[ Alexxandar @ 09.12.2009. 22:45 ] @
Naručio bih Smartphone sa sajta www.expansys.de pošto oni isporučuju u Srbiju a cene su im za neku robu više nego povoljne :)
Sam smartphone bez njihovog PDV-a je 84Eur, slanje je DHL Expressom 36EUR a TNT Economy Expressom 35EUR. U svakom slučaju proizvod na kraju izadje ~120 EUR ili neznatno manje.
Ono što mene interesuje jeste, da li postoji šansa da će mi DHL naplatiti špediciju ako sam je već unapred platio? Ne razumem po kom osnovu mogu da mi naplate. Jel neko skoro naručivao preko DHL-a??? Pretražio sam forum ali uglavnom su teme od pre minimum 2 godine a i više gde situacija uopšte nije povoljna :P
Za carinu ako sam dobro razumeo sve preko 100 EUR uključujući poštarinu ide 10,5% carine + 0,5% carinska usluga.

Inače mislim da bi bilo dobro da bude i jedan Sticky o tome kako trenutno stoje stvari sa DHL, USP, i ostalim špediterskim firmama. Jer pretragom čoveku može samo da se digne kosa na glavi.

Inače pre mesec dana sam poručio nekoliko knjiga preko amazon.co.uk pisalo je da stiže preko Deutsche Post DHL, kada su stigle dobio sam obaveštenje o pristiglom paketu od pošte i podigao sam ih tamo bez ikakvih dodatnih troškova.

Hvala unapred
[ ventura @ 10.12.2009. 00:18 ] @
Citat:
Alexxandar: Naručio bih Smartphone sa sajta www.expansys.de pošto oni isporučuju u Srbiju a cene su im za neku robu više nego povoljne :)
Sam smartphone bez njihovog PDV-a je 84Eur, slanje je DHL Expressom 36EUR a TNT Economy Expressom 35EUR. U svakom slučaju proizvod na kraju izadje ~120 EUR ili neznatno manje.
Ono što mene interesuje jeste, da li postoji šansa da će mi DHL naplatiti špediciju ako sam je već unapred platio?

Pa nisi platio špediciju.. Ta suma za DHL/TNT je samo transport.. Špediterske usluge se posebo obračunavaju...

Citat:
Alexxandar:
Za carinu ako sam dobro razumeo sve preko 100 EUR uključujući poštarinu ide 10,5% carine + 0,5% carinska usluga.

Nisi uopšte razumeo... Nekad je bilo $100, pa ako je vrednost ispod toga ona se ne carini (ali ako ti roba stiže DHL-om u svakom slučaju si morao da platiš špediterske usluge), sada je to 20 evra zbog Neckerman kataloške prodaje koja je uveliko koristila tu 'rupu' od 100 dolara ...

Računica za taj smartphone ti je sledeća:
84 eur Telefon
16 eur MWST (19%)
36 eur DHL Transport
40 eur DHL Usluga carinjenja (3540 din, račun od prošle nedelje)
14 eur Carina (ako je carina 10% kao što tvrdiš, mada treba proveriti)
27 eur PDV (18% na sve)

Ukupno: 217 eur

Ako carina nije 10%, već ti ocarine zbirno (što je verovatnije), carina je u tom slučaju 30%, i onda će te taj telefon ukupno koštati 248 eur

Dopuna: Nisam obratio pažnju da ti nisi uopšte računao Nemački MWST (PDV) od 19%... To ćeš morati da platiš u svakom slučaju, za ovu narudžbinu sigurno jer je ispod minimuma za povrat poreza, a mislim da čak i inače kad naručuješ online da u svakom slučaju moraš platiti porez, bez obzira na vrednost robe...

Takođe kod carine uopšte ne mora da znači da će ti priznati deklarisanu vrednost... Meni su baš prošle nedelje na robu u vrednosti 255 dolara naplatili carinu 8354 dinara... Što mu dođe oko 50% vrednosti... Nije u pitanju tehnička roba, već knjige, i sl. tako da i na to oni mogu da obračunaju vrednost koju hoće, a kamoli za robu tipa telefoni, računari i sl...



[Ovu poruku je menjao ventura dana 10.12.2009. u 01:28 GMT+1]
[ Alexxandar @ 10.12.2009. 07:56 ] @
Hvala na opširnom odgovoru

Inače u pitanju je i-mate Ultimate 8502 Windows Smartphone.
Njihov PDV nisam uračunao zato što su ga na sajtu izbacili iz računice čim sam kao lokaciju za slanje odabrao Albania.Bosnia,Croatia,Serbia.
Ali to u svakom slučaju ne umanjuje značajno kompletnu cifru.

Dobio sam i ovu poruku:
Citat:
Our orders are shipped from France. Therefore, customers ordered items must be paid to pass the customs, VAT (7.6%) itself. The customs fees are included in the DHL shipping...

Mada time ne izbegavam dodatne troškove kada roba stigne u Srbiju

U svakom slučaju sve može da bude ali ne mora, ništa nije sigurno :P

[quote=ventura]Pa nisi platio špediciju.. Ta suma za DHL/TNT je samo transport.. Špediterske usluge se posebo obračunavaju...[/quote]
A u čemu je razlika izmedju transporta i špedicije? Nemoj mi samo reći da je u tome što je transport latinskog porekla a špedicija italijanskog

[Ovu poruku je menjao Alexxandar dana 10.12.2009. u 09:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Alexxandar dana 10.12.2009. u 09:33 GMT+1]
[ ventura @ 10.12.2009. 09:44 ] @
Citat:
Alexxandar
A u čemu je razlika izmedju transporta i špedicije? Nemoj mi samo reći da je u tome što je transport latinskog porekla a špedicija italijanskog :)


U tome što tih 36 eur plaća da taj paket stigne iz Nemačke do skladišta u Beogradu, a troškove carinjenja moraš da platiš sam... Iako je to totalno pederski, i totalno poništava poentu "od vrata do vrata", tako rade, i šta ćeš... Nije DHL jedini koji tako rade, on je najmanje zlo od svih ostalih, tako da i nemaš nekog izbora...
[ ironman @ 13.12.2009. 02:27 ] @
Ako prodavac kaze da ce snositi eventualne troskove
Citat:
For the selected country of destination Pierotucci assumes tax responsibility

Da li to znaci da to ukljucuje sve troskove (spediter+carina+porez) ?
Code:
http://www.pierotucci.com/shipping.asp
[ tdjokic @ 13.12.2009. 06:04 ] @
Isti sajt, samo malo nize:

"Orders that are shipped to countries outside of the U.S., Europe and Japan, may be subject to import taxes, customs duties and fees levied by the destination country ("Import Fees")."

Ova vazi uvek i svuda, bar koliko je meni poznato. Posalje ti rodjeni brat nesto i kaze: "Ja sam platio sve, ti nemas nista da placas" ali to vazi samo za transport i eventualne druge troskove za izvoz robe, recimo iz SAD. Kad roba stigne ovde, nju preuzima nasa carina i onda imas odredjene troskove, u zavisnosti od nacina kako je poslato, vrednosti robe itd.
[ Boka_M @ 25.12.2009. 19:00 ] @
Pozdrav svima!

Evo mog iskustva sa našim carinicima od pre par dana povodom naručene robe preko interneta.

Naručio sam sportsku opremu (šorc, štucne, duks) sa jednog britanskog sajta u iznosu oko 50 funti (vrednost robe+poštarina).
Kada mi je pošiljka stigla na kućnu adresu platio sam carinske troškove u iznosu od 7372,50 dinara!
Praktično je fakturisani iznos ovim troškovima i više nego dvostruko uvećan! Katastrofa!

Carina: 928,88
Naknada za proc. obradu: 300,00
Naknada stvarnih troškova carinskog organa: 600,00
Republička administrativna taksa: 350,00
PDV: 945,63
Špediterska usluga: 3600,00 + 648,00(PDV) = 4248,00

Carina je iznosila 20% na fakturisanu vrednost robe i na to se dodaje 18% PDV.

Ovo je bio drugi put da poručujem robu preko interneta. Prvi put sam poručio robu sa istog sajta u vrednosti od 55 funti krajem marta meseca ove godine.
Tada mi je roba stigla takođe na kućnu adresu s' tim što sam tada platio "samo" oko 2000,00 dinara carine. Zbog toga me je iznos od ove porudžbine, malo je reći, šokirao. Ovaj put sam dobio kompletnu carinsku dokumentaciju, a prvi put ne. Tada sam mislio da plaćam samo carinske troškove jer zbog svog neznanja
nisam imao pojma o troškovima špedicije koji pri prvoj kupovini očigledno nisu ni naplaćeni s' obzirom na iznos koji sam platio.

Ono što me interesuje, a molio bih nekoga ko je u to upućen da mi objasni, jeste da li postoji mogućnost da se izbegnu troškovi špedicije?
Postoji li, dakle, mogućnost da pri kupovini robe na stranim internet prodavnicama pošiljka stigne direktno na kućnu adresu bez špediterskih troškova i eventualno carinskih? U telefonskom razgovoru sa carinom rečeno mi je da su troškovi špedicije fiksni?! Da li je moguće da bez obzira na vrednost robe i veličinu pošiljke troškovi špedicije iznose 3600,00 +PDV?

Unapred hvala na odgovorima...
[ jerryrain @ 25.12.2009. 19:50 ] @
UPS, DHL, FEDEX, TNT.. sve preko 20eur zahteva speditera kada se salju ovim kurirskim sluzbama

Ako narucujes iz UK-a trazi da ti salju Royal Mail-om a iz USA trazi da salju usps-om.. ovi nacini slanja imaju organicenja sto se tice tezine paketa ali sa odeceom nema problema... Tada sve ide preko poste carinjenja u savskoj ulici i ne placas nikakvog speditera ali se izlazes drugacijoj vrsti rizika jer oni dosta kradu a imaju obicaj i da ti traze dozvole za uvoz i sl...
[ Boka_M @ 27.12.2009. 07:08 ] @
Jerry, hvala na odgovoru...

Da li je tačno da su troškovi špedicije fiksni? Malo mi ne logično deluje da bez obzira na količinu robe i vrednost troškovi ostaju isti...
[ tdjokic @ 27.12.2009. 08:22 ] @
Citat:
Boka_M: Jerry, hvala na odgovoru...

Da li je tačno da su troškovi špedicije fiksni? Malo mi ne logično deluje da bez obzira na količinu robe i vrednost troškovi ostaju isti...
I ja povremeno kupujem neke sitnice iz inostranstva i sticajem okolnosti sam upucen na uslugu speditera, pa imam odredjeno iskustvo.

Vidi ovako: osim prevoza robe sa aerodroma do tvoje kuce / stana sve ostalo sto spediter radi ne zavisi od kolicine i vrednosti robe. On recimo odnese nekakav obrazac cariniku i taj obrazac je isti i za 1 cokoladu i za nesto skuplje i vece. Upravo to je jedan od vecih problema cesceg i lakseg kupovanja, jer ako ti treba neka sitnica, koja je tebi mnogo vazna i vredna, i za tu sitnicu placas ogromne dodatne troskve oko carninjenja i spediteru, makar carina bila i 0. Svima njima je to dobro, jer tako sebi popravljaju gubitak koji imaju sa vecim posiljkama, ali nama kupcima je muka.
[ Boka_M @ 28.12.2009. 09:40 ] @
Još nešto me interesuje...

Sajt preko koga sam naručivao robu (iz Engleske) nema opciju biranja kurirske službe kojom će se slati roba.
E sad, kako je moguće da su mi na skoro sličan iznos pri obe kupovine (oko 50-55 funti) prvi put naplatili ukupne troškove
oko 2000,00, a drugi put 7000,00.

Prvi put, kao što sam naveo u prethodnom postu, nisam dobio nikakvu carinsku dokumentaciju uz robu, a drugi put jesam.
Iz razlike u ceni bih rekao da mi prvi put nije naplaćen trošak špedicije već samo carina što znači da je roba stigla različitom kurirskom
službom u dve kupovine. Ne vidim drugo objašnjenje za ovako veliku razliku u ceni troškova koji su mi naplaćeni jer pretpostavljam da je
mala verovatnoća da su za par meseci toliko povećane takse.

Ukoliko dakle ta internet prodavnica može da šalje robu u Srbiju različitim kurirskim službama, a to ne nudi ko opciju pri samoj kupovini,
pretpostavljam da bi ih prilikom eventualno nove porudžbine trebalo zamoliti da šalju određenom službom. Da li sam ovo dobro razumeo?

Pozdrav i hvala...

[ rodzer23 @ 02.02.2010. 22:20 ] @
Ja sam upravo danas vrsio razgovore sa spedicijom dhl.Radi se o tome da sam narucio neku robu iz kine,sta se dalje desava....
Roba koju sam narucio vredi 84 usd ,postarina dhl 64 usd.Kako oni to racunaju:
1.Prvo su mi poslali papire da im dam ovlascenje da carine robu i da prihvatam odgovornost za robu koju sam kupio.Papire sam odstampao podpisao i sve to skenirao, zajedno sa licnom kartom poslao.Uz to sam morao da prilozim papir od uplate da bi videli sumu koju sam uplatio i fakturu koju su mi kinezi poslali na mail.
2.Njihova usluga je 3500 din(kao usluga spedicije).
3. Pronasli su da ta roba(tehnicka:sat resiver)treba biti carinjena na 15%(po nekom njihovok katalogu)
S obzirom da vam uvaze sve te papire na kojima se vidi kolika je cena te robe sto ste narucili.
4.Carina se racuna na ukupnu vrednost posilje.(roba+troskovi salanja)Tako da je meni racunata carina na vrednost od 148 usd
5.Kada se izracuna carina ,doda se na ukupnu vrednost sume pa onda 18% pdv
6.Tu se dodaju i takse od nekih 1000 din i malo jace.
Sve u svemu meni je izaslo 8500din , a vrednost robe i postarine je 10500din.
Pa vidite da li vam se isplati !!!!!!
Sve mogu da razumem ali samo jedno ne.Carinu i pdv na usluge prevoza koju ti racunaju.Kakve to veze ima, nisam pametan.Ja ako sam platio dhl prevoz posiljke ,njima se se valjda odbija pdv za drzavu.
Ja mislim da sam vam precizno objasnio u kakvoj zemlji zivimo.
[ yolja624 @ 02.02.2010. 22:45 ] @
Nije bas tako "ofrlje" nesto uradjeno... da bi ti priblizio stvar pokusacu da ti objasnim sta se desava:

3. taj "neki njihov katalog" je Harmonizovana Carinska tarifa i ugrubo receno predstavlja registar svih roba koje tamo mogu da se svrstaju po odredjenim pravilima i principima. Taj tvoj sat je svrstan u "carinski tarifni stav" za koji je odredjena stopa carine od 15%. U vecini zemlja taj "katalog" je u stvari Zakon i kao takav se usvaja u skupstini.

U vrijednost robe ulaze sve dazbine. Pa tako i transportni troskovi koji su napravljeni dok je roba dopremana. A na sve to se obracunava PDV - koliko je meni poznato, to je standardna procedura u vecini zemalja.

Ako dobro shvatam - ti negodujes zbog dijela dazbina gdje je PDV obracunat na transportne troskove firme koja nije iz tvoje zemlje? Tu vjerovatno i nije naplacen PDV na uslugu transporta vec na to sto su upravo ti troskovi fakticki uvecali cijenu robe i samim tim ulaze u obracun PDV.

A svaka zemlja se trudi da radi njena privreda i trgovina... ako bi svi direktno kupovali od kineza, onda nase trgovine mogu da zatvore, nezaposlenost bi bila jos veca, a drzava bi time imala jos vise problema. Carina i druge sluzbe imaju zadatak, izmedju ostalog, fiskalne zastite pa i zastite domaceg trzista... Komplikovano je - a i tesko objasnjivo u par rijeci sta je poenta visokih dazbina... Visoke jesu, ne da vam uzmu pare, vec da sprijece masovnu trgovinu po principu "kako se kome svidi..."
[ jerryrain @ 02.02.2010. 22:57 ] @
samo jos kad bi postojala domaca privreda pa da imaju opravdanje sta da stite.. ovako je jasno da samo kradu pare da bi punili budzet propale drzave
[ yolja624 @ 02.02.2010. 23:29 ] @
Molim te! Nemoj mi reci da vjerujes da se drzava puno ovajdila sa ovim sto naplati dazbina na robu koja se kupuje preko E-bay? Kad budes malo racionalno razmislio, shvatices da nije fora u uzimanju para radi punjenja budzeta, vec da ti napravi da ti se ne isplati da na taj nacin, ti kao fizicko lice, kupujes u inostranstvu. Ta lova koju drzava uzima od fizickih lica je smijesna suma - za jednu drzavu, nistavna lova!
Da samo znas koliko se svaki dan od legalnog uvoza robe slije u drzavnu kasu, shvatio bi koliko je drzavi 8500 dinara smijesna para.
[ tdjokic @ 02.02.2010. 23:45 ] @
Citat:
yolja624: A svaka zemlja se trudi da radi njena privreda i trgovina... ako bi svi direktno kupovali od kineza, onda nase trgovine mogu da zatvore, nezaposlenost bi bila jos veca, a drzava bi time imala jos vise problema. Carina i druge sluzbe imaju zadatak, izmedju ostalog, fiskalne zastite pa i zastite domaceg trzista... Komplikovano je - a i tesko objasnjivo u par rijeci sta je poenta visokih dazbina... Visoke jesu, ne da vam uzmu pare, vec da sprijece masovnu trgovinu po principu "kako se kome svidi..."
Pazi sad ovo: kupio sam u zadnje vreme mozda 100 raznih stvari sa amazon.com preko jedne posrednicke firme, sve kargo, pa sve dazbine i kostalo me je jezivo. Retko koja pozicija je mogla da se kupi i ovde, a da sam je kupio tamo greskom ili je trenutno nije bilo i slicno, nista sto ima ovde nisam kupovao tamo. Takodje retko koja stvar koju sam kupio spada u luksuz, ako uopste ima takve, i sve je nesto jeftino, 10-tak, 20 dolara, ni jedna iznad 100.

Mogu ti reci, da su normalne cene ovde i tamo, apsolutno gledano jos i slicne, mada najcesce bude koliko tamo dolara, toliko ovde eura, sto nije zanemarljva razlika, ali jos nekako moze da se proglasi normalnim. Ruzno je sto su te cene u odnosu na nasa primanja mnogo vece nego tamo, dakle gledano relativno. Pa cak i to moze nekako da prodje. Najgore od svega je sto postoji bezbroj stvari kojih ovde nema, sto iz neznanja prodavaca, sto kupaca, pa posto ih niko ne trazi, niko ni ne uvozi. Trazio sam nesto u pretstavnistvu Boscha - nema pod opstim nazivom a eventualnu njihovu oznaku ne znam. Najdemo to isto na buvljaku - Boschov proizvod, oznake, pakovanje! Trazio nesto drugo, isto tako Bosch, e, sad nema ni na buvljaku! Zar firma ne moze ni svoju robu da uveze ako kupac postoji? I sad drzava mene kaznjava sa dazbinama koje cenu oteraju na 200 do 300% od pocetne cene sa sajta za robu koja ovde NE MOZE da se kupi! Koga sad oni tu stite? Ponavljam i naglasavam - sto god ima ovde da se kupi, kupujem ovde. Ne isplati mi se svo ono cimanje sa porucivanjem i cekanjem robe ako roba moze ovde da se kupi.

