[ llux @ 22.01.2010. 13:07 ] @
Odavno me muci ova dilema. Zasto vecina namirnica koje su "dobre" za nase zdravlje imaju los ukus? Nasuprot tome, vecina namirnica koje su "lose" po nase zdravlje imaju odlican ukus. Pa valjda je nas organizam naucio sta je dobro?
[ Shadowed @ 22.01.2010. 13:34 ] @
Zato sto u ukusnim preterujemo pa su lose upravo zbog tog preterivanja :)
Onda se nadje neko da kaze kako su zdravije ove koje inace jedemo manje. Samo ne kaze da je preterivanje uzrok.
Naravno, ne vazi sve to tako bas za 100% slucajeva, ali za solidan deo.

Moje laicko misljenje :)
[ flylord @ 22.01.2010. 14:08 ] @
ne postoje zdrave i nezdrave namirnice. Ne moze niko da mi kaze da je za mene nezdravo da jedem pljeskavice u meku, kad sam tamo pojeo samo 1 chizburger u zivotu. Ne moze niko da mi kaze daje koka kola nezdrava, kad popijem 5 litara godisnje. Nezdrav je nacin ishrane, i nacin zivota...
[ llux @ 22.01.2010. 14:26 ] @
Malo me vise zanima zbog cega su neukusne namirnice koje su blagotvorne za nas organizam. Neke cak ne mogu ni da se jedu?
[ fanfon @ 22.01.2010. 14:32 ] @
Npr. meso je ukusno kad se lepo spremi, povrce takodje(bareno), integralni hleb je takodje ukusan, sir, mleko. Imas mnogo zdravih namirnica koje su ukusne. To sto se naviknes od malena na nekvalitetne stvari previse slatke ili previse slane sa dodatnom raznih aditiva, utice da kasnije teze prihvatas zdravu hranu. Npr, cedjena narandza je meni bolji napitak od bilo kog vestackog soka ili "prirodnog" iz tetrapaka. Ako vec biram nesto vestacko, mnogo manje stetno mi deluje cedevita neko neko gazirano pice.
[ flylord @ 22.01.2010. 14:34 ] @
sta ti je konkretno neukusno.. a i to zaista zavisi od necijeg ukusa :).
[ llux @ 22.01.2010. 14:41 ] @
Maslinovo ulje? Grejpfrut? Presna hrana? Da ne nabrajam jer sada se treba setiti. Integralni hleb je meni losijeg ukusa. Voce volim i ja vise od sokova, to i ne ubrajam. Ubrajam ono sto nas teraju da ubacimo kao zamenu za neku hranu, a bezveze je ukusa. Soja? Kozje mleko?
[ flylord @ 22.01.2010. 14:44 ] @
grejp ne volim ni ja, jer mi je gorak, a ja ne volim gorke stvari (mada pijem kakao i zeleni caj, jer kazu da su zdravi)...
integralni hleb.. zavisi kako koji
maslinovo ulje je meni ok ako ga stavim u salatu.

ali opet, to sve zaista zavisi od ukusa :), i od toga na sta si navikao. Ja mrzim pihtije a znam dosta ljudi koji ih obozavaju. Isto je i sa tom tzv zdravom hranom
[ llux @ 22.01.2010. 14:48 ] @
A ne, kazu soja zdravija, a loseg je ukusa. Nije ovo subjektivno. Morate da se dovijate da biste popravili ukus. Kod dece se najbolje vidi. Prost primer sa hlebom, hoce beli!
[ flylord @ 22.01.2010. 15:39 ] @
opet i to zavisi od deteta. Ja sam pivo probao sa negde 6godina, i bilo mi odvratno. I dan danas mi je odvratno. A ima ljudi koji ga vole :)
A kao sto rekoh, pomenuo sam ti pihtije.. ali i grejp, ljudi ga obozavaju
[ Ivan Dimkovic @ 22.01.2010. 15:46 ] @
Nije tako tesko odgovoriti na ovo pitanje,

Namirnice koje se nama bas svidjaju su bogate secerom i/ili mastima i imaju puno kalorija. Nas sistem cula je "podesen" tako da pronalazenje i jelo takvih namirnica izaziva zadovoljstvo, kako bi nas motivisao da ih trazimo sto vise. To je zato sto te namirnice imaju izuzetno veliku energetsku vrednost.

To je tako zato sto smo mi evolutivni naslednici predaka koji su tako preziveli - sakupljaci koji su preferirali takve namirnice su imali daleko vecu sansu da prezive teske zime i sl.

E, tu dolazimo do problema - danas nema potrebe "sakupljati" jer hranu ne lovimo niti prelazimo kilometre peske kako bi dosli do nje, vec je kupujemo u prodavnicama i ona nam je dostupna na "izvol'te". Kako je ovo blagostanje vrlo novo, tj. mozda postoji 100-njak godina max. a ljudska genetika se formirala na mnogo duzi rok, mi danas i dalje imamo gene koji nam kazu da "sakupljamo" i to jako visoko kaloricnu hranu, iako za tim nema nikakve potrebe. Stavise, kao sto je poznato, to moze biti i STETNO, jer neki ljudi ne mogu da se zaustave.

Evo bas pre neki dan, greskom sam kupio neku "low fat" gaudu valjda nisam gledao i slucajno sam uzeo pakovanje iz one "dijabeticarske"{ sekcije... to sam primetio tek kada sam zagrizao jedno parce sira, i imao utisak da jedem mandrac sa kiselkastim ukusom sira na koji sam navikao :-) Ali zato, "prava" gauda sa 48% masti ima ukus kakav se meni svidja... jbg, masno - pa je onda i ukusno.

[ llux @ 22.01.2010. 15:56 ] @
Ne mogu da se slozim. Vidim da je u praksi drugacije. Ti pojedini koji "vole" su verovatno u fazi zdravog zivota. Ne bi morali stalno da nas podsecaju da koristimo maslinovo ulje, da ne przimo, ne kuvamo, ne pecemo hranu, da zamenimo sojom meso i jos puno toga. A niko se ne pridrzava. Jednostavno, zahteva puno odricanja i puno neukusne hrane. A trebalo bi da je svakom ukusna jer je po njima blagotvorna, svaciji organizam bi morao da je prihvati. Odgovor za flylord
[ nkrgovic @ 22.01.2010. 16:08 ] @
Zasto je maslinovo ulje neukusno ? Meni je mnogo neukusniji onaj "zejtin" koji prodaju u vecini prodavnici - maslinovo ulje bar IMA ukus. Slazem se delimicno sa Dimkovicem u vezi sa jako energetski vrednom hranom. S'druge strane, dosta hrane ima i vestacke dodatke napravljene da privuku ukusom - ima i toga. Ali to da je nekome neukusno da jede lepo spremljen prokelj, ili salatu sa maslinovim uljem... to stvarno nije neukusno. Moze da bude da je neko naucio na nesto drugo, ali ukus je dobar.
[ flylord @ 22.01.2010. 16:19 ] @
@llux jako malo stvari ima koje ja jedem jer kazu da su zdrave :). Jedino sto zaista ne jedem previse masnu i slatku hranu, evo izbacio sam i hleb, ali to nije da bih se hranio zdravije, nego zbog malo narusenog zdravlja, pa sam postao osetljiv na neku hranu..
Ali mi se neke stvari iz zdrave hrane jako svidjaju...
[ tolstoy @ 22.01.2010. 22:36 ] @
Citat:
flylord: ... a ja ne volim gorke stvari (mada pijem kakao i zeleni caj, jer kazu da su zdravi)...


Ja se izvinjavam, a kakav je to zeleni caj koji je gorak? Crni caj je gorak, a zeleni zaj ako i jeste gorak (posle duzeg stajanja ili "prejak"), onda je vise stetan nego sto je koristan.
[ milanbrainbug @ 23.01.2010. 03:18 ] @
kakvo bre crno maslinovo ulje i 'zejtin'???Domaca svinjska mast i da vas bog vidi
[ superbaka @ 23.01.2010. 09:08 ] @
^^ odlicno ide u salate :)
[ Slavoljubovski @ 23.01.2010. 10:45 ] @
Ja sam skoro pratio neku raspravu na temu zdrave ishrane gde se iznosi
misljenje da u razlicitim podnevljima nije uvek ista hrana podjednako zdrava.
Sto se nas balkanaca tice pogresno je zanemariti hranu kojom smo se hranili
vekovima i preci na razlicita zrnevlja, salate i dr. Mi smo nastelovani za ishranu
koja je bogata mesom i sl. i to je to. Stvar je samo u meri. Ne treba preterivati.

Postujem da je neko vegetarijanac zato sto mu meso ne prija ili se to kosi sa
njegovim stavovima ali generalno ne mislim da je meso nezdravo i ako ima lep
ukus, bar meni. Takodje se ne slazem da integralni hleb spada u namirnice
zdrave a neukusne. Pre bih se slozio da u prirodi postoji mnogo biljaka koje su
lekovite a nisu ukusne...
[ nvukelic @ 23.01.2010. 10:59 ] @
Dimković je dao odličan odgovor kada je genetsko i filogenetsko poreklo ove pojave u pitanju. S druge strane, tu postoji i efekat navike. Evo recimo, neko je pomenuo da je integralni hleb neukusan. Ja do pre par meseci, dok iz zdravstvenih razloga nisam prešao na zdraviji način ishrane, nisam mogao u usta da stavim taj hleb, beli mi je bio zakon. I u početku mi je bilo dosta teško, ali vremenom se naviknete. I verujte mi, sada, integralni (tačnije ražano-integralni) hleb jedem bez ičega, onako za užinu, toliko mi je postao ukusan.

Takođe, svojevrsna je glupost zamenjivati meso sojom, osim ako zbog stila života ne želite da ga jedete (vegetarijanci). Čovek je evolutivno omnivor i to podrazumeva i ishranu mesom, i meso, tj. aminokiseline iz njega su potrebne organizmu za optimalno funkcionisanje (neću da kažem neophodne jer su vegetarijanci primer da čovek može da funkcioniše i bez mesa, ali to nije prirodno, tj. u skladu sa čovekovim evolutivnim i genetskim nasleđem). Što se ukusa tiče, jbg, jeste kuvano meso manje ukusno od pečenog, to je tačno, ali postoje i drugi načini spremanja mesa koji su zdravi, recimo roštilj, a svi znamo kako roštilj zna da bude ukusan :).
[ Mikky @ 23.01.2010. 11:02 ] @
I dalje niko nije odgovorio zasto je zdrava hrana cesto neukusna, vec samo zasto je ukusna hrana cesto nezdrava. Npr beli luk :)
[ flylord @ 23.01.2010. 11:08 ] @
Citat:
tolstoy: Ja se izvinjavam, a kakav je to zeleni caj koji je gorak? Crni caj je gorak, a zeleni zaj ako i jeste gorak (posle duzeg stajanja ili "prejak"), onda je vise stetan nego sto je koristan.


Meni je i svako pivo i vino gorko :). Uzmi u obzir da sam navikao da pijem jako zasecerene cajeve, i onda sam podjednom poceo da pijem cajeve bez secera.. Tako da mi je zeleni caj gorak :)
[ maksvel @ 23.01.2010. 11:13 ] @
@ Mikky
Pa to je svakako povezano. Kada bi se nekako ukinula "ukusna a nezdrava" hrana, opet bi se vremenom od "neukusne a zdrave" izdvojila ona ukusnija i docnije postala "ukusna". Kao u primeru sa ražanih hlebom, par postova pre - ili kontra-primer sa čajem kod Fly-a. Ima tu genetike i navike.
Što se tiče vegetarijanaca, mnogi od njih jedu isključivo namirnice biljnog porekla zbog izvesnih "ubeđenja" - protive se ubijanju životinja i sl. Sa te strane gledavši, pokreće se rasprava potpuno druge, ne-nutricionističke prirode
Kod dece je važno ne stvarati naviku za šećerom u najranijem uzrastu (do godinu dana), jer je kasnije lakše kontrolisati unos slatkiša. Naravno, deca će zavoleti slatkiše svakako posle, ali ta "ljubav" neće biti toliko izražena. (Ovo je bar moje iskustvo.)
[ Vladimir Magoč @ 23.01.2010. 11:40 ] @
Bilo bi dobro da nabrojiš zdrave i nezdrave namirnice pa da uporedimo da li je uopšte tako kako glasi naslov ove teme.
[ flylord @ 23.01.2010. 11:53 ] @
sveze voce i povrce spada u zdravu hranu. Orasi, bademi, lesnici, seme tikve :).
[ wiktor91 @ 23.01.2010. 12:30 ] @
Ja ne jedem skoro pa ništa od povrča i voča a pogotovo sirovo i to još od najranijih dana od kada sam valjda počeo odbijati... reklo bi se čisti mesožder a nemam problema sa zdravljem.
Razlog što ne jedem ništa "zdravo" je što mi se jednostavno gadi, nemogu smisliti da jedem recimo salatu jer me počne tjerati na povračanje i užasno mi povrče i voče smrdi. Neznam zašto je tako ali vjerovatno je psihološke naravi zbog tko zna čega.

Jedem kečap iako mi je sirovi paradajz nešto najodvratnije što može biti. Uglavnom jedem dosta toga što u sebi sadržava povrče u nekoj manjoj mjeri i dok je onako jako nasjeckano ili rastopljeno ali čim vidim neke veče komade odbijam.

A meso jedem svakakvo bez obzira kakvo je, mogu čak i sirovo jesti ako nemam šibica za vatru i nisam nimalo gadljiv opčenito, moglo bi se reči i g***o bi pojeo ali u usta staviti npr. krastavac pa iskreno vam kažem radije ruku režem.

[ Stranger2 @ 23.01.2010. 13:36 ] @
ja sam od malena dosta probirljiv za hranu. A za sve sto mi je bilo gadno su mi uvek govorili, "treba to da jedes to je zdravo", tako da mi je pitanje iz ove teme sasvim razumljivo i padalo mi je na pamet mnogo puta.

Jedan od odgovora je u psihologija tih ljudi koji stalno kontriraju svojoj okolini. Uvek je tamo negde bolje. Tamo negde su ljudi mnogo bolji, mnogo poametniji. Ona tamo hrana je zdrava a ne to sto svi mi jedemo. Indijski fakini vegetarijanci znaju sta je zdravo a ne ovi nasi skolovani u tim bezveznim medicinskim fakultetima... i sl.
Kad bi svi poceli da se hrane zdrvao, ti isti ljudi bi onda pricali: "daj bre opustite se, proci ce vam zivot u ozbiljnosti... jednom se zivi, jedite sta vam se jede"...

Na primer: Ja znam jednoga koji redovno drzi predavanja o tome sta je zdravo. Ubijao se da objasni kako kafa ne valja svaki puit dok pijemo. Kada je video da ljude ne zanima sta govori i da se ne raspravljaju, poceo i on da pije kafu 5 puta na dan.

Citat:
Namirnice koje se nama bas svidjaju su bogate secerom i/ili mastima i imaju puno kalorija. Nas sistem cula je "podesen" tako da pronalazenje i jelo takvih namirnica izaziva zadovoljstvo, kako bi nas motivisao da ih trazimo sto vise. To je zato sto te namirnice imaju izuzetno veliku energetsku vrednost.


Samo nesto da dodam u vezi secera:
Slatke namirnice koje promalaizimo u prirodi imaju vocni secer, fruktozu koja se daleko sporije vari od "nzadravog" secera saharoze. Zbog toga cak i najsladje voce ne podize secer u krvi ni blizu tom brzinom kojom to radi saharoza. Tako da voce sa gledista kalorija ili podizanja secera u krvi ne moze biti nezdravao.
Takodje fruktoza je vise slatka od saharoze pa voce i kada deluje sladje od secera zapravo ima manju kolicinu kalorija.

Osim toga, koliko znam vecina ljudi voli voce a i svaka baba kaze da je zdravo.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 13:49 ] @
Ima tu jos jedna komponenta,

Procesirana hrana (dakle, razni buckurisi koji su napravljeni preradom prirodne hrane i dodavanjem jos nekih supstanci) je takva da ima abnormalno veliku kolicinu masti, secera (saharoze) itd...

Takva hrana, poput heroina, bukvalno "overload-uje" prirodne senzore u mozgu, i bukvalno tera coveka da zeli jos.

Mnogi ljudi su se pitali da li postoji neka droga u McDonald's-u ili Burger King-u - postoji, samo nije nikakva specijalna hemijska supstanca rezultat nekog ludog naucnika, vec jako dobro probran odnos izmedju sastojaka koji pobudjuju nas nervni sistem - neko je na tome radio godinama, razume se - i krajnji rezultat je hrana koja za razliku od prirodne ima sumanutu kolicinu energije i koju ce mozak mnogih ljudi prepoznati kao "najbolju opciju" (jbg, nisu oni krivi - kriva je evolucija koja je sporija od naseg sopstvenog razvoja ;-)

Tu "zlatnu medalju" imaju cipsevi i napitci poput koka kole - koji su bukvalno "nabijeni" energijom. Sa ishranom u McDonald's-u potpaljenu uzinama sa cipsom i zalivanjem koka kolom, covek bi trebao da kopa kao rudar da svu tu energiju potrosi.

U USA se to najbolje vidi - u siromasnijim krajevima gde ljudi nemaju pare za prirodnu hranu, i kao konsekvenca ima krajeva gde NIJE MOGUCE kupiti prirodnu hranu, sve vrvi od procesirane hrane koja je jedini izvor hrane za te ljude. Ti ljudi su drasticno deblji od drugih.

Dakle, ako zelite da se zdravo hranite - nije poenta u iskljucivoj ishrani biljem, makrobiotici i sl... mozete se sasvim zdravo hraniti spremanjem sopstvene hrane koju pravite od prirodnih sastojaka, dakle - pravog voca i povrca, mesa i sl... Naravno, ne treba preterivati u ulju, soli i seceru ali to je sve - dakle, kupiti "celo" voce i povrce, sveze meso i mleko - i praviti klopu.

Najbolji primer je tzv. "mediteranska ishrana" - u njoj ima svega, i to vrlo ukusnog mogu da primetim - ali je poenta da je sve 100% prirodno, dakle znate sta jedete - paradajz, krastavac, maslinovo ulje, razni sirevi, razna mesa, razno povrce, spremljeno na adekvatan nacin - cini vrlo ukusnu hranu koja je milion puta zdravija od procesiranog djubreta poput cipsa, McDonald's-a, raznih vestackih umaka, "instant hrane" i sl...

Na zalost, dinamican zivot diktira da se nekad moraju pojesti i "instant spagete", "smrznuta pizza" i sl... ali ne treba u tome preterivati i treba jesti prirodnu ne-proecsiranu hranu kada god je to moguce.

A najlaksa stvar koju covek moze da uradi sebi je da izbaci zasecerene gazirane napitke. Ako ih bas toliko volite, postoje "diet" opcije sa zasladjivacima, ali i tu vazi isto pravilo - zasladjivaci su takodje stetni ako se unose u velikim kolicinama.
[ Shadowed @ 23.01.2010. 14:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako ih bas toliko volite, postoje "diet" opcije sa zasladjivacima, ali i tu vazi isto pravilo - zasladjivaci su takodje stetni ako se unose u velikim kolicinama.

