[ celawi @ 14.11.2009. 00:42 ] @
Procitao sam sve teme, ali nisam nasao pomoc. Naime, kupio sam WD Caviar green, 1TB, 32MB SATA300. Imam plocu Asus A7N8X-delux, u kompu 2x 120Gb ATA Maxtor. Na jednom se nalazi Win XP SP3. Kad sam stavio SATA HDD bez jumpera uopste nije hteo da pokrene win, nego samo mi izlazi
"Press <Ctrl+s> or F4 to enter Raid Utility
0 WDC WD1OEADS-00L5B1"
Jedino pokrene win kad stavim jumpere na kombinaciju 3 i 4, a to mu je "Jumper pins 3 and 4 enables PUIS(Power Up in Standbay)", ali ne prepoznaje SATA HDD nigde (Disk managment, BIOS). Jel zna neko sta da radim?
p.s. nemam floppy
[ wankel @ 14.11.2009. 08:55 ] @
Probaj da flash-ujes BIOS. Mozda da u neki drugi sata port na ploci ukljucis hard.
Da li ga prepoznaje BIOS kada radi bez dzampera? Trebalo bi.
Mozda ti promjeni primary boot device kad ga ukljucis, provjeri i to.
Ne znam da li ce da pomogne, ali mi ovo prvo pada na pamet.
p.s.
nek ti flash BIOS-a bude zadnja solucija
[ Binary Mind @ 14.11.2009. 09:48 ] @
Jumpere treba staviti na pinove 5 i 6 kod SATA2 WD hard diskova da bi se prebacili u SATA1 rezim rada. Definitivno treba flashovati BIOS na ploci jer je hard disk ogroman za tu generaciju maticnih ploca i instalirati SATA drajvere da bi hard disk bio vidljiv u Windows-u. Mozda ti pomogne ova tema gde je pokretac imao slicnih problema sa istom plocom ali drugim hard diskom i na kraju uspeo da ih resi. Procitaj sve tehnicke detalje iz prilozene teme pazljivo da ne bi bilo ponovo: "Nista mi nije pomoglo." a drugom korisniku pomoglo. Jedina razlika izmedju pokretaca prilozene teme i tebe je sto ces ti morati da jumperises hard da radi kao SATA1 i da flashujes BIOS ako ima novijih verzija.
[ celawi @ 14.11.2009. 10:27 ] @
Citat:
wankel: Probaj da flash-ujes BIOS. Mozda da u neki drugi sata port na ploci ukljucis hard.
Da li ga prepoznaje BIOS kada radi bez dzampera? Trebalo bi.
Mozda ti promjeni primary boot device kad ga ukljucis, provjeri i to.
Ne znam da li ce da pomogne, ali mi ovo prvo pada na pamet.
p.s.
nek ti flash BIOS-a bude zadnja solucija


BIOS ga uopste ne prepoznaje. Jedino mi podigne win kad stavim dzampere na 3 i 4. Kad stavim ostale kombinacije samo mi na pocetku podizanja ispise "Press <Ctrl+s> or F4 to enter Raid Utility 0 WDC WD1OEADS-00L5B1" i kad stisnem F4 ili Ctrl+s uopste ne reaguje....

Citat:
Binary Mind: Jumpere treba staviti na pinove 5 i 6 kod SATA2 WD hard diskova da bi se prebacili u SATA1 rezim rada. Definitivno treba flashovati BIOS na ploci jer je hard disk ogroman za tu generaciju maticnih ploca i instalirati SATA drajvere da bi hard disk bio vidljiv u Windows-u. Mozda ti pomogne ova tema gde je pokretac imao slicnih problema sa istom plocom ali drugim hard diskom i na kraju uspeo da ih resi. Procitaj sve tehnicke detalje iz prilozene teme pazljivo da ne bi bilo ponovo: "Nista mi nije pomoglo." a drugom korisniku pomoglo. Jedina razlika izmedju pokretaca prilozene teme i tebe je sto ces ti morati da jumperises hard da radi kao SATA1 i da flashujes BIOS ako ima novijih verzija.


