[ shadow-bg @ 08.01.2010. 08:08 ] @
Dakle, muce me 2 problema koja ne znam kako da resim...

1) U IVR meniju, pocetnom, treba da postoji mogucnost da onaj ko pozove, da moze da direktno okrene neki lokal. To lepo radi kad stavim da je recimo opcija 9, DISA. Korisnik dobije interni ton, i ukuca broj lokala. Problem je sto zelimo da sprecimo da neko spolja preko DISA modula koristi nase izlazne linije za razgovor, tj, da neko okrene nasu centralu, i koristi, na primer, nase GSM gateway-e. Da li postoji neki drugi nacin osim DISA modula da se direktno okrene lokal unutar firme, ili da li je moguce DISA modul ograniciti na lokale? Probali smo preko phonebook modula, ali nesto nam ne ide, sta god da ukucamo dobijamo "not found".

2) Kako napraviti da ako imamo 2 Asterisk centrale spojene preko IAX trunk-a, da korisnik sa centrale 1, koristi izlaznu liniju na centrali 2?
[ ivan.stojanovic @ 08.01.2010. 14:21 ] @
1. Sigurno pricas o nekom GUI-u (freepbx/trixbox ili nesto slicno...), u koliko je FreePBX u pitanju, za tako nesto moras da koristis IVR modul i na njemu imas opciju Enable Direct Dial koju moras da stikliras, da bi mogao a koristis biranje lokala. DISA se koristi upravo za to sto ti zelis da ogranicis - biranje brojeva spolja preko kompanijskih trunk-ova, tako da ne bi bas imalo smisla raditi tako nesto preko DISA-e.

2. U koliko su ti centrale vec spojene preko IAX trunk-a, verovatno ti je veci deo posla vec obavljen. Opet: ako korstis FreePBX postavi u podesavanju IAX trunk-ova u polju User details: context=from-internal na oba PBX-a.
Ovo ce ti omoguciti da ti Asterisk tretira pozive sa trunk-a kao da dolaze iz lokala, a ne sa trunka - mozda ces jos malo trebati da se igras sa pravilnim formatiranjenm brojeva tj. skidanjem/dodavanjem prefiksa - ali ovo je put ka resenju...

U koliko koristis neki drugi GUI, onda napisi sta koristis da bi neko mogao da ti pomogne...

Pozdrav
[ shadow-bg @ 09.01.2010. 19:33 ] @
Citat:
ivan.stojanovic: 1. Sigurno pricas o nekom GUI-u (freepbx/trixbox ili nesto slicno...), u koliko je FreePBX u pitanju, za tako nesto moras da koristis IVR modul i na njemu imas opciju Enable Direct Dial koju moras da stikliras, da bi mogao a koristis biranje lokala. DISA se koristi upravo za to sto ti zelis da ogranicis - biranje brojeva spolja preko kompanijskih trunk-ova, tako da ne bi bas imalo smisla raditi tako nesto preko DISA-e.


Trixbox je u pitanju. Ne secam se da sam video enable direct dial medju opcijama, ali pogledacu. Za slucaj da nema, da li mozda znas kako da potrazim tekstove o toj opciji na internetu da ubacim u konfiguracioni fajl?

Citat:
ivan.stojanovic:
2. U koliko su ti centrale vec spojene preko IAX trunk-a, verovatno ti je veci deo posla vec obavljen. Opet: ako korstis FreePBX postavi u podesavanju IAX trunk-ova u polju User details: context=from-internal na oba PBX-a.
Ovo ce ti omoguciti da ti Asterisk tretira pozive sa trunk-a kao da dolaze iz lokala, a ne sa trunka - mozda ces jos malo trebati da se igras sa pravilnim formatiranjenm brojeva tj. skidanjem/dodavanjem prefiksa - ali ovo je put ka resenju...

U koliko koristis neki drugi GUI, onda napisi sta koristis da bi neko mogao da ti pomogne...

Pozdrav


Pazi, sve sam to oko IAX trunk-a odradio, i on vidi to sa trunk-a kao da je iz lokala. Ono sto mene interesuje, kako da napravim outbound rutu da centrala1 moze da koristi neki od izlaznih (ZAP) trunkova na centrali2. To je ono sto mene muci. Znaci neki korisnik na lokaciji1, gde je centrala1, hoce da koristi telefonske linije na lokaciji2, gde je centrala2. Ja na centrali1 nemam da biram u spisku trunkova, trunkove na drugoj centrali (sto je i logicno), pa da mogu da napravim outbound rutu za njih. Kapiram da to iz Trixbox GUI-a verovatno ne moze da se izvede, da ce morati da se prepravljaju conf fajlovi, samo ne znam kako da trazim tekstove na netu na tu temu.
[ 75TS @ 10.01.2010. 21:16 ] @
Cao ako korsitis TrixBox evo ti resenjem kako da povezes dve TB masine.
I da sa TB2 masine mozes da zoves lokale/ZAP kanale na drugoj TB1 masini.


TB1 Konfiguracija

Kreiraj novi IAX2 Extension:
Display Name: TB2
Extension: TB2_IAX2Lokal (stavis broj lokala)
Secret: TB2_IAX2Secret (sifra)

______________________________________

TB2 Konfiguracija

Kreiraj novi IAX2 Trunk:

Trunk Name: TB1

context=from-internal
host=IP adresa ili FQDN ime TB1 masine
secret=TB2_IAX2Secret (sifra koju si stavio na TB1)
trunk=yes
type=friend
username=TB2_IAX2Lokal (lokal koji si stavio na TB1)

Nakon toga kreiraj Outbound rutu

Rute name: Unesi neko ime
Dial Patterns: 5|. (ovde umesto 5 moze da bude bilo sta )
trunk Sequence: IAX2/TB1


E sad da bi sa servera TB2 koristio ZAP kanale koji se nalaze na server TB1, dovoljno je da na serveru TB1 postoji defenisania outbound ruta koja vec koristi postojece ZAP trunkove.
Predpostavljam da bi tu rutu aktivirao na TB1 sada moras da pre zvanja broja dodas prefiks ( obicno je 0 ili 9).
Ako postoji takva ruta, ti mozes da sa lokacije TB2 okrenes broj u formatu 59 ili 50 pa broj.... znaci 59|06xxxxx i u tom slucaju bi tvoj poziv sa lokacije TB2 isao preko ZAP kanala koji se nalaze na TB1.