[ darkosos @ 27.12.2003. 08:06 ] @
Kako formatirati hard od 80GB za win?
1. NTFS ili FAT32?
2. Koliko particija?
3. Kako rasporediti PRIMARY/EXTENDED particije

Interesantno je da XP nece da formatira disk preko 32GB sa FAT32, vec nudi samo NTFS. Da bih stavio FAT32, morao sam da ga podelim pa sam uradio ovako:
25 + 25 + 26.?? (znam da nije zbir 80, ali znate vec te fore, na disku pise 82.3 a realno je 76.??).
I kakva je prava razlika izmedju primary i extended particije? Jedna sigurno mora da bude primary, ali ostale?
P.S. Ako nekog interesuje, alat za particije u XP se nalazi ovako :
ctrl panel -> performance and maintenance (i zumance :) -> administrative tools -> computer management -> disk management
[ MMX @ 27.12.2003. 08:14 ] @
Pa ne znam da li imas potrebe za particijama, ali svakako za file system preporucujem NTFS koji je mnogo pouzdaniji od FAT32. Ako vec odlucis da podelis disk, onda napravi dve jednake particije, na prvu instaliras sistem, a drugu ostavis za bekap podataka.
[ degojs @ 27.12.2003. 08:21 ] @
Ako se ne varam, na disku možeš da imaš max. 4 primarne particije. E sad, da bi se to ograničenje zaobišlo, napravi se extended particija pa "u njoj" možeš da stavljaš koliko hoćeš particija koje će se onda videti kao obične particije.

Nisam baš siguran za to gore, tako da proveri dodatno a i ja se nadam da će neko da napiše nešto više :) Inače Windows XP možeš da instaliraš na bilo koju particiju (primary ili logičku u extended) dok starije Windowse (98, 95 i MSDOS) možeš samo na primarnu i to prvu (dobro, postoji mogućnost da se ovo zaobiđe uz pomoć PM Boot Magic-a i sličnih programčića..).

Moja preporuka bi bila NTFS bez mnogo razmišljanja. FAT32 stavi na neku particiju (verovatno prvu) samo ako misliš da će ti trebati zbog starijih OS-eva koji ne podržavaju neki bolji fajl sistem. O mnogobrojnim prednostima NTFS nad FAT16/32 bilo je reči u više navrata, tako da i nema šta mnogo da se misli. Bilo bi dobro da napraviš zasebnu particiju za OS + programe i drugu za podatke. Isplati se kad dođe crni petak :)

Što se tiče odbijanja XP da formatira particiju preko 32 GB u FAT32 verovatno se radi o ograničenju broja klastera koje može da adresira pri max. veličini klastera, tako da ovo nije ništa čudno. Najbolje bi bilo da lepo nabaviš Partition Magic pa onda možeš sam da lepo biraš i veličine klastera i ostale čarolije..

Što se rasporeda tiče, obično se stavi prva primary pa onda kako hoćeš sa ostalim.
[ Milan Andjelkovic @ 27.12.2003. 09:22 ] @
U pravu si degojs za sve što si rekao.

Pogledaj temu FAT32 vs NTFS za malo više informacija o izboru fajl sistema.

Ukratko, ako ti je dovoljno jak komp i ne planiraš više od jednog OS-a, moja preporuka ti je ntfs, dve particije (jedna sistemska recimo 15-20Gb i druga storage). Možeš napraviti dve primarne ili primarnu i extended, nije naročito bitno.

[ darkosos @ 27.12.2003. 09:50 ] @
Hvala svima na odgovorima. Mislim da cu se odluciti za NTFS. Uostalom, uvek je tu format :) . Jedino smara backup pa posle instalacija ...
[ boki @ 27.12.2003. 10:35 ] @
koliko ja znam FAT32 ne podrzava particije vece od 32GB.

Razlika izmedju primary i extended je sto sa primarne moze da se boot-uje OS a sa extended ne moze.
[ BeastMaster @ 27.12.2003. 11:58 ] @
Citat:
boki:
koliko ja znam FAT32 ne podrzava particije vece od 32GB.

Kod mene je D particija (FAT32) svega 50Gb.
[ urkirena @ 27.12.2003. 12:06 ] @
particija mora da ti bude negde oko 16 gb da bi ti xp prikazao i mogućnost da je formatiraš u fat32
[ factor @ 27.12.2003. 15:06 ] @
Citat:
BeastMaster:
Kod mene je D particija (FAT32) svega 50Gb.
Koliki su ti cluster-i?
[ boki @ 27.12.2003. 18:00 ] @
ne ne ne, onda sam se ja utripovao. Najveca velicina je valjda 4TB
[ bladerunner @ 02.02.2004. 00:08 ] @
Citat:
boki:
koliko ja znam FAT32 ne podrzava particije vece od 32GB.

Razlika izmedju primary i extended je sto sa primarne moze da se boot-uje OS a sa extended ne moze.


FAT32 zaista ne podrzava particije vece od 32 GB, velicina klastera bi postala preterano velika... Ali nije mi jasno gde si cuo da se sa extended ne moze butovati sistem? Npr. ja sam neko vreme drzao linux na extended particijama, i butovao se normalno... Win2000 i Xp se bez problema dizu sa logickih diskova u extended particiji...
[ afrocuban @ 02.02.2004. 09:35 ] @
Ja uvek pravim ptri particije: na prvoj isključivo OS i programi koji ne rade kako treba ako ih ne instalirate na default rutu. Na drugoj su svi ostali programi, a treća je storage. Zašto ovako? Iz prostog razloga što kada formatiram particiju na kojoj je OS i ponovo instaliram OS, puno programa koji se nalaze na drugoj će raditi bez ponovne instalacije. Uglavnom su to sitni programčići čija vas instalacija nervira, winamp, winzip, virtualdub, EAC i drugi.

A što se FS-a tiče, nema dvoumljenja: NTFS. E, da - pagefile isključivo na treću particiju fiksne veličine, optimizacije radi.
[ bpmali @ 02.02.2004. 18:52 ] @
NTFS ili Fat 32 avisi od OS-a koji hoces da na njega instaliras.Moja preporuka ti ovo prvo sa XP.A za deljenje,moj savet ti je da delis na dve particije i to orijentaciono primarna 5 gb za os i neke programe,a ovj drugi igre,zahtevnije programe,storage...!
[ bladerunner @ 03.02.2004. 00:24 ] @
Definitivno sve zavisi od OS_a koji ces da instaliras, pogotovo ako kombinujes windows i nekin non-ms sistem (linux, bsd... ...), medjutim, ako na masinu stavljas npr, samo XP ili Win2000, onda ne bi bilo lose da ti sve particije budu NTFS.
Ovo je moje licno misljenje, jer sam iz iskustva (nazalost, licnog), zakljucio da je NTFS mnogo zilaviji od FAT32, pa samim tim mnogo bolje podnosi ostecenja podataka od FAT_a... S druge strane, FAT32 je jednostavniji i manja je verovatnoca da ces bespovratno izgubiti podatke ukoliko se igras sa zivim particijama... U svakom slucaju, moja preporuka za NT only sistem je NTFS, pouzdan je i efikasniji na velikim particijama...
[ mrkidivx @ 03.02.2004. 00:53 ] @
Kod mene je particija 68.5 GB u FAT 32.
[ pctel @ 03.02.2004. 02:31 ] @
Mogu vece FAT32 particije, ali samo ko zna da radi is komandne linije. Kako? Ima u help-u!