Kad stavim dzamper na 5 i 6 uopste nece da podigne win. Kad podize win pise mi da je verzija BIOS-a 4.2.47...a na sajtu asusa kao verzije biosa ima "Verzija 1013", "Verzija 1012" itd. Kako da saznam koja je moja verzija?
[ ranikolahdd @ 14.11.2009. 11:02 ] @
treba da prebacis SATA kontroler sa RAID na IDE tj SATa
[ celawi @ 14.11.2009. 11:05 ] @
Citat:
ranikolahdd: treba da prebacis SATA kontroler sa RAID na IDE tj SATa


Kako da to uradim?
[ Binary Mind @ 14.11.2009. 12:28 ] @
Na toj ploci u BIOS-u nema opcije da se SATA prebaci u IDE jer spada u starije generacije maticnih ploca (Socket A) sa Silicon Image SATA kontrolerom koji nije deo plocinog chipseta, tj. nije native SATA kontroler kao na primer Intelovi native SATA kontroleri koji su deo southbridgea.

@celawi

BIOS verziju mozes saznati pomocu programa zvanog CPU-Z ili zaustavljanjem POST-a pomocu tastera Pause/Break na tastaturi (ovo drugo je bolja opcija jer CPU-Z moze da laze)...
[ ranikolahdd @ 14.11.2009. 20:23 ] @
.. ne treba SATA na IDE nego RAID na Sata. E sad ako nema nema davno sam imao tu plocu
[ wankel @ 14.11.2009. 21:48 ] @
BIOS Version:
start->all programs->Accessories->system tools->system information
pod system summary imas BIOS version/date.
cisto da ne instaliras nista.
[ celawi @ 15.11.2009. 00:49 ] @
Citat:
Binary Mind: Jumpere treba staviti na pinove 5 i 6 kod SATA2 WD hard diskova da bi se prebacili u SATA1 rezim rada. Definitivno treba flashovati BIOS na ploci jer je hard disk ogroman za tu generaciju maticnih ploca i instalirati SATA drajvere da bi hard disk bio vidljiv u Windows-u. Mozda ti pomogne ova tema gde je pokretac imao slicnih problema sa istom plocom ali drugim hard diskom i na kraju uspeo da ih resi. Procitaj sve tehnicke detalje iz prilozene teme pazljivo da ne bi bilo ponovo: "Nista mi nije pomoglo." a drugom korisniku pomoglo. Jedina razlika izmedju pokretaca prilozene teme i tebe je sto ces ti morati da jumperises hard da radi kao SATA1 i da flashujes BIOS ako ima novijih verzija.


Procitao sam ovu temu i pokusao bih sa ovim drajverima za koje si rekao da su najbolji za ovu plocu...samo ne znam kako da pokrenem instalaciju WIN, jer kad stavim jumpere na 5 i 6 nece da mi boot-uje CD. Izbaci mi poruku "Press <Ctrl+s> or F4 to enter Raid Utility 0 WDC WD1OEADS-00L5B1" i kad stisnem F4 ili Ctrl+s uopste ne reaguje....
[ i4004 @ 15.11.2009. 02:23 ] @
ne treba tebi instalacija windowsa kad ih već imaš instalirane, već da instaliraš proizvođačev (asus-ov, tj. silicon image-ov) sata driver na taj postojeći windows.

u vezi verzije bios-a, 4.2.xx je verzija sata rom-a, a 100x verzija cjelog bios-a....
1009 je zadnja, ali treba da pripaziš na verziju same matične, jer npr. piše
"A7N8X Deluxe BIOS 1009 for PCB revision 1.04, and 1.06 only"
znači nije taj bios za sve revizije ploče...ako tvoja ploča to nije, onda tražiš naniže po listi...

http://support.asus.com/downlo...X%20Deluxe&SLanguage=en-us

alat za ubacivanje bios-a ti je pod "bios utilities", a sata driver za silicon image je pod "raid".

što se tiče ubacivanja bios-a trebaš prvo pažljivo pročitat upute i držati ih se do u tančine(inače možeš zeznut matičnu da uopće ne buta)...a sata driver instalacija se svodi na isto načelo kao instalacija bilo kojeg drugog drivera na windowse...

nakon svega toga, ako i bios i driver podržavaju disk, trebalo bi da ga win vidi.
ne zaboravi ga stvait u sata1 režim kako reče binary mind.
[ lord_celtic @ 15.11.2009. 09:09 ] @
sto neskines bios utilities sa asusovog sajta
[ celawi @ 15.11.2009. 10:52 ] @
Citat:
i4004: ne treba tebi instalacija windowsa kad ih već imaš instalirane, već da instaliraš proizvođačev (asus-ov, tj. silicon image-ov) sata driver na taj postojeći windows.