A i odvratni su. Meni je Coca-Cola Light ili Zero ruznog ukusa a i od zasladjivaca mi se susi i boli me grlo.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 14:46 ] @
Pa dobro,

U principu ni koka kola sa secerom nije stetna ako covek pije umereno - tipa konzerva od 0.3l il max. ona flasa od 0.5l je neki maksimum iznad koga ne bi trebalo ici.

Problem je sto ima ljudi koji piju preko 2 litra toga dnevno - i to je katastrofa.

Pola litra koka kole ima 20% ugljenih hidrata potrebnih dnevnom metabilizmu prosecne osobe. Sto znaci da osoba koja pije 2l kole (a ima ih) dnevno unosi 80% ugljenih hidrata samo koka kolom. A gde je ostala hrana i sl :)

Tu je i problem sa kofeinom (mada sta ja pricam koji pijem one velike konzerve od po 0.5l energetskih napitaka, ali ja bar nemam probleme da spavam ;-) - neki ljudi su preosetljivi na kofein, i pijenje tog djubreta im na duze staze poremecuje san - to moze ici do ekstremnih razmera.

Tako imas gomilu ljudi koji nisu u stanju da dovoljno spavaju, i onda ti ljudi traze savete od doktora i, jos gore, od kojekakvih prevaranata koji prodaju "solucije za spavanje" - od nekih besmislenih preparata pa sve do kreveta koji su popravilu od par hiljada $/EUR pa navise.... o tabletama za spavanje da ne pricam. Tu se zapatila citava industrija bull-sh.tera i "snake oil" prodavaca kojekakvih gluposti koje su dizajnirane da izvuku pare iz novcanika, a ne da uspavaju.

Najnoviji talas ludila su "sleep clinics" - gde te opeljese za nesto sto sam mozes da uradis, tj. i treba da uradis.

A sve sto bi trebalo da rade je da ne preteruju sa kofeinskim napitcima (neki koji su preosetljivi ne bi trebali uopste da ih unose) i da se ne ozderavaju pred spavanje, eventualno da pojacaju fizicku aktivnost tokom dana... Naravno ovde ne racunam ljude koji pate od insomnije koja je rezultat neke prave bolesti - ali na jednog takvog dolazi sigurno 1000 onih koji su sami sebi zaprzili corbu.
[ Brodoplovac @ 23.01.2010. 15:59 ] @
Jednom sam na TV-u čuo delimičan odgovor na ovo pitanje.

Stvar je u tome da masti pojačavaju prirodan ukus koji ima neka namernica. Npr. jedemo spanać ili krompir barene u čistoj vodi i te namernice nemaju neki jak ukus. Ukoliko obarimo spanać i krompir u vodi koja je puna ulja onda će prirodni ukusi tih namernica biti pojačani. Nama će se onda činiti da su te namernice ukusnije nego što stvarno jesu.

Objašnjenje je u tome da se supstance koje su nosioci ukusa rastvaraju u mastima. Čovekov jezik može da oseti ukus samo rastvorene hrane. Obično se hrana rastvara pod uticajem pljuvačke, ali masnoće mogu u ovom slučaju da posluže kao katalizatori.

Citat:
Slatke namirnice koje pronalazimo u prirodi imaju vocni secer, fruktozu koja se daleko sporije vari od "nzadravog" secera saharoze. Zbog toga cak i najsladje voce ne podize secer u krvi ni blizu tom brzinom kojom to radi saharoza. Tako da voce sa gledista kalorija ili podizanja secera u krvi ne moze biti nezdravao.


Ovo nije tačno. Voćni šećeri bi se podjednako brzo apsorbovali kao i beli šećer ali pod uslovom da ih samostalno konzumiramo. U stvarnosti, voćni šećeri uvek dolaze u kombinaciji sa biljnim vlaknima. Biljna vlakna mogu da vežu za sebe šećere i posle se ti šećeri polako odpuštaju u našim crevima.

Slušajte ovo: Da li ima više vode u zrnu graška ili u kapi mleka (jednakih zapremina)? Više vode ima u zrnu graška. Objašnjenje je da je zrno graška prepuno biljnih vlakana koja takođe mogu da vezuju i običnu vodu.




Samo da napomenem cifre koje ukazuju na to koliko so stvara zavisnost.

Pre industrijskog doba čovek je dnevno konzumirao 200-400 miligrama soli. So je uglavnom dobijao jedući meso životinja. Setite se da je sirova so nekada služila kao novac. Znači, ljudski organizam je, evoluciono gledano, gladan za solju.

Današnji amerikanac pojede oko 5000 miligrama soli dnevno (punih 5 grama). Srbin pojede oko 2500 miligrama, što je apsolutni zdravstveni maksimum. Razni začini, supe, gotova jela su prepuni soli. Ako na kesici supe piše da ona sadrži smanjenu količinu soli - to je prevara.I ta smanjena količina je i dalje prevelika.



[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 23.01.2010. u 17:42 GMT+1]
[ eni5 @ 23.01.2010. 16:57 ] @
Zato sto smo navokli na vestacku hranu, koja je obogacena raznim preparatima.Svaka zdrava hrana ne traje dugo od par dana( osim zamrznute) a svaka vestacka traje dugo npr: mleko,sok prirodni , gazirani koji traje i do god dana itd itd..
[ 93 Stefan @ 23.01.2010. 17:51 ] @
Pa možda je "zdrava" hrana neukusna jer je ona ustvari nezdrava. Malo čudno zvuči, ali jeste. Kad je mozak kod čoveka počeo da se razvija? Kad je jeo voće po drveću ili kad je prešao na meso? Moguće da se stvorio neki mehanizam koji nas tera da jedemo više mesa baš zbog daljeg razvitka, to jest zgadio nam ta silna povrća.
Sad problem je u tome što smo mi ipak svaštojedi i zaboravljamo da jedemo voće i te stvari, pa ne unosimo toliko vitamine i onda su se pojavili ovi razni "nutricionisti"...
Pa to šta voliš zavisi malo i od onoga šta je jela tvoja majka dok je bila u drugom stanju.
Znate da od soje muškarcima opada plodnost :)
I ja sam od danas prešao na integralni hleb! Ali ne još zbog zdravstvenog problema, nego da bih se osigurao za kasnije...
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 18:22 ] @
Nije to tako jednostavno.

Tacno je da je coveku mozak poceo da se rapidno razvija kada je poceo da jede meso. Takodje je tacno da je covek svastojed, struktura njegovog digestivnog sistema to dokazuje.

Medjutim, problem sa procesiranom hranom i modernim nacinom zivota je da prosecan covek u razvijenom svetu (u koji spada i Srbija) unosi daleko vise masti i secera nego sto je njegovom metabolizmu potrebno. Pod "prosecan covek" mislim na coveka koji radi u kancelariji.

Genetski kod coveka je vrlo malo razlicit od vremena kada je doslo do poslednje vece promene u genima Homo Sapiens-a dok je nacin zivota potpuno drugaciji, ponajvise u kolicini energije potrebnoj za metabolizam.

Kako mi jesmo svastojedi, zeludac nam nije "optimizovan" ni za kakav poseban tip hrane - tako se naravno i treba hraniti. Poenta je da se treba kloniti vrlo lakog preterivanja u unosenju masti i ugljenih hidrata.

Takodje, postoje dodatni problemi sa specificnim zasicenim mastima poput tzv. "trans-fats" koje bi jako tesko nasli u vecim kolicinama u prirodnoj hrani, ali zato u procesiranoj hrani ih ima ohoho... te masti su izuzetno opasne po krvne sudove, i daleko vise uticu stetno na organizam od drugih masti. Na svu srecu, upotreba tih masti je daleko manja u Evropi nego u USA.
[ Slavoljubovski @ 23.01.2010. 18:24 ] @
Kad je hrana u pitanju ne slazem se da je zdravo obicno neukusno. Osnovne zivotne
namirnice koje koristim su i zdrave i ukusne. Nije tacno da je beli luk neukusan:)

Kad su u pitanju razne travke za cajeve tu je situacija malo drukcija, bar za mene.
Npr. caj od korena Belog Sleza je meni tako odvratan a zna se da je odlican za
kasalj...
[ Nenad Vranjanac @ 23.01.2010. 19:32 ] @
Znate kako kaže ona krilatica - sve što valja u životu ili škodi zdravlju, ili je nemoralno ili goji ;)

Ali šalu na stranu- evo recimo limun, kivi, šaragarepa, zelena salata, kukuruz- meni je to jako ukusno.

Kao što je već ranije pomenuto, puno izgleda zavisi od najranijih faza odrastanja.
Ako je roditeljima flašica sa rastopljenom karamelom ili nešto kasnije čizburgeri kompenzacija za pažnju koju uskraćuju detetu, pa ono od najranijih faza "overloaduje" svoje čuko ukusa, meni je nekako logično da mu sve drugo bude bljutavo (jednom kad poraste)
[ nkrgovic @ 23.01.2010. 19:36 ] @
Caj od korena sleza jeste lek, ali nije nesto sto ima dobar ukus i nije nesto sto je zdravo piti svaki dan. Ne brkati babe i zabe.

A to da je evolutivni skok jesti tonu mesa ka kecapom i uz to malo hleba ili sira.... Samo se nadajte. Mozda to i jeste adekvatna ishrana za nekoga ko ceo dan lovi ili radi na njivi... Ali nije nesto sto treba nekome ko radi sedeci, ko putuje uz pomoc sprava sa benzinskim motorom ili ko provodi sate na forumu :D
[ burex @ 23.01.2010. 19:56 ] @
Q: "Šta voliš najviše da jedeš?"
A: "Ono čega ima najmanje."
- Rambo Amadeus
[ llux @ 23.01.2010. 20:38 ] @
Kazu da pecenjem, kuvanjem i przenjem ubijamo korisne sastojke, zasto nam je onda ukusnije przeno? Zar mozak ne bi trebalo da prepozna sta je bolje? Neku hranu je i nemoguce jesti u sirovom stanju, tvrda je. Nadovezujuci se na ovo, valjda praistorijski ljudi nikad nisu jeli krompir, psenicu, pasulj...
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 20:44 ] @
Uh..

Mozak prepoznaje sta je energetski bogatije jer je evolucija birala bas takve primerke koji su bili u boljoj poziciji da prezive vreme bez hrane (zime i sl... dzaba ti svi vitamini ovog sveta kada dodje teska zima, ako nemas salo - bio si prilicno mrtav)- przena hrana ima znacajno vecu kolicinu masti koju "upije", kao i gomilu zacina koji takodje pojacavaju ukus.

Takodje, termicka obrada unistava samo neke hranljive sastojke - osnovni sastojci neophodni za zivot poput nekih aminokiselina, secera i masti nisu unisteni. Naravno, coveku su potrebne i druge supstance kao, npr, vitamini - zato je neophodno jesti i svezu hranu.

Citat:

Nadovezujuci se na ovo, valjda praistorijski ljudi nikad nisu jeli krompir, psenicu, pasulj...


Nisu, covek je bio sakupljac dok nije osvojio mogucnost agrikulture. Isto tako, covek je gotovo sigurno bio mahom biljojed dok nije osvojio mogucnost pravljenja oruzja.

Posle toga smo krenuli da se adaptiramo kao "svastojedi" :)
[ eloiza @ 23.01.2010. 21:07 ] @
Citat:
nvukelic: Evo recimo, neko je pomenuo da je integralni hleb neukusan. Ja do pre par meseci, dok iz zdravstvenih razloga nisam prešao na zdraviji način ishrane, nisam mogao u usta da stavim taj hleb, beli mi je bio zakon. I u početku mi je bilo dosta teško, ali vremenom se naviknete. I verujte mi, sada, integralni (tačnije ražano-integralni) hleb jedem bez ičega, onako za užinu, toliko mi je postao ukusan.


Postavlja se pitanje šta je to integralni hleb?

Pravi integralni hleb je onaj hleb koji se dobija od celih zrna pšenice zajedno sa mekinjama, i nije isto što i kupovni integralni hleb koji se sastoji samo od belog brašna i dodatka za crnu boju.
[ llux @ 23.01.2010. 21:09 ] @
Ja mislim da smo jeli samo voce. Povrce je vecinom tvrdo, lisce nema sanse da smo jeli. Zasto se danas gadimo nad sirovim mesom? A tek nad crvima?
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 21:13 ] @
Zato sto smo pronasli daleko bolje nacine za spremanje hrane - koji je cine ne samo ukusnijom, nego cak i bogatijom kalorijama... mnogo bogatijom ;-)

Citat:
eloiza
Pravi integralni hleb je onaj hleb koji se dobija od celih zrna pšenice zajedno sa mekinjama, i nije isto što i kupovni integralni hleb koji se sastoji samo od belog brašna i dodatka za crnu boju.


To zavisi od prodavnice... ne znam kakvo je stanje u Srbiji ali ovde gde zivim moze jako komotno da se kupi hleb od svega i svacega, ukljucujuci i hleb od celog zrna psenice - i takav hleb je potpuno drugacijeg sastava i strukture unutra od belog hleba, pa bi bilo jako tesko "podmetnuti" beli hleb obojen crnom bojom kao integralni.

Dok sam bio klinac, najvise mi se svidjao beli hleb... sad mi se daleko vise svidjaju ti hlebovi od celih zrna :-)
[ eloiza @ 23.01.2010. 21:14 ] @
Crvi imaju odvratan ukus, ali su zato hranljivi za ljudski organizam.
[ 93 Stefan @ 23.01.2010. 21:15 ] @
Citat:
eloiza: kupovni integralni hleb koji se sastoji samo od belog brašna i dodatka za crnu boju.

Da to sam i ja čuo da gomila njih radi.
Citat:
llux: Kazu da pecenjem, kuvanjem i przenjem ubijamo korisne sastojke, zasto nam je onda ukusnije przeno? Zar mozak ne bi trebalo da prepozna sta je bolje? Neku hranu je i nemoguce jesti u sirovom stanju, tvrda je.

Mozak i prepoznaje šta je bolje. Ovo sam skoro baš video, pre neku nedelju. To je jedan od bitnijih delova naše evolucije.
Najviše energije u našem organizmu troše mozak i sva ova silna aparatura za varenje. Kad je počela da se obrađuje hrana, onda je mogla da se smanji veličina creva i da se to upotrebi za povećanje mozga. Tako da svakako nije nimalo štetno.

A ona Ivanova teorija sa prve strane mi je malo čudna. Mozak ne registruje kalorije koje se unesu tečnostima. Zašto bismo onda voleli ove razne sokove? Jedino ako zbog stimulacije čula ukusa i mirisa pomislimo da je to neka hrana.

eloiza, kako si saznao to za crve :) nisi valjda :S
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 21:19 ] @
Sokovi su bogati secerom.

Zato se u onim "dijetalnim" sokovima koristi vestacki zasladjivac - kako bi "prevarili" culo ukusa da je u pitanju secer.

A secer = energija.
mast = energija.

Mozak to preferira, jer je mozgu energija najvise potrebna (i kiseonik). Dominantan sastav mozga su masti, btw: dve trecine mozga cine masti!

Iako su coveku vitamini i razne druge supstance potrebne, cak i neophodne - najbitnije supstance su ipak ugljeni hidrati i masti jer oni cine najenergetskiji deo hrane. Bez toga bi metabolizam i funkcionisanje organizma bili nemoguci.

Takodje, covekov organizam ima i mogucnost skladistenja energije - i to je upravo to sto nas vuce da jedemo i vise nego sto nam treba, zato sto je salo bilo jako bitna evolutivna prednost - sa salom je pra-covek bio u stanju da prezivi teske zime, kada nije bilo hrane. Kako covek nema "zimski san" kao medved, recimo, njegova potrosnja energije zimi nije puno razlicita od potrosnje energije u drugim periodima godine, tako da je zaista bilo neophodno pokupiti i uskladistiti najvecu kolicinu energije.

Bas zbog toga je nas mozak specijalizovan da nas najvise nagradjuje endorfinima kada unosimo masti i secer - kako bi nas motivisao da se "spremimo za zimu".
[ Slavoljubovski @ 23.01.2010. 21:19 ] @
@nkrgovic

Stvarno ne znam da li je stetno piti caj od sleza svaki dan a mislim da to i nije tema...

Pricamo o tome da li namirnice koje su zdrave za nas imaju ruzan ukus ili nemaju.

Potpuno se slazem sa tobom da je jesti tonu mesa sa kecapom, pomfritom natopljenim uljem
i sl. nepotrebna i nezdrava stvar. Ali to ne znaci da je meso, ako se konzumira pravilno,
nezdravo. Ja ga jedem. Jbg. tako sam naucen od malena. I mislim da se hranim zdravo.
Znaci sve sto jedem smatram da je zdravo. I mislim da je ukusno. Znaci meso, jaja, mlecni proizvodi,
pasulj, krompir, razno drugo povrce, zitarice, sve je to meni zdravo i ukusno ako se priprema i konzumira
na pravi nacin.

Sa druge strane, uzeo sam cajeve kao primer neceg sto je (valjda) zdravo a ume da bude neukusno.
Ne vidim gde brkam babe i zabe:) Osim ako ne mislis da su cajevi namirnice...
[ Srđan Pavlović @ 23.01.2010. 21:20 ] @
Citat:
sad mi se daleko vise svidjaju ti hlebovi od celih zrna :-)


Wtf, daj okaci screen-shot preseka tog leba, leba ti :)))
[ llux @ 23.01.2010. 21:23 ] @
Integralni cete prepoznati po tome sto mu se raspada sredina, kao zemlja, jer je lose strukture. A potpuno integralni ne postoji jer ne moze da se obradjuje. Mesano je i belo brasno tu sigurno. Kao kad bi od kukuruznog brasna pokusali da napravite hleb
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 21:24 ] @
Yep, integralni hleb se "raspada" a nije "elastican" kao beli - i tekstura mu je krupnija nego kod belog.

Bacicu slike kad kupim :) Uzgred, u Srbiji sam video neki nazovi "crni" hleb koji izgleda isto kao beli samo je tamnije boje - bice da je to taj "obojeni" koji se pominje.
[ Slavoljubovski @ 23.01.2010. 21:30 ] @
Ja koristim hleb koji se zove Nemacki hleb. Pun je komadica razlicitih semenki a vide se
i nekakve mrke ljuspice tako da se nadam da nije velika prevara.
[ eloiza @ 23.01.2010. 21:30 ] @
Citat:
93 Stefan: Mozak i prepoznaje šta je bolje.....


Ne! Ne prepoznaje mozak šta je bolje (to je samo navika) jer smo kao ljudska vrsta toliko otupavili tj. otuđili od prirode tako da nismo u stanju da intuitivno prepoznamo da li je zdrava hrana ili ne.

Citat:
93 Stefan: Kad je počela da se obrađuje hrana, onda je mogla da se smanji veličina creva i da se to upotrebi za povećanje mozga. Tako da svakako nije nimalo štetno.


Odakle ti taj podatak da se smanji veličina creva?

Poznato je da ljudska vrsta ima najduža creva od svih životinja pa mu zato treba MNOGO DUŽE VREME da svari.

