[ volodja_mos @ 09.01.2010. 19:45 ] @
Pozdrav svima.Hteo bi svama da podelim misljenje po pitanju aparata to jest generatora
vodonika.znaci radi se o aparatima uglavnom ruske proizvodnje za varenje i secenje
metala koji inace rade na elektricnu energiju (mreznu 220v) gde se vrsi elektroliza
vode kako bi se dobio vodonik koji dostize temperaturu pri sagorevanju od 800 do 3000c
(u zavisnosti od toga sta se radi ima mogucnost podesavanja plamenog snopa i same snage)
.Posebu paznju mi je privukla mogucnost nadogradnje obicnog gorionika na taj isti aparat
i samim tim dobije se dobar sistem za grejanje po sistemu vec poznati centralni grejanja
samo sto se u ovom slucaju koristi vodonik a ne obicni zemni gas.Dosta rusa koji zive po zabitima
gde nije proveden gas i centralno koriste taj nacin grejanja objekata jer ih mrzi da se
zezaju oko drva ,prepostavljam da je to u pitanju.E sledece sto me zanima kako bi to bilo
prihvaceno kod nas i dali neko zna energetsku vrednost vodonika, ravnoteze utrosene(elektricne) i dobijene (toplotne)energije
,da napomenem da sam aparat trosi od 0.5 kw do 3 kw u zavisnosti koliko ga "odvrnete".za svaku informaciju i pomoc unapred hvala.

[Ovu poruku je menjao volodja_mos dana 09.01.2010. u 21:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao volodja_mos dana 09.01.2010. u 21:30 GMT+1]
[ Voodoo_master @ 12.01.2010. 10:55 ] @
NE razumem poentu?
Trosis struju da bi dobio vodonik + kiseonik, a potom sagorevas taj isti vodonik sa vazduhom da bi dobio toplotnu energiju. Vodonik ne dobijas za dzabe vec ga "pravis" strujom iz el. mreze. Zar ti nije odmah lakse staviti jednu termo akumulacionu pec i onda svih 100% el. energije trosis na grejanje, a ovako ako aparat za plazmu drzis u garazi ili na terasi sigurno sve gubitke u njemu prilikom proizvodnje vodonika "baca" kroz grejanje samog plazma uredjaja napolje. Pored toga imas i problem sagorevanja vodonika i odvodjenja produkata (vodena para) van prostorije koju zagrevas, dakle opet gubitak.
Za tebe i Ruse samo jedna preporuka knjugu iz fizike u sake. :)
[ volodja_mos @ 12.01.2010. 11:32 ] @
Razlika je praviti energiju kako si ti rekao i oslobadjati energiju kao sto je rec u ovom slucaju.Znaci oslobodjas vodonik i kiseonik i to sagoreva cime dobijas toplotnu energiju.sama vodena para bi se kondezovala u gorioniku sto nepravi neki veliki problem.Ajd sad naprimer zamisli jedan grejac na primer kvarcni koji ima jedan Kw to jest trosi znazi kilovat struje na sat koliko on moze energije dati.I zamisli sad ovaj uredjaj tako sto ces ga recimo podesiti na opseg da ne trosi vise od jedan kw na cas i time ces dobiti na izlazu plamen u snopu duzine neki 30 cm koji zrazi 3 000 stepeni temperaturu.U kom ces slucaju vise energije dobiti,jer imao sam priliku da to vidim i veruj mi da bukvalno nemozes da stojis na metar od plamena koliko je jaka temperatura i to je rezim rada bio podesen negde na pola,nije max Dao sam samo prost primer,hocu reci da taj jedan kw struje mogu mnogo vise iskoristiti kroz ovaj generator nego kroz neku grejalicu elektricnu.Da napomenem da se radi o oslobadjanju energije a ne o proizvodnji de su gubici drasticno manji.Ako me razumes.E sad mi samo treba neko ko se veoma razume u tu oblast da mi recimo obljasni koliko naprimer jedan elek. grejac oslobodi energije ( jedinica Mj djuli) i koliko 300 l vodonika oslobodi toplotne energije(mj) sobzirom da uredjaj potrosi negde oko jedan kw da bi proizveo ti 300 l koje sam naveo.Cisto da bi imao poredjenje ulozena energija i dobijena energija.Nije mi jasno zasto je to tabu tema kod nas,ljudi vec prave auta na vodonik koji ima u serijskoj proizvodnji,da nepricam u raketnim pogonima i td. da se to neisplati sigurno to nebi radili.

