravi zube) , i/ili moja sestra koja je zavrsila srednju medicinsku, znaci medicinksa sestra ? Ako ne , da ne znas kakva su njihova primanja i da li je moguce normalno ziveti sa tim primanjima, za ove kadrove i da li ima nekih potraznja za istim? Ovde je plata 300-400e za srednji medicinski kadar.
Unapred hvala puno!
Pozdrav!
[ misadjole @ 06.05.2010. 11:40 ] @
ima li posla u Slo za nešto ovako dipl ing saob
[ drstom @ 11.05.2010. 08:26 ] @
potpisujem napisano od gospodina sa nickom jasamkonj....
sve receno je apsolutno tacno
ja sam zdrav.radnik i znam kako je ovde.zapocetnike je lepo u odnosu na srbiju,ali posle par godina shvatite gde se nalazite...shvatite realnost.
preporucujem kolegama ako se vec osmele na korak preseljenja da izaberu neku drugu zemlju,skandinavske zemlje npr.
ovde ne cvetaju ruze ni za najkvalifikovaniji kadar i zivot se moze opisati kao-prezivljavanje.
[ tdjokic @ 11.05.2010. 14:16 ] @
Gledano sa vremenske i geografske distance sticem utisak da je Slovenija presla svoj zenit.

Ja sam tamo otisao mislim 1971 godine, kupio novine u Beogradu, gledao konkurse, prijavio se, dobio posao i otisao. Pre toga imao 1,5 godine radnog staza u Bgd. Mislim da je vec tada poceo lagani pad uspesnosti Slovenije u odnosu na ostale republike. Prost primer - oni su prvi pravili prekidace za sijalice, za elektroinstalacije, a kasnije su se pojavili proizvodjaci i po drugim republikama. Njihova osnovna prednost je bila blizina zapada, poznavanje tehnologije proizvodnje za razne industriske grane, verovatno iz Italije, Austrije, Nemacke. Setite se konfekcije (i tekstilne i kozne), namestaja, Jogi duseka, cipela, bele tehnike itd.

Svakako su i dalje ispred Srbije i svih ostalih republika i pokrajina ali vise nisu jedini. Trzista su svuda otvorena za sve proizvodjace iz sveta, narocito Kine, i sad imamo situaciju da recimo Tiki hoce da prenese proizvodnju (deo nje) u Srbiju a radnici se bune, jer ce ostati bez posla. Njihove plate su tamo prevelike da bi proizvodnja bila konkurentna.

Oni su ranije ostvarili vrlo dobru poziciju ali uglavnom prodajom po Jugoslaviji, sto im se sada sveti.

Glupo je reci, ali ja sam prakticno imao srecu sto sam se razboleo 1991 i vratio 1994 u Beograd, gde sam nekako zivotario do 2005, kad sam ostvario pravu na penziju. Da sam ostao tamo sigurno bih propao u novonastaloj borbi za prezivljavanje kad su se brojne fabrike pozatvarale.
[ nikola1973 @ 30.08.2010. 19:49 ] @
Tema pomalo stara ali uvek evergreen.
Elem, ja sam u Slo 3 godine. Možda će moje iskustvo pomoći nekom. Ja sam od onih koji imaju državljanstvo Slo a živelo sam u Srbiji. Preporučio bih svakom ko želi da se iseli da se prvo raspita kod poslodavca. Preko neta, pa se raspitajte telefonom, možda nekome jezik nije uslov. Ako nađete posao odete na razgovor i iskoristite priliku da nađete stan. Upravo tako sam i ja otišao. Evo nakon 3 godine mogu da kažem da mi se isplatilo. Preselio sam familiju (ženu i dete). Plata mi se u peterostručila u odnosu na Srbiju.

Da nebi izgledala kao bajka a opet vidim i gore jako pesimističke postove, izgleda da je ko se kako snađe, verovatno kao i u Srbiji. Ako radite za minimalac i nije neki život, više životarenje. Istina, onda su plate 500-600 eur. Dve plate u kući pa eto, pristojno da se živi, ajd nek bude skromno (To bi preporučio za one koji u Srbiji gladuju, ne za one koji pristojno žive jer neće osetiti nikakvu dobit od preseljenja a mogu da rizikuju da ako ostanu bez posla nabiju dugove pa su u još većoj buli).

E sad za školovanije, koji pucate na bolji posao. Tako je, računajte na 1000 eura, može i duplo ako ste eksperti i spremni na odricanja. Govorim uopšteno, svaka struka svoje nosi. Ja sam građevinac (inženjer), jezik mi i nije bio neki uslov, rekli su 3 meseca imam da se naučim (do danas ga baš i nisam savladao ali me tolerišu, imam državljanstvo pa nemogu da me ucenjuju tipa ostaćeš bez vize). Znači vi koji pucate više procenite sami gde vam je bolje, ne idite na slepo. A što se uopšteno standarda tiče cene su komunalija veće (voda, struja i ostalo oko 100 eur) stan kako ko nađe. Ja plaćam 40 m2 400 eura u koje su uključeni svi troškovi, svi kažu da sam dobro prošao. Plata 1600-1800 eur za posao pon-pet 7-15h. Žena 700 eur. Recimo da smo mi neki prosek primanja u Sloveniji. U Srbiji sam radio za 300 eura a žena nije imala posao. Cene hrane su iste ili manje nego u Srbiji a cene usluga veće (kafići, ulaznice itd). Procenite sami.
Jedino što bi menjao da sam 3 godine mlađi je da bi prvo još u Srbiji napravio pripreme, dobro naučio jezik, nostrifikaciju, skupio dovoljno novaca da nebrinem prvih 3-4 meseca i onda se preselio. Ovako je bilo prilično stresno.

Da podvučem, ko se snašao u Srbiji, pristojno živi, nema šta da radi u Sloveniji. Ko je na kolenima ko što sam ja bio grebite, bežite koliko vas noge nose.

PS. Doktori se traže, mislim da odmah dobijaju ugovore na više godina. Problem su ti ispiti, nostrifikacija i jezik. Preporuka je da se sve to odradi iz Srbije pa onda bez stresa u Sloveniju. Plate sigurne, dobre, dežurstva se ooooodlično plaćaju (plata pa x3)

[ knyazs @ 30.08.2010. 20:18 ] @
Sve lepo sročeno samo imam jedno pitanje: otkud ti državljanstvo?
[ d0ca @ 30.08.2010. 22:31 ] @
Hvala Nikola1973, na informacijama, trudu i pomoci. A ako mi mozes pomoci i reci kolika je plata za medicinsku sestru/tehnicara.
U domu zdravlja, bolnici, klinici, gde god.... i da li se isplati doci sa tim zanimanjem u sloveniju, i koliko je trazeno?
ovde je plata u Srbiji 300evra.
Hvala ti , poz
[ knyazs @ 30.08.2010. 23:00 ] @
Nikola u građevini, ja u IT... ne znam da ćemo ti baš moći pomoći... :( ne znam zasigurno ali imam jednu prijateljicu koja je radila u Novom Mestu (kao doktorica) i dobijala oko 1100-1400 eura + putne troškove samo što je ona bila doktorica opšte prakse u Srbiji (pa i ovde), za tehničare nisam siguran. Mada su i medicinare sad stisli da im smanje dežurstva... ima i Slovenija dosta ostavština komunizma :) U svakom slučaju, u Ljubljanu ti se ne isplati da dolaziš ako nećeš imati bar 1000 eura plate a sa pozicijom tehničara mislim da je to malo teže + što moraš položiti Slovenšinu... Jbg, bolje da juriš Norvešku (Skandinaviju uopšte) ako želiš napolje a u svakom slučaju ti ostaje Kanada... Jbg, nažalost Evropa nije više što je nekad bila.

Srećno.
[ nikola1973 @ 31.08.2010. 07:57 ] @
knyazs:

Ma državljanstvo mi je po rodu. Slučano sam polu slovenac (po mami) :). Kažem nisam godinama želeo da dolazim u Sloveniju zato što sam znao da nas južnjake drže kao drugu klasu. Eh, sila naterala, ajd mala plata u Srbiji nego 3 firme mi zajedno duguju 2-godinšnju platu, odprilike sve što si štedio godinama.

dOca:

Kolega knyazs je u pravu, nije sjajno, pogotovo posle ove recesije koja traje, imaju viška i njihovih. Moja žena je dipl. uni. tehnolog pa za nju nema posla u struci, bar tu gde smo mi, na moru. Meni se smanjio posao skoro za duplo, nikad neznaš kad ćeš da postaneš višak. Pre recesije nije bio problem naći posao, sada su kod njih već 2 ili 3 velike firme propale, mislim da je 3-4k ljudi ostalo bez posla, plus ostale koje rade racionalizacije pa još odpuštaju, takvih je verovatno više desetina hiljada. Da te neplašim, još uvek se lakše nađe posao nego u Srbiji ali....

Za doktore se slažem sa knyazs. To je ta plata s tim da im se dežurstva dobro plaćaju. Ja poznam dve doktorice, jedna specijalizira i nema dežurstva. Ova druga pa je načelnica kirurgije, ona kad je sezona (recimo avgust, ostali hirurzi na odmorima pa radi puno dežurstva) izađe i do 5000 eura. Kad nema dežurstva plata je oko 2000, govorim bruto sa troškovima prehrane i prevoza.

Za tehničare ne znam, ali znam jednu administratorku u bolnici, pa predpostavljam da ste u rangu. Plata je oko 600 do 800 eura, bez dežurstva sa troškovima, znači minimalac. E sad ta administratorka s dežurstvima je izlazila i do 1300 eura sa troškovima, ali važi kad imaš puno dežurstva, pa subote, pa nedelje i slično.

Da zaključim, ako si imao 300 eur platu u srbiji, ovde kad platiš stanarinu odprilike toliko će da ti ostane, više manje si na istom. Ako ideš ili idete kao par pa delite stan i troškove, pa jedan auto i slično možda može da ti bude i bolje. Mislim da je bolje da se raspitaš kako je u austriji, italiji pa ćeš onda dobiti pravu sliku i odlučiš na koju stranu da guraš.

I da, ja sam došao tako na probu, bez očekivanja i poslodavcima rekao, videću u 2-3 meseca kako će da bude pa ako mi se ne isplati, vraćam se. Da mi je plata bila 800 eur, nebi imao šta da tražim u Slo. Vratio bi se sigurno u Srbiju.




[ danijel84 @ 05.01.2011. 09:18 ] @
[ iva1982 @ 09.01.2011. 10:10 ] @
zdravo, ljudi

Ja sam iz Nisa, zavrsila sam medicinski fakultet. Interesuje me da li postoji jos neko ko bi se prijavio za rad u Sloveniji? Ako je neko ucio jezik moze da mi kaze kolko otprilike vremena treba da savladam osnovni nivo. Cula sam da postoji otvoren konkurs za lekare, pa ukoliko neko ima informaciju o tome da li moze nesto blize da mi kaze?Volela bih da se povezem sa nekim iz Srbije ko hoce da ide tamo. Ovde cekam posao i nerviram se.Zato sam odlucila da pokusam tamo, ali nemam sve informacije gde se to prijavljuje .

Ako neko zna nesto o tome neka javi.Pozdrav

[ Danilope @ 09.01.2011. 11:48 ] @
Cao,
prvi put sam na ovom forumu pa bih zeleo da postavim pitanje u vezi posla u sloveniji.
Ja sam strucnjak za racunare i racunarsku tehnologiju a zena mi je doktor medicie, u Sloveniju smo dosli pre mesec dana, zena pokusava da sredi papire za njenu struku a ja pokusavam da dobijem bilo kakav posao da bi mogi da ostanemo sto duze.

Interesuje me kakve su mi sanse da nadjem bilo kakav posao cak i na gradjvini posto posedujem gradjevinarsko iskustvo,
da li moze neko da me uputi sta da radim i kako da trazim posao?

Da napomenem poslao sam do sada 'bezbroj' mejlova sa svojim CV-jem i molbom na oglase za firme koje traze racunarskog strucnjaka, medjutim niko mi do danas nije odgovorio.

Unapred se zahvaljujem na odgovoru.
[ morihei ueshiba @ 09.01.2011. 14:34 ] @
strucnjak za racunare i racunarsku tehnologiju je prilicno rastegljiv pojam. Ako si tako nesto napisao u CV,nemoj da ocekujes poziv. Drugo,nemoj da cekas da ti odgovore nego ti zovi! Kad posaljes CV,posle 2-3 dana zovi firmu,pitaj da li su dobili itd,interesuj se,probaj da zakazes razgovor.Pre nego sto zoves pogledaj website firme,saznaj nesto o tome cime se bave,budi spreman za razgovor.
To su neki opsti trivijalni pricipi kako se trazi posao. Dalje,moras da znas da imas veoma otezavajucu okolnost sto nemas radne papire i firma mora da se pomuci da ti napravi,a to kosta i dugo traje. Znaci,moras da ih ubedis da si ti bolje resenje od domacih. U svakom slucaju nece ici brzo i nemoj da racunas da ces uspeti da zavrsis sve dok ti ne istekne 90 dana boravka,koliko imas pravo da ostanes kao turista.

Ne znam kako trenutno stvari stoje,ali sudeci po vestima da kompletna gradjevinska operativa u Sloveniji ovih dana odlazi u stecaj,tu su sanse za posao nikakve. Budi obazriv i ne nasedaj na obecanja,nemoj da radis na crno uz obecanje da ce ti srediti radnu dozvolu,mozes da upropastis sebi zivot. Za svaki posao koji ti ponude trazi da ti urade radnu dozvolu i budi u toku sa procedurom (koja inace traje 3-4 meseca).

Poslacu ti na pp adresu agencije za koju sam siguran da su ok,za ove ostale ne znam.
Srecno
[ slavica310 @ 12.01.2011. 13:38 ] @
Nisam citala sve postove na forumu ali cu vam reci neke stvari vezane za Sloveniju.
Ja sam rodjena u Sloveniji i 30 godina sam tamo zivela.

Za sve vas koji zelite da odete tamo radi studija ili posla..Neophodno vam je da naucite jezik. Prosla su vremena stare Jugoslavije kad je svako mogao tamo da se zaposli, bez obzira da li pricao bosanski, makedonski..ili vec neki jezik. Poznavanje jezika vam je uslov, bez toga, mozete se nadati samo karieri pica majstora, koji radi svoj posao i nema kontakt sa ljudima.

