[ knez @ 09.12.2009. 19:40 ] @
Postovanje!

Kupio sam HDD WD 1TB black edition, 5 godina garancije i posle 10-tak dana on u toku rada, prilikom otvaranja foldera na jednoj od particija, izgubi oznake diskova i nestade. BIOS ga ne vidi, a samim tim ni bilo koji od programa. Sumnjam da je elektronika.

VAŠ SAVET - Šta da radim?

Na njemu su bitni podaci.

WesternDigital će da mi da nov hard, ali je pitanje šta sa podacima? Da li kupovinom istog harda i stavljanjem njegove elektronike mogu da povratim podatke, pošto je to najisplativija mogućnost - ne verujem da će WD platiti troškove skidanja podataka i zamenu HDD. Kamo sreće

POMAGAJTE!
[ Binary Mind @ 11.12.2009. 00:56 ] @
Zamenom elektroike na tom hardu se nista ne postize... Ako su ti podaci bitni da ih moras povaditi po svaku cenu moraces da platis za tu uslugu u nekom servisu specijalizovanom za vadjenje podataka iz pokvarenih hard diskova.
[ gsimon @ 11.12.2009. 04:19 ] @
Da li se po ukljucenju hard zavrti?
Da li se cuju kakvi zvuci iz njega?

Vrlo su male shanse da je elektronika..
Mnogo verovatnije da je problem u firmware-u/mehanici!!!!

BM je u pravu.....
[ knez @ 11.12.2009. 13:17 ] @
Zavrti se kad ga upalim.

Oseca se pod rukom, u pocetku kad ga ploca/bios trazi mala vibracija.


Sta je po sredi?
[ ChanMaster @ 11.12.2009. 18:59 ] @
Ne garantujem al sam ubedjen da sa promenom elektronike (samim tim i biosom na hdd-u) imaces mogucnost da pristupis podacima....
Nisam nikad probao ali sam ubedjen.
Pre par godina sam prodavao preko E-baya neke hdd-ove od 8 gb koji su radili .
Realna cena im je bila 10 evra po komadu.
Iz nemacke su likovi placali i do 50 evra evra (sa postanskim troskovima i mojom cenom.
Ja se cudio i ujedno sladio.
Jednom prilikom me je nazvao lik iz Svajcerske da proveri jel sigurno rade (posto mu trebala elektronika) ...

Istu stvar sam imao sa hitachijem pre godinu dana. Prodavac mi rece da je cela serija sa greskom u elektronici...

Ja bih na tvom mestu pokusao....
[ ChanMaster @ 12.12.2009. 08:23 ] @
Ako se upustis u tu avanturu javi rezultate - pomoci ces ostalima puuuuno..
Poz
[ Take 5 @ 12.12.2009. 10:05 ] @
^ Mrka kapa, iz licnog iskutva od pre par godina (dva potpuno identicna Quantum 20GB HDD-a, sa istom verzijom/revizijom firmware) znam da prostom zamenom stampane plocice sa elektronikom ne pomaze!
[ Binary Mind @ 12.12.2009. 16:51 ] @
Na tom WD-u zamena elektronike garantovano nista ne pomaze, kao ni na ostalim SATA WD-ima novijeg datuma...

Na PATA Quantumima i Maxtorima je promena elektronike pomagala. kod Take 5-a nije pomoglo jer verovatno problem i nije bio do elektronike ili samo do elektonike, a mozda je tokom montiranja druge elektronike nesto zeznuo sto je takodje moguce.
[ knez @ 13.12.2009. 16:18 ] @
Još uvek mozgam šta da uradim... Je li ko imao sličnog iskustva?
[ i4004 @ 13.12.2009. 16:28 ] @
uradi što ti reče binary_mind...šanse da ćeš zamjenom elektronike to rješit su praktički nepostojeće.

Citat:
Na PATA Quantumima i Maxtorima je promena elektronike pomagala.

promjena elektronike bi valjda pomagala u vremenima kad je firmware bio na elektronici...a to mislim da su neka vrlo davna vremena.
ja sam imo maxtora (40gb...2001. godina) komu to nije pomoglo....maxtore su više mučili problemi sa firmware-om na platteru, i to se nije moglo rješit promjenom elektronike...