Citat:
93 Stefan: eloiza, kako si saznao to za crve :) nisi valjda :S


Ne, nisam probao. Gledaj na kanalu DISCOVERY emisiju "Preživljavanje".
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 21:33 ] @
Citat:
eloiza
Ne! Ne prepoznaje mozak šta je bolje (to je samo navika) jer smo kao ljudska vrsta toliko otupavili tj. otuđili od prirode tako da nismo u stanju da intuitivno prepoznamo da li je zdrava hrana ili ne.


Mozak i te kako bira ono sto je bolje za njega - a "energicnije = bolje". Kao sto rekoh, 2/3 mozga su ciste masti i taj mozak je ujedno i najveci potrosac energije u celom organizmu.

Energetski sastojci su daleko bitniji od vitamina - vitamini jesu neophodni za zivot, ali su manje bitni od secera i masti, jer su ove 2 supstance kljucne za metabolizam i funkcionisanje mozga. Covek je u stanju da prezivi duze vreme bez nekih vitamina recimo, ali bez ugljenih hidrata i masti bi vrlo brzo zavrsio svoju karijeru :)

Obrati paznju da nas organizam skladisti MASTI, a ne vitamine. Sta mislis zasto :)
[ maksvel @ 23.01.2010. 21:34 ] @
Nedavno beše neka kontrola.
Citat:

...
Rezultati ovih kontrola potvrdili su da u Srbiji nema pravog crnog hleba.

– Pravilnici nalažu da se crni hleb pravi od brašna tipa 1.100, a takvo na našem tržištu ne postoji. Zato potrošači mogu da kupe samo specijalne vrste vekni, koje pekari boje prirodnim dodacima poput sladnog brašna, a bitno je naglasiti i da nismo primetili da neko farba hleb bojama ili kafom – objašnjava Vujović (načelnik poljoprivredne inspekcije)i dodaje da zbog toga pekari i trgovci obojenu vrstu hleba ne smeju da deklarišu kao crni.


http://www.politika.rs/rubrike...mesi-hleb-po-propisima.lt.html

Worms?

[ Slavoljubovski @ 23.01.2010. 21:35 ] @
@ELOIZA

Ima na Discovery-u onih koji misle da su crvi izuzetno ukusni, a tu su i
skorpije u karameli, przeni mravi...
[ eloiza @ 23.01.2010. 21:41 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:..... ali su manje bitni od secera i masti, jer su ove 2 supstance kljucne za metabolizam i funkcionisanje mozga. Covek je u stanju da prezivi duze vreme bez nekih vitamina recimo, ali bez ugljenih hidrata i masti bi vrlo brzo zavrsio svoju karijeru :)


Tačno, nama je neophodan šećer ali organski vezanog u voću i povrću (lubenice), ali ne i industrijski prerađen šećer koji je veoma štetan za ljudski organizam!

Što se tiče masti, nezdravi su zasićene životinjske masti.

Citat:
Ivan Dimkovic:  Obrati paznju da nas organizam skladisti MASTI, a ne vitamine. Sta mislis zasto :)


Od viška industrijskog šećera koji organizam ne iskoristi pretvori u mast (salo!)
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 21:44 ] @
Netacno.

Da nam ne treba - salo ne bi ni postojalo. Salo sluzi kako bi se akumulirala neophodna energija koja bi se trosila u vreme kada nema hrane u izobilju - naravno, danas imamo hranu u izobilju i ne moramo da se gojimo "za zimu", ali evolucija ne ide tako brzo da registruje promene u nasem drustvu koje su se desile u bukvalno predhodnih par stotina godina.

Jos jedan dokaz za ovo je ogromna disproporcija u dobijanju i gubljenju telesne mase - svi znaju koliko je lako ugojiti se, a koliko je tesko izgubiti masu, pogotovu salo - to je zato sto je nas organizam optimizovan za cuvanje energije, bas zato sto u davna vremena nije bilo supermarketa i desavalo se da nedeljama nema hrane.

Na zalost, ti mehanizmi su vrlo duboko usadjeni - pa mnogi ljudi imaju problema sa svesnom kontrolom tih nagona.
[ eloiza @ 23.01.2010. 21:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ... Salo sluzi kako bi se akumulirala energija koja bi se trosila u vreme kada nema hrane u izobilju ....


U pravu si što se tiče rezerve energije ali do određenih granica inače nastaju bolesti ....
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 21:55 ] @
Pa da, to je upravo problem sto mi danas NE TROSIMO tu energiju - zato sto nemamo nestasice hrane, a i vecina ljudi se ne krece i ne trosi energije kao neki pra-covek.

To je ujedno i najveci problem modernog zivota - jer nas organizam uopste nije dizajniran za njega.

Pracovek je sigurno trosio duplo vise energije svaki dan nego neki prosecan kancelarijski moljac + pracovek nije imao supermarket i fino upakovanu procesiranu hranu, vec je morao istu da lovi... a nekad i da zivi nedeljama bez hrane.

To sada stvara citave nove bolesti - poput bolesti krvnih sudova, zbog te silne nagomilane masti. Zasicena ulja koja si pomenuo, pogotovu "trans fats" to jos vise pojacavaju, jer su daleko stetnija po organizam od drugih.
[ Memomax @ 23.01.2010. 22:14 ] @
a pa vi ste samo zagrebali spisak zdrave a neukusne hrane. čudi me da niko nije pomenuo cveklu, recimo, važi za ultra zdravu namirnicu. ajde ove u tegli su opet zašećerili i ubili sa začinima pa još i može da prođe, ali ne znam ko može sirov sok da popije ili sirovu da pojede. pa onda sočivo. ili blitva. kažu i da je kopriva jako dobra i zdrava. brokoli. karfiol i spanać.

toga se setih na prvu loptu, ali uglavnom povrće je visoko na spisku "odvratnih" namirnica po ukusu.
[ eloiza @ 23.01.2010. 22:27 ] @
Jeo sam sirovu narendisanu cveklu sa malo soli i jabukovog sirćeta. Jeste malo teži za varenje ali je zdraviji.
[ Suns @ 24.01.2010. 00:05 ] @
Probajte hleb od heljde izvrstan je!

Masilnovo ulje mi se gadilo toliko da sam najnormalnije ako posle 3 sekudni nastavim da ga mirišem da ću povraćati.

Kasnije sam se navikao polako na njega jer je neuporedivo zdravije od običnog suncokretovog ulja i ima manje masnoće.
Sada ga konzumiram uz sve gde sam morao zejtinovo... osim naravno kada se prži nešto, jer kao što znate masilnovo ulje nije za prženje!
[ Memomax @ 24.01.2010. 00:33 ] @
Citat:
Suns: Probajte hleb od heljde izvrstan je!

Masilnovo ulje mi se gadilo toliko da sam najnormalnije ako posle 3 sekudni nastavim da ga mirišem da ću povraćati.

Kasnije sam se navikao polako na njega jer je neuporedivo zdravije od običnog suncokretovog ulja i ima manje masnoće.
Sada ga konzumiram uz sve gde sam morao zejtinovo... osim naravno kada se prži nešto, jer kao što znate masilnovo ulje nije za prženje!


to je već zaista individualno reagovanje. mene recimo nervira što industrijski ubijaju pravi ukus maslinovog ulja, jer mi se to jako dopada. odgovor je da ljudi to traže jer im smeta miris. ajd sad...inače, maslinovo jeste za prženje ali ono od komina ( ono je i najjeftinije). devičanska nisu za prženje, ali ne iz nekih posebnih razloga što je to štetno već je jednostavno greota trošiti ga na prženje ( lično vlasnik fabrike monini to rekao, ja gledao, valjda on zna šta priča)...

spisku bi inače trebalo dodati i ribu, mnogima se okreće želudac od same pomisli na ribu.

poseban problem je što svakog dana nešto zdravo proglase za nezdravo "prema najnovijim istraživanjima". nedavno sam to čitao za fruktozu, i za maslinovo je bilo da i nije baš toliko zdravo ( mojoj majci inače lekar zabranio maslinovo), i ne mogu sad svega da se setim...na kraju onaj što se zdravo hranio završi nevaljatno, a onaj što cirka i cepa čvarke i slaninu doživi duboku starost, i onda sve teorije padnu u vodu.
[ Stranger2 @ 24.01.2010. 00:39 ] @
Citat:
Ovo nije tačno. Voćni šećeri bi se podjednako brzo apsorbovali kao i beli šećer ali pod uslovom da ih samostalno konzumiramo. U stvarnosti, voćni šećeri uvek dolaze u kombinaciji sa biljnim vlaknima. Biljna vlakna mogu da vežu za sebe šećere i posle se ti šećeri polako odpuštaju u našim crevima.


tacno je!

Citat:
Glycemic Index List

Sugars

Fructose 12-25, average 19, but please read this before using fructose

Glucose 85-111, average 100

Glucose consumed with 15-20 grams of fiber 57-85

Glucose consumed with protein and fat 56

Honey 32-87, average 55

Lactose 46

Sucrose (granulated table sugar) most 58-65, 2 studies much higher, bringing the average to 68 (sucrose is half glucose and half fructose)


izvor: http://lowcarbdiets.about.com/od/whattoeat/a/glycemicindlist.htm
[ Brodoplovac @ 24.01.2010. 05:26 ] @
Citat:
Kad je počela da se obrađuje hrana, onda je mogla da se smanji veličina creva i da se to upotrebi za povećanje mozga. Tako da svakako nije nimalo štetno.


Čovek je nekada morao puno energije da utroši za varenje hrane. Razlog tome je što se hranio uglavnom korenjem, bobicama, sirovim mesom divljih životinja. Kasnije je čovek počeo da peče i kuva hranu. Ovakva hrana se mnogo brže i lakše vari tako da je ostajalo više energije za rad mozga.

Zanima me, da li je neko jeo pravu seosku kokošku? Ja sam je jeo samo jednom. Prave kokoške imaju mesa na batacima za dva zalogaja. Ovakvo meso je, pak, žilavo kao guma. Potpuno drukčije od današnjih hibridnih mesnatih kokoški koje se tope u ustima.
[ llux @ 24.01.2010. 06:57 ] @
Ako je ovo iznad tacno to bi bio odgovor na pitanje zasto je przeno ukusnije i zasto odbijamo presno. Jabuka ima vrlo malo kalorija a ume da bude jako ukusna i ne gadi nam se. Sta kazes na to Ivane? Brodoplovac, jeo si matoru kokosku
[ New Village DC @ 24.01.2010. 07:05 ] @
Ne slazem se da sve sto je zdravo ima ruzan ukus!

U sustini, sve sto je hranljivo za organizam je zdravo! Ali pod uslovom da se unosi optimalno, bez preterivanja.

Zar je meso neukusno? Jaja, mleko sirevi? Povrce? Svasta.

Nezdravi su toksini i vestacke stvari, i sve namirnice kad se preterano unose.

[ srdjee @ 24.01.2010. 09:15 ] @
Pretpostavljam da je Ivan mislio na Vollkornbrot ili Roggenvollkornbrot mit Sonnenblumenkerne koji ja preferiram
koji izgledaju ovako:



ili
http://theinversecook.wordpress.com/2008/01/09/vollkornbrot

ili


Vrlo su ukusni, mogu dugo da traju, i pakovanje od 500g moze da se nadje za 79 centi.
[ nkrgovic @ 24.01.2010. 09:23 ] @
Citat:
New Village DC: Zar je meso neukusno? Jaja, mleko sirevi? Povrce? Svasta.

Zapravo, meso je prilicno neukusno. Ono sto je ukusno je spremljeno meso, ali ono sto mu daje ukus nije meso - vec zacini.

Probajte da komad mesa, bez ikakvih zacina, obarite u vodu. Probajte ukus tako kuvanog mesa. :D
[ Suns @ 24.01.2010. 09:29 ] @
Citat:
nkrgovic: Zapravo, meso je prilicno neukusno. Ono sto je ukusno je spremljeno meso, ali ono sto mu daje ukus nije meso - vec zacini.

Probajte da komad mesa, bez ikakvih zacina, obarite u vodu. Probajte ukus tako kuvanog mesa.


Ja jedem od prilike tako kuvanu piletinu tj barenu i ništa ukusu ne fali.
Naravno kada bi se junetina tako dinstala samo na vodi imalo bi ukus ko etison tepih


A kada spremam krilca ili pileće belo meso na žaru isto bez ikakvih začina... pojede se dok si rekao keks a i najukusnije je
[ Lesli Eldridz @ 24.01.2010. 09:52 ] @
Citat:
llux: Maslinovo ulje? Grejpfrut? Presna hrana? Da ne nabrajam jer sada se treba setiti. Integralni hleb je meni losijeg ukusa. Voce volim i ja vise od sokova, to i ne ubrajam. Ubrajam ono sto nas teraju da ubacimo kao zamenu za neku hranu, a bezveze je ukusa. Soja? Kozje mleko?
Jesi cuo ti da su jos stari latini izmislili da se o ukusima i bojama ne raspravlja? Cuj, maslinovo ulje i kozje mleko neukusno. Evo ja bas volim maslinovo ulje, ekstra verdjine, ne ono obicno od komina, to je za przenje i za jela, a masline jedem na angro, i to zelene a ne crne. Crne ne volim, nemaju onaj karakteristican ukus. Volim kozji sir, volim ovcje kiselo mleko, fromaž blu, erl grej čaj, integralni pirinac, sok od cvekle i klot rendanu cveklu, kari isto, soja sos, sve mediteranske zacine i ko zna sta sve ne sto oni kazu da je zdrava hrana (nesto mozda i nije, ne znam recimo soja sos je preslan, sto jeste jeste) , a ovu odavde hranu uglavnom ne volim, osim par jela, a i to kad se ne spremaju na tradicionalan nacin, da plivaju u masti i zaprzena, nego onako, laksa da budu, i to sve volim i ne volim od detinjstva, pa sta onda? Jesam li ja nenormalan?

Onda, mediteranska hrana, Ivan je pomenuo, vazi za najzdravili sistem ishrane na svetu, a ujedno je i medju najukusnijim nacinima ishrane. To sto je neko ovde navikao na prasicu i kobasicu i klot leba beli sa pastetu pravljenu od kravljih anusa, ociju i usana, ili na podvarak sto pliva u masti ne znaci da je zdrava hrana neukusna hrana. Svasta.
Citat:
llux: Ako je ovo iznad tacno to bi bio odgovor na pitanje zasto je przeno ukusnije i zasto odbijamo presno.
Ma koji smo to mi i kako odbijamo presno? Suši se pravi sa presnom ribom pa nije neukusan nego je specijalitet. Tartar stek je od sirovog mesa i sirovog jaja pa je delikates. Idi bre.

De gustibus non est disputandum, bre.
[ llux @ 24.01.2010. 10:04 ] @
Kada je hrana u pitanju, uglavnom je univerzalno za sve nas. Organizam se brani tako sto nam odredjene stvari smrde i odvratne su nam da ih ne bismo slucajno konzumirali a nagradjuje nas zadovoljstvom kada jedemo ono sto mu je najpotrebnije. Odbijamo zivo meso, jedi ti zivu piletinu ili svinjetinu, nepripremljenu, ni na koji nacin
[ Lesli Eldridz @ 24.01.2010. 10:38 ] @
Zasto bih to radio? I koji smo to mi? Eskimi jedu zivu ribu. Jesu li oni mi? Nekome je odvratno dimljeno meso, ili meso sa rostilja.

Priroda nije ni stvorila razne ukuse, boje i mirise biljkama da bi ih jeli "mi" nego da privuce insekte koji ce onda da oprase biljke, a isto vazi i za zivotinje. Biljke u stvari i nemaju mirise ukuse i boje onakve kakvim ih mi dozivljavamo. "Mi" smo tu samo incident, a i medju "nama" svako voli to sta voli. Vec su rekli, uz odgovarajuce zacine i karton ima da bude ukusan. Sve je to samo u glavi, i nije tacno da je tzv zdrava hrana bezukusna. Evo, ja slabo jedem recimo jabuke, osim ako nisu u vidu pite, one americke, gde ide kilo jabuka i 100 grama testa, ne ove nase gde idu 3 jabuke i kilo testa. Jesu li jabuke nezdrava hrana zato sto ih ja ne volim sveze?

Evo ima ovde neka lista, nasao sam onako "na prvu" i zasto su sad namirnice sa vrha liste neukusne? Sve te stvari sa vrha liste ako se spreme kako treba mogu da budu "prste da polizes". Nemojte da ste neozbiljni.

To samo ima izraz "sve sto je dobro ili je nezakonito ili je nemoralno ili nije dobro za zdravlje" ali taj izraz je samo zezanje.
[ llux @ 24.01.2010. 10:56 ] @
Bez dovijanja da popravis ukus, na to sam mislio. Naravno da postoje razni ljudi i razni ukusi ali zna se sta je generalno pravilo: Sto korisnije - to ukusnije, sto stetnije - to odvratnije. Naravno, kad se lepo upakuje i zamaskira nece biti tako odvratno
[ Lesli Eldridz @ 24.01.2010. 11:02 ] @
Ma ko je izmislio to pravilo sto se zna i daj neki primer sta se to zna. Da cujemo, bas me zanima. Eno, bas su na vrhu one liste razne vrste voca koje se sve jede presno i vrlo je ukusno.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 24.01.2010. u 12:12 GMT+1]
[ burex @ 24.01.2010. 12:26 ] @
Citat:
Odbijamo zivo meso

http://en.wikipedia.org/wiki/Sashimi
http://en.wikipedia.org/wiki/Carpaccio
http://en.wikipedia.org/wiki/Steak_tartare
http://en.wikipedia.org/wiki/Gored_gored
http://en.wikipedia.org/wiki/Hoe_(dish)
http://en.wikipedia.org/wiki/Poke_(Hawaii)
...
[ aleksandaraleksandar @ 24.01.2010. 12:35 ] @
toliko nemate pojma da me i mrzi da pišem

ko je uošte rekao da soja treba da zameni meso?
ko je rekao da treba jesti voće?

sve mi ovo liči na nekoga koga je lakše preskočiti nego zaobići, pa se sada smara ovde i traži za sebe opravdanja.

da probam malo...

energetski elementi su:
proteini, (makro element)
ugljeni hidrati, (makro element)
masti (makro element)

transportni elementi su:
proteini,
ugljeni hidrati,
masti,
vitamini (mikro element)

gradivni elementi su:
proteini,
ugljeni hidrati,
masti,
vitamini,
minerali (mikro element).

NEMA ničeg spornog ni u proetinima, ni u UH, ni u mastima.
proteini služe sa izgradnju i očuvanje mišićne mase. kada nema dovoljno proteina, mišić počne da jede sebe samog (razgrađuje se) odnosno ulazi u period katabolizma. čoveku su potrebne one namirnice koje sadrže POTPUNI profil amino-kiselina. te stoga soja, koja nema potpuni profil, ima smisla samo u nekim situacijama. koje ovde nikome nisu određene od strane lekara. unos proetina tokom dana bi trebalo da je uvek isti.

