[ Nebojsa Milanovic @ 19.09.2009. 22:54 ] @
Upravo sam obavešten da mi je RTS ukrao fotografiju.

Evo je:

http://rts.rs/page/sport/sr/st...i+Toki%C4%87+u+polufinalu.html

Fotografija je stara dve i po godine i skinuta je, ni manje ni više, nego sa ES-a, i to odavde:

http://www.elitesecurity.org/t...-Nabavka-molim-pomoc-ili-savet

Da li je neko pobliže zna o postupku u ovakvim slučajevima?

[ Zoran Rodic @ 19.09.2009. 23:18 ] @
Pa pazi, nema tu sad puno solucija

1. Kontaktiraš ih lično, obavestiš ih o narušavanju autorskih prava i vidiš da nekako izdejstvuješ neku naknadu bez uplitanja advokata i suda
2. Isto to, ali sa advokatom
3. Kreneš odmah đonom i pustiš advokata na njih. Na kraju će oni platiti troškove suđenja i tebi neku naknadu, a sad koliku ... ko to zna, a još manje kada

E sad, plaćanje advokata iz tačke 2 jeste trošak ... pa možda bude i veći nego nadoknada ...

Generalno, ne bi trebalo da o-ć-u-t-i-š ... e sad kako dalje ...pojma nemam ... Srbija ovo ... nisi prvi sigurno :(
[ Nebojsa Milanovic @ 19.09.2009. 23:27 ] @
Prvi korak je već urađen, drugi korak ih čeka.... videćemo.
[ Zarko Silic @ 20.09.2009. 00:34 ] @
Nema nista od toga. Fotografiju ce odmah skloniti i pojo vuk magarca.
[ Srđan Pavlović @ 20.09.2009. 00:44 ] @
Ovu? ;)



http://www.elitesecurity.org/t255848-0#1540908
[ stressbuster @ 20.09.2009. 00:57 ] @
Puno srece u isterivanju pravde!

Nadam se da ces dobiti neku paru od njih...
[ Bojan Basic @ 20.09.2009. 01:07 ] @
Nisi prvi: http://blog.urosevic.net/2009/04/16/1514/i-bogati-kradu/.
[ Srđan Pavlović @ 20.09.2009. 01:43 ] @
Najbitnije je da bude poslednji.
[ Ivand @ 20.09.2009. 13:35 ] @
Prijavi na http://kradimamu.com/

Zasto bi sklanjali fotku, neka samo plate posteno pravo za koriscenje... i to je to...

Evo i linka:
http://kradimamu.com/lopovi/Radio-televizija-Srbije-i34.sr.html

[Ovu poruku je menjao Ivand dana 20.09.2009. u 16:26 GMT+1]
[ Stefano @ 20.09.2009. 16:38 ] @
Na mom sajtu su jednom clanu ukrali fotografiju pijavice koju je fotkao dok je bio na letovanju i to je bio u pitanju B92...
Nebojsa, nadam se da ces nas obavestiti sta je na kraju bilo...
[ Majstor_Pućko @ 20.09.2009. 16:44 ] @
Moja prognoza je da nece videti ni dinara. Sve ce biti u stilu pojeo vuk magarca.
[ Srđan Pavlović @ 20.09.2009. 18:31 ] @
Predlazem da se tema preimenuje u "Ukradene fotografije" i TOP-uje.
Ocigledno se ovo desava ne tako retko...
[ Ivand @ 20.09.2009. 21:36 ] @
A samo je malo vise od mesec dana proslo od http://www.elitesecurity.org/t...tra-policije-krade-fotografije
slucaja.

[ Srđan Pavlović @ 21.09.2009. 14:25 ] @
Nebojsina slika jos uredno stoji na RTS-u ;)
[ BiiigMuzzy @ 22.09.2009. 08:13 ] @
Nebojsa, obavestavaj nas o toku dogadjaja. Da i mi ostali znamo kako to ide u tom slucaju.

Srecno!

Pozdrav!

[ beske @ 22.09.2009. 08:38 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Predlazem da se tema preimenuje u "Ukradene fotografije" i TOP-uje...


I to pod OBAVEZNO...

Nebojsa nije prvi, a sigurno (na zalost) ni poslednji kome se ovo moze desiti, i bilo bi lepo imati TOP temu u kojoj bi sve kolege koje se suoce sa ovakvim problemom uvek i na jednom mestu mogle procitati tudja iskustva, potraziti savete, i naci pomoc u resavanja istih. Ovakva bahatost javnih institucija i njihov odnos prema pojedincu (moze biti svako od nas) i njegovom kreativno-autorskom delu i svojini zasluzuje i svaku osudu, ali i materijalno obestecenje.