...a ja sam mislio da WIN instaliram na ovaj novi SATA HDD. Da li kad jednom uradim update silikon image-a, necu imati problema prilikom sledeceg podizanja WIN? Znaci normalno cu moci da odaberem particiju koju formatiram i na koju stavljam WIN.
[ Binary Mind @ 15.11.2009. 14:28 ] @
Ocekujem da maticna po defaultu nece da prepozna kako treba hard od 1TB jer je matora i zato sam predlozio obavezni update BIOS-a koji moze ali i ne mora resiti problem dodavanja hard diskova velikih kapaciteta na tu plocu (Da se razumemo: Tu plocu je vec pojelo vreme, a hard disk je nov novcijat i velikog kapaciteta.), ali u svakom slucaju mozes da probas ono sto je predlozio i4004, a to je da otkacis novi hard, udjes u Windows i instaliras Silicon Image drajvere sa CD-a koji si dobio uz plocu ili da instalras drajvere koje si skinuo sa neta, potom da nakacis novi hard i da probas da udjes u Windows i vidis da li ce hard biti prepoznat (Naravno pre toga treba da stavis jumper na pinove 5 i 6.). Ako disk bude prepoznat u punoj velicini znaci da mozes da instaliras Windows na novi disk bez problema ali po instrukcijama iz teme koju sam prilozio.

Sto se tice pitanja: "Da li kad jednom uradim update silikon image-a, necu imati problema prilikom sledeceg podizanja WIN?" odgovor je "Ne. Svaki put kada budes podizao Windows XP na tom novom hardu ces nanovo morati da podmeces Silicon Imade SATA RAID drajvere tokom instalacije Windows XP-a na ovaj ili onaj nacin da bi nakalemio Windows na taj disk. Drajver je softver koji se instalira na hard disk kao operativni sistem. On ne funkcionise na nizem nivou od samog operativnog sistema i mora se instalirati sa opertivnim sistemom da bi sam operativni sistem prepoznao, prvo SATA kontroler na kome je SATA hard disk, pa onda i sam hard disk, pod uslovom da ga pre toga registruju SATA kontroler i BIOS maticne ploce. Isto tako jednom kad ubijes opertivni sistem ubio si i sve drajvere koji si instalirao ukljucujuci i Silicon Image drajver."

Sto se tice poruke "Press <Ctrl+s> or F4 to enter Raid Utility 0 WDC WD1OEADS-00L5B1" to ti je RAID configuration utility od Silicon Image SATA RAID kontrolera i ako blokira kad pritisnes ponudjene hotkey-eve to moze biti jos jedan pokazatelj da ploca ima problema sa tim hard diskom i da je flash BIOS-a veoma pozeljan, ali ne mora da znaci da ce isti resiti problem.

[ i4004 @ 15.11.2009. 14:33 ] @
edit/ samo jedno pojašnjenje: binary mind u svom drugom paragrafu gore (u postu iznad ovoga) govori o instalaciji win-a na taj novi 1tb disk, a ja bih preferiro opciju da se ta instalacija zaobiđe, ako se ikako može, jer je to tlaka, i nema garancije da će raditi na ovoj ploči: tj. ako ne uspije ovo sa postojećim win-om(bios+driver) onda neće ni ovo pri novoj win instalaciji...


Citat:
...a ja sam mislio da WIN instaliram na ovaj novi SATA HDD.

u tom slučaju da, treba ili F6 metoda ili integriranje drivera u sam windows instalacijski cd, ali to ti je komplicirano, kako i vidiš.
ako ti "stari" windowsi rade ok što se zezati time?


Citat:
Da li kad jednom uradim update silikon image-a, necu imati problema prilikom sledeceg podizanja WIN? Znaci normalno cu moci da odaberem particiju koju formatiram i na koju stavljam WIN.

particiju bi trebo vidjeti čim ju napraviš(npr. iz disk managmenta od win-a ili sa western digital nekim alatom koji ima na njihovu site-u), ne prije...ako sve bude hardverski radilo ok

a mislim da ti to(oće li disk bit vidljiv) ne može niko garantirati.
možeš jedino probati.
ja bih to sebi ovako

0-otkačiti taj novi 1tb disk
1-update bios-a
2-staviti taj silicon image driver u windowse
3-uštekati novi disk i probati...(naravno ne uštekavati na živo već prvo ugasiti pc..)

možeš ovaj korak 1 preskočiti pa prvo staviti driver, tako su manje šanse da ćeš zeznut sistem krivom instalacijom bios-a.
pa ako ne radi kasnije staviti novi bios.

i ako ne radi ni tako ne bih se uopće više zezo s time, već kupio "fioku" za disk i stavio ga u nju....
(nema šanse da bih zbog hdd-a ponovo instaliro windowse i mučio se sa integracijom drivera itd.)

a prije svega ovoga bih dobro pročito manual od ploče i vidio da li se može ugasiti raid, ako je uopće upaljen itd.
pokušavam skinuti manual za ploču sa asus site-a, ali to jednostavno presporo ide....ako uspijem skinut i ako vidim išta zanimljivo, javim...

edit/ evo pogledo sam manual, i ne vidim ništa što bi se ticalo tog silicon image kontrolera pored "boot other device" pod "advanced"...
ali to je ioanako po defoltu upaljeno, tako da ne vidim baš ništa korisno u bios-u...





