[ oli.peric @ 28.11.2009. 18:00 ] @
Postovane kolege.

Imam pitanje vezano za CNC masine.Treba da prebacim program koji sam napravio u MastercAM-u, na masinu koja je limitirana memorijom. Ustvari kada postprocesiram, program mi napravi veliki broj recenica, koje masina ne moze da primi. Komunikacija mi radi kada radim jednostavnije operacije i kada su programi manji.
Pitanje je da li mi neko moze reci da li mogu i kako da uspostavim DNC vezu masine i racunara, ako se to tako zove?
Tj mogu li da podesim komunikaciju da masina cita program direktno sa racunara?

Pozdrav.
[ najacnc @ 28.11.2009. 18:15 ] @
Moze ako imas u masini dnc karticu
[ RVR @ 28.11.2009. 21:02 ] @
O kojoj upravljačkoj jedinici je reč?
[ oli.peric @ 28.11.2009. 21:06 ] @
Masina je Okuma, mislim da je i upravljacka jedinica Okuma. Kako da znam da li ima dnc karticu? Na koji nacin se to podesava?

Pozdrav.
[ najacnc @ 28.11.2009. 21:17 ] @
Samo zna elektronicar ili neko mora da namesti program za prenos da bi video da li se ostvaruje prenos a sto je okumina masina nista ne znaci vec znaci koja je upravljacka jedinica mozda je fanukova i ona ima neki broj ili neka druga
[ najacnc @ 28.11.2009. 21:18 ] @
Samo zna elektronicar ili neko mora da namesti program za prenos da bi video da li se ostvaruje prenos a sto je okumina masina nista ne znaci vec znaci koja je upravljacka jedinica mozda je fanukova i ona ima neki broj ili neka druga okuma nema upravljacku jedinicu ona pravi masine a uzima tudju upravljacku jedinicu
[ oli.peric @ 30.11.2009. 22:24 ] @
Kolege ja sam ovdje izasao sa konkretnim problemom koji bi, uz vasu pomoc,voleo da resim. Cesto na forumima imamo situaciju da se ne odgovara na pitanja ili se ne pokusava resiti problem nego se samo onako daju neki komentari koji su cini mi se iz dosade. Nikoga ne prozivam To cesto dovede do toga da se udalji od teme i da rezultata u svari i nema. Ovo je problem za koji verujem da ce mnogi koji se budu bavili u ovoj zemlji ovim poslom imati. Zbog toga bi voleo ako neko zna ili moze da pomogne da ga resimo. Naravno ako se moze resiti, a mislim da moze. Nadam se da se slazete sa ovom konstatacijom.

Hvala i ne zamerajte.
[ najacnc @ 30.11.2009. 22:50 ] @
Kolega ako sam rekao da elektronicar mora da pogleda da li tvoja masina ima Dnc karticu iza toga i stojim vec sam na nekoliko masina video da takva kartica ne postoji jednostavno je izvadjena , a masina moze da ima Dnc protok.
Fanuk 6m zbog eproma ne moze da ima DNC . Sta je u stvari DNC to je ustvari protocna memorija kartica ucita iz programa do 12 redova unapred a kada odradi nekoliko redova ona to sto je odradila i obrise.
Moze se i indirektno probati da li ta masina ima Dnc na primer ako nepostoji u editoru prenosa je obelezen crvenim slovom tada ne postoji kartica sa promenljivom memorijom

[ najacnc @ 30.11.2009. 23:00 ] @
Zaboravio sam da ti kazem da okuma je masina pitao sam koja je upravljacka jedinica nisi odgovorio
Okuma fabrika ugradjuje i fanukove upravljacke jedinice 6M 16M i okinava upravljacke jedinice tipa OPS
5020M 7000M E100M MX10 cemu onda tajnovitost u tome ako ti je ugradjena 6m nema sanse da imas DNC, ili da masina poseduje DNC karticu. Imas fiksni ram .
[ oli.peric @ 01.12.2009. 19:38 ] @
Kolega, nisam uopste prozivao nikoga. Jednostavno sam par stvari napisao da tema ne bi otisla predaleko. Apsolutno cenim vase znanje i iskustvo. Mislim da je upravljacka jedinica 5020M ili neka 5000, ako ih ima vise. Tajnovitosti nema jednostavno nisan uspeo da proverim. Nisam shvatio ovo:

Moze se i indirektno probati da li ta masina ima Dnc na primer ako nepostoji u editoru prenosa je obelezen crvenim slovom tada ne postoji kartica sa promenljivom memorijom.