Pozz

...i puno srece Nebojsa.
[ websurfer @ 22.09.2009. 08:43 ] @
Pa posle placaj TV pretlatu ovima sto ti kradu fotografije...
[ Backy @ 22.09.2009. 09:10 ] @
pa to i ne mora da bude tako loše... da sam ja na Nebojšinom mestu, predložio bih im vansudsko poravnanje... nek zadrže fotku, a za uzvrat nek me oslobode pretplate na 10 godina :D
[ websurfer @ 22.09.2009. 11:02 ] @
Sto je najzesce RTS ce mozda da uputi tuzbu polovini ukupnog broja domacinstava u Srbiji zbog pretplate a RTS-u nista nece da se desi zbog kradje intelektualne svojine.
[ bytefx192 @ 22.09.2009. 11:53 ] @
A jel mozes da ih tuzis, ovo ono.... Da izvuces neku kintu xD
[ Ivand @ 22.09.2009. 12:27 ] @
To sigurno nije jedini slucaj da RTS na taj nacin dolazi do fotografija za svoj sajt. Cak nije ni prvi u kojem su uhvaceni redheaded - na delu!
http://blog.urosevic.net/2009/04/16/1514/i-bogati-kradu/
[ bytefx192 @ 22.09.2009. 16:01 ] @
@Bojan je vec diskutovao tu kradju :)))

Necuveno..... Pa oni misle da ce neko sad da kaze: "Wow, ljudi, moja fotka izasla na RTS :P "

zz
[ Nikola Dasic @ 24.09.2009. 02:36 ] @
I ako je tema u TOP!

Proveri onog advokata, kog hvale na DZ.
[ Predrag Supurovic @ 02.10.2009. 09:07 ] @
Evo i mene su opet pokrali. Sajt Bašta Balkana je ilustrovao jedan svoj članak mojom fotografijom užičkog Starog grada bez mog znanja, a time i bez moje dozvole.



Zanimljiv je komentar vlasnika sajta Bašta Balkana na mom blogu: "nemamo vremena da za svaku sliku sa interneta tražimo saglasnost"
[ Zoran Rodic @ 02.10.2009. 09:49 ] @
Peđa, tebi u futeru piše

Citat:
Copyright © 2009 Peđa Supurović, beležnica - All Rights Reserved
Mesto porekla ovog bloga je Užice, Srbija (Serbia)
Dozvoljeno je navođenje kratkih odlomaka i linkovanje na članke.
Prilikom upotrebe odlomka članka obavezno je navesti ime autora i staviti vezu ka članku iz koga je navod preuzet.
WordPress · Wordpress Themes · Premium Wordpress Themes


Generalno, uzeli su fotografiju tretirajući je kao članak, a usput su konstatovali da si dobroćudan i voljan da dopustiš preuzimanje.
Naveli su autora i izvor fotografije, na sasvim OK način bez da su ti editovali fotografiju ... što su ti čini mi se ranije radili.

Možda da izmeniš sadržaj?

Evo, kako je kod mene:

Citat:
Sva prava su zadržana. Ni jedna fotografija kao ni jedan tekst se ne sme reprodukovati, ni u kom obliku, bez moje dozvole.
[ Predrag Supurovic @ 02.10.2009. 09:56 ] @
Ta kopirajt poruka stoji na mom blogu, ali fotografija nije sa bloga. Pa cak i na blogu jasno stoji, mogu ce citirati odlomci clanaka, a ne preuzimati fotografije.

Potpisali me nisu, posto to sto su stavili u ALT tag nije potpis. Po zakonu potpis mora da stoji na vidljivom mestu, a moze drugacije uz saglasnost autora. Cak i da su tretirali fotografiju kao "odlomak clanka" (mada je to nemoguce jer ta fotografija nije na blogu), onda je valjda trebalo da ispostuju i zahtev da se postavi link ka izvoru?

No, nije poenta u potpisu, nego u kradji fotografije. Kada se dobije dozvola za koriscenje fotografije, lako je za potpis.

[ qwerty @ 02.10.2009. 23:51 ] @
na nekim drugim sajtovima sam procitao da advokat Dušan Stojković ima veliko iskustvo u zastupanju fotografa. Kazu da nije izgubio dosad nijedan slučaj i sve lopuže je pošteno ''odrao''.
U slučaju veštačenja u Srbiji to radi ULUPUDS, fotografska sekcija i nema šanse da se izvuku.

Telefon advokata Dušana Stojkovića je: 063 / 347 560.

Mene su inace pokrali pre neki dan i od moje fotke napravili montazu.
Moja fotka je: http://www.balkanphotocontest.com/data/gallery1/103437/204625.jpg
Montaza je: http://www.e-novine.com/index.php?news=30490

U prvi mah sam se iznervirao jer su mogli samo da me pitaju i dao bih je bez problema. Ali posto se radi o komentaru Pere Lukovica, oprastam...
[ Zarko Silic @ 03.10.2009. 00:13 ] @
Ako fotografija nije upotrebljena u komercijalno-marketitinske svrhe, ili ako ne postoji nikakva materijalna dobit, tesko se bilo sta moze postici sudskim putem, ma koliko dobar bio advokat.
[ qwerty @ 03.10.2009. 07:15 ] @
ne znam, verovatno si u pravu, nisam se do sada sudio ni sa kim i verovatno se ne bih ni sudio. Ko ima zivaca i para za nesto sto bi trajalo mesecima i godinama. Na tuzbu bi se verovatno odlucio kada bih video svoju sliku na nekim razglednicama, majicama, soljama, na necemu sto se prodaje i uzima lova, a da ja ni L od te love ne vidim.
[ ||NeX|| @ 22.10.2009. 11:50 ] @
Promjenili su sliku koliko ja vidim.
Eh da, koristite ovaj odličan tool da vam prati tekst i sliku:
http://www.tynt.com/
[ Ivand @ 02.11.2009. 13:20 ] @
Evo i novih slucajeva:

Sajt www.moje-grne.com je opet na meti lopova, ovog puta u pitanju je domaci magazin BlicZena
http://zena.blic.rs/recepti/Ri...1/Oslic_sa_krompirom_i_susamom

Poruka autorke fotografije na sajtu BlicZene
Citat:
Kako vas više nije sramota da mi kradete fotografije sa bloga? I ova slika je lično moje vlasništvo i uzeta je odavde http://moje-grne.com/.
Kako neko može da laže i preporučuje nešto što očigledno nije pravio???
Sramota stvarno.


