[ Stranger2 @ 15.09.2009. 19:31 ] @
Modelujem neki slem pa mi treba da uskladim velicinu za relane dimenzije ljudske glave. Vec sam skinuo nekoliko modela glave ali nisu realne velicine a ne znam na koje dimenzije da ih resajzujem.

Dobro bi mi doslo i ako neko zna neku knjigu/prirucnik za crtace gde ima ovakvih stvari.

[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 16.09.2009. u 17:33 GMT+1]
[ Lacika.1991 @ 15.09.2009. 23:10 ] @
pa ne shvatam,ako radiš po referenci,neće ti slika glave biti ista kao i u realnosti,nego uskladiš to sve,pravi po referenci posle ga nije teško proporcionalno resizeovati,ne kontam tačno šta si zamislio.misliš da će to neko dati referencu čoveka i da će slika biti 2m u visinu?
[ Stranger2 @ 16.09.2009. 16:35 ] @
Citat:
posle ga nije teško proporcionalno resizeovati

Pa da ali doslo je to "posle". Zavrsio sam sta sam hteo da nacrtam i sad hocu da resajzujem ceo model na neke realne dimenzije ali ne znam koje su.
[ Lacika.1991 @ 16.09.2009. 21:26 ] @
pa ne znam šta da ti kažem,uzmi meter pa izmeri svoju glavu,pa resizeuj model prema sebi xD šta drugo
[ labicko1 @ 18.09.2009. 14:40 ] @
Ja te nista ne razumem sta ti hoces, a najverovatnije ni vecina drugih.

Objasni sta pokusavas da uradis, koji je zadatak tvog projekta?
[ deepwhite @ 18.09.2009. 16:57 ] @
Visina glave iznosi 1/8 ukupne visine coveka, misli se na prosecno ljudsko telo. Vise o proporcijama potrazi na netu, npr: "human proportions" ili npr: http://www.realcolorwheel.com/human.htm
[ Lacika.1991 @ 18.09.2009. 21:42 ] @
al ono stvarno ne razumem,kako želiš da ti dimenzija bude ralna i zašto,da li tebi nešto znači na monitoru ako ti je auto dugačak 5 metara ili ako je dugačak 10 puta manje al proporcionalno,sve jedno ti je,nije to realan svet,pošto vidim da si šlem pravio mislim da ti to nije od nikakvog značaja,znači treba da je proporcionalno,a u maxu ili mayi ti nisu bitne dimenzije,drugo je da radiš u nekom programu kao catia ili pro e pa posle taj projekat recimo pustiš na cnc mašinu,recimo,e tamo su bitne dimenzije,ali ovako stvarno ne znam,ili te nisam razumeo najbolje il ti ne znaš da objasniš xD
[ Stranger2 @ 19.09.2009. 13:46 ] @
Citat:
da li tebi nešto znači na monitoru ako ti je auto dugačak 5 metara ili ako je dugačak 10 puta manje al proporcionalno,sve jedno ti je,nije to realan svet,pošto vidim da si šlem pravio mislim da ti to nije od nikakvog značaja,znači treba da je proporcionalno,a u maxu ili mayi ti nisu bitne dimenzije


Pre svega pitanje je konkretno kolike su dimezije, pa nije ni vazno zasto mi treba... Nadam se da na ovom forumu verovatno mnogo ljudi je vec modelovalo coveka ili delove tela pa sam mislio da neko vec zna na pamet.

Ali objasnicu zasto su dimezije bitne:
Pa ako je model potpuno zaseban i nece biti izradjivan u stvarnom svetu onda, kao sto kazes, nisu bitne.
Ali ako se neki model koristi kao gotova komponenta u nekom drugom modelu onda su dimenzije 100% bitne. Evo na primer, zamisli da posebno modelujes kamion i i onda pozelis da u njega stavis i vozaca. Ako samo jedan od ta dva modela nije uskladjen sa relanim dimenzijama iz stvarnog sveta, na sta ce to liciti? Moze se lako desiti da vozac bude velicine igracke u odnosu na kamion ili obrnuto. U tom slucaju ce ti zatrebati da znas bar nekoliko dimenzija da mozes da ih resajzujes i pravilno uskladis.

Mislim da je sad jasno.

Konkretno, kao sto sam pomenuo crtam neki slem. Treba biti realnih dimenzija da bi mi bilo najlakse da ga upotrebim uz razne modele ljudi. I da onda sve komplet mogu da upotrebim uz druge modele (npr. automobil...). Drugi razlog je sto taj slem ima poseban deo koji pokriva usi (kao kod ragbi kaciga) pa treba i da bude dizajniran tako da bude prilagodjen pravoj ljudskoj glavi. na mestu gde kod ljudi normalno stoje usi :)
Znaci ako model glave ne resajzujem pravilno nema garancije ni da su usi na tom modelu postavljene na pravom mestu.
Ista stvar je i sa prednjim delom gde treba da budu zastitne naocare...

Inace, nacrtao sam iz hobija na papriu neke crteze koj su mi se svideli pa sad hocu da ih u SketChUp-u uradim u 3D i da korigujem neke detalje prema realnom obliku i velicini ljudske glave.

Citat:
Visina glave iznosi 1/8 ukupne visine coveka, misli se na prosecno ljudsko telo. Vise o proporcijama potrazi na netu, npr: "human proportions" ili npr: http://www.realcolorwheel.com/human.htm

hvala! Mislim da ce mi ovo bar malo pomoci.
Preko googlea sam trazio dimenzija ali umesto podataka kojim sam se nadao nadjem samo gomilu teorija, tipa kome to treba, za sta se koristi, kako se zove nauka koju to znaima i bla bla.

Imam neke prirucnike za crtanje ali jedna od njih je za "manga" crtanje a drugi mislim za zene, modu i sl. Pa u mom slucaju ne pomazu.
[ deepwhite @ 19.09.2009. 14:43 ] @
importuj neki model koji ce ti biti referenca i sve buduce modele pravi prema njemu. sto se tice modela drugih ljudi nikad neces dobiti istih dimenzija. u 3d programima to nije ni bitno jer mozes da smanjujes i povecavas objekte.
npr. ako imas kamion i ubacis coveka koji je 100x manji onda ili ga uvecaj 100x ili smanji kamion 100x, ne postoje "realne dimenzije" jer je to virtuelni prostor i ne moze se meriti po stvarnim dimenzijama. ne vidim kakav tu imas problem?
ili koristi programe za industriju kao sto je vec neko napisao.
[ Milan Milosevic @ 19.09.2009. 16:02 ] @
Da u 3 D-u nema nekih standarda da moras da se drzis njih.Sve se lepo uklapa, samo ti treba par sekundi da to uvecas ili umanjis na zeljnu velicinu sto u realnom svetu nazalost nije moguce osim mozda kod tekstura.
Ma samo ubacis sliku nekog coveka po kome radis model po profili i spreda radi pravilnog rasporeda, a sama razmera nije bitna, bar tako ja mislim.
[ Stranger2 @ 19.09.2009. 18:54 ] @
Ma jasno mi je da nije obavezno da modeli imaju stvarne dimenzije .Odmah sam ja resajzovao onako kako mi deluje da je realno... (samo ipak volim prave dimenzije)

Ali opet kazem, da su dimenzije ipak bitne u nekim situacijama. Kada crtam nesto sto postoji u stvarnom svetu i koristim prave dimenzija onda ce svi takvi modeli automatski biti u srazmeri. I onda prema njima mogu da uskladim bilo koji model koji nema nikakve dimezije. Na primer za SketchUp je pre bilo komponente za download i sve su bili relanih dimenzija i onda je naravno mnogo lakse kad tako icrtam jer ako bih bilo koju od njih resajzovao onda bi kasnije morao i sve ostale.
Sada kada sa google warehouse ili turbosquida nesto skinem, sve bude nesrazmerno i nervira me.

Inace uglevnom sve sto sam crtao postoji u stvarnom svetu i uvek sam koristio prave dimenzije. Imam takvu naviku i skroz mi je nezgodno kada nagadjam. U sketchup-u uvek preko tastature unosim duzine linija...



[ Dulex85 @ 19.09.2009. 19:18 ] @
>

Pa svaki covek ima razliciti dimenzije glave koliko ja znam, tako da
slobodno mozes da ubacis okvirne dimenzije uzete sa svoje glave i to ti je
to. Ili pak pogledaj da li ima na netu neke dimenzije slemove za gradjevince
pa ubaci po njima. Ne vidim tu neki veliki problem...... Pozz, nadam se da
ces uspeti da izmeris glavu.

P.S. Nikako ne uzimaj Bosanca za mustru, opet ces morati da uklapas
dimenzije :) mala sala

--
Du�an Lazovi�

--0016e6d27d441df2810473f24532
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<br><br><div class="gmail_quote">2009/9/19 Stranger2 <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
Ma jasno mi je da nije obavezno da modeli imaju stvarne dimenzije .Odmah sam ja resajzovao onako kako mi deluje da je realno... (samo ipak volim prave dimenzije)<br>
<br>
Ali opet kazem, da su dimenzije ipak bitne u nekim situacijama. Kada crtam nesto sto postoji u �stvarnom svetu i koristim prave dimenzija onda ce svi takvi modeli automatski biti u srazmeri. I onda prema njima mogu da uskladim bilo koji model koji nema nikakve dimezije. Na primer za SketchUp je pre bilo komponente za download i sve su bili relanih dimenzija i onda je naravno mnogo lakse kad tako icrtam jer ako bih bilo koju od njih resajzovao onda bi kasnije morao i sve ostale.<br>

Sada kada sa google warehouse ili turbosquida nesto skinem, sve bude nesrazmerno i nervira me.<br>
<br>
Inace uglevnom sve sto sam crtao postoji �u stvarnom svetu i uvek sam koristio prave dimenzije. Imam takvu naviku i skroz mi je nezgodno kada nagadjam. U sketchup-u uvek preko tastature unosim duzine linija...<br><font color="#888888">
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2392268" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p...<div></div><div class="h5"><br>
<br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/liste" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/liste</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:375713:c1a38b3a76061af6ec3c8d55f8f7c920<br>
[ MOHOK7 @ 19.09.2009. 21:45 ] @
:-)
ama:
1) uzmi nekakvu kapu (moze i slem ako ti je na raspolaganju) izmeri ju (ga).
2) Uradi krivulju prema merama koje si uzeo iz kape( slema).
3) skaliraj slem koji si uradio u MAX tako da odgovara dimenzijama kape (slema) koji si izmerio

i to je to
Ako si bas toliki perfekcionista mozes uzeti nekoliko kapa razlicitih velicina i za tri minute uraditi slemove sa brojevima.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Zasto jednostavno kad moze i komplikovano :-)
[ Stranger2 @ 21.09.2009. 13:11 ] @
pa vec sam napravio po tom sistemu. samo sam pitao da li neko mozda zna tacnije.