pozz
[ eloiza @ 12.01.2010. 19:37 ] @
Nego, @volodja_mos,

O čemu se ovde zapravo radi?

Kako se u Rusiji greju na vodonik, kao i način dobijanja vodonika?

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 12.01.2010. u 22:11 GMT+1]
[ volodja_mos @ 12.01.2010. 20:06 ] @
http://www.ecrosbalt.ru/kards/8917550.html

http://www.techob.ru/?act=devices&id1=270

Evo druze pogledaj sam.Ako ti nije nesto jasno na ovim stranicama slobodno pitaj,posto je ruski u pitanju.Pozdrav
[ fLuXx @ 12.01.2010. 20:23 ] @

Tu je glavno pitanje da li je energija koju oslobodi vodonik sagorevanjem veca od ulozene elektricne energije za elektrolizu. Meni lici kao da nije, jer bi taj metod onda postao vrlo popularan za grejanje i svi bi to koristili odavno. A nije kao da je juce to izmisljeno.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 12.01.2010. u 22:12 GMT+1]
[ interceptor011 @ 12.01.2010. 20:37 ] @
A jel bi to moglo ovako da se napravi: postavim taj uredjaj u podrum i stavim da ta vatra gori u peci za cvrsta goriva (posto imam centralno grejanje). Da li je to isplativije nego ugalj i drva?
[ mali genije @ 12.01.2010. 21:00 ] @
@volodja_mos
a da posaljes jedan uzorak pa da testiramo
[ volodja_mos @ 12.01.2010. 21:29 ] @
@mali genije

Pogledaj na sajtu koji sam dao gore,imas vise varijanti generatora,pored toga stoje i telefoni proizvodjaca.Mogu da ti pomognem u smislu prevoda i informacija ,samo tolko od mene.A sa proizvodjacem bi se morao dogovoriti sve ostalo,neverujem da ce ti besplatno poslati.Mogu ti dati i par brojeva i sajtova gde se mogu kupiti.Mislim da jedna firma ima predstanistvo u makedoniji pa nebi bilo mozda lose da skoknes do tamo,cisto da nekupujes macku u djaku.

[ volodja_mos @ 12.01.2010. 21:40 ] @
@interceptor011

Napisao sam da trose od 0.5kw/h do 3kw/h.govorim o nekom standardnom srednje snage.Na izlazu dobija se plamen do neki 3000 stepeni.Sad vidi koliko je tamo 1kw struje,koliko kosta,preracunaj se.Stim da je u gorioniko dovoljno 600 ,700 stepeni,tako da nemoras da odvrces generator na max,sto automatski znaci manju potrosnju struje sto jedino kao energiju i trosi uredjaj.Voda je zanemarljiva.

Pozdrav
[ volodja_mos @ 12.01.2010. 21:47 ] @
@interceptor011

A bilo bi dobro da se negde raspitas i o energetskoj vrednosti vodonika to jest koliko kalorija daje kako bi tacno mogao izracunati koliko se isplati.To sam pitanje i ja sam postavio na pocetku teme.
[ boisa @ 15.10.2018. 07:50 ] @
postovanje video sam temu pa da pitam ima li pomaka u resavanju problema grejanja hirogenom
[ alimamnekolikokuća @ 15.10.2018. 14:43 ] @
"Nema leba bez motiku" uče nas mudre glve.
Slično, svaka proizvodnja energije podrazumeva rast entropije "tamo negde".
To znači da nikad nije 100% već manje.