UH svima poznati. za razliku od proteina, lako je uneti dnevnu dozu. unos tokom dana bi trebalo da opada. ne zato što 22 sata predstavlja magičnu brojku, već što ćemo ubrzo da idemo na spavanje. šta je sporno kod UH? unos prostih UH. kada unesemo proste UH, izluči se velika količina insulina, na scenu stupa jetra i sve lepo pretvori u masti. kako to da izbegnemo? na dva načina. prvi da unosimo složene UH, za doručak žitarice (to košta 500 dinara za mesec dana) kao na primer ovsene (najbolje), ječmene, ražana i tako dalje. drugi način izbegavanja preteranog lučenja insulina je naravno da se msanji unos prostih šećera. iz sopstvenog iskustva znam da je taj unos moguće prekinuti u jednom danu. ne kažem da mozak nije pokušavao da me prevari, ali sam pobedio. svi prosti UH su loši, dolazili oni iz voća ili iz kole. ta stara engleska poslovica na koju se svi pozivaju glasi: AN apple a day. AN! a ne, 5 komada. i to ne zbog šećera, već zbog neophodnih mikro elemenata.

masti. stare, dobre masti. nezasićene, poli-zasićene, zasićene. masti su neophodne kao i druga dva pomenuta elementa. opna ćelije ne bi mogla da se stvori bez masti. a da vam ne pričam u kakvoj su vezi transport vitamina i masti. hladno ceđeno maslinovo ulje (jednostavno zbog odnosa cena/kvalitet), omega3/6, i slično.

-----------------------------

ono što verovatno može da izazove zabunu je: kako mi je ono nezdravo toliko lako dostupno i svuda ga ima, za razliku od zdravog? jer to je ono u čemu ćemo se verovatno svi složiti, pošto je jasno da nema svima ružun ukus ono što je zdravo.
odgovor leži u tome da je svuda oko nas konditorska i prerađivačka industrija, i sa njom relano nije ništa sporno. ali police sa čokoladama su dugače 20 metara, a frižider sa mesom nekih 4 metra. ajde i da se složimo da je ok uzeti čokoladu iz ne znam ni ja kakvih mambo-džambo razloga, onda je to jedna. a ne jao nova milka, jao sada simka sa mlevenim bademima, jao vidi trouglasta čokolada! jer po toj logici i kupovina mesa bi trebalo da ozgleda slično: jao vidi ovo parče sigurno je zaklano na selu, a ovooo ovo mora da je nemačka kokoška! i tako dalje...

[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 24.01.2010. u 13:53 GMT+1]
[ Memomax @ 24.01.2010. 12:43 ] @
još samo da mi neznalice saznamo šta je to marko element...
[ aleksandaraleksandar @ 24.01.2010. 12:55 ] @
ispravio sam poruku, tako da si sada saznao da je u pitanju bila greška u kucanju.
ne znam što si se osetio prozvanim.
[ llux @ 24.01.2010. 13:20 ] @
Hranim se raznovrsno, nisam od onih koji ne mogu bez mesa, podjednako volim i voce i slatkise... Najbolji primer su vam deca. Deca puno toga odbijaju da jedu, ne svidja im se ukus i gotovo. Reci cete da zavisi od deteta do deteta ali skoro sva deca slicnu hranu ne vole. Po Ivanovoj teoriji, u koju i ja verujem naravno, ako bismo sipali dosta masti ili secera u bilo koju hranu, dobila bi odlican ukus, sto nikako ne moze biti tacno. Mislim da je odgovor malo komplikovaniji
[ llux @ 24.01.2010. 13:46 ] @
Mozemo da postavimo pitanje i ovako:
Zasto namirnice koje su jako korisne za coveka nisu svima super ukusne? Nekima se cak i ne svidjaju.
Ivan je rekao da nas organizam visoko-kaloricne namirnice vidi kao najkorisnije, pa nas samo tada nagradjuje zadovoljstvom.
Ta teorija postaje klimava kada se pokazu 2 primera:
1. Neku hranu ako zasecerimo ili joj dodamo dosta masti, ne samo da joj se nece popraviti ukus vec ce postati i odvratna.
2. Jabuka ima jako malo kalorija a neke umeju da budu veoma ukusne
A za Leslija odgovor:
Pratis li ti ponekad naucno-obrazovni program? Naravno da se organizam brani smradom, zato ti nije prijatno u WC-u. Pogledaj i serijal "Prica o telu", ima da se skine na netu, snimak sa B92
[ fanfon @ 24.01.2010. 14:11 ] @
Ja sam jednom probao puter od bundevinih semenki. To se moze naci u prodavnicama zdrave hrane i izuzetno je kaloricno. Jedva sam pojeo nekoliko zalogaja namazanog putera na hleb. A znam lika koji to tamani...
[ Lesli Eldridz @ 24.01.2010. 15:17 ] @
Citat:
llux: ...
Ti uopste nisi otvorio temu da bi diskutovao nego da dokazes svima kako si ti u pravu i kako je do jaja samo ono sto ti volis da jedes a ovo drugo nije. Kako god.
[ llux @ 24.01.2010. 15:35 ] @
Ja mislim da si se ti slucajno ukljucio u ovu temu.
Poenta cele teme je da mozda, neka hrana nije bas slucajno neukusna. Mozda uopste ne pridonosi nasem zdravlju ili cak steti. Hrana moze biti jako ukusna ili manje ukusna, ali kad je totalno neukusna ili cak ne moze da se jede, onda se postavlja pitanje. Ne mogu nauci bas slepo da verujem, ni oni nemaju definitivne odgovore na sve. A majstori kuhinje mogu da ti pripreme sve pa i blato da ti bude odlicnog ukusa, necemo o nacinu pripreme
[ qazqaz @ 24.01.2010. 15:46 ] @
Vezano za "prirodnu" hranu, zasto su nezdrave stvari toliko jeftine i dostupne u velikom dijapazonu varijateta, cak i u ovoj nasoj Srbiji, a o razvijenijim zemljama da i ne govorimo... ima zanimljiv filmic Food, inc.

Na ovu "zdravu" hranu, koliko vidim po sebi i svojoj bliskoj okolini, ljudi prelaze iskljucivo zato sto moraju, dakle zdravstvenih razloga ili zato sto postanu previse ekstramni sportisti.

Koliko znam medicina ne poznaje termin ZDRAVA HRANA?
[ Sale_123 @ 24.01.2010. 16:39 ] @
Citat:
Brodoplovac

Zanima me, da li je neko jeo pravu seosku kokošku? Ja sam je jeo samo jednom. Prave kokoške imaju mesa na batacima za dva zalogaja. Ovakvo meso je, pak, žilavo kao guma. Potpuno drukčije od današnjih hibridnih mesnatih kokoški koje se tope u ustima.


Mora da su ti uvalili nekog starog pijetla :).

Moja baka je dugo godina drzala kokoske, i ostale zivotinje. Domace jaje i kokoska se ne mogu porediti sa industriskim, jer domaca kokoska ne bude u mraku, nego hoda, jede travu i koncetrat i zato su mnogo ukusnije. Jos pogotovo na raznju ako se ispeku :)
[ pisac @ 24.01.2010. 17:37 ] @
Citat:
Sale_123:jede travu i koncetrat
Domaća kokoška jede travu i koncentrat? A kako se zove ona kokoška koja ne jede koncentrat? Superdomaća?

Bez zezanja, probajte superdomaću kokošku, probajte jaja od te kokošte, probajte superdomaći paradajz, probajte sve superdomaće, pa ćete videti kakve industrijske bljuvotine mi jedemo.

Em je mnogo zdravije, em je mnogo ukusnije.
[ Meklaud @ 24.01.2010. 17:47 ] @
Hleb od kukuruznog brasna itekako moze da se napravi, pitati ljude sa sela gde postoje mlinovi.

Ko ne ume da razlikuje ofarbani i pravi crni hleb od celih zrna, nek nauci. Po mirisu se veoma razlikuju.

Moji drugari sa CG obale, svaki dan zimi jedu jednu ili vise kasika maslinovog ulja.

Sva hrana moze da se spremi da bude ukusna, samo treba znati kako, a ne kukati.
[ Lesli Eldridz @ 24.01.2010. 18:28 ] @
Citat:
llux: Poenta cele teme je da mozda, neka hrana nije bas slucajno neukusna.
ma kome je bre neukusna, alo! Tebi? Pa ne prica neko ovde o jedenju banane sa korom ili o krkanju divljeg kestena koji ima ukus sapuna, nego o normalnoj hrani koja je nekima "neukusna" samo zato sto nisu na nju navikli od malena. Onda se kao "argumenti" ubacuju neke zaumne teorije o sirovom mesu, mada niko ne vidi razlog zasto bi neko jeo sirovo meso. A sve samo da bi ti dokazao svoje, Ne ide to tako. Ako bas hoces, ubacio sam se namerno, zato sto si ti napisao da je maslinovo ulje neukusno i kozje mleko isto, sto su najobicnije da ne kazem sta, neka bude predrasuda. Dobro se zna koje je ulje do jaja ukusno za prave gurmane, a ni kozji sir nije daleko od njega. Onome ko je navikao da je vrhunac kuhinje leskovacki rostilj, dimljeno meso i vruca pogaca normalno je da su te stvari neobicne, ali to je samo njegov problem.
[ dany12 @ 24.01.2010. 18:51 ] @
Organizam se vremenom navikne,ja sam pre 10 godina poceo da jedem zdravu hranu i tad mi je bila neukusna,medjutim sad je jedem sa strascu.Hocu da kazem,ako nesto jedes duze vreme,naviknes se na to.Ja sam nekad voleo meso,a sada bi povratio kad bi ga pojeo,mislim posle 10 godina ne konzumiranja.
[ llux @ 24.01.2010. 19:04 ] @
Za kozji sir i mleko ti ne priznajem. Jednostavno, nije subjektivno. Nije u pitanju moj ukus. Opasno zaudara i gusi. A probao sam pravo, ne iz prodavnice vec direktno. I svi koji ga piju, piju sa zatvorenim nosem na silu. Pojedinci i neki stariji ljudi ga jedu bez problema. A za presnu hranu stalno pricaju da je bolja jer se kuvanjem i przenjem unistavaju hranljivi sastojci, pa ja na to reagujem
[ flylord @ 24.01.2010. 19:07 ] @
ne smrdi svako kozje mleko :)
[ djsloba10 @ 24.01.2010. 21:43 ] @
ja bih da pitam šta je divlji a šta pitomi kesten?
Znam da po šumama samoniklo raste kesten sitnih plodova koji ljudi vole da jedu a znam i da SAMO po parkovima i trotoarima raste kesten krupnih plodova koji doduše koristim kao lek ali pre bih pojeo pačje (ovde sam stavio reč koja počinje slovom G pa OV i NO ali mi ne dozvoliše da tako pišem pa da probam ovako ) nego njega.
Koliko mi je terminologija poznata divlje je ono što raste u šumi a pitomo ono što čovek gaji
[ nkrgovic @ 24.01.2010. 22:03 ] @
Citat:
llux: Za kozji sir i mleko ti ne priznajem. Jednostavno, nije subjektivno. Nije u pitanju moj ukus. Opasno zaudara i gusi. A probao sam pravo, ne iz prodavnice vec direktno. I svi koji ga piju, piju sa zatvorenim nosem na silu. Pojedinci i neki stariji ljudi ga jedu bez problema.

Ili sam ja sa 32 mator, ili ti teorija ne valja. Omlet sa kozijim sirom i svezim zeljem mi je jedan od omiljenijih dorucaka, moja draga to pravi prste da polizes. Meni je kozji sir fantastican! I da, sprema ga na maslinovom ulju ili sojinom maslacu.
[ 93 Stefan @ 24.01.2010. 22:10 ] @
Ono za creva sam video na TV-u, neka emisija na History-ju (ne viasat history nego neki drugi), valjda se zove Evolve.
Mislim da smo zaboravili neke sitnice. Znate zašto na primer buba mara ima crvenu boju (uglavnom) i još one tačkice? Da obavesti druge da je otrovna ili tako nešto. Možda to može da se primeni i na biljke, i možda za još neke boje, mirise ili šta već...
Znate ona testiranja na intoleranciju? Skoro se pojavilo, košta 3000, drži se 3 meseca... Da li ste nekad videli koliko hrane oni izbace ljudima, po 30-40. Nisam ja to držao (još) nego moja mama i sestra. Kao kad se jede ta neka hrana mogu da se imaju stomačne tegobe i nešto slično. Nekome čak i najzdravija hrana iako nije bolestan niti ima neke vidljive posledice posle jedenja može da donese više štete nego koristi iako je natrpana mastima ili čime već. Tako je po njima, ja nemam pojma...
Sad jedno pitanje, ovde svi težimo tačnom unosu nekih sastojaka u kaloriju, gram, molekul čak... Šta su radili oni jadni pećinski ljudi? Oni sigurno nisu mogli svaki dan da se zaj*b***** (šta je falilo onim zvezdicama koje ste ranije stavljali?!) da li su uneli dovoljno voća i svakako nisu uvek ni bili u prilici da ga nabave.
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2010. 22:13 ] @
Ima raznih kozjih sireva... mali milion, takoreci. Ovde kod mene valjaju nekoliko francuskih - jedan je podesan za mazanje (Chavroux je firma koja ga valja), dok su druga 2 tvrda kompozicije kao gauda ali skroz drugacijeg ukusa i bele boje.

Ni jedan od njih bogme ne smrdi i vrlo su ukusni :) Moguce je da smrdi samo neka vrsta.

Ima i jedan mnogo dobar koji je stajao u vinu... Spanci ga proizvode, opako je ukusan - "Murcia al Vino" se zove, stavise sad mi se prijeo a mislim da ga imam u frizideru :)

@93 Stefan,

Vidi ovako - ono sto je bilo "zdravo" za pecinskog coveka nije isto sto je i zdravo (citaj: optimalno) za danasnjeg kancelarijskog moljca. Jedan Majkl Felps zdere 12000 kalorija dnevno - svaki dan poklopa par kila spageta, picu, 3 sendvica sa przenim jajima, sirom, omlet sa 5 jaja, boga pitaj koliko secera itd... itd... i to je za njega "zdravo" tj. neophodno, a to bi tebe ili mene ubilo jako brzo.
[ Lesli Eldridz @ 25.01.2010. 00:03 ] @
Citat:
llux: Za kozji sir i mleko ti ne priznajem. Jednostavno, nije subjektivno. Nije u pitanju moj ukus. Opasno zaudara i gusi.
Sta bi tek rekao za neke vrste tzv plavih sireva (budjavi sirevi) koje svoj miris duguju istim bakterijama zbog kojih smrde noge. Ja ne kazem da svako mora to da voli, ja sam vec reko da volim te sireve, isto kao i kozji, ali sa druge strane, covek ne treba da se hvali svojim neznanjem i da inadzijski tvrdi kako nesto ne valja samo zato sto on to ne voli ili u svojoj zemlji nije navikao na te stvari. To je neozbiljan pristup temi. To je isto kao rasprava sta je bolje Komodor ili Spektrum i slicno.
[ New Village DC @ 25.01.2010. 00:06 ] @
Citat:
nkrgovic: Zapravo, meso je prilicno neukusno. Ono sto je ukusno je spremljeno meso, ali ono sto mu daje ukus nije meso - vec zacini.

Probajte da komad mesa, bez ikakvih zacina, obarite u vodu. Probajte ukus tako kuvanog mesa. :D


?

Veceras sam jeo takvo meso, bez zrna soli. I mislim da je izuzetno ukusno. A ko kaze da je "spremljeno" meso nezdravo?

Mislim da ovde stoji da o ukusima ne treba raspravljati.
[ Lesli Eldridz @ 25.01.2010. 00:08 ] @
Citat:
djsloba10: ja bih da pitam šta je divlji a šta pitomi kesten?
Znam da po šumama samoniklo raste kesten sitnih plodova koji ljudi vole da jedu a znam i da SAMO po parkovima i trotoarima raste kesten krupnih plodova koji doduše koristim kao lek ali pre bih pojeo pačje (ovde sam stavio reč koja počinje slovom G pa OV i NO ali mi ne dozvoliše da tako pišem pa da probam ovako ) nego njega.
Koliko mi je terminologija poznata divlje je ono što raste u šumi a pitomo ono što čovek gaji

Plod im je skoro isti, ali je divlji kesten odvratnog ukusa i otrovan, mada se u manjim kolicinama koristi za pravljenje tinktura - masti za lecenje i jacanje krvnih sudova, a pitomi kesten je kesten koji se prodaje po piljarama i prodaju ga oni po ulicama, kad ih ima. Evo koja je razlika:

"Divlji" kesten, ima ljusku sa ovim "bocama" i sade ga po parkovima


Obican ili "pitomi" kesten, ima ljusku sa mekim "dlakama" i raste u sumama
[ Srđan Pavlović @ 25.01.2010. 00:08 ] @
Citat:
Veceras sam jeo takvo meso, bez zrna soli. I mislim da je izuzetno ukusno.

Uh, ne znam - i meni je meso (bar svinjsko, govedje i pilece) samo skuvano u cistoj vodi bez dodataka icega totalno bljutavo.

U SHTA DA UMACHEM!? :D
[ Lesli Eldridz @ 25.01.2010. 00:20 ] @
U soja sos.
[ llux @ 25.01.2010. 05:20 ] @
To su sirevi iz prodavnice Ivane. Postoji hrana koja vazi kao neomiljena vecini ljudi a pogotovo deci. Koliko sam samo puta video cuveno: "Moras to da jedes, to je zdravo" a dete uporno odbija. Trazi se objasnjenje zasto hrana koja je jako korisna za organizam nije SVIMA ukusna. Evo npr to za crni i beli hleb. Crni hleb malo gorci, vi kupite iz prodavnice gde oni mozda malo poprave ukus. Velika vecina ljudi voli beli i polu-beli. Zar crni ne bi trebalo da bude neuporedivo ukusniji? Ima sve sto i beli, jednako kalorija, plus mnostvo korisnih sastojaka
[ pisac @ 25.01.2010. 10:04 ] @
Mene su terali da jedem supu kad sam bio mali, kao "zdrava je". Ja i dalje ne jedem supu, i i dalje ne vidim šta je pa to zdravo u supi.

Što se toga tiče zašto je nezdrava hrana ukusnija, jasno je (i rečeno je): Nezdrava hrana je nezdrava zato što se preteruje u njoj, a preteruje se u njoj zato što je ukusnija , a ukusnija je zato što je čovek stekao znanje i sposobnost da veštački nadražuje sva svoja čula do perverzije, i nikada mu neće biti dosta.

By the way, čovek je slepa grana evolucije. Sledi mu sudbina dinosaurusa, jer ne zna da se kontroliše.
[ mmix @ 25.01.2010. 10:47 ] @
Ima nekoliko stvari koje niste pokrili.


1. MSG iliti MonoSodiumGlutamat, a.k.a. pojacavac ukusa, a.k.a. E621. Ima ga danas u skoro svoj "nezdravoj" hrani, u svim kupovnim sosevima i prelivima, skoro svim take-out kuhinjama, verovatno i u restoranima, itd. Na stranu dal je on sam zdrav ili nezdrav, generalno cini da poluspremljena ili spremljena kupovna hrana UVEK ima bolji ukus od one kuvane kuci od sirovih sastojaka.