Na onom linku pise da umetnici crtaju visinu glave kao jednu osminu visine celog coveka. Znaci za coveka od 200cm visine glava je visine 25cm. kod nizih ljudi mozda je malo manje ali uzecu 25cm jer pretpostavljam da se slemovi prave za najkrupnije glave.
[ MOHOK7 @ 21.09.2009. 15:12 ] @
naravno :-)
Ali za te metode je vec prekasno jer si od pocetka udario rdjavim putem.

Ostatak sveta koji zivi od 3D modelovanja ne radi modele u MAX ili MAYA nego skeniraju objekt koji zele u 3D i urade ga sa preciznoscu od nekoliko stotih delova milimetra ( ovisi o zahtevima naloga)
Nakon toga prebace model u neki program gde mogu da dodaju teksture i animacije i odrade taj deo posla uglavnom MAX ili MAYA.
Na ovom i slicnim forumima uglavnom imaju glavnu rec tipovi koji jos uvek nisu shvatili da je zemlja okrugla i da modelovanje objekata u programima za special FX neizostavno dovodi do ovakvih problema i kad god pokusam da ukazem da je takva metoda zaostala i neprikladna obore se svi odreda na mene i tema biva zakljucana. ( po principu: "tri losa ubise Milosa" )
Nacin na koji si zapoceo posao i odradio ga neizostavno vodi do problema koje si naveo u upitu na forumu.
I siguran budi da na taj nacin neces nikada zaraditi ni za casu ladne vode.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa

MOHOK
[ labicko1 @ 22.09.2009. 20:16 ] @
Dobio si od svih isti odgovor cak i od MOHOK-a a ti i dalje nista neshvatas.

Pre nego sto pocnes da radis u nekom programu vidi nauci barem neke osnove, a da te ne nemrzi da citas mozda bi pogledao ovu temu na vrhu ovog foruma :
reference

Modelovanje za 3D vizualizaciju se radi po referencama dali si ga omanu za 5% niko nece primetiti, modelovanje za proizvodnju se radi po tacnom planu i u nekim slicajevima nisu dozvoljene ni greske od 0.0001mm

Rekao sam ti da procitas malo o anatomiji, da jesi znao bi da nemaju svi ljudi isti oblik glave a kamoli velicinu.

[ deepwhite @ 22.09.2009. 20:20 ] @
MOHOK mozes li malo da objasnis taj tvoj sistem, nisam cuo za to ranije. Mozda decko kupi neki 3d skener da mu se nadje prilikom izrade, da ne ide krivim putem. Mislim sta je to, 10k-20k dolara - moze da ga kupi od dzeparca. xD
[ reject @ 22.09.2009. 20:31 ] @
Citat:
MOHOK7:Nacin na koji si zapoceo posao i odradio ga neizostavno vodi do problema koje si naveo u upitu na forumu.
I siguran budi da na taj nacin neces nikada zaraditi ni za casu ladne vode.

Kakva gomila gluposti. Da li ti uopste citas ono sto pises ovde?
Ukoliko ces i dalje da izosis ovakve neistine i nebuloze, ja bih te zamolio da se sklonis sa ovog foruma,
posto stvarno vise nemam zivaca da ti brisem poruke.

Evo jednog mega cara koji ne bi trebalo da ima ni za casu ladne vode: www.androidblues.com
[ MOHOK7 @ 22.09.2009. 22:31 ] @
Reject tehnika napreduje na zalost oni koji nemaju para da se opreme ostaju
pregazeni zato im savetujem da se late onog dela zanata gde mogu nesto da
zarade.
A to niukom slucaju nije drljanje 3D modela u MAX ili MAYA.
http://www.breuckmann.com/index.php?id=bodyscan&L=2
http://www.bodyscan.human.cornell.edu/scene0037.html
http://nr00226.vhost2.sil.at/amazon/index.htm
http://www.tc2.com/what/bodyscan/index.html
http://www.innovmetric.com/pol.../3D-scanners/home.aspx?lang=en
Evo ga i krpice rade uz pomoc skenera:
http://www.chip.de/news/Karsta...r-Massbekleidung_34210856.html
http://www.human-solutions.com/apparel/technology_scanning_en.php

Itd itd.

Stvari se menjaju onaj koji moze da se opremi opstaje u trzisnoj utakmici.
Oni koji to ne mogu ostaju po strani tehnika ih pregazi.
Upravo zbog toga savetujem pocetnicima (za takozvane "iskusne" koji nece
da priznaju da su pregazeni je po svoj prilici kasno)
Ovih nekoliko linkova gore su primeri organskog 3D modelovanja o
neorganskom da ne govorimo.
Niko normalan ko ima lovu nece da ceka mesecima da bi mu neko uradio model
koji otprilike lici na nesto ako moze da dobije savrsen model za sat dva.
Da ne govorimo o tome da je stisnuti na dugme daleko jevtinije, dobar deo
skenera vec samostalno odradi teksture.


Ovo mi je zadnji puta da vam objasnjavam da je zemlja okrugla.
Muka mi je vise.
Za vas sve odreda vise manje ali nemojte molim vas pocetnicima upucavati
gluposti.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Reject bilo bi od izuzetne vaznosti saznati koliko je i kakvih modela i za
koju lovu prodao tip sa tvog linka isto tako bi bilo sjajno saznati kako
radi modele u zadnje vreme.
Iz osobnog iskustva znam da kupci vec prigovaraju ako moraju da cekaju dan
dva na model.
Mozes ti obrisati i ovaj post ali to nece nista da izmeni stanje na trzistu
3D modela tehnika je tu.
[ MOHOK7 @ 22.09.2009. 23:02 ] @
>Deepwhite nisam ti ja kriv sto zakapas glavu u pesak pitaj cika googla kako se moze brzo i jevtino doci do izuzetno kvalitetnog 3D modela ako meni ne verujes. Onda neces stavljati ovakve postove:
MOHOK mozes li malo da objasnis taj tvoj sistem, nisam cuo za to ranije. Mozda decko kupi neki 3d skener da mu se nadje prilikom izrade, da ne ide krivim putem. Mislim sta je to, 10k-20k dolara - moze da ga kupi od dzeparca. xD
Deepwhite ne karikiraj.
Da te ne blamiram na forumu.
Meni na primer modele rade ljudi sa balkana i pristojno ih placam a nemaju skenere lepo su instalirali i naucili program posaljem im sken i oni odrade vrlo vrlo precizan model za par sati.
Sve one koji su me davili sa "umetnostima" sam pokusao urazumiti ako su ostali pri svome ostali su i bez posla.
Niti ja ne mogu da cekam "umetnicki odokativni" model mesecima i siguran budi da bi me svi kupci odreda otkacili kada bih radio na nacin na koji ti i tebi slicni ovde zagovarate.
MOHOK

[ labicko1 @ 22.09.2009. 23:44 ] @
MOHOK ti rece da je zemlja okrugla, da je mozda nisi skenirao sa 3d skenerom :)))))))))))))

Ti cisto necujes nikog znas da pritisnes dugme za scan i nista drugo ne postoji. Sto se tice brzine rada vec sam ti dao primer ranije, aj uradi jeftinije i brze od mene upotrebljiv model broda, zgrade, mosta , planete, vanzemaljca :))) naravno skenerom :)))))))

Skener je samo mala igracka pomocu koje mozes da dobijes modele loseg kvaliteta, kao sto su oni na tvom sajtu.



A sada te lepo molim nemoj vise da zatvaras teme na ovom forumu, daj smaraj neki drugi forum molim te.
[ reject @ 23.09.2009. 10:51 ] @
Citat:
MOHOK7:Reject bilo bi od izuzetne vaznosti saznati koliko je i kakvih modela i za
koju lovu prodao tip sa tvog linka isto tako bi bilo sjajno saznati kako
radi modele u zadnje vreme.

Cekaj, ti stvarno ne znas ko je covek o kome govorimo?

Citat:
Iz osobnog iskustva znam da kupci vec prigovaraju ako moraju da cekaju dan
dva na model.

Da, u poslu kojim se TI bavis. Ni ja ne bih zeleo da cekam mobilni telefon
od 100 poligona duze od dva dana.

Sto se primera koji si bacio tice, vidi http://www.bodyscan.human.corn...nner/img/about/patching_lg.jpg
Znas kad bi na taj model nabacio rig i animirao ga i/ili nakacio mocap fajl, "za dva dana"? Nikad.

Citat:
MOHOK7: Sve one koji su me davili sa "umetnostima" sam pokusao urazumiti ako su ostali pri svome ostali su i bez posla.

Za ovo si u pravu, "umjetnika" nikad dosta. Srecom pa se lako detektuju.

Citat:
MOHOK7:Ovo mi je zadnji puta da vam objasnjavam da je zemlja okrugla.
Muka mi je vise. Za vas sve odreda vise manje ali nemojte molim vas pocetnicima upucavati
gluposti.

Jedini razlog moje reakcije na tvoj vise nego ocekivan post jeste bas to sto je covek
koji je pokrenuo temu pocetnik. I sad bi trebalo da batali sve dok ne nabavi skener?
Ako ne nauci modeling u nekom softveru, kako ce od tvojih skenova praviti precizan 3d model?

Sto se ne registrujes na cgtalk i tamo odvratis sve ljude od besmislenog posla?