Pozdrav Rusima uz želju da se ogreju na taj svoj "vodonik" medjutim meni to mogu prodati samo ako mi daju novac (a grejač mogu da zadrže).
[ Ivan Dimkovic @ 15.10.2018. 14:47 ] @
Isplativo je, ako vodonik od negde dobijas za dzabe.
[ ineve74 @ 15.10.2018. 14:48 ] @
Pravio se i kod nas aparat za varenje na hho u mackatici.
Sad sam malo guglao i izgleda da se ne pravi vise.

Nadjoh i na ovu temu http://www.elitemadzone.org/t3...rata-za-zavarivanje-na-vodonik
[ Everx @ 15.10.2018. 16:32 ] @
Mogla bi da se priključi mala turbina na slavinu, pa svaki put kada se tuširate ili perete ruke generiše se besplatna struja koja bi se onda koristila za elektrolizu dela iste te otpadne vode.
[ Keez-a @ 15.10.2018. 16:47 ] @
Ijaooo, štagar je ovde pacijenata
[ bananaphone @ 15.10.2018. 16:59 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Isplativo je, ako vodonik od negde dobijas za dzabe.


Ili ako krades struju za elektrolizu :D
[ Everx @ 15.10.2018. 17:04 ] @
Struja dobijena iz gradskog vodovoda nije ukradena. Plaćena je kroz račun za vodu.
[ ademare @ 15.10.2018. 17:35 ] @
Ovako treba da izgleda masina koja pravi dovoljno struje za elektrolizu :

https://www.youtube.com/watch?v=bzEq2fnyVDY
[ anon70939 @ 15.10.2018. 17:38 ] @
[ Everx @ 15.10.2018. 19:46 ] @
^Nemoguće je! Miševi ne piju alkohol!
[ anon70939 @ 15.10.2018. 20:35 ] @
ali trče
[ Darko Nedeljković @ 15.10.2018. 21:03 ] @
Kad smo vec kod alkohola, evo jos jedne isplative ideje:


https://youtu.be/iYbLg64ltZA

[ bananaphone @ 16.10.2018. 12:12 ] @
Citat:
CoyoteKG:
ali trče


Hebiga dok skontam, oni trce, i zbog toga podizu telesnu temperaturu, koja opet zagreva prostoriju!
Koliko miseva koji trce treba da se zagreje jedan stan od 50-60m2?
[ Everx @ 16.10.2018. 12:22 ] @
Zagrevanje miševa je nus pojava i predstavlja gubitak energije. Mislim da bi se bolji efekti dobili ako bi miš imao neki sistem za hlađenje. Predlažem potapanje miša u tečni azot.

[ bananaphone @ 16.10.2018. 12:36 ] @
@Everx - pa kad si mis i sve posmatras iz misije perspektive! Zagrevanje misa jeste gubitak energije za misa, ali je dobitak energije za sobu koju zelimo da zagrejemo.
Cista fizika, vladd-a ne mozes da se resis na ovim temama o paprikama i politici, a kad dodje do njegove struke nigde ga nema...
[ Everx @ 16.10.2018. 12:52 ] @
A ko se nalazi u pogonskoj sobi sa mišem? Niko! To znači da miš greje sobu sebe radi! Mnogo je bolje tu toplotnu energiju upotrebiti za proizvodnju električne energije koja bi grejala grad. Jesi li uopšte odgledao video klip koji je postavio Kojot? Imam još jedan predlog. Umesto hlađenja miša, mogao bi da se upotrebi termo-par koji bi tu toplotnu energiju pretvorio u električnu. Uzgred, kako napreduje Miloš Stanković sa hladnom fuzijom? Zanima me i Vidusino mišljenje o svemu ovome, kao i Pandorino. Da li su oni još uvek ovde?

