[ AstroDule @ 22.10.2009. 19:59 ] @
Poslednjih par dana sam se malo zainteresovao za Black Hat (BH) marketing, pa mi recite da li ovo može da "prevari" pretraživače i njihove algoritme.

Imam sajt rađen u php-u. Pomoću PHP funkcija mogu da dobijem IP adresu svakoga ko mi posećuje sajt (pa samim tim i crawl-eri, spider-i, i ostali).
Iz IP adrese mogu da dobijem pomoću funkcije gethostbyaddr() i ime hosta. Pošto je sajt namenjen srpskom tržištu i posećuju ga uglavnom ljudi koji se kače na net preko srpskih provajdera, mogu da napravim listu "sigurnih" posetioca, tj njihovih hostova. Pod "sigurnim" mislim da tu nisu svetski pretraživači (google prvenstveno).

Ako ja na početku php strane proverim IP adresu i zaključim da je adresa "naša", tj nije Google-ova i u zavisnosti od toga prikazujem html kod sa BH, odnosno, ako nisam siguran, izostavim BH deo, da li sam time bezbedan, tj da li mi sajt ne može doći na "crnu listu" kod Google-a?

Ovde mi se čini tankom "lista sigurnih hostova", tj da li Google (i ostali) mogu sa "našeg" hosta da vrše pregled sajta?
[ AstroDule @ 23.10.2009. 00:11 ] @
Upravo pročitah da se to zove Cloaking (http://en.wikipedia.org/wiki/Cloaking)
[ old @ 23.10.2009. 00:25 ] @
Opšte pravilo je da ako crawler-a prevariš, moraš da računaš i na eventualno "cinkarenje" od strane konkurencije.

[ vatri @ 23.10.2009. 07:32 ] @
i da mozes prevariti crawler-e (a moze sigurno) mislis da je vrijedno rizika da dobijes ban?
[ AstroDule @ 23.10.2009. 13:37 ] @
Citat:
vatri: i da mozes prevariti crawler-e (a moze sigurno) mislis da je vrijedno rizika da dobijes ban?

Naravno da je vredno rizika ako bez velikog ulaganja novca mogu nesto da zaradim.

Citat:
old: Opšte pravilo je da ako crawler-a prevariš, moraš da računaš i na eventualno "cinkarenje" od strane konkurencije.

Naravno
[ ||NeX|| @ 23.10.2009. 17:44 ] @
Standardne cloaking methode Google automatski detektuje. Opisana metoda je školska, tako da čim je primjeniš dobiti ćeš ban.
[ Sasha21 @ 04.11.2009. 23:40 ] @
ban odmah, osim ako ne izmisliš neki novi metod za koji pretraživač nezna
[ Predrag Supurovic @ 04.11.2009. 23:45 ] @
A i ovde treba da ti padne ban samo zato sto si to pitao.
[ AstroDule @ 10.11.2009. 02:02 ] @
Dovoljan mi je ban od pretrazivaca, a ne vidim razlog za ban ovde.