2. Maslinovo ulje je slicnog kvaliteta kao suncokretovo, ima skoro identican niski procenat zasicenih masti, samo ima drugaciji raspored nezasicenih. Ta prica o "maslinovo mnogo bolje" dolazi sa zapada gde se predominantno trosi kukuruzovo ili ono canola ulje od otrovnih semenki, a kupuju ga i cuvaju u trajnijoj hidrogenizovanoj formi (to zovu vegetable shortening) gde je nakrcan sa trans-fats. Tamo se i suncokretovo ulje tretira kao "luksuz" i kosta otprilike isto pa shodno tome uzivajte slobodno u istom, nema potrebe da izbacujete suncokretovo ulje samo da bi ubacili maslinovo, cak i za salate danas ima kod nas da se kupi nerafinisano hladno cedjeno suncokretovo ulje (koje ima jaci ukus). Samo ostaje koji vam se ukus vise svidja. Prica o tome da se przenjem nezasicene masti pretvaraju u zasicene je tacna, ali to vazi za sva ulja, przio na suncokretovom ili maslinovom isto ti je (da ne pominjem da rafinisano maslinovo ulje za przenje cak i nema da se kupi kod nas, ima samo virgin ulje koje ima nisku tacku paljenja zbog "necistoca"). Nepregrevanje ulja (npr koriscenjem friteze sa termostatom) pomaze da se ovaj proces drasticno smanji.

3. Kad smo vec kod trans-fats to je jedan od uzroka zasto je gotova ukusna hrana ujedno i nezdrava. Sve masnoce, narocito nezaiscene, imaju tendenciju "kvarenja", zato sva kupovna gotova hrana sada ima trans-fats (hidrogneizovane masti kod nas) jer moze da stoji na policama dugo. uzasno je nezdrava a veoma ju je tesko izbeci u srbiji jer ne postoji obaveza oznacavanja a zbog dugotrajnosti ima manje kala pa je i generalno jeftinija od zdravih alternativa pa se vise i kupuje kad narod ne zna da je nezdravo.

Iskombinuj to sa MSGem iz tacke jedan i imas odgovor na tvoje pitanje. Nije da je sve zdravo ruznog ukusa nego je sve zdravo "ruznijeg" ukusa od MSG trans-fats hrane koju kupis sa polica u radnji. Je*eni smoki kojim smo se davili ko klinci je sad bukvalno sa trans-fats i MSGem, bar su imali osecaja da to napisu na pakovanju. Nemas vise nijedan hlebni namaz da kupis kod nas koji nije od hidrgenizovanih masti (bila je Remia svojevremeno ali su prestali da je uvoze jer je dosta skuplja od trans-fats namaza domace industrije), a zloupotrebljava se cinjenica da samo polinezasicene masti mogu da se hidrogenizuju pa se trans-fats kod nas cesto podvode pod stavku polinezasicenih masti dajuci laznu indikaciju da ih nema. Za to je vec kriva drzava sto dozvoljava takvu praksu.

[ mmix @ 25.01.2010. 11:00 ] @
Citat:
pisac: Mene su terali da jedem supu kad sam bio mali, kao "zdrava je". Ja i dalje ne jedem supu, i i dalje ne vidim šta je pa to zdravo u supi.


Kad si prehladjen odlicna je i zdrava i olaksava bolovanje, http://archives.cnn.com/2000/H...tness/10/17/chicken.soup.reut/
kad nisi onda je odlican kuvani obrok, narocito kad se pomesa sa rinflajsem (mesom kuvanim u supi). Ja sam odrastao u banatu i mene su ko malog terali da jedem tu masnuriju (kad ti sipa kutljacu supe i kutljacu masti pa ne moze supa da se o'ladi dva sata od prsta masti ), ali mi sad kuvamo supu nasem detetu i kad sa supe skines svu tu mast (ohladis u frizideru i posle pokupis lako) i u supu dodas rezance, bareno povrce i bareno meso koje se kuvalo u supi to je veoma dobar obrok. Da, proces je unistio vitamin C u povrcu, ali ne mozes ni svaki obrok da grickas celer i jedes narandze, nije ni to dobro, ni za telo ni za psihu
[ burex @ 25.01.2010. 14:50 ] @
Citat:
Mene su terali da jedem supu kad sam bio mali, kao "zdrava je". Ja i dalje ne jedem supu, i i dalje ne vidim šta je pa to zdravo u supi.

Navodno bi to trebalo da ti "omekša stolicu", mada ja u to lično ne verujem baš previše (isprobano)
[ Lesli Eldridz @ 25.01.2010. 20:13 ] @
Citat:
pisac: Mene su terali da jedem supu kad sam bio mali, kao "zdrava je". Ja i dalje ne jedem supu, i i dalje ne vidim šta je pa to zdravo u supi.
Ti me sad podseti ne jedan strip o Talicnom Tomu kad na divlji zapad dodje neki psihijatar - frojdista pa ih tamo nestio leci, i onda mu jedan lokalni alkoholicar prica kako su ga kad je bio mali terali da jede žile (iliti puzdru) zajedno sa mesom i zbog toga se on posle propio. Hahahaha.
Citat:
mmix: Prica o tome da se przenjem nezasicene masti pretvaraju u zasicene je tacna, ali to vazi za sva ulja, przio na suncokretovom ili maslinovom...
Pa maslinovo ulje i ne treba da se koristi za przenje nego za salate i razne hladne prelive. Kod njega je glavna caka u tome sto povecava HDL holesterol i tako cisti krvne sudove od naslaga, sto se tice koristi za zdravlje. To, i sto bakteriostatski deluje ha helikobakter pilori. Ima jos korisnih stvari, ali ove dve su glavne. To je dokazano, ja sam licno proverio, HDL deo, pa i ovaj deo o zelucu. Kad proveravam krvnu sliku, ako mi je nizak HDL, onda uzimam vise maslinovog ulja nego obicno neko vreme, recimo tri meseca, onda opet proverim holesterol i onda umesto sta znam, 0.7 necega, mmol/l neka bude, HDL mi bude preko 2, kako i treba da bude da bi covek bio zasticen od arterioskleroze onoliko koliko je to moguce. Tako da to nije bezveze prica o maslinovom ulju, e sad neko mu mozda ne voli ukus, ja licno ga volim, meni pa je bljak nerafinisano suncokretovo ulje.

Ja sam za varijantu da se u nekakvim blenderima, sta li, nabije ono X % masti, Y % uglj hidrata i Z % proteina + vitamini i sve sto treba, i onda to cepas za odrzavanje organizma, a kad hoces da karasevdasis, onda cepas delikatese i to. Kao sto ima rekreativnog duvanja, tako uzmes pa rekreativno jedes meraklijsku hranu, recimo mezetis vikendom, pijancis, rasis sta ti srcu drago, a obicnim danima cepas kašu iz blendera. Svakodnevno hranjenje je gubljenje vremena. Samo je nezgodno sto nas organizam nije prilagodjen takvom nacinu ishrane. To je meni zelja jos od kad smo u osnovnoj skoli ucili to koliko dnevno cega treba za funkcionisanje oorganizma. Eto, tu manu nase vrste treba nauka da resi u buducnosti, a ne da prave 4G telefone koji su stvarno potrebni za cirka 0,1% korisnika.
[ Ivan Dimkovic @ 25.01.2010. 20:15 ] @
Hahahaha meraklijsko vikendasenje - super ideja... tokom nedelje, kasica, a za vikend razbijanje :)

Imam ja jednog Grka lokalnog ovde.. pa tako i ja za vikend odem pa se razbijem od onih njihovih djakonija :)
[ Srđan Pavlović @ 25.01.2010. 23:51 ] @
Samo jos da nas ubedis da tokom radinih dana jedes kasice ;)
[ Lesli Eldridz @ 26.01.2010. 00:34 ] @
Ama ne jedem zato sto to nije moguce, organizam ce da mi propadne, niti pa moze da preradi kako treba sve to tako pomesano u kašu, ali bih voleo da nauka nadje resenje za taj problem. Sta bi ti falilo? Zasto da gubis vreme na jelo i sa njim povezano klonjarstvo? Ako ti treba dnevno (lupam) 20 grama masti, 50 gr proteina i 100 gr ugljenih hidrata + vitamini i drugo sta treba, cepnes to u vidu neke paste ili tableta i gotovo. Kako kosmonauti? Ali to je teorija, a nas organizam ne moze tako da opstane, nije ga evolucija tako napravila. E ta mana treba da nam se ispravi, ali da probavni trakt ostane tu, da bi mogao kad ti je ćef da meračiš, da pijancis, peces rostilj ili radis sta ko voli. Plus bi se tako resio problem gladi, unistavanja suma zarad stvaranja poljoprivrednog zemljista itd itd. U tom pravcu treba da se krecu naucna istrazivanja, to je pravi futurizam, a ne ove neke gluposti sa video konferencijama za fukaru, nesto 4G. Kome to treba? Onaj kome stvarno treba to vec ga ima decenijama, sta ce to fukari? To su igracke za decu. Ozbiljni ljudi se time ne bave, to jest ne bi trebalo da se bave.
[ mmix @ 26.01.2010. 09:47 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Pa maslinovo ulje i ne treba da se koristi za przenje nego za salate i razne hladne prelive. Kod njega je glavna caka u tome sto povecava HDL holesterol i tako cisti krvne sudove od naslaga, sto se tice koristi za zdravlje ...

To za salate je uobicajena predrasuda kod nas, koja je za pocetak potpuno netacna. Postoji maslinovo ulje pod nazivom Extra-light virgin oil, link radi slike, koji je rafinisan da bi se iz njega izbacile gorece necistoce tako da se dobija ulje istih proporcija masnoca samo sa blazim ukusom i mnogo visom tackom paljenja na kome moze da se przi hrana i koje ima identicno HDL dejstvo. Identicna je prica kao za suncokretovo ulje (koje je ujedno i prirodni izvor antioksidanta vitamina E), samo smo mi navikli da koristimo rafinisano suncokretovo i nerafinisano maslinovo i mislimo da nema nista drugo, zato ni ne mozes da nadjes extra-light ulje u srbiji niko ga ne kupuje pa se ni ne uvozi.

Citat:
Lesli Eldridz: Ama ne jedem zato sto to nije moguce, organizam ce da mi propadne, niti pa moze da preradi kako treba sve to tako pomesano u kašu, ali bih voleo da nauka nadje resenje za taj problem. Sta bi ti falilo? Zasto da gubis vreme na jelo i sa njim povezano klonjarstvo? Ako ti treba dnevno (lupam) 20 grama masti, 50 gr proteina i 100 gr ugljenih hidrata + vitamini i drugo sta treba, cepnes to u vidu neke paste ili tableta i gotovo. Kako kosmonauti?

Uzas, ja se iskreno nadam da buducnost nece tako izgledati.
[ de-jo @ 26.01.2010. 17:59 ] @
Pozdrav drugovi forumaši.

Generalno se slažem s postovima mmxa, dimkovica i aleksandaraleksandar-a.

Svi smo mi itekako različiti, i ako uzmemo u obzir naše ukuse i navike mogli bi o tome raspraljvati.
Međutim kako smo mi individualci, što je nekome zdravo za nekoga drugog je nazdravo.
Najveći je problem što mnogi nisu upoznali dovoljno sami sebe da bi znali šta je za njih zdravo a šta ne, pa onda iz tog razloga poslije godina i godina jedenja i pijenja onoga što im ne odgovara imaju problema pa za to krive "nezdravu" hranu. Znači bitna je umjerenost - dominacija uma nad nagonom.

Da ne dužim, želim baciti sjenu na famozno: "Moras to da jedes, to je zdravo".
Ako se mojoj mami sviđa neka prčkavina od povrća ili bilo čega što meni ima ružan ukus, a ona je svjesna da meni treba raznovrstna ishrana kako ne bih imao poteškoća u razvoju, ili situacija da nema dovoljno novca da mi pripremi boji obrok, njen jedini argument da ja to pojedem jeste ovaj iznad u znacima navoda.

Pozdrav
[ VladaSu @ 26.01.2010. 18:22 ] @
Umerenost je najvaznija u ishrani.
Onaj ko uspe da predje na takozvanu "zdravu" ishranu posle nekog vremena kaze da mu ne pada na pamet da jede recimo salame jer mu se povraca.
Mislim da je tezi prelazak sa "zdrave" na "nezdravu" ishranu nego obrnuto.
Ja ne bih rekao da postoji zdrava i nezdrava vec korisna i manje korisna hrana i veci je problem u kolicini koju unosimo, kombinaciji i vreme kada unosimo odredjenu hranu.
Ne reaguje svaki organizam isto na istu kolicinu secera, na asporguje na isti nacin vitamine.... nemamo svi iste potrebe i nemam svi iste navike i probleme.
Za nekoga je jedna jabuka dnevno 10 puta korisnija od nekog drugog.
Vidim da neki ovde kazu da meso nije zdravo. Meso i masnoce su itekako korisne ali ne u kolicinama i nacinu na koji vecina ljudi unosi.
Kozije mleko moze biti jako ukusno. Pasulj moze vise da steti nego da koristi ako se ne pripremi pravilno i ne jede kako i kada treba, a svi kazu "jedi pasulja bices zdrav".
Spanac .... Spanac ima dosta pozitivnih stvari ali opet ako se ne jede kako treba moze da na drugoj strani prouzrokuje vise stete.
A covek ako ne otkloni stres jedna te ista hrana moze da ima drugaciji uticaj na organizam. Stres "ubija" neke vitamine.
Recimo svi kada su bolesni uzimaju limun na koji se mrste i nije im ukusan. Uzaludno je stavljati limun u vreo caj jer C vitamin nestaje na malo povisenim temperaturama.
A niko ne zna da persun ima vise c vitamina od limuna i kivija.
Kazu i "ja sam jeo pasulj svaki dan pa sta mi fali?". A niko se ne pita sta bi bilo da nije jeo pasulja svaki dan.
Ima ljudi koji puse od svoje desete godine a imaju preko 100 godina i nikada nikakav problem sa zdravljem nisu imali. Sta bi bilo da nisu pusili?

Moje misljenje je da covek treba da pazi sta jede, da nauci da cita organizam sta mu je potrebno, da raspoznaje lazne signale organizma ali da se ne opterecuje ishranom.





[ Lesli Eldridz @ 26.01.2010. 18:36 ] @
Citat:
mmix: Uzas, ja se iskreno nadam da buducnost nece tako izgledati.
Zasto? Sta fali konceptu?
[ Srđan Pavlović @ 26.01.2010. 18:56 ] @
Pa zato sto jelo, osim unosenja potrebnih materija, predstavlja i uzitak, a moze biti i povod za socijalizaciju... itd :)
[ Lesli Eldridz @ 26.01.2010. 20:06 ] @
Da, ali to mozes da radis vikendom kad imas ceo dan ili dva slobodno, napisao sam vec ceo koncept, a ne kad moras da odmaras za sutra. Izem ti uzitak kad sam ja ogranicen. Mozda se meni uz jelo i pijanci i sedi cele noci, a kad sutra moras da radis to ne moze. Uostalom, sta je jedenje cerealija svakog dana za dorucak nego nesto slicno kao pijenje kaše od svega.
[ Markoxxx @ 26.01.2010. 22:56 ] @
Vidim da je ova tema otisla daleko....


O ovome moze dosta toga da se prica, a te namirnice koje neko, ili nutricionisti preporucuju.... nije toliko bitno, koliko ZDRAV nacin pripreme jela... bez przenja, bez zaprski i ostalo......



I relativna je stvar koliko su te sve namirnice zdrave.. a koliko ne, koliko je srpski seljak to tretirao koje kakvim hemikalijama, mozda PET puta umesto jednom ili dva puta koliko je potrebno, po principu STO VISE TO BOLJE, htedoh reci, da treba voditi racuna o tome da se hrana zdravo priprema, a ne o tome sta je zdravo, a sta ne.
[ eloiza @ 27.01.2010. 00:44 ] @
Citat:
Markoxxx: ...... koliko je srpski seljak to tretirao koje kakvim hemikalijama, mozda PET puta umesto jednom ili dva puta koliko je potrebno, po principu STO VISE TO BOLJE, .......


I plus većina seljaka uopšte ne zna šta znači reč "KARENCA", tj. danas prskaju nekim hemikalijama za sutrašnju prodaju na pijaci.

I zaključuju seljaci da niko dosad nije umro od tih hemikalija?!?
[ mmix @ 27.01.2010. 09:05 ] @
Citat:
eloiza: I plus većina seljaka uopšte ne zna šta znači reč "KARENCA", tj. danas prskaju nekim hemikalijama za sutrašnju prodaju na pijaci.
I zaključuju seljaci da niko dosad nije umro od tih hemikalija?!?

Ovo je prilicno nipodastavajuce. Samo zato sto nemaju fakultetske diplome ne znaci da zemljoradnici ne znaju sta je karenca, znaju to oni vrlo dobro, plus je naznaceno na pakovanjima, plus im se usmeno saopstava u poljoprivrednoj apoteci kad kupuju. Sad, sto ima nekih beskrupuloznih koji i pored tog znanja posalju otrovanu hranu u upotrebu, to je vec posao za sanitarnu, policiju i krivicni postupak.

Citat:
Lesli Eldridz: Da, ali to mozes da radis vikendom kad imas ceo dan ili dva slobodno, napisao sam vec ceo koncept, a ne kad moras da odmaras za sutra. Izem ti uzitak kad sam ja ogranicen. Mozda se meni uz jelo i pijanci i sedi cele noci, a kad sutra moras da radis to ne moze. Uostalom, sta je jedenje cerealija svakog dana za dorucak nego nesto slicno kao pijenje kaše od svega.

Nije sve u zivotu crno-belo i ekstremno, po tebi se izbor svodi na slavske terevenke i pilule. Zdrav ukusan obrok ne mora da bude iz tri dela i da bude kuvan 6 sati i da se zavrsi pecenjem, postoje razna jela koja se ili spremaju brzo ili se spremaju u ekspres loncu uz minimalni trud, ima nesto i u ishrani a ne samo prehrani. Nama recimo preko nedelje u proseku priprema rucka za sutradan traje 30ak minuta, sasvim pristojno vreme koje ostavlja mesta za odmor, pride uvek skuvamo kolicinu za dva rucka pa ima za dva dana ili se zamrzne za nekad kad je guzva. Dakle, moze se samo treba imati volje.
Na stranu totalna odbojnost prema konceptu ishrane tabletama taj pristup je u praksi nemoguc jer svako od nas ima individualne potrebe jer imamo potpuno razlicite metabolizme i potrosnju energije koja cak varira pod eksternim uticajima (klima, dnevni raspored aktivnosti, bolest, itd), ako sebi uvek doziras prosecnu dnevnu potrsonju izmerenu na grupi ljudi pre ili kasnije ces imati nedostatk necega.
[ Lesli Eldridz @ 27.01.2010. 10:46 ] @
Sve to nauka moze da sredi, izmeri i prilagodi svakom pojedinacnom organizmu. To su finese, ama koncept je do ja**. Mozda treba da ga zastitim. Prema svakoj revolucionarnoj ideji su u pocetku ljudi imali odbojnost, to je normalno. Hajde, svako neka kaze, ima li sta dosadnije u zivotu nego smisljati "sta cu danas/sad da jedem". Pitajte bilo koju domacicu, to joj je smrt. Ne znam da li je istina, ali ima prica da je inkvizicija mucila ljude tako sto kad ih zatvore, donesu im za jelo pecenu curku. Ovi pomisle, opa bato, nije ovaj zatvor ni tako los. Kad sutra, opet curka. Prekosutra opet. I tako danima. Uzas zivi. Ne znam da li je tacno, mozda je samo legenda zasnovana na delu price E.A.Poa Bunar i klatno, nije vazno, ali da je mucenje jeste.

