[ Zoran Rodic @ 09.09.2009. 13:09 ] @
Pošto se periodično i u kratkim intervalima javlja potreba za komentarisanje antivirusnih rešenja, pomislio sam da bi advocacy forum bio sasvim prigodan forum da ugosti jednu takvu temu.
Naime, postoje pobornici besplatnih rešenja za koje lično mislim da su u dubokoj zabludi, a imamo i one koji misle da je komercijalan AV jedino pravo rešenje.
Ljubitelji krekovanih antivirusa su zadovoljni jednako kao i oni sa urednom licencom, ali ostaje dilema da li su uskraćeni ipak za nešto.
Naravno, imamo i one koji ne koriste uopšte antivirus … što celu ovu temu može učiniti jako privlačnom onima koji bi o tome diskutovali na forumu Zaštita, gde ipak ovakve i slične teme sečemo u korenu.

Dakle gospodo, tu su svi uslovi za diskusiju, i nema više ljutiš što je čika mod zaključao temu kad je najzanimljivije … :D


Eto, sve je tu … pa izvolite … prijatno :) :) :)
[ icobh @ 09.09.2009. 13:45 ] @
Ja sam imao dosta AV-ova instaliranih, što sa originalnom licencom (Panda, KAV 6, Nod32), što onih krekovanih ali više u svrhu da ih testiram na jednoj privatnoj kolekciji od nekih 200 različitih đubradi što sam kupio spasavajući tuđe računare, pa sve do ovih besplatnih rješenja. Čak sam prije ~1 god. testirao nekih 10-tak AV-ova (svi najnoviji sa najnovijim update-ima) na nekih 20 tada najnovijih trojanaca i rezultati su bili poražavajući. Naime, najbolju detekciju su imali upravo besplatni Avast i Avira. Možda KAV nudi cjelokupono bolju zaštitu, frekvencija osvježavanja definicija je ubjedljivo najveća, ali eto zakazao je na najobičnijem testu. O preformansama tek ne treba trošiti riječi, Avira jednostavno nema konkurenciju... Ja lično koristim Avast, jer ne koristim nikakvo sredstvo protiv web napasti, a Avast tu ima izuzetno elegantno rješenje. Iskoči prozor sa samo jedim dugmetom "Abort Connection" i sve što možete je kliknuti na njega
[ djoka_l @ 09.09.2009. 13:59 ] @
Ja sam dugo koristio Avast i na poslu i kod kuće. Želeo sam da platim licencu na poslu i kontaktirao sam ih. Moj uslov da platim je bio da uz desktop licencu naprave i Linux filter za mail. Otprilike dve godine sam od njih dobijao informaciju da Linux samo što nije. Na kraju, kada su dva virusa prošla na mom računaru (nisu zarazila, stavio sam ih u karantin, ali su prepoznati tek 10 dana posle prijema istih), licencirao sam za firmu KAV. Kod kuće i dalje koristim Avast i on je u redu za te pare (besplatan).
[ mserifov @ 09.09.2009. 14:05 ] @
I ja lično koristim avast naravno besplatnu verziju. I na mom racunaru radi savrseno. Samo milim da nekad zna da zakuje masinu
i da na nekim masinama tipa HP vektre nece da radi naikako. Jednostavno kuje.
NOD32 beat defender nisu po meni nista posebno. Ali bolje bilo kakav AV nego da ga nema nikako.
[ Comrade @ 09.09.2009. 14:10 ] @
Ja ne koristim antiviruse, za mene oni predstavljaju bacanje sistemskih resursa.

Ako nekada primetim neki simptom virusa (ili neceg slicnog) ja ili instaliram antivirus sa kojim skeniram komp i odmah potom ga obrisem ili jednostavno reinstaliram windows. Na internetu isklucivo placam sa linuxa tako da ja ne mogu nista posebno da izgubim...

Jednostavno, drzati antivirus softver na kompu (narocito one aktivne zasastite and stuff) je bacanje sistemskih resursa, koju su mi dragoceni.

Ali to sam samo ja...


[ miroslavL @ 09.09.2009. 16:18 ] @
Avast već godinama, na kućnom Avast home a na serveru avast profesional - naravno sa plaćenom licencom i nikad nisam imao problema čak sam na kraju pomislio ili da se ne prave virusi ili da ih nema jer me stvarno već par godina nije ni jedan zadesio a što se tiče perfomansi uopšte i ne primetim da nešto komp slabije radi ili sporije učitava nego kad nema antivirusa. pozz
[ Zoran Rodic @ 09.09.2009. 17:02 ] @
Citat:
miroslavL: .... i nikad nisam imao problema čak sam na kraju pomislio ili da se ne prave virusi ili da ih nema jer me stvarno već par godina nije ni jedan zadesio ...


1. Kako onda znaš da je odličan ako godinama nije došao u dodir sa virusom?
2. Kako si uopšte siguran da virus nije u sistemu a da ovaj nije ni svestan njegovog prisustva?
[ combuster @ 09.09.2009. 17:13 ] @
Imao sam prilike da koristim svakakvog antivirusnog software-a jos od fprot-a i tbav-a i mogu reci da su mi ta dva pomenuta najbolje radila :) Sa ostalima sam uvek imao manje/vise problema kada sam imao instaliran windows. Prvenac na polju kretenskih antivirusa je svakako Norton System Security (ili kako li se zvao vec tada), prilikom deinstalacije na Windows-u 2000 je pukao i totalno zeznuo sistem (a da cak nisam ni koristio one njegove enhancer-e) i ostao je zakocen na belom ekranu prepunom horizontalnih crtica (kao kad zabrlja ram na gpu).

U "skorije" vreme najvise sam koristio aVAST i Comodo koji su mi lepo odradjivali posao. Pod Linux-om imam fprot (nekada sam furao clam ali mi je mnogo jeo resursa) koji koristim samo kada treba nesto da prebacim na virtualbox ili kad treba da preskeniram neciji flash...

Uvek sam isao logikom da treba koristiti oss pa i antiviruse (sve osim windows-a i office-a ;-) tako da ne vidim neku svrhu crack-ovanja antivirusa koji treba da te stiti od malware-a u crack-ovima (izmedju ostalog). Mene je zakacio jedan samo za 12 godina i to u skorije vreme neki Mondo/Wundo Gen nesto tako...
[ mihajilo @ 09.09.2009. 17:15 ] @
Edukacija pre svega, a onda i antivirus i ostali alati za zastitu. Nazalost "prosecan" korisnik kod nas nema nista od edukacije, tako da mu ni najbolji antivirus ne moze pomoci.Ja svoju zastitu zasnivam prvenstveno na odlicnom firewall-u, da u slucaju problema, nista od podataka ne ode iz racunara(firewall ima ukljucen self protection, tako da nijedan proces ne moze nista na njemu da promeni, a uz njega ide i njegov antispyware, plus obavestava o svakoj izmeni bilo kog procesa(tako da ako je nesto sto ja nisam dozvolio pokusalo da mi menja procese bicu na vreme obavesten)), za antivirus mi je uvek bilo nebitno koji je, on je tu radi reda, jer i da dobijem virus, lako cu ga naci(za to mi sluzi proces explorer i autoruns od system internals-a), jos par nekih korisnih alatki za proveru sistema i savesno koriscenje racunara. Na sve ovo dodamo i ff sa abp,no script,wot i poznavanje rada na racunaru i surf je 100% bezbedan.
Glasam za aviru i avast jer su besplatni(besplatne verzije), a nisu losiji od placenih verzija, moze i avg. Ne koristim internet security pakete, vec sam pravim svoje kombinacije, u full zastitu od jednog proizvodjaca ne verujem kao 100% efikasno sredstvo. Jedno vreme- oko 6 meseci sam drzao TreatFire(znate cemu on sluzi), ali se ispostavilo da nije postojao ni jedan razlog da se aktivira, tako da sam ga obrisao.
Antivirus nikako nije razbacivanje resursima, ako korisnik zna da ga koristi, a ako je sve podeseno na automatski bez da korisnik ima pojma sta mu antivirus radi, onda to jeste razbacivanje resursa, jer takvom korisniku malo vredi antivirus. Znaci po meni nije razbacivanje resursima, ako mi antivirus skenira racunar kad ja spavam ili nisam tu, a racunar mi je non-stop upaljen, ali ako mi skenira racunar kad radim na njemu, a ja to ne znam, onda moze mi smetati, ali to nije problem do antivirusa, vec do mene.
[ VladaSu @ 09.09.2009. 18:31 ] @
Skoro u svim slucajevima razlika izmedju placene i free verzije je malo izgled, dodatne opcije koje i ne koristis itd. Algoritam i baza virusa je ista.
Najbedniji od svih je Nortonov antivirus.
Posle skeniranja Nortonom uvek mi se desilo da AVAST, KAV ili NOD nadju posle njega jos virusa.
Norton mi nikada nije nasao virus posle skeniranja AVAST-om, KAV-om ili NOD-om.
Desavalo da znam da imam virusa i AVAST ili NOD nista ne javi a KAV pronadje a desavale su se i ostale kombinacije mozda u jednakim brojem slucajeva.
Ali uvek Norton izvisi.
Sto se tice koriscenje resursa priblizno jednako mi rade AVAST, KAV i NOD. Norton opet jede sve sto stigne. Da je kuciste jestivo pojeo bi i to.

[ maksvel @ 09.09.2009. 18:35 ] @
Nešto ne verujem da su besplatna rešenja bolja od onih koja se plaćaju. Više puta mi se desilo da ni AVG ni Avast ne mogu da opepele virus.
Tu su i loše navike - računar pod Winom koristim pod administratorskim nalogom (kao verovatno i većina drugih "svesnih" korisnika). Stalno mi nešto zafali pod običnim nalogom, pa krenem linijom manjeg otpora Doduše, i takvim korišćenjem za više godina mi se samo jednom desilo da naletim na virus i to sa fleša :P.
Vidim da je bilo žalbi na rad pojedinih AV sa Windowsom 7, pa nešto otežem instalaciju AV-a...
Citat:
Norton opet jede sve sto stigne. Da je kuciste jestivo pojeo bi i to.

[ combuster @ 09.09.2009. 18:37 ] @
Pojeo bi i KAV :) Nod je vec negde zlatna sredina kao i aVAST (pogotovo ako mu iskljucis VRDB). Mada eto desavalo mi se da se ceo windows zablokira zbog avastovog servisa...
[ Illiron @ 09.09.2009. 18:49 ] @
Microsoft Security Essentials.
[ bojan_bozovic @ 09.09.2009. 19:04 ] @
Ja godinama nisam imao problema sa virusima, mozda nekoliko godina. Ali ja Windows koristim sa UAC kao limited user. Stvarno izgovora nema ako terate Windows kao administrator jer uopste nije tesko koristiti UAC, samo se treba navici. Sto se tice antivirusa imam ClamWin. U principu ako korisnik ne nauci da se zastiti od virusa nema softvera koji mu moze pomoci.
[ miroslavL @ 09.09.2009. 19:04 ] @
Citat:
Zoran Rodic:
1. Kako onda znaš da je odličan ako godinama nije došao u dodir sa virusom?
2. Kako si uopšte siguran da virus nije u sistemu a da ovaj nije ni svestan njegovog prisustva?


1. baš zato :))
2. skeniram komp jednom nedeljno i ništa ne prijavi a uključeno je da se sam apdejtuje i ažurira bazu (za ovoliko godina korišćenja morao je naći bar onaj od pre godinu dana što je ušao :)) )

Citat:
maksvel: ne verujem da su besplatna rešenja bolja od onih koja se plaćaju.
 

Ako se gleda jedna firma (npr. Avast) i njihova home i prof rešenja onda ti se isto hvata jer istu bazu koriste samo što home nisam mogao na server instalirati nego samo profesional i to je jedina razlika kod Avasta koliko sam primetio i da - ima samo dodato da nadgleda network.
[ Horvat @ 09.09.2009. 19:50 ] @
na prethodno instaliranom win-u sam koristio avast,prilicno dugo,sada [duze vreme] na 'novom' windowsu koristim nod32...
u sustini slicni su oba,mada mi se cini da je avast poceo da guta vise komp. resursa,sto mi je velika mana jer nemam bas puno "toga" [pogotovo memorije]

kav sam jos ranije bio instalirao i ubrzo i obrisao,jer za njega treba posebna masina [sada] prosecnih performansi da bi glat radio komp na kom je instaliran,previse resurasa uzima,a i ne cini mi se bas da je nesto lud sto se tice search and destroy virusa,crvi,konja i ostalih "zivina"...

medjutim,ni avast ni nod,koji su se [tj nod se i dalje] non stop automatski update-uju,ne pronadje bas sve...pogotovo one glupe [glupi jer nemaju nikakvu svrhu :S] viruse koji se kace na usb stick i prenose s kompa na komp... [viva la fax i fotokopirnice -_-] ,ali srecom komp mi se ne zarazi,pa samo ocistim te file-ove sa sticka i vozi misko


e sad,predlog moj kako uciniti ovu temu konstruktivnijom je da neko testira "vodece" av-e na friskom windowsu i da testira
- brzinu podizanja av-a
- "zauzece" procesora prilikom podizanja
- zauzece memorije kada se podigne
- "zauzece" procesora kada u real time-u pronadje neki virus
- brzina skeniranja

i naravno
- test na nove viruse da li ih raspoznaje
[ ChanMaster @ 09.09.2009. 20:12 ] @
Ote mi rec iz usta sto se tice Avasta, moje misljenje da je on drugi zderac resursa posle Nortona.
Precesto imam mashine koje imaju Avast na sebi ( sa malo radne memmorije npr do 1 GB) , jednostavno ga ga ne izdrzavaju (narocito ako je stariji komp u pitanju do 1.4 do 2.0 Gh (Nebitno AMD ili Intel)...
Na takvim mashinama cim deinstaliram Avasta one kao da su se preporodile...






[ combuster @ 09.09.2009. 20:59 ] @
Ja se ne bih slozio sa tobom, naravno ja sam aVAST na drugim kompovima instalirao prema zahtevima, necu trpati nepotrebne servise tipa network protection ako racunar nije u lan-u i slicno, obicno je dovoljno imati samo dva-tri servisa (zaboravio sam koje bilo je davno). Dakle ja nisam primetio da aVAST gusi masinu i cini mi se da je ponajvise lightweight od svih koje sam imao prilike da instaliram...
[ micky @ 09.09.2009. 22:09 ] @
Probajte Sophos...
[ icobh @ 09.09.2009. 22:35 ] @
Najgori po performanse računara je KAV, pa Norton... Avast spada u lightweight grupu, s' tim da Avast u stanju mirovanja, tj. kad se ne radi bog zna šta na PC-u troši najmanje, zatim Nod (ali samo zato što je očajan i u njega se ne treba uzdati), zatim Avira itd... To je što se tiče memorijske zahtjevnosti. E sad, procesor najmanje troši Avira, mada i ovaj novi Avast nije daleko (ali je povećana memorijska zahtjevnost). Znači, teško je odrediti ko je TOP, jer svi imaju nekih mana i prednosti, tako da se nalaze u nekoj sivoj zoni. Nema crno-bijelo.

Što se tiče skeniranja, ne mogu sad reći kakvo je stanje u 2009. god. ali po subjektivnom mišljenju, Avast je očaj neviđen. Postoji objašnjenje zašto je to tako, ali većinu to i ne interesuje. Ali evo, Avast podržava unpack preko 30 različitih najpoznatijih (uključujući generic) PE packera/protectora. To ga čini sporim ali i boljim. Baš sam testirao na Sub7 klijentu KAV i Avast. Promijenio sam ikonicu te scramblerovao Sub7 client sa UPX Scrambler-om. Na kraju, KAV ni da se javi, dok je Avast uredno prepoznao Sub7...

Znači, situacija postoji milion, ali moje subjektivno mišljenje je da Avast/Avira najbolje Home rješenje, i što se tiče cijene i zaštite koju pružaju...
[ palamar @ 09.09.2009. 22:42 ] @
Citat:
ChanMaster: Ote mi rec iz usta sto se tice Avasta, moje misljenje da je on drugi zderac resursa posle Nortona.
Precesto imam mashine koje imaju Avast na sebi ( sa malo radne memmorije npr do 1 GB) , jednostavno ga ga ne izdrzavaju (narocito ako je stariji komp u pitanju do 1.4 do 2.0 Gh (Nebitno AMD ili Intel)...
Na takvim mashinama cim deinstaliram Avasta one kao da su se preporodile...


Duron 750Mhz i 512MB. Instaliran Avast sa ukljucenim Standard i Web Shield. Nista ne koci.
[ pantic68 @ 09.09.2009. 22:51 ] @
Odmorio sam se od kada koristim free aviru, najnovija verzija ima i jedinu opciju koja mi je nedostajala, da posle skeniranja izbaci spisak sumnivih fajlova da označim šta sa kojim treba da radi. Guard ne primećujem u radu za razliku od nekih gde mi se uredno dešavalo da komp zamre prilikom otvaranja foldera sa puno fajlova. Zbog takvih stvari sam držao kav ugašen ali zbog mrežnih napasti to više ne sme.
[ zemun88 @ 10.09.2009. 00:59 ] @
Ja koristim avast sa besplatnom licencom, i Malwarebytes - ne krekovan, vec samo unesen licencni kljuc sa neta. Ocistili su mi sve zive viruse u kompu. Ako se neki pojavi ociste ga u trenu, a ako zarazi sistemsku memoriju Avast zatrazi skeniranje pri podizanju sistema i jednostavno ga obrise.

Skenirao sam komp sa programom Secunia i rezultat testa sigurnosti mi je 100%, kao i takodje azuriranosti programa.

To je dokaz da mozete imati i besplatne antivirus programe koji resavaju probleme, a da ne morate da placate licencu - mislim na avast. Najvise mi se svidja kod avasta jer prekida skidanje fajlova ili ulazak na neku stranicu cim primeti da su stranica ili fajl inficirani. A malwarebyte je dobar, jer osim sto radi gore navedeno sprecava instaliranje programa koji sadrze u sebi razne viruse....

Mislim da su njih dvoje sasvim dovoljna kombinacija za neku kucnu upotrebu i zastitu, a ne trose mnogo resursa, bar ne na mom racunaru
[ Zoran Milovanovic @ 10.09.2009. 01:44 ] @
Citat:
zemun88: Najvise mi se svidja kod avasta jer prekida skidanje fajlova ili ulazak na neku stranicu cim primeti da su stranica ili fajl inficirani. A malwarebyte je dobar, jer osim sto radi gore navedeno sprecava instaliranje programa koji sadrze u sebi razne viruse....


To radi i NOD32, a mislim da to rade i ostali i najmanje ozbiljni AV programi.
[ mr_pingvin @ 10.09.2009. 04:12 ] @
Neko je pomenuo da su kopirnice i škole prava legla zaraze, takođe i firme koje se ne bave IT a koriste kompjutere takođe nisu pošteđeni. Kakva je situacija tamo? Mislim zanima me kako inspekcija reaguje kad ugleda Aviru ili Avasta? Antivirusi su preko potrebni ovde, mada većina nije svesna da mora platiti AV ako ga koristi u komercijalne svrhe ili neće da ga plati. Postoji li neko besplatno rešenje osim Clamwin a da ima zadovoljavajući nivo detekcije?
[ mihajilo @ 10.09.2009. 04:57 ] @
Sto se tice virusa na flesevima, dovoljno je iskljuciti samo autorun opciju i oni vam vise nece predstavljati opasnost, jednostavno a efikasno.
[ combuster @ 10.09.2009. 07:28 ] @
To je ok za ono autorun s*** a ako ima virusa/trojana na flash-u osim njega opet ti treba antivirus...
[ dentikhan @ 10.09.2009. 07:31 ] @
S obzirom da koristim praistorijski LapTop rad AV pod Windows-om mi stvara probleme u radu tako da je skoro stalno iskljucen a i kad ga pustim da s vremena na vreme odradi full scan, AVG free mi nikada nista nije nasao. Ne znam da li je problem u meni ili u AV. U svakom slucaju gledam da surfujem pod Linuxom, sa PuppyLinux distribucijom za koju je moj racunar dovoljno jak dda sve izvrsava brzo i bez zamrzavanja, a pod (laznim ili pravim?) uverenjem da je mnogo sigurnije surfovati na taj nacin.
[ combuster @ 10.09.2009. 07:45 ] @
Dobro ti je uverenje... :)
[ valjan @ 10.09.2009. 08:04 ] @
Ako pogledate

http://free.avg.com/download-a...e-edition?cmpid=fr_bn_free_670
http://www.free-av.com/en/pages/6/comparative_chart.html
http://www.avast.com/eng/avast-compare-home-professional.html

videcete da free Aviri i Avastu recimo nedostaje zastita od scriptova na websajtovima, a AVG-u antirootkit zastita i zastita mesengera. Ovde mozete i tacno videti sta to recimo free AVG ne moze.

Sto se besplatnih resenja tice, f-prot i AVP ("P" na kraju, ne "G") su nekada bili zakon. Pre deset godina je prilicno popularan hobi bilo sakupljanje virusa, i postojali su sajtovi za razmenu virusa, gde su kao dokaz posedovanja priznavani samo logovi f-prota i AVP-a i nijednog drugog AV resenja. Na engineu f-prota je kasnije nastao F-secure (i ja ga trenutno imam kod kuce), a od AVP-a je nastao Kaspersky (imao sam i njega prilicno dugo). Sto se Kasperskog tice, imao sam priliku da mnogo puta vidim razliku u ponasanju trial verzije, verzije sa nelegalnim i verzije sa legalnim kljucem. Jedino ona poslednja je funkcionisala kako treba, i recimo download updateova je isao skoro 10 puta brze, a bila su primetna i mnoga druga poboljsanja u radu.

Inace, antiviruse sam poceo da koristim pre deset i po godina, kada sam najpre pokupio Happy99 (uklonio sam ga rucno za 15ak minuta, jedino sam kasnije na netu saznao da on menja winsock32.dll svojom verzijom a original preimenuje, pa sam to naknadno popravio), a zatim i neki makro virus u MS Wordu (vise se ne secam koji je bio). Tada mi je prijatelj preporucio f-prot, a nakon toga sam isprobavao i Pandu, PCCilin, Nortona, Kasperskog, NOD32 i mozda jos nesto ali ne mogu sad da setim, ali ono sto sam za to vreme naucio je da ako ne poznajes dobro svoju masinu i Windows, dzaba ti bilo kakva zastita.

U poslednjih godinu dana bio sam nekoliko puta u situaciji da spasim nekoliko masina koje su bile pod konstantom opsadom malware-a i u takvom stanju, da nije bilo moguce ni logovati se na Windows. Uz odgovarajuce alate i rucne popravke, masine su dovedene u predjasnje stanje bez ikakvog posezanja za starim backupima ili reinstaliranja Windowsa (dobro, morao sam na dve da odradim repair, ali to nije isto kao i instaliranje od nule), i evo jos uvek rade bez ikakvog problema posle skoro 9 meseci. Uz to, otkrio sam i kanal kroz koji je malware ulazio u masinu i blokirao ga, inace verovatno bih u proteklih devet meseci bezuspesno testirao AV programe i menjao ih kao guzic-papir i isao na teren sirom Srbije svake nedelje da reinstaliram zarazene masine.

Dakle, po meni, edukacija pre svega, a zatim neko AV resenje koje umes da koristis i koje zadovoljava sve tvoje potrebe za zastitom. I kao sto rekoh u ovoj temi, viruse danas pisu profesionalci za velike pare, pa razmisli dobro pre nego sto bezbednost svog racunara poveris necemu sto je napisao neko ko za to ne dobije ni centa...
[ mmisko75 @ 10.09.2009. 09:15 ] @
Da li je neko probao Panda Cloud Antivirus ?
Dosta ga hvale.

http://www.cloudantivirus.com/

[ miLOSm @ 10.09.2009. 09:37 ] @
Comodo Internet Security

http://www.comodo.com/home/int...ity/free-internet-security.php
[ combuster @ 10.09.2009. 09:51 ] @
Comodo je bio bas bug-ovit i nervirali su me sa nekim njihovim extra resenjima (cak ni windows security centar nije prepoznavao da je firewall instaliran) ali to je bilo pre dve godine...
[ VladimirCDT @ 10.09.2009. 10:39 ] @
Moj prvi AV je bio Norton, tamo negde 2000 - 2002. god. ne secam se tacno. Pirat, naravno. Ja licno nisam tada osecao da mi opterecuje sistem. Naravno, svako ko je tada imao Nortona, upoznao je muku da se isti ukloni sa sistema. Mecku sam rodio dok sam izbrisao (valjda) sve tragove njegovog postojanja.

Posto nisam imao ni love ni volje da placam antiviruse, sledece resenje je bio AVG Free i njega koristim i dan danas. E sad, ne znam da li je gori od drugih ili ne, ali prilikom skeniranja znacajno udara na performanse sistema.

Medjutim, kako sam se pre nekoliko godina upoznao sa Linuxom na poslu, prilikom rada na jednom projektu, instalirao sam ga i na kucne racunare pored XP-a. Znam da Linux nije garancija da si bezbedan od virusa, ali je verovatnoca daleko manja nego kod Windowsa cak i sa ukljucenim svim mogucim zastitama. Svojevremeno sam po logovima primetio da je neko pokusavao da mi se "okaci" na racunar kod kuce dok sam bio na Linuxu...

Kaspersky nije nikada bio moj licni izbor, ali sam dolazio sa njim u dodir u vise navrata. Kao prvo, u sadasnjoj firmi se koristi KAV, a drugi slucaj je moja tasta. :)
Na poslu je problem u tome sto KAV uzima zaista mnogo resursa sa jedne strane, a sa druge strane razvojno okruzenje (Java) takodje zahteva resurse. Kolege se cesto odluce da iskljuce KAV, ali onda vrlo brzo dotrci neko od admina jer je sa neke masine u firmi dosao izvestaj o napadu. Iz tog razloga sam na svom radnom mestu uspostavio razvojno okruzenje pod Linuxom (Na sledecem poslu cu raditi opet razvoj pod Linuxom, pa cu tada mozda bolje upoznati neki AV za Linux). Od tada, admini ne kucaju na moja vrata (da kucnem u drvo). Mala digresija: sada me je sa performansama zeznuo prokleti Oracle Weblogic za Linux...
Drugi slucaj koriscenja KAV-a je kod taste - elem, njoj je valjda ukljucena svaka moguca zastita (veoma opravdano) i to cini rad na njenoj skromnoj konfiguraciji nemogucim. Ma kakva online instalacija je pretvorena u poslednji krug pakla, download je generalno ojadjen itd. Ko ima zivaca za sve to, svaka mu cast.

Elem, nisam odusevljen potrebom za AVima. Najgore je sto ni jedan ne moze da obezbedi 100% zatitu. Iz tog razloga, pored dominantne upotrebe Linuxa, mislim da jedina stvar koja moze da me postedi ozbiljnijeg nerviranja u slucaju infekcije - to je ponasanje. Naime, na mojim racunarima nema nikakvih poverljivih, bitnih podataka, cija bi kradja dovela do teze materijalne stete ili ne znam ni ja cega. Freeware i shareware ne instaliram vec godinama. Ako zelim besplatan software, prihvatam samo opensource resenja. Kada mi neko trazi pare, u sebi pomislim: "Evo ti ......... pa ga ........" Takodje ne kupujem ni fore tipa: "Ti si srecni dobitnik !", "Vas sistem je u opasnosti !" Naravno, i dalje se desi da neki malware utrci na Windows, ali ne postoji nikakva veca steta osim gubitka performansi i vremena da se izbaci uljez i performanse vrate na staro.

