[ somikayu @ 14.11.2001. 09:31 ] @
intresuje me da li moram dobro da znam matematiku da bi radio nesto odnosno bilo sta u c++ jer svi pricaju o njemu c ovo c ono e pa ocu i ja nesto da saznam o tome

1)prvo da li je moguce uciti i nauciti nesto o tom programu ako nemam iskustva u nekim drugim programima .

2)da li neko zna gde ima da se kupi i koja je najbolja knjiga za pocetnike ono korak po korak heheh

3)stvarno bih zeleo da naucim neki program , mislm ja bih da naucim ovaj ali ako ne moze odma ovaj ako je tezak puno i ako treba matematika ***i ga onda neki drugi koji je otprilike dobar ili slican njemu
[ leka @ 14.11.2001. 12:45 ] @
Huh, moje licno misljenje je da moras da znas matematiku da bi pisao dobre C/C++ programe. ALI, s obzirom da (pogotovo kad je C++ narod u pitanju) ima mnogo "losih matematicara" u programerskoj populaciji, ja ti ne bih savetovao da lako popustis i "dignes ruke".

Ja nikada necu razumeti mrznju prema matematici - meni je licno uvek bilo draze da resavam matematicke zavrzlame nego da igram recimo Quake po 10 sati...

Matematika je majka svih nauka
[ Milan Aksic @ 14.11.2001. 13:51 ] @
Moje licno misljenje: matematiku ne moras uopste da znas, naravno tu ne ubrajam ono osnovno, jer to osnovno svako mora da zna.
Ali sto se tice upustanja u nesto dublje, ne. Meni nikada do sada nije bilo potrebno da znam matematiku, da bih nesto napisao.
Isto tako, sve koje sam u pocetku pitao, a koji su se bavili programiranjem potvrdili su mi da matematika nije toliko bitna za programiranje. Osim ako ne radis program koji bi se bavili upravo matematikom.
U C/C++ - u ( i u programiranju uopste) je najbitinija logika.
Naravno jos jednom da kazem, da kada sam spominjao da ne treba matematika, nisam mislio na ono osnovno, eto jos jednom, da ne bude zabune :) jer ako neko smatra upustanje u komplikovane matematicke probleme
Code:
++x;
x = x - 2;
x += 18;
...

onda gresim ;)

leka: Filosofija je majka svih nauka ;)
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2001. 15:05 ] @
Da ali ++ , -- , && i ostalo nije ozbiljno programiranje osim ako se tvoje programiranje ne svodi na SQL upite.

Da ne bude zabune, za dobrog programera koji moze da odgovori na zahteve projekta je potrebno:

Od matematike:

1. ALGEBRA (matrice, polja, operacije sa matricama, sistemi jednacina)
2. Statistika & Verovatnoca (kad budes imao iole ozbiljniji problem videces zasto)

U principu, nesto lakse od Matematike 1 , ili ta Matematika 1 sto se uci na tehnickim faxovima...

Od programskih vestina:

Nizovi, matrice, polja, sortiranje, pretrazivanje, grafovi, dinamicke strukture i alokacija memorije, pointeri, rekurzije, i jos neke stvari.. zatim poznavanje CPU arhitekture i nekih osnovnih masinskih operacija. Poznavanje bar jednog mainstream programskog jezika se podrazumeva - tj. ne poznavanje vec odlicno vladanje sintaksom.

E, sa ove vestine su OSNOVNE, a napredne su strucne, znaci tvoja uska specijalnost (na primer, moja uska specijalnost je MPEG audio coding i perceptualni modeli) - npr. baze podataka, rendering, TCP/IP - networking, Win32 programiranje, Linux programiranje, itd... Lepo je znati sto vise ovoga generalno a u necemu se bas specijalizovati i onda si sam svoj sef - ne moze niko da ti soli pamet.

Sve zavisi i da li hoces da budes samo obican "fizikalac" programer ili ce ti programiranje biti samo alatka za neki istrazivacki rad. Ovo drugo je mnogo teze i zahteva mnogo vise truda ali je sam posao mnogo kreativniji i manje unistava mozak nego neprestano sljakanje i realizacija necega sto ti project manageri / senior developeri narede da uradis. Problem je sto u YU nema industrije pa im i ne treba R&D ali to ce se menjati vrlo brzo...
[ Milan Aksic @ 14.11.2001. 16:21 ] @
Pa dobro sada nisam ni mogao da navedem sve oblasti gde se ona koristi, eto zaboravio sam (veom bitno) matrice i operacije sa njima tj. nizovima. Ali opet isto, moje programiranje se ne zasniva samo na SQL upitima, i opet mi nije trebalo nista vise od (kako si i sam rekao) nesto manje od Math 1.
Usput (nije ironija!) zamolio bih te da mi das neki primer gde se koriste jednacine koje si spomenuo. Osim, naravno ako ne mislis na logicke.
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2001. 17:06 ] @
Pa sistem jednacina imas u svakom problemu sa matricama gde je neki element nepoznat. Na primer, 4x4 matrica za transformaciju u 3D grafici - mada je to vec lowlevel programiranje u neku ruku,

ali svaki problem sa vise nepoznatih i vise parametera. Recimo problemi komutacionih polja u telefonskim centralama ili neki problemi rutiranja gde imas vise faktora i ti treba da doneses odluku. Ako si programer i ako radis u firmi kao programer onda nikad ne znas sta ce te napasti kao problem - glupo bi bilo da naletis na prost problem od 10 jednacina sa 10 nepoznatih a ti ne znas da postavis sistem, na primer...

Ili vektorska algebra, radis neku graficku transformaciju i ne znas sta je skalarni ili vektorski proizvod i kako se on predstavlja preko matrica...
[ Milan Aksic @ 14.11.2001. 21:13 ] @
Ok. Meni iskustvo definitivno treba, od toga ne bezim :) Ali samo da razjasnimo, da li mislimo na istu stvar.
Naime matrica, je niz, u ovom slucaju dvodimenzionalni niz, 4x4 (int Matrix[4][4];) i u te celije program upisuje vrednosti ili se to od korisnika programa trazi. U svakom slucaju te se celije ispunjuvaju a ne izracunavaju (znaci tu ne postoji vrednost pri samoj deklaraciji niza vec se naknadno upisuju vrednosti, e sada da su te vrednosti koje se upisuju naknadno izracunate na neki nacin, to je druga stvar), kako onda mozes da izracunas vrednost 1x3 polja kada tu tek treba da se ubaci vrednost (ako vec nije). E sada mozda si mislio da program tu sam ubacuje vrednosti, resavajuci neki matematicki problem u toku izvrsenja. Ali u tom slucaju je to matematicki program ?

I druga stvar, da li mozes da napises neki konkretan primer, ako nije problem ?
[ Vojislav Milunovic @ 15.11.2001. 00:35 ] @
Bate uci ti matematiku, to je stvar ipo. Nista bolje od mate.

Sa lekom se necu sloziti da mi je draze da radim 10 sati matu nego da igram Quake ali vreme moze lepo da se podeli.
5 sati jedno 5 sati drugo i uzivaj.
[ tuzlaorg @ 15.11.2001. 05:43 ] @
streberi.
bla vas matematika :)

1 0 3
0 1 4

matrix:) rezultat (3,4)
x = 3
y = 4 :)
[ stinger @ 15.11.2001. 10:45 ] @
ne moras da kupis:

http://onlinedocs.drenik.net/

idi pa skini knjige :)
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2001. 11:12 ] @
"Matematicki problem" je krajnje generalna stvar, u svakom iole ozbiljnijem projektu se moze javiti problem koji zahteva vise od pukog znanja, na primer, C++ sintakse. Zato svaka firma trazi ljude sa BS (CS ili EE) degree-om, ili u malo redjim slucajevima ekvivalentno iskustvo (znaci bar 3 godine aktivnog programiranja u ozbiljnim projektima)

Znaci, Matematika 1 je potrebna, mozda ne uvek neophodna, ali za poslove teze od web programiranja moze dobro da dodje :)
[ lizard @ 15.11.2001. 16:59 ] @
Matematika kao i neke druge apstraktne discipline, nisu otkrivene same od sebe. vec iz potrebe da se prosire mogucnosti ljuskog shvatanja i
planiranja.
Samo zbog matematike neces znati da programiras, ali ce ti mozak raditi
300% brze, a i razmisljaces preciznije.
Sa druge strane programiranje je postojalo i pre racunara, a i jedno
i drugo su nastali ili se razvijali kao direktna primena matematike.
Svaka oblast ili pojava u programiranju "dinamicka" primena neke
apstraktne matematicke konstrukcije ili istine.

Sto se tice knjiga mene je "zadovonjila" : "C++ Programing Langrigue",
2000. special edition. BJARNE sTROUSTRUP
[ mpuzovic @ 15.11.2001. 18:45 ] @
Citat:
lizard je napisao:
>Sa druge strane programiranje je postojalo i pre racunara, a i jedno
>i drugo su nastali ili se razvijali kao direktna primena matematike.