Moj izom bi sve to ispravio i u svakom slucaju bi bio bolji od gluposti iz mikrotalasne i slicne gotove i polugotove hrane koja sve vise postaje jedina hrana koju vecina urbanog stanovnistva jede. Hajde, kazite, koji procenat forumasa svakog dana sprema gurmansku i kvalitetnu hranu, svejedno je da li su ozenjeni, zive sami, ili sa roditeljima ili bio sta. Mozemo da napravimo i anketu ako treba. Evo, recimo kod nas u Srbiji, a to vazi za sve zemlje, cak i oni koji zive na starinski nacin, pa spremaju hranu svakog dana, vrte desetak lokalnih jela u krug i to je to. Ne svi, ali skoro svi. Tu nema ni pola onoga sto treba organizmu da bude zdrav i jak.

Ne pisem sad ovo samo da bi nekome kontrirao, nego stvarno., to sam smislio ideju kad smo pre sto godina u skoli ucili to o gradivnim materijama ili kako se zovu, kako bi to bilo super resiti to nekim tabletama ili cime vec nije vazno, nisu bitni detalji, nego koncept. Evo, ako je i do humanizma, ekologije, bilo cega, hrana je oduvek najveci problem planete za sva ziva bica. Moj koncept bi to resio, bar sto se tice ljudske vrste. Ali treba da to ne bude "soylent green is people" metod ;-) nego sve sinteticki da se pravi. Samo moramo da promenimo i organizme, da ih prilagodimo i da nekako usavrsimo 1,000,000 godina evolucije. Jedenje hrane da bi organizam ostao u zivotu je u stvari mana nase vrste, kao i imanje emocija i slicno. More ima na kraju da bude kao u Diasparu, samo polako.
[ llux @ 27.01.2010. 11:24 ] @
Tacno. Zeznuta je ta nabavka i priprema hrane. I ja sam razmisljao zasto moramo bas svaki dan da jedemo. I to nije jednom, nego tri puta, svaki dan iznova i iznova...
Ali, sreca je u svakodnevnim zadovoljstvima, pa bih se tesko odrekao uzitka u hrani. Znam da kad se lepo najedem postane dosadno
[ de-jo @ 27.01.2010. 14:06 ] @
Lesli Eldridz malo ću te razočarati jer izgleda da su neki već zaštitili tvoj koncept.
Zamjenski obroci vec postoje i lako su dostupni, doduce nisu tabletice nego pločice.
Koliko je ovaj vid ishrane zdrav? Lično volio bih vidjeti nekoga ko se samo tim hrani.

Mislim da je jedan od uzorka postavljanja pitanja zdravo/nezdrave hrane i taj jer su ljudi u zadnjih 100 godina promijenili način života a nisu promijenili i način ishrane.
[ Lesli Eldridz @ 27.01.2010. 15:23 ] @
Ma necu ja nista da stitim, jer los sam ti ja kapitalista. Ali sam zato veliki egoista, pa samo neka oni naprave to i nek uzimaju pare, meni ne smeta ako cu da se tako resim ove bede, smaranja i troska. Normalno, vikendom cemo da meračimo do koske uz pravu hranu. Ne svakog vikenda, samo ponekad, da vise uzivamo. Zasto sto ako svaki dan uzivas onda to uzivanje postaje tezak posao, a ni to necemo ;-).
[ euripyd @ 27.01.2010. 17:48 ] @
... zato sto su namirnice poput McDonalds-a Nutelle i sl prepune aditiva koje izazivaju zavisnost, slicno kao male doze heroina....
[ 93 Stefan @ 28.01.2010. 11:58 ] @
Citat:
eloiza: I plus većina seljaka uopšte ne zna šta znači reč "KARENCA", tj. danas prskaju nekim hemikalijama za sutrašnju prodaju na pijaci.
I zaključuju seljaci da niko dosad nije umro od tih hemikalija?!?

Videli ste kako su ljudi poumirali od zozovače? I to neki privatnik, ne mora da znači da samo ti seljaci prskaju šta stignu, i kad prskaju sigurno nije iz neznanja.

Čovek kad pogleda ovu temu reko bi da su ovde svi idealne težine, pritiska... a da li su? Mislim da je vreme da malo počnu da se primenjuju ovi razni saveti :)

euripyde pa ne stvaraju samo te stvari zavisnost! Pa na primer kafa stvara, a ona ne važi za baš toliko nezdravo...
[ Not now, John! @ 30.01.2010. 10:14 ] @
Ja se držim principa "ono što je ukusno - to je za mene zdravo", pri čemu pokušavam da ne pretjerujem sa ukusnim. :)

Pitanje u naslovu teme pretpostavlja da mi nešto jedemo zato što je ukusno. Tačno je zapravo obratno: nešto je ukusno zato što to jedemo.

Naš mozak je evoluirao tako da nam se sviđa ono što je za nas zdravo. Npr. celuloza za nas nema nikakav okus (jer nemamo enzim da je svarimo), ali vjerovatno kod biljojeda stvara sličan osjećaj kao za nas šećer. Nešto što je za nas ukusno, za druge životinje može biti veoma neukusno.

Nema ništa objektivno u hrani što je čini ukusnom ili neukusnom. Osjećaj ukusa je evoluirao da nam se sviđa ono što je zdravo. Ne dajte se prevariti!

Ako nisam bio dovoljno jasan, pogledajte ovaj kratki video.

Drugi problem je to što smo desetine hiljada godina evoluirali u okruženju gdje je bilo veoma malo hrane, tako da je današnje obilje hrane dosta štetno za nas.
[ llux @ 30.01.2010. 13:35 ] @
Nisi najbolje razumeo ili nisi procitao sve. Procitaj ponovo bar zadnjih nekoliko postova. Bas na to sam i mislio
[ peejunk @ 30.01.2010. 21:50 ] @
Ja ne kontam.

PRAVOM GURMANU je bijeli luk (stavlja se u sve ukusne stvari, osim NEKH kolača, kako je rekao neko pametan nekad), maslinovo ulje, svježe voće i povrće ukusno. Mislim, u nekim krajevima svijeta reći glasno u kafani da je maslinovo ulje neukusno ne bi dobro završilo. Soja je takođe EKSTRA ukusna ako se spremi kako treba, kao i morski plodovi ili šta već.

McDonalds je totalna socijala. Meni je osobno totalno smeće u poređenju sa tipičnim hamburgerajem iza ugla a kamo li u poređenju sa ozbiljnom klopom. Većina suhomesnatih proizvoda i industrijskih kobasica sastavljenih od žitke kašaste baze i začina nije ni zdrava ni ukusna (poneki primjerak, priznajem, samo nije zdrav), no junk food je odavno dio svačije ishrane i u određenim količinama je podnošljiv.

Ovaj thread je totalno naopako postavljen. U stvarnom svijetu (dakle ne svijetu ljudi naučenih na isključivo hranjenje preprocesiranim smećem od malih nogu što im je stvorilo totalno distorziran feeling za ukusno/neukusno) ukusna hrana nije nezdrava niti vice versa. Neću reći da je npr. praseće pečenje neukusno, a u količinama u kojem ga mi na balkanu uzimamo definitivno nije zdravo, ali teza iz naslova ne stoji -- u pravilu je zdrava hrana ukusna, na nezdrava neukusna ili jadna zamjena za ukusno -- čast izuzecima.

Ove loše navike sa procesiranom hranom su vezane za srednjestaleški način života, kombiniran sa nedostatkom MALO volje da se trudi oko ishrane, pa je klince najlakše naviknut na hrenovke, poli salamu, grickalice i slatkiše jer je vremena i energije za bavljenje bilo čime malo, a i novaca se nikad nema previše.

[ dr.Mika @ 03.02.2010. 15:07 ] @
Ja mogu potvrditi da svi gorki cajevi i biljke su vecinom najbolji prirodni lijekovi.
[ Bata @ 04.02.2010. 12:58 ] @
tek sam na početku šeste strane sa čitanjem ove teme, pa me izvinte ako ponavljam nečije reči,

ali nedavno sam video jedan dokumentarac, zove se Foodmatters
i sećam se da je tamo jedan stručnjak ili entuzijasta Dejvid Vulf
pričao o tome da postoje izvesne zrnaste kulture koje sadrže neuporedivo više hranjivih sastojaka nego one koje se
masovno i uobičajeno koriste (pšenica, kukuruz, i druge industrijsko-krmne kulture) za istu količinu.

njegov stav zašto se o tome ne zna je onaj uobičajeni da je to protivno interesima industrijalaca/kapitalista/korporacija...


inače, film je dobar i ima mnogo drugih zanimljivih i malo znanih informacija.
[ superbaka @ 04.02.2010. 14:08 ] @
Citat:
njegov stav zašto se o tome ne zna je onaj uobičajeni da je to protivno interesima industrijalaca/kapitalista/korporacija...


posle svega uvek ovde sve receno pada u vodu! ne moze da se ne zna! ne zivimo u kamenom dobu... ako mozemo da cujemo za Davida Vulfa, onda mozemo da cujemo i za te namirnice...
[ mmix @ 04.02.2010. 14:15 ] @
Da, ima dosta zrnastih kultura koje su hranljivije od zita, ali tu postoje i drugi problemi, problem uzgoja i prinosa po hektaru kad se to radi na veliko, problem cuvanja i trajnosti tih zrna, odrzavanja njihovog kvaliteta tokom skladistenja, itd. Sve te zrnaste namirnice imas da nadjes u health shopovima ako hoces na malo za licnu upotrebu, ali kad pricamo o masovnoj ishrani populacije vaznije je imanje hrane i vaznije je kontinuirano snabdevanje. Vulf moze da prica o zaverama koliko hoce.
[ vlada1970 @ 11.02.2010. 12:04 ] @
Pre 24 godine sam prvi put probao makrobioticku ishranu,kad se kod nas na NBG otvorila prva radnja. I posle proucavanja materije i pricanja sa ljudima, a i na svom iskustvu, mogu da kazem da mi imamo los ukus, a ne da je hrana sa losim ukusom. Koristeci prezacinjenu, slatku, industrijsku itd, hranu na koju je vecina ljudi navikla, mi smo se odaljili od pravog ukusa i zato sve sto je normalno, mi smatramo neukusnim, A koristeci na primer, makrobioticku hranu odredjeno vreme, pocinjemo da uzvimao u svezem povrcu, u nezacinjenim proizvodima i hrani uopste, i toliko promenimo ukus da nam jedna pljeskavica,cokolada,cips i bilo sta drugo pocinje da smeta, jer tek onda razaznajemo koliko je to "industrijski".

Jednostavno, u bilo kojoj vrsti takve hrane, vi ne osecate ni 10% samu sadrzinu proizvoda koji sacinjavaju tu hranu, nego osecate zacine, preprzeno ulje, preteranu kolicinu secera itd itd. I onda kada coveku ( a nas je 90-99% koji imamo takav ukus ) kazete da to sto mu se u toj hrani svidja, ne valja za njegovo zdravlje, ne ocekujte da vam veruje. Jer on stvarno oseca da mu se to svidja, i tu nema lazi. On ne moze da oseti lepotu pravog ukusa hrane dok god je navikao na tako zacinjenu industrijsku hranu.

Tek kad sam promeni ukus, jeduci neko vreme prirodnu nezacinjenu hranu, pocece da uziva u , na primer, kupusu samo opranom u vodi , u barenom povrcu, u nepresoljenoj bilo kojoj hrani itd. Tek onda.

Dok ukus ne promenimo, ne mozemo jednostavno da zavolimo takvu hranu.
[ mmix @ 11.02.2010. 13:27 ] @
Pa verovatno jesi donekle u pravu, al ne bih mogao da se odreknem zacina, piletina sa ruzmarinom je uvek boljeg ukusa od piletine i nista joj ne fali :)
[ vlada1970 @ 11.02.2010. 14:03 ] @
Miljane, i zacina ima prirodnih i zdravih a ima i mnogo nezdravih. Ako je poenta da se sa zacinima ulepsa ukus, onda bar sa zdravim zacinima treba zacinjavati hranu. Ruzmarinu nista ne fali, ako je na zdrav nacin proizveden i ako nista drugo nije dodato od hemikalija u njega. I ako nije presoljen, samo da bi ostao sto duze upotrebljiv.

Pitanje postavljaca teme je bila zasto je zdrava hrana cesto neukusna, i hteo sam da kazem da ipak mi odavde, dokle smo dosli da koriscenjem industrijske hrane, jedan period treba da se lisimo te industrijske hrane ako hocemo da stvorimo i vratimo prirodan ukus. Jedino tako cemo sutra-prekosutra moci da razlikujemo sta je zdravo a sta nezdravo, i moci cemo da uzivamo u pravom ukusu povrca, voca, i bilo cega drugog.

Najobicniji proso, na primer, da das nekom ko je navikao na cipseve, cokolade, zvake, itd. odmah ce da ispljune jer takav covek u prosu ne oseca nista lepo sto zadovoljava njegov izvestacen i totalno neprirodan ukus. A taj isti proso daj nekom ko je procistio ukus, u svakom zalogaju ce da uziva i da izvuce maksimum. I to samo ako je zasoljen malo. Iz same zitarice proso ce da izvuce maksimum ukusa. Osetice tako istancane stvari iz same zitarice, jer mu je ukus istancan, koje ovaj sto je navikao na presoljeno-presecerenu-industrijsku hranu nema teorijske sanse da oseti.
[ lnenad @ 12.02.2010. 20:11 ] @
Po meni je najlakše reći da su ukusi različiti i da se po ovom pitanju ne može generalisati.

Ja sam npr. neko kome se ostvare snovi svaki put kada ubaci big mek + veliki pomfrit u sistem . Burek, pica, sve to obožavam.

Ali zato nemam ništa ni da se zatrpam karfiolom iz turšije, kupusom, zelenom salatom ili cveklom. Svi mliječni proizvodi, pasulj, krompir (na sve načine). Takođe volim pečurke na žaru ili bilo kako drugačije spremljene i nema ništa slađe nego kada to sve uljepšam lukom (nije važno kojim). Lično smatram da je to stvar odgoja tj. sredine u kojoj pojedinac odrasta. Ja sam kao mali provodio mnogo vremena kod babe i naravno domaće hrane iz bašte. Tako da sam na to još uvijek slab, ali kako sam odrastao i preselio se u grad povećavao se spisak stvari koje sam jeo i koje volim tako da sad mogu da jedem praktično sve i da kažem da mi se svidjelo (osim španaća, od toga mi bukvalno muka ) bez nekog trpljenja lošeg ukusa.

I ja se slažem da je to genetska predispozicija da je naše tijelo pravljeno da volimo visoko energestku hranu i onaj video sa TEDa iznosi neke veoma istinite činjenice.

Kao što su mnogi napomenuli, greška u ishrani nikada nije u izboru hrane, naše tijelo je pravljeno tako da može da se izbori sa gotovo svakom supstancom u želudcu. Ali preterivanje je to što škodi i sigurno je glavni uzrok svega za šta krive tzv. "nezdrave" namjernice, čak kafa može biti smrtna kada se pretjera sa istom. Čokolada sa visokim nivom kakao sadržaja u sebi je jedna od najzdravijih stvari koje možete pojesti (tako neki kažu )
[ SreckoMicic @ 18.02.2010. 09:51 ] @
80% je stvar navike.
Navika se gradi od malih nogu, ne samo na osnovu toga sto jedemo, nego sto mirisemo, gledamo na reklamama .... Deca odbiju da jedu mnoge stvari, ali ne zato sto njima organizam govori sta valja a sta ne.
Plemena iz Amazona koji nisu imali dodira sa civilizacijom su masovno odbijali da jedu hranu koju mi 'obozavamo', smrdelo im je, povracali su, totalno ih je odbijala. Medjutim vremenom su navikli i zavoleli :)

20% je ono sto prica Ivan, kako je nasa hrana 'osmisljena' da odgovara potrebama naseg organizma, zato su amazonci veoma brzo zavoleli nase navike u ishrani, a mi se mnogo teze prebacujemo na drugaciji nacin ishrane.
[ goranelag @ 18.02.2010. 12:42 ] @
Obradovao sam se kad sam video temu, gomilu puta u zivotu sam se i ja zapitao zasto je to tako.
Poceo sam to da gledam sa neke patrijahalne strane, poslati smo na zemlju da bi smo izdrzali velika iskusenja i na taj nacin bili blizi Gospodu. U ta iskusenja ulazi i post u kom se koristi pomenuta zdrava hrana, nekako tu pronalazim i odgovor, ima gadan ukus ali ce nam vecni zivot biti lepsi!
[ zoksula @ 01.03.2010. 22:49 ] @
Naravno ima puno vrsta zdrave hrane koja ima lep ukus.
[ Gospodin Mile @ 07.03.2010. 01:18 ] @
Zato što smo programirani da volimo da jedemo visokoenergetsku hranu, i da od nje pravimo zalihe koje nosimo oko struka koje će nam valjati kad dođe zima ili kada mesec dana nemamo šta da jedemo. Pećinskom čoveku je bilo daleko zdravije da pojede nešto iz Mc Donalds ili da se naliva Coca Colom punom šećera, jer bi mu to dalo energije za nedelju dana pećinskog glupiranja, nego da žvaće lišće koje ga ne bi moglo održati na nogama ni dva sata...
Problem je sada što svi imamo visokoenergetske hrane u izobilju i na svakom koraku, te moramo da se samokontrolišemo a ne da samo slušamo prirodne instinkte...

Stvar je u tome što čovek nije još uvek stigao da se adaptira na promene u okruženju koje je sam izazvao.

Čak bi se ova tema mogla preformulisati u "Zašto su sve dobre stvari u životu potencijalno štetne po naše zdravlje?".

Poenta je u umerenosti i samokontroli i u svemu se može uživati bez posledica.
[ eloiza @ 07.03.2010. 03:37 ] @
Citat:
Gospodin Mile: Pećinskom čoveku je bilo daleko zdravije da pojede nešto iz Mc Donalds ili da se naliva Coca Colom punom šećera, jer bi mu to dalo energije za nedelju dana pećinskog glupiranja, nego da žvaće lišće koje ga ne bi moglo održati na nogama ni dva sata...


U zabludi si.

Žvakanje lišća je kudikamo zdravije za ishranu ljudi - biljojeda (a ne svaštojeda) i na protiv bi im dalo toliko energije i to mnogo duže u odnosu na "visoko energetsku hranu" (čitaj nezdrave ishrane sa puno otrova koji totalno iscrpljuje organizam radi oslobađanja istog od nagomilanih toksina).