Da zakljucim, odlucujem se za besplatne AVe jer mi ni zahtev za sigurnoscu nije od preterane vaznosti, ne daje mi se novac (ma koliko mala suma bila) za AV, a pored toga, udarac na sistemske resurse koji nekakva potpuna zastita podrazumeva nesto je sto daleko teze trpim nego da, kada dodje do nevolje, utrosim vreme da ocistim sistem.
[ Horvat @ 10.09.2009. 10:56 ] @
hajde malo da pojasnim sta mi je bio problem kod avasta

memorija
jako puno memorije kumulativno pojede [i prave i virtualne],a meni je to preveliki luksuz, s obzirom da imam 256 mb rama...

e sad,ne znam da li je to zato sto mi je komp retko restartovan,pa onda sve file-ove koje je u letu skenirao cuva u memoriji ili sta vec,ali znam da mi je to usporavalo u odredjenoj meri komp...

dok takve probleme kod nod-a nisam primetio,koristi otprilike fixni iznos memorije [sad sam pogledao task manager,redovna memorija ~9,500k, a virtualna ~37k],naravno ne ostaje zakucan na ovoj vrednosti,ali ne prelazi stotine kb :)

a sto se tice onih "skolskih" usb virusa,nije problem sto se prebaci,ne aktivira se on meni na kompu kuci,nego smara brisanje svaki put...
a i nisu samo autorun virusi :)


neko je rekao da je nod cisto s***** [da ne trazim sada ko],pa me zanima zbog cega to misli?
[ ivanmaat @ 10.09.2009. 11:09 ] @
Ja mislim da za kucnu varijantu nema potrebe za nekim AV koji se placa. Koristim Avast Home Edition koji je free, i zadovoljan sam.
[ budababa @ 10.09.2009. 13:24 ] @
Moram da priznam da me je tema zaintrigirala i "malo" vratila u proslost. Antiviruse sam krenuo da koristim jos u prvoj polovini devedesetih godina, dok jos nije krenuo famozni Win95, tj. dok se sve obavljalo u DOS-u (stari dobri v6.22). Tada sam i instalirao Norton Antivirus, mislim da je isao na 4 flopi diskete. Uzrok je bio (stariji korisnici ce se sigurno setiti) virus po imenu Michaelangelo, koji je uspeo da mi razbuca masinu i natera me da formatiram masinu i ponovo instaliram DOS (isao je na dva-tri flopija).

Sa pojavom prvih OS-a u grafickom okruzenju, krenuli su i antivirusi u istom stilu, a Norton je ostao moj izbor, mada sam se u kracim intervalima prebacivao na F-Prot. Od Nortona sam odustao sa pojavom Norton Internet Security-a, koji je toliko kocio masinu da je radio bolji posao od samih virusa. Usledili su Panda, AVG, Kaspersky, Avast, Avira... dok se na kraju nisam skrasio sa NOD-om, koga koristim od verzije 2. U principu me nije ostavio na cedilu, mada je imao odredjenih propusta, srecom nijedan sa fatalnim posledicama.

E, sad da se osvrnem malo i na temu :) Posto radim u firmi koja ima solidan broj racunara, slazem se da je za biznis potrebe neophodno imati licencirane verzije softvera, ne samo zbog kazni, vec zbog tehnicke podrske, koja itekako znaci ukoliko unutar firme imate 50% starijih ljudi cije se znanje o racunarima svodi na "upali racunar, odigraj pasijans uz jutarnju kaficu, otkucaj tekst u Word-u, ugasi racunar kad odlazis sa radnog mesta" i koji ce, pri instalaciji neke igrice ili sumnjivog scren-saver-a na poznato pitanje uvek odgovoriti sa "Yes". Sa druge strane, za kucne potrebe ce i besplatne (Home Edition) verzije odraditi sasvim solidan posao uz par dodatnih alatki, tipa: M$ Malicious Software Removal Tool, McAfee Stinger, BitDefender-ovi Tool-ovi, itd. Uglavnom, kao sto neko vec rece - bolje je imati bilo kakvu zastitu, nego ostati kao go na mecavi. Iliti - bolje spreciti nego leciti.
[ Take 5 @ 10.09.2009. 13:46 ] @
Dobar lekić za USB (preporuka):

Panda USB and AutoRun Vaccine

[ brajo @ 10.09.2009. 13:52 ] @
Moja preporuka

http://www.emsisoft.com/en/software/free/
[ Dejan Lozanovic @ 10.09.2009. 13:57 ] @
Licno mislim da je antivirus u globalu najveci virus.
[ combuster @ 10.09.2009. 14:06 ] @
Zato predjite na linux :D
[ icobh @ 10.09.2009. 14:23 ] @
@Horvat
Ja sam rekao da je Nod32 s*****. Znači, imao sam originalnu licencu i radio je kod mene 2 mjeseca, tako da znam o čemu pričam. Evo par stavki zašto je moje mišljenje o Nod32 takvo:

1. Skup je (Kod nas u BiH licenca za 1 god. je skuplja za 5€ nego za KAV)
2. Bagovit je (Ne rijetko se događalo da pukne i samo restart pomaže)
3. Mala baza ili loš algoritam (Taj je bio u stanju da od 20 virusa propusti 10)
4. Loše riješen offline update
5. itd. (Ne mogu se trenutno još sjetiti, ali ima ih...)

To su moja zapažanja. Neka su možda subjektivna, a neka su veoma dobro dokumentovana

@combuster
Na Linuxu možda nema virusa, ali taj zna zadavati takve glavobolje da niti jedan rootkit mu nije ravan, a kamo li virus...
[ VladimirCDT @ 10.09.2009. 14:24 ] @
@combuster

To nije dobro resenje. Naime, onda ljudi ne bi mogli da se raspravljaju koji je AV bolji, niti bi imali dovoljno prilike da testiraju razne AV i da utvrdjuju kome je kada pobegao neki trojanac, kojeg je onaj drugi uhvatio.
[ Ivan Dimkovic @ 10.09.2009. 14:35 ] @
Ne, to nije dobro resenje jer mnogim ljudima Linux ne bi radio posao.

Neki Linuxovci su stvarno dosadni ko proliv - ljudi nisu idioti, ako ih zanima Linux ili ako im radi posao - koristice ga, nema potrebe naturati im nesto sto niko nije ni trazio u potpuno nepovezanoj temi.

[ combuster @ 10.09.2009. 14:38 ] @
Virusi i linux jesu nepovezana tema, slazemo se :) ;-P
[ Ivan Dimkovic @ 10.09.2009. 15:06 ] @
Ni moja ves masina nema viruse... predjite na njen RTOS. Do yaya je, cak ni shell nema :)

[ icobh @ 10.09.2009. 15:21 ] @
^Čova buraz, ti stvarno imaš neku aždaju od veš mašine, čim je tako često pominješ...
[ banchi @ 10.09.2009. 15:25 ] @
Mac OS X...najbolji antivirus,

salim se...ali u svakoj sali pola sistine. Ja vise od godinu dana na Mac-u nemam niti jedan antivirus, surfam svugde gde me put odvede, skidam mnostvo fajlova, programcica i sl. I zdrav ko dren.

E sad po pravo o temi...svakako da je varijanta Pro za AV programe bolja zastita od free varijanti...gotovo svi proizvodzaci imaju uporedni prikaz funkcija izmedju varijanti i nije tesko zakljuciti da se ne razlikuju mnogo po broju funkcija nego po vrsti zastite. Mislim u najvecem broju slucajeva na mogucnost blokade skripti sto je esencijalno kao i sve cesce behavior funkcije ili pracenje ponasanja fajlova i celog sistema.
Na Win. koristim Avast free i jako sam zadovaljan...konfiguracija mi je prosecna i ne osecam neku glad za memorijom. Uz to koristim i ZA free firewall i mislim da se bez kombinacije AV i Firewall-a ne moze govoriti o bezbednosti. Ali eto, sve to mi klinci koriste na njihovom drugom racunaru i sto bi rekli "dzaba sam krecio". Hocu da kazem da i pored najbolje zastite sustina bezbednosti je u kulturi ponasanja na racunaru, webu...
Oni svaka dva tri meseca jednostavno moraju ubiti stari Win i instalirati fresh kopiju jer jednostavno ne vode racuna o 'higijeni" - znate vec...krekovane igrice, flash memorije, torenti i sl. Sve to je rizicno ponasanje a oni to ne shvataju ozbiljno. Mladost ludost.

Za ostale koje sam koristio sto na poslu sto privatno...Norton i KAV - ubice memorije, F-secure - uzasno dosadan i panici na svaku minornu radnju i prepoznaje viruse i tamo gde ih zaista nema. To je OK sto se sigurnosti tice, ali ipak iritira i slabo uci. Kad mu se upise u memoriju da to nije virus, on ipak opet, za svaki slucaj pita i do tri puta i izbacuje upozorenje.

Safe'n'Sec....verovatno vecina za ovaj AV nije ni cula, ali prica je stara nekih 3 godine. To je ekipa koja se odvojila od KAV i napravila antivirus tipa IPS (Intrusion Prevention System). Caka je u behavioristici ili pracenju ponasanja a ne na oslanjanju na bazu virusa. To je resenje za "Zero Day Viruse, dakle one koji jos nisu evidentirani u bazama. Procene govore da upravo ti virusi naprave dar mar na nekoliko stotina hiljada racunara u prvih nekoliko dana dok ne budu otkriveni kao virusi. Ja se ovim delom bavim i profesionalno pa ne bih previse o njemu da se ne shvati kao nemoralna reklama. Koga zanima naci ce ga i moze ga isprobati. Moze se koristiti uporedo sa postojecim AV, ali posto je veliki (kao i svi Rusi) potrosac "goriva" ne preporucujem ga za slabije masine. Inace svi antivirusi koji koriste behavioristiku u sebi su veliki potrosaci memorije bas zbog silnih procesa i raznih proracuna koji se pri radu odradjuju. Ali zato necete naci gotovo ni jednu ozbiljnu i veliku kompaniju koja nema resenja upravo ovakvog tipa, jer masine su im zveri, a zasticeno dobro je bogatstvo na koje se ne stedi zastita.
[ AmoK @ 10.09.2009. 15:26 ] @
Meni se najbolje do sada pokazao u borbi protiv virusa NOD32 (ESET Smart Security), a u borbi protiv malwarea AntiMalware i Combofix.
Sa ovom kombinacija od 3 alata sam riješio sve gadosti (npr. AntiVirus 2009, Vundo, Conficker [najgori], TotalSecurity, Hupigon...).

Najbitnije mi je da antivirus zauzima što manje memorije, da ima firewall (ako nema onda ZoneAlarm obavezno instalirati) i da prepoznaje smeće od virusa sa USB stikova.

Koristim ESET v4.0 i AntiMalware i skidam update sa ključevima koji redovno izlaze na warez sajtovima.

P.S.
Avast mrzim zbog situacije gdje sam radio na nekom laptopu u sali za konferenciju gdje je bila masa naroda i mrtva tišina. U po frke kad sam skidao nešto sa interneta, Avast se upalio i počeo derati "Virus virus virus" (ona glasovna notifikacija). Svi su se okrenuli i gledali u mene.
[ Comrade @ 10.09.2009. 15:27 ] @
Citat:
banchi: Mac OS X...najbolji antivirus,

salim se...ali u svakoj sali pola sistine. Ja vise od godinu dana na Mac-u nemam niti jedan antivirus, surfam svugde gde me put odvede, skidam mnostvo fajlova, programcica i sl. I zdrav ko dren.


Ja isto mogu reci za svoju windows i linux masinu, a ne koristim antivirus programe...
[ VladimirCDT @ 10.09.2009. 15:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne, to nije dobro resenje jer mnogim ljudima Linux ne bi radio posao.

Neki Linuxovci su stvarno dosadni ko proliv - ljudi nisu idioti, ako ih zanima Linux ili ako im radi posao - koristice ga, nema potrebe naturati im nesto sto niko nije ni trazio u potpuno nepovezanoj temi.

Dobro bre, Ivane, zar ne vidis da je u pitanju sala. :)

Citat:
combuster: Virusi i linux jesu nepovezana tema, slazemo se :) ;-P

Dobra replika ! :D
Kako se ono pise: "Touche", je l' tako nekako ?

A sada opet malo ozbiljnosti. Elem, upravo cinjenica da za razliku od Linuxa, Windows mogu lako i bez problema da instaliraju i koriste ljudi bez ikakvog pojma o racunarima, vodi ka nuznoj potrebi za silnim zastitama od raznih pretnji sa neta (pored virusa, tu je i fishing). Siroka zastupljenost Windowsa dalje cini ovaj OS omiljenom metom tvoraca malware-a. Cenim da je za totalno neupucene korisnike mozda zaista potrebna komercijalna full zastita.
[ sikander @ 10.09.2009. 16:26 ] @
Ja korisitm Avast i do sada nisam imao problema, bar ih nisam primetio. A problemi koje ne primecujem nisu moji problemi.
A Avast sam izabrao tako sto sam googlao 'free antivirus' nakon sto mi je istekla 'licenca' za Norton koji mi je bio instaliran na prvom kompu. Odlucio sam na osnovu dopadljivosti sajta. Toliko mi je bitno bilo kakav je to av, jer nemam bas neko visoko misljenje o virusima.
Da li je neko od vas imao stvarno ozbiljan problem uzrokovan virusima? I ovde mislim da nije bitno sta se to dogodilo kompjuteru koleginog klinca. Pricam o ljudima koji prvo procitaju poruku pa kliknu 'yes'. Da li je neko stvarno izgubio neke podatke ili sta vec? I po meni ni reinstalacija sistema ne bi trebalo da se ubraja u ozbiljne probleme (a ni za tim nisam imao potrebu).
[ icobh @ 10.09.2009. 16:51 ] @
Ja sam imao tu nesreću, da pustim Sality u sistem, iako me Avast uredno upozorio. Naime, ja sam htjeo da kopiram neki programčić sa koleginog USB-a, mislio sam, pošto je kolega izuzetno IT obrazovan, da je u pitanju False Positive. Naravno, rezultat je bio 5GB raznoraznih neupotrbljivih EXE fajlova koje sam godinama skupljao. Ali ostalo je pitanje, otkud taj Sality kod kolege na sticku. Pa, prije nego što je završio kod mene, bio je kod jedne mlade dame koja od svih programa na računaru koristi Winamp, a na internet ide preko Hotmail-a.

E još jednom sam imao totalni disaster, kada sam instalirao neki Linux, koji me uopšte nije pitao gdje hoću da ga instaliram, već je on sebi opredijelio moj drugi HDD koji je služio kao mass storage, znači sve dokumenata i ostalih ličnih stvari su bili tu. Iako sam imao pripremljenu particiju sa EXT3 i jednu SWAP particiju, on je ladno meni prebrisao taj moj HDD. 70GB podataka. E to su bili crni dani. Srećom, spasio sam preko 50% sa Get Data Back-om...

Znači, ne mora Linux da ima veze sa virusima, ali sa havarijama ima i te kako.
[ banchi @ 10.09.2009. 16:56 ] @
Citat:
sikander: Ja korisitm Avast i do sada nisam imao problema, bar ih nisam primetio. A problemi koje ne primecujem nisu moji problemi.
A Avast sam izabrao tako sto sam googlao 'free antivirus' nakon sto mi je istekla 'licenca' za Norton koji mi je bio instaliran na prvom kompu. Odlucio sam na osnovu dopadljivosti sajta. Toliko mi je bitno bilo kakav je to av, jer nemam bas neko visoko misljenje o virusima.
Da li je neko od vas imao stvarno ozbiljan problem uzrokovan virusima? I ovde mislim da nije bitno sta se to dogodilo kompjuteru koleginog klinca. Pricam o ljudima koji prvo procitaju poruku pa kliknu 'yes'. Da li je neko stvarno izgubio neke podatke ili sta vec? I po meni ni reinstalacija sistema ne bi trebalo da se ubraja u ozbiljne probleme (a ni za tim nisam imao potrebu).


Svako se cese tamo gde ga svrbi. Virusi u najsirem smislu (crvi, trojanci...) rade na razlicite nacine, neke primetis na svojoj masini a neke bogami i ne. A to sto ne primetis, ne znaci da ih nema i da ne prave sa tvog racunara stetu negde drugde...cuo si za DDOS napade, je li? A ako uz to sa tvog racunara upravljas nekom mrezom ili odrzavas udaljeni server i sajtove na njemu, onda ima i te kako smisla ovo o cemu pricamo. Evo ti samo primer...virus ti pokupi sifre, FTP acounte i slicno, prodje na server, koristi host za fishing a da vlasnik pojma nema ili sa tvog mail naloga salje stotine, hiljade spamova...Kad otkrijes, tvoj server je vec na Black spam listi i svi tvoji klijenti. Znaci neka firma moze biti bukvalno upropascena ako joj server dodje na Black listu...svi poslovni mailovi odose u spam ili bivaju blokirani, zavisno od podesavanja.
Malo li je?
[ SuDar407 @ 10.09.2009. 17:04 ] @
Koristim Symantec Endpoint Protection i više sam nego zadovoljan. Pre svega već godinu dana mi Vista radi kao i prvog dana instalacije, ne "guta" resurse, gotovo da nemam osecaj da radi u pozadini. Baterija na laptopu mi sada obezbedjuje cak i 30% vise rada nego kada sam imao instaliran NOD32, Avast a pogotovu Kasperkog!
[ Dashkes @ 10.09.2009. 17:08 ] @
Mislio sam da se ne mesam, ali nisam mogao da odolim. :)

Citat:
mihajilo: ...za antivirus mi je uvek bilo nebitno koji je, on je tu radi reda, jer i da dobijem virus, lako cu ga naci(za to mi sluzi proces explorer i autoruns od system internals-a)...

A sta ako je to Virut? Ili neki kod koji ce samo da izmeni hosts datoteku? Ili ce obrisati samo neku datoteku, recimo ntldr?

Citat:
miroslavL:...skeniram komp jednom nedeljno i ništa ne prijavi a uključeno je da se sam apdejtuje i ažurira bazu (za ovoliko godina korišćenja morao je naći bar onaj od pre godinu dana što je ušao :)) )

Rustock.C je npr. pola godine ostao nezapazen od strane svih antivirusa i generisao preko 30 biliona spam poruka dnevno. :)

Citat:
banchi: Mac OS X...najbolji antivirus...

Delimicno se mogu sloziti sa Vama, ali i on ima propusta (kao i sve ostalo naravno :D).

Citat:
banchi Safe'n'Sec....

Veoma dobar proizvod! Moze se uzeti sa skenerom od Vba32 ili Dr.Web-a kao dodacima.
Koristi isto i svoju tehnologiju V.I.P.O. (Valid Inside Permitted Operations), nalik HIPS-u.
P.S. Najsmesnije mi je bilo sto su se neki zalili sa Giveawayforaday.com-a na Safe'n'Sec jer "ne prepoznaje" viruse, a to sto ih blokira, nikome nista.
[ banchi @ 10.09.2009. 17:27 ] @
@Dashkes

Citat:
Koristi isto i svoju tehnologiju V.I.P.O. (Valid Inside Permitted Operations), nalik HIPS-u.
P.S. Najsmesnije mi je bilo sto su se neki zalili sa Giveawayforaday.com-a na Safe'n'Sec jer "ne prepoznaje" viruse, a to sto ih blokira, nikome nista.


Tacno tako...to je i osnovna razlika izmedju HIPS vrste antivirusa i klasicnih koji konsultuju bazu virusa. Ovako sam ja to negde objavio uporedjujuci razliku medju oblicima zastite:

"Slikovito opisano, postojeća tri sistema zaštite u osnovi deluju ovako...Firewall je "vratar" koji kontroliše svaki ulaz i izlaz u vaš zaštićeni prostor, vaš računar. Standardni antivirus je tu da vas poput "policajca" upozori na one posetioce koji već imaju "kriminalni dosije", dakle poznati virusi. A kako se branite od nepoznatih virusa, onih koji još nemaju kriminalni dosije? Zato je tu "HIPS - Host Intrusion Prevention System" - Vaš lični "Bodyguard"...on prati svako ponašanje u vašoj okolini odnosno računaru i čim prepozna napad on reaguje, ne dozvoljava da se akcija zaražavanje izvrši, bez obzira da li takav virus ima ili nema dosije."
[ Horvat @ 10.09.2009. 17:30 ] @
jos kad ne bi ovu temu pretvorili u jos jedno prepucavanje windows vs. linux vs. mac bilo bi idealno...

a sad nazad na temu

@ico
sad me bas zanima kada si koristio nod?
licno nisam nikad radio off update nod-a ,pa ne znam kako je reseno
ali sto se bagovanja tice nisam bas imao takav utisak [a koristim ga intenzivno vec vise od pola godine,da ne gledam sad kad je instaliran]
a tih 20 virusa su bili neki stariji,tek se pojavili "na trzistu" ili..? i da li ih je neki drugi av prepoznao sve?
[ Pedja_N @ 10.09.2009. 17:34 ] @
Od zastite koristim, Avast,Spyware Terminator i Spybot Search & Destroy i sa virusima i ostalom
gamadi nemam problema,takodje nekakva kocenja i slicno nisam primetio.
Medjutim kao sto vec neko pre napomenu, ja bih na prvo mesto stavio
edukaciju oko upotrebe interneta,nacin zaraze virusima, itd. pa tek onda antiviruse.
Licno mislim da savesno "surfovanje" i obican free antivirus su dobitna kombinacija,sve to naravno u Home varijanti.
Za poslovne upotrebe se podrazumeva nesto licencirano i opet savest.
Inace uzimanje krekovanih antivirusa i njihova upotreba mi je besmislena.
[ icobh @ 10.09.2009. 18:33 ] @
@Horvat
Kraj 2007 početak 2008. Mislim da je verzija bila 3.0.xxx. Ne sjećam se više stvarno. A za viruse što je propuštao, to je bilo kad sam radio neki home test. Testirao sam tada najnovije AV-ove sa najnovijim definicijama na najnovijim virusima, tada starim do mjesec dana max. Niko nije pronašao sve ali recimo da je Avira pronašla 19/20, Avast 18/20 itd...

P.S. Moj dobar drug se kleo u NOD dosta vremena, ali kako je NOD počeo da pravi probleme sa licencama, odlučio on da instalira nešto drugo. Ja naravno preporučim Avast ili Aviru da instalira. On se odlučio za Aviru, ali kad je onda pukao full scan na računaru, momak nije mogao vjerovati kakvu je sve đubrad imao na računaru i šta je sve živilo pokraj potpuno update-ovanog NOD-a...
[ maksvel @ 10.09.2009. 18:58 ] @
E, kad smo već kod toga, da li je tačno (ili je samo "urbani IT-mit") da mnogi antivirusi "poture" virus i onda ga kao pronađu, da bi se pokazali superiornim u odnosu na konkurenciju?
[ combuster @ 10.09.2009. 19:08 ] @
Pa ja sam pokupio samo jedan do sada a antivirusa sam puno instalirao i do sada nijedan nije nalazio fake viruse - a kako znam? Pa jer ih nije pronalazio tacka :D

Zamisli haos-a (a ima ljudi koji ovako postupaju) kad bi user instalirao windows na nov comp i instalirao antivirus pre nego sto ode na net i on pronadje virus... Pa odmah da se nasmejes i uninstall :D
[ Daniel Fat @ 10.09.2009. 19:59 ] @
Citat:
maksvel: E, kad smo već kod toga, da li je tačno (ili je samo "urbani IT-mit") da mnogi antivirusi "poture" virus i onda ga kao pronađu, da bi se pokazali superiornim u odnosu na konkurenciju?

Ne. Nije tačno.
[ Horvat @ 10.09.2009. 20:00 ] @
@ico,hvala,zanimljivo...jako

a sto se tvog drugara tice,radio je i sa nodom full scan,ne?

@maksvel,pa ne podmecu av-i viruse,nego "se prica" da proizvodjaci antivirusa prave i viruse koje puste pa onda oni budu prvi koji naprave lek za njih...
[ banchi @ 10.09.2009. 20:44 ] @
Da...ali se desava nesto drugo sto bi se moglo nazvati prljava utakmica. Neki proizvodzaci u svoju bazu virusa ubacuju specificne fajlove drugog konkurentskog AV proizvoda. Kada taj fajl biva instaliran sa Av programom oglasi se uzbuna. Pokupis tako identifikovan fajl kao virus i odes da ga skeniras na neke referentne web based skenere i vidis da je laznjak. Naravno sve pod pretpostavkom da se na racunaru nalaze dva AV. Pre je to bilo drasticnije...dva AV na masini nisu ni mogla da se instaliraju, sad uglavnom svi to dozvoljavaju, ali onda ubace ovakvu caku sa ciljem da odvrate lorisnika od upotrebe novog AV.
[ Zoran Milovanovic @ 10.09.2009. 21:40 ] @
off
@ icobh

mozes li molim te reci koje to linux bio, koji ti je bez tvog pitanja skenjao ceo hdd namenjen za mass storage


Hvala.

/off
[ icobh @ 10.09.2009. 21:44 ] @
^Ne mogu trenutno. Morao bih iskopati te stare CD-ove koje sam nekad koristio, među njima je vjerovatno i taj Linux, ako ga nisam u vatru bacio i ako me mozak u asocijacijama posluži...
[ combuster @ 10.09.2009. 21:49 ] @
Ja znam samo za Fedoru Core 2 (ona sto je iso dolazio uz micro casopis dvd) koja je imala takav bug da po zavrsenoj instalaciji kada resetujes totalno pobrlja geometriju particija i otkine ti ceo hd... A to za samovoljno instaliranje na neku particiju to jos nisam ni cuo ni video za evo 10 godina koliko koristim linux, ako mu kazes automatically setup your hd i slicno onda hoce sve zivo da prebrise ali ti pise lepo (destroys all data on the drive), jedino ako u brzini nesto ne otkines...

Mislim da je bilo dosta off-a, da se vratimo na temu, salio sam se samo za Linux gore, nisam mislio da ce pokupiti neke reakcije...
[ kokanidja2 @ 10.09.2009. 22:23 ] @
@combuster
:) ma desi se da naprave backup zarazenih drajvera pa onda naravno kad instairaju te drajvere racunar bude zarazen prije instaliranja antivirusnog programa.
a sto se tice ovog dal prave il ne...to ti je u principu isto kao i dal vjerujes u teoriju zavjere il si jednostavno naivan.
[ icobh @ 10.09.2009. 22:41 ] @
@Zoran Milovanovic
Našao sam. Jedan od ova dva: Nitix ili YES! Uglavnom, trebala mi je laka server distribucija koja bi tjerala samo jedan servis na određenom portu na dan-dva. Ništa više. A dobio sam probleme od kojih me zamalo srčka pogodila...
[ Davor Stanković @ 10.09.2009. 22:42 ] @
Interesuje me neko strucnije misljenje, ako za to naravno postoji mogucnost, u vezi kombinacije Avire free+Comodo firewall, te po potrebi skeniranje sa Dr.Web i Mbam-om, free varijantama takodje?!

Mnostvo je nekih subjektivnih komentara koji ne mogu da poruce nista konkretno, te mnoge ocjene su idividualne i poprilicno relativne i zanima me nesto sto je u praksi potvrdjeno?
Hvala unaprijed.