Citat:
Ne garantujem al sam ubedjen da sa promenom elektronike (samim tim i biosom na hdd-u) imaces mogucnost da pristupis podacima....

ne, bios nije u elektronici, u tom i jest kvaka.
bios(firmware) mu je na pločama (platteru).
[ Binary Mind @ 13.12.2009. 16:37 ] @
@i4004

Nisam se dobro izrazio. Na nekim starijim PATA Quantumima, Maxtorima a i WD-ima je promena stampane plocice pomagala... Na SATA hardovima ovaj zahvat ne pomaze zbog samog nacina izrade tih hard diskova.
[ i4004 @ 13.12.2009. 17:41 ] @
nema veze jel sata ili pata, firmware je odavno na platteru pa se promjenom elektronike ništa ne postigne u većini slučajeva.
(hdd prvo buta sama sebe sa svog plattera(ima svoj cpu i ram), a zatim os računala "isporučuje" u glavni ram....i tako ako mu je oštećen zapis firmware-a na platter-u, naravno da se ni hdd neće ispravno butat)

način izrade sama hdd-a se nije promjenio, promjenio se samo čip(ili dio čipa, ako jedan cpu radi sve) koji određuje sučelje.

a sad pričat o tome jel pomagalo ovim 8gb diskovima i kad je to bilo nije puno ni bitno ovdje...
šta danas raditi sa diskom od 8gb koji je star oko 10god.?

stavih nedavno excelstor od 10gb na noviju ploču i evo sad će trebat ponovi instalirat os na noviji sata disk jer je to jednostavno presporo...
gdje je njemu(tom od 10gb) firmware je sasvim irelevantno danas.
nek radi 100 god. smeće je jer je prespor.

ali će to bit dobra šansa da se malo igram pokušajima prebacivanja os-a sa pata na sata disk.
<wink>
[ ChanMaster @ 13.12.2009. 19:01 ] @
http://support.wdc.com/product/download.asp?level1=6&lang=en

ovde ti je flash pa ptretpostavljam da sa Hirens´s boot-om mozes probati da ga flashujes (Ima tools za hdd-ove-nisam siguran dal postoje i za flash)


a ovde par informacija o garanciji kolko sam mogo da primetim daju 5 godina garancije...

http://support.wdc.com/warranty/policy.asp#policy?lang=en



Na kraju krajeva ako ti poprave taj disk uvek mozes vratiti vecinu podataka sa "Recover my Files" (doduse traje danima al j*bi ga, bolje ista neg nista)

[ i4004 @ 13.12.2009. 19:04 ] @
kako da flash-uje kad ga ni bios ne vidi?
[ Binary Mind @ 13.12.2009. 19:06 ] @
@i4004

Moguce je menajti elektroniku i na nekim vecim PATA diskovima i spasti podatke. Probao vise puta samo treba da se nadje kompatibilna elektronika... Za neke takodje PATA diskove je potrebno naci kompatibilnu elektroniku ali koristiti firmware/ROM chip sa pokvarenog hard diska ako je ispravan (nije izgoreo). Mnogo kombinacija ima sa hard diskovima. Ja sam licno samo menjao elektroniku i mogu da garantujem da taj metod radi i sa nekim hardovima od preko 100GB, ali sam u svojoj praksi video kolege koje su radili svasta sa hardovima da bi izvadili podatke i uspevali.

U principu znam da je mnogo teze, maltene nemoguce raditi sa menjanjem elektronike sa SATA nego sa PATA diskovima (zasto? nemam blage veze.). I neki moderniji PATA diskovi su zeznuti jer je firmware/ROM chip na elektronici nekako logicki vezan za sam (ne znam tacno kakva je relacija, ali mislim da je deo firmware-a na elektronici a deo na platerima) hard disk na kome je elektronika nakalemljena, pa kad se pokvari hard, kad se nadje nova kompatibilna elektronika najprostiji nacin da se hard osposobi za vadjenje podataka je da se ROM chip od starog pokvarenog hard diska, pod uslovom da nije sprzen, odlemi sa stare riknute elektronike i nakalemi na novu donorsku umesto njenog ROM chipa, naravno pod uslovom da je samo elektronika problem, i posle mogu da se vade podaci sa pokvarenog harda pa cak i tako da se raparira hard...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 14.12.2009. u 02:40 GMT+1]
[ i4004 @ 13.12.2009. 19:32 ] @
na koliko pata diskova je to mjenjanje elektronike tebi pošlo za rukom tj. uspjelo?
od kolko pokvarenih hdd-ova?

vic je u tome da su šanse da to uspije manje nego da uspije, tj. elektronika se manje kvari od onog ostatka hdd-a.