Evo primera iz prirode: gorila, koji je fizički najsličniji čoveku, jede samo lišće a fizički je ogroman, veoma snažan i pokretljiv.

Citat:
Gospodin Mile: Poenta je u umerenosti i samokontroli i u svemu se može uživati bez posledica.


Kako da ne što se tiče "visoko energetske" ishrane.

Ako se čovek kao biljojed zdravo hrani, tu nema umerenosti i samokontrole jer unosi u organizam onoliko koliko mu treba i uvek će biti vitak, zdrav, fizički orniji za naporne poslove i sa puno elana rešavati zadatke.


[Ovu poruku je menjao eloiza dana 07.03.2010. u 11:51 GMT+1]
[ Gospodin Mile @ 08.03.2010. 23:57 ] @
... ne jede lišće gorila, jede voće, insekte i tek malo lišća... :)

nije ni bitno...

neki teoretišu (a ja im verujem) da je čovek nastao tako sto je ono majmunoliko biće promenilo ishranu i prešlo na meso...
...a gorila ostade pod drvetom da se češe i po ceo dan žvaće voće dok mi PIŠEMO ove postove uz pomoć RAČUNARA i objavljujemo ih na INTERNET forumu ;)...

... i samo da ti kažem da ce taj retardirani gorila da sigurno crkne pre 50 godine, džaba mu zdrava ishrana...

... reči koje se pišu zajedno : visokoenergetski, naprotiv... :)... mozda nedovoljan ("nedovoljan" isto se piše zajedno) unos BigMac i CocaCole :)))...

... ne znam samo zasto ja branim ovaj "junk food", kad to ne jedem ali aj... :)

[ eloiza @ 09.03.2010. 23:47 ] @
Neki upozoravaju, da je krajnji cilj Codex Alimentarius-a koji je već u upotrebi od 01.01.2010 godine:

* tretiranje svih životinja sa antibioticima i hormonima
* 100% genetski modifikovani usevi
* hrana, podvrgnuta zračenjima
* izbacivanje sa tržišta eko-proizvoda i prirodnih lekova

Da li moramo prihvatiti pravila, koja nameće Codex?

Šta je zapravo Codex?

Codex Alimentarius je skup pravila za regulaciju poljoprivrede i potpunu kontrolu hrane od semena do konačnog proizvoda. Pokušaću na što jednostavniji način napisati šta znači njegova primena.

- Pod Codexom više nije potrebno označavati životinje koje su genetski promenjene, što je do sada bilo obavezno.

- Povrće i seme će biti izloženo zračenju. Trenutno se to radi samo kod semena i povrća koje mora dugo putovati, kako bi ostalo što duže sveže. Pod Codexom će to biti obavezno za sve životinje.

- Uvođenjem Codexa će sve životinje, koje se uzgajaju za hranu ili mleko, morati dobivati Monsanto hormon rasta i Monsanto antibiotike. Kod toga ću vam još reći da je Monsanto najveći proizvođač genetskih gajenih životinja na svetu.

- Ljudi će obolevati zbog konzumiranja genetski gajene hrane. Tu uskače farmacija, koja će im nuditi pomoć u obliku svojih lekova. Gotovo svi prirodni lekovi postaju zabranjeni i označeni kao opasni, a biće dozvoljeni samo farmaceutski proizvodi. Pa neka mi još neko kaže da je hemija zdravija od prirodnih proizvoda. Prirodni lekovi su konkurencija farmaciji, te ih zato žele ukinuti. Vitaminski dodaci moći će se dobiti samo na recept.

- Codex u osnovi sprečava i ukida prirodno organsko ratarstvo. Da još jednom sve povežem. Codex Alimentarius će svu kontrolu nad hranom dati u ruke farmaciji i Monsantu kao najvećem proizvođaču genetski prerađene hrane.

Ako se ostvare sve crne slutnje, u roku od 10 godina ćemo na policama u trgovinama imati samo genetski uzgojenu hranu, a organske, ekološke i biološke neće više biti. Seljaci će svake godine morati kupovati seme od Monsanta, a njihovo seme ima ugrađen gen koji sprečava dalje razmnožavanje. Drugim rečima, ne proizvode seme, te seljaci moraju svake godine stalno kupovati seme. Naravno, od Monsanta.

Ironija je u tome da ćemo možda u proseku duže živeti , ali će kvalitet života biti slabiji, jer će ishrana biti nekvalitetna. Biće puno bolesti, farmacija će nam prodavati svoje proizvode i lekove, tako da i oni dobiju svoj deo kolača.

A sada ono najstrašnije. Zbog posledica uvođenja Codexa na svetu će umreti oko 3 milijarde ljudi.

Da, tako je. 3 milijarde!!! Zašto? Zbog nedostatka hrane, nekvalitetne hrane, čak i od bolesti od kojih je moguće ozdraviti, jer će prirodni lekovi biti zabranjeni, imunitet oslabljen zbog nekvalitetne genetski gajene hrane.
[ Ivan Dimkovic @ 09.03.2010. 23:51 ] @
I sta ako se to, recimo, ne dogodi... hoces li reci da nisi bio u pravu ili ces imati neku novu zaveru sa kojom ces da nas zabavljas :)

Citat:

- Codex u osnovi sprečava i ukida prirodno organsko ratarstvo. Da još jednom sve povežem. Codex Alimentarius će svu kontrolu nad hranom dati u ruke farmaciji i Monsantu kao najvećem proizvođaču genetski prerađene hrane.


Kontam da vise nije potrebno ni da nesto zvuci realno... sada je OK izvaliti i nesto totalno suludo, kao sto je ovo :)
[ Gospodin Mile @ 10.03.2010. 05:29 ] @
Ja volim da jedem grejpfrut. On je bas lepog ukusa i mnogo je zdrav iako je genetski modifikovan.
Tako da to da li je nesto gm ili nije apsolutno nikakve veze nema. Pogotovo kada pomenutu gm biljku ili zivuljku krenem da varim svojim zeludacnim kiselinama.

Ljudi koji mogu da piju mleko su genetski modifikovani. Oni koji su alergicni na laktozu imaju izvorni gen, koji je kod nas mutirao. E sad nas mutiranih ima mnogo vise jer smo pili mleko i bili zdravi i decu pravili mnogo vise nego ovi nemutirani..


Subjekat (u ovom slucaju biljka ili zivotinja) na koji se primenjuje bilo koji oblik zracenja (ukljucujuci i x i ostala zracenja vezana za radijaciju) po prestanku istog ne reemituje bilo kakvo zracenje. Pile iz mikrotalasne ne zraci nego je res peceno.

A seljaci toliko nafiluju svoje "zdrave" proizvode, da kad im se deca mase da pojedu nesto od toga kazu: "Sine ostavi to, to nije za jelo, to je za pijacu!"

Tako da sto se mene tice sve i da je potpuno tacna ova glupost o gm hrani i farmaceutskim kompanijama apsolutno me zabole.

Draza mi je gm jabuka koju paraziti ne napadaju, nego seljacka jabuka nafilovana svim mogucim pesticidima.

Kako mrzim retardirane teorije zavere, ne znam ko se samo pali vise na to...
[ mmix @ 10.03.2010. 10:37 ] @
Ne postoji laktozna alergija, postoji laktozna netolerancija i nju svi imamo u manjoj ili vecoj meri i povecava se sa godinama jer se radi o nedostatku enzima za razbijanje laktoze. Meni recimo sad sa 35 godina smeta a nisam ni znao da mi smeta dok nisam presao na bezlaktozno i primetio da mi probava mnogo bolje funkcionise., nekome pak smeta u startu mnogo jace, sa bolovima.

Da li je ili nije opravdan strah od GM hrane je poduza prica i mislim da je offtopic jer GM hrana nema drugaciji ukus. Ali prica da ce organska hrana da nestane zbog toga je bezveze, narocito ako se uzme u obzir da se upravo zavrsio izbor za EU logo za organski sertifikovanu hranu. Dok ima musterija za ogransku hranu bice i ponude:



[ Gospodin Mile @ 11.03.2010. 06:21 ] @
.. nismo SVI u manjoj ili vecoj meri netolerantni na laktozu...

WIKIPEDIA: Lactose intolerance is the inability to metabolize lactose, because of a lack of the required enzyme lactase in the digestive system. It is estimated that 75% of adults worldwide show some decrease in lactase activity during adulthood.[1] The frequency of decreased lactase activity ranges from as little as 5% in northern Europe, up to 71% for Sicily, to more than 90% in some African and Asian countries.[2]

Evropljani vecinom mogu da piju mleko sa laktozom, a ovaj procenat od 75 procenata nabijaju Kinezi i ostala ekipa

... meni suze oci i curi nos kad je sezona ambrozije. I to mi smeta. E sad: jesam li ja alergican na polen ambrozije ili sam netolerantan na polen ambrozije... tako da nije sija nego vrat...

Sto svako mora da se pravi pametan nepotrebno... Bar kad pricate o necem proverite to predhodno, jednostavno je...
[ mmix @ 11.03.2010. 10:50 ] @
Da, ti si alergican na polen ambrozije, alergija je auto-imuna reakcija organizma okinuta prisustvom alergena a implementirana kroz kaskadnu histaminsku akciju, mehanizmi alergije su sasvim poznati i nema tu neke velike misterije. Sa druge strane isto alergija nema apsolutno nikakave veze sa nedostatkom enzima laktaze cija proizvodnja opada kod svih sa godinama, procenti koje ti pominjes su oni kod kojih je proizvodnja opala toliko da pocinje da im pravi vece smetnje. To sto se narodski zove alergija jer narod ne zna za bolje ne znaci da jeste alergija i ja ti pricam ono sto mi je doktor internista rekao, on ipak ima malo prednosti u odnosu na wikipediju koju ako vec citiras procitaj malo detaljnije. Ja sam isto tako verovatno mogao ceo zivot da nastavim da pijem laktozno mleko i nikad ne bi ni znao da mi je povremena nadutost od toga, nisam se previjao od bolova niti je to uticalo na moj zivotni stil ili produktivnost ali je blaga smetnja bez koje komotno mogu. Al ti si od toga napravio prirodnu selekciju ljudi po darvinu, mos misliti, pre milion godina dok smo bioloski evoluirali svaki nas predak pra-majmun je imao svoju kravu i pio njeno mleko i razvijao otpornost. Ma vazi.
[ Gospodin Mile @ 11.03.2010. 18:39 ] @
... nije evolucija samo pretvaranje majmunolikog u čoveka pre štatijaznam kojiko godina...evolucija traje i dan danas...
... ovo sa kravama i mlekom se dešavalo znatno kasnije, i nije to moja izmišljotina i mudrolija... i to i jeste primer prirodne selekcije ali nema veze...

... i u velikom broju slučajeva internista ili bilo koji drugi lekar ne zna ni upola onoliko koliko ima na vikipediji... među doktorima ima mooogo neznalica i onih koji rade zahvaljujući vezama, političkim linijama i slično, kao i u svakom drugom poslu a da o medicini znaju kojiko ti i ja...to ako ti znaš savršeno svoj posao, uopšte ne mora da znači da neko drugi isto tako poznaje oblast kojom se bavi...

...na šta se izrodi ova diskusija...
[ Gospodin Mile @ 12.03.2010. 05:11 ] @
... zaboravih, evo sto sam ja izmislio teoriju:

The normal mammalian condition is for the young of a species to experience reduced lactase production at the end of the weaning period (a species-specific length of time). In humans, in non-dairy consuming societies, lactase production usually drops about 90% during the first four years of life, although the exact drop over time varies widely.[9]

However, certain human populations have a mutation on chromosome 2 which eliminates the shutdown in lactase production, making it possible for members of these populations to continue consumption of fresh milk and other dairy products throughout their lives without difficulty. This appears to be an evolutionarily recent adaptation to dairy consumption, and has occurred independently in both northern Europe and east Africa in populations with a historically pastoral lifestyle.[10] Lactase persistence, allowing lactose digestion to continue into adulthood, is a dominant allele, making lactose intolerance a recessive genetic trait. A noncoding variation in the MCM6 gene has been strongly associated with adult type hypolactasia (lactose intolerance)[4].

Some cultures, such as that of Japan, where dairy consumption has been on the increase, demonstrate a lower prevalence of lactose intolerance in spite of a genetic predisposition[11].

...ali ok, narugaj mi se još malo ako te to čini srećnim...
[ Brucelee @ 18.03.2010. 18:17 ] @
Fuj, to je zdravo!!!
[ Ivan Dimkovic @ 18.03.2010. 18:33 ] @
Pa da,

Ali auto-imuna reakcija na ambroziju i netolerancija na laktozu nisu iste stvari. Alergija je auto-imuna reakcija, a ta netolerancija je nesto sasvim drugo - kao sto vidis u tome sto citiras.

Evropske tj. severne kulture su evolucijom povecale % jedinki koje nemaju netoleranciju na laktozu zbog uslova prezivljavanja - jedinke koje su mogle da podnose laktozu su ocigledno imale evolutivnu prednost. Zbog toga % ljudi koji mogu da vare mleko bez problema jeste mnogo veci u severnoevropskoj populaciji i njihovim potomcima u USA.

Sto se auto-imune reakcije na ambroziju tice - tesko da ce evolucija tu bilo sta da uradi. Alergija na ambroziju nece nikoga diskvalifikovati u razmnozavanju, niti predstavlja selektor za "podobnu jedinku" - niti cini prezivljavanje tezim. Pa samim tim, ni uzrocnici te pojave nece biti selektovani - verovatno ce se razvlaciti dok ljudi ne uspeju nekako da je permanentno uklone genetskim inzenjeringom.
[ mmix @ 18.03.2010. 21:21 ] @
Ta teorija je suplja kao sir. Niko jos zapravo nije pruzio nijedan realistican razlog zasto bi jedinke netolerantne na laktozu imale prednost u prirodnoj selekciji, "izvini draga popio sam solju mleka i boli me tiba, nista od seksa veceras? evo komsija ce, on je tolerantan na laktozu."
narocito uzimajuci u obzir da se domestikacija zivotinja i njihov uzgoj radi mleka na evolutivnom casovinku desila tu negde u poslednjih par sekundi (aka pre 10k godina), kad su divljaci bilo dovoljno intelektualno sazreli da skontaju da je bolje drzati govedo u oboru i musti ga nego ga svaki dan juriti strelama po divljini. Ili cemo sad da verujemo da je jos homo erektus pre 1.5 miliona godina lovio krave po livadama da im muze mleko? Tolerancija jeste upravljana genetski ali njen nastanak sasvim sigurno nije vezan za mleko goveda.
[ Gospodin Mile @ 19.03.2010. 21:24 ] @
Kako je moguće da uporno pričaš o malom delu evolucije koji se dogodio pre 1,5m godina?!
Ti izgleda samo zamišljaš kako se majmunoliko biće pretvara u čoveka i tu je za tebe kraj evolucije.
Kao sto sam rekao već evolucija i dalje traje i trajaće, možda je ovaj gen za mleko mutirao pre samo 1000 godina.

Molim te, mi objasni onda za čije je mleko vezana ta mutacija ako nije za mleko goveda, pošto si tako samouvereno odbacio teoriju koju su
izvodili genetičari i biolozi. Kad odbaciš najlogičnije i najočiglednije moguće objašnjenje, onda bi bar trebao da imaš neko svoje. Mora da je taj gen mutirao kod svih sam od sebe i u isto vreme, ili je sleteo leteći tanjir i tako to...

Pazi molim te, nema dokaza da je to prirodna selekcija. Treba li ti dokaz da su dinosaurusi izumrli?

Evo jedan krajnje nerealan i banalan primer u vezi ovog tvog žena-ti-komšija trougla:
Možda ti i opališ ženu iako te boli stomak, ali sutra kad odeš u lov, ženu ti pukne i komšija (jer je lepši od tebe i jači jer pije mleko).
Kako je komšija tolerantan na laktozu, to su njegovi spermatozoidi daleko zdraviji i pokretniji, te komšija oplodi tvoju ženu.
I ti gajiš komšijinu decu (a da to i ne znaš), a komšija gaji svoju decu. Dakle svi gajite komšijinu decu. Kako je ovaj gen za mleko i laktozu
dominantan gen, to ga sva ta deca imaju. I nastavljaju da ga prenose dalje na isti način kao i njihov otac. Tvoj genetski materijal nestaje.
I sve ovo se dešava na primer samo 2000 godina pre današnjeg dana, ovo napominjem posebno, i molim te da se više ostaviš pećinskih ljudi koji su tebi očigledno sinonim za evoluciju.

I da, alergija nije autoimuna reakcija, već preterana reakcija (ti bi verovatno rekao "reakcija hipersenzitivnog imunog sistema") imunog sistema na nadražaj koji dolazi spolja.
Autoimine reakcije i bolesti su nešto sasvim drugo.

Neću više da pišem ništa jer je besmisleno.

edit: obrisan uvredljiv deo

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 20.03.2010. u 08:00 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 19.03.2010. 21:28 ] @
Citat:
mmix
Ta teorija je suplja kao sir. Niko jos zapravo nije pruzio nijedan realistican razlog zasto bi jedinke netolerantne na laktozu imale prednost u prirodnoj selekciji,


Dovoljno je imati prednost u mogucnosti prezivljavanja ekstremnih uslova (sever Evrope).

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/08/090827202513.htm

Citat:

"Our study simulated the spread of lactase persistence and farming in Europe, and found that lactase persistence appears to have begun around 7,500 years ago between the central Balkans and central Europe, probably among people of the Linearbandkeramik culture. But contrary to popular belief, we also found that a need for dietary vitamin D was not necessary to explain why lactase persistence is common in northern Europe today."

Many reasons have been put forward for why being able to drink fresh milk should be such an advantage. For example, milk can compensate for the lack of sunlight and synthesis of vitamin D in skin at more northern latitudes, since vitamin D is required for calcium absorption and milk provides a good dietary source of both nutrients. Milk also provides a calorie- and protein-rich food source, comes in a relatively constant supply compared to the boom-and-bust of seasonal crops, and would have been less contaminated than water supplies.
[ superbaka @ 20.03.2010. 07:03 ] @
Citat:
Kako je komšija tolerantan na laktozu, to su njegovi spermatozoidi daleko zdraviji i pokretniji


tvoja teorija se bazira na ovome sto je takodje teorija... i verovatno nije tacno...
[ Ivan Dimkovic @ 20.03.2010. 10:04 ] @
@mmix,

Moja pretpostavka (naravno, skroz laicka) za "popularisanje" gena koji iskljucuju netoleranciju na laktozu je prosta:

- Ishrana mlekom u tim severnim krajevima je menjala izvore vitamina itd... koji nisu postojali u tim krajevima zbog klime

- Pazi sad, ti ljudi nisu imali razvijenu medicinu pa da ZNAJU za ovo gore - oni koji su izbegavali mleko zbog ociglednih problema su imali daleko manje sanse da prezive i dozive doba za razmnozavanje

Iako oni nisu pojma imali da to mleko zapravo donosi neophodni Vitamin D, te da im je potrebno jer su klimatski uslovi takvi da nemaju puno alternativa - oni koji su pili mleko jer je "hranjivo" su, indirektno, imali sigurno i bolje sanse da prezive bolesti itd... jer im je organizam bio jaci zbog kompletnije vitaminske ishrane.

