[ vkoja @ 14.09.2009. 16:35 ] @
Imam ton na rts hd ali nemam slike.TV je samsung lcd s serije i ima ugradjem dvb-t.Da li postoji mogucnost da dobijem sliku na rts hd posto na satelitskom risiveru rade odlicno hd kanali u cemu moze biti problem da li do tunera?
[ stonex @ 14.09.2009. 18:42 ] @
Tvoj TV ima MPEG 4 a RTS prenosi u MPEG 2 .
[ night-shift @ 14.09.2009. 19:07 ] @
Biće da je obrnuto, TV mu podržava MPEG2, a RTS emituje MPEG4.
[ vkoja @ 14.09.2009. 19:48 ] @
Znaci ne moze nikako da se gleda hd sa mpg2 ili postoji nekakva mogucnost da se ubaci tuner sa mpg4
[ rhadamanth @ 14.09.2009. 20:25 ] @
Moglo bi sa karticom ako tjuner ima CAM modul i koja bi omogucila gledanje mpeg4 sadrzaja (neko je pomenuo Neotion). E, sad, da li i gde to ima da se nabavi ... Takodje, pitanje je da li se to isplati - nabavljati te kartice samo zbog RTSa. Nece oni skoro da sprovedu kompletan prelaz na digitalni signal, o ostalim televizijama da i ne govorimo, a ako imas kablovsku ili satelitsku, onda dobijas i adekvatnu opremu u zavisnosti od toga sta zelis da gledas.
RTS je izgleda naprasno presao na mpeg4, pa smo svi izvisili...
[ Miladinovic @ 14.09.2009. 21:09 ] @
Što se MPEG4 modula, znam da ih je nekada prodavao jedan gospodin iz Maribora. Slovenci su isto testno emitovali u MPEG2, pa su prešli u MPEG4. Međutim garancija nije bila da će modul biti kompatibilan sa tv tunerima.
[ vkoja @ 14.09.2009. 21:10 ] @
Imam cam modul na tv-u ali kao sto si rekao da li se to isplati uzimati samo za jedan program,a kada totalno predju na digitalno emitovanje za par godina to nece ni biti aktuelno,a sto se tice gledanja imam odlicnu satelitsku ali sam hteo bas da vidim kakav je taj rts hd toliko hvaljen.Ako bih znao kakav bi tu cam modul trebao ne bih bilo lose da objavis.
[ rhadamanth @ 14.09.2009. 21:44 ] @
Citat:
vkoja: Imam cam modul na tv-u ali kao sto si rekao da li se to isplati uzimati samo za jedan program,a kada totalno predju na digitalno emitovanje za par godina to nece ni biti aktuelno,a sto se tice gledanja imam odlicnu satelitsku ali sam hteo bas da vidim kakav je taj rts hd toliko hvaljen.Ako bih znao kakav bi tu cam modul trebao ne bih bilo lose da objavis.


Koliko ja kontam CAM je hardversko resenje pomocu kog se postize dekodiranje signala. Ima slot za PC karticu koja ce omoguciti dekodiranje odredjenih signala. E, sad, zbog problema da mpeg2 tjuneri ne mogu da obrade mpeg4 signal, a koji je sve cesci zbog teznje ka HD, razvijen je CI+ interfejs koji se smesta na PC karticu i potom u CAM da bi tjuner mogao da dekodira mpeg4 signal. Znaci, on se ne uzima za posebne programe ili kanale, vec uopsteno za dekodiranje mpeg4. Naravno, posto ne postoji univerzalan standard, moguce je da nece moci sve signale da dekodira. E, sad, to bi konkretno bio neotion modul (www.neotion.com/products/module.htm), ali jos nisam uspela da ih nadjem u Srbiji. Ako bude, javljam :)
[ vkoja @ 14.09.2009. 22:00 ] @
Vazi tu smo icekamo kad stigne.
[ vkoja @ 14.09.2009. 22:03 ] @
Pogledao sam link koji si postavila.Znaci postoji takav modul ali ne jos kod nas sto ne znaci da ga nece biti uskoro.
[ Fac Ut Vivas @ 17.09.2009. 22:38 ] @
Zar nije jednostavnije da uzmete neku DVB-T karticu za komp? Ja sam uzeo Leadteka za 5.000 dinara i radi savršeno. Sigurno da ima i jeftinijih. Ne znam koliko koštaju ti moduli koje spominjete ali ovu karticu možete koristiti i za druge stvari. Na primer za snimanje neki emisija sa kablovske...

