[ Zarko Silic @ 15.09.2009. 13:30 ] @
Krvolok je postavio za Astru, a ja za G5 TDI.

Od postignutog moze i vise, ali je ovakav tuning primeren za nase uslove eksploatacije.

Ful performanse:









Elasticitet:








Rezultati su izmereni na ravnom putu bez vetra.



Sa ovako uradjenim tunom postigao sam 1 do 2 L manju prosecnu potrosnju na 100 km pri umerenom rezimu voznje.
[ lutovac @ 19.09.2009. 20:24 ] @
dobro uradjeno
[ Zarko Silic @ 06.11.2009. 21:41 ] @
Pred tunerom, razvijačem softvera uvek postoji pitanje kakav soft razviti za pojedino vozilo. U zavisnosti od želje vlasnika vozila, trenutnog stanja vozila, ograničavajucih objektivnih parametara i postojećih mogućnosti, temeljno se pristupa ovom poslu.

Obično se postavlja pitanje koji zadatak treba da ispuni novi soft u motornom komputeru. Često posmatrači sa strane imaju pogresnu sliku o ovoj problematici te nisu retka pitanja tipa: zašto fabrika to ne radi?
Odgovor je vrlo prost: fabrika isto ovo radi, ali to naplati na svojstven način. Za istu verziju agregata (radnu zapreminu) sa nešto većom snagom proizvodjač vrlo vešto uzme koju hiljadarku vise.

Kvalitetna prerada softa ne podrazumeva samo povećanje snage, kako bi to neko pomislio na prvi pogled. Sve česće se od kvalitetnijih tunera može čuri izraz “optimizacija” što bi po pravilu trebala biti prva i osnovna stvar pri preradi softvera. Znači, optimizacija je pod broj jedan, a povećanje snage dolazi kao “kolateralna korist” uz minimalnu korekciju osnovnih parametara.

Sledeće pitanje koje se pojavljuje vezano je za numeričku vrednost realnog dobitka? Odgovor je nešto kompleksniji. Naime, potrebno je uraditi soft vodeći racuna o raznim parametrima i faktorima. U prametre spada sve ono što objektivno „napada“ ograničavajuća tehnička svojstva jednog vozila, dok bi se u faktore mogle ubrojari sve one sublektivnosti koje se odnose, kako na stanje vozila, tako i na uslove u kojima se vozilo eksploatiše.

U želji da prezentujem kako treba da se uradi jedno vozilo, u našem slučaju reč je o najmasovnijem motoru na nasem tržištu, i šire, prezentujem jedanu takvu intervencuju na softu.
Reč je Golfu 5 TDI sa nazivnom snagom od 77kW, ili 105 KS.
Pred sebe sam postavio zadatak da napravim softver koji će maksimalno linearizovati krivu snage, koja baš nije ravna u slicaju TDI motora, a da pri tome ništa ne poremetim u normalnom radu. Pored toga, namera mi je bila da maksimalno optimizujem rad motora (sto manje vibracija i sto tisi rad) čime sam dobio uštedu na potrosnji od oko 1 L/100 km prosečno u odnosu na prvobitnu (fabričku). Nije mi bio imperativ maksimalno povecanje snage, neko voli da kaze „da kida prednji kraj vozila“, vec optomalno povećanje koje se kreće u dijapazonu od 22 do 29 KS u zavisnosti od odabrane tačke posmatranja odnosno režima rada.
Namerno sam izostavio temu vezanu za obrtni moment kako se, po mom misljenju, ne bi nepotrebno komplikovala diskusiju.
U tom magičnom spoju znanja, iskustva i delimično umetnosti, kao i, naravno, mnogo utrošenih sati na merenju i testiranju, dobio sam sledeće rezultate, koje postavljam javnosti na procenu.