Sto se tice papira: ako imate jaku zelju da odete tamo, najkraci put do papira vam je sledeci: naucite jezik, idite tamo na 3 meseca kao turista..(potreban vam je samo pasos), u tom vremenu stvorite kontakte, nadjite poslodavca i uz pomoc njegove garancije da ce vas zaposliti, papiri se brzo sredjuju. Naravno, uvek imate i dovoljno vremena da se zaljubite i udate/ozenite. :)

Plate su razlicite. Sa srednjom skolom u proseku je plata oko 700, 800 evra..naravno ima i onih koji placaju 500, a ima i onih koji placaju 1500, sve zavisi od toga gde ste zaposleni. Strane firme su bolje po tom pitanju jer cesto nude fiksnu platu+stimulaciju.

Sto se samog zivota tamo tice: hrana je skuplja. Za uporedbu: u Srbiji je hleb 40 dinara, tamo je 2 evra. Odeca i obuca je jeftinija. Patike koje sam tamo kupila za 40 evra, ovde su na snizenju bile 6000 dinara, na primer. Troskovi stana su skuplji, kola su jeftinija..na kraju je u principu nekako isto. To sto zaradis potrosis i jedva cekas sledecu platu. Ali je zato zivot mirniji i sigurniji..nije kao u Srbiji-divlji zapad. Tamo se znaju red i disciplina. Zaposleni su zasticeni, da nema plate moze se desiti samo u gradjevini sto je na zalost postalo vec normalno stanje svugde. Ljudi su kulturni, vozaci na cestama postuju propise i pravila, ulice su ciste i bezbedne. Nema ubica, silovatelja, pasa lutalica itd..

Fakulteti su besplatni ako upadnete u redovan studij. Naravno, sve zvisi od vaseg proseka bodova za upis na fakultet. Ako ne upadnete u redovan studij, studirate vanredno, sto se placa. Fakulteti raspisu na primer 120 slobodnih mesta za redovan studij i 80 za vanredan. Cena zavisi od fakulteta.


Ako neko razmislja o ucenju slovenackog jezika, neka me kontaktira na [email protected]. Drzim privatne casove, a i prevodim, ako nekome nekad nesto zatreba.
[ tdjokic @ 12.01.2011. 18:56 ] @
Citat:
slavica310: Sto se samog zivota tamo tice: hrana je skuplja. Za uporedbu: u Srbiji je hleb 40 dinara, tamo je 2 evra. Odeca i obuca je jeftinija. Patike koje sam tamo kupila za 40 evra, ovde su na snizenju bile 6000 dinara, na primer.
Ziveo sam i radio u Sloveniji od 1971 do 1993, sa kracim prekidom, dakle 20-tak godina i na osnovu tvog posta bi se reklo da je tamo i dalje priblizno isto kao pre, osim jezika, koga vise "ne govore svi".

Pohvalno je sto si ovako detaljno opisala tamosnji zivot, da bi ljudi koji razmisljaju o odlasku imali bolji uvid.

Imam samo jednu malu primedbu - oko hrane.

Sigurno je skuplja, ali su trgovine verovatno bolje snabdevene, roba koja moze da se kupi danas je tu i sutra i prekosutra itd. Ovde postoji veliki monopolista pa se istih nekoliko vrsta uvoznih sireva prodaje i u Maxi i u Vero i u jos nekim maloprodajnim sistemima i nema sansi da dobijes nesto izvan toga. Cak i tako los asortiman je podlozan bolesti "danas ima, sutra nema". Kupovao sam na Maxi online 3 puta, sva tri puta je nedostajalo oko 30% porucenih stvari - nestalo, i donesu samo ono sto su imali da ti prodadu.

Vec u ono vreme, pre mog odlasaka iz Slovenije (zbog teske bolesti) si u nekim prodavnicama mogao da kupis 1 jabuku, stavis na automatsku vagu, dobijes listic sa cenom i nosis kuci. Takodje si mogao da kupi i krisku lubenice, sto je ovde nezamislivo, pa ti uvale celu lubenicu za koju se kasnije ispostavi da je zelena ili suvise osusena i slicno.

Posebna tuga je hleb. Ubedjen sam, da se ovde desava neka mucka epskih razmera sa zitom i brasnom, ali niko ne primecuje. Pokusao sam razgovor sa par ljudi oko toga, od aktivnih zemljoradnika pa sve do nekih doktora nauka koji se bave psenicom, ali nisam nista postigao.

Iako smo mi Srbi ponosni na visok kvalitet nase hrane, to vrlo cesto nije tako. Nas hleb se nakon nekoliko sati pretvara u masu slicnu zrncima peska koje zajedno drzi voda i onda pocinje da se roni. U Sloveniji sam cesto komad hleba bez problema konzumirao nekoliko dana. Cuvao ga na suvom i hladnom mestu (ne u frizideru!) i uvek je bio jestiv. Naravno, radi se o polubelim ili crnim ili domacim vrstama, ne o onim belim kao sneg, koju su svuda i uvek varka za oci i zeludac. Par puta sam u beogradskom Merkatoru kupio "bakin hleb", koji se pece u Beogradu, od srpskog brasna, po receptu iz Slovenije i peku ga pekari koji su kao tamo to ucili i nije ni prineti slovenackim domacim i slicnim ne - blistavo - belim hlebovima.
[ slavica310 @ 13.01.2011. 12:59 ] @

Bravo za primedbu oko hrane! Ziva istina!
Prva stvar koju sam primetila kad sam dosla u Srbiju je uprvo hleb. Obisla sam sve moguce pekare, kupovala razlicite vrste hleba i pitala se: da li ovde ima dobrog hleba? kako cu navici na tako nesto?
Ne valja pricati preko hrane, ali moram reci da je hleb u Srbiji uzasan! Dobar je pola sata posle pecenja, a onda ga ne mozes ni seci kako treba, jer pola hleba ostane na stolu u mrvama, a tek sledeci dan ima ukus kartona. Jos najbolji je onaj hleb u kriskama u kesi.
Ne znam u cemu je problem, i ja se pitam..ali da postoji razlika sto se tice hleba i ostale hrane, to stoji.
Osim hleba nedostaju mi i namazi..ovde ima margarin i kremni namaz i to je to. Tamo? od sunke, od paprike, od luka, od jaja, od mesanog povrca, ribe, sira takvog i onakvog, od kukuruza, meksicki, talijanski..ma ne mogu ih nabrojati koliko ih ima. Jos ce neko reci da sam razmazena. :)
Spageti..sta je sa tim??? OOgromnaa razlika u testu...ja sam dobijala nervne slomove kuvajuci spagete..jedan sekund su tvrdi, sledeci sekund prekuvani! Pravilo u vezi testa je sledece: kuva se 7 minuta i to je to. Ovde ih kuvam i po 15 minuta, i nikakvo je! Posle kuvanja, voda je bela i gusta, sto sam prvi put videla ovde u Srbiji. Neobicno!
Sledeca stvar: virsle. Ni jedne virsle nisu istog ukusa na koji sam navikla. Uzasne su. I sta je sa crvenim plasticnim omotom oko njih?? Strasno! Sva sreca pa se mogu svugde naci slovenacke virsle od Perutnine Ptuj. Izvadis, stavis u vodu i jedes, ne skidas onu plastiku uzasnu sa njih i ukus je sasvim drugi.

U pravu si da tamo ne nestaje namirnica. Sva sreca. I uvek ima svega..da li bila sezona za neko povrce ili voce..ili ne. Bogat asortiman proizvoda, razlicitih proizvođaca i razlicitih cena. Pa se moze uvek izabrati najjbolje i najpovoljnije. Sva hrana, domaca i uvozna mora imati certifikat o kvalitetu. Na svakoj deklaraciji pise sastav i odakle potice. To je onaj red o kojem sam pricala. Generalno je sve sredjeno i uredno i znaju se pravila. Kupci su zasticeni sa strane agencije za zastitu potrosaca, ako vec nesto ne bi bilo u redu.

Sve u svemu..ako nekome u Sloveniji nesto nije ok, ako je ostecen na bilo koji nacin, ako su mu uskracena bilo kakva prava, uvek moze da se zali, i ima kome da se zali. Ovde u Srbiji?? Hahah...samo to je dovoljno napisati.
[ gajo2 @ 13.01.2011. 15:14 ] @
Sa druge strane u Srbiji imas sirok izbor jeftinih piva kao Zlatopramen, Becks, Tuborg, kojih ima i u Sloveniji ali su dosta skupi. Pa i Lasko pivo je jeftinije u Srbiji nego u Laskom, a moze se kupiti i crno pivo od pola litre, dok u Sloveniji postoji samo onaj mali 0,33 koji je jos i skup. Mozda ne znaci mnogo drugima, ali ja mnogo vise volim crno pivo nego svetlo...

Druga stvar je vino. Ako kupujes neki jeftini cvicek onda je u redu, ali za nesto kvalitetnije mora da se potrosi i do 10 evra. U susednoj Madjarskoj za 3 evra mozes kupiti veoma kvalitetno vino i to u flasi od 1,5 litara (kupujes direktno od proizvodjaca), a u Sloveniji za isto to vino platis 5+ evra, za flasu od 0,75 l. Nije to u redu, pa obe zemlje su u EU.

U Sloveniji ne mozes kupiti pogacicu sa cvarcima, a vecina ljudi ni ne zna sta je to. Jedan kolega mi je rekao da je on to video na nekoj zurki vatrogasaca u nekom selu, inace se ne moze kupiti u pekari ili prodavnicama.

Pa nemaju ni bufle sa virslom, burek je onaj okruglasti (bosanski) a ne trouglasti (albanski) i nema tako dobar ukus, pljeskavice imaju samo jedan tip, ne mozes birati da li hoces pljeskavicu sa slaninom, sirom... i tesko da mozes naci da se pece na cumuru, a i to kosta cini mi se 10 evra za porciju cevapa. Mada ok, imaju horseburger, toga nema u Srbiji

Hleb u Ljubljani kupujem u pekari za 50 centi, od pola kile. Naravno ima i onih za 2 evra sto u sebi sadrze neke semenke i sta ja znam sta, ali hleb je samo hleb, ne vidim sta tu treba filozofirati. Nije poenta hrane u hlebu vec u onome sto se jede uz hleb.

Mleko je kvalitetnije u Sloveniji, to se bas oseti. Jaja kad kupujes, svako jaje je obelezeno, ima neki svoj broj, puko sam od smeha kad sam video...

Pa jos dobra stvar su oni kroketi i njoki, mislim da to nisam vidjao u Srbiji, a simpaticna su zamena za testo
[ mulaz @ 13.01.2011. 15:43 ] @
^

burek ima da se nadje i onaj okrugao (znaci trouglasti kad se izsece), ali je u srbiji ipak bolji :) A i cena je ~2.50eur :)
Za vina je razlicito... ako znas nekog ko proizvodi, lakse je :)

Meni je vise zanimljivo, kako jedna obicna milka, kupljena recimo u merkatoru ima tri puta losiji ukus od one kupljene u nekoj austrijskoj prodavnici (recimo Muller, kojeg imas i u ljubljani). Naravno ako pogledas jezike na deklaraciji, ona losija, u merkatoru ima recimo SI, HR, SRB, BG, RU, PL, a ona bolja: DE, A, CH, F :))
[ slavica310 @ 13.01.2011. 17:04 ] @
Da, sve su to razlike izmedju dve zemlje koje su tako blizu ali ipak tako daleko u svakom mogucem smislu.

Meni na primer u Srbiji nedostaje hamburger. U Mariboru ga mozes kupiti gde god pozelis, i cudi me da toga ne mogu ovde da nadjem. Isto tako u Sloveniji nema kioska sa brzom hranom gde nude pljeskavice na kakve sam naisla u Srbiji. A i da ima, kostala bi garant 6, 7 eura.

Tacno da ima mleko sasvim drugi ukus, mnogo bolji. Mleko koje je ovde slicno slovenackom i koje ima po meni najbolji ukus je u onom plavom pakovanju, obogaceno sa vitaminima..ne znam kako se zove (a mrzi me da pogledam :).

Nije istina da nema trouglastog bureka..u Mariboru ga ima i dobar je. Jednom sam ga kupila u Mercatoru i bio je tvrd, mogla bih coveka da ubijem njime.
Inace Mercator ne voli. Skup je. Interspar je zakon, a neke stvari kupujem iskljucivo u Hofferu.

U Srbiji mi jako jako nedostaju zemljice. Zemicke-ali ni slucajno nije to to. Kad god se iz Slovenije vracam u Srbiju, ponesem sa sobom sledece: zemljice, dimljeni sir Jost, zaseku (mmmmm), namaze i bučno ulje (ulje od semenki bundeve-bez toga ni jedna salata nije salata ako mene pitate).


Jel ima neko iz Slovenije da zivi u Bg? Volela bih da upoznam nekoga, da vidim da li je samo meni tako tesko ovde. Pre toga sam bila u Ns, i Ns mi je na kozu pisan i obozavam ga, a Bg nikako da prihvatim..ili Bg mene. :)
[ tdjokic @ 13.01.2011. 17:31 ] @
Citat:
gajo2:  ali hleb je samo hleb, ne vidim sta tu treba filozofirati. Nije poenta hrane u hlebu vec u onome sto se jede uz hleb.
Dobro, ovo je sad off topic, ali ipak da kazem(o) svoje.

Nije to nikakvo filozofiranje. Ja sam "mlad" (68 punih) i jako osetljivog stomaka, meni ne moras verovati, ali moja keva, koja ima 91, koja je odrasla na selu i dugo, dugo nije znala sta je krevet (spavalo se na podu, na nekoj pletenoj prostirci od rogozine(?)), koja je prezivela nekoliko ratova i rezima i moze da jede apsolutno sve zivo, i kad ti ona kaze da nesto ne valja, onda to vrlo verovatno ne valja!

Ovde vise ni zemljoradnik u mlinu ne dobije nazad samleveno svoje zito, nego odnese zito, istog trenutka dobije brasno i ide kuci. Po svemu sudeci, neko je ovde organizovao mlevenje na neki specifican nacin, ja se u to ne razumem, ali bilo koje pecivo, iz bilo koje pekare da uzmes, ima slicne osobine. Slovenacki hleb ima dugacke "molekule", testo je kao vlazno, zilavo, hleb se ne mrvi i ne raspada vrlo dugo, a ovo u Srbiji ima slicne osobine samo ako mu dodadu neku masnocu ili mleko. Bas pred Bozic se rasprodale kifle koje obicno jedem (te su sa mlekom ili necim slicnim) i mogu da se gutaju i "nabavljac" je kupio neke druge, "daj sta das", koje su ocigledno bile brasno + voda + kvasac i one su uskoro bile gomila mrvica.

