[ Zoran Rodic @ 20.12.2009. 11:46 ] @
Pravilnik ES-a je jasan, … nije dozvoljeno sa psihološkog aspekta analizirati druge učesnika foruma, ali kada se pogleda ova podela koju je napravio Ken Rokwell, u većini slučajeva imenovanje nije ni potrebno. :)
Equipment Measurbator: Bottom Level 1 i Online Expert or Armchair Photographer: Level 0 su svakako najlakši za uočavanje, ... he he, prepoznali ste se ... mada primetio bih da postoji i jedna kategorija specifična za ovaj forum, jedna simbioza izmedju ... he he
A i to Vam je jasno koja je, lako je uočljiva ako se sve lagano pročita, pa malo promućka struktura članova sa njihovim postovima i delima.
Mene je ovaj tekst od jutros prilično razveselio i nasmejao, pa sam morao da ga podelim sa Vama i ako većina Vas već zna za njega.
Dakle, uživajte i posmatrajte ovo sa vedrije strane


I posle kažite da Ken Rokwell nije u pravu. :)

Artist: Top Level 7
Artists use any sort of camera, including pinholes and disposables, or 8 x 10s. They use whatever instrument they need to create what they want.

Whore: Level 6
A whore is an artist who sells his soul by accepting money or drugs for his art.

Amateur: Level 5
People who earn less than half of their income from photography are amateurs. This has nothing to do with the quality of their photography.
...
Being an amateur is a good thing; from this level one can rise to the level of artist rather easily.
Amateurs almost always shoot Canon SLRs.

Snapshooter: Level 4
This is my mom and most people. These people want memories, as opposed to photographs or cameras.
...
Snapshooters use point-and-shoot and disposable cameras, which give the same excellent results as the Leicas, Nikons, Canons and Contaxes used by everyone else.

Professional: Level 3
A professional photographer is a person who earns his entire living (100%) from the sale of photographs.
...
Professionals don't have websites and don't put out technical newsletters. Those people are usually amateurs.

Rich Amateur: Level 2
These are amateurs who, by having too much money, buy lots of equipment which can fetter their freedom of expression. They are mostly men, and many are old or retired.
Rich amateurs shoot Leicas, Contaxes, Alpas, Hasselblads and Linhof 4x5s. These are great cameras, but the results are the same as the Zenits, Pentaxes, Bronicas and Tachiharas.
Today they mostly shoot Canon 1Ds-Mk IIs, 5Ds or Nikon D2X.

Equipment Measurbator: Bottom Level 1

These men (and they are all men) have no interest in art or photography because they have no souls. Lacking souls they cannot express imagination or feeling, which is why their images, if they ever bother to make any, suck.
These folks have analysis paralysis and never accomplish anything.
….
Most seem to come from technical avocations, like engineering, computers and sciences
...
Many of them also play with audio equipment, computers or automobiles. They enjoy these toys just like their cameras for their own sake, but rarely if ever actually use them for the intended purposes.

Online Expert or Armchair Photographer: Level 0 (these guys don't take pictures so they aren't a level of photographer.)

...
Holy Crap! This was a guy who doesn't even own a camera! He spends his time researching them and spreading his irrelevant opinions all over the Internet!

Kompletan tekst:The Seven Levels of Photographers

PS
Bilo bi zanimljivo čuti kako jedni druge doživljavamo, ali se bojim da bi sujeta proradila.
Evo, ja bih dvojicu odmah prozvao, al svašta će mi reći :)

Uživajte
[ lancia88 @ 20.12.2009. 14:10 ] @
Pozdrav,

pa prozivaj, slobodno :)


Mislim, pucaj, a ja i dalje drzim - svoju opremu ;)
[ Backy @ 20.12.2009. 15:28 ] @
ja sam trenutno level 1, al bi bio srećan kad bi stigao do 2 :D
[ beske @ 20.12.2009. 19:30 ] @
Citat:
Zoran Rodic: ...Bilo bi zanimljivo čuti kako jedni druge doživljavamo, ali se bojim da bi sujeta proradila.

nema preterane potrebe za sujetom, svi se ovde dobro znamo, a i imenovani ima jos jednu interesantnu temu u kojoj pojasnjava bas ovaj, forumski najizrazeniji, fenomen

inace, nije ruzno izneti svoje licno misljenje kakvo god da je, ali samo ako je utemeljeno cinjenicama i iznosenjem argumenta za to... naravno cak i kad se pridoda blago dozirana nota saljivosti to ne mora da znaci niti sprdnju sa sagovornicima niti ikakav uvredljiv ton u bilo kom kontekstu.

Pozz


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 03.02.2010. u 19:55 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 20.12.2009. 19:57 ] @
Meni je Nebojsa odmah prvi pao na pamet kada sam procitao deo o ljubiteljima automobila, odsustvu umetnicke crte i spremnosti da uvek pretrese iznutrice raznolike opreme, i da to podeli sa drugima na forumu.
Ama, 1/1 :)
Za Zareta sam vec konstatovao da ima odsustvo sklonosti ka umetničkoj fotografiji :) , ali mi ne upada ni jedan šablon … nekad isuče sulud komad opreme, a neka IXUS … tako da… spada u neku neodredjenu ... ponekad između 0 i 1 … nema ga slikama godinma, onda okači nešto dobro …
ArtCool je naravno onaj kome sam morao tražiti vizuelni dokaz da poseduje aparat, pa nas je posle 250 postova udostojio fotografije sa svog Nikona. Dakle, 0 ko vrata :)
E sad, ima tu grupa … koja upada donekle upada u 1 i u 2, sa tom razlikom da znaju što su nešto kupili i što imaju dobrih fotografija. …A to je neka čudna ES grupa, Beske i Storm … Lancia takodje .... ne tako retko Equipment Measurbator: Bottom Level 1, a opet fotografije čist ART :)

Mene bacite gde hoćete, sebe sam video u LEVEL 5 u delu koji kaže Amateurs almost always shoot Canon SLRs ... mada i ja polako postajem Equipment Measurbator ...

Ostale već slabije poznajem, ali mislim da Pentax zaslužuje, svoju klasifikaciju :) ... Emir, da bude jasno.
Čim dodje neko sa Olympusom, ojačaće im grupa :)

:)
[ lancia88 @ 20.12.2009. 21:42 ] @
Pozdrav,

a-ha, znaci kod nas je na forumu najveca ta grupa Equipment masturbator (kol'ko slova, ne znam ni da li sam uopste dobro napisao) plus ovi neodredjeni medjugrupasi...ne, ne, nas definitivno nije uzimao u obzir tvorac ove podele fotografa...kod koje jos uvek nisam shvatio u Level2 sta je to 5Ds, da li je to 5D u FF verziji mozda?

Sto rece Beske o kreatoru, bas mi se nesto uklapa sa ovom naprednijom verzijom 5D.....
[ Backy @ 21.12.2009. 15:18 ] @
5ds je 5d u množini na engleskom ;)
[ Zoran Rodic @ 21.04.2010. 08:16 ] @
Malo da oživim temu ...

[ StORM48 @ 21.04.2010. 10:29 ] @
Znači, ovo je najjači grafikon koji sam video u skorije vreme!

"HDR hole"!

Pozdrav
[ KinaPalestina @ 21.04.2010. 10:59 ] @
One exposure per motive... death.

Odličan dijagram.

Pozdrav,
D.