I bezobrazni, osioni komentar autorke teksta
Citat:
Drage moje, recept nije ukraden, lično je moj...a što se tiče slike svako stavi neku, pa eto... veliki pozdrav za sve...i nema potrebe da budete ogorčene... :)))
[ Ivand @ 02.11.2009. 13:25 ] @
Status Magazin

Ne samo sto je fotografija ukradena, vec je potpisan drugi fotograf, skandalozno!!!


"Postovani,
Drago mi je da u tako sjajnom magazinu "Status" bude objavljena jos jedna moja fotografija.Prvi put je to bilo u ovogodisnjem januarskom broju gde mi je jedan rad ("Gvozdena zavesa") uvrsten na izlozbi "Ljudi otvorenih ociju `07",a ovog puta u broju #66 sa fotografijom "Na kraju reda". S tom razlikom sto ovog puta se potkrala greska i narusena su autorska prava.Naime radovi su poslati namenski za konkurs i u propozicijama nije bilo stavke da mozete iste kasnije koristiti, tu prvenstveno mislim na one koje nisu izabrane na ziriranju. Da stvar bude gora, niti sam obavesten o objavljivanju niti sam potpisan ispod fotografije. Radi se o fotografiji u tekstu "Cenzura sa tekucih racuna" autorke Silvane Selkic a autor fotografije je Imre Szabo,bar sam to video u sadrzaju broja na sajtu.
Vas magazin izuzetno cenim ali ga ne citam redovno.Razlog je losa distribucija u Jagodini, jedva sam nasao i januarski broj sa dodatkom "Status +" sa fotografijama.Upravo ovih dana rekoh supruzi kako mi nedostaje "Status" i da obavezno gleda da li se negde pojavljuje i da ga kupi.Iz tog razloga sam i potrazio stranicu na Internetu.Sad bih da aktivnije pojurim i ovaj broj, jer bih da ga imam u arhivi. Moj utisak je da vecina ljudi u mom gradu nije ni cula za magazin "Status" (ali vecina zna za glavni kafic "Status" stacioniran pored ovdasnjeg Kulturnog centra). Doduse kakve tekstove objavljujete mozda je i to razlog.Meni se najvise dopada sto ne mogu da ga procitam u dahu,jer posle svakog teksta moram da ga dodatno sazvacem.A i fotografija ima divnih.
Ocekujem da u prvom sledecem broju magazina objavite ispravku,da ponovo stavite fotografiju (a ne samo da je pomenete) i dodate moje ime kao autora sa zvanjem u Foto savezu Srbije.Posto bih i do tog broja verovatno teze dosao,mogli biste da mi posaljete taj primerak o vasem trosku.A kad vec pominjem trosak bilo bi u redu da dobijem i autorski honorar.Pretpostavljam da ne trazim previse.Nije mi prijatno da vam se obracam ovim povodom niti zelim da narusim ugled magazinu niti uredniku fotografije.
Mijat Milanovic, FA2 FSS



Ubrzo pristize odgovor:

"Postovani gospodine Milanovicu,
Glavni urednik mi je prosledio Vas mejl i prvo bih da se zahvalim za komplimente, a odmah i da Vam odgovorim zbog vasih zamerki. Mislim da bi trebalo da jos jednom pogledate Vasu objavljenu fotografiju (koja je po mom skromnom misljenju odlicna i upravo odgovarajuca za pisanije o medijima!) i videcete da je u donjem levom uglu navedeno da ste Vi autor fotografije. Naravno, za to Vam pripada i odgovarajuci honorarcic! A sto se tice, obavestavanja, to nisam ucinio zbog letnjih "razilazenja" iz redakcije, ali bih to svakako ucinio po odredjivanju honorara koje bi trebalo da usledi upravo ovih dana...
A to sto je u zbirnom naslovu napisano moje ime, da je vecina fotografija bila Vasa, onda bi ono bilo tamo!
Prema tome, ostaje nam jos jedini "greh" Vase zvanje u FSS, a to nikada ne navodimo (da to cinimo verovatno bih redjao onda i svoje titule!).
S postovanjem
Imre Szabó,
Urednik fotografije
--
MAGAZIN STATUS
VRANJSKA 21, BEOGRAD
011.24.14.211
[email protected]".

Moram da napomenem da jos uvek nisam video stampano izdanje koje sam narucio od prijateljice da mi nabavi u Beogradu. I tako nakon ribanja od strane glavnog urednika i vlasnika magazina, urednik fotografije umesto da bude miran, nakon prve recenice krece da bude osion. Nije mi padalo na pamet da ga udostojim jos jednim pismom, pomislio sam u jednom trenutku da prosledim vlasniku magazina e-mail koji sam dobio od Szaba i da pitam da li se na takav nacin odgovara ostecenoj strani ali sam odustao jer sta imam od toga. Rekoh sebi da sacekam stampano izdanje pa cu videti sta cu dalje. Da vam samo kazem da od tog Szabovog odgovora vise me nikada niko nije kontaktirao iz magazina."Honorarcic" je ostao slovo na monitoru verovatno zbog nastavka "razimoilazenja"...moje tako visoko zvanje, pardon "titula", mi nije prosla iako mi je to zivotni san...


