[ SER_Freeman @ 07.12.2009. 01:42 ] @
Hteo sam da u poslim 2 kompa da renderuju jednu sliku. U helpu vidim da je to moguce pomocu backburner dodatka koji dolazi uz 3ds max 2010.
Uspeo sam da povezem sve kako treba i sve radi. Program radi tako sto odredis na koliko delova ce da iscepka sliku po horizontali i svaki kompjuter renderuje po jedan deo slike.Posle zavrsenog rendera uzima te delove i spaja u konacnu sliku.
E tu i dobijam problem jer posle sklapanja slike vidim da dva kompa nisu isto renderovala. Tacno se vidi linija gde se spajaju delovi i razlike u bojama. Evo tog primera na slici.
Jel zna neko u cemu je problem i gde gresim ako gresim
[ labicko1 @ 07.12.2009. 10:52 ] @
Dali koristis iste verzije Maxa i iste verzije rendera na oba kompa?
[ SER_Freeman @ 07.12.2009. 14:31 ] @
Isti max(2010) isti render(mental ray) isti windows(vista 64bit) jedino sto je u jednom kompu AMD a u drugom Intel.
Da li postoji drugi nacin da se renderuje ista slika na 2 ili vise kompjutera?
[ LuckyBug @ 08.12.2009. 15:10 ] @
Postoji mogucnost da ako nisi bejkovao ili freezovao FG ili bilo koju vrstu simulacije, on za svaku sliku racuna parce,posebno, ne gledajuci ostale i na taj nacin sa drugacijim racunanjima dobijes i razlicit rezultat.
[ deepwhite @ 08.12.2009. 16:53 ] @
@LuckyBug daj to malo detaljnije
[ LuckyBug @ 08.12.2009. 23:49 ] @
Koliko detaljnije ? :)
Ne znam kako radi backburner, ovo je moja cista pretpostavka, on posalje svakom kompjuteru scenu na rendanje i odredi region, zraci bivaju nasumicno ispaljeni ka kameri noseci deo informacije, ako on na svakom kompjuteru ispali zrak iz neke druge tacke,dobices drugaciji rezultat.
Ako bejkujes, sve informacije ce postojati takve kakve jesu i bice prosledjenje drugom kompovima, oni ce imati jasne instrukcije,i sve bi trebalo da se poklopi.
To treba probati, ali svejedno, ako se bejkuje slicni problemi bice otklonjeni bez obzira, uvek ce i na svakom kompjuteru on isto rendati.
[ deepwhite @ 09.12.2009. 10:58 ] @
Ne razumem sta ti znaci "bejkujes". Sta da treba da se "bejkuje" i na koji nacin?
[ LuckyBug @ 09.12.2009. 21:40 ] @
Potrazi u helpu za lepo objasnjenje, obicno nazivaju baking, freezing ... znacilo bi bukvalno da "zapeces" na nivou scene sve informacije vezane za svetla,teksture, indirektna svetla ...
[ deepwhite @ 11.12.2009. 20:37 ] @
Bas ti je pomoc - potrazi u helpu
mogao si napisati potrazite u helpu ima resenje
[ LuckyBug @ 12.12.2009. 08:28 ] @
Prijatelje kazem ti ne koristim 3D studio, postupak se razlikuje u svakom softu ali vodi ka istom cilju.
[ labicko1 @ 17.12.2009. 14:28 ] @
Nikad mi se nije desavalo ovako nesto. Ja obicno sve fajlove sto se tice projekta stavim u network shared folder, tu su mi i texture i materijali. Kad stavim sve na render svi kompovi vuku sve iz iste putanje, i sve ide glatko. Nikad ne idem ni na kakav Baking - Freezing.

