[ Milos Sreckovic @ 10.10.2009. 08:53 ] @
Treba da napunim novi server hard diskovima, pa sad vagam sta da radim.

Trenutna opcija mi je
3x320gb u RAID5 WD RE3 diskovi za podatke koji se cesto menjaju i njakaju
i
2x640gb u RAID1 WD Black serija za sistem i arhviranje podataka(podaci koji su dostupni ali se uglavnom ne koriste - arhiva, jel te :)

Na starom serveru sam do sad sam imao 3 hard-a u RAID5 (WD blue) koji su radili 5-6god i svi su pocrkali(sva sreca, jedan po jedan, pa sam stigao da ih zamenim)

Da li neko ima neko neku sugestiju za nove hardove? Znaci broj hardova raspored po raid-u i velicina je manje vise zakljucana, interesuju me modeli...
[ Binary Mind @ 10.10.2009. 13:29 ] @
Kakva vrsta servera je u pitanju? Preciziraj cemu ce sluziti server.
[ Milos Sreckovic @ 10.10.2009. 13:40 ] @
Bice podignut CentOS sa virtuelnim masinama. Sve virtuele masine ce biti na tom RAID1. Bice oko desetak razlicitih servisa za internu i spoljnu upotrebu(DNS, mail, webmail, samba, mysql..) U lokalu je oko 40 ljudi u toku radnog vremena, ali neki servisi moraju biti dostupni i spolja 24/7 (webmail, VPN, VoIP)

RAID5 ce biti iskljucivo za skladistenje trenutno aktivnih podataka koji se bas dosta cimaju u toku radnog vremena.

Valjda sam dobro objasnio...
[ ranikolahdd @ 10.10.2009. 15:39 ] @
kako si koristio WD blue 5-6 godina?
Svi diskovi koje si naveo nisu za 24/7 vec za 9-17
[ Binary Mind @ 10.10.2009. 16:03 ] @
E moj imenjace, da samo znas sta ljudi koriste kao "serverske" diskove zapanjio bi se... Kad sam radio za neke firme stavljao sam Excelstor hardove u tzv. serveske masine koje su trebale da rade 24/7, kao mail serveri, po nalogu komercijalista... naravno moje je bilo samo da sklapam i da cutim
[ yolja624 @ 10.10.2009. 16:17 ] @
@ konj
u svakom slucaju, za bilo kakav rad 24/7 treba ici sa RE3 serijom ako si se vec odlucio za WD. Pored toga mozes da uzmes u obzir diskove Seagate Barracuda serije
Znam da rjesenje nije jeftino u startu, ali najskuplje je kad izgubis podatke

@ Binary Mind
A da samo znas sta sam ja sklapao ljudima a oni to zvali "serverima"... A sve po nalogu komercijalista, jer, jelte, nije bitno sta kaze IT sektor, vec onaj koji daje lovu
Pitam se, da ne radimo za iste ljude? :P
[ Milos Sreckovic @ 10.10.2009. 17:55 ] @
Citat:
ranikolahdd: kako si koristio WD blue 5-6 godina?
Svi diskovi koje si naveo nisu za 24/7 vec za 9-17


pa ti diskovi su kupljeni tada(pre 5-6 godina, zasto - kako, nije bitno) i u zanjih 3-4 meseca su svi pocrkali..
sva sreca, pa su otkazivali jedan po jedan, pa sam ih menjao na vreme...
u ime tih i jos nekih dogadjaja, sad je odobren novi server, pa gledam sta mi je pravo resenje za diskove..

trenutno mi je najveci problem sto nigde ni ne mogu da nadjem RE3 diskove :/ cimao sam sve zive prodavnice, kazu nema na lageru, a nema ni kod uvoznika., pa ne znaju kad ce biti...