Link na temu na forumu FotoSaveza Srbije
http://fotosavezsrbije.mybb3.org/zastita-autorskih-prava-t4.html
[ Ivand @ 02.11.2009. 13:37 ] @
Fotografija ukradena sa http://www.aerodromturs.rs/sit...tegory&id=15&Itemid=28

Citat:
Ukradena fotografija. Na fotografiji je ulaz u turističku agenciju Aerodromturs-a u centru Niša. Fotografiju je snimio direktor preduzeća koji je juče obavestio kompaniju B2B INTERACTIVE LLC preko kontakt forme (jer mail nemaju nigde na sajtu) da skinu fotografiju. Prošlo je više od 24 sata, a (sada već mogu slobodno da kažem) lopovi se nisu odazvali niti skinuli fotografiju. Pored svega, fotografija je bezobrazno postavljena uz naslov koji može pogrešno da se protumači.


Link na tekst sa ukradenom fotografijom http://www.autobrief.com/conte...ijama-preti-katanac-na-vratima

Slucaj na http://kradimamu.com/lopovi/B2B-INTERACTIVE-LLC-i41.sr.html
[ dejantasic @ 21.12.2009. 10:30 ] @
Citat:
zarsilic: Ako fotografija nije upotrebljena u komercijalno-marketitinske svrhe, ili ako ne postoji nikakva materijalna dobit, tesko se bilo sta moze postici sudskim putem, ma koliko dobar bio advokat.


Ovde strasno gresis, svaka fotografija je vlasnistvo autora i ne moze NI ZA STA da se upotrebi bez odobrenja autora.

Nije mi jasno zasto ljudi ne tuze bilo koga ko je nezakonito upotrebio njihovu fotografiju. Nazalost, jedini nacin da se edukuju ljudi u ovoj zemlji je preko dzepa...

Citam ovaj post gde je na sajtu "Blic Zena" ukradena fotografija sa sajta "Moje Grne". Pa iza tog casopisa stoji nemacka Ringier kompanija kojoj bi neko u Nemackoj uzeo ozbiljne pare da tako nesto urade. I oni to znaju dobro. Dakle advokata pod misku pa na sud. :)
[ Zarko Silic @ 21.12.2009. 21:27 ] @
Citat:
dejantasic

Nije mi jasno zasto ljudi ne tuze bilo koga ko je nezakonito upotrebio njihovu fotografiju.


Zato sto je ishod poznat. Nemoguce je ostvariti pravo na materijalno obestecenje ako predmetna fotografija nije upotrebljena u komercijalne svrhe; kao sto sam i naveo u svom prethodnom postu.

[ BBS @ 22.12.2009. 00:28 ] @
Ovde se neke stvari mesaju koje nebi smele.

Za svaku fotografiju neophodno postovati licencu pod kojom je objavljena fotografija kao i navesti ime autora ili mesta odakle je preeuzeta. Ovo moze biti i promenjeno pod uslovom da postoji dogovor izmedju autora-vlasnika forografije i onoga ko fotografiu publikuje, npr. ako fotograf proda pravo na objavljivanje fotografije i odustane od insistiranja na njegovom potpisu ispod, ili ako radi za neku agenciju i sl. U svakom slucaju postovanje autorskih prava je zakon i tacka.

Gde je ovde problem?

Mnogi ne znaju ili to namerno rade tako da svoja dela objavljuju pod odredjenim licencama a potom kukumavcu da im je delo "UKRADENO". Neki izgleda celokupnu svoju zabavu svode na pisanje blogova o tome kako su pokradeni. Drugi pak objave svoje delo-fotografije pod CC a kad neko objavi njihov rad pod tom licencom onda odmah napadi tipa vi ste mi ukrali i slicno sa silnim uvredama onog ko je delo i objavio pod autorovom licencom. Onda dodju neki treci pa t o prenesu na forum neverovatno tendenciozno i primitivizam i prostakluk nazivaju postovanjem autorskih prava i slicno. Ovakvih primera je dosta pa nazalost cak i ovde.

[ dejantasic @ 22.12.2009. 00:46 ] @
Citat:
zarsilic: Zato sto je ishod poznat. Nemoguce je ostvariti pravo na materijalno obestecenje ako predmetna fotografija nije upotrebljena u komercijalne svrhe; kao sto sam i naveo u svom prethodnom postu.


Evo delova iz Zakona o autorskim i srodnim pravima (gde spadaju i prava nad fotografijama)

----------

4.1.2. Pravo na naznacenje imena

Clan 15.

(1) Autor ima iskljucivo pravo da njegovo ime, pseudonim ili znak budu naznaceni na svakom primerku dela, odnosno navedeni prilikom svakog javnog saopstavanja dela, izuzev ako je to, s obzirom na konkretni oblik javnog saopstavanja dela, tehnicki nemoguce ili necelishodno.


4.1.3. Pravo objavljivanja

Clan 16.

(1) Autor ima iskljucivo pravo da objavi svoje delo i da odredi nacin na koji ce se ono objaviti.