Pa ako moze pojasnjenje. Treba li jos neki dodatni softver za DNC vezu?

Pozdrav i hvala.
[ najacnc @ 01.12.2009. 20:32 ] @
Indirektnu provera pomocu predatora pod pretpostavkom da je vec masina povezana preko kucnog kompa sa masinom veza na 9 pinski port na kucnom kompjuteru na izlazu Com 1 ili Com2i na masini koja ima 25 pinski ulaz na samoj masini ta veza se zove Rs232 .
U predatoru postoje dve opcije za slanje podataka normalna send to CNC i DNC send to CNC ovaj drugi je tvoj nacin za BTR na masini i u predastoru (propertis) podaci moraju da se nasteluju i da budu isti i to Part= com1 ili com2 Baud= 2400 party= Even Data=7 stop=1 Flow=Software kockica= prazna DTR=Disable RTS=Disable Time=5000. to su podesavanja .
Sta treba prvo uraditi prvo je potrebno ubaciti bilo koji program u RAM memoriju to je stabilni Ram gde masina cuva stalne programe ako moze sa istim stelovanjem putiti program preko DTR opcije promenljivi ili brisuci ram masina neprekidno puni tu memoriju a ujedno je trosi i brise oko 4 reda trosi i oko 4 reda brise a osam redi je u cekanju N1 N2 pa do N12 to su redovi ili blokovi ako ne moze da ostvari prenos zacrvenice se DTR sto znaci da nije ostvaren prenos.
DNC je ista stvar sto i BTR prvi naziv je engleski a drugi nemacki za protocnu vezu. ako ti nesto Oli nije jasno ja i ti smo se ve culi na skype pa se javi.
[ Yupower @ 23.01.2010. 15:37 ] @
dokle se stiglo sa ovom temom???

vidim da nema konkretnih odgovora!!!

ja cu poceti ovako

ja isto imam okumu sa starim nenadmasivim :D operativnim sistemom OSP2200 sto nije ni siemens ni fanuc vec okuma,a mislim da je KOLEGIN :P OS takodje okuma jer su oni tek kasnije poceli sa fanuc'om sto mislim da im je velika greska al ajd.


e sad
ja na OSP2200 imam citac traka koji radi na princip photo celija i to je veoma pouzdana sprava koja je sposobna da ucita programe dugacke i po nekoliko metara bez gresaka i veoma brzo i efikasno radi.
ALI je problem u tome sto je sama procedura kucanja traka veoma mukotrpna i podloznama ljudskim greskama pri kucanju
evo je i masina za kucanje,neko ce se oduseviti kad bude video ovaj stari teletype :P



znaci tu se priprema program pa se stavlja na masinin citac i unosi se u magnetnu memoriju odakle se posle poziva program.

ja bi isto voleo da zaobidjem ovu proceduru i da ugradim BTR (behind tape reader) pa da ucitavam programe direktno sa compa u memoriju masine,nije mi potrebno da ima DNC odnosno da cita sa laptopa...
verujem da bi moralo da se simulira procedura unosenja programa preko trake i kada se npr na display stisne READ,u tom trenutku bi trebao CIMCO da krene sa slanjem podataka.

nasao sam jednog coveka ovde koji mi je rekao da to moze da mi odradi i da to radi fenomenalno,e sad moje pitanje je jedino to dali moze neko i dali neko zna na koji princip to radi i koliko je pouzdano???

verujem da se pravi neka stampana ploca sa max 232 kolom i jos nekim glupostima ali me bas zanima kako to funkcionise i dali neko moze da objasni to

unapred zahvalan

evo par slika da vidite koja je tehnologija u pitanju :))))))))



ne,ovaj kabal nije za komunikaciju,nazalost







citac



[ cirko @ 24.01.2010. 12:49 ] @
Ovo jedino moze da ti kaze NAJACNC ili RVR
Pozdrav
[ cnc-project @ 24.01.2010. 14:21 ] @
želiš reči da su tako stari da i tu tehnologiju pamte ?


