[ forestpk @ 01.02.2010. 11:45 ] @
Ne znam da li ste čuli za ovaj program "prva šansa" koji organizuje služba za zapošljavanje. Tri meseca volontiraš kod nekog privatnika, zavod ti plaća 10.000 mesečno a onda te privatnik primi na godinu dana da budeš pripravnik, daje ti platu od 20.000 mesečno a njemu to refundira zavod za zapošljavanje. E sad da li neko zna da li postoje neka ograničenja u pogledu struke, tj da li preduzeće može da uzme samo pripravnika iz delatnosti kojom se bavi ili ne. Ja sam dipl.inž šumarstva, a kontaktirao sam jednu građevinsku firmu, treba im bilo kakav inženjer za neke kancelarijske poslove ali ne znaju da li mogu mene da traze. U konkursu koji je objavljen ne pise ništa o tome.
[ S A J A @ 01.02.2010. 18:10 ] @

http://www.merr.gov.rs/dokumenta/Konkurs%20Prva%20sansa%202010.pdf
[ forestpk @ 01.02.2010. 22:58 ] @
Da, u konkursu pise isti ili srodni poslovi. Ko je merodavan da proceni šta su srodni poslovi i kako dokazati da nesto nije ili jeste srodni posao? Jedna koleginica mi je rekla da kada je ona pitala u zavodu u svom gradu, nisu znali da joj objasne kako tumace te slicne i srodne poslove, pa su joj rekli da podnese zahtev, pa ako joj odobre, odobre, a ako ne, nikom nista... Verovatno ce da zavisi od necijeg raspolozenja.

Osim toga, konkretno za moje zanimanje ne postoji ni jedna privatna firma?!


Sada se po medijima provlaci da ce poslodavac morati i posle pripravnickog da te zadrzi na poslu jos godinu dana sto u konkursu uopste nije jasno naglaseno, nego se mesaju termini: volonterska praksa, usavrsavanje, osposobljavanje, radni staz, pripravnicki radni staz... znaci strasno.

[Ovu poruku je menjao forestpk dana 02.02.2010. u 14:00 GMT+1]
[ npnetwork @ 12.05.2010. 19:53 ] @
ta prva sansa je uzas nad uzasima.
moja devojka juri vec 4 dana da se prijavi na neko osiguranje u slucaju povrede dok je volonter i setaju je od saltera do saltera i niko nista ne zna.
juce je bila na salteru u rzzou i jedan lik joj je rekao da donese jedno a ona danas odnese to a drugi lik koji je na tom salteru danas bio kaze joj da joj to ne treba i da donese nove neke papire.

da ne pricam sto je upoznala devojku jednu koja je dosla da se odjavi jer je bila pripravnik prosle godine i sta su joj rekli?
DOPRINOSI I OSTALO JOJ NISU NI UPLACIVANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bem te drzavo!
DOKLE TAKO?
[ temuchin @ 13.05.2010. 07:16 ] @
Moje misljenje je, da je ovaj program mnogo losa ideja.

I kamo srece da mladi imaju bar malo ponosa i da ga izbojkotuju.

Znam da ce sada svi reci: "A kako mladi ljudi, koji su zavrsili fakultet, da pronadju posao u ovoj zemlji".

Ono sto ja zelim da kazem je da je tacno da ce ovako vise mladih dobiti posao. Ali da li je ovo posao.

Citam temu "Naplacujete li svoje informaticke usluge?" i <ivica77 Krusevac> kaze da je ponizenje formatirati hard i instalirati sistem za 20 evra,
jer informaticko znanje nije moleraj i mnogo truda treba da se stekne. A sta je onda sa nekim ko je zavrsio fakultet. Koliko tu treba truda. I taj neko, po ovom programu, treba da radi za 10000-20000 MESECNO. TO JE PONIZENJE!

Ovaj program je najgori za one diplomce koji su kvalitetni i koji bi i bez njega nasli posao. A neki poslodavac ce, izmedju toga da 3 godine moze da ima nekoga za dzabe ma kakav on bio, i nekoga ko je zaista kvalitetan, ali koga treba da plati par desetina hiljada, izabrati toga koji je za dzabe. I ne krivim ga i ja bih.


Zato mislim da ovaj program ne treba da se zove "Prva sansa" vec "Diplomirani siromasi".
[ sashadpb @ 23.06.2010. 09:20 ] @
Slazem se sa svim sto je rekao @temuchin, ali tu postoji jedan veliki problem - ogroman broj nezaposlenih fakultetski obrazovanih ljudi. Ja sam prosle godine zavrsio masinac u Bg-u i konkurisao sam na brdo konkursa i slao sam CV svim firmama u okolini i nista. A i realno, zasto bi zaposlili mene koji, realno, nemam pojma kad mogu da zaposle nekog ko ima 3-4 godina iskustva, i mozda cak, i licencu? Jedina opcija je da pogazis svoj ponos 15 meseci i radis za male pare i nakon toga je ta firma obavezna da te zaposli jos godinu dana za normalnu platu. Nakon toga ces imati ili stalan posao ili 27 meseci radnog staza sto ce ti mnogo pomoci u nalazenje sledeceg zaposlenja.
[ Dexic @ 23.06.2010. 11:33 ] @
Zasto mislis da ces posle toga imati normalnu platu? Nigde ne pise da firma mora da ti isplati vecu platu od minimalca!

Ovaj program je nacin da velike firme ne plate nista za obicne radnike vec drzava - a oni gledaju svaki dinar.
Sa druge strane, moja sestra je prosla kroz taj program prosle godine u jednoj manjoj firmi, u kojoj im nisu placali doprinose, pa im drzava nije placala platu! Znaci, zloupotrebe na sve strane..

A onaj ko misli da ce bojkotom ovakvog programa nesto se pozitivno menjati.. pogotovu za diplomce, mnogo se vara.
[ misadjole @ 24.06.2010. 19:50 ] @
Bojkotujem ja, pa sam vec 2 godine bez posla!!! Evo mog diplomskog prezentacija diplomskog, saobracaj-transport-inzenjerstvo-novi zakon-koridor 10-policija-skolstvo... Kakve mogucnosti, pa ipak nista... I tako i ja servisiram neki komp, nastelujem neku satelitsku-a sta imam od toga. Zove me `poslodavac` i otvoreno, od tog fakulteta se neces leba najesti, a mozes da dodjes kod nas na prvu sansu, jer za platu nemamo, a samo da ti kazem mnogo se radi-pa sad ti vidi.
[ sashadpb @ 24.06.2010. 21:55 ] @
Ja od prvog krecem preko "Prve sanse" da radim u Rafineriji u Pancevu, pa cu videti sta ce i kako biti...
[ axavexa @ 24.06.2010. 23:09 ] @
Ja se nisam leba najeo od prve sanse!
Radio sam kao volonter u jednoj firmi, polozio pripravnicki i to je to
U firmi mi rekli da nemaju para za mene, niti to radno mesto na kome sam radio dok im drzava i opstina ne daju da zavrse projekat, e onda ce da me zovu, i da me zaposle, znaci na sveti nikad!!
Niti su me zaposlili, niti sam imao koristi od tog iskustva, a proslo je 1 godina od tada.
Informatika - kazu ima posla, a ja saljem cv na 100 mesta, i niko ni da pozove, nigde ne upadnem ni u 2. krug, a kamo li na razgovor...
Dokle tako
Ne znam
Al ima i nekih alternativa, do duse ne u struci pa cemo videti.
Srecno svima, i vredi pokusati, bar osetis kad primis prvu platu, pa makar bila ona i tih 10000. Ali ne znam koliko sve to vredi
Mozda je neko i imao dobru stvar na pameti kad je smislio tu prvu sansu, al privatnici se ne daju. znaju oni sve da iskoriste, kad nije smisljeno do kraja kako treba, da bi se zastitili interesi radnika - a ne privatnika.
Ali sta cete, ovo je srbija
[ balavi @ 24.06.2010. 23:31 ] @
axo, pa ti si mogao da volontiras i bez pomoci prve sanse, nije mi jasno kako nisi primao platu?

drzava uplati novac poslodavcu a on tebi .... tako bi trebalo da ide
[ ventura @ 25.06.2010. 08:39 ] @
Halo ljudi, o čemu vi ovde pričate?

Pa svi ste kao neki silni 'stručnjaci' sa zvršenim fakultetima, a ne možete da nađete posao... Tj. možete da nađete posao kakav odgovara vašem znanju i iskustvu, ali ne, neko vas je slagao da time što ste završili fakulet su firme obavezne da vam daju 1500 evra platu i sisatu plavušu za sekretaricu.

Malo povucite ručnu, sednite sami sa sobom i razmislite. Zašto možete da nađete samo posao za minimalac? Verovatno zato što iste te vaše kvailfikacije poznaje brdo nezaposlenih ljudi koji su voljni da rade za minimalac. Jel vi smatrate da što znate da otkucate mail, ili neku tabelu u Excelu, da je to neka ultra-mega sposobnost? Pa takvih ljudi u Srbiji ima na stotine hiljada, i prilično dosta nezaposlenih. Ako ste stvarno stekli neko znanje na tom fakultetu, onda nema šta, pravac u firmu koja se bavi vašom oblašću - kuc kuc, dobar dan, ja sam taj i taj, znam to to to i to, za vas bi mogao da radim to i to, unapređenje posla i veći profit bi mogli da ostvarite tu i tu. I time prodaješ sebe. Ako ti nemaš jasnu i konciznu predstavu šta bi tačno mogao da učiniš za neku konkretnu firmu, i kako bi mogao da joj zaradiš više novca ili unaprediš poslovanje, sorry ali onda ti nemaš te kvalifkacije koje misliš da imaš.

Ja da sam na vašem mestu, ozbiljno bi stavio prst na čelo, seo i razmislio o dve opcije:
a) Da radim za minimalac, stičem iskustvo i kroz par godina eventualno imam veću platu/bolji posao na osnovu iskustva
b) Da ne radim ništa, i kroz par godina sam u potpuno istoj situaciji kao i danas, bez ikakve šanse da nađem dobar posa/platu jer nemam nikakvog iskustva.
[ Dexic @ 25.06.2010. 09:47 ] @
@ventura, lepo si rekao. Slazem se!

@axa, pa ima posla u informatici ali pitanje je KOJI deo.. i pitanje je da li je to nesto sto ti znas ili sto se uospte uci na faxu.
Ja mislim da je 90% kolega sa RAF-a ima radno mesto sada, i vecina je pocela pre nego su i trecu godinu upisali.
Proslo je, srecom, vreme gde je dovoljno imati diplomu i dobio si posao. (sem u drzavnim i asociranim firmama)


Nego.. mene zanima kako uopste poslodavci mogu da ne isplate doprinose toliko dugo??? Kako ostanu u poslu, zar niko to ne kontrolise?:)
[ gorko @ 25.06.2010. 13:09 ] @
Citat:
Ja od prvog krecem preko "Prve sanse" da radim u Rafineriji u Pancevu, pa cu videti sta ce i kako biti...


Iyvini ali moram da pitam, zar rafinerija pancevo nije drzavna firma? Koliko znam, a i meni su na zavodu rekli da prva sansa ne vazi za drzavne firme, samo za privatne subjekte?
[ sashadpb @ 25.06.2010. 17:41 ] @
Citat:
gorko: Iyvini ali moram da pitam, zar rafinerija pancevo nije drzavna firma? Koliko znam, a i meni su na zavodu rekli da prva sansa ne vazi za drzavne firme, samo za privatne subjekte?


Nije drzavna firma. Ona je u okviru NIS-a u kojem vecinu kapitala imaju Rusi, tako da se vodi kao privatna firma. Kompletan NIS je primao dosta ljudi preko "Prve sanse" (cini mi se 70-ak). Uglavnom sa zavrsenim masinskim, tehnoloskim, elektrotehnickim i rudarskim fakultetom.
[ gorko @ 25.06.2010. 19:03 ] @
OK hvala na odgovoru
[ abitbp6 @ 25.06.2010. 20:44 ] @
Prvo, prva šansa je jedan od načina da država prikrije realnu nezaposlenost. Drugo, prva šansa je samo to - šansa. Teško da će neko da se usreći, ali ipak dobija kakvo takvo iskustvo. Čuo sam da neke ljude koji su bili na prvoj šansi u Telekomu sada prebacuju na rad po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, tj na rad van radnog odnosa. Ovakav ugovor može da se potpisuje na najviše 120 dana, pa je pitanje kakve su prave namere i šta će biti sa tim ljudima.
[ Dexic @ 26.06.2010. 08:23 ] @
Pa na privremene mogu da ih prebace tek kad istekne onih godinu/dve koliko vec a cim jesu znaci da su ih i posle toga barem malo zadrzali ;)
[ axavexa @ 26.06.2010. 12:41 ] @
Ventura, hvala na dobrim savetima.
Primao sam platu, nije u tome problem, samo kazem da mi to sto sam radio i stekao "iskustvo " u toj firmi nista nije pomoglo, jer sam to stavio u svoj CV, ali niko to nije cenio.
Znaci ja se lepo pripremim za odredjenu firmu koja se bavi poslom koji je u mojoj struci, smislim lepo plan koji bi njima doneo profit, pokazem kako bi to moglo da se izvede, i onda oni kazu, sve je to lepo ali... pa navedu neki opravdan ili izmisljen razlog, i ne prime me, vec tu ideju iskoriste vec postojeci zaposleni, a ja dobijem krompirice.
Poznato je koliko se cesto ovakve stvari desavaju.
Ne znam, mozda gresim.
Jos gore sto ni za minimalac nema posla, bar znam da nije siguran, jer te poslodavac drzi 3,4,6 meseci, a onda te odpusti, ako ti nesto isplati - super...
Ima mnogo losi primera.
Mada opet mozda je to jedini nacin da nadjes dobar posao jos u struci, jos placen, i to redovno - pokazes sta znas pa kako bude.
A hvala bogu sto se posao ne dobija samo na osnovu diplome, tu tek nista ne bih uradio, jer imam samo VI stepen...
[ Dexic @ 26.06.2010. 15:19 ] @
Ako ti imas kompjuter i vec imas tako dobru ideju da bi je neko iskoristio, sta te sprecava da je sam napravis?:)

To nije proizvodja kikirikija ili zlatnih narukvica pa da je potrebno finansijsko ulaganje...
[ Miroslav Ćurčić @ 26.06.2010. 16:14 ] @
Tako je Ventura.

Inače može preko Prve šanse i u državnu firmu, video sam iz prve ruke.
[ axavexa @ 26.06.2010. 22:48 ] @
Da imam ideju ne bih bio na forumu, vec bi se trudio da ideju realizujem, zar ne?
Do duse imam par ideja, ali ne mogu da ih realizujem sam bas zbog finansijskog elementa. Ne bi mi bio problem ni informatika, ni menadzment, ni finansije, ni marketing, niti kadrovi, planiranje, ni istrazivanje trzista niti bilo koji deo koji cini firmu. Ali treba sve to staviti na papir, uzeti kredit, pa onda treba da se odmah vidi da ce taj plan biti profitabilan, da bih dobio taj kredit, pa ko zna sta jos, pa jos i kriza - ko zna sta bi na kraju ispalo od toga.
Nije to tek tako, otvoris firmu, sam realizujes ideju i sve super, svi zadovoljni a ti uspesan milioner, uzivas na havajima i lade te 2 crnkinje.
Nema od toga nista.
Jedino da izmislim novi windows, ili novi facebook
[ Dexic @ 27.06.2010. 10:25 ] @
Pa kakav ti kredit treba za programiranje???
Da bi kupio Windows, VStudio, Delphi ili RAD Studio mozda?:)

Kredit uzimaju firme da bi placale radnike, ili kad im treba oprema, a ti imas opremu (jer kucas na njoj) i imas radnike (sebe). Dosta ti je ako imas ideju ;)
[ forestpk @ 27.06.2010. 12:44 ] @
Vidim da se razvila diskusija. Posto sam ja postavio temu da kazem koju....

Nisam u ovom programu zato sto poslodavac nije mogao da se prihvati obaveze da me zaposli na godinu dana nakon pripravnickog jer jednostavno coveku ne treba radnik, a nema ni sebi za platu i pitanje je kada ce da odjavi firmu s obzirom da uopste nema posla. A kako iz moje struke gotovo da nema privatnih preduzeca nista drugo nisam uspeo da nadjem.

Ceo ovaj program je politicki i kao sto je neko rekao ima za cilj da prikrije nenormalno veliku nezaposlenost u Srbiji. Dok sam jurio oko "Prve sanse" shvatio sam koliko je nas sistem bolestan i kakav je rak ta birokratija i partijska drzava. Ko je uspeo da se zaposli preko prve sanse super neka koristi dok ima sta da se koristi jer ovu drzavu verovatno ceka potpuni slom ekonomije u skorije vreme.

Ovo je drzava bez industrije i proizvodnje u kojoj uopste ne postoji potreba za inzenjerima bilo koje vrste. Ekonomisti su uspevali da se zaposle po bankama, sada je i to presusilo. IT sektor je malo vadio prosek ali i oni su u krizi. Nasa buducnost poljoprivreda - najsuficitarnije zanimanje inzenjer poljoprivrede. Ima inzenjera koji bi uskoro trebalo u penziju, a nikada nisu uspeli da se zaposle u struci. A najveci poslodavac drzava - tako da budi srecan ako uspes da preko partije ili veze uletis u opstinu, ministarstvo, drzavno preduzece, prosvetu - nerad veliki, a plata kakava takva dobra je... Tragicno!
[ 1413 @ 07.07.2010. 22:50 ] @
Citat:
sashadpb: Ja od prvog krecem preko "Prve sanse" da radim u Rafineriji u Pancevu, pa cu videti sta ce i kako biti...


jos jedan nacin da rusi iscede ovu jadnu drzavu, ja radim u Rafineriji Novi Sad vec 4 godine kao stalni izvodjac, radim isti posao kao i stalni radnici samo sto imam 3x manju platu, svakim danom svima prete otkazom, a zaposljavaju prvu sansu...

srbijo,pa dokle si to stigla...

[ vlaovicgoran @ 11.07.2010. 12:06 ] @
Jel neko od vas uspeo da zadrzi posao nakon 3 meseca volontiranja?
[ spezia @ 26.07.2010. 10:46 ] @
Nazalost Ne.

Kada bolje pogledam shvatam zasto je ova sansa 2,5 godine. Jer vlada nema novca, i racuna na to da ce malo njih uzeti ugovore posle 3 meseca... Manje placam, a kazem koliko sam velikodusan. Ljudi zapene: bravo Dinkicu.

Evo iskustva:
Ja sam trebao da volontiram u programerskoj firmi. Gazda pristao, sledeceg dana me zove da mi kaze da mu je knjigovodja skenuo paznju koliko mu to ne odgovara...
U Nisu je AIK banka stalno uzimala volontere ove godine ni jednog. Ove godine sa Ekonomskim fakultetom u Nisu, ni jedna banka nije uzela ni jednog ekonomistu.

Kada sam pitao na birou kako se odvija prva sansa, rekli su mi katastrofa, neznaju sto je vlada napravila tako los program ( mislite da vlada nije znala da pravi los program, kada je i malom ciganinu jasno koliko ne valja, mislite o tome)

A moja devojka je posle 3 meseca pre neki dan dobila otkaz, posle 3 meseca volontiranja... Razlog kao ipak im ne treba radnik, visoki su to troskovi ( cekaj kao nisi znao kako idu troskovi )... U toj firmi 90% je zaposleno na crno.

Ima primera gde jedan drug diplomirani ekonomista, ujutru od gazde dobije rucnu kosu da mu kosi ispred firme, ili mu pere kola, ili tegli u magacinu. Samo je prvih mesec dana bio u kancelariji gde je vise bio sektretarica...

Tuga i jad.
[ ventura @ 26.07.2010. 11:00 ] @
Citat:
spezia
Ima primera gde jedan drug diplomirani ekonomista, ujutru od gazde dobije rucnu kosu da mu kosi ispred firme, ili mu pere kola, ili tegli u magacinu. Samo je prvih mesec dana bio u kancelariji gde je vise bio sektretarica...

Pa šta?

Može da ima i nobelovu nagradu pa da dobije posao da kosi travu ako ne zna ništa drugo, ili ne vredi za bolje... Možda je gazda glup pa ne zna da iskoristi njegov silni potencijan ekonomiste, ali ako je toliko neiskorišćen potencijal, postoji mnogo drugih firmi gde može da aplicira da dobije bolji posao.
[ spezia @ 26.07.2010. 11:26 ] @
Ajd lebati daj mi te silne firme da dam coveku da se javi... :))))

Preko devojke vec godinu dana pratim oglase na infostud i ostale sajtove za ekonomiju konkretno... Vidim da si prilicno neobavesten.

Kad neko zavrsi fax, normalno je da ide na usavrsavanje prakticno. Po tebi je to kosa i pranje kola jer ne vredi vise...
Ili mozda u tvom kraju ko zavrsi fax odmah postane guverner narodne banke jer je veliki i iskusan strucnjak.

Prva Sansa je samo jedna tragedija Srpskog drustva i nista vise...
[ ventura @ 26.07.2010. 11:45 ] @
Citat:
spezia: Ajd lebati daj mi te silne firme da dam coveku da se javi... :))))

Preko devojke vec godinu dana pratim oglase na infostud i ostale sajtove za ekonomiju konkretno... Vidim da si prilicno neobavesten.

Kad neko zavrsi fax, normalno je da ide na usavrsavanje prakticno. Po tebi je to kosa i pranje kola jer ne vredi vise...
Ili mozda u tvom kraju ko zavrsi fax odmah postane guverner narodne banke jer je veliki i iskusan strucnjak.