Merenje je izvršeno u 5. stepenu prenosa (vozilo poseduje aktivnu 6. koja nije overdrajv)



Merenja sam obavio uz asistenciju stručnog osoblja iz najpoznatijeg BOSCH servisa u našem regionu.
Rec je o


Pre merenja porebno je uraditi pozicioniranje vozila



Nakon pozicioniranja pristupa se unošenju osnovnih podataka o vozilu u racunalo Bosch sistema za merenje snage.



Tek nakon toga pristupa se merenju

http://www.youtube.com/watch?v=4SoFtYGCXbg

i na kraju, po potrebi, komentar:

http://www.youtube.com/user/zarsilic#p/a/u/1/J3G_NRo1baA

Naravno, usluga sadrži dijagram otprintovan na papitu koji služi vlasniku kao dokument o obavljenom merenju. Upravo takav, autentični dijagram i ja sam skenirao. Tačnije, sastavio sam 2 dijagrama, jednog sa originalnim fabričkim softom i jednog sa modifikovanim te ih jednostavno preklopio.


Kao sto se vidi iz priloženog, ovaj «naš Dino» isto računa gubitke nastale transmisiom.

Naravno, poseduje više nacina i režima rada te je njime moguće dobiti (izmeriti) i druge podatke koji trenutno nisu predmet ove diskusije.

Nadam se da sam bar donekle dočarao bar jedan deo tehnologije popularno nazvane tuniranje.

EDIT:
zarsilic 18.11.2009.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 18.11.2009. u 19:06 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 06.11.2009. 22:26 ] @
Po ovim krivama gledano najveći dobitak je između 2500 i 3000 rpm, što je veoma važno područje.

Stari VW TDI motori, u koje ovaj spada, imaju visok maksimalni momenat, ali manu što nakon njega veoma brzo padaju. Zato im je kriva momenta loša.

Ovakav tuning pegla krivu momenta i dovodi do toga da je najveći deo maksimalnog momenta (praktično skoro ceo) dostupan u znatno širem području obrtaja. To se itekako oseća u vožnji, a naročito preticanju, kada je moguće odložiti promenu stepena prenosa i bez menjanja obići nekoliko automobila.

Moje pitanje se odnosi na to koliko turbina trpi u ovome?

Ovako nešto je moguće postići samo solidnim povećanjem i pritiska turbine, ali i odlaganjem smanjenja pritiska (putem waste gate-a) što dovodi do sveukupno znatno većih pritisaka i naprezanja u celosti.

Lično, mislim da ovaj TDI motor može to da istrpi (jedino se za turbinu brinem), dok kod drugih, generalno slabije dimenzonisah motora, osim turbine, u opasnosti su i ležajevi i drugi delovi.
[ Zarko Silic @ 06.11.2009. 23:33 ] @
Prilikom tuniranja (povecanja snage) veci problem predstavlja dotrajali automatski menjac (kod vozila sa povecom kilometrazom) od same turbine. Turbina je takva kakva je. Ona moze da otkaze poslusnost i kod netunovanih vozila kao posledica fabrickih gresaka.

Na osnovu mog iskustva na VW TDI motorima od sada vec pozanasnog broja uradjenih vozila, samo se u jednom slucaju pojavila kriticna turbina, mada moram napomenuti da je rec o vozilu sa nepoznatom kilometrazom i istoriom.

Licno mislim da na smanjeni vek turbine u neuporedivo vecoj meri utice neodgovarajuce i nekvalitetno motorno ulje.
[ Nocni @ 06.11.2009. 23:40 ] @
Od prevelikog momenta najvise su na udaru klipnjace ali vecinom stradaju kad se motor krvnicki vozi na vecim uzbrdicama... pogotovo na duze staze... Kod nekih motora mora da se kalkulise sa snagom zbog glave, kod nekih zbog turbine a uvijek je generalno na udaru automatski mjenjac ako ga ima... ali Zarko je bas u tome strucan da prilagodi soft uslovima exploatacije...
Kod nas u CG je uvijek problem sa tim jer gdje god mrdnes ceka te brdo...