P.S. Spyware blaster je takodje instaliran, njegovo "prisustvo" se uopste ne osjeti i njega nisam napomenuo u gore aktivnim programima zastite...
[ banchi @ 10.09.2009. 23:13 ] @
Citat:
Mnostvo je nekih subjektivnih komentara koji ne mogu da poruce nista konkretno, te mnoge ocjene su idividualne i poprilicno relativne i zanima me nesto sto je u praksi potvrdjeno?
Hvala unaprijed.


Nase subjektivno je uglavnom u praksi potvrdjeno...do subjektivnog smo stigli kroz praksu. Malo zdrave seljacke filozofije :-))
[ icobh @ 10.09.2009. 23:29 ] @
Evo kako izgleda kada je sub7 client untouched:
http://www.virustotal.com/anal...08310e7b98c03d24281-1252620377

A ovo je poslije izmjene ikonice:
http://www.virustotal.com/anal...16cb9a011aec0db4685-1252620601

A zamislite šta se tu još sve može odraditi, sem zamjene ikonice...

P.S. Zašto ne možemo reći, uzmi to i to?! Baš zbog ovog:
http://www.virustotal.com/anal...1da012b1e663f7c5529-1252621842
ili ovog:
http://www.virustotal.com/anal...b61c4fb60161229ac89-1252618884

[Ovu poruku je menjao icobh dana 11.09.2009. u 00:41 GMT+1]
[ Catch 22 @ 10.09.2009. 23:34 ] @
Da razbijemo jednu famu o Linuxu i AV programima...




[att_img]
[ medvedic @ 10.09.2009. 23:41 ] @
Najzanimljivije je da avira free zauzima 1 mesto po broju downloada vec mesecima na softpedia.com. Verovatno ima razloga.
[ combuster @ 11.09.2009. 01:04 ] @
@Catch

Pa to ako hoces da razbijes famu neka pokaze na virus :) Inace...




Naravno tu je i ClamTK (gui frontend za clamav) ali opet ga drzati rezidentnog je ludost, clamd ume da pojede 100MB RAM-a (toliko o razbacivanju resursa)...
[ Srđan Pavlović @ 11.09.2009. 01:14 ] @
Joj Ivane, izludjuje me taj tvoj font! :D


(ali okviri i prozori i tema je dobra)
[ djyova @ 11.09.2009. 04:12 ] @
Vec godinama koristim nod32 i nikada do sada nisam imao problema.

Uvek je pronalazio viruse i trojance tamo gde ih je stvarno bilo, uz zaista mali broj false-positive prijava, sto ovde skoro niko ne pominuje. Zaista me nerviraju pojedini antivirusi kada na svaki keygen patch ili slicno, prijave da je pun trojanaca sto ustvari nije tacno. Meni ne treba program koji ce da me obavestava da je koriscenje crack-ovanih verzija programa ilegalno, vec koji ce da "cuti" i radi ono za sta je "placen".

U vecini slucajeva je ono sto neki drugi antivirus prijavi kao trojanca, koji nod32 nije prijavo, cist false-positive.

U svrhu testiranja ove tvrdnje, uradio sam sledece pre nekog vremena:

Imao sam jedan DVD koji je pun sitnih programcica, naravno svi sa crack-ovima, patch-evima, i slicno, koji je pre narezivanja skeniran nod-om. Nod32 nije nista nasao! Taj DVD sam skenirao sa jos jedno 15-20 antivirusa, anti trojanaca i slicno, i skoro svi ostali su "pronasli" po nesto u manjoj ili vecoj meri. Ok. Resio sam da proverim da li su to false-positive, ili nod32 jednostavno nije odradio posao kako treba. Instalirao sam sve te programe na sistem koji nije imao ni jedan antivirus, naravno pokretao sam i sve one "zarazene" fajlove, i nakon zavrsene instalacije napravio sam ghost. Nakon toga sam instalirao jedan antivirus, skenirao ceo sistem, pa vratio ghost sistema sa svim tim programima ali bez antivirusa, pa instalirao drugi antivirus, ponovo pokretao sken kompletnog sistema, i tako sve u krug dok nisam isproveravao sve antiviruse koje sam imao.

Ni jedan od tih antivirusa nije pronasao NISTA na sistemu sa instaliranim programima, dok je pri skeniranju instalacije prijavljivao da su fajlovi zarazeni. Da su stvarno fajlovi bili zarazeni, bio bi zarazen i sistem, jer nije bilo ni jednog antivirusa koji bi sprecio infiltraciju prilikom instalacije.

Zakljucak je da su sve to bili false-positive rezultati, i da nod32 jeste obavio posao kako treba, ali da jednostavno nije izbacivao false-positive rezultate.

Ako sam pre tog testa i bio u dilemi da li da menjam antivirus ili ne, nakon tog testa sam definitivno odlucio da je najbolje da i dalje koristim nod32. Proveren je, brz, trosi malo resursa, i ima jedan od najmanjih brojeva false-positive rezultata na trzistu. Jedini problem je mozda kod ljudi koji nemaju stalnu internet vezu, jer se performanse ovog antivirusa drasticno pogorsavaju, kada je pronalazenje zarazenih fajlova u pitanju, kada nije ukljucen na auto update.

I jos nesto u vezi false-positive rezultata. Desi se po neki put i nod-u da izbaci takav rezultat, ali ako posumnjam da je nesto takvo u pitanju, ja lepo uploadujem taj fajl na virus total, pa uporedim rezultate sa preko 40 razlicitih antivirusa. Ako se desi da vecina najpoznatijih antivirusa ne pronadje nista, onda je velika verovatnoca da to i jeste zaista false-positive rezultat.

http://www.virustotal.com/

A sto se tice najboljeg antivirusa, to je svakako GHOST! ;)

Instaliras lepo sve sto ti treba u sistem, podesis, napravis ghost, i ako u bilo kom trenutku posumnjas da imas viruse, ti lepo u roku od par minuta vratis apsolutno sve na savrseno funkcionalno i cisto stanje.

Na ovaj nacin ne samo da stedis vreme, vec mozes bukvalno da urnises sistem, sve pobrises, zarazis, desetkujes, i da uvek u roku od par minuta sve dovedes u perfektno stanje.

Jedini uslov za ovako nesto je da imas dve ili vise particija, i da sve programe preusmeris da ni jedan podatak ne snimaju, kovertuju, cuvaju, na sistemskoj particiji. Tako ces izbeci gubitak podataka prilikom ghost-ovanja.

I jos jedna lepa stvar sa ghost-om. Kada napravis "savrsen" ghost, mozes ga upotrebiti na bilo kojoj masini.

U vecini slucajeva ce ghost-ovanje tvog sistema na nekoj drugoj masini izbaciti plavi ekran prilikom podizanja windowsa na toj (drugoj) masini, ali tu onda na scenu stupa jedna fora. Iz-ghost-ujes tu masinu, ne podizes windows, vec ubacis disk sa instalacijom windowsa, instaliras sistem preko vec postojeceg (koji si ubacio iz ghost-a), instaliras drajvere kada se sve to zavrsi, i za nekih 30 do 60 minuta imas sistem u kome je sve instalirano, podeseno, i gde sve funkcionise bezprekorno. Naravno fora je u tome da ides sledecim redosledom: prilikom instalacije windowsa prvi put udaris "enter", zatim na sledecem ekranu "F8", pa na sledecem "R". Na taj nacin ce instalacija windowsa oporaviti samo fajlove koji ne pasu na toj novoj masini, a to su obicno razliciti drajveri, koji su instalirani kada si pravio ghost, i koji na toj drugoj masini izbacuju BSOD.

U svakom slucaju GHOST je cudo i za iskljucivo licne potrebe, tako da svakome preporucujem da onoga trenutka kada zavrsi sve oko instalacije sistema, programa, drajvera i slicno, napravi jednu rezervnu kopiju ghost-a za ne daj boze.
[ Nibble @ 11.09.2009. 07:20 ] @
Uozbiljite se, jer kakvi su to antivirusi kada ne mogu detektovati i odstraniti, naprimjer, Zmist koji je isprogramiran 2001. godine od strane jednog genijalnog rusa, ili metaMORPH kojeg je cika Mental Driller napisao ? Proslo je 7-8 godina od toga, a ovi antivirusi (komercijalni ili ne) ne mogu im nista. Jos da ima neko pametan pa da isprogramira nekog metamorfnog crvica i eto problema. Sve sto ovi jadni antivirusi mogu detektovati su neki pokusaji virusa koji se daju uraditi za manje od dan, usb "virusi", neko smece od crvica, "trojanci" ciji se princip nije promijenio jos od sub7, neka smijurija od rootkita itd. Pitanje je vremena kada ce im zadati neko glavobolju s nekim yebitacnim crvom.
[ valjan @ 11.09.2009. 07:39 ] @
Citat:
djyova
Imao sam jedan DVD koji je pun sitnih programcica, naravno svi sa crack-ovima, patch-evima, i slicno, koji je pre narezivanja skeniran nod-om. Nod32 nije nista nasao! Taj DVD sam skenirao sa jos jedno 15-20 antivirusa, anti trojanaca i slicno, i skoro svi ostali su "pronasli" po nesto u manjoj ili vecoj meri. Ok. Resio sam da proverim da li su to false-positive, ili nod32 jednostavno nije odradio posao kako treba. Instalirao sam sve te programe na sistem koji nije imao ni jedan antivirus, naravno pokretao sam i sve one "zarazene" fajlove, i nakon zavrsene instalacije napravio sam ghost. Nakon toga sam instalirao jedan antivirus, skenirao ceo sistem, pa vratio ghost sistema sa svim tim programima ali bez antivirusa, pa instalirao drugi antivirus, ponovo pokretao sken kompletnog sistema, i tako sve u krug dok nisam isproveravao sve antiviruse koje sam imao.

Ni jedan od tih antivirusa nije pronasao NISTA na sistemu sa instaliranim programima, dok je pri skeniranju instalacije prijavljivao da su fajlovi zarazeni. Da su stvarno fajlovi bili zarazeni, bio bi zarazen i sistem, jer nije bilo ni jednog antivirusa koji bi sprecio infiltraciju prilikom instalacije.

Zakljucak je da su sve to bili false-positive rezultati, i da nod32 jeste obavio posao kako treba, ali da jednostavno nije izbacivao false-positive rezultate.


Hm, a sta ces sa trojancima koji se instaliraju, pokupe passworde, brojeve kreditnih kartica, PINove i slicne kerefeke, posalju to gde treba da posalju, i uklone svaki trag o svom postojanju na racunaru. Vecina modernih trojanaca radi tako, i sve to odrade izuzetno brzo. Ili sta ces sa crvima i trojancima koji blokiraju rad AV programa, ili koriste rootkit ili neku drugu tehniku da se sakriju od njih - kazes da si AV programe instalirao na kraju, znaci na vec potencijalno zarazenu masinu. Ne bih bas bio siguran da si experiment odradio kako treba...
[ brankoivic @ 11.09.2009. 10:25 ] @
Neko je ovde pomenuo NOD 32.Možda su njegova iskustva takva,medjutim neke stvari koje su iznete jednostavno ne stoje - jer ako su pečovani exe u Call Of Duty ili recimo keygen za ACDSee za NOD pretnja,kako se to može protumačiti nego "false alarm".Ne osporavam pozitivne strane koje ima NOD32,medjutim i on se mora podesiti na odgovarajući način da bi radio onako kako se od njega očekuje.Kada smo već kod testova antivirus programa ne treba zaboraviti na veoma dobre ocene koje u poslednje vreme dobija Bit Defender.Što se mene lično tiče za desetak godina sam isprobao većinu antivirus programa,počev od Nortona pa do besplatnih Avire,Avasta ili AVG.Veoma je nezahvalno davati prednost nekom od njih.U poslednje vreme koristim AVG Internet Security,podešen u skladu sa potrebama koje imam i veoma sam zadovoljan,ali to nikako ne znači da je to najbolji i jedini sigurnosni paket koji uključuje antivirus.
[ djyova @ 11.09.2009. 15:24 ] @
Sve se zasniva na licnom iskustvu sa odredjenim programom i na iskustvu korisnika. Ne kazem da extra iskusni korisnici ne mogu da se zaraze, ali je verovatnoca da se njihova masina zarazi mnogo manja nego kod korisnika koji su novajlije u koriscenu kompova. Iskusniji korisnici ce i sami pre nego sto pokrenu neki program, ili kad vide odredjeni link, ili slicno, sami pre antivirusa proceniti da tu lezi pretnja, i nece startovati ili otvarati taj link. U vecini slucajeva se zarazene masine srecu kod manje iskusnih korisnika. Bar su moja iskustva takva.

U danasnje vreme su rezultati skoro svih poznatijih AV resenja priblizna, a nijanse se uglavnom svode na iskustvo korisnika u radu sa njima.
[ aleksv @ 11.09.2009. 21:01 ] @
Nikako ne treba dati prednost besplatnim antivirusnim rjesenjima.Isprobao sam dosta antivirusa i mislim da nijedan besplatan antivirus ne daje bas najbolje rezultate.Po mom misljenju , posle mnogobrojnih antivirusa koje sam probao najbolji je Kaspersky Internet Security koji odlicno obavlja posao.Koristim ga vec duze vremena i zadovoljan sam njim.
[ Milan86 @ 11.09.2009. 23:05 ] @
Citat:
aleksv: najbolji je Kaspersky Internet Security


Grešiš! Najbolji antivirus je ovaj:

[ icobh @ 11.09.2009. 23:55 ] @
^Kao što sam prije rekao, taj AV zadaje mnogo više problema sâm po sebi, tako da ti nikakvi Rootkitovi/trojanci/virusi nisu potrebni...
[ darkonsm @ 12.09.2009. 00:08 ] @
Nezelim da se mesam jel treba platiti antivirus ili, ne nesmatram sebe dovoljno strucnim za takav zakljucak ali nesto zelim da kazem sta sam primetio . Imam kasperskog za win 7 koji je u fazi RC .Bilo mi cudno da nista od virusa nije otkrio za ovih mesec dana i mada imam jos malwareby i Spybot Search & Destroy i mada mu je promakla ponekad koja spruvara ili malvara ipak nijedan virus a uopste se moje ponasanje ne moze zvati smotreno proteklih mesec dana.Na kompjuteru nisam nista primecivao ali za ipak svaki slucaj sam onesposobio KV i redom instalirao avast pa skenirao ,pa aviru .I nista nisu pronasli bas NISTA . To me ubedilo da kad mi istekne probna verzija 26 oktobra odvojim tih 50 ev za konacnu verziju . Eto samo toliko o mom opazanju
[ icobh @ 12.09.2009. 05:20 ] @
Nije baš sve u AV-u, ima tu najviše ljudskog faktora:
1. Poznavanje rada na računaru
2. Kultura ponašanja na internetu
3. Kvalitetno donošenje odluka u pravom trenutku

Ja sam koristio Vistu mjesec dana bez AV-a i samo sa ugrađenim FW-om, i ništa nisam pokupio...
[ Nedeljko @ 12.09.2009. 06:53 ] @
Mesec dana! Auuu, pa dug si staž nabio!
[ banchi @ 12.09.2009. 07:55 ] @
Pa ko u sexu...ako ne *ebes ne treba ti ni zastita. Sad ti gledaj sta ces.
[ ikocar @ 12.09.2009. 08:07 ] @
Neko je već pomenuo a ja samo da potvrdim da se u suštini sve svodi na lično iskustvo sa nekim programom. Nakon dosta pozitivnih reakcija na Aviru koje sam pročitao po netu instalirao sam je na komp. i deinstalirao nakon nedelju dana. Jednostavno nije to to, nije 'upakovana' na način na koji sam navikao, tako da sam se opet vratio na Kaspersky.
Inače uz malo truda po netu se po raznim promocijama može naći legalna licenca na 3,6,12 meseci za Kaspersky, ja na ovaj način imam legalan antivirus i na desktopu i na laptopu duže vreme.
[ djyova @ 12.09.2009. 08:29 ] @
Ma nema tu neke razlike uopste dal je placen ili ne. To su samo urbane legende. :D

Evo na primer ja skinem Nod32 sa oficijelnog sajta, i ne krekujem ga, ne pecujem, vec na netu pronadjem kljuc za legalnu licencu, i koja je razlika osim toga sto ga nizsm platio? Naravno, razlika ne postoji!
[ icobh @ 12.09.2009. 09:24 ] @
Citat:
Nedeljko: Mesec dana! Auuu, pa dug si staž nabio!

Toliko je licenca trajala, mada kad bolje razmislim, čisto sumnjam da mi je ijedan Linux duže izdržao...
[ Zoran Rodic @ 12.09.2009. 09:29 ] @
@djyova
Stvarno misliš da ESET neće primetiti kako se na jedan user name apdejtuje 100 računara sa isto toliko IP adresa?

EDIT
Konkretno za taj Nod, odeš kod distributera i poneseš svoj index ili djačku knjižicu i dobiješ popust od 50%
Cena je manja od one što prosečan pušač izvari za 15 dana
[ darkonsm @ 12.09.2009. 09:35 ] @
Da sam koristio kv samo za skidanje filmova chat i email rekao bi da je mesec dana malo ali posto sam iskoristio win 7 za mnogo vise od toga .Zeleo sam da eto recimo malo ucim i verovatno nikad necu to vise ponoviti u zivotu , ONDA je vreme relevatno . Imam vec par antivirusa u rezervi sa raznim varijantama ali nevolim da stedim na zastiti i zato sam rekao da cu kupiti sve zavisi koliko love imas i da li ti se isplati
[ combuster @ 12.09.2009. 10:06 ] @
Citat:

Toliko je licenca trajala, mada kad bolje razmislim, čisto sumnjam da mi je ijedan Linux duže izdržao...


To ne znaci da lin ne valja nego da ti ne znas...

Po meni zaista nema potrebe placati antivirus, ako ne radite pod administratorskim privilegijama dovoljna vam je home verzija nekog antivirusa.

Voleo bih da cujem misljenje nekog od mod-ova sa zastite... Koja bi optimalna varijanta bila za XP i za W7...
[ Davor Stanković @ 12.09.2009. 10:14 ] @
Citat:
ikocar: Neko je već pomenuo a ja samo da potvrdim da se u suštini sve svodi na lično iskustvo sa nekim programom. Nakon dosta pozitivnih reakcija na Aviru koje sam pročitao po netu instalirao sam je na komp. i deinstalirao nakon nedelju dana. Jednostavno nije to to, nije 'upakovana' na način na koji sam navikao, tako da sam se opet vratio na Kaspersky.
Inače uz malo truda po netu se po raznim promocijama može naći legalna licenca na 3,6,12 meseci za Kaspersky, ja na ovaj način imam legalan antivirus i na desktopu i na laptopu duže vreme.


Ah komentara i zakljucaka Boze dragi...

Sta to znaci nije "upakovana"? Znaci li to da boje interfejsa nisu plava i ljubicasta, nego crvena i zelena? Citava tema, kao sto rekoh, vrvi od povrsnosti i neznanja, te osim par konstruktivnih komentara ne moze se izvesti nikakav pravilan zakljucak.

Koristio sam KAV, BitDefender, NOD, Avast, Aviru, Norton,..... i evo me na kraju na free Aviri i za sada nemam nikakvih problema. Znaci li to da je ona najbolja? Ili znaci da sam tokom vremena postao obazriviji korisnik koji ne pravi pocetnicke greske? Znaci li to da Nod i nije bio toliko los, vec da sam ja bio pretjerano aljkav? Sve je to relativno i ove teme se na kraju svode na rekla-kazala i nekako tesko da imaju poucni karakter.

Nigdje nisam procitao komentar, mozda od pojedinaca koji su usko vezani za ovu tematiku i koji prakticno znaju da prepoznaju odredjene razlike AV-a, koji ce savjetovati Home Usere koji set alata da koriste i koji su trenutno najkorisniji.
Evo koristim racunar nekoliko godina i nikad nisam morao da formatiram disk zbog bilo kakvog virusa, uvijek sam nekako bio pazljiv, ali opet moje iskustvo nije potkovano nekim dubljim znanjem i bolje da svoje subjektivno misljenje ostavim za sebe.
[ icobh @ 12.09.2009. 10:20 ] @
Citat:
combuster: To ne znaci da lin ne valja nego da ti ne znas...

Pa sad, više godina aktivnog učenja, teško bi se moglo reći da ne znam raditi na Linuxu, barem na ovim Joe Friendly distroima...

Zaštita na Windows se svodi na free sw i malo mozganja, znači:
1. Limited User
2. Neki free FW ili Shell za ugrađeni FW ako ima
3. Neki free AV (Avast, Avira, AVG...)
4. Ne klikati na CLICK_HERE_TO_SEE_BRITNEY_SPEARS_NAKED.EXE i sl.
5. Ako iskoči kakav pop-up ili msgbox, prvo pročitati šta piše pa onda klikati
6. Moraš znati da na stickovima po default-u dolazi neko Autorun smeće i kako postupiti bez da ga aktiviraš
7. itd...
[ valjan @ 12.09.2009. 10:24 ] @
Samo da malo razjasnim ono sto sam ranije pisao - nemam ja nista protiv besplatnih antivirusnih programa, jer kao sto rekoh bolje ikakva nego nikakva zastita. Ako si recimo svestan da te takav besplatan AV program ne stiti od skript virusa, a ti koristis FF sa noscript add-onom uz jos neke mere zastite, onda je to OK varijanta. Ali je problem sto vecina ljudi nemaju dovoljno znanja o virusima, i misle da je dovoljno da instaliraju bilo kakav AV i onda mogu da rade sa racunarom sta hoce. A sto je najgore uglavnom odrade "next>next>next>finish" instalaciju sa svim default opcijama, i naravno uglavnom preskoce update definicija, ili cak i iskljuce automatiku da im ne bi dosadjivao sa raznim upozorenjima.

Pre neki dan me recimo kolega istovremeno i nasmejao i zabrinuo, kada je rekao da kada ne zna sta ga dijalog box pita, on odabere onu drugu opciju. Da ne pricam o stotinama onih sa kojima sam ranije imao poslovne kontakte, koji bi samo prijavili "izbacio je neku gresku", a kad pitas da li su mozda zapisali (naravno nisu) i sta su uradili (nemaju ni oni pojma gde su tacno kliknuli), ukapiras da njima mozes poturiti sta god hoces na komp a da ni nemaju pojma da tamo nesto salje spamove sa njihovog kompa, belezi sve sto kucaju i pravi im dzumbus po racunaru i mrezi, a nije ih nesto ni briga sve dok mogu da pokrenu pasijans ili chatuju sa nekim. Ko nije imao priliku da stotinama puta cuje cuvenu izjavu "ne radi vam program", koja se odnosi na sve od toga da nema papira u stampacu, da je iscupan mis ili tastatura iz racunara, preko stvarnih bugova u aplikaciji do BSOD-a izazvanih ko zna cim sto nema nikakve veze sa aplikacijom, taj ce bez problema preporuciti bilo koji AV program svakome.

E sad, u cemu je zvrcka, ako neko ne zna ni sta ga AV program pita, ni sta ce AV da uradi sa tim potencijalno opasnim fajlom kad klikne na neku od opcija, i ako nema pojma od cega ga on tacno stiti i kako to "nesto" moze da "udje" kod njega u taj "kompIjuter", dzaba njemu AV program jer ce svakako kad-tad pazariti nesto, pa ti jos onda ispadnes grbav sto si mu preporucio los AV. Mnoge placene varijante imaju tu prednost da "misle" za korisnika (od cega se, naravno, svaki napredni korisnik uzasava), tako da su oni stvarno install & forget varijanta, i cesto su bolje resenje za totalne pocetnike. To sto meni jedan AV radi posao, ne znaci da ce i nekome drugome koristiti, jer sam ja ponesto i customizovao u podesavanjima, redovno azuriram i krpim softver, koristim jos neke mere zastite, umem da razlikujem pravo upozorenje od laznog, a neko mozda nema takve navike i znanje, pa ce me posle mesec-dva prozivati kakvo sam mu to sr*** instalirao na racunar.

Sa druge strane, treba od necega i ziveti, pa dok god ima tih sto ne umeju a imaju para, dotle ce biti posla i ponesto para za nas koji umemo, tako da mozda i nije lose preporucivati ljudima AV programe koje oni nece umeti da koriste :-)
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2009. 10:27 ] @
Evo prost recept:

1. 64-bitni Windows
2. Limited user nalog
3. Obican Windows Firewall (pricam o Visti i Win7)
4. Dr. Web CureIt za off-line skeniranje fajlova kojima ne verujete ili su sumnjivi
5. Mozilla Firefox + AdBlockPlus za surf
6. U group-policy podesite da admin-elevacija vazi samo za potpisane programe

Poenta je da se NIKAD ne logujete kao admin osim za instalaciju / podesavanja sistema

I to je to... nikakvi anti virusi i nikakve zvrcke.

E sad problem je ako taj komp koristi i neko drugi ko nije bas IT pismen, ali vecinu gluposti i pop-upova sprecava sam Firefox sa AdBlock Plus modulom...
[ Zoran Rodic @ 12.09.2009. 10:35 ] @
@combuster

Optimalna za koju upotrebu?

Keygen, krekovi + pornjava + nelegalni win koji nema update + nelegalni/besplatni AV su jedno, a legalan win + legalan AV su sasvim drugo
Kuća... posao ... razni su uslovi

1. Elementarno poznavanje opasnosti na netu, disable autorun ... DEP ... etc ....
2. Legalan Win + update
3. Nod ili Kaspersky
4. Malwarebytes
5. Win firewall, sasvim dovoljan

Jednom mesečno preskenirati sa nekim rootkit alatima ... i još sa nečim čisto sigurnosti radi ... Drweb recimo ... gmer ... hijackthis ... sta znam
Dobitna kombinacija za Firmu

Ovi ostali voze neregistrovan auto, 150km/h po raskopanoj Ibarskoj :)
[ combuster @ 12.09.2009. 10:49 ] @
@dimke
Sto 64-bit Windows? Ne zezam se nego me zanima, nisam upoznat sa kompatibilnoscu 64-bit windows-a i 32-bit exe-a, pod linuxom je dovoljno imati "CONFIG_IA32_EMULATION=y i CONFIG_IA32_AOUT=m" u kernelu i 32-bitne biblioteke koje moras da preload-ujes pre pokretanja 32-bit binary-ja, sad razumem da ako je neki win servis busan onda nema veze da li je 32-bit ili 64-bit windows ali me zanima konkretno za gamad, da li moraju da se pisu posebno za 64-bit i koliko su rasprostranjeni?

@Zoran

Citat:

Ovi ostali voze neregistrovan auto, 150km/h po raskopanoj Ibarskoj :)


Been there, done that ali bukvalno :D

Zaboravio sam da kazem za koju upotrebu, mislio sam na kucnu ali ova tvoja poslovna ce mi takodje zatrebati ;-)
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2009. 10:55 ] @
64-bitni Windows ima nekoliko kljucnih prednosti po pitanju sigurnosti:

- Hardverski DEP koji je nemoguce iskljuciti (za razliku od 32-bitnog Windowsa gde je gasenje DEP-a jednostavno)
- 64-bitni ASLR (Address Space Layout Randomization) je daleko robustniji
- Kernel odbija da ucitava nepotpisane drajvere, sto onemogucava ucitavanje malicioznih kernel modula
- 32-bitni maliciozni procesi koji exploituju buffer-overflow-e u sistemskim DLL-ovima su nemocni
[ Horvat @ 12.09.2009. 11:07 ] @
Citat:
valjan:
E sad, u cemu je zvrcka, ako neko ne zna ni sta ga AV program pita, ni sta ce AV da uradi sa tim potencijalno opasnim fajlom kad klikne na neku od opcija, i ako nema pojma od cega ga on tacno stiti i kako to "nesto" moze da "udje" kod njega u taj "kompIjuter", dzaba njemu AV program jer ce svakako kad-tad pazariti nesto, pa ti jos onda ispadnes grbav sto si mu preporucio los AV.


ili ukratko treba da budes "mr.dr. informatike" da bi smeo da koristis racunar ,jer u suprotnom ako ne znas koje sve moguce portove,vratanca,ovo ono sto moze da iskoristi potencijalni "virus",ni ne treba ti komp,tako nekako?