Jeste skener super, jeste da dobijes sve na jedno dugme i da je lakse po tome
raditi modele nego sa raznih referenci koje nisu 100% precizne, ali to nije tema
razgovora ovde.

Koja je primena 3d skenera u produkciji animiranog filma, gde je glavni lik
mravojed Mile koji uopste ne lici na mravojeda iz prirode?

[ Dulex85 @ 23.09.2009. 18:38 ] @
Upotreba skenera za ovaj primer je po meni totalan promasaj. Kao prvo ne znam zbog cega je toliko potrebna preciznost za izradu slema. A kao drugo, slem nije toliko komplikovan za modeliranje tako da se moze brze odraditi od nule nego se mlatiti sa oblakom tacaka i na kraju opet biti losijeg kvaliteta.



[ Lacika.1991 @ 23.09.2009. 21:46 ] @
Mohok izvinite za ovo ali ja stvarno ne mogu da shvatim,ali izgleda da ne možete ni vi,vi apsolutno u svaku temu koja nema veze sa 3d skenerima i vašim delom posla,namećete nama na nos vašu metodu koja je poprilično ne upotrebljiva u problemima ovoga tipa,znači apsolutno svaku temu zatrpavate sa vašom tehnikom rada,ja poštujem vaš rad,ali morate shvatiti da se to ne radi tako,ako želite da reklamirate vašu firmu idite na neki drugi sajt siguran sam da ćete naći dosta klijenata,ovde možete naleteti samo na pljuvanje,jer ste se svima već na vrh glave popeli sa 3d skenerima,znači ako želi čovek da modeluje sam, onda ga ostavite na miru,i pomozite u vezi tehnike modelovanja ili nečega što ima veze sa time,a ne odma 3d skener,nikad neću razumeti kako neko ne može da shvati neke stvari,sve jedno znam da ćete sad da mi izcitirate ovaj post,i opet svoju teoriju,ali onda primite ovo bar kao savet od jednog 17-ogodišnjaka,pozdrav...
[ LuckyBug @ 23.09.2009. 23:34 ] @
Realno dobro je znati izmodelovati sta ti treba i kad ti treba, to bi bilo nemarno ne uciti ako neko zeli da se bavi ovim poslom.
Sa druge strane ima stvarno mnogo primera gde se skenira model,a zatim radi retopo.
Ako radite reklamu za nekog jakog proizvodjaca automobila,sigurno ce vam doci skenirani model sa neverovatnom preciznoscu, isto tako ako radite nesto sto je za animirani film, postoji verovatnoca da ce vajar to izvajati,da ce proci sken,i da ce se zatim raditi retopologizacija.
Postoje i stvari za koje je nepotrebno koristiti skener, vec je brze rucno izmodelovati, sve zavisi od potreba i umeca.
[ Stranger2 @ 24.09.2009. 13:58 ] @
Ljudi nema potrebe da se komplikuje. Sve predlozeno sam i sam vec bio uradio.
Jedino ako je neko ko pogleda ovu temu vec modelovao kacigu, slem ili vojnika, pa da mi napise pokoju dimenziju ako zna.

---
Da sad ne citiram, za predlog u vezi anatomije i da su glave razlicite...
Gledao sam na internetu prvo stranice i o anatomiji i o antropometriji. Znam da su glave razlicite ali slemovi i kacige se pretpostavljam dizajniraju za najkrupnije muske glave pa mislim da bi neke dimenzije ipak mogle biti poznate. Uzeo sam za meru da je visina od dna brade do vrha glave 25cm.
Ne znam koliki je razmak od povrsine glave do povrsine slema ali to cu proceniti prema slikama vojnika.

--
sto se tice 3d skenera, cak i da ga posedujem u ovom slucaju ne bi pomogao jer:
takav slem ne postoji
i da postoji ne verujem da bi imao pristup do njega
a ljudsku glavu ne treba da skeniram ni da modelujem jer vec postoje gomila izmodelovanih glava.


hvala svima
...okacicu sliku kad zavrsim.
[ deepwhite @ 26.09.2009. 16:15 ] @
MOHOK a zasto si se meni potpisao samo sa MOHOK a nisi me pozdravio sa te strane Alpa?
[ MOHOK7 @ 26.09.2009. 21:44 ] @
Evo:
Pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 26.09.2009. 22:17 ] @
Ocigledno je da nitko od vas nije u zivotu vidio stvari o kojima dajete tako " merodavne" ocene i procene inace ne bi pisali izjave tipa:
"Da, u poslu kojim se TI bavis. Ni ja ne bih zeleo da cekam mobilni telefon
od 100 poligona duze od dva dana."
Reject:
Uz duzno postovanje molio bih te uporedi attachments i reciti mi gde ti vidis "stotinjak poligona"??
Radi se o izuzetno preciznom nurbs modelu na osnovu kojega mozes u masinstvu izradjivati rezervne delove sa odstupanjem od originala od svega nekoliko stotinki mm.

Pogledajte molim vas sledece priloge postu:
1) sirovisken1.jpg
2) sirovi sken2.jpg
3) cist objekt.jpg
4) accyracy.jpg ( odstupanje od originala, uglavnom je u rangu nekoliko stotinki mm)
5) Rigovano.exe ( podigao sam exe datoteku) original bez tekstura je oko 40 KB


reject svega ti gde ti tu vidis poligone ????
Sken sluzi iskljucivo kao 3D Blueprint i gotov je za 5 do 15 minuta ovisno o tipu skenera i broju tacaka.
I kako drugacije da predamo posao ljudima iz Bg, Sarajeva, Banja Luke ili Stockholma a da mi odrade valjan i precizan model ako ne tako da im dostavim sken???
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 26.09.2009. u 23:30 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 27.09.2009. 12:44 ] @
Evo primera za par tekucih poslova:
iPod Touch Audio Apple
S 302 Cell phone Sony Ericsson
2600 classic Cell phone Nokia
6700 classic Cell phone Nokia
SGH S5600 Cell phone SAMSUNG
N97 Cell phone Nokia
X- 560WP-LE Compact OLYMPUS
GT-S5230 White Cell phone SAMSUNG
SGH S3100 Cell phone SAMSUNG
SGH-C270 Cell phone SAMSUNG
6303 classic Cell phone Nokia
FE 5020 Compact OLYMPUS
DSC-T90 Compact SONY

Dobili smo uredjaje i kupci hoce da imaju objekte u 3D u roku od 7 dana.
Na koji nacin da predamo posao suradnicima sirom globusa i da dobijemo valjane modele koji besprekorno prikazuju original?
Dulex85:
Citat:
"Upotreba skenera za ovaj primer je po meni totalan promasaj. Kao prvo ne znam zbog cega je toliko potrebna preciznost za izradu slema. A kao drugo, slem nije toliko komplikovan za modeliranje tako da se moze brze odraditi od nule nego se mlatiti sa oblakom tacaka i na kraju opet biti losijeg kvaliteta."

Zasto se ne bi isplatilo? Sken traje desetak minuta i dobijas savrseni 3D blueprint. Merili smo sve nacine i ustanovili da je izrada "cistog 3D objekta" na osnovu 3D blueprinta (sken) uzima svega 10 % vremena koje je inace potrebno za izradu 3D modela ako se radi merenjem i na osnovu fotografija. O vernosti odradjenog modela ( accuracy ) da ne govorimo. Jednostavno smo produktivniji jer golema je razlika dal jedan suradnik uradi za dan 8 savrsenih modela ili mu treba dva dana za model koji lici na igracku.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 27.09.2009. 13:57 ] @
HAHAHAHAHAHAHAHAHA

MOHOK ko god pogleda tvoje smesne radove bice mu sve jasno. Pateticno je to da nesxvatas da na ovom svetu postoji nesto mnogo bolje od stotinak polomljenih poligona koji sijau svi kao da je materijal ogledalo.

Tvoji kupci i nemogu da priuste sebi nesto bolje, jer su im ti polomljeni poligoni cak jeftiniji nego da im neki profesionalni fotograf slika te proizvode. Tako da si ti brate jeftina roba za jeftine kupce. Kad budes u zivotu napravio neki ozbiljniji projekat javi, do tad prestani vise da nas smaras i ostani tamo na Alpima.

Za ostale:
Nemojte shvatiti mene ko neki kriticar skenera, on ima svolju primenu, kao sto imaju CAD programi, kao sto ima Photoshop, ali ljudi kojima se time bave idu i pisu na tim forumima a ovaj se ovde zakacio za nas pa ne pusta :)
[ MOHOK7 @ 27.09.2009. 14:12 ] @
OK
Labicko, jer ako je netko navikao da pere zube domacim sapunom onda ga je tesko ubediti da postoji pasta za zube.
Mi eto radimo sa kupcima sa kojima mozemo. Bolje si ne mozemo priustiti. Imamo putnike koje imamo ( bolje si ne mozemo priustiti)
Ali ipak redovito placamo dobavljace i po pristojnim cenama.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Daj mi svega ti reci gde ti vidis poligone ??? Da se nisi najeo ludih krava ili ludih gljiva ???
[ Lacika.1991 @ 27.09.2009. 16:17 ] @
MOHOK ajde vi meni iskenirajte sa vašim skenerom nešto što ne postoji,aj ako uspete javite nam se,ja ne znam vi valjda ne čitate temu od početka pa se ubacite samo tako,ili ne kontate o čemu se ovde radi,kakve veze ima ne postojeći šlem koji treba samo da se izdimenzioniše kako valja,i 3d skeneri koji rade posao za 10 minuta za potrebe kupaca i ostalih svari,usput i onaj nikon izgleda baš bezveze nisu mu texture dobro uradjene,mnogo bolje se to može uraditi sa skenerom verujem
[ reject @ 27.09.2009. 19:10 ] @
Citat:
MOHOK7:Uz duzno postovanje molio bih te uporedi attachments i reciti mi gde ti vidis "stotinjak poligona"??

Stvarno nema poligona. Ne znam samo kako sam mogao to da vidim pre nego sto si poslao poruku
sa slikama, ali nema veze.