Jeste vasno sta se jede uz hleb ali je hleb ipak osnova ishrane i ako on ne valja onda ti je ishrana ozbiljno ugrozena. Naravno, ljudi imaju veoma razlicite zeludce, jedan ne moze da smisli ono sto drugi jede stalno, u neogranicenim kolicinama. Moj pokojni otac nije mogao da zamisli obrok bez neceg corbastog a ja jedem sto tvrdju, sto suvlju, sto peceniju hranu, a bili smo i razlicitih karaktera i sklonosti.
[ gajo2 @ 13.01.2011. 21:18 ] @
Citat:
slavica310: Jel ima neko iz Slovenije da zivi u Bg? Volela bih da upoznam nekoga, da vidim da li je samo meni tako tesko ovde. Pre toga sam bila u Ns, i Ns mi je na kozu pisan i obozavam ga, a Bg nikako da prihvatim..ili Bg mene. :)
Imas neko drustvo Slovenaca u Beogradu, potrazi ovde na forumu.
[ slavica310 @ 14.01.2011. 13:28 ] @
Ma znam za Drustvo Slovenaca u Bg...ali to je preozbiljno za mene. Clanarina, pa neke ozbiljne akcije u Srbiji..sve je ono po protokolu..
[ tdjokic @ 14.01.2011. 14:19 ] @
Pa evo, upoznala si nas Ima nas 3 vrste - jedni pate sto ne mogu da odu tamo, drugi pate sto su morali da se vrate ovamo a treci, kao gajo2, nam se slatko smeju i malo nas zezaju

Ne zameri na indiskreciji - da li si se ti vratila svojom voljom ili silom prilika (licne stvari, porodicne stvari, posao)? Ja se debelo kajem sto sam se vratio, lepo sam mogao tamo da otvorim jednog svezijeg zimskog dana prozor pored kreveta i da zaspim belim vecitim snom a ne da se ovde cimam sa svacim, ali sad kad sam vec ovde, ne da mi inat da se predam bez borbe. Prvo su me moji Srbi bombardovali dok sam bio u Sloveniji a onda sam se vratio ovamo pa su me Slovenci bombardovali za vreme NATO bombardovanja, uzivancija!
[ slavica310 @ 15.01.2011. 01:34 ] @
Ja ne pripadam ni jednoj od navedenih grupa. :)

Rodjena sam u Mariboru i zivela sam tamo do pre dve godine. Imala sam dobar posao, ali loseg gazdu. Dala sam otkaz i nekoliko meseci kasnije sobila sam ponudu da radim u Novom sadu, da vodim jednju manju firmu. Prihvatila sam bez razmisljanja, jer mi je Novi sad najomiljeniji grad na celom svetu. I tako sam ja zivela u gradu kojeg obozavam, primala lepu platu, iznajmila divan stan i uzivala maksimalno. Medjutim..snovi vezani za firmu i ambicije, nisu se poklapali sa realnoscu. Posao koji je u Sloveniji cvetao, ovde nije bio ni malo profitabilan. Drugaciji ljudi, drugi mentalitet, pa pretnje od ljudi koji su se osecali ugrozenima zbog konkurencije..klasika uglavnom. Pukao posao a ja sam se preselila u Beograd, jer sam u medjuvremenu upoznala decka koji je iz Bg.

I sad..sad zivimo zajedno, krpimo nekako iz meseca u mesec, ja sam nezaposlena..jer ko ce mene da zaposli-strani sam drzavljanin. Dok svi jure strane papire, ja bih srpske..jer su mi oni temelj da ovde nadjem zaposlenje. A to je misij nemoguce..dobiti vizu, boravisnu ili radnu. Nisam prijavljena..jer to ne mogu bez nekog osnova..ma..komplikacije. A da mi papiri budu razlog za udaju, to ne zelim. Necu da mi birokracija kvari nesto tako bitno i lepo. :)

Radim na crno, kad se pojavi neka sansa. Prevodim, jer odlicno znam i slovenacki i engleski jezik, trudim se da ostvarim sto vise kontakata..mada za pola godine koliko sam ovde..cini se da nema napredka. Bar ne finansijskog. Pored svega se borim da naviknem na grad koji mi nije ni malo blizu, ceznem za Novim sadom, i tesim sebe da ce biti bolje jednog dana. Ubija me finansijska nesigurnost, pogotovo zato jer zbog toga ne mogu razmisljati o detetu. Imam 32 godine i zivim kao klinka kojoj pomaze mama, kad nema za hleb. Eto. :)

Ali..uvek sam optimista, tako treba zar ne?
[ tdjokic @ 15.01.2011. 02:33 ] @
Uh, gadno. A da li bi decko mozda voleo da zivi u Sloveniji? Bojim se, da ovde jos dugo nece biti OK.
[ slavica310 @ 15.01.2011. 12:34 ] @
Bez znanja slovenackog jezika, on nema sta da trazi tamo. Mozes misliti kako bi se on osecao nekoristno tamo. Ja bih radila, on ne. Ne zna jezik, ne zna ljudi.. razmisljali smo mi o svemu, preucili sve opcije i za sad smo tu..do kad cemo tako, videcemo. Prepustamo se. Moja zelja je da se vratim u Novi sad. Tamo je moj dom, ne u Sloveniji. :)
[ tdjokic @ 15.01.2011. 18:19 ] @
Citat:
slavica310:  Moja zelja je da se vratim u Novi sad. Tamo je moj dom, ne u Sloveniji. :)
Nadajmo se, da ce ti se zelja ostvariti.

Cudno je to sa dokumentima - ja bih hladno tvrdio da ti je ta firma iz N.Sada obezbedila vizu za rad kod njih. Doduse, to je podrucje koje slabo poznajem, koje je novo, ali imam i licno iskustvo po tom pitanju i to jos od ranije KAD JOS NIKO NIJE NI SANJAO DA CE SFRJ PUCI.

Godine 1977 sam se vratio prvi put iz Slovenije u Beograd, tada svojom voljom, na nagovor majke i brata. Tamo dao otkaz, ovde nisam imao nista obezbedjeno po pitanju zaposlenja, ali sam imao zagarantovano bivaliste kod roditelja u kuci. Ubrzo odem da se prijavim na toj adresi, ne secam se vise da li sam isao direktno u policiju ili opstinu, ispunim obrazac i hop - sluzbenik odbije da me prijavi u Beogradu, iako je sve zajedno jos bilo jedna drzava. Kaze "Morate da idete kod sefa, pa ako on odobri, onda moze." Auuu, bog te mazo, znaci ako me ne prijave onda moram da se vratim u Novu Goricu, gde vise nemam nikoga i nista? Jesu li ovi ljudi ludi?

Odem kod sefa, koji je po intelektualnom nivou ipak iznad onih na salterima, lepo pozdravim, objasnim zasto sam dosao, on mi postavi par pitanja oko zaposlenja, ja mu objasnim da cu traziti, i on crvenim flomasterom napise na onom obrascu "Prijaviti!" i tako me ipak prijave na moju nekadasnju adresu u Beogradu. Nakon nesto vise od 8 meseci bezuspesnog trazenja zaposlenja vratio sam se u Sloveniju i tamo ostao do 1993.
[ slavica310 @ 17.01.2011. 11:31 ] @
Ma sa dokumentima nije nigde komplikovanije nego ovde. Da bi imao tekuci racun treba ti adresa, da bi imao adresu/boravisnu ili radnu vizu, treba ti zaposlenje...da bi te neko zaposlio moras imati i adresu i tekuci racun..sve u krug, a resenja nema.

P.s. Ako neko nesto zna o tome, neka mi slobodno da neki savet. (samo mi nemojte reci da se udam) :)

[ knyazs @ 17.01.2011. 11:45 ] @
Pa to je bar lako u zemlji Srbiji, samo moraš naći kome da platiš ;)
[ tdjokic @ 17.01.2011. 18:19 ] @
Ovih dana sam pregledao "tone" sajtova raznih banaka u Srbiji, trazio sam nesto specificno za mene, pa sam primetio negde i otvaranje racuna za nerezidente, dakle strance. Na brzinu sam nasao samo ovo http://www.alphabankserbia.com...IDENT%20-%20FIZICKO%20LICE.pdf pa pogledaj, mozda ti pomogne. Neko bivaliste moras imati, valjda privremeno, pa onda redom napred.
[ morihei ueshiba @ 17.01.2011. 19:51 ] @
@slavica310

Poslao sam ti pp
[ slavica310 @ 17.01.2011. 21:42 ] @
Tomislave:
Hvala ali taj racun vec imam otvoren, to je devizni racun, ne treba cak ni boraviste ni nista, samo pasos. Problem je sto taj racun nije kao svaki drugi, mozes samo primiti novac, ali niko u Srbiji ne vrsi ispatu u eurima, valjda je taj proces za sve firme komplikovaniji, pa svako to izbegava. Jer naravno...za svaki potez ovde, potrebna je tona papira, bespotrebnih...ali valjda svaki taj nepotrebni papir oznacava svaku nepotrebnu osobu u javnoj upravi, koja ne radi nista, prima platu i ispija kaficu u kancelariji...sve sto treba da radi je to da svakome ko dodje trazi papir koji doticni nema. :)) Malo sale..ali je ipak to ziva istina.
[ tdjokic @ 18.01.2011. 01:42 ] @
Citat:
slavica310: Malo sale..ali je ipak to ziva istina.
Eh, da je malo, nego nas rasturise zive njihovim "salama" godinama vec. A tacno je. I sve je tako podeseno da se svi kriju iza nekih papira, potvrda, uverenja i slicno. Nema razmisljanja, nema logike, samo crno belo. Dolazi kod mene sluzbenik suda da mi overi ovlascenje za kolegu iz Ljubljane koji tamo podize penziju i salje je ovamo. Istovremeno moram poslati i potvrdu da sam ziv ali ono ovlascenje ne moze da dokaze sluzbeniku u opstini da sam ja ziv nego on salje terensku sluzbenicu opet kod mene da dodje da vidi da li sam ziv! Sto znaci mogao bi kod mene u poseti biti i predsednik drzave i mogla bi izaci u novinama slika kako se rukujem sa njim ali onome u opstini to ne vazi jer "zakon propisuje da sluzbenica izadje na teren i uvidom u licnu kartu i licnim prisustvom gradjanina utvrdi da je doticni ziv i o tome sacini izvestaj i dostavi ga opsitnskom organu koji izdaje potvrdu o zivotu" E, tek tad si ziv! Njegovo velicanstvo komad papira je jos uvek neprikosnoveno pred zakonom, bar kod nas.
[ gajo2 @ 21.01.2011. 08:40 ] @
To pravilo je donošeno zato što gomile ljudi ne prijavljuju smrt svojih roditelja nego nastavljaju da primaju njihove penzije.
[ slavica310 @ 21.01.2011. 10:30 ] @
Ma nije to pravilo (pogotovo ne doneseno iz navedenog razloga-mada i toga ima) nego jednostavno situacija opsteg haosa..tapkanje u mestu bez napredka, pokrice za poteze rukovodecih, stari sistemi rada (ako se to moze nazvati radom) itd...
[ tdjokic @ 21.01.2011. 10:53 ] @
Citat:
gajo2: To pravilo je donošeno zato što gomile ljudi ne prijavljuju smrt svojih roditelja nego nastavljaju da primaju njihove penzije.
Nisi me razumeo. Nisam ja protiv tog pravila, uredno i disciplinovano im saljem krajem oktobra / pocetkom novembra potvrdu o zivotu, jer treba da stigne do kraja novembra za sledecu godinu.

Problem je, sto ti u kucu VEC DODJE jedan sluzbenik, da overi ovlascenje ZA ISTU STVAR - PRIMANJE PENZIJE, iz institucije viseg ranga od opstine - suda, koji dolazi tek kad odobri predsednik suda a na osnovu ranije predate zvanicne molbe na prijemnom odeljenju suda, gde se molba zavodi i na nasoj kopiji overi da je primljena, dakle nikakvo zezanje nego nesto najozbiljnije sto ova administracija zna da uradi.

E, a posle taj dokument ne moze da ubedi onoga tamo u opstini, koji mozda ima nizu administrativnu skolu, da je "doticni" ziv nego salje nekog ko mu se nadje pri ruci da dodje da me vidi, nekog jadnika bez veze i tako ispada da ta boranija ne veruje Sudu Srbije!? Jednom je poslao moju majku u Mesnu zajednicu (Krajevna skupnost?) da tamo nadje nekog slobodnog sluzbenika da skokne do nas, "da me vidi" a tamo - Mesna zajednica ukinuta!!!!!! Da li me sada razumes koji su to nivoi (ne)odgovornosti i prose......a, ali glavno je da oni glume vlast i velike frajere. Nudili smo da odu 2 svedoka da im kazu da sam ziv, jok, mora kako je neko nekad naredio i bog! U sustini boli njih briga da li sam ja ziv, oni samo brinu da je forma ispunjena i amin, da postoji onaj propisani papir i to je sve. Pre II svetskog rata smo navodno imali notare, sada ih Slovenija i Hrvatska imaju vec dugo a Srbija ce ih tek ove godine ponovo uvesti, ako bog da zdravlja i sloge!

A ima toga i u Sloveniji. Ovlascenje fizickom licu iz Ljubljane da moze da podize moju penziju i salje mi je preko banke je moralo da se napise, overi kod moje kuce od strane suda, zatim se nosi na overu u jos jedan sud - medjunarodna overa Apostile(?), pa najzad na prevodjenje kod OVLASCENOG SUDSKOG PREVODIOCA i onda se salje tamo njima. Sada, kad su se drzave najzad sporazumele oko socijalnih pitanja i kad ZPIZ (slovenacki FPIO) moze da mi salje penziju direktno ovamo ja sam bio ubedjen da ce opet traziti opoziv tog ovlascenja overen od suda i ostale kerefeke, ali jok - ovoga puta je bio dovoljan samo moj dopis i kao "nemojte vise da saljete ovlascenom licu u Ljubljani nego meni u banku xxx, na racun yyyy" i gotovo, poslali pare! Meni je to svakako lakse, ali nisu dosledni, jednom traze gomilu formalnosti, koje usput budi receno i kostaju prilicno a drugi put to rese "levom rukom".

Cudni su putevi gospodnji a tek birokratski! :-)
[ Dobri clan @ 22.01.2011. 21:01 ] @
Pozdrav !