@ivan
Citat:
Ivan Dimkovic
- 32-bitni maliciozni procesi koji exploituju buffer-overflow-e u sistemskim DLL-ovima su nemocni


a samo je pitanje vremena kada ce napraviti "kopije" 32-bitnih u 64-bitnu varijantu,ne? :)
[ Nedeljko @ 12.09.2009. 11:10 ] @
Najbolji antimalware je redovan bekap svega što je bitno. Ako imate važne stvari na kompu, bez toga zaboravite na sve ostalo. To je jednostavno obavezan i najvažniji deo antimalware politike (izuzev spyware-a, koga može da skenya firewall). Ako radite redovan bekap, antivirusi nisu toliko ni bitni. Ako ga nemate, džaba vam antivirusi.
[ combuster @ 12.09.2009. 11:17 ] @
Pa znas sta je tu problem, uleti virus i zarazi podatke pre nego sto napravis backup :) Bez antivirusa ne postoji pouzdan nacin da backup-ujes podatke a da si siguran da su cisti :)

Za toliko ce i free varijanta neka da posluzi.

Ako nisi naivan i ne crack-ujes sve zivo i ne visis po warez sajtovima (i onim 3xX :)) onda se i ne treba cimati mnogo, kazem opet meni je taj Wundo (Mondo) Gen kako li se bese zvao jednom samo napravio disaster pa sam ga se jedva oslobodio ali to bre za 12 godina - jedan :D I desilo mi se pre mesecak dana kada mi je clam naleteo na dir gde su mi bili pentesting alati da je kukao kao suro pile :D
[ Davor Stanković @ 12.09.2009. 11:20 ] @
Malo offtopic...

Na notebook-u mi je procesor T2390 dual core 1.86GhZ i interesuje me da li podrzava 64 bitne sisteme? Citajuci po internetu cini mi se da da, ali prije bilo kakvog downloada "sedmice" molim da mi to neko potvrdi? I da, jel' osjetna neka razlika u performansama u praksi- 32 vs 64? Imam 3gb Rama i u tom segmentu nemam namjeru jos nadogradjivati, tako da mi zbog te prednosti "citanja" vise memorije i nije potreban 64 bitni sistem.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2009. 11:21 ] @
Citat:
Horvat
a samo je pitanje vremena kada ce napraviti "kopije" 32-bitnih u 64-bitnu varijantu,ne? :)


Ne.

64-bitni Windows je daleko tezi za takvu vrstu eksploatisanja zbog enforced hardverskog DEP-a i mnogo jaceg ASLR-a.

Broj takvih napada je drasticno opao - vecina danasnjeg malware-a je daleko gluplja po dizajnu i uopste ne "eksploatisu" sistem vec korisnika kroz socijalni inzenjering - ako korisnik sam prihvati da se neki .EXE attachment izvrsi sa Admin nalogom, ne treba ti nikakvo eksploatisanje - mozes onda lepo da instaliras svoje servise bez ikakvih problema.

@davor.stankovic,

T2390 podrzava 64-bitne OS-eve posto je to Core2 arhitektura.
[ Davor Stanković @ 12.09.2009. 11:27 ] @
Zahvaljujem na odgovoru...

[ Horvat @ 12.09.2009. 12:15 ] @
stoji to ivane naravno,ali realno nisu ni 32bitni windowsi exploatisani u roku "od jednog dana"
neko ce ih s... kad tad,a ako je neka velika lova u pitanju to vreme ce biti krace,ne?

@nedeljko,a sta ako uradis backup ,a tamo medju tim backupovanim podacima se pronadje i inficirani file,koji se siri okolo na sve,recimo pdf file-ove?
[ newtesla @ 12.09.2009. 12:17 ] @
...a sad malo i ja da se prokakim....

Elem, buduci da dobar deo prihoda prihodujem upravo cisteci tudje mashine od raznog malware-a, navijam i dalje da antivirusi budu shuplji ko resheto! ...jer, prosecan korisnik koristi kompjuter za slusanje muzike, za gledanje filmova i cuvanje fotografija, a sve ostalo je ONLINE; posto u .mp3, .avi i .jpg ne moze da se ugura virus, bekap je jednostavan - zarazeni disk se veze za laptop, na kome trci neki linuks, izbekapujes sve sto je doticni low-level user hteo od filmova, muzike i slika, pa posle friske instalacije vratis nazad.
Prosecan korisnik, dakle, nema neku potrebu za dobrim antivirusom, jer prosecan korisnik NIKADA nece raditi FTP upload!
Nadprosecan korisnik ce uvek znat kako da se stiti (user nalog, dobar AV, dobar FW, i PAZNJA i OBAZRIVOST u zujanju po netu, i to sa DOBRIM browser-om)

enivej, moja konfiguracija: XPSP3, redovno apdejtovan (makina mi je krsh za nesto vise) - Nod32 2.7 - iskljucen firewall...
...jer, mreza je NAT-ovana, iza Mikrotika, evo tuki sto ce nesto da proleti kroz njegov FW, pogotovo sto ponekad nadgledam ostvarene konekcije (src-port:dst-port)...
...a sve bitno od podataka cuvam na linuksu u shareovanom folderu. Svaki .exe koji mi je bitan, je zapakovan - RAR-om, ili gzip-om. Svaki nebitni .exe moze uvek da se svuce sa neta.

Nod je znao da propusti tu i tamo po neki blam od virusa (onaj XP AV 2009 !!! ...mom prijatelju), ali, pazljivim traganjem po TaskManager-u, i Temp folderu, takvo njesra brzo bude ubijeno.

@banchi: (za ono- ko ne prtza, ni ne treba mu zastita) hahahha... extra fazon, umro sam od smeha... kazu lepo da bez starca nema udarca :)
[ icobh @ 12.09.2009. 12:43 ] @
Eh sad jedno off topic pitanje ali ima veze sa sigurnošću sistema. Naime, zanimaju me ti HW firewall-i. Šta sprečava maliciozni program koji se već udomio na jednom PC-u da kroz HTTP protokol pošalje npr. moje podatke koje je pokupio na PC-u. Da li mogu ovi HW FW-ovi to da zabrane ili filtriraju ili whatever?
[ combuster @ 12.09.2009. 12:47 ] @
HW firewall-ovi sluze za prepoznavanje/zastitu od raznolikih hacking tehnika, kada sam po prvi put u zivotu video jedan cisko firewall i pitao njihovog lika koliko razlicitih tipova upada prepoznaje on mi je odgovorio nesto u fazonu 150K ili tako nesto a kada sam ga pitao za cenu samo se osmehnuo i rekao mi da jos uvek ne zna... :D


Da bre, ovako je slicno izgledao samo je bio veci tada (ja mislim da je to bilo negde 2001-ve)

http://www.cisco.com/cisco/web...ity/ASA_5500_series/index.html
[ Zoran Milovanovic @ 12.09.2009. 14:11 ] @
Citat:
newtesla: ...a sad malo i ja da se prokakim....

Elem, buduci da dobar deo prihoda prihodujem upravo cisteci tudje mashine od raznog malware-a, navijam i dalje da antivirusi budu shuplji ko resheto! ...jer, prosecan korisnik koristi kompjuter za slusanje muzike, za gledanje filmova i cuvanje fotografija, a sve ostalo je ONLINE; posto u .mp3, .avi i .jpg ne moze da se ugura virus, bekap je jednostavan - zarazeni disk se veze za laptop, na kome trci neki linuks, izbekapujes sve sto je doticni low-level user hteo od filmova, muzike i slika,


Citao sam do ovde, a onda sam se setio da mi je neko rekao da postoje virdzane/trojanci/malweri/gamadi kako se to vec zove, ne razlikujem ih, svi mi slice kao bliznaci :P, koji upadaju u .mp3 datoteke i "prepakuju ih" tako da ne mozes da ih pustis normalno, vec ti trazi da kupis neki kodek. Tu ti ne pomaze ni linux masina, jer isti preko mreze obidje serovane foldere i prepakuje ih ;) ako ima R+W dozvola. Verovatno postoje iste gluposti i za .jpg i .avi ili bilo koju ekstenziju.

Tako da, mozes da izbekapujes n^2.GB i da se slikas posle :P

@icobh

Upravo ono sto si nabrojao, prosecan korisnik ne radi. Zato i ima tih problema. Ne kazem da je korisnik kriv, niti OS. Samo kazem da je tu problem.


p.s. sta radi sudo rm -rf ? Video sam da su prosecni korisnici imali problema sa istom komandom ;)
isti slucaj i sa click-here-for-xxx.exe

Covecija naivnost, da ne kazem glupost ce se uvek iskoriscivati. Da li trebam izmedju uvek i iskoriscivati dodati i rec lako?
[ icobh @ 12.09.2009. 14:39 ] @
@combuster
Tako sam i mislio. No međutim, newtesla kaže: evo tuki ako nešto proleti. Ja kažem da prije može biti da nešto izleti. Tu Mikrotik ne može ništa, a jedan najobičniji SW FW može da osujeti namjeru tog malicioznog programa...
[ Nedeljko @ 12.09.2009. 15:17 ] @
Citat:
combuster: Pa znas sta je tu problem, uleti virus i zarazi podatke pre nego sto napravis backup :) Bez antivirusa ne postoji pouzdan nacin da backup-ujes podatke a da si siguran da su cisti :)


Citat:
Horvat: @nedeljko,a sta ako uradis backup ,a tamo medju tim backupovanim podacima se pronadje i inficirani file,koji se siri okolo na sve,recimo pdf file-ove?


Kako da se širi na PDF-ove? Može se širiti ili na izvršne fajlove (gde sapdaju i skrinsejveri) ili na dokumente koji mogu sadržati izvršne makroe (npr. doc). Kakav sad PDF.

To što u doc fajlu možeš da isprogramiraš video igru je problem koji je izmislio MS, a koji nije trebao da postoji. Bar da je neka platforma za izvršavanje, pa da korisnika garantovano pita da li želi da dozvoli pristup hard disku, konekciji itd. Još bolje bi bilo da je jezik ograničen samo na pristup dokumentu i podešavanjima word-a.
[ Zoran Milovanovic @ 12.09.2009. 16:10 ] @
@Nedeljko

http://www.elitesecurity.org/p2296348
http://www.elitesecurity.org/p2354563
[ Nedeljko @ 12.09.2009. 16:22 ] @
Jesi li siguran da će svaki PDF čitač da kontaminira komp otvaranjem tih fajlova?
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2009. 18:15 ] @
Adobe softver treba zaobilaziti u sirokom luku - na zalost, danas je Flash postao obavezni deo web-a - ali Acrobat Reader bar ima alternativu (FoxIt Reader 2.x)

Teras FoxIt Reader i to obavezno da se startuje u kontekstu obicnog user-a (ne admin-a) i ti mailformed PDF fajlovi ne mogu ama bas nista da urade.

Takodje, na 64-bitnom Windows-u gde je DEP uvek ukljucen nije moguce ubaciti shellcode iz data bafera.
[ Nedeljko @ 12.09.2009. 18:48 ] @
Ali zato GNU i FOSS ne treba zaobilaziti u širokom luku. Evo, upravo na WinBoard 4.2.7b - Crafty kombinaciji uvežbavam mat konjem i lovcem.

Šalu na stranu, koliko sam razumeo, ne dopušta PDF format neke makroe koji čeprkaju po svemu i svačemu, nego je Adobe Acrobat bušan, pa reaguje na neke kombinacije na način koji ume da napakosti.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2009. 18:52 ] @
Sta znam, nisam video neko lepo GNU/FOSS resenje za PDF citanje - GhostView mi izgleda bedno a rendering mu je ocajan.

FoxIt Reader 2.x mi je za sada favorit.
[ Horvat @ 12.09.2009. 18:56 ] @
@nedeljko ,zoran ti je pokazao upravo na sta sam mislio [i ja sam bio u cudjenju kada sam procitao te poruke,bas te koje je citirao]
na srecu,ja se nisam susretao s istim,nadam se da ce tako i ostati

[a inace koristim foxit reader,ne zbog busnosti adoba,nego zbog brzine i velicine :)]

a dosta je i da uleti neki virus koji ce samo da zbrcka file-ove,obrise deo bilo kog bitnog file-a,jpg,pdf,exe...bilo sta,i mozes da se slikas
[ combuster @ 12.09.2009. 19:06 ] @
@dimkovic

Na linuxu je evince sasvim pristojan software za citanje pdf-ova, i ja sam koristio xpdf :) pre nego sto sam nabasao na njega...

http://projects.gnome.org/evince/
[ the_tosic @ 12.09.2009. 19:42 ] @
Kako se proverava da li je DEP ukljucen?
[ maksvel @ 12.09.2009. 19:44 ] @
Ovako:


(@pdf-readers
evince je stvarno brz!)
[ Nedeljko @ 12.09.2009. 19:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sta znam, nisam video neko lepo GNU/FOSS resenje za PDF citanje - GhostView mi izgleda bedno a rendering mu je ocajan.


Ja vid'o, al' na onoj drugoj particiji - KPDF i Okular.

Šta znam, ovaj GNU/FOSS je dobar za uvežbavanje mata konjem i lovcem. Evo, sad sam uspeo da ga matiram u 50-tom potezu, što je maksimum dozvoljen pravilima šaha (mogao sam par poteza da uštedim). Drugim rečima, izvukao sam se za dlaku. Mora još da se vežba.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2009. 20:56 ] @
DEP je najbolje hard-codovati za sve aplikacije i procese, i to tako da ne moze da bude izmenjen bez promene boot konfiguracije:

Code:

bcdedit /set nx AlwaysOn 


^ sa ovim na 32-bitnoj verziji neki instalacioni programi mozda nece raditi (kretenizam) - u tom slucaju morate privremeno ugasiti DEP za ne-Windows komponente sa:

Code:

bcdedit /set nx optin

[ ikocar @ 12.09.2009. 21:01 ] @
Citat:


Citat:
ikocar:Neko je već pomenuo a ja samo da potvrdim da se u suštini sve svodi na lično iskustvo sa nekim programom. Nakon dosta pozitivnih reakcija na Aviru koje sam pročitao po netu instalirao sam je na komp. i deinstalirao nakon nedelju dana. Jednostavno nije to to, nije 'upakovana' na način na koji sam navikao, tako da sam se opet vratio na Kaspersky.
Inače uz malo truda po netu se po raznim promocijama može naći legalna licenca na 3,6,12 meseci za Kaspersky, ja na ovaj način imam legalan antivirus i na desktopu i na laptopu duže vreme.


davor.stankovic:Ah komentara i zakljucaka Boze dragi...

Sta to znaci nije "upakovana"? Znaci li to da boje interfejsa nisu plava i ljubicasta, nego crvena i zelena? Citava tema, kao sto rekoh, vrvi od povrsnosti i neznanja, te osim par konstruktivnih komentara ne moze se izvesti nikakav pravilan zakljucak.

Koristio sam KAV, BitDefender, NOD, Avast, Aviru, Norton,..... i evo me na kraju na free Aviri i za sada nemam nikakvih problema. Znaci li to da je ona najbolja? Ili znaci da sam tokom vremena postao obazriviji korisnik koji ne pravi pocetnicke greske? Znaci li to da Nod i nije bio toliko los, vec da sam ja bio pretjerano aljkav? Sve je to relativno i ove teme se na kraju svode na rekla-kazala i nekako tesko da imaju poucni karakter.

Nigdje nisam procitao komentar, mozda od pojedinaca koji su usko vezani za ovu tematiku i koji prakticno znaju da prepoznaju odredjene razlike AV-a, koji ce savjetovati Home Us*** koji set alata da koriste i koji su trenutno najkorisniji.
Evo koristim racunar nekoliko godina i nikad nisam morao da formatiram disk zbog bilo kakvog virusa, uvijek sam nekako bio pazljiv, ali opet moje iskustvo nije potkovano nekim dubljim znanjem i bolje da svoje subjektivno misljenje ostavim za sebe.


Na kraju si ipak rekao svoje mišljenje :) kakvo god bilo.
Šta to znači nije "upakovana"? Pa jednostavno nisu mi odgovarala podešavanja, setovanja za update, nemogućnost prikaza trenutne aktivnosti preko ikonice u tray-u itd. Jednostavno sam navikao na neke stvari kod Kasperskog.
Moja poenta je bila da u suštini bilo koji od poznatih antivirusnih programa da izabereš nećeš pogrešiti. Šta si ti rekao što ja nisam? Probao si sve antivirusne, sad si na Aviri i nemaš problema. Mogao si koristiti bilo koji drugi ali si jednostavno izabrao Aviru, zadovoljan si i eto :) .
[ Davor Stanković @ 12.09.2009. 21:18 ] @
Spominjanje Avire je u kontekstu tih pitanja koja su postavljena u nastavku posta i pogresno si shvatio ako sam na neki nacin favorizirao taj AV. Ovo je trenutno rjesenje koje prakticno ne pravi nikakve probleme i par puta je odradio posao maksimalno korektno, sto ne znaci da je najbolji, to tek zelim da utvrdim.

Ali, ja samo prizeljkujem da procitam neku strucniju analizu sigurnosnih alata koje sam naveo i da mi neko direktno kaze sta je trenutno najefikasnije. Bilo je u medjuvremenu dosta konstruktivnih prijedloga i to je ono zbog cega godinama citam i svakodnevno pratim ovaj forum (poucni i korisni savjeti savjeti i najefikasnija rjesenja).
[ djyova @ 12.09.2009. 21:27 ] @
AV Comparatives 2009
http://www.av-comparatives.org/index.php

Retrospective/Proactive Test May 2009
http://www.av-comparatives.org...s/test/ondret/avc_report22.pdf

On-demand Comparative February 2009
http://www.av-comparatives.org...s/test/ondret/avc_report21.pdf

Performance Test October 2008
http://www.av-comparatives.org...performance/performance08a.pdf
[ valjan @ 12.09.2009. 22:06 ] @
Treba biti oprezan sa komparativnim testovima, jer su cesto naruceni od strane AV kompanija kako bi ispalo da su bas oni najbolji od sve dece a direktna konkurencija ispod proseka.

Ja sam recimo naleteo na A-squared Antimalware kompanije Emsi software, za koji nisam nikad cuo dok nisam na jednom blogu nekog kompjuterskog forenzicara naisao na njega medju gomilom drugih AV resenja, i na njihovom sajtu nahvalise se do neba, i tu je bio i link do http://www.anti-malware-reviews.com/ gde su oni ili prvi ili dele prvo mesto na svakom testu. Naravno, i ovaj drugi sajt je njihov, i lako je onda profiltrirati testove i odabrati samo one koji idu njima na ruku.

Zbog toga kazem da treba biti oprezan - ovo sto je djyova postovao je nezavisni tester, pa bi njihovi rezultati otprilike i trebali da prikazu realno stanje, ali ce zato svaki proizvodjac AV softvera rado zloupotrebiti priliku da se izreklamira putem raznih uporednih testova.
[ djyova @ 12.09.2009. 23:19 ] @
Pa i ne znam bas...

Ovi cije sam linkove postavio su radili po dobrom sistemu, tako da ne vidim sta bi moglo tu da se stimuje.

Po njihovim testovima, Avira bi bila na prvom mestu, ali zbog velikog broja false-positive rezultata nije.
[ newtesla @ 12.09.2009. 23:44 ] @
@ Zoran Milovanovic:

hLeba ti, posalji i meni neki od tih virusa koji zaraze .avi, .mp3 ili .jpg ... ko sto reče neko, možes da zaraziš samo IZVRŠNU datoteku, ili onu koja u sebi sadrži izvršni makro. tu ne spadaju slike, muzika i filmovi, a takvi virusi su mit.
...jer, možda oni i naprave .mp3 koji ce od WMP-a da zahteva da skine kodek (mada se i kodeci skidaju negde sa M$ servera), no nikada, ali NIKADA neće naterati Winamp da skine kodek (osim onog WMA kodeka što skida prilikom prve instalacije, koji, opet, ide sa M$ servera). Kao sto neće naterati ni IrfanView da skine kodek za JPG !?

@icobh:

Ja i dalje tvrdim da ne može kroz moj Mikrotik ruter, sa pogolemom FireWall listom, da sevne ništa, a ti izvoli probaj... nema kojim trikom da nešto izleti nekim HTTP zahtevom. Ili bilo kojim drugim zahtevom, ustvari. Inace, Mikrotik i jeste SW firewall. I nadgleda ga najbezbedniji hardver na ovom svetu : MOJE LEVO I DESNO OKO! ...mada se razmišljam o setovanju IPFILTER-a, i IPFW-a, na FreeBSD-u koji bleji u ćosku....

BTW, Mikrotik ti dođe kao Cisco - samo bangaviji, bagovitiji, fuš dokumentovan na bantu engleskom, nestabilniji, na krdža hardveru, ali moze i samo softver da se kupi pa da ga mećeš na svoj hardver (x86), i to za frakcijicu cene.

...a inače, imam fetiš da nikome od programa ne dozvoljavam da pamti šifre za razne mail/ftp/root/ssh naloge, nego ih sa pasijom kucam svaki put :)

Uostalom, za paranoike: cmd => netstat, pa gledaj konekcije....

...a i zabole me baš za viruse - oni rade svoj posao, ja radim svoj.
[ icobh @ 13.09.2009. 03:24 ] @
^Ček, ček, ček. Opet ja nešto ne razumijem ili mi promiče pred očima. Znači, ja kad hoću da sa FF-om otvorim ES, moj SW FW pita mene, da li ja želim da dopustim FF-u da pristupi internetu. Da li to radi HW FW? Da li HW FW pravi razliku između FF-a i neke moje aplikacije koja se ponaša kao Web browser pomoću koje ja pokušavam pristupiti ES-u? Npr. napišem ja neki svoj WB?! Da li može Mikrotik da spriječi FF da šalje sačuvane password-e na tamo neku stranicu? Da li to znači da HW FW mora imati tu stranicu Blacklistovanu, pa da osujeti pokušaj ili ?
[ Zoran Milovanovic @ 13.09.2009. 09:13 ] @
@newtesla

Nisi ti razumeo, ne inficira on .mp3 file, vec ga prepakuje tako da kada probas da ga otvoris, virus koji se u tom trenutku nalazi na racunaru aktivira i izbacuje poruku da nemas kodek i da moras da skines neki, tral la la.. Znaci ti vise nemas KLASICAN .mp3 fajl.

Da bi ponovo slusao te mp3 presme, potreban ti je "konvertor" iz tih novih fajlovu u stari klasican .mp3 da bi ti to radilo, a taj konvertor se placa. To je i svrha tog trojanca, indijanca ili sta vec...

Takav .mp3 ne mozes da pustis ni na kom plejeru na racunaru, niti na mp3 playeru (iPod)... Tako da ti ti fajlovi nista i ne znace da ih bekapujes, jer su prosto receno skenjani.

Ovaj deo sa skidanjem kodeka, ne treba ni da objasnjavam jer ni ovo nisi razumeo.

A ovo sa FW, necu ni da komentarisem. Bravisimo!

Medjutim, najveci utisak je ostavio ovaj deo, sam finis tvog posta:

Citat:
...a i zabole me baš za viruse - oni rade svoj posao, ja radim svoj.


Da radis iole nesto ozbiljno na tom racunaru nikada, ali nikada ne bi rekao ovo. Probaj pa ces videti.
[ combuster @ 13.09.2009. 10:51 ] @
@icobh

Pazi, ja sam video jedan a nisam imao prilike da radim sa njim :) Onoliko koliko znam je da za razliku od software-skih firewall-ova prepoznaju razlicite tipove napada (garbage attack, synflood, DoS napade i jos mnogo njih) + sto mozes da ih konfigurises (kao sto konfigurises danasnje rutere preko firewall-a)

Ako te zanima probaj da google-as ili da skines dokumentaciju za jedan pa da pogledas...

@newtesla

mp3 moze da bude drm protected kao i avi recimo i da ti trazi licencu da skines sa nekih bogus sajtova koji su u stvair malware, to je ono sto Zoran pokusava da ti objasni...
[ Catch 22 @ 13.09.2009. 11:04 ] @
H/W firewall nije baš namenjen za kućnu upotrebu... opšta objašnjenja oko fw za početak: Wikipedia: Firewall
[ Nedeljko @ 13.09.2009. 11:36 ] @
Čisto da se vratimo na temu:

Dok vi oftopišete, ja sam uvežbao mat konejm i lovcem. To je taj čuvenu GNU/FLOSS.
[ icobh @ 13.09.2009. 12:09 ] @
@combuster
Ma razumio sam ja tebe i prvi put, nego pitam newteslu, pošto imam osjećaj da daje "pomalo" paušalne izjave...
[ newtesla @ 13.09.2009. 12:14 ] @
Citat:
combuster:
mp3 moze da bude drm protected kao i avi recimo i da ti trazi licencu da skines sa nekih bogus sajtova koji su u stvair malware, to je ono sto Zoran pokusava da ti objasni...


...to važi samo za plejere koji su kompatibilni sa DRM-om. Ostali jednostavno neće pustiti fajl.

@zoran milovanovic:

I dalje stojim iza onoga što sam rekao. Ja samo nisam u paničnom strahu, ali nisam ni glup da se ne zaštitim. Možda onda moja hrabrost izaziva drugačiji energetski naboj u mojoj auri, pa me se virusi ne dotiču lično...?

Citat:
icobh: ^Ček, ček, ček. Opet ja nešto ne razumijem ili mi promiče pred očima. Znači, ja kad hoću da sa FF-om otvorim ES, moj SW FW pita mene, da li ja želim da dopustim FF-u da pristupi internetu. Da li to radi HW FW? Da li HW FW pravi razliku između FF-a i neke moje aplikacije koja se ponaša kao Web browser pomoću koje ja pokušavam pristupiti ES-u? Npr. napišem ja neki svoj WB?! Da li može Mikrotik da spriječi FF da šalje sačuvane password-e na tamo neku stranicu? Da li to znači da HW FW mora imati tu stranicu Blacklistovanu, pa da osujeti pokušaj ili ?


promiče ti pred očima.... hint: application layer firewall. Uostalom, pomešali ste babe i žabe: svaki, kako ga zovete, HW FW, ima u sebi softver koji ga kontoliše, tako da je svaki HW FW u stvari SW FW koji radi na pravilno odabranom ASIC-u, umesto na nekom x86 hardveru.
[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2009. 12:29 ] @
Da ali HW firewall ne moze imati pojma koji tacno proces vrsi saobracaj (vidi samo port i eventualno uz inspekciju paketa moze imati kontekst o kojem se tacno protokolu radi) dok firewall kao deo OS-a ima tu informaciju.

Application Layer firewall moze razluciti saobracaj na nivou app. layera, ali to opet ne moze da otkrije viralne informacije sakrivene u validne aplikativne protokole, kao sto je recimo HTTP - virus moze, recimo, slati savrseno validne HTTP pakete i sa stanovista hw. firewall-a nema razlike izmedju tog virusa i normalnog web browsera.
[ combuster @ 13.09.2009. 12:50 ] @
Pa hardware-ski firewall ne moze da stiti od virusa i malware-a, kao sto ne moze ni ruter sa svojim firewall-om da te stiti od malware-a, samo sto za razliku od rutera hw firewall prepoznaje i stiti od gomile hakerskih tehnika i upada (koliko efektivno nemam pojma)...