Samo to i dalje nije tema.

Citat:
MOHOK7:Jednostavno smo produktivniji jer golema je razlika dal jedan suradnik uradi za dan 8 savrsenih modela ili mu treba dva dana za model koji lici na igracku.

Istina, ali opet kazem, suludo je nekom pocetniku savetovati da ne radi nista bez skenera.
[ labicko1 @ 27.09.2009. 19:51 ] @
Ne kapiram MOHOK zasto onda svi tvoji modeli lice na igracke, i to sa golemim slomljenim poligonima. Mozes ti pricati da to nisu poligoni, da us radjeni kojom god tehnikom hoces ali kad okreces taj tvoj model izgleda ko da ga pregazio traktor.

Ja ne shvatam zasto se njegovi postovi ne prebacuju na CAD forum jel ces pre naci inzinjere koje koriste skener. Koja god tema se pokrene ovde evo ga MOHOK skenira opet, dokazes mu kako je glup 1000 puta a on opet skenira. On neshvata da ako njema treba ceo dan da izmodelira jednu olovku treba ceo dan, da ima ljudi koji to urade za 1min. A sta je sa ogromnim predmetima kao sto su zgrade, mostovi, brodovi...
Posecujem i druge forume sa istom tematikom, ali nigde se ne spominje skener ko na ovome.

To sto MOHOK nalazi jeftinu radnu snagu ovde to netreba da potpuno upropasti razgovor na ovom forumu.
[ deepwhite @ 28.09.2009. 14:44 ] @
Koliko para toliko i muzike ili obrnuto koliko sviras toliko ce ti biti placeno.
Mohok, ti modelcici sto si postavio se rade za 10-20 e. Ne razumem kakve to ima veze sa 3d modelingom i umetnoscu sto je svrha ovog foruma. Pomoci ljudima sa naseg govornog podrucja da udju u tajne modelovanja, animacije, efekata, pomoci im da "stanu na svoje noge" u 3d profesiji i eventualno pocnu da zaradjuju od ovog posla.
Ja tebi cestitam na upornosti ali ne vidim zasto si toliko uporan? Cemu tolika upornost ako 5 ili vise ljudi kaze jedno a ti sam nesto drugo. Ili mi svi ne znamo poentu i promasili smo profesije ili je nesto drugo u pitanju. Zapitaj se zasto toliko ljudi uporno govori da tvoj nacin nije dobar nacin za ucenje pocetnika. Jednostavno ne lezi da nekom decku/devojci koji pocinju sa upoznavanjem maxa/maye odalamis odgovor: nemoj to da radis bolje ti je da to skeniras?!?!
Malo je bezveze, prosudi sam.
[ MOHOK7 @ 28.09.2009. 14:53 ] @
Citat:
reject: Istina, ali opet kazem, suludo je nekom pocetniku savetovati da ne radi nista bez skenera.

Opet nesporazum Reject.
To je bio odgovor na pitanje:
"pa vec sam napravio po tom sistemu. samo sam pitao da li neko mozda zna tacnije."
Odgovorio sam coveku.

Sto se savetovanja tice redovito savetujem pocetnicima da uce program sto bolje mogu moze im samo koristiti.
Pri tome nastojim biti korektan i jasno im staviti do znanja da raditi 3D modele u MAX i MAYA nema neke velike buducnosti iz prostog razloga sto na trzistu ima programa sa kojima se moze daleko brze i lakse doci do izuzetno kvalitetnih 3D modela.
Siguran budi da se valjan model u programima koje koristimo moze uraditi za 10 % vremena potrebnog da se isti model uradi u MAX ILI MAYA osim toga je neuporedivo kvalitetniji (uradjene modele mozes bukvalno koristiti za izradu rezervnih delova jer odstupaju od originala nekoliko stotih )
Teksture animacije i ostalo odradimo u MAX odnosno MAYA.
Osobno smatram nekorektnim davati pocetnicima nadu da ce moci zaraditi od 3D modela ako ih rade u MAX ili MAYA.
Koliko vidim nitko od vas ovde ne poznaje taj tip programa (iskljucivo nurbs surface modeliranje tela i ploha) zato i dajete takve komentare da itko od vas vlada nekim od tih programa sigurno ne bi davali takve komentare.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 28.09.2009. 15:36 ] @
Ma ok MOHOK kojim god programom da radis to ti ne objasnjava tako lose radove na tvom sajtu.

Kad smo vec kod rezervnih delova mislim da to ipak inzinjeri rade a ne 3d dizajneri, opet si na pogresnom forumu.

MOHOK sto se tice pomoci drugima kad sam te pitao koji si ono program koristio za 3d prikaz reko si mi da je to poslovna tajna. Kao sto si tad meni pomogo pomocices i svima ostalima. Inace da saznas koji je program u pitanju potreban je samo desni klik na 3d prikaz :)
Za tolko vreme pljuvanja po ovom forumu nisi pokazao ni jedan pristojan rad, nikome nisi nista konkretno pomogo, samo si uspeo dobro da izreklamiras svoju firmu.

Nikad nisi u zivotu uradio posten rad, nikad nisi nista animirao niti rendirao (sam si pricao da radis na pentijumu4), nemas nikakvog iskustva u nicemu osim u skeniranju ( i ovo je pod znakom pitanja ako dobro pogledas tvoje radove) tako da nemoj drugima da delis lekcije sta i kako se radi.

I ima jos jedno pitanje za tebe, da ti nije slucajno ime Mile Prevara.
[ MOHOK7 @ 28.09.2009. 20:05 ] @
Ovo je Off topic ali molio bih te Reject nemoj brisati cisto da stavimo stvari na svoje mesto.
Vecina ljudi iz stare juge nastoji da ostvari kontakt sa ozbiljnim poslovnim partnerima izvana. Mnogo je razloga za to da ne nabrajamo svi ih znate napamet.

Pitanje:
Kako po vama jedna ozbiljna firma iz Stockholma Minhena ili New Yorka moze da preda posao izrade 3D modela nekome u Beogradu ili Novom Sadu ?
Primer:
U ovom casu imam naruceno tridesetak telefona i petnaestak digitalnih kamera bukvalno ne stizemo sve da odradimo i odbijam poslove zbog nedostatka kapaciteta.
Sa druge strane u zemlji srbiji ima gomila ljudi koji se cepaju da dobiju posao od kompanije koja uredno placa po pristojnim cenama.
Telefoni i kamere su tu kod mene u firmi kako da predam posao nekome dole ako ne tako da mu posaljem sken i fotografije.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 28.09.2009. 21:00 ] @
Vidis ovo sto sada pricas je sasvim druga stvar i tice se samo TVOG POSLA a ne naseg, tvoji klijenti su zadovoljni sa tim low quality modelima i nista drugo netreba da te zanima. Posao ti dobro ide i treba da si srecan a ne nas ovde da smaras.

Ja nemam problema sa preuzimanjem poslova od stranih firma, kao ni veliki broj drugih, ne znam zasto ti vidis ko veliki problem. Za vecinu projekata sto sam uradio te kompanije nisu ni imale uradjen proizvod vec samo crteze, u nekim slucajevima samo skice , video bih te kako bi to skenirao :))
Svaka roba ima svog kupca, samo je glupo kad neko prica da su patike sa buvljaka bolje od onih u NIKE radnji. I naravno uvek su rucno izradjeni proizvodi mnogo kvalitetniji i skuplji od onih sa fabricne trake, ali nema svako para za njih pa se ljudi zadovoljavaju i tim tvojim modelima.

[ MOHOK7 @ 28.09.2009. 22:33 ] @
Labicko ovo je takodjer off topic.
Ljudi po zemlji srbiji bi dolazili do lukrativnih poslova kada bi prestali zakapati glavu u pesak i shvatili da se ozbiljni 3D poslovi nude tako da narucilac posalje sken.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 29.09.2009. 00:04 ] @
Aha pa sto nerece odmah tako, sad sam shvatio. Znaci naprimer Britis Petroleum naruci od mene da uradim animacju kako oni vade naftu iz mora, pa onda oni krenu redom skenerom prvo skeniraju 2-3 broda, naftne platforme i svu tehnologiju na njemu, pa onda podvodne instalacije i sve ostalo pod vodom. Posalju mi sve to zajedno sa texturama, to jest gomilom fotografija :)))) HAHAHAHAHAHA

Iskreno receno J.... ozbiljnoj kompaniji za to kako ces ti napraviti modele, na kraju krajeva njima netrebaju 3D modeli, imaju oni svoje inzinjere koji ce in uraditi precizni CAD model, oni se obrate nama za vizualizaciju a sada ti trci i skeniraj brodove, opremu i sve ostalo ako neznas sam da brzo sve to izmodeliras na osnovu pisanih podataka i nekoliko fotografija sto dobijes od klijenta.

Sve ovo pokazuje da nemas bas puno iskustva.

Ludo je sto ti smatras da je vrhunac 3D-a to sto ti radis, pre bi reko da je to samo dno, takve modele imas na turbosquid za dzabe.

[ MOHOK7 @ 29.09.2009. 16:50 ] @
Citat:
labicko1:
Sve ovo pokazuje da nemas bas puno iskustva.
Ludo je sto ti smatras da je vrhunac 3D-a to sto ti radis, pre bi reko da je to samo dno, takve modele imas na turbosquid za dzabe.