BTW... To što imaš ton je zato što se ton na HD kanalu emituje u mpeg kodeku a ne AC3. Mislim da je tačna oznaka mpeg layer 2 ili tako nešto.
[ vkoja @ 17.09.2009. 23:05 ] @
Ma to je trenutno novina kod nas ,inace cam modula ima i to veoma jeftino naci na zapadu,a nadam se uskoro i kod nas.
[ Misa_exclusive @ 03.10.2009. 00:28 ] @
RTS emituje HD????
[ Miladinovic @ 03.10.2009. 15:13 ] @
Citat:
vkoja: Ma to je trenutno novina kod nas ,inace cam modula ima i to veoma jeftino naci na zapadu,a nadam se uskoro i kod nas.


I kod nas ima naći jeftino Conax,Iredeto,Aston, ali ovaj nije samo CAM već i HW MPEG4 dekoder!
Citat:
Misa_exclusive: RTS emituje HD????


Dap.
[ vkoja @ 03.10.2009. 19:42 ] @
Da li di radilo sa nekim od modula koje si spomenuo,i da li oni podrzavaju hd mpg4?
[ Fac Ut Vivas @ 03.10.2009. 20:11 ] @
Zašto komplikujete sa tim modulima? Šta će te raditi sa njima kada RTS sutra počene da testira DVB-T2?
Ako kupite DVB karticu možete je koristiti i za neke druge stvari, kao što je snimanje. Takođe uz nju dobijate i daljinski koji možete koristi za Media Center, FM tuner...
[ nenadjow @ 04.10.2009. 11:44 ] @
@Fac Ut Vivas, imam jedno pitanje za tebe i sve koji bi mogli da mi pomognu, hteo bih da kupim samsungov monitor t260, e sad se dvoumim izmedju obicnog modela i onog Hd, razlika je sto jedan ima tjuner a drugi ne, moje pitanje glasi da li bih imao losiju sliku sa t260 (naravno uz neku dobru dvb-t karticu, mada ja mislim da na kvalitet slike dosta utice i graficka karta u PC-u) ili bi slika sa Hd modelom koji ima u sebi digitalni tjuner bila neuporedivo bolja. Hvala unapred na odgovorima.
[ Miladinovic @ 04.10.2009. 13:21 ] @
Tu i tamo biće isto... Samo prednost možda ako ima zaseban tuner je to da možeš pratiti tv a da ti pc nije uključen!
[ vkoja @ 24.10.2009. 21:00 ] @
Da li neko zna,sada kada su zavrsili avalski toranj kada ce pojacati signal za dtv?
[ Boe @ 14.12.2009. 21:27 ] @
Citat:

Nije to HD nego digitalni SD signal!
[ Miladinovic @ 17.12.2009. 01:20 ] @
Citat:
Boe: Nije to HD nego digitalni SD signal!


E nije Testno emituju i HD

U muxu su trenutno:

RTS 1
Video MPEG2 720 x 576 @ 25fps 4/3
Audio MPEG 1.2 192 Kbps Stereo

RTS 2
Video MPEG2 720 x 576 @ 25fps 4/3
Audio 1 MPEG 1.2 128 Kbps Stereo
Audio 2 MPEG 1.2 256 Kbps Stereo (radio Beograd 1)
Audio 3 MPEG 1.2 256 Kbps Stereo (radio Beograd 2)
Audio 4 MPEG 1.2 256 Kbps Stereo (radio Beograd 202)

RTS HD
Video: MPEG4 (AVC) 1 280 x 720 720p @ 50fps (Progressive) 16/9
Audio MPEG 1.2 192 Kbps Stereo

RTS Digital
Video MPEG2 720 x 576 @ 25fps 16/9
Audio MPEG 1.2 192 Kbps Stereo
[ Fac Ut Vivas @ 17.12.2009. 10:01 ] @
RTS HD jeste u rezoluciji 1280x720 ali se sada emituje u 640x720 i trenutno je sa varijabilnim bit rejtom. Bit rate je oko 2-4 Mbps uglavnom...
[ Boe @ 18.12.2009. 13:24 ] @
Citat:
Miladinovic:
RTS HD
Video: MPEG4 (AVC) 1 280 x 720 720p @ 50fps (Progressive) 16/9
Audio MPEG 1.2 192 Kbps Stereo

Za ovo nisam znao, ali mogu reci da mi je drago sto forsiraju i tu tehnologiju. Da li zna neko kakvi su planovi za emitovane HD signala preko DVB-S2?
[ markodon @ 19.12.2009. 11:34 ] @
RTS Sat ne emituje ni normalan bitrate u SD rezoluciji, a pogotovu kad bi emitovao u HD rezoluciji, to bi ličilo na..
[ Miladinovic @ 19.12.2009. 16:44 ] @
Citat:
markodon: RTS Sat ne emituje ni normalan bitrate u SD rezoluciji, a pogotovu kad bi emitovao u HD rezoluciji, to bi ličilo na..