hehe..

bez uvrede...

pa jasno je "tici" na grani da treba staviti koji PLC i neki bolji kontorler za siću i rešiti se tog "mamuta"... (dakako za siću)

pa bilo što da se ide kopati koštat će kaso novi kontorler s PLC !!!
[ najacnc @ 24.01.2010. 15:36 ] @
Kolege busena traka je najstariji vid prenosa podataka u CNC masinu
Traka moze kod nekih masina da dostigne i kilometar duzine.
Mi nemozemo da se bavimo Ram memorijom masine i Epromima koji su u masinu ugradjeni.
Da li moze ili ne moze zavisi da li je taj ram protocan ili zatvorem.
U vecini slucajeva kao sto je slucaj sa orginalnom masinom fanuca 6M ( Japanskog ) memorija nije protocna i ne moze da ima DNC.
Ovo je prvi problem koga nemozete resiti bez elektronicara tada se ide na povecanje ram memorije i to toliki koliki je proizvodjac masine
u svojim elektro semama dozvolio.
Jedino sto se moze za ovu masinu uraditi je da se izbaci citac trake pa umesto njega da se ugradi veza za ps prenos.
Mislim da je to lako za elektreonicara koji mora da otkljuca memoriju masine i da u parametrima prenosa ukuca 1 2 3 ili neki drugi broj.
Na primer 1 citac trake pr 2 kasetofon pr 3 RS232 itd.
Tada se oslobadjas Muzejskih delova i ides na komjutersko programiranje .
Pre toga bi sve trake procitao i sacuvao na svom Ps racunaru tako da bi mogao pomocu Ps i veze sa masinom da unosis program.
Ja neverujem da ces bez zamene upravljacke jedinice napraviti DNC vezu moje misljenje je da je to nemoguce, zbog starosti Eproma.
Verovatnoca je velika da ima Spektrumove Eprome .
[ Yupower @ 24.01.2010. 17:58 ] @
pa sad mene malo buni taj dnc
koliko mene moje znanje sluzi to je sposobnost masine da cita recenice sa laptopa i posto je odradila taj deo recenice automatski brize i ide dalje na sledecu

meni to ne treba

ja hocu samo da unosim program u memoriju i nista drugo

imam i MAHO 600 koja takodje nema opciju da radi kao dnc,odnosno ima ali joj procesor suvise spor pa brze odradjuje nego sto stigne da ucitava pa trenutno svaki program unosim u memoriju masine i pozivam program iz nje

za sad mi ne smeta ali ce svakako doci neki upgrade kada se bude imalo finansija za to

i sta kazes NAJA jel slozeno odraditi plocu da se izbegne rucno unosenje programa sa trakama???

u koliko imas iskustva sa time mozes da se javis i na [email protected]

puno pzodrava i hvala vam na odgovorima
[ RVR @ 24.01.2010. 21:34 ] @
Prvo za cnc-project-a:
Zavisi šta znači biti star. Ako je po godinama imam 50 godina. U duši mnogo manje.
Pošto unazad 28 godina blenem u NC i CNC onda sam sigurno radio i sa trakom.
Čak sam radio sa češkim portalnim glodalicama koje su pomake i izbacivanje pinola radile
preko progr. automata koji je nazovi program tj. sekvencu čitao sa trake koja je bila iskorišćeni foto-film
zalepljen u kolut. Rupe nisu bile ni po ISO ni po EIA kodu već imaš uputstvo, malu ručnu mašinicu za zumbanje
pa udri. Nešto slično progr. automatima sa čepićima (i to mi je poznato, ali prođe vreme)

E sad o buš. traci
Dva moda rada su u pitanju.
Prvi, ubacivanje programa preko trake u memoriju.Read in.
Arhitektura podrazumeva da je donji nivo memorije korisnički, a gornji sistemski .
Šta se dobija proširenjem memorije. Mnogo ali..... Stara memorija 16K od koje 8 za sistem i 8 korisničko. Stavi se proširena od 64 K. Očekujuće je da imaš
8 za sistem i ostatak korisnički, kad ono 32+32.( ovo navodim kao primer)
Drugi, koji je ustvari najviše bio korišćen. Program se izvršava direktnim čitanjem sa trake. (Ima i varijanta da se program
sa trake učita na strimer traku ili na audio traku). Kad se na mašini selektuje taj mod može se desiti da je bafer memorija rezervisana u
sistemskom delu, a moguće da se odvaja deo korisničke memorije za bafer. Memorija koja radi kao bafer radi u FIFO modu (prvi unutra prvi napolje) izvrši i obriši.
DNC mod je ustvari simuliranje puštanja programa sa trake.