Seagate nisam nikad uzimao, a i skuplji su malo od RE3. Mada imaju vise kesa u rangu <=500GB

Sad mi RAID5 visi sa jednim RE3 i dva WD blue koja sam morao da zamenim, a nisam nasao RE3, pa bi za to ipak cekao RE3 da se pojavi, da ih ne mesam...
Eventualno se sad za taj system razmisljam mozda seagate, ako moze da se nabavi, ali bi zbog para trebalo uzeti manje, pa za arhivu nesto externo sto se gasi, jer se ona bas retko koristi...

koja komplikacija...
[ Binary Mind @ 10.10.2009. 18:20 ] @
@konj

Gledaj samo RAID Edition i enterprize level hardove za 24/7 rezim rada. Cak ni svi hardovi iz Seagate Barracuda serije ne spadaju u njih. OD Seagate-a jedino Barracuda ES.2 hardovi spadaju u enterprize level hardove koji bi nogli da piju vodu u tvom slucaju od diskova koji imaju SATA interface (ES.2 serija ima i SATA i SAS hardove).

@yolja624

Ne verujem da radimo za iste ljude, ali je cinjenica da ovde vecina radi na nacin koji sam naveo to jest ovaj: Nije vazno sta se prodaje, vec je vazno da se prodaje.
[ ranikolahdd @ 10.10.2009. 18:25 ] @
pa cudno mi je kako si koristio wd blue diskove 5-6 godina kad oni postoje u zadnjih godinu dve.
A ste se tice tih RAID edition diskova, mogu da posvedocim da imaju iste motore i iste glave kao i ostali diskovi iz serija.
Jedino im se razlikuje firmware i ponekad elektronika.
[ Binary Mind @ 10.10.2009. 19:00 ] @
Hajde sad nateraj coveka da predje na SAS ako mu se ne daju pare.
[ Milos Sreckovic @ 10.10.2009. 21:07 ] @
@ranikolahdd

moja greska, nije Blue, ali prethodnik, ali mi se cini da je isto oznaka 3200AAKS ili tako nesto...

Ja koliko sam skontao, bas ta razlika u firmware-u stedi motor i glavu da duze traju, zar ne? Iskreno, meni je ok da imaju firmware sa i bez nekih opcija i da kad na hard stave taj sa dodatnim opcijama, prodaju ga skuplje, ali mislim da nije samo u tome razlika...
I kojekakvi dodatni senzori su tu i sta ti ja znam... Nisam strucnjak, ali verujem da nisu bas samo stavili nalepnicu
"ovo je za RAID + 24/7" i lupili duplo vecu cenu...

mada, meni su ovi stari izgurali 5-6god, pa se ja sad pitam, dal se to meni posrecilo, ili bi ovi predvidjeni za 24/7 izdrzali bar 10godina?

Mada je zvanicno garancija i za RE3 i za Black po 5 godina...
[ yolja624 @ 10.10.2009. 22:36 ] @
Pretpostavljam da @ranikolahdd ima najbolje informacije o kvalitetima diskova, mada i dalje mislim da je RE3 ipak ima neke razlike naspram standarne Black ili nedaj Boze Green/Blue.
Ako nista drugo, kod serverski hdd se mora voditi racuna o mnogo faktora, a mozda najvise o termickom opterecenju koje taj drajv treba da prezivi u toku dugotrajnog neprestanog rada. I recimo da RE3 ima bolje rijeseno odvodjenje toplote - meni je to dovoljno. Sumnjam da bi WD lagao oko eventualni razlika izmedju serija uredjaja - mada nista me vise ne moze da zacudi...

@ Binary Mind
Heh, e to me natjeralo da predjem u "nezaposlene", i da pokusam u mojim godinama promjenim zanimanje
[ ranikolahdd @ 11.10.2009. 07:52 ] @
skini elektroniku, vidi koji je motor drajver.
Pogledaj kuciste videces da je isto.
Motor izgleda isto a bogami i glave. Pa sad ne znam...
Mozda ste vi u pravu. Ja mislim da je samo promenjen firmware i da je malko vise testiran , inace su isti diskovi.
[ Milos Sreckovic @ 11.10.2009. 08:00 ] @
A sta bi vi onda uzeli u ovom slucaju, RE3 ili Black?
[ newtesla @ 11.10.2009. 14:38 ] @
A da uzmeš te jeftinije, koji nisu za 24/7, i da im u firmware-u smanjiš opterećenje (acoustics management) ?

...cenim da se time drastično smanjuje habanje.

...imaš programe za to na hiren`s boot disku.
[ windows7 @ 12.10.2009. 14:37 ] @
Ne verujem da su serverski i "obični" diskovi isti, moguće da su slični, ali ovi za 24/7 su sigurno drugačije podešeni, provereni, rade u drugom režimu i verovatno složeni sa puno većom "rezervom" nego obični. Prevelike pare su tu u igri (a i mogu se naplatiti) da bi tu muljali.