Citat:

Uostalom, pomešali ste babe i žabe: svaki, kako ga zovete, HW FW, ima u sebi softver koji ga kontoliše, tako da je svaki HW FW u stvari SW FW koji radi na pravilno odabranom ASIC-u, umesto na nekom x86 hardveru.


Heh, hvala ti na insight-u, ja sam mislio da se radi o nekoj 486-tici sa 8MB RAM-a... ;-)
[ newtesla @ 13.09.2009. 13:14 ] @
ma ja to samo zato što nas ima različito potkovanih...
...uostalom, može MikroTile da radi i na toj tvojoj 486-ici :) :)

@dimković
..de si, glasu naš razuma... :)

...Da bi virus uošte slao neke validne pakete, mora prvo da se infiltrira, a tu na scenu stupa AV.

Uostalom, podvlačim ono što sam rekao: zabole me za viruse - oni rade svoj posao, ja radim svoj. njihov posao je da mi zagorčaju život, moj je da ih terminišem. za sada ja pobeđujem, a oni život samo čine zanimljivijim ;)
[ icobh @ 13.09.2009. 14:54 ] @
Znači ipak sam bio u pravu, pošto taj HW FW uopšte ne može da prepozna razliku između web browsera i malicioznog programa koji za slanje sadržaja na net koristi regularan HTTP protokol...

Nego...
[att_img]
[ Nedeljko @ 13.09.2009. 15:05 ] @
A šta je ovo što čika drži u ruci? Nije valjda nešto bezobrazno, kad ja ne znam šta je to?
[ combuster @ 13.09.2009. 15:20 ] @
To je osmi OSI layer i sluzi za safe networking a dokumentovan je pomocu LaTeX-a ;-)
[ valjan @ 13.09.2009. 23:16 ] @
Citat:
Horvat: ili ukratko treba da budes "mr.dr. informatike" da bi smeo da koristis racunar ,jer u suprotnom ako ne znas koje sve moguce portove,vratanca,ovo ono sto moze da iskoristi potencijalni "virus",ni ne treba ti komp,tako nekako?


Zaboravih da odgovorim na ovo, pa evo objasnjenja na sta sam mislio:

1. zarazeni fajl mozes pokrenuti ti, dvoklikom na njega ili opcijom File > Open iz neke aplikacije, ili to za tebe moze uraditi neki drugi proces (aplikacija, program, servis, nazovi to kako hoces). Ja ne znam za treci nacin, ako neko zna rado bih i ja stekao nova znanja. Ako ne znas otprilike sta ti sve "trci" na racunaru, i ne znas ni gde si kliknuo ni sta je to proizvelo, eto radosti za kreatore malwarea. Kazem "otprilike", jer svako moze da baci pogled na spisak aktivnih procesa, pa da uporedi sa takvim spiskom na drugom racunaru, pita nekog strucnijeg, progoogla, itd. i onda znas sta je otprilike normalno da se uvek nadje tu.

2. Vecina malwarea ostavlja bar neki trag o svom postojanju (ako nista drugo tu je barem izvrsni fajl), pa ako otprilike znas gde ti se sta nalazi, lako ces pronaci nezeljene goste. Ne pricam tu o onim fajlovima ubacenim u system32 za koje ni oni najiskusniji cesto ne mogu sa sigurnoscu da kazu da li jesu deo sistema ili ne, nego kad vidis novi folder tamo gde ga nedavno nije bilo, onda ne znam koliki duduk moras biti pa da ti ne bude makar malo sumnjivo odakle taj tu.

3. Malware mora nekako da prezivi restart masine, a za to postoji ogranicen broj nacina. E sad, jedini problem je pronaci sva mesta gde treba baciti pogled sta se sve pokrece automatski pri dizanju sistema, ali nije ni to bas bas toliko komplikovano. I tu mozes da pitas nekoga, progooglas itd.

Znaci, ne moras biti expert, ne moras znati za svaki exploit i svaki otvoren port, dovoljno je samo da vodis racuna o nekim stvarima i odrzavanje zdravlja na racunaru je mnogo laske. Kad vec spominjem zdravlje, evo zanimljivog poredjenja virusa svinjskog gripa i racunarskih virusa:

http://www.schneier.com/blog/a...s/2009/09/hacking_swine_f.html

Kao sto rece covek, sa 850MB koda u nasim genima, tu uvek ima mesta bar za neki exploit, i iako smo mi nauceni na neke mere predostroznosti (higijena, upotreba zastitnih sredstava, izbegavanje konzumiranja nekih materija i sl.) ipak se ponesto provuce. Znaci, naucis neke stvari o racunarima (ne na nivou mr. dr. informatike, vec neke osnovne ali bitne stvari), i vecina racunarskih bolestina ce te zaobici...
[ micky @ 14.09.2009. 08:42 ] @
Odlicna stvar ..... http://www.sophos.com/products...rise/web/security-and-control/

Skenira na malware spyware viruse i ostala sr.... :)
[ valjan @ 14.09.2009. 09:40 ] @
Citat:
micky
.Odlicna stvar ..... http://www.sophos.com/products...rise/web/security-and-control/

Skenira na malware spyware viruse i ostala sr.... :)


Koliko vidim, ne skenira nego zaustavlja "nezvane goste" na gatewayu. Slicna varijanta je i Netasq ili Cisco ASA serija, a sigurno ih ima jos (ja znam za ove)
[ icobh @ 14.09.2009. 11:39 ] @
Ja noćas stavio Aviru umjesto Avasta, ostavio da skenira nekih 150GB i jutros sam imao šta da vidim. Preko 150 novih virusa/trojanaca/crvi, a skenirao sam isto to sa Avast-om i sve je bilo clean. Ja sam odmah rekao, a i mnogi drugi bi, bravo za aviru! No da li je to baš tako bajno?! Čovječe, ona je pronašla čak neke moje regularne programe kao trojance, programe koje sam ja pisao! Izbrišem taj moj navodni trojanac, kompajliram ponovo, i opet isto. Trojanac! 7 linja kôda u VB6, koji raruje temp folder gdje se nalazi i program, uz pomoć rar.exe iz WinRAR foldera. I to trojanac i opasnost medium?! E brate, previše je stvarno.
[ Davor Stanković @ 14.09.2009. 11:46 ] @
Pa ima odredjenih nedostataka kada su u pitanju False alarmi i upravo to mu je jedan nedostatak, ali... Ne radi nista automatski i ponudi ti sta ces da radis sa tim odredjenim sumnjivim objektom i jednostavno na tebi je da odlucis hoces li brisati, ili ne, tako da sve ono za sta si siguran da je neutralno ostavi i rijesen problem. Ja sam doduse 2,3 puta imao false alarm, no stavio sam ga na ignore i that's it.
[ icobh @ 14.09.2009. 13:06 ] @
Hmm, a reci mi još ovo pošto koristiš Aviru. Da li se tebi događa da kad uđeš u neki folder gdje ima jedan inficiran file, da ti Avira non-stop izbacuje onj pop-up gdje trebaš da odabereš šta ćeš sa tim fajlom. Meni se dogodi da je samo zbog jednog fajla izbacilo 20 prozora i izbacivalo bi i dalje da nisam isključio AntiVir Guard...
[ Zoran Rodic @ 14.09.2009. 13:19 ] @
Sećam se jednog računara opasanog tog Avirom.
Bio je zaražen Smitfraud-om (koga naravno bio svestan) a kada sam zabo USB flash disk da ga počistim, počeo je da vrišti na SmitfraudFix ... sa gomilom tih prozora

Od onda mi je simpa :D
[ Davor Stanković @ 14.09.2009. 14:01 ] @
Citat:
icobh: Hmm, a reci mi još ovo pošto koristiš Aviru. Da li se tebi događa da kad uđeš u neki folder gdje ima jedan inficiran file, da ti Avira non-stop izbacuje onj pop-up gdje trebaš da odabereš šta ćeš sa tim fajlom. Meni se dogodi da je samo zbog jednog fajla izbacilo 20 prozora i izbacivalo bi i dalje da nisam isključio AntiVir Guard...


Pa nesto slicno sam dozivio, tj. desavalo se da nakon sto mu jednom "otkrijem" lokaciju određenog .exe fajla (da budem precizan, crack određenog AV-a koji igrom slucaja nije problematican i koji doduse nikada i nisam koristio) da izbaci poruku da je to virus trojanac i sve dok ga ne uklonim sa racunara on ga prepoznaje kao virus i nikakva druga opcija ne dolazi u obzir, dakle nece jednostavno da odustane od tog fajla komandom ignore, ili sl.. :)

No uprkos svojim manama, zadovoljan sam detekcijom i pronalazenjem odredjenih gamadi i nekoliko puta je zaista bio na visini zadatka i nemam namjeru (za sada) da ga mijenjam, sve dok se ne pojavi neko mozda bolje besplatno rjesenje.
[ zoomtronic @ 14.09.2009. 14:06 ] @
Koristio sam i Avast, i AVG, i pandu, i ko zna šta sve, isto tako primetio sam da kod free verzija ne dobijaš full paket, nešto je osiromašen, naravno ko bi prodavao nešto i isto tako za džabe delio isti proizvod, ko bi onda kupio to, verovatno niko. Samim tim došao sam do saznanja da kroz te free verzije prođe tu i tamo ponešto, pa čak i da sam antivirus ne registruje, a više se puta dešavalo da mi prijavi da imam inficiran fajl koji je nemoguće dezinfikovati. Oda tada koristim licenciranu verziju KIS 2009 jer poseduje sve module kako za surfovanje , tako i za malware, spyware, spam... itd.
Plati pa klati...
[ micky @ 14.09.2009. 14:16 ] @
Citat:
valjan: Koliko vidim, ne skenira nego zaustavlja "nezvane goste" na gatewayu. Slicna varijanta je i Netasq ili Cisco ASA serija, a sigurno ih ima jos (ja znam za ove)



da da to su odlicni uredjaji :) i cisco i sophos samo skuuuuuuuupi
[ valjan @ 14.09.2009. 14:48 ] @
Citat:
micky: da da to su odlicni uredjaji :) i cisco i sophos samo skuuuuuuuupi


Pa pazi, Netasq sa jednogodisnjom licencom za AV modul i PDV-om izadje oko 1.000 evara. Za iole ozbiljniju firmu to i nisu neke pare. Od Sophosa sam do sada testirao samo softverska resenja, konkretno Sophos Endpoint Security and Control, i te varijante sa central menadzmetnom su mi se uvek svidjale, cak bih mogao reci da je to san svakog admina. Iz centralne konzole podesis sta od softvera sme da trci na klijentskim masinama, ostalo nema sanse da se pokrene. Takodje, sa jednog mesta pratis gde je sta detektovano od malwarea na pojedinacnim masinama, i imas punu kontrolu nad tim sta ce biti uradjeno sa svakim pojedinacnim sumnjvim fajlom, tako da ne zavisis od polupriucenih sluzbenika koji klikaju na Yes po defaultu. Uvek mozes videti da li su svi azurirani, i da li je neko od korisnika pokusao da izmeni podesavanja, i sa par klikova misem mozes uvek sve vratiti u stanje koje ti zelis. I jos svasta nesto lepo. Jeste da to kosta (za 50-ak masina od 1.000 do 1.500 evra, zavisno od proizvodjaca i mogucih popusta) ali vredi svaki cent. Verovatno je i ovaj Sophosov hardver OK, pitacu ih za malo vise detalja.
[ Vucko @ 15.09.2009. 20:17 ] @
Licenca za Sophos AV 5 racunara 2 godine kosta nesto preko 20.000 dinara.
U praksi veoma dobro resenje. Centralizovana administracija je OK ali je pravljen iskljucivo za poslovne korisnike.
Ima malo problema pri instalaciji na klijentima koji rade na xp home edition.
Imam sporadicna iskustva sa njim iz jedne manje firme koja ga koristi i mogu reci samo pohvalno za njega.
Za 3 godine iskustva nije bilo ni jednog problema.
[ joojant200 @ 15.09.2009. 20:47 ] @
Ja koristim besplatnu Aviru i za moje potrebe je sasvim dovoljna.
Zeni sam na laptop stavio pro verziju avire i prijateljima isto, i tu treba napomenuti da to isto prakticno izadje besplatno resenje posto stalno daju neke promocije tako da godisnje barem 9-10 meseci je pokriveno sa promotivnim verzijama.

Sofos imamo placeno u firmi i to je po mom misljenju i iskustvu najgore djubre - gore od bilo kog virusa. Imam 3Ghz P4 i on ga pri radu sa kompleksnim excel fajlovima toliko uspori da jednostavno ne moze da se radi - gore od bilo kog virusa. Naravno da sam mu rekao da ne gleda excel fajlove i da su dolazili iz podrske da probaju da poprave, tako da sam ga na kraju 'popravio' uninstaliranjem, da bih nesto mogao i da uradim na kompjuteru.
[ micky @ 15.09.2009. 20:53 ] @
Gresis sto se tice Sophosa ali ajde mozda je to bilo nesto vezano za taj comp....da ne ulazimo sada u detalje.Sophos je odlican software AV + FW
[ joojant200 @ 15.09.2009. 21:02 ] @
Ne gresim, sofos je nevidjeno sra*nje.
Tebi kao administratoru je super posto ima lepu konzolu iz koje se sve radi remote i na dugme - san svakog administratora, ali kao antivirus nista ne valja.
I ne radi se o jednom kompjuteru vec o svim u kancelariji.
Za mene je kompleksan excel fajl kada ima 30tak sheetova punih brojeva i svaki sheet poziva novih 12 fajlova sa po 30tak sheetova e to ubije sofosa, a avira radi lepo.
[ micky @ 15.09.2009. 21:29 ] @
hmmm koristim ga i na samostalnim compovima i nisam primetio probleme.Mada ne kazem da nisi u pravu sto se tice shitova i excela,to nisam probao.Sto se tice otkrivanja raznih malware spy... virusa i ostalih sr. mislim da je no1.
[ Seyokiller @ 15.09.2009. 22:34 ] @
Zelim samo da se prikljucim diskusiji i da napomenem da koristim Symantec Antivirus Corporate Edition i veoma sam zadovoljan, kako ja tako i moji korisnici !
Jedina mana ovog antivirusa je sto se update mora rucno raditi !

Inace ranije sam instalirao NOD32 ver 3 koji je takodje obavljao svoj posao, ali u zadnje vrijeme otkako su uveli autentifikaciju
na Update serverima vise ga ne instaliram samo u onim slucajevima ako korisnik insistira !

Na internet stranici:
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/ imate tabelarni prikaz svih antivirus programa krenuvsi od najboljeg pa do najgoreg. Toplo preporucujem svima da pogledaju !

Takodje u poslednje vrijeme upozoravam korisnike kako da prepoznaju sta nije Antivirus !
Znaci svaki antivirus proizvod u svom nazivu ima:
Naziv kompanije koja ga je napravila (ESET, SYMANTEC,AVIRA, AVG), zatim naziv proizvoda (NOD32 ANTIVIRUS, AVIRA ANTIVIRUS, AVAST ANTIVIRUS itd.) i to je jedini siguran put da ljudi ne navuku malware ili spyware tipa ANTIVIRUS 2009,
TOTAL SECURITY, itd.

I za kraj preporucujem Mozillu Firefox browser
[ valjan @ 15.09.2009. 23:28 ] @
Citat:
Seyokiller
Na internet stranici:
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/ imate tabelarni prikaz svih antivirus programa krenuvsi od najboljeg pa do najgoreg. Toplo preporucujem svima da pogledaju !


Ovo je pregled koji na prvi pogled govori sve a ne govori nista. Testirali su koliko je koji AV lak za koriscenje, koliko se lako instalira, da li brzo pronalazi viruse, na koji nacin obavestava korisnika, kakva je pomoc & podrska. Ali se nigde ne spominje sta je tu tacno testirano u kojoj kategoriji. Uostalom, sta znaci "lak za koriscenje?" Meni je recimo Excel izuzetno lak za koriscenje, a znam ih stotine koji se izgube kada treba da urade iole slozeniju operaciju od sabiranja dva broja. To je jos jedan od razloga zasto sam rekao da treba biti oprezan sa ovim uporednim prikazima.
[ mihajilo @ 16.09.2009. 09:18 ] @
Sa mojom listom(listom koju sam ja nasao na netu) se ova nimalo ne uklapa, a moja lista je ipak malo relevantnija jer je radjena malo ozbiljnije:
http://www.virus.gr/portal/en/
ili preciznije:
http://www.virus.gr/portal/en/...9-08%2C-10-august-05-september

Na zalost, prikaz nije lep kao na onoj slici, ali moze se skinuti i detaljan izvestaj o testiranju. :)

"The 562086 virus samples" - po meni dovoljna razlog za verovanje rezultatu.
Ne postoji 100% bezbedan av, sam nikako ne moze obezbediti 100% zastitu, zastita se nikad ne moze bazirati samo na av-u(sto veliki broj korisnika ne zna), free av nije losiji od placenog - moze se videti i na listi. Sta koristiti? Ono sto vama odgovara - znam da ce skoro svaki korisnik tvrditi da je "njegov" av najbolji. Ja ne pridajem preterani znacaj av-u(u smislu koji je u pitanju, preferiram free - jer ako ne moram da platim za nesto, onda necu), tu je radi reda, ali ja imam 100% kontrolu nad svojim racunarom, ja kontrolisem njega a ne on mene :).
[ valjan @ 16.09.2009. 12:15 ] @
Znaci ako najuspesniji na ovom testu otkriva 98,89% od 562.086, onda 6.239 njih mu promakne. Ostalima i vise. Ako uzmemo da je ukupan broj virusa u svetu trenutno oko 2.000.000, to znaci da najbolji na testu propusta oko 22.200 - kada sam ja poceo da proucavam viruse pre nesto vise od deset godina, sveukupan broj postojecih virusa je bio otprilike 30-40.000. Izgleda da je najefikasnije sredstvo za borbu danas pravljenje whiteliste onoga sto je dozvoljeno da radi na racunaru, a sve ostalo je po defaultu zabranjeno...

Edit: (da ne kucam novu poruku), upravo sam procitao ovu vest: http://www.theregister.co.uk/2...12/linux_zombies_push_malware/ - znaci jos jednom se potvrdjuje da nema rizicnih grupa, nego samo rizicno ponasanje. I pod Linuxom se moze terati malware, cak i na obicnom user nalogu, koji moze da pravi stetu drugde - vec sam ranije citirao clanak u kojem se spominje kako na lak nacin prevariti Linux korisnika da potera malware, i tu je i upozoreno da ovo iz gornje vesti moze da se desi.

[Ovu poruku je menjao valjan dana 16.09.2009. u 13:48 GMT+1]
[ DeVLiNK @ 22.09.2009. 20:28 ] @
Citat:
Seyokiller
Inace ranije sam instalirao NOD32 ver 3 koji je takodje obavljao svoj posao, ali u zadnje vrijeme otkako su uveli autentifikaciju
na Update serverima vise ga ne instaliram samo u onim slucajevima ako korisnik insistira !
.....................
I za kraj preporucujem Mozillu Firefox browser


postoje "reshenja" koja zaobilaze taj "problem" u v3 i v4
ima ih vishe tipova i svi rade kako treba ( "a tako treba i da ostane" )

"i za kraj, ja vas sve pozdravljam"
a da, Firefox rulez! ( sa par odabranih extenzija, tipa AdBlock Plus, No Script i sl. )






pozdrav
[ gorankx @ 23.09.2009. 11:33 ] @
E cudo nevidjeno, cime se vi hvalite!
Linux-om i mac-om? stvarno bizarno, predjite na linux da vas nebi mucili virusi i druge stetocine, e svasta sam cuo al ovo je vrhunac. To sto je manji rizik neznaci da nema virusa za Linux i mac ili da ne moze da se napravi.
Po meni bolje koristiti os koji vec duze vremena ima iskustva s tim stvarima. W7 sa kis 9 je sasvim dobra kombinacija kod mene.
[ mihajilo @ 28.09.2009. 14:35 ] @
Citat:
gorankx: E cudo nevidjeno, cime se vi hvalite!
Linux-om i mac-om? stvarno bizarno, predjite na linux da vas nebi mucili virusi i druge stetocine, e svasta sam cuo al ovo je vrhunac. To sto je manji rizik neznaci da nema virusa za Linux i mac ili da ne moze da se napravi.
Po meni bolje koristiti os koji vec duze vremena ima iskustva s tim stvarima. W7 sa kis 9 je sasvim dobra kombinacija kod mene.


LOL ES biser :D
[ valjan @ 01.10.2009. 07:29 ] @
I je li neko probao Microsoft Essential Security? Ja ga skinuo juce, ali su me sve test masine trenutno zauzete, pa reko' da znam vredi li da se smaram sa instalacijom ili da sacekam jos malo da ga dorade...
[ Djape_Corleone.89 @ 02.10.2009. 12:28 ] @
Avira AntiVir Personel - Free Antivirus ( postoji i licencirana Premium varijanta )
Medjutim i u free verziji, jako dobar antivirus, za kucnu upotrebu, koji koristim vec duze vreme, i koji se stvarno odlicno pokazao, dakle bukvalno otkriva svaku mogucu vrstu virusa i nezeljenog softvera...i uspesno ih repair-uje ili brise sa veseg kompjutera (ne smesta ih u karantin). Svakome bih ga toplo preporucio [url=]http://www.free-av.com/en/download/1/avira_antivir_personal__free_antivirus.html[/url]
a sad naravno neka ljudi kazu sta misle!!!
[ BataZoca @ 04.10.2009. 14:10 ] @
Probajte ovo - Vipre antivirus+antispyware.

Za kratko vreme mog testiranja evo sta sam uocio:
mali sistemski zahtevi - oko 35 MB RAM-a
brzo skeniranje diskova
download definicija u zip-u
Nije free, ali mozete da se "snadjete" na NET-u.
Jos nesto - racunar se ne usporava kao kod nekih AV koje sam takodje probao.
Ako ima jos nekog da je probao ovaj AV neka kaze svoja iskustva.


[ xchillah @ 05.10.2009. 08:15 ] @
Još jedan glas za Aviru .
Odličan besplatan antivirus software za kućne korisnike.
"Čestitom" čoveku i više nego dovoljno.
Naravno, uvek ostaje onaj aksiom da je najbolji "antivirus" sam korisnik računara.

Ako bih plaćao antivirus zaštitu, platio bih Kaspersky .

Ova dva antivirusa su mi, nakon dužeg isprobavanja raznoraznih rešenja, ostala u najužem izboru.
Svestan sam da pored objektivnih performansi programa, značajnu ulogu igra i subjektivni doživljaj,
odnosno kako se nekome neki program "sviđa" ili "leži".
Samo treba izbalansirati subjektivno i objektivno.
[ Take 5 @ 05.10.2009. 10:08 ] @
^ Besplatna verzija Avire je OK, ali u zadnje vreme cesto ima problem sa preuzimanjem azuriranih definicija sa interneta, ponekad satima ne uspeva da preuzme najnovije AV definicije(?)
[ xchillah @ 05.10.2009. 11:09 ] @
Da, ažuriranje baza jeste problematično ovih dana ... piše se o tome na Avira Forumu .
Dobro rešenje je Manual Update, 28,9 MB.
Uputstvo za Manual Update je ovde .
Samo pazite, za Manual Update, .zip arhivu ne treba raspakivati.
[ grozda @ 06.10.2009. 13:56 ] @
Nekada su anti-virusi imali po par MB, danas pojedini prelaze 100MB. Da li je to zbog prevelikih baza ili su virusi postalo toliko kvalitetni da je potrebno toliko programskog koda za njihovo zaustavljanje.

Savremeni antivirus ima toliko opcija da je potrebno biti doktor nauka da bi se proucile sve opcije i sat vremena sedeti i zevati u racunar kako bi se podesio pa opet pitanje je da nesto nije ispusteno ili previse ukljuceno ili iskljuceno ... ne znam kako ce obican korisnik racunara podesiti, osim da sve stavi na default.

Kaspersky u verziji IS 2010 ima preko 25 opcija a svaka opcija jos po nekoliko pod opcija.



Za prosecne korisnije (99%) sve je to nepotrebno :) Dovoljno je da postoji opcija da pita sta da radi kada nadje virus i opcija automatsko ciscenje.


Sophos Antivirus ima veoma lepo zamisljeno resenje za mrezne korisnike ... instalira se server i konzola sa koje se sve podesava. Na klijentima se instalira samo klijentski deo koji pokazuje da postoji Anti-virus. Mogu se kreirati grupe kojima se dodeljuju odredjena prava i odredjuje ponasanje anti-virusa. Na zalost, iz mog iskustva, kod lose mreze i slabih racunara, to nekako ne ide kako treba. Desava se da antivirus ne ume da se apdejtuje iako mreza radi, da ne moze da instalira klijent na masini, a Sophos ne daje nikava obavestenja sta mu smeta, sve pise u log fajlovima i ispisuje kodove gresaka pa treba traziti sta to znaci ...

Ovo bi bilo idealno za sve koji imaju vise od 10 racunara jer administrator gleda u konzoli ko se zarazio i preduzima akciju ili jednostavno postavi na automatsko ciscenje. Obican korisnik ne mora ni da zna da je imao virus na masini a ni da je ociscen. Jednostavno se podesi da da ne izlaze nikakva obavestenja na serveru. Ipak mi se cini da pored Sophosa prolaze virusi vise nego kod ostalih. Na mrezu nam je upao confiker dok je virus iz nekog razloga bio neaktivan a sa kojim Sophos nekako ne ume da se izbori. Potrebno skidanje racunara sa mreze, rucno ciscenje svake masine, instaliranje windows kriticnih updatea ...

Za one koji imaju internet vezu na svakoj masini u mrezi, legalne Windowse koji se apdejtuju, kvalitetnu mrezu, relativno dobre racunare, Sophos je odlicno resenje.

[ bojan_bozovic @ 06.10.2009. 14:03 ] @
Citat:
grozda: Nekada su anti-virusi imali po par MB, danas pojedini prelaze 100MB. Da li je to zbog prevelikih baza ili su virusi postalo toliko kvalitetni da je potrebno toliko programskog koda za njihovo zaustavljanje.


Ne nego zbog opcija koji je neki idiot ubacio u program koje korisnici gotovo nikad neće ni koristiti.

Citat:

Savremeni antivirus ima toliko opcija da je potrebno biti doktor nauka da bi se proucile sve opcije i sat vremena sedeti i zevati u racunar kako bi se podesio pa opet pitanje je da nesto nije ispusteno ili previse ukljuceno ili iskljuceno ... ne znam kako ce obican korisnik racunara podesiti, osim da sve stavi na default.

Kaspersky u verziji IS 2010 ima preko 25 opcija a svaka opcija jos po nekoliko pod opcija.



Za prosecne korisnije (99%) sve je to nepotrebno :) Dovoljno je da postoji opcija da pita sta da radi kada nadje virus i opcija automatsko ciscenje.


E to je drugi ekstrem. A šta ako automatsko čišćenje nije moguće ili ostavi neupotrebljivi izvršni fajl? Korisnik to treba da zna, a idealno i razume.

