[ bencuns @ 09.01.2004. 19:09 ] @
Potreban mi je koaksijalni digitalni kabal činč-činč da bi DVD plejer spojio sa Tehniksovim risiverom SA-DX750, jer preko analognog ne dobijam kvalitet zvuka 5.1., da li je to neki specifičan kabal i gdje se može nabaviti? Da li neko zna da li taj risiver čita dts sa DVD plejera, nemam uputstvo od risivera a na netu nalazim oprečne informacije?
[ passby @ 09.01.2004. 19:29 ] @
Dali DVD pušta Dts opće ?!

Kabel ti je isti, jedino ako nije optički?!
[ bencuns @ 09.01.2004. 19:47 ] @
DVD na sebi ima oznaku da pusta dts, (mada ne vidim nigdje 5.1 na njemu??), na izlazu pise Audio out digital coaxial, a na risiveru ima i digital optical in i digital coaxial in, ali zbog DVD plejera koji ima samo digital coaxial moram da pokusam ovaj drugi. Hoce li mi to omoguciti 5.1 zvuk preko risivera? Inace, risiver ima pro logic opciju. Pokusao sam obicnim činčem da spojim digital coaxial ulaz i izlaz, ali ne dobijam nikakav zvuk.
[ passby @ 09.01.2004. 22:12 ] @
ovako davnoo je to doba kad sam ja imao tehnics...a i tada nisam ga imao
na sto spojiti...

to prologic, mislim da nema veze, to je nesto od tehnicsa?! pa jel ima
kakv switch da aktiviras na receiveru taj digitalni ulaz ?!

mislim dvd bi trebao non stop pustati taj signal kad je play!!!



[ bencuns @ 10.01.2004. 00:20 ] @
Pazi ovako.... Pro logic je opcija za vrstu zvuka na tehniksu, koju imaju neki DVDovi, i ima veze sa kvalitetom zvuka. To sad i nije toliko vazno. Postoji dugme za aktiviranje digitalnog porta na Tehniksu, medjutim mislim da ja nemam odgovarajući kabal za spajanje plejera i risivera putem digitalnih portova! Jedini kabal koji imam je klasični činč-činč koji trenutno koristim ali preko analognih portova R(ight) i L(eft). Ovi digitalni koaksijalni portovi po izgledu i obliku odgovaraju klasičnom činču, ali ne znam kakva je to vrsta kabla i gdje mogu da je nabavim da bi sve to funkcionisalo.
[ passby @ 10.01.2004. 17:05 ] @
a ma, aj ti ljepo otvori tog tehnicsa, pa vidi jel to običan chinch ili nesto drugo.
po mom, to je običan data!