U vecini slucajeva mi se cini da je svo to administriranje dranje sirotinje raje, nista oni ne stite time. Pa ima ovde jedna tema - covek se vratio iz inostranstva, gde je kratko vreme radio, i tamosnja firma mu "ucinila uslugu", poslala mu njegove koriscene stvari kargom, oko 50kg, dakle odeca, obuca i slicno, i kad je to doslo ovde odrali ga - 7700 dinara samo za preglede, takse, lezarine, speditere i slicno, ZA NJEGOVE LICNE STVARI!

Uostalom, pogledaj kakva je situacija sa ishranom - par monopolista i tacka. Nema konkurencije, zaticen je samo "bogom - dani" i gotovo.

A koliko je taj njihov postupak u funkciji zastite, vidi se po tome da kad roba stize alternativnim, jos uvek legalnim putem - obicnom postom, "zastite" skoro da ni nema, retko kad kome ista uzmu. Dakle, radi se o tromosti, inerciji, zastarilim zakonima i mentalitetu i to je to.

I ranije smo o tome diskutovali i ja sam se bunio na isti nacin - drzava ne omogucava uvoz a onda te kaznjava kad sam uvezes nesto, nasta sam dobio odgovor da drzava nije duzna nista da mi garantuje. Ako je to zastita gradjana i privrede onda nesto nije u redu. Pri tome ne mislim da drzava treba direktno da se bavi uvozom, kao u komunizmu, nego treba da se stara da postoji povoljna infrastruktura i sve ostalo sto je potrebno - regulisana voda, struja, telefon, Internet, banke, zakoni, pa ce onda privreda sama da proizvodi i / ili uvozi sto ljudima treba, posto mislim da ni jedna zemlja na svetu ne proizvodi bas sve sama.
[ tdjokic @ 02.02.2010. 23:54 ] @
Citat:
yolja624: Molim te! Nemoj mi reci da vjerujes da se drzava puno ovajdila sa ovim sto naplati dazbina na robu koja se kupuje preko E-bay? Kad budes malo racionalno razmislio, shvatices da nije fora u uzimanju para radi punjenja budzeta, vec da ti napravi da ti se ne isplati da na taj nacin, ti kao fizicko lice, kupujes u inostranstvu. ;) Ta lova koju drzava uzima od fizickih lica je smijesna suma - za jednu drzavu, nistavna lova!
Da samo znas koliko se svaki dan od legalnog uvoza robe slije u drzavnu kasu, shvatio bi koliko je drzavi 8500 dinara smijesna para.
Ako im je to nistavna lova, onda to nije zastita drzavnih interesa, nego maltretiranje ljudi koji ne mogu da kupe ono sto im treba. Nekoliko stvari koje sam kupio su direktna pomoc za svakodnevni zivot invalida, vrlo jeftine a ovde ih nema ni za lek! Ne treba meni oni da dizu cenu na 200 do 300 procenata od cene u SAD ili Nemackoj, neka samo nabave istu robu i prodaju je ovde i resen problem! Vracamo se na ono da drzava nije nista duzna da mi daje, ali onda po istoj logici nije duzna ni da mi uzima.

A ako pogledamo i cisto materijalno, tesko se moze reci da se radi o nistavnim parama. Ako je spediter meni naplatio 2.000 dinara i danas je obradio 20 paketa, skupi se tu prilicno novca za mesec dana. PDV za 1 kiflu je takodje nistavan ali mnogo kifli = mnogo para za drzavu, mnogo paketa, takodje mnogo para za drzavu, jer te pare zaradjuje relativno mali broj sluzbenika, pa im se na kraju ipak isplati.
[ yolja624 @ 03.02.2010. 08:35 ] @
@tdjokic
Ja nisam pisao propise i zakone, ja samo znam kako izgledaju. Ako ti ne odogovara to sto ti zakoni tako izgledaju, ti se kandiduj za izbore, postani narodni poslanik pa u skupstini mjenjaj zakone. Te zakone ne mozemo da mjenjamo, ali poenta ove price je da se ljudi obavjeste kako to u stvari izgleda i sto je mozda jos vaznije zasto je to tako kako je. To dal je nesto luksuz ili ne su teme o kojima ovdje ne pricamo vec zasto su stvari takve kakve su.

Samo da te napomenem na cinjenicu da se inace cijene u Evropi i u SAD znacajno razlicite za mnoge robe, bukvalno sto je tamo dolar, u evropi je EUR - to je nesto sto je vezano za makroekonomiju zemalja o kojima govorimo - ili jos vise vezano za globalnu ekonomiju. Ako nista - zakoni ponude i potraznje nisu isti, pa samim tim ni trzista.

Kupovao si neke stvari od BOSH-a - nesto je bilo kod predstavnika nesto na buvljaku a nesto nema nigdje u tvojoj zemlji.
OK, da ti objasnim neke stvari.

- To sto BOSH ima kod svog predstavnika je roba koju je BOSH namjenio prodaji ovom podrucju. Neki proizvodjaci imaju takvu politiku, i ne zele neke iz svog asortimana robe da prodaju na trzistima kao sto su nasa. Ili je neka roba jednostavno prestala da se proizvodi i nema vise ni u servisnoj mrezi da se kupi. Ili se radi o toliko specificnoj robi da ce da je kupi mozda dva covjeka u Srbiji. I sad ti ocekujes da ce neko da naruci, da trune u magacinu, bas to sto ne treba nikom sem tebi - i da to ceka bas tebe? Tesko. Ali vjerujem da si mogao da to nabavis "po narudzbi" i od BOSH-a ali vjerujem da bi te ta kajgana bas skupo kostala. Zato si se i odlucio na druge 2 varijante.

- Na buvljaku mozes nesto da kupis, ali to je macor u vreci, jer ni Vanga ne moze da ti kaze dal je to BOSH ili neki kineski s*it koji samo tako izgleda. Kinezi su toliko usavrsili kopiranje da ni orginalna fabrika vise nije sigurna sta je njeno a sta kung fu. Samo prilikom koristenja vidis da to "nije to"

- I ostaje ti ta famozna treca varijanta - "tadaaaa"... ebay.
Prve dvije varijante su sasvim ok. Prva je sigurna i zakonski ispravna. Druga je realna i zakonski siva. Treca je dozvoljena ali zakonski nezeljena jer time se, izmedju ostalog, ugrozava i domace trziste rada. Prijalo to nama ili ne...

Citat:
U vecini slucajeva mi se cini da je svo to administriranje dranje sirotinje raje, nista oni ne stite time. Pa ima ovde jedna tema - covek se vratio iz inostranstva, gde je kratko vreme radio, i tamosnja firma mu "ucinila uslugu", poslala mu njegove koriscene stvari kargom, oko 50kg, dakle odeca, obuca i slicno, i kad je to doslo ovde odrali ga - 7700 dinara samo za preglede, takse, lezarine, speditere i slicno, ZA NJEGOVE LICNE STVARI!

Pa ako su poslali komercijalnim kargom - kako sad ovi treba da to gledaju kao licne stvari? I jos napisu na tome da je roba osigurana na recimo 500 USD? Koji dokument je bio uz doticnu robu koji treba da dokaze da se radi o necemu sto su njegove licne stvari - vec nosene? I ako vlasnik nije bio uz pomenutu robu, onda nema opravdanja da se radi o "licnom prtljagu"? Sta mislis, dal bi mozda na taj nacin nasi "vrli trgovci" uvlacili i novu robu za butike i pravili bi se ludi "pa to su moje licne stvari" sistem? Ili za vec toliko popularni "Second hand" prodavnice? I na kraju krajeva, uvijek postoji mogucnost da se taj gospodin pozali na postupak carinskih organa, da donese dokaz da je to njegova garderoba koju je koristio dok je radio u inostranstvu i vise sam nego siguran da ce neki nacin naci za rjesenje tog previda. Jer postoji zakonski odredjeno da takva roba ne podlijeze naplati dazbina... ali treba dokazati da je to takav slucaj.

Citat:
Uostalom, pogledaj kakva je situacija sa ishranom - par monopolista i tacka. Nema konkurencije, zaticen je samo "bogom - dani" i gotovo.

Par monopolista kazes? Pa cim je vise od jednog, to vise nije monopol, vec se dogovaraju kako da formiraju cijenu. Ili obaraju jedni drugima ako nisu nasli zajednicku crtu.
I do prije par godina si imao jednog monopolistu i tu se niko nije bunio.
Zakon ponude i potraznje - kraj price. Nema regulisanja cijena od strane drzave! I sto ce reci, gospodo, htjeli smo kapitalizam, evo nam ga.

Citat:
A koliko je taj njihov postupak u funkciji zastite, vidi se po tome da kad roba stize alternativnim, jos uvek legalnim putem - obicnom postom, "zastite" skoro da ni nema, retko kad kome ista uzmu. Dakle, radi se o tromosti, inerciji, zastarilim zakonima i mentalitetu i to je to.

Zavisi sta ide tom obicnom postom. Postoje jako precizni propisi oko postanskih posiljki to jest one koje se smatraju eventualnom robom za carinu ili koje ne spadaju u robu za carinu. Cisto sumnjam da neko moze nekome da posalje laptop obicnom postom i da na carini niko nista ne uradi po pitanju naplate dazbina. A sto se tice tromosti, zastarjelosti zakona i ostalom... imas svog narodnog poslanika, pa ga kontaktiras da povede svoju stranku u pravcu modernizacije zakona.
I kao sto rekoh, zadaci carinskih organa su fiskalni (naplata dazbina), kontrolni (da vodi racuna da neko ne valja "bijelo") i zastitni (da brani domace trziste od nekontrolisanog uvoza). Trziste postoji - koliko je uredjeno o tome mozemo pricati ali ne mozemo pricati dal bi nekontrolisan uvoz poboljsao stanje na trzistu. Naravno da ne bi.

I tacno je - ne proizvodi sve jedna zemlja sama.
Aj sad, da ne bi pricali uprazno, reci mi kakva roba to tebi treba i da ti objasnim direktno na tom primjeru sta treba da radis? Treba mi tacan naziv robe i njena namjena. A po osnovu toga ja ti objasnim zasto je nesto tako kako je?

Citat:
Ako im je to nistavna lova, onda to nije zastita drzavnih interesa, nego maltretiranje ljudi koji ne mogu da kupe ono sto im treba. Nekoliko stvari koje sam kupio su direktna pomoc za svakodnevni zivot invalida, vrlo jeftine a ovde ih nema ni za lek! Ne treba meni oni da dizu cenu na 200 do 300 procenata od cene u SAD ili Nemackoj, neka samo nabave istu robu i prodaju je ovde i resen problem! Vracamo se na ono da drzava nije nista duzna da mi daje, ali onda po istoj logici nije duzna ni da mi uzima.

Kad sam rekao nistavna lova - ona je sitna za drzavu. Ne zeli da maltretira i da dere sirotinju, vec da sprijeci da se taj nacin uvoza rasplamsa. Ako to nesto sluzi za pomoc invalidu - onda postoji zakonska MOGUCNOST da trazis oslobadjanje od placanja dazbina. Za tacnu proceduru obratis se carinskoj ispostavi i oni ti potanko objasne dal imas pravo na to i kako da to pravo ostvaris.
Daje tebi drzava puno toga, samo to ti smatras normalnim tako da mislis da ti samo uzima a nista ne daje. Da nema drzave, ti ne bi imao pare, posao, licnu imovinu, zastitu svog zivota i imanja. Drzava ti to daje - sigurnost, jer da nema mehanizme vlasti koji se placaju iz PDV i carine, vjerovatno bi bio vrlo brzo postao nekom meta za pljacku.

Citat:

A ako pogledamo i cisto materijalno, tesko se moze reci da se radi o nistavnim parama. Ako je spediter meni naplatio 2.000 dinara i danas je obradio 20 paketa, skupi se tu prilicno novca za mesec dana. PDV za 1 kiflu je takodje nistavan ali mnogo kifli = mnogo para za drzavu, mnogo paketa, takodje mnogo para za drzavu, jer te pare zaradjuje relativno mali broj sluzbenika, pa im se na kraju ipak isplati.

Spediter nije drzava vec frima (cesto privatna), i ona cesto vise naplati za papirologiju nego sto je drzava uzela za carinske i poreske dazbine. Za neke robe je dozvoljeno carinjenje u skracenom postupku - i to treba da trazis od carinskih organa, tako zaobilazis spediciju. Ali onda se sve robe carine po jedinstvenoj stopi carine. I da - ne mozes da carinis u skracenom postupku robu koja ne moze da se tretira kao "predmet domacinstva". Jedini predmet domacinstva je automobil koji ne moze da se carini po skracenom postupku. Zao mi je - zakon je takav.

I tvrdim ti - sitna je to para. Vise novca u budzet ode od jednog slepera cigareta nego od svih paketa koji dodju DHL-om za privatna lica na podrucje Beograda za veoma dug period. A svaki dan u Srbiju udje bar 5 slepera cigareta... tako da ti je valjda sad racunica jasna? A kad se na to nakaci druga akcizna roba ili visokotarifna roba... ihahaaaj love...

Zelim da vam pomognem, ne da se svadjamo.
[ tdjokic @ 03.02.2010. 10:26 ] @
Citat:
yolja624: Zelim da vam pomognem, ne da se svadjamo. :)
Shvatam ja tebe. Ali mi je malo dosadilo da svaki put idem od pocetka, pa pocnem diskusiju malo cudno, mozda zvucim kao neinformisan ili kao uobrazen, a vecinu stvari koje si napisao znam detaljno.

U ovom postu cu se zadrzati samo na 2 detalja, za ostalo nema svrhe da diskutujemo, jer su nam polazne pozicije razlicite.

Posta: ne govorim o carini, jer svaki lojalan gradjanin zna sta je to i da mora da se plati. Ako sluzbenik poste odluci da treba da se plati carina - OK. Govorim o gomili onih ostalih troskova, koji su meni teret, a kojih na posti prakticno nema, ali ja do dana danasnjeg jos nemam mogucnosti da uticem na to, PRISILJEN sam jos da kupujem preko izvesne firme koja salje sve kargom (mada i oni pokusavaju nesto preko poste). Obrati paznju - ti kazes da drzava ne ubira neki veliko novac od nas kojima dolaze paketi i da su dazbine samo sredstvo odvracanja od kupovine, a ja ti kazem da ako je to tacno onda nisu dosledni, jer na jednim vratima (kargo) naplacuju troskove za skupu proceduru, a na drugim (posta) ne naplacuju nista. Ponavljam, carina nije sporna ni u jednom slucaju.

Jos uvek smo na prvom detalju. Spomenuli smo speditere, malo off topic. Znam da su to privatne firme. Ali kome da se zahvalimo sto su one uopste potrebne? Vrlo komplikovanom postupku, koga prosecan gradjanin ne moze da obavi za jedan dan, sve i da otkrije sve tajne kad ko otvara koji salter i koji obrazac kako da popuni itd., pa je spediter prakticno neizbezan. I opet - na posti ga nema. Sve zajedno je nalik na opste stanje administracije, koja nije u stanju da ima jedinstvenu bazu podataka za gradjane, pa isti moraju da skakucu od saltera do saltera, za najrazlicitija uverenja, potvrde i slicno.

Ti kucas na "otvorena vrata". Znam ja i kako je i zasto je tako, ali sam ljut, i nisam jedini, sto oni to brze ne menjaju i poboljsavaju, a od saradnje sa poslanicima i promenama koje cemo mi gradjani inicirati nema vajde, sto se pokazuje dnevno, na bezbroj stvari.

Diskusija se malo zaostrila, jer nam ti objasnjavas njihovo ponasanje, dajuci neke logicne pretpostavke, a ja tvrdim da tamo nema logike, nego sve ide po inerciji, koju cesto ni MMF ne moze da zaustavi ni promeni. Tvoje je pravo da imas svoje misljenje ali je i moje pravo da se ne slazem sa njim. Promenio sam vec nekoliko drustvenih uredjenja, ideologija, preduzeca, skola i svuda i uvek su sefovi, direktori, vlast generalno "bili u pravu" i kategoricki zahtevali da se postuju vazeca pravila, koja su cesto u momentu postala nevazeca i osudjivana kao stetna i nemoralna.

Sta meni to treba i sta da radim? Nista narocito. Razne sitnice - otvarac konzervi sa prstenom (ovde niko o tome nije cuo), posude za mikro rernu od lake plastike (ovde se iskljucivo koriste staklene, keramicke i silikonske, pri cemu je izbor najprihvatljivijih / najprakticnijih silikonskih veoma ogranicen), otvarac boca u obliku kljesta (ovde je postojao jedan model od plastike i vise ga nema) neki sitan alat ii slicno. I sta radim - uplatim firmi u Beogradu, cekam, ide kargom, cena skoci itd. Do skoro nisam znao ni za postojanje Internet kartica, prakticno sam bio prepusten samom sebi i svojim problemima. Uostalom, vec postoji tema gde sam taksativno poceo da nabrajam predmete koji ovde ne postoje, jer sam vec vise puta imao diskusiju u stilu "A sta ce ti to?" A sta koga briga sta ce mi to, ako je to nesto bocno, legalno, samo malo drugacije nego sto drugi ljudi znaju ili ne znaju. Primer - u elektroprodavnicama trazim mali FID, u obliku utikaca, a oni tamo samo odmahuju glavama i nude mi zastitu od groma ili tajmer. Tako sam bio u prilici da isprobam i drugu firmu koja je uvozila robu za gradjane, na onaj nacin koji si spomenuo - po jedinstvenoj stopi, maksimalnoj. Roba za vise kupaca je isla kao celina, carinila se u kompletu, fiksni troskovi su se delili na sve pozicije, ali je carina bila paprena.

I tako redom.

Nema smisla da diskutujemo, jer ovo cak i nije mesto za diskusiju nego vise za informacije, ali uvek nekako sve ode malo u sirinu. Nemoj me pogresno shvatiti, ali ako hoces da pomognes nemoj da objasnjavas zasto je tako kako je. Mozda si u pravu i jeste kako kazes, ali ako i dalje ostane tako, onda nema svrhe, to nije pomoc. Moram priznati da izgleda da postoje alternative, zakonite, legalne, a za koje nisam znao, odnosno bio ubedjen da je to mnogo teze i kompliovanije nego sto jeste. Buduci da to jos nisam isprobao, ne mogu da tvrdim ni da je to istina ili nije, ali recimo to bi moglo biti od pomoci.

