[ fangorn @ 19.09.2009. 11:47 ] @
Imam dvd hdd-a Maxtor 6Y120M0 koji su mi stajali na starom kompu. Radili su dobro 4-5 godina i onda je poceo da se cuje karakteristican "klik" zvuk iz jednog od njih. Zaboravih da kazem da su bili vezani u Raid0 niz. Kada se cuje taj zvuk sistem se zamrzne i neupotrebljiv je dok se ne restartuje. Znam da je to uzrok ili bad sectora ili neispravne mehanike hdd-a. Kada je to pocelo da se desava cesto, svaki dan, zamenio sam oba harda i ostavio ih sa strane. Proslo je vise od godinu dana i kada sam sredjivao neke stvari nadjem te hardove i resim da ih isprobam ponovo. Jedan sam stavio u komp kao sekundarni, formatirao i instalirao Win7 da probam kako radi. Proslo je vise od mesec dana i nije bilo ni najmanjeg problema. Drugi hard sam stavio kao externi i napunio ga filmovima i muzikom. Prvih par dana se nekoliko puta gubio sa sistema, cas ga vidi cas ne. Onda sam primetio da njegov adapter ne stoji cvrsto u uticnici nego je dosta labav. Promenio sam uticnicu i sad stoji cvrsto i od tada nisam imao nikakvih problema. Komp koristim svaki dan za internet, igrice, capture video materijala i obradu sto su veoma zahtevne stvari i hardovi nijednom nisu zakazali. Ispitao sam oba sa HDD Regeneratorom sa Hirens 9.9 cd-a i nije nasao ni jedan bad sector. Probao sam sa jos nekim programom slicne namene i takodje nije bilo bad sectora. Pitanje je da li da pocnem da koristim hardove za neke ozbiljnije namene ili samo za neke stvari koje mi nisu toliko bitne pa ako puknu nema veze. Znam da bi u principu trebalo da zaboravim na njih jer su vec pravili probleme ali rade besprekorno vise od mesec dana i bezveze mi je da ih bacim, a opet ne mogu da budem siguran... Da li posoje jos neki programi koji koliko-toliko mogu da istestiraju hard da vidim da li je u relativno dobrom stanju?
[ Binary Mind @ 19.09.2009. 16:04 ] @
Hiren's ima u sebi i Seatools for DOS koji je za testiranje Seagate/Maxtor hardova prakticnija varijanta nego HDD Regenerator. Ako prodju testove u Seatoolsu hardove mozes koristiti za sta god hoces, ali nadam se da vec znas da ne postoji tako nesto kao pouzdan hard disk. Barem ne u klasi pravljenoj za siroke narodne mase. Inace hardovi su ti najverovatnije kliktali zbog "kvalitetnog" napona i/ili hladjenja sto su dobijali
[ fangorn @ 19.09.2009. 17:18 ] @
I ja se nadam da je bilo zbog napajanja, mada je chieftec, nije bas neki neimenovani kinez, a i kad sam stavio nove hardove u taj komp, ni jednom se nije desilo da se cuje klik. Zbog hladjenja nije, imam jedan ventilator sa prednje strane kucista tacno naspram hardova i jedan zakacen za donji hard. Ne mogu tacno da se setim ali mislim da sam tada koristio i Seatools za proveru i da ni on nije pokazao nista. U svakom slucaju probacu ponovo sa njim pa da vidim sta ce biti.
[ i4004 @ 20.09.2009. 03:34 ] @
Citat:
Probao sam sa jos nekim programom slicne namene i takodje nije bilo bad sectora.

važnija informacija je kolko je sektora relocirano, a to vidi nekim programom koji daje s.m.a.r.t. podatke...

chieftec napajanje neće štetiti hdd-u...

s wikipedije o "click of death":
Citat:
Note that not all clicking sounds indicate a defective hard drive, but may be caused by a not fully inserted or damaged signal cable.


pa mi se čini da je taj klik kod tebe bio baš to što si i našao, nedovoljno dobro uštekan kabel...

a drugi disk je ionako svo vrijeme bio ispravan.
[ fangorn @ 20.09.2009. 13:41 ] @
hm, ne verujem da je do kabla, proveravao sam ih sto puta, cak sam i menjao sata kablove i menjao redosled konektora za napajanje. provericu ovo za s.m.a.r.t. podatke...
[ ranikolahdd @ 20.09.2009. 14:37 ] @
wikipediju pise svako, pa i oni sto nemaju pojma o diskovima,
ti diskovi su odradili svoje, ne moze od babe devojka
Nikako
[ fangorn @ 20.09.2009. 15:27 ] @
Citat:
ranikolahdd: ti diskovi su odradili svoje, ne moze od babe devojka
Nikako


ne trazim ja od babe devojku, samo se pitam da li ova baba treba da ide u vecna lovista ili moze jos po nesto da odradi po kuci, pospremi, skuva rucak...
[ Binary Mind @ 20.09.2009. 22:47 ] @
Mogu jos da se koriste, ali ne ocekuj od tih hardova da ce biti super pouzdani. A koristiti ih mozes po zelji kao sto sam vec rekao. Ja jos uvek imam ispravnih Maxtora iz tog vremena pa cak i jos starijih Quantum Fireball hardova koji rade, ali posto imam i drugih novijih hardova mnogo veceg kapaciteta ovi stoje po strani kao eksterni i testni hardovi a neke sam i prodavao kao polovne.
[ i4004 @ 21.09.2009. 02:41 ] @
Citat:
wikipediju pise svako, pa i oni sto nemaju pojma o diskovima,

cool, ali imaš li ti neko bolje objašnjenje zašto je onomad kliktao, a sad ne?