Citat:

Sophos Antivirus ima veoma lepo zamisljeno resenje za mrezne korisnike ... instalira se server i konzola sa koje se sve podesava. Na klijentima se instalira samo klijentski deo koji pokazuje da postoji Anti-virus. Mogu se kreirati grupe kojima se dodeljuju odredjena prava i odredjuje ponasanje anti-virusa. Na zalost, iz mog iskustva, kod lose mreze i slabih racunara, to nekako ne ide kako treba. Desava se da antivirus ne ume da se apdejtuje iako mreza radi, da ne moze da instalira klijent na masini, a Sophos ne daje nikava obavestenja sta mu smeta, sve pise u log fajlovima i ispisuje kodove gresaka pa treba traziti sta to znaci ...

Ovo bi bilo idealno za sve koji imaju vise od 10 racunara jer administrator gleda u konzoli ko se zarazio i preduzima akciju ili jednostavno postavi na automatsko ciscenje. Obican korisnik ne mora ni da zna da je imao virus na masini a ni da je ociscen. Jednostavno se podesi da da ne izlaze nikakva obavestenja na serveru. Ipak mi se cini da pored Sophosa prolaze virusi vise nego kod ostalih. Na mrezu nam je upao confiker dok je virus iz nekog razloga bio neaktivan a sa kojim Sophos nekako ne ume da se izbori. Potrebno skidanje racunara sa mreze, rucno ciscenje svake masine, instaliranje windows kriticnih updatea ...

Za one koji imaju internet vezu na svakoj masini u mrezi, legalne Windowse koji se apdejtuju, kvalitetnu mrezu, relativno dobre racunare, Sophos je odlicno resenje.


Automatsko čišćenje je pa posebna glupost, vidi šta sam napisao gore. Idealno, AV ti neće trebati jer ništa i ne pokrećeš kao administrator, kao meni. Izvinite, bez UAC nema nikakve sigurnosti.
[ grozda @ 06.10.2009. 15:22 ] @
Ovaj UAC je dobra stvar ... Ne bi bilo lose ulogovati se na Windows ako obican korisnik koji nema nikakva prava ali kad cesto prckas po Windowsu, isprobavas, igras se ... administrator je zakon :)

U zadnjih godinu dana ja i nisam sreo klasican virus koji ce zaraziti Windows systemske fajlove.
Uglavnom su to neki trojanci, crvi .. koji se sami razmnozavaju i kreiraju fajlove pod nekim generisanim nazivima.

Problem je obrisati ih jer se ubace u memoriju, u servis pa se startuju sa Windowsom. Za korisnika sve one opcije stvarno i nisu bitne, bitno je da antivirus pocisti sve sto moze, ono sto ne moze samo treba da kaze ovo ne mogu :)

Ako su usli dok je virus neaktivan ili ih nije prepoznao, posle je kasno jer kako ih antivirus obrise, ili pokusa da ih obrise oni se reprodukuju na drugom mestu i opet statuju sa Windowsom...

Nekako mi se cini da bi dovoljno bilo da antivirus drzi pod kontrolom system32 folder i registry bazu, ne dozvoli niakakav upis dok mu to ja kao administartor ne dozvolim i virus ne bi imao odakle da se startuje.
[ bojan_bozovic @ 06.10.2009. 16:21 ] @
Citat:
grozda:
Nekako mi se cini da bi dovoljno bilo da antivirus drzi pod kontrolom system32 folder i registry bazu, ne dozvoli niakakav upis dok mu to ja kao administartor ne dozvolim i virus ne bi imao odakle da se startuje.


To već ima i zove se UAC. Zar da se koristi posebni komercijalni program za nešto što već imas? A i šta to ima toliko da se menja oko Windowsa kada se jednom podesi za rad? Dalje, ima puno rootkitova i trojanaca koje antivirusi i antimalware programi ne detektuju, možeš ih uočiti tek uz puno sreće. Sta sa njima, tu AV ne pomaže nikako?
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2009. 16:35 ] @
Evo jednog korisnog saveta koji resava dosta problema po pitanju sigurnosti.

Lepo stavite da se samo digitalno potpisani izvrsni fajlovi mogu "popeti" na root privilegije uz pomoc UAC-a, i time se ogromna vecina potencijalnih malware zezalica osakacuje - jer njihovi exe fajlovi u 99.999999% slucajeva nisu potpisani, pa samim tim ne mogu dobiti admin. privilegije.

Time takodje onemogucujete clanove familije da nesto skinu i tek tako "zveknu" root privilegije.

U principu ja licno ne izvrsavam nista tudje a da nije digitalno potpisano. Potpis na exe fajlovima znaci da je fajl nepromenjen od momenta potpisivanja i da se zna ko je autor (osim, naravno, ako kljuc nije ukraden - a i tada se jako brzo kljuc proglasi nevazecim tj. "revocated" - tako da to nije neki rizik)

Security Policy od Windows-a to sasvim lepo omogucava:



Takodje, naravno - zabrana bilo kakvih AutoRun-ova, podesen Windows Firewall i to je to.

Ovo naravno vazi ako koristite ne-crackovan softver - ako koristite crackove i piratski softver, jasno je da vam treba veca zastita jer onog momenta kada dopustite nekom anonimnom exe fajlu da vam "patchuje" sistem, ovo gore vas ne moze zastititi.
[ aaaca @ 13.10.2009. 20:16 ] @
Najsigurnija zaštita od virusa je da uopšte ne koristite računar. Bavite se stolarijom!

Za one koji bi ipak da se bave računarima, evo predloga: NORMAN antivirus. U bazi ima skoro 4.000.000 potpisa za viruse. Verzija za kućne korisnike je sa veoma malo podešavanja. Za profesionalce je druga verzija, kod koje možete svašta da podešavate. Imaju i besplatan alat za uklanjanje virusa, koji ponekad čudno radi.

Inače, godinama koristim Symantec Corporate Edition u mreži i pojedinačno. Počeo sam sa verzijom 7, preko 8, 9, pa do 10. Verziju Endpoint Protection 11 nemam vremena da temeljno isprobam. Ponegde ga koristim u kombinaciji sa Avirom i odlično radi; prosto neverovatno ali istinito. Automatski update servera radi savršeno. Samostalni klijenti update rade kako treba ako imate brzu konekciju prema internetu. Ako su konfigurisani prema serveru, rade odlično.

Naravno i Symantec ima svoje boljke, ali daleko od toga da je najgori. Ne zaboravite šta sa čim poredite. Norton AV je jedno, a Symantec AV sasvim drugo. Ista firma ali dva veoma različita proizvoda. Uzgred, savršen program ne postoji, bilo da se radi o antivirusnim programima, operativnim sistemima ili nečemu drugom.

Meni su Kasperki i NOD32 napravili toliko problema da sam digao ruke od njih. U grupu pouzdanih programa koje sam koristio (koristim) bih stavio F-Secure ali on veoma opterećuje sistem naročito ako se ne podesi pravilno do tančina.

Znači, moja preporuka je testiranje sistema Normanom, pa Avirom, a onda ostavljam Symanteca.

A firewall? Pa Sygate Firewall, naravno! Ko uspe da ga nađe.
[ boriskoz @ 14.10.2009. 13:08 ] @
NOD32 je nepotrebno smece a toliko ga hvale na internet stranicama. Komp mi je redovno bio zarazen virusima sa flesha. AVIRA je odradila posao kako treba. radi spregnuta sa S&D spyware i vise nema problema sa virusima.

Ako hoces kompletnu zastitu za firmu, KASPERSKY odradjuje posao, pokriva sve rupe.
[ valjan @ 19.10.2009. 12:36 ] @
Sad mi nesto pade na pamet - kako oni koji nemaju antivirus, i tvrde da im ni ne treba jer nikad nisu imali problema, znaju da stvarno nemaju problema (tj. znaju da nemaju "goste")?
[ Zoran Rodic @ 19.10.2009. 12:46 ] @
Zato moj Nod ne vredi ništa ... kao magnet je ... samo privlači ove Virute i ostalu bratiju :D



[ ekof9 @ 23.10.2009. 12:41 ] @
Stavi KIS..Odlicna zastita i nije tacno kao sto neki tvrde da najvise trosi resursa,pogotovo od ver7 super radi na jako slaboj masini i ne razumem ljude koji kazu da im lose radi na 1 ili 2 gb rama.Mozda vam komp lose radi,ali to SIGURNO nije zbog Kaspera.
[ Djosla2 @ 27.10.2009. 16:05 ] @
E tu si u pravu...
Promijenio sam i ja dosta antivirusa...noorton i avg ubjedljivo najgori...unistili su mi racunare...nod je bio dobar mada je bilo nekih problema...avast imam na nekom od racunara ali nisam nesto previse zadovoljan...nije mi bas jasno zasto ga ljudi toliko hvale...najbolji ubjedljivo uvijek bio i ostao,i svima ga toplo preporucujem je:

Kaspersky...

Koristim ga otkad znam za kompjuter jos od najranijih verzija i nikada do sad nijesam imao ozbiljnijih problema...
Cjelokupna zastita racunara...hoce on malo rama posebno ove novije verzije ali nista sada previse nerealno kao sto ljudi pricaju,na 1 ili 2 gb rama nema price da ce kociti,imam stari komp iz 2002 sa 256 mb rama KIS7 radi fenomenalno...
znaci verzija 7 sasvim radi fino cak i na starijim komjuterima...jos ako se antivirus malo podesi i prilagodi nema nikakvih problema oko trosenja resursa...
Sama cinjenica da je neki antivirus besplatan govori o njegovom kvalitetu...

i samo jos nesto da odgovorim na neki od ranijih postova,ako neki antivirus nadje vise virusa od nekog drugog to ne mora znaci da je bolji od njega...ima puno stvari koje antivirusi smatraju virusom a to nije tako(tzv "false positive") meni se desavalo to milion puta...

[Ovu poruku je menjao Djosla2 dana 27.10.2009. u 17:15 GMT+1]
[ X Files @ 27.10.2009. 18:58 ] @
Vec godinama koristim besplatni AVG, sto mi uz standardne mere opreza (ne pokretati sve i svasta bez prethodnog upload na AV servere) i opstu IT kulturu, daje odlicne rezultate na nekoliko masina. Ne vidim potrebu za bilo cime boljim. Manjak funkcionalnosti eventualno nadomescujem instaliranjem drugog, takodje besplatnog resenja.

Kao najozbiljniji problem AVG-a vidim previse false positive-a (pre svega u dogovoru s proizvodjacima softvera), sto KAV i NOD32 uglavnom ne rade.

Inace, sve i svasta je danas komercijalno, pa se tako i skupoceni mrezni Sophos pokazao losijim od AVG u realnim situacijama, sto je pravo cudo.

Za sada nemam nameru da koristim komercijalne verzije.
[ Catch 22 @ 27.10.2009. 19:20 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Zato moj Nod ne vredi ništa ... kao magnet je ... samo privlači ove Virute i ostalu bratiju


Sudeći po slici koju si priložio (sve sami AutoRun...), krajnje je vreme da vakcinišeš i računar i sve USB fleševe:

Panda USB and AutoRun Vaccine

[ Zoran Rodic @ 27.10.2009. 20:24 ] @
Citat:
Catch 22: Sudeći po slici koju si priložio (sve sami AutoRun...), krajnje je vreme da vakcinišeš i računar i sve USB fleševe:

Panda USB and AutoRun Vaccine

;)


Računar je hvala na pitanju, sasvim u redu.
''Problem'' je u tome što njih 50-ak (kolege na poslu) već nekoliko godina unazad dolazi kod mene da očisti USB flash ... ili da pusti nešto u print.

Poenta jeste u tome da taj Nod odbija razne mrežne crve (40 računara u mreži) i uspešno odbija sve te autorun zezencije, .... godinama .... bez da mi je sistem ikada bio zaražen.
Ako je neko izložen svakodnevnom maltretiranju, onda je to ovaj NOD

Dakle, on svaki dan ima posla :) i zato ima moje simpatije.




[ wiktor91 @ 31.10.2009. 09:46 ] @
U 4 godine od kad se ozbiljnije koristim računalom nisam imao večih problema sa virusima, a nijedan antivirus nisam imao instaliran dulje od 2 dana.

Ne tvrdim da na mojem računalu nema virusa ali ako i ima ti virusi mi ne smetaju. U tih 4 godine imao sam točno 2 problema s virusima i to je bilo kada mi je sestrična sjela za računala i počela skidati pjesme sa tadašnje Kazaae, kliktala je na sve reklame i ponude te skidala pjesme sa .exe ekstenzijom, tad sam imao veliku frku jer sam baš bio radio na nečemu a virusi su mi potpuno onemogučili bilo kakvo korištenje računala, nisam mogao da se maknem sa Desktopa, otvaralo se po 20-ak nekakvih glupavih prozora u sekundi. Uspio sam spasiti podatke tako što sam priključio disk na drugo računalo kojeg sam zaštitio sa svim mogučim anti-spy-virus-adware stvarima i spasio podatke.
Drugi put slična situacija samo na drugom računalu, nije me bilo tjedan dana jer sam bio na moru a računalo su koristile moje tetke, dok sam se vratio več je bilo prekasno za to računalo. One su me uvjeravale da su skenirale računalo s antivirusom svaki put kad se upalio a ja nisam imao instaliran nikakav AV pa sam odmah znao da su nasjele na one free virus scanove na netu... na tom računalu srečom nije bilo ničeg važnog pa je dobio samo friški Win bez puno muke.

Smatram da jedan prosječan napredni korisnik računala može bez problema koristiti računalo bez AV programa naravno ako se zna sam zaštititi i izbjegavati sumnjive sadržaje. Ako i slučajno pokupim kakav naporan virus koj me gnjavi sa popupovima onda instaliram neki free AV i poslije ga isključim da mi ne troši resurse.
Firewall sam imao instaliran neko vrijeme ali me je večina razočarala pa sam i od toga odustao makar da mi netko danas ponudi nekakav dobar vjerovatno bi ga instalirao.
[ C.R.E.A.M. @ 05.11.2009. 23:35 ] @
Avira Premium, koristi kljuch za registraciju tj. serial number. Treba samo iskljuchiti webguard, ako ga do sada nisu ispravili, da ne bi usporavao internet. Koristim Aviru od verzije 7 posle svakakvih AV programa koje sam probao. Besplatna verzija Avire se takodje pokazala odlichno. Poshto sam na "drugoj strani zakona" i snalazim se za reg. kljucheve, ne placam Premium verziju koja koshta oko 20 evra. Da nemam reshenja za to, svakako bih koristio Avira free, ja sam za besplatne ako me pitate, ali ne sve AV programe.
[ Marko Medojević @ 07.11.2009. 08:20 ] @
Neko je već pomenuo Comodo antivirus. Pre dve godine sam koristio Comodo firewall i imao sam jako jezivu scenu a njim. Naime, tokom uploada PHP fajlova na udaljeni web server, preko FTP-a, Comodo ih je uništavako tako sa su na server stizali prazni fajlovi. Posle deinstalacije Comoda i vraćanja na Zone Alarm to se više nije događalo.
[ Aleksandar Maletic @ 07.11.2009. 16:12 ] @
BitDefender Internet Security 2010...jednom recju zver...!!!Zamena koja bi bila isto toliko delotvorna se sastoji od kombinacije dva vrlo poznata proizvoda,a u pitanju su Zone Alarm Pro 2009 i Nod32 4,uz povremenu podrsku Malwarebytes Anti Malware-a...naravno,Panda Usb Vaccine je neizbezan sastojak u svemu ovom...

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Maletic dana 07.11.2009. u 22:13 GMT+1]
[ kristi1 @ 08.11.2009. 22:03 ] @
Citat:
Aleksandar Maletic: Ja mogu da razumem da je ekonomska kriza i sve to,ali ljudi,bez komercijalnog antivirusa nema nista...zasto bi neka firma poput AVG-a davala svoj antivirus korisnicima u free varijanti?Mislite da je to jako bezbedno???Staro pravilo kaze "koliko para,toliko muzike"...svako od nas ima sigurno da odvoji za godisnju licencu za neki antivirus...u svakom slucaju,to je nekih recimo 3000 din,ako je to mnogo za "godisnju" zastitu kompjutera onda stvarno ne znam...ako ti je stalo do kompjutera kupi licencirani antivirus i spasi sebe muka...


To ne mora da znaci nista, ja sam recimo danas cistio drugu komp koji je u poseti sestri u Svajcarskoj, naravno sve joj je legalno pa i KIS i on je uspeo za nedelju dana da je toliko zarazi da sam od 10 jutros do 3 popodne cistio komp. Pitam ga sta ti je ovaj poker, kaze ne znam nisam igrao, to mi se pojavljivalo kad sam iso na one sajtove. Ja koristim Avast na starom kompu ima 3 godine kako nisam zakacio nista, ali bukvalno nista. Prema tome te price oko antivirusa, da li je bolji licencirani ili besplatni sto se zastite tice su bespredmetne. Licencirani imaju vise opcija, koje prosecni korisnik ni ne upotrebljava, baza definicija je ista i 90% ako ne i vise zavisi od samog korisnika.
Pa i ovde na ovom forumu mogu se videti pojedine infekcije koje se ponavljaju bez obzira koji AV je instaliran na kompu. Obavezno se kod takvih korisnika moze videti gomila toolbarova, najmanje 10 programa u startupu..., sto znaci da ne vode racuna ni sta instaliraju ni na sta klikcu. Tu ne pomaze ni najskuplji antivirus.
Sto se tice AVG-a slazem se da je to los AV.
[ Catch 22 @ 08.11.2009. 22:51 ] @
Citat:
kristi1: ...Obavezno se kod takvih korisnika moze videti gomila toolbarova, najmanje 10 programa u startupu..., sto znaci da ne vode racuna ni sta instaliraju ni na sta klikcu. Tu ne pomaze ni najskuplji antivirus.
Sto se tice AVG-a slazem se da je to los AV.

Potpisujem ceo gornji citat!
[ JSN @ 09.11.2009. 00:42 ] @
Na starom kompu sam koristio avast...i proslo je par virusa i drug mi kaze...probaj aviru takodje je free
od tad mi se nikad nije desilo da nadjem virus u kompu i da mi nesto koci...radi odlicno...jako sam zadovoljan
i mislim da ne moze nista manje da mi ponudi od nortona koji sam dobio uz komp...a u zivotu ga ne bih isntalirao
[ almir ba @ 09.11.2009. 13:55 ] @
Nekad davno sam koristio Avast koji je u to doba meni sasvim dobro zavrsavao posao. Prije neke 3 godine neko mi je preporucio NOD32 i njega sam instalirao i bio sam sasvim super zadovoljan sa NOD-om doduse uvijek je bila neka krekovana verzija, mana najveca mu je bila sto mi je uvijek uzimao dobar dio memorije ali je svoj posao radio super. Prije nekih pola godine odlucih se da skinem NOD jer sam vise pobudalio od njega i stavio sam Aviru sa kojom sam sad prezadovoljan, ne uzima puno memorije, besplatna je, a svoj posao zavrsava sasvim odlicno sto me zacudilo da jedan besplatan AV tako dobro radi. A na desktopu na kojem koristim linux ne koristim nikakav AV i nema problema sve 5 :D
[ valjan @ 10.11.2009. 14:06 ] @
Upravo sam procitao odlican tekst na http://searchsecurity.techtarg...96905,sid14_gci1373562,00.html gde imamo dva suprotstavljena misljenja o anitivirusnoj zastiti u buducnosti, pa reko' da ga podelim sa vama...
[ valjan @ 11.11.2009. 10:03 ] @
Pre neki dan je neko na ES-u hvalio IObit Security 360, i danas sam slucajno naleteo na tekst od pre nekih nedelju dana koji donekle mozda objasnjava zasto je toliko dobar: strpnes malo definicija od ovog, dodas od onog, i evo "uspesnog" antivirusa :-) :

http://www.bleepingcomputer.com/forums/topic268858.html

Ko zna, verovatno to nije usamljen slucaj. Znaci, kada uporedjujete AV program A i AV Program B, mozda u stvari uporedjujete A sa A prepakovan u drugu ambalazu :-)
[ kristi1 @ 11.11.2009. 10:29 ] @
Skinuli su ga i sa Softopedije i sa cneta-a zbog kradje definicija. I ne samo definicija, cak i imena proizvoda su pokrali, sto neko negde rece, pretvaraju se u rogue programe
[ Aleksandar Maletic @ 16.11.2009. 23:18 ] @
Placeni AV naravno...free ne pruza nikakvu zastitu ako se poredi sa nekim kompleksnim resenjem...koristim BitDefender Internet Security 2010,jednom recju fantazija...resurse trosi poput NOD-a,zastita maksimalna (naravno ne mislim bukvalno,ni jedan antivirus nije savrsen,ali ovaj ima engine kvalitet 5\5 i bukvalno sve definicije koje postoje),kada uklanja ili dezinfikuje virus to radi veoma spretno u totalno drugom,virtuelnom operativnom sistemu,tako da cak i ako dodje do komplikacije to ne moze da utice na Windows...ko ne proba BitDefender bar jednom u zivotu,nikada nece saznati sta znaci imati kvalitetno zastitno resenje u kompjuteru...
[ w3bl0rd @ 17.11.2009. 07:04 ] @
to je čisto razbacivanje resursa... ne koristim nikakav antivirus i windowsi uvjek drže dulje i rade puno bolje nego s antivirusnim programima... ponekad kad bi i instalirao AV onda i nađe neke viruse, al to me ni najmanje ne boli...
[ Aleksandar Maletic @ 17.11.2009. 09:19 ] @
Zavisi kako za koga,ako imas slabiju masinu naravno da ce se osetiti,ali ni to ne mora da znaci...i nikako ne moze biti razbacivanje resursa (meni BitDefender vuce svega 70 MB RAM memorije,a imam 2 GB...)...a sto se tice tvog poteza,veoma hrabro ali i lakomisleno kako bi ja rekao...nisam lud da svoju celokupnu muzicku datoteku prepustim nekom virusu koji ce se igrati hard diskom i unistavati fajl po fajl...posebno sad kad se pojavio Win32\VIRUT...
[ stewuss je @ 19.11.2009. 21:16 ] @
Niko ne spominje McAfee? Ja sam naisao na promo verziju McAfee Security Center 8 koji je besplatan uz registraciju putem 1 mejla i tim mejlom ga mozes na 3 racunara aktivirati na godinu dana.. Trazio sam promo kljuc za KIS 7/8 i naisao na ovaj.. Ne zauzima mnogo resursa (subjektivni utisak - prosecan korisnik), pogotovo kada skenira - oko 200MB ram-a, 15 - 20% cpu centrino duo 1.7, svakave opcije ima, mada bih rekao da nije bas user friendly, tj. malo sta mozes da podesis spram tvoje volje, za razliku od KIS kod kog sam na to navikao... Najveca mana koju mu ja zameram je sto se ne moze iskljuciti, opciju za gasenje programa nema, a ako mu iskljucis procese, treba mu oko 30tak sec da ih ponovo aktivira, a to mu zameram na ovom prelaznom lapu koji koristim, te neke igre traze maximum njegovih mogucnosti... Za ovih pola godine je naisao na svega 2 - 3 virusa, trojanca, za ostale ne znam da postoje, ili ih nisam svestan.. :| Do sada najlosije iskustvo sa NOD-om a najpozitivnija sa KIS-om.. Razmisljam se da ubacim Aviru, dosta je nahvaliste, cisto da uporedim sa McAfee-jem..
[ Aleksandar Maletic @ 20.11.2009. 11:48 ] @
Probaj BitDefender,nemoj stalno isprobavati nove antiviruse,unistices registre na taj nacin...
[ ZZ Top @ 21.11.2009. 11:43 ] @
Microsoft Security Essentials je free, zauzima nepunih 5 MB memorije i ekstra radi svoj posao. Posedujem ga od pocetka bete i nisam imao ni jedan neindetifikovani upad. Topla preporuka.
[ TheMare @ 21.11.2009. 22:03 ] @
Od mene samo mogu da vam kazem Original licenica je original licenica tako i AV da je bolji free av sa free licenicama sigurno nebi pravili original pozz
[ Aleksandar Maletic @ 22.11.2009. 23:02 ] @
Microsoft Security Essentials ima gomilu mana tj ne mana nego nedostataka...on predstavlja samo prvu pomoc,a bez pravog,licenciranog antivirusa nema sigurnosti...mada ni tada nije sve 100% sigurno,jer korisnik svojim neznanjem moze dosta toga loseg da uradi...free antivirus nikad ne bih ni isprobao,a kamoli se oslonio na njega...Meni licno BitDefender odradjuje djavolski dobro posao...recimo da je uz Kaspersky najkvalitetniji antivirus...
[ grayzer01 @ 26.11.2009. 14:27 ] @
Ljudi, da li je neko zainteresovan da zajednicki kupimo licencu za KIS 2009?
Deset licenci u paketu kosta 16000 din tj. 1600 din po licenci. Ja sam se ranije zezao sa nelegalnim kljucevima pa mi je to dosadilo i sa nekim drustvom sam kupio deset licenci. Mislim da je stvarno dzabe.
Ima li koga da je zainteresovan?
[ Aleksandar Maletic @ 26.11.2009. 15:47 ] @
A zasto za KIS 2009 kad je izasao KIS 2010 koji je mnogo bolji...a kao drugo,dok sakupis te ljude vise ces para dati nego da sam uzmes sam jednu licencu...
Necu sad da zvucim marketinski,ali pokusaj sa BitDefenderom...jeftiniji je,a sigurno je i jaci od KIS-a,prezadovoljan sam sa njim,imam trogodisnju licencu...BitDefender Internet Security 2010 je fantasticna zastita,jednogodisnja licenca kosta 49,95$ i to za 3PC-a...zanimljivo,a?
[ grayzer01 @ 26.11.2009. 18:10 ] @
Citat:
Aleksandar Maletic: A zasto za KIS 2009 kad je izasao KIS 2010 koji je mnogo bolji...a kao drugo,dok sakupis te ljude vise ces para dati nego da sam uzmes sam jednu licencu...
Necu sad da zvucim marketinski,ali pokusaj sa BitDefenderom...jeftiniji je,a sigurno je i jaci od KIS-a,prezadovoljan sam sa njim,imam trogodisnju licencu...BitDefender Internet Security 2010 je fantasticna zastita,jednogodisnja licenca kosta 49,95$ i to za 3PC-a...zanimljivo,a?


Imenjace, KIS 2009 zato sto vec imam licencu za ovu verziju a pri obnovi licence dobijas dodatni popust.
Sto se tice BitDefender-a postujem svacije misljenje ali mislim da je sve stvar navike. I ja sm zadovoljan sa Kaspersky-m.
Koji je AV bolji relativna je stvar. Znas i sam da apsolutne zastite od virusa nema.
Prosle godine sam uspeo da sakupim dest ljudi a ove ne znam, videcemo.
[ Aleksandar Maletic @ 26.11.2009. 21:33 ] @
Ok imenjace,kako ti kazes... :))) I ja cenim Kaspersky,braca Rusi su stvarno napravili No1 AV,ali trenutno nisam u situaciji da kupim licencu...verovao ili ne,upravo sad sam sutnuo BitDefender jer mi je propustio Trojanca koji mi je stalno restartovao komp...taj BitDefender je verovatno nelegalan,jer sam serijski broj nasao na Net-u,a inace proizvod je jako kvalitetan...rekao sam,sad i vise nikad crack i ostalo...pre par minuta sam instalirao Avira AntiVir Free 9.0 i Zone Alarm Free 2010,savrseno rade iako su Free...nemam zivaca vise da razmisljam o tome,a komp mi sluzi za muziku (DJ) i programiranje,time se bavim...isprobao sam sve zivo i tacno mogu da ti kazem gde koji ima manu...ovo trenutno ne menjam,pa makar i Pentagon napadao... :))) A tebi srecno sa prikupljanjem kandidata,nadam se da ces naci dobre ljude...Kaspersky je svakako idealno resenje...
[ Aleksandar Maletic @ 27.11.2009. 23:52 ] @
Ljudi kad smo vec poceli da dosta pricamo na ovu temu,molio bih vas da mi odgovorite na par pitanja,naravno ko zna,konkretno i jasno...muka mi je od instaliranja i deinstaliranja velikog broja antivirusa pa sam stoga presao na ovu kombinaciju jer sam home korisnik...