Zasto sam rekao da su nam polazne pozicije razlicite i da nema svrhe da diskutujemo? Evo zasto - ja sam rekao da cu cene priblizno ovde onoliko eura koliko tamo dolara, obicnim jezikom, opusteno, a ti onda pocnes skoro zvanicno da mi drzis predavanje o ekonomiji:

Citat:
Samo da te napomenem na cinjenicu da se inace cijene u Evropi i u SAD znacajno razlicite za mnoge robe, bukvalno sto je tamo dolar, u evropi je EUR


Nemoj, nema ni svrhe, ni potrebe. I opet govoris da se kupovinom robe koja se kod nas ne proizvodi ugrozava nase trziste rada i pritom menjas cinjenice koje sam izneo - pretstavnistvo nije bilo spremno da mi nabavi doticni deo ni po koju cenu.

Ja se trudim da budem korektan, a onda me sa jedne strane docekas ti, koji mislis da mi treba edukacija o zakonodavstvu i ekonomiji, a sa druge strane me doceka covek koji tvrdi da "svako moze da udari neki pecat i potpis" kad sam ovde okacio originalna dokumenta sa carine, pa vidim da sam negde u sredini, izmedju ekstremnih stavova. Po prirodi sam takav da tesko cutim ako se u mom prisustvu iznose nepotrebne ili pogresne stvari ponovo i ponovo, u vise slicnih tema o materiji koja me zanima i u kojoj ima nekih iskustava i onda dodjemo do ovakvih "romana". Dogadja se, da se jave i upuceniji ljudi, sa vecim zivotnim i strucnim iskustvom pa ublaze diskusiju, ali se to dogadja relativno retko, pa onda ja moram iz posta u post da iznosim sve vise i vise objasnjenja, uprkos trudu da pocetni post bude uravnotezen i bez previse detalja.
[ yolja624 @ 03.02.2010. 11:15 ] @
@tdjokic
Citat:
Shvatam ja tebe. Ali mi je malo dosadilo da svaki put idem od pocetka, pa pocnem diskusiju malo cudno, mozda zvucim kao neinformisan ili kao uobrazen, a vecinu stvari koje si napisao znam detaljno.

Onda ne shvatam sta ti ne odgovara u mom stavu

Citat:
Posta: ne govorim o carini, jer svaki lojalan gradjanin zna sta je to i da mora da se plati. Ako sluzbenik poste odluci da treba da se plati carina - OK.

Ne odredjuje sluzbenik poste vec carinik u sluzbi koja se zove posta carinjenja gdje idu sve posiljke koje dolaze iz inostranstva. Dazbine postoje i preko poste - ali se drugacije zavrsava postupak, posto je podnosilac dokumenata za carinjenje nije privatna spedicija vec cariniska sluzba ili posta (razlicito se to radi u razlicitim drzavama)

Citat:
Obrati paznju - ti kazes da drzava ne ubira neki veliko novac od nas kojima dolaze paketi i da su dazbine samo sredstvo odvracanja od kupovine, a ja ti kazem da ako je to tacno onda nisu dosledni, jer na jednim vratima (kargo) naplacuju troskove za skupu proceduru, a na drugim (posta) ne naplacuju nista. Ponavljam, carina nije sporna ni u jednom slucaju.

Shvatanje transporta - kargo transporti su u najvecoj mjeri ekonomski transporti i tako imaju drugaciji status u "ocima" onih koji provode zakon. Spada u transport gdje se ocekuje roba sa trgovackom vrijednosti i roba namjenja daljoj prodaji. Posta je ipak nesto gdje se ne ocekuje roba znacajnije vrijednosti.

Citat:
Jos uvek smo na prvom detalju. Spomenuli smo speditere, malo off topic. Znam da su to privatne firme. Ali kome da se zahvalimo sto su one uopste potrebne?

Zakon kaze:
Spedicije ili brokeri su posrednici izmedju uvoznika i carinskih organa. Oni imaju ovlastenje od drzave da podnose zahtjeve carinskim organima za obavljanje poslova prilikom uvoza i izvoza roba. Da bi dosli do tog ovlastenja za rad morali su da ispune bruku razlicitih uslova koji su i prilicno skupi. Takvi posrednici su potrebni, jer oni znaju propise i olaksavaju i ubrzavaju proceduru. Sta mislis da se svako od nas pojavi sa svojim problemom, a posto smo neupuceni, carina bi bukvalno bila blokirana hiljadama istovjetnih ili slicnih problema koji moraju svakom ponaosob da objasnjavaju hiljadama uvoznika. Mozda potrebno, mozda ne - ali zakon je takav. I bas takav postoji u vecini zemalja...

Citat:
I opet - na posti ga nema.

Pa salji postom... ne kapiram zasto guras kargo pricu ako je posta tako jednostavna...

Citat:
Diskusija se malo zaostrila, jer nam ti objasnjavas njihovo ponasanje, dajuci neke logicne pretpostavke, a ja tvrdim da tamo nema logike, nego sve ide po inerciji, koju cesto ni MMF ne moze da zaustavi ni promeni. Tvoje je pravo da imas svoje misljenje ali je i moje pravo da se ne slazem sa njim. Promenio sam vec nekoliko drustvenih uredjenja, ideologija, preduzeca, skola i svuda i uvek su sefovi, direktori, vlast generalno "bili u pravu" i kategoricki zahtevali da se postuju vazeca pravila, koja su cesto u momentu postala nevazeca i osudjivana kao stetna i nemoralna.

Ne vidim da se nesto sa moje strane zaostrilo?
Dalje, jel mi pricamo o globalnom stanju u drzavi ili o onome sta se, kako i zasto naplacuje u posiljkama koje idu preko DHL? I zakon mora da se postuje, dok se ne donese neki drugi koji ga ukida ili mjenja... prijalo to nama ili ne. Poenta je da nadjemo u tom zakonu ono sto mozemo da iskoristimo da nam smanji troskove. Ako je moguce...

Citat:
Sta meni to treba i sta da radim?

posto si se pozvao na "luksuz" u jednom ranijem postu da ti kazem i sljedece:
- luksuz je sve ono:
sto nije previse potrebno za zivot ali ga moze da olaksa i uljepsa...
ono sto je skupo ili tesko dobavljivo (dal se ovdje uklapas?)
ne bi ti ovo ni pominjao ali si stvarno poceo da sitnicaris. Ako ti to nesto treba a tesko je dobavljivo onda se moze da ubroji u luksuz. Nemoj da se ljutis ali je to tako.

Citat:
Nemoj me pogresno shvatiti, ali ako hoces da pomognes nemoj da objasnjavas zasto je tako kako je

Najlakse je pomoci i dati objasnjenje za sirok dijapazon dogadjaja tako sto das siri pogled u problematiku. Ovaj problem ima svoju logiku i kad je usvojite lako je shvatiti sta se moze a sta ne. A kad covjek to shvati onda je rjesenje problema jasno samo po sebi.

Citat:
Moram priznati da izgleda da postoje alternative, zakonite, legalne, a za koje nisam znao, odnosno bio ubedjen da je to mnogo teze i kompliovanije nego sto jeste. Buduci da to jos nisam isprobao, ne mogu da tvrdim ni da je to istina ili nije, ali recimo to bi moglo biti od pomoci.

Postoje, ali ne za sve vrste roba... od vrste robe, njene kolicine i krajnje namjene zavisi dal mogu ili ne mogu da se uvoze/unose prema nasim potrebama.

Citat:
Zasto sam rekao da su nam polazne pozicije razlicite i da nema svrhe da diskutujemo? Evo zasto - ja sam rekao da cu cene priblizno ovde onoliko eura koliko tamo dolara, obicnim jezikom, opusteno, a ti onda pocnes skoro zvanicno da mi drzis predavanje o ekonomiji:

Ma ne znam u cemu vidis razliku? Ne drzim ti predavanje o ekonomiji vec ti iznosim cinjenice. Ako to ne shvatas ja tu ama bas nista ne mogu. U SAD je litar goriva 3 puta jeftiniji nego ovdje... i odatle ide sve ostalo.

Citat:
Ja se trudim da budem korektan, a onda me sa jedne strane docekas ti, koji mislis da mi treba edukacija o zakonodavstvu i ekonomiji, a sa druge strane me doceka covek koji tvrdi da "svako moze da udari neki pecat i potpis" kad sam ovde okacio originalna dokumenta sa carine, pa vidim da sam negde u sredini, izmedju ekstremnih stavova

I ja se trudim da budem konkretan. Za problem sa uvozom robe za invalida sam ti konkretno rekao kako da ga rijesis.
I nicim te nisam "docekao", i ne drzim ti predavanje vec te obavjestavam posto nisi obavjesten. Ne znam zasto te to vrijedja? Ja to vidim kao pomoc. Ako to ne dozivljavas na taj nacin... zao mi je.

Citat:
Dogadja se, da se jave i upuceniji ljudi, sa vecim zivotnim i strucnim iskustvom pa ublaze diskusiju, ali se to dogadja relativno retko, pa onda ja moram iz posta u post da iznosim sve vise i vise objasnjenja, uprkos trudu da pocetni post bude uravnotezen i bez previse detalja.

Imam 40 godina, i radio sam 10 godina u poslovima vezanim za carinu i spoljnju trgovinu... I tvrdim da sam kompetentan da govorim o ovome po znanju koje imam.

Pozdrav
[ jerryrain @ 03.02.2010. 14:26 ] @
Ti kao da si alisa u zemlji cuda. Mrzelo me je detaljno da citam sta si pisao jer presipas iz supljeg u prazno...
Realnost je nesto drugacija, spediteri kradu, carinici kradu, to je jedna od najkorumpiranijih grana u drzavi... I naravno da se ne radi o malim parama, koliko su samo hiljada evra naplatili prosle godine od mene a koliko jos takvih ljudi ima u srbiji, na stotine hiljada...
Uostalom da nisu primetili da tu dobro mogu da zarade ne bi spustali stopu carinjenja sa 100 na 20eur, nego ih je zasvrbelo.. A svaki carinski sluzbenik ima diskreciono pravo da te drnda u zdrav mozak i da se izivljava koliko hoce..
[ yolja624 @ 03.02.2010. 15:06 ] @
@jerryrain
A kako te samo nije mrzelo da pises?
I sta su to od tebe naplatili u hiljadama eura? Robu koja je dosla preko DHL? Ili si nesto uvozio "kamionima i avionima"?
Ako imas dokaze da te neko "krade" onda imas i mehanizme koji te stite... ali ne - tebi se vise isplati da "tutnes" u dzep par eura nekome, i da onda vices "VIDI LOPOVA" nego da kriminal prijavis. Znaci, odes u prvu policijsku stanicu i/ili carinsku ispostavu i prijavis. Jednostavno.
Ili jos gore, bunis se po automatizmu, bez ikakvog osnova...

Da ne bi pricao price o nekaznjenim korumpiranim carinicima...
http://ea.4e.1343.static.thepl...ita-od-14-hiljada-evra/1182982
http://www.rts.rs/page/stories...1eni+policajci+i+carinici.html
Znaci prosle godine je u vise akcija pohapsen veci broj carinskih radnika. Neko ih, jelte, prijavio. Pa prijavi i ti svoj problem i siguran sam da ce se rijesiti.
A ko zna koliko ih je smjenjeno, otpusteno, suspendovano... nekad je bilo bas svega, ali se vrijeme polako mjenja...

Citat:
Uostalom da nisu primetili da tu dobro mogu da zarade ne bi spustali stopu carinjenja sa 100 na 20eur, nego ih je zasvrbelo.. A svaki carinski sluzbenik ima diskreciono pravo da te drnda u zdrav mozak i da se izivljava koliko hoce..

Tesko mi je da shvatim sta ti ovo znaci "spustanje stope carinjenja"? Imam osjecaj da ti ne znas ni osnove pojmove.
Ali ako me osjecaj ne vara ti govoris o "carinskim olaksicama" koje vaze u drumskom transportu. U BiH se roba koja je sadrzana u licnom prtljagu, koja nema komercijalnu vrijednost (nije za dalju prodaju) oslobodjena placanja carinskih i drugih dazbina do carinske vrijednosti robe do 100EUR. Ne znam kako je u Srbiji ali pretpostavljam da je isto.

BTW, to sto ti vidis kao "drndanje" - to je tvoj subjektivni osjecaj. A ti im nemoj davati mogucnost da te drndaju i nemoj nista "sivo" da radis, pa nikom neces dati osnov za pocetak "drndanja". Mene niko nikad nije drndao - jer nikom ne dam ni povod za to. Dosta toga znam bar sto se tice carine, tako da me tu slabo ko moze da "drnda" :P

[Ovu poruku je menjao yolja624 dana 03.02.2010. u 16:29 GMT+1]
[ tdjokic @ 03.02.2010. 20:59 ] @
Citat:
Pa salji postom... ne kapiram zasto guras kargo pricu ako je posta tako jednostavna...
Eto! I sad ja tebi treba "da crtam" sve o svom zivotu, da bi ti shvatio moj problem zasto sam rekao da ja nemam drugih mogucnosti! Ne kazem da to ne postoji, nego kazem da ja ne mogu da koristim. Prosto.

Dobar ti je i onaj stos sa spediterima, gde mi prakticno citiras zakone. NE ZANIMA ME zakon koji je takav da prosecan gradjanin ne moze da ga sprovede vec je prisiljen da uzima nekakvog "advokata", ovde nazvanog spediter. I ne treba da mi citiras zakon jer mi je i kao laiku jasno sta oni rade i to sam vec nekoliko puta napomenuo ali ti se ponasas kao da si profesor na ispitu a ja djace koje nema pojma.

Hvatas se za reci, bez veze. Rekao sam "sluzbenik poste" bas zbog prirode ove konverzacije ovde, pa nismo na sudjenju pobogu covece! Rekao sam i ostajem pri tome jer me uopste ne zanima unutrasnja organizacija poste odnosno ko je tamo zaduzen za sta. Ako mi posiljka ide preko poste, onda ja sve ljude tamo zovem nekim generalnim imenom i mislim da je "sluzbenik poste" upotebljivo i nije uvredljivo.

A sto se tice tvoje definicije luksuza mislim da nije na mestu. Zar nismo postali slobodno drustvo gde ljudi sami odlucuju sta im je potrebno, u skladu sa svojim migucnostima, uz postovanje zakona? Evo ti konkretan primer: sticajem okolnosti (starost, bolest) prepusten sam sebi i u ishrani cesto koristim konzerve. Sve su cesce konzerve sa O-prstenom a ja ih tesko otvaram prstima, jer imam zapaljenje zglobova, ni ja ne znam sta i prsti su mi slabi (PONOVO MOLIM - NEMOJ SADA DA POCNES "JESI LI BIO KOD LEKARA, ZASTO NE IDES" I SLICNO, jer JESAM, BIO SAM KOD 30 LEKARA, U 2 DRZAVE, NA 3 VRHUNSKE KLINIKE i nije bilo pomoci, tako da to ovde ne moze da bude tema).

Buduci sa sam IZUZETNO vest sa alatima, ja konzervu ipak mogu da otvorim, cak i sa ovakvim slabim rukama, pomocu velikog srafcigera i nekih pomocnih drvenih komada, ali je to mucenje, i to svakodnevno. Onda sam ovde poceo da se raspitujem ima li nesto obicno, prakticno, da mi olaksa taj posao i nije bilo. Na amazon.com sam nasao jednostavnu spravicu, po ceni od nekoliko dolara i odlucio da je kupim. Ako ti smatras da je nesto takvo luksuz, onda nemamo vise sta da pricamo.



Ipak, da sam kupio samo to, kostalo bi me oko 60 dolara, znaci priblizno deset puta skuplje od cene na sajtu i onda bi stvarno bilo luksuz, ali ne mojom krivicom! Buduci da sam tu spravicu kombinovao sa jos nekim slicnim stvarima, cena je bila prihvatljiva.
[ navigare @ 03.02.2010. 21:01 ] @
mnogo kompleksna tema, ima neko ko to resava bez takvih problema, mislim da je na auto forumima, mogu da se naruce auto delovi, a video sam da i ostale stvari po zelji moze da donese
[ yolja624 @ 03.02.2010. 21:44 ] @
@tdjokic
Citat:
Eto! I sad ja tebi treba "da crtam" sve o svom zivotu, da bi ti shvatio moj problem zasto sam rekao da ja nemam drugih mogucnosti! Ne kazem da to ne postoji, nego kazem da ja ne mogu da koristim. Prosto.

Nisi ti duzan da objasnjavas bilo kome bilo sta - ali si polovicno iznosio svoje probleme i u skladu sa tim si dobijao odgovore. Sad ti, konacno, i objasnjavas prirodu svog problema... i tek je sad jasno sta tebi treba i zbog cega. Da si to tako iznosio i carini, siguran sam da niko od njih ne bi pravio probleme. Tamo rade ljudi a ne idioti, koliko god bilo uvrijezeno drugacije misljenje.

Citat:
Dobar ti je i onaj stos sa spediterima, gde mi prakticno citiras zakone. NE ZANIMA ME zakon koji je takav da prosecan gradjanin ne moze da ga sprovede vec je prisiljen da uzima nekakvog "advokata", ovde nazvanog spediter.

To nije stos, vec cinjenica. To sto se tebi i meni zakoni ne svidjaju, to je nesto sto ne zanima one koji donose zakone i pravila. Spedicije postoje SVUDA i u svakoj zemlji - cinjenica i kraj price. Ne dopada mi se ni opstinska administracija koja me tjera da svakih 6 mjeseci vadim rodni list koji je apsolutno isti 40 godina, ali eto, prisiljen sam da to radim.

Citat:
I ne treba da mi citiras zakon jer mi je i kao laiku jasno sta oni rade i to sam vec nekoliko puta napomenuo ali ti se ponasas kao da si profesor na ispitu a ja djace koje nema pojma.

I sta sad to znaci, da sam te time povrijedio sto ti objasnjavam kako stvari stoje da ti bude lakse da se ubuduce nosis sa tim problemom? Izvini - nisi djace koje nema pojma... polozio si

Citat:
Hvatas se za reci, bez veze.

"Covjek se hvata za rijeci..." - nastavak ti je poznat? Kako, zaboga, mozes da pricas UOPSTENO o bilo cemu i da to sagovorniku bude dovoljno jasno i precizno? I sad na to treba da dobijes jasan i precizan odgovor koji se tice specificnog problema?

Citat:
A sto se tice tvoje definicije luksuza mislim da nije na mestu.

http://www.answers.com/topic/luxury - definicija je tu jasna... i nije moja...
A ako je tebi nesto potrebno kao sto jeste - to onda vise nije luksuz. Sam si rekao da niko zivi nije znao sta tebi treba i zato to i ne nabavlja... tako isto ni ja ne znam dok nisi jasno i glasno rekao sta je u pitanju.

