[ ghanja @ 23.01.2010. 13:27 ] @
Treba mi mala pomoc..

Naime, totalni sam noob sto se COREL-a tice, ali mi treba da obavim jednu sitnicu. Imam neke crteze u pdf-u (radjeni u CAD-u) i zanima me kako da ih precrtam u corelu jer mi zahtevaju da ih odnesem u tom formatu radi laserskog secenja nekog materijala. Ovo mi treba sad da uradim, nemam nameru da se udubljujem niti da koristim corel u buducnosti.. Trazio po netu, ali nisam bas upucen u alate u corelu i ostalo, pa ako neko moze da mi ukratko objasni kako to da izvedem..

skinuo sam CorelDRAW X4 tako da bih radio sa tom verzijom...

Hvala unapred na odgovorima...
[ rdragan79 @ 23.01.2010. 13:34 ] @
Nisam bas siguran sta imas, ali pogledaj prvo da li te crteze u acrobatu mozes da uvecavas bez gupitka kvaliteta (ostrine), takodje proveri da li je pdf (SECURED) ako jeste moraces ili da nabavis sifru ili da probas sa programom pdf password remover, onda mislim da ne bi bio problem import/open u corelu.
Ako bude i dalje problema, uvuci ga kroz illustrator i snimi u neku nizu verziju i otvori u corelu.
[ skemamen @ 23.01.2010. 13:51 ] @
Nemoj crtati ponovo u Corelu...!!!

Importuj PDF u Corel (Ctrl + I) i imaces apsolutno isti rad kao da si ga crtao rucno, bez gubitka kvaliteta. Naravno, ukoliko nije rec o slikama tj. rasterskoj grafici... Corel je kompatibilan sa PDF-ovima...
[ ghanja @ 23.01.2010. 14:26 ] @
Cek, cek... Hoces da kazes da samo treba da importujem, podesim format odnosno velicinu stranice da bude dimenzija kao ploca koju secem, smestim tu sliku kako treba, i sacuvam kao .cdr i to im odnesem?!?!?!

izvini ako je glupo pitanje, ali ja sam ocekivao sad neko crtanje i ostalo, a ako je ovako...
[ skemamen @ 23.01.2010. 14:34 ] @
Bas kao sto si rekao. Importujes PDF u Corel i sacuvas kao Corel fajl (cdr) u verziji 12.
Kao sto rekoh, Corel je kompatibilan sa PDF-ovima i time ces zavrsiti ceo posao. Fontovi i sl. ce ti biti u krivama tj. neces moci kasnije da ih editujes, ali ako sam shvatio dobro to ti i ne treba. Ako zapnes negde, samo reci...
[ ghanja @ 23.01.2010. 15:08 ] @
uh super... fontova i nema pa to nije prob .. ti crtezi predstavljaju konture koje treba da se iseku iz ploca, a rekli su da treba da im odnesem to nacrtano u corelu jer oni to bace onda na komp i laser se navodi tim crtezom dok sece oblike.

uglavnom, hvala na pomoci, ako bude nekih nedopumica eto mene opet