Citat:
I neki moderniji PATA diskovi su zeznuti jer je firmware/ROM chip na elektronici nekako logicki vezan za sam (ne znam tacno kakva je relacija, ali mislim da je deo firmware-a na elektronici a deo na platerima) hard disk na kome je elektronika nakjalemljena

eh, "neki moderniji".
ako je maxtor to radio prije 10-ak god. zašto misliš da danas uopće postoje diskovi koji imaju sav firmware u elektronici?
svi diskovi napravljenih u proteklih 10-ak god su taki, tj. samo manji dio firmware-a je u elektronici, a sve ostalo na platterima.
i to je razlog što promjena elektronike često neće pomoć.
jer je češće da je oštećeno ono na platterima.

i zato su šanse niske da promjena elektronike rješi stvar, kako reče gsimon...
[ Binary Mind @ 13.12.2009. 20:00 ] @
Od manjih PATA hardova to mi je uspevalo sa Quantum Fireballovima. Od vecih od preko 100GB menjanje elektronike je uspevalo sa nekim modelima WD-a iz JB serije (primeri WD1200JB [ima vise podmodela] ili WD1600JB [ima vise podmodela]) i nekim Maxtor DM+9 diskovima. Naravno da nije cesto uspevalo jer nije uvek problem bila samo elektronika a ponekad je nalazenje donora bilo ono sto je predstavljalo problem. Time se u skorije vreme nisam baktao.
[ Horvat I @ 13.12.2009. 20:24 ] @
Citat:
Ako su ti podaci bitni da ih moras povaditi po svaku cenu moraces da platis za tu uslugu u nekom servisu specijalizovanom za vadjenje podataka iz pokvarenih hard diskova.

U garanciju spada i sva steta koja je nastala kvarom.
Zetu se u Nemackoj pre par meseci desilo sa novom masinom zamenjen hard i svi fajlovi vraceni.
nedelju dana je koristio njev racunar sa kojeg su serviseri nove datoteke prebacili na njegov opravljeni.
[ i4004 @ 13.12.2009. 21:17 ] @
ja ne mislim da u garanciji piše da oni osiguravaju i podatke...

da, baš tako
Citat:
No Consequential or Other Damages

NOTWITHSTANDING ANYTHING ELSE IN THIS POLICY OR OTHERWISE, WD WILL NOT BE LIABLE WITH RESPECT TO THE PRODUCTS UNDER ANY CONTRACT, NEGLIGENCE, STRICT LIABILITY OR OTHER LEGAL OR EQUITABLE THEORY (I) FOR ANY AMOUNT IN EXCESS OF THE PURCHASE PRICE FOR THE DEFECTIVE PRODUCT OR (II) FOR ANY GENERAL, CONSEQUENTIAL, PUNITIVE, INCIDENTAL OR SPECIAL DAMAGES. THESE INCLUDE LOSS OF RECORDED DATA...


http://support.wdc.com/warrant...?custtype=end&lang=en#emea
[ Binary Mind @ 14.12.2009. 01:17 ] @
Ovo sto je Horvat napisao je takav izuzetak kakav jos nisam video. Evo sta pise u MSI-evoj garanciji za njihov notebook EX620X ciji sam vlasnik (ugardjen je WD hard disk):

Citat:
Vasa je obaveza da uradite backup sadrzaja vaseg hard diska, ukljucujuci i softver koji ste naknadno instalirali pored podataka koje ste uneli. Velika je verovatnoca da ce sadrzaj vaseg hard diska biti izgubljen ili formatiran tokom popravke, i MSI nece biti odgvoran za bilo kakvu nastalu stetu ili gubitak programa, podataka ili ostalih informacija koji su bili sacuvani na mediju ili na notebook racunaru. Postoji verovatnoca da ce sadrzaj na vasem hard disku biti trajno izgubljen tokom servisiranja, pri cemu MSI ne snosi nikakvu odgovornost za bilo kakvu stetu ili nestanak programa, podataka ili bilo kojih drugih informacija skladistenih na racunaru.


Takvi i slicni su svi ostali delovi teksta o uslovima garancije kod bilo kog proizvodjaca racunara ili posebne komponente racunara (u ovom slucaju WD-a kao proizvodjaca hard diska). Naravno uvek postoji mogucnost da se izvade podataci uz solidnu novcanu naknadu cak i kod samih proizvodjaca hard diskova.