2 ranikolahdd
Moguće da dva diska imaju isti kontroler motora ali i mogu raditi u potpuno različitim režimima.
[ i4004 @ 12.10.2009. 19:34 ] @
Citat:
A sta bi vi onda uzeli u ovom slucaju, RE3 ili Black?

uzmi blue, koje si imo i prije.

kod diskova i sigunosti se radi o redundanciji, a ne o marci, jer se to nikad ne može znati šta će kolko trajati...
(jedino možeš eventualno davat više love ako hoćeš veću garanciju, pa možda samo to "pravda" veće cjene za maltene(ako ne skroz) iste diskove)

ti reče da su ti ti diskovi radili 5god...pa što onda ne nastaviti tako?

recimo to ovako:
ja mislim da su 4 blue diska sigurniji nego 2 re ili black....a i mislim da će te ispast jeftinije sa 4 blue diska...
(garancija za blue je 3 god, zar ne?)

a i blue navodno ima tu "pamet" što se tiče traženja
http://www.wdc.com/en/flash/index.asp?family=intelliseek

-------------------
ja kolko znam google isto rabi jeftine diskove...samo ih ima dovoljno da to nije nikakav problem.

neki su pominjali termička opterećenja(zašravo to su pominjali skoro svi): google report o pouzdanosti hdd-ova uopće to ne priznaje, tj. nije nađena neka veza povećane temp. i crkavanja hdd-ova...
(ono što se može iščitati iz tog pdf-a je jedino veza škart-serija i neobjašnjivih crkavanja, ali google-ovci nisu pomenuli ko najviše crkava, ali moj bet bi bio maxtor...hehe...)

a kad se malo porazmisli od čega se sastoje hdd-ovi isto se ne može naći neko logičko opravdanje što bi razlika od 10-ak °c uništavala diskove...

moj disk nema nikako specijalno hlađenje i nije uopoće u provjetrenom kućištu, i radit će isto onoliko kolko će raditi većina takih diskova bilo gdje drugo...
[ ranikolahdd @ 12.10.2009. 21:02 ] @
a sta ti je drugaciji rezim?
Ne moze disk da se vrti na manje obrtaja, to je trofazni teslin motor, on se vrti pa se vrti.
[ windows7 @ 13.10.2009. 00:29 ] @
Pa recimo da puno preciznije odradi START/STOP sekvencu, da puno brže, stabilnije i tačnije vrši korekcije u svrhu konstantnog broja okretaja. Na to sam mislio spominjući drugačiji režim.
I to je u stvari servo kontrolisani DC motor i vrlo je bitno da ima preciznu "pripremu" po fazama.
[ i4004 @ 13.10.2009. 00:43 ] @
uh windows7 to ti uopće ne drži vodu....

[ ranikolahdd @ 13.10.2009. 12:35 ] @
a sta je start stop sekvenca?
Ajd start i nekako , jel si video STOP sekvenca kako radi?
Ti iskljucis napajanje a on se vrti dok ne stane , valjda je to STOP.
Nikola
[ windows7 @ 13.10.2009. 14:05 ] @
Nadam se da se nećeš uvrediti Nikola, ali ima tu još nešto osim klasičnog gašenja. Vezano za neke "kompenzacije" i slično, a sve sa ciljem da se motor radi duže i bolje. Verovatno na netu možeš naći karakteristike nekih kola od od STMa i načine njihove kontrole. A to ti u poslu koji radiš može koristiti, jer puno je lakše pokrenuti pokvareni motor kome je jedan namotaj izgoreo, ako fazu prvo malo pomeriš pa onda pokreneš motor sa preostala dva.
Da dalje ne idemo u u teoriju i ne gnjvimo ljude ovde, dalje može na PM.
[ ranikolahdd @ 13.10.2009. 15:05 ] @
ma necu da se ljutim, samo ti kazem da su isti motori i isti delovi.
Ti veruj ako hoces. Elektronika je bar jeftina pravili bi oni bolje da mogu. Kazem ti razlika je firmwareu i procesu kontrole,
ostalo je isto.
Pozz
[ Binary Mind @ 13.10.2009. 15:30 ] @
E sad kad je postalo interesantno pozivas imenjaka da diskutujete na private...