Upravo to je cela poenta priče. Nema posla u državi, vlasnik firme ga je zaposlio da mu kupuje burek i kosi travu, i za to prima platu. Umesto da bude srećan što u ovakvoj krizi i situaciji ima kakav takav posao, on pljuje tog istog vlasnika. Pa ako mu se ne sviđa, široko mu polje.

Drugo, ako taj tip stvarno misli da je toliko stručan da vredi mnogo više od običnog kosača trave (sama diploma nije dokaz stručnosti), ima gomila firmi gde može da aplicira i da se dokaže da vredi mnogo više od običnog fizikalca.

Citat:
spezia:
Prva Sansa je samo jedna tragedija Srpskog drustva i nista vise...

Tragedija Srpskog društva je mentalitet ljudi koji izvlače ovakve zaključke.
[ abyss @ 26.07.2010. 12:50 ] @
U mom gradu ima jedan "privatnik - gazda" koji nema završenu ni celu osnovnu skolu ali zato uvek ima 10ak radnika koje plaća država.
I uvek uzima nove čim stare otpusti (potpisali da sami daju otkaz ma šta god da se desi). Platu im daje sa pola godine zakašnjenja
iako država daje na vreme, jer se više isplati da te plate obrne nekoliko puta. Platne liste im ne daje.
Malo je coveku sto mu džabe radi 10 radnika nego mu i država daje "pozajmicu" bez kamate.
Moj drug je primljen kao dipl. ekonomista, a taj gazda mu je dao beli mantil da pravi pljeskavice.


Neki ljudi su zvali inspekciju koja je došla, pojela kilo pečenja i popila nekoliko špricera i otišla dalje.
Šta reći...
[ labicko1 @ 26.07.2010. 13:06 ] @
Prva sansa, zvuci ko one serije na RTS, prva sansa, bolji zivot, srecni ljudi zato i ti srecan budi :)))

Ustvari ovo je prica za neradnike koji fino zive od roditeljskih para, pa sad kao da nesto zamazu oci roditeljima, evo radim za 10.000din mesecno, taman ima za jedno pijancenje.

Da stvarno hocete da radite nebi cekali vi drzavu da vam nalazi posao. Jos vidim ovde ima i onih sa diplomom koji odmah traze fotelju. E moji diplomci, proslo je vreme kada si mogao da prodajes diplomu, sada se vise ne traze ljudi sa diplomom vec ljudi sa znanjem, a to sto su vam roditelji kupili diplomu ili ste se provukli kroz neki fakultet studirajuci barem duplo vise godina nego sto je potrebno da se zavrsi fakultet, to vam nista ne vredi. Onaj ko ima znanja nema problem to unovciti, pogotovu u danasnje vreme interneta.
[ Dexic @ 26.07.2010. 13:37 ] @
Sta se hvalite tim diplomama ekonomije, pa ekonomisti su nas i uveli u ovu SEKU ;)
[ spezia @ 26.07.2010. 14:00 ] @
Lako generalizujete stvari.. To je ono sto je pogresno. Sve trpate u jedan kos, a niste najbolje obavesteni.

Devojka zavrsila fax, student generacije 9.8 prosek ( ekonomski -poznato je da je studiranje na ekonomskom u Nisu teze nego u BG, isto vazi i za elektronski-> pitajte profesore ako niste znali za ovo ). Pomozite joj da unovci svoj talenat i znanje.
Radi trenutno u butiku u Merkatoru u Nisu.

Mislim vi sto tvrdite da za ljude sa znanjem nema frke. Lepo je pomoci toj devojci da za nju ima nade, jel???
[ ventura @ 26.07.2010. 14:35 ] @
Citat:
spezia: Lako generalizujete stvari.. To je ono sto je pogresno. Sve trpate u jedan kos, a niste najbolje obavesteni.

Devojka zavrsila fax, student generacije 9.8 prosek ( ekonomski -poznato je da je studiranje na ekonomskom u Nisu teze nego u BG, isto vazi i za elektronski-> pitajte profesore ako niste znali za ovo ). Pomozite joj da unovci svoj talenat i znanje.
Radi trenutno u butiku u Merkatoru u Nisu.

Mislim vi sto tvrdite da za ljude sa znanjem nema frke. Lepo je pomoci toj devojci da za nju ima nade, jel???

Ne bih da budem grub, ali to što je ona završila fakultet (još i sa dobrim uspehom) dokazuje isključivo njenu upornost i posvećenost (što su pozitivne osobine), ali ne dokazuje znanje i stručnost. Stavi dovoljno majmuna za pisaće mašine i u nekom trenutku će jedan od njih napisati Rat i Mir, ili neko Šekspirovo delo...

Težina studiranja nema nikakve veze sa tim da li će neko dobiti brže/bolji posao, tako da to nije nikakav argument. Dužina studiranja je bitniji argument od proseka, jer ja kao neko ko zapošljava bi pre zaposlio nekoga ko je završio fakultet za 4 godine sa prosekom 6.0, nego nekoga ko je studirao 9 godina i završio fakultet sa prosekom 9.8.

I šta znači pomoći devojci? Preporučiti je nekome za posao, ponuditi joj posao, pomoći sa savetima?
Mi generalno ovde ne znamo ništa o toj osobi, osim da je završila ekonomski fakultet sa prosekom od 9.8. To je da kažemo nekih 5% neophodnih kvalifikacija za zaposlenje. Gde je tu ostalo, radno iskustvo, znanje/sposobnosti (o stručnosti ne možemo da pričamo jer se očigledno radi o radniku bez iskustva u nekoj određenoj struci), kakva je kao čovek, lične osobine i sl... Veoma je neozbiljno očekivati da se neko stvarno založi za nekoga, a pogotovo da preporuči nekoga koga ne poznaje.

Evo ja se nudim da pregledam CV od devojke, da pomognem sa savetima oko istog, da joj predložim neke firme gde bi ona sa svojim sposobnostima mogla da aplicira (a to mogu da vidim na osnovu CV-ja), da je posavetujem kako da aplicira, kako dase ponaša na razgovoru za posao... To je ono gde mogu da pomognem, odnosno da podelim deo svojih iskustava sa drugima. Da dam nekome posao, ili da preporučim nekoga koga ne poznajem, to nit mogu, nit me zanima.
[ labicko1 @ 26.07.2010. 14:44 ] @
Ekonomista generacije, a ne moze da organizuje nesto svoje nego radi u butiku. Pa sta je ucila sve te godine, ako ona nije u stanju da pokrene i vodi neku firmu pa ko ce onda. Stvarno mi nije jasno sta ti ljudi stvarno uce na tim extra dobrim fakultetima kad na kraju nemogu da primenu to njihovo tesko steceno znajnje.

Znanje se veoma dobro kotira, i to je roba koja se uvek moze prodati, e sad sto se neki slabije snalaze sa tom prodajom to je vec druga prica, ali je ovo zalosno da jedan ekonomicar ne moze da proda svoje znaje. Na kraju krajeva sta ce mi takav covek da ga zaposlim, bez imalo entuzijazma i motivacije za posao, nesposoban da se snadje da uradi bilo sta sam vec sve ceka da mu se donese na tanjiru.

Sto se samog vladinog programa tice, svaki politicar radi samo to sto bi njemu donelo politicke poene, ovo je cist primer toga, zato i ima tako zvucno i glupo ime "prva sansa" . Niti ce drzava imati neke koristi od ovog, niti ce ti ljudi imati stalan i siguran posao koji im donosi ma kolko pristojnu zaradu, mozda ce se ti vlasnici malih firma ograbiti za koji euro, ali ce zato politicari izgledati lepo jer se trude i razmislaju o omaldini i pokusava da ih zaposli.
[ spezia @ 26.07.2010. 14:47 ] @
Ja sam to naveo kao primer, ne da stvarno sad se svi bavimo slucajem te devojke. Ako je student generacije znaci da je zavrsila i pre roka a ne da je studirala 10 god.... Na zalost nije ona jedini primer. Evo pre par min na tv-u javise da u Nisu 228 doktora medicine ceka za posao. Svaka cast ako ih uguraju negde.
Ja pricam celo vreme da mladi ljudi koji su se cimali svojim trudom ne dobijaju nikakvu sansu ali bar onu da peru kola...
Ljudi ciji su roditelji pomagali da se provuku na fax, a posle na vezu za posao, ti ljudi su zauzeli pozicije i ono malo sto vredi u srbiji.
Primer devojke iz Kaludjerice, otisla da zavrsi fax u KG ( ekonomski opet. Nisam znao zasto dok nisam cuo za onu aferu kupovine ispita.) Posle tata dao 5 000 eura i radi u Nestle u svojoj struci ( u odseku za ljudske resurse ).
Sto je najgore ta devojka se cudi kako neko lose studira ili ne moze da nadje posao... U Fazonu svasta, sto ne budete kao ja. A svi znate brdo ovakvih primera.

Poenta je sto retko ko od nasih mladih vodecih strucnjaka dobije sansu ali pravu za usavrsavanje, napredovanje i ostalo...
Zato kazem da je prva sansa toliki nesupeh imajuci u vidu koliko se postenih ljudi zaposlilo za 2 god i sta rade. Veliko pitanje sta rade?

A citam na netu ,da je ove godine Prva Sansa velih uspeh, a kad pitas u Nisu svi kazu u birou ma katastrofa. Manipulacija ili ne: pitanje je sad.
[ ventura @ 26.07.2010. 16:03 ] @
Citat:
spezia
Evo pre par min na tv-u javise da u Nisu 228 doktora medicine ceka za posao. Svaka cast ako ih uguraju negde.

Čekaj, a šta ako su oni stvarno višak?

Šta ako Srbija objektivno nema potrebu za tolikim lekarima?

Ajde da kažemo hipotetički da država otvori X novih bolnica i uposli sve te silne leakare? Koga će oni da leče? Da otvaramo nove bolnice, i nova radna mesta lekarima da bi im došao jedan ili nijedan pacijent dnevno?

Ono što država treba da uradi je da se ministarstvo prosvete pozabavi malo sa količinom studenata koji se trenutno obrazuju, i da budžetske kvote odrede na osnovu realnih tržišnih potreba, a ne na osnovu nečije želje.

Da li Srbiji treba godišnje 500 novih arheologa? Ne.
Dakle, neko pametan treba da napravi procenu i da vidi da srbiji treba 5 arheologa godišnje, i na osnovu toga se napravi budžet. Niko neće da brani ovim ostalima da upišu arheologiju, ali njih 495 će to morati da radi o svom trošu, i moraju da budu svesni da nakon završetka fakulteta neće biti posla u struci za sve već za samo 5 njih.

Šta danas prolazi kroz glavu nekome ko upisuje pravni fakultet, ili medicinu, kad tih diplomaca ima ko kusijih pasa, i skoro pa da nema šanse da nađu posao u struci. Zar nije bolje u startu se obrazovati za neku perspektivniju oblast?
[ deerbeer @ 26.07.2010. 16:35 ] @
Danas ljudi slabo razmilsljaju koji faks upisuju i sta ih ceka .
Godinama unazad je ista prica sa medicinom , ekonomijom , pravima ,
pa i danas tamo je najveca navala pri upisu .
A kad zavrse svi se nadju u cudu kako nema posla .

[ Srđan Pavlović @ 26.07.2010. 16:44 ] @
Najbolje je biti grobar tu ce uvek biti posla. Ona fina varijanta "Funeral Director", k'o u Six Feet Under seriji.
[ rikelme @ 26.07.2010. 17:02 ] @
Da se i ja uključim.

Profil i kvalitet studenata je bio i biće raznolik - od onih koji spadaju u levu polovinu normalne raspodele IQ krive pa do vrlo talentovanih i snalažljivih. Mnogi prilikom upisa u fakultet se ne vode racionalnim razmišljanjem, nego često na tu odluku uticaja ima euforija koja nastaje posle završene gimnazije (ili druge srednje škole), odabir fakulteta (i grada) drugara/drugarica (momka/devojke) iz škole i sl. Retki su oni koji objektivno i racionalno mogu da u tim godinama procene šta će to biti traženo u Srbiji (osim IT industrije). Mi ne živimo u zapadnim razvijenim zemljama gde u firmama ima mesta kako za prvog u klasi tako i za one sa dna rang liste diplomaca.

Ja sam isto dugo vremena imao problem sa time kada ko sve upisuje i završava studije u Srbiji, i to me je užasno nerviralo. Ali, jednostavno to je tako svuda u svetu. Ono što je kod nas veći problem je to što po završetku studija, diplomci nemaju skoro nikakvog iskustva koje mogu da primene u praksi (poslu). Ne mogu da kažem sami ne mogu nešto da urade po tom pitanju, ali opet, glavni krivac je naše žalosno školstvo. U poslednje vreme su uveli ove stručne prakse, ali to je sve na amaterskom nivou. Drugi problem je mrtva privreda, tako da one malobrojne firme koje imaju kapacitet i želju da zaposle tek svršenog i neiskusnog diplomca biraju samo one najbolje. Jedan deo ode u inostranstvo i tamo nastavi da studira ali većina ostaje ovde i čeka da mu neko da šansu da se dokaže. Nije svako šarmantan, i ne može svako da pokaže svoje kvalitete u roku od 5 minuta razgovora na intervjuu. Neko je možda ćutljiv, povučen, ali radan i istrajan i može da završi neki posao u firmi koji ne zahteva inovativnost nego jednostavno šablonsko delovanje. U stvari, većina poslova (gledajući sve moguće profile) i ne zahteva inovativnost, nego poznavanje materije na tom nivou da se isprate stavke nekog recepta (tj procedure) u firmi.

Da sumiram, razumem ljude koji se trude i daju svoj maksimum u nalaženju posla i neće da se ponižavaju radeći sve što im poslodavac kaže. Neko je jednostavno dobio nagradu od nekoga u vidu visokog IQ-a, dok neko drugi to mora da nadoknadi strpljenjem i upornošću. Otežavajuća okolnost je ta što je naša država i društvo ovakvo kakvo jeste. Ali opet, srećom pa se nismo rodili u Ruandi.

Pozdrav i ne gubite nadu.
[ Miroslav Jeftić @ 26.07.2010. 17:05 ] @
Citat:
ventura: Čekaj, a šta ako su oni stvarno višak?

Šta ako Srbija objektivno nema potrebu za tolikim lekarima?

Ajde da kažemo hipotetički da država otvori X novih bolnica i uposli sve te silne leakare? Koga će oni da leče? Da otvaramo nove bolnice, i nova radna mesta lekarima da bi im došao jedan ili nijedan pacijent dnevno?

Ono što država treba da uradi je da se ministarstvo prosvete pozabavi malo sa količinom studenata koji se trenutno obrazuju, i da budžetske kvote odrede na osnovu realnih tržišnih potreba, a ne na osnovu nečije želje.


Na sreću ne provodim vreme po bolnicama, ali koliko vidim iz novina, na sve strane se pominju dugačke liste čekanja za pacijente, gužve, lekari koji ne mogu da posvete više od 5 minuta po pacijentu itd, ne verujem da ti lekari ne bi imali pacijenata

Što se tiče kvota, bilo budžetskih ili onih za samofinansiranje to bi bilo lepo, ali ništa od toga. Verovatno je glavna ideja upisati što više studenata i od njih uzeti što više keša, a šta će raditi posle diplomiranja - nek' se snađu.
[ Yoba @ 26.07.2010. 17:34 ] @
~primetni su komplexi kod nekih ljudi koji nisu uspelni ni da upishu fax a ne da ga zavrshe~
[ Slobodan Miskovic @ 26.07.2010. 17:47 ] @
Primetni su komleksi ljudi koji upisuju fakultet jer se to ocekuje od njih u njihovoj okolini.

Srbiji BRE trebaju varioci, zidari, fizicki radnici, stolari, armiraci a ne kojekakvi menadzeri, doktori i pravnici, mrsomudi i filozofi...
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 18:21 ] @
@Miroslav Jeftić,

Da neku bolnicu cine samo doktori, ne bi moglo da se zivi od bolnica :-) Ali nije tako.

A ako devojka koja je zavrsila faks sa 9.8 u nekom razumnom roku ne moze da nadje posao u struci to je znak da POSLA NEMA u tom mestu i da ima 2 mogucnosti:

a) Da trazi posao u drugoj struci, sto vrlo verovatno podrazumeva struku koja zahteva nizu kvalifikaciju od one koju ima - kao sto se vidi, to je moguce
ili
b) Da promeni mesto zivota, tj. da emigrira - bilo u drugi grad ili u drugu drzavu. Gotovo sasvim sigurno i u Srbiji postoje mesta gde su potrebni ekonomisti, samo je pitanje da li je neko spreman da se preseli zbog toga. Ako nije spreman, ostaje mu samo opcija a) onda

Treceg nema.

Sve ostalo je palamudjenje. Uzgred UOPSTE nije cudno da nema posla za ekonomiste u nekom gradu, jer ekonomista ima kao kusih pasa u Srbiji - stancuje se na hiljade njih svake godine... Ne znam stvarno sta to ljudi ocekuju sa tim zvanjem koje poseduje mozda najveci % visoko obrazovanih ljudi u Srbiji.

Svakako mogu ocekivati komplikovano dolazenje do posla, jer ih ima k'o kineza.
[ Miroslav Jeftić @ 26.07.2010. 18:23 ] @
Ne može baš svako da fizikališe, nije to samo pitanje volje, treba biti i fizički sposoban. Nego zanimljivo je kako se uvek čini da ima previše fakultetski obrazovanih, a kad se uradi neko istraživanje ispadne da smo najgori u Evropi po obrazovanju i da polovina ima jedva završenu osnovnu školu.
[ Yoba @ 26.07.2010. 18:34 ] @
>>Primetni su komleksi ljudi koji upisuju fakultet jer se to ocekuje od njih u njihovoj okolini.

Srbiji BRE trebaju varioci, zidari, fizicki radnici, stolari, armiraci a ne kojekakvi menadzeri, doktori i pravnici, mrsomudi i filozofi.


Ti to sigurno najbolje znas jer zivis u Srbiji....btw a koji si fakultet zavrsio?
[ Miroslav Cvejić @ 26.07.2010. 18:45 ] @
Ja sam nešto načuo o toj "prva šansa" ideji od strane poslodavaca koji su učestvovali u pružanju prve šanse...

Citiram:
"imam radnika kom ne dajem platu, ne plaćam doprinose i kad istekne rok, ne moram da ga zadržim. Posle dovedem novog da radi isti posao samo drugačije nazovem radno mesto".

Takođe, problem je što je u nekim većim firmama ova ideja oterala dugogodišnje radnike na biro a svaka 3 meseca dovodi novu turu pripravnika da obavljaju njihov posao besplatno. Win-win situacija. Poslodavac dobija besplatnu radnu snagu a pripravnici radno iskustvo. :)
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 18:56 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić
Ne može baš svako da fizikališe, nije to samo pitanje volje, treba biti i fizički sposoban. :) Nego zanimljivo je kako se uvek čini da ima previše fakultetski obrazovanih, a kad se uradi neko istraživanje ispadne da smo najgori u Evropi po obrazovanju i da polovina ima jedva završenu osnovnu školu. :p


Zapravo, tu nema paradoksa uopste.

Ta poredjenja koliko koja zemlja ima % visoko obrazovanih ljudi uopste ne uzimaju u obzir trziste rada i industrijske kapacitete - vec gledaju najobicniji prosti prosek, N stanovnika, M ima fakultet, eto ti %

Medjutim, ako uzmes u obzir realne potrebe privrede u nekoj zemlji, onda su rezultati sasvim drugaciji.

Da ne pricamo o varijacijama izmedju opstina - to sto u celoj zemlji, recimo, nedostaje toliko i toliko radnika sa nekim obrazovnim profilom, to ne znaci da u tvom mestu ima posla za takav profil.

--

Uostalom, osoba sa 9.8 prosekom svakako ne bi imala nikakav problem da nadje posao u okruzenju gde postoji nedostatak ljudi sa njenim obrazovanjem. Medjutim, trziste rada je neumoljivo - ako posla nema, jednostavno ga nema i onda ti nista ne vredi koliko si dobar student bio. Moras ili da cekas da se nesto ponudi, ili da prihvatis da radis neki drugi posao - ili da jednostavno emigriras u neko mesto gde posla za tebe ima.

I uzgred, ne znam sto se pominje neko fizikalisanje - pa nije fizikalisanje jedini drugi posao osim sedenja u kancelariji i popunjavanja Excel tabela... nemojte biti neozbiljni.
[ Yoba @ 26.07.2010. 19:03 ] @
>>Moras ili da cekas da se nesto ponudi, ili da prihvatis da radis neki drugi posao - ili da jednostavno emigriras u neko mesto gde posla za tebe ima.


pa u cemu je problem, koliko sam razumeo devojak radi, u butiku...ne ceka da joj padne sa neba. verovatno razmislja da emigrira, way to go!


a onda ce da se place u novinama:

part I, ode sva pamet preko
part II, od nasih para placeno, ukidaj faxove


...ma prezvaka tema sto puta...
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 19:48 ] @
Ne razumem cemu "way to go" - svako gleda kako sebe da prehrani i gleda najbolji nacin da to uradi, nikoga nije briga za to "koliko ljudi ide preko" osim ono uz jutarnju kafu da prokomentarise :)

Ili radis u butiku dok se ne pojavi bolja opcija...

Ili ides negde drugde gde ima posla koji nije rad u butiku.

Postoji i treca opcija, za one koje mogu da izdrzavaju ili roditelji ili bracni partner, a to je da napravi pauzu dok se ne otvori neka pozicija za njen profil... za to vreme moze eventualno jos da se usavrsi.