Labicko opet smo u off topicu. Ovo nije vise diskusija nego pljuvanje. Mi radimo prema zahtevima kupca, i ne silujemo kupca ako kupac kaze hocu to onda mu odradimo tacno ono sto zahteva drugacije nema posla.

rekao sam kakvo je stanje u ostatku sveta upravo zbog toga savetujem pocetnicima da:
1) nauce program sto je bolje moguce treba ga znati (MAX MAYA itd)
2) Shvate kako hodaju stvari u ostatku sveta i saznaju kako ce doci do ozbiljnih valjano placenih poslova, Ako ozbiljni kupci kod narudzbe daju kao predloske 3D sken i fotografije onda oni koji hoce posao ima to da odrade prema dostavljenim predloscima a to samo sa MAX i MAYA ne ide I budu li silovali kupca sa "svojim umetnickim odokativnim metodama" rezultat ce biti da ce kupac odabrati drugog dobavljaca.
Upit i narudzba obicno idu vrlo jednostavno:
Odraditi model prema prilozenim predloskama
Accurcy +/- 0,1 mm
Texture max 2000x2000
I tu je prici kraj

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK



[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 29.09.2009. u 18:24 GMT+1]
[ labicko1 @ 29.09.2009. 19:38 ] @
HAHAHAHA
Ti savetujes ljudima da uce MAX i MAYA :) pa zar nisu tvoje reci da negube vreme na to :) I koji si ti to savet dao za MAX ili MAYA, kolko sam ja shvatio ti i neznas da koristis te programe :)

Mozda i jeste pljuvanej ali nazalost neki sa nekim ljudima se moze samo na tom nivou razgovarati, jel te jedino tako cuju. Dzabe su ovi momci na fuinjaka probali nesto da ti dokazu, ti fine reci ne cujes. Tek sad si malo spustio glas i poceo da pricas sasvim drugu pricu kad ti neko prica da te tvoje modele mozes dobit iza dzabe na turbosquid.


[ MOHOK7 @ 29.09.2009. 20:39 ] @
Labicko da mi otvorimo novu temu:
Novi trend u 3D modelovanju i kako doci do naloga od ozbiljnih firmi u ostatku sveta ?
Ovo je stvarno off topic.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK


PS
Tebe bih ipak zamolio da pokusas konacno shvatiti razliku izmedju:
Nurbs i mesh
Off line 3Dmodela i www 3Dmodela.
Sirovi sken i objekt uradjen reverznim inzenjeringom.

Nadalje valjalo bi da znas sto je to Accuracy.
Tako bi mozda mogli da postavimo konstruktivan dialog.
Ovako covek stvarno ne zna sta da ti kaze dajes " merodavne ocene" o stvarima koje u zivotu nisi video.
Da covek ne zna da si vrhunski majstor 3D zanata mogao bi pomisliti da si zavidan sto ne mozes da odradis job tog nivoa i te kvalitete pa ludujes i vredjas.


[ labicko1 @ 29.09.2009. 21:34 ] @
Ti bi trebao da znas razliku izmedju CAD i 3D MAX - MAYA ...

Sto se tice nurbsi mes kolko sam ja upoznat MAX (za MAYA ne znam jel je ne koristim) sve nakraju proracunava u trouglicima, barem sam to pukupio iz nekog kursa. Tako da kojom god metodom modelirao na kraju ti se sve svodi na face (trouglice).

Nemogu se hvaliti da sam neki expert za game modele ali kolko tolko znam neke osnove, i kad vidis da neki model ima polomljen poligon sramota je da ga isporucis a kamoli da se njime hvalis. Neznam koji je razlog sto tvoji modeli izgledaju tako slomljeno to bi trebalo vise tebe da brine. A da nepricam o texturama i o presijavanju tvojih modela. Pogledaj neki kurs za game modele mozda ce ti pomoci da shvatis neke stvari.

Skener stvarno u zivotu nisam video, ali takodje ni vecinu stvari koje sam modelirao nisam video. Sada sam dobio projekat da izmodeliram naftnu platformu, interesuje me kako bi majketi ti to skenirao i modelirao. Nesmatram moje neznanje CAD programa kao plus vec kao minus, ali sam resio da mi je u datom trenutku potrebnije da usavrsim rigovanje i efekte nego da krenem da ucim CAD ili neki drugi 3d paket.

Sto se tice otvaranja teme nije ti losa ideja, objasni ljudima tvoj nacin rada. Objasni kako moraju da imaju prijavljenu firmu, kako moraju klijenti da im salju svaki proizvod za koji treba model preko DHL u zemlju Srbiju i nakon skeniranja oni treba da im ga posalju nazad, objasni kako sve to mora da kosta manje nego da im profesionalni fotograf slika sve te proizvode u studiju. Ovo je najverovatnije nacin na koji ti poslujes, ispravi me ako nisam upravu.

Sve je to izvodljivo i isplatljivo ali to nije ni jedini ni najprofitabilniji nacin rada. Nauci da radis u bilo kom programu cak i u Microsoft Excel pa ces moci da zaradis fine pare a kamoli u nekom od 3D ili CAD programa.

Ucenje x rad x godine = $$$ i to vazi za bilo koji posao i bilo koji program

Veci deo problema na ovom prostoru je to sto ljudi samo sto ukljuce MAX vec hoce da zaradjuju milione. Imam rodjake i prijatelje kojima sam dao sve kurseve koje imam, pokazao sta treba da urade da krenu da zaradjuju koji dinar. Oni su odgledali po polovinu jednog kursa, konkurisali na po 10 poslova , nije im se niko javio i oni odustali. Jos su se naljutili na mene sto kao necu da im pomognem. Valjda su ocekivali da radim za njih, a oni da nastave da se svako vece intoksiciraju alkoholom za pare svojih roditelja.

Ovome sa razmerama glave sam postavio link za reference on najverovatnije nije ni pogledao to.
[ MOHOK7 @ 30.09.2009. 06:43 ] @
Labicko:
Sada sam dobio projekat da izmodeliram naftnu platformu interesuje me kako bi majketi ti to skenirao i modelirao.
Evo da ti odgovorim samo na jedno pitanje mada ipak treba otvoriti novu temu:
Pogledaj link:
http://laser-scanner.faro.com/features/
Range: 0.6m - 120m (Photon 120), (to znaci skener hvata objekte u radiusu izmedju 0,6 do 120 metara)
Linearity Error at 25m and 84% Reflectivity 2mm (2) @25m ( to znaci da na 25 metara gresi maksimalno 2 milimetra)

ne samo velike objekte nego citave areale pogledaj link:
http://laser-scanner.faro.com/videos/

I nemoj molim te karikirati sa glupostima: "ispod vode"

Ceo posao ide ovako:
1) objekt se skenira (kao sto vidis moguce je skenirati objekte od nekoliko stotina metara velicine u par skenova konkretno celu katedralu)
2) sirovi sken se posalje na obradu = izvlacenje cistih ploha ( reverzni inzenjering)

kakav DHL kakve gluposti (kako da ti posalje katedralu sa DHL) jednostavno posalje E Mail ili postavi sirovi sken na server.
I potpuno je nebitno gde je osoba koja ce da odradi cist model.
Tako se predaju poslovi.
Za ostatak bolje da otvorimo novu temu ovo je off topic.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK




[ labicko1 @ 30.09.2009. 09:56 ] @
Uh sto mi ranije nisi ovo pokazao mora cu svog klijenta da nateram da pored toga sto kupi jedan skaner sedne u camac odvesla do jedne naftne platforme i izskenira to :)

Dobro je sto si pokazao link, pogotovo su mi interesantni zilioni tackica. Da ne postavim pitanje dali je za dati projekat potebni extra detalji za neku figuru koja je na samom vrhu te katedrale, ili za svaki list na grani drveta. Ovi modeli su mozda upotrebljivi u CAD ali probaj da to importujes u nekom programu za vizualizaciju i izrendiras da to lici na nesto i sve ce ti biti jasno. Za to vreme koje je potrebno da se iskenira cela katedrala, onda spajanje svih tih skenova i na kraju obrada tih ziliona tackica, ja cu ti napraviti sasvim upotrebljiv model iste katedrale sa svim texturama. Moj model nece biti 100% autentican, ali niko nece prema mom modelu zidati katedralu, cak i ako negde omanem za koji procenat (sto u nekim slucajevima moze biti i nekoliko metra, zavisi od velicine objekta) niko nece ni primetiti.


Samo ne kapiram tvoj savet za poslovanje, znaci ako me kontaktira neko iz BP i kaze treba nam model naftne platforme a nemaju iskeniranu istu, ja bi trebao da ih odbijem jel je to neozbiljna firma? Ko jos ovih dana posluje sa ljudima koji nemaju skener :))))

Ovo sam sinoc uradio za nekih pola sata, dali bi ti to brze uradio skenerom cak i da se platform nalazi na suvom?


Ono sto je najbitnije kada modelujes u MAX-u slicnim paketima je da imas ptpunu kontrolu na broju detalja, znam gde ce kamera da mi se krece, i tacno znam sta treba da uradim modeliranjem a sta mogu da uradim texturam, nema suvisnih detalja i suvisnih poligona. MeshSmoth koristim samo kada moram i to na modelima kojima kamera prilazi veoma blizu. U ovom slucaju platforma nije glavni objekt projekta pa ni broj detalja na njoj nece biti ogroman.


Jos da dodam da ce veliki deo ovog projekta biti pod vodom, ne znam zasto ti to smatras smesnim???

Uh covece moracu jos da platim i podmornicu da skenira na 3000m dubine :))))

Ovi ljudi imaju sonare koji daju takodje daju 3d model i to mnogo vece povrsine nego ti tvoji skeneri a na kraju ipak placaju mene da im ja uradim 3d modele za vizualizaciju.
[ LuckyBug @ 30.09.2009. 12:20 ] @
Ali niko od vas nije sasvim u pravu, mohok malo preteruje sa tim skener pa skener,a drugi pak misle da ti skener ne treba uopste i da je gubljenje vremena.
Istina je negde izmedju, zaista znaci ako dobijes skenirani model recimo automobila,telefona ... jer ces optimizovati i zadrzati taj fini nivo detalja, ali to neces umeti da uradis kako treba ako nemas osnovno znanje iz modelovanja.
I da razlika se vidi i to ne mozda u pomenutim primerima,al ja znam neke jako fine reklame koje su imale otpimizovane skenirane modele i to je bomba.
Pitate se kako se pravi nesto sto ne postoji, jos jednom vrlo lako, po skici vajar uradi model misa,ovoga onoga ( od gline,plastelina cega god ) skenira se i sredjuje dalje,nekad je cak i tako lakse,nekad nije,sve zavisi od organizacije.
Da li postoji samo jedan nacin,naravno da ne,i ne treba za sve paliti skener ali ne treba ga ni odbaciti kao resenje.
[ labicko1 @ 30.09.2009. 13:02 ] @
Daleko od toga da tvrdim da Skeneri nevaljaju nista, sve to ima svoju primenu ali ne u takvoj meri u kojoj MOHOK tvrdi. MOHOK takodje cesto govori o ceni, brzinirada i isplatljivoscu, pa sada vidi plati umetnika da ti to izvalja u glini, pa iskeniraj pa prepravljaj. Racunaj sam i videces.