Citat:
Everx - pa kad si mis i sve posmatras iz misije perspektive


Ovo je nisko! Ovo vređanje je čak ispod i rasnog, ovo je vređanje na vrsnoj osnovi!!!
[ anon70939 @ 16.10.2018. 13:38 ] @
Citat:
Everx:Ovo je nisko! Ovo vređanje je čak ispod i rasnog, ovo je vređanje na vrsnoj osnovi!!!

sjajno :D


Nego... svrha tog miša nije da zagreva prostoriju, nego da napaja strujom ceo grad. E sad, kako to uspeva... ne znam... izgleda nije bitno znanje nego motivacija.
[ bananaphone @ 16.10.2018. 13:47 ] @
Citat:
Everx:
Citat:
Everx - pa kad si mis i sve posmatras iz misije perspektive


Ovo je nisko! Ovo vređanje je čak ispod i rasnog, ovo je vređanje na vrsnoj osnovi!!!


Bilo bi da mis cita ovaj forum - sto je paradoksalno pitanje, ako cita - onda bi se i javio po ovom pitanju - sledi da si ti mis pa te ja nisam ni uvredio, ako ne cita, forum za njega ne postoji, prema toga nisam ga ni uvredio poredeci ga sa tobom! Dolazimo do klasicnog problema schrodingerove macke - odnosno u nasem slucaju schrodingerovog misa.


Citat:
Everx:
A ko se nalazi u pogonskoj sobi sa mišem? Niko!
...



Kako niko, ali si lud nisi slep, vidis da Kojot drzi voltmetar u jednoj a kameru u drugoj ruci, i snima misa, ili mislis da je mis namestio stativ i snima sam sebe?
[ Everx @ 16.10.2018. 14:34 ] @
Nebitno je ko je namestio stativ. Kojot ti je lepo već napisao koja je svrha miša.

Nisi ti uvredio miša jer si ga nazvao mišem, već ismevaš miša zbog visine. Mišija perspektiva je aluzija na visinu, zar ne? Hoćeš da kažeš kako su miševi manje vredni jer su niski. Dokle više sa stereotipima poput: miševi vole sir, prenose kugu... niski su.. imaju velike sekutiće... Admini ne reaguju po ko zna koji put! Sram vas bre bilo!
[ bananaphone @ 16.10.2018. 14:47 ] @
Citat:
Everx: Nebitno je ko je namestio stativ. Kojot ti je lepo već napisao koja je svrha miša.

Nisi ti uvredio miša jer si ga nazvao mišem, već ismevaš miša zbog visine. Mišija perspektiva je aluzija na visinu, zar ne? Hoćeš da kažeš kako su miševi manje vredni jer su niski. Dokle više sa stereotipima poput: miševi vole sir, prenose kugu... niski su.. imaju velike sekutiće... Admini ne reaguju po ko zna koji put! Sram vas bre bilo!


http://hitchhikers.wikia.com/wiki/Mice

Vidim ja da ti nisi citao autostoperski vodic...

Hebote mis iz zahebancije napaja ceo grad strujom za flasu piva, a ti mislis da ja podcenjujem miseve...
[ Everx @ 16.10.2018. 14:56 ] @
Nisam čitao Vodič, ja isključivo čitam vogonsku poeziju. Svaku pesmu pročitam dva puta, jednom na latinici, drugi put na ćirilici. Osećaj je potpuno različit.

Citat:
Hebote mis iz zahebancije napaja ceo grad strujom za flasu piva, a ti mislis da ja podcenjujem miseve...


Drago mi je da si se pokajao i da se polako vraćaš na put pravednika.
[ bananaphone @ 16.10.2018. 15:03 ] @
Citat:
Everx: Nisam čitao Vodič, ja isključivo čitam vogonsku poeziju. Svaku pesmu pročitam dva puta, jednom na latinici, drugi put na ćirilici. Osećaj je potpuno različit.