U tvom slučaju imaš tri rešenja.
Prvo je da nabaviš polovan bušač-čitač trake koji se povezuje sa PC-om, editor za pisanje programa ili direktno iz CAM preko postprocesora
formiraš program, a onda ga preko programa za komunikaciju šalješ na bušač, buši i koristi (ili da vidiš mogućnost da li Teletype ASR 33 ima zadnju verziju PDP8 računara
koji je imao i RS232 priključak pa povežeš njega sa PC. To pitaj najacnc.Ako je samo stujna petlja dižite ruke.
Po meni skupa rešenje jer i dalje kupuješ traku, bušač.Traka se zamasti jer ne radiš u apotaci, čuvaš trake itd.
Drugo. Ugradnja BTR (preko verovatno paralelnog porta možda i serijskog) kojim zaobilaziš traku (čitač može da ostane funkciji).
Postoje gotova rešenja Greco, Dostek, Memex, Decitek, Predator (koji pokriva i OKUMU OSP2200), ali ti ja preporučujem prvo DATATEHNIK-Novi Sad tel. 021 503 624 g-din Đorđe Simeonović.
Mislim da ćeš od njega dobiti korektan uređaj prilagođen tvojoj mašini i program za komunikaciju.
Treće rešenje ti je dao cnc-project. Jeste rešenje ali po meni nije investicija za ovakvu mehaniku.
Pozdrav

[ Yupower @ 24.01.2010. 22:39 ] @
da se razumemo

retorfit ili bilo koja opcija izbacivanja starog i ubacivanja novog ne dolazi u obzir
zasto i raditi tako nesto kada je masina ispravna i ima vise mogucnosti nego neke savremen masine danasnjice...

znaci da rezimiramo,ono sto meni treba jeste neka elektronika koja dolazi umesto citaca i bitno mi je samo da to radi pouzdano i da masina ucita ono sto je poslato sa laptopa...

cuo sam se u toku veceri sa NAJOM i slozili smo se i on i ja da je ovaj poduhvat najbolji.


sto se tice masine teletype,i to je masterpiece samo po sebi ali nazalost ne postoji mogucnost povezivanja teletypa direktno sa rs232 portom sto je potvrdjeno na vise inostranih foruma gde sam postavio pitanje

postoje neki interface-i koji konvertuju taj loop i prave signal koji je odgovarajuci za rs232 mada ostavio sam to po strani i gledam da uradim nesto malo ozboljnije.

svakako cu kontaktirati coveka u NS pa cu vam javiti sta mi je rekao,a ocekujem i covek iz vrnjacke banje da mi dodje koji je uspesno ugradio nekoliko interface-a za ubacivanje programa direktno u memoriju masine pa cemo videti rezultate.


Hvala jos jednom svima vama na konkretnim i profesionalnim odgovorima

cujemo se uskoro ;)


PS

evo ovde mozete ako zelite da procitate muke moje koje sam prosao sa tom masinom
i zato mi je stalo da sve radi kako treba

http://www.cnczone.com/forums/showthread.php?t=23817&page=2


a evo ovde o teletype'u

http://www.vintage-computer.co...read.php?15358-Teletype-ASR-33

[ cnc-project @ 24.01.2010. 23:50 ] @
ovo s kupovinom čitača...cenu neču ni spominjati, i sve skupa je opet pitanje dal če raditi još godinu dana , ili če nešto krepati na elektronici...pa opet iznova...


čemu ne dati za npr. GSK upravljanje 1000€ i složiti sve da se ima novo ?

ili neko PC bazirano još jeftinije ...