---------

6. ZASTITA AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA

Clan 177.

(1) ......
(2) Autor, odnosno interpretator ima pravo na tuzbu za naknadu neimovinske stete zbog povrede svojih moralnih prava


---------


Clan 189.

(1) Kaznice se za prekrsaj novcanom kaznom privredno drustvo, odnosno preduzece ili dr. pravno lice koje:

1) bez navodjenja imena autora ili interpretatora ili pod dr. imenom u celini ili delimicno objavi, izvede, predstavi, prenese izvodjenje ili predstavljanje ili emituje tudje autorsko delo ili iskoristi tudju interpretaciju ( cl. 15 i 112 st. 1. tac. 2)


---------

Dakle, autor ima sva prava nad svojim delom i postoje razni nacini nadoknade. Ali ovde cak nije ni o tome rec. Ovde je svar u tome da oni mogu da plate kaznu drzavi zato sto krse zakon i to je bitno. Da bi prestali to da rade.
[ doktor_igor @ 11.01.2010. 21:01 ] @
i meni je najjaci utisak stvar oko recepta i blica.. pogotovo stav autorke, kao "nista nije bilo, oladite" i jos su ovi sto traze prava dobili negativne bodove, a oni sto ih krse pozitivne..stvarno neverovatno

dakle, tuzite se pod obavezno, posto ce nastaviti i dalje da kradu
[ cozmo_im @ 17.05.2010. 20:07 ] @
http://www.wayout.rs/tunis/yas...ammamet/hotel-sandra-club.html



Postavili su moju fotku:



U sustini ja bih trazio da me potpisu samo (al besplatno letovanje bi bilo najbolja opcija - naravno, salim se)...

Dal da ih kontaktiram da me potpisu, stoji njihov watermark iako je fotka - moja.
[ BiiigMuzzy @ 17.05.2010. 20:21 ] @
Niti su mi platili opremu, niti su me angazovali, niti su mi platili taj odmor - sve je to moj trosak. Zato bih ih kontaktirao u svakom slucaju. Recimo da bih isto trazio kao i ti (sa sve letovanjem ).

Pozdrav!

[ Zarko Silic @ 18.05.2010. 01:07 ] @
Citat:
cozmo_im: Dal da ih kontaktiram da me potpisu, stoji njihov watermark iako je fotka - moja.


Trazi potpis i letovanje.

Za uzvrat ponudi im jos koju fotku.

To bi bilo posteno.

P.S. Nemoj preko meila. Idi licno i trazi susret za gazdom, ali nemoj prethodno nagovestavati temu razgovora.

Ima dosta elemenata zbog kojih bi bilo pametno sa njihove strane da ti izadju u susret. Naravno, "neka te posalju" na drugu destinaciju posto si ovde vec bio; jelda.
[ 3way @ 18.05.2010. 01:24 ] @
Citat:
zarsilic:
P.S. Nemoj preko meila. Idi licno i trazi susret za gazdom, ali nemoj prethodno nagovestavati temu razgovora.


A gazda jedva ceka da te primi...
Mada, preko maila i jeste trulo...i ja sam se tako zaje*o...pa na kraju odusto...

Citat:
zarsilic:Ima dosta elemenata zbog kojih bi bilo pametno sa njihove strane da ti izadju u susret. Naravno, "neka te posalju" na drugu destinaciju posto si ovde vec bio; jelda.


Ne da ima dosta, nego ima SVE :) Znaci, kad ti neko stavi fotku na takav sajt, a da te ne pita, taj je krao. I zdravo...Novinske kuce uglavnom to znaju, pa pristaju na obestecenje bez suda, a kako stoje stvari sa sajtovima, e to vec zavisi od ekipe koja vodi taj sajt...
[ Predrag Supurovic @ 18.05.2010. 12:48 ] @
Moze i imejlom sve da se zavrsi. Nedavno sam ja tako naisao u jednim novinama na svoju fotografiju, poslao imejl redakciji i platili su za upotrebu te fotografije.

Evo detalja: http://pedja.supurovic.net/eto...-ishod-krsenja-autorskih-prava
[ Zoran Rodic @ 22.05.2010. 12:31 ] @


Ček, nisi nam otkrio koja je suma završila posao.
Čisto, okvirno da znamo ako se neko od nas nadje u sličnoj situaciji.
[ cozmo_im @ 12.06.2010. 12:03 ] @
Evo situacije s mojom slikom.

Nakon slanja e-maila, pa pisma nakom 15 dana od slanja e-maila, upalilo je slanjem faksa.

Zvali su u roku od odma. Medjutim, naravno jako su drski, bezobrazni i ta "sluzbenica" koja me zvala rekla je nesto u fazonu "A sto vi nas smarate".

Ja sam sacekao da ona zavrsi svoje predavanje pa sam joj rekao da oni izgleda ne razumeju da je problem kradje autorskih prava vrlo ozbiljna stvar koja moze puno da ih kosta na sudu jer fotografiju koriste u komercijalne svrhe. Onda je krenula da vrda kako su oni to uzeli (slike) od njihovog sub-agenta iz Poljske (a preko fotke ogroman watermark Wayout agencije ahahaha) i jos pise da skidanje slika s njihovog sajta podleze zakonu o autorskim pravima, pa sam joj rekao da mene ne zanima odakle im slika vec me zanima sta cemo da radimo s kradjom fotografije. Onda je besno rekla "Pa nismo vam usli u stan i ukrali disk".

