[ iva77 @ 11.01.2010. 15:15 ] @
Pre svega nije mi jasno da li sam na dobrom forumu,ali ne mogu naci koji forum bi mi vise odgovaralo a imam pitanja na koja bi zelela da dobijem odgovor.Odmah da napomenem da vecina odgovora na slicna pitanja su iz 2005 ili tu negde.


Dobila sam e book reader SONY PRS- 505.Divna stvar ali:

1.Kako konvertovati Word-ove fajlove ili Adobe ili Notepad u dozvoljene fajlove,a to bi bilo

The PRS-505 classifies everything into 3 categories: Books, Audio & Pictures.
Book formats supported are PDF (including reflow and DRM), ePUB, TXT, RTF, LRF, & LRX.
Audio formats supported are MP3, & AAC (w/o DRM)
Image formats supported are JPG, GIF, PNG, & BMP

Posebno bi bilo interesantan format ePub. Koji program konvertuje u njega dokumente.

Ima mnogo vise programa koji konvertuju iz Adobea nego u njega.I to mi je problem,jer ono sto hocu da konvertujem obicno nije strana ili dve vec cela knjiga, a naravno I kvalitet izlaznog teksta mora biti odlican.
Da li postoji pomoc kada je stranica knjige skenirana kao slika a ne tekst.Kako nju konvertovati jer uredjaj omogucuje da se poveca ili smanji velicina teksta.
Skinula sam 4-5 konvertora I nisam bas zadovoljna.

2.U formatu txt kako ispraviti znak bilo koji koji se javlja umesto cirilicnog ili latinicnog slova Š ,Č,Ć napr .

[ smsoft @ 12.01.2010. 21:09 ] @
Ja sam dobio gomilu rezultata kad sam upisao u google "doc to epub"
[ Vader @ 02.02.2010. 10:25 ] @
Program koji konvertuje razne formate i koji radi svašta drugo vezano za e-book čitače je Calibre koji je i besplatan

http://calibre-ebook.com/


Mene zanima može li baš taj SOny PRS-505 da prikazuje naša slova (čćšđž), i ta infomracija mi treba što prije. Planiram kupiti taj čitač ali ovde ga ne mogu naći (taj model je inače teško naći) ali ga je našao kolega u Beču a drugi kolega iz Austrije kome sam poslao par e-book knjiga na probu kaže da je PRS-505 umjesto "č" i "ć" prokazivao "'?".

Koristio sam Calibre program za prebacivanje knjiga iz HTML i PDF u e-book formate (EPUB i LRF) i poslao mu ali mu ne prikazuje naša slova iako na (pre)view u samom Calibre sve prikazuje uredno.

Pretpostavljam da mi na ovo pitanje mogu odgovoriti i oni koji imaju neki drugi Sony model (PRS-500, PRS-600, PRS-700, PRS-900).

Da li treba nešto podešavatri u samom Calibre programu da bi čitač uredno prikazivao naša slova?
[ iva77 @ 04.02.2010. 08:11 ] @
Da.Cak i cirilicu ocitava.
Ja sam od postavljanja ovog priloga napredovala.Prvih dana sam probala da konvertujem iz jednog formata u drugi, i pocela da panicarim kada mi nije dobro islo (a ja to dobro radim-panicarim).
Prvo sam probala PDF, i da instaliram programe sa pretrazivanjem Googla po savetu , ali to je nekorisno .Isprobala sam 10-tak pa cak i 20 -tak programa (moram da reinstaliram Windows) a nigde nisam dosla.Onda sam dobila pomoc od onih koji postavljaju knjige i ciji je tekst u PDF bio citljiviji od moga.Rekao mi je da koristio Open Ofice ali i da je PDF u principu tezak fomat za citanje, zasto ne koristim nesto drugo.
Hvala mu.
I sada naravoucenije .Nemojte konvertovati vec najbolje je poci od Worda .Uredite tekst ako nije dobro uredjen i ima gresaka i to odredite font(ja isprobavam sta mi je draze) odredite velicinu fonta mada sam uredjaj daje mogucnost tri velicine slova ako nisu slocva č.ć,đ....odaberite Select All pa zatim replace i ispravite to, a zatim Save as Rich Text Format i posaljite na uredjaj.
Jos nesto Calibra vam ne treba.Desni taster misa i Send to i birati ili uredjaj ili memoriska kartica. Calibra se sporo pokrece i moze da sluzi samo da skida novine za citanje na uredjaju ali pored toga sto je navedeno 16 novina na srpskom ja sam uspela do sada samo da skinem Pescanik.
Calibra za konvertovanje-NE
Soni je sjajna firma .Oni stvarno zele da nam omoguce da koristimo uredjaj, ali staza kojom sam ja krenula nije bila put koji su oni predvideli da je najlaksi za nas.
Uredja je sjajan i nebih ga menjala. Nema pozadinskog odsvetljenja , ne umara oci, i baterija traje 3000 strana (ja sam posle igranja od dan ili dva dosla da samo prva kockica na bateriji bude prazna). Ima mesta za dve memorijske karice(ja imam jednu od 4GB ) a sam uredjaj ima 250 MB memorije.
Detalji o PDF , slikama uredjaja ili sajtovima gde na engleskom razmenjuju pitanja mogu vam poslati (mada mislim da vise uplase coveka jer oni imaju napr Prohujalo sa vihorom u 4- ili 5 formata pa biraj, a mi onda pocinjemo da razmisljamo sta nemamo a ne sta imamo)
[ Vader @ 04.02.2010. 10:27 ] @
Hvala iva što si se javila. Pošto ću nadam se i ja uskoro kupiti Sony PRS-505 možemo na ovoj temi razmjenjivati iskustva :)