I nista od ovoga nije ni cudno niti specijalno strasno - pogotovu ne prva opcija jer ljudima trebaju pare i uvek je dobro privredjivati a ne biti nekom drugom (bracnom partneru, roditeljima, drzavi) na teretu - a uzevsi u obzir da ekonomisti vec par zadnjih decenija bivaju fabrikovani u enormnim kolicinama svake godine, svakako je za ocekivati da ce postojati teskoce u nalazenju posla za takve ljude.
[ ventura @ 26.07.2010. 19:49 ] @
Citat:
Yoba
pa u cemu je problem, koliko sam razumeo devojak radi, u butiku...ne ceka da joj padne sa neba. verovatno razmislja da emigrira, way to go!

a onda ce da se place u novinama:

part I, ode sva pamet preko
part II, od nasih para placeno, ukidaj faxove

Emigrirati je možda pogrešna reč... Preseliti se u drugi grad/mesto je svakako prikladnija reč, a i nije tako drastičan korak kao emigracija...
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 19:51 ] @
Pod "emigracija" sam mislio i lokalnu varijantu - ne mora biti druga zemlja, moze biti drugi grad.
[ Yoba @ 26.07.2010. 20:03 ] @
@Ivan


mozda si me pogresno protumacio, ali sam mislio u smislu da u potpunosti podrzavam te ljude. Moras imati dobar razlog da zavrsis fakultet (+sa visokim prosekom) i da radis u butiku. Ne sporim da neko mozda i ima, ali mislim da bi tim ljudima bolje bilo da menjaju mesto prebivalista ako vec u njihovoj sredini ne mogu naci koliko-toliko adekvatan posao.


Neki ljudi sa fakulteta su vec otisli, i dobro im ide. Dobar deo drugih je emigrirao u localu, u smislu dosli iz x i ostali u Bgdu.

Za sebe jos nisam smislio sta cu, nije lose, ali mislim da bi mi preko bilo bolje =)
[ buda01 @ 26.07.2010. 21:20 ] @
@Ventura

I sta ces da radis ako sutra ne daj boze propadne IT industrija?
Hoces li se prekvalifikovati za varioca?

Nije problem sto nema posla za ekonomiste i pravnike, problem je sto nema posla ni za elektro i masinske inzinjere, jer nam je industrija otisla u 3 lepe. Imaju posla samo kao uvoznici, zastupnici, preprodavci stranih brendova, serviseri, ili neko mrsomudjenje u institutima, ili kao programeri, ili u javnim preduzecima, ili kod privatnika da bude potrcko.
Ima i nesto malo normalnih poslova, ali je to zanemarljivo na broj inzenjera.
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 21:27 ] @
Citat:
Yoba
Ne sporim da neko mozda i ima, ali mislim da bi tim ljudima bolje bilo da menjaju mesto prebivalista ako vec u njihovoj sredini ne mogu naci koliko-toliko adekvatan posao.


Jasno.

Mada, sto se menjanja prebivalista tice - mozda, a mozda ne. To zavisi od licne situacije.

Evo banalan primer, recimo devojka ekonomista - nema posao u struci, ali ima dete - muz isto ima neki posao ali su im tu i roditelji koji im pomazu oko deteta... Preseliti se? Hm... i to donosi nekoliko problema koje treba resiti - jer onda posao treba da pronadje i ona i muz, + onda oni moraju 100% da se brinu oko deteta, nema roditelja. U takvom sticaju okolnosti moze imati vise smisla da radis neki losije placeni posao ako je to jedina opcija u tom mestu.

Nije jednostavno... bar ne za sve.

@buda01,

Pitao si Venturu ali evo i ja mogu da kazem, a rekoh to vec negde - ako bi nestalo posla u IT industriji naravno da bih se prekvalifikovao za nesto drugo... ili bih radio neki posao za koji imam sposobnosti a da nije IT... a sta drugo? Racuni uvek stizu.

Citat:

Nije problem sto nema posla za ekonomiste i pravnike, problem je sto nema posla ni za elektro i masinske inzinjere, jer nam je industrija otisla u 3 lepe. Imaju posla samo kao uvoznici, zastupnici, preprodavci stranih brendova, serviseri, ili neko mrsomudjenje u institutima, ili kao programeri, ili u javnim preduzecima, ili kod privatnika da bude potrcko.
Ima i nesto malo normalnih poslova, ali je to zanemarljivo na broj inzenjera.


Mislim da svi mi ovde jako dobro znamo da "nam je industrija otisla u 3 lepe"... ali sta to vredi bilo kom pojedincu? Niko to ne moze promeniti preko noci, a da se jede mora :-)

Zato... radis ono sto se placa ili put pod noge. Nema ti druge.
[ ventura @ 26.07.2010. 21:45 ] @
Citat:
buda01
I sta ces da radis ako sutra ne daj boze propadne IT industrija?
Hoces li se prekvalifikovati za varioca?

Tu je samo pitanje radi da li imaš luksuz izbora ili ne?

Ja trenutno imam lukzuz izbora jer imam jako dobar posao, i nešto mi ne pada na pamet da ga menjam... Da se probudim sutradan i da nemam ovaj posao, pokušao bi da nađem nešto približno tome (u finansijskom smislu).. Ako ne uspem, jako brzo bi morao da prihvatim bilo šta drugo, taman da je to varilac, kurir, vozač, magacioner, šta god, jer računi stižu i mora da se plate... Nisam još čuo da račune možeš da platiš potvrdom sa biroa da si nezaposlen i da čekaš posao u struci...

To je moj slučaj... Ja imam luksuz izbora jer već imam odličan posao koji mi se ne menja... Neko drugi možda ima luksuz izbora jer ga izdržavaju roditelji... Neko treći jer prima neku penziju/nasledstvo... Obrni okreni svi ti koji čekaju posao u struci su veoma privilegovani i uživaju u jednoj vrsti luksuza. Te smatram da je neumesno sažaljevati takve ljude i predstavljati ih kao nekakve jadnike jer oni to svakako nisu.
[ superbaka @ 26.07.2010. 22:05 ] @
nisam citao sve ali mi je zena rekla da ste potpuno neobavesteni... ona inace radi u NSZ i to bas na tim poslovima
[ Angelico @ 26.07.2010. 23:37 ] @
Još jedan besmislen program vlade Srbije.

I umesto da ukinu minimalne zarade i stimulišu privredu ukidanjem poreza i drugim stimulusima, oni pokušavaju da krpaju čamac koji tone sa super lepkom....

Samo neka puste slobodno tržište da deluje i zemlja će sama da izađe iz krize za godinu dana.

Ako nekog interesuje kako deluje slobodno tržište i zašto uvek kada država prekomerno interveniše dolazi do deformacija na tržištu i usporava se eknomski oporavak može literaturu naći OVDE
[ labicko1 @ 27.07.2010. 00:48 ] @
Vec sam napisao da politicari sve sto cine je za njihovu guzicu, iz svega ovoga samo oni imaju korist jel u ocima ovaca oni su ti koji pokusavaju da zaposle mlade ljude. U stvarnosti ni drzava nema koristi od ovoga, niti ce bilo ko od ovih da dobije stalan posao sa normalnom zaradom.

Sto se tice onih sa diplomom, da imate i prakticnog znanja uz tu diplomu, nebi ste cekali da vas drzava zaposli za 100 evra mesecno. A ako pa imate nekog znanja pa sto onda ne napravite nesto i jos uz to zaposlite jos nekog.

Ako neko ko je zavrsio ekonomiju ko ucenik generacije, a nije sposoban da zapocne nesto sam, mogu da zamislim kolko znanje ima neko ko se jedva provuko kroz faks.

Ali nista samo vi cekajte, mozda ce neki vodoinstaler ili neki elektricar da otvori firmu i da zaposli visoko kvalifikovanog ekonomistu da mu sisa travu u dvoristu i da mu kupuje dorucak.
[ strutter.poison @ 27.07.2010. 02:04 ] @
Citat:
superbaka: nisam citao sve ali mi je zena rekla da ste potpuno neobavesteni... ona inace radi u NSZ i to bas na tim poslovima :)

Procitao sam celu temu. Recimo da su svi, koji su imali jasan stav, argumentovali svoje tvrdnje i kao takve imaju tezinu.
Koje obavestenje fali? Da nije mozda super/strogo/potpuno poverljivo? :)
[ Angelico @ 27.07.2010. 06:03 ] @
Problem nije u nezaposlenosti, nego u ljudima.

Imamo mi puno ljudima sa završenim fakultetima, ali malo obrazovanih.
Ono što sam ja čuo od ljudi na fakultetu (od 1-4god) mislim da ne bi čuo ni da odem u romsko naselje.

Ljudi imaju neku bizarnu ideju da ako završe fakultet imaju siguran posao!
Fakultet je samo potencijal, daje ti šansu da se unaprediš, obrazuješ, ispuniš svoje potencijale kasnije, i možda malo lagodnije živiš.

Naravno da ne bih hteo da radim za 25k kad završim pravni, jer idem logikom, pa bre onaj fizikalac toliko zarađuje, a kamoli bravar-električar-vodoinstalater-itd. Ali oni rmbaju ceo dan, i ne mogu da isto rmbaju u 50toj. Tako da ako vidim da ne mogu da nađem nešto bolje, radiću za 25k, ma ako treba i preseliću se u drugi grad, otvoriću firmu za šetanje kučića, radiću šta god mogu da idem napred, a ne da zapalim cigaru, sednem u kafić, i filozofiram kako se teško živi i nema posla, i očekujem da me roditelji ili neko drugi financira ili da nabadam cash na neku foru, deal ili fazon.

Srbija je totalno nerealna zemlja sa dosta nerealnih ljudi... al će početi da se bude kad ih realnost udari pravo u lice, i kako će samo da ih boli....
[ Beltrammi @ 27.07.2010. 07:06 ] @
mislim da nije realno ocekivati od tek svrsenih diplomaca da sami zapocnu neki biznis "kad su vec tako pametni". Pa, u Srbiji i najkrupniji (unija poslodavaca, privredni klub, sindikat malih i srednjih preduzeca) muku muce da opstanu u poslu.

Mislim, ipak da svaku sansu treba prihvatiti, pa i ovu "prva sansa konkurs". Ne radi se tu samo o plati, koja je stvarno bedna. Radi se o iskustvu, mozda ne strucnom ali bar da se vidi kakvi su ljudi, kako funkcionise sistem.

Uzgred, prava je sreca roditi se u bogatoj i sredjenoj drzavi. Sta bi Tesla mogao u Lici i zasto ljudi ne imigriraju u Uzbekistan.
[ žutokljunac @ 27.07.2010. 07:28 ] @
Citat:
labicko1:  Stvarno mi nije jasno sta ti ljudi stvarno uce na tim extra dobrim fakultetima kad na kraju nemogu da primenu to njihovo tesko steceno znajnje.

ali je ovo zalosno da jedan ekonomicar ne moze da proda svoje znaje. Na kraju krajeva sta ce mi takav covek da ga zaposlim, bez imalo entuzijazma i motivacije za posao, nesposoban da se snadje da uradi bilo sta sam vec sve ceka da mu se donese na tanjiru.


E slušaj, jadna je Srbija kad si ti gazda, i jadni smo svi mi kada moramo da idemo na interview kod takvih kao ti, i ti ćeš nekoga da procenjuješ i da mu nešto nudiš.

Nisam čitao sve, a i ne bih, ali pošto sam video da su se uključili ljudi koje čitam šta pišu, evo vratiću se par stranica unazad, pa ću da pročitam. Inače sam i sam "ekonomičar" koji nije mogao da nađe posao, pa je spakovao kofere i otišao... sa željom da se što pre vrati, ali, kako vreme prolazi, shvatam da sam sve dalje od povratka.

Pored svega ne bih kritikovao svršene studente ili nezaposlene, jer oni snose manji deo krivice od ljudi koji kreiraju privredu Srbije.

[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 27.07.2010. u 08:44 GMT+1]
[ maksvel @ 27.07.2010. 08:55 ] @
Diplomcima treba PRAKSA, a u struci (ili bar približno) je mogu dobiti najlakše ako volontiraju ili kroz ovakve programe. Taj što je za vršio sa 9,x sigurno ima radne navike, a i znanje - možda to znanje nije 100% funkcionalno, ali se da "pokrenuti".
Mnoga radna mesta su ionako "privremena šansa". Ljudi rintaju dok ne ispeku zanat, pa posle prelaze u bolje firme, drugi grad itd.
>>superbaka: nisam citao sve ali mi je zena rekla da ste potpuno neobavesteni... ona inace radi u NSZ i to bas na tim poslovima :)
Hajde daj onda malo informacija iz "druge ruke" :))
[ Boris Tadić @ 27.07.2010. 09:35 ] @
Hajde da se drogiramo, nek' se oči sjaje !
[ labicko1 @ 27.07.2010. 10:23 ] @
Citat:
žutokljunac: E slušaj, jadna je Srbija kad si ti gazda, i jadni smo svi mi kada moramo da idemo na interview kod takvih kao ti, i ti ćeš nekoga da procenjuješ i da mu nešto nudiš.
[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 27.07.2010. u 08:44 GMT+1]


Jadna je ova srbija gde KV radnici pokrecu privredu a ekonomisti cekaju da ih oni zaposle. To sto si proveo 4 godine na faksu i na kraju nisi sposoban da nista radis vec ocekujes da kad se zaposlis naucis nesto, nije kriv samo skolski sitem vec i ti sam. Ovo je samo dokaz da te ne interesuje tvoja struka, faks si zavrsio pitaj boga iz kog razloga i sad ocekujes da ti se svi dive i pozdravljaju na ulici, evo ga ide drug diplomac.

Kao sto sam napisao ranije zasto bi iko zaposlio nekog poput tebe, sta ce nekome kancelariski radnik sa faksom koji nije u stanju da zavrsi posao coveka sa srednjom skolom.

Poznanik iz UK mi je pricao da su mu se za konkurs za inzinjera javljali i dolazili tipovi cak iz poljske, dolazili magistri iz bivsih komunistickih drzava, a niko od njih nije znao da resi neki od najosnovnijih problema koji su dobili kao test.

Tako da uzmite i napisite na papir sta znate da radite, ako je ta lista suvise mala onda pocnite da ucite jel vam niko nece dati posao jel ste vi drug diplomirani, ta vremena su prosla.
[ dany12 @ 27.07.2010. 10:36 ] @
Upravo tako,ja bih pre zaposlio nekog sa iskustvom a bez diplome(samo da zna da radi taj posao),nego nekog bez iskustva a sa diplomom.
[ damirh @ 27.07.2010. 10:43 ] @
Posto je ovde ocigledno da postoje dve strane, jedna koja nema faks i ima posao i ona koja ima faks ali nema posao voleo bih da mi neko ko priprada ovoj prvoj strani objasni kako se trazi posao.

Evo ovako, imam diplomu nekog informatickog faksa, u stanju sam da resim vecinu problema koji mogu da se pojave u radu sa kompjuterima i znam da programiram u vecini jezika na skolskom nivou. Naravno, neke jezike bolje a neke slabije poznajem ali ni jedan ne zasluzuje da kazem da ga poznajem dobro. ovo je manje - vise standardna situacija za nekog ko zavrsi faks

Sta i kako sada da radim?
kod koga da idem?
labicko kaze da treba da pocnem da ucim nesto...sta da ucim? da i dalje ucim sve i svasta nema smisla zar ne? proveo sam brdo godina uceci gomilu nepotrebnih stvari i sada treba da nastavim sa tim?
Da ne pominjem da nema puno vajde od sedenja za knjigom ako i dalje necu imati prakticnog znanja a to znanje ne mogu da steknem ako nemam neki posao. I tu opet dolazim do ove prve sanse...uz pomoc koje cu da naucim da perem gazdin auto i donosim mu kifle 3 meseca da bih posle dobio otkaz.

Bilo bi lepo kada bi neko ko se pravio pametan na prethodnim stranicama napisao kako bi on u ovoj situaciji nasao posao.
I da, ne zanima me sta sam ranije trebao da radim i gde sam pogresio, zanima me sta sada da radim

edit: zaboravih napomenuti, nemam vezu preko koje bih mogao da se zaposlim i zelim sve da bude po zakonu
[ labicko1 @ 27.07.2010. 10:45 ] @
Nemojte sad svi sa diplomom da me pogresno razumete, faks puno vredi, ima tu ljudi koji imaju znanja i koji se odlicno snalaze, faks ti daje odlicnu odskocnu dasku za zivot ako znas da je iskoristis. Moj prethodni post se odnosio na ogromnu vecinu, one koji samo kukaju a nista ne rade da im bude bolje, cekaju da drugi dodju i povuku ih za rukav da bi nesto uradili.
[ deerbeer @ 27.07.2010. 10:52 ] @
@damirh
Kada sam ja pocinjao jurio sam sve oglase za posao . Uglavnom nisu primali ljude bez iskustva .
Nasao sam jednu firmu koja je primala pocetnike i tamo sam pristao da radim skoro 3 meseca volonterski .
Da ne pominjem da su me zbog toga drugi ljudi (prijatelji poznanici) gledali kao u budalu
Kasnije sam primljen za stalno uz pocetnicku platu tada 300E .

Prvo se fokusiraj na oblast u kojoj zelis da radis i da se usavrsavas
a zatim mozes cak malo i sam da radis neke tipske programe (vodjenje cd kluba , baza zaposlenih/studenata, neki svoj sajt/blog itd..)
Bilo sta od ovog pomenutog je bolje nego citanje suvoparne teorije iz knjiga .


[ labicko1 @ 27.07.2010. 11:07 ] @
damirh ti si u mnogoj boljoj situaciji od ekonomista i pravnika, ti mozes naci posao od kuce preko neta, atrziste rada ti je ceo svet, to jest ako imas znanja. Imas ES dosta tema koje se bave time, procackaj malo ako te ne mrzi.

Druga stvar je dok vec cekas da nadjes nesto, nemoj da pijes pivo, nego uradi neki svoj proijekat da imas sta da pokazes kada te neko bude pitao jesi li ista uradio svoje u zivotu.

Stav "znam da programiram u vecini jezika" zaboravi, jel ce te kostati posla. Vidi sta ti najbolje lezi i usavrsavaj se u tom smeru. Svakog dana salji po 100 aplikacija za posao i veruj mi da ces veoma brzo naci nesto. Cisto poznata mi je prica ljudi koje kad pitas sta znas da radis, odgovore "ma znam ja skoro sve oko kompa", das mu literaturu da uci, on sa njom provede sat vremena, posalje 3 aplikacije dnevno, i kaze ma nema leba od ovoga. A kad mu ja nadjem posao i kazem daj porazgovaraj sa covekom, dobijem odgovor, e nemogu sad, ceka me drustvo, kad se vratim iz grada odmah cu.


[ damirh @ 27.07.2010. 11:22 ] @
Vec imam svoj projekat koji sam iskoristio i za diplomski, nije nista spektakularno ali ulozeno je dosta truda u njega i imam sta da pokazem.

Trenutno sam na civilnom sluzenju vojnog roka ali za 4 meseca cu biti slobodan covek pa me je pocela zabrinjavati situacija.
Imam koleginicu sa faksa koja ima istu diplomu kao i ja i slala je svoj cv na nekoliko stotina konkursa, nije izbirljiva sto se tice posla ali je pozvana na svega nekoliko razgovora od kojih na kraju nije bilo nista.

Citao sam jos pre par godine o freelancerima tu na elite ali nikada nisam imao dovoljno hrabrosti i znanja da prihvatim neki projekat. Moguce da bih sada mogao tako nesto da pokusam...u svakom slucaju nemam sta da izgubim :)

@deerbeer prihvatio bih da radim i volonterski par meseci u firmi ali samo ako cu raditi u svojoj struci, u mojoj okolini (becej) nema puno ponuda te vrste, nazalost
[ Prokleta_Nedelja @ 27.07.2010. 11:39 ] @
Citat:
damirh: Posto je ovde ocigledno da postoje dve strane, jedna koja nema faks i ima posao i ona koja ima faks ali nema posao voleo bih da mi neko ko priprada ovoj prvoj strani objasni kako se trazi posao.

Evo ovako, imam diplomu nekog informatickog faksa, u stanju sam da resim vecinu problema koji mogu da se pojave u radu sa kompjuterima i znam da programiram u vecini jezika na skolskom nivou. Naravno, neke jezike bolje a neke slabije poznajem ali ni jedan ne zasluzuje da kazem da ga poznajem dobro. ovo je manje - vise standardna situacija za nekog ko zavrsi faks

Sta i kako sada da radim?
kod koga da idem?
labicko kaze da treba da pocnem da ucim nesto...sta da ucim? da i dalje ucim sve i svasta nema smisla zar ne? proveo sam brdo godina uceci gomilu nepotrebnih stvari i sada treba da nastavim sa tim?
Da ne pominjem da nema puno vajde od sedenja za knjigom ako i dalje necu imati prakticnog znanja a to znanje ne mogu da steknem ako nemam neki posao. I tu opet dolazim do ove prve sanse...uz pomoc koje cu da naucim da perem gazdin auto i donosim mu kifle 3 meseca da bih posle dobio otkaz.

Bilo bi lepo kada bi neko ko se pravio pametan na prethodnim stranicama napisao kako bi on u ovoj situaciji nasao posao.
I da, ne zanima me sta sam ranije trebao da radim i gde sam pogresio, zanima me sta sada da radim

edit: zaboravih napomenuti, nemam vezu preko koje bih mogao da se zaposlim i zelim sve da bude po zakonu


Ljudi, razumijem ja da je većini teško naći posao, ali se donekle slažem sa pojedincima koji zastupaju teoriju da se većina ljudi ne trudi dovoljno.
Završio si informatički faks, programiraš na školskom nivou i ne znaš u kom pravcu da se usavršavaš??? Pa gdje provede te 4 godine? Imao si dovoljno vremena da skontaš koje oblasti te interesuju i koje oblasti su posebno tražene u informatici.