Oni koji su mleko izbegavali zato sto je ono izazivalo stomacne tegobe sigurno nisu imali pojma da time sebi cine vrlo losu uslugu po pitanju sansi za prezivljavanje tokom zima i sl...

Znaci, nije "boli me tiba, ne mogu da se sexam veceras" problem - problem je sto one koji nisu imali druge izvore vitamina D itd... bolest i sl... daleko vise "kostala" nego one druge.

Bar tako meni izgleda iz ovoga sto znamo danas o tom fenomenu.
[ superbaka @ 20.03.2010. 12:24 ] @
prvo, mleko bas i nije najbolji izvor vitamina D,
drugo, vitamin D i nije nesto znacajan za plodnost, tu su najbitniji vitamini E i A,
trece, mleko uopste nije toliko bitan faktor u ishrani polno zrelih jedinki tako da se normalno razmnozavanje moze odvijati i bez mleka kao komponente ishrane...

netolerancija na laktozu u SARIJEM dobu je potpuno irelevantna za evoluciju... netolerancija kod novorodjencadi je bitna jer te bebe ne mogu da prezive i samim tim ostave potomstvo, i tu se zavrsava prica o daljem prenosenju gena za netoleranciju u siroj populaciji...
[ Gospodin Mile @ 20.03.2010. 19:02 ] @
Bravo Dimkoviću!
[ mmix @ 20.03.2010. 20:09 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Oni koji su mleko izbegavali zato sto je ono izazivalo stomacne tegobe sigurno nisu imali pojma da time sebi cine vrlo losu uslugu po pitanju sansi za prezivljavanje tokom zima i sl...
Znaci, nije "boli me tiba, ne mogu da se sexam veceras" problem - problem je sto one koji nisu imali druge izvore vitamina D itd... bolest i sl... daleko vise "kostala" nego one druge.


Postoji neke vrlo problematicne postavke (tj ignorisanje istih) u postojecim teorijama o laktoznoj toleranciji, za pocetak severni narodi su svi ovladali ribarstvom pre nego zemljoradnjom i stocarstvom a riba je sasvim fin izvor vitamina D koji je bio prisutan u njihovoj ishrani pre mleka (sto je superbaka i dotakao).
Dalje, prirodna selekcija nije nesto sto je intuitivno rezon za smanjivanje netolerantne populacije kad postoji dokazana cinjenica da je laktozna tolerancija dominantna (3:1, kao i sve ostalo) pa se i procenat laktozno tolerantnih povecava vremenom kroz propagaciju gena, to lici ali nije prirodna selekcija, ljudi bez gena i dalje imaju potomstvo i prenose svoj recesivni gen, netolerancija polako nestaje isto kao sto nestaju i plave oci, itd. Statistika je zeznuta stvar i ne mogu da se gledaju samo brojevi, zlatno pravilo je da "correlation does not imply causation", to sto prirodna selekcija smanjuje populaciju sa odredjenim genom i sto se populacija netolerantnih smanjuje ne znaci da je to zbog prirodne selekcije.
Trece, bilo bi veoma lako prihvatiti da je u pitanju spontana mutacija jednog gena da identicna "mutacija" nije nastala na dve potpuno odvojene geografske pozicije u otprilike isto vreme gde je zajednicki faktor bio domestikacija goveda, nista ne sprecava ni postojanje alternativne teorije po kojoj ta mutacija ne bi bila jedini niti kljucni element u postojanju tolerancije i da postoje genetski faktori koji se vuku u nasem genotipu od Y Adama ili X Eve, verovatno i ranije. Outlier u Japanu koji ste citirali je zapravo dokaz toga kao i postojanje statisticki znacajne populacije od 10% koja nema genetsku mutaciju a ima tolernaciju na laktozu (tipa azije), tako da mi nismo jos ni blizu da definitivno tvrdimo sta izaziva toleranciju.

Sve u svemu, to sad apsolutno nema nikakve veze sa onim od cega smo krenuli a to je da:

- laktozna netolernacija NIJE alergija
- bilo da se laktozna tolernacija siri prirodnom selekcijom ili dominantnim genom to i dalje NE ZNACI da jedinke koje imaju gen ne osecaju smanjenje proizvodnje laktaze sa godinama zivota, samim tim je moguce da razliciti ljudi koji imaju mutirani gen imaju razlicite gradacije tolerancije u razlicitim dobima zivota (sto bi bio i jeste dokaz da tolerancija nije samo on/off prekidac na drugom hromozomu)
[ stil @ 22.03.2010. 09:18 ] @
Praistorijska ishrana za borbu protiv gojaznosti



Praistorijska ishrana svodi se na neprerađenu hranu

Zdravstveni stručnjaci navode da je gojaznost u Sjedinjenim državama dobila razmere epidemije, a da je u porastu i u mnogim drugim zemljama. Srčana oboljenja, dijabetes, rak, dovode se u vezu sa gojaznošću. Stručnjaci savetuju bolju ishranu i više vežbanja i to je ono što sve više Amerikanaca navodi da se vrate korenima – dalekim korenima. Neki od njih usvojili su navike u ishrani koje se povezuju sa našim praistorijskim precima.

Vašingtonski advokat Robert Kiling kaže da se nikada nije bolje osećao. On navodi da su razlozi za to ishrana i redovno vežbanje. Kiling se pridružio jednom dnevnom programu u Kros Fitu, lancu više od hiljadu teretana širom Amerike, koji promoviše takozvanu paleo dijetu. Trener u Kros Fitu Melodi Feldman i vlasnik Džon Mejn kažu da se ona zasniva na onome što se pretpostavlja da su jeli ljudi u Kamenom dobu, pre 10 hiljada godina.

„To je samo neprerađena, prirodna hrana: krto meso, koštice i semenke, voće i povrće, bez skroba, šećera, mlečnih proizvoda i mahuna“.

„Jesti samo kvalitetnu hranu, kao što je Melodi rekla, odstraniti sve što je preradjeno ili stiže u kutij“
, kaže Džon Mejn.

Posle časova u teretani, Robert Kiling priprema paleo obrok. On kaže da se pridržava te dijete više od dve godine, da kao rezultat bolje spava, da nikada nije bolestan i da je obuzdao svoju glad za zabranjenom hranom – kao što su pica i pasta.

Veći deo paleo dijete prepisan je iz knjige "Omega dijeta"


„Nekoliko puta, kada sam jeo tu vrstu hrane, moje telo imalo je veoma lošu reakciju i osećao sam se loše posle toga. I zato će vam više od svega pomoći da ostanete na pravom putu, ako jedete pravilnu vrstu hrane.“

Veći deo paleo dijete prepisan je iz knjige Omega dijeta, autorke Artemis Simopulous. Ona kaže da je savremeni ljudski genom u osnovi isti kao kod naših predaka. Ipak, današnji način ishrane je potpuno drugačiji. Ona deli mišljenje sa onima koji su na paleo dijeti koji odbijaju mlečne proizvode i semenke i navodi da su ljudi razvili sposobnost da se prilagode.

„Prilagodljivost je ono što nas je spasilo.“

Medjutim, ona naglašava da su prevelike količine šećera, skroba, crvenog mesa i preradjene hrane u modernoj ishrani, zabrinjavajuće. Te vrste hrane, kaže ona, povezane su sa gojaznošću, srčanim oboljenjima, visokim krvnim pritiskom i rakom. Ona preporučuje.

„Jesti više voća i povrća, ribu i svakako promeniti ulja, smanjiti zasićene masti i uzimati osnovne šećere i so. To mogu svi da priušte, a prodavnice imaju sve“.

Robert Kiling kaže da je paleo dijeta ta pomoću koje su ljudi evoluirali i preporučuje svima da usvoje njegovu praistorijsku ishranu.

Link
[ gone2break @ 21.04.2010. 17:21 ] @
Hm.......
Zašto sve što je zdravo ima ružan ukus..... ne mora da znači.....nedavno sam uradio test netolerancije na hranu, prema rezultatima testa moj organizam ne podnosi mahunarke (grašak , boranija, pasulj itd.) koje i onako nikada nisam voleo, a neki se kunu kako je ta hrana izuzetno zdrava!!!
Kako za koga....
Ja sam se uverio da je to individualna stvar (smršao 5kg), izgleda da je ipak u pravu ona stara "što jednom prija - drugome može da škodi"...


[mod: izbacio reklamu]

[Ovu poruku je menjao mmix dana 21.04.2010. u 18:32 GMT+1]
[ Muharem Serbezovski @ 31.08.2010. 12:57 ] @
Slozio bih se sa jednim forumasem koji kaze da je fora u raznovrsnosti ishrane. Ono sto volimo ionako jedemo, ono sto ne volimo moramo da jedemo jer povecavamo raznovrsnost ishrane i samim tim je zdravo. :) Salim se, ali moras reci nesto klincu koji bi da nije ovakvih floskula ziveo na cokoladi i toplim sendvicima.
[ EmmaR @ 06.10.2010. 21:22 ] @
Ne pravim razliku između vrsta sira ili mleka (krava, koza, ovca). Kozje mleko/sir smrdi kada se koze hrane otpacima od hrane (npr. stari hleb - ima ljudi koji gaje na periferiji koze a hrane ih otpacima iz kontejnera - više oni preturaju nego beskućnici) a tada nije ni zdravo. Kačkavalj i slični sirevi mi nisu zanimljivi, verovatno iz razloga što sam odmalena jela domaće tvrde sireve (da gađaš nekoga, možeš da ga ubiješ) čija je jedina mana što su uglavnom preslani, ali zato je gotovo nemoguće da se pokvare.
Masline i maslinovo ulje su mi OK, dok grejfurt ... ne mogu da ga smislim koliko je gorak, sem crvenog koji može da prođe u voćnoj salati.
Ogromna je razlika između mesa od životinje hranjene prirodnom hranom i one koja je bila na koncentratu - ovo drugo smrdi.
Soja mi je isto OK, pogotovo pečena.
Netolerancija na laktozu je primarna karakteristika: to što možemo kao odrasli da pijemo mleko je stvar naknadne prinudne mutacije gena a sve kao posledica naučene krađe mleka od drugih sisara. Verovatno je sve krenulo od nedostatka tekuće vode - reke zaleđene ispod debelog sloja snega i leda, a jedina dostupna tečnost je mleko životinja, pa daj šta daš. Meso im nije bilo problem. Mogli su da biraju između jedenja snega i pijenja toplog mleka. Šta bi ste vi odabrali u hladnim zimskim danima kao nadoknadu tečnosti?
[ mickan @ 16.11.2011. 20:44 ] @
Pravo pitanje je koliko od tih zdravih namirnica smatras neukusnim,bljutavim ili sta vec.Istina je da ako se soja ne pripremi na adekvatan, majstorski nacin je odvratna.Za vecinu tih zdravih namirnica je potreban odgovarajuci nacin obrade(uz termicki striktno ograniceno vreme)kako bi ukus dosao do izrazaja.Licno jedem sve redom,pogotovu volim pecenje,cvarke.Al to jedem tri puta godisnje,jer se organizam zasiti masnoca.Nosioci ukusa su masti pa mozda zato dzanki hrana ima tako primamljiv ukus sa svim onim aditvima koji su ciljano stvoreni da te navuku.Kazu da belo brasno nije zdravo.Zdravo ili ne, kad sama omesim hleb od belog brasna pojedem ga za pola sata umesto za ceo dan. Najbolje je osluskivati organizam i jesti sto prija ali sve umereno
[ 93 Stefan @ 11.01.2013. 19:00 ] @
Pa morale su ove nezdrave stvari da se naprave tako da stvaraju zavisnosti (tj. da nam se "sviđaju") da bismo ih uopšte jeli. Ko bi normalan jeo u Meku? A kad god prođemo pored, uvek pretrpano.
A i mnoge nezdrave stvari koje imaju ružan ukus se smatraju za zdrave. Sećam se da sam baš pročitao za soju negde da je samo ova koja se sprema na Zapadu nezdrava i za muškarce i za žene, dok je ona koju jedu u Aziji zdrava jer je spremaju na skroz drugačiji način. Ovde su je ljudi pobrkali sa mesom, pa je prže i slično.
[ casperns2 @ 19.05.2013. 07:57 ] @
Ima istine ali to se sve krece od osobe do odobe u zavisnosti kako reaguje na neke mirise i ukuse.

Mene zanima da li je neko ko ide u teretanu koristio 100%whay izolat ... znaci neverovatno koliko ima neprijatan miris, ukus i nije problem koliko miris... whay proteine sam koristio i oni su skroy normalni´i sa mirisom i ukusom ali izolat je skroz drugaci. Jel neko jos imao slicno iskustvo?
[ milan jaric @ 04.07.2015. 15:57 ] @
Moja strucna preporuka za sve koji su dosli u stadijum da uzimaju razne suplemnte, aminokiseline, proteine, u cilju povecanja misicne mase u teratani, je da naprave dva koraka u stranu. Da taj novac usmere na par razgovora sa dobrim terapeutom, psihologom. Time ce ubiti dve muve jednim potezom, resice izvorni problem nesigurnosti, a sprecice autodestruktivno unistavanje fizickog zdravlja i zaustaviti srljanje ka steroidima i hormonima.

OnTopic, na pravi nacin balansiran ishana ima veliki uticaj na zdravlje coveka. Primer iz prakse je mediteranska dijeta koja je preporucena zenama u cilju poboljsanja reproduktivnog zdravlja. MOrska riba, mediteransko voce i povrce, semena i kostunjavi plodovi. Pa npr. Omega-3 masne kiseline iz ribe kao sto je losos, skuša i sardine, jesu prekursori za različite prostaglandine koji su važi regulatori menstrualnog ciklusa, uticu na razvoj jajne celije i inicijaciju ovulacije. Prostagladini takođe igraju važnu ulogu u oplodnji embriona [izvor:Dogus IVF].

Tu je i riblje ulje bogato Vitaminom D koje imaja uticaj na ishod in vitro oplodnje, povećanje nivoa estrogena i progesterona, koji regulišu menstrualni ciklusa poboljšanje vervatnoce začeća.

Što se tiče muškaraca Vitamin D doprinosi kvalitetu sperme. Problematika sa vitaminom D je posebno izrazena u severno evropskim zemljama ili kod ljudi koji rade specificne poslove i imaju malu aktivnost na Suncu i u prirodi.

Ljudi se sete da promene dijetu i svoje navike vezane za ishranu kada vec dodju kod lekara sa ozbiljnim zdravstvenim problemima. A tada ne postoji magicni stapic. Promena dijete daje dugorocne rezultate, ali da ne bi dosli u tu stauciju da menjate dijetu u cilju lecenja, uratite to dok ste zdravi, da produzite lepsi deo zivota.

[ matas @ 13.01.2016. 16:27 ] @
Hm, nije nužno da sve što je zdravo ima ružan okus.

Također, mnoge stvari se smatraju nezdravim, a uopće to nisu, ako se koriste u odgovarajućim količinama.

Uostalom, mnogo je tu manipulacija medija po tom pitanju - čas je nešto zdravo, čak je vrlo štetno.

Najbolje je imati raznovrsnu ishranu, da se ne jede previše nečega i nema problema.
[ Aleksandar - @ 08.04.2020. 10:56 ] @
Koliko ljudi konzumira alkohol i to prekomerno i često, a ipak dožive duboku starost.

A neko govori da je nešto obično što svi konzumiraju (većina) štetno.

A koliko sportista za koje znam da nisu bilderi i ne uzimaju steroide oboli ili su prosto često bolesni.

Negde se ne poklapa teorija sa praksom i nije samo na genetskom njivou.

A mislim da svakako treba se truditi da ishrana treba da je što raznovrsnija, na primer da bi se organizam što bolje snabdevao prirodnim hranljivim materijama i ostalo ...

Usmislu da ne jedemo sve jedno te isto, a da menjamo, da hrana bude što "šarenija", i to nikako ne bih trebalo da znači da mi sada sve što hoćemo da jedemo moramo ispada da merimo na vagama i beli hleb da merimo lenjirom ne ali to ispada tako kada kažemo da ne treba ništa previše kako neki govore , to kada se kaže to je dosta širok pojam za prosečnog čoveka koji nije stručan za te stvari (kome to nije profesija), ako je uopšte i tačno.

Citat:
Zašto sve što je zdravo ima ružan ukus

Danas sve što valja nije zdravo.

Jednostavno zato što borba za ljucko dostojanstvo još nije završena i nema ko da strogo ograniči slobodu medija i demokratiju (pitanje je i da li je demokratija uopšte dobar pokret). Moguće je da su sloboda medija, demokratija, liberalizam ujedno i jedno od najvećih zla koje je čovečanstvo moglo da izmisli.

A jedna od teorija bih mogla biti i da je to zapravo u pitanju sve veća hiperprodukcija (zbog naglog rasta broja stanovnika) koja za posledicu ima pad kvaliteta hrane i pića u prodavnicama i možda je moguće da nekih oboljenja zbog toga ima malo više nego ranije, a odgovorni koriste neke činjenice o navikama stanovništva kao "žrtveni jarac" radi odricanja od odgovornosti, a nemaju alternativu jer bi potražnja bila veća od ponude, a ustvari su krivi razni aditivi i dodaci i možda još i stres u gradovima i ubrzan način života.

A još sada je i kriza i osobe koje skoro da nemaju ništa ili su se ostali bez ičega, verovatno bivaju ljubomorni na ostale, a često i neki stručnjaci u današnje vreme nisu "imuni" na tu osobinu i mediji, nažalost takav je čovek. A sa krizom verovatno i zlo i ljubomora u ljudima raste.

Neki čak hoće da nas vrate u srednji vek, pa malo toga što govore da mobilni telefoni štetno zrače, još govore isto i za sve što radi na struju, strašno, pa smo na kraju stigli i do nevakcinacije, vraćamo se u srednji vek, i ne samo u srednji vek nego i u doba tih epidemija, mora demokratija i ostalo strogo da se ograniče, inače dobrodošli u srednji vek ponovo na velika vrata.


Zdravoj osobi sa zdravim organizmom nebih trebalo ništa da škodi,
osim cigareta i alkohola, dok osobama sa slabim organizmom može i od vode da dođe do različitih oticanja i komplikacija.

A ako nešto što relativno nije zdravo volimo da konzumiramo, kao na primer:

Citat:
... ali moras reći nesto klincu koji bi da nije ovakvih floskula živeo na čokoladi i toplim sendvičima.


a pri tome ne jedemo samo to, i to, pa onda još i to , onda se organizam na to privikava, na sve te stvari ako to često konzumiramo i razvija mehanizme procesa prilagođavanja, a kada to uspe nije isključeno da ako mi na primer čujemo ovako da nešto ne treba da konzumiramo i prestanemo i počnemo u vrlo malim količinama tu istu relativno ne zdravu hranu da konzumiramo (a ranije smo konzumirali) moguće je da onda bude još nezdravije i štetnije (da napravimo još veće probleme sa zdravljem) jer se organizam na to već privikao.


A neki kažu da i razni nutricionisti imaju različite stavove o ishrani.


[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 08.04.2020. u 14:05 GMT+1]