Citat:
Zar nismo postali slobodno drustvo gde ljudi sami odlucuju sta im je potrebno, u skladu sa svojim migucnostima, uz postovanje zakona?

Da, nekima je potrebno to sto je tebi potrebno, nekima treba hleb nasusni da prezive... a neki ne mogu da zive bez bunde od nerca i AMG mecke...
Negdje je to opravdano a nesto od ovoga se sigurno uklapa u definiciju luksuza.
I to sto si nasao na Amazon.com je sigurno veoma daleko od onoga sto se moze smatrati luksuzom ALI COVJECE ti si tek sad objasnio sta tebi treba...
I na kraju krajeva - postoji mnogo nacina da se nesto takvo nabavi bez petljavine sa carinom i kargom. Kao recimo da ti to neko kupi u inostranstvu pa da ti donese. Ali zasto traziti vrata, mnogo je bolje glavom kroz zid...

Pozdrav
[ jerryrain @ 03.02.2010. 22:01 ] @
Jok, ti ces da me ucis o osnovnim pojmovima... uostalom zivis u drugoj drzavi tako da je suvisno sa tobom raspravljati o ovoj temi..
Usput cisto da se informises malo u Srbiji za sve preko 20eur se placa carina, naravno carinici nekad propuste skuplje stvari bez carine a ponekad carine i stvari koje kostaju po 10 usd.. zasto? moze im se
[ sweepunk @ 03.02.2010. 22:21 ] @
Apsolutno se slazem sa jerryrain-om, vecinu koju znam samo imaju losa iskustva sa carinicima i uopsteno sa drzavnom administracijom.
Yolja624 ovde prosipa fraze i pravi se pametan kao da zivimo u Svedskoj, a ne u Srbiji koja je najkorumpiranija drzava u ovom delu Evrope.
[ yolja624 @ 03.02.2010. 22:24 ] @
@jerryrain
Ti si mi uljepsao dan... nasmijao si me do suza
Uci osnovne pojmove, da ti se neko ne bi smijao zbog neznanja. Nije sramota neznati, sramota je kad ne zelis ni nauciti a hoces da pametujes.

Procitao sam temu gdje si kukao na tih 20EUR - i namjerno sam ti citirao zakon da bi uvidio razliku.
Ali ne vrijedi, evo ti nacrtano...
Te povlastice od 100EUR vrijede samo u putnickom (drumskom, avio...) saobracaju i to samo na robu koja je sastavni dio prtljaga koji putnik nosi. Ne vazi za POSILJKE koje idu preko DHL, Fedex ili necim takvim. I ne vazi za robu koja po kolicini, vrijednosti ili bilo kom drugom svojstvu moze da se zakljuci da sluzi za dalju prodaju, obavljanje djelatnosti... I ne vazi za robu koja je na posebnoj listi akciznih roba ili visokotarifnih roba.

Taj propis je skoro pa identican u svim drzavama jer se ti propisi pisu u skladu sa odredjenim medjunarodnim konvencijama. Tako da je nebitno u kojoj ja drzavi zivim, jer su neki zakoni pisani u skladu sa univerzalnim konvencijama, bas zato da putnik namjernik ne mora da lupa glavu sta moze da ponese sa sobom na godisnji odmor

@sweepunk
I sta si ti ucinio da se izboris sa korupcijom??? Ili onako malo biberis supu, da bude ukusnija?
[ jerryrain @ 03.02.2010. 22:39 ] @


Ko je ovde pricao o prtljagu, cela tema je o tome da se roba kupuje preko interneta i dostavlja kurirskim sluzbama, a ti mozes da pricas i o kisobranima u Engleskoj ako ti je do toga... anyway odustajem od rasprave sa tobom, najpametniji si, ti si carinski expert i sve sto kazes u pravu si. ok? pozdrav tebi...
Ostali, slobodno neka pitaju sta ih zanima posto imam dosta iskustva i sa postom carinjenja u Savskoj ulici a i sa kurirskim sluzbama i spedicijama...
[ yolja624 @ 03.02.2010. 22:43 ] @
@jerryrain
Alo! Jel tebi jasno da ta povlastica od 100EUR ne vazi u transportu posiljki brze poste ili ne? A pricas o nekih 20 EUR...
I bas me zanima sta ces ti da posavjetujes... ti koji osnove ne razlikujes. Laik!
[ sweepunk @ 03.02.2010. 22:48 ] @
COVECE ti izgleda ne znas da citas, on nije ni pomenuo 100eur vec ti, a ovde se prica o paketima koji idu preko poste ili kurirskih sluzbi, i tu se SVE preko 20eur carini, jel da angazujemo decu iz vrtica da probaju da ti nacrtaju da bi shvatio? Lako je razlikovati ove osnove

Sta sam ja ucinio? pa recimo da kad sam se bunio jednom, zvao, ubedjivao se, pretio da cu prijaviti, razgovarao sa sefom carinika koji mi je rekao 'bas me briga, prijavi' a pre toga su mi spustali slusalicu.. pisao sam prijavu, odgovora nema 2 godine i na kraju sam ostao bez paketa koji su vratili u USA a ja samo dobrom voljom prodavca nisam ostao potpuno bez para.
I sad ces ti meni da objasnjavas nesto, nema potrebe, mogao bi i mene da zaobidjes.
[ jerryrain @ 03.02.2010. 22:49 ] @
@sweepunk
ignorisi coveka, vidis da troluje kroz celu temu, nema svrhe raspravljati se sa njim...

primera lopova ima koliko hoces
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=67112

ili ako hocete da kupite knjigu sa amazona od 20eur, i ako posalju dhl-om ili fedexom ili ups-om trebace vem jos jedno 4000din za spediterske usluge, jos oko 800din za takse, pa carina pa pdv, pa vidite da li vam se isplati da toliko platite knjigu koja kosta oko 1500din ili je to luksuz i stite domace trziste na kojoj vecina tih knjiga i ne postoji...
[ Goran Rakić @ 03.02.2010. 23:01 ] @
@yolja624: Ako je propis takav kakav jeste, pa nije u kamenu zacrtan. Naravno da ljudi imaju slobodu da se izjašnjavaju protiv propisa i traže njegovu izmenu, pa makar se i samo ovde družili u svojoj zajedničkoj muci.

Lično bih voleo da se procedura carinjenja za robu u vrednosti ispod 100eur maksimalno pojednostavi i obavi automatski, zašto da ne i preko Interneta. Ti znaš koliko plaćaš, ne treba ti špediter, a i država smanjuje troškove obrade. Da li zbog toga treba da osnivam stranku i pobeđujem na izborima, naravno da ne, okrenut sam nekim drugim stvarima u životu.
[ sweepunk @ 03.02.2010. 23:10 ] @
Gorane, ne radi se ovde o 100eur. Sve ispod 20eur se carini, svejedno je da li je 25eur ili 600eur, u svakom slucaju se carini i podlezes komplikovanoj proceduri... I ja bih voleo da se sa tih 20eur opet vrati na 100eur ( kao zbog nekermana su to uveli, naravno to je laz) da bar ljudi neke sitne stvari mogu da kupuju bez glavobolje..

Moj predlog je da ako kupujete nesto vrednije obavezno idete preko FedEx-a, oni u sklopu firme imaju svoju speditersku sluzbu Flying Cargo i kada im date ovlascenje oni ce se u vase ime ubedjivati sa carinicima i sl... TNT sluzba jer mom drugaru trazila kintu za podmazivanje carinika dok su FlyingCargo zavrsili sve bez problema. Kod UPS-a i DHL-a je slicno ali proces duze traje jer recimo za razliku od Fedexa gde svu dokumentaciju mozes preko mejla da im pustis, ostalima moras da saljes faksom ili pismom. U takvim slucajevima predlazem da koristite spedicju Saga koji veoma brzo sve zavrsavaju.
Naravno, ukoliko je vrednost paketa mala, ne isplati se ici ovim kurirskim sluzbama vec idete na obicnu postu i prepusteni ste na milost i nemilost sluzbenika koji rade u posti, lutrija pa kako se kome zalomi.
[ tdjokic @ 03.02.2010. 23:12 ] @
Citat:
yolja624: I na kraju krajeva - postoji mnogo nacina da se nesto takvo nabavi bez petljavine sa carinom i kargom. Kao recimo da ti to neko kupi u inostranstvu pa da ti donese. Ali zasto traziti vrata, mnogo je bolje glavom kroz zid...

Pozdrav
Da se nesto razumemo: na osnovu kolicine tvojih postova i energije koju si ulozio u objasnjavanja ubedjen sam da si dobronameran. Medjutim, ima tu nekih drugih problema.

Govorim uopsteno, jer zelim da se to odnosi na vecinu, ne samo na mene. Sa druge strane, svoje probleme sam iznosio u vise tema, pa je nezgodno kad dodje neko relativno svez u diskusiju i onda ne znam da li je upoznat sa mojim problemima ili nije. Na kraju krajeva, nisam jedini sa problemima, ima raznih vrsta hendikepa.

Ovo sa glavom kroz zid bi bilo istina da stvarnost nije drugacija. Nemam nikoga od koga bih mogao da trazim da mi donosi a neke necu ni da opterecujem sa time, opet iz raznih razloga. Posle uvek moras da im budes zahvalan itd. A postoje i neki banalni a surovi razlozi - iz stana ne izlazim vec godinama, ne mogu zbog zdravstvenih problema, telefon ne mogu da koristim, opet zbog zdravstvenih problema, jer jedva disem. I tako sada vec 19 godina, od 1991!

Sada cu upotrebiti crvenu boju da bi bilo uocljivije. Sa carinom nemam nikakvih problema, ni direktnih, ni onih unutrasnjih, emotivnih. Mora da se plati i to je sasvim OK. Ja svo ovo vreme govorim o nekim drugim okolnostima, koje su nas godinama sprecavale da koristimo kreditne kartice (za debitne kartice sam jedva shvatio da su prisutne i sad vec imam i ja jednu) i terale nas da se snalazimo kako znamo i umemo, a za mene je to bila kupovina preko odredjene firme iz Beograda, uz neizbezni kargo prevoz i pripadajucu administrativnu obradu. Ubedjen sam, da je to sustina onoga sto vecinu ovde ljuti i dovodi(lo) je do ocaja i besa. Utesno je, sto se vec javljaju ljudi kojima nove Internet kartice funkcionisu, tako da ce mozda ove diskusije postati proslost.

U svakom slucaju, nema zamerki, i pozdrav i tebi!
[ ventura @ 04.02.2010. 00:28 ] @
Citat:
tdjokic
Sada cu upotrebiti crvenu boju da bi bilo uocljivije. Sa carinom nemam nikakvih problema, ni direktnih, ni onih unutrasnjih, emotivnih. Mora da se plati i to je sasvim OK. Ja svo ovo vreme govorim o nekim drugim okolnostima, koje su nas godinama sprecavale da koristimo kreditne kartice (za debitne kartice sam jedva shvatio da su prisutne i sad vec imam i ja jednu) i terale nas da se snalazimo kako znamo i umemo, a za mene je to bila kupovina preko odredjene firme iz Beograda, uz neizbezni kargo prevoz i pripadajucu administrativnu obradu. Ubedjen sam, da je to sustina onoga sto vecinu ovde ljuti i dovodi(lo) je do ocaja i besa. Utesno je, sto se vec javljaju ljudi kojima nove Internet kartice funkcionisu, tako da ce mozda ove diskusije postati proslost.

A kad sam ti ja to pokušavao objasniti isto to onda si tvrdio da od te firme nema bolje na svetu... Al dobro, bolje ikad nego nikad...
[ tdjokic @ 04.02.2010. 01:51 ] @
Citat:
ventura: A kad sam ti ja to pokušavao objasniti isto to onda si tvrdio da od te firme nema bolje na svetu... Al dobro, bolje ikad nego nikad...
Bio sam ubedjen da nema teorije da ja dobijem neku kreditnu karticu jer penziju primam okolo, naokolo - fizicka osoba mi je salje iz Ljubljane, jer nasi politicari nisu u stanju da sklope sporazum o socijalnim pitanjima (doduse, srpski parlament je ratificirao sporazum ali slovenacki jos nije) a drugih primanja nemam, tako da sam mislio da ne ispunjavam uslove nikako. Osim toga, zbog bolesti nisam u stanju da odem do banke, pa sam prinudjen da molim treca lica za pomoc a sve sto je oko mene je finansiski i IT jos manje pismeno od mene, pa je i to bio razlog zasto se nisam vise interesovao za kartice.

Sledeci razlog je bio i cinjenica da amazon.com ovamo ne salje robu, a nisam znao ni za one pomocne firme, koje tamo kupuju za moj racun, na svoju adresu, pa onda to prepakiraju i salju na moju adresu.

Okreni, obrni, potpuno mi je promakla pojava i sustina Inernet kartica i jedva sam nekako shvatio sta je to i evo, sad je na mom stolu. Sad cu pokusati da sam kupujem, bez "one" firme. Ipak, doticna firma mi je pre par godina prakticno spasila zivot, jer sam bio u velikoj organizacionoj i logistickoj krizi i nisam mogao ni da sanjam o samostalnoj kupovini na Internetu. Meni je ta firma bila jedina za one uslove i bicu joj uvek zahvalan za to.

[ Aleksandar Đokić @ 04.02.2010. 03:54 ] @
pa ne mogu oni to tek tako da puste, pa ugrozavas trziste zaboga :), ovaj, mislim buvljak :), kako ce neko da proda na buvljaku "bosh-a" ako ti narucis iz inostranstva, taman posla

a yolja je izgleda carinik pa mora covek da brani sve redom, mislim taman posla da administracija ne valja...super je, kupis zvaku i carina 10000e :)
[ yolja624 @ 04.02.2010. 08:43 ] @
Moj poslednji post u ovoj temi:

Sta sam htio da postignem:
- da vam pomognem da ostvarite svoja prava koja su vam zagarantovana.
- da vam pomognem da vas gulanferi ne deru za nesto sto bas ne morate da platite.
- A da ono sto morate da platite da shvatite zasto placate.
i kad znate to sto treba da znate, onda se lako uklopite u to dal vam racunica nabavke robe preko DHL odgovara ili ne. Najgore kad covjek kupi nesto za 200USD i misli "super, sad sam dobro pazario" - kad mu to dodje kuci, oni ga oderu sa jos 50%? E, sta onda raditi? Kukati na ES kako ne valja drzava? Ne, vec vidjeti kako na legalan nacin sprijeciti "deranje" koje postoji i koje je evidentno.

Ja nisam covjek koji odustaje od rasprave dok ne odgovorim na sva pitanja, pogotovo sto je na moj racun izneseno i par uvreda.
@jerryrain
Citat:
Ko je ovde pricao o prtljagu...

Citat:
Uostalom da nisu primetili da tu dobro mogu da zarade ne bi spustali stopu carinjenja sa 100 na 20eur, nego ih je zasvrbelo..

Evo ti si posredno pominjao povlasticu od 20EUR i da sve preko toga ide naplata - pa sam ti probao da objasnim razliku izmedju posiljke i te druge povlastice od 100EUR koja vrijedi u drugom slucaju. Osnovna stvar je kad se odredjena povlastica moze da ostvari.
I ne znam gdje vidis moje trolovanje - a recimo apsolutno ti odgovara troler u vidu @sweepunka zato sto pusta vodu na tvoj mlin?

@sweepunk
Tvoj mentalni sklop mi je jasan! Vjerovatno imas drugare u vrticu pa ces ih zvati? Idi gledaj MTV Adria, tamo su "tvoji" pusti cike da pricaju.
Procitaj temu - pa ces vidjeti KO pominje sta... ali i ti ne razlikujes babe i zabe pa nije ni bitno. A dokaz da ne razlikujes:
Citat:
Gorane, ne radi se ovde o 100eur. Sve ispod 20eur se carini, svejedno je da li je 25eur ili 600eur, u svakom slucaju se carini i podlezes komplikovanoj proceduri... I ja bih voleo da se sa tih 20eur opet vrati na 100eur ( kao zbog nekermana su to uveli, naravno to je laz) da bar ljudi neke sitne stvari mogu da kupuju bez glavobolje..

U postanskom saobracaju nikad nije bila povlastica 100EUR jer je drugi osnov u pitanju... Pazi, i ja mislim da treba da se dozvoli ljudima da u skracenoj proceduri (CPD) izvrse uplatu dazbina na robu koja vrijedi do 100EUR. Nigdje to nisam negirao... I onda ti javno objasanjavas kako se "podmazuje" - e ja ti TVRDIM da ne moras da "podmazes" nikad nikome ako radis kako treba. I taj koji bi meni trazio da ga "podmazem" ostao bi da se cese gdje ga ne svrbi

@Goran Rakić
Nije Gorane u kamenu zapisan. Naravno da moze da se mjenja - ali ne na ES. Na ES mozemo da pricamo kako da te postojece propise prilagodimo nasim potrebama, ili jos bolje da se mi prilagodimo propisima. A to mozemo da uradimo ako se upoznamo sa osnovama problema.

@tdjokic
Drago mi je da nisi uzeo za zlo moje nepoznavanje tvog problema. Iskreno se nadam da ce ti makar malo ovi postovi dati viziju kako svoje probleme sa carinom da rijesis. Pozdrav i ne zamjeri.

@guslac
Trolujes malo sad ti? Neko te pominjao negdje?
[ radojko2 @ 04.02.2010. 19:36 ] @
DA se ukljucim samo da kazem i moj tuzan primer sa posiljkom iz inostranstva... pre par godina posalje mi prijatelj koriscen refurbish hard disk jer je zbog toga sto je popravljan u garanciji nije hteo da ga koristi u svojoj firmi zbog sigurnosti podataka i napise na posiljci da je poklon. Zovem DHL,oni kazu stigo paket mozete doci,ja iz Panceva na aerodrom pa trazenje gde je u kom magacinu i dodjem do poslovnice DHL i potpuno neupucen zatrazim moj paket i tu krene igra ..mogu da dobijem papir sa podatcima da podignem licno ali samo ako uplatim neku sumu tj. otkupim da bih podigao sa carine mada je onaj platio sve troskove transporta.dam im nekoliko stotina dinara i krenem dalje ,lezarina na aerodromu 1 sat ili 7 dana ista cena platim i to mislim oko 10 eura,dalje spediter ne znam vise koja suma pa carina na kraju -e tu su me odrali za kraj sve u svemu kostao me poklon hard polovan oko 140$ a nov u radnji takav je bio oko 80$.revoltiran trazim sefa carine da mi objasni kako uvoznicke firme sve sa carinom i troskovima trgovackom marzom prodaju isti takav disk skoro duplo jeftinije a morali su i oni isto da plate ko i ja \jer smo isti pred zakonom \ i carinu i speditera i transportne troskove a samo zbog kolicine nije mogla cena da bude upola niza -ostao sam bez objasnjenja.Ostavila mi je mogucnost da se odreknem u korist drzave ili da vratim posiljaocu uz dodatne troskove koji su priblizni onoj ukupnoj ceni,mada sam vec platio jedan deo troskova i jos mi kaze da mi nisu naplatili deo transportnih troskova \valjda gorivo koje je potrosio moj prijatelj dok je dosao do DHL\i da budem zahvalan zbog toga.Platio sam najskuplji disk na balkanu i da nesreca bude veca crko je posle par meseci...
NARAVOUCENIJE nikad vise mi nista ne treba iz inostranstva pa makar kao poklon-nemoj brate da mi saljes dzaba nista- kosta me mnogo...
[ Horvat @ 04.02.2010. 19:37 ] @
i od 2 strane prepucavanja,nigde odgovora kako "samnjiti" troskove "uvoza" knjige narucene preko amazona...

vrlo konstruktivna tema...
[ jerryrain @ 04.02.2010. 20:19 ] @
@Horvat
Vrlo je tesko voditi konstruktivnu diskusiju o tome, kad mi svi bijemo glavu sto se nalazimo u takvoj glupoj situaciji i onda dodje neko da ti prica kako je to super, kako tako treba i sl.