A kao sto rekoh zamisli kolko ti samo vremena treba da to uradis za naftnu platformu (potpuna i funkcinalna moze se naci jedino na moru ali za ovaj primer recimo jednu koja je nedovrsena i jos je na suvom), treba prvo da potrosis mozda ceo dan da stignes do brodogradilista gde se ona pravi, pa onda jos jedan dan dok uspes da sve to iskeniras pod uslovom da imas dozvolu za to, jos jedan dan putovanja nazad i onda tek pocinje sastavljanje celog tog modela, pa prepravke i sve ostalo. Sada upitaj sebe dali je to isplatljivo i brze.

Daleko od toga da tvrdim da je MAX ili MAYA najbolji, u bilo kojim od tih programa pa cak i u CAD pa i ovim skenerima mozes dobiti odlicne modele za vizualizaciju, pitanje je samo brzine, kvaliteta i isplativoscu.

Dali se ovom tipu koji je otvorio temu vise isplatilo da kupi slem (ili plati umetnika da mu to izvalja u glini), plati za skener da to iskenira i onda ga doradjuje, ili prosto da sedi kod kuce i prema referencama uradi model u MAX-u za nekih 15 min?

[ abishai @ 30.09.2009. 14:29 ] @
Lepo je napisao Luckybug sve zavisi sta se radi.

Sigurno se nece skenirati tamo neka platforma, a sa druge strane, da skenirace se mnoge stvari.
[ MOHOK7 @ 30.09.2009. 17:06 ] @
Drustvo nemojte karikirati.
Sve ide od slucaja do slucaja.
Neki puta je daleko jednostavnije izmeriti objekt shublerom i odraditi ga nego ukljucivati skener (i sam to radim u nekim slucajevima)
Samo sam vam htio ukazati da su se stvari izmenile a vi svi odreda drvljem i kamenjem.
Narucilac gleda sta mu je u odredjenom momentu isplativije i tu odlucujucu ulogu igraju rok cena i kvaliteta.
Ja jako dobro znam da Nokia na primer ima sve telefone uradjene u nekom od 3D programa ali dok ja objasnim tipu koji radi marketing ( prvo ga moras uopce dobiti na telefon ) sta mi treba i kako da mi spakuje datoteke prodje mi nedelju dana i cesto dobijam takav uzas od CAD datoteka da mi treba tri dana da "pocistim" smece pa onda lepo uzmem telefon skeniram ga i za 20 minuta je stvar gotova.

Trend se jednostavno izmenio kupac moze da digitalizira bilo koji objekt u svetu u vrlo kratkom roku i takvu datoteku salje na "obradu" reverzni inzenjering = izvlacenje cistih ploha.
Tu je prilika da se ugrabi posao jos uvek pristojno placen.

Sve ostalo su jalova posla ko ce da se petlja sa carinama i DHL da vam salje objekt (uostalom skupo je i dugo traje ) ako moze jednostavno da postavi na server sken i cica mica gotova prica posao moze da odradi bilo ko u svetu i model savrseno odgovara originalu.
Jedno je sigurno izrada modela u MAX i MAYA je davno proslo vreme.


Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 30.09.2009. 18:32 ] @
Hmm kad izmeris objekat sublerom onda uradis sta? Najverovatnije skeniras subler :)) posto je modeliranje u MAX i MAYA vec zastarela metoda.

Abishai ja mislim da bi ipak sledeci put kad radis modele trebao da koristis MOHOK-ovu tehniku, pa sledeci put uzmi skener i juri PAPU da ga iskeniras sa sve krstom :)
Ili kad uradis slicnu fotelju ko onu sto imas na sajtu, pa ti pronadji nekog da ti uradi model u glini pa ga iskeniraj.

Ljudi skener je odlicna alatka, ali cak i najbolju alatku na svetu ako koristis na pogresnom mestu nisi uradio nikakav posao. Pre svega MOHOK nije covek koji bi trebao da nam odrzi lekciju o skeneru, samo pogledaj njegove radove, abishai je za njega velemajstor u vizualizaciji.

Razmislite dobro sta ovaj tip govori, nemojte koristiti MAX, MAYA, Rhino, Pozer i sve slicne programe za modeliranje zato sto po njegovom misljenju brze dodjes do modelau CAD, sa tim pricama je MOHOK pre koju godinu ovde poceo. Sada na svaku temu on ubaci skener. Razmislite sami u stvarnosti kolko je skener praktican. Prvo koliko klijenta poseduju skener (MOHOK je navodio primere kako mu klijenti posalju sken), ako oni ne poseduju skener vec smo se svi saglasili da slanje objekta postom (ukoliko je objekat takve velicine da moze da se salje) je suvise skupo, jedina varijanta je jos ostala da sa skenerom trcis unaokolo sto ce ti na kraju povecati i vreme i cenu izrade.

Ovo je isplatljivo samo u slucaju da klijent ima skener i da mu ti radis po ceni nizoj nego sto bi njega kostalo da tamo kod njega zaposli nekog koji ce mu to raditi. Na sve ovo zakacis i to kolko su ti modeli dobijeni skenom upotrebljivi za taj projekat koji ti radis.
[ labicko1 @ 30.09.2009. 21:29 ] @
Kad sam pricao o neupotrebljivim modelima mislio sam na ovako nesto : http://www.creativecrash.com/m...cities/c/commercial-bus-metro-

Definitivno model nije uradjen u MAX ili MAYA, cak i potpuni pocetnik nebi mogo u MAX-u da umrsi tolko.
[ MOHOK7 @ 01.10.2009. 17:32 ] @
Labicko1
Ne kapiram MOHOK zasto onda svi tvoji modeli lice na igracke, i to sa golemim slomljenim poligonima. Mozes ti pricati da to nisu poligoni, da us radjeni kojom god tehnikom hoces ali kad okreces taj tvoj model izgleda ko da ga pregazio traktor.
Labicko2
Citat:
labicko1: ]Kad sam pricao o neupotrebljivim modelima mislio sam na ovako nesto : http://www.creativecrash.com/m...cities/c/commercial-bus-metro-

Definitivno model nije uradjen u MAX ili MAYA, cak i potpuni pocetnik nebi mogo u MAX-u da umrsi tolko.

labicko tebe covek ni uz mnogo napora ne moze da uzme ozbiljno.
Molio bih te pokazi mi konkretan objekt na stocku koji je uradjen u poligonima i onda mi pokazi konkretno gde su ti poligoni polomljeni.
Mi radimo sve u nurbs.
MOHOK
PS
Evo ti attachmenst sa 3D internet flash datotekom posto je radjena Nurbs tehnikom ima svega 38 kb kad jos polepimo teksture (to radimo u MAX-u) bice oko 150 kb.
gde ti tu vidis poligone ???? Ne treba narocito da ti napominjem da je model gotovo apsolutno veran originalu accuracy +/- 0,05 mm o tome da je bio gotov dvadeset puta brze nego da smo ga radili u MAX ili MAYA takodjer ne treba posebno naglasavati.
Lepo otpakuj rar i klikni dva puta na "start_fe5020.html"

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 01.10.2009. u 19:13 GMT+1]
[ labicko1 @ 01.10.2009. 20:21 ] @
Ispravi me ako gresim u ovome, zar render ne racuna svetlost odbijanjem od povrsine, ili po tvome racunanje ide odbijanjem od tackica ili linija ?????

Mozda je tip koji je radio video toturial pogresio pa sam ja u zabludi, ali je covek lepo rekao da bilo kojom tehnikom da radis model render uvek sve to pretvori u povrsine i racuna odbijanje svetlosti od tih povrsina a ne od linija ili tackica. Ako sad ti imas los mesh dobijas polomljene povrsine koje ne odbijaju svetlost kako treba, pa modeli izgledaju ko polomljeni, sto se desava kod svakog svakog tvog modela koji sam ja pogledao, na nekom vise na nekom manje.

Ako sam izneo pogresnu teoriju izvini, nisam iso u nikakvu skolu za 3D, znaje sam skupljao sa neta, samo mi logika govori da je ova teorija tacna.


Onaj primer sa autobusom sam cisto postavio da ljudi vide kolko je tu suvisne geometrije koja ti samo povecava vreme rendera bez da ti daje nikakav plus. Gledavsi onaj video oskenerima sto si ti postavio video sam da skenerom dobijes jos vise nepotrebnih tackica. Sad kako se to dalje sredjuje (u videu govore da to prebacuju u CAD program) nisam strucan da objasnjavam. Znam samo da kad bih dobio model ko sto je onaj autobus pre bi ga radio iznova nego sredjivao taj.


Cudno kako tema jos nije zatvorena :))

Molim te odgovori dali je tacno da se svetlost racuna odbijanjem od povrsina, bas me zanima dali sam upravu.
[ deepwhite @ 02.10.2009. 09:01 ] @
MOHOK ocigledno ne moze da razdvoji 3d modeling od potreba svojih klijenata. 3d industrija ne zivi od skenova mobilnih telefona za internet prezentacije.
Procenat zastupljenosti preciznosti 3d skeniranja u odnosu na klasican modeling je neuporedivo manji, navescu primer Holivuda i 3d efekata, televizije, game pa do auto industrije.
Ne verujem da je Piter Dzekson u ovom zadnjem filmu ista skenirao, takodje ni modeli za najavne spice raznih emisija nisu koristili sken. Da ne spominjem gejm industriju, gde modelar ne bi mogao da optimizuje taj oblak tacaka dobijen skeniranjem. U indrustrijskom dizajnu automobila se pocinje od olovke i crteza, ide do sredjivanja gabarita i potreba za dizajnom segmenata, pogotovo za vanjski izgled karoserije i tu nema sta da se skenira. Kada auto dodje u stepen da na osnovu 3d modela moze poceti izrada, to je nesto sasvim drugacije od nasih poimanja modelinga, nema veze nisa mayom ni sa maxom, pogotovo ne sa 3d skenerom.
[ MOHOK7 @ 02.10.2009. 14:05 ] @
Citat:
deepwhite: Ne verujem da je Piter Dzekson u ovom zadnjem filmu ista skenirao, takodje ni modeli za najavne spice raznih emisija nisu koristili sken. Da ne spominjem gejm industriju, gde modelar ne bi mogao da optimizuje taj oblak tacaka dobijen skeniranjem.