Ahahahahah... "A vi ste od nas skinuli tu sliku pa sad podmecete kao da je vasa"....

Auuu.... ahahahaha... reko zeno znas li sta je EXIF... onda sam joj lepo objasnio i reko da mi je kum advokat i da imam sudskog vestaka koji ce u roku od odma da dokaze da je to ta slika... i pogotovo kad sam joj procitao zakon gde je kazna 4500 evra...

E tu je zacutala i krenula da vrda, vrda, vrda da bi na kraju rekla da ce me neko zvati "Vi samo hocete pare, znam ja to".

Ne, ocu Snikers cokoladicu...

Ako me ne zovu, zovem ja njih...
[ Stefano @ 02.08.2010. 01:33 ] @
kako su bezobrazni!!!! pa trazi im sad Novu Godinu u Dubaiju u Atlantisu i plus "dzeparac" za jedan lagodan 10-dnevni odmor sa sve Novogodisnjim shoppingom za tebe i suprugu/devojku, kada se vec toliko prave pametni. Zbog takvih "neobavestenih" sam na fejsbuk page-u mog sajta detaljno objasnio sta ocekuje one koji moje fotografije preuzmu bez moje dozvole.... da ne bude posle "nismo znali i nismo vam upali u stan i uzeli disk"
[ Zarko Silic @ 19.08.2010. 06:08 ] @
Nije retko da se poneka tudja fotografija pozajmi bez ovlascenja vlasnika kao sto je na primer ova:

Original:

http://www.panoramio.com/photo/7589818


Pozajmljena:


http://cheneyonline.webs.com/

http://cheneyonline.webs.com/logo%20sajta1.jpg




Samo pri tome treba razlikovati svrhu, odnosno namenu tako pozajmljene fotografije. Treba razdvojiti usko komercijalni interes od, recimo, nekakvog javnog od opste koristi i shodno tome postupiti.
[ 3way @ 19.08.2010. 06:18 ] @
Logo sajta?
Izrada tako neceg kosta pare, a neko bi to za dzabe.
A jedinu korist od toga ima vlasnik sajta.
[ X Files @ 19.08.2010. 07:06 ] @
Ljudi barem imaj ukusua oko odabira logo-a ;) Zare, vidi sta ces dalje...
[ Predrag Supurovic @ 19.08.2010. 07:58 ] @
Citat:
zarsilic
Samo pri tome treba razlikovati svrhu, odnosno namenu tako pozajmljene fotografije. Treba razdvojiti usko komercijalni interes od, recimo, nekakvog javnog od opste koristi i shodno tome postupiti.


Krađa je krađa, a to o čemu ti pričaš ima udela samo kad se procenjuje kolika je šteta, to jest kakva je pravična nadoknada.
[ marionovisad @ 30.08.2010. 01:27 ] @
Kao prvo zelim da uputim izvinjenje, Zarku Silicu (username: zarsilic) za uzimanje (kradju) fotografije http://www.panoramio.com/photo/7589818
Moja greska je sto nisam znao da je slika autorizovana, dobio sam je na CD-u bez ikakvih informacija, te nisam ni znao izvor.

Sajt koji sam napravio, http://www.cheneyonline.webs.com je deo diplomskog rada na temu turizma, te sam se trudio da ne povredim nicija prava i naznacim izvore. Ako ste malo "prelistali" sajt, primetili ste da ispod uzete (pozajmljene) stvari stoji izvor. Maksimalno sam se trudio da povedem racuna o autorizaciji svakog dela text-a, fotografije, itd. Jos jednom se izvinjavam zbog greske i obecavam da ce slika (koju sam nazvao logom, jer se tematski uklapala na naslovnu stranu sajta) biti uklonjena. Kao sto je Zarko rekao, sajt nema nikakvog usko komercijalnog interesa, napravljen je na besplatnom nalogu radi prezentacije dela diplomskog rada i za informacije od opsteg interesa (bar se nadam).

Kao drugo, mogu da razumem da se meni kao studentu "omakne" ovako nesto, ali ne mogu da razumem da se nekome ko se bavi medijima (RTS) moze desiti ista stvar(?). Zao mi je sto se takve stvari desavaju i potpuno se slazem da autorska prava moraju da se postuju, sto je na Internetu nazalost jako tesko.

P.S. Na sajtu se nalazi jos jedna slika, koja je takodje sa tog CD-a, ne znam ko je autor, ali ce za svaki slucaj i ona biti uklonjena.
[ zorroz @ 29.12.2011. 15:27 ] @
Da malo ozivimo temu...
Link
Nije problem sto "pozajmljuju", vec sto ne potpisuju autora
[ Bančilo @ 30.12.2011. 06:41 ] @
Zorroz, jel to tvoja fotografija?

Imaš je Gde hoćeš
[ zorroz @ 30.12.2011. 06:48 ] @
^ auuuuu... no comment
[ YU2M @ 30.12.2011. 13:05 ] @
Praznik će, ne radi se, ima vremena....
Počni da pišeš fakture...