@yolja624

Nema potrebe ti meni da objasnjavas razliku izmedju 20eur i te povlastice od 100eur o kojoj uporno samo ti pricas...
Ne znam u cemu je problem pa ne mozes da skapiras da je do pre par godina bio dozvoljen bescarinski uvoz robe u vrednosti do 100eur, pa kada su shvatili da tu mogu lepu paru da zarade, odlucili su da spuste na 20eur kako je i danas, a pozivajuci se na to da firma nekerman koristi rupu u zakonu i sve fakturise ispod 100eur da bi se izbeglo placanje stvari, gluposti i sitnice koje su ljudi tad masovno kupovali, katalaskom prodajeom preko nekermana...

[Ovu poruku je menjao jerryrain dana 04.02.2010. u 21:52 GMT+1]
[ sweepunk @ 04.02.2010. 20:27 ] @
Citat:
yolja624:

@sweepunk
Tvoj mentalni sklop mi je jasan! Vjerovatno imas drugare u vrticu pa ces ih zvati? Idi gledaj MTV Adria, tamo su "tvoji" pusti cike da pricaju.
Procitaj temu - pa ces vidjeti KO pominje sta... ali i ti ne razlikujes babe i zabe pa nije ni bitno. A dokaz da ne razlikujes:

Citat:
Gorane, ne radi se ovde o 100eur. Sve ispod 20eur se carini, svejedno je da li je 25eur ili 600eur, u svakom slucaju se carini i podlezes komplikovanoj proceduri... I ja bih voleo da se sa tih 20eur opet vrati na 100eur ( kao zbog nekermana su to uveli, naravno to je laz) da bar ljudi neke sitne stvari mogu da kupuju bez glavobolje..

U postanskom saobracaju nikad nije bila povlastica 100EUR jer je drugi osnov u pitanju... Pazi, i ja mislim da treba da se dozvoli ljudima da u skracenoj proceduri (CPD) izvrse uplatu dazbina na robu koja vrijedi do 100EUR. Nigdje to nisam negirao... I onda ti javno objasanjavas kako se "podmazuje" - e ja ti TVRDIM da ne moras da "podmazes" nikad nikome ako radis kako treba. I taj koji bi meni trazio da ga "podmazem" ostao bi da se cese gdje ga ne svrbi


Yolja624, pre bih rekao da je tvoj mentalni sklop ovde jasan, suvise slobodnog vremena kada ne gledas Grand paradu? izmislio si nekih 100eur i raspravljas sam sa sobom.
Pitanje kako je kod tebe, ipak je to strana drzava ali ja ovde pricam kako je u Srbiji i dao sam ljudima prilicno konkretne primere sta, kako i gde ih ceka ako kupuju preko interneta, za razliku od tebe koji si celu temu zatrpao glupostima i kilometarskim postovima u kojima nista konstruktivno nisi napisao. Verujem da bi svojim drugarima u vrticu lakse objasnio neke stvari nego tebi.
[ tdjokic @ 04.02.2010. 20:33 ] @
Citat:
Horvat: i od 2 strane prepucavanja,nigde odgovora kako "samnjiti" troskove "uvoza" knjige narucene preko amazona...

vrlo konstruktivna tema...
Moras insistirati da ti posalju postom. Nema teorije o smanjivanju troskova ako posalju kurirskom sluzbom, jer postupak tamo mora da se sprovede "po cenu zivota" :-)
Inace, smatram da je tema ipak konstruktivna, jer edukuje ljude i sada sve vise ljudi zna sta znaci kad ti nesto stigne kurirskom sluzbom kargo transportom. A u svakoj ovakvoj temi ima i elemenata kolektivne psihoterapije - kad vidis da nisu samo tebe zaj...li, onda ti je ipak lakse :-)

Citat:
radojko2: revoltiran trazim sefa carine da mi objasni kako uvoznicke firme sve sa carinom i troskovima trgovackom marzom prodaju isti takav disk skoro duplo jeftinije a morali su i oni isto da plate ko i ja \jer smo isti pred zakonom \ i carinu i speditera i transportne troskove a samo zbog kolicine nije mogla cena da bude upola niza
Mogla je. Da si dobio 10 diskova fiksni troskovi po komadu bi bili deset puta manji.
[ sasa988 @ 27.04.2010. 18:45 ] @
Planirao sa da narucim nesto iz Kine tacnije Sangaja pa trazim savet vas iskusnijih...
Roba koju narucujem(dva parceta akrilnog stakla 30x40 + jedan zoom objektiv precnika 60mm)kosta roba 65 i 30transp- 95$ sa shipmentom, inace se ta dva dela nigde ne mogu kupiti kod nas! Oni to salju jedino EMS to mu izgleda dodje kako njihova posta http://www.ems.com.cn/english-main.jsp.. Plasim se zamrsene i skupe procedure carinjenja i spedicije, a procitao sam na forumu da je bolje primati posiljke preko poste nego preko kurirskih sluzbi.. Da li bi meni ovaj paket(ako bih ga narucio)stigao kuci ili u posti ili bih morao na carinu i koliko bi mogli da me oderu? 95$ mu dodje 80 evra a ja bih bio presrecan kad bih mogao sve da zavrsim za 100evrica, da li je o izvodljivo? (da mi ne bude skuplja mast nego svinja:)) Hvala
[ tdjokic @ 28.04.2010. 00:35 ] @
Moj ti je savet da se raspitas na posti, kod nekog ozbiljnog sluzbenika. Meni je pre neki dan stiglo nesto slicnih dimenzija iz Hong Konga, kupljeno preko ebay-a, vrednost 2.5$, postarina 10$, islo je obicnom postom i samo su ubacili u sanduce, nisu nista trazili da se plati. Mozda je bilo toliko malo da je doneo obican postar.

Zbunjuje me sto se na sajtu pojavljuju 2 pojma i China Express i onaj EMS.

Pogledaj sta se pojavilo kad sam na Google ukucao EMS China: Online Tracking - China Courier Service Corporation - The Whole ...
[ sasa988 @ 28.04.2010. 15:29 ] @
@tdjokic dobar si mi predlog dao, ali moram naci nekog upucenig za to a da radi u posti.. jer ako budem pitao nekoga na salteru gledace me ko tele u sarena vrata i dobicu odgovore trebalo bi, moglo bi... Inace robu koju narucujem ne spada u nikakvu tehniku, elektroniku vec je to obicna plastika i staklo,.. hvala u svakom slucaju!
[ Alatariel @ 08.05.2010. 13:06 ] @
Vidim da mnogi imaju iskustva sa kupovinom preko neta pa rekoh da se ukljucim jer imam slican problem. Doticni "carinik" ne mora da se trudi da odgovara ...

S'obzirom da imam divno iskustvo sa nasom drzavom - poklon knjiga koja inace kosta nekih 20e koju mi je poslao prijatelj je izasla nekih dodatnih 60e ... i sad mi se dize pritisak ... zelela bih da znam da li ovde neko ima ideju kako doci do Kindle-a sa Amazona a pritom izbeci pricu odozgo koja iznosi otprilike ovako Kindle+case+shipping mu dodje nekih 230e, varira zbog evra sada al nebitno, ali me dodatni troskovi izadju oh, oko 170e - neverovatno. Nema sanse da ja dajem te pare lopovima, pa ima li neko ideju kojim putem ici? Nemam ja nista protiv carine, ali ovo je trenutno cista kradja a ne carina. Hvala unapred!
[ krle_zr @ 09.11.2010. 13:36 ] @
Na sk forumu sam procitao o kupovini Kindle 3.... znači na uređaj koji košta oko ~11500, carina izađe još 8500...užas.
[ Alatariel @ 16.11.2010. 18:15 ] @
Citat:
krle_zr: Na sk forumu sam procitao o kupovini Kindle 3.... znači na uređaj koji košta oko ~11500, carina izađe još 8500...užas.


Da, da, bas tako.

Inace novi Kindle 3 kosta tacno 101e. Sa onim omotom plus shipping-om, dodje vas tacno 200.5$ ili ti oko 146e sto je jos vise od doticnih 11500 pa vi vidite.

Upoznala sam u medjuvremenu jos par ljudi kojima bi i zbog zdravstvenih problema doticni uredjaj strasno pomagao ali nista. Nema tu mnogo price - ili ce neko ko zivi u inostranstvu da vam ga donese kada bude dolazio, ili cete vi ici kod nekoga a sa Amazona ga jednostvno narucite, sa tim sto je shipping address njihova adresa a ne vasa, dok billing ostaje vasa naravno. Ja sam ovde vise puta rekla, placam carinu za Kindle odmah, ali ne dam lopovima 80% na placenu cenu. I onda imaju obraza da kukaju kako niko vise ne cita u ovoj drzavi i jao, strasno. Ma ...
[ smrki @ 25.11.2010. 14:18 ] @
Ima li ko da je kupio novi Kindle 3 ili Nook i kakva su iskustva (citaj troskovi) sa nasim paraz... ovaj, carinicima?
[ Alatariel @ 26.11.2010. 07:31 ] @
Citat:
smrki: Ima li ko da je kupio novi Kindle 3 ili Nook i kakva su iskustva (citaj troskovi) sa nasim paraz... ovaj, carinicima?


Ja sam kupila, meni je stigao juce ha ha ali ne preko Srbije, nego preko Crne Gore i ako imas nekoga dole, ili znas nekoga ko ima dole rodbinu, ja ti preporucujem ovu varijantu. Za Kindle je standardan priority international shipping, izaberes opciju send as gift i promenis adresu za shipping na tu osobu u CG. Tako da je mene sve sa onim njegovim originalnim cover-om (koji ti veruj mi zaista treba kao zastita) i shipping-om to izaslo ~201 dolar. To je ispod 150 Eura sto ti je limit u CG za carinu, pa ce ti samo DHL naplatiti njihove troskove (a izes ga, mora malo da se krade) od nekih 35 E ako ti se tako zalomi. Pitace oni tu osobu da li da mu salju direktno na kucu, neka kaze ne, dolazim ja licno da ga uzmem (carine u Podgorici inace da znas) i to je to od troskova. Posle ti to posalju basom ovamo i eto ti ga e-reader. To ti je ubedljivo najjeftiniji nacin da dodjes do K3 zato sto ce nasa carina ovde da te odere sa oko 100 E inace (toliko su meni dali kao okvirnu cifru kada sam ih pitala pre nekih mesec dana koliko bi to doslo).
[ markonatom @ 07.12.2010. 18:43 ] @
Vec duze vreme narucujem robu iz Kine i do sada nisam imao vecih problema sto se carine tice. Jednom sam morao licno da idem do njih posto sam narucio malo vecu kolicinu iste robe, i tu sam posle dosta nabedjivanja dobro prosao. Roba koja se salje preko Hong Konga--china post i roba koja ide putem EMS-a uvek dolazi na Carinu u Savskoj i tu se carini, postupak od kada paket stigne u zemlju do samog prispeca traje 3 dana. Za carinjenje nema pravila, nekad paket prodje bez carine a nekad ne, ja kontam da im to sve zavisi od guzve, jer sam uvek najvise narucivao u ovom periodu oko nove godine kada je cela posta prebukirana. Kada sam otisao lico znam da su me pitali sta ce mi tolika roba, koja ocigledno nije bila za licnu upotrebu, jelte, i da li imam neku firmu preko koje mislim da to uvezem. Naravno posto sam fizicko lice odgovorio sam da nemam nista od toga i da je to za mene i bliznje:)....elem, da li neko zna koji je najlaksi nacin da se uveze veca kolicina robe, naravno platio bih carinu i sve ostalo sto treba vazno mi je samo da uvezem vecu kolicinu jer me ovi mali paketici izludjuju:). Verujem da moram da otvorim firmu, ali eto da me neko strucniji posavetuje koja vrsta firme bi mi odgovarala za ove potrebe, znaci vazno mi je da kada roba stigne ja odem do carine i pokazem "papir" da je na firmu....takodje me zanima kako posle i da li ta roba mora da se oporezuje, fiskalna itd itd...

[ yolja624 @ 07.12.2010. 19:54 ] @
Neki ce da dobiju ospice zato sto se javljam ali me bas briga... nek se lijece. ;)

Od vrste robe zavisi sta mozes da uvezes na potpuno legalan nacin:
Ako se radi o osnovnim sredstvima i repromaterijalu, onda moze da se uradi legalan uvoz robe i na SZR koja je registrovana da radi i vrsi usluge gdje ce da koristi ta osnovna sredstva i taj repromaterijal. Primjer, servisi mobilnih telefona imaju pravo uvoza rezervnih dijelova za mobilne telefone, imaju pravo da uvoze alat koji koriste za popravku, ali nemaju pravo da uvoze, na primjer, dijelove za ves masine, niti kompletne mobilne telefone pripremljene za dalju prodaju. Nadam se da ti je jasnije.

Elem, ako zelis da uvozis gotov proizvod koji zelis samo da "plasiras" na domacem trzistu, onda moras da imas preduzece kome je odobreno spoljnotrgovinsko poslovanje - ukratko moras registrovati firmu ili raditi preko neke firme koja je registrovana za spoljnotrgovinsko poslovanje. Nije dovoljno samo imati firmu, vec ta firma mora da bude i "carinski obveznik" - blize infomacije potrazi u najblizoj carinskoj ispostavi.

Naravno, sva roba podlijeze naplati carinskih i poreskih dazbina, ali moras da provjeris koliko iznose dazbine za svaku robu ponaosob. Posto se u tom slucaju roba carini u redovnom postupku, ide stopa carine koja je navedena u Carinskoj Tarifi. Negdje je 0, negdje je vise... od robe zavisi...
Sto se tice poreza - svi placaju PDV pa tako bi morao i ti. I naravno, i fiskalni racun moras da izdajes kad robu prodas.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

Pozdrav
[ Alexxandar @ 11.07.2012. 18:02 ] @
Meni je danas stigao Kindle 4 i nije imalo ništa da se plati. DHL kurir ga je doneo, da ne verujem, pred prošlu zimu, prijatelj ga je kupio i bio je 130$ sa isporukom + oko 3000 na troškove carinjenja itd.
Jel ima neko ideju kako je Kindle oslobođen dodatnih troškova???
[ Dexic @ 11.07.2012. 19:19 ] @
Cuti, gluperdo, dok ti ne dodju da naplate sta nisu :D
[ andreja85 @ 15.09.2013. 22:55 ] @
Moze li neko da mi kaze u kom slucaju se placa spedicija prilikom kupovine robe preko DHL i ostalih brzih posta i kako unapred da saznam da li se placa spedicija ili ne?
[ ademare @ 16.09.2013. 01:21 ] @
Ako ima carine ima i spedicije. Spedicija je usuga posredovanja kod redovnog postupka carinjenja.

Roba koja je kupljena i skuplja sa postarinom od 50 Eura ide na carinjenje pa ima i spedicije. Postoje neki izuzeci, koji predstavljaju upravo to, ali ovo je pravilo, izuzetak je SD gde DHL i dalje ne racuna postarinu , ali to je samo za to.

Znaci ako nesto kupis i to sa postarinom kosta manje od 50 Eura, nema carine ni spedicije.
[ andreja85 @ 16.09.2013. 02:04 ] @
Pa ali u predhodnim postovima je pisano da nema spedicije ako paket ide preko obicne poste nebitno na sumu jer u tom slucaju rade oni sami? Kako sam shvatio da spedicije ima samo kod DHL, FEDEX,UPS... I onda moras jer speditera da organizujes jer to nije njihov poso!
[ ademare @ 16.09.2013. 11:21 ] @
Ti si pitao za DHL i ostale kurire. Kod obicne poste nema spedicije nikada, osim kada bi ti licno zahtevao postupak redovnog carinjenja . I posta ima spediciju , ali se ona ne koristi u skracenom postupku carinjenja.

Sami kuriri su i spediteri, ako ti ne zahtevas drugacije, imas nekog svog speditera.
[ andreja85 @ 16.09.2013. 12:18 ] @
E hvala ti a kod DHL i ostalih brzih kurirskih sluzbi UPS, FedEX i sl. da pazim da ne predje 50 €?

... I samo jos nesto sta se desava ako bi mi rodjak poslao na primer paket koji sam ja kupio preko neta i isporucio na njegovu adresu u Americi za 70€ a on meni poslao normalnom postom da li bi mi carinili i zahtevali spediciju preko usps-a ili ne? Ili preko DHL? A unutra svi racuni koliko sta kosta...
[ ademare @ 16.09.2013. 13:55 ] @
Da . Da ne predje 50 Eura zajedno sa postarinom, tako da se to tesko isplati. Jedino DHL pusta da roba kupljena sa SD (Sports Direct) iz GB bude 50 Eura, bez postarine i bez spedicije.