Avira AntiVir Personal Free 9.0 + Zone Alarm Free 2009

Za Zone Alarm znam da je najbolji Firewall koji trenutno postoji,naravno ovo je free varijanta,ali imam par pitanja u vezi Avire jer nemam iskustva sa ovim antivirusom,vidim da je veoma hvaljen...

1.)Da li free verzija ima dobre definicije za zastitu od Trojanaca?(oni su mi najvise muka zadavali,sistem mi se restartovao kao lud jer sam koristio krekovan BitDefender koji nije mogao da detektuje dva GenTrojanca)

2.)Da li free verzija ima definicije za detektovanje i unistavanje Sality-a i Virut-a??????????????????

3.)Koliko se isplati drzati Aviru Free na racunaru?Da li nudi efektnu zastitu bar od virusa koji mogu da onesposobe sistem?(ja sam home korisnik i ne zahtevam preteranu zastitu,ali ipak ne zelim probleme sa sistemom zbog nekog glupog virusa,nije mi bas do menjanja Windowsa svakih par nedelja :)))))))))))

Hvala unapred...
[ TheMare @ 28.11.2009. 15:41 ] @
E ovako ja sada koristim Eset smart security 4 sa nekom licenicom free od 1 god...Kis 2010 je za mene naj bolji antivirus ali posto na mome racunalu radi lose zbog rama koji mi je 512 mb uzeo sam ovaj eset...A cim sada kupim novi racunar stavljam KIS 2010 i mozda kupim original licenicu.A bas me zanima kakav je taj BitDefender >>>???<<< Vidio sam na topu antivirusa je prvi na koliko mb rama moze da radi >>>???<<<.I koliko je za njega licenica >>>???<<<
[ Nedeljko @ 28.11.2009. 20:50 ] @
Ljudi, upravo sam instalirao aviru i skenirao disk. Ništa nije našla. Šta da radim?
[ TheMare @ 28.11.2009. 21:10 ] @
Instaliraj KIS 2010 ili ESET 4 licenice za eset ces naci na http://www.nod321.cn nemoj trial verzije da uzmas nego nadji ispod druge.A kis ako oces aktiviraj ga na trial i skeniraj pozz sretno
[ Aleksandar Maletic @ 30.11.2009. 18:25 ] @
@TheMare ja sam takodje veliki fan Eset-a,imam i Nod 4 i Smart Security 4 (spremne instalacije)...e sad,koliko su pouzdane te licence sa nod321.cn???Koristio sam Nod sa tim licencama ali sam iz straha presao na Aviru Free 9.0...mislio sam da su te licence ustvari crack,a svi znamo da crack-ovan AV zvuci isto kao banka koju obezbedjuju lopovi...dakle,koliko su te licence da kazem normalne?Jel zastita donekle zagarantovana ili je u pitanju isti tip zastite kao i kod crack-ovanih Nod verzija?
[ TheMare @ 01.12.2009. 11:59 ] @
Ne licenice su vrhunske sa ovim licenicama av blockira sve zivo ....
[ Aleksandar Maletic @ 01.12.2009. 12:16 ] @
Iskreno da ti kazem,cuo sam da je Smart Security 4 bas los...na svim zivim temama ga pljuju,valjda zbog slabijeg firewall-a i antispyware-a...ali probacu Nod 4,mislim da ce dobro raditi na XP-u u kombinaciji sa Zone Alarm-om...ranije mi je dobro islo sa tom kombinacijom...
[ zoran.markovic @ 19.02.2010. 15:06 ] @
Bez pretenzija da mnogo pametujem, želeo bih da se uključim u ovu temu sa aspekta ličnog iskustva. Imao sam prilike da koristim nekoliko antivirusnih rešenja: Avast, AVG, Nod32, BitDefender, KAV, Pandu, FSecure i još neke, čisto radi probe. Bazirao sam se uglavnom na besplatne aplikacije ili na krekovane shareware opcije. Zato nemam prava da sudim o plaćenim licencnim antivirusnim rešenjima.
Kada su u pitanju besplatni borci protiv virusa, moje iskustvo govori da je Avast na vrhu. U svojoj kućnoj mreži ga koristim evo već 6 godina i nikada nisam imao ozbiljnih problema sa virusima. Nisam imao problema kao neki sa velikim potrošnjama resursa, sa kočenjima OS-a (koristim WinXP i Win7) i nekim drugim opstrukcijama. Kada god sam u računar(e) priključivao periferije sa sumnjivim sadržajima, ili posećivao sumnjive sajtove i pokušavao da nešto sa njih preuzimam, bivao sam upozoravan (sprečavan) od strane Avasta. Jednostavno poslušam svog čuvara i nemam problema. Redovno ažuriram Avastove definicije virusa i endžina i za sada sam bezbedan.
Važno je reći da je u službi bezbednosti najvažniji sam korisnik računara. Ako je on svestan raznih opasnosti, koje su, kakve su i odakle dolaze, i ako se pridržava osnovnih principa zaštite (obavezno antimalver skeniranje svih izmenjivih medija, izbegavanje sumnjivih sajtova i onih sa lošom reputacijom, temeljno skeniranje preuzetih fajlova sa Interneta i slično), onda je bezbednost računara već na visokom nivou. Ako se tome pridoda bilo kakvo antivirusno rešenje - eto garancije za sigurni dugi vek vašeg PC-ja.
Zato je moj zaključak da je za obične kućne korisnike sasvim dovoljno neko besplatno antivirusno rešenje. A od njih prednost dajem Avastu.
[ MarkoF @ 24.02.2010. 20:30 ] @
Da li neko moze da preporuci dobro integrisano resenje Antivirus/Firewall za Windows Server 2003?
[ aaaca @ 26.02.2010. 22:16 ] @
Najtoplija preporuka za Symantec Endpoint Protection 11. Proizvod koristim godinama, od verzije 8 pa na dalje. Najnovija verzija SEP11 ima odličnu menadžment konzolu.

Nisam detaljno proverio ali bih mogao da preporučim i Comodo koji daje besplatnu verziju do 5 klijenata. Pa ako nemate para a imate malo računara u mreži, eto.
[ MarkoF @ 27.02.2010. 00:37 ] @
Gledao sam Comodo, nije besplatan, placa se za svaki Endpoint. Da li bi mogao malo da mi pojasnis sta se tacno podrazumeva pod Endpointom? Da li se sama server masina racuna kao jedan Endpoint pa plus ostali ili kako? Ja imam jedan Virtuelni server kod GoDaddy-ja, koliko mi Endpointa treba za taj server?
[ aaaca @ 27.02.2010. 16:39 ] @
Ipak daju 5 besplatnih licenci. Pogledaj link
http://www.comodo.com/business.../endpoint-security-manager.php

A šta bi moglo da se podrazumeva pod endpointom? Pa, poslednja zaštita, valjda. Ništa specijalno. Koliko sam pratio višegodišnju promenu terminologije - to je to.

Što se plaćanja tiče, neki proizvođači server i menadžer tretiraju kao običnu licencu, kao za svaki klijent, a kod nekih platiš mnogo više za server.

Koliko mi se čini ti nemaš mrežu. Treba da zaštitiš samo jedan računar i to server. Ako je tako, onda ti treba samo običan softver koji podržava rad na serveru i ima zadatak da zaštiti samo njega. Znači, skini kućnu verziju Comodo-a (nisam probao da li radi na serveru) i mislim da ćeš time rešiti problem zaštite. Možeš i da kupiš jednu licencu za Symantec klijenta.

P.S.
Iskreno, mislim da je mnogo lakše i jeftinije platiti nekom provajderu u mestu u kome živiš, da ti održava i štiti tvoju bazu ili šta već. Ako nastanu problemi, telefon u ruke i zovi inspekciju. A tamo, daleko.... možeš samo da se slikaš.
[ MarkoF @ 28.02.2010. 12:33 ] @
Kucna verzija Comodo firewall-a sigurno ne radi na Windows Server 2003 sistemu, to sam prvo probao. Treba mi nesto sto provereno radi na W2K3. Sto se tice hostovanja kod lokalnog provajdera i ja sam slicno razmisljao kao i ti, dok nisam promenio dva lokalna provajdera, nakupovao se skupe opreme, naplacao skupih usluga i na kraju dobio nezadovoljavajuci servis. Sto se tice inspekcije, mislim da to u Srbiji bas i ne ide tako, ne znam ni koja inspekcija bi trebalo da je za to nadlezna :) Uzeo sam VDS kod GoDaddyja, za sad sve radi prilicno dobro, server se fizicki nalazi u Holandiji ali je sva podrska iz Amerike. Prilicno dobro funkcionise, brzo odgovaraju i resavaju probleme, dostupni su 24x7, preko maila, chata ili telefona. Mozes i da trazis da oni tebe zovu i stvarno poziv usledi brzo. Prilicno je obrnuta situacija :) tamo daleko... rade posao mnogo profesionalnije nego ovi ovde blizu. Znam da je za Hosting podrska kod GoDaddy-ja nesto sporija ali kada su serveri u pitanju sve je mnogo efikasnije. Problem je sto nece da daju bilo kakvu pomoc oko security-ja, takva im je politika, za sve ostalo izlaze u susret.
[ aaaca @ 05.03.2010. 20:10 ] @
Da li si probao serversku verziju Comodo-a? Znam sigurno da je Symantec odličan i da može da se kupi u Srbiji i da radi na serverskim platformama, ali moraš da izabereš pravu stvar od malog miliona raznih proizvoda koje nudi Symantec. Odličan i je F-Secure i Kaspersky. Samo da proveriš cene i gde može da se kupi.

Lično nemam iskustva sa hostovanjem ali po priči nekih poznanika imali su suprotno iskustvo od tebe. Ja svakako ne bih hostovanje prepuštao manjim firmama, već poznatijim i starijim. Znam da nije lako. Kod nas se hohštapleraj i amaterizam mnogo raširio. Sve je postalo jeftino. Svi sve znaju. Tako i mali Perica uči Bila kako se pravi Windows. I čistačica će časkom da očisti viruse sa računara. Tako je u svim oblastima.

Da ne širim temu, samo bih da napomenem da imam veoma pozitivno iskustvo sa Tržišnom inspekcijom. Problem je što narod ne zna svoja prava, a kada ih i zna boji se da talasa. Zato nas maltretiraju sa suludim tehničkim pregledima, registracijama, rupama po putevima, lekarima kojima ne bih ni orah uzeo iz ruke, informatičkim kućama punih virusa i tako mnogo dalje. Sve to je bez posledica jer se narod ne buni i ne bori se za svoja prava, a svoje loše usluge dotični debelo naplaćuju.
[ Horvat @ 05.03.2010. 22:09 ] @
od kako sam srusio sistem,nisam imao av [ima tome par meseci,ne znam tacno] i danas odlucim da instaliram jedan [prvenstveni razlog je sto sam juce prckao s nekim sumnjivim file-ovima]

e sad,doslo je pitanje,koji instalirati,na ovom kompu sam duze koristio avast i nod32,avast mi je bio ok u pocetku,posle previse poceo da guta resurse [sto sam i napisao ovde],a nod,prvenstveno nije free,a sto se ostalog tice,nisam imao nekih vecih zamerki... i odlucim se ipak pruziti priliku jednom 3. nazvanom AVG...

odem na google,ukucam avg,dobijem link,odem na skidanje,skinem ... file stvarno malen - 800njak kila,sto me iznenadilo,ali kada sam pokrenuo instalaciju uvideo sam zasto je tako malen - to je samo pokretac instalacije i komanda za skidanje pravih instalacionih fileova...e tu mi se vec nije svidjalo,srecom imam adsl,ali da sam bio na nekom racunaru bez neta ne bi mi nista pomoglo sto imam "instalaciju"...

ok prodje skidanje,sad me pita da li hocu besplatnu,ili,kako i sam preporucuje, full verziju,neograniceno,na 30 dana,uzmem ja ovo drugo [inace nisam siguran da li me je prvo pitao,pa skidao,ili skidao pa pitao...nije ni bitno] i instalira on njega [prilicno dugo je ovaj proces trajao,opet minus] i dosao na red restart kompa,ok resetujem ga...

e sad je tek lose...od kako se pojavi slika desktopa pa do trena kada je komp u potpunoj funkciji [zavrsi drljanje harda,ucitavanje programa i ostalog] proslo je minimum 5-10 minuta [dok je ranije ovo bilo par minuta i to samo zato sto sam instalirao par programa vise,a inace je par sekundi],ajd,ok prvo pokretanje ovo ono...
al kako koji program pokrenem,kao da sam otisao na jos vecu krntiju od moje [inace single core amd na 2ghz sa 256mb rama]
mislim,radi sve,ali primecuje se usporenje...

i sad radio ja tako do prije nekih pola sata,kada sam morao resetovati komp jer mi je zaglupio jedan program
i kako sam ja njega resetovao,drljanju nikad kraja,u medjuvremenu sam ja i pokrenuo jedan program [dosadilo mi cekati da prodje drljanje],otvorim task manager vidim malo malo pa malo jace prodrlja procesor avg,ajd otvorim ja avg control panel da vidim da li radi nesto,nista meni tu ne pomaze,ima samo sta mi je ukljuceno [nema mogucnosti za iskljucenje,nisam barem nasao,mozda ima negde u podesavanju...]

e sad mi vec dosta bilo,hteo sam ga malo ugasiti,da ne radi,ali nisam ga hteo brisati,ko zna,zatrebace mi da nesto hitno proverim...e samo,kad bi to tako moglo
ne postoji dugme za zaustavljanje niti za gasenje avg-a

i tu meni prekipi i lepo uninstal [koji je takodje trajao par minuta] i sada kao da mi se preporodio komp,a jos ga nisam ni restartovao


sto se mene tice,avg nikad vise,sad sam u potrazi za 4. antivirusom

p.s. jedino mi je kaspersky na mestu ispod avg-a,jer on jos vise gusi komp
[ Danijel Krmar @ 05.03.2010. 23:29 ] @
Probaj Avira-u. Ja je jako dugo koristim, vozio sam je još davno na krntiji od celerona pa sve do sada, što se performansi tiče, sigurno je jedan od najlakših antivirusa. I po AV Comparatives je pri samom vrhu, tako da vredi probati.

Inače, pošto nisi imao AV do sada, preporučio bih ti i da skineš neki AV Live CD, recimo Dr. Web ili bilo koji drugi (ima Avira, BitDefender,...), pa da pročešljaš sistem za svaki slučaj.
[ Horvat @ 05.03.2010. 23:54 ] @
evo sad skeniram detaljno s malwarebytes-om citav komp [brza pretraga nije nista nasla]
i bas sam aviru skinuo [a sutra cu je instalirati],mislim da nema 4. besplatni av
[p.s. nije bas tolika krntija da je celeron :P]
[ TheMare @ 06.03.2010. 09:42 ] @
Ljudi vi mozete pricati sta hocete kaspersky 2010 je naj bolji antivirus jest da trazi 512 mb rama za normalni rad i malo usporava rad racunara ali zato unistava viruse I ja preporucujem ko ima od 2 do 4 gb rama njega da instalira aktivira mu neku free licenicu i nemoj da se bojis virusa mada sam ja planirao ubrzo da kupim original Licenicu za njega ...Za ovu godinu BitDefender je proglasen naj boljim antivirusom evo ovdje vidite top antivirusa za 2010-u godinu greeting http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/
[ Horvat @ 06.03.2010. 11:37 ] @
jeste,najbolji za napraviti kantu od super kompa,da prostite na offu
[ aaaca @ 06.03.2010. 15:03 ] @
Za pretraživanje virusa po fajlovima, bez autoprotekcije, toplo preporučujem:
Norman-ov Malware Cleaner http://www.norman.com/support/support_tools/58732/en ,
SuperAntiSpyware portabl skener http://www.superantispyware.com/portablescanner.html ,
Avirin alat AntiVir Rescue System http://www.avira.com/en/support/support_downloads.html i
F-Secure Easy Clean http://www.f-secure.com/en_EME...ty/security-center/easy-clean/ .

Mislim da će od njih teško pobeći neki vuruščić.

Nisam još lično probao ali sam video demonstraciju rada Norton Intenet Security-ja 2010. Izuzetan je i malo opterećuje sistem - nije za server.

U vezi online instalacija sa interneta, svakako ih treba izbegavati. Meni je jednom zagorčala život i nikada više! Ako postoji offline instaler može, a ako postoji samo online instaler neću ga instalisati pa da je ne znam kakav softver u pitanju.
[ TheMare @ 06.03.2010. 15:25 ] @
Horvat mozes ti da pricas sta god oces KIS 2010 je naj bolji...A nod i svi ovi besplatni AV su krntije za njega...
[ Horvat @ 06.03.2010. 19:50 ] @
jeste kasperski kvalitetan antivirus,ali sta ti vredi av kada ti sjbe komp vise nego virus...na to sam mislio...

----
nego,ni avira mi ne odgovara...
taman mi [posle neeekoliko sati] zavrsi skeniranje kompa i sad,ja ocekujem kao i obicno,da mi izlista zaraze i pita me sta da radi,ali nije tako

imao sam izbor ili "izleciti" sve ili da nista ne radi...a to je meni veliki minus [a fora je sto su ugl i bili zarazeni fileovi za koje sam i znao]

sve u svemu,pomogao mi je da utvrdim da mi je windows cist :)

e sad,pojavio se drugi problem,hteo sam proveriti par direktorijuma posebno jedan po jedan i krenem da skeniram jedan,drugi... i nesto pocne da trza komp [kao da se zakucava?!!?] i ne pomaze nista [nisam ga hteo resetovati] i na jedvite jada prekopiram log sto je napravio prilikom skeniranja i unistaliram ga i sad lepo radi komp opet !?!

[e,da, i avguard mi je pojeo dosta v. memorije,a i redovne...i sto je jos gore,nije se ugasio ni kada sam ga ugasio preko komandog prozora]

[ valjan @ 06.03.2010. 20:03 ] @
A mozes li da das neki argument zasto je KIS najbolji, osim ako ne smatras da je jedini i dovoljan argument to sto ti tako tvrdis? Antiviruse mozes rangirati po mnogo kriterijuma - po brzini skeniranja, pa potrosnji resursa, po broju (ne)detektovanih virusa, pa lakoci upravljanja & podesavanja, po heuristici, po redovnosti azuriranja baza, mogu biti besplatni i komercijalni, bihejvioralni i zasnovani na virusnim definicijama, mrezni, serverski, za radne stanice, za kucnu ili korporativnu upotrebu itd. Porediti kamion i bicikl i reci da je kamion najbolji je smesno - da ne spominjem sad onu narodnu sa staramajkama i kreketavim vodozemcima...
[ bachi @ 06.03.2010. 20:11 ] @
Kada Kaspersky za nešto kaže da je virus, onda to jeste virus, za razliku od ostalih koji svaki keygen detektuje kao "virus".

Takođe, pošto privatno koljem kompove po kućama, na koliko sam samo računara naleteo, koji su imali aktivnu AV zaštitu, imali su farmu virusa. Avast, AVG i NOD32 su antivirusi koje ne bih preporučio ni najgorim neprijateljima, a opet, kod nas se NOD32 mnogo ceni iako ne valja ničemu. :)

Od komercijalnih anti virusa preporučujem Kaspersky, ako koristite Vistu/W7, zaista vam ne treba KIS, već KAV, a od besplatnih Aviru, jer iako ona detektuje svaki keygen kao virus, nisam naletao na računare koji su imali farmu virusa pokraj nje, kao što je bio slučaj sa Avast/AVG/NOD32.

Anti viruse koje nisam naveo ne mogu da komentarišem, jer se sa istim nisam susretao.
[ mokelet @ 06.03.2010. 21:10 ] @
Citat:
bachiod besplatnih Aviru, jer iako ona detektuje svaki keygen kao virus

Ako je keygen običan programčić koji generiše tamo neki broj, postavlja se pitanje zašto ga Avira prepoznaje kao virus? :-)

Lično koristim Aviru, i instalirao sam je prijateljima na bar 10-ak računara i svi su do sada bili zadovoljno.
Btw, onako usput
[ bachi @ 06.03.2010. 23:22 ] @
Pa false positive je. Obično piše nešto tipa trojan.generic i slično.
[ anon68680 @ 07.03.2010. 00:07 ] @
Izuzmi na stranu besplatne anti-viruse, ali ako pogledas komercijalni alat poput nod32 i kazes da on pravi false-positive na neke najobicnije keygenove koji generisu brojke, to je ili jako smesno ili jako zabrinjavajuce. Nije to igracka koju je pravio neki 'klinac iz kraja', previse velika lova je ulozena da bi se takve greske pravile. A s obzirom da se radi o keygen-u, nije retkost da uz njega dobijes i ponekog trojanca.
Nije da ih branim, samo konstatujem. :)

Inace, fajl koji se flaguje kao 'trojan.generic' od strane heuristic skeniranja je fajl koji sadrzi odredjene funkcije i nacine ponasanja koji lice na tipicno ponasanje trojanaca ali nije sa sigurnoscu potvrdjen kao trojanac.
[ Shadowed @ 07.03.2010. 00:57 ] @
Takvih false-positive je koliko hoces, cak i kada keygen-ovi provereno nisu trojanci.
Mislim da to namerno rade kako bi sabotirali sabotiranje software-a koji se placa.
[ valjan @ 07.03.2010. 01:03 ] @
Ja recimo u mom dosadasnjem iskustvu nisam video AV resenje koje virusi lakse onesposobe od KIS-a (doduse, verzija 6, mozda su u 2010 nesto popravili), zatim AV resenje koje se teze uklanja (koje ostavlja vise djubreta za sobom prilikom deinstalacije) od NOD-a, ni AV resenje koje ume vise da ometa rucno uklanjanje fajlova za koje prijavi da su zarazeni a ne ume sama da ih ukloni od Avire...
[ TheMare @ 07.03.2010. 08:11 ] @
Kaspersky internet security jes da dosta skenira komp i jes da ga usporava sve je to tacno ali gdje on udje uso je ...I kunem se da bolje brise od avire i noda i svih tih AV-a a kad smo kod avire ona nevalja nicemu to je jedno obicno smece skeniram komp sa njom nista mi ne nadje poslije toga instaliram KIS 2010 skeniram sa njim 28 virusa mi nasao Eto koliko je avira dobra na prema KIS-A... greeting
[ Davor Stanković @ 07.03.2010. 08:38 ] @
Avira besplatna edicija mi je radila jako dobro par mjeseci, ali.....

Nastali su problemi oko fajla za pokretanje igrice PES 2010 (pes2010.exe) koji je uporno i iznova bio detektovan kao neki trojanac. Problem jos veci je sto nisam mogao "usutkati" Aviru od tih obavjestenja, osim da je poptuno ugasim, ili deinstaliram. Izbacivala je konstantno poruke upozorenja svake sekunde i to se nije moglo onemoguciti. Ista situacija je i sa odredjenim keygen-ima koje sam obrisao upravo zbog tog "divljanja" Avire. To je recimo jedan problem koji nisam mogao rijesiti.

Zato sam bio prinudjen da je deinstaliram...
[ TheMare @ 07.03.2010. 08:43 ] @
Ma kaspersky je cudo ih koliko me puta samo spasio od virusa i nikad mi nije pravio problem sto se tice igrica tako vazda je sve normalno pokretao ...
[ bachi @ 07.03.2010. 11:40 ] @
Avira free nema klasičan exception list. Naime, ne možeš određeni tip virusa da ubaciš na listu izuzetaka, ali možeš fajl.

Ono što mi se ne sviđa kod Avire jeste mogućnost da user klikne na ignore. Kada user klikne na ignore, virus se izvršava! A to je ono što ne bi smelo da se desi. Kod ostalih AV možeš da dodaš virus po exception list, ali je to ipak komplikovanije za Average Joa, nego da stisne ignore.

KAV/KIS 6 je star nekoliko godina, :) tako da on nije merilo.

Inače, moja preporuka je Kaspersky Anti Virus for Workstation - ftp://ftp.avp.ru/products/engl...6.0/kav6.0.4.1212_winwksen.exe To je ujedno verzija koja najmanje ždere resurse računara i odlično radi na W7. Aktivirajte trial verziju, a posle 30 dana kupite licencu ili se snalazite. :)

Ovo što je verzija 6 da vas ne buni u nazivu, ovo je poslednja verzija programa, interfejs je ko Kaspersky 2009, a izašla je 23.09.2009.

U sebi ima i firewall, ali ja obično stavim samo File anti virus, ne stavljam web anti virus i mail anti virus, niti proactive defense.

Ako koristite Internet Explorer, onda stavite Web anti virus, :) a ako ne, ne treba vam. Ako koristite email od ISPa koji ima anti virus zaštitu, onda vam ne treba ni mail anti virus.

Proactive defense stavite ako vam nije stalo do resursa računara. :D
[ darkonsm @ 07.03.2010. 11:52 ] @
Kasperski je defintivno ima najbolju detekciju .
Mane su mu sto guta resurse i oni na starijim kompjuterima slobodno neka ga zaborave .
Ko ima 2 ,3 ili 4 gb druga prica .
Aviru sam isprobao ali stvarno ne znam zasto kazu ima najbolju detekciju ali ajde mozda sam bas ja imao lose iskustvo ali nesporno ima puno fals pozitive .
Avast 5 je izbalansiran veoma nezahtevan i jako dobro se dopunjuje sa Malwarebytes i moja preoruka za free varijantu .
Placena verzija avast 5 je ok ali firewall nisu jos na nivo ali se sve bolji uz to smesno malo trose resursa sto je veoma zgodno za slabije racunare.
Pa moja preporuka -1free varijanta avast 5 sa Malwarebytes (potpuno free program ) neki firewall po izboru na win 7/vista mogu moze i windowsov firewall , dodaci noskript za browers .Moze i Avira mada je ja nesto ne volim
2 Placena verzija preko 1 gb rama kaspersky internet security
3 Manje od 1gb avast 5 internet security sa Malwarebytes
[ valjan @ 07.03.2010. 12:11 ] @
Citat:
TheMare: kad smo kod avire ona nevalja nicemu to je jedno obicno smece skeniram komp sa njom nista mi ne nadje poslije toga instaliram KIS 2010 skeniram sa njim 28 virusa mi nasao Eto koliko je avira dobra na prema KIS-A... greeting :)


A da li ti je mozda palo na pamet da na nekom drugom sistemu odnos moze biti obrnut, odnosno da Avira pronadje 30-ak trojanaca koje KIS ne vidi? Ako uzmes u obzir da trenutno postoji preko 2.000.000 primeraka raznog malware-a, i da se svakog dana pojavi oko 10.000 novih primeraka, tih 28 skoro da ne mogu da se racunaju ni kao statisticka greska (cine otprilike 1 promil ukupnog broja), tako da je taj podatak da je jedan nasao nekoliko koje drugi nije prilicno irelevantan. Da je u pitanju bilo 2.800, pa hajde da se zapitamo & zabrinemo, ali tih 28 su zanemarljivo mali.