[ Yupower @ 25.01.2010. 08:23 ] @
hehe sve je to lepo
ali sta cemo sa enkoderima???

aj da kazemo ovako

pozicioniras npr sto na x50 z100
ugasi masinu,i izvuces struku kompletno znaci iz zida

i onda uzmes rucno okrenes osovinu X ili Z ose

vratis napajanje i na display'u ces dobiti vrednost za koliko si pomerio sto,sto znaci da ona u svakom trenutku zna gde se nalazi i verujem da bi tu morali da dodju drugi encoder sto sigurno nije jeftino.

ali ako mislis da je prosto unaprediti ovaj sistem onda bi voleo da cujem sta se sve ugradjuje i na koji princip se ostvaruje kompletna komunikacija sa enkoderima,revolverom itd
[ oli.peric @ 16.06.2011. 23:00 ] @
Kolege, ima li neko saznanja kako da se preko interfejsa busene trake dodje do DNC ili BTR veze sa masinom. Cuo sam da ima da se kupe neki emulatori za tako nesto, ali nikako da ih nadjem.

Pozdrav.
[ miki987 @ 01.09.2011. 00:45 ] @
ukoliko se odlucis da pokusas samostalno ovaj link ti moze dosta pomoci

http://www.connectcnc-dnc.com/dnc-settings.html

ukoliko probas da angazujes nekog da ti to odradi to te kosta oko 200e + putni troskovi, ja sam kontaktirao coveka za potrebe moje firme ali su moji u medjuvremenu predomislili, inace sistem rada je sledeci

1. posaljes mu uzorak busene trake
2. on dolazi i skida kompletan uredjaj - citac busene trake
3. na mestu njega postavlja svoj koji vizuelno ne izgleda nissta spektakularno, kucna proizvodnja ali radi posao
4. daje ti program koji sluzi da iz dxf crtez prebacis u g-cod a ono parce busene trake koje je predhodno uzeo sluzi mu da napravi kompajler posto nisu svi g-kodovi isti
posto to nekad ne moze da uspe da radi u slucaju slozenosti crteza ostavlja ti mogucnost da sam kucas kod odnosno kopiras ga iz auto*cad-a koji ima makro koji izbacuje g-kod cim nesto nacrtas
5. program uspostavlja vezu i salje program, a posto je memorija mala posle zavrsetka rada ti njega mozes da brises jer ga imas na racunaru
6. ukoliko zelis da eksperimentises kao ja u windowsu xp imas communication > program telnet koji uspostavlja vezu tako da smozes i sam da posaljes program, bitno je samo da na osnovu skice gore ovog linka napravis rs232

posto sam ja imao saznanja da bih mogao da sprzim nesto ukoliko taj rs232 ne bude valjao odustao sam pa smo isli na jednostavniju metodu, pozvali coveka koji sve to radi

iskreno vise se i ne secam njega i njegovog sajta ali ako ti bas zapinje nacicu ga

inace za sve savete obrati se najanc-u, provereno, covek je u ovom poslu dugo godina a meni je vise puta izasao u susret
[ No_Copy @ 04.04.2012. 13:20 ] @
..pozdrav dobri ljudi.. :)

..ja vec duze vreme imam problem sa mojom cnc glodalicom..tj uspostavljanjem DNC komunikacije izmedju masine i racunara..
..inace u pitanju je Aciera F35..upravljace jedinice Poselesta III..
..muku sam mucio i sa postprocesorom..ali sam u medjuvremenu nasao slican..nije idealan..ali vrsi pos'o..
..inace ogranicena je memorijom do hiljadu reci..i povezana sa racunarom preko V6 konektora..sa kojim punim memoriju..
..do sada sam svaki veci program morao da delim na dva ili vise programa..sto oduzima neverovatno mnogo vremena..pogotovu kada je u pitanju ubacivanje programa u istu..jer oke radi samo na 1200 bauda..
..e sad posto masina poseduje DNC u sebi..a ja ne znam da ga podesim..tj parametre sam podesavao..ali nikako mi nije polazilo za rukom..da krene da cita i radi sa PC-a..i CIMCO softvera koj koristim za prenos podataka..
..molio bih ako neko moze da mi pomogne oko gore spomenutog..ili da mi preporuci nekog ko bi to mogao da podesi..
[ cnc-project @ 05.04.2012. 08:52 ] @
na strani 52 imaš podatke za DNC
kako imaš seriju 3 možeš do 4800 bauda

koristi se serijski RS 232C (DB25 na stroju , a na PC ide 15 polni serijski , napraviš sam adapter po shemi iz ovog PDF-a) piše i kako su parice okrenute ...dal imaš Nul modem (serijski kabel za DNC komunikaciju) ?