Poz i HNY svima na forumu
[ sokol @ 30.12.2011. 14:03 ] @
bančilo kako radis pretragu ?
[ Bančilo @ 30.12.2011. 18:51 ] @
Otvoris google pretragu slika u drugom tabu i prevuces fotku na polje za pretragu.
[ rdragan79 @ 30.12.2011. 22:09 ] @
Citat:
Bančilo: Otvoris google pretragu slika u drugom tabu i prevuces fotku na polje za pretragu.


hvala za ovu informaciju, do sada sam znao samo za tineye, ovo je mocnije.

Nisam ni znao da se moje fotkice koje sam uploadovao na sxc.hu nalaze svuda po netu i da ih neki koriste u komercijalne svrhe :)





[ rdragan79 @ 30.12.2011. 22:34 ] @
Jedno pitanje za kolege forumaše:

Da li je ova fotka u prometu? A da neko drugi ubira plodove mog rada, predpostavljam da me neko krade.

http://www.nipic.com/show/1/42/4042905k1c7d4726.html

[ SlobaBgd @ 30.12.2011. 23:01 ] @
Jeste!
[ Kix @ 08.06.2012. 20:46 ] @
Sta je sa ovom fotkom, slucajno sam naleteo reklo bi se da je ista. Exif nije moguce procitati.

http://www.panoramio.com/photo/40951888?tag=Vranje

I naravno kurir

http://srb.time.mk/read/20d7bf0c84/2eb6176122/index.html

Ima je i ovde
https://sites.google.com/site/tolejetest25/
Slika vodi direktno na Panoramio.
[ becks89 @ 11.05.2013. 12:19 ] @
Evo i ja nešto da napišem, pošto se aktivno bavim fotografisanjem dosta specifične oblasti pune dve godine, ako se to može nazvati fotografisanjem sa obzirom na aparat, imao sam prilike da se susretnem sa raznoraznim pokušajima krađa, međutim ono što preporučujem da se svaka fotografija pre nego što dođe na internet sadrži bilo kakvu oznaku čija je, makar u negde sitno pisalo autor taj i taj. Evo 6000 slika napravih, od kada tagujem svoje fotografije više niko nije pokušao da ukrade, samim tim jer bi krađom meni stavio reklamu jer na svakoj slici se nalazi i link ka mom sajtu i forumu,a drugo jer sam jasno naznačio da svaku fotografiju vrlo rado prosleđujem bez potpisa i u punoj veličini na zahtev, međutim nešto drugo mi se desilo, pošto tekstovi ne mogu da se zaštite, ukraden mi je ceo tekst, a fotografije su izbrisali i postavili na sajt jednog dnevnog lista, međutim da ne idem u off topic, moj savet je svoje fotografije označiti,potpisati ili na bilo koji način staviti do znanja kome pripadaju, odnosno ko je njihov autor!
[ Nebojsa Milanovic @ 24.11.2015. 21:33 ] @
Posle 6,5 godina besmislenih odugovlačenja, pokušaja skretanja, nekoliko promenjenih sudija i ko zna čega još, danas je RTS uplatio iznos od 229.000 dinara za ukradenu fotografiju kojom je otvorena ova tema.

Od toga manji deo je moj, a veći deo je otišao na troškove suđenja i advokata, ali svakako se od onoga šta je ostalo može kupiti nov kvalitetan aparat sa objektivom.

Napominjem da u ovu sumu nisu ušli troškovi RTS-a u vezi sa suđenjem, a oni iznose najmanje još dodatnih 100.000 dinara ako ne i više, tako da je RTS ova besramna, a potpuno nepotrebna krađa koštala nekoliko hiljada evra.

Sve u svemu, postoji određena satisfakcija u smislu da je krađa kažnjena, ali 6,5 godina je jako dug period koji se morao proći da bi pravda bila zadovoljena.

Pomenuću još da sam im u početku tražio određenu sumu za vansudsko poravnanje, što su oni sa indignacijom odbili, da bi na kraju platili mnogo puta više. Imao sam advokata ali on uopšte nije bitan, sve može u potpunosti bez advokata.

Drago mi je što je slika ukradena baš sa ES-a, i to iz ovog posta http://www.elitesecurity.org/p1540908, tako da je cela ova priča i određeno priznanje za sam ES.


Sve u svemu, cenite svoje radove, ne dajte lopovima da kradu, a ako ukradu, tužite ih i moraće da plate.


[ Bančilo @ 30.11.2015. 19:53 ] @
Uprkos tome što je kod nas pravda kriminalno spora drago mi je da je ipak dostižna.
Svaka čast na upornosti!
[ Lavlja_Jazbina @ 30.11.2015. 20:58 ] @
Pa cekaj,ako moze ponovo? Sta su oni ukrali?Mi ovde na esu postavljamo gomilu tudjih fotki.Ja sam ovde postavio bar 100 autorskih fotografija.Sta bi tu bilo konkretno kradja ako sam ja

postavio slike a neko ih drugi koristi.Hoces reci da su vlasnistvo ES a i da za njih mozes uzeti kintu ako se negde pojave?!

Ti onu fotografiju nisi potpisao da bi se videlo da je tvoja.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.11.2015. 21:31 ] @
Što se tiče moje upornosti, nije to bio problem, jer moj angažman u celom slučaju je bio vrlo mali. Praktično sve su radili advokati, i naravno sve fakturisali, što je na kraju i dovelo do ove, prilično velike cifre koju je RTS morao da plati za zadovoljstvo uzrokovano krađom dotične fotografije (a rekoh, ta suma je bez njihovih troškova koji su takođe vrlo veliki).