[ indicator1 @ 11.01.2004. 20:25 ] @
"Digitalni" koaksijalni kabl je sasvim obican koaksijalni cinch, eventualno malo kvalitetniji. Ja sam za probu iskoristio najgori moguci audio cinch i radilo je, onda sam nabavio opticki kabl i batalio koaksijalac.
Aktiviraj digitalni izlaz na DVD-u, digitalni ulaz na receiver-u, povezi kablom i uzivaj u visekanalnom zvuku. Napomena:ProLogic je simuliranje visekanala iz stereo izvora, pa kad imas 5.1 ulaz on ne igra ikakvu ulogu.
[ passby @ 11.01.2004. 23:27 ] @
to je to.
[ bencuns @ 11.01.2004. 23:35 ] @
Kontao sam ja to uraditi optičkim kablom, međutim, ne znam da li će problem biti to što je izlaz koji imam na DVDu "digital coaxial" i izgleda kao klasičan činč, a risiver ima i digital optical i digital coaxial, s tim što je digital optical neki neobičan, nisam imao prilike takav da vidim ranije, čini mi se sličan ulazu na nokiji za punjač, i zatvoren je plastičnom kockicom. Ne znam da li mogu pokušati spojiti ta dva različita ulaza i izlaza, sa različitim džekovima na krajevima? I ako može, gdje je to moguće nabaviti? Možda BG electronic u Beogradu? Napominjem, kad sam spojio digital coaxial sa DVDa i digital coaxial na risiveru običnim činčom, neće da radi, bez obzira koju opciju na DVDu odaberem (SPDIF/RAW, SPDIF/PCM), i aktiviram Digital input na risiveru. Možda se digitalni koaksijalni kabal ipak u nečemu razlikuje od običnog činča koji koristim na analognim R i L ulazima i izlazima? Stvarno ne znam šta da radim. Pomozi ako možeš.
P.S.
Na netu nadjoh forum na engleskom, izmedjuostalog ima neka prica o "digital coaxial" i klasičnom RCA, pa pogledaj ako imaš vremena, možda skontaš tu razliku pa mi javni.
[ bencuns @ 11.01.2004. 23:38 ] @
sajt je http://www.ecoustics.com/bbs/messages/5/1370.html
[ bencuns @ 11.01.2004. 23:58 ] @
Sad nešto kontam, činč kojim sam to probao je prilično tanak, otići ću ujutro do radnje koja radi ozvučenje i neke slične stvari, pa ću vidjeti mogu li šta završiti.
Javiću na forumu jesam li riješio ili ne.
Pozdrav i hvala.
[ indicator1 @ 14.01.2004. 14:00 ] @
Posto na DVD-u nemas opticki izlaz, na vezu optickim kablom zaboravi i drzi se veze sa koaksijalnim kablom. Inace taj cudni konektor za optiku zove se TosLink, kabl kosta 2-3 eura.
[ bencuns @ 19.01.2004. 18:33 ] @
Nikako nisam uspeo dobiti zvuk preko koaksijalnog. Elem, izgleda da je problem to što ne uspevam promeniti iput opciju digitalni optički 2 koji je po default-u prva kada uključim digitalni input (inače risiver ima dva optička i jedan koaksijalni digitalni ulaz, i kad uključim taj input na displeju uvek stoji "digital opt 2"), na koaksijalni. Ni jednim dugmićem na risiveru to ne mogu da uradim, možda je na daljinskom kojeg nemam, a ni user manual.
Reci mi gde mogu u BG kupiti taj optički kabal sa TosLink konektorima, po toj ceni, posto imam i varijantu da trampim DVD plejer za drugi koji ima optički out? Zvao sam BG electronics, kod nijh je najjeftiniji oko 500 din.
Hvala unapred. Pozdrav. Siniša.
[ indicator1 @ 21.01.2004. 14:54 ] @
Toslink kabl ima kod Vremeplova (tj oni ga naruce pa ti stigne za 2 nedelje) cena oko 150din. (bila kad sam ga ja uzimao)
Prebacivanje je sa optickog na koaksijalni ulaz je opisano u uputstvu pa ga nekako nadji.
U medjuvremenu probaj sledece: pritisni zajedno dva tastera koji se nalaze levo od dugmeta VOLUME, pa omocu dugmeta (obrtnog) kojim se bira ulaz nadji opciju D.INPUT pa tu biraj, sve se bira sa risivera a ne sa daljinskog.
[ indicator1 @ 21.01.2004. 15:02 ] @
Uostalom evo ti link za manual pa ga prouci:
http://www.panasonic.be/shop/d...r_manual/hifi/IM-SADX850GB.PDF
[ bencuns @ 21.01.2004. 15:57 ] @
Druže, hvala na spremnosti da pomogneš, ali juče sam slao mejl njemačkom Tehniksu i popodne su mi več poslali instrukciju za reprogramiranje digitalnih ulaza. Ulazak u taj meni je toliko glupav da bi ga čovjek bez uputstva teško mogao pretpostaviti, a ja nisam imao user manual, čak ga ni na Tehniksovim sajtovima nisam našao, doduše taj belgijski nisam gledao.
Tebi još jednom hvala, bitno je da je problem riješen.
Pozdrav.