[ alokin_n @ 18.10.2009. 16:18 ] @
Pozdrav

Da li je dozvoljeno da neko kao fizicko lice na svom sajtu nudi usluge npr. izrade sajtova, progrmairanja, graficke neke usluge, tako nesto. Tj. da li ima pravo da nudi bilo kakve usluge kojima stice neku dobit kao fizicko lice? Negde sam cuo da nema pravo, da bi za tako nesto morao da ima registrovanu firmu i da placa porez ili sa vec. Veliki broj studenata nudi takve usluge, da li je to dozvoljeno?
[ flylord @ 18.10.2009. 16:25 ] @
apsolutno je dozvoljeno. Zato u zakonu i postoje npr ugovori o delu. Zabranjeno je jedino izbegavanje placanja poreza
[ alokin_n @ 18.10.2009. 16:31 ] @
Ne poznajem previse zakon. Mozes li mi reci samo sto se tice izbgavanje placanja poreza, da li to vazi za firme , ili i fizicko lice treba da placa neki porez?
Da li je dozvoljeo uzimati kes na ruke, odnosno da ne ide preko nekog racuna(za fizicko lice) ?
[ flylord @ 18.10.2009. 22:50 ] @
i fizicko lice mora da placa porez na zaradu koju ima. E sad, na zalost ne znam konkretne cifre da bih ti pomogao. Ali ti svaku dobit koju ostvaris moras da prijavis poreskoj sluzbi. Ako radis na ugovor o delu, onda se automatski placa porez a on je oko 70% od vrednsoti ugovora (ali tu nije samo porez, nego i doprinosi). Porez na ostalu zaradu je (opet nisam siguran) je 10%. Jeste dozvoljeno uzimanje kesha na ruke. Na primer, to je situacija sa freelacer-ima. Oni tako naplacuju usluge i rad. I normalno odes u poresku (ili bolje kod knjigovodje) i pitas kakva je procedura da platis porez, i niko te nece cacka.

Postoje delatnosti koje ne mozes da radis kao fizicko lice (npr prodaja lekova i akcizne robe). Ali programiranje nije problem
[ alokin_n @ 19.10.2009. 13:38 ] @
Hvala puno na odgovoru.