Za ovo drugo kad rodbina salje, onda bi trebalo da bude 70 Eura sa postarinom bez carine, al da nedvosmisleno bude da su oni platili , da tebe ne kosta nista, znaci pravi poklon. Za to jos mozes da se raspitas telefonom kod kog Kurira izaberes, mada je mislim da se Kuriri uopste ne isplate i da ides na obicnu postu, jer je postarina znatno manja kod obicne poste, plus ne brines nista oko te spedicije i ostalih stvari, a ako ima racuna iz EU ili SAD , onda i carina pri obicnoj posti Priznaje te racune , samo Kinezima ne veruje.
[ fanfon @ 17.09.2013. 09:07 ] @
Prijatelj zivi u USA i par puta godisnje salje pakete preko USPS i kaze da su mu probleme oko carine pravili samo kad je paket slao za Beograd, a za Apatin npr. nijednom, cesto je u paketima znalo da bude robe u vrednosti po 200-250 USD(odeca, neki sitni uredjaji i slicno).
[ andreja85 @ 17.09.2013. 11:01 ] @
A koje probleme oko carine? Kako je navodio iznos ili je slato kao GIFT? Meni konkretno treba da ja kupim nesto za ribolov iz Srbije i da mi stigne kod tetke u Chicago pa ona da mi posalje. Da li ona da ubaci racune sta je i kako placeno ili ne kada mi salje, da li da navodi vrednost pameta manju od 70€?P.S. pa valjda svi paketi stizu u Beograd pa odatle dalje...
[ ademare @ 17.09.2013. 13:42 ] @
Stizu u Beograd ali se ne pregledaju tamo, ako idu obicnom postom. Postoji Carinarnica Novi sad, to je ova za Apatin, i Carinarnica Nis, pa paketi za te delove Srbije samo sa aerodroma, prodju sortiranje i bez otvaranja idu u NS i Nis na pregled.
[ fanfon @ 19.01.2014. 15:55 ] @
Paket placen 45 USD poslat DHL-om? Da li ce naplatiti nesto iz DHL-a?
[ Bik Koji Sedi @ 19.01.2014. 16:08 ] @
Neće.
[ fanfon @ 20.01.2014. 15:20 ] @
Kakva je procedura kad se potpiše izjava da sadržina pošiljke neće biti korišćena u komercijalne svrhe, već isključivo za moje lične potrebe pa ne ocarine istu? Da li će naplatiti špediciju?
[ Bik Koji Sedi @ 20.01.2014. 15:25 ] @
Da li misliš na slučaj kada pošiljka prelazi 50€, ali je i dalje ispod 70€, pa ulazi u kategoriju "ne carini se ako nije komercijalno"? To ne bih znao, možda neko drugi ima iskustva s tim. Ja sam svašta preko DHL-a naručivao, dok god unutra ima uredan invoice na vrednost robe ispod 50€, nikad mi nisu naplaćivali ni PDV, ni carinu, ni špediciju, niti tražili nikakve izjave, već su samo dostavili pošiljku.
[ Dexic @ 20.01.2014. 15:41 ] @
Citat:
fanfon:
Kakva je procedura kad se potpiše izjava da sadržina pošiljke neće biti korišćena u komercijalne svrhe, već isključivo za moje lične potrebe pa ne ocarine istu? Da li će naplatiti špediciju?

Kad ti to traze, znaci da vec planiraju da je ne carine, samo im treba tvoj potpis zbog dokumentacije.

Ako se ne carini, nema spedicije.
[ fanfon @ 20.01.2014. 19:53 ] @
Cuo sam da to uopste ne znaci da je tako, vec da ce tek po prijemu te izjave i l.karte paket otici na carinu da ga otvore(jer je moj potpis i kopija l.karte uslov za otvaranje posiljke) pa kad ga otvore, tek onda ce odluciti da li ce cariti posiljku. Tacno/pogresno?

@Bik Koji Sedi

45 dolara je placen paket.
[ Dexic @ 20.01.2014. 22:37 ] @
U pravu si, nesto sam pomesao za redosled slanja izjave.

Ali stoji ovo drugo, tj. ako se ne carini, nema spedicije.
[ fanfon @ 21.01.2014. 06:12 ] @
Videcu danas. Bilo bi lepo da je tako
[ Dexic @ 21.01.2014. 11:23 ] @
Sigurno neces imati spediciju ako se oslobodi carine - oslobadjanje radi carina, a ne DHL (imaju istureno odeljenje carine kod njih, da bi brzo prolazilo).

Ako nije slato DHL HV (to je onaj DHL gde ide extra brzo posiljka, ali je jako skupo), vec DHL Express ili DHL Global Mail ili slicno, za te stvari ne bi trebala spedicija cak i na carinjenu robu! Razlika je sto je tada carina uvek 10% (radi se skraceni postupak).
Ja cesto porucujem sa DHL Global Mail (ovo je sporta posta, ali je jako precizna i mnogo je manje glupiranja naspram obicne poste). Nijednom nije bilo spedicije, a uvek je skoro carinjeno (veci paketici).
Mada mi se desilo da su jednom prilikom zeznuli jedan item na carini :)
[ fanfon @ 21.01.2014. 16:40 ] @
Poslao sam danas izjavu i l.kartu. Cura sto radi rece da se javim sutra za dalje informacije, a paket je prosledjen carini.
Izvestaj do sada:

Utorak, Januar 21, 2014 Lokacija Vreme
15 Podatak o carinjenju BELGRADE - SERBIA, REPUBLIC OF 15:16

Ponedeljak, Januar 20, 2014 Lokacija Vreme
14 Podatak o carinjenju BELGRADE - SERBIA, REPUBLIC OF 15:40

13 Standardna procedura carinjenja u toku BELGRADE - SERBIA, REPUBLIC OF BELGRADE - SERBIA, REPUBLIC OF 08:56

12 Stiglo u sortirni centar DHL-a BELGRADE - SERBIA, REPUBLIC OF BELGRADE - SERBIA, REPUBLIC OF 08:51

11 Ažurirani podaci o carinjenju BELGRADE - SERBIA, REPUBLIC OF 04:57

10 Pošiljka napustila prostorije DHL-a u BUDAPEST - HUNGARY BUDAPEST - HUNGARY 02:37

E sad: kada se radi spedicija, a kada ne? Cuo sam da su ovi na carini dosta svojevoljni pa cesto dizu osnovicu za carinu i po 5-10 puta.
[ Dexic @ 21.01.2014. 18:02 ] @
DHL ima istureno odeljenje carine, koje radi kako treba.
Ne znam sta mislis pod "dizu 5-10x" osnovicu, da li u smislu da pustaju mnogo skuplje pakete, ili da procenjuju mnogo vise pakete? Ne mogu da procene mnogo vise, ako ide DHL HV-om, jer ide pravilan invoice, i njega postuju.
[ fanfon @ 22.01.2014. 06:36 ] @
Recimo da narucis neki paket sitnica kojih ima mnogo u paketu, a kosta malo-tipa udice za pecanje i slicno. Platis 10 dolara, a oni podignu osnovicu na 60 kad vide koliko ima komada.
[ Dexic @ 22.01.2014. 11:28 ] @
Obicnim DHL-om nece da salju mufljuzi iz Kine, ne znam da je to ikome carina pri DHL-u to uradila. Ako znas primere konkretne, javi. (napravimo samo razliku izmedju standardnog brzog i skupog DHL-a i ostalih DHL shipping metoda, koje se cesce koriste kod nas)
[ fanfon @ 22.01.2014. 20:17 ] @
Paket je danas prosao carinu i oslobodjen je placanja dazbina. Sutra stize. Kakva je razlika izmedju obicnog DHL-a i ostalih koje si naveo? Na kineskim sajtovima uglavnom pise dostava pre DHL-a, ali se ne navodi preko kog.
[ Dexic @ 22.01.2014. 20:28 ] @
Ako je ispod 100-ak EUR, skoro sigurno nije DHL HV :)
Obicno se koristi DHL Express - to je "srednji" DHL, koji ima tracking, nije brz dva-tri dana, ali retko predje 7-8 dana do nas, obicno je za 4-5 tu (ovo cesto koristim pa znam). Nema spedicije, sva carinjenja idu po kratkom postupku.
Ima i DHL Global Mail - to je maltene obicna posta. Isto nema spedicije i sve ide po kratkom postupku, ali nema tracking i moze da potraje - npr. prosle godine, nije oko nove, je trebalo 2 meseca da mi stigne ono sto obicno stize za manje od 10-ak dana.

Ima jos nekih, za pisma samo i neke koje mislim da ne pogadjaju fizicka lica uopste - nisam nikad ni gledao sta su konkretno.
[ fanfon @ 22.01.2014. 20:33 ] @
Ovo je verovatno bio DHL Express. 5-dan je stigla posiljka u Beograd. Jedna spediterka mi rece da DHL vazi za jednu od najlosijih ekspres kurirskih sluzbi i da je ih treba izbegavati. Znaci generalno kurirske sluzbe jer su skupe. Ali probacu sledeci put preko TNT
[ Dexic @ 22.01.2014. 21:05 ] @
DHL je preskup, gleda da te odere na svemu, ali je korektan (ako se izuzme da nema razloga da naplati 40e za spediciju, sto je 2 min. potpisa papira).

TNT-em sam samo jednom imao posiljku, nesto iz Kine, od probrane firme - malkice sporije od DHL HV, ali ako je bilo spedicije, bila je komicna cena :) (bilo je carine sigurno za tu posiljku). Iskreno sam zadovoljan, ali to je jedno jedino iskustvo koje imam. Nisam video da je iko nudio njih.
[ vaskesd @ 31.01.2014. 15:20 ] @
DHL Serbia je definitivno firma koja se bavi iznudom para od običnih građana. Ne znam čoveka koji je s njima imao posla a da je zadovoljan.Moj savet - zaobiđite DHL u širokom luku. Ja sam im postao žrtva iz sledećeg razloga:

1. Pre nego što sam uopšte ušao u kupovinu (sa sajta Aliexpress, stiglo mi do sada x stvari postom ) ja ne budi lenj pa okrenem telefon DHL Serbia. Javila mi se ljubazna službenica čije ime na žalost nisam zapisao, i posle 20 minuta ubeđivanja prevarila me, sa garancijom da kad kinez plati DHL NEMA NIKAKVIH DODATNIH TROŠKOVA NI PO KOM ČOVEČANSTVU POZNATOM OSNOVU. Jeste da sam pre jedno 5-6 godina imao veoma neugodno iskustvo sa DHL-om ali ajde, posle toliko priče i uveravanja prevarim se ja, nasednem i poručim robu.

2. Nisam imao drugu mogućnost - kinezi dotičnu spravicu isporučuju isključivo DHL-om.

Elem, da skratim, puko sam za sve pare. 50 USD za spravu+ 100 USD za DHL = 150 USD. Prežaliću.

Ukratko, posle više telefonskih razgovora i pregovora sa inače veoma ljubaznim službenicima dotične kompanije, u svakom narednom razgovoru cena za njihove dodatne troškove samo se povećavala, sa providnim pokušajima da me oderu. Završili smo na tome da ja kao fizičko lice uopšte i ne mogu da uvezem dotičnu spravu, nego moram da idem na uvoz preko firme - u tom slučaju dotična gospoda iz DHL naplatila bi i ležarinu, koja se naravno u toku pregovora i dogovora uvećavala. Imam nesto malo veza i poznanstava pa sam proverio njihovu priču - lažu. Roba nije ni stigla do carine, a kamoli da je neki carinik proglasio robu za navodno predmet za komercijalnu namenu. Koliko ja znam, jedino carina a ne DHL ima pravo da nešto proglasi za ovo ili ono, zabranjeno ili dozvoljeno, može ili ne može ali u tom slučaju ja imam pravo i mogućnost da se žalim. Pa kako presude.

Sad mi samo preostaje da probam da od kineza iskukam povraćaj novca barem za izvestan deo, mada realno govoreći oni ljudi ništa nisu krivi.

Za mojih bačenih 150 USD imam čast, pravo i zadovoljstvo da ih "reklamiram" gde god stignem, a i da u lekciju za praunučiće pored bankara uključim i njih.
Da zakljucim: NIKAD VIŠE DHL.

Ako planirate da nešto poručite preko sajta a ide DHL-om moj vam je savet: NEMOJTE.
[ bakara @ 31.01.2014. 16:52 ] @
Ocigledno si porucio nesto za komercijalnu upotrebu, tako da ti se nista cudno nije dogodilo.
[ vaskesd @ 31.01.2014. 17:36 ] @
Očigledno prijatelju je da i ti radiš za DHL čim im daješ za pravo da oni određuju šta je to predmet za komercijalnu namenu a šta ne. To ti je ISKLJUČIVO nadležnost carine. Takođe je očigledno da DHL broji 100 USD, ako mene iskokošari za još neku kintu, dobro je, ako ne nikom ništa, kinez verovatno broji 50 USD, ja kratak 150 USD, a Republika Srbija kratka za pripadajući iznos carine.

Prosto
[ ademare @ 31.01.2014. 17:47 ] @
Ja mislim da Bakara ne radi za DHL :D al nekada se ne udubljuje u postove, ima dosta posla.

Za sve sto si napisao Protiv DHL-a , potpuno si u pravu. Banditi , to je rec koja u nasem jeziku najbolje opisuje takve. Koriste ovu nasu neorganizovanu trulu drzavicu, gde inace preko TV -a je "neka bude ono sto biti ne moze, neka bude borba neprestana" Trubi se svira o Nekakvoj Laznoj borbi protiv Mita i Korupcije , mada sam ja uvek mislio ranije da je to jedno te isto, al kad Pink sada kaze da nije onda nije.

U toj borbi sve moze , pa i da osnovne drzavne zakone kao sto je zakon o Carini, zakon o PDV-u i slicne, svako ko uplati u neciji dzep , moze da tumaci kako pozeli. Ja i ti ne mozemo, jer ne stavljamo novac u taj dzep u koji stavlja DHL.

Imaju oni "svoj" carinski punkt u magacinu u Dobanovcima, gde rade sluzbenici , na tom punktu koje placa Vlada Srbije iz Budzeta, tj. svi mi gradjani ih placamo. Ali vlada tim Carinicima ne izdaje naredjenja nego DHL !!! Tako da je DHL u Srbiji jaci , iznad Zakona i moze da radi sta pozeli.

Dokle ce tako biti , ne znam, al taj DHL je samo jedan sitan primer, a Riba uvek od glave Smrdi.
[ bakara @ 31.01.2014. 17:55 ] @
Da, ja definitivno ne radim za DHL i briga me za njih...ali bi bilo lepo da si ostavio link ili bar napisao sta si to kupio da bar argumentovano diskutujemo.
[ vaskesd @ 31.01.2014. 18:52 ] @
Evo ovako: namerno nisam postavio link da se vidi šta je predmet uvoza, baš da ne bi otišli u off-topic. Neka radi rasprave bude da je u pitanju atomska bomba. Ponavljam još jednom: NIJE na DHL-u da donosi odluke da li je nešto dozvoljeno, zabranjeno, za komercijalnu, kućnu upotrebu ili za masovno uništenje. Neka se oni bave transportom i špedicijom, zašta su i plaćeni a Carina Republike Srbije neka radi svoj posao.

Inače, radio sam devedesetih u velikoj eksport-import kući pa sam se prilično koječemu naučio. Izgleda mi da sankcije nisu prošle i izgleda mi da se nalazim pod okupacijom strane države (odakle ono beše DHL?) koja između ostalog uzima sebi za pravo da vrši funkciju carine suverene Republike Srbije.

[ vaskesd @ 31.01.2014. 19:06 ] @
Evo Ademare je baš lepo opisao situaciju. Zaboravih da napomenem, čitava ova tema je počela polovinom 2009. godine, ja kliknuo pre kupovine na temu (logično da vidim da li su još uvek oni isti banditi kakve sam ih zapamtio), kakva su tuđa iskustva i slično tome. Nažalost, Nova godina, žurba, kliknem, vidim 2009, znači bajato, i eto rezultata. Odsad pa nadalje i ubuduće domaći se ima raditi temeljno, počevši od poslednjeg posta, a žurba je uvek bila sestra greški.

Da ponovim za nepristrasne posmatrače - DHL? NE!!!!!
[ Dexic @ 31.01.2014. 19:41 ] @
Mislim da je to odlucila carina a ne DHL.
Jer ovako oni samo vracaju predmet - onako bi ti naplatili spediciju! Tako da su i oni u gubitku sto ti nije proslo kroz carinu.
[ vaskesd @ 31.01.2014. 20:09 ] @
Da je tako odlučila carina, bila bi dužna da o tome donese rešenje, na koje bih ja imao pravo da se žalim, kao što imam pravo da se žalim na bilo koje rešenje koje donese bilo koji državni organ- osnovna škola pravne države. Da li bi žalba bila uvažena ili ne, priča je za sebe u domenu šta bi bilo kad bi bilo. Ovako, na postupke DHL-a ja nemam nikakvo pravo žalbe, dotični predmet će se ili vratiti kinezu (ako na on to pristane i ako ga uopšte budu pitali) ili će otići na licitaciju, u šta sumnjam, jer da bi otišao na licitaciju mora da dođe do carine (do koje nije došao). Proverom preko Veza i Poznanstava, a bogami i iz telefonskih razgovora sa istim tim DHL-om, pouzdano sam saznao da dotični predmet nije ni došao do carine. Ponavljam: DHL NIJE NITI SME BITI CARINA. U pogrešnom uverenju da smo svi mi nepismeni čobani i budale, a znajući da je sudski proces protiv njih u ovoj zemlji u oblasti naučne fantastike DHL i radi to što radi. Ljudi koji su već dali novac za predmet+DHL verovatno pristaju na dalje reketiranje u nemogućnosti da se bilo kome žale. JA NE DAM! Jedino mesto gde čovek može da ih demaskira je upravo ovde, možda eventualno na još par sajtova. Nemoj da bi neko pomislio da kukam zbog para, izgubiti pare na ovu krizu nije prijatno, ali ispasti BUDALA kakva sam ja u žurbi ispao, e od toga ostaje gorak ukus u ustima. Ko misli da je pametniji, slobodno nek poruči šta god hoće, njegove su pare i živci - za one koji se dvoume još jednom: DHL? NE!!!!!

P.S. Izazivam BILO koga da iz prve ruke opiše prijatnu i korektnu saradnju sa DHL Serbia.
[ Dexic @ 31.01.2014. 21:33 ] @
Sad ce ventura da objasni prvo kako da od kuhinjske soli dobijes nitrat, pa onda njegova pozitivna iskustva sa DHL-om :)

Ne znam sta da ti kazem, ja sam dobijao kod DHL-a papire od carine uvek. Doduse, samo jednom sam imao nesto DHL HV (ovo preskupo s***e), sve ostalo su bile DHL Express i Deutsche Post u sustini.
[ mrsoje @ 01.02.2014. 17:23 ] @
DHL u Srbiji se stvarno bahato ponasa . Jedan moj drugar je morao nesto preko njih da uveze za firmu, nedelju dana su ga zavlacili za spediciju / carinjenje te danas te sutra , na kraju im je dao rok od 2 sata da mu ili isporuce robu ili je zadrze . Dosli su za 20 minuta .

Isto mi bode oci po kom to osnovu na njihove posiljke ispod 50€ se ne placa PDV ?
[ Dexic @ 01.02.2014. 18:34 ] @
Placa se! Mozda si pomesao sto su neki DHL posiljke sa SportsDirect dobijali bez placanja PDV-a (to je mozda samo jer veruju tom posiljaocu zbog kolicine posiljki, i taman da rasterete carinu - inace ne bi stigli ni za 8 dana da ti dostave).