Ako si išta trebao naučiti na tom faksu, onda si trebao naučiti u kom pravcu da se razvijaš kao informatičar. Jesi li se potrudio da pogledaš na infostud.com šta se traži: JAVA, Oracle, C#, ASP.NET, PHP, MySQL, MSSQL...

Takođe kažeš da programiraš na školskom nivou i čudiš se što ti ne ide od ruke posao??? Kome treba programer koji programira na školskom nivou? Može li takvo programiranje napraviti neke pare? Čisto sumnjam.

Citat:
proveo sam brdo godina uceci gomilu nepotrebnih stvari i sada treba da nastavim sa tim?

naravno da trebaš.
Moraš provesti brdo godina učeći gomilu bespotrebnih stvari da bi znao napraviti razliku između bespotrebnih i potrebnih stvari.
Sad provedi brdo godina učeći potrebne stvari. Tako je kako je.
Morate preuzeti inicijativu, raditi na sebi konstantno i biti bolji od konkurencije.

Citat:
Vec imam svoj projekat koji sam iskoristio i za diplomski, nije nista spektakularno ali ulozeno je dosta truda u njega i imam sta da pokazem.

svaka čast, ali u većini slučajeva je jedan projekt premalo. Moraš imati više referenci. Sad dok si na civilnom služenju uhvati se knjige i programiraj.

Definitivno se seli u veći grad. Što si bliži vatri - toplije je
[ Boris Tadić @ 27.07.2010. 11:49 ] @
Treba mi nekoliko objašnjenja.

1) Ako teorija čini hiljaditi deo prakse(ili stoti, deseti, kako kome odgovara),
na koji način poslodavac obrazlaže zahtevanje radnog iskustva od tek svršenog studenta ili đaka pre nego što je ovaj uopšte počeo igde išta da radi ?

2) Na koji način se stiče radno iskustvo pre obavljanja samog čina rada ?

3) Da li je prvo nastala firma ili je prvo nastala struka, odnosno nauka ?

Shvatite me bukvalno, za vreme mog školovanja u udžbenicima fizike je pisalo da postoji samo jedan prostor i samo jedno vreme.
[ labicko1 @ 27.07.2010. 12:07 ] @
Zato sto si ti Borise iso u TITOvu skolu :)

To i jeste problem, kao sto sam i pricao, ljudi idu u skolu zbog ocena, da ih baba ne grdi, a ne zbog znanja. Praksu bato stekni sam, radi na svojim projektima, voluntiraj, uci (zamisli ucenje se ne zavrsava faksom, vec je to trajan proces). Stavi sebe u ulozi poslodavca pa ces shvatiti.

Ovi sto ovde kukaju i da im das posao, nebi ga radili, jel cekaju da ih mama zaposli, da sede u fotelji i piju kafu. Lakse je zaposliti se negde(po mogucnosti u drzavnu firmu), odspavas tamo 6 sati i dodjes kuci. Da bi onaj ekonomista generacije zapoceo firmu potrebno je rad od 18 sati dnevno, i to godinama dok ne razvisjes posao pa da mozes malo da se opustis. To ti je put ako hoces da vozis mercedes, ako nisi spreman na to onda vozi biciklu i nemoj da se bunis sto drugi imaju auto.
[ Prokleta_Nedelja @ 27.07.2010. 12:08 ] @
Citat:
Boris Tadić: Treba mi nekoliko objašnjenja.

1) Ako teorija čini hiljaditi deo prakse(ili stoti, deseti, kako kome odgovara),
na koji način poslodavac obrazlaže zahtevanje radnog iskustva od tek svršenog studenta ili đaka pre nego što je ovaj uopšte počeo igde išta da radi ?

2) Na koji način se stiče radno iskustvo pre obavljanja samog čina rada ?

3) Da li je prvo nastala firma ili je prvo nastala struka, odnosno nauka ?

Shvatite me bukvalno, za vreme mog školovanja u udžbenicima fizike je pisalo da postoji samo jedan prostor i samo jedno vreme.


1. U navedenom slučaju poslodavac traži nekoga SA iskustvom. Nije obavezno da mora biti tek svršeni student.
2. Volonterskim radom, upornim slanjem aplikacija, samostalnim projektima (npr web sajt koji ima interesantne funkcionalnosti, ideju i slično). Svaki početak je težak, pa ni ovdje nema izuzetaka.
3. Mani se filozofije "kokoška i jaje", to raspravu ne vodi nikuda.
[ BluesRocker @ 27.07.2010. 12:08 ] @
@damirh

Tvoja situacija nije mnogo drugačija od većine ljudi sa IT fakultetima/školama. Moj ti je savet da tražiš posao u Beogradu i da se ne javljaš samo na raspisane konkurse već da se raspitaš koje su veće programerske firme i da im šalješ CV mimo konkursa, a da tražiš početnu platu koja ti je dovoljna za jednu sobu i osnovnu egzistenciju 300-400€. Dok to tražiš registruj se ne freelancerske sajtove i biduj tamo za manje projekte. Ni to nisu zanemarljive pare, a možeš da radiš od svoje kuće. I opredeli se za jedan programski jezik (u prvih par godina) i trudi se da ga naučiš što bolje.
[ dany12 @ 27.07.2010. 12:31 ] @
Citat:
Boris Tadić: Treba mi nekoliko objašnjenja.

1) Ako teorija čini hiljaditi deo prakse(ili stoti, deseti, kako kome odgovara),
na koji način poslodavac obrazlaže zahtevanje radnog iskustva od tek svršenog studenta ili đaka pre nego što je ovaj uopšte počeo igde išta da radi ?

2) Na koji način se stiče radno iskustvo pre obavljanja samog čina rada ?

3) Da li je prvo nastala firma ili je prvo nastala struka, odnosno nauka ?

Shvatite me bukvalno, za vreme mog školovanja u udžbenicima fizike je pisalo da postoji samo jedan prostor i samo jedno vreme.


Praksa iz koje se stice iskustvo je ustvari nastavak skolovanja,a svako skolovanje se placa a ne jos da ti trazis od poslodavca dobru platu,iako ce on od tebe prvih nekoliko meseci da ima male koristi ili uopste nece da ima.Znaci ubaci se negde i volontiraj ili radi za simbolicnu platu jednu godinu i tako se jedino stice iskustvo za pocetnike ako nemas veze ili para da platis zaposlenje.
[ acatheking @ 27.07.2010. 12:39 ] @
Složiću se sa tim da nema dovoljno truda kada je u pitanju pronalaženje posla.
Sa našim sistemom školovanja, diploma ti više služi kao ukras i kao razlog da ispečeš prase i poslužiš rodbinu kada dobiješ taj papir.
Evo mog nekog iskustva: pre 8-9 godina batalio sam fax, završio sa vojskom, i krenuo da jurim bilo kakav posao.
Opredelio sam se za servisiranje računara, uzeo Halo oglase u ruke i vrteo sve firme koje su se tada bavile prodajom/servisom računara da
me prime da VOLONTIRAM, tj da učim posao/zanat. Dakle, nisam tražio rubriku zaposlenje, već direktno zvao firme. Naravno, svaki trud se isplati,
primila me neka firma, vrlo brzo mi ponudila ne baš neku platu, ali videli su da postoji volja za radom i učenjem.
To je bila prilika da se upoznam sa dosta ljudi dok sam radio u servisu (dolazile su mnoge druge firme, kupovale računare i opremu), vrlo brzo pokupio dosta kontakata i
prešao sam u bolju firmu, bolji uslovi, nastavio da se usavršavam, učio... sticao dragoceno iskustvo. Posle par godina mi došlo iz zadnjice u glavu da nastavim fax, koji uskoro završavam.
Ajd nek se nađe i taj papir, da najzad i ja ispečem prase i pohvalim se kako imam diplomu.

Ovo sam napisao, ne da bih se hvalio, nego da ljudi shvate da poslodavac više ceni trud i ono što znaš da radiš, ne treba mu neko ko samo ima diplomu, prosek 9.5 i ume da rešava jednačine.

Ovu prvu šansu, propale nam države, bih shvatio bukvalno kao šansu da volontiram i naučim nešto, mada prvih šansi ima svuda, samo se ljudi ne trude da je nađu. Ali ako je neko toliko očajan da čeka da mu država pomogne i nađe posao, onda neka ne kuka već prihvati ono što mu je ponuđeno.
[ stargatenow @ 27.07.2010. 13:19 ] @
Citat:
damirh: Imam koleginicu sa faksa koja ima istu diplomu kao i ja i slala je svoj cv na nekoliko stotina konkursa, nije izbirljiva sto se tice posla ali je pozvana na svega nekoliko razgovora od kojih na kraju nije bilo nista.


Stalno se ponavljaju slicne price, da ljudi salju CV na 24535672974 konkursa i cude se zasto ih niko ne zove na razgovor. Vrlo verovatan razlog je da im CV i nije tako dobar kako misle da jeste; voleo bih da vidim CV te koleginice, jer sigurno ima ozbiljnih mana ako niko ne zove na razgovor.

Od CV-jeva koji mi prodju kroz ruke, bar 30% odmah odlozim u posebno spremiste za dokumenta koja ne zahtevaju detaljniju analizu i dugorocno cuvanje (po srpski: kantu), jer ne ispunjavaju ni minimalne kriterijume pismenosti i korisnosti. Sto je najtuznije, IT struka je u pitanju, i to su sve informacije koje se mogu pronaci za 5 min na netu.

Sto se tebe tice, napravi nekoliko sitnijih aplikacija u nekom modernom jeziku, pa ces u hodu i dobijati ideje kako da ih jos prosiris. Vrlo je lepo videti kandidata za posao koji ne sedi besposlen tokom studija/dok trazi posao, vec radi nesto da ne bi zardjao i zaostao za tehnologijom.
[ Horvat @ 27.07.2010. 13:55 ] @
sva ova "prica" me podsetila na jednog matorog kod kog sam nesto radio
prica on kako je bilo njegovo srednjoskolsko obrazovanje

matori je isao za automehanicara, 50ih godina, proslog veka
svake nedelje po 2 dana je imao PRAKSU (ne "praksu",nego PRAKSU), isao je u automehanicarsku radionicu i tamo ucio
za vreme letnjeg raspusta je isao isto u automehanicarsku radionicu i RADIO (a ne danas praksa - ajd skokni mi po burek/jogurt/'cke materine), i naucio da vari (autogeno,elektrolucno,tig), da popravlja (zastavu)...


a kakvo je danas stanje?pa... ima potrebe da govorim,verujem da ste svi dobro upoznati ;)

naravno, ovo danasnje stanje nije krenulo stranputicom "nasom" generacijom(onih rodjenih od 80ih godina prosle godine,pa na dalje), ni moj matori nije imao praksu redovnu


---

sto se volontiranja tice, ja slao na mali milion adresa u su vezano za moju struku (one koje sam nasao) sadrzaj poruke je bio tipa
"postovanje,
zanima me da li imate neko slobodno radno mesto vezano za [moja struka], spreman sam i da volontiram prvo par meseci

s postovanjem,
[ime i prezime]"

samo jedna osoba/preduzece se udostojilo odgovoriti (sto JAKO cenim), na zalost, odgovor je bio negativan

slao sam i preko infostuda na razne adrese za razne poslove koji ni za pljunuti nemaju veze s mojom strukom, od broja poslatih aplikacija, broj odgovora je mozda 2-3% (naravno, svi negativni), ako ne racunamo razne mlm prevare


ne treba se predati, ali ne sme se ni dozvoliti izrabljivanje (poput iskustava ovde vezana za prvu sansu)

--
imam samo jedno pitanje, za labicko1, a od cega ti mislis da svrseni ekonomisti zapocnu posao? ono, dosta je 100din da se zapocne posao ili sta?
[ labicko1 @ 27.07.2010. 16:09 ] @
Posao se ne zapocinje od para vec od ideje, to je prvo sto je trebao da nauci. Posle ta ideja treba da se stavi na papir a tek posle da se vidi kako ces sa finasijama.

Sto se tice tvog problema, nesto sto posto radis pogresno, jel je nemoguce da niko nece radnika koji ce raditi za dzabe.
[ stargatenow @ 27.07.2010. 20:04 ] @
Citat:
Horvat: sto se volontiranja tice, ja slao na mali milion adresa u su vezano za moju struku (one koje sam nasao) sadrzaj poruke je bio tipa
"postovanje,
zanima me da li imate neko slobodno radno mesto vezano za [moja struka], spreman sam i da volontiram prvo par meseci

s postovanjem,
[ime i prezime]"

samo jedna osoba/preduzece se udostojilo odgovoriti (sto JAKO cenim), na zalost, odgovor je bio negativan


Ako si slao takve poruke, nije ni cudo da su te iskulirali. Da bi dobio bilo kakvu poziciju u nekoj iole ozbiljnoj firmi, makar to bilo i volontiranje, moras da se potrudis da sebe prodas (u ovom slucaju za 0 din, ali nema veze, princip je isti).

Ovom kratkom porukom im nisi stavio do znanja sta si zavrsio, sta umes da radis, da li imas neko prethodno iskustvo, na koji nacin mozes da im pomognes, sta tacno ocekujes od volontiranja, da znas cime se oni tacno bave... Ali zato jesi pokazao da si ili nesposoban da pronadjes cak i jednostavnu informaciju o tome kako se pravilno aplicira za posao, ili lenj da bi se potrudio oko toga. (ne nameravam da vredjam, ovo sve shvati kao konstruktivnu kritiku)

Napisi CV kako treba, uz njega dodaj i propratno pismo. Iznenadices se koliko to znaci poslodavcu, cak i za volontersku poziciju.

[ žutokljunac @ 27.07.2010. 20:30 ] @
Citat:
labicko1
To sto si proveo 4 godine na faksu i na kraju nisi sposoban da nista radis vec ocekujes da kad se zaposlis naucis nesto, nije kriv samo skolski sitem vec i ti sam.


A to što nisam naučio ništa, da li je to moja greška ili greška obrazovnog sistema? Nisim ni naučio ništa, ali praktično, a za to je potrebna ozbiljna praksa, koju mi nemamo.
To što država školuje 500 filozofa, 500 antropologa, 10 000 menadžera, itd., je samo dokaz da u Srbije ne postoji koordinacija između javnih ustanova i institucija, npr. između Zavoda za zapošljavanje - Univerziteta - Privredne komore - Zavoda za statistiku.
Rekao sam već, ne mogu biti vidovita Vava pa znati šta će se na tržištu rada tražiti za 10 godina. Devedesetih godina je studirati građevinu bilo jako neperspektivno, a danas su ti isti građ. inženjeri traženi.
[ Prokleta_Nedelja @ 27.07.2010. 21:03 ] @
Citat:
žutokljunac: A to što nisam naučio ništa, da li je to moja greška ili greška obrazovnog sistema? Nisim ni naučio ništa, ali praktično, a za to je potrebna ozbiljna praksa, koju mi nemamo.
To što država školuje 500 filozofa, 500 antropologa, 10 000 menadžera, itd., je samo dokaz da u Srbije ne postoji koordinacija između javnih ustanova i institucija, npr. između Zavoda za zapošljavanje - Univerziteta - Privredne komore - Zavoda za statistiku.
Rekao sam već, ne mogu biti vidovita Vava pa znati šta će se na tržištu rada tražiti za 10 godina. Devedesetih godina je studirati građevinu bilo jako neperspektivno, a danas su ti isti građ. inženjeri traženi.


Sistem školstva jeste zastario ali šta si ti lično uradio na svom obrazovanju? Gdje su sati samostalnog rada, usavršavanja i spoznaje materije? Po tvojoj rečenici čini mi se da si upisao fakultet i čekao da ti neko usadi znanje. Uvijek je krivac neko drugi, država, obrazovni sistem, loši profesori...

'ebi ga, i moj faks je pun loših profesora i zastarjelih nastavnih planova ali sam radio 3x više od ostalih. Ispostavlja se da sam mogao još više raditi, i biti još konkurentniji na tržištu rada ali sam zabušavao.

Naravno da ne moraš biti vidovita Vava da predvidiš šta će se tražiti za 10 godina. Tražiće se isto što i sad, isto što i prije 10 godina. Uvijek će trebati građevinaca (čak i devedesetih je bilo perspektivno studirati građevinu, ne znam odakle ti ideja u suprotno), elektrotehničara, doktora, programera, mehaničara... Problem je jedino što u državi koja grca u nezaposlenosti moraš biti bolji od prosjeka, moraš se nečim izdvojiti iz mase nazaposlenih.
Možeš biti obućar ako hoćeš ali ako si najbolji u svom zanimanju uvijek ćeš imati posla
[ Ivan Dimkovic @ 27.07.2010. 21:14 ] @
Citat:
žutokljunac
Rekao sam već, ne mogu biti vidovita Vava pa znati šta će se na tržištu rada tražiti za 10 godina.


Ne mozes biti vidovita Vava ali mozes bar malo ukljuciti mozak, zar ne?

U principu fora da gomila ljudi ide na ekonomiju/pravo nije uopste bez osnove - tacno, konkurencija je velika zato sto gomile upisuju te fakultete, ali je gotovo sasvim izvesno da ce ekonomisti/pravnici uvek biti potrebni.

Drugo, vec vise decenija se jako dobro zna da balkanske drzave ne garantuju nista, niti ulivaju bilo kakvo poverenje sto se buducnosti tice. E, sad, BAS ZATO sto je to opste poznata "konstanta" niko ne moze da kaze da se "prevario" i da je ocekivao da ce nekakvo drustvo/sistem/bla bla da mu 'obezbedi' nekakav posao...

[ Horvat @ 27.07.2010. 21:45 ] @
@stargatenow, pa to je ukratko (sustina) pisalo u mail-u, manje vise, a u prilogu je naravno bio i cv ;)

trebao sam nalagati da znam praviti kule i gradove, to bi bilo ok?

@labicko,a ne, investitori ce ti na lepe oci dati lovu/finansirati te
a i doci do investitora je lako samo tako
[ žutokljunac @ 27.07.2010. 21:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne mozes biti vidovita Vava ali mozes bar malo ukljuciti mozak, zar ne?


E pa vidiš, nije to stvar uključivanja mozga, već stvar koordinacije u okviru države. Ona ne postoji između: Zavoda za zapošljavanje - Univerziteta - Privredne komore - Zavoda za statistiku.

Ne može jedan budući lekar da predviđa šta će se desiti po okončanju njegovih studija. Da li će dobiti specijalizaciju, ili će posle završenog Medicinskog fakulteta morati da vanredno završava Srednju medicinsku školu, kako bi otišao u Norvešku da prazni noše.
Kapiram ja tvoju i Venturinu priču, i to je sve ok, ali ti očigledno nećeš ovo da priznaš. Video sam to kada si obrazlagao kako je sasvim ok što jedan vanserijski student medicine sa prosekom blizu deset, završava srednju školu da pi otišao u Norvešku.

Citat:
Prokleta_Nedelja

Naravno da ne moraš biti vidovita Vava da predvidiš šta će se tražiti za 10 godina. Tražiće se isto što i sad, isto što i prije 10 godina. Uvijek će trebati građevinaca (čak i devedesetih je bilo perspektivno studirati građevinu, ne znam odakle ti ideja u suprotno)


Ma nije tačno. Nekoliko generacija diplomiranih građevisnkih inženjera su propale. Moj prijatelj je morao da radi kao agent nekretnina, i to i danas radi. Njegova prijateljica, takođe građevinski inženjer trguje tekstilom. Generacije su propale jer nisu mogli 15 godina da čekaju kako bi mogli da žive od svoje plate.
[ Dexic @ 27.07.2010. 21:47 ] @
Posto mi je pola generacije otislo na Ekonomski, i to bash u Nisu, a primetan deo je i dalje u Beogradu :(, mogu dosta detaljno prici ovoj temi devojke sa 9.8 prosekom.
ON VREDI NISTA. Samo pokazuje da je nesto dobro uradila na ispitu, i nista vise. Ne ukazuje da ona i zna sta je bilo na fakultetu a kamoli da moze da radi konkretan posao ekonomiste...
Firmama treba diploma samo zato sto drzava to trazi kako bi imala pokrice za fakultete. Niko ne gleda vise ocene u privatnim firmama. Svi provere sta konkretno znas i kako se snalazis.
Dve bliske drugarice zavrsile ekonomski u Nisu, prosek >9... ja pitam neke detalje oko poreskog, one ne umeju ni da mi izracunaju bruto iznose! Ja kao IT-evac znam vise o tome od njih??? Pa sta im onda vredi ta ekonomija??
Isto tako, Forex mnogo vise znaju ljudi koji nemaju veze sa ekonomijom, i zaradjuju na tome u Srbiji.
Fakultet vise nije ni ulaznica - to je za neke struke pravna obaveza i nista vise!

Sto se CV-a tice, ja sam trazio ljude za konkretan posao ovde (i budala naveo dobru platu...), dobio toliko extra napisanih CV-a, kao da ih je pravnik sve radio - nijedan vredan. Nijedan nije ni procitao sta se trazi.... iskljucivo sam trazio da umeju "to i to", da diploma nije bitna (i nije), da me ne zanima iskustvo u oblastima koje nemaju veze sa tim... jok... oni stavili game development neke igrice, a ja trazim nesto sasvim nepovezano!
CV mora da zadrzi paznju, ali mora bitnija stavka da ide prva, a ne prosek, filovanje projekata koji su nevazni i slicno. Jer sve to propada ako dodje do intervjua, i gubili ste samo vase i vreme poslodavca.

Ovako se otprilike odvija svaki interviju za posao u Nemackoj u IT-u ;)
- Dobar dan. Da li vi imate diplomu?
- Da.
- OK, ostavite kopiju da bi smo vam lakse obezbedili vizu ako vas primimo, a sad da vidimo sta vi znate...
Vrlo dobar primer cemu sluzi diploma.
[ Ivan Dimkovic @ 27.07.2010. 21:56 ] @
@žutokljunac,

Moja keva se iskolovala za stomatologa i specijalizirala u "najbolje vreme" SFRJ, pa OPET se i tada cekalo i vise godina na staziranje u domovima zdravlja i na kraju si cesto dobijao neka mesta na N kilometara od Beograda - nju je bukvalno us*alo pa je uspela za nekoliko meseci samo da nadje dom zdravlja koji bi je primio da stazira i to jos u sred Beograda.