Direktna posledica nastanka programiranja i ideje o racunarstvu lezi u drugom i delimicno desetom Hilbertovom problemu, ciji su dokaz o netacnosti predstavili Godel koristeci <b>matematicku logiku</b> i Alan Tjuring koristeci uproscenu ideju koju je Godel razvio pomocu univerzalne masine. Ja volim da tvrdim da od tada postoji programiranje. Zato preporucujem svima koji zele da sto znaju malo istorije o programiranju i da saznaju limite o programiranju procitaju Tjuringov rad: 'On Computable numbers and Entcheidungsproblem'. U slucaju, kao sto je i bilo navedeno u ovoj diskusiji, zelis da budes crnac u programiranju onda je dovoljno samo da znas sintaksu i da imas sefa na grbaci koji ce da ti daje algoritme. Ali, ako zelis da budes ozbiljan programer, sa svojim originalnim idejama, onda definitivno je potrebno da imas vise od osnovnih ideja o matematici. Primera radi da li bi znao da napises program koji bi odredjivao vrednosti brojeva a i b da bi jednacina ax + by = 1 imala resenja. Ovo je jedna od najpoznatijih jednacina u svetu matematike i verovao ili ne ima neograniceno mnogo resenja. Sta mislis da li moze racunar da odstampa sva resenja? Odgovor imas u Tjuringovom radu. Takodje ako stvarno zelis da budes dobar programer ovo su knjige koje ti ja iskreno preporucujem da pocnes da citas:
G.H.Hardy 'Theory of Numbers'
Rivest et al. 'Introduction to Algorithms' (neverovatno korisna)
Knuth 'The Art of Computer Programing I-III' (Biblija za programere) i
bilo koja knjiga o Matematickoj ili Numerickoj Analizi.
(Matiyasevic '10th Hilbert Problem') -> samo ako imas ludu zelju ;)
Ovo je sto ja mislim da je bitno, naravno ne znam sta bi ti zeleo da radis, mozda te vise privlaci geometrija. Lista knjiga koju sam napisao je ako vise volis aritmeticki ili analitcki da razmisljas ;)

Puno pozdrava
[ Mikky @ 15.11.2001. 22:44 ] @
nisam citao sve (mnogo ste se bre raspisali) ali kao sto rece DiBA.... nos u knjigu (moze i zbirka :))

pa sama rec RACUNAR vam kaze da je to racunska masina odnosno koristi se matematika i od toga nema bezanja

ako si slab sa matom probaj se u web dizajnu ili tako necemu gde te stvari netrebaju
[ Milan Aksic @ 16.11.2001. 07:47 ] @
Bez lose namere. Nemam nista protiv mate, cak i ako bi imao nesto, to bi bilo van konetxta i potpuno neosnovano. Ali sam samo za utvrdjivanje realne mere, koriscenjea matha u realnim programima.
Citat:

... Primera radi da li bi znao da napises program koji bi odredjivao vrednosti brojeva a i b da bi jednacina ax + by = 1 imala resenja...

Pa naravno da ce mu trebati matematika ako pise matematicke programe, ali je mnogo veci broj onih programa koje bi pisao a nisu direktno matematicki.

Moj savet autoru teme. Pocni da ucis. Pitao si u vezi C/C++ i pocni sa njim, bice ti suvoparno u prvo vreme ali ces se kasnije navici (ako je to zaista ono sto te privlaci) samo budi uporan.
[ Reljam @ 16.11.2001. 08:12 ] @
Slazem se sa passangerom. U svakodnevnom programiranju ima mnogo manje matematickih problema nego sto to deluje kada se cita ova tema. Tako da bi ti moj savet bio da ucis C/C++, a pride ces negde nafatati tu matematiku.
[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2001. 09:00 ] @
Ok, mozda sam ja malo preterao (passanger - odgovoricu ti na mail samo sam trenutno jako zauzet)

U principu se moze programirati bez matematike, tj. sa matematikom iz prve godine srednje skole - ali to je onda softverska integracija, znaci ja moram da jurim module za sve, pa i za resavanje kvadratne jednacine ako mi treba.

Ovo i nije tako lose, evo ja sad radim projekat koji je samo "slaganje kockica" - tj. IP modula koje vec imam i koji samo treba da se povezu (naprave se .dll-ovi, GUI i to se lepo testira/debaguje) nema ni M od matematike, samo C++ i MFC (grrrrrrrrrrrrr) programiranje. Ali svaki od tih IP modula sadrzi HARD CORE math koju je neko napisao - tj. ja sam napisao, samo u toku ovih par godina.

E, sad, real-life situacija, svaki IP modul kosta onoliko koliko truda je ulozeno u to - znaci ako ti znas da radis tezi posao budi siguran da ce to biti nagradjeno sa $$$. Treba naci neku sredinu, posao koji je kreativan za tebe a da nije cimanje i otkidanje od posla. Svako tu ima neku svoju meru, nekome je "slaganje kockica" sve sto treba (i to je dobro, najmanje strada mozak - ali se posao najteze nalazi zato sto takvih ima najvise) a nekome je neki HC research&development fina stvar a C++ je nesto usputno sto se kaze "must-know" kao tablica mnozenja (ovde su velike plate ali se RADI i to bas... a i zahteva najvise znanja). Sve je stvar licnog izbora i interesovanja - plata tu ne bi trebalo da bude glavni parametar, glupo je da gubis previse vremena na nesto sto ti je tesko.


[ anatogen @ 16.11.2001. 13:46 ] @
Citat:
mpuzovic je napisao:
Direktna posledica nastanka programiranja i ideje o racunarstvu lezi u drugom i delimicno desetom Hilbertovom problemu, ciji su dokaz o netacnosti predstavili od najpoznatijih jednacina u svetu matematike i verovao ili ne ima neograniceno mnogo resenja. Sta mislis da li moze racunar da odstampa sva resenja? Odgovor imas u Tjuringovom radu. Takodje ako stvarno zelis da budes dobar programer ovo su knjige koje ti ja iskreno preporucujem da pocnes da citas:
G.H.Hardy 'Theory of Numbers'
Rivest et al. 'Introduction to Algorithms' (neverovatno korisna)
Knuth 'The Art of Computer Programing I-III' (Biblija za programere) i
bilo koja knjiga o Matematickoj ili Numerickoj Analizi.
(Matiyasevic '10th Hilbert Problem') -> samo ako imas ludu zelju ;)
Ovo je sto ja mislim da je bitno, naravno ne znam sta bi ti zeleo da radis, mozda te vise privlaci geometrija. Lista knjiga koju sam napisao je ako vise volis aritmeticki ili analitcki da razmisljas



Vrlo interesantno ! Ako neko zna da li nesto od ovoga ima na ETFu ili sam ja omasio fax...
pa cu i ovo morati sa strane da citam...

[ Ivan Tanasic @ 16.11.2001. 18:49 ] @
Moj ti je savet da ucis C za pocetak. Posmatrajuci tvoj prvi post zakljucujem da nisi dovoljno familijaran sa racunarima da bi ucio c++, al pocni sa C, kad ga dobro naucis, nabavis recimo C++ annotations, ili intro to oop i nema ti ne bude jasno.

Inace ako trasis neku c knjigu, procesljej malo po forumima, ima dosta, dosta postova...
[ somikayu @ 16.11.2001. 20:50 ] @
Citat:
autoexes je napisao:
Moj ti je savet da ucis C za pocetak. Posmatrajuci tvoj prvi post zakljucujem da nisi dovoljno familijaran sa racunarima da bi ucio c++, al pocni sa C, kad ga dobro naucis, nabavis recimo C++ annotations, ili intro to oop i nema ti ne bude jasno.

Inace ako trasis neku c knjigu, procesljej malo po forumima, ima dosta, dosta postova...

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

vidi pogresno si ti mene shvatio nije da ja ne znam nista o racunarima ustvari posedujem neko znanje za mene je solidno znaci ceo win i dos i ostale programe sto idu uz njega front page u njemu sam radio dosta mislim naucio sam ga za nekih 5 dana osnovu naravno ma i sada nekih stvari koje tek provaljujem mislim za front page, oko hardwera znam osnovno da ubacim izbacim kompponentu povezem plocu ono osnovno, ali se do sada nisam uopste sretao sa nekim programskim jezikom npr: c++ i zato i postavio temu u vezi knjige koja je najbolja za pocetnike u smislu da nisam upoznat sa takvom vrstom programa, i da li uopste veredi uciti takav program ?? p prici svih koji rade sa njim kazu da vredi da je zanimljivo i kao sto je neko rekao u pocetku dok ne savladas osnovno je malo dosadno odnosno glupo jer neznas sta ces sta da pises sta da pravis sta da radis......kad startujes program ali kad se nauci osnovno opet ponavljam kazu da je zanimljivo, i teo sam da vas pitam ovako sve grupno posto se vidi da bas posedujete znanje iz gore navedenih tekstova da li vredi upisati microsoftov kurs odnosno kurs posle kojeg dobijam microsoftov sertifikat, posto prilicno kosta nije malo dati 500 dm za 60 casova i svaki izlaz na ispit 80 dm tako sam ja obavesten i koliko sam cuo kod nas predstavnici za microsoft su 1)informatika 2) skola vinca za neko parmanentno obrazovanje ili tako nesto nisam siguran, pa da se posavetujem sa nekim da li to vredi toliko sto se tice toga kursa.
I da se izvinim i zahvalim svima na odgovorima a izvinim zato sto sam ja spor sa odgovorima jer mi je dodo racun za tel 200dm i keva iskljucila pa moram da idem po net kafeima......hvala....
[ Floyd @ 17.11.2001. 08:52 ] @
Imao sam negde jednu jako kratku knjizicu za programiranje u C-u.Knjiga je dobra jer ide iz pocetka (sta je hardware,sta je software,sta je ustvari programiranje itd.).
Nije znaci nista veliko,detaljno,nego sasvim osnovno.Samo trebam da je nadjem i poslacu ti je mailom ,jer se ne secam gde sam skinuo.
[ Ivan Tanasic @ 17.11.2001. 17:13 ] @
slusaj lice nisam ja rekao da ti nista ne znas, ali da ne bi ulazili mnogo dublje u pricu, ja smatram da bi najbolje bilo da nabavis neku knjigu za C, recimo c in 24 h! Posle nabavis neku C++ knjigu za C programere (c++ anotations recimo) i naucio si...