Inace, za druge posiljke skoro sigurno placas, od kad je PayPal dosao.
[ Renegade @ 01.02.2014. 19:21 ] @
Mislim da sa sportsdirecta niko nije platio pdv za pošiljke do 50€ a ne samo neki.
[ ademare @ 01.02.2014. 21:37 ] @
Bio sam objavio post u pogresnoj rubrici :D evo sada u ovoj pravoj.

Niko do sada za kupovinu od SD-a preko DHL-a nije platio PDV. A u pitanju su Kamioni, sleperi, kada bi se sve zbrojilo, Milijarde dinara !!!

Pakete niko ne otvara ni carina ni DHL. Samo po onim papirima od SD-a "svom" cariniku daju da pecatira. Za isto toliko vremena bi mogao da obracuna PDV jer je uvek PDV 20 % a papire ima.

Ako to nije Krsenje svih mogucih zakona, na znam sta je , a pozivanje na vreme ne stoji . Pakete sa SD-a ne otvaraju a na cifru sa papira udariti 20 % u vreme skenera, kompjutera , stampaca je max 1 min po paketu. A toliko vremena ima , samo se Krsi zakon. Jer da naplacuju, ne bi niko narucivao zato sto SD ne skida UK porez !! 2 PDV-a i roba nije konkurenta, pa kome ce DHL da uzima postarine za Sleper robe dnevno ??? Ovako zakine se Srpski PDV i svi srecni osim drzavnog budzeta i konkurencije, koja ima nejednake uslove poslovanja.
[ Dexic @ 01.02.2014. 22:15 ] @
Sto konkurencija ima nejednake uslove poslovanja? I u UK ima PDV, em se plati DHL shipping - ako je i tada jeftinije nego u nasim prodavnicama, nemaju one st da brinu u "nelojalnoj konkurenciji" vec o zdravoj pameti.
J**** njih!
[ ademare @ 02.02.2014. 11:45 ] @
Nisam mislio da domace radnje, nego na konkurenciju u vidu drugih stranih Kurira. Ovo samo DHL radi , niko vise, jer ne mogu, toliko da izvrdavaju zakon o PDV-u, ne sto i oni ne bi hteli.
[ Dexic @ 02.02.2014. 12:01 ] @
BS. Da hoce drugi kuriri da se ubace, imali bi svoje pravo predstavnistvo a ne "distributere" (FedEx je ranije radio neki "Cargo" company nas, znaci nije direktno FedEx resavao sa nase strane recimo, UPS ne znam).

SD koristi DHL jer imaju najbolji deal. Nemas ti tu nikakvu opciju FedEx-a pa da kao zbog PDV-a biras DHL!
Mogu drugi da smanje cene samo malo (DHL uopste nije jeftin sa SD-a!), i bili bi konkurentni i sa PDV-om.


Pazi da nam tih kompanija ne bude zao....
[ misajankovic @ 02.05.2014. 09:12 ] @
Ne znam da li je prava tema ali da napisem par recenica o brzoj posti, tj. o najbrzoj posti na svetu DHL-u. Evo mog iskustva sa DHL-om:
Posiljka poslata iz Hong Konga 17.04.2014 u 10.20h.
Isporucena u Beograd 30.04.2014 u 14.31h
13 dana, e to je "BRZA POSTA"
Paket tezak 500grama platio sam za prevoz DHL-u 46.00 eura. Carinu ne spominjem jer je naplacena na stvaran iznos+dhl prevoz. To je zakon i ja tu nista ne mogu.
Da bih dobio tu posiljku morao sam da platim 3960.00 din spediterske usluge i pri tom da dovedem ujku, tecu, strinu, da dam krv na analizu i ne znam sta jos. 10-tak mailova i telefonskih poziva, na kraju sam pisao nekom direktoru te "Brze Poste" koji mi je odgovorio da je to procedura takva i da oni rade po zakonu kao i da je problem do carine a ne do njih. Bas se potresao covek. Krkobabicevom postom u saradnji sa Kineskom postom posiljke idu od 16-25 dana i one ostaju na carini po 7 dana, ali nemate nikakve spedicije, samo potpisete i ako treba plati se carina.
DA ne mislite da nesto izmisljam evo broj posiljke za DHL 1793009013 pa sami vidite i evo broja od Krkobabica pa isto vidite RC623470922CN
[ bgd2500 @ 05.05.2014. 13:02 ] @
Planiram da kupim neku spravicu online (cena 30EUR), salju samo DHL-om.
Sem troskova transporta sto placam pri kupovini i PDVa kod nas, cemu mogu da se nadam ? ;)
[ misajankovic @ 05.05.2014. 13:45 ] @
Citat:
bgd2500: Planiram da kupim neku spravicu online (cena 30EUR), salju samo DHL-om.
Sem troskova transporta sto placam pri kupovini i PDVa kod nas, cemu mogu da se nadam ? ;)


Platices DHL 3960 din njihovu uslugi spedicije + cerinu i porez na stvaran iznos posiljke zajedno sa troskovima DHL koje si vec platio Kinezu.
Ovako ide procedura u DHL-u.
- dan 1 - kupis robu
- dan 2 - Kinez ti posalje robu, tj. odnese u DHL
- dan 2 - DHL preuzme robu i ona stigne u Srbiju najkasnije za dva dana (to je jedino brzo jer ne zavisi od nas)
- dan 4 - ti vidis na njihovom saitu da je roba stigla i cetvrtog dana i ocekujes je sutra ujutro
- dan 5 - POCINJE J...cina! Zvoni telefon i javlja se ljubazni glas DHL sluzbenice (za mene je bila zaduzena Jelena Markovic) kaze ti da je stigla posiljka i uslove pod kojima ces dobiti a to: izjava da je roba za licnu upotrebu i saglasnost za spediciju, to su dva papira. Fotokopija licne karte i objasnjenje sta se desava ako hoces da vratis robu i da mozes da uzmes drugog speditera. Kada cujes iznos spedicije onda zoves da se raspitas i saznajes da moras da kleknes i pristanes na sex. Posaljes mail da se slazes sa svim a ona ti odgovori sa Hvala. Sve ovo ti je u najboljem slucaju peti dan.
- dan 6 - Ona je otisla kod carinika koji te sada hvata u masinu i trazi ti koliko si to platio jer pise da to kosta 3x15 dolara a on ne veruje a nece da carini po svojoj osnovici. opet te zove Jelenica da ti kaze da joj dostavis order od Aliexpess-a. Odstampas order i posaljes i ona ti posalje mail sa Hvala.
- dan 7 - subota
- dan 8 - nedelja ne radi DHL i carina
- dan 9 - Opet te zove Jelenica da ti kaze kolika je carina. Ja joj kazem da mi posalje koliko kome treba da uplati i da mi to posalje. Jelenica kaze "Stani malo ne ide to tako, ovo je samo da li se slazes a ja cu ti poslati kada meni da carina to napismeno.
- dan 10 - Stize mail sa tacnim uputstvima za placanje. Trk u postu da platim sto pre kako bi dobio robu. Saljem mail sa dokazom o uplati a ona ti posalje mail sa Hvala.
- dan 11 - Cekas da to legne na njihov racun i na racun carine
- dan 12 - stize roba
To ti je u najbrzem i najboljem slucaju. Ja sam ima jos jedan dan da podsetim Jelenicu da mi nije poslala uputstvo za placanje jer nije radila predhodnog dana i jedan dan jer sam pisao pismo direktoru Babicu koji mi je odgovorio preko sekretarice da je to normalna procedura.
Eto ti brale moj kako to ide a ti naruci robu preko DHL.
Nadji to isto sa besplatnim slanjem i to ti dodje za 16-25 dana i ne placas nista. Mozda ti carina uzme do 1000.00 din ali nece sigurno toliko. Ne znam sta je u pitanju ali ako ti ne carine robu onda stize za 16 dana.
[ jerryrain @ 05.05.2014. 13:57 ] @
Citat:
bgd2500:
Planiram da kupim neku spravicu online (cena 30EUR), salju samo DHL-om.
Sem troskova transporta sto placam pri kupovini i PDVa kod nas, cemu mogu da se nadam ? ;)


Platices samo PDV... Kada je roba ispod vrednosti carinjenja, onda se ne placa nikakva spedicija...
[ mr. ako @ 06.05.2014. 03:07 ] @
Citat:
bgd2500:
Planiram da kupim neku spravicu online (cena 30EUR), salju samo DHL-om.
Sem troskova transporta sto placam pri kupovini i PDVa kod nas, cemu mogu da se nadam ? ;)

Yep. Kao sto rece jerryrain, placas samo PDV jer nema carine, pa zato ni spedicije. :)

Da je roba kosta (i da je procenjena) na recimo preko 50eur, onda bi isla na carinjenje, a posto je salju preko DHL-a, stoga i na redovni postupak carinjenja, te odatle potreba za spediterom.
[ fanfon @ 12.05.2014. 20:25 ] @
Nista njemu ne garantuje da carina nece proceniti robu koju je platio 30 dolara na 70. Znaju oni to cesto da urade.
[ misajankovic @ 13.05.2014. 06:56 ] @
Citat:
mr. ako:
Citat:
bgd2500:
Planiram da kupim neku spravicu online (cena 30EUR), salju samo DHL-om.
Sem troskova transporta sto placam pri kupovini i PDVa kod nas, cemu mogu da se nadam ? ;)

Yep. Kao sto rece jerryrain, placas samo PDV jer nema carine, pa zato ni spedicije. :)


Samo da se razumemo, svaka posiljka koja ide preko DHL-a ima carinsku osnovicu. Mene je samo DHL kostao 46,52 eura.
Da li stvarno mislis da ce DHL da ti nesto posalje iz Kine za manje od 35-40 eura + roba koju kupis i eto ti 50 eura.
Moras da im dostavis dokaz o uplati jer ti nece cariniti robu bez toga.
Ma ljudi, za par dana vise cekanja, uzmite robu preko obicne poste i zavrsili ste posao bez glavobolje i dosta jeftinije.
Ja imam do sada 50-tak narudzbina iz Kine preko Aliexpress-a i nisam imao nekih neprijatnosti sa kineskom postom.
[ mr. ako @ 13.05.2014. 20:06 ] @
Citat:
misajankovic: Samo da se razumemo, svaka posiljka koja ide preko DHL-a ima carinsku osnovicu. Mene je samo DHL kostao 46,52 eura.

DHL kosta. Uglavnom vise nego obicna posta. Nije cudno sto si platio uslugu kurirske sluzbe preko 45e. No cena DHL nema veze sa carinom.


Citat:
misajankovic: Da li stvarno mislis da ce DHL da ti nesto posalje iz Kine za manje od 35-40 eura + roba koju kupis i eto ti 50 eura.

Niti to mislim, niti sam rekao. DHL kuriska usluga kosta.
Ako je vrdnost robe preko 50, carini se. Na to se dodaje cena kurirske usluge.
[ misajankovic @ 15.05.2014. 08:29 ] @
Citat:
mr. ako: Niti to mislim, niti sam rekao. DHL kuriska usluga kosta.
Ako je vrdnost robe preko 50, carini se. Na to se dodaje cena kurirske usluge.


Vrednost robe je Vrednost robe + transportni troskovi.
Na to dolazi porez ili carina (u zavisnosti od iznosa robe i prevoza) a spedicija je nezavisna od toga i kosta za fizicka lica 3960.00 din. Za pravna lica ne znam ali sigurno je milion dinara.
[ aleksandarzz @ 15.05.2014. 17:46 ] @
Citat:
misajankovic: Vrednost robe je Vrednost robe + transportni troskovi.

Vrednost robe je vrednost robe. Utiče na to da se utvrdi da li se roba carini ili ne tj., bitno je da li je manja ili veća od 50 eur
Carinska osnovica je vrednost robe + transportni roškovi, i bitna je ako je vrednost robe veća od 50 eur.
[ polke @ 16.05.2014. 15:50 ] @
Citat:
misajankovic:


Samo da se razumemo, svaka posiljka koja ide preko DHL-a ima carinsku osnovicu. Mene je samo DHL kostao 46,52 eura.
Da li stvarno mislis da ce DHL da ti nesto posalje iz Kine za manje od 35-40 eura + roba koju kupis i eto ti 50 eura.
Moras da im dostavis dokaz o uplati jer ti nece cariniti robu bez toga.
Ma ljudi, za par dana vise cekanja, uzmite robu preko obicne poste i zavrsili ste posao bez glavobolje i dosta jeftinije.
Ja imam do sada 50-tak narudzbina iz Kine preko Aliexpress-a i nisam imao nekih neprijatnosti sa kineskom postom.


Ne podleze sva roba carinjenju, ali podleze carinskom pregledu. Do 50 evra vrednosti SAMO robe se oslobadja carine, a ako je preko 50 evra onda u vrednost posiljke ulazi i cena transporta.
Takodje, ne salje DHL iz Kine vec prodavac, ako ima dobar ugovor za DHLom moze da ima i prilican popust na transport. Recimo ljudi su porucili telefon i transport je izasao $19,95.
PDV moras da platis. A mislim i da je situacija sa regularnom postom takodje poostrena i da vrse rigorozniju kontrolu.
[ mr. ako @ 17.05.2014. 01:57 ] @
Citat:
misajankovic:
Vrednost robe je Vrednost robe + transportni troskovi.
Na to dolazi porez ili carina (u zavisnosti od iznosa robe i prevoza) a spedicija je nezavisna od toga i kosta za fizicka lica 3960.00 din. Za pravna lica ne znam ali sigurno je milion dinara.

Kao sto rekoh, ako je vrednost robe preko 50e, onda i postarina ulazu u carinsku osnovicu.


Citat:
aleksandarzz:
Citat:
misajankovic: Vrednost robe je Vrednost robe + transportni troskovi.

Vrednost robe je vrednost robe. Utiče na to da se utvrdi da li se roba carini ili ne tj., bitno je da li je manja ili veća od 50 eur
Carinska osnovica je vrednost robe + transportni roškovi, i bitna je ako je vrednost robe veća od 50 eur.

+1 Upravo tako.
[ misajankovic @ 18.05.2014. 07:53 ] @
Postovani clanovi foruma,
Posto ne zelim vise da diskutujem oko problema sa DHL-om, a ja sam pokrenuo temu, zelim da kazem sledece:
Bio sam iznenadjen i uvredjen ama bas svakim detaljom i potezom koji sam doziveo kupovinom sitne robe iz Kine preko DHL-a.
Zeleo sam da prenesem svoje iskustvo kako neko drugi ne bi napravio gresku koju sam ja napravio.
Prvi put pisem o necemu takvom na forumu i sada vidim razlikosti medju ljudima (mislim da je to genijalno).
Svako ko procita ovaj forum imace jasnu sliku, sta raditi.
Ja licno nisam citao o ovoj temi nista na forumima a mislim da velika vecina ljudi tako isto to ne cita.
Ljudi koji su usli u temu imaju pravo da navijaju za svoju stranu.
Ja vam pisem kao JEB..A Strana.
Odes kupis preko DHL-a i dobijes robu. Koliko to traje i koliko ces da platis nekada nije ni vazno.
Lepo sam vam napisao kompletnu proceduru kako se carini i isporucuje roba preko DHL-a.
Ko je ubrza ,a ne zove se Vucic ili Dacic, neka se javi i ja cu mu kupiti sladoled.
[ bgd2500 @ 19.05.2014. 15:29 ] @
Epilog mog slucaja:

Kupio spravicu online sa UK sajta (~30 EUR). Za Srbiju nudili dve opcije DHL Global Mail ili DHL International Express.
Izabrao ovaj prvi, jeftiniji. To je izgleda neka kombinacija DHLa i obicne poste(?).
Posiljka stigla nakon 7 dana od dana kupovine, i nisam platio nista.
Na paketu udaren pecat "Ne podleze carinskom pregledu". I eto, ja zadovoljan.
[ Ivan Dimkovic @ 19.05.2014. 15:41 ] @
DHL Global Mail ide preko postanskih servisa, nema veze sa DHL Express uslugom.
[ djvaso @ 20.05.2014. 13:43 ] @
Sve što sam kupovao na kanadskom Amazonu u poslednje 4 godine išlo je sa DHL International i obično ne bih platio ni 1 evro za podnošenje na carinski pregled. Ovo me podsjeća na moje iskustvo sa UPS: tražili su 37 evra za špediterske troškove za 3 diska.
[ ademare @ 20.05.2014. 15:36 ] @
Pisao sam o tome vise puta, ali niko ne cita :D

Postoje u osnovi 2 vrste DHL-a . Kako ce ih neki sajt " krstiti " to je druga prica.

Nemacka Deutsche post, znaci Drzavna posta je Vlasnik DHL-a , svakog. Ona u inostranstvu nastupa sa Brandom DHL i za obicne postanske posiljke, jer za taj Brend su svi culi, i Kanadjani i Amerikanci i Englezi, dok 99 % od njih ne bi moglo pravilno ni da procita Deutsche post , a i oni koji ukapiraju o cemu se radi , pomislili bi zasto da koristim Nemacku postu, kad imam "nasu" USPS, Royal mail itd.

Znaci Expres DHL su kuriri , sa spedicijom itd. Global mail, obicna Nemacka Drzavna posta, samo koristi ime DHL.
[ bakara @ 17.10.2014. 13:39 ] @
Narucio sam dve stvarcice iz nemacke, opcija slanja je samo DHL i to kosta 20€



Na mail sam dobio i racun koji treba da stigne u paketu:



Zbunjuje me sto se sad paket pojavljuje i na sajtu nase poste.

To verovatno znaci da za tih 20eur nisam dobio expres (mada nigde nije nista naznaceno) uslugu vec ide obicnom postom gde me verovatno ocekuju dodatni troskovi koje sam hteo da izbegnem slanjem preko DHL-a?



Naplatice mi PDV na ovo, jel tako?
Koliko mogu da ocekujem, i da li ce i ovo sad da zaglavi na carini?

Ako paket stigne regularno u nasu postu na carinsku proceduru, ovo ce biti poprilicno skupo i sporo za pare koje sam dao.
[ ademare @ 17.10.2014. 16:13 ] @
U pravu si cim ima UPU kod ovo je obicna Dojce post, pod nazivom DHL . Posto je dojce post vlasnik DHL , a koristi to poznatije ime kao reklamu.

Posiljka stize na klasicnu postansku carinu , valjda su se preselili , ranije su bili u Savskoj.

Ako ti uvaze Invoice, po zakonu bi trebalo da ti obracunaju PDV samo na vrednost robe , a ne i na vrednost postarine. Medjutim znas i sam kako radi paketska carina, i kako se drzi zakona.
[ aleksandarzz @ 17.10.2014. 16:50 ] @
Zar nije obratno? Redovna pošta ga samo carini u skraćenom postupku, a DHL u redovnom, pa još naplati i špediciju.
Kako god, za prvu stavku je carina 1%, a za drugu 17% (možda bude i 10% ako previde da je poreklo Tajvan)
[ bakara @ 18.10.2014. 11:40 ] @
Da definitivno je DP vlasnik DHL, sto i pise na njihovom sajtu http://www.dpdhl.com/en.html

Our brands:
Deutsche Post
DHL

Jbga...skupa im je ta obicna posta, i skroz mi menja kalkulaciju i ocekivano vreme dolaska.