dakle nemožeš običnim več NUL MODEM serijskim kabelom !!!

koji CAM koristiš ? zakači neki jednostavni ... linija - krug program da vidim kodove .

s tim DNC bi mogao solidno da radiš , samo si trebaš složiti neki PC samo za komunikaciju (neki stari dobar PC i DOS komunikacija za DNC je oK )
[ No_Copy @ 06.04.2012. 07:39 ] @
..imam seriju III..i znam do koliko moze..ali na 4800 bauda guta recenice..jedino ako bi DNC radio oke na toj brzini..
..kao sto rekoh vec je povezana sa PC-om..i punim joj memoriju..ali samo do hiljadu reci..sto mi i predstavlja problem..
..a predpostavljam da je nul modem kabal za konekciju..posto ga nisam ja pravio...a ni povezivao..
..koristim Mastercam X4..sa postprocesorom koji je najslicniji njenoj upravljackoj jedinici..stim sto su prepravke programa neizbezne..
..nervira me sto je 2.5D..pa su duzi programi..tj sve je duze..i ubacivanje..i rad..i kvalitet obrade nije kao kod 3D..ali boze moj..
..najvise me muci ovaj DNC..pokusao sam juce..razna podesavanja..i rane programe..ali bez uspeha..pa sad cekam da mi dodje elektronicar..da pogleda to..sta bi mogli i kako..
..predpostavljam da je u pitanju neka sitnica..ali nece pa nece..dok memoriju punim sa CIMCO editorom..
..imam PC koji je nakacen tu pored nje..jos samo ako bi ovaj DNC proradio..spasio bih se ogromnih muka..
[ cnc-project @ 06.04.2012. 11:11 ] @
promjeni UJ !

sada ima kontrolera i analognih za male pare !

tema

Ako neće brže od 1000 onda je bespotrebno ulagati u tu UJ
Nije 3D , uloži malo i koliko sam upoznat to je prava mehanika, i napravi pravi stroj .

Ovo bi trebalo da bude prava stvar Cs Lab Poljska ... ethernet, CAN +MACH3 , će biti ludilo , vredi i sačekati ! oko 600€

USA Dynomotion, jeftino USB rešenje , ali nema extra funkcije može raditi i s MACG3...po meni jedino što je jeftin i relativno lako prilagodljiv, ali USB je koma rješenje 500$ s terminatorem

Vital systems , skup 1000$ i više uz terminaciju, ali provjereno ethernet+MACH3 rješenje , preporuke ! imaju i ethernet PLC sada tako da je to predivna kombinacija za PC bazirana rješenja




[Ovu poruku je menjao cnc-project dana 06.04.2012. u 12:42 GMT+1]
[ No_Copy @ 13.04.2012. 11:57 ] @
..posto se ne razumem bas u kontrolere..interesuje me da li neki od gore spomenutih ima servo zatvorenu petlju..?
[ cnc-project @ 13.04.2012. 13:12 ] @
Navedeni kontroleri su upravo ono što tebi treba !
Možeš uzeti i Siemensa 802C + S200 PLC , ali to pjeva 3000€ ! Nema logike za njim !
Ako želiš pravu stvar sada onda Vital Systems je uz plc koji isto nude apsolutno najbolje rješenje i vredi cijene uz to MACH3 kompatibilan.