[ ranikolahdd @ 21.09.2009. 07:46 ] @
imam glave su mu matore ploce su mu matore plus verovatno ima 3 glave a ti su bili najlosiji diskovi
iz serije. Kliktace on i sad samo ako ga duze koristis.
[ windows7 @ 21.09.2009. 08:34 ] @
Ti diskovi su odradili svoj životni vek ko šta Nikola reče, i mislim da ti nije mudro dalje ih koristiti. Uz današnje cene diskova, ne treba rizikovati. A disk je mehanička stvar i normalno da se troši.
[ i4004 @ 21.09.2009. 14:39 ] @
Citat:
imam glave su mu matore ploce su mu matore

dobro, to je jasno, i inače je dobro objašnjenje, ali kako objasniti da sad radi, a prije je klikto?
npr. ovo pretpojačalo u glavama se neće samo popraviti, zar ne?
magnetni servo zapisi na platteru također se neće sami popraviti, itd.

ja imam maxtor sa romulusom, i da li i ja da očekujem da sad nakon par god proradi odjednom?
a što?

o tom se radi, kako objasniti da sad kliktanja nema, bez obzira na to hoće se ono opet pojavit ili ne...
(btw. ja isto ne vjerujem da je bilo koji maxtor u obaška dobru stanju nakon 5god.)
[ ranikolahdd @ 21.09.2009. 14:45 ] @
sad ja tebe treba da ubedjujem?
necu
Nije tu problem u elektronici kako ti kazes predpojacalu negu u magnetici, neki put procita neki ne.
Pitanje na kom delu je imao BB pa je zbog toga kliktao, ako je bio sistemski mozda je izmedju 6-7 miliona imao bb a sad
se koristi kao data, pa podatke trazi tek od 17 000 000 pa na gore...ima mnogo razloga a sta kabal nije jedan od njih, sto vi rekla Vikipedija
Nikola
[ i4004 @ 21.09.2009. 16:58 ] @
to je već dobro objašnjenje.

ako ima bad blockova onda je valjda štogod i premještao, pa bi se trebalo vidit na smart-u pod reallocated...
[ fangorn @ 21.09.2009. 17:32 ] @
smart ne prikazuje ni jedan reallocated sector (0). da je bilo bad sectora onda bih uradio low level format, citao sam da to moze da pomogne. onaj hard sto sam stavio kao externi sam pustio da radi preko 24h, skidao sam nesto sa torrenta. bio je poprilicno vruc, al je radio bez greske...
[ Binary Mind @ 21.09.2009. 18:27 ] @
Ti Maxtori se poprilicno greju. To im je odlika.
[ i4004 @ 21.09.2009. 21:37 ] @
Citat:
smart ne prikazuje ni jedan reallocated sector (0).

znači još nemamo dobro objašnjenje njegova uskrsnuća...

jedino ako nam nikola otkrije još pokoji mogući razlog...
[ ranikolahdd @ 21.09.2009. 21:47 ] @
a kako znamo da je uskrsno? Da li imamo eksplicitno a je lupao i da sad ne lupa?
Mhdd scan pa da vidimo na cemu smo.
[ fangorn @ 22.09.2009. 01:08 ] @
pa cinjenica je da je lupao a sad ne lupa, makar ne ovih mesec i vise dana. dok sam ga ranije koristio lupao je skoro svaki dan u preriodu od 3-4 meseca... probacu i sa mhdd-om pa cemo da vidimo.
[ ranikolahdd @ 22.09.2009. 11:38 ] @
moze i napajanje da te zezalo ranije...
ko zna
[ i4004 @ 22.09.2009. 14:52 ] @
chieftec(a unutra delta) napajanje ga zezalo?
a koja ga onda ne bi zezalo?
[ Binary Mind @ 22.09.2009. 15:08 ] @
Nisu sva Chieftec-ova napajanja iz GPS serije (vecinom OEM Delta) podjednako dobra. Bilo i jos uvek ima modela koji su jako losi.
[ fangorn @ 22.09.2009. 17:13 ] @
napominjem da mi je i taj stari komp u funkciji i kad sam zamenio hardove sa novim vise ni jednom nije doslo do problema, oko dve godine. mislim da nije napajanje bilo problem.
[ Binary Mind @ 22.09.2009. 18:48 ] @
Da li si odradio MHDD skeniranje?
[ i4004 @ 22.09.2009. 19:56 ] @
Citat:
Bilo i jos uvek ima modela koji su jako losi.

imaš li možda neke fotose tih koje smatraš lošima?
može i na PM da ne idemo u offtopic.
tako da vidim koja je tvoja predožba "jako lošeg napajanja".
i da eventualno u nekom drugom threadu to malo komentiramo...

