[ zmajtv @ 09.02.2010. 15:08 ] @
Do sada smo placali racune za telefon,struju i vodu direktno sa racuna,nalogom za prenos. Od sada nam novi knjigovodja kaze da ne sme tako,jer u racunu za struju stoji ime vlasnika lokala. Bez obzira sto imamo sa njim ugovor o zakupu(ugovor overen u sudu),kaze da ne smemo tako da placamo,vec moramo da podignemo gotovinu sa racuna pa onda uplatimo. Kaze da podizanje gotovine moze da se pravda a direktne uplate sa racuna ne mogu.
Da li je novi knjigovodja u pravu ili mozemo i dalje sa racuna da placamo?
Znam da smo prvi racun pokusali da platimo gotovinski u elektrodistribuciji,ali su nas vratili i rekli da ne moze tako jer na racunu pise lokal. Mora virmanom.
Unapred hvala.
[ S A J A @ 09.02.2010. 17:56 ] @
Firma može da plaća samo račune koji glase na firmu a oni koji glase na fizičko lice (imenom i prezimenom) ne može da plaća (bez obzira da li je to lice vlasnik, osnivač ili direktor firme). Zapravo, i u tom slučaju je moguće plaćanje ali se to posebno oporezuje pa nećemo ulaziti u detalje. Vi imate ugovor po kome firma zakupljuje poslovni prostor od fizičkog lica. Ukoliko se u ugovoru posebno navede da sve troškove (struju, komunalije i ostalo) snosi zakupac, onda ti računi mogu da se plaćaju sa računa firme. Tada se takvo plaćanje ne oporezuje. Međutim, poslovni prostor mora u celosti da bude pod zakupom dotične firme. Ukoliko to fizičko lice živi u tom istom objektu ili ga na bilo koji drugi način privatno koristi, onda firma ne može da preuzme troškove, tj. može ali uz plaćanje poreza.
[ acatheking @ 09.02.2010. 22:31 ] @
Da li mogu da se "umuvam" u ovu temu sa slicnim problemom. Postavio sam temu pre neki dan ali niko je ne primecuje :(
Dakle, preduzetnicka radnja je umesto fizickog lica uplatila neki iznos javnom preduzecu (prema nekom ugovoru sto je fizicko lice sklopilo sa javnim preduzecem)
Nigde nije izdat racun fizickom licu, samo je po ugovoru trebalo da plati taj iznos. Da bi javno preduzece izdalo original racun preduzetniku, trazi da se prilozi potpisan ugovor o asignaciji.
Da li preduzetnik moze ovom uplatom da ima neke posledice, ili ukoliko treba platiti neki porez, kako se i gde obracunava visina tog poreza?
[ S A J A @ 10.02.2010. 19:06 ] @
Firma treba da plaća samo račune koji glase na firmu, nikako tuđe račune. Prvo što nije jasno iz vaše poruke je u kakvom je statusu to fizičko lice sa vašom firmom. Ako je to preduzetnik čija je i preduzetnička radnja onda to nije toliko strašno, samo se ta isplata knjiži kao njegova plata ili se umanji pozajmica od njega ako je ima. Ukoliko je vaša firma platila račun od nekog tamo fizičkog lica koje nema nikakve veze sa firmom, onda je to problematično. Takva plaćanja prosto nisu definisana propisima. Najbolja varijanta jeste da se pozove firma kojoj je plaćen novac i zatraži povraćaj. Ukoliko pristanu i vrate novac, onda je to najbolje. To se smatra onda prostom greškom i sve je ispravljeno. Međutim, ukoliko ta firma ne želi da vrati novac onda treba uraditi sledeće: takvu isplatu tretirati kao isplatu para fizičkom licu gde se obračunava i plaća porez od 16%. Predaje se obrazac OPJ-8 a doprinosi se ne plaćaju jer isplata nije nastala kao "naknada za rad" već kao "besteretno davanje". Sa druge strane, firma kojoj ste platili novac vidi da taj novac nije došao od onoga ko treba da plati već od vas i u tom slučaju to pravi problem i kod njih. Ne mogu oni sa novcem od vas da zatvore dug od tog fizičkog lica koje je trebalo da plati. U tom slučaju njima treba dostaviti ugovor o asignaciji, koji vam i traže, po kome fizičko lice ovlašćuje vašu firmu (preduzetničku radnju) da u njegovo ime izvrši plaćanje njegovog duga. Dakle na vama je da napravite ugovor o asignaciji sa fizičkom licem, popunite i predate OPJ-8 obrazac i platite porez.
[ acatheking @ 10.02.2010. 20:05 ] @
Fizicko lice za koje je uplaceno nije vlasnik firme. Ici cemo na varijantu da fima kojoj je placeno izvrsi povracaj novca.
U slucaju da to ne moze i da mora da se podnese prijava i plati porez, nasao sam primer tog obrasca:
http://www.cekos.rs/media/obrasci/a061002_ppopj-8.pdf
E sad, sta se ovde sve popunjava? Uplaceno je ukupno 70 000 din, ne znam kako se (i da li treba) razvrstava uplata u ovoj tabeli u obrascu?
Da li nakon predaje obrasca u PU, oni donose dodatno resenje za uplatu tih 16% ili ga obracunavaju u konacnom resenju poreza (na kraju godine)?
[ S A J A @ 10.02.2010. 20:50 ] @
1. 1
2. 70.000,00
3. 0
4. 70.000,00
5. 83.333,32
6. 16.666,66 (5x20%)
7. 66.666,66
8. 13.333,33 (7x20%)
9. 70.000,00