Ako si bas radoznao, objasnicu ti zasto ovako mislim, al' veruj mi da ako ovo uradis, neces pogresiti!!!
[ Milan Aksic @ 17.11.2001. 21:23 ] @
Mislim da nema potrebe da sada cita knjizice i knjizice i da se polako penje uz stepenice. Sto deblje to bolje.
Sada imas dosta knjiga koje obuhvataju sve nivoe (pocetni-srednji-napredni), tako da je tebi kao pocetniku mnogo bolje da jedna zeznuta stvar bude objasnjena na nekoliko (desetina) strana, nego da samo bude spomenuta na jednoj.

Moja preporuka ti 'C/C++ vodic za programere, Chris H. Pappas & William H. Murray'. Veoma fini mix C - a i C++ - a. Na naslovnoj strani govori o Windows (MFC, API) progamiranju ali neka te to ne zavara jer o tome govori tek na kraju i to tek na 20-ak strana, a sve ostalo je '100% pure' C/C++. I to veoma dobro objasnjeno za pocetnike.
[ Vojislav Milunovic @ 18.11.2001. 04:16 ] @
E sta se vise raspravljate oko toga da li treba mata ili ne treba.
Matematika je jezik nauke.
Ko misli da moze u zivotu bez matematike taj je kreten. Sve je bazirano na matematici.

Jednostavno ne moze da se uci programiranje bez mate. To je logika, samo programiranje je logika. Ako si buzdovan da sve moras da ucis napamet onda batali ti programiranje i pali na Istoriju, geografiju i slicne stvari gde se zahteva suvopadno bubanje.

Secam se u mom prvom razredu gimnazije me je jedan pajvan pitao kako znam da resim zadatak iz fizike. Prosto, imas formule i kad ih povezes u celinu dobijes resenje, malo kombinacije trt,vrt i imas pravu formulu i sve sto ti treba. Evo recimo idealni gas iz hemije:

PV=nRT gde je R gasna konstanta. Samo iz ove jednacine mozes da izvuces jednacinu za molarnu masu, jednacinu za masu gasa, za pritisak, za gustinu gasa, za broj mol-ova, za temperaturu, za zapreminu. Ako neko ne moze da shvati kako to sve radi, znaci da je glup... jebiga zao mi je da kazem tako nesto ali tako je, taj neko je glup. Ovo nije neko znanje nego cista logika, ako ti treba da pogledas u knjigu da bi video da je formula za pritisak odavde P=nRT/V onda sta vise da kazem. Ja licno nikad nisam pisao vise od jedne formule u svesku.
Ima likova koji ce za Njutnov Drugi zakon da napisu ovo:
F=ma, a=F/m, m=F/a i svaki put ce da nauce napamet da je formula za Silu to i to,za ubrazanje to i to i za masu to i to. E sad kad ta bubalica dodje na kontrolni ON mora da zaboravi nesto i bum, pada. mesto da nauci jednu formulu i iz nje da izvede druge, on jok...buba,buba i osine test.
[ Reljam @ 18.11.2001. 04:58 ] @
Citat:
Vojislav Milunovic je napisao:
E sta se vise raspravljate oko toga da li treba mata ili ne treba.
Matematika je jezik nauke.
Ko misli da moze u zivotu bez matematike taj je kreten. Sve je bazirano na matematici.

Zao mi je, ali stvarno se ne slazem. Valjda sam ja jedan od tih kretena. Znaci nema uspeha bez matematike. Objasni to igracima u NBA :)

A ako si mislio da kazes da nema programiranja bez matematike, opet se ne slazem. Ako neko ima logiku, i ako je inteligentan, moze da se bavi programiranjem. Ali dobro, necemo oko toga da se raspravljamo.
[ Ivan Dimkovic @ 18.11.2001. 08:01 ] @
Citat:

Zao mi je, ali stvarno se ne slazem. Valjda sam ja jedan od tih kretena.


Zaboravljas da je ovo ex-komunisticka, skoro istocno-evropska zemlja sa starim sistemom vrednosti gde svi treba da budu Lenjini :) Ovde se uci mnogo vise matematike nego u USA zato sto niko nista ne proizvodi pa imaju svi vremena da filosofiraju. Inzenjer u Ei NIS zna mnogo vise matematike nego inzenjer u MSFT (osim ako taj inzenjer nije Indus, Korejanac... xexe :) ali zna mnogo manje o smislu toga sto radi od USA kolege :)

Citat:

Znaci nema uspeha bez matematike. Objasni to igracima u NBA :)


Da, crnji iz Bronxa (NISAM RASISTA!!! :)

Citat:

A ako si mislio da kazes da nema programiranja bez matematike, opet se ne slazem. Ako neko ima logiku, i ako je inteligentan, moze da se bavi programiranjem. Ali dobro, necemo oko toga da se raspravljamo.


Ovde su svi u pravu. Programiranje je vrlo sirok pojam, kao sto rekoh - i ima posla za sve (GUI, algoritmi i R&D, baze podataka, multimedia, debugging, project management...) za neke od ovih poslova matematika nije potrebna, a za neke jeste. Mada je znanje matematike +, u svakom slucaju... Ali se moze daleko dogurati i bez nje u programiranju...

"Old-School" ekipa ljudi ce uvek insistirati na kompletnoj Matematici 1, medjutim rapidan rast IT industrije u proteklih 10 godina je otvorio mnoga radna mesta za nove poslove (softverska integracija, WWW programiranje, GUI programiranje, RAD pristup razvoju uopste) koji nemaju velike veze sa matematikom (tj. imaju, ali softverski integrator ne mora da zna o tome nesto mnogo kao sto ne mora da zna o smislu zivota a da zivi ;) a opet su i programiranje.

Moje misljenje je ipak da treba znati matematiku (izmedju ostalog!!) ako vec neko zeli da se zove profesionalnim programerom, radna mesta mogu i da se gube u kriticnim momentima (kao, na primer, sada :) i uvek ce ostati neko ko ima vecu strucnu spremu i iskustvo. Poslodavcu je uvek u interesu da zadrzi coveka koji moze da mu uradi vise posla a programer koji je, na primer, naucio kako da integrise tudje pakete i da barata C++-om ce mnogo manje posla odraditi nego neko ko zna mnogo vise. Sto je najcrnje, znam za ljude kojima je C++ samo usputna alatkica koji mnogo bolje programiraju od nekih ljudi koji se kite sa cinjenicom da su programeri ;)

Samo covek koji ima potpuno razumevanje algebre i matematicke logike moze da u svakom momentu odgovori na zahteve projekta koji u sebi sadrzi i programiranje/algoritam. Onaj ko to ne zna moze i da se "zaglavi". E, sad, ako se radi o velikoj kompaniji to nije nikakav problem jer u timu ljudi uvek ima neko ko to zna - a ako ga nema onda kompanija plati neko trece lice da to odradi. U manjim firmama (citaj: YU) je ovo vrlo rizicno jer dolazi do probijanja troskova, pomeranja rokova, itd... (a YU i joint venture firme kod nas su tanke sa resursima uvek).

Zato firme u 99% slucajeva za poslove Software Developer, Senior Software Developer, Software Engineer, Senior Software Engineer, itd... traze BS degree u Computer Science / Electrical Engineering - a SVUDA (ponavljam: SVUDA) u to ulazi polozena algebra i matematicka logika... Cak i za neke Management Poslove (Technical Manager, CTO) se trazi znanje C++-a i tehnologije kojom se firma bavi u malom prstu ;)

E, sad problem - to sto se trazi od matematike je kod nas samo jedan mali delic od matematike koja se uci! Drugi problem (isto toliko tezak) je sto je ta matematika prezentovana na jedan krajnje jadan nacin (fotokopirane skripte sa suvoparnim jednacinama) i bez ikakvog osvrta na primenu toga - radis pola godine nesto a pitas se cemu sve to (inzenjerski posao je naterati nesto da radi a ne pitati se zasto i kako to radi, a ovde se radi bas obrnuto - godinu dana se objasnjava pozadina necega bez ikakve reference na prakticnu primenu) - to je problem, a ne matematika.

I na kraju, za osobu koja je i postavila pitanje - sta god da ucis, trudi se da u tome budes najbolji :) to je jedini savet koji je potpuno tacan, a i najisplativiji :)

[ Reljam @ 18.11.2001. 10:06 ] @
U pravu si. A i ja sam tek sad procitao da covek hoce da radi u C++-u. Nazalost (ili na srecu, zavisi ko kako gleda), poslovi koji se rade u C++-u su obicno dosta tehnicki slozeniji od stvari koje se rade u ostalim jezicima. Pre nego sto ljudi pocnu da me flejmuju, samo da se ogradim i da kazem da je to *uglavnom* tako, i da to vazi tamo gde cena programera nije zanemarljiva (jer tamo gde je satnica mala, poslodavac moze sebi da priusti da trivijalne ili ne-tehnicke programe pisu C++ programeri).