Video sam da je postavljac teme bio zainteresovan za rad u Sloveniji
a posto sam i ja zainteresovan za rad u Sloveniji, zeleo bih od ucesnika
da mi daju savet i uput kako otici na rad u Sloveniju.
Po struci sam elektrozavarivac i bravar. Hvala .


[ casperpro @ 03.08.2011. 16:27 ] @
Pozdrav svima


da li neko moze da mi pomogne kome da se obratim za pronalazenje posla u sloveniji.

Posto u ovoj slepackoj zemlji ne mogu da nadjem posao kao masinski inzenjer, potrazio bih negde u inostranstvu, pa ako neko ima neki kontakt ili link gde bih mogao da potrazim, bio bih zahvalan.

Pored vise masinske koju sam zavrsio, isao sam i u srednju elektrotehnicku skolu, a dosta dugo sam trenirao vaterpolo i sada radim kao vaterpolo trener na jednom bazenu u Beogradu.

Tako da ako iko ima ideju gde bih mogao da se zaposlim u inostranstvu sa ovim kvalifikacijama, molio bih da mi pomogne


Pozdrav
[ knyazs @ 03.08.2011. 20:40 ] @
Ne bih da zvučim pesimistički, ali Evropa ima tako stroge zakone što se tiče stranaca iz ne-EU zemalja da je skoro nezamislivo dobiti posao. Osim ako nemaš neku veštinu koja je jako, jako tražena i da ne može da se nađe u EU, onda i imaš šanse, ovako... Ja imam diplomu ETF iz oblasti IT-ja i jedva sam dobio posao i u Sloveniji... za ostale zemlje ni ne pitaj.

Ako zaista želiš da odeš i Srbije, razmisli o odlasku preko bare - jednostavno, lakše je srediti papire.

Pozzz
[ casperpro @ 03.08.2011. 22:17 ] @
nemam pojma, malo je daleko, zbog matoraca mi je bedak, ovako sovenija-auto put- za cas posla sam u Bg
[ knyazs @ 03.08.2011. 22:29 ] @
Nije frka ako možeš naći posao... vremena su teška svuda i onda svi pokušavaju da štite "svoje"... Da bi tebe Slovenac zaposlio, on mora na zavodu za zapošljavanje da podnese zahtev, onda oni prvo gledaju na svom zavodu da li ima takvih i ako nema tek onda ti možeš dobiti posao... Znači, ako znaš nešto što se traži, možeš doći.

Naravno, ima i začkoljica: ako nisi "high-skilled" onda za radnu dozvolu čekaš 2 meseca + 1 mesec za vizu...

Jbg, dobro poznajem sve zakone u SLO, zato ti i kažem da pališ preko. Razmisli šta ti želiš..
[ morihei ueshiba @ 04.08.2011. 11:32 ] @
@casperpro
pogledaj ovo,stavio sam pre neki dan:
http://www.elitesecurity.org/t428531-0#2920492
ako bas hoces u Sloveniju prelistaj ove oglase na http://www.kariera.si/Zaposleni/Oglasi/ ,napisi CV i posalji na adrese gde smatras da zadovoljavas uslove. Napisi ga na srpskom,ko bude hteo da se cima oko tvoje radne dozvole ionako zna da ne govoris slovenacki.Ko zna,mozda nesto i upali.
Citat:
nemam pojma, malo je daleko, zbog matoraca mi je bedak, ovako sovenija-auto put- za cas posla sam u Bg

Na ovaj uslov odmah zaboravi ako zelis da palis napolje. Ili ides ili ostajes,nema trece.Ti jos nisi ni otisao,a vec bi da se vracas.
[ knyazs @ 04.08.2011. 12:33 ] @
Ja bi samo da dodam još jedan sajt: www.mojedelo.com.

Citat:
Na ovaj uslov odmah zaboravi ako zelis da palis napolje. Ili ides ili ostajes,nema trece.Ti jos nisi ni otisao,a vec bi da se vracas.


Slažem se u potpunosti - svaka čast na tvrdnji. I ja sam mislio blizu, brzo se dođe,... pa dođem 2x godišnje. Što kaže ona reklama: "ili jesi ili nisi", tako je i sa ovim. Posle skoro 3 godine u Sloveniji shvatio sam da je apsolutno svejedno gde si (fizički), jednostavno moraš sebe da "pronađeš" u nekoj zemlji tako da trebaš prestati gledati blizinu zemlje nego gledaj stvari koje su tebi bitne.

Pozzz
[ mihaleks @ 18.12.2011. 16:24 ] @
Ajmo ljudi malo da osvezimo temu, ima li sta novo u vezi Slovenije, da li je neko otisao da radi? Pozdrav svima koji prate temu.
[ Nemanja @ 20.12.2011. 13:57 ] @
Slovenija je bila aktuelna pre nekoliko godina kada si jedino tamo mogao otici sa nesto jednostavnijim postupkom za vizu. Sada je Austrija pojednostavila taj proces za kvalifikovanu radnu snagu, Nemacka se sprema da to isto ucini, tako da nemoj gubiti vreme sa SLO.
[ mihaleks @ 20.12.2011. 17:30 ] @
Vidi ovako. Ja sam jos uvek u Srbiji i imam slovenacki pasos. Sta to znaci mislim da znas i sam, da ne objasnjavam sta je sve lakse sa tim u Slo. Posto vidim da si ti u Austriji tebi je lako i ne moras mnogo da se trudis da odes bilo gde jer verovatno to i ne treba da uradis. Ako imas neko poznanstvo preko kog bih mogao da zaposlim zenu u Austriji kao medicinsku sestru onda imas pravo da kazes da je Slovenija gubljenje vremena, u suprotnom nemas i apsolutno se ne slazem sa tim da je gubljenje vremena. Gubljenje vremena je zivot u Srbiji a sve osim toga je bolje.
[ knyazs @ 20.12.2011. 20:20 ] @
Mihaleks, moraš probati određene stvari da bi mogao da pričaš o njima. Ja poznajem Nemanju i otprilike mi je jasno šta on misli sa time što je rekao a to je da ukoliko želiš sebi da stvoriš neki život, moraš gledati dalje od Slovenije jer se i Slovenci žale da im nije dobro kao pre i dosta njih radi van Slovenije, najčešće u Austriji.

I ja sam mislio baš tako kao i ti dok nisam "proživeo" neko vreme u Sloveniji. E kad proživiš onda možeš da pričaš. A ja ti kažem da Slovenija jeste bolja od Srbije ali još uvek dosta daleko od zemalja zapadne Evrope, naročito Nemačke - veliki porezi, skupe kuće/stanovi, glomazan državni aparat kao i "zatvorenost" Slovenije prema stranom kapitalu su stvari koje Sloveniju koče da bude mnogo privlačnija zemlja. Pričaju da su kapitalistička zemlja ali su realno više u socijalizmu. Što bi rekla jedna moja komšinica - smrdi na Balkan. Poznajem dosta ljudi koji su došli u Sloveniju sa velikim očekivanjima i koji su posle izvesnog vremena promenili mišljenje. I ja sam jedan od tih ljudi...

Moj savet ti je da ukoliko već imaš Slovenački pasoš, probaš da tražiš posao u drugim zemljama EU jer ti je tržište otvoreno za sve zemlje EU + Švicu + Norvešku (čini mi se). Ne treba ti nikakvo poznanstvo i veza za traženje posla - jednostavno se ti i žena javite na poslove za koje ste kvalifikovani i sigurno će nešto iskrsnuti, pogotovo u zdravstvu.

Ako te još nešto zanima, slobodno pitaj.

Puno pozdrava,
[ mihaleks @ 20.12.2011. 20:37 ] @
E super, konacno neki sagovornik sa konkretnim argumentima! :)
Vidi, lepo je o necemu razmisljati ali put do realizacije je jakooo dalek a da je jednostavno, veruj mi daleko je od toga.
Tacno jeste da sa slo pasosem mozes i u Norvesku ali.....
Cak i za medicinara treba jako puno srece, vremena, para da ne govorim da bi samo pokusao a kamoli dobio posao iako je medicina deficitarna u Norveskoj.
Da ne davim ali bez 5000e ne vredi ni razmisljati.
http://www.elitesecurity.org/t282324-97#3015439
Slovenija jeste bila i ostace bolja od Srbije. Ne postoji raj na zemlji pa tako nije ni Slovenija. Da je losa ni ti ne bi bio tamo, verovatno bi vec otisao odatle. Da je Srbija dobra ne bi ni otisao odavde. Problem Srbije je zaposlenje, kao i svuda ali ovde vec jako izrazen. Pravo je cudo kad oboje rade u porodici. U Sloveniji barem mozes da nadjes posao i radis, za razliku od Srbije. U Sloveniji barem cene coveka koji hoce da radi, sto u Srbiji nikad nece biti. To sto se oni zale to nije nista novo. Pa 95% nasih sto zive napolju kukaju, a ustvari jako mali broj lose zivi. Mi smo prosto narod kome je u krvi da kuka. Evo pogledaj Madjare, pa oni kukaju cak vise od Srba. Ovi Slovenci sto rade u Austriji rade iz dva razloga, blizu je i veca je plata. Svi uvek idu ka boljem, ne ka losijem.
E sad pitanje, sta si ti ocekivao od SLO i sta ti to licno smeta?
Da li planiras negde dalje?
Posto vidim da cepas C# i slicne jezike, sa tom platom koju imas tamo mozes lepo da zivis (drugar se isto bavi programiranjem u Ljubljani).
Nego imas li za mene neki savet vezano za C#, Visual Studio i .net posto sam poceo da se bavim time, na sta da obratim paznju, neke smernice za ucenje i slicno? Pozdrav i drago mi ja da smo procaskali!

[ knyazs @ 20.12.2011. 21:14 ] @
Dosta puta u životu neki put zna biti jaaako dalek ali kako su stari Kinezi rekli: "I naduži put počinje prvim korakom". Time što imaš EU pasoš, otvorena su ti mnoga vrata koja su ostalima bez EU pasoša zatvorena i zablindirana, zapamti to.

Ljudi moraju da shvate da se već dugo vremena ni u Srbiji a posebno napolju, ne živi kao u vreme komunizma. Poznajem i previše ljudi koji sede kući i kukaju kako nema posla i kako se ne može ništa naći a nisu ni probali da pomole glavu, procunjaju, raspituju se, traže, prevrću, rove da nađu neki posao (čast izuzecima). Jednostavno, radnici se trenutno u svetu tretiraju kao "roba" koja traži svoga "kupca". Znači, neće niko živ da te kupi samo zato što stojiš na polici, već moraš malo i da se izreklamiraš, da privučeš kupca.

U pravu si što se tiče toga da nije lako naći posao, ali sa druge strane nije toliko ni teško, pogotovo i današnje vreme. Šta ti je potrebno:

- Napraviti dobar CV. To je prvi kontakt tebe i poslodavca i ako tu omaneš, džaba ti sve. Infostud - pogledaj savete za pisanje CV-ja;

- Biti upućen i primećen. Živeo internet, forumi i gastarbajteri. Jednostavno, moraš biti uporan u čitanju foruma, traženju odgovora na konkretna pitanja, raspitivanja kod drugih ljudi i traženja kontakata / preporuka. Primer, žena ti je doktor / medicinska sestra - tražiš ljude po netu koji rade u željenoj zemlji, oni najbolje znaju kakva je situacija u njihovom sektoru, znaju "cake" za dobijanje posla, gde konkurisati,...

- Biti uporan! To je možda i najvažnije od svega. Iako pošalješ CV na 1000 adresa i ne dobiješ niti jedan odgovor - ne odustaj. Što bi rekao jedan moj dobar prijatelj - "Ne j*be lep nego uporan" :) Nastavi da šalješ CV i dalje i u isto vreme pokušaj da razmisliš zašto ne dobijaš posao (tržište zasićeno tim kadrom, nemaš neke kvalifikacije,...) i onda probaš to da popraviš - konkurišeš u drugom gradu, napraviš neki certifikat,...

A da te malo popravim:

Citat:
Da ne davim ali bez 5000e ne vredi ni razmisljati.

Nije baš tako. Ukoliko teko vidi u tebi potencijal, platiće ti i dolazak i smeštaj neko vreme i učenje jezika ako treba, samo se moraš "prodati".

Citat:
Slovenija jeste bila i ostace bolja od Srbije.

Nada umire poslednja ;) Ja se sve nadam boljem u Srbiji ali izgleda da nema vajde...

Citat:
Da je losa ni ti ne bi bio tamo, verovatno bi vec otisao odatle. Da je Srbija dobra ne bi ni otisao odavde.

Istina je sve mada radim na tome da poboljšam svoj CV i probam negde drugo da tražim svoju sreću :)

Citat:
U Sloveniji barem mozes da nadjes posao i radis, za razliku od Srbije.

Mislim da nemaš dovoljno iskustva da pričaš o ovome. Jeste lakše naći posao u odnosu na Srbiju, ali kad "proživiš" malo Sloveniju shvatiš. Imam jednog prijatelja koji je došao da studira u LJ nakon Berlina i Beča i bio je ovde pola godine u nadi da će naći neki posao da može da plaća stan... ni na nošenju džakova nije našao posao iako ima papire da može da radi. I nije jedini od kojeg sam čuo istu priču. Na kraju se vratio u Austriju (Grac) i našao posao u Meku za par dana... Plus, i ti što nađu posao u SLO, da li znaš koliko su plaćeni? Trgovkinje i ostala fizikalija 600-800 eura. Zvuči ti puno? E pa za Sloveniju je do prag preživljavanja, osim ako nemaš smeštaj. Toliko o lakšem nalaženju posla

Citat:
U Sloveniji barem cene coveka koji hoce da radi, sto u Srbiji nikad nece biti.

Sve zavisi koliko im značiš. I mislim da bi te sada ispreskakali radnici građevinskog preduzeća Vegrad koji su ostali bez neisplaćenih 9 plata.

Citat:
E sad pitanje, sta si ti ocekivao od SLO i sta ti to licno smeta?

Od Slovenije sam očekivao da će mi pružiti mogućnost da obezbedim normalan život sebi i svojoj porodici i donekle se to i ispunilo ali sa trenutnim porezima (koji nakon 1700 bruto plate prelaze sa 33% na skoro 45%) i cenama nekretnina koje su veće i od Beča (gde je plata bar 2x veća) ne vidim šansu da sebi obezbedim krov nad glavom ovde. Zato i idem dalje...