[Ovu poruku je menjao i4004 dana 15.11.2009. u 15:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao i4004 dana 15.11.2009. u 15:48 GMT+1]
[ Binary Mind @ 15.11.2009. 14:51 ] @
Koliko se secam, na toj ploci se RAID ne moze iskljuciti preko BIOS-a, nego se ceo Silicon Image SATA RAID kontroler moze ukljucivati i iskljucivati preko jumpera na ploci sto je veoma neprakticno odradjeno po danasnjim merilima, ali tad u vreme dominacije PATA standarda, i AMD Barton procesora ta ploca je bila avion sto se tice performansi.
[ celawi @ 16.11.2009. 08:05 ] @
Citat:
i4004
2-staviti taj silicon image driver u windowse


Kako da ovo uradim. Da stavim drivere na floppy, pa da boot-ujem?

p.s. instalirao sam drivere silicon image sa cd (maticne ploce). i dobio sam neki program koji stoji u sys tray.



[Ovu poruku je menjao celawi dana 16.11.2009. u 09:32 GMT+1]
[ Binary Mind @ 16.11.2009. 11:19 ] @
Koji program? Kakav je naziv ikonice? Sad kad si to instalirao ugasi masinu i prikaci novi SATA HDD, pa ponovo upali masinu. Kad te posle POST-a pita da udjes u RAID configuration utility, zaobidji to ako je moguce, pusti da se podigne Windows (ako je moguce) i vidi da li ce i kako Windows prepoznati novi HDD... To je to u teoriji.
[ celawi @ 16.11.2009. 11:53 ] @
Citat:
Binary Mind: Koji program? Kakav je naziv ikonice? Sad kad si to instalirao ugasi masinu i prikaci novi SATA HDD, pa ponovo upali masinu. Kad te posle POST-a pita da udjes u RAID configuration utility, zaobidji to ako je moguce, pusti da se podigne Windows (ako je moguce) i vidi da li ce i kako Windows prepoznati novi HDD... To je to u teoriji.


Trenutno sam na poslu, pa ne znam kako se zove program, ali je sa cd-a od ploce...znam samo da nije hteo da podigne win kad sam stavio jumpere na 5 i 6 i da mi izbacuje "Press <Ctrl+s> or F4 to enter Raid Utility" i nece da mrdne odatle. Pokusacu da update-ujem bios...

kako jos mogu da instaliram silikon drivere (koje sam skinuo sa asus.com) preko flopija?
[ i4004 @ 16.11.2009. 14:51 ] @
ma ne, zaboravi flopi.
neki driveri imaju neki .exe file koji pokreneš i instaliraju se, a neki ne, pa se ide preko device managera, nađeš taj hardver, zatim update driver, install from specific location, na jednom mjestu kasnije odabereš "have disk" i onda nađeš .inf file itd.

evo skinuo sam driver ("Silicon Image Serial ATA RAID driver version V1.0.0.281") i on se instalira tom potonjom metodom...

naravno, ako već imaš instaliran driver te verzije, onda NE ažuriraš, jer nema smisla.

[ celawi @ 16.11.2009. 17:08 ] @
Ljudi resio sam problem....ako neko budeo imao isti problem evo resenja...

1) Grab a blank floppy, and a computer running Windows with a floppy drive.
2) Download C18E1013.zip (A7N8X-E Deluxe Latest BIOS, from Asus), AWDFLASH (Also from Asus), the latest Silicon Image SATARAID BIOS (from Silicon Image), and CBROM 2.15 (Alternative CBROM 2.15 download link)
3) Extract all the contents of everything into an easily accessible folder, preferably something like C:\bios
4) Make sure you have no other folders in this new folder. Everything must be within C:\bios, so for example there shouldn't be anything in C:\bios\BIO-003112\

5) Open a command prompt (Start -> Run, type "cmd" and hit enter, without the quotes)
6) Navigate to the folder you just created using the command "cd" (For example, if you used the folder I suggested above, you would type "cd C:\bios", without the quotes, and hit enter)
7) Now type "cbrom215 c18e1013.bin /pci 4284.bin" without quotes, and hit enter. This will take the latest BIOS for your motherboard, and merge the new SATARAID BIOS into it.
8) To make sure everything went correctly, type "cbrom215 c18e1013.bin /D". This will show a list of the modules in the BIOS. At the bottom should be a line with PCI(A), and should have "4284.bin" at the right end of that line.