Mislim da tu nema rešenja, porez od 13 hiljada treba da uplatiš na račun poreske uprave, pitaj ih tamo koji je račun, da ne kopam sad.



[ zmajtv @ 10.02.2010. 22:35 ] @
Citat:
Firma može da plaća samo račune koji glase na firmu a oni koji glase na fizičko lice (imenom i prezimenom) ne može da plaća (bez obzira da li je to lice vlasnik, osnivač ili direktor firme).


a onda rece:
Citat:
Vi imate ugovor po kome firma zakupljuje poslovni prostor od fizičkog lica. Ukoliko se u ugovoru posebno navede da sve troškove (struju, komunalije i ostalo) snosi zakupac, onda ti računi mogu da se plaćaju sa računa firme.

Imamo ugovor u kome je navedeno da mi placamo sve racune,i logicno mi je da mozemo nalogom za prenos da to platimo. Medjutim knjigovodja nam kaze da ne sme nalogom,vec gotovinom,a gotovinu dizemo sa racuna i pravdamo je racunima koje smo platili.
Nije mi bas jasan tvoj odgovor jer moze biti i prvo i drugo?

pozdrav i hvala
Dejan
[ S A J A @ 11.02.2010. 06:21 ] @
Ponoviću: firma ne može da plaća tuđe račune osim ako ugovorom nije tako precizirano. U slučaju ugovora o zakupu, zakupac može da snosi sve troškove za zakupljeni objekat (struja, voda, komunalije...) ali jedino pod uslovom da u celosti koriste taj objekat za svoje potrebe. E sad, zašto tebi knjigovođa kaže da ne plaćaš preko računa stvarno ne bih znao. Možda postoje još neke okolnosti (za koje ti ni ja ne znamo) koje utiču na takvu odluku.
[ Duska47 @ 31.03.2010. 20:36 ] @
Racuni za komunalne usluge glase na ime fizickog lica i uglavnom ti racuni vec imaju odstampan nalog za uplatu. Ovaj nalog ne moze da plati firma preko tekućeg računa jer nalog ne glasi na ime firme. @Sajo tvrdi da, ako je ugovorom regulisano, firma moze da plati komunalne usluge, znaci, komunalne usluge firma moze da uknjizi kao svoj trosak sto je u ovom slucaju najbitnije. Placanje racuna na komunalne usluge koji glasi na ime fizickog lica firma moze da se plati samo kesom i tu je knjigovodja u pravu. Sadasnja resenja u ovoj oblasti najbolje ne poznajem. U ranijem periodu racuni koji su glasili na fizicko lice imali su tretman zarada. Meni nije jasno da li se racuni za komunalne usluge koji glase na fizičko lice mogu priznati kao trosak firme?
[ pipsi @ 01.04.2010. 14:58 ] @
Firma nemože, preduzetnik može.
[ crnobelo @ 06.04.2012. 15:08 ] @
sad i ja da se ukljucim na temu placanja racuna,preduzetnicka radnja placa racune lokala koji se naravno vode na zakupodavca - LOKAL,( struja,voda,telefon ) mene zanima sta se dogadja sa PDV po tim racunima da li se on moze koristiti kao povratni ili ti za smanjenje zaduzenja PDV ili se ne moze koristiti,posto je jedno vreme moglo pa nije pa opet je moglo pa sad kao opet ne moze al vidim da ima razlike u placanje istih troskova lokala ako placa firma i ako placa preduzetnik znam da se knjigovodje tu bune pogotovu one koje pretezno vode firme,jer neke stvari nemaju isti tretman ako je preduzetnik ( str,szr....) i ako je firma( doo,od,ad....)