Ali, postoji dosta oblasti programiranja, tako da ako neces da se bacis na tehnicke stvari, imas dosta izbora. Nemoj da ucis C++ ili asm samo zato sto to kul zvuci, mozda bi ti nesto drugo bolje 'leglo'.
[ Simke @ 18.11.2001. 11:46 ] @
S obzirom da sam svez s fakulteta, zadnje ispite sam polagao pre 5 dana (uspesno nadam se:)) da kazem i ja neku sto se tice odnosa izmedju matematike i programiranja. Zadnje 3 godine sam studirao comp sci/info sys. O IS necu ni da govorim, jer tu u vecini slucajeva nema ni "n" od nauke. Za svo to vreme, radio sam 3 papira iz matematike (prva godina), zato sto su ti papiri bili namenjeni svima koji studiraju science, ne specificno za comp sci. Svi ostali papiri za comp sci su imali jako malo matematike (ako su je imali uopste), sve ukupno ne vise od nekih 15%, po nekoj slobodnoj proceni. Sto se tice samih projekata (assignementa, skoro svi pisani u c/c++), matematika mi nije trebala, osim ako je program morao da resava neke matematicke probleme. Recimo ako pises emulator za pico computer, network simulator ili simple spreadsheet, ne verujem da ce ti trebati matematika (barem meni nije). E sad, daleko od toga da ti matematika ne treba, jer ce inace da ti razvije razmisljanje, mocices brze da kapiras stvari, a i za neke grane comp sci, kao recimo AI, je neophodna. Moj savet ti je sedi uci C, ne brini za matematiku, ako ti nesto iz nje bude trebalo verovatno nece biti suvise komplikovano. Ako budes kapirao data structures bez problema (a moraces ako zelis da se ozbiljnije bavis programiranjem), kao sto su stacks, trees, queues..., onda za tebe nema zime.
[ Ivan Tanasic @ 18.11.2001. 13:39 ] @
Mislim da ga preteraste sad malo sa svadjum... ljudi uporno vicu treba matematika, drugi vicu ne treba matematika, a ja sam na sredini :D

Matematika kao matematika, samo po sebi ti nece biti bas mnogo potrebna, svakako bice ti potrebna, al' ne sad Bog zna sta...

E sad ja ovde naprica kako ti matematika nece biti potrebna, al opet nije tako. Matematika je "kraljica svih nauka" (kako smesno zvuci ;)). Odlicno razvija logiku, pomaze ti da lakse zakljucujes neke stvari, brze razmisljas.... a sve to ti je za programiranje potrebno!!!!

[ MoHicAn @ 18.11.2001. 15:37 ] @
Slusaj cepaj ti c .... ceprkaj po kompu probavaj .. uci ... pitaj ...

A mata ce doci sama .... gimnazija ... fakultet itd itd ....
(pod uslovom naravano da planiras da upises fax .... sto ti toplo preporucujem)
[ anatogen @ 19.11.2001. 01:18 ] @
Citat:
Vojislav Milunovic je napisao:

PV=nRT gde je R gasna konstanta. Samo iz ove jednacine mozes da izvuces jednacinu za molarnu masu, jednacinu za masu gasa, za pritisak, za gustinu gasa, za broj mol-ova, za temperaturu, za zapreminu. Ako neko ne moze da shvati kako to sve radi, znaci da je glup... jebiga zao mi je da kazem tako nesto ali tako je, taj neko je glup. Ovo nije neko znanje nego cista logika, ako ti treba da pogledas u knjigu da bi video da je formula za pritisak odavde P=nRT/V onda sta vise da kazem. Ja licno nikad nisam pisao vise od jedne formule u svesku.
Ima likova koji ce za Njutnov Drugi zakon da napisu ovo:
F=ma, a=F/m, m=F/a i svaki put ce da nauce napamet da je formula za Silu to i to,za ubrazanje to i to i za masu to i to. E sad kad ta bubalica dodje na kontrolni ON mora da zaboravi nesto i bum, pada. mesto da nauci jednu formulu i iz nje da izvede druge, on jok...buba,buba i osine test.


E sad, ne verujem da je covek mislio na matu iz osnovne skole, toliko sposobnosti
ti treba da bi te proglasili za pismenog a kamoli za programiranje...

Fax: ETF
Predmet: Mata 3
Par naslova: Konformno preslikavanje, Bilinearna transformacije,
Singulariteti uniformnih analitickih funkcija... i tako jedno pedesetak...

Da li treba za programiranje... hm...


Moj predlog ti je da nikako ne pocinjes od C++ nego lepo ide:

-Instaliras linux, kako znas i umes, i cackas...
-Osnovna arhitektura procesora i racunara
-Linux kernel i osnove operativnih sistema
-Assembler
-C (sistemsko programiranje)
-Networking (Soketi,TCP/TP itd...)
-Pa krenes od sledeceg po malo: HTML, JavaScript, Perl, PHP, C++, Java...

I kada to sve predjes znaces sta ti najvise prija i lezi i moci ces da kazes da poznajes racunare...

I na kraju finale!!!

-Predjes na Windows NT i Microsoftove proizvode i sve ti je lepo, jasno, lagano, i isplativo...





[ Gojko Vujovic @ 19.11.2001. 10:34 ] @
Sa C (sistemsko programiranje) mu preporučuješ da pređe na HTML i JavaScript?? Izvini ali to je gubljenje vremena..
[ anatogen @ 19.11.2001. 23:25 ] @
Citat:
Gojko Vujovic je napisao:
Sa C (sistemsko programiranje) mu preporučuješ da pređe na HTML i JavaScript??


Ne, kako si to zakljucio?! Preskocio si jedno '-' :) a i pise 'Pa krenes od sledeceg po malo:'
Znaci kada predje ovo prvo onda uzme npr. 1 2 5 5 20 20 dana respektivno da upozna malo stvari iz poslednje stavke.

Sistemsko programiranje sam stavi u zagradu zato sto je najlogicnije raditi ga u C a i nadovezuje se na predhodno,
a on moze i ne znam... da pravi text filtere ili tako nesto...

E, a vazno je da se zna C i zbog toga sto se svi alati iz poslednje stavke oslanjaju na njegovu sintaksu... dobro ne HTML... :)

[ Jovan Marjanovic @ 20.11.2001. 16:08 ] @
Zanimljivo je sto se C++ programeri dizu u nebesa. Kod mene u timu nas 10 sto pisemo C smo face, a oni sto rade C++ pisu GUI i gube vreme.
Naravno, ovde ne napadam C++ programer, ali ipak je za svako ozbiljnije prgramiranje C majka mudrosti (uz malo strpljenja naravno) i solidno znanje matematike. A ako covek hoce da pise SQL aplikacije, web aplikacije i sl. postoje alati poznati kao Delphi ili VB ili Kylix ili ostale igracke za slicne stvari.

zato moj savet - nauci ti lepo C, malicak matematike, i na konju si.
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2001. 19:01 ] @
Citat:
blue je napisao:
Zanimljivo je sto se C++ programeri dizu u nebesa. Kod mene u timu nas 10 sto pisemo C smo face, a oni sto rade C++ pisu GUI i gube vreme.
Naravno, ovde ne napadam C++ programer, ali ipak je za svako ozbiljnije prgramiranje C majka mudrosti (uz malo strpljenja naravno) i solidno znanje matematike. A ako covek hoce da pise SQL aplikacije, web aplikacije i sl. postoje alati poznati kao Delphi ili VB ili Kylix ili ostale igracke za slicne stvari.

zato moj savet - nauci ti lepo C, malicak matematike, i na konju si.


Boze strasno - C ozbiljnije programiranje od C++, a gde si to procitao ?? Ili izvlacis zakljucke iz tvoje firme??

Nisi u pravu, to sto vi imate para za bacanje da placate C++ programere da vam pisu GUI to je problem vasih project managera. C++ sluzi za velike projekte gde do izrazaja dolazi objektna hierarhija u odrzavanju projekta. Nije >kripticnije< i >low level< komplikovanije, vec samo drugacije - ili, lepo receno, covek koji pise drajvere za graficku nije bolji programer od coveka koji pise klasni kostur za veliki projekat.

