[ skuzer @ 20.02.2010. 12:57 ] @
Da li neko moze da mi kaze koja sve resenja ovog tipa posluju u Srbiji? Dakle kakvo je trziste Srbije iz oblasti Poslovne inteligencije? Hvala unapred.
[ High Spirit @ 21.02.2010. 13:29 ] @
Planiras da otvaras firmu pa sondiras teren :) ?

Ne bavim se time, ali koliko znam kod nas se rade Cognos, BI4Dynamics, QlickView...

edit: jel ova tema namenjena uporedjivanju resenja ili nabrajanju firmi koje to rade ?

[Ovu poruku je menjao High Spirit dana 21.02.2010. u 14:59 GMT+1]
[ skuzer @ 21.02.2010. 17:09 ] @
Recimo da radim na necemu sto ce svima koristiti :), interesuju me ozbiljna resenja iz ove sfere poslovnog softvera.
[ Miroslav Jeftić @ 21.02.2010. 17:50 ] @
Postoji i SAP BI naravno, ali ne znam ništa detaljnije.
[ High Spirit @ 21.02.2010. 23:12 ] @
Ja sam naveo tri rešenje za koja znam koje ga firme kod nas rade... Kad smo već kod toga, ima li nekih domaćih rešenja na ovom polju ?
[ totovic @ 22.02.2010. 09:28 ] @
BI4Dynamics je domaće rešenje. Odnosno vlasništvo je firme koja radi i u Sloveniji i u Srbiji.
http://www.bi4dynamics.com/
[ Vic @ 22.02.2010. 12:50 ] @
A sta te to konkretno zanima? Unazad nekoliko godina, najozbiljnije resenje je Cognos.
[ totovic @ 22.02.2010. 13:07 ] @
Cognos je samo klijent za BI, dok je samo BI rešenje OLAP kocke koje su iza klijenta koji ih čita. Naravno, Cognos je među najboljima, ako ne i najbolji (po mom mišnjenju).
[ High Spirit @ 22.02.2010. 13:10 ] @
Šta konkretno znači najozbiljniji, osim što znači najkomplikovaniji ? Pretpostavljam da bi to trebalo da bude prednost, ali šta bi bilo kome značilo to što je nešto "najozbiljnije" i kako se to meri (ima neka skala ozbiljnosti) ?
[ Vic @ 22.02.2010. 13:11 ] @
Olap kocke su bile aktuelne dok je Cognos bio na verziji 7 (Power Play). Cognos 8 se vise bazirao na svom frameworku koji radi na bilo kom relacionom modelu.
[ Mina.Micanovic @ 25.09.2010. 00:29 ] @
Tržište je u smislu pružanja usluga iz opsega rešenja koja pokrivaju oblast poslovne inteligencije prilično dobro pokriveno. Različite konsultantske/sistem integratorske firme nude različita BI rešenja: IBM Cognos, Oracle BI, Microsoft + SharePoint, Panorama, Business Objects, interno razvijena rešenja na nekoj od poznatih platformi ...

S druge strane, interesovanje za uvođenje ovih projekata još uvek nije dostiglo svoj zenit. Taman su stvari počele da se odvijaju u pravcu širenja talasa prepoznatljivosti potrebe za BI rešenjima, međutim, kriza je naišla i budžeti su "skraćeni" uglavnom za ovakve "fancy" projekte. Iako BI u svetu već odavno nije "fancy" već svakodnevna potreba za kvalitetnim praćenjem poslovanja i donošenjem novih poslovnih odluka, kod nas se na takav poduhvat još uvek gleda sa stavom bespotrebnog trošenja novca na nešto što 5 šljakera može da skucka u excel-u i Bog da nas vidi.

Pozdrav,
Mina
[ abitbp6 @ 25.09.2010. 04:43 ] @
> Off-Topic
"Intelligence" iz "Business Intelligence" je isti onaj iz "Central Intelligence Agency" i odnosi se na prikupljanje informacija. Ne poznajem poslovnu terminologiju, ali verujem da postoji adekvatan izraz na srpskom jeziku. "Poslovna inteligencija" je potpuno pogrešan prevod, baš kao i hrvatski "poslovno obavještavanje".
[ Miroslav Jeftić @ 25.09.2010. 08:41 ] @
Ne baš

Citat:
History

In a 1958 article, IBM researcher Hans Peter Luhn used the term business intelligence. He defined intelligence as: "the ability to apprehend the interrelationships of presented facts in such a way as to guide action towards a desired goal."
[ Mina.Micanovic @ 25.09.2010. 10:55 ] @
U Srbiji je zastupljeniji termin poslovno izveštavanje, dok se u Hrvatskoj koristi poslovna inteligencija. Za mnoge reči, posebno iz oblasti informacionih tehnologija, mogli bismo da nađemo adekvatnije srpske prevode. Nažalost ili na sreću, držimo se onih koji su prepoznatljivi u širim krugovima.
[ AX_ @ 29.09.2010. 13:02 ] @
@Mina:

Dobro je da se više koristi termin "poslovno izveštavanje" nego "inteligencija". Glasam da se nakaradna konstrukcija "Poslovna inteligencija" u potpunosti izbaci iz upotrebe :).
[ dejanet @ 29.09.2010. 13:31 ] @
Baš tako, poslovno izveštavanje za data mining, a da dodam poslovno obaveštavanje za unstructured text mining, dok termin poslovna inteligencija tako loše zvuči da je bolje da se stavi BI original.

Inače stanje sa našim nazivima i terminima povezanim sa IT i srodnim oblastima je katastrofalno, tj. poslednji se vuku iz sedamdestih(po subjektivnom osećaju), što svedoči da smo zemlja trećeg sveta.