Nema te drzave koja moze da planira do u "sitna crevca" situaciju na trzistu rada za 10 godina - da je to moguce, ne bi postojale krize sa nezaposlenoscu koje se desavaju i u daleko razvijenijim zemljama od Srbije.

Dakle, da, treba ukljuciti mozak jer niko nece da misli za tebe... pogotovu ne neka "drzava" koja je polu funkcionalna.

Mislim mozemo mi da filozofiramo do sutra, ali Srbija nece postati neka Svedska u skorije vreme... pa sad, ljudi onda imaju dve opcije, ili sami da se snalaze ili da kukaju.
[ žutokljunac @ 27.07.2010. 22:05 ] @
Da, ali, ne govorim ti o planiranju "u sitna crevca" već o nekom elementarnim kvotama, koje ne postoje. Nije normalno upisati i školovati 500 antropologa, filozofa, glumaca ili čega već, kada je jasno da ni privreda, ni državne institucije nemaju potrebu za tolikim brojem određenog kadra. Zar ne?

Očigledno je problem u profesorskom kadru, koji bi, da se uvede koordinacija, sasvim sigurno ostao bez zaposlenja i prihoda. Mislim da oni lobiraju. Uostalom, dobar deo političkog kadra ima svoje redovno zaposlenje na Univerzitetu, na raznim katedrama, po raznim odborima i sl.

A krize sa nezaposlenošću u današnjem modernom svetu ne postoje zbog ovoga o čemu pričamo ( prvom zaposlenju ), već zbog recesije.
[ ventura @ 27.07.2010. 22:06 ] @
Citat:
žutokljunac
Ne može jedan budući lekar da predviđa šta će se desiti po okončanju njegovih studija. Da li će dobiti specijalizaciju, ili će posle završenog Medicinskog fakulteta morati da vanredno završava Srednju medicinsku školu, kako bi otišao u Norvešku da prazni noše.

A da ga posadimo u kokpit aviona i damo da upravlja istim?

Ipak je on završio medicinski fakultet, to traje mnogo duže nego pilotska škola, mnogo je komplikovanije, a i moraš biti pametniji da bi završio...

Nije dobra ideja? A što misliš da je dobra ideja da mu daš da ljudima prazni noše, bode ljude iglama, previja rane i šta li već sve ne što je posao medicinskih sestara, kad on nije uopšte obučen za te stvari?
[ Ivan Dimkovic @ 27.07.2010. 22:09 ] @
@žutokljunac,

Bilo kako bilo, takav sistem ne postoji u Srbiji, niti je postojao u proteklih par decenija. A takodje, nece postojati u skorije vreme, iz ovih ili onih razloga.

Dakle, za pojedinca nije opcija da ceka na takav sistem da se stvori.

Ono sto ti ne daje sistem, moras kompenzovati svojom glavom.

Prema tome, da, neki "buduci lekar" iz tvoje price MORA da misli o tim drugim stvarima, inace moze doziveti da ne moze da nadje posao u struci N godina, ako ne i duze.
[ žutokljunac @ 27.07.2010. 22:18 ] @
Citat:
ventura: A A što misliš da je dobra ideja da mu daš da ljudima prazni noše, bode ljude iglama, previja rane i šta li već sve ne što je posao medicinskih sestara, kad on nije uopšte obučen za te stvari?


Nisam te razumeo. Cinizam? Uopšte ne mislim da je to dobra ideja - uložiti toliko vreme, napor i trud, da bi na kraju dobio jedno veliko ništa. A jesu obučeni, kako nisu. Zbog toga im i treba diploma srednje škole.
[ Horvat @ 27.07.2010. 22:24 ] @
POTREBA za lekarima kod nas i te kako postoji
sasvim druga stvar je sto radna mesta za ista NISU otvorena (nego je bolje dodati jos 10 "savetnika savetnika" ministra 'cke materine)

jako je tesko prognozirati sta ce se traziti OVDE za 3,4,10 godina od kako krenes u srednju skolu, pogotovo je to malo zjbano vreme i za donosenje odluka, sta dalje u zivotu, a kamoli da li ce biti radnih mesta za lekare, informaticare, profesore, ucitelje, *tehnicare, inz. ..., odnosno ZA KOLIKO ljudi ce biti tih radnih mesta

i sem ako nemas siguran posao (roditelji ti drze nesto ili kumovi ili tako nesto)...manje vise je "gledanje u pasulj"
[ Ivan Dimkovic @ 27.07.2010. 22:30 ] @
Citat:
žutokljunac
uložiti toliko vreme, napor i trud, da bi na kraju dobio jedno veliko ništa


Tako je - i to je opste poznata stvar vec koliko? 20? godina.

Prema tome, niko ne moze da kaze da je "iznenadjen" situacijom u kojoj moze da se nadje. Stavise, bilo je i mnogo gorih vremena od ovih, recimo sta sa onima koji su zavrsavali fakultet neke 1993-ce?

Oni ne samo da nisu imali "garantovan posao", nego cak i da ga nadju sa njim ne bi mogli da kupe ni teglu eurokrema.

Prema tome, u takvom poretku stvari ti jedino ostaje da se dobro informises pre nego sto se odlucis za neku profesiju - ni to ti nece garantovati nista, ali bar neces kao muva bez glave upisati neku arheologiju recimo i posle se cuditi sto nema posla.
[ ventura @ 27.07.2010. 22:42 ] @
Citat:
žutokljunac: Nisam te razumeo. Cinizam? Uopšte ne mislim da je to dobra ideja - uložiti toliko vreme, napor i trud, da bi na kraju dobio jedno veliko ništa. A jesu obučeni, kako nisu. Zbog toga im i treba diploma srednje škole.

Gledaj, lekar sigurno ima pametnija posla nego da ga na studijama uče kako se daju injekcije, previjaju rane, brine o pacijentima.. To generalno nije njihov posao, i to treba da rade medicinske sestre, a lekar treba da nauči kako da ne zajebe nešto dok radi operaciju na čoveku..

Kako Norveškoj ne trebaju lekari već medicinske sestre/braća kako god ih zovu, a lekar nema iste sposobnosti kao medicinska sestra, to znači da se lekar mora doškolovati. Isto kao što se mora doškolovati ako hoće da vozi avion, bez obzira što je pre toga 12 godina studirao medicinu, vožnja aviona je sasvim druga stvar...
[ žutokljunac @ 27.07.2010. 22:51 ] @
Citat:
ventura
Kako Norveškoj ne trebaju lekari već medicinske sestre/braća kako god ih zovu, a lekar nema iste sposobnosti kao medicinska sestra, to znači da se lekar mora doškolovati. Isto kao što se mora doškolovati ako hoće da vozi avion, bez obzira što je pre toga 12 godina studirao medicinu, vožnja aviona je sasvim druga stvar...


Sada sam te shvatio. Pa gledaj, nisam ni rekao da je pogrešno što Norvežani traži od njih da imaju diplomu srednje škole, jer je to sasvim ok sa njihove strane, već prigovaram što država Srbija nema nikakvu koordinaciju.
[ BluesRocker @ 27.07.2010. 23:13 ] @
Citat:
žutokljunac: Sada sam te shvatio. Pa gledaj, nisam ni rekao da je pogrešno što Norvežani traži od njih da imaju diplomu srednje škole, jer je to sasvim ok sa njihove strane, već prigovaram što država Srbija nema nikakvu koordinaciju.

Ima država Srbija i previše "koordinacije" ali je previše filozofa a premalo onih koji su spremni da rade i da se malo potrude oko sebe.

Višak lekara nije problem, manjak je katastrofa. Dobri i čuveni lekari otvaraju privatnu praksu i samim tim oslobađaju radna mesta za mlađe i neiskusnije kolege. Kada bi ograničio broj lekara na "planiran" ne bi imao ko da ih zameni.

Ako mlad lekar ne može da stekne praksu u Srbiji, neka ide u Afriku. Tamo se najbolje stiče praksa a i vrlo je humano i u skladu sa hipokratovom zakletvom. Bolje nego da prazni noše u Norveškoj. Nakon stečene prakse može da se zaposli na gomili privatnih klinika, a verovatno bi ga primili i u nekoj državnoj ustanovi.
[ labicko1 @ 27.07.2010. 23:22 ] @
Ljudi pa ovo za cime vi placete je komunizam, za one mladje koji neznaju, to je sistem gde drzava misli umesto tebe, izracuna kolko treba lekara, zidara, kolko treba automobila godisnje da se proizvede, kolko cipela.

Sa druge strane kapitalizam i demokratija ti ne brani da studiras sta ti hoces, studiraj brate sta ti je volja, radi sta hoces, dok god si dobar gradjanin i placas porez ti si ok. Ako ti nemas glavu da razmisljas sta je dobro tvom dupetu sto bi neko drugi razmisljao i brinuo o tebi. Ministartstvo je tu da obezbedi da skole rade, a to sta ces ti da ucis i koliko to je na tebi. Ono sto meni smeta je sto se vecina vas jos uvek skoluje na moj racun, to jest drzava baca uzalud pare koje se mogu bolje potrositi. Ali kao i sa samim ovim projektom to je jos jedna fora sa kojom politicari navedu ovce da za njih glasaju.

Sto se tice pitanja koje mi je postavljeno, ja druze radim, to jest pomazem ljudima koji upravo kako sam ti ja naveo imaju ideju i sa tom idejom nalaze finasije i na kraju naprave posao. Usput nisu ti potrebni milioni da bi zapoceo neki posao, a neverujem da neko ko je potrosio silne pare na skolovanje ne moze da skupi neku paru da bi zapoceo nesto.

Problem ovde nije fizicke prirode vec psihicke, samo oni ko treba to da vam kaze u lice nikad to nece uciniti. Rece jedan ali ga brzo ubise (inace ga ja nisam nesto voleo) ako ti sam neces sam sebi pomoci, kako mislis da ja to uradim za tebe,
[ maksvel @ 27.07.2010. 23:39 ] @
Citat:
Ono sto meni smeta je sto se vecina vas jos uvek skoluje na moj racun, to jest drzava baca uzalud pare koje se mogu bolje potrositi.

Ne bi bacala ako bi se bolje profilisao upis. Onda taj što se kvalitetno odškoluje za struku koja je traženija lakše nađe posao, pa onda on tvojoj deci plaća studije.
Ovako ga školuješ, pa posle još plaćaš i resto, jer je na birou.
Da se razumemo, nije upisna politika srebrni metak, ali da se može poboljšati, to stoji.
[ mokelet @ 28.07.2010. 00:13 ] @
Moj jedini savet ljudima koji traže prvi posao u BG jeste da u biografiji navode samo i isključivo samo ono što se u oglasu traži.
Nikako ne navoditi prosek, naročito ako je veći od 8. Lično mi je osoba iz HR jedne velike firme napomenula da se takve biografije ELIMINIŠU. I inače u CV-ju treba samo spomenuti školsku spremu, bez kićenja i preterivanja.

Na razgovoru se pravite da znate manje od pretpostavljenog znanja onoga ko vas intervjuiše, a opet dovoljno da bi se se radio posao za koji konkurišete. Pravite se blago snishodljivi/izgubljeni/ponizni i ne tražite preveliku platu ili pak pristanite da radite volonterski prvih par meseci. Delujte očajno i spremno na rad bez pogovora, HR obožava takve. Još ako ste iz unutrašnjosti, to će vam biti pun pogodak. (Zašto? Zato što logika HR-a obično ide ovako: iz unutrašnjosti -> radiće za manju platu od koje kada se odbiju troškovi stanovanja opet ostane više nego u rodnom gradu/selu -> sveže očarani svetlima BG-a pristaće na ugnjetavanje (slabo plaćeni rad i konstantni pritisak) zaodenuto u korporativni celofan. Znam lika koji se radi u agenciji za zapošljavanje i kome je jedina funkcija (naglašeno mu je tako) bila da u fensi odelu i moderno opremljenoj kancelariji ostavlja utisak na sveže pridošlice iz unutrašnjosti i uvaljuje im slabo plaćene poslove upakovane u nadu za napredovanjem i našminkane sjajem velegrada. Niste ni svesni koje sve perfidne metode HR upražnjava, od postavljanja lažnih oglasa da bi se prikupljali CV-jevi, do registrovanja lažnih firmi i proveravanja "lojalnosti" svojih zaposlenih nuđenjem "boljeg zaposlenja" u tim lažnim firmama.)

Na poslu (bar prvih nekoliko meseci) se praviti glup u meri u kojoj to ne ugrožava posao, odnosno ne praviti se pametan u meri u kojoj to ugrožava nadređenog i/ili kolege koji su tu duže vremena. Logika kaže: dobar si i brzo napreduješ -> postaćeš mi konkurencija -> shebaću te na prvom koraku.

Tek kada prođe par godina i stekne se iskustvo u svom ovom prcanju, možete koliko-toliko da birate posao i postavljate svoje uslove.

Znam, odvratno je. Jbg. Teško je i biće još teže.

P.S: Ovo uglavnom ne važi za IT sektor. Mada u poslednje vreme juniori/koderi postaju lako zamenljiva roba i potrebno
je mnogo više vremena i truda da bi se upao u nivo seniora nego što je bilo pre par godina. A i plate nisu nešto, bar ne
kao ranije.

[Ovu poruku je menjao mokelet dana 28.07.2010. u 01:28 GMT+1]
[ labicko1 @ 28.07.2010. 00:43 ] @
Dobro si ovo napisao mokelet, isto se i meni desilo kada sam se zaposlio u drzavnoj firmi, rekli su mi ni po koju cenu da ne prijavljujem samoinicijativu, da budem poslusan i da radim samo ono sto mi se kaze, na podjebavanja starijih odgovoriti sa osmehom, a posle nekih 10 godina rada dobices dozvolu da na isti nacin ti podjebavas mladje.

Zato sam i napustio to s*anje, a zamislite imao sam siguran drzavni posao, penziono (dok ja treba da izadjem u penziju granica starosti ce se podici na 75, sa obzirom da dosta mojih predaka nisu preziveli 75 bas ima smisla), a ja napustio sve to, i sa medicine poceo da ucim sasvim druge stvari. Dok su najblizi kukali, oni daljnji su mi se smejali, kazu vidi ludaka. U stvari bio bi ludak da sam ostao, a i svako ko ostane u takvom sistemu. Zivot je jedan, a na poslu provedes veci deo zivota, ako ti posao lici na robiju zasto onda ziveti.

Sto se tice skolarine, sto bi ja placao skolu nekom drugom, a taj drugi placao meni, drzava treba da stipendira samo genijalce, ovi ostali i nemoraju da zavrse fakultet, nek se probiju kroz svet na drugi nacin. Ovako zemlja ima vise intelektualaca nego proste radne snage.

Na kraju krajeva svi vi zelite kapitalizam, pa cemu onda ove komunisticke ideje, ako hoces trzisnu ekonomiju onda se treba trzisno i ponasati a ne cekati da ti drzava nesto pomaze. Drzava je tu iz nekih drugih razloga, nije tu da tebe vuce da uradis nesto u svom zivotu.
[ mokelet @ 28.07.2010. 01:03 ] @
Ovo sam mislio pre svega na privatne firme i bio sam sasvim ozbiljan. Njima treba neko ko će da radi što više za što manje para. Znam da je to loše i da treba da se menja, ali trenutno je tako.
Za državne firme je potrebna samo veza. I ništa više.

Što se tiče toga da ova zemlja ima više intelektualaca nego proste radne snage, nisi u pravu. Ova zemlja ima premalo intelektualaca. Problem je samo u tome što NEMA POSLA, pa je uglavnom jedina razonoda nalaziti krivce za sadašnju situaciju. Nema para, firme su u dugovima do guše i sve ih teže i teže servisiraju. Jedino rešenje je da svi radimo za male pare dugi niz godina i da smanjimo potrošnju. Javni radovi i "solidarnost". Sve ovo mora da prati odgovorna i "poštena" politička nomenklatura. No, kako je to, nažalost, nemoguće, očekujte još veću krizu za 3-4 godine.
Iskreno, gledam da uskoro napustim ovaj brod.
[ KrkaCiC @ 28.07.2010. 03:41 ] @
Ne bih da zvucim Off,ali Nas drug predsednik BT posetio Srebrenicu i kenjao kako smo mi Srbi nacinili genocid nad "onim tamo",izvinjavao se itd,a u medjuvremenu nije ni svratio u Bratunac gde je nad Srbima vrsena "tortura". Znaci bitno je da u ocima EU ispadne da smo krivi,zbog nekih njihovih uslova za ulazak u EU,a Srbiju ko *ebe. Pa kad Prvog coveka ne interesuje njegova zemla,onda je jasno cime se bave ministri ovoga onoga,trange-frange politicari...
Hocu reci,u Srbiji ako nemas vezu ne mozes ni kod lekara da odes uljudno,a tek posao...
Rodjak je skoro isao u banku da pokusa da podigne poljoprivredni kredit,i zamislite i za to treba veza.
Posto sam i sam student,i da nekad trazim radnike zaobilazio bih one 10-tke,jer smatram da je 90% njih ucilo zbog ocene i da posle 5 dana nisu znali sta su ucili-bar je tako kod mene na faxu (ne bih ulazio u to da vecina studenata koja ima visok prosek ima zesce veze i kroz fax je kao na exkurziji). Inace student sam masinstva. Kolega odmah po diplomiranju dobije zaposlenje u,zamislite,Hemofarmu,verovatno je znao da napise dobar CV :) i posle mesec dana ode da radi na faxu kao asistent-nije mu odgovarao Hemofarm.
Da ne duzim previse,pitanje za pojedine Forumase u ovoj temi koji kazu da samo treba imati ideju,sve ide dalje samo> Imam ideju,treba mi oko 10000e u roku od oko 6-10 meseci,i mogu da garantujem da ce mesceno biti zarada izmedju 500 i 1000e. Ko hoce da mi nadje sponzora? Znaci treba mi neko ko je voljan da ulozi,a ja bih ostalo! novac bi se delio 50:50 recimo!
[ Angelico @ 28.07.2010. 06:01 ] @
Citat:
Teško je i biće još teže.


Istinitije reči nisu bile prozborene....
[ gogi @ 28.07.2010. 10:33 ] @
Sto se tice dobijanja posla u Srbiji, Bosni, Crnoj Gori moze ali samo preko veze. Prosek na faxu ne znaci nista. Sto se mene tice radio sam sve zivo u vezi IT, od servisera do programera, ali sve je to bilo otimanje para, dok ostale kolege nisu nista radile niti im je padalo na pamet da rade. Trenutno sam naravno preko veze upao u stranu firmu i primam 800eu mesecno. Poslovi se odavno dobijaju po genetskoj liniji, tako da ako nemate tetku, ujku, babu, dedu za direktore radicete za 100eu mesecno eventualno 350eu.
[ Boris Tadić @ 28.07.2010. 10:43 ] @
Ne mislim da treba biti dobar, ako je cilj napredak, već isključivo odličan u tome što se radi i što češće izbegavati beskrajne bapske prdoklačine o tome koji parfem da se kupi pred razgovor za posao i na koje oko da se gleda više, kao da se pred nekakvog boga izlazi, a ne najverovatnije bivšeg švercera donjeg veša, cigareta, goriva, automobila ili najbližeg mu podanika sa pola mozga, čiju je tetku natezao dok je ovaj bio u školi.
Napraviše ljudi nauku od sedenja u stolici i čitanja 10 redova biografije. Naravno, pristojnost se podrazumeva, jer najbolje prikazuje stanje uma pojedinca, a pokornost ipak treba da naplatite koliko god znate i umete, jer je vaš život u pitanju, pa bi kao trebalo da vam je stalo do sebe, da vam vaše vreme nešto vredi.

Za neobaveštene, koji nisu u stanju da shvate šta je to zajednički interes, ma kako se koji državni sistem nazivao, u Srbiji je tek nešto preko 5% ljudi sa bilo kakvim obrazovanjem posle srednje škole.
Tržište rada nije džungla, svakoj mentalno stabilnoj državi je u interesu da zaposli što više visoko obrazovanih ljudi, jer jedino tako može da funkcioniše čitav sistem na način koji svima odgovara. Nisu svi koji nisu genijalci = KV radnici i fizikalci. U svakom drugačijem pokušaju funkcionisanja nastaje haos i isplivavaju reketaši, otimači, šverceri i ostali vrsni intelektualci, budući književnici. To smo već videli na delu.

Trenutna logika sekularne države Srbije na svakom planu je "daj šta daš" i sve što se radi radi se "od danas do sutra, pa ćemo posle da vidimo gde smo". Samo zato ukupna državna/društvena situacija nije u stanju da doprinese dobrom raspoloženju pojedinca i gotovo u svakoj branši se rad svodi na rad za skoro nikakve pare ili za rad bez para, glavu dajem da nema 200 ljudi u celoj državi Srbiji koji tačno znaju zašto su jutros krenuli na posao, a da im razlog nije bio prazan stomak ili rata kredita.

Uprošćena verzija bi bila da ne možeš da se ''beš a da ne daš da ti uđe, a ovde bi skoro sve "gazde" tako, još ako može država da iz budžeta plati radnika i da nađe nekog ko će da mu vodi firmu isto za džabe, da se on jadan ne bi uzrujavao, ipak je on uložio 500 dinara osnivačkog kapitala, 'ej !