Jedna od najvecih zabluda je "uzmi prvo C pa C++", ja jesam prvo naucio C pa onda C++ ali to nema nikakve veze, C++ se moze uciti i sasvim posebno, posla ima za sve. Stavise C++ programeri u USA imaju vece plate u proseku.
[ Vojislav Milunovic @ 21.11.2001. 02:28 ] @
Ja sam prvo naucio C++ ali kako sam se vremenom petljao sa C ja zaboravih sta C++ bese :)
[ Jovan Marjanovic @ 24.11.2001. 12:30 ] @
Ono sto je specificno za firmu u kojoj ja radim (Hewlett Packard) je da pisemo softver za 32 UNIX-a, Vecinu windowsa, i za Novel. I recimo da vecina softverskih paketa koje proizvodimo pokriva bar 75% od tih svih platformi. Posto firma ne zeli da koristi kompajler koji nije suportan od nekoga kome se moze platiti za suport, ne koristimo GCC (iako bih ga ja koristio). To znaci da smo vezani za C, jer CORE tih svih aplikacija ne mozes napisati u C++-u kad nemas C++ kompajler za MPE ili Dynix. A ko sto neko rece, ako jednom naucis C, sve ostalo ti postaje dosadno. Mada ni C++ nije losa stvar.
[ Dejan Lozanovic @ 24.11.2001. 14:20 ] @
Citat:
blue je napisao:
Ono sto je specificno za firmu u kojoj ja radim (Hewlett Packard) je da pisemo softver za 32 UNIX-a, Vecinu windowsa, i za Novel. I recimo da vecina softverskih paketa koje proizvodimo pokriva bar 75% od tih svih platformi. Posto firma ne zeli da koristi kompajler koji nije suportan od nekoga kome se moze platiti za suport, ne koristimo GCC (iako bih ga ja koristio). To znaci da smo vezani za C, jer CORE tih svih aplikacija ne mozes napisati u C++-u kad nemas C++ kompajler za MPE ili Dynix. A ko sto neko rece, ako jednom naucis C, sve ostalo ti postaje dosadno. Mada ni C++ nije losa stvar.

Sve je to stvar navike, ja licno vise preferiram C++, jer sam se nekako navikao na objektni nacin razmisljanja, plus toga C++ je pogodniji za pisanje programa u nekom timskom radu. Opet sirovi C moze da napravi problema kod vecih projekata, lako se zagubi po neka promenljiva, i dok sve to sinhronizujes, propada vreme, ovako imas gotovi tip, njegove metode koje mozes da pozivas i kraj. nema zabune.
[ Milan Aksic @ 24.11.2001. 22:41 ] @
Ne bih da favorizujem C u odnosu na C++ ali mislim da si u ovom delu, pogresio:

Citat:
SyStemOuT je napisao:
...Opet sirovi C moze da napravi problema kod vecih projekata, lako se zagubi po neka promenljiva, i dok sve to sinhronizujes, propada vreme, ovako imas gotovi tip, njegove metode koje mozes da pozivas i kraj. nema zabune.


Naime, u C-u, na primer, ti moras da deklarises promenljive na pocetku main() - a, dok u C++ - u to mozes bilo gde u programu, tako da je veca verovatnoca da ti se 'izgubi promenljiva' u C++ programima.
Ili si ti mozda mislio na objekte ??
[ Jovan Marjanovic @ 25.11.2001. 22:34 ] @
Citat:

Naime, u C-u, na primer, ti moras da deklarises promenljive na pocetku main() - a, dok u C++ - u to mozes bilo gde u programu, tako da je veca verovatnoca da ti se 'izgubi promenljiva' u C++ programima.
Ili si ti mozda mislio na objekte ??



elem, pa i nije bas tako ako cemo biti iskreni
Code:

void main()
{
    int bla;
    char blabla;
    ...dosta kode ...
    ...dosta kode ...

    int bla2;
    for(sta ja znam;uslov;inkrementaj)
    {
        radi nesto sa bla2
    }


i ovo radi. u C-u ne moras da deklarises bilo sta na pocetku scope-a, vec i negde u sredini, tj na pocetku nekog skope-a u okviru prvog koji je zapocet.

Varijabla moze da se izgubi, ali nista ne moze da ti nadoknadi brzinu gotove aplikacije.
[ Ivan Tanasic @ 26.11.2001. 14:34 ] @
Sta sad ovo od jednom?


Prepirka sta je bolje c il c++....?!

Kakve su to gluposti, ako ucis c++ podrazumeva se da znas/ces znati c. To sto u novim knjigama klase dolaze kao 6. poglavlje!!!!!!

Valjda ce te se sloziti samnom da je nejbolja varijanta dobro nauciti c, posle c++ ili uciti c++ odmah, ali ne prelaziti s brda- s dola, pa onda ako hp oce c programera ti se javis kao c programer, ako oce cpp ti se javis kao c++ programer ;)

Inace ja svoj glas dajem za c++ ali naravno, da znas dobro i C da radis!
[ Milan Aksic @ 26.11.2001. 19:14 ] @
Citat:
blue je napisao:
Citat:

Naime, u C-u, na primer, ti moras da deklarises promenljive na pocetku main() - a, dok u C++ - u to mozes bilo gde u programu, tako da je veca verovatnoca da ti se 'izgubi promenljiva' u C++ programima.
Ili si ti mozda mislio na objekte ??



elem, pa i nije bas tako ako cemo biti iskreni
Code:

void main()
{
    int bla;
    char blabla;
    ...dosta kode ...
    ...dosta kode ...

    int bla2;
    for(sta ja znam;uslov;inkrementaj)
    {
        radi nesto sa bla2
    }


i ovo radi. u C-u ne moras da deklarises bilo sta na pocetku scope-a, vec i negde u sredini, tj na pocetku nekog skope-a u okviru prvog koji je zapocet.

Varijabla moze da se izgubi, ali nista ne moze da ti nadoknadi brzinu gotove aplikacije.


Ja sam, u mnogim knjigama o C-u naisao, da pise da ne moze bilo gde da se deklarise promenljiva, u C programima, kao sto moze u C++ - u. Ali 'ajde, da ostavimo knjige, kada sam pocinjao da ucim C imao sam neki borlandov kompajler (ne secam se tacno koji, ali za DOS, command line) i mogao sam da se uverim u istinitost, te tvrdnje. Onda sinoc, opet proverim na Borland C++ 5.02 i on radi lepo. Tako da bih se ja licno, drzao tog pravila, cisto zbog prenosivosti, jer ipak (kao sto sam jedan vec pomenuo) neki kopajleri izricito traze da se promenljive deklarisu na pocetku main()-a.
[ Jovan Marjanovic @ 27.11.2001. 10:40 ] @
Naravno da sve zavisi od kompajlera, mada primer koji sam dao nije baziran na GCC-u nego na SUN Forte 6.0, HP ANSI C compiler bundle, i Visual C++ 6
To su kompajleri sa kojima trenutno radim (mada bih rado izbacio iz uporabe onaj Visual)
[ anatogen @ 29.11.2001. 01:23 ] @
Citat:
anatogen je napisao:
Citat:
mpuzovic je napisao:
Direktna posledica nastanka programiranja i ideje o racunarstvu lezi u drugom i delimicno desetom Hilbertovom problemu, ciji su dokaz o netacnosti predstavili od najpoznatijih jednacina u svetu matematike i verovao ili ne ima neograniceno


Vrlo interesantno ! Ako neko zna da li nesto od ovoga ima na ETFu ili sam ja omasio fax...
pa cu i ovo morati sa strane da citam...


Ima! Matematika 4
Poglavlja:
1.Specijalne funkcije (...)
2.Numericka analiza (...)
3.Diskretna matematika (rekurzivne funkcije,Churchova teza, Turingova masina, deterministicki i nedeterministicki algoritmi, klase problema P i NP, heruistike...)

Tako da pravo na ETF... salim se naravno, beste sto dalje i onako je guzva...
[ somikayu @ 30.11.2001. 14:51 ] @
e ovako posto sam ja zapoceo ovu celu temu o tom programiranju konkretnije u c++ napisao sam i prvi program naravno pod dosom
i ne znam zasto ali moras da udjes u dos da bi program radio kako treba nemozes samo da kliknes na .exe da bi radio???
a to je ovo :

#include <iostream.h>
int main()
{
enum Ime { Petar, Marko, Bora, Kuca, Vanja, Boban };

Ime Broj;
int x;
cout << "Petar, Marko, Bora, Kuca, Vanja, Boban\n";
cout << "Kucanjem rednog broja imena videcete broj telefona zeljene osobe(0-5)!";
cin >> x;
Broj = Ime(x);
cout << endl;
if ( Broj == Petar)
cout << "Petrov broj 011 361-46-4\n";
if ( Broj == Marko )
cout << "Markov broj 011 601-78\n";
if ( Broj == Bora)
cout << "Borin broj 011 684-01\n";
if ( Broj == Kuca )
cout << " Moj kucni broj 011 658-40\n";
if ( Broj == Vanja )
cout << "Vanjin broj 011 646-16\n";
if ( Broj == Boban )
cout << "Bobanov broj je 064 123-33-9\n";

return 0;
}
i ima nesto sto mi nije jasno jeste da sam stigao do 3 dana u knjizi c++ za 21 dan ali kako da mi on ponovi pitanje to jest
kada startujem program mislim ovo nije ni priblizno programu ali za mene ovo je veliko jer ipak nesto znaci napraviti ovako nesto posle treceg dana eeeeeeee
znaci kada ga startujem on se izvrsi i moram opet da ga pokrenem ali ja ocu da mi stalno u krug postavlja pitanje a ne samo jednom i mora opet da ga startujem....unapred zahvalan....
[ ventura @ 30.11.2001. 15:07 ] @
Somika... a zar ti nije bilo jednostavnije da te podatke stavis u array ili record da upotrebis... sta bi bilo kad bi imo 1000 brojeva?
[ ventura @ 30.11.2001. 15:09 ] @
I da.. ne znam sta ti radis... ali u borlandovom C-u imas opciju da odma iskompajliras i pokrenes kod...

a u Watcom C imas gomilu editora za dos koji imaju opcije za makroe preko kojih mozes da napravis identicn okruzenje onome koje imas u kompajleru (Posto kolko mi je poznato WC++ 9.5 i 10 nema vizuelni kompajler/editor)

[ somikayu @ 30.11.2001. 17:36 ] @
e ja ne znam da li si ti procitao da sam ja stigao tek do 3 dana u knjizi a ti mi govoris:

zar nebi bilo jednostavnije da te podatke stavis u array ili record ????

veruj mi da ne znam sta si time hteo da kazes ko zna na kojoj je to strani u knjizi......izgleda da jos nisam stigao dotle...!!!!
nego da li znas da mi odgovoris kako da se program ponavlja kada ga startujem samo jednom a ne da mora ko budala da ga startujem svaki put!!! i ja koristim borlandov c++ !!!!
[ Ivan Tanasic @ 30.11.2001. 18:21 ] @
Nizovi su ti 12. poglavlje.