Nije da branim Aviru, samo ukazujem da ne treba olako davati ocene "najvece djubre" i sl. Neko ipak treba da izvuce neki merodavan zakljucak iz cele ove diskusije kada pokusava da odabere AV program za sebe, a ovakve subjektivne ocene tesko da mogu pomoci...
[ paparazzo @ 07.03.2010. 22:34 ] @
da li je neko od vas probao Ikarus antivirus?ja ga koristim preko 20 dana i veoma sam zadovoljan.ima samo 2 procesa i "trosi"malo memorije.ne usporava internet.....veoma jednostavan i lagan za upotrebu.instalacioni fajl je 17mb.radi na svim os od win2000 do servera 2008 32 ili 64bit.instaliras i nista ne diras....
[ Zoran Rodic @ 08.03.2010. 07:43 ] @
Nisam ga probao, ali u tekstovima koje sam čitao o njemu, dominira primedba da ima dosta lažnih uzbuna.

Drugo, za cenu od 40€ možeš kupiti antivirus koji se hvali sledećim tabelama :) (Ili Kaspersky)



[ valjan @ 08.03.2010. 09:26 ] @
Kad smo vec kod tog AV resenja:

Citat:
Na radionici ćemo podeliti iskustva stečena kroz niz godina pružanja NOD32 tehničke podrške predstaviti:

* Alate za prikupljanje informacija s radnih stanica
* Načine za analizu prikupljenih informacija
* Alate za uklanjanje prepoznatog malvera
* Slučajeve iz prakse
* Savete za unapređenje bezbednosti


Da ne pravim reklamu (iako je radionica besplatna), tacnu adresu i termin odrzavanja radionice potrazite sami na netu (imate jos skoro dva meseca fore) :-) ...
[ z@re @ 09.03.2010. 22:17 ] @
Prvo da kazem da imam jako malo iskustva sa antivirusima jer se ne bavim Windowsima.

Uglavnom...na preporuku kolege napravim besplatni F-Secure boot CD. Koristio sam ga dva puta, i u oba slucaja je uspio mrtve Windowse (BSOD PAGE_FAULT_IN_NON_PAGED_AREA i u normalnom i safe modu, zarazeni sistemski fajlovi) vratit u zivot. Boot CD je baziran na Knoppixu, i koliko sam uspio vidjet, ima kompletan Knoppix minus xorg / KDE / GUI gluposti. Sta znaci da osim glavne namjene se brzo i jednostavno moze iskoristit za prebacivanje fajlova iz mrtvih Windowsa, pregledavanje boot loga, itd. Na pocetku autokonfigurira mrezni interfejs i pokusa skinut update (moze i preko wireless-a). CD na sebi ima malu linux skriptu koja live okruzenje prebaci na USB stick.

Eto, ako koga interesira za recovery vec zarazenih sistema.
[ zoomtronic @ 04.08.2010. 14:13 ] @
Koristio sam sve gore nabrojane antivirus aplikacije, koristio sam i besplatne i plaćene,
po mojim iskustvima od besplatnih ne vredi očekivati mnogo, uvek se nađe neka rupa kroz koju
se provuče neko đubre, sada radim kao system administrator u jednoj firmi, definitivno sam rešio sve probleme
sa raznim glupostima koji se namnože na mreži instalacijom KIS-a, posebno napominjem SQL servere koji rade pod
win server okruženjem, na njih sam morao da instaliram verziju za servere.
Zaključak:
besplatni antivirusi rade posao ali samo delimično, za sve ozbiljije stvari
potrebna je i ozbiljna solucija u okviru antivirus podrške, sve to sam našao u paketu Kaspersky internet security.
vredi svaki dinar
[ bttp @ 06.08.2010. 02:08 ] @
Igrom slučaja sam pre 4 godine naišao na Sophos Antivirus, za koji nikada ranije nisam čuo (jer bar tada nije bio na prodaju pojedinačnim korisnicima već samo organizacijama/firmama). Isprobao sam ga i od tada samo njega koristim. Ne daj bože da se desi da mi na nekom od budućih inkarnacija operativnog sistema/računara ne radi instalacija, ne znam šta bih radio. Pre toga sam koristio Norton i on je bukvalno jeo sistemske resurse. Sophos je prilično skroman a krajnje efikasan. Preporučujem svima koji su u potrazi za AV programom da potraže Sophos. Nije ga lako naći, ali vredi pokušati.

Ja sam isprva koristio instalaciju sa jednog faksa, koja je bila custom urađena za njega, sa sve apdejt serverima ugrađenim u instalaciju, a koji se nalaze u dotičnoj organizaciji (univerzitetu). Nakon mnogih uspešnih instalacija na mnoge računare od prijatelja/rodbine, instalacija je od jednom prestala da funkcioniše. Tj. prođe ona, ali na kraju kad treba da se ažurira, skine sve fajlove i fejluje tokom apgrejdovanja. Tu instalaciju i dalje imam na ovom kompu i radi besprekorno, ali sam za svaki slučaj u međuvremenu došao do neke Sofosove standalone instalacije, koja se apdejtuje direktno sa njihovih servera, i ona je trenutno aktuelna kada se nekome prvi put instalira Sophos AV.

Znači moj izbor - Sophos Antivirus (iliti Endpoint Security kako ga zovu na sajtu).
[ Angelico @ 06.08.2010. 08:35 ] @
Ovako, ni kod babe nema za džabe, ali i tu ima izuzetaka.

Uglavnom AV koji se plaćaju su superiorniji, jer na njima radi team ljudi koji je plaćen i imaš tehničku podršku (team of highly trained monkeys).

Sećam se kad je počela jagma za Avastom i Avirom, radili su dobro jedno vreme (Avira bolje od Avasta), ali to nije potrajalo dugo. Jer kod AV-a nije važno da ti radi dobro mesec dana (osim ako ti nije ostalo još mesec dana života), nego kontinuirano. Za to je potrebno da iz AV proizvoda stoji jak team koji stalno radi na njegovom poboljšavanju.

Najbolji je onaj AV koji koristeći što manje resursa te štiti od infekcije(detekcija,heuristika), a ako je i dobiješ (tipa iako si znao da je zaražen fajl otvorio si ga na silu) može da je efektivno suzbije.
[ aaaca @ 06.08.2010. 22:55 ] @
Neki porede pogrešne verzije AV programa. Besplatna Avira nije u istoj kategoriji sa Kasperskim IS. I slično. Jedan ima samo osnovnu zaštitu a drugi nema šta nema. Probajte Norman-a sa bazom od 4.000.000 virusa.

Svakako ne može se očekivati da program troši malko resursa ako ima antivirus, firewall, proces kontrolu, http kontrolu, email kontrolu, parenteral... To je aždaja koja troši mnogo goriva. Šta bi? Ferarija koji troši 5 litara goriva? E neće moći ove noći.

I još nešto: nema savršenog programa za zaštitu. U to sam se lično uverio, mnogo puta.

Važno je koristiti taze izdanja AV programa, a ne samo da baza bude ažurirana. Sve ono što je izdato pre 2009. godine slobodno bacite bez obzira što je up to date.

Da li je neko probao Norton IS 2010 ili F-Secure IS? Zakon su. Rame uz rame sa njima, stavio bih Trend Micro i Outpost. Mene lično Kasperski iritira svojim pitanjima: potpuno ili delimično ili nikako. Pri tome nema nikakvih detalja o samim opcijama. Pa kako da izaberem?!

Sophos mi je uvek pravio probleme. Poslednji put, pre neki mesec, jedva sam ga deinstalisao jer mi je ubio Windows posle instalacije regularne trial verzije. Zone Alarm je postao veoma ozbiljan program posle spajanja sa Check Point-om.

A Eset-ov NOD? Pa o njemu ne treba ni govoriti. Možda će biti dobar jednoga dana. Možda.

Toplo bih preporučio da probate besplatnu kućnu verziju Comodo IS-a. Osim antivirusa i firewall-a ima i Sand box. Veoma korisnu alatku za pokretanje sumnjivih programa. Oduševio me je i sasvim lepo radi.

Ko želi da se igra, preporučujem da koristi regularne trial verzije programa po mesec dana. Pa kada obiđe krug za godinu dana, onda iz početka. To mu dođe kao besplatno korišćenje uz malo muke instalacija i deinstalacija. Interesantno je. Istini za volju i ne treba tako puno vremena. Download možda 30min, deinstalacija starog programa 10min, instalacija i podešavanje novog 20min. Šta je to, jedan sat mesečno?
[ mkoscevic @ 07.08.2010. 00:03 ] @
Citat:
aaaca: Probajte Norman-a sa bazom od 4.000.000 virusa.


Brojke jedinstvenih primjeraka malwarea u bazama AV-a potpuno su besmislene.

Kada bismo tako gledali na malware landscape, tada govorimo o više od stotinu milijuna fajlova koji bivaju detektirani kao malware.

Dvije tehnike izbjegavanja detekcije od strane AV-a koje su najviše zaslužne za monumentalni broj "jedinstvenih primjeraka" su packeri i server-side polimorfizam.

Automatizacijom se vrlo lako generira ogroman broj fajlova koji se vode kao "jedinstveni primjerci". Velika većina tih primjeraka su varijacije jedne od nekoliko tisuća obitelji malwarea koje aktivno kruže mrežom svih mreža.

Slično, AV labosi primarno se bave izradom detekcijskih rutina koje detektiraju desetine/stotine izdanka određene obitelji.

PolyPack ilustrira svu ranjivost modernih AV rješenja iako uključuje poznate packere, te ponešto govori o "jedinstvenim primjercima". Ovo je samo pointer za punu veću i mračnu stvarnost cijele te industrije.
[ Angelico @ 07.08.2010. 03:43 ] @
He he, još jedan koji nema veze sa Nodom :D

Inače Comodo AV je šupalj (barem kad sam ga ja testirao) a FW, kad se podesi, im je Zakon!

Ako je nešto besplatno, uglavnom može samo da bude dobro ako je free kod, pa mogu i drugi da doprinose njegovom unapređenju.
[ aaaca @ 07.08.2010. 15:29 ] @
Citat:
Angelico: He he, još jedan koji nema veze sa Nodom :D


Na moju veliku žalost imam prevelike veze sa NOD-om. U mojoj firmi deo umreženih računara je zaštićen NOD-om a deo Symantec-om. Ja držim ove pod Symantec-om. Mnogo problema imam sa napadima i virusima koji dolaze od "Nodovaca". Tako da znam o čemu pričam. Iskreno, administratori koji drže "Nodovce" nisu baš najbolji, tako da i oni mogu da budu uzrok problema, istini za volju.

Jednoga dana sam se odlučio da isprobam taj famozni NOD. Prvo sam imao problema dok sam shvatio da ne postoji serverska verzija NOD-a. Instališe se običan klijent na server, samo se dodaje menadžment konzola. Podešavanje konzole nije automatizovano. Treba da se otelite da bi je podesili. Ništa bez detaljnog uputstva. "Veoma" user friendly! A tek podešavanje klijenata na ostalim računarima. Da bi se vezao na server treba da ste Mandrak. I pored toga pitanje je da li će da proradi ili da nastavi da radi sledećih dana. Tu je svaka vaška obaška: update, menadžment, "server" i klijenti.

Pored svoje šupljikavosti, ova komplikovanost instalacije, podešavanja i održavanja, NOD stavlja na poslednje mesto moje liste. Za iste pare mogu da dobijem neuporedivo bolje i automatizovanije programe za zaštitu računara.
[ Angelico @ 07.08.2010. 16:41 ] @
Kao što sam si i sam rekao... bio si zadužen na Symantec, jednom kreneš da instaliraš NOD i imaš problema...i voila, halo efekat na delu.

Npr. Ja sam Symantec isprobavao mnogo više nego ti NOD, pa znam da je mnogo lošiji u detekciji, da ne govorimo o virusima koji su ga mogli isključiti!!
Ali ona corporativna verzija, znaš ono što je imala ružniji meni. potpuno druga priča, ali naravno više keša.


Ali dobro, o ukusima ne vredi raspravljati.
[ aaaca @ 07.08.2010. 20:42 ] @
Citat:
Angelico: Kao što sam si i sam rekao... bio si zadužen na Symantec, jednom kreneš da instaliraš NOD i imaš problema...i voila, halo efekat na delu.

Npr. Ja sam Symantec isprobavao mnogo više nego ti NOD, pa znam da je mnogo lošiji u detekciji, da ne govorimo o virusima koji su ga mogli isključiti!!
Ali ona corporativna verzija, znaš ono što je imala ružniji meni. potpuno druga priča, ali naravno više keša.


Isprobao sam još neke korporativne verzije antivirusnih programa i ni sa jednom nisam imao problema kao sa NOD-om. Nikakvo uputstvo mi nije trebalo za instalaciju i podešavanje ni servera ni klijenata. Znači nije subjektivan osećaj nego objektivan.

Lično me iritira sama instalacija i podešavanje NOD-a ali što se tiče isprobavanja samog rada NOD-a ne radi se o mom ličnom isprobavanju programa. Jednostavno, u mojoj firmi izvor virusa i problema su računari zaštićeni NOD-om. I to je praksa od nekoliko godina unazad. Računari sa NOD-om štucaju a naizgled sve lepo radi. I virusi se šire i šire i po mreži i po fleš memorijama. A te viruse, koji se lepo razmnožavaju pod NOD-om, u drugom delu mreže Symantec lepo detektuje. I to nije stvar ukusa nego direktno iskustvo sa bojišta i objektivno je. I u pitanju je mreža od oko 300 računara i još par stotina obaška.

I da, govorio sam o korporativnim verzijama NOD-a i Symantec-a. Ako vam treba za firmu mrežna varijanta zaštite, zaobiđite NOD, bar za sada.
[ TheMare @ 07.08.2010. 23:16 ] @
Ma koji nod 32 to je kofa od antivirusa ja vam preporucujem Kaspersky Internet Security 2011 ili Aviru naj noviju
[ bachi @ 08.08.2010. 13:21 ] @
Citat:
aaaca: Računari sa NOD-om štucaju a naizgled sve lepo radi. I virusi se šire i šire i po mreži i po fleš memorijama. A te viruse, koji se lepo razmnožavaju pod NOD-om, u drugom delu mreže Symantec lepo detektuje. I to nije stvar ukusa nego direktno iskustvo sa bojišta i objektivno je. I u pitanju je mreža od oko 300 računara i još par stotina obaška.

Potpisujem... Koliko sam samo računara čistio od virusa i pokraj nod antivirusa... Uh...
[ TheMare @ 08.08.2010. 14:02 ] @
Ma Nod 32 je obično smeće ima 2 godine kada sam ga prvi put instalirao i koristio sam ga 3 mjeseca osjećao sam svako 5 dana kako mi je računar sporiji i sporiji i izbrišem nod instaliram kaspersky internet security skeniram računar nadje mi 250 virusa a pre toga sam isto skenirao sa nodom našao je samo 2 trojanca ...
[ Angelico @ 08.08.2010. 23:38 ] @
I onda je mrmot umotao čokoladu.....
[ aaaca @ 13.08.2010. 22:35 ] @
Da ne bude da samo pljujemo po NOD-u, ja ću da istaknem jednu veoma korisnu osobinu koju nisam video ni kod jednog drugog AV programa.

Ako virus uđe u računar preko mreže (na primer Conficker tj. Downadup), NOD prikaže sa koje IP adrese je stigao. Nažalost, to važi za prethodnu verziju NOD32. Nije mi jasno zašto su to izbacili iz verzije NOD4.

Tako su izbacivši veoma korisnu karakteristiku, NOD napravili još lošijim.
[ TheMare @ 14.08.2010. 23:15 ] @
E i ja sam to primjetio davno kad sam ga koristio to je mnogo dobro ... Evo danas sam instalirao Eset smart security 4 pa će mo da vidimo kako će se pokazati novi esetov proizvod ...A instalirao sam ga samo zato što mi je slab računar i ne može fino da radi Kaspersky internet security 2011...Instalirao bi nejga al mi onda totalno sporo radio windows :S
[ Angelico @ 14.08.2010. 23:58 ] @
ESS možeš slobodno da brišeš... firewall im je očajan i guši mašinu
[ TheMare @ 15.08.2010. 10:18 ] @
Osjetim bljak nemogu da vjerujem.....
[ aaaca @ 18.08.2010. 19:31 ] @
Citat:
TheMare: E i ja sam to primjetio davno kad sam ga koristio to je mnogo dobro :) ... Evo danas sam instalirao Eset smart security 4 pa će mo da vidimo kako će se pokazati novi esetov proizvod :) ...A instalirao sam ga samo zato što mi je slab računar i ne može fino da radi Kaspersky internet security 2011...Instalirao bi nejga al mi onda totalno sporo radio windows :S


U tvom slučaju toplo preporučujem besplatni Comodo - antivirus i firewall. U sebi ima i System defender i Sand box. Mnogo je dobar.

Ako ti Comodo ne odgovara, uzmi besplatnu Aviru antivirus i personal Sygate firewall (bio je besplatan dok se proizvodio). Sygate se još uvek može naći po nekim sajtovima. Ubeđen sam da je najbolji firewall ikad napravljen. Moj web server je svašta izdržao, čak i namerne napade direktno na njega. Interesantno je da većina hakerskih softvera uopšte ne vidi server na mreži, a on ipak radi i kao antivirus server, time server, email server i web server. Legenda je taj Sygate.
[ zemun88 @ 22.10.2011. 19:19 ] @
Comodo Internet Security - neprevaziđen. Ima u sepi zaštitni zid, spyware, malware, antivirus, secure dns, defense +, kontrola procesa, kontrola mreže. Prosto neverovatan antivirus. Svaka preporuka. Jedino ne savetujem korisnicima koji imaju slabo znanje u radu sa računarima
[ stoprocentni @ 18.12.2011. 12:50 ] @
Novi testovi, decembar 2011. (.pdf):

Performance Tests

Removal Tests
[ Goran Mijailovic @ 18.12.2011. 13:02 ] @
Neocekivano za mene u removal testu se medju najboljima nasao PC Tools, a tu su jos i ocekivani Kaspersky, Bitdefender i Norton.
Sto se performansi sistema tice resurse jedu PC Tools i Trustport a najmanji potrosaci su NOD, Kaspersky, Norton??
[ Dashkes @ 18.12.2011. 13:29 ] @
AV-Comparatives.org, bullying, censorship and financial deals with Anti Virus vendors.
Toliko o njihovim testovima. :)
[ stoprocentni @ 18.12.2011. 14:02 ] @
^^Moguće, ali...

Citat:
I am Melih Abdulhayoglu, founder of Comodo.


Nisam baš siguran u čistoću njegovih motiva povodom ovakve prozivke...
[ Dashkes @ 18.12.2011. 14:11 ] @
Citat:
stoprocentni: ^^Moguće, ali... :)

Nisam baš siguran u čistoću njegovih motiva povodom ovakve prozivke... ;)

Opasni su oni. :)
[ Aleksandar Maletic @ 18.12.2011. 16:38 ] @
Marketing! Mrzim ovakve testove, nijednom ne verujem!
[ valjan @ 19.12.2011. 10:23 ] @
Citat:
Aleksandar Maletic: Marketing! Mrzim ovakve testove, nijednom ne verujem! ;)


Odem na sajt jednog proizvođača, nude linkove do 20 analiza gde su oni No1, odem na sajt drugog, gde su oni opet No1 u 15 analiza, a onih prvih nema nigde ni od korova. Ta istraživanja se mogu nacinculirati samo tako, a svaki AV je svet za sebe, radi na drugačiji način, tako da je sasvim logično da jedan podbaci na jednom testu ali razbije na drugom. Kada me baš baš zanima da izvučem neku statistiku, onda posetim nekoliko vendora koji me zanimaju, izvučem proseke iz izveštaja sa njihovih sajtova, i onda već imam malo jasniju sliku...
[ X Files @ 19.12.2011. 10:31 ] @
Ranije je na:
virusscan.jotti.org
...bio trenutni prikaz rezultata nekog skena, koga je neko odnekud pokrenuo. To su pretpostavljam ukinuli, jer je mogla da se izvuče vrlo korisna statistika, kao i neke drugi korisni zaključci.
[ Aleksandar Maletic @ 19.12.2011. 10:35 ] @
Citat:
valjan: Odem na sajt jednog proizvođača, nude linkove do 20 analiza gde su oni No1, odem na sajt drugog, gde su oni opet No1 u 15 analiza, a onih prvih nema nigde ni od korova.

To je standardno.

Citat:
Ta istraživanja se mogu nacinculirati samo tako...

Zato i ne pokušavam da ih gledam.

Ne opterećujem se preterano niti imam potrebu da zavirujem u te nameštaljke od testova, smatram da sam samim načinom na koji pristupam računaru sebe zaštitio nekih 90%, ostatak neka reši antivirus.
[ Teratron @ 19.12.2011. 11:16 ] @
Primetno je da u poslednjih godinu dana, zvucna imena antivirusnih programa vode borbu oko sto manjeg trosenja resursa njihovih proizvoda .
Mene je prijatno iznenadio KIS 2012 u trial verziji koji me odusevio po pitanju trosenja resursa, naocigled pokrenutog detaljnog skeniranja i surfa visokog rizika. Vipre antivirus koga sam dugo koristio je podbacio kao i ESS dok je F-Secure poceo da me neodoljivo podseca na Norton .
Licno moj izbor zastite u 2012 ce biti KIS u jednogodisnjoj licenci ciju siromasno zelenu boju ne mogu da smislim .
[ stoprocentni @ 19.12.2011. 17:01 ] @
Citat:
Teratron
Licno moj izbor zastite u 2012 ce biti KIS u jednogodisnjoj licenci ciju siromasno zelenu boju ne mogu da smislim.


:D
[ gringo and amigo @ 01.01.2012. 13:59 ] @
preporucujem kaspersky pure, koji je stvarno odlican.
[ Vodomar @ 06.02.2012. 08:43 ] @
impresionira da ljudi imaju na kompu 250(?!) virusa i najveći krivac im je AV.
[ valjan @ 06.02.2012. 10:45 ] @
Citat:
Vodomar: impresionira da ljudi imaju na kompu 250(?!) virusa i najveći krivac im je AV.


Pa kad je PEBKAC u pitanju, onda onaj "BKAC" nije ni svestan gde leži pravi uzrok, inače ne bi ni bio PEBKAC :-)
[ goxy2101 @ 06.02.2012. 21:50 ] @
Preporucio bi dobar izvor objasnjenja, korisnih informacija i najvaznije dosta linkova do aplikacija koje mogu da posluze UVEK.
Sajt je security2all.com, za urgentne situacije je jedan od boljih linkova http://security2all.com/security-tools.html

Pozdrav za sve.
Ako je potrebno nesto specificno ili iz naftalina ostavite poruku.
[ mirotovorac @ 11.02.2012. 18:02 ] @
A u prosao sam bruku tih antivirusa i mogu reci da sve zavisi sta radis na kompu, gdje ides, i kako pristupas tim stranicama.

1. Mogu reci da je meni najvaznija stavka firewall.
Ovi savremeni firewall sa online aktivacijom i podrskom su gola koza da nekazem nesto drugo. Onako instaliram offline firewall podesim rucno dozvoljavanje i lagano na posao. Pokrenem bruka procesa u roku 6h bukvalno sve sto ima od aplikacija na kompu, i kazem ti mozes na net i ne i tako redom. Onda uglavnom fajlove skidam na jednu lokaciju a ujedno sa te lokacije i pokrecem instalacione fajlove. Samim tim relativno imama kontrolu, a sa firewall i rucnim podesavanjem slazem kakve hocu programe.

2. Program da sve to ljepo poprati i bude tu ako zeznes i ustedi ti vreme caprkajuci po kompu, po meni je to winxp manager. Sta da kazem za njega, da imama para za bacanja kupio bih ga, ovako mora se.

3.Tu su mi antivirusi i ostala cudesa. Obicno sam koristio besplatne jel kodovani nisu dugo trajali osim nod32.
Po meni taj nod32 su masovno pokusali da ga sjebu tada je bio na vrhuncu i svi ostali su bili u prasini iza nejga, medjutim na nekom znj sajtu sa cudnim (predostavljam kineskim simbolima) je bio redovni dnevni update kljuceva registrovanih korisnika. Ali sve sto je slatko dodje mu i kraj nakon nekih godinu dana.

Spyware terminator sam dosta vremena koristio i uz njega nod32, ali onda je navalila neka navala i stalno krapanje baze terminatora i kada bi odnjeo stik kod druga on bi nesto iscackao na njemu nije bilo opasno ali uglavnom tragaci i crvi. Poslije sam presao na malwarebytes i nod32, a nakon toga sam instalisao F-secure moram reci da sam sa njihovim kompletnim programom bio prezadovoljan, toliko stavki i opcija, da me boljela nekada glava. Ali namestim ja jednom automatski i kada se ujutro probudi pise recovery check. Tada sam bio siguran da sam od nekoga dobio sinoc ili je vec bio na kompu?. Ali sigurno toga jutra kada sam se probudio licence svih programa su otisle, a kao i moj sistem. Kada sam ga izljepio nazad vidio sam da mi ne gine instalacija novo nanovo. Sada koristim zonealarm i probavam testirati bullguard jer ima free verziju 3 mjeseca :D.


Vecina tih nabrojanih antivirusa ima mogucnost samo da pokaze gdje se nalazi virus ali ne i da ga ukloni temeljno sa reg. A da ne spominjem o tome da prilikom instalacije vecine tih djabana antivirusa dobijes izvestaj da se virus nalazi na tvome kompu, a obicno je to samo izvestaj da steknes pozitivan utisak o proizvodu.

trebamo mi svi ici na linux, a Bili neka uziva u penziji kao i sada :D
[ Reggie @ 25.02.2012. 15:02 ] @
Do sada sam koristio avast i od jutros kada sam odradio upgrade na novu verziju programa izbacuje mi avastUi.exe application error koji nit mogu da zatvorim, samo da obrisem avast. Sve sam probao i nista pa reko da vidim koji drugi free av preporucujete, izgleda da moram da bar privremeno predjem na aviru. Koristim win7 x64
[ ozzyy @ 25.02.2012. 15:23 ] @
pa sad ne znam kako se Avast ponasa na 7-ici imam avast internet security na win xp-u i nije bilo problema prilikom prelaska na novu verziju .
A da pokusas sa deinstalacijom i ponovnom instalacijom al vjerovatno ce se javit neko ko je kompetentniji od mene
[ nunki @ 27.02.2012. 13:30 ] @
Reggie,
probaj sa Panda-om acs.pandasoftware.com/cloud/PandaCloudAntivirus.exe . Odlicna zastita za home user-e, a pri tom besplatna. Ja je imam mesecima i prezadovoljan sam, drugar mi preporucio i nijedan virus do sada nije prosao :)
[ nunki @ 27.02.2012. 13:34 ] @
I da, nemoj Aviru nikako, pored njega prolaze virusi lagano.
[ Aleksandar Maletic @ 27.02.2012. 21:48 ] @
Tema predstavlja presipanje iz šupljeg u prazno. Za dobru zaštitu je potrebno samo malo edukacije, ništa više.
Koristeći besplatne programe možete napraviti neprobojnu tvrđavu ali opet tu nije stvar u softveru već u korisniku.
[ goxy2101 @ 28.02.2012. 06:40 ] @
Upravo je to sushtina sto Aca kaze.
Dobar izvor informacija moze da se nadje na sajtu ovde http://security2all.com

Pozdrav.