Koliko u proseku treba da stigne paket iz nemacke?
[ ademare @ 19.10.2014. 01:54 ] @
10-tak dana maksimalno, a moze naravno i za 7-8 , nekada i duze, nema pravila, kao i za sve.

Sad kad gledam sto ljudi kace treckinge, brze stigne iz Kine nego iz Nemacke. Al to je samo znak da su Kinezi pukli , sa robom koja ide CN postom , zvrje im avioni prazni , a nekada bili i sa tom robom prepuni. 2/3 kupaca su Rusi, a njima ide zeleznicom, a ostali zapadnjaci cesto sve to imaju i kod kuce po slicnim cenama uz divljanje dolara, a kod nas i divljanje carine , sve je manje isplativo svima da kupuju, naravno mi i oni iz razlicitih razloga, osim ovaga sto se tice skoka Dolara.
[ bgd2500 @ 21.10.2014. 12:44 ] @
> Jbga...skupa im je ta obicna posta, i skroz mi menja kalkulaciju i ocekivano vreme dolaska.
>
> Koliko u proseku treba da stigne paket iz nemacke?

Ja sa tim "obicnim" DHL posiljkama imam vrlo pozitivno iskustvo.
Nekoliko puta sam koristio (nije bilo druge opcije) i nikada mi nije naplacen PDV.
Stizalo u roku od 6-7 dana iz UK.
[ bakara @ 21.10.2014. 15:53 ] @
Citat:
ademare:
10-tak dana maksimalno, a moze naravno i za 7-8 , nekada i duze, nema pravila, kao i za sve.

10 dana je prlicno optimisticno, od kako je doslo kod nas na carinu to stoji...videcemo koliko.
[ ademare @ 21.10.2014. 20:16 ] @
Mislio sam samo na putovanje. Na carini racunaj bar 10 tak dana jer skoro svakog uhvate 2 vikenda. Tamo se ne zuri.
[ voja76 @ 22.10.2014. 09:24 ] @
Ajde da pitam, nije direktno vezano za temu pa se izvinjavam, jel ima neko iskustvo sa slanjem paketa iz Nemacke preko Hermesa. Platio sam postarinu 20 dolara a pritom nisam dobio broj za pracenje i vec je proslo 16 dana a paket nisam dobio.
[ bakara @ 25.10.2014. 21:59 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
ademare:
10-tak dana maksimalno, a moze naravno i za 7-8 , nekada i duze, nema pravila, kao i za sve.

10 dana je prlicno optimisticno, od kako je doslo kod nas na carinu to stoji...videcemo koliko.

Trajalo je tacno 11 dana od slanja do prijema u ruke.

Roba u paketu je kostala 42eur i na to mi je naplaceno 1000din PDV +300din otvaranje +45din provizija poste

Apsolutno mi nije jasno da im otvaranje posiljke kosta neverovatnih 300din, a kutiju su bukvalno iscepali i cak nisu ni vratili prilozeni racun.
U posti sam glasno izrazio nezadovoljstvo za tako aljkavo ponasanje, cak je i sluzbenicima bilo neprijatno i nisu znali da objasne zasto mi naplacuju 300din za bukvalno iscepan paket u kome fali originalni racun.
Takodje u posti je neuobicajeno da klijent trazi racun za placene usluge pa sam morao da insistiram i na tome.

Na kraju krajnja matematika prilicno losa;
cena robe 42eur a shipping i handling 32eur sto u zbiru troskovi iznose neverovatnih 80% vrednosti robe.

Malo je falilo da odbijem paket.
Ako ovako carina bude radila i ubuduce svi ce nas staviti na crne liste jer ce ljudi odbijati pakete.
[ ademare @ 26.10.2014. 16:14 ] @
Naplatili su otvaranje 300 din jer je tako po propisima. Posiljka je na pracenju pocinjala sa C imala je status paketa, a ne registrovanog pisma R koje je i bilo i ostalo 100 din otvaranje.

Toliko sam ja isto platio otvaranje paketa od 600 grama od Nkona, prosle godine , jer je takodje imalo status paketa, a ne pisma . Tako rade uvek i to je sve po propisima.

Racune nikada ne daju , nego zadrzavaju, u carini, vode neku specijalnu evidenciju . I moj su uzeli tada.
[ fanfon @ 26.10.2014. 16:25 ] @
@bakara

Cena postarine za paket i pismo je kao nebo i zemlja. Otvori kalkulator na nasoj posti i pogledaj koliko ce te izaci da posaljes pismo za Nemacku, a koliko za paket.
[ bakara @ 26.10.2014. 16:33 ] @
Ok malo ste razjasnili...
U stvari krivi su nemci sto su u praznu kutiju natrpali papira, jer je je "paket" bio tezak svega 300g.

Dobro je ipak jer sam se uplasio da ne pocnu na sve da naplacuju 300din.
[ Bezh179 @ 28.10.2014. 13:01 ] @
Šta mislite, da li srpska carina ima neke liste ljudi koji kupuju previše na netu, kojima stižu paketi non stop, da li neko ima takva iskustva tipa Sinko ti previše naručuješ ...
[ valjan @ 28.10.2014. 13:21 ] @
Mi ne mislimo, mi se informišemo :-) Na temi o Aliexpressu je već viša puta navođen ovaj link: http://www.upravacarina.rs/cyr...tranice/postanskeposiljke.aspx pa pogledaj pitanje br.12, pa ćeš videti da nemaju liste, ali imaju bazu podataka ;-)
[ zeca015 @ 18.01.2015. 11:25 ] @
Procitah celu temu ali mi nesto nije jasno.

Do kog iznosa robe (vrednost + ptt) DHL ne naplacuje usluge spedicije?

Primer. Narucujem deo za telefon iz Nemacke (30e + 15.90e DHL). Na ovaj iznos placam samo porez ili porez, carina i DHL spedicija?
[ ademare @ 18.01.2015. 12:54 ] @
Ima 2 DHL-a !!

Od toga zavisi sta i kako .

Pravi Express , onaj sto stize u magacin DHL u Dobanovce i tamo do 50 Eura - ne naplacuju nista.

Obican - Dojce post gde paket ide na Postansku carinu i placa se kao i za sve ostale pakete 20 % PDV za te manje vrednosti.
[ zeca015 @ 18.01.2015. 12:57 ] @
S obzirom da je 15.90e dostava znaci da je DHL Express.

Hvala ti na brzom odgovoru prijatelju.
[ bakara @ 18.01.2015. 13:14 ] @
Za 15.90e sigurno nije expres usluga vec dojce post, znaci na 30e placas pdv.
Imas gore moj slucaj.
[ zeca015 @ 18.01.2015. 13:26 ] @
Pogledacu.

Ja sam cenu kalkulisem sa carinom i porezom tako da me ne brine ona, vec DHL spedicija koja nije mala.
[ ademare @ 18.01.2015. 13:31 ] @
Spedicije nece biti ni u jednom slucaju . A treba se uvek raspitati kod prodavca koja je vrsta DHL-a.

Mada mozes i da predpostavis, ako dobijes broj za pracenje koji se moze pratititi na sajtu DHL Express , onda je njihova usluga ;)

Ako nema nikakvog broja ili je standardni UPU broj onda ide obicnom postom.

A da ponovim u tvom slucaju nema spedicije , bilo koji da je DHL.
[ zeca015 @ 18.01.2015. 13:40 ] @
Osigurana posiljka 30e, bez osiguranja (a verovatno i pracenja) 15.90. Skup DHL u pm. Vitlao sam deo na UK sajtovima jer je RoyalMail 13 funti sa pracenjem ali mrka kapa.
[ bakara @ 18.01.2015. 15:15 ] @
Za 15.90 imas pracenje, ali nije expres usluga vec dojce post.

Ovde smo pricali o tome:
http://www.elitesecurity.org/p3496292
[ Niler @ 24.01.2015. 22:17 ] @
Da li je nekako moguce da porucim robu iz Kine,i da mi stigne u Bugarsku kod druga,i onda da mi je on donesen,i da tako izbegnem placanje carine posto su oni u EU ?
[ ademare @ 24.01.2015. 22:28 ] @
I Bugarska ima carinu i PDV za Kinesku robu . U svim EU drzavama vazi isti zakon . Do 22 Eura nista , od 22 -150 Eura placa se PDV , preko toga i carina. Nema samo za robu kupljenu u okviru EU.

Najbolje je da nadjes nekog iz CG , sto se tice okoline, jer oni nista ne placaju do vrednosti robe 150 Eura.
[ Niler @ 29.01.2015. 21:14 ] @
Jel moze neko da mi pojasni sta znaci ovo mvp product,i shiping 24h to serbia,mislim na troskove?
[ ademare @ 30.01.2015. 00:54 ] @
To je DX reklama Ovo MVP je nekada znacilo sto sta, a ovde verovatno Most value product . Obicna reklama. To sto pise da salju za 24 sata znaci da tu robu vec imaju u magacinu , ali ne mora da znaci jer sami trvde da im sajt nije azuran po pitanju stanja robe u magacinu, vec samo informativan.

Posto je kod Dx-a sva roba sa postarinom " free " tako je i ovde nema nikakve razlike oko toga.
[ Analyzer12 @ 31.03.2016. 06:31 ] @
E ovako,naručih skoro neku opremu za bajking(ne da bih prošao jeftinije nego zato što u ovoj slepačkoj državi nema da se kupi).Stupih u kontakt sa nekim englezima(fini ljudi),nađem šta mi treba,cena negde oko 160 eur.Napisaše mi ljudi da sa ovim našim šakalima sa carine proverim koliko namet staje(import duties),okrenem,jel carinu, oni vele "CARINA za taj paket će vas koštati 10%",slučajno zaboravivši da mi napomenu da uz to ide i 20% PDV-a balavome.AL AE,i to nekako progutam,mada već kalkulišem u glavi da su dadžbine skoro kolko paket,naravno vidno opušten.Kad majku mu,dobijam mejl od DHL-špedicije,brdo formulara i uplatnica koje moram da uplatim da bi oni započeli "proces carinjenja robe",to zadovoljstvo staje još 4000 din,ono-kao,čuo sam ja za špediciju ali ti u glavi ono,roba na veliko,firme,transporti,muda čuda a ne za paket od popišanih 150 eura.Inače čisto da se zna da u jednoj Crnoj Gori,donja granica za paket koji ne podleže carinjenju iznosi 150 eur a kod nas 50,čisto da se zna u kakvoj zemlji četvrtoga sveta mi živimo!!!!
[ valjan @ 31.03.2016. 07:00 ] @
A to sve već odavno znamo i ovde je pisano nadugačko i naširoko o tome, tako da si mogao jednostavno da odradiš pretragu pre poručivanja i uštediš sebi i živaca i novaca... ;-)
[ walent @ 16.08.2016. 09:15 ] @
DHL paket 37 eura ne bi trebao ništa platiti?
Ili je istina da preko 20 eur ide špedicija?
[ ademare @ 16.08.2016. 15:03 ] @
Koliko ja znam sa DHL kuririma , nije bilo nikakvih promena ! Ako neko zna nesto drugo neka napise .

Do sada je bilo do 50 Eura se ne placa nista ni PDV , a kamoli Spedicija !

Naravno uvek treba paziti jer postoje 2 DHL , ali za taj iznos nema spedicije ni kod ovog sto ide na obicnu carinsku postu, jer tamo i nema spedicije.
[ walent @ 18.08.2016. 10:28 ] @
Evo stiglo je iz UK za dva dana, ništa nisam plaćao.
Od mene thumbs up za DHL
[ johnnymld @ 23.08.2016. 18:38 ] @
posto su me danas zvali iz dhl-a i trazili da im posaljem tarnsaction id koji za moj paket iznosi 560usd sa sve dhl-om
koliko mogu ocekivati da cu doticnima morati da platim i da li ja paket mogu vratiti nazad u kinu ako mi se ne dopada cena usluga?

[Ovu poruku je menjao johnnymld dana 23.08.2016. u 19:49 GMT+1]
[ ademare @ 23.08.2016. 21:23 ] @
Prvo ide spedicija DHL , posredovanje kod carinjenja . To je neki pocetni iznos 4.000 din. da li se uvecava zavisno od nekih faktora ne znam. PDV za svu robu koja ide na carinjenje 20 % , sve se racuna i postarina. Carina , zavisi sta je u pitanju , na sajtu carine postoji knjiga od 1.400 strana gde svaka roba ima svoju tarifu , tj. procenat kolika je carina .

Mozes da vratis , ali ces ne u startu ali kasnije ti platiti postarinu , povratnu , jer ce ti Kinez za toliko manje vratiti novca . To pravilo ima svaka Net prodavnica, cak neke imaju i tzv. restock , plus XX % na vracanje. Postarina SRB - Kina preko DHL-a je znatno veca nego Kina - SRB , pa i to imaj u vidu.
[ aleksandarzz @ 01.09.2016. 10:02 ] @
Citat:
PRIMENA JEDINSTVENE CARINSKE STOPE U POSTUPKU STAVLJANJA U SLOBODAN PROMET EKSPRESNIH POŠILJAKA
Članom 107. Carinskog zakona ("Sl. glasnik RS", br. 18/2010, 111/2012 i 29/2015) propisano je da se izuzetno od člana 30. stav 1. ovog zakona, roba namenjena za korišćenje u sopstvenom domaćinstvu koju fizička lica unose u putničkom prometu ili primaju iz inostranstva u poštanskom saobraćaju, osim robe koja je u skladu sa odredbama ovog zakona oslobođena obaveze plaćanja uvoznih dažbina, carini se po jedinstvenoj stopi carine u visini od 10%.
Stavom 2. istog člana dalje je propisano da izuzetno od stava 1. putnik ili primalac pošiljke može da zahteva da se roba carini prema stopi koja je propisana u Carinskoj tarifi, kao i da Vlada utvrđuje vrstu i vrednost robe na koju se primenjuje jedinstvena stopa carine iz stava 1. ovog člana.
Takođe, odredbom člana 247. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju s robom ("Sl. glasnik RS", br. 93/2010, 63/2013, 145/2014, 95/2015 i 44/2016) propisano je da se jedinstvena carinska stopa u visini od 10% može primeniti na robu iz člana 107. Carinskog zakona čija ukupna vrednost ne prelazi iznos od 3.000 EUR, u dinarskoj protivvrednosti.
Zakonom o poštanskim uslugama ("Sl. glasnik RS", br. 18/2005, 30/2010 i 62/2014) je propisano da usluge dodatne vrednosti iz člana 519. stav 1. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju s robom predstavljaju nerezervisane poštanske usluge koje obavljaju kako javni poštanski operater i drugi poštanski operatori na osnovu ugovora, u skladu sa zakonom, opštim uslovima za obavljanje poštanskih usluga, posebnim uslovima za obavljanje poštanskih usluga i drugim aktima poštanskih operatora, kao i na osnovu međunarodnih konvencija, ugovora, sporazuma i drugih međunarodnih akata.
Imajući napred navedeno u vidu, ukoliko poštanski operatori koji ispunjavaju uslove propisane Zakonom o poštanskim uslugama i na osnovu toga obavljaju poštanske usluge u unutrašnjem i međunarodnom poštanskom saobraćaju, mogu vršiti carinjenje ekspresnih pošiljaka po jedinstvenoj stopi carine iz člana 107. Carinskog zakona, ako te pošiljke sadrže robu koja ispunjava uslove propisane carinskim propisima.
Naredni stav iznet je u aktu Ministarstva finansija - Sektor za carinski sistem i politiku br. 483-00-00053/2016-17 od 25.07.2016. godine.
Objašnjenje Uprave carina broj 148-03-030-01-261/7/2016 od 03.08.2016. godine


Ovo bi trebalo da znači da se sva roba namenjena fizičkim licima, a vrednosti do 3000eur carini po jedinstvenoj stopi od 32% (zajedno carina i PDV). Trebalo bi da smanji i cenu špedicije jer je neuporedivo prostije uraditi carinsku deklaraciju.
[ ademare @ 01.09.2016. 12:55 ] @
Koliko sam ja ovo na brzinu procitao , tu pise da bi sve posiljke kurirske trebale da idu po skracenom postupku, osim ako primalac Izricito ne zahteva klasican postupak ! Tako da po ovome Spedicija ne bi ni trebala da postoji , carinsku deklaraciju pise carinik u skracenom postupku . U sustini sve je automatizovano samo on u kompjuter upise Ime i prezime primaoca i napise sta je roba, sa njegovom procenom vrednosti, sve ostalo kompjuter sam odstampa i izracuna.

Medjutim kao sto posta uzima za uslugu " podnosenje carini na uvid " i to naplacuje za pisma 100 din, a za pakete 300 . Nista ne sprecava Kurire da "Podnosenje" naplacuju isto koliko su nekada naplacivali Spediciju !!
[ mnn @ 25.10.2016. 19:23 ] @
Poručio 10 komada jednostranih pcb ( štampanih pločica za elektroniku ). Cena izrade 10 dolara i greškom kod izbora pošte izaberem DHL koji mi obračuna još 40 dolara poštarine. Već sam imao loše iskustvo sa ovom poštom ali nisam mogao zamisliti šta mi sledi. Pošiljka stiže u Beograd i tu nastaju peripetije. Pošto sam fizičko lice traže mi izjavu za što mi trebaju štampane pločice od 10 dolara. Traže mi kopiju lične karte, izvod od Paypala kako bi ušao u proceduru carinjenja. Na moje zaprepaštenje odbili su mi proceduru i vraćaju pošiljku nazad.
Od dva korištenja njihovih usluga mogu samo reći da su jedna pokvarena prevarantska pošta i moja preporuka je da svi koji planiraju nešto sa istoka dobro razmisle. Koristio sam pored "obične " pošte i Fedex i tu nije bilo nikakvih problema.
[ valjan @ 25.10.2016. 21:38 ] @
Ne moraju ništa da razmišljaju, dovoljno je da pre poručivanja pročitaju dosadašnja iskustva i znaće koliko komada nečega dozvoljava naša carina za ličnu upotrebu i koliko DHL naplaćuje svoje troškove, i neće im se ni slučajno desiti da slučajno odaberu tu opciju ;-)
[ mnn @ 09.11.2016. 20:43 ] @
Vidim da je moj paket još na carini, ijako mi je dhl rekao da će organizovati povrtat. Može li mi se desiti još kakvo iznenađenje tipa ležarine, troškova povrata ili uništenje?
[ bakara @ 09.11.2016. 21:12 ] @
Pozovi i pitaj.