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 28.07.2010. u 12:23 GMT+1]
[ spezia @ 28.07.2010. 13:16 ] @
Rece jedan " krivo mi sto se o mom trosku skoluju... "
Pa nebih rekao. O tvom trosku ministri letuju, ili odu na neki seminar na kopaonik. Ili malo do Kine.
Sve me strah da se o tvom trosku neko skoluje ili finansira. U Srbiji retko ko ima tu privilegiju. Ko zna, mozda je bas tvoj novac otisao u skolstvo :)

Treba ZAKON u ovoj zemlji. RED i ZAKON. I nista vise. Ograniciti broj studenata na budzetu. Nama stvarno ne treba 500 arheologa. Uveti LICENCE.
Recimo u mom kraju zena koja je zavrsila za frizera radi knjigovodjstvo i drugima uzima posao. Neko ce reci pa snasla se. E pa nije tako. Nemoze covek sa 8 razreda da bude doktor pod foru snasao se, ima vezu. Licencu bato, lupam minimum Visa ekonomska skola. Tako za sve grane. Kod mene ima posla za frizera, ali ova zena se snasla i radi u administraciji. A zasto se gura u drugu struku kad moze i svoj posao da radi, jel???
Ili Tata drzi revizorsku agenciju. Pa kaze detetu, glup si ko tocak, jedva si zavrsio srednju, ajde tata ce te obuciti pa ces nauciti..
Ne , nego dodje inspekcija i kaze jel imas ti za ovaj posao kvalifikovanog radnika min VII stepen il da pisem pola milona kaznu...
To bi sigurno pomoglo da ljudi sa faxom makar rade u svojoj struci a onima koji sa zavrsili samo srednju da lakse padne rad u butiku.

Mislim da ove "pomije" gde svako radi sta hoce i parola snadji se, nikako ne cine dobro drustvu vec samo gore.
Ovim merama bi sigurno licili na civilizovano drustvo, Verujem da bi bilo bolje, a ljudima nebi tesko padalo kada u Nisu u sreddnjoj skoli sin profesora istorije drzi predmet a ni VISU jos nije zavrsio. Naravno stalno se otvara konkurs, al "niko se ne javlja". A u stvari redovno po 20 kandidata po konkursu.
[ labicko1 @ 28.07.2010. 13:21 ] @
Ja vas stvarno vas ne razumem, zasto vi kukate, kako ne shvatate da ako sami sebi necete pomoci, ako se sami ne pokrenete sa nulte tacke, niko drugi nece to uraditi umesto vas.

Kritikujete nekog ko je poceo od prodavanje donjeg vesa i sad vas sa sve diplomom i carapama moze da kupi za 100 evra. Zasto vi nepocnete da prodajete donji ves, ili je to suvise nisko za vas. Ljudi ko da zivite u disneylandu, masta vam fino radi. Stalno pominjete poslove preko veze, pa dokle vise da vam roditelji ili neko drugi resava sopstvene probleme, kad ce te stati sa vase dve noge na zemlju. To sto se vi zadovoljavate sa 10000din mesecno je samo zato sto od mame dobijete jos 30k za vecernje izlazke. Da stvarno nemate i da stvarno hocete da radite brzo bi vi krenuli da prodajete donji ves pa bi i svi mi imali neke koristi od vas, ovako zivite parazitski zombi zivot.


@KrkaCiC poslovni partner se trazi na jedan nacin a sponzor na drugi, posto nisam upoznat sa trazenjem sponzora tu ti nemogu pomoci, pitaj ove druge sponzoruse za pomoc.
[ Dejan Lozanovic @ 28.07.2010. 13:56 ] @
Citat:
spezia: Rece jedan " krivo mi sto se o mom trosku skoluju... "
Pa nebih rekao. O tvom trosku ministri letuju, ili odu na neki seminar na kopaonik. Ili malo do Kine.
Sve me strah da se o tvom trosku neko skoluje ili finansira. U Srbiji retko ko ima tu privilegiju. Ko zna, mozda je bas tvoj novac otisao u skolstvo :)

Treba ZAKON u ovoj zemlji. RED i ZAKON. I nista vise. Ograniciti broj studenata na budzetu. Nama stvarno ne treba 500 arheologa. Uveti LICENCE.
Recimo u mom kraju zena koja je zavrsila za frizera radi knjigovodjstvo i drugima uzima posao. Neko ce reci pa snasla se. E pa nije tako. Nemoze covek sa 8 razreda da bude doktor pod foru snasao se, ima vezu. Licencu bato, lupam minimum Visa ekonomska skola. Tako za sve grane. Kod mene ima posla za frizera, ali ova zena se snasla i radi u administraciji. A zasto se gura u drugu struku kad moze i svoj posao da radi, jel???
Ili Tata drzi revizorsku agenciju. Pa kaze detetu, glup si ko tocak, jedva si zavrsio srednju, ajde tata ce te obuciti pa ces nauciti..
Ne , nego dodje inspekcija i kaze jel imas ti za ovaj posao kvalifikovanog radnika min VII stepen il da pisem pola milona kaznu...
To bi sigurno pomoglo da ljudi sa faxom makar rade u svojoj struci a onima koji sa zavrsili samo srednju da lakse padne rad u butiku.

Mislim da ove "pomije" gde svako radi sta hoce i parola snadji se, nikako ne cine dobro drustvu vec samo gore.
Ovim merama bi sigurno licili na civilizovano drustvo, Verujem da bi bilo bolje, a ljudima nebi tesko padalo kada u Nisu u sreddnjoj skoli sin profesora istorije drzi predmet a ni VISU jos nije zavrsio. Naravno stalno se otvara konkurs, al "niko se ne javlja". A u stvari redovno po 20 kandidata po konkursu.


Ti kako si krenuo treba coveku doktorat da bi radio kao kasirka u supermarketu ?!? Za tvoju komsinicu mogu da kazem, ako sama vodi knjivodstvo zavrsni racun ne moze da potpise ako nema certifikat. A on se dobija polaganjem nekakvog ispita. Sa druge strane ako radi kod nekog drugog zena radi sta joj se kaze, poslovadac zadovoljan njenim ucinkom, ona zadovoljna poslom. Sta je sad tu potrebno terati mak na konac. Imati papir da si zavrsio bilo koju skolu je tek 5% kvalifikacije. Dzaba tebi sve skole ovog sveta ako ti nisi sposoban da radis taj posao ili si dovoljno lenj.

A to sto je tata naucio malog da radi posao , tata rizikuje ako mali zajebe stvar pa firma propadne. Zbog takvog razmisljanja nase drzavne firme i jesu u ovakom polozaju danas na rubu propasti jer je bilo dovoljno da mislis da ako zavrsis fakultet dobices posao, stan, i zanosnu sekretaricu....... moze to samo se zemlja zove carstvo snova.

Ti za svoje pare mozes da biras sta ces da kupis, pa zasto onda branis bilo kom poslodavcu da kupi za svoje pare ono sto on hoce ?
[ BluesRocker @ 28.07.2010. 14:00 ] @
Citat:
spezia: Treba ZAKON u ovoj zemlji. RED i ZAKON. I nista vise. Ograniciti broj studenata na budzetu. Nama stvarno ne treba 500 arheologa. Uveti LICENCE.
Recimo u mom kraju zena koja je zavrsila za frizera radi knjigovodjstvo i drugima uzima posao. Neko ce reci pa snasla se. E pa nije tako. Nemoze covek sa 8 razreda da bude doktor pod foru snasao se, ima vezu. Licencu bato, lupam minimum Visa ekonomska skola. Tako za sve grane. Kod mene ima posla za frizera, ali ova zena se snasla i radi u administraciji. A zasto se gura u drugu struku kad moze i svoj posao da radi, jel???
Ili Tata drzi revizorsku agenciju. Pa kaze detetu, glup si ko tocak, jedva si zavrsio srednju, ajde tata ce te obuciti pa ces nauciti..
Ne , nego dodje inspekcija i kaze jel imas ti za ovaj posao kvalifikovanog radnika min VII stepen il da pisem pola milona kaznu...
To bi sigurno pomoglo da ljudi sa faxom makar rade u svojoj struci a onima koji sa zavrsili samo srednju da lakse padne rad u butiku.

Mislim da ove "pomije" gde svako radi sta hoce i parola snadji se, nikako ne cine dobro drustvu vec samo gore.
Ovim merama bi sigurno licili na civilizovano drustvo, Verujem da bi bilo bolje, a ljudima nebi tesko padalo kada u Nisu u sreddnjoj skoli sin profesora istorije drzi predmet a ni VISU jos nije zavrsio. Naravno stalno se otvara konkurs, al "niko se ne javlja". A u stvari redovno po 20 kandidata po konkursu.


Ne želim da te uvredim, ali tebi stvarno nema pomoći sa takvim razmišljanjem. Nema država meni šta da reguliše, III stepen, VII stepen. Ko sme da mesi burek sa kojim stepenom? Ma ako su nekom u porodici otac, deda, pradeda, ... navrded držali buregdžijsku ranju i ako pravi fenomenalan burek kupovaću kod njega a ne kod nekog ko je završio neku kaubojsku trogodišnju školicu sa smerom za pekara. Ko si ti da mi odrediš kod koga ću da kupujem burek?

Ili kad Paju i Jareta teraju da završe večernju školu jer ne mogu da voze kamion bez osnovne škole, a vozili ga 20 godina pre toga.

Treba i poljoprivrednicima zabraniti da obrađuju svoju zemlju i gaje stoku ako nemaju četvorogodišnju poljoprivrednu školu?

Za računovođu postoji državni ispit tako da može i frizer da bude računovođa ako ga položi. To je "regulisano". :)

Ja sad da otvorim firmu, hoćeš da me primoraš da za direktora postavim diplomiranog ekonomistu (ma šta to značilo) ili imam pravo da zaposlim nekog sposobnog po svom izboru da upravlja mojom firmom?

Popeli ste mi se na glavu sa tim stepenima, komunjare-regulatori.
[ Beltrammi @ 28.07.2010. 14:19 ] @
prokomentarisao bih par stvari.

Prvo neko je spomenuo devojku sa 9,8. Zasto se na nju gleda sa prezirom ? Ona je za poslovni svet dete, frisak diplomac koja je sve svoje zadatke do sada ispunila tacno, na vreme i sa uspehom. Pp da je u osn. bila vukovac, a moguce i u srednjoj, to je malo teze ali ne i nemoguce. Ono sto njoj fali je radno iskustvo, sto je normalno, i cak i ako ne zna kako se racuna porez, to je 100% osoba kojoj vredi ukazati poverenje jer je njen ucinak u dosadasnjem zivotu blizu maksimuma. Tj. s obizrom sta je sve savladala ni to joj nece biti problem. Naravno, s obzirom da nam je privreda veoma skrljosana njoj ce biti poprilicno tesko da se negde ubaci i to nije njena krivica. Pri tom ona jos i radi, dakle ne predaje se i nije neka uobrazena osoba.

Dosta ljudi veoma oholo gleda na fakultetlije, a opet svi se zalimo kako nam je narod primitivan. Pa sta sad ? Da li ce nam se narod prosvetliti, ako i ovo malo diplomaca ukinemo ? Pored toga akademski gradjani imaju visok kapacitet za ucenje i usvajanje novih stvari. Pri tom ne mislim na puko citanje ili bavljenje u struci na cisto tehnickom nivou vec izlazenje na kraj sa puno kompleksnijim zadacima. Na kraju krajeva fakultet je za neke struke i neophodan: medicina, pravosudje, farmacija ili za bavljenje naukom R&D. Neko ko je mozda okretan i nabijen informacijama i pliva relativno dobro kao tehnicar ili pak majstor tu nema sta da trazi.

Mnogi ovde kazu mozes uvek biti npr. kuvar. Da, i ja kuvam redovno kad ogladnim a mrzi me da idem u restoran, na mek ili pizzu. Medjutim kuvar profesionalni vam je jedno od retkih zanimanja gde mozete imati vecu platu od sefa ako ste bas dobri jer kuvar je ono sto drzi restoran. Isto tako s prezirom su pomenuta neka inace veoma teska zanimanja koja ne bi mogao svako da radi: vozac, varilac i dr. Uglavnom: ne valja akademac ne valja baustelac, ne valja kuvar, svakom nesto ne valja.

a sada par reci za venturu:

kamo srece kad bi svi razmisljali i cak ziveli kao ti. Svet bi stvarno bio bolje mesto. Medjutim, realnost pokazuje da tvoja ocekivanja nisu realna i zato ih treba odbaciti skoro kao utopiju. Prosto, ljudi 95% ne razmisljaju ni okakvom preduzetnistvu. Kad je drzava i privreda jaka sve je uredu. Sta mislis kad bi propala Svedska sta bi sve isplivalo na povrsinu. Pokazalo bi se da je gomila ljudi i tamo obicna, ista kao u Srbiji bez ikakve ideje da nesto stvori u zivotu, ali sticajem okolnosti imaju srece da rade u jakom i bogatom sistemu. Da li znas koliko diplomaca Harvad Business School hita da nadje posao na Menhetnu ? Pa zasto oni nesto ne pokrenu kada su vec tako dobro sve naucili na naj super skoli u naj super drzavi. Hehe, znaju oni sve, ali znaju i da je 100x lakse udenuti se u neki vec stvoren sistem i valjati polako karijeru. Doduse i plata je 100x manja, ali koga briga - ionako se zivi super.
[ spezia @ 28.07.2010. 14:42 ] @
Citat:
BluesRocker: Ne želim da te uvredim, ali tebi stvarno nema pomoći sa takvim razmišljanjem. Nema država meni šta da reguliše, III stepen, VII stepen. Ko sme da mesi burek sa kojim stepenom? Ma ako su nekom u porodici otac, deda, pradeda, ... navrded držali buregdžijsku ranju i ako pravi fenomenalan burek kupovaću kod njega a ne kod nekog ko je završio neku kaubojsku trogodišnju školicu sa smerom za pekara. Ko si ti da mi odrediš kod koga ću da kupujem burek?

Ili kad Paju i Jareta teraju da završe večernju školu jer ne mogu da voze kamion bez osnovne škole, a vozili ga 20 godina pre toga.

Treba i poljoprivrednicima zabraniti da obrađuju svoju zemlju i gaje stoku ako nemaju četvorogodišnju poljoprivrednu školu?

Za računovođu postoji državni ispit tako da može i frizer da bude računovođa ako ga položi. To je "regulisano". :)

Ja sad da otvorim firmu, hoćeš da me primoraš da za direktora postavim diplomiranog ekonomistu (ma šta to značilo) ili imam pravo da zaposlim nekog sposobnog po svom izboru da upravlja mojom firmom?

Popeli ste mi se na glavu sa tim stepenima, komunjare-regulatori.


Da o tome pricam... Dok nam arhitekte mese hleb a pekari vode knjige.. Mozda ti umes bolje da mesis od nekog ko je proveo 4 god na praksi?? Mislis da ces napraviti bolju frizuru od moje drugarice koja je 2 godine provela na praksi?? Po tebi zasto se skolovati, kad tvoj posao moze da radi i pekar. U principu strucnjak mi ne treba, moze svako. I Pera lozac. Pokusavas to da kazes ili si se samo nasao prozvanim?
A i generalizujes pojmove... U EI u Nisu uglavnom je direktor bio neko sa El faksom... A ima i komercijalni direktor u firmama.
Ali svaki direktor ima skolu, jel?? I Ispade da je neko sa 4 razreda po tebi sposobniji ako se dokaze ( samo ne znam kako se dokaze: preko kreveta, rodbinske veze ili mita)?
[ labicko1 @ 28.07.2010. 14:51 ] @
diplomaca Harvad Business School hita tamo jer da pokrene nesto svoje krenuce sa pocetnom platom od 2000$ a tamo pocinje sa 20000$ i vrlo brzo ce napredovati na visu platu od nekoliko miliona godisnje. I pre svega glupo je uporedjivati te ljude sa ovima nasima koji nisu u stanju ni pekaru da vode posle business schoola.

Dzabe je tebi diploma i nekakvo teorisko znanje kad prodajes farmerice u butiku za 100 evra mesecno. Napisi u CV svoje ocene i da si prethodno godinama radio u butiku, znas kada ces dobiti posao. To sto radi tamo za sicu je veoma bitna ocena o njenom karakteru. Za papirologiju u firmi mogu zaposliti i coveka sa srednjom ili visom skolom, ako zaposlim nekog sa faksom ocekujem od njega ideje i preduzimljivost a ne da mi kupuje burek.

Naravno nemogu svi da budu poslodavci, problem u srbiji sto je broj tih koji nesto pokrecu suvise mali i nesto nevidim da se on naglo povecava. I opet kazem glupo je da vodoinstalater pokrece privredu a ekonomisti generacije nemaju hrabrosti ni znanja za nista drugo osim prodavanaj farmerica. Zamisli da taj ucenik generacije pokrene nesto kolko bi imao vise znanja i mogucnosti od onog vodoinstalatera.

I na kraju opet fakultet nije tu zbog tvoje diplome ili dobrih ocena, vec zbog sticanje znanja, nisu dovoljne samo one knjige sto ti profesor da vec treba da si non stop upucen u nove stvari iz tvoje struke, i ceo zivot treba uciti. Ovakav covek se moze nazvati intelektualcom, a ostali su svi samo posetioci fakulteta. Kada broj posetioca bude manji od broja intelektualaca i ova zemlja ce krenuti napred.
[ spezia @ 28.07.2010. 15:09 ] @
Mislim da je tema odavno otisla u OFF.
Glavni komentar cele teme je da se Prva Sansa ne odvija kako treba, kao sto onaj rece sto mu zena radi u NSZ, a ne ono sto jave na b92 ili Dnevnik 2 RTS.

U nekoj normalnoj zemlji ljudi izadju na ulice kad vide da im nesto ne odgovara... A mi jedino umemo da pametujemo po forumima ( i facebook ko je clan) za koje Vladu i poslodavce zabole q za vase misljenje.
E da smo mi bar pola kao Grci ( mislim na slogu, brigu za ljudsko dostojanstvo i sl )
[ ventura @ 28.07.2010. 15:41 ] @
Citat:
Beltrammi
Prvo neko je spomenuo devojku sa 9,8. Zasto se na nju gleda sa prezirom ? Ona je za poslovni svet dete, frisak diplomac koja je sve svoje zadatke do sada ispunila tacno, na vreme i sa uspehom.

Da je završila fakultet sa prosekom 9.8 to znamo, i to je ok. Ali ovo drugo ne znamo.

Ako ima 22, 23 godine to je fenomenalno završila je fakultet u roku sa odličnim prosekom... Ako ima 24 godine nije loše, međutim ako ima 25+ godina to je već odrasla žena, nikakvo dete i koja je studije završila na guzove... Dajmo magarcu neograničeno vremena za studiranje, i garantujem da će eventuano uspeti da položi sve ispite sa desetkom.

Da me neko pogrešno ne razume, ne omalovažavam fakultetsko obrazovanje, naprotiv, ali kao poslodavac smatram da je mnogo bitnije vreme studiranja (završiti fakultet u roku), nego krajnji prosek (npr. prosek 9.8 a studiranje trajalo 8 godina).
[ maksvel @ 28.07.2010. 15:46 ] @
Pa valjda većina onih koji završe sa visokim prosekom, završi u roku. Bar koliko je meni poznato...

Citat:
smatram da je mnogo bitnije vreme studiranja (završiti fakultet u roku), nego krajnji prosek

+1
[ spezia @ 28.07.2010. 16:01 ] @
A bre 100 puta ponavljam
ONA JE STUDENT GENERACIJE ( ZNACI PRE ROKA ZAVRSILA NIJE 100 GODINA STUDIRALA ).
Ovo sam bar napisao u 3 posta.
A jel vas zanima jos jedan student generacije na istom fax-u kako je zavrsio ??
Imao sam srece pa sam ziveo u studentskom domu kod Ekonomskog i Pravnog fax-a... Zato sam se uhvatio za ekonomiju :)
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2010. 16:21 ] @
Citat:
spezia
E da smo mi bar pola kao Grci ( mislim na slogu, brigu za ljudsko dostojanstvo i sl )


Da da, Grcima jako dobro ide.

U cemu je poenta ove teme uopste? Poenta tog drzavnog programa je da se sakrije broj nezaposlenih i da se eventualno nekom broju njih omoguci sticanje iskustva ako nista drugo.

Ko je u toj situaciji, tj. da zavisi od drzave da ga uvali negde eto samo da se ne bi video u statistici treba debelo da razmisli o svom pristupu i da poradi na promeni tog stanja - bilo kroz preseljenje negde drugde, kroz usavrsavanje ili nesto pedeseto.

Nema to veze nikakve sa tim koju je skolu neko zavrsio - ocigledno kada mu treba "prva sansa" u njegovom mestu nije bas nesto preterano potreban kao strucan kadar u tome sta je vec zavrsio.
[ Beltrammi @ 28.07.2010. 16:59 ] @
Grci su stvarno ponosni. Zaduzili su se preko mere da bi obezbedili sebi nezasluzene privilegije i sad kad nemogu vise da placaju oni se jos zaduzuju. Privremeno su imali jako srece posto je bilo volje da im se pomogne, da ne bi skrljosali jos i evro i par jakih poverilaca, a i iz politickih razloga. Mene samo zanima sta ce biti kad se i ovo potrosi, a potrosice se. Ako tada ne dobiju slicnu pomoc, a sanse su sve manje (posto im je kreditni rejting normalno opao) onda mogu da uzmu sav svoj ponos i da ga okace na Omoniji ili Sintagmi svejedno.

Sto se tice teme. Eh, vidite nasa privreda je tako pukla da je svaka akcija vlade prakticno osudjena na propast. Mala bara puno krokodila i sve se vrlo brzo hakuje i obesmisli. Mali i srednji poslodavci muku muce da posluju pa i ovo vide kao sansu da izvuku korist za sebe, a o entry level programima koga briga. Ja ih ne krivim. Onaj ko jedva prezivljava danas, vidi mladog radnika samo kao trosak. Jedino me hvata frka da vlada nije mozda namerila da finansira ovaj uzaludni program novcem od prodaje telekoma. E onda stvarno...