Citat:
Nego imas li za mene neki savet vezano za C#, Visual Studio i .net posto sam poceo da se bavim time, na sta da obratim paznju, neke smernice za ucenje i slicno?

Piši mi na PP da ne gnjavimo ljude sa offtopic temom


Naravno, sve gore izloženo je moje viđenje stvari i znam da ima ljudi koji se neće složiti samnom ali eto ja to tako vidim. I naravno da Slovenija ima i dosta pozitivnih stvari kao što su lepota zemlje, blizina planina i mora, uređenost, čistoća, zdravije tržište i konkurencija (trgovine recimo),... i još dosta toga tako da će se nekome veoma svideti da živi i radi u Sloveniji.

Pozzz i nadam se da sam barem nekom pomogao.
[ Nemanja @ 21.12.2011. 06:02 ] @
Citat:
mihaleks: Posto vidim da si ti u Austriji tebi je lako i ne moras mnogo da se trudis da odes bilo gde jer verovatno to i ne treba da uradis. Ako imas neko poznanstvo preko kog bih mogao da zaposlim zenu u Austriji kao medicinsku sestru onda imas pravo da kazes da je Slovenija gubljenje vremena, u suprotnom nemas i apsolutno se ne slazem sa tim da je gubljenje vremena.


Vidi ... Ti si temu otvorio 2009. Od 2009 ja sam otisao iz Srbije u Sloveniju, i iz Slovenije u Austriju, i to sa nasim, srpskim pasosem ... A ti jos uvek trazis savet. Ti ni ne trazis savet, nego nekoga da ti da reci ohrabrenja i podrske i aminuje tvoje zelje kao sto je Miljan uradio. Ili trazis vezu da ti neko zaposli zenu. Sa takvim stavom i trazenjem veza niko nije otisao napolje.
[ knyazs @ 21.12.2011. 08:02 ] @
Zaista je čovek otvorio temu... nisam ni skapirao. Pa za taj period od 2-3 godine ljudi završe više škole a ne da nauče tamo neki jezik, naprave neki certifikat i sl. :) Nekada je problem u ljudima što ustvari ne znaju šta i gde žele biti u životu pa na kraju ne (u)rade ništa.

Da bi dobio neke korisne informacije od ljudi, moraš da budeš malo agilniji i da Ti "juriš" ljude i da se raspituješ, ne da otvoriš temu na forumu i čekaš da neko nešto napiše. Ja sam dosta stvari o nekim zemljama saznao čitajući blogove nekih ljudi i potom ih kontaktirajući, tipa: "Čitao sam blog ali bih te još nešto pitao, ako imaš vremena... izvinjavam se... ako možeš da mi kažeš...". Na takav način sam saznao dosta korisnih informacija i o Norveškoj i o Švajcarskoj, znači od ljudi koji žive i rade tamo i poznaju sistem do neke mere.

Najvažnije od svega je Ti i žena odlučite da li stvarno želite ići iz Srbije i gde želite ići. To ti kažem jer mi zvuči neverovatno da neko sa EU pasošem želi da ode iz Srbije ali ne može jer nema posla?? Nemačkoj i Austriji fali radne snage, kukaju na sav glas - pa raspitaj se šta im to fali, idi u ambasade ako treba pa onda nađi nekog majstora da te nauči tome za mesec - dva, idi u neku srednju školu da ti udare pečat i javljaj se na ta radna mesta. Znam da su pre tražili varioce i mislim da i danas toga fali...

A evo i konkretnog saveta što se tiče Slovenije (što ja znam): imaš jednu firmu ovde u Ljubljani, zove se Bioiks. Kod njih je stalno otvoren konkurs za radna mesta. Ako imaš radnu dozvolu, pošalješ im CV i oni ti se jave ako im se svidiš. Fora je u tome što je posao u 3 smene, nije teško ali je posao "no brain no pain" - sastavljaš neke medicinske komponente. Plata je u skladu sa poslom: 600-700e. Jel ti se to čini kao konkretna pomoć? Ja ti ne mogu srediti posao tamo ali ti možaš da saznaš nešto više o toj formi, nađeš broj telefona, pozoveš (pišeš) i raspitaš se šta i kako dalje. Ako središ posao tamo, to je odskočna daska da dođeš a kad si ovde, onda si u sistemu i lakše tražiš druge poslove i ideš napred a ne stojiš u mestu.


Puno sreće, pozzz
[ mire_zr @ 21.12.2011. 08:07 ] @
Pozdrav svima.

I ja bih da se ukljucim u temu posto vec neko vreme zivim u Sloveniji.

Inace sam 4.godina Pravnog fakulteta u NS-u. Decembra 2009. sam dobio stipendiju slovenackog ministarstva za obrazovanje(ili kako se vec zove) za studentsku razmenu na PF u MB. Tamo sam odradio 6 meseci extra, ispolagao sve ispite(na engl) sa najvisim ocenama i cak uzeo preporuke od profesora. Sa tim preporukama sam opet konkurisao za stipendiju i dobio je za PF u LJ gde se sada nalazim na studijama tokom cele ove godine. Nastavu slusam na engleskom ali i slovenacki sam naucio dosta dobro i imam neki sertifikat o zavrsenom kursu ali je organizovan od strane studentske organizacije Maribora pa nisam siguran koliko mi to vredi. Da li mislite da mi on nesto vredi ili moram da zavrsim kurs Slovenscine za tujce? Pritom ne mislim na to da li mi on nesto vredi u Sloveniji vec bilo gde jer nisam jos uvek siguran da li zelim da ostanem u Sloveniji. Jednostavno bih voleo da imam valjan dokaz koji ce mi trajati ceo zivot. Nije problem da ja polozim taj ispit nego u tome sto se on placa malo vise.

S druge strane, hteo bih da me posavetujete. Posto uskoro zavrsavam osnovne studije, moram odraditi i master. Naravno, na prvom mestu mi je Zapadna Evropa ali ako ne uspem da dobijem stipendiju, bicu na masteru u Sloveniji. I to verovatno u Mariboru zbog troskova zivota. Ako nekoga zanimaju sveze informacije o ceni zivota u pogledu Maribora i Ljubljane neka napise, pa cu objasniti jer sam ziveo u ova dva grada u poslednjih godinu dana.
Da, studije. Sta mislite da li je bolje upisati master na slovenackom ili engleskom jeziku? Sta mislite da li je bolje zavrsiti u MB ili LJ? Cak se razmisljam i da se presaltam na fakultet za bezbednost(fakulteta za varnostne vede) na master studijama. Znam da ovde verovatno nema pravnika ali mozda neko ima dobar njuh:)

Treca stvar koja me interesuje tice se dobijanja drzavljanstva. Da li mi ovaj period koji sam proveo na studijama ulazi u period koji je potreban za sticanje drzavljanstva? Ukoliko bih sklopio fiktivan brak sa drugaricom Slovenkom, da li bih dobio drzavljanstvo kroz 3 god. i da li te 3 god. moram da zivim u Sloveniji? Da li moramo da zivimo zajedno i koliko su rigorozni po tome? Da napomenem da bi moglo izgledati dosta sumnjicavo jer oboje imamo 22god.
[ knyazs @ 21.12.2011. 08:30 ] @
Mire,

imaš jednu jako dobru google grupu, zove se Tujci. Pre neki dan je grupa dobila i 200-og člana. U grupi su većinom školovani ljudi i studenti tako da mislim da tamo možeš dobiti mnogo više informacija o problemima koji te muče.

Pozzz
[ mihaleks @ 21.12.2011. 15:41 ] @
Vidi ... Ti si temu otvorio 2009. Od 2009 ja sam otisao iz Srbije u Sloveniju, i iz Slovenije u Austriju, i to sa nasim, srpskim pasosem ... A ti jos uvek trazis savet. Ti ni ne trazis savet, nego nekoga da ti da reci ohrabrenja i podrske i aminuje tvoje zelje kao sto je Miljan uradio. Ili trazis vezu da ti neko zaposli zenu. Sa takvim stavom i trazenjem veza niko nije otisao napolje.


Nemanja na ovakve tvoje besmislene komentare ne vredi ni odgovarati. To sto sam ja jos u Srbiji verovatno znaci da nisam zbog drugih obaveza mogao da odem odavde ali to tebe niti zanima niti treba da zanima. Miljane tebi svaka cast na pomoci i savetima. Inace sve sto si napisao sam i radio al vezano za medicinsku struku (zbog supruge) i opet vezano za Norvesku i dosli smo do toga sta i kako dalje ali je problem novac, jer za tri meseca zivota u Norveskoj treba oko 5000e, dok se trazi posao, ali opet cak i tada ne postoji garancija da ce se posao naci. Ako me razumes sta hocu da kazem. Zato je Slovenija dobra za pocetak, zbog troskova u odnosu na neke druge drzave. Inace supruga tek polozila drzavni za prekvalifikaciju za med. sestru i time okoncala skolovanje druge med. skole (prvo je zavrsila za zubnog tehnicara).
[ Nemanja @ 21.12.2011. 17:21 ] @
Pa necu ni ja odgovarati na tvoje besmislene komentare, tipa sve imam nedostaje mi 5000 e , banka-kredit, ulozi nesto ako hoces da dobijes nesto a ne kukanje.
[ mihaleks @ 21.12.2011. 17:33 ] @
Aman covece citas li ti sta ja pisem? Da bi otisao za Norvesku kao medicinski radnik i trazio posao treba ti 5000e da poneses za tri meseca.
[ gajo2 @ 21.12.2011. 19:49 ] @
Čovek ti je lepo napisao da uzmeš kredit ili prodaš nešto i tako stvoriš 5000 evra, nego čini mi se da ti to ne želiš da čuješ i tražiš neki drugi način, bez neke žrtve. A to ne ide, i ja sam prvo štedeo pre nego što sam prešao u Sloveniju i tako izdržao dva meseca pre nego što sam dobio prvu platu.

Ako sam dobro razumeo ti si programer, što znači da tebi neće biti problem da nađeš posao. Umesto toga gledaj šta može tvoja supruga da uradi. Ako recimo odete u Nemačku ili Norvešku i ti se zaposliš onda će to ići nekako, ali ako tvoja žena ne bude mogla da se zaposli onda će posle nekog vremena biti već teško, ne finansijski već psihički. Recimo ja trenutno imam prilično dobru platu ali ću se kroz par meseci seliti iz Slovenije i otići ćemo najverovatnije u Mađarsku koja jeste siromašnija ali će mojoj ženi zbog jezika biti lakše. A ja ću ionako da nađem nešto, kao što rekoh za programere nije teško. Tako da, nemoj da polaziš samo iz svog ugla nego pitaj ženu da li je ona, kao zubni tehničar, spremna da radi kao spremačica ili bebisiterka ako ništa drugo ne uspe. Ako je odgovor ne onda bolje nemoj ni da ideš.
[ Nemanja @ 21.12.2011. 19:52 ] @
Citas li ti sta ti ja pisem - podignes kredit u banci ?
Ti bi da ulozis 5000 e pa ako ne nadjes posao da ti neko garantuje da ce ti vratiti pare.
Be my guest ...Log off.
[ mihaleks @ 21.12.2011. 20:07 ] @
There is no point...

Gajo da li se ti mozda profi bavis fotografijom? Vidim da su ti na sajtu uglavnom fotke! :)
[ mire_zr @ 21.12.2011. 20:49 ] @
Ae bre, pomagajte meni:)
[ morihei ueshiba @ 21.12.2011. 21:25 ] @
Citat:
Ae bre, pomagajte meni:)

Au bre,pa zar neko ko studira pravo treba da trazi pomoc na forumu u vezi pravnih pitanja,kao sto je sticanje drzavljanstva :(
Al,ajde da pomognemo:
http://e-uprava.gov.si/e-uprav....euprava?zdid=528&sid=1419 - ovde imas linkove do zakona.
http://e-uprava.gov.si/e-uprav...i.euprava?zdid=528&sid=230 - ovo je osetljivo i svaka je prica za sebe. Ja ti ne bih savetovao da se upustas u fiktivan brak. Ljudi se menjaju i tvoja koleginica ce ti mozda uciniti danas,a sutra ce promeniti misljenje i pocinju problemi. Tri godine je dug period. A mislim da nemas potrebe za tim,to su obicno putevi rezervisani za one koji nemaju drugo resenje. Ti imas i nema potrebe da se igras sa tim. Btw,znas li da moras da se odreknes srpskog da bi dobio slovenacko? Kod naturalizacije Slovenci ne dopustaju dvojno drzavljanstvo.

[ mire_zr @ 21.12.2011. 22:07 ] @
E vidis, ti linkovi su mi trebali i zato sam morao da pitam. Takodje, nisam znao da moram da se odreknem srpskog - mislio sam da dozvoljavaju dvojno i putem naturalizacije. To totalno menja stvar u mom slučaju. Elem, drugarica mi je 100% pouzdana tako da to nije problem. Ukoliko sklopimo brak i ja apliciram za vizu za spajanje porodice, da li u tom slučaju imam pravo da radim u Sloveniji i da li mi to pruža veće mogućnosti na tržištu rada nego da imam goli srpski pasoš?

Ako neko zna nešto o nostrifikaciji diplome i upisivanju mastera na slovenačkom, pišite.
[ gajo2 @ 21.12.2011. 22:56 ] @
Čekaj a kako si upisao faks u Sloveniji ako nemaš nostrifikovanu diplomu, jesu ti tek tako priznali te bodove iz Srbije?

Inače meni je nostrifikaciju uradila firma kad sam aplicirao za vizu, ali možeš ti to i sam da uradiš. Odeš u Ministrstvo za visoko šolstvo in šport, to je ona crvena zgrada preko puta železničke stanice, i tamo se raspitaš. Sama procedura je valjda veoma jednostavna, samo daš pare, prevedenu diplomu i spisak predmeta i oni ti posle par nedelja izdaju odluku da ti priznaju diplomu po nekom stepenu. Meni su npr. običnu diplomu priznali kao master, iako sam i ja pohađao po bolonjskom programu.