Drago mi je da si se pokajao i da se polako vraćaš na put pravednika.


Nemoj cirilicu majke ti, obrisace nam Gojko forum!
[ Everx @ 16.10.2018. 15:15 ] @
Zašto? Šta taj Gojko ima protiv foruma?
[ bananaphone @ 16.10.2018. 16:36 ] @
Citat:
Everx: Zašto? Šta taj Gojko ima protiv foruma?


Pa ocigledno nista efikasno :)
[ DiplomiraniDuduk @ 20.10.2018. 20:52 ] @
Rasprava je malo otišla od teme.

Za razlaganje vode treba približno isto toliko energije koliko se dobija sagorevanjem dobijenog vodonika i kiseonika. (Zapravo, nešto više jer je stepen iskorišćenja uvek manji od jedan!)

Prema tome, razlaganje strujom pa sagorevanje, nije nikakva ušteda.

Bilo je pokušaja sa HHO generatorima za vozila - to je kao neka ušteda, smanjenje potrošnje, ali se pokazalo da uštede, tj. smanjenja potrošnje, stvarno nema.
[ Everx @ 21.10.2018. 23:25 ] @
Citat:
Prema tome, razlaganje strujom pa sagorevanje, nije nikakva ušteda.


Korišćenjem dvostepenog mehaničkog oscilatora koji bi proizvodio struju, koju bismo onda koristili za razlaganje vode na vodonik, kiseonik i suvi ostatak, moguće je ostvariti ogromne uštede zato što bi se višak vodonika koristio za pokretanje motora sa unutrašnjim sagorevanjem koji bi preko dvostepenog mehaničkog oscilatora pokretao generator. Naš čuveni naučnik Veljko Milković je nesebično poklonio svetu svoj izum, a ovo sa vodonikom je samo jedna od mogućih primena. Za više informacija o dvostepenom mehaničkom oscilatoru posetite sajt: http://www.veljkomilkovic.com/. Meni je posebno zanimljiva ideja o sprezi dva dvostepena mehanička oscilatorar koji bi se koristio za elektrolizu teške vode, pri čemu dolazi do hladne fuzije.
[ duca011 @ 22.10.2018. 02:42 ] @
Ja licno ne bi isao na manje od tri dvostepena mehanicka oscilatora u sprezi cime bi se hladna fuzija delimicno ugrejala, a dodavanjem i cetvrtog oscilatora bi postala vruca (fuzija) cime bi se postigao efekat ustede od skoro pa dovoljno na mikro nivou. Dodavanjem parova bi se preslo na makro nivo, a sa dovoljno oscilatora bise to pretvorilo u globalni fenomen.
[ mjanjic @ 22.10.2018. 03:52 ] @
Ma kakvi miševi, mačka je zakon - inifnite energy generator:
[ Everx @ 22.10.2018. 08:29 ] @
^Mislim da ovo ipak nije realno. Mačka ima veću masu nego namazano parče hleba, tako da do rotacije ne bi došlo. Ja koristim parče 'leba namazano s' obe strane. U paštetu sam umiksovao opiljke od neodijumskih magneta i naravno sve to povezao na gore pomenuti oscilator. Ceo stan od 140m2 grejem na ovaj način, a hladna fuzija pokazuje svoj puni potencijal tamo negde krajem decembra i u januaru.
[ niki212 @ 22.10.2018. 10:22 ] @
Posle kolko vremena ti elektromanetni lebac pobuđa, i da li ti je glava stalno takva?
[ anon70939 @ 22.10.2018. 11:17 ] @
Koliko često i da li menjate mačke?
Kako ste rešili to da ne umru od gladi?

[ bananaphone @ 22.10.2018. 20:34 ] @
Rješenje se samo nameće - hlebom sa paštetom i magnetima hraniš mačku - hibridni pogon...
[ Everx @ 23.10.2018. 08:43 ] @
A društvo za zaštitu životinja?