Sto se doticnog servisa tice slao sam vise pumpi kod njega na remont godinama, mada se u zadnje vrijeme vise isplati zamjena nego remont jer oni sa cijenama ne popustaju...
Ima na njihovom sajtu jos informacija...
www.********bosch.co.rs/




[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 17.11.2009. u 19:19 GMT+1]
[ BigFoot @ 07.11.2009. 09:52 ] @
Ja sam priznati pristalica tjuninga i svima ga preporučujem i reklamiram kao da ga ja radim

Nego, razumem za snagu, krive snage i obrtnog momenta, ali ne razumem optimizaciju. Da li to znači da fabrika koja je izmislila motor nije uradila optimizaciju svog motora nego to rade tjuneri širom sveta?

Koliko košta zadovoljstvo merenja i snimanja 2 pomenute krive u doticnom servisu? Šta oni nude na tu temu, šta im tražiti da bi se dobila prava slika i motora i tjuninga?



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 18.11.2009. u 19:07 GMT+1]
[ Nocni @ 07.11.2009. 10:51 ] @
Mjerenje je vjerovatno jeftino, Zarko ce reci, ali zato za druge zahvate, remont pumpi i ostalo deru... remont jedne VP pumpe od vektre ili od fokusa je 700 eura...

Sto se tice optimizacije... nije fabricki soft uvijek najbolji... evo ti primjer npr vw 2.0 tdi bio je u ponudi sa 140 ks pa su bukvalno od tjunerske kuce preuzeli soft sa 170 ks i uz samo nekoliko promjenjenih detalja (kolicina na diznama) ponudili fabricki model sa 170 ks... samo sto kod fabrike za to platis 3.000 eura vise...
[ Nebojsa Milanovic @ 07.11.2009. 10:58 ] @
Povećanje snage i optimizacija nisu isti termini

Ako je snaga povećana, to nema veze sa optimizacijom, a poznato je da ti stari TDI PD ni ne mogu da se optimizuju na način da dostignu savremene CR motore.

Upravo ta neoptimizovanost, tj. prejak max. momenat u vrlo uskom režimu i strm pad posle toga - je najveća mana tih starih PD motora.
[ Zarko Silic @ 07.11.2009. 11:22 ] @
Citat:
BigFoot

Koliko košta zadovoljstvo merenja i snimanja 2 pomenute krive u doticnom servisu ? Šta oni nude na tu temu, šta im tražiti da bi se dobila prava slika i motora i tjuninga?



Cena je, iz meni potpuno nejasnih razloga, za jedan ovakav test u ovakvom servisu, stvarno simbolicna. Mislim da kosta 970 dinara sto tesko da opravdava troskove amortizacije samog uredjaja koji ni u kom slucaju nisu zanemarljivi.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 18.11.2009. u 19:09 GMT+1]
[ KRVOLOK @ 07.11.2009. 11:58 ] @
Prvo se izvinjavam na pisanju Srbije malim slovom,greskom sam to napisao,nije mi bila namjera to.

Sledece upravo ovim mjerenjem ti si dokazao da sam ja bio u pravu jer ti je tamo covjek fino rekao da nema potrebe da mjeris u 6,zasto nisi mjerio u 6 kad sam znas da taj motor moze vise da ide 170 km/h do koliko si ga vukao,sto znaci da je i 6 vucna.Znaci taj golf ne moze vise da ide od 170 ili ovo mjerenje je netacno i pogresno?Tako ste vi mene pitali,pa sad ja pitam to vas.

Zasto ti je snaga orginalno preko 115 - 120 ks kad treba da bude 105 ks,zasto se nisi to zapitao?

Za nocnog 140 i 170 tdi motori nisu isti i nije razlika samo u softweru.

Nezelim svadju sa Vama ali hocu izvinjenje javno i potvrdu da se motor moze mjeriti tacno i u drugim stepenima prenosa a ne samo u zadnjem,jer sad je jasno da si se i sam uvjerio u i bilo bi fer da priznas to.
[ Nocni @ 07.11.2009. 12:45 ] @
Citat:
KRVOLOK:

Za nocnog 140 i 170 tdi motori nisu isti i nije razlika samo u softweru.