Zato pamet u galvu i radite backup najvaznijih podataka, i ne ocekujte da vam neko vadi podatke dzabe ako vam je racunar i/ili hard disk pokvaren a u garanciji.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 14.12.2009. u 02:43 GMT+1]
[ PCS @ 04.01.2010. 12:57 ] @
Ja imam sličan problem.
U pitanju je WD 5000AAJS - 32YFA0 koji je pre par meseci jednostavno prestao da radi. Inače, spakovan je kao VERBATIM ext HDD, a pošto sam već imao slučaj sa WD My Passport, da je crkao SATA-USB adapter, pretpostavio sam da je isti slučaj. Otvorim kućište i izvadim HDD, ali ispostavi se da je problem do HDD-a. Onda sam ga nosio u servis firme koja je uvoznik tih uređaja i nisu ništa uradili. Što je najgore, nisu mi ni dali nikakvu informaciju šta su pokušavali, već samo da oni tu ne mogu ništa. Na drugom mestu, u servisu koji se bavi vraćanjem podataka, rečeno mi je da je neophodan isti takav HDD da bi zamenili elektroniku. Pošto je noviji model u pitanju, nema polovnih na tržištu, bio sam spreman i da platim novi HDD (isti takav) samo da ga oživim. Međutim, navodno nisu mogli da nađu takav disk, čak ni nov.
Sad sam našao isti takav HDD i zamenio elektroniku ali ništa se nije desilo. Koliko vidim iz prethodnih postova, zamena elektronike retko rešava problem.
Molim za savet šta dalje. Pretpostavljam da bi u nekom profesionalnom servisu završili posao ali pitanje je koliko bi to koštalo. Info može i na PP. Hvala.
[ jevrem @ 25.01.2010. 14:53 ] @
Evo ubrojite i mene u jos jednog korisnika sa losim iskustvom sto se tice WD HDD-a, imam WD320AAJS koji je bio u My Book-u, radio odlicno neko vreme, jednog dana samo je windows prestao da ga vidi, cuje se motor i sve to... da ne ponavljam ljude sa ove teme - simptomi su isti! Povezivanje direktno kao interni HDD nije pomoglo, sumnjam da bi i zamena elektronike ista ucinila! Povracaj podataka bi me izasao minimum 150e koliko sam ja video cene po netu!
Elem, kad je povezan kao interni SATA disk stellar ga vidi i cak je uspeo da mi izvuce nesto malo podataka (tacnije jednu sliku posto je trial), znaci ima nade sa nekim software-om to da se resi! Samo sto je struktura foldera u njemu totalno pogubljena e to ce da bude problem!
Nemam pojma sta dalje da radim od podataka se polako oprastam

BTW ona prica za garanciju i da ce oni da mi i vrate podatke i daju novi HDD je cista naucna fantastika! Kod distributera sam bio dok mi je jos garancija vazila i naleteo na veliki natpis ZA PODATKE SA VASIH UREDJAJA NE ODGOVARAMO, uz to sam nacin ophodjenja prema HDD-ovima vracenim u garantnom roku mi je dovoljno govorio koliko ce pokusati ista da urade sa mojim diskom, posto su coveku pre mene sa istim problemom, hard bacili u kutiju sa fenovima i mikserima, izdali mu papir i rekli dodjite za 40dana po novi hard! Naravno da sam hard zadrzao kod sebe i sve cu pokusati da ucinim da ga povratim!

Ako iko ima neku konstruktivnu ideju, dobrodosla je!
[ RobinOfTheHood @ 13.06.2010. 07:46 ] @
Evo ja imam sveže iskustvo, od pre dva dana.
U pitanju je PATA disk WD800BB od 80GB. Kada sam skinuo elektroniku video sam da su izgoreli neki čipovi na štampanoj ploči. Kupio sam ispravan polovan HDD kao donora međutim premontiravanje elektronike nije uspelo. Jedina promena koja se desila je "Buđenje" HDD-a, tj. krenuo je da se vrti međutim i da ispušta čudne zvuke, kao CD kada preskače. I još jedna razlika. Kada bih prikačio stari pokvareni hdd sistem bi se dizao normalno, samo što disk ne bi prepoznavao. Sa novom elektronikom sistem neće da se podigne već izbacoje grešku "Disc boot faliure..."
Ima li neko ideju šta bih još mogao da uradim, pošto mi se u servis ne ide, jer bi takva popravka koštala više nego cela ova konfiguracija?
[ jevrem @ 13.06.2010. 08:09 ] @
Procesljaj malo i ovu temu
http://www.elitesecurity.org/p2594018
tamo smo nesto polemisali oko slicnih problema...
[ ranikolahdd @ 14.06.2010. 08:57 ] @
pa ovako mozes da nabadas diskove, i moze da te kosta skuplje i mozes da zeznes disk.
Prosta zamena elektronike na wd diskovima ne pomaze ( od 80gb na gore , grubo )
[ Vojin Jovanovic @ 16.06.2010. 22:23 ] @
Zdravo dobri ljudi, da ne otvaram novu temu... Kod mene posle pada Ext HDD na svake 2 sekunde pisne. PC ga ne vidi. Sta da radim. Skoro 1TB podataka je na njemu.

Prvo je imao onaj cudan zvuk kao pre kod flopi disketa kad su stare ili ostecene pa se PC muci da ih ocita. Otvorio sam ga i nigde ne vidim ostecenje. Kad sam ga ponovo sklopio poceo je kao i pre da radi (znaci bez te \'\'skripe\'\' skoro besujno) ali sad (pisti) proizvodi periodicno ton slican kao kad ram memorija nije dobra pa se cuje zvuk prilikom paljenja PC-a. Da napomenem, lampica svetli.

Ako iko ima neki predlog rado cu ga saslusati...