[ altasmc @ 12.12.2009. 11:49 ] @
Ne znam da li je neko upoznat kakva je situacija kod osnovnog i srednjeg obrazovanja na KiM-u, pa cu pokusati da objasnim ukratko, ali kad pocnem da pisem/pricam o tome kosa mi se dize na glavi, a ruke tresu k'o lude.
Naime, vec godinama je takva situacija da postoji "nedostatak" strucnih kadrova, pa su direktori "primorani" da zaposljavaju kojekakve ljude od onih strucnjaka cuvene Poslovne skole iz Blaca, pa sve do apsolvenata, ciji apsolventski staz varira od 2 do 4+ godina, pa sve do onih koji su "skoro" upisali fakultete i eto polozili par ispita koliko da mogu da se zaposle.
Mene su odbili u par navrata, jer navodno ne ispunjavam uslove (ne zelim da napominjem koji sam fakultet zavrsio, jer ako neko od mojih kolega cita, mogu me olako prepoznati pa postoji mogucnost da dobijem sut kartu), a onda, kada sam se zalio, za divno cudo sam preko ministarstva prosvete dobio odobrenje i resenje da mogu da predajem odredjene predmete koji su mi u struci. Kontam po toj njihovoj logici, da sam ostao nepismen i polupismen, sigurno je da bih dobio posao iz prve.

Sto se tice kvaliteta nastave i predavanja, rec katastrofa je isuvise blaga. Deca - ne znam da li je do roditelja ili do "strucnih" nastavnika, ali oni kojima ja predajem (nasledio sam profesora koji im je predavao predmet pre mene) ne znaju najosnovnije stvari. Do sada su za ocenu odgovarali samo teoriju, prakticni zadaci su nedokucivi pojmovi za njih. Sramota me je da kazem koliko su jedinica dobili na testu koji sam im dao da rade, jer ne znam da li da sebe smatram nesposobnim, njih ili nekog drugog. Pobogu, pa ja da sam imao onakva pitanja i onakve zadatke dok sam ja isao u srednjoj skoli, gde bi mi bio kraj! A sta reci o onima koji su imali odlicne ocene, a sada ih pokvarili? Mozda sam i ja pogresio, mozda sam bio prestrog, moguce, mozda da sam postupio kao profesor pre mene, dajuci im da odgovaraju usmeno sa mesta, sa otvorenom sveskom i jos 10 minuta da se podsete lekcija, pa tek onda da odgovaraju... Njima je toliko mozak zatupljen, da nikakav psiholoski i pedagoski pristup ne pomaze. Svaka cast mojim kolegama!
Kod mene su takve izbacivali iz skole, vec prvog dana.

A inace je skoro ministarstvo prosvete raspisalo konkurse za sve predmete u osnovnim i srednjim skolama, na kojima predaju nestrucni i nekvalifikovani ljudi. Ranije su direktori zataskavali prijave tako sto su ministarstvu odgovarali da se navodno niko nije prijavljivao na konkursu, pa su na poslu zadrzavali ljude, tj. tetke, strine, striceve, babe, dede i ko zna kakvog po rodbinsko/kumovskoj/prijateljskoj liniji sa kupljenim diploma neke tamo vise pedagoske, ali sada je drugacije, jer neko kontrolise prijave za posao. Ali ne lezi vraze... Mnoge skole su se pobunile, i otvoreno uz podrsku direktora stupaju u koje kakve strajkove, trazeci da se ponisti konkurs i da to bude samo oglas na lokalnom nivou - u prevodu - zadrzati sto vise nestrucnih ljudi koji ce i dalje svojim "znanjem" unistavati buducnost ionako vec unistene dece. Navodno, problem lezi u tome da se zaposle ljudi iz Srbije, a oni jelte, su patriote koji su ostali na svom zemljistu i ne moze to tako da neko sa diplomom dodje na njihovom ognjistu i tako olako dobije posao, a to sto oni nemaju pojma, to nije nista, bitno da su oni tu, na svojoj zemlji. Ako im ovo uspe, vala moje dete ce ostati kuci, ne pada mi na pamet da ga tamo svakakva stoka uci i vaspitava. Ono sto mene interesuje, jel to po zakonu da direktor i nestrucni ljudi traze ponistavanje konkursa, kako bi zadrzali posao koji im nikako ne pripada, odbijajuci strucne i kvalifikovane ljude sa diplomama i zavrsenim fakultetima?
Uzgred, da se ne lazemo, dokle ce vise drzava Srbija placati ovakve enormne izdatke? Kao da oni misle da u Srbiji cvetaju ruze? Cak i onih mojih 50% bonusa na platu, odrekao bih se zarad kvalitetne nastave i stvaranja jos boljih uslova za rad (a sadasnji uslovi, sacuvaj boze, bolje je u prosecnom obdanistu u Srbiji, nego ovde u bilo kojoj skoli). Ali neko to ne zeli, nego i dalje zeli da trpa pare u svoje dzepove, ne gledajuci kakve posledice ostavlja na decu...

Molim za komentare i savete, ako sam nesto propustio i ako vas jos nesto zanima, pitajte slobodno.

[Ovu poruku je menjao altasmc dana 12.12.2009. u 22:23 GMT+1]