Ja nisam ni rekao da su isti... razlika ima i kod PD a i na sestici kod CR...
Sto se tice izvinjenja... uporan si strasno ali nisi na moj poziv procitao onu temu od pocetka... nadji mi gdje sam ja rekao da tvoj uredjaj ne moze da mjeri ili da je neko od tvojih mjerenja netacno...
a ti si naravno, evo u odgovoru Nebojsi na drugoj stranici rekao da stari dyno ne moze izmjeriti snagu tacno niti u jednoj brzini...

Nebojsa, ima vw CR, te kako kazes "savremene" motore... a moze se i PD napraviti da bude bolji, samo je pitanje koliko ce sve to da traje...



[Ovu poruku je menjao Nocni dana 07.11.2009. u 14:00 GMT+1]
[ KRVOLOK @ 07.11.2009. 15:05 ] @
Vec sam rekao sve sto sam imao na temu dyna i nezelim da kvarim ovde opet Zarkovu temu istom pricom,procitaj tamo sta sam govorio...

Stari dyno ne moze da izmjeri tacno snagu na motoru,to sam rekao a na tocku naravno da moze...

[ Nocni @ 07.11.2009. 15:38 ] @
I mene interesuje zasto je sa fabrickim softom snaga preko 115-120 ps vjerovatno je u pitanju greska u mjerenju jer je razlika prevelika... ili je Zarko greskom upisao neki blago tjunirani fajl umjesto fabrickog...

KRVOLOK, preskocio si da procitas... nadji mi gdje sam ja rekao da tvoj uredjaj ne moze da mjeri ili da je neko od tvojih mjerenja netacno pa onda trazi izvinjenje...

Inace, sa starim dynom se moze vrlo precizno izmjeriti snaga na radilici na nacin koji sam opisao tamo... izgleda preciznije nego kod ovog primera

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 17.11.2009. u 19:20 GMT+1]
[ KRVOLOK @ 07.11.2009. 15:51 ] @
Necemo nocni vise o tome molim te,ako nisi rekao OK ako jesi opet OK,nezelim vise da komentarisem to...i nezanima me sta je ko rekao i sta ko misli...

ako ti kazes da nisi to rekao OK i sve 5...
[ Nocni @ 07.11.2009. 17:58 ] @
Po racunici preko koje se racuna snaga na starom dyno uredjaju i po ovom grafikonu koji je Zarko postavio, gledajuci snage na tockovima... ispada da golf posle tuninga ima 97,29 kw ili 130,468 ks.
Ovo pod uslovom da je ipak u vozilu bio fabricki soft sa 105 ks na prvom mjerenju...
[ Zarko Silic @ 18.11.2009. 18:22 ] @
Citat:
Nocni: I mene interesuje zasto je sa fabrickim softom snaga preko 115-120 ps vjerovatno je u pitanju greska u mjerenju jer je razlika prevelika... ili je Zarko greskom upisao neki blago tjunirani fajl umjesto fabrickog...


Citat:
Nocni:  ispada da golf posle tuninga ima 97,29 kw ili 130,468 ks.
Ovo pod uslovom da je ipak u vozilu bio fabricki soft sa 105 ks na prvom mjerenju...



Nije greska. Postoji nekoliko standarda po kojima se izrazava snaga. Kod nekih je to na vratilu motora dok je kod nekih na tocku. Snagu koju je pokazao ovaj Boschov uredjaj na tocku odgovara fabrickom podatku koje navodi proizvodjac.

Uz dijagram ciji sam grafikon postavio, dobija se jos jedan deo sa aritmetickim podacima na kojima moze da se zahteva kao podatak bilo koja radna tacka pa i ona u kojoj je snaga najveca.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 18.11.2009. u 19:35 GMT+1]