A sto se tice jeftinih diskova i RAID nizova sa redundantnoscu podataka, to je na pokretacu teme da odluci sta ce da radi. Sto se tice mene, radio sam i sa pravim brandname serverima sa enterprize level storage resenjima (SCSI i u skorije vreme SAS), sklapao sam iste po Intelovim preporukama posto sam radio po firmama koje su bile Intelovi partneri u smislu integracije njihovog hardvera (procesori [sve vrste ukljucujuci i serverske Xeon-e], OEM maticne ploce ukljucujuci i serverske multi CPU EATX i ostalo) i sa sklopljenim kantama sastavljenim od jeftinog mainstream hardvera + eventualno neki dedicated RAID kontroler, koje su pojedinci nazivali serverima pa mi je ova prica pomalo otrcana.

Drzacu se teme i zahteva pokretaca teme. Znaci covek je trazio 24/7 resenje za pouzdan rad bez trzavica i navedena su mu jeftinija resenja u toj kategoriji. Znaci nisam predlozio SAS jer je skupo a vidim da pokretac teme pominje SATA diskove. Seagate ima SATA hard diskove koji su sertifikovani za RAID i serverske sisteme (neki modeli iz Barracuda ES.2 serije), WD ima SATA hardove sertifikovane za RAID i serverske sisteme (sad su aktuelni RE3 i RE4 hardovi), svi znamo ponudu jeftinijih diskova oba proizvodjaca, pokretac teme zna sta mu je do sad radilo posao i kako pa neka se sam odluci... Mi ovako samo mozemo da ga jos vise zbunimo ako vec i nismo sa obzirom da se vise ne javlja.
[ ranikolahdd @ 13.10.2009. 18:08 ] @
samo si zaboravio imanjache da dodas da su to RAID a ne Enterprise editions.
Samo to hocu da kazem.
[ Binary Mind @ 13.10.2009. 18:28 ] @
Seagate i Western Digital svoje RAID certified hard diskove svrstavju u Enterprize resenja na svojim sajtovima. Pored toga pomenuo sam da su Barracuda ES.2 i WD RE3 i RE4 hardovi sertifikovani za RAID zar ne?
[ ranikolahdd @ 13.10.2009. 20:11 ] @
za Raid da ali ne za 24/7
[ Binary Mind @ 13.10.2009. 20:54 ] @
Ok.
[ i4004 @ 13.10.2009. 23:05 ] @
Citat:
E sad kad je postalo interesantno pozivas imenjaka da diskutujete na private...

sa stanovišta čiste elektronike, a i gledanja na sistem u cjelini, ovo što win7 govori je više smješno nego interesantno....

sugestija da jedni diskovi imaju ravnomjerniju brzinu vrtnje, i da to im produžava vijek trajanja...ma....tu se uopće ne redi o tome...
taj motor neće trajat ako se pogodi serija falših ležajeva ili sl.

nadalje, da su ovo dc motori, zavisi kako tumačiš...
iako se servo čip koji upravlja njime napaja istosmjernom strujom, motor praktički radi isto kao i teslini trofazni motori...
mada daje impulsne napone...

to svakako nisu dc motori na kakve se obično pomisli...

[Ovu poruku je menjao i4004 dana 14.10.2009. u 00:16 GMT+1]
[ windows7 @ 14.10.2009. 22:48 ] @
Nisam mislio dalje čoveku "krasti" temu, ali ne razumem šta ti je ovde smešno. Upetljao si ležajeve u priču. To do sad nismo nigde ni spominjali. Ova mala polemika se u zadnjih nekoliko poruka vodila o motorima diskova, a ležajevi su posebna priča. Pogotovo kod današnjih, modernih diskova. A da okrenem tvoju logiku neće ti pomoći ni savršeni ležajevi ako krepa motor.
[ Milos Sreckovic @ 14.10.2009. 23:07 ] @
cisto da kazem, uzeo sam Seagate Baracuda ES2

hteo sam WD RE3, ali nigde nisam mogao da nadjem. Cak niko nije znao ni da mi kaze kad ce biti...
[ i4004 @ 14.10.2009. 23:51 ] @
Citat:
A da okrenem tvoju logiku neće ti pomoći ni savršeni ležajevi ako krepa motor.