[ BluesRocker @ 28.07.2010. 17:59 ] @
Citat:
spezia: Da o tome pricam... Dok nam arhitekte mese hleb a pekari vode knjige.. Mozda ti umes bolje da mesis od nekog ko je proveo 4 god na praksi?? Mislis da ces napraviti bolju frizuru od moje drugarice koja je 2 godine provela na praksi?? Po tebi zasto se skolovati, kad tvoj posao moze da radi i pekar. U principu strucnjak mi ne treba, moze svako. I Pera lozac. Pokusavas to da kazes ili si se samo nasao prozvanim?


Brkaš "stepen stručne spreme" i "zvanje" i zanimanje. Znaš za 3 vrste brade? Brada znanja, brada zvanja i brada sr4nja. E, u našem obrazovnom sistemu je to jedna ista brada. To što si ti završio arhitektonski fakultet je tvoja prošlost, a što mesiš lebac čini te pekarom. Ako imaš radno iskustvo kao arhitekta, ako je iza tebe nešto ostalo onda si arhitekta. Ovaj čovek nije završio fakultet a najčuveniji je arhitekta u Americi http://en.wikipedia.org/wiki/Frank_Lloyd_Wright .

Onaj ko vodi knjige nije pekar nego knjigovođa, bez obzira koju je školu završio. Kod nas ne postoji škola gde te nauče kako se vode knjige, već se to uči kad se zaposliš, kao i za većinu stvari.

Moj posao ne može da radi pekar zato što on više neće biti pekar već programer. Moj rođak je jedno vreme radio kao pekar a onda sam mu malo pomogao oko programiranja i sada freelancuje.

Citat:

A i generalizujes pojmove... U EI u Nisu uglavnom je direktor bio neko sa El faksom... A ima i komercijalni direktor u firmama.
Ali svaki direktor ima skolu, jel?? I Ispade da je neko sa 4 razreda po tebi sposobniji ako se dokaze ( samo ne znam kako se dokaze: preko kreveta, rodbinske veze ili mita)?


Ama, šta ti znači fakultet? Pa to se kod nas prodaje na kilo i niko nije još odgovarao zbog toga. Kako neko da se dokaže da je bolji kandidat za direktora od "diplomiranog ekonomiste" koji prodaje suknje u butiku? Možda tako što je pre toga bio uspešan na nižim rukovodećim pozicijama? Čuo nekad za postepeno napredovanje?
[ KrkaCiC @ 28.07.2010. 18:40 ] @
Po dosadasnjim postovima,onaj ko je imao "srece" da se zaposli lepo kaze kako su nam ljudi sa fakultetom glupi i lenji i ne traze posao nego se za*ebavaju. Kakav nam je obrazovni sistem,za par godina cemo biti zemlja sa najvise akademskih gradjana. Pa u svakom manjem mestu ima neka visokoskolska ustanova. Onda baba kaze svom unuku koji je zavrsio trogodisnju trgovacku skolu: idi sine i ti upisi menadzment,pa i mika i zika studiraju,dace ti baba od penzije :) Samo u mom kraju znam x ljudi koji nisu znali polinome i padeze u osnovnoj,a sad zavrsili menadzment u saobracaju npr,u trajanju od 4 godine,znaci FAX. Takve diplome nikad ne bih uporedjivao sa diplomama nekih jacih fakulteta na Drzavnim univerzitetima. JBT skoro bio do Bujanovca,kad ono i tamo ima Visoka skola za vaspitace,akreditovana naravno,skolarina 35000 i dovoljno je da se pojavis i vec imas prolaznu ocenu. ITD

Ako neko i hoce da zapocne neki svoj projekat,biznis ili kako vec da nazovem,mora se spremiti da polovinu da drzavi. I onda dolazimo do sledeceg: zasto bi neko otvarao firmu,razmisljao da li ce mu ostati nesto kad da drzavi HARAC,kad moze lepo da ode da radi u neko javno preduzece,opstinu,poresku ili slicno. Zasto bi taj neko svojim radom izdrzavao neke Budzetlije. U firmi u kojoj sam do skoro radio,gazda je morao da uplacuje porez unapred,bez obzira da li je prodao to sto je proiyveo ili ne,cak su i pretili nekim opomenama. Pa ko onda jos ima volje da osnuje svoj biznis?
Kako neki ovde rekose (neki koji verovatno imali dobar posao zagarantovan-cast izuzecima) ljudi se ne trude dovoljno,ili nisu napisali dobar CV. Pa drug prosle godine konkurisao u Putevi Invest,u Stalacu,i posle mesec dana od konkursa vidi da su mesto diplomiranog ing. zaposlili lika koji ima srednju mehanicarsku otprilike ali mu je direktor ujak :)
Danas je vecina u Srbiji koja nesto posluje,ili pod vlasnistvom nekih politicara,ili su vlasnici dobri sa lokalnim politicarima. Znaci u takvu firmu ce gazda morati primiti nekog kog mu preporuci neki politicar,a ne nekog ko i magistrirao ili bar imao samo fax sa prosekom 10 :(
@ Ventura u prethodnom postu nisam trazio sponzora (to je u sali napisano) vec nekog ko je voljan da ulozi i deli fifti-fifti sa mnom,a ja bih odradjivao skoro sve!
[ labicko1 @ 28.07.2010. 22:32 ] @
Za sponzora si pitao mene ne venturu :) Kao sto sam rekao za sponzora ne znam da ti dam savet a poslovni partner se trazi kad vec imas poslovni plan, na papiru ne u glavi i u zeljama, zakucas na dovoljno vrata i veruj mi ima dosta sanse da ti uspe. Samo nemoj odustati posle dva pokusaja, tih 10k mozes dobiti i od banke ako imas nesto vredno da stavis u zalog.

Sto se tice poreza koji si pricao to ti je normalna stvar za vece firme, na pocetku godine prijave kolko misle da ce da imaju zaradu, na to onda plate porez, ako im je zarada pa manja onda im se te pare vracaju. Ali ti kad pocinjes posao mozes poceti ko pausalac, tu je pa druga prica. Prosetaj se malo do APR do poreske, raspitaj se malo i videces da nista to nije strasno. Porez se placa u svim drzavama i to je neka norma poslovanja, ustvari taj porez na kraju najvise udara po usi krajnjeg kupca, koji placa i porez na to sto je zaradio i porez na to sto je kupio.

Kao sto sam ti rekao, imao sam zagarantovan posao, drzavni, i veruj mi ne vredi. U kraju odakle ja poticem covek sa jedva zavrsenom osnovnom zaradjuje milione prodajuci ugalj za rostilj svuda po evropi, imam takodje prijatelja koji sa zavrsenom srednjom skolom prodaje PVC stolariju po evropi. Ali vidis te ljude nemozes sresti radnim danom u kafani, dok su iste pune onih pametnih sa diplomama koji samo kukaju. Ti ljudi su radili 24 sata dnevno, i sa tim minimalnim znanjem sto imaju uspeli su da pokrenu posao. Sta bi tek uradili da su imali vecu edukaciju.

Moja kritika pametnim diplomcima je ta sto cekaju da im neko nesto servira, cekaju da neko sa osnovnom skolom zapocne posao pa da ih zaposli, a posle se jos tome smeju sto nezna padeze, pa vi ste jos smesniji i jos manje vredite kad takav covek moze da vas kupi za 100 evra sa sve opanci.
[ micke037 @ 28.07.2010. 22:54 ] @
neverovatnokoliko je nas sagovornik uporan da odbrani svoj stav.Normalno da devojka ne moze nigde da se prijavi jer dugouhi kontraverzni biznismeni placaju debelodrzavni reket i ne ynaju nista vise od plati,varaj i ne placaj nikom nista vec samo obecavaj.E na to me podseca ovaj odgovor sa pregledom Cv i savetima samo jos nam nije rekao senu tog svog saveta ali verovatno je u nekoj medjunarodnoj valuti sa najmanje dve nulei savetom gde dati vise komada novcanica sa tri nule posla radi
[ Yoba @ 29.07.2010. 19:43 ] @
...dzaba se prepirete oko toge u cemu je problem.


Problem je sto posla generalno NEMA, a nema ga zato sto je privredna u qrzu, a zasto je priverda u qrzu je complexna tema sa dominantno notom glupe politike i glupog naroda.


the end.
[ Stefano @ 30.07.2010. 23:45 ] @
Citat:
maksvel: Pa valjda većina onih koji završe sa visokim prosekom, završi u roku. Bar koliko je meni poznato...
+1

Gresis :-) kod mene u okruzenju ima nekoliko ljudi koje znam od 25 i vise godina, koji su jos uvek 3 godina na fakultetu zato sto ponistavaju svaki ispit koji je ispod 10-tke. U pitanju su ljudi koji studiraju molekularnu biologiju i slicne fakultete, a to rade iz razloga sto im je cilj da sa prosekom od 10.0 lakse apliciraju za Phd u USA...

Sto se tice diplomiranih ekonomista, posto i sam imam to zvanje i u kontaktu sam sa kolegama, bilo sa drzavnog bilo sa privatnih fakulteta. Samo cu reci da sam blago receno zaprepascen koliko njih misli da nesto zna, a ne zna nista, recimo elemente bilansa stanja, bilansa uspeha, sta je PDV, kako treba da izgleda biznis plan... mozda ce biti interesantan podatak da sam upoznao zenu od 35 godina, diplomirani ekonomista sa 10-tak godina iskustva, koja nikad u zivotu nije ni sastavila ni videla biznis plan, nema predstavu kako to izgleda, niti da li se on radi na jednoj ili na sto strana...

Pretpostavljam da je slicna stvar i kod drugih struka, a ono sto nedostaje, ne samo mladima, nego vecini u drustvu je odsustvo preduzimljivosti i kreativnosti... dzabe ako si uporan i zavrsis faks sa 9.5 prosekom, ako si totalno bez preduzimljivosti i kreativnosti. To me podseca na ono kad smo u osnovnoj skoli ucili pesmu napamet...

Tako da se "prvoj sansi" od 20K rsd i tome da vecina mladih sanja posao u drzavnom preduzecu, a da se statisticka greska odlucuje na korak ulazenja u privatno preduzetnistvo, ni malo ne cudim...
[ augustus @ 04.08.2010. 15:04 ] @
Nije prva sansa bas toliko losa...znam da firmu koja je prosle godin uzela dvojcu pocetnika i nedavno ih po isteku pripravnickog staza prijavila za stalno. Ove godine su uzeli jos jednu devojku kao komercijalistu koja se iz petnih zila trudi da se dokaze da moze. Zavrsila je BK, ali su joj rekli imas fore 3 meseca da se pokazes da vredis. Proslo 3 meseca, sad su jeuzeli za pripravnika. Rekli su joj imas godinu dana da pokazes da mozes sebi napraviti zivot boljim a onda si nam dobrodosla...

...sta mislite, da li se trudi da to dokaze?
[ KrkaCiC @ 04.08.2010. 23:18 ] @
btw a koja firma je u pitanju,posto ih stvarno malo ima koje bi da zadrze radnike-vecina ih uzima preko prve sanse jer dobiju 12 meseci radnika za DZ,pa kakav god bio :)
[ augustus @ 05.08.2010. 11:30 ] @
Ne mogu ti reci naziv firme ovde, ali je softferska. Ne bih se slozio sa tobom da ljudi zele radnika 12 meseci za dzabe. Mozda jedan deo poslodavaca ali ne svi.

Hajde da to pogledamo ovako. Koliko je tesko naci radnika na kojeg se mozes osloniti da ce ti posao zavrsiti i da ce uvek biti kvalitetan radnik koji sve stize na vreme? Dakle, radnik od kojeg ne boli glava vec na kojeg se mozes osloniti.

Da bi neko obavio neki posao, moras ga nauciti, dakle poslodavac mora uloziti vreme i novac da ga obuci da posao radi kako treba. To kosta puno para, i na kraju se moze desiti da je sve bilo uzalud iz vise razloga.

Sta poslodavac dobija prvom sansom? Dobija mogucnost da mu drzava plati obuku radnika, koji bi trebao nakon isteka pripravnickog staza postati produktivan radnik koji ce nastavljati svoj posao obavljati kako treba i donositi profit poslodavcu.

Ukoliko radnik nakon 12 meseci ne donosi nikakav profit poslodavcu, zasto bi ga on zadrzao onda?

Kod nas postoji veoma iskrivljena slika o poslodavcima. Uvek se govori o njima kao o lopovima, ali zar je stvarno tacno da su svi lopovi? A da li neko pomisli da li ti radnici koji nisu zadrzani na poslu nisu ni zasluzili da ostanu?

Uvek se o losim poslodavcima raspravlja, dobre niko nikad ne navodi niti o njima govori. Verujem da na ovom forumu ima gomila ljudi ciji su poslodavci sasvim korektni.

Ima jos jedna stvar u vezi otpustanja radnika posle 12 meseca rada za dz. Uz svo duzno postovanje, ali postoji mnogo zanimanja u kojima je radnik vise nego zamenljiv i u kojima ne treba previse znanja i truda da bi se posao obavljao kako treba. Naravno da ce tu poslodavac iskoristiti sansu i dobiti radnike za dz kad su oni lako zamenljivi na tom poslu.

Ali zar to nije prirodna selekcija? Najbolji opstaju? Surovo? Mozda, al priroda je to tako uredila odavno. Zar treba da prizivamo drzavu da to regulise? Zao mi je, prilagodi se il umri, bilo i ostalo...
[ KrkaCiC @ 05.08.2010. 12:13 ] @
Citat:
augustus
Ali zar to nije prirodna selekcija? Najbolji opstaju? Surovo? Mozda, al priroda je to tako uredila odavno. Zar treba da prizivamo drzavu da to regulise? Zao mi je, prilagodi se il umri, bilo i ostalo...

Ne slazem se ovde sa tobom. Znaci jednog dana ti dodjem sa lovackom puskom,i kazem ti da napustis mesto rada da cu odsada ja da radim-jer najjaci ostaju-prilagodi se ili umri :)
Ne mozes reci najjaci (najbolji) opstaju-ako je tako vratice nam se 90-te. Drzava je duzna da radniku obezbedi neka prava,i naravno da ako ih radnik ispostuje treba i poslodavac isto tako. Ali ovde je mnogo veci problem u pitanju: Drzava nam je pukla skroz,jedinu privredu koju imamo je Drzavno vlasnistvo tj Telekom,Eps,Posta,i slicne firme. Privatni sektor je katastrofa: da bi privatnik opstao non stop mora da radi za drzavu (da placas neradnike u javnim preduzecima,i administracijama...) i s obzirom da ga drzava*ebe na 100 nacina on mora na stetu radnika tako da posluje,a i s obzirom da drzava ne stiti radnika nikako (mislim stiti ga ali samo na papiru-koji se ne postuje) zasto neko ne bi maltretirao radnika za malo novca,a ionako vazi politika: ako neces ti da radis za 200e ima ko hoce i za 180e. Slazem se da ima dobrih poslodavaca:radio sam u firmi kao komercijalista i nikad nisam imao problema,jer sam zaradjivao onoliko koliko posla napravim,a mesecni rashodi mi se odbijali od zarade,tako da nikako nisam mogao da radim na stetu firme i naravno da ce biti zadovoljni sa mnom. Da bi jedna zemlja opstala,pa i nasa isto tako,mora imati industriju,mora stvarati nesto,a ne samo diplomirane menadzere,inzinjere poslovanja ili kako se vec zovu. Jbg otisao sam malo out u Off. Sve u svemu prva sansa je dobra i za drzavu (prikrivanje nezaposlenosti i sl) i za poslodavce (radnik za dz 12 meseci) i za samog radnika (dobijace prvu platu). Jedna prijateljica sa smerom bankarstvo (visa-izvinjavam se VISOKA poslovna skola) radi trenutno kao prodavac sveca i cveca u prodavnici pogrebne opreme-kaze bolje i to nego nista.
[ augustus @ 05.08.2010. 12:36 ] @
Jos jedna fascinantna stvar kod nas je shvatanje drzave. Kao da je drzava neka tamo firma koju drze ne znam koji ljudi i sad ta firma se ponasa lose prema nama i mi vicemo a nju, strajkujemo itd.

Koliko znam drzavu cine ljudi koji zive u njoj. Stanje se nece promeniti preko noci i to svi znamo (rece Dimkovic nekoliko puta do sada). Mozda kad bi pozitivno gledali na ovakve stvari i kad bi pokusali izvuci najbolje iz istih, mozda bi se onda nesto i promenilo.

Ista stvar sa skolom, dosadna ustanova koju trebamo zeznuti da se sto lakse zavrsi, umesto nauci sve sto mozes jer ce ti trebati.

Prva sansa je dobra stvar, nezaposlenost se nece mnogo sakriti jer prva sansa ne zaposljava dovoljan broj ljudi da se % nezaposlenosti znacajno promeni.

Za svoju prvu sansu sam grebao i rukama i nogama i uzeo je...sada je mozete dobiti lako, samo jos da je iskoristite...
[ zmej @ 06.08.2010. 16:27 ] @
Vidim dosta ljudi ovde komentarise ovaj program a nije prosla kroz njega, ja na primer jesam i imam samo reci hvale, odradio sam godinu dana pripravnickom ostalo je jos godinu doduse kao volenter sada ali za proteklu godinu imam uplaceni staz plus sam primao platu od 20000 dinara, tako da mogu samo da kazem svaka cast drzavi za ovaj program meni je dosta pomogao....
[ Angelico @ 07.08.2010. 03:31 ] @
Sa jedne strane si u pravu, nismo prošli kroz program, ali ne možeš samo na osnovu tvog ličnog iskustva da generalizuješ da je u celini dobro.

Mi to gledamo i sa strane poslodavca, ekonomski aspekti, itd.

Sa 20k u Beogradu ako plaćaš gajbu+kiriju možeš da skapaš od gladi....

S druge strane ako ne plaćaš ništa i živiš sa roditeljima, nije ni tako loše za početak. dok ne naleti nešto bolje.

Vidiš sve je stvar iz kojeg ugla gledaš.
[ forestpk @ 07.08.2010. 10:47 ] @
Citat:
odradio sam godinu dana pripravnickom ostalo je jos godinu doduse kao volenter sada


Otkud to da si sada volonter? Program je prosle godine predvidjao samo godinu dana priprvnickog rada.
A ove godine pripravnicki plus godinu dana normalnog radnog odnosta.

Ili si u dogovoru sa poslodavcem odlucio da nakon pripravnickog ostanes kao volonter?
[ ventura @ 07.08.2010. 12:41 ] @
Citat:
Angelico: S
Sa 20k u Beogradu ako plaćaš gajbu+kiriju možeš da skapaš od gladi....

A kakva je alternativa? Da ne radiš ništa i primaš 0 dinara?

Ako možeš da nađeš posao za više od 20k dinara, nema problema, prva šansa onda i nije za tebe... Ali ako ne možeš da nađeš posao jer ti nedostaje znanja/iskustva, onda je prva šansa stvar gde to možeš da stekneš, pa da nakon toga imaš veće šanse da budeš primljen na neki bolji posao.

Šta još ova država treba da uradi da bi gomilu visočanstava stimulisala da podigne svoje dupe i uradi nešto za sebe... Prva šansa je totalno korektna opcija za nekoga ko nema iskustva i znanja da se oproba u realnom poslu i da nauči nešto da radi. Nemam ja problem sa tim da neko neće da radi... Bože moj, ako neko nema nikakvu veću ambiciju u životu od toga da sa 30 godina leži na kauču ceo dan i čeka da mu keva spremi ručak i da 100 dinara da ode do kladionice, nemam ništa protiv... Ako i ti nečiji roditelji nemaju ništa protiv, ko sam ja da se mešam u njihov život i osuđujem bilo šta...
Ali kad takva kreatura krene da kuka kako je situacija u državi teška, kako nema posla (u 'struci'), kako se teško živi, kako je prva šansa prevara, kako neće on da radi za 20k dinara itd itd.. E tada izgubim živce i takvog lika bi najradije izudarao govnjivom motkom...
[ Nebojsa Marinkov @ 07.08.2010. 14:06 ] @
I uglavnom se svi manje više slažemo.
Prva Šansa je namenjena da reši paradoksnu situaciju ljudi koji zbog nedostatka radnog iskustva ne mogu da nađu posao, a ne mogu da steknu radno iskustvo zbog nedostatka zaposlenja.

I tu, naravno, ima primera zloupotrebe, kao što ima primera da NZS ne radi ono što piše na papiru pa moraš da ih ganjaš svaki dan da bi dobio nekakav odgovor. Takodje ima primera i kada sve savršeno glatko funkcioniše i poslodavci i zaposleni srećni i veseli. Možemo onda vrteti te dve strane u krug do kraja vremena.

Nego da ja vas pitam nešto, da li ta Prva Šansa još traje? Znam da je odavno prošao rok, ali ne znam da li je bilo nekog obnavljanja.
Trenutno sam u pregovorima oko zaposlenja sa lokalnim internet provajderom, ali hoće da me zaposli samo preko nekog tako programa zapošljavanja da odradim pripravnički. Inače sam diplomirao pre jedno 20 dana.
Ako ne traje PŠ, zna li neko, da li postoji neka druga varijanta da NZS plaća doprinos, bar deo?
[ zmej @ 07.08.2010. 19:38 ] @
Citat:
forestpk: Otkud to da si sada volonter? Program je prosle godine predvidjao samo godinu dana priprvnickog rada.
A ove godine pripravnicki plus godinu dana normalnog radnog odnosta.