:-)
Savrsen 3D portret za dan dva sa lakocom koja zapanjuje rekao sam sve rekao sam sve ovisi od konkretnog zadatka.
Svi odreda mi licite na scenario iz filma Undeground.
Kao da je Emir po vama pisao knjigu snimanja.
Daj izadjite iz tog podzemlja u ostatku sveta su se stvari izmenile.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
na osnovu cega si zakljucio da modelar ne moze da optimizuje oblak tacaka? Koliko znam SVI ODREDA rade upravo tako da optimizuju sken.

3D industrija zivi od profita i pri tome kao i svaka industrija gleda da za sto manje novaca uz sto krace vreme dobije sto bolje modele. I siguran budi da svaki ozbiljan kupac kada bira izmedju "odokatinih umetnickih modela koje mora cekati mesecima" i savrsenih modela koje dobije drugi dan redovito uzima savrsen model.
[ labicko1 @ 02.10.2009. 15:13 ] @
MOHOK a sta bi sa mojim pitanjem ili ti se na to bas ne odgovara. Sta bi sa renderom, odbijanjem svetlosti? Nije valjda da ti veliki strucnjak nezna nista o tomoe?

Da imas barem malo, malo iskustva, da si uzivotu uradio ista drugo osim izlomljenih kocka znao bi sta znaci neupotrebljiv model. Moze da ti model bude i tacan u 0.0000001mm ali ako ima zilion tackica(poligona) potpuno je neupotrebljiv, optimizacija ako je automatska onda nevalja za kriv k... jel dobijes uzasnu strukturu, a rucno da sedis i da spajas tackice je vise nego suluda ideja a na kraju ces sve jedno dobiti gori model nego da si ga radio od nule. Ti si barem dokaz da optimizacija skena cak i kod veoma prostih modela nevalja nista.

Mozda sam nesto pogresno reko, onaj sken glave je neupotrebljiv za 3d vizualizaciju, sada ako hoces da to stavis na 3d printer to je vec druga prica.
[ MOHOK7 @ 02.10.2009. 15:40 ] @
Citat:
labicko1:
Mozda sam nesto pogresno reko, onaj sken glave je neupotrebljiv za 3d vizualizaciju, sada ako hoces da to stavis na 3d printer to je vec druga prica.

Pogresno si rekao onaj sken glave nije "doradjen do kraja" na tome radim kad imam vremena samo sam vam hteo pokazati da moze i to
Ukoliko se radi cist Nurbs treba dan do dva ali ako se radi mesh onda je objekt gotov za sat dva (a to je uglavnom slucaj u filmskoj i game industriji)

I molim te razlikuj stvari:
mi radimo 3D objekte iskljucivo za web game i filmska i statijaznam koja industrija nas ne zanima. Zasto da se koljem u cenama i rokovima sa nekim ako mogu da radim objekte za web i da dobijem svaku cenu koju zahtevam.
Web u 3D mogu u ovom casu uraditi jos svega par firmi u svetu i ta mi "konkurencija" godi jer smo daleko bolji i kvalitetniji.
PS
ako radis mesh onda je objekt koji zadovoljava sve kriterije game i filmske industrije gotov za oko pola sata:
evo attachments (radjen je za web )
[ MOHOK7 @ 02.10.2009. 16:05 ] @
mozda ce vam sada biti jasnije kako stvari stoje i zasto mi je muka kada pocetnicima " strucno savetujete" da rade modele u MAX ili MAYA.
Ja cu za dan da uradim 8 modela prodacu svaki za 100.00 EUR i na kraju dana imam u kassi 800 EUR za 20 radnih dana imam 16 000.00 EUR kad platim poreze i namete ostane mi pristojna plata.
Ako radim mobilne telefone onda svaki model mogu da prodam stotinjak puta i upravo zato smo se upravo na njih koncentrirali prvi na trzistu imamo brand nove modele z a web i za special FX.


Onaj koji radi peske u zato neproduktivnim programima kao prvo tesko dolazi do posla jer niti jedan ozbiljan kupac nece da ceka, osim toga muka mu je kad ga "umetnici" pocnu daviti sa ubedjivanjima kako je to tesko kako je to nauka kako je to umetnost i kako za to treba statijaznam koje znanje i treba mesec dana da se odradi osobito ako od konkurencije dobije odgovor: Gospodine taj posao uzima sat vremena mozete ga dobiti sutra i cena je 100 EUR.
Ako isto to drljas u MAX onda radis model dve nedelje uradis dva modela za mesec i na kraju meseca imas bruto zaradu od 200 EUR ( i to je upitno).
Drustvo ako naucite da radite modele na osnovu 3D blueprinta ( sken) imate sanse da od tog posla pristojno zivite. Ovako kako stvari sada stoje ne ostaje vam nista drugo nego da se medjusobno hvalite na ovakvim forumima i da prijateljima rodjacima pokazujete sta vi sve lepog znate da odradite, ali od takvog pristupa poslu necete zaraditi ni za casu ladne vode.
U max i maya mozete odraditi teksture i animacije.

Uz duzno postovanje drustvo meni je vise muka da vam objasnjavam da je zemlja okrugla.
I daj prestanite da prodajete patke pocetnicima kako se modelira 3D objekt u MAX ili MAYA to je kao da im objasnjavate: "kako napraviti mlazni avion iz nekoliko komada metala sa turpijicom za nokte"
Nekad bilo sad se spominjalo na trzistu su druge bolje metode.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK




[ labicko1 @ 02.10.2009. 16:38 ] @
MOHOK i dalje nisi odgovorio na pitanje o proracunu rendera, dali ide od face ili nurbs ? Ako neznas samo napisi da neznas, ovako izgleda ko da opet cuvas poslovnu tajnu :)))))

To sto radis modele za web dalje ne objasnjava tolko lose modele sa tvoje strane. Ako odgovoris na pitanje gore bice ti jasno zasto su losi.

Na 99,9% tema koje vec smaras vec nekoliko godina niko nije ni postavio ni jedno jedino pitanje o izradi modela za web.

Sto se tice tvoje mesecne zarade zaboravio si da ubacis i cenu nabavke realnih modela telefona, kako najnoviji telefoni kostaju i preko 1000 eura dalje ljudi proracunaj te sami.

Ako tebi treba da odradis jedan model telefona u MAX-u (ili slicnim programima) mesec dana onda to je jos jedno pitanje sta ti uopste trazis na ovom forumu ?????

Pricas o konkurenciji, posla za 3d vizualizaciju ima na gomile, mnogo vise nego sto ima ljudi koji znaju da odrade posao kako valja, i mnogo vise nego online prodavnica koje su spremne da za taj smesni 3d prikaz plati 100 eura po modelu.



MOHOK brate ti ne da nemas pojma, ama bas ni neke najosnovnije stvari, nego nemas pojma nista ni o svetu koji te okruzuje. Zalosno je videti tipa koji se kao godinama bavi sa 3d vizualizacijama (pisao si na ovom forumu pre nego sto sam ja poceo da ucim MAX), i da nista ne nauci za tolko vreme.
[ MOHOK7 @ 02.10.2009. 17:26 ] @
labicko:
MOHOK i dalje nisi odgovorio na pitanje o proracunu rendera, dali ide od face ili nurbs ? Ako neznas samo napisi da neznas, ovako izgleda ko da opet cuvas poslovnu tajnu :)))))
Poslovna tajna

To sto radis modele za web dalje ne objasnjava tolko lose modele sa tvoje strane. Ako odgovoris na pitanje gore bice ti jasno zasto su losi.
Radimo iskljucivo prema zahtevima kupca osobno ne vidim sta je lose na njima po procenama kupaca smo u ovom casu daleko najbolji u svetu sa kvalitetom niko jos nije uspeo da uradi nista bolje za www.

Na 99,9% tema koje vec smaras vec nekoliko godina niko nije ni postavio ni jedno jedino pitanje o izradi modela za web.
To je nova izuzetno perspektivno podrucje 3D modelovanja malo ih je koji to znaju da odrade oni koji uspeju mogu da racunaju jos dugo vremena sa pristojnom zaradom i izuzetno slabom konkurencijom. Pokusavam ( onima koji su to sposobni shvatiti a tu tebe ne ubrajam ) ukazati na nove trendove u 3D modelovanju i mogucnostima da se od tog posla pristojno zivi.

Sto se tice tvoje mesecne zarade zaboravio si da ubacis i cenu nabavke realnih modela telefona, kako najnoviji telefoni kostaju i preko 1000 eura dalje ljudi proracunaj te sami.
Modele ne kupujem dobijam na obradu od kupaca i nakon obrade vracam ih nazad ( ne kostaju me ni zute banke)

Pricas o konkurenciji, posla za 3d vizualizaciju ima na gomile, mnogo vise nego sto ima ljudi koji znaju da odrade posao kako valja, i mnogo vise nego online prodavnica koje su spremne da za taj smesni 3d prikaz plati 100 eura po modelu.
Kupci su eto spremni platiti jer "konkurencija trazi i dobiva preko 7 000.00 EUR za 3D web model (evo ti primer:http://www.aarkid.com/3d-prices.html zumiras li patiku na primer videces da je radjena u tehnici mesh i da su uglovi kockasti i jako dobro pokriveni intenzivnim teksturama zbog svega toga se aplikacija otvara tek nakon 20 sekundi downloada. Nase su tu za 1,5 sec u proseku. Osim toga su radjene u nurbs i aplikacija je daleko manja i zaobljene povrsine su ciste i nema ih potrebe pokrivati teksturama. )
Stock-3d je za sada jedini sajt koji prodaje 3D modele za specialFX i web kupci ga eto ne smatraju smesnim ti si jedina osoba koja je izjavila da su smesni, pretpostavljam da si zavidan jer nisi u stanju da odradis tako nesto.