mislim da su ti polifazni teslini motori jednako pouzdani kao i cjeli taj koncept(a to je poprilična pouzdanost koja više ovisi o samoj mehanici (koja se svodi na ležaj, da) nego o elektronici) i da su kvarovi motora vjerovatno najmanje zastupljeni kao uzrok crkavanja hdd-ova...
nek me ranikola ispravi ako sam u krivu.

ova priča oko regulacije brzine vrtnje: ako si rastavio ijedan hdd i pogledo malo unutra, i probo vrtit platter, to vjerovatno nikad ne bi reko...
naime platter ima neku svoju inerciju, a u kombinaciji sa tim više-faznim pogonom, koji ima i servo feedback(za preciznu regulaciju brzine), to jednostavno znači da o tome nema govora.

zato rekoh da to tvoje ne drži vodu.

ako drži, ti nam dokaži brojkama kolko se hdd-ova(od recimo 100) pokvarilo zbog električnog kvara motora, ili kolko je podataka izgubljeno jer je brzina bila neravnomjerna(baš bih volio vidit kako ćeš to dokazat...huh) ili neke dokaze slične tomu.
[ Binary Mind @ 15.10.2009. 00:04 ] @
@konj

Koje Barracuda ES.2 hardove si uzeo?
[ ranikolahdd @ 15.10.2009. 08:43 ] @
Kvarovi motora su toliko cesti da mi trenutno radimo na izradi alata za te stvari.
Toshiba ranije, Seagate 7200.10 po neki 7200.11 imaju velikih problema sa motorima ( vazi i za ES.2)
X puta smo videli da cak pukne osovina i ploche landaraju.
Evo bas juce nam je dosao 7200.8 sa kvarom motora.
[ Milos Sreckovic @ 15.10.2009. 09:09 ] @
Citat:
Binary Mind: @konj

Koje Barracuda ES.2 hardove si uzeo?



Model ST3500320NS | SATA 3Gb/s | 500 GB

to za onaj RAID5 sto sam pominjao u pocetku.
Imam jedan novi RE3 koji ce mi za sada biti usamljeni sistemski, pa kad nadjem negde jos jedan isti, onda cu da napravim RAID1...
Zapravo cu da stavim plavi da stoji tu za svaki slucaj dok ne dodje novi RE3...
[ Binary Mind @ 15.10.2009. 13:00 ] @
Citat:
ranikolahdd: Toshiba ranije, Seagate 7200.10 po neki 7200.11 imaju velikih problema sa motorima ( vazi i za ES.2)...


A gde su tu WD-ovi?

@konj

Koja verzija firmvera je na tim diskovima?
[ ranikolahdd @ 15.10.2009. 13:05 ] @
Wd-u crknu glave pre motora heheh
[ Milos Sreckovic @ 15.10.2009. 13:34 ] @
@Binary Mind

pa nisu mi jos u rukama, trebalo bi popodne da budu... cim dobijem javljam...

ja koliko sam zakljucio iz cele price, svejedno je koji disk uzmem, svi ce oni da crknu na kraju :D

lepo uzmem neke brze najjeftinije 2-3x vise nego sto mi treba, stavim ih u hotswap sedim pored i menjam :)
[ Milos Sreckovic @ 15.10.2009. 18:31 ] @
firmware je SN06
[ Binary Mind @ 15.10.2009. 19:08 ] @
Ti su OK sto se tice firmvera.
[ windows7 @ 23.10.2009. 07:53 ] @
2 i4004:

Lepo što si ti uveren da motori diskova ne "crkavaju" ali praksa drugačije govori, i to i proizvođači znaju i trude se to poboljšati. Dok sam boravio u USA radio sam u kompaniji koja je suradjivala sa WDom na izradi određenih delova programskog koda ("SA code", informacije na disku koje se prve pročitaju kod pristupa pločama) i što sam ovde napisao vezano je za iskustvo iz prve ruke.
Uopšte nemam nameru polemisati, ili ti nešta dokazivati jer ni ti svoje tvrdnje nisi uopšte dokazao.

Najbitnije da je čovek pronašao dobre diskove i nadam se da će mu godinama dobro raditi.