Zakon o zaposlovanju tujcev:
http://www.uradni-list.si/1/ob...urlid=201126&stevilka=1152
Citat:
9. člen
(2) Pravico do prostega dostopa na slovenski trg dela imajo:

1. družinski člani slovenskega državljana, ki svojo pravico dokazujejo z dovoljenjem za začasno prebivanje za družinskega člana;

Ili u prevodu, ako ti je žena slovenački državljanin onda tebi ne treba radna dozvola, već na osnovu privremene lične karte možeš da radiš i u Sloveniji i u EU. Ja to inače nikad ne bih uradio, tebi treba valjda 3 ili više godina da provedeš u braku da bi dobio državljanstvo (efektivno 4, dok središ svu papirologiju i položiš ispite i zakletvu), to je mnogo vremena i ako niste zajedno zbog ljubavi onda se tokom tih 4 godina mnogo šta može desiti. Bolje probaj neku drugu varijantu, recimo ako si 2 godine zaposlen u istoj firmi onda dobijaš ličnu radnu dozvolu i nisi više vezan za firmu, a nakon 5 godina dobijaš stalno prebivanje i možeš da radiš i u drugim državama EU.

Kad dobiješ slovenačko državljanstvo onda moraš da se odrekneš srpskog, ali čini mi se da posle srpski možeš dosta lako da dobiješ nazad čisto na osnovu porodičnih i nacionalnih veza.
[ mire_zr @ 21.12.2011. 23:25 ] @
Nisam nista nostrifikovao do sada jer studiram u Srbiji a u Sloveniji sam na studentskim razmena, prvo bio u Mariboru a sada u Ljubljani. Ako bih upisivao master u Sloveniji, onda bih morao da nostrifikujem diplomu.

I jos jedno pitanje, jel moguce dobiti oslobadjanje skolarine u Sloveniji i ako nije, koliko ona otprilike iznosi? Posto u vecini zemalja EU mi moramo da platimo skolovanje ali fakulteti dobre studente pojedinacno oslobode. Na sajtovima fakulteta pise da je moguce ali se bojim da je to samo formalnost.
[ Nemanja @ 22.12.2011. 10:50 ] @
Citat:
mire_zr: I jos jedno pitanje, jel moguce dobiti oslobadjanje skolarine u Sloveniji i ako nije, koliko ona otprilike iznosi?

Ne mozes biti oslobodjen placanja skolarine, mozes dobiti drzavnu stipendiju-budzet, kada drzava placa tvoje skolovanje, za to trebas imati stalno boravise. To da se ono dodeljuje posle pet godine placanja doprinosa(primanja plate), je tacno da su onda obavezni da ti daju, a ti mozes traziti pre, sto se uglavnom odnosi na one visokom strucnom spremom i deficitarnim zanimanjem. Skolarine, zavisno od fakulteta, obicno oko par hiljada po godini.
Citat:
gajo2:
a nakon 5 godina dobijaš stalno prebivanje i možeš da radiš i u drugim državama EU.

Ovo bih voleo da vidim praksi, kada neko prvi to uradi, za sada je ovo u teoriji, svi pricaju , a niko nista ne zna.
[ 2012 @ 26.12.2011. 22:35 ] @
Mozda sam promasio temu, ali citajuci komentare video sam da se o svemu diskutuje pa bih postavio dva pitanja u vezi Slovenije i Slovenaca koje nisu spomenute do sada.
Prvo, kakva je administracija u Sloveniji, da li funkcionise kako treba ili je slicna nasem drzavnom aparatu, kako rade sudovi i da li se i tamo predmeti razvlace u nedogled?
Drugo, kakvi su Slovenci po mentalitetu po pitanje saradnje sa strancima (dosljacima) u vezi koriscenja servisnih usluga. Da li iskljucivo daju prednost svojim Slovencima ili primarno gledaju svoj interes. Generalno me interesuje u poslovanju ili poslu da li su racionalni i pragmaticni i gledaju svoj interes ili slicno nama unose previse emocija i skloni su da rade i na sopstvenu stetu?
[ gajo2 @ 27.12.2011. 22:58 ] @
Citat:
2012: Mozda sam promasio temu, ali citajuci komentare video sam da se o svemu diskutuje pa bih postavio dva pitanja u vezi Slovenije i Slovenaca koje nisu spomenute do sada.
Prvo, kakva je administracija u Sloveniji, da li funkcionise kako treba ili je slicna nasem drzavnom aparatu, kako rade sudovi i da li se i tamo predmeti razvlace u nedogled?
Ministarstva rade ko ministarstva, sporo i birokratski, ali ipak rade, recimo ako pošalješ neko pitanje putem e-maila nekom ministarstvu, onda ćeš dobiti odgovor pre ili kasnije (dok bi te u Srbiji samo ignorisali). Svaki posao se može obaviti samo moraš imati strpljenja. Isto je sa sudstvom, sporo je ali funkcioniše, recimo meni poslodavac nije isplatio regres, ja sam ga tužio, nakon 2,5 godine sam dobio pare. Ima stvari koji dobro funkcionišu, recimo za zdravstvenu karticu, zbog posla sam morao da uzmem međunarodnu zdravstvenu karticu koja je inače besplatna, pozvao sam Ministarstvo za zdravstvo, rekao šta mi treba i kartica je stigla na poštu kroz par dana.

A izdvojio bih Oddelek za tujce gde radi najveća đubrad u Sloveniji i gde na žalost moraš redovno odlaziti kako bi obnovio vizu. U nekim manjim mestima su ok, ali u Ljubljani su zaposlili takve imbecile da njima slično nisam ni u Srbiji video. Sve će učiniti da ti zagorčaju život, recimo meni je jedna rekla da sam najgluplji čovek koga je videla tog dana zato što nisam upisao datum na formularu. Ili kad sam predao molbu da nam se što pre uradi viza kako bismo mogli da odemo na jednu svadbu, oni su dali vizu meni ali ne i mojoj ženi. Pa je recimo moja žena tri meseca bila bez zdravstvenog osiguranja jer su oni, kršeći zakon, odugovlačili da joj produže vizu, bez ikakvog razloga. I, na kraju, kad god pitam nešto oni ne znaju odgovor, npr. pitam da li mi treba venčani list, ona tamo neka veštica kaže da pojma nema, i tako ja ne predajem, i posle mesec dana mi stiže obaveštenje da nisam predao venčani list a morao sam. Pa onda kad smo otišli da pitamo da li imamo pravo na besplatan tečaj slovenačkog jezika, i ona žena pogleda moj pasoš, vidi da sam tu već 2,5 godine (uslov je 2 godine), kaže sve je ok, a onda odjednom jedna baba brzo dotrči do nje i otkrije da mi sticajem okolnosti viza važi samo 10 meseci a ne 12 i zbog toga nemam pravo na tečaj. Ono baš se potrudila da ne ostvarim svoje pravo zbog tehnikalije.
Srećom, sad smo dobili EU državljanstvo pa smo i žena i ja njih više puta oterali u piiii....

Uglavnom, imam dobra iskustva sa slovenačkom administracijom, jedino onaj odsek za strance kvari ugled ostalima.
[ knyazs @ 27.12.2011. 23:30 ] @
Uh, koliko je to subjektivna stvar, nemaš pojma :) Šalim se, verujem da ti se sve to izdešavalo i da si se nervirao. I kod mene se u nekoliko navrata desilo da su zaboravljali da mi kažu stvari ali su onda ili nazvali telefonom ili poslali pismo da im pošaljem dopune... Ali, posle nekoliko puta sam se i ja naučio - jednostavno sam pozivao više izvora: šalteruša, referent (nekoliko njih, brojeve telefona nekako iskopam), info točka za tujce,... i onda probam da spojim informacije pa ih ponovo zovem sve redom i govorim šta su mi drugi rekli pa se onda potrude da se bolje raspitaju i veruj mi od tada - nikad većih problema :) Jednostavno moraš da prihvatiš činjenicu da se i zakoni često menjaju i ti na šalteru nekad ni ne znaju da je zakon promenjen i onda im se desi da te (nehotice) "zeznu".

Što se tiče tih fora sa vizom (10 - 12 meseci), i ja sam imao problema sa time ali pri spajanju porodice i vrlo malo je falilo da mi žena i ne dođe u SLO. Uspeo sam da rešim problem tako da sam bio toliko uporan da zove i pitam i upravnu enotu i zavod za zaposlovanje nekoliko puta da mi probaju naći neko rešenje, da bi mi oni na kraju izdali osebno delovno dovoljenje (iako nisam bio 2 godine u SLO) i to u roku 3 dana i na osnovu toga sam dobio novu vizu na 3 godine (za 2 dana) i rešio stvar. I onda kako da kažem da su loši? Jbg, jesu me je**li ali sam za 4-5 dana sve rešio. Kad se sve to sleglo, setio sam se reči jedne referentke koja je rekla da me u potpunosti razume i da bi mi drage volje dala potpis za ženu odmah (pre cele procedure koju sam gore opisao) ali to je jednostavno protiv zakona! Da li bi neko od nas to uradio rizikujući posao? Ne verujem.

Da se vratim na tvoju priču gajo... to da su nekoga tako zezali da mu ne daju vizu ili namerno zavrću čujem prvi put (ne kažem da ne verujem) a poznajem dosta ljudi koji su odrađivali stvari u oddelku za tujce. Nisi nam rekao jednu stvar a to je kakva si ti osoba po prirodi tj. karakter? Ja na primer imam dosta stpljenja oko toga, ne dam se iznerivirati, uvek imam osmeh na licu (iako sam nervozan) i vrlo sam uporan (u stanju da pozovem istu osobu 10 puta na dan dok mi ne da rešenje mog problema, uputi na drugu osobu ili da dobar argument zašto nešto ne može). S druge strane, poznajem i ljude kratkog fitilja kojima brzo pukne film i nemaju stpljenja za te stvari pa bi te molio da nam kažeš "od koje si ti sorte" tako da bi mogli da stvorimo kompletniju sliku?

Pozzzz
[ gajo2 @ 28.12.2011. 00:30 ] @
Dobro možda nisam toliko tolerantan kao ti, ali znaš, kad sam došao u Sloveniju, sam mislio da ću sa godinama sticati više poštovanja, na foru "o ti si kod nas već 4 godine, ajd prolazi". Tako da sam recimo prve dve godine mirno trpeo, nijednom se nisam bunio, a kako se situacija još uvek nije poboljšala i kao što sam pomenuo ona ženska mi je iz čista mira rekla da sam glup jer nisam upisao datum, onda recimo da mi je puko fitilj ove godine.
[ knyazs @ 28.12.2011. 08:06 ] @
Sledeći put kad ti neko kaže da si glup, probaj da kontaktiraš šefa te osobe i objasniš mu šta se desilo ili da pošalješ pismo sa opisom situacije na određene adrese. Veruj mi, neko te i sasluša i čita šta napišeš jer znam da su kolegu koji je bio da rešava nešto krenuli da zezaju na sličan način i on je na fin način odgovorio gospođi za šalterom da nije u redu da tako priča sa njim a onda joj tražio puno ime i prezime i pitao za ime šefa i ko fol nešto zapisivao. Sledeća njena rečenica je bila da se izvinula i da joj je žao i da se neće ponoviti samo da ne kontaktira nikoga.

Ne slažem se sa tobom po pitanju "staža" - ti si 4 godine i rešavaš sve "bez gledanja". Jednostavno, procedura je procedura i mislim da svi trebaju da imaju isti tretman, nezavisno od toga koliko su dugo u nekoj zemlji. Mislim da takvo razmišljanje na "staž" nije dobro i da previše podseća na Titino vreme kad si teško mogao nekome ko ima više staža od tebe da objasniš da nije u pravu: "Šta ti mali znaš" :)

Moraš zapamtiti da kao i svuda u životu i ovde oni koji su "iznad" pokušavaju da te iscimaju i to rade dok vide da mogu a ti treba da prepoznaš šta je previše i ne treba da popuštaš preko neke granice. Uvek treba biti uljudan ali i imati svoje ja.
[ Nemanja @ 28.12.2011. 21:29 ] @
Niko ne moze izbeci dozu subjektivnosti kada govori o Sloveniji, bilo da je ziveo ili jos zivi u njoj, ali to je u nekoj meri i sticaj okolnosti, a u vecoj meri odraz sopstvenog polozaja u Sloveniji. Mislim da korisnika koji je postavio ovo pitanje, nick 2012 nije zanimao zavod za tujce , vec neka njihova privredna komora , udruzenje privrednika ...
http://www.gzs.si/slo/
http://www.nrpslo.org/nrp/part...obrtna_zbornica_slovenije.aspx
http://www.mg.gov.si/
Mozes im poslati pismo o namerama na srpskom i od nacina na koji ti odgovore shvatis sta ti je ciniti ...
My two cents : U SLO ima dosta malih uspesnih preduzeca ali su ona registrovana na Kipru, u Italiji , u Austriji ... Slovenski privrednici se stalno zale na birokratiju,
drzavni protekcionizam, visoke poreze - postoje dva resenja za taj problem : poslovati samo sa inostranstvom, ili preko partijsko-kumovskih veza se nakaciti na drzavnu sisu,
tj na neko drzavno preduzece, a sva velika preduzeca su jos uvek drzavna. Mozes i sam pratiti kako ide pokusaj kupovine Mercatora od strane Agrocora... pre ce izgubiti
par stotina miliona evra poreskih obveznika, nego prepustiti slovenacko preduzece strancima, jos posebno Hrvatima.
Da li su bolji uslovi poslovanja od Srbije ? Jesu, ali ako u Srbiji imas vec poznastva, veze i vezice sve ces to morati iz pocetka graditi u Sloveniji, gde si jos uvek stranac.

[ 2012 @ 29.12.2011. 05:54 ] @
@ Nemanja
normalo je ocekivati subjektivnost u odgovorima, ma kolko se svi mi trudili da budemo realni ipak ispliva ono iracionalno iz nas.
Hvala za odgovor koji si postavio, ako nije problem dodao bih svoj komentar, cisto da te malo isprevim t.j. malo pojasnim svoje namere, odnosno cilj postavljanja mog pitanja, vise da bi imali konstruktivnu diskusiju, a nikako da sad ulazim u nekakvu polemiku.

Jednim delom je tacno da me ne interesuje zavod za tujce, jer meni ne treba radna viza za Sloveniju, ali mi kao drzavljaninu EU treba dozvola boravka koju (koliko sam ja raumeo) sigurno moram dobiti ako prilozim dokaz o imovinskom stanju(prihodima), dokaz o mestu stanovanja i dokaz da nemam nikakvih kaznenih aktivnosti. Kako ja sve te uslove ispunjavam (osim stana koji nisam jos kupio ili iznajmio) ne bi trebalo da ima problema. Do tri meseca mogu raditi i boraviti u Sloveniji i bez dozvole boravka.
Ja sam vec pazljivo procitao osta toga sto senalazi na linkovima koje si poslao i manje vise mi je jasna situacija sa aspekta legislative. Mene je vise interesiralo i jos me interesuje kako sve to izgleda u praksi, gledano kroz prizmu vas koji ste ziveli ili jos zivite tamo. Ja necu nikad ni jednoj organizaciji u Sloveniji poslati nikakav dopis na srpskom, vec ce uvek to biti na slovenackom ili slovenackom i engleskom.

