[ patuljak23 @ 30.12.2009. 20:15 ] @
please help! Ako bi mi netko mogao pomoći riješiti ovaj zadatak treba mi napisan u fortranu. Unaprijed hvala!

Učitaj 1D polje N od n elemenata i polje M od l elemenata. pri tome elemente polja N djeljive sa 3 prebaci u polje M, i ispiši. Izračunaj sumu polja M i ispiši polja i sumu.
[ risp73 @ 01.01.2010. 17:52 ] @
Nemam pri ruci kompajler ali bi ovo trebalo da radi.

[att_img]
[ patuljak23 @ 01.01.2010. 18:44 ] @
e frende a suma??sta netreba na pocetku ici open??i ne kuzim ovo kad bi trebao biti broj djeliv sa 3..ti si stavio zarez?hvala..
[ patuljak23 @ 04.01.2010. 21:03 ] @
ovako nekako bi trebao izgledat zadatak u programu za fortran, pa ako netko zna u čemu griješim jer mi stalno izbacuje errore...
unaprijed zahvaljujem!
[ risp73 @ 12.01.2010. 14:27 ] @
Izvini, neko vrijeme nisam navraćao na forum.

- Nisam predvidio da se podaci učitavaju iz datoteke nego direktno sa tastature. Zato umjesto logičkog broja datoteke stoji * pa nije potrebna naredba open,
- Previdio sam da je trebalo izračunati i sumu,
- Za provjeru djeljivosti sa 3 koristio sam funkciju mod koja ima dva argumenta razdvojena zarezom,
- Šta ti znači "prebaci" u postavci zadatka? Dodaj na kraj drugog niza, zamijeni postojeći sadržaj, ... ?
- Šta ti je ono ÿ u if naredbi?
- Sumu si deklarisao kao integer, a štampaš je u formatu f12.2,
- U prvoj liniji bespotrebno k i l deklarišeš kao integere. One su to već po defaultu,
- Dobro bi bilo da vidimo sadržaj ulazne datoteke,
- Ko ti izbacuje errore? Kompajler? I kakve errore?
[ patuljak23 @ 12.01.2010. 19:56 ] @
hvala ali sam uspio položiti fortran jedan, shvatio sam u čemu je bio problem. a daj mi reci ako možda znaš koja je razlika između fortrana 1 i fortrana 2? to su neke matrice, pa me zanima jel to puno kompliciranije od ovoga ili?
[ risp73 @ 13.01.2010. 12:15 ] @
Kad pitaš "... koja je razlika između fortrana 1 i fortrana 2 ..." pretpostavljam da misliš na ispite koji se tako zovu. Ako sam u pravu ne mogu ti pomoći, nisam polagao takve ispite.
Što se matrica tiče nije lako odgovoriti. U svakom slučaju vjerujem da ti kod njih fortran neće zagorčavati život ako su ti matrice sa matemetičke strane potpuno jasne.