Ili si u dogovoru sa poslodavcem odlucio da nakon pripravnickog ostanes kao volonter?


Ja sam advokatski pripravnik meni je potrebno dve godine staža da bih mogao da polažem pravosudni ispit.....

A sto se tice programa, on je osmisljen ne da ti zivis od te plate placas gajbu i slicno, nego da posle zavrsenog faksa, skole steknes iskustvo i neophodnu praksu za obavljanje poslova iz struke za koju si zavrsio skolu, a ne da se se neka osoba trajno zaposli.č
[ Angelico @ 08.08.2010. 04:06 ] @
Kažem da ako neko NE živi u matičnom gradu, i NEMA troškove, sa 20k može da obriše pedu. Šta ti vredi 20k, ako si umro od nedostatka hrane?!

A to što neki ljudi nemaju nikakve troškove, i NEĆE da rade za 20k, to je njihov lični odabir, jer kako kaže zakon o radu, slobodan izbor da li će da radi ili ne, i slobodan izbor zanimanja. I niko ne može da zabrani tim ljudim da sutra sednu u kafić i kukaju kako nema posla. To su retosi, i tu se potpuno slažem sa vama.

Samo sam hteo da kažem da Prva šansa nekom znači iole kakav početak, nekom ne znači apsolutno ništa.

Osim toga treba pustiti slobodno tržište rada, sa što manjim mešanjem države, pa ćete da vidite kako će da može da bude poslova...

Niste skontali o čemu upošte pričam , ali nema veze... da se ovo ne pretvori u besmislenu svađu.
[ vlaovicgoran @ 11.08.2010. 13:22 ] @
Evo meni je danas istekao ugovor od 3 meseca "volontiranja". Zadnjih mesec dana u firmi uopste nismo imali posla pa me je gazda poslao kuci. Znaci mesec dana sam sedeo kuci od ta 3. Poslodavac mi nije produzio ugovor na godinu dana jel posla u firmi nema. Pitam se samo koji me je k***c primio da radim kod njega kao volonter prve sanse kad nema posla?
[ augustus @ 11.08.2010. 14:06 ] @
Pa moguce je da nije ocekivao da nece biti posla...sigurno nije srecan zbog toga...
[ mish_ns @ 12.08.2010. 19:51 ] @
Pozdrav svima...

Interesuje me da li neko zna kakve su posledice raskida ugovora za pripravnika i poslodavca?
Sta ako nisam zadovoljan poslom, ako imam sansu za bolje zaposlenje?

Da li je neko imao iskustva sa ovim?
Spominje se neko vracanje para...koliki su to iznosi i sl.

Hvala, pozdrav!!!
[ forestpk @ 13.08.2010. 17:38 ] @
Na to pitanje niko nije umeo da mi da precizan odgovor, a dosao sam bukvalno do ljudi u vrhu NSZ. Neko mi je rekao da cu morati da vracam novac, neko da ce i poslodavac snositi sankcije, jedino mi je jedna zena rekla da je moguce raskinuti ugovor uz obrazlozenje: npr ako prelazis na novi posao verovatno prelazis zato sto ti je plata veca i ako dostavis resenje iz koga se vidi da ti je plata veca raskinuces ugovor bez ikakvih sankcija. Tako mi je rekla. Ja sam pitao, a sta ako me gazda maltretira, a ona mi kaze pa vi se lepo raspitajte kog koga ce da radite. Sve u svemu taj deo u konkursu uopste nije pravno regulisan i ako je potrebno da se raskine ugovor svako ce tumaciti na svoj nacin... tj zavisi da li je neka teta u NSZ ustala na levu nogu ili ne.
[ usernaEliteSecurity @ 14.08.2010. 13:48 ] @
Evo ga moje iskustvo, sad ne znam dal' je ove godine nesto promenjeno. Elem, prosle godine sam pocela kao pripravnik u firmi, sa potpisanim ugovorom na godinu dana, jer po uslovima proslogodisnjeg konkursa se potpisivalo na godinu dana (nije bilo nikakvih opcija od 3 meseca, sto sam ovde na forumu malo procitala). U svakom slucaju, posle 8 meseci sam nasla drugi posao, dala otkaz u firmi i to je to :). Pri tom na resenju o prestanku radnog odnosa i pise da prelazim u drugu firmu... Takodje, drugarica je isto to uradila, s' tim sto njoj na resenju o prestanku radnog odnosa pise da je otisla na master studije... Obe smo regularno prijavljene u sadasnjim firmama...Eto. Sad ne znam dal' vam ovo ista pomaze ako se razlikuju uslovi konkursa od prosle i ove godine
[ misadjole @ 14.08.2010. 14:48 ] @
Zna li neko hoce li se nastaviti prva sansa, posto je valjda ukinuta zbog rebalansa budzeta, ovaj moj privatnik kaze da je nacuo od septembra i da se spremam, a teta iz nsz kaze da nema sanse do sledece godine...
I jos nesto, kakva su vam iskustva po redovnosti primanja, ima li sanse za neki `dil` sa privatnikom za nesto preko na ruke?
[ z00la @ 19.08.2010. 15:29 ] @
Mene su zeznuli!
Prvo me fakultet zeznuo, tj devojka i ja smo sve zajedno zavrsavali na faxu i sve ispite smo uplatili od jednom.
Otisli da polazemo polozili i posle nam kaze profesorica ne mogu da te nadjem na spisku uplata! Tj devojku nisu mogli da nadju.
I nista nije joj upisala ocenu sta ce,...i prijavimo mi to studentskoj a oni kao dza buuu sve u svemu, cekali smo 3 meseca !!! 3MESECA GLUPI ZAPISNIKKK
EEEJJJ 3 meseca!!! i to za jedan glupi ispit!!!! SPANSKI !!! koji ce mi spanski za programiranje! no sve u svemu da ne duzim posle 3 meseca vec je prvi konkurs prosao ta prva sansa 2009!!! i mi diplomirali blah blahhhh
i nadjem ja posao pod ugovorom na 3 meseca (u ugovoru stoji PROBNI RAD!!!).
Ja reko ajde prvo cu pisati Nacionalnoj Sluzbi za Zaposljavanje (NSZ) da vidim ako se prijavim da li cu imati pravo na konkurs ipakkk sta je tri meseca !!
To cak se ni ne racuna u radno iskustvo jer je PROBNI RAD ljudi oce da vide da li nesto znam!! JEL TAKO "!"???
I nista oni meni lepo odgovore da imacu pravo jer necu napuniti dovoljno radnog iskustva u svojoj struci (PROGRAMER).
Ja reko super, nista ja se zaposlio radio tri meseca naravno firmi nije islo jer je drzava kinjila i cedila mesto da je probala da pomogne (MAAA SRAMOTA) i firma propade.
Otvori se konkurs u maju ili tako nesto aprilu ne secam se,...ja nasao firmu u kojoj cu raditi kao PRIPRAVNIK
prvi put me odbiju....ja se tu NALJUTIM i napisem cetralli u bg koji su mi pisali ranije (da nisam rekao da sam iz Subotice ;) )
i sutra dan mene nazovu kazu jao jako nam zao pa ne mozete ovo onooo znamo da smo vam rekli da cete moci ali doslo je do poostrenja propisa,...
mnogi su zloupotrebljavali blah blahhh....
I SAD STAA!! boli mene uvo sto su zloupotrebljavali !! sto ne kazne te!!!! JEL TAKOOO!!! ali nije to poenta! poenta je sto je meni odbijeno!!!!

ps i sad se buraz latio jer je advokat pa cu malo ja njih da stisnem! jer u ugovoru mi stoji PROBNI RAD!!! a u knjiizi sa zakonima to znaci..... ;)
[ fanfon @ 20.08.2010. 18:53 ] @
Da si cuvao uplatnice od ispita ne bi imao problem...
[ ivanbj @ 22.08.2010. 11:20 ] @
Citat:
Posto je ovde ocigledno da postoje dve strane, jedna koja nema faks i ima posao i ona koja ima faks ali nema posao voleo bih da mi neko ko priprada ovoj prvoj strani objasni kako se trazi posao.

Evo ovako, imam diplomu nekog informatickog faksa, u stanju sam da resim vecinu problema koji mogu da se pojave u radu sa kompjuterima i znam da programiram u vecini jezika na skolskom nivou. Naravno, neke jezike bolje a neke slabije poznajem ali ni jedan ne zasluzuje da kazem da ga poznajem dobro. ovo je manje - vise standardna situacija za nekog ko zavrsi faks

Sta i kako sada da radim?
kod koga da idem?
labicko kaze da treba da pocnem da ucim nesto...sta da ucim? da i dalje ucim sve i svasta nema smisla zar ne? proveo sam brdo godina uceci gomilu nepotrebnih stvari i sada treba da nastavim sa tim?
Da ne pominjem da nema puno vajde od sedenja za knjigom ako i dalje necu imati prakticnog znanja a to znanje ne mogu da steknem ako nemam neki posao. I tu opet dolazim do ove prve sanse...uz pomoc koje cu da naucim da perem gazdin auto i donosim mu kifle 3 meseca da bih posle dobio otkaz.

Bilo bi lepo kada bi neko ko se pravio pametan na prethodnim stranicama napisao kako bi on u ovoj situaciji nasao posao.
I da, ne zanima me sta sam ranije trebao da radim i gde sam pogresio, zanima me sta sada da radim

edit: zaboravih napomenuti, nemam vezu preko koje bih mogao da se zaposlim i zelim sve da bude po zakonu


Za IT je tu bar relativno lako, pošto nije baš da ima viška kadra i da nema posla (zavisi opet za šta, ali manje nego u nekim drugim strukama).

Trebalo bi da definišeš šta želiš da radiš i koja oblast ti je zanimljiva, a da ti pri tom deluje da će biti primamljiva u budućnosti.

Recimo poslovi vezani za web su super u smislu što nisi vezan za domaće tržište i relativno lako i jeftino možeš da pokreneš i prezentuješ svoje projekte.
Ovde je pre nekog vremena postalo interesantno i da se baviš nečim vezanim za ERP sisteme, bilo kao developer ili kao konsultant. Znam brdo ljudi koji su iz tog perioda počeli da rade s Pantheonom.
Takođe me u zadnje vreme sve više ljudi pita da im preporučim nekog za iPhone aplikacije...

E sad... Ako ćemo o primerima...

Lično sam posle srednje krenuo da radim ... ali više neke tupave poslove u IT-u ... Kad kažem tupave mislim da sam većinom radio od klasičnih rent a admin poslova u jednoj firmi, do nekih organizacionih i vezanih za neke IT sajmove i takmičenja, pa do prodaje. Dakle većinom ne klasična tehnička zanimanja.

Uglavnom to što sam radio posle srednje je propalo... Pa sam rešio da popunim rupe u znanju vezane za ovo što sam izabrao kao struku.
Pre faxa sam išao na Linux kurs po LPIC modelu, radio sam honorarno održavanja, onda održavanja u jednoj firmi i sl.
HTML sam naučio još pre, kasnije i nešto PHP-a pa sam radio i neke sajtove i slično... što peške što sa CMSovima.

Upisao sam VETŠ, radio sam uporedo sa faxom honorarno, dao 2 od 3 godine u roku i tu sam većinom stao jer sam opet krenuo da radim full time (nisam imao para za račune od honorarnog rada)... Završiću ga jednog dana, mada me niko ne pita za njega. Imam 27 godina i još par ispita do kraja.

Posle faxa sam prvo radio u tehničkoj podršci u jednoj velikoj domaćoj firmi, relativno mala plata (250 evra) i dosadan posao gde korisnicima pričaš o tome zašto im ne radi aDSL 7 sati dnevno, ali sam i naučio po nešto više bar o kontaktu sa ljudima ako ne o tehnici.
Ostao sam neka 3 meseca i prešao preko konkursa u jednu domaću hosting firmu (ne sto i stolica, nego stvarno firma) gde sam bio nešto više od godinu dana. Nisam tad imao baš neko iskustvo sa web servisima sem što jesam znao sa linuxom, imao sam neko iskustvo sa hostingom zbog onih sajtova što sam ih ponekad radio i dopalo im se što sam radio support ranije, makar i kratko. Tamo sam bio nekih godinu i po dana i "ispekao zanat".

Zatim sam prešao u jednu Englesku hosting firmu gde sam i sada. Tu sam razgovor za posao dobio preko preporuke, zahvaljujući drugaru koga sam u međuvremenu upoznao i koji radi isti posao, a koji je već bio tamo. Dan danas učim svaki dan :P
[ z00la @ 23.08.2010. 23:30 ] @
@fanfon
i dan danas imam sve KOPIJE uplatnica tako da nemoj nista da mi pricas!
ps same uplatnice ne mozes cuvati MOZES SAMO KOPIJE!!!
:P
[ sashadpb @ 15.10.2010. 16:40 ] @
Istekao mi je ugovor o volontiranju od 3 meseca, i danas sam potpisao sa NIS-om pripravnicki ugovor na godinu dana. E sad, u ugovoru pise:

"Novcani iznos osnovne mesecne zarade za puno radno vreme i standardni ucinak se utvrdjuje u iznosu od 28.530,00 dinara"

Da li neko zna da li je to neto ili bruto plata?
[ S A J A @ 15.10.2010. 17:58 ] @
Teško je reći šta su oni tačno mislili ali po zakonu o radu pod pojmom zarada se smatra bruto zarada. Ako je u pitanju bruto zarada, bez toplog obroka, regresa i minulog rada ti bi dobio 20.786 dinara.
[ Beltrammi @ 15.10.2010. 20:32 ] @
mozes li da napises formulu po kojoj si mu izracunao gubitke ?
[ S A J A @ 15.10.2010. 21:53 ] @
Nije to baš tako jednostavno, ima dosta parametara koje treba uzeti u obzir, ja to ubacim u program za obračun plata i dobijem kompletan obračun.
[ sashadpb @ 16.10.2010. 11:40 ] @
Hvala SAJA. Verovatno je onda to bruto, tako da neto ispadne taman onih 20000 sto i pise u konkursu.
[ mish_ns @ 03.12.2010. 14:51 ] @
Jel zna neko da li su bile plate za jun, jul i avgust???

Pozdrav
[ Horvat @ 03.12.2010. 15:37 ] @
^^decembar je poceo a ti pitas o letnjim mesecima?? je l to neka sprdnja ili ozbiljno cekas po skoro pola godine na platu?

[ mish_ns @ 03.12.2010. 15:58 ] @
Nije sprdnja...Ozbiljno. Prekinuo sam pripravnicki na kraju avgusta. Za volonterske mesece sam dobio novac, ali za par meseci pripravnickog nisam. Zato pitam, ne znam da li je bila plata, da li je svima isto ili zavisi od firme do firme. Ako je svima isto i ako je bila plata, onda je moj novac poslodavac prisvojio :)
[ sashadpb @ 05.12.2010. 14:55 ] @
Pripravnicku platu isplacuje firma u kojoj si, a kasnije im to Zavod refundira. Ja sam dobio i pripravnicku platu za novembar.
[ Txe Djapeman @ 11.09.2011. 19:45 ] @
Izvinjavam se što dižem staru temu, ali mi treba hitna pomoć, ako neko može da mi pomogne kod ove problematike :)

Naime imam preduzetničku firmu koju sam otvorio kako bih se "samozaposlio" pre godinu i par meseci...

Pre 3 meseca sam, kako bih pomogao svojoj devojci, primio nju na "Prvu šansu" jer nije mogla da nađe posao skoro godinu dana... 31.8.2011. joj je završen "volonterski" deo i sada bi trebalo da potpiše pripravniči ugovor.

Stvar koja nas muči je to da postoje izgledi da prođe jedan dobar konkurs za posao i tako se konačno zaposli... e sad, da li bi neko mogao da nas posavetuje u vezi toga. Dakle, kakve su posledice ukoliko ona sada potpiše ugovor i recimo za nedelju, dve ili mesec dana nađe "pravi" posao?

Koliko sam ja skontao ja bih morao u tom slučaju da primim drugog pripravnika sa NSZ, a meni to nikako ne bi odgovaralo. Devojku sam primio samo kako bih joj pomogao i to mi nije bio problem... pa me sad zanima kako se to može rešiti?

Takođe, koji je rok da se potpiše pripravnički ugovor nakon volontiranja??


Hvala unapred svima! :)
[ ivan.mojsilovic @ 11.09.2011. 19:51 ] @
Imas 15 dana fore da potpises ugovor. Ako ce dobiti "pravi" posao onda ga ne potpisuj. Ako ga potpises nema vrdanja 2 godine.

Idi u nacionalnu sluzbu i reci da je volonterka odustala od posla i da ti ne zelis zamenu jer si potrosio 3 meseca na obuku koja je kostala i da ne zelis nikoga jer nema smisla da zaposljavas nekoga koga moras ponovo obucavati i da nemas sredstava da obuku ponovo platis.

Devojka nek ti spremi izjavu da ona odustaje od programa i nek potpise.

Trebalo bi da bude dovoljno. Meni je jedna pripravnica odustala zbog selidbe u inostranstvo i to je bilo dovoljno da se problem resi.
[ Txe Djapeman @ 11.09.2011. 20:03 ] @
Ivane, hvala na brzom odgovoru... znaci trebalo bi zasebno da odemo i NSZ? Šta se zbiva ako se ugovor ne potpiše u roku od 15 dana?

Najviše me muči što nisu preterano ljubazni kod nas u NSu... znači kad se potpiše "pripravnički" nema šanse da se nešto izmuva?

A da, a i druga stvar koju sam zaboravio da pitam je - da li je uopšte moguće da se osoba koja je u programu "Prva šansa" zaposli na još nekom mestu, naravno legalno prijavljena i to?

[Ovu poruku je menjao Txe Djapeman dana 11.09.2011. u 21:29 GMT+1]
[ ivan.mojsilovic @ 12.09.2011. 09:15 ] @
Pa ja sam tu bas u NS odradio. Po novom ugovoru, ako potpises na 12 meseci pripravnika, imas obavezu 2 godine njega ili nekog drugog, ne znam da li posotji nacin da to izbegnes.

Najbolje je da ne potpisujes, imas fore dovoljno da vidis hoce li devojka dobiti posao ili ne.
[ Txe Djapeman @ 12.09.2011. 10:11 ] @
Da, znam za tu obavezu 12 + 12 meseci...

Jedino je problem sto, ako je rok 15 dana, on istice za 3 dana, jer joj je volonterski istekao 31.8. (ako sam dobro skontao)... a ne verujem da ce do tada dobiti odgovor za posao.

Najbolje bi bilo kad bi bilo izvodljivo da ostane na "Prvoj sansi" a da moze i na drugom mestu da se zaposli, ali...
[ ivan.mojsilovic @ 12.09.2011. 10:20 ] @
Pa i moze ako radi na crno :D

3 dana ti je ostalo do roka, ali imas jos fore bar 15 dana jer se ona moze prijaviti 15 dana u nazad u socijalnom.

Ne secam se da li u ovom poslednjem ugovoru postoji sansa da je neki drugi poslodavac preuzme umesto tebe sa programa.

Moglo je prosli put ali ne znam da li moze i sada.
[ Txe Djapeman @ 12.09.2011. 10:28 ] @
Pa da, to za "na crno" je jasno :D
Ali sam mislio na "legalnu" varijantu... npr, na onom M obrazcu za socijalno ima cak i pitanje "Zaposlen kod vise poslodavaca> DA ili NE".

A ovo za 15 dana bi trebalo da znaci da ustvari mi nismo duzni da potpisemo ugovor kao odmah 1.9. nego imamo 15 dana sto znaci da taj ugovor moze da pocne od recimo 12.9. i da ja nakon toga imam jos 15 dana da je prijavim na socijalno?

Tj, kada/ako budem nosio papire u NSZ ugovore i sve pisem sa tim, recimo, 12.9.?


Hvala jos jednom mnogo na pomoci, Ivane.
[ ivan.mojsilovic @ 12.09.2011. 10:42 ] @
legalno nece da moze :)

za datum si u pravu...
[ Txe Djapeman @ 12.09.2011. 10:48 ] @
Hvala mnogo! :)
[ sanja.bg @ 14.11.2011. 18:52 ] @
Imam 20 godina i radim u kozmetickom salonu.Radial sam na crno godinu dana sa platom na procenat,pocetkom godine kurisali smo za prvu sansu. strucna praksa mi je istekla u julu,i to mi je relativno redovno isplacivano,posle je sledio pripravnicki staz sto smo potpisali … al for a je sto ja nisam dobila platu od avgusta od kada je poceo taj deo gde poslodavac treba da uplacuje platu I staz pa se to tek naknadno njemu refundira … prvog meseca se pravio lud kao nije znao da to treba naknadno da se prijavi dza bu nemam ni ja pojma vise … drugi mesec je kao zakasio I tek je ovaj treci kao na vreme prijavio … e sada ono sto mene nervira jeste sto sam ja glupaca pa sam sve to dozvolila,al sta ja znam, ovo mi je tek prvo radno iskustvo. ja nemam taj ugovorsto smo potpisali I naravno sada se gazda Pravda time da on ne moze sve to da isfinansira( tih nekoliko meseci sto je kasnio) jer ja kao nisam zaradila salonu toliko da on ima da plati birou sve za tih nekoliko meseci I sada to meni mora da kasni … ja sada ne znam sta da radim,da raskinem ugovor ne mogu jer moram da vratim birou pare … ja znam da gazda treba da uplati to sto kasni al ne mogu da ih nateram nikako … e I fora je u tome sto on ceka da mu se refundiraju pare pa tek onda da mi da platu … stvarno ne znam sta da radim
[ Laki024 @ 28.11.2011. 22:47 ] @
svi znamo da je ugovorna obaveza 12+12 , medjutim sta se desava u slucaju da zatvorim firmu u medjuvremenu npr nakon godinu dana, a uzeo sam pripravnika?