[ markonatom @ 04.11.2009. 14:20 ] @
Skoro sam kupio novi komp i neke stvari mi nisu jasne sto se temperatura tice. Citao sam na ovom forumu koej su optimalne temperature ali mi se neke stvari nikako ne slazu. Napisacu dole moju konfiguraciju i postavicu slike temperatura pa ako neko moze malo da pogleda.

Procesor: Amd Athlon II X2 240
Ploca: Gigabyte GA-MA785GM-US2H
Memorija: Kingston 2GB Hyperx 1066
Kuciste: LC Power 648b 420W
HDD: WD 3200 Sata i Maxtor 80GB Ata


Za pregled temperature koristim Easy Tune 6, na ovome ne mogu da vidim temperaturu HDD, pa ako neko zna neki bolji alat za prikaz temperature?





Jel moze neko da me posavetuje kako da ohladim kuciste. Imam ovo LC power i koliko vidim jedino mu odgovaraju cooleri od 80x80. Zanima me posto sam nesto citao o tome da treba da se napravi pravilno strujanje vazduha, tj. da na jednom kraju jedan cooler ubacuje a na drugom kraju cooler izbacuje vazduh. To mi nije veoma jasno, tacnije ne znam sa koje strane se cooler okrece da ubacuje a sa koje da izbacuje . Ako neko moze da pojasni malo ovo.

Hvala

[ Ha-Nocri @ 04.11.2009. 14:41 ] @
CoreTemp za procesor i HWMonitor za sve i svašta.

Što se tiče protoka vazduha, ovako treba da izgleda:


Znači, prednji vent uvlači vazduh hladeći hard diskove, a napajanje i svi dodatni ventilatori pozadi izbacuju topao vazduh. Tako se stvara dobar protok vazduha u kućištu i to je neka standardna postavka.
[ markonatom @ 04.11.2009. 15:27 ] @
Hvala, ovo mi je jako pomoglo. Sa zadnje strane imam 2 ventilatora koja cu da namestim da izbacuju vazduh, a sa prednje strane nemam ni jedan. Tako da cu jedan da postavim sa strane(gde imam otvor) koji ce da ubacuje hladan vazduh. Nadam se da je to ok.


[ C.R.E.A.M. @ 04.11.2009. 22:30 ] @
Bice to dobro, shteta shto nema mesta za napred zbog hard diskova. Dalje, to shto se menja brzina procesora je posledica ukljuchenog Cool and Quiet opcije koja obara voltazu i radni takt procesora, i to ne treba da te brine.
Ako si primetio ventilator procesora se vrti na 1800rpm, podesi na 2400rpm ako ti ne smeta buka ako postavish na max. To sto je crveno na nuli i treba da bude jer na system fan prikljuchak nisi nakachio ni jedan ventilator. Probaj pa vidi. Granica za alarm temperature procesora se podeshava u BIOS-u, u njemu mozda mozesh podesiti da ti ventilator ubrza kada dodje do 40c, a do tada da vrti na manjem broju obrtaja. Kod mene je tako ali je totalno razlichita plocha. Taj Gigabyte program Easy tune zna da zeza, po rechima korisnika, i njega slobodno izbaci iz mashine. Temperature a i ostale stvari prati sa Everestom npr.
offtopic:
Kod moje karte fan duva ka hard diskovima, jel bih valjalo da okrenem kuler na karti? Shto se tiche kucishta, jedan napred, jedan nazad i jedan na stranici.