[ AstroDule @ 13.02.2010. 12:41 ] @
Ova fotka je pobedila


Meni, a pretpostavljam i ostalim amaterima koji bi da nauče nešto bi značilo kad bi nam iskusniji korisnici ovog foruma objasnili zašto su neke od slika sa ovog konkursa pobedile. Ok ako slika ima neku pozadinsku priču (kao gornja sa Iranom), ali me više zanimaju stvari koje imaju više veze sa kompozicijom i tehnikom.

Evo pobednika u ostalim kategorijama

Priroda


Portreti


Sport lice


Sport akcija


Sve slike možete videti na ovom sajtu

Bilo bi najbolje kad bismo za svaku fotografiju dobili mišljenje, ali slika ima mnogo, tako da bi bilo najbolje samo u kratkim crtama dati mišljenje.

[ Zoran Rodic @ 13.02.2010. 17:35 ] @
"The photo shows the beginning of something, the beginning of a huge story. It adds perspectives to news. It touches you both visually and emotionally, and my heart went out to it immediately."

Ah kakav orkan emocija, od strane žirija ...
Da se razumemo, fotografija jeste odlična, ali ni blizu da pobedi u konkurenciji ... makar samo onih koje su sve pristigle iz Irana tokom protesta. Da ne pričam što je ovo čista politička zloupotreba da se još jednom stavi u prvi plan zli Ahmadinedžad i ''dobrica Mousavi'', koji je da ne zaboravimo idejni tvorac Iranskog nuklearnog programa.
Početak velike priče, reče on.
A koje priče?
Pazi, mogla je nastati i poslednjeg dana protesta, mogla je biti nameštena i neautentična a možda ove žena zapravo doziva svoju ovcu, plače što je muž napustio ili naprosto doziva komšinicu da joj vrati mikser.
Da sad ne vrtimo film kako je početak velike priče bilo i rušenje Sadamovog spomenika i gomile tih razdraganih stanovnika Bagdada , ili taj istorijski ozareni osmeh tinejdžera kome uvode wireless u polusrušenu zemljanu imitaciju kuće.

Sve je ovo zloupotreba u političke svrhe, i to se redovno dešava i to nije ništa novo.

Što se tiče ostalih fotografija, ima tu zaista dobrih momenata ali ujedno i čudnih odluka da se neka proglasi za 1st u kategoriji, kao što je naprimer slika anoreksičnog tinejdžera u kategoriji Portret.
Većini ovih fotografija jeste namerno degradiran kvalitet nekim čudnim vinjetiranjem, ali to je valjda u skladu sa njihovom inače strogom politikom povodom autorskih prava.
Inače, ta putujujuća izložba je prošle godine zalutala i u Beograd, ... negde sredinom maja prošle godine. Većina fotografija koje sam do tada gledao na ekranu potpuno je drugačije izgledala tamo u onim ogromnim printovima, tako da je nezahvalno komentarisati ovako sitne detalje.
Istina, fotografije se mogu skinuti u punoj rezoluciji, ali pod uslovima koji gase svaku takvu želju ... pa ostaje samo letimično preletanje preko ovih detalja u 400x300 piksela.

Sve u svemu, pobednička fotografija povlači jako loš utisak o celom takmičenju uopšte.
Sve fotografije se nalaze na ovom linku

Eto tako, smorio sam puža :)
[ AstroDule @ 13.02.2010. 22:26 ] @
Kao naprednijem amateru stekao sam utisak da su neke slike tu nezasluženo pobedile (gledajući tehniku i kompziciju).
Gledajući slike koje se postavljaju na ovom forumu, pomislio bih da bi neko od vas pobedio na ovom konkursu.
Naravno politika i ekonomija tu upliću svoje prste (Obama i Lens Armstrong su na nekim pobedničkim fotkama) tako da verovatno neke slike ovde ne bi trebalo da budu, ali šta je tu je...
[ mokelet @ 14.02.2010. 23:22 ] @
Citat:
Zoran Rodic:Istina, fotografije se mogu skinuti u punoj rezoluciji, ali pod uslovima koji gase svaku takvu želju ... pa ostaje samo letimično preletanje preko ovih detalja u 400x300 piksela.

Ja sam prošle godine skinuo te fotke u velikoj rezoluciji, samo sam nalupetao prilikom registracije da sam
urednik fakultetskog časopisa, smislio neko ime časopisa, ostavio broj i e-mail fakulteta, i posle par dana
su mi odobrili registraciju :-) Naravno, fotke nisam zloupotrebljavao i štampao, samo sam hteo da ih vidim
i imam u full rezoluciji. Doduše, hteo sam da pogledam i njihov exif :-) i video sam da je većina uslikana
Canon-om, što i ne čudi s obzirom da je Canon sponzor ovog takmičenja :-)
[ Zoran Rodic @ 15.02.2010. 07:39 ] @
Misliš da imaju protekciju, i određenu kvotu koju žiri mora da ispuni kroz zastupljenost Canona u užem izboru?
Njaaaaaaaaaaaa :)
Uhvatiti politički podobnu sliku sa Canonom, to je već .... ;)
I posle sakriti EXIF !!!???

Evo pogledaj, na Boston Big Picture ... svaki put kad je upecan fotograf, oko vrata mu visi Crveno/Crno :)





EDIT:
A evo pogledaj, ovaj se vozi u žuto/crnim kolicima :) ... tako da ... nema tu zavere
[ mokelet @ 16.02.2010. 01:06 ] @
Auu, nisam znao da su se Nikondžije latile oružja...! :-)
[ Zoran Rodic @ 08.03.2010. 10:06 ] @
Ovi su se baš ozbiljno uneli u ulogu :)

World Press Photo has, after careful consultation with the jury, determined that is was necessary to disqualify Stepan Rudik, winner of the 3rd prize story in Sports Features, due to violation of the rules of the World Press Photo Contest.Following the announcement of the contest results, it came to the attention of World Press Photo that Rudik's story had violated a contest rule. After requesting RAW-files of the series from him, it became clear that an element had been removed from one of the original photographs.

In the opinion of the jury, the photographer ventured beyond the boundary of what is acceptable practice. Consequently, this judgment left World Press Photo no choice but to disqualify Rudik.



SORS