[ No_Copy @ 13.04.2012. 15:24 ] @
..aham..znam za simens..i da je papreno skup..ali nisam znao da ovi kontroleri mogu isto to da rade..posto mi je elektronicar rek'o da ne podrzavaju servo zatvorenu petlju..vec samo otvorenu..tj step..
..jos jedno pitanjece..a to je..gde moze da se nabavi..kod nas ili u regionu..i jel ide na postojece regulatore i motore..?
[ cnc-project @ 13.04.2012. 18:23 ] @
http://www.vitalsystem.com/index.php
http://dynomotion.com/
http://www.cs-lab.eu/en/index.php

kinez koji ima neke močne kontrolere
http://gskcnc.com/
Cijene na online shopu su pretjerane , može se to dosta "stisnuti"


Pošalji elektroničara ovamo na sajt da ga neke stvari podučimo !

http://www.cubloc.com/ , zanimljivo da je ovim mini plc-em napravljen pravi MACH3-Ethernet SS-cubloc PLC sistem no nažalost samo digitalni, ali cijena tog mini plc-a je izuzetno malena , malo proguglati o tome ima dosta , jako interesantno jeftino i brzo rješenje

[ ivanvucicevic @ 28.12.2014. 20:25 ] @
Imam problem puštanjem programa preko BTR-a. Program počne da prebacuje i mašina krene da radi i samo u jednom trenutku stane sa prebacivanjem i izbaci mi gršku baudrate error. Upravljačka je Philips 432, program za vezu Cimco. Parametri su dobri jer mi prebacivanje kratkih programa radi
[ cnct56 @ 04.01.2015. 11:13 ] @
prilikom slanja programa sa racunara svakih nekoliko sekundi pritisnuti levi taster misa pri kom dolazi do zaustavljanja transmisije, tako da cete uspjeti da prebacite i te programe sa vecim sadrzajem. npr od pocetka transmisije pritisnes taster svakih 5 sec i drzis 2 sec sve dok se program ne prebaci sa racunara na cnc masinu.
pokusati takodje na oba aparata smanjiti baud rate sa 4800 na 2400 ili 1200 i svakako poraditi na parametrima i kablu jer handshake nije uskladjen.
[ ivanvucicevic @ 05.01.2015. 19:51 ] @
>
[ hanchi @ 10.10.2016. 13:53 ] @
Pozdrav,

Vec sam citao na ovom forumu teme vezane za ovu problematiku ali nisam nasao rjesenje, pa bih zamolio ako moze neko da mi malo pomogne oko DNC veze PC i CNC masine glodalice.

Radi se o glodalici Maho600W, upravljanje heidenhain234.
Obicna veza za prenos programa sa PC na masinu radi OK preko RS232 (editor CIMCO). I na takav nacin mogu u masinu ucatati program velicine 2000 recenica i memorija je puna.
Sad imam potrebu za vecima programom i to ne mogu nikako da rijesim osim sjeckanjem progrma na manje sto uzima puno vremena.

Ono sto mi je prvo zapalo za oko je sto na tastaturi masine nema tipka EXT preko koje se pravi DNC veza (ako sam u pravu?).
Kada udem u MOD na masini u opcijama na nednom mjestu imam opciju da ukljucim CAS, ME, FE ili EXT i podesim brzinu i ostalo.
Pokusavao sam nesto da napravim ali nikako mi nije uspjalo.
Sad me zanima da li ova masina moze da se poveze preko DNC ako moze kako?
Ako ne moze, da li postoji rjesenje da se memorija prosiri ili koje je rjesenje da se prevazide ovaj problem?
Svaki prijedlog i dobronamjeran komentar dobro su dosli.

Unaprijed se zahvaljujem svima...