Inace po meni je ta knjiga maksimalno lose podeljena na poglavlja, a da ne govorimo o rasporedu istih!!!!

Najveci problem je to sto mora da bude spakovana u 21 pogavlje....
Nije mi jazno zasto su morali da rade takvu glupost!
[ Milan Aksic @ 30.11.2001. 19:55 ] @
Citat:
somikayu je napisao:
e ovako posto sam ja zapoceo ovu celu temu o tom programiranju konkretnije u c++ napisao sam i prvi program naravno pod dosom
i ne znam zasto ali moras da udjes u dos da bi program radio kako treba nemozes samo da kliknes na .exe da bi radio???
a to je ovo :

#include <iostream.h>
int main()
{
enum Ime { Petar, Marko, Bora, Kuca, Vanja, Boban };

Ime Broj;
int x;
cout << "Petar, Marko, Bora, Kuca, Vanja, Boban\n";
cout << "Kucanjem rednog broja imena videcete broj telefona zeljene osobe(0-5)!";
cin >> x;
Broj = Ime(x);
cout << endl;
if ( Broj == Petar)
cout << "Petrov broj 011 361-46-4\n";
if ( Broj == Marko )
cout << "Markov broj 011 601-78\n";
if ( Broj == Bora)
cout << "Borin broj 011 684-01\n";
if ( Broj == Kuca )
cout << " Moj kucni broj 011 658-40\n";
if ( Broj == Vanja )
cout << "Vanjin broj 011 646-16\n";
if ( Broj == Boban )
cout << "Bobanov broj je 064 123-33-9\n";

return 0;
}
i ima nesto sto mi nije jasno jeste da sam stigao do 3 dana u knjizi c++ za 21 dan ali kako da mi on ponovi pitanje to jest
kada startujem program mislim ovo nije ni priblizno programu ali za mene ovo je veliko jer ipak nesto znaci napraviti ovako nesto posle treceg dana eeeeeeee
znaci kada ga startujem on se izvrsi i moram opet da ga pokrenem ali ja ocu da mi stalno u krug postavlja pitanje a ne samo jednom i mora opet da ga startujem....unapred zahvalan....


Code:

int x;

while(1)
{
// ovde dolazi tvoj kod koji zelis da se ponavlja

cout << "Nastavak (1)Da, (0)Ne ?";
cin >> x;

if(x)
continue;
else // if(!x)
break;
}



Naravno postoji jos mnogo drugih nacina da ovo uradis, ali ces to sam videti kasnije kako napredujes.
[ somikayu @ 01.12.2001. 20:49 ] @
brate ja nemogu 100% da kazem da je ova knjiga ( c++ za 21 dan) najbolja ali imam i knjigu ( c\c++ - vodic za programere) i c++ za 21 dan je mnogo mnogo bolja knjiga odnosno sve je obajsnjeno od pocetka
sta je : main(); cout; sta znace {}; ........
znaci bukvalno za pocetnike sto je i meni naravno i trebalo jer nisam se ja rodio pametan pa da znam unapred sta znace neki osnovni pojmovi iz c++!!

dok u knjizi( c\c++). Pocetnik ne moze da se snadje cak je neko i pomenuo u nekom od navedenih citata iznad da je bas ta knjiga ??odlicno ??objasnjena za pocetnike sto apsolutno nije tacno......VEOMA MALI DEO knjige je bas pojasnjen da bi i pocetnik mogao da ga razume jer npr: objasnjava funkciju (IF)- i kaze to je blablabla i koristi se zajedno sa ELSE blabalbla i onda kaze sada cemo videti primer za koriscenje ovih funkcija: a u primeru koristi pored te funkcije jos mnogo drugih koje su objasnjene(malo razumno) tek u nekom od narednih poglavlja i samim tim znaci da nista nije povezano?!?!?!
C++ za 21 dan je po meni mnogo dobra knjiga za pocetnike i trebao bi svako da je ima ko je tek usao u vode programiranja kao ja
ali ima i tu naravno nekih propusta ali ne mnogo velikih i ne tako nerazumljivih.......
i na kraju AUTOEXES mozes li reci koja je po tebi dobra knjiga za c++...jer ako ova "nije" dobra da kupim tu knjigu jer mora da je onda sve podrobno i maxmalno pazljivo objasnjeno.....ok

I ZAHVALJUJEM PASSANGERU.....!!!!!!!!!!

I DA VAS PITAM JER JE NEKO SPOMENUO DA SE NE ZAMAJAVAM OKO PROGRAMIRANJA U DOS-U DA JE GUBLJENJE VREMENA DA LI JE TO TAKO I DA LI MOGU ODMA DA PREDJEM NA WIN APLIKACIJE JER SAM BAS GLEDAO POCETAK SA WIN APLIKACIJAMA I KOMANDE I NISU BAS SLICNE KAO I U DOS APLIKACIJAMA...MISLIM IMA VELKE RAZLIKE .....
[ Milan Aksic @ 02.12.2001. 00:28 ] @
Citat:

...dok u knjizi( c\c++). Pocetnik ne moze da se snadje cak je neko i pomenuo u nekom od ...

Moram ti reci da je knjiga 'C/C++ Vodic za programere' vrlo dobra, naravno dobra je i 'C++ za 21 dan'. E sada ja ne mogu u tolikoj meri da budem objektivan, ali videces sam kad budes stekao malo jacu osnovu u programiranju.

Citat:

I ZAHVALJUJEM PASSANGERU.....!!!!!!!!!!

Anytime.
Never fear, I is here :)

Citat:

I DA VAS PITAM JER JE NEKO SPOMENUO DA SE NE ZAMAJAVAM OKO PROGRAMIRANJA U DOS-U DA JE GUBLJENJE VREMENA DA LI JE TO TAKO I DA LI MOGU ODMA DA PREDJEM NA WIN APLIKACIJE JER SAM BAS GLEDAO POCETAK SA WIN APLIKACIJAMA I KOMANDE I NISU BAS SLICNE KAO I U DOS APLIKACIJAMA...MISLIM IMA VELKE RAZLIKE .....

Sto se win programiranja tice, u pravu si razlika je velika u izmedju programiranja DOS i WIN aplikacija, ali ti je to sada najmanje bitno.
Dobronamerni savet: neka te sada ne interesuje uopste win programiranje, vec se fokusiraj na primere iz knjige i dovrsi tu knjigu.
[ zrixy @ 04.12.2001. 00:08 ] @
The C Programming Language
Brian W. Kernigham, Dennis M. Ritchie

Od ovoga je sve pocelo.
Knjiga trazi izvesno predznanje, postoji i standardno los prevod na srpski
[ anatogen @ 04.12.2001. 00:18 ] @
E da, ja sam vec nekome ovde preporucivao tu knjigu ali sam zaboravio da kazem
da knjiga ipak trazi neko minimalno predznanje, medjutim...
kada se procita i razume cela, od korice do korice, moze se sa ponosom reci:
"Sada mogu da pocnem sa ucenjem programiranja u C jeziku!"
[ zrixy @ 04.12.2001. 01:08 ] @
Citat:
anatogen:
medjutim...
kada se procita i razume cela, od korice do korice, moze se sa ponosom reci:
"Sada mogu da pocnem sa ucenjem programiranja u C jeziku!"


naravno, kao i posle svake druge knjige.
Nikoga nije knjiga naucila programiranju.
[ somikayu @ 05.12.2001. 19:14 ] @
Pa vidi ovako nekazem ja da cu posle ove knjige ili bilo koje druge biti neki programer ali imacu veoma dobru osnovu sto je neophodno ka putu za dobrog programera, jer ni ti ni bilo ko drugi se nije rodio pametan pa da zna ne samo ovaj nego bilo koji drugi programski jezik, nemozes mi reci ni da si sam provalio sta treba raditi i kako(ono kao kod peinta u winu sve znas cim vidis izgled prozora ppposto kliknes na ikonu), ali mozda si ti naucio nekako na potpuno nama nepoznat nacin, jer verujem da je svaki programer u c++ mislim na pravog programera( ne GUI.....) ngo na coveka koi sa ekipom radi neki veliki projekat poceo od knjige\a.......kao vecina ovih ljudi na ovom forumu.....a sada posto si ti naucio nesto iz tih knjiga onda se kao SATRO pravis >>>nista se ne moze nauciti uz knjige<<<<<....naravno da se slazem da se ne moze sve nauciti ali dobar deo i to veoma dobar deo programa moze....jer znam da i sada ima ljudi koji rade neki projekat pa ponekad virnu u neku knjigu.....!!!!
[ zrixy @ 05.12.2001. 23:47 ] @
Svaka cast momak.
Uspeo si da u potpunosti pogresno shvatis poruku koja tebi nije ni bila namenjena i koju ocigledno niso cestito ni procitao (svih 12 reci i tri znaka interpunkcije).
Citat:
somikayu:
>>>nista se ne moze nauciti uz knjige<<<<<....