Sta sam ja hteo da pitam svojim postom.

Ja sam 'mali igrac" i ne zanimaju me veliki poslovi ili kupovina nekog velikog preduzeca u Sloveniji. Moje delokrug rada je sledeci: prodaja, motaza i servisiranje uredjaja ili sistema za grejanje, hladjenje i ventilaciju. Servisiranje i odrzavanje klima uredjaja na vozilima i dostavnim vozilima (hvadnjace). Sekundarno, izvodjenje elektro instalacije na manjim stanbenim ili poslovnim objetima, potspecijalnost instalacije rasvete, tako da su meni vecinom klijenti fizicka lica ili manji poslovni subjekti. Tako da mene interesuje odnos obicnog coveka koji zivi u Sloveniji prema nekome ko pruza tu vrstu usluga ako je stranac. Da li ce isklucivo uzeti "svog Slovenca" ili im je primarno bitna cena i kvalitet usluge, a ne ko je odakle. Normalno, ja znam da tu treba godina-dve da se razvije posao, medjutim interesuje me neko vase iskustvo iz Slovenije iz tog aspekta.
Konkretno, ja prodajem opremu za grejanje ili hladjenje i za osvetljenje, cene su mi primerene trzistu i konkurenciji, posedujem sve potrebne dozvole za rad i realno sam konkurentan na trzistu, e sad da li je realno ocekivati da me lokalno stanovnistvo bojkotuje zbog toga sto sam dosao sa strane iako nudim isto sto i domaci ili im je primarno bitno da im posao odradi 'domaci" serviser, pa makar i duze cekali ili vise platili.
Da li cu ja voditi svoj posao dobro je moj problem, ali ako postoji te vrsta bojkota, ja sam tu nemocan. Imacu ja zaposljenog Slovenca ili Slovenku koji/a ce voditi komercijalu i komunicirati sa klijentima.
Mislim da sam sad malo jasniji sta sam hteo da pitam u vezi posla.

Drugi deo pitanja je bio o radu administracije.
Ne zelim ja da mi niko gleda kroz prste i da mi daje povlasttice zato sto sam duze u Sloveniji. Ja ocekujem administraciju koja samo radi svoj posao, gde mi nece trebati veze i podmicivanje za najobicniji dokument. Ne zelim da upoznajem sitne salterske sluzbenike, da ih cascavam i da im uopste pamtim imena, da bi mi sutra zavrsili ono sto im je inace posao. Sa tog aspekta me interesuje administracija, da li je profesionalna. Kolko je realno da se desi da u radnom vremenu nema nikog na salteru ili da tri puta dolazim i da je zaklucana kancelarija ili da dojdem da sluzbenici sede u kancelariji zakljucani i piju kafu, a ne primaju stranke pa ja moram da im zovem sefa da im naredi da otkljucaju i da zavrse posao.
[ Nemanja @ 29.12.2011. 08:41 ] @
U slucaju pojedinaca, Slovenci ce paziti samo na svoj novac i da za njega dobiju najbolju uslugu - namerno nisam rekao da bude najjeftinije, kao sto je to cesto slucaj u Srbiji.
Moje iskustvo sa klima-majstorima je sledece : u stanu koji sam iznajmljivao, pocela nesto da se oseca klima ... nazvao gazdu, on kaze klima nije vise u garanciji, neka nazovem servis koji ja odaberem, platim, i on ce mi odbiti to od sledece kirije. Dosao covek, otvorio masku, isprskao sprejem i uzeo 50e. Doslo mi da ga pitam, ima li posla kod njega :D
Na salterima mislim da ne smeju da prime ni cokoladicu, jer je to mito. Sada koliko su efikasni... pa zavrse sve, u neko vreme. Obicno ako je rok 2 meseca, zavrse za mesec i 29 dana.
Inace klima je tamo u privatnim stanovima luksuz, nije kao u BG-u, delom zato sto su leta hladnija, imaju svega 2,3 nedelje pravog leta, a delom sto je samo ugradnja klime izmedju 200-400e zavisi da li kuca, zgrada, koji sprat ... I kada kupuju, kupuju energetski efikasne brand name klime koje kostaju od 500-1000e. Ko ima para , moze da stedi :)
Nadam se da sam ti pomogao, za nesto vise treba da ti se javi neko ko ima svoju firmu u SLO.
[ gajo2 @ 29.12.2011. 08:48 ] @
Ne verujem da postoji neka diskriminacija prema ne-slovenackim majstorima, ljudi idu kod onoga ko je kvalitetan i ne pitaju odakle je dosao.
[ morihei ueshiba @ 29.12.2011. 08:50 ] @
Verovatno zavisi od regije do regije,ali ja sam video da im uopste nije bitno ko im pruza uslugu i odradjuje posao. Ako si kvalitetan i konkurentan sa cenom,prolazis bez problema. Nisam primetio da neko uopste obraca paznju na te stvari.
Sto se tice administracije,ovih dana sam imao posla sa njihovim bankarskim,postanskim,drzavnim i svim ostalim mogucim sluzbenicima. Mada sam imao vec mnogo puta slicnog posla sa njima i uvek bio prijatno iznenadjen,zivot u Srbiji mi je usadio hronican strah od birokratije i sad sam se spremao mesec dana,pazljivo proveravao svaki dokument i tako to.Odvojio sam dva dana za to maltretiranje,a onda sam udahnuo i krenuo.....i sredio sve za dva sata.
Mozda neko ima drugacija iskustva,ali moja su dobra.
[ nikola1973 @ 29.12.2011. 09:44 ] @
Koliko sam ja njih provalio (živim u SLO oko 4 god) ako pokažeš stručnost i pedantnost ne zanima ih odakle si, znači nema bojkota. Što se tiče administracije, neuporedivo je bolja-brža-jeftinija nego u Srbiji, bar koliko sam ja imao iskustva. Pravi put bi bio...pogledaš na e-upravi http://e-uprava.gov.si/e-uprava/ šta te zanima, pribaviš dokumentaciju koja tu piše i na najbližu upravnu enotu. Obično ti rezultate(dokumente) pošalju poštom na adresu. Ja se zato nebi birinuo na tvom mestu. Pre bi se brinuo koliko ima posla realno, kriza se raširila.
[ mihaleks @ 29.12.2011. 13:55 ] @
Ja iako ne zivim u Sloveniji, imam iskustva sa njima. Kad sam otkrio da imam pravo na drzavljanstvo, pre 7 godina, resih to da sredim sa rodjenim burazom, da obojica uzmemo pasose. Neverovatno ali su nam poslali iz Slovenije potrebna dokumenta od majke (koja je tada imala drzavljanstvo) i to besplatno. Predali smo zahtev i u roku od nekih 20 dana buraz je dobio na njegovu adresu uverenje o drzavljanstvu za mene i njega. Nakon toga sam otisao u konzulat, predao zahtev za pasos i posle 10 dana otisao da ga preuzmem. Znaci jedno jako lepo iskustvo sto se tice brzine i kvaliteta rada administracije.
Druga stvar. U zadnjih 5-6 godina i ja i buraz smo kupili dva auta i svaki, ZNACI SVAKI put kad smo bili u Sloveniji da sredimo papire za auto, za to nam nije trebalo vise od 15 minuta, uz maksimalno ljubazno osoblje. Znaci licno mislim da im je administracija jako daleko od nase u Srbiji, po svemu.
[ 2012 @ 30.12.2011. 01:39 ] @
Citat:
nikola1973: Koliko sam ja njih provalio (živim u SLO oko 4 god) ako pokažeš stručnost i pedantnost ne zanima ih odakle si, znači nema bojkota. Što se tiče administracije, neuporedivo je bolja-brža-jeftinija nego u Srbiji, bar koliko sam ja imao iskustva. Pravi put bi bio...pogledaš na e-upravi http://e-uprava.gov.si/e-uprava/ šta te zanima, pribaviš dokumentaciju koja tu piše i na najbližu upravnu enotu. Obično ti rezultate(dokumente) pošalju poštom na adresu. Ja se zato nebi birinuo na tvom mestu. Pre bi se brinuo koliko ima posla realno, kriza se raširila.


Slazem se sa tobom da je jako bitno koliko ima posla, to je od krucijalnog znacaja za svaki projekt ili investiciju, medjutim znam da je pre nekoliko godina (dok sam se sretao na sajmovima sa slovenackim firmama) jedan veliki broj firmi iz slovenije (iz moje struke) izvodio radove i uzimao na servisiranje opremu u Italiji i Austriji. Ja ne znam celu proceduru oko toga i ogradjujem se ako gresim, medjutim kako ovih dana citam dosta toga na slovenackim sajtovima, dosao sam i do biro rada i neke agencije i tamo video oglase za posao gde se traze tehnicari mojeg profila za izvodjenje poslova u Austriji, Nemackoj (za Italiju nisam video). Sta hocu reci, misljena sam da se trziste ne treba ogranicavati samo na Sloveiju, vec i malo sire, na susedne drzave. Onda mozemo uporedjivati stanje krize i uporediti ga sa krizom u ostatku Ex-Yu. Mozda gresim, voleo bih da me ispravite.

Citat:
Nemanja
Inace klima je tamo u privatnim stanovima luksuz, nije kao u BG-u, delom zato sto su leta hladnija, imaju svega 2,3 nedelje pravog leta, a delom sto je samo ugradnja klime izmedju 200-400e zavisi da li kuca, zgrada, koji sprat ... I kada kupuju, kupuju energetski efikasne brand name klime koje kostaju od 500-1000e. Ko ima para , moze da stedi :)
Nadam se da sam ti pomogao, za nesto vise treba da ti se javi neko ko ima svoju firmu u SLO.


Zanam za ovo i jedan od razloga za preselenje je to sto se nameravam baviti samo skupljom opremom i zahtevnijim klijentima. Ovde je prodaja takvih proizvoda jako slaba, cena usluge montaze i odrzavanja je jako niska, a cena potrebne opreme i alata za vrsenje posla je ista i ovde i u Sloveniji.
[ nikola1973 @ 30.12.2011. 08:10 ] @
2012 U pravu su potpuno. Treba šire razmišljati. U svakom slučaju u Srbiji ti je veća kriza nego u Sloveniji kako god okreneš. Cene ugradnje kao je rekao Nemanja nekoliko puta veće nego u Srbiji. Samo bi dodao neke sitnice jer znam šta traže obično...pedantnost, znači kad nešto montiraš mora biti kao saliveno, čisto inače te bije loš glas. Drugo pazi, na crno retko šta prolazi, može da se zakomplikuje. Moj savet ti je samo legalno, računi, garancije.
[ 2012 @ 02.01.2012. 00:16 ] @
Citat:
nikola1973: 2012 U pravu su potpuno. Treba šire razmišljati. U svakom slučaju u Srbiji ti je veća kriza nego u Sloveniji kako god okreneš. Cene ugradnje kao je rekao Nemanja nekoliko puta veće nego u Srbiji. Samo bi dodao neke sitnice jer znam šta traže obično...pedantnost, znači kad nešto montiraš mora biti kao saliveno, čisto inače te bije loš glas. Drugo pazi, na crno retko šta prolazi, može da se zakomplikuje. Moj savet ti je samo legalno, računi, garancije.


Hvala za odgovor, to sto si naveo kao nesto na sta moram paziti su ustvari razlozi zbog kojih razmisljam da odem odavde. Ovde drzava ne preduzima nista protiv onih koji rade na crno, nema nikakvih kriterijuma i zakonskih ogranicenja ko se moze baviti tim poslom. Cena usluge je pala tolko nisko da je bezpredmetno razmisljati o postojanju nekih ozbiljnijih kriterijuma po pitanju kvaliteta uradjenog posla, jednostavno, vecina musterija trazi samo nisku cenu usluge, ne mareci mnogo o estetici uradjenog posla.
Na poslednjim treninzima u LG trening centru bas smo razgovarali o tome kolko se skuplje LG opreme proda i montira u Sloveniji ili Hrvatskoj, a kolko u Srbiji, Bosni ili Makedoniji.
[ Nemanja @ 02.01.2012. 13:34 ] @
Samo da dodam, ukoliko planiras da radis u Austriji ili Italiji, mozda ti se vise isplati da otvoris firmu ili bar predstavnisto tamo. Jer zbog problema sa birokratijom prilikom tendera za poslove u Austriji , i pravdanja poreza kod dve poreske uprave, Slovenci jednostavno otvore firmu u Austriji. A i manji je porez u Austriji i na dobit i na zarade. Sto se tice rada na crno, austrijska policija ima obicaj da kontrolise kombije koji idu iz Slovenije i prevoze alat i majstore , cisto da vidi da li ima radnih naloga, ugovora ... Za italijansku ne znam, ali pretpostavljam da je isto. Da i sto se tice kontrole, ti cim ponudis dosta nizu cenu na tenderu od trzisne, dobijas inspekciju, jer moraju videti od cega ti onda zivis. Tako da su cene, tu i tu, kvalitet se prodaje.
[ 2012 @ 02.01.2012. 18:41 ] @
Ne interesira mene rad na crno i drago mi je ako postoji kontrola koja to sprecava. O predstavnistvu u Austriji ili Italiji mogu da razmisljam tek kad postavim posao u Sloveniji, ovako bi bilo nerealno siriti se bez opipljive (postavljene) baze. Prvo treba da nadjem Slovenca/ku koji ce znati srpski da bi mogli da komuniciramo, a koji ce mi raditi komercijalu i korespodenciju na slovenackom, treba da odradim neki posao koji bi mogao da posluzi kao referenca, onda treba da pronadjem nekoga ko zna nemacki ili italijanski da mi tamo radi komercijalu i korespodenciju. Tek tad mogu da razmisljam o sirenju posla na nivo posebnog pravnog lica t.j. nove firme ili predstavnistva. Ja sam Austriju i Italiju pomenuo u kontekstu blizine tih trzista , a na osnovu iskustva koje sam stekao jos mnogo pre ulaska Slovenije u EU. Jos 1998 godine na sjmu u Minhenu predstavnici slovenacke privredne komore i udruzenja zanatlija imalu su organizirano predstavljanje mogucnosti njihovih zanatskih usluga klijentima iz Austrije i Italije. Nekoliko godina kasnije sam video da Slovenci uzimaju na servisiranje masine iz Austrije ili Italije i da bez ikakvih problema izvode poslove montaze opreme u Austriji. Video sam slucaj gde servis iz Slovenije uzima el.motore u Austriji i Italiji, nosi ih u Sloveniju na servisiranje i ponovo ih vraca nazad klijentima. Da li cu ja uspeti da prosirim posao, ne znam. Mozda se ne snadjem ni u Sloveniji, pa budem morao da se vracam nazad.
[ profin @ 11.01.2012. 08:57 ] @
Ajde da i na ovoj temi nesto prozborim.
Da se ne ljubimo vecinu poznajem sa drugih tema :P