Moje misljenje je da ovde nije isto podesen MAX na oba kompa, sad tu ima raznih mogucnosti ko zna sta je sve cackano.
[ LuckyBug @ 17.12.2009. 14:55 ] @
A kakve veze imaju teksture i sejderi sa random ispaljenim zracima svaki put kad se pokrene rendering ?
[ labicko1 @ 17.12.2009. 15:33 ] @
Ni tvoji Beking i Freezing nema veze sa ovim, ovde nije problem u modelu ili osvetljenju scene. Ovde je problem sa general setings u maxu i sa nacinom racunanja svetlosti.

Mrzim kada se ljudi hvataju za slamku ko da ne citaju sav text. Ono sto sam hteo da kazem je da ti ne treba nikakva specijalna podesavanja sve ide automatski ako se sve vuce iz jednog foldera i da nikakve greske nebi trebale da nastanu. I dao sam moje misljenie o tome, izvinjavam se ako nisam bio dovoljno jasan.
[ LuckyBug @ 17.12.2009. 15:40 ] @
Haha ok :D
To i dalje nema veze sa nacinom kako se sempluje scena cedo pametno.
Elem ako se vec bavite raytracingom onda naucite to kako treba, i procitajte help jer vam se sve samo i na forumu nece reci.
[ labicko1 @ 17.12.2009. 16:16 ] @
Bre nisam neki expert za to ali znam neke osnove, radio sam dosta net rendera i nikad nisam imao slicnih problema.

I dalje mislim da nije problem u samom modelu. Necu sad da ulazim u vecu raspravu oko toga jel samo SER_Freeman kad resi problem moze reci ko je bio upravu.
[ LuckyBug @ 17.12.2009. 17:37 ] @
A jesi radio kao on na svakom kompjuteru po parce slike,ili svaki kompjuter radi po sliku, pitam onako, cisto me zanima ?
[ SreckoMicic @ 18.12.2009. 09:31 ] @
Niko ne zna sta je bekovanje, ili freezing FG mape u mental ray-u?
1. Ne moraju biti Max/ovi isto podeseni nema to nikakve veze, jer Max sa koga pokreces render je taj iz koga se sva podesavanja povlace. Bili bi stvarno bistro da moras sad svaki Max isto podesiti na farmi od 150 racunara i to za tri razlicita posla u toku jednog dana.
2. Napravi network drive (ne shared folder) i smesti tu scenu i sve texture.
3. Verovatno je do FG i ovoga sto LuckyBug prica, najbrze ti je da prvo odrendas FG mapu na jednom kompu, snimis je na taj network i onda postavis da je cita iz tog fajla kada radi finalni render. Ovako ce FG mapu da radi na jednom kompu, jeste sporije ali ne retko se desavaju ovakvi problemi sa Mr iz neznanih razloga, pa onda ovo dodje kao brze resenje. Ovo ce ti biti inace redovna procedura kada se pocnes baviti ozbiljnijim projektima.
4.Za ovo i ne moras koristiti backburner mozes obican distributed rendering preko Mental Ray Satelita, sve podesis u render settingsu.
[ labicko1 @ 18.12.2009. 13:36 ] @
Pozdrav Srecko i hvala na objasnjenju.

Prvo da se izvinim za los komentar jer nisam bio upravunisam bio upravu, malo sam citao oko ovoga i stvarno je problem Bekovanje. Ja radim sa V-ray i kad bolje razmislim imao sam slicne probleme, radilo se da sam u sceni imao jedan model (radilo se o zidu) koji je na sebi imao obican materijal nije bio Vray materijal. Pri rendiranju mi je davao pogresno osvetljenje na nekom svakom petom freimu. Resio sam problem tako sto sam zamenio materijal. U drugim slucajevima stvarno nisam imao problema a skoro svaku animaciju radim u network rendering, radi se o samo dva komapa za sad :(

Lucky - radio sam samo jednom network render za jednu sliku, radilo se o nekoj ogromnoj slici od nekoliko metara za neki plakat. Ostalo sam samo za animacije koristio network rendering.

Jos jednom se izvinjavam za moju gresku.
[ abishai @ 20.12.2009. 08:38 ] @
Cesto ti nisi u pravu, ali se ne das :)