??
[ kajla @ 26.12.2001. 17:15 ] @
Citat:
mpuzovic:
Primera radi da li bi znao da napises program koji bi odredjivao vrednosti brojeva a i b da bi jednacina ax + by = 1 imala resenja. Ovo je jedna od najpoznatijih jednacina u svetu matematike i verovao ili ne ima neograniceno mnogo resenja. Sta mislis da li moze racunar da odstampa sva resenja? Odgovor imas u Tjuringovom radu.

Nadam se da si mislio na CELOBROJNA resenja?(kad kazes resenja misli se na realna resenja)Cini mi se da se Diofnatske jednacine uce u osnovnoj...
Pa svi su u skoli ucili onu teoremu tipa "(a,b) je najmanji prirodan broj oblika ax+by". Tako da bi jednacina ax+by=1 imala resenja treba da bude (a,b)=1 tj. da su brojevi a i b uzajamno prosti. Za odredjivanje NZD moze se koristiti Euklidov algoritam, koji se zasniva na (a,b)=(b,r)=(r,r1)... gde je a=bq+r tako da je 0<=r<|b|, b=q1r+r1 0<=r1<|r| Odavde je jasno da se NZD moze odrediti u konacno mnogo, najvide b koraka.

poz.

[ kajla @ 26.12.2001. 17:26 ] @
Citat:
Vojislav Milunovic:
E sta se vise raspravljate oko toga da li treba mata ili ne treba.
Matematika je jezik nauke.
Ko misli da moze u zivotu bez matematike taj je kreten. Sve je bazirano na matematici.

Jednostavno ne moze da se uci programiranje bez mate. To je logika, samo programiranje je logika. Ako si buzdovan da sve moras da ucis napamet onda batali ti programiranje i pali na Istoriju, geografiju i slicne stvari gde se zahteva suvopadno bubanje.

Secam se u mom prvom razredu gimnazije me je jedan pajvan pitao kako znam da resim zadatak iz fizike. Prosto, imas formule i kad ih povezes u celinu dobijes resenje, malo kombinacije trt,vrt i imas pravu formulu i sve sto ti treba. Evo recimo idealni gas iz hemije:

PV=nRT gde je R gasna konstanta. Samo iz ove jednacine mozes da izvuces jednacinu za molarnu masu, jednacinu za masu gasa, za pritisak, za gustinu gasa, za broj mol-ova, za temperaturu, za zapreminu. Ako neko ne moze da shvati kako to sve radi, znaci da je glup... jebiga zao mi je da kazem tako nesto ali tako je, taj neko je glup. Ovo nije neko znanje nego cista logika, ako ti treba da pogledas u knjigu da bi video da je formula za pritisak odavde P=nRT/V onda sta vise da kazem. Ja licno nikad nisam pisao vise od jedne formule u svesku.
Ima likova koji ce za Njutnov Drugi zakon da napisu ovo:
F=ma, a=F/m, m=F/a i svaki put ce da nauce napamet da je formula za Silu to i to,za ubrazanje to i to i za masu to i to. E sad kad ta bubalica dodje na kontrolni ON mora da zaboravi nesto i bum, pada. mesto da nauci jednu formulu i iz nje da izvede druge, on jok...buba,buba i osine test.

Ako cemo iskreno drugi Njutnov zakon uopste neglasi F=ma, vec F=p/t (delta p/delta t). formula F=ma se moze izvesti iz F=p/t ako je masa konstantna.

poz.
[ X_Phre@K @ 21.01.2002. 21:00 ] @
matematika je pozeljna ali ne bi trebalo da opterecujes sa njom puno

1) pa neko veliko iskustvo ne treba mozda je cak bolje da ga nemas

2) najbolja knjiga ne postoji, ali za pocetak uzmi Naucite C++ za 21 Dan od Jesse Liberty-ja, pa zatim "Objektno orijentisano programiranje na jeziku C++" od Dragan Miliceva, a posle sto te najvise interesuje, dal ces raditi pod LINUX-om ili pod Microsoft Windowsom, ako ces raditi pod Win uzmi nesto za MFC, npr "Naucite MFC C++ klase" od Shirley Wodtke-a, ili "Programming Microsoft Visual C++" peto izdanje


3) samo se baci na pos'o i sve ce biti OK
[ Pera_Anarhista @ 22.04.2002. 20:28 ] @
evo i mene... ne, programiranje iz knjige moze da se batali. To je programiranje, koje nije vredno ni tog vremena, za koji se procitala knjiga. I, onda kada se nauci sintaksa, krece se u potragu za OCXovima ili, ako je covek napredniji, API funkcijama ? Pravo programiranje je logika, kao sto je neko rekao... nista vise... isti fazon kao i "hakeri", koji skidaju skripte sa astalaviste.... toliko
[ Voodoo @ 24.04.2002. 11:23 ] @
To sto mnogi pricaju da moras da znas matematiku znaci da treba da logicno razmisljas i da znas da racunas brez digitrona, a NE da znas napamet sve formule...

Nemoj pocinjati od C++ jezika, jer ces se odma' ubedaciti kad budes video da ne razumes pointere, nego lepo pocni od Paskala, a on je bas fin i funkcionalan.
Ako pravis programe za Windows, nista ne fali Delphiju, jer je funkcionalan kao C++, a sve je lakse i logicnije (a imas i pristup svim funkcijama iz WinAPI-ja i OpenGL-a).
Eto, mnogi lepi programi su pisani u Delphiju, kao na primer Windows Commander i WinAce.

Moras da naucis da koristis helpove, jer uz svaki jezik, pa i VC++/Borland C++ dolazi obimna dokumentacija (ja sam Visual Basic/VC++/Delphi naucio iz helpa...)

Nek ti je sa srecom...
[ Jovan Marjanovic @ 10.06.2002. 17:09 ] @
Programiranje nije isto sto i koriscenje alata za programiranje. Mislim da sam ovo vec jednom napisao.
C, C++ Delphi, OpenGL, VB ...
To su sve alati koji pomazu programeru da dodje do cilja. Naravno, programer mora da dobro poznaje alat sa kojim radi, ali je poenta u pristupu, analizi, i razvoju projekta, makar taj projekat bio i naj obicniji hello world program.
Kada je problem postavljen, prvo se pogleda kog tipa je problem, problem se analizira, i onda se odluci kojim alatom ce da se problem resi.
Ako neko ne zna da postavi, analizira, i razvije resenje, nikada od njega nece postati programer, pa makar znao sve naj sitnije detalje svih programskih jezika koji postoje.
[ tOwk @ 12.06.2002. 06:02 ] @
Na ispravne blue-eve opaske dodajem da je do�lo do velike zamene teza.

Naime, kao i sve, tako se i programiranje mo�e u�iti na nekoliko na�ina, izme�u kojih izdvajam tri: eksperimentalno (kako su neki od nas u�ili), eksperimentalno-teorijski (kako su neki drugi od nas u�ili) i �isto teorijski (kako su pre svih u�ili pioniri ra�unarske nauke).

Mnogi od tih pionira su bili upravo matemati�ari (pa je matematika ipak veoma zna�ajna za programiranje; ali tu ne mislim na ra�unanje bez ,,digitrona''---to je najmanje va�no). Tako�e, pre njih nije bilo ra�unara, pa nisu ni mogli da ,,uve�bavaju'' svoje programerske sposobnosti---zamislite, radili su samo na papiru. I prema tome, konstatujem da se programiranje zaista mo�e nau�iti bez kucanja programa na ra�unaru, ali za takav na�in u�enja je potrebno mnogo vi�e znanja iz matematike (a delimi�no i fizike), pa uglavnom nije pogodno za mla�e generacije (ipak su oni koji su ovako u�ili naj�e��e ve� odbranili doktorsku tezu).

Prema tome, postavka i re�avanje problema se zasniva ili na pravom znanju (uz �esto nezaobilazni matemati�ki formalizam), ili na intuiciji (koja na mnoga pitanja nije u stanju da odgovor, kao �to su kompleksnost, postoje li bolja re�enja, i sli�no).
Zato i razlikujemo programere i priu�ene programere (kakav sam i ja)---ovakav status se mo�e izmeniti odgovaraju�om naknadnom poukom, ali bez nekakve formalizacije se ne mo�e biti uspe�an programer.

Toliko.
[ s0urce @ 12.06.2002. 20:19 ] @
Citat:
tOwk:

Naime, kao i sve, tako se i programiranje može učiti na nekoliko načina, između kojih izdvajam tri: eksperimentalno (kako su neki od nas učili), eksperimentalno-teorijski (kako su neki drugi od nas učili) i čisto teorijski (kako su pre svih učili pioniri računarske nauke).
Mnogi od tih pionira su bili upravo matematičari (pa je matematika ipak veoma značajna za programiranje; ali tu ne mislim na računanje bez ,,digitrona''---to je najmanje važno). Takođe, pre njih nije bilo računara, pa nisu ni mogli da ,,uvežbavaju'' svoje programerske sposobnosti---zamislite, radili su samo na papiru. I prema tome, konstatujem da se programiranje zaista može naučiti bez kucanja programa na računaru, ali za takav način učenja je potrebno mnogo više znanja iz matematike (a delimično i fizike), pa uglavnom nije pogodno za mlađe generacije (ipak su oni koji su ovako učili najčešće već odbranili doktorsku tezu).
Prema tome, postavka i rešavanje problema se zasniva ili na pravom znanju (uz često nezaobilazni matematički formalizam), ili na intuiciji (koja na mnoga pitanja nije u stanju da odgovor, kao što su kompleksnost, postoje li bolja rešenja, i slično).


