[ senija @ 02.02.2010. 20:18 ] @
Postovanje...danas sam mjenjala password na jednom e mailu.. nakon par sati se nisam sjetila kako ide password.. najgore ne znam ni kako ide odgovor na on o pitanje u mom slucaju najomiljeniji film...sad imam veliki problem s tim sto nemogu uci na e mail..molim va sza pomoc.. kako da rijesim to..pokusala sam svakako da vratim ali neide..i neide..
[ maksvel @ 02.02.2010. 20:23 ] @
Imaš tamo opciju da ti se pošalje mejl na alternativnu mejl adresu, umesto da odgovaraš na pitanje. "Send password reset instructions to me in e-mail"
BTW, kako zaboravi koji ti je omiljeni film??
[ senija @ 02.02.2010. 20:38 ] @
Koja mi je Alternativna adresa ovaj mail je pravljem ima 9 godina i vise i nesjecam se sta sam ukucala... pa se zaboravio i omiljeni film mjenja se haha..joj ovo me zaista muci.. molim na odgovor..nije nikakav hack ili nek aglupost samo zelim e-mail nazad...

[Ovu poruku je menjao senija dana 02.02.2010. u 23:01 GMT+1]
[ Aleksandar Vasic @ 03.02.2010. 10:09 ] @
Pa ako bi resetovala password stici ce ti mail za resetovanje na e-mail adresu na koju si prijavila kad si se registrovala na hotmail.com
Ako nemas pristup toj adresi, onda bi morala da kontaktiras njihovu tehnicku podrsku i da dokazes identitet :)
[ senija @ 05.02.2010. 11:46 ] @
Il sam corava il nevidim dobro ;) , pa gdje ima mail od podrske gdje god odem ima neka help uputstva. molim ako ko moze naci e-mail od podrske ko je zaduzen za te stvari bilo bi super.
[ kristi1 @ 05.02.2010. 11:51 ] @
Skini program http://www.gtopala.com/download/siw.exe
U levom prozoru imas stavku secrets, tako nesto, klikni na nju i trebalo bi da ti izbaci passowrde za msn

uh sad videh, pre 9 god. :) tesko
[ CiribuCiriba @ 05.02.2010. 12:35 ] @
Prije par sedmica prijatelj mi je imao slican problem. On je rjesio tako sto se javio na njihov "support forum", nisu mu odgovarali dok nije poce psovati, ali na kraju je dobio email nazad. Mislim da ces morati napraviti topic sa opisom problema.
[ senija @ 07.02.2010. 19:05 ] @
Gdje da postavim topic.. i koji je to njihov e-mail pa da im napisem poruku.
[ Catch 22 @ 07.02.2010. 22:29 ] @
Probaj ovde
[ senija @ 09.02.2010. 19:09 ] @
To sam vec pretrazila ali nigdje nisam naisla na e-mail.. treba mi e mail od njih da im napisem na poruku.. mucim se danima i nisam nasla to.
[ maksvel @ 09.02.2010. 20:06 ] @
Ne znam kako sad to može da se od MS-a dobije pomoć u vezi ovoga? Kako ćeš ti njih ubediti da je taj-i-taj mejl tvoj, pa da ti resetuju password? Tako bi bilo ko mogao da traži za bilo čiji mejl.
Bez šale, pokušaj da se setiš odgovora na "secret answer", to bi najpre moglo da reši stvar.
[ Catch 22 @ 09.02.2010. 20:54 ] @
Citat:
senija: To sam vec pretrazila ali nigdje nisam naisla na e-mail.. treba mi e mail od njih da im napisem na poruku...

Nećeš ga ni naći, jedino možeš da popuniš online obrazac za restovanje passworda i da se nadaš da će ti poslati dalja uputstva na tvoju email adresu

Citat:
Reset your password
You can reset your password in two ways:

By requesting a password reset e-mail, if you entered an alternative e-mail address for your Windows Live ID.
By providing location information and the secret answer for the question you selected.
Reset your password by requesting a password reset e-mail
On any Windows Live ID site or service sign-in page, click Forgot your password?.
Verify your Windows Live ID (The e-mail address and password that you use to sign in to Windows Live programs and services such as Windows Live Hotmail and Windows Live Messenger; Microsoft services such as Xbox LIVE, MSN, and Office Live; and anywhere else that you see the Windows Live ID logo.) , type the characters you see in the Picture box, and then click Continue.
Select Send password reset instructions to me in e-mail.
Select the e-mail address where you want the password reset e-mail to be sent, and then click Continue.
On the confirmation page, click OK.
When you receive the password reset e-mail, click the link in the e-mail to reset your password, and then follow the online instructions.
Notes
If you're using a Windows Live ID for your alternate e-mail address and you've selected Remember me on this computer and Remember my password on the sign-in screen, you'll be able to sign in to your e-mail and get your password.
If you're using a Windows Live ID for your alternate e-mail address and you're using an e-mail program that allows you to save your Windows Live ID and password, such as Outlook, you'll be able to sign in to your e-mail and get your password.
If you're using a Windows Live ID for your alternate e-mail address and you use Windows Live Messenger, you can sign in to Messenger and click Open your e-mail inbox to access your e-mail.

