[ lukas19 @ 22.02.2010. 14:37 ] @
Ono sto mene zanima jeste primer metapodatka. Da li neko moze da me usmeri, npr. kako da iz baze podataka (konkretno, MS SQL 2005) izvucem metapodatak jednog atributa, odnosno kolone? Kako bi na primer neki podatak tipa "izvestaj datiran 5/9/2004 kazuje da..." analiticar moga o da poveze sa nekim metapodatkom, a sa ciljem da se dodje do imena neke tabele, ili nekih drugih saznanja? Dakle, mene zanima primer kako izgleda jedan metapodatak u odnosu na podatak kojeg predstavlja!


Naredni deo teksta je iz knjige "Poslovne inteligencije" autora Nedje Balabana govori o tome šta su metapodaci...


''Pod meta podacima se obicno podrazumevaju podaci o podacima, kao i sve ono o podacima sto unapredjuje njihovi obezdjedjuju ino administriranje i upotrebu.
Meta podaci strukturisu podatke u DataWarehouse u kategorije, teme, grupe, hijerarhije i dr., oni obezbedjuju informacije o podacima u DataWarehouse:

- Metapodaci su orijentisani na predmet i zasnovani su na apstrakcijama entiteta realnog sveta npr. "projekat", "kupac" itd..
- Mp. odredjuju kako transformisane podatke treba tumaciti
- Daju informacije o povezanim podacima u DW
- Sadrze istorijske informacije o promenama pogleda
- Metapodaci Omogucavaju procenu vremena potrebnog za odgovor na upit
- Metapodaci cuvaju izracunate - izvedene varijable, formule itd... i sprecavaju pogresna tumacenja itd.

Postoje tehnicki i poslovni meta podaci.... ''



[ MatezYU @ 05.11.2010. 14:01 ] @
Pa metapodatke kreiras sam u bi development studiu (hijerarhije u dimenzijama itd.)
[ Fedya @ 05.11.2010. 14:14 ] @
@MatezYU, iskopao si dve matore teme, i dao beskorisne odgovore... sta je fazon? nabijas broj poruka puneci nas inbox?
[ MatezYU @ 05.11.2010. 14:42 ] @
@Fedya, poruke poput ove tvoje su jos beskorisnije... I takodje pune inbox :)
[ Fedya @ 05.11.2010. 15:32 ] @
Ne, ta poruka nije bila beskorisna ako ce zaustaviti ozivljavanje mrtvih tema