Naimer, treba mi par informacija. Cackam tu po internetu za SLO drzavljanstvo. Meni ne treba ali treba bratu.
Tatina mama, dakle baka je rodjena u Austrougarskoj, nosila je nemacko ime i prezime, maternji joj je bio nemacki. Raspadom cele te price i podela granica, njeno mesto rodjenja se nalazi u danasnjoj SLO, na samoj granici Austrije i Slovenije. Tako da baka prakticno do kraja zivota ima SFRJ drzavljanstvo (umrla je je dok je jois Juga postojala).
Zanima me da li mi (a citah da imamo pravo) mozemo dobiti, t.j. moj brat SLO drzavljanstvo i pod kojim uslovima?
Iscitala sam postove vezane za SLO drustva. Koliko je njihov uticaj na dobijanje poz. ocene u Konzulatu? U Nisu ima jedno a spisak clanova UO mi je bas zanimljiv jer njih par nose bakino prezime. MOzda, mozda, mozda i imamo rodjake a da to ne znamo. Da li oni organizuju neke kurseve slovenackog? (mada cenim da je to prosto ko pasulj, sa predznanjem nemackog i srpskog)
Da napomenem da je moj tata kontaktirao sa sestrama i bracom do rata a li od onda se prekida komunikacija. Ne zna ni da li su zivi vise. Znamo im tadasnju adresu i prezime, ali svi moji pokusaji da ih pronadjem po netu su ostali bezuspesni. Ako neko zna dobru masinu za pretrazivanje neka i to napise.

Unapred zahvalna :)))
Pozz iz DE
[ mihaleks @ 11.01.2012. 18:34 ] @
E ovako. Prvo tata treba da ti zatrazi i dobije Slo drzavljanstvo a potom i ti i brat (pre toga ne moze). Da li to stvarno moze da se desi, najlakse je da nazovete ili odete do slovenackog konzulata ili ambasade, tako cete jedino dobiti prave iformacije. Clanstvo u nekom udruzenju Slovenaca je svakako plus ali poreklo je ono sto odredjuje sustinu. U sustini treba da odes do drustva pa da vidis ima li neki kurs. U Zrenjaninu pri drustvu Slovenaca Planika ima kurs i casovi su u jednoj skoli jednom nedeljeno. Nemoj da se zavaravas da je prosto kao pasulj jer nije. Zamka kod slicnih jezika je bas to sto su slicni i moze doci do brkanja pojmova. Uglavnom moras mnogo da radis da bi dobro savladala jezik.
Sednete u auto i pravac Slovenija tj. mesto u kojem su ziveli. Najbolje resenje.
Pozdrav i srecno!
[ mihaleks @ 11.01.2012. 18:35 ] @
Jos nesto da dodam. Ja sam 2004. godine dobio drzavljanstvo u roku od odmah a osnov je bio poreklo. Niko me nista nije pitao i resio sam cas posla a nisam bio clan nijednog drustva niti znao jezik.
[ ssasa980 @ 11.01.2012. 18:48 ] @
Nije tacno da ti otac mora uzeti njihovo drzavljanstvo, trebas samo dokazati da ti baka ili neko po krvnoj liniji Slovenac (ovo je provereno).
Takodje ne znam zasta moras da znas slovenacki jezik, ja sam uzeo njihovo drzavljanstvo (u ambasadi u Beogradu) niko me nista nije pitao za jezik.

Inace u Zr imas udruzenje koje je mihaleks pomenuo i oni odrzavaju jednom nedeljno casove u Zrenjaninskoj gimnaziji. Evo ti njihov link
http://www.planikazr.com/

Takodje znam da ima i udruzenje u BG-u...
[ knyazs @ 11.01.2012. 18:52 ] @
@Mihaleks: 1992 su se državljanstva delila šakom i kapom. Hoću da kažem da su se vremena promenila i da se treba raspitati šta je danas aktuelno.
[ mihaleks @ 12.01.2012. 07:20 ] @
Ja sam drzavljanstvo dobio 2004. godine a ne 1992. godine. Uslovi se nisu mnogo promenili od tad. Inace tad jeste bio uslov da ako ti npr. otac nema drzavljanstvo a poreklom je sa teritorije Slovenije, da ako zelis ti da uzmes, mora prvo on. Ali kao sto sam napisao, u prvi konzulat pa opalis sa pitanjima po sluzbeniku, to je najsigurnije.
Na kraju krajeva evo i zakona.
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r03/predpis_ZAKO13.html
[ profin @ 12.01.2012. 17:44 ] @
Hvala puno na odgovorima.
Ne treba meni, ja zivim u DE, treba mom bratu. Slazem se da je najbolje nazvati Konzulat i raspitati se, ali ja sam htela da cujem i necije iskustvo iz prve ruke.

Sto se Zrenjanina i BG-a tice, daleko je to od Nisa a rekoh vec da sam nasla to udruzenje France Presern koje dugo vec postoji u Nisu. Mozda se i tamo moze raspitati.

Otac je pri kraju zivota i ne verujem da bi se cimao za novo drzavljanstvo, ali sam shvatila citajuci x poruka po raznim forumima da uopste nije neophodno da roditelji imaju isto drzavljanstvo kao i deca, a Zakon o drzavljanstvu Republike Slovenije naglasava da se krvno srodstvo racuna do 4-og kolena. U ovom slucaju je drugo. To bi trebalo da je o.k.

Samo mi nije jasno, neko je pominjao godine-36. Kakve to veze ima sa tim?
[ profin @ 26.01.2012. 19:21 ] @
Papiri se skupljaju. Moze li neko da mi kaze koliko se ceka na elektronski izvod iz knjige rodjenih iz Slovenije?
[ zoran2212 @ 03.02.2012. 19:13 ] @
Evo i ja da kazem nesto.Imam ponudu za detasman u nemackoj i slucajno sam na vasoj temi. Imam sledeca saznanja iz prve ruke:kao srpski drzavljanin u sloveniji otvoris firmu i to te kosta 7020e koje moras da deponujes kao osnivacki kapital,to sve zavrsava advokat.Sa registracijom firme podnosis u beogradu u Slovenackoj ambasadi zahtev za stali boravak i radnu dozvolu za Dezelu koja se dobija za 2-3 meseca. Mesecno odrzavanje firme i vlasnikov radni staz su oko 400e.Sa tom radnom dozvolom mozes neogranicno boraviti u EU ali nemas prava da radis i ako te uhvate na crno kazne u Sloveniji su ogromne.Mozda sam nesto preskocio ali u sustini to je to.
[ Fagot @ 03.02.2012. 20:03 ] @
Mozes da predas za privremeni boravak,i dobijas vizu na godinu ili dve,a stalni boravak se dobija nakon 5 uzastopnih godina boravka u Sloveniji.A sad ako imas firmu kako ne mozes da radis sto bi je i otvarao onda.
[ 2012 @ 07.02.2012. 00:35 ] @
Citat:
zoran2212: Evo i ja da kazem nesto.Imam ponudu za detasman u nemackoj i slucajno sam na vasoj temi. Imam sledeca saznanja iz prve ruke:kao srpski drzavljanin u sloveniji otvoris firmu i to te kosta 7020e koje moras da deponujes kao osnivacki kapital,to sve zavrsava advokat.Sa registracijom firme podnosis u beogradu u Slovenackoj ambasadi zahtev za stali boravak i radnu dozvolu za Dezelu koja se dobija za 2-3 meseca. Mesecno odrzavanje firme i vlasnikov radni staz su oko 400e.Sa tom radnom dozvolom mozes neogranicno boraviti u EU ali nemas prava da radis i ako te uhvate na crno kazne u Sloveniji su ogromne.Mozda sam nesto preskocio ali u sustini to je to.


Mislim da nije bas tako kako si opisao.
Koliko sam ja mogao da vidim trazeci po zvanicnim slovenackim sajtovima ima malo ozbiljnija procedura za otvaranje preduzeca i za dobijanje radne i boravisne vize.
Prvo, da bi registrovao nesto morars imati sediste. Gde ces t naznaciti sediste?
Drugo, moras imati direktora. Da bi neko bio direktor mora biti u radnom odnosu, da bi zasnivao radni odnos mora imati radnu dozvolu. Ako zaposlis nekoga ko ima radnu dozvolu onda troskovi nisu 400 evra, vec plata + doprinosi + troskovi za iznajmljivanje poslovnog prostora (sedista preduzeca), a to izadje malo vise od 400 evra.
Trece, kad bi nekako i dobio vizu za Sloveniju na osnovu tog preduzeca, to znaci da moras raditi u tom preduzecu, a to opet nije viza koja ti daje pravo da radis bilo gde u Sloveniji.
Ne mogu da tvrdim, ali cisto sumnjam da ces dobiti vizu na osnovu otvaranja preduzeca koje ima minimalan zakonski osnivacki ulog pri tom nemajuci nikakvu istoriju poslovanja.
Bila bi malo drugacija prica da imas investiciju od >200.000 evra, sa zaposlenim rezidentima, koje ima istoriju poslovanja, normalno pritom dobro argumentovanim razlozima objasnjeno zasto ti kao vlasnik imas potrebu da budes prisutan tamo. Mozda gresim, ali Slovenija mi lici na dobro organizovanu drzavu gde ove seme sa fantomskim firmama i nemaju neku prodju.
Samo da dodam da ne verujem da ces dobiti dozvolu boravka za bilo koju drzavu ako nemas dokaz o prihodima od kojih mozes ziveti. Meni kao drzavljanu jedne od EU drzava treba dokaz o prihodima da bih mogao preci da zivim u nekoj drugoj drzavi EU. Ja to dokazujem ili ugovoru o radu ( ti ovde to ne mozes imati jer nemas radnu dozvolu) ili dekopovanjem odredjene sume novac u banku koje je razlicito od drzave do drzave i varira od 22000 do 40000 evra za godinu dana.
Da pojasnim sta to znaci. Ja kao drzavljanin EU imam pravo da zivim i radim u skoro svim drzavama EU bez radne ili boravisne vize do 90 dana, posle toga se trabam prijaviti u lokalnoj sluzbi za strance i prijaviti (produziti)svoj boravak. Kao osnovu za produzenje treba mi ili ugovor o radu, da bi se videlo od cega cu ziveti ili ako nemam ugovor o radu onda pokazujem izvod sa racuna ili bankarsku garanciju da imam trazeni iznos koji se smatra dovoljnim za zivot u toj drzavi. Primer, na Malti mi treba viza za rad, ali imam pravo da se preselim da zivim tamo (bez prava na rad) ako pokazem da imam 22000 evra. Za Englesku na primer mi treba radna viza ili imam opciju samo zaposljavanja (ovo sto ti pricas za Sloveniju) i sa 3000 funti startujem svoj biznis i u lokalnoj policiji dobijem dozvolu boravka i radnu vizu za godinu ili dve (zavisi od raspolozenja). Za Sloveniju mi ne traba radna viza i do tri meseca ne moram nikome da se javljam i prijavljujem, posle 90 dana prijavljujem svoj boravak u Sloveniji, ali moram imati posao i legalno iznajmljen ili kupljen stan i potvrdu da nisam pocinio neka krivicna dela.
Ovo sto ti imas detasman za Nemacku, znaci da tvoja firma odavde ima pravo da uvede odredjeni broj radnika u Nemackoj za obavljanje nekog posla i ti imas pravo raditi samo u toj firmi, ti nemas radnu vizu za trazenje posla u Nemackoj (ako pricamo oo detasmanu).

[Ovu poruku je menjao 2012 dana 07.02.2012. u 01:57 GMT+1]
[ musakas @ 21.02.2012. 22:35 ] @
Pozdrav ljudi,
ja sam nov na ovom forumu ali procitao sam sve postove, pa kao da vas znam sve od samog pocetka :)

Ukratko, evo sta me interesuje:

Imam 26 godina ( i dovoljno sam se negledao gluposti u nasoj zemlji srbiji), pa bih zeleo da vidim "kako greje Slovencko sunce".
Zavrsio sam visu masinsku skolu (i sad sam inzenjer masinstva), i zeleo bih da vidim kako bi proso tamo, u Slo.
Molio bih da se jave ljudi koji imaju iskustva u sloveniji ( rad i zaposljavanje) da to podele samnom.
Obecavam da necu mnogo smarati, a za te stvari me veoma interesuju da ih cujem iz prve ruke.

Javite se ako ima takvih, pa cu vam postaviti neka konkretnija pitanja.

[ zoran2212 @ 08.03.2012. 22:03 ] @
2012 ja sam informacije dobio od coveka koji ima firmu u ljubljani i bio sam kod njega silom prilike i to sam preneo na forum.Sigurno je da to nije sve tako lako ali vredi se potruditi i proveriti u ambasadi u Beogradu.U prosloj godini bio sam 4 puta u sloveniji i koliko sam moga da vdim njegova firma zaista posluje....
[ Anonimus112 @ 06.12.2017. 09:23 ] @
Pozdrav zanima me muz mi treba poceti raditi u Slovenskoj firmi,s tima da ce se poslovi obavljat u Njemackoj.Znaci boravit ce tamo.Mene zanima da li ja i djeca mozemo ici na spajanje porodice i na koji nacin?
[ član @ 06.12.2017. 09:39 ] @
Citat:
Anonimus112: Pozdrav zanima me muz mi treba poceti raditi u Slovenskoj firmi,s tima da ce se poslovi obavljat u Njemackoj.Znaci boravit ce tamo.Mene zanima da li ja i djeca mozemo ici na spajanje porodice i na koji nacin?


imas u ovoj temi to sve vec manje/vise objasnjeno...

[ bokinish @ 19.10.2018. 09:08 ] @
Pogledaj brate na http://zaposlitve.org. Tu imaš bas dosta oglasa za vozače. Puno se traži Srba.