[ meraklija @ 02.02.2010. 15:37 ] @
Na jedan od mnogo mailova sa pozivom na lutriju i nagradne igre, jedan moj prijatelj je poslao odgovor. Brzo mu je stigao formular da popuni svoje osnovne podatke i da se prijavi u igru. Uradio je to.

Onda stize poruka da je usao u uzi izbor lutrije i da moze da dobije oko 100.000 funti. Trazili su da sada kao igrac iz uzeg izbora posalje sken svoje licne karte ili pasosa. Poslao je sken svoje stare istekle licne karte.

Sada je dobio poruku da posalje broj svog racuna za uplatu premije, sa napomenom da otvori nov prazan racun bez sredstava kako bi iskljucili mogucnost prevare. On je bio u banku i pitao da li je moguce da se na devizni racuna koji bi otvorio stavi zabrana na isplate (samo uplata i licno podizanje sedstava na salteru banke). Dobio je pozitivan odgovor i spreman je da posalje racun.

Nije me poslusao da dalje ne ucestvuje u takvoj prepisci, a moja dilema je u kom pracu ide dalja prica i na koji nacin se planira neka zloupotreba? Ja sam 100% siguran da nije u pitanju nikakva nagradna igra ili nesto slicno.
[ fanfon @ 02.02.2010. 16:44 ] @
Nije se zapitao kako neko iz inostranstva tek tako moze da mu uplati toliki novac na racun?
[ meraklija @ 02.02.2010. 16:55 ] @
Objasnjenje: Na osnovu toga sto je u pitanju lutrija i samim tim ima mogucnost da dobije nagradu. Pricam o tome sta moze da bude dalji plan "igre"?
[ abitbp6 @ 02.02.2010. 17:01 ] @
U jednom trenutku će mu tražiti punomoć na račun ili da uplati 1000-2000-3000 evra za "troškove prenosa nagrade na njegov račun" ili kakav drugi "nepredviđeni trošak".
[ meraklija @ 02.02.2010. 17:58 ] @
E to sigurno nece da prihvati.
[ ventura @ 02.02.2010. 18:21 ] @
Citat:
meraklija: E to sigurno nece da prihvati.

Ih, prihvataju ljudi samo tako... Ne traže oni od tebe lovu odmah... Već kad debelo uđeš u 'proces', i kad si već isplanirao na šta ćeš da potrošiš pare, pa si onda u fazonu, ma šta ima veze za hiljadu dve evra kad je toliki novac u pitanju...

Bila je tema pre par godina kad je neki tip postavio slično pitanje na forumu, samo je on 'dobio' džipa na nekoj afričkoj lutriji... Uglavnom trebalo je da plati tipa 500 evra troškova transporta, na šta smo svi govorili da je prevara ali je njegov rezon bio "ma nema veze sve i da je prevara, ja ću ipak da pokušam"... Ljudska pohlepa u kombinaciji sa glupošću čine čuda..
[ vlada1970 @ 02.02.2010. 19:11 ] @
Ili ce ga uvuci u pricu pa ce mu traziti nesto da uplati, da bi oni njemu kasnije uplatili kao taj novac ( dovoljno je i par desetina ili par stotina evra, dolara itd ), ili ono sto je najverovatnije je, da ce njegove podatke iskoristiti da sa njima odrade neki poslic.

Kradja identiteta. Mozda vec znaju i gde radi preko podataka, i kombinuju u kojoj kombinaciji bi mogli njegove podatke da iskoriste. Bilo za neku prevaru , bilo za realnu identifikaciju da bi na osnovu toga prosli neku proveru, koja ce posle da povuce jos vecu prevaru.

Ko zna za sta mogu njegove podatke da iskoriste. Mozda ce neki Cileanac, Koreanac, Argentinac itd kasnije da dobije mail od "tvog druga", sa njegovim licnim podacima, na koje se poziva i pomocu kojega tog Cileanca na primer ubedjuju da se radi o zivom coveku, i na koju prevaru ce mozda taj Cileanac da nasedne, pa ce taj Cileanac da juri tvog druga mozda kad bude prevaren.

Tako da ne mora da znaci, da ce tvoj drug direktno da "nastrada" i da mu lova bude maznuta, nego ce neko treci da "nastrada" novcano a kriv ce biti tvoj drug, jer su njegovi podaci korisceni.
[ OffShore @ 02.02.2010. 20:43 ] @
cuda mogu da se urade sa skeniranom licnom kartom i podacima;)
na primjer da se otvori firma bilo gdje u evropi (pogotovu UK) pa te zavale sa kredom,pa te onda `apsu na granici evrope..... zabrane...kazne....progoni....
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2010. 21:00 ] @
Eto ljudi, kada ste se pitali odakle tolika silna kradja identiteta - sada vidite kako je lako. Dovoljno je samo slagati ljude obecavanjem neke love, i eto - sve rade.

Meni je fascinantan taj fenomen 4-1-9 prevara (nigerijske prevare) - te prevare ciljaju na najobicniju ljudsku pohlepu i glupost, tj. ljude kojima je pohlepa veca od pameti.

Najjace je sto se niko od njih ne zapita WTF bi neko NJEMU slao neke pare, ili ga pronalazio sa nekakvom "lutrijom"... cak i ako neko od njih to pomisli, mozak mu pomuti ideja da ce neko da mu uplati lovu...