S obzirom na čistoću samog dokaznog materijala, ovaj proces je isuviše dugo trajao i zbog besmislenog odugovlačenja RTS-a, raznih skretanja i zamlaćivanja, ali i zbog menjanja sudija, štrajka advokata i drugog.

Da nije bilo toga sve bi bilo završeno ranije, što bi za RTS bilo dobro jer bi tada platili manje, ali šta je tu je. Prosto, imali su pogrešnu strategiju, i izgubili su.

Naravno, još bolje bi im bilo da su pristali na vansudsko obeštećenje (mislim da bih bio zadovoljan i sa par stotina evra), a još bolje bi im bilo da su tražili dozvolu da objave fotografiju, kada bi, uz malo pregovora i dogovora, verovatno pristao i da im je poklonim.



[ fanfon @ 01.12.2015. 07:31 ] @
Svaka cast na doslednosti da istrajes u borbi za svoje pravo. Sad bi mogao, nakon sto je presuda postala izvrsna, da objavis i podatke onog ko je ukrao sliku posto se to sigurno zna, jer je isti kostao sve one koji su placali rts pretplatu tih par hiljada eura. Cisto da se njegovo ime prenosi forumima i stavi na stub srama.
[ Nebojsa Milanovic @ 01.12.2015. 10:44 ] @
Rekao bih ko je ukrao ali ne znam (mada me i ne interesuje), a zanimiljivo da su i RTS-ovi advokati rekli da ni oni ne znaju ko je iz RTS-a ukrao fotografiju i postavio je na sajt. Govorili su da je to uradio neki neuki honorarac u noćnoj smeni, da je to on uradio "slučajno", izvinjavali se, govorili da to nije njihova politika, ali eto "desilo se" itd.

Sve te gluposti naravno nisu uticale na ishod suđenja (ali jesu na tok, jer su ga prolongirali), mada lično verujem da ni oni ne znaju ko je to ukrao, jer sama krađa je urađena toliko nevešto i glupo, da se već iz toga vidi da je to uradio neki totalni amater, verujem baš neki neuki honorarac koji je želeo da ilustruje vest, kako su i sami rekli.

Međutim, to ne menja suštinu i jasno govori o njihovoj politici da im je krađa sastavni deo posla, a osim toga, vest sa ukradenom fotografijom je iz 2009. godine, a oni su je ilustrovali fotografijom iz 2007. godine koju su ukrali, čime su, osim krađe, i svoje čitalaštvo obmanuli.

U celoj priči meni se sviđa što je dokazni postupak bio jednostavan, mada je ipak bilo potrebno platiti veštaka, i nakon što je veštak nedvosmisleno potvrdio da je fotografija moja, stvar je išla ka razrešenju.

Šteta za RTS što se nije završilo ranije, manje bi ih koštalo.
[ Shadowed @ 01.12.2015. 11:01 ] @
Najveca steta je sto ne odgovaraju pojedinci koji urade konkretnu stvar. Tek kad konkretni pocinioci odgovaraju postoji sansa da se stvrai popravljaju.
[ S A J A @ 01.12.2015. 19:27 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Šteta za RTS što se nije završilo ranije, manje bi ih koštalo.


Baš njih briga, sve to plaćaju građani. Svi smo mi platili za tu sliku :)
[ Nebojsa Milanovic @ 02.12.2015. 23:18 ] @
Mene je u celoj priči iritiralo, zapravo i poteklo na tužbu ta lakoća krađe i laži, a i potpuna navika da za šta god da im zatreba slika, oni je "skinu sa Gugla". Da, zaboravio sam da kažem su jedno 2-3 godine ponavljali da su oni moju fotografiju "skinuli sa Gugla", te oni ni ne znaju otkud se tu pojavila, a i ne ulaze u to.

Onda sam ja otišao da svedočim i rekao da fotografije ne "ispadaju" tek tako sa Gugla, nego ih je neko napravio. Tek kada sam to rekao, oni su shvatili šta su rekli, počeli da se izvinjavaju itd.

Dakle, šta oni rade: napišu neku vest (ili od nekog i to ukradu) i ključnu reč iz tog teksta "ubace u Gugl" i onda im "Gugl izbaci sliku" koju ubace u tu vest.

Kako su to uradili u mom slučaju: napisali dve rečenice za Karakaševića, "ubacili njegovo ime u Gugl", i pošto je ES vrlo dobro pozicioniran na pretraživačima, "Gugl im izbacio" moju sliku.

Evo screenshota originalne slike sa ES-a, odakle su ukrali:



...a evo i screenshota RTS-ove strane sa mojom slikom:



Dakle jasno, ali daleko od toga da je to usamljen slučaj, jer evo recimo samo još jedne, još drskije krađe od strane RTS-a:

Originalna fotografija (autor Jovan Azdejković)



Link na Internetu ka njoj:

https://www.flickr.com/photos/jovanazdejkovic/4537350205

Screenshot RTS-ove strane sa ovom ukradenom fotografijom, ovaj put su drsko čak i potpis isekli:



i tako dalje...ima puno takvih primera, naročito onda. U poslednje vreme, kada su tužbe lupile po ušima, pretpostavljam da toga ima manje, ali i ovo za šta se zna je strašno.

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 03.12.2015. u 01:17 GMT+1]