(ja ovo što sam dosad vidio chieftec/delta bilo je tip-top)

e da, fangorn, treba da daš mhdd rezultat za oba diska, jer kolko sam skužio ti ne znaš koji je kliktao od ta 2...
[ Binary Mind @ 22.09.2009. 21:42 ] @
@i4004

off-topic: Ako te nesto interesuje o Chieftec napajanjima koje pravi Delta Electronics mozes slobodno da zapocnes temu o njima na podforumu "Ostali Hardver". Chieftec napajanja koja pravi Delta su inace najlosija napajanja koje Chieftec ima u ponudi. Delta Electronics inace pravi i vrhunska high-end napajanja, ali GPS serija to nije (GPS-400AA-101A i GPS-450AA-101A mogu se porediti sa FSP Green napajanjima koja su prosecna [primer FSP Green napajanja je Gigabyte Superb GE-R460-V1]). Antec Signature Series su Deltina vrhunska napajanja, dok GPS serija to nije u zivotu. Jedino sto iole valja u prosecnosti GPS Chiefteca su Chieftec GPS-500AB-A i Chieftec GPS-550AB-A. Sa GPS modelima koji se zavrsavaju AA-101A imam jako loseg iskustva. Svaki dalji off-topic povodom napajanja nastaviti u podforumu "Ostali Hardver". Naravno ko je zainteresovan neka zapocne temu ili neka se nadogradi na neku od vec postojecih.
[ ranikolahdd @ 22.09.2009. 21:54 ] @
i404 sta Ti mislis?
[ fangorn @ 22.09.2009. 22:09 ] @
da, ne znam koji je kliktao, odradicu oba pa cu da postavim rezultate. seatools su prosla oba.
[ ranikolahdd @ 22.09.2009. 22:55 ] @
pa rekoh ja da ne znamo sta je kliktalo i kad je kliktalo
[ i4004 @ 22.09.2009. 23:19 ] @
ma ne nikola, on doista ne zna koji je kliktao jer je imo oba u raid-u...

reko je to u početku...

a šta ja mislim o napajanju ovdje
http://www.elitesecurity.org/t376393-0#2394830

mislim da binary prećeruje.
[ Miroslav Cvejić @ 22.09.2009. 23:41 ] @
[off topic]
Ako je neko smiren na ovom forumu, to je onda binary mind. Ja da sam na njegovom mestu, završio bih u hagu nekoliko puta do sada.
[/off topic]

[ i4004 @ 22.09.2009. 23:53 ] @
nije niko reko da je on nesmiren...već samo da se o tome treba pričati...
pretjeruje u smislu kolko kritizira to napajanje, a ne u nečemu drugome, da ne bude zabune.
ali više o svemu tome ondje tamo gdje linkah.
ja ću iznijeti svoje viđenje i dokaze.

ali ajde da o tome pričamo tamo...
[ fangorn @ 23.09.2009. 00:52 ] @
prvi hard prosao mhdd scan. evo slike. drugi mi je externi pa ga mhdd ne vidi, moram drugi dan da se zezam pa da ga prikacim.
[ ranikolahdd @ 23.09.2009. 06:39 ] @
standardan rezultat za taj disk i taj period iskorishcenja.
Gad bi mogao da mu ocistis g-listu i resetujes smart, a onda pustis bilo koji low level izbrisao bi i te zelene.
[ fangorn @ 23.09.2009. 07:42 ] @
low level format bih mogao da uradim i iz mhdd-a, al za g-listu i resetovanje smarta nisam siguran kako se radi?
[ Brodoplovac @ 23.09.2009. 09:12 ] @
Ja sam jednom isto tako popizdeo kada je hard disk počeo da mi klikće.
Razlog je bio taj što sam u Power Options postavio da mi hard disk upada u stand by posle nekog vremena. Kada sam skapirao šta sam uradio smejao sam se sam sebi, a pre toga sam bio preplašen da mi hard disk otkazuje.
[ ranikolahdd @ 23.09.2009. 13:03 ] @
pa to je problem sto ljudi ne znaju sta je kliktanje, tj mozda je problem sto ne znaju kako drugi definisu kliktanje.
[ windows7 @ 26.09.2009. 09:56 ] @
Ako disk klikće (ili se nekad čuje klik), a nije napajanje,pažljivo s njim jer lako moguće da neće dugo, i nebi snimao ništa na njega
[ fangorn @ 03.10.2009. 17:40 ] @
eto, radio je dva meseca i juce je opet poceo da klikce, otprilike dva puta dnevno po jednom pa onda normalno nastavi da radi. sad bar znam da je neispravan, malo cu da se zezam sa njim, da probam low level format pa da vidim kako ce onda da se ponasa. u svakom slucaju nista bitno necu stavljati na njega. probacu ovih dana drugi hard, onaj sto sam ostavio kao externi. napravio sam ghost ovog harda sto klikce pa cu da ih zamenim, ubacicu externi u masinu i vraticu ghost na njega pa da vidim kako ce on da se ponasa. pretpostavljam da nisu oba bila neispravna...