LP
[ RVR @ 10.10.2016. 21:46 ] @
Po ovome što sam našao ima mogućnost rada u
blockwise modu
tebi je brzina za to 9600 bps a u mašinskom parametru
MP5030 stavljaš 1 umesto 0
Program za komunikaciju TNCRemo. Prvo probaj sa njim. Sve setuješ na FE mod. Programu daj numeričko ime
npr. 123.hnc tj 123.h .
Pošto nemam manual za ovu UJ pretpostavljam da je redosled:PC pokrenut TNCRemo postavljeno na FE i 9600 bps
numerički program u direktorijumu TNCRemo ( za početak). Mašina memorija slobodna barem 500 blokova setovano na FE 9600
Program Run Full Sequance ,data in/out, ukucaš numeričku vrednost programa enter na upravlj. jedinici,
trebao bi da povuče program i puni memoriju mašine do kraja a onda kako izvrši neku rečenicu istu briše i učitava novu, start mašine
.
Ipak ne mogu da dođem do manual-a za ovu uj da budem sasvim siguran, ali ako je TNC tvoje dugme data in/out odgovara dugmetu EXT.
Dalje ne znam kako su setovani mašinski parametri ( od MP5000 do MP5XXX su ti parametri komunikacije) imaš na netu sve pa skini i prouči.
Pozdrav
[ hanchi @ 11.10.2016. 07:45 ] @
Hvala ti puno pokusat cu uraditi prema Vašm uputama.
Pokusavao sam ja to vec sa TNCRemo i napravim TNCServer na kompjuteru mi kaze da je REDY.
Ali na masini nisam nista podesavao u masinskim paremetrima.
Pokusam to uraditi pa javim sta je bilo.

Hvala puno.
LP
[ hanchi @ 14.10.2016. 23:41 ] @
Pozdrav,
Da se puno puno zahvalim gosp RVR sve radi onako kako ste opisali i svaka Vam cast na preciznom-profesionalnom odgovoru.

Jedino stroj malo trza kad radi slozene konture point to point. Da li ima za to neko rjesenje?
Upravljanje heidenhain234.
[ RVR @ 15.10.2016. 18:56 ] @
Vidi PP
[ PH42-CNC @ 24.10.2016. 18:26 ] @
Zanimljiva tema

I mene zanimaju neki saveti/primedbe.
AXA KBF350 sa upravljačkom jedinicom FANUC 6M B

Stara mašina u solidnom stanju, zadovoljavajuće tačnosti, sve funkcioniše u najboljem redu.
Prebacivanje programa u oba smera, automatski rad i u teškim uslovima.
Ali joj je mala memorija i 2.5 je

Pitanja su sledeća:
1. Dali se isplati ulagati u promenu upravljačke jedinice i od 2.5 osne praviti 3 - osnu mašinu.
1.1. Zapravo koliko bi to okvirno koštalo?
1.2. Koji tip upravljanja uraditi?
1.3. Koliko je to pouzdano, odnosno koliko se to uspešno radi (ukomponovati sve da radi bez problema)?

2. Dali je neko uspeo da poveže 6M i da radi preko DNC servera?

Unapred zahvalan.



[ asmir004 @ 12.02.2017. 13:27 ] @
Pozdrav svima,

imam sličan problem sa istim upravljanjem. Dakle riječ je glodalici Maho600W, upravljanje CNC 234.
Pokušao sam prebaciti program iz mašine na PC sa konfiguraciom u FE Mod-u i brzinom 2400bps i to radi bez problema.
Kada pokušam da prebacim isti program sa PC-ja na Mašinu, radi sve kako treba do završetka prenosa,gdje zastane. Ako npr. program ima 25 rečenica, mašina krene da prebacuje i broji rečenice dok ne dođe do zadnje i stane. Na PC-ju je završeno dok na Mašini i dalje na monitoru stoji /25. Ako pritisnem tipku END, tada na monitoru izbaci grešku PROGRAMM NICHT VORENDING i program se ne snimi u memoriju mašine.

Da li netko zna rješenje ili je imao sličan problem. Ja prilikom prebacivanja upisem broj programa npr. 22 i pritisnem ENT na mašini. Da li je tu potrebno upisati 22.h ili samo 22. Nisam to još probao pošto mi mašina nije blizu.

Da li bih se moglo pustiti DNC da radi, pošto ima isti problem sa ograničenjem broja rečenica od 2000.

Unaprijed zahvalan svima na pomoći.
[ najacnc @ 12.02.2017. 14:03 ] @
najverovatnije fali kraj pšrograma
[ alex94kg @ 03.02.2022. 06:41 ] @
Zdravo svima,

Imam maha 800C sa philips 532 upravljanjem, programe prebacujem preko cimco-a bez problema, ali kada hocu da radim preko BTR-a prebacivanje i rad masine ide do nekog trenutka normalno i onda mi prijavi baudrate error. Isti problem kao kolega sa 432 upravljanjem gore u komentarima.

Da li neko zna o cemu se radi? Hvala unapred!