9) Now put the blank floppy into the computer with the floppy drive.
10) Open My Computer, right click on the floppy drive (probably A:), and select "Format"
11) The formatting window should pop up. Check the box labeled "Create an MS-DOS startup disc" (which should disable all the other options), and click Start.
12) Click OK and close the format utility when the process completes.
13) Copy the modified BIOS file c18e1013.bin and the file AWDFLASH.EXE to the floppy disc (simply a drag and drop).

14) Close everything on the computer with the A7N8X-E Deluxe motherboard and reboot it. Make sure the computer is set to boot to the floppy drive, and that you have put the floppy in the drive.
15) Type the command "awdflash c18e1013.bin /py /sn" once you get to the "A:" prompt.
16) Press enter to confirm that you wish to overwrite the current BIOS.
17) Wait.
18) Once it says it is complete, remove the floppy, press F1 (as instructed), then reboot the machine (which should happen automatically once you press F1). Now the computer should detect the 1TB drive upon booting.

Interesuje me sta mu je ovo CBROM 2.15? Hteo bih da sad oborim win i da podignem na ovom novom hardu? Sta mislite koji od ovih koraka cu morati da ponovim?

Hvala svima na odgovorima i trudu....
[ i4004 @ 16.11.2009. 17:49 ] @
znači rješio si ažuriranjem bios-a, dobro.

u vezi nove instalacije, kako je već rečeno, ili F6 metoda ili da integriraš taj silicon sata driver u windowse.
F6 bi trebalo biti lakše, ali ne bi bilo ništa čudno da i to zapne.

F6 metoda se svodi na to da se napravi floppy sa driverom, te da se to da windowsu kad treba(kad se pojavi ono "press F6 now if you wanna add...." na dnu ekrana).

upute imaš u samom arhivu od drivera (.txt file), a kolko znam na floppy samo extraktiraš sadržaj cjelog tog arhiva.
(ako grješim ispravit će me binary mind)

kako je binary već reko to je potrebno jer windowsi ne moraju imat taj driver koji je potreban da bi windows kasnije radio, a ako ga nemaju, instalacija propada.(jer je džaba da windows instalacijski cd sve izkopira na hdd ako nema drivera kojim će se windows sa hdd-a moć učitavati u ram).

mada postoje i piratske verzije windowsa koje integriraju mnoge drivere, pa možda čak i taj koji tebi treba.
(custom made instalacije sa driver packs driverima)
to je znači alternativa F6 i metodi integriranja drivera u win.

testirati je lako: ako windowsi imaju driver instalacija ide glatko, a ako ne prije ili kasnije ćeš dobiti BSOD(plavi ekran smrti...tj. greške).
taj BSOD neće ti ništa oštetiti, tako da moreš jednostavno probat instalaciju sa xp diskom koji imaš.
a za svaku slučaj pripravi i floppy sa driverom, tako da onda odmah ponoviš, ali ovaj put F6 metodom.
[ celawi @ 16.11.2009. 18:43 ] @
...a kako se na SATA HDD stavlja da bude primary u odnosu na ova dva ATA HDD-a (oba su na istoj grani, jedan je primary master, a drugi secondary master).

Interesuje me sta mu je ovo CBROM 2.15?
[ i4004 @ 16.11.2009. 23:23 ] @
gledajući manual od matične eventualno SCSI opcija pod advanced->first boot device...
ako ne radi to, onda nikako...

heh..ta ploča je šrot.
[ Binary Mind @ 16.11.2009. 23:43 ] @
Bas tako i4004 :) SCSI se stavlja kao first boot device. Toga se bar secam...
[ celawi @ 17.11.2009. 09:58 ] @
Citat:
Binary Mind: Bas tako i4004 :) SCSI se stavlja kao first boot device. Toga se bar secam...

Citat:
i4004: gledajući manual od matične eventualno SCSI opcija pod advanced->first boot device...
ako ne radi to, onda nikako...heh..ta ploča je šrot.


Mislio sam na neku kombinaciju jumpera?...primary, slave, cable select...?
[ Binary Mind @ 17.11.2009. 11:20 ] @
Nema kombinacije jumpera jer kod SATA diskova nema jumperisanja na master i slave...