[ enter12 @ 10.11.2009. 15:46 ] @
Poz
Nedavno sam kupio PC nov u lokalnoj firmi (instaliran Win vista 32 bit)
Graf nvdia 9600 GT
CPU 8400 core2duo 3 GHz
4 gb ram itd
Kada je tek kupljen gledao sam neku seriju(LOST) koju sam imao snimljenu na CD-u i bio sam vise nego iznenadjen kvalitetom slike ... kvalitet slike je bio kao HD neki film iako se radilo o obicnom Xvid kvalitetu.
Sada dolazi moj problem ..formatirao sam komp i nabacio win7 i BS player ,najnoviji ffdshow i nema teorije da mi je kvalitet slike kao sto je bio (ista serija) sada je mnogo vise "kockastija" nego na win vista koji je bio prije.
Znam da to nije zbog toga sto je win novi jer bolji i noviji windows treba da poboljsa situaciju.
Sada nisam toliko strucan da bih namjestio taj kvalitet slike jer ne znam odakle bih krenuo
1. Da li je problem u Codecu ili playeru i gdje se moze namjestiti problem kockaste slike.
Mozda prijedlog dobrog playera
Hvala unaprijed
[ Stranger2 @ 11.11.2009. 16:14 ] @
Pojava tih kockica na slici se zove Blocking. Filtri koji to ublazavaju se zovu Deblocking.
Ranije kada ti je slika bila lepsa je bio ukljucen deblocking a sada je iskljucen.

Najlakse ces ga dobiti ako instaliras DivX ofr Windows sa www.divx.com
Da bi se za gledanje filmova koristio divx dekoder u BS.Player-u odes u opcije, Izaberes filter management. Zatim dodas na listu prioriteta "divx decoder" i onda ce ti slika biti lepsa kada pustas u BS.Playeru.
Ako nema nekog konflikta sa drugiom codecima onda ce se koristiti i u drugim plejerima.

Do opcija divx dekodera mozes doci kroz start meni. Trebas pomeriti jedan klizac do "full deblocking" ako je slucajno iskljucen...