Ovde uopšte nije bilo govota o RTS Sat programu, štaviše sad imaju pristojan bitrejt i max SD rezoluciju na Hotbirdu !
[ markodon @ 19.12.2009. 23:16 ] @
Boe je napisao kakve su planovi za DVB-S2, kolko ja znam: Digital Video Broadcasting - Satellite - Second Generation (DVB-S2).
A za to da je RTS Sat popravio bitrate nisam znam posto ga i ne pratim.
Po tome se vide koliko su profesionalni, nacionalna kuća da emituju takav signal. Oni ne mogu ni HD program preko DVB-T da emituju u HD rezoluciji, nego dobijamo razvučenu sliku, makar i postavili neki promo spot, a ne ovako dobijamo dupli kanal.
[ Boe @ 20.12.2009. 19:21 ] @
Koliko ja znam nije moguce emitovanje pravog HD signala preko DVB-T.
Za emitovanje pravog HD signala zemaljskim putem je potrabna DVB-T2 tehnologija.
[ Fac Ut Vivas @ 20.12.2009. 19:56 ] @
Itekako je moguće emitvanje HD kanala preko DVB-T ali problem predstavlja što je veličina mux-a oko 20 mega i tu treba staviti 3 SD kanala i 1 HD kanal. Pritom su SD kanali u MPEG2 tako da zauzimaju mesta skoro kao i HD kanal (u RTS izvedbi) u MPEG4.

RTS je na početku puštao dosta stvari u HD-a ali u poslednje vreme su se nešto ulenjili, ne znam šta im je. Slažem se da bi bilo bolje da puste makar i neki kratki promo ili da re-emituju Fashion TV (kao što su radili) nego da razvlače RTS 1.
[ Boe @ 21.12.2009. 20:16 ] @
RTS 1 moraju razvlaciti jer im je "content" u SD formatu. To rade i zapadno-evropske televizijske kuce koje pocinju sa emitovanjem na DH kanalima. Naprimjer, njemacka drzavna televizija je pustila u rad ZDF HD i Das Erste HD u probni rad do 6. januara 2010. Sve emisije koje nisu snimljene HD kamerama moraju se razvlaciti. Ostale stvari, kao sto su vijesti ili poneke utakmice izgledaju fenomenalno.
Mene zaista zanima da li RTS koristi onu HD opremu koju su skoro kupili za proizvodnju HD "content"-a.
[ Fac Ut Vivas @ 21.12.2009. 21:19 ] @
SD snimci ne moraju da budu isključivo 4:3, šta više mislim da je većina nemačkih kanala u 16:9 formatu slike, ali to nije uopšte bitno za priču. Poenta je da RTS testira HD tako što pušta razvučen SD! Kakav je to test? U početku su puštali neke breze ispred zgrade i to je bilo u HD-u a u poslednje vreme baš ništa.

Da RTS uveliko koristi HD reportažna kola i mislim da većinu prenosa radi u HD-u i to su ponekad puštali na HD kanalu ali ponavljam u poslednje vreme ništa.
[ Fac Ut Vivas @ 15.01.2010. 12:07 ] @
Evo linka
http://www.satboy.com/index.php?a=85
za MPEG4 Cam, moze da sluzi na svim televizorima sa mpeg 2 dtv tunerom sa ci slotom. Mislim da isporuka ide preko dhl-a
[ Fac Ut Vivas @ 21.01.2010. 11:16 ] @
mene interesuje da li se emituje digitalni kanal stalno ili s vremena na vreme, posto sam juce uzeo tv sa dvbt mpeg4, ali ne mogu da nadjem digitalni kanal, imam neku gorenje antenu sa pojacivacem od pre 20 godina, i zivim kod starog merkatora, jel moguce uopste uhvatiti signal ovde???
[ Fac Ut Vivas @ 21.01.2010. 12:27 ] @
Ja sam na poslu (u bivšoj fabrici obuće) uhvatio signal, stim što antenu nisam okrenuo direktno prema Avali. Probaj da uhvatiš RTS 1 na 6. kanalu i RTS 2 na 22. kanalu.
Oni se emituju sa Avale pa ako na njima imaš pristojnu sliku mislim da možeš očekivati da uhvatiš i RTS DVB.
[ Fac Ut Vivas @ 21.01.2010. 20:23 ] @
hvala na odgovoru, uhvatio sam sva 4 kanala, jedino sto sam morao sobnu antenu da izbacim napolje, al pre toga sam morao da nadjem produzni kabal za pojacivac, pa antenski kabal da bi dohvatilo do tv-a, ali ipak radi kao zmaj!!! :)
moracu neku bolju antenu da uzmem!!!
mozda budu prenosili svetsko prvenstvo u hd!!! zna li se ista o tome???
[ Fac Ut Vivas @ 22.01.2010. 07:53 ] @
Čik da probaju da ne prenose, tačno bi ih odrobijao :)

Šalu na stranu, nadam se da će prenositi jer već duže vreme nisam video ništa na RTS HD osim RTS 1.