Samo mala napomena, dobro si rekao, oni nisu radili ni uvježbavali svoje znanje na računarima jer oni tada nisu ni postojali!!!Tol�od mene...


[Ovu po
[ Pera_Anarhista @ 15.06.2002. 16:06 ] @
da dodam nesto sto se tice onih formula... To je manjak naseg obrazovanja, koje je najcesce bilo u nezgodno vreme (rat, nadrkani profesori, raspad sistema). Ovde u CH i najveci bambusi znaju da rade sa formulama i da kombinuju, tako da to nema mnogo veze sa inteligencijom vec sa vezbanjem. Ko poseduje odredjenu logiku, pre ce to shvatiti, ko ne, treba mu vise vremena, ali se na kraju ipak uspeva. Poredjenje sa muzikom: muziku prijatnu za slusanje nije tesko napisati. Za muziku u kojoj je svaki ton posebno odredjen, gde svaki ton nesto predstavlja itd., e, pa za to treba sluha. Sto se tice teme: sitne programe ili suvoparne programe nije uopste tesko napisati, naucis sintaksu i picis. Male programe za slozene probleme je tesko napisati...
[ peka @ 21.06.2002. 04:27 ] @
Ne znam za vas ali meni je bilo dobro na koncertu Eyesburna.
Jest da je bilo malo zagusljivo (jedna cura se cak i onesvijestila) ali
ja sam se bas dobro proveo. Samo mi onaj Beban pici po zivcima...


Momak je pitao koji jezik da uci i da li mora da zna matematiku da
bi programirao a rasprava je dosla do ovoga:


Citat:
kajla:Ako cemo iskreno drugi Njutnov zakon uopste neglasi F=ma, vec F=p/t (delta p/delta t). formula F=ma se moze izvesti iz F=p/t ako je masa konstantna.

poz.



Bolje stavljajte kratke i jasne odgovore umjesto da se prepirete kako glasi
Njutnov zakon.

Moj savjet je, momak, da ucis C a tokom ucenja ces nauciti dovoljno
matematike za programiranje. A ako bas toliko ne volis matematiku
2 sata dnevno u teretanu i 10 pod kosem pa da te vidimo za koju godinu
u Sacramentu.
[ dulesmc2 @ 15.10.2002. 11:07 ] @
Ljudi ,a sto uvek plasite one koji zele da nauce da programiraju?
Kad god neko nov zeli da nauci da programira,i pita za savet
vi pametnjakovici ( da bi ispalo da nesto znate , a u stvari nemate pojma nista ,jer progrmiranje je mnogo laka nauka,samo ako te to iole zanima)
bacate mu onu 3d grafiku u lice.
Procitaj par knjiga,nemoj jednu ,zbog toga da bi mogao da pogledas kako vise autora razmislja,i da bi mogao da postavis svoje stavove za neke stvari(sto je vrlo vazno ,jer neces ti da neko drugi uvek misli za tebe).
Sto se tice 3d grafike,to sigurno neces nauciti odmah,ali kad malo vise ovladas programiranjem,nabavi neku knjigu o racunarskoj grafici( takve knjige najcesce nisu vezane ni za jedan programski jezik,da ti sintaksa jezika ne bi odvracala paznju od same sustine stvari)
Inace , nemoj da te zbunjuje bilo sta sto sam rekao,(shvatices o cemu pricam kad procitas par knjiga) nego ti nabavi
neke od ovih knjiga( ja sam uvek uzimao one knjige koje su na papiru,ne u racunarskoj formi,jer mi je lakse da citam(meni,ne znam za tebe),al' tu je problem sto su knjige skupe.To mozes resiti time sto ces se uclaniti u neku vecu biblioteku,gde mozes da uzmes svasta ,a ne samo knjige iz programiranja )


Sledece knjige ti preporucujem( mada neke tesko mozes da nabavis,jer su mnogo stare,ali ipak pokusaj ):

[1]Principi programiranja ,Dr .Suad Alagic( to nema veze sa C++ -om ali svi ovi sto ti seru da su gurui za matematiku i za sve sto je vezano za algoritme,
su naucili odatle,a svo predznanje sto ti treba je ono do 6. razreda osnovne skole)
[2] C++ za 21 dan,Jesse Liberty( iako je naslov tipa
"Hirurgija na otvorenom mozgu u 10 kratkih lekcija",znaci s*****,knjoga je vrlo dobra za pocetnike ,koji zele da rade u C++ , a nikad nisu programirali
u zivotu.I jos jedna stvar u vezi te knjige:100% je neces nauciti c++ za 21 dan(jer je mnogo debela),ali nemoj da se uzbudjujes ,NIKO NIJE.
[3] Programski jezik C,Kernighan-Richie(po mom skromnom misljenju jedna od najboljih knjiga o C-u svih vremena).Ali pazi,prvo procitaj knjigu pod [2] pa tek ovu.
[4] Advanced UNIX programing,Marc J. Rochild
(Knjiga je malo zastarela,tako kad je procitas,nabavi neku noviju ,recimo onu pod [5] za malo hvatanja sa vremenom,ali ipak knjiga je odlicna.
[5] Advanced Linux Programing( grupa autora),prvo OBAVEZNO procitaj
[1],[2].[3],[4],pa tek onda ovo.

[5] Programski Jezik C kroz primere,Ranko Lazic(sad je Dr. Ranko Lazic,ali tada je imao oko 15 godina kad je pisao ovu knjigu,tako da bi nju mogao da procitas pre bilo koje,zato sto je vrlo lagana(ja sam naucio da programiram iz nje), ali ti to sam odluci,ti valjda sam znas sta je najbolje za tebe )

I vazna napomena: Nemoj da se uplasis od ovolikih knjiga,jer kad procitas
knjige pod ili [1] ili [2] ili [5] moci ces sve ostale da citas tako sto ces ih samo prelistavati( ionako se vecina stvari u tim knjigama samo ponavlja)

Zato ,SAMO NAPRED!












[ ivanorum @ 06.12.2004. 13:49 ] @
Vidim da malo skrecem sa programskog jeyika, ali da li neko zna sa koje adrese mogu da skinem neko uputstvo za koriscenje Paskala... Za sad sam upoznat samo sa nejelementarnijim osnovama, a pravio sam i neke jednostavnije programe- rješavanje kvadratnih jednačina za sve vrijednosti koeficjenata uz a,b,c ( i kad je diskriminanta=0); Međutim želio bih da napredujem dalje, a literatura je poskupa!
[ masetrt @ 06.12.2004. 14:15 ] @
Knjige u PDF formatu najlakse mozes naci pretrazivanjem pomocu nekog p2p programa, kao eMule , eDonkey , kazaa ili nekog bit torrent sajta. Takodje mozes uz pomoc google-a naci puno totrijala za oblasti koje te zanimaju.

Pogledaj
http://www.thefreecountry.com/documentation/onlinepascal.shtml
[ NeznamTkoSam @ 07.12.2004. 20:04 ] @
Kao sto leka kaze, ni meni nije ljepse da igram igre umjesto da rjesavam logicke zadatke i matematicke zavrzlame. Doduse, meni su cak igre dosadne. Programiranje mi je puno ljepse. Ah, kakva ti je samo ljepota u programiranju, vjeruj mi!
Ajd malo on-topic hehe
Koliko moras znati matematiku, ovisi o tome sto zelis programirati. Npr, za 3D programiranje moras znati puno (osobito geometrija). Ako si dobar matematicar, ne brini.
DA BI BIO DOBAR PROGRAMER NE MORAS BITI EINSTEIN.
btw, ne kaze se program C++, nego programski jezik C++
Poz! Uzmi neki programski jezik i deri! Sretno!
[ logicom @ 17.09.2007. 01:41 ] @
Ako mislis na puko kodiranje dovoljno je da poznajes programski jezik, onda dodjes ko sekretarica koja prekucava neciju razradjenu ideju. Ako pak mislis na dizajniranje programa - programiranje, tj analiticko resavanje razlicitih skupova problema
bez primene matematike neces moci ni da pristupis resavanju. E ima tu i gotovih resenja, pa onda kao djak prepisivac celog zivota bivas los programer, tj. kad te neko pita sta si napisao a ti ne umes ni da prokomentarises... Dakle Matematika I na tehnickim fakultetima da se poznaje u po noci...
Kad bi ti rekao drugacije bilo bi to utesno i neiskreno. U zavisnosti od tvog poznavanja matematike, bices u stanju da srazmerno optimizujes funkcije, pa ce se i tvoji programi brze izvrsavati i biti manje zahtevni... Naravno u velikoj meri zavisi i koliko je covek intiligentan tj. dosetljiv, mislim da cika Bily nije ponajbolji sa matisom a vidi koliko para ima, sad je presao jos i u humanitarce :) Pa neka mu neko kaze da je los programer :)
Pozdrav.