Problem sa našim slovima sam riješio, problem je bio kod prebacivanja knjige iz HTML formata u format koji čitač koristi, konkretno e-book formate (LRF i EPUB), našao sam u Calibre gdje treba pravilno podesiti sa kojim kodnim rasporedom je taj HTML i nakon toga je bilo OK, poslao sam fajl kolegi koji ima PRS-505 i tada je čitač prikazivao naša slova. Ostala testiranja i eksperimentisanja ću napraviti sam kad ga dobijem.

Ne znam na šta misliš kada kažeš "NE" u vezi konvertovanja na Calibre. Igrao sam se malo sa tim programom ovih dana i djeluje mi dosta dobro, program je besplatan i mnogi ga koriste, izlazi nova verzija skoro svake sedmice tako da se na njemu ativno radi. Pošto imam dosta knjiga u PDF-u koristio sam Calibre da konvertujem PDF-ove u druge formate, prvenstveno u prave e-book formate sa kojima radi ovaj Sony a to su LRF i EPUB. Taj LRF je Sony-jev format napravljen baš za njihove čitače i mnogi ga vole više nego EPUB koji je univerzalni e-book format. Sve u svemu kada se PDF prebaci u bilo koji od ta dva formata knjiga tada zauzima dosta manje memorije nego kada je u PDF-u. Uz to vjerujem da čitač lakše radi sa manjim fajlovima, posebno sa pravim e-book formatima, tim prije što čitam da PRS-505 ne radi previše sjajno sa PDF-ovima, sa nekima radi a sa nekima ne. Već noviji Sony modeli rade osjetno bolje sa PDF-ovima. Uz to za dobar rad sa PDF formatima je poželjno imati veće čitače, 6" nije baš sjajno za mnoge PDF-ove, posebno ako uz tekst ima i dosta slika i grafikona. Tako da vjerujem da ću ja sve što budem želio čitati a imam u PDF-u prvo prebacivati u e-book formate.

Sa Calibre sam konvertovao i CBR format u kojem je strip u LRF za čitanje na čitaču. Baš ću vidjeti kako će izgledati čitati Alan Forda na PRS-505 :)

Calibre je zgodan jer između ostalog može prebacivati iz mnogih formata u mnoge formate. Probaću i taj Rich Text Format pa ću vidjeti koji format mi najviše odgovara, ali vidim da velika većina koristi prave e-book formate (LRF i EPUB) a ne neke druge. Tačno je da se Calibre nešto sporije starta ali šta se može :)

Raduje me kupovima ovog čitača jer imam puno knjiga u elektronskom formatu na našem jeziku, od književnosti preko naučne i epske fantastike do duhovnosti. Jedino me kod ovog čitača brine to da li je 6" displej malen. Baš juče sam mjerio dijagonalu kod standardnih knjiga i vidio da bi čitač od nekih 8" (20 cm) bio idealan, mada bi i 7" bilo bolje od 6". Ali preko 8"-9" je već malo previše za nekoga koga zanimaju klasične knjige. Ti veći čitači su zgodni prvenstveno za nekoga ko čita razne naučne časopise i dokumente sa dosta grafike, slika, dijagrama, tabela ili tako nešto. Za klasične knjige bi bilo najidealnije 8".

Zanima me količina teksta koja može stati na 6" koliko ima PRS-505, volio bih da stane što više a da pri tome slova nisu previše sitna, tj. da je čitanje sasvim ugodno. Ali eksperimentisaću i sa tim. Čitač ima 3 podešavanja za veličinu a zgodno je što se prije prebacivanja knjige može podesiti font kod kreiranja fajla, pa ću vidjeti kako ide sa tim i šta mi najviše odgovara.

Da postoji čitač koji je identičan ovom PRS-505 a da ima 7" ili 8" kupio bih ga. Ali nažalost većina drugih čitača imaju touch-screen što im smanjuje kvalitet samog displeja, a sve češće imaju i wireless mogućnost koja mi ne treba a sve to im dodatno podiže cijenu. Ovaj PRS-505 ispada kao najjeftiniji ili jedan od jeftinijih modela a važi za jedan od boljih iako je izašao prije par godina i sada ga je dosta teško naći.

Inače evo ti link koji bi ti možda mogao biti zgodan, forum o e-book čitačima, formatima, programima. Tu imaš posebno podforum o PRS-505 i možeš naći svašta korisno, tu je i podforum o Calibre i drugim programima za rad sa čitačima i formatima knjiga.

http://www.mobileread.com/forums/index.php

PRS-505 je jako popularan i cijenjen pa ima veliku podršku, možeš tu naći modifikovane firmware koji tom čitaču dodaju nove mogućnosti.
[ nexusnex21 @ 16.01.2012. 12:21 ] @
U cemu je fora sa prebacivanjem odnosno konvertovanjem u epub u calibre-u, kako da dobijem nasa slova na Sony PRS citacu? Znaci u calibre se normalno vide a kad ih prebacim na citac izbacuje mi znak pitanja umesto.

Hvala unapred!