Usput zadnja ponuda koju sam dobio da prodam samo deo sistema kako se dolazi do takvih 3D web modela bila je okruglih 4 000 000.00 EUR cash za udio u sistemu. Naravno da sam odbio da prodam tehnologiju.


Toliko o stanju stvari na trzistu.
Ovo je i dalje off topic
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 02.10.2009. 17:31 ] @
Evo ti koje cene postizu oni koji upce uspeju da odrade 3D objekt za web:

Every project needs to be priced individually, please use the following as a guideline only.
We always provide a set cost in each project proposal prior to kick-off.
http://www.aarkid.com/3d-prices.html

A Basic 3D marketing presentation:

Prices start at £800 UK, $1600 USD, e1200 Euros
This covers 3D modelling of a simple product and the production of a marketing presentation interface including controls for rotate and zoom.
You get: everything you need, just as you need it, in a single folder to upload to your own site.
Need more features?

The following can be added to your 3D marketing presentation from £200 each or $400 USD

* 3D animation (e.g. open/close doors)
* Colour choices (up to 6 options)
* Set of four 3D hotspots (connected to editable external links)
* Set of four pre-set camera viewpoints connected to buttons
* Set of four separate information windows to highlight unique product features.
(Used in conjunction with 3D hotspots and/or viewpoints.)
* Connection of product choices to your shopping cart.

3D maps:

Prices start at £3500, $7000, e5250 Euros.
3D Product Configurators:

Prices start at £4500, $9000, e6750 Euros.
Individually made from the ground-up and linked to your shopping cart or quote system.
Full Online/Offline 3D Design Tools:

Prices start at £8000, $16000, e12000 Euros.
Individually made 3D tools allow the design and layout of an entire room. Components added to the room are themselves �configurable�, all user choices are collected for export, prices are fetched and order sheets automated. Ideal for virtual furniture showroom, or situations where the user not only wants to configure each item, but also manage the layout of a floor space. 3D CAD models can also be generated and exported.


3D objekti koji se ne mogu prikazati u www imaju daleeeeeeeeeeeeeeeeko manju cenu.
Mi kako sam vec rekao ne stizemo da odradimo i odbijamo narudzbe ( sta mislis zasto ??? ) Labicko pametno bakino ????? Uporedi to sa cenama na turbosquidu tamo se prodaju off line modeli i retko koji da je skuplji od 50 EUR )


Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
zasto bih radio za sitnu paru pljuckavicu ako mogu pristojno da zaradim na web modelima ?
[ labicko1 @ 02.10.2009. 18:18 ] @
Hvala na odgovoru sto se rendera tice.

Sto se tice ove firme ja sam nalazio kompanije koji basic HTML page naplacuju od 1000 do 2000$, dali je to zaista stanje na trzistu ???? Pored toga njihovi modeli su nesto kvalitetniji ali i oni pate od iste boloesti kao i tvojih. Pored toga oni koriste drugciji program za 3d prikaz http://www.demicron.com/wirefusion/ malo je skuplji od tvog

Tebi cena ode od prvobitne koje si naveo 5$ po modelu na 1000$ po modelu, lepo je videti kad covek uspe u zivotu :))))) I sad opet pricas kako ti klijenti salju proizvode pa im ih tio vracas, pa zar ti sam nerece nekoliko posta unazad da je to veoma skupo ????

Ne kapiram ovo za sta su ti ponudili 4mil, jel za jedan program za 3d prikaz, jedan skener i jedan cad program ??? A da za poslovnu tajnu :))))))) Ups pa ja ti pokvari poslovnu tajnu sad i drugi znaju kako se to radi :))))))

Sada slobodno mozes zapoceti temu kako doci brzo do 4mil $ :))))))

Uh i zaboravi sta je tu novina u 3d, 3d Skaner, 3d program za web prikaz, ako mislis na tvoje modele to nije novina ljudi su i ranije radili lose modele, samo se nisu tolko hvalili njima kao ti.



MOHOK ti si najsmesniji covek na svetu.
[ MOHOK7 @ 02.10.2009. 20:00 ] @
Labicko:-)
I sad opet pricas kako ti klijenti salju proizvode pa im ih tio vracas, pa zar ti sam nerece nekoliko posta unazad da je to veoma skupo ????
Unutar Evropske zajednice nije skupo paket iz Hamburga stize drugi dan i kosta deset do petnaest EVR. Skupo je slati izvan EU. Osim toga meni je jedan od klijenata pet minuta pesice od firme prosecem popijemo kavu i pokupim sta mi treba :-)

drugi je desetak minuta pesice nekad odem i tamo :-)
:-)
http://www.demicron.com/
Je laki uzas od kvalitete jos uvek nisu uspeli da odrade Nurbs u www i da bi vidio model ( na primer: http://www.demicron.com/gallery/spaceball/spaceball.html ) potrebno je izmedju 14 i 30 sekundi na racunaru sa osam procesora 32 giga RAM i sa donload speed 7.89 mB/Sec verovatno ti je poznato da retko koji korisnik ceka duze od 2 sekunde. Dakle demicron ima potpuno neupotrebljive modele, osim toga WireFusion je isto kao i Holomatix obican 3D java konverter. WireFusion ima neuporedivo losiji shader i daleko losije resene interakcije iz tog razloga mi koristimo Holomatix.

Novina je u tome da smo uspeli da ubacimo NURBS u www i da su zbog toga datoteke bez tekstura ca 30 KB a da od originala odstupaju svega par stotih delova milimetra.
Nadalje se aplikacije na prosecnom racunaru sa prosecnim downloadom otvaraju za 1-2 sekunde ne znam da je to itko postigao.

:-)
MOHOK ti si najsmesniji covek na svetu.
naravno

nadam se da sam ti odgovorio na sva tvoja pitanja
a ti meni molim te odgovori samo na jedno:
Gde ti vidis poligone na modelima sa www.stock-3d.com ??? sve je cist nurbs.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS ovo je i dalje off topic
[ labicko1 @ 02.10.2009. 21:19 ] @
Ok znaci kljuc uspehu u poslu je da ti komsija bude glavni klijent :)

Evo prvi model koji sam kod tebe pogledao : http://3dobjektmanager.stock-3...display/show3DObject.php?id=68 pogledaj samo objektiv kako je izlomljen nek svi uporede to sa http://www.turbosquid.com/3d-m...-xti-400d-lens-3d-model/384530 kraj price.

To sto se tvom komsiji vise isplati da mu ti uradis te smesne modele po ceni koja je manja nego da uzme fotografa da mu to islika ( prvobitna cena koju si naveo je 5$ po modelu), to je cista sreca.

To sto ti se modeli brzo ucitavaju u web browseru nema nikakve veze sa tobom, vec sa http://www.holomatix.com/ a kad si se vec platio tolko za taj program £895.00 +VAT mogao bi barem malo da se potrudis oko tih low poly modela a ne da ih tako slomljene prodajes. Pre ili kasnije Blaze 3D ce se pojaviti u warez verziji i ode tvoj posao, ako ti radis model za 5$ Pakistanci ce ga raditi za 1$.

Low poly model je low poly, njego vrednost nikada nece biti veca nego high poly model, kao sto ni tvoj komsija sa njegovom internet prodavnicom nikada nece zaradjivati vise od neke kompanije koja radi reklame i filmove.

Iskreno receno bolje bi stavio dobre fotografije proizvoda nego tako losu 3d prezentaciju.

Jos nesto sto si pisao o novim stvarima, mogucnost stavljanja nurbs u web prezentaciji se vise odnosi na web forum, u 3d se nurbs odavno koristi. Prestani vise da na svaku otvorenu temu ubacujes stvari koje nemaju vezu sa njom. Ovde su ljudi do tvog posta govorili o demenziji glave dok nisi ti ubacio tvoj post. Moderatori najverovatnije ne zatvaraju ovu temu da bi mogli valjda da te jos ismevamo, valjda ces onda prestati da u svakoj temi pises jedne te iste gluposti. Zatvaranje tema i brisanje tvojih postova definitivno nisu dali rezultate.

Zanimljivo je sto na CG talk ljudi ne pricaju tolko o skenerima i web 3d prikazu, ali mozda ljudi nisu u toku sa modnim trendovima, savetujem ti da ides tamo da im objasnis koju stvar :))))
[ MOHOK7 @ 03.10.2009. 10:31 ] @
Off topic labicko :-)
Vec sam te zamolio da naucis razlikovati mesh od nurbs
Isto tako sam te zamolio da naucis razlikovati modele radjene za www i off line modele.

Sad bez sale svega ti gde ti tu vidis poligone i to jos polomljene ????
A bele miseve jel vidis i njih?

Off topic odustajem.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 03.10.2009. 11:29 ] @
Ti nauci brate kako se odbija svetlost i kako funkcionise taj tvoj program. Ako porsina izgleda izguzvano u prikazu ja nisam tu kriv vec onaj koji je uradio model.

Takodje nauci ti razliku izmedju www i 3d pa molim te idi smaraj na www forumu ne ovde.

Glup si za desetoricu i vec godinama pokusavas da CAD modelima zamenis one uradjene u 3d.
Tvoje neznanje je neverovatno, uvek bezis da dajes odgovor na konkretno pitanje.
Sada kad si napokon vec nekoliko puta reko da radis CAD modele za web, i da nikad u zivotu nisi nista drugo ni radio molim te nemoj vise da unistis svaku temu.
[ HiperX @ 16.12.2009. 02:21 ] @
A kako da resize neki objekat u 3DS MAX-u?
[ deepwhite @ 17.12.2009. 23:02 ] @
Moras da kupis veci skener onda ce model biti manji, ili kupis manji skener pa model nece stati u sken