Strasno.
[ Tamara_K @ 02.02.2010. 21:58 ] @
Mom drugu je stigla poruka od navodnog advokata da je u nekoj zemlji poginuo/umro bogataš i da je advokat dužan da proveri ima li živih srodnika ( po prezimenu ). Ovaj, iz fazona, počne prepisku s njim i naravno okonča je onog trenutka kad mu je "advokat" poslao broj računa na koji treba da uplati određenu sumu.
[ maksvel @ 02.02.2010. 22:00 ] @
^Ujka Lui je odapeo...
Juče mi stigao papirni spam i (među silnim "formularima", "odgovorite da", "naručite magnete", "nagrada 40.000 €" i sl.) još stoji i citat iz Zakona o privatnosti!? I stoji i — ako hoću "unsubscribing", da im pošaljem pismo na neku tamo adresu. Mnogo neki kulturni i legalni spameri.

A za ovaj slučaj.. Bila bi fora da uplate stvarno neki veliki keš, za svoje "posliće" ovde, a drugar im bude samo "vođeni" prenosilac. Dobro, malo fantaziram, ali može da posluži za B produkciju, makar za novi nastavak "Ćao inspektore — spameri su među nama"




[Ovu poruku je menjao maksvel dana 02.02.2010. u 23:10 GMT+1]
[ Tamara_K @ 02.02.2010. 22:05 ] @
Citat:
maksvel: Ujka Lui je odapeo...

Nisi daleko, prezime je LUkIć. Znači advokat je imao osnova da traži naslednike .
[ Milos911 @ 02.02.2010. 22:13 ] @
Citat:
ventura:
Bila je tema pre par godina kad je neki tip postavio slično pitanje na forumu, samo je on 'dobio' džipa na nekoj afričkoj lutriji... Uglavnom trebalo je da plati tipa 500 evra troškova transporta, na šta smo svi govorili da je prevara ali je njegov rezon bio "ma nema veze sve i da je prevara, ja ću ipak da pokušam"... Ljudska pohlepa u kombinaciji sa glupošću čine čuda..

Jel moze link posto nikako da nadjem tu temu? Da se malo nasmejem :)
[ zemun88 @ 03.02.2010. 12:31 ] @
Taj tvoj prijatelj je mnogo glup, ako mogu tako da se izrazim. Ne znam zasto i postavljas ovakvo pitanje, ako i sam znas da je to prevara. Onda znaci da i ti ucestvujes u tome
[ alexandar_cajic @ 03.02.2010. 14:07 ] @
Novac, na poklon,besplatno, dobili ste...to su samo neke od magičnih reči koje lako zamute i hipnotišu plićani mozak.
Pa ko na ovom svetu hoće da pokloni novac.
Nedavno sam pročitao za nekog lika koji je prevaren više puta da uplati novac i to sve na isti fazon. A što je smešno, priznao je da je svaki put bio siguran da je u pitanju prevara.
Ali eto...nije mogao da odoli.
[ Machiavelli... @ 03.02.2010. 16:45 ] @
Evo da se pridruzim i ja prepisci da ispricam svoj primer. Naime u USA sam dao oglas na craiglists da servisiram racunare, servere, projektujem mreze... Sve u svemu zovu ,me ljudi sa raznmoraznim problemima od retardiranih do "ozbiljnijih, elem kontaktira me izvesni Jason i upita da li sam raspolozen da instaliram OS XP sa par propratnih software na 7 HP laptopova. On ima sav instalacioni software i drivere. Ja kazem OK, cena 100$ po laptopu, sto mu dodje 700$ za 70 komada. On kaze OK, i kaze da ce mi poslati cek za par dana.
Stize mi mail sa tracking number FedEx da mi je poslatra neka dokumentacija. Ja proverim mail stigo mi cek na 1800$. Onfake. da mi stize mail. Da odem da unovcim cek da uzmem koliko kosta moja usluga a da resto posaljem na tu i tu adresu preko western union .

Prevara je u tome sto je cek, iako dobro odradjen, ipak fake. Stoga mozda bi mi baka i unovcila cek, a zatim bi ja bio odgovoran za unovcavanje kad provale da je cek fake. Moguce da mi i ne bi unovcili , ali poenta je da hoce za unovcavanje da nadju nekog durgog dok taj neko njima salje pravi kes.

Eto interesantno.. Ja sam im napisao mail da mi treba jos cekova jel mi je nestalo toalet papira.
[ meraklija @ 03.02.2010. 16:51 ] @
Poslao je i racun, odgovor jos nije stigao :-))
[ VladaSu @ 03.02.2010. 17:09 ] @
Nije prevara. Ja sam na lutriji osvojio 10.000 evra 2007. godine i lepo mi stigle pare na racun a platio sam samo 20 evra troskove.
[ Vladimir Magoč @ 03.02.2010. 17:29 ] @
Meraklija,da nisi ti taj ''drug''?
[ dino538 @ 03.02.2010. 18:24 ] @
www.prevara.info
[ radojko2 @ 03.02.2010. 22:11 ] @
HE HE najbolji su ti sa www.prevara.info objasnili su prevaru sa sms i IQ testom i na istoj strani okacili oglas za isti taj IQ TEST!!!!! ne znam dal su ga skinuli,poslao sam im e-mail ali se nisu udostojili da mi odgovore...
bas pogledah i za neverovati-jos uvek stoji..
http://www.prevara.info/index....k=view&id=352&Itemid=7