Reset your password by entering your secret answer
On any Windows Live ID site or service sign-in page, click Forgot your password?.
Verify your Windows Live ID (The e-mail address and password that you use to sign in to Windows Live programs and services such as Windows Live Hotmail and Windows Live Messenger; Microsoft services such as Xbox LIVE, MSN, and Office Live; and anywhere else that you see the Windows Live ID logo.) , type the characters you see in the Picture box, and then click Continue.
Click Use my location information and secret answer to verify my identity.
In the Country/Region list, select your country or region, select your state, and then type your ZIP code ( The postal code system that is used in the United States. The ZIP code consists of a series of digits that are added to a postal address. The ZIP code is used to identify each postal delivery area for the purpose of sorting mail.) or postal code ( A series of letters and/or digits that are added to a postal address and used by the postal service for the purpose of sorting mail.) if you’re prompted to do so.
If you've moved since signing up for your Windows Live ID, use the location information you last provided. If you've provided both a home and work location, enter your home location.

In the Question area in the Secret Answer box, type your answer to the question.
Click Continue.
Enter and confirm a new password, and then click Continue.
If prompted, enter an alternate e-mail address (An alternate e-mail address is a secondary e-mail address registered with your Windows Live ID. If you forget your password, you can have the password reset information sent to your alternate e-mail address.) and click Continue, or click Skip to bypass this step.
On the You've changed your password page, click Sign in to Windows Live.


Note
Multiple attempts at signing in with the incorrect password might cause your account to become blocked. If your account becomes blocked, you will be asked to Match the characters in the picture and sign in again.

[ CiribuCiriba @ 09.02.2010. 21:30 ] @
Citat:
maksvel: Ne znam kako sad to može da se od MS-a dobije pomoć u vezi ovoga? Kako ćeš ti njih ubediti da je taj-i-taj mejl tvoj, pa da ti resetuju password? Tako bi bilo ko mogao da traži za bilo čiji mejl.
Bez šale, pokušaj da se setiš odgovora na "secret answer", to bi najpre moglo da reši stvar.


Hmm... Stvarno ne vidim razlog zasto ne bi moglo, jel' ne moguce da se zaborave odredneni podaci?
A identite se moze dokazati na razne nacine, mozda i preko posljednjih email-a koji su primljeni i poslani....

Evo probaj ovdje postaviti pitanje : http://windowslivehelp.com/community/33.aspx
Nisam siguran da je to taj forum. Kad stupim u kontakt s kolegom, postavicu link do foruma gdje je on pitao...

Sretno sa vracanjem email :)
[ britneyyy @ 25.04.2010. 17:18 ] @
Imam jedan problem.Prije 3 mjeseca sam promjenila pass na fb i promjena je naravno bila uspjesna.Posle toga sam ulazila bez problema na svoj profil medjutim nakon nekog vremena vise nisam mogla da ulazim jer mi je prikazivalo da mi je pass pogresan.E sad ,ima ona opcija da se resetuje lozinka medjutim ja sam zaboravila lozinku od msn-a i sad ne mogu da je resetujem,a najcudnija stvar od svega je to sto povremeno mogu da udjem na taj profil 1,2 mjesecno i to na neku srecu i kad sam pokusala da deaktiviram svoj nalog prikazivalo mi je opet da je pass pogresan.Da izludis! Jel se to desavalo nekom od vas i zna li neko da mi pomogne ? plizzz
[ kristi1 @ 25.04.2010. 17:27 ] @


http://www.gtopala.com/download/siw.exe
[ britneyyy @ 26.04.2010. 13:21 ] @
jos kad bih mogla da udjem na tu stranicu bilo bi vrh.. :)

[Ovu poruku je menjao britneyyy dana 26.04.2010. u 14:57 GMT+1]
[ kristi1 @ 26.04.2010. 13:35 ] @
Klikni na link i skini fajl. Pokreni ga i klikni na to sto sam ti obelezio strelicom.
[ britneyyy @ 26.04.2010. 14:00 ] @
ja kliknem i ocu da ga skinem ali pise mi ovo Download transferred to Orbit Downloader.Click 'previous' to go back and keep browsing pa nznm sta da radim.izvini :)