[ maxxxic @ 05.03.2010. 14:05 ] @
E zbog ovakvih "stvari" u Srbiji nikad neće biti bolje (generalno) !!! po mom mišljenju

Cene diže i ekološka taksa iliti " Veš-mašine i štednjaci su sada skuplji i za više od 15% "
Večernje novosti 04.03.2010

KAO grom iz vedra neba, bez ikakve najave, u četvrtak su mnogi proizvođači, ali i uvoznici električnih uređaja drastično podigli cene svojih proizvoda. Zatečene kupce u četvrtak je na prodajnim mestima bele tehnike dočekao novi cenovnik, po kome je cena televizora, kompjutera, telefona, frižidera, štednjaka... za samo jedan dan skočila i više od - 15 odsto.
Razlog povećanja cena je stupanje na snagu Uredbe Vlade Srbije o plaćanju ekoloških taksi na električne aparate. Domaći proizvođači, kao i uvoznici inostrane robe, slažu se da se ne radi ni o kakvoj taksi, već o novom nametu države, koji je, kako kažu, došao u najnezgodniji trenutak, kada svi beleže ogroman pad prometa.
Ekološka taksa, kako se navodi u Uredbi, objavljenoj u “Službenom glasniku” 24. februara, uvodi se na elektronske i električne proizvode, odnosno na velike i male kućne aparate, informatičku i telekomunikacionu opremu... Visina takse zavisi od veličine kućnog aparata, odnosno taksa na velike aparate će iznositi 30 dinara po kilogramu, a mali kućni aparati se tarifiraju 60 dinara po kilogramu. Sav novac od taksi, kako je predvidela Uredba, odlaziće u Fond za zaštitu životne sredine, odakle će se finansirati reciklaža elektronskih proizvoda (odnosno otpada), koja u našoj zemlji gotovo da i ne postoji.
- Bili smo prinuđeni da od danas povećamo cene svojih proizvoda - rekao nam je Branislav Nakić, iz “Alfa plama” iz Vranja, koje se bavi proizvodnjom štednjaka i peći. - Tako,
recimo, naš štednjak, koji teži oko 55 kilograma, sada košta 15 odsto više, odnosno cena je sa 13.500 skočila na 15.000 dinara. Ova taksa se ne može nazvati takvim terminom, ovo je klasičan namet države. Ove eko-takse postoje i u drugim državama u okruženju, ali one se odnose samo na uvoznu robu, a ne i na domaću, jer na taj način pospešuju kupovinu domaćih proizvoda.
Gotovo svi uvoznici bele tehnike, sa kojima smo u četvrtak razgovarali, našli su se, kažu, u “neobranom grožđu”.
- Niko nije siguran šta i kako treba da radi. O ovoj Uredbi nije bila nikakva javna rasprava i prosto je neverovatno kako se sve brzo izdešavalo, da smo sada svi zatečeni - kazao nam je Zdravko Đuranović, brend-menadžer za “Beko” u kompaniji “Sam Son” iz Beograda. - Ovo će mnogo pogoditi nas, kao prodavce, ali posebno krajnjeg potrošača. U ovom trenutku ne znamo ni da li taksu treba da obračunavamo na neto ili bruto težinu aparata. Mi još nismo podigli cene, jer ne znamo da li se takse moraju obračunavati na aparate koji su već ocarinjeni, ili na one koji tek treba da se carine. Ako bude ovo prvo, onda ćemo već tokom vikenda podići cene.
Proizvođači i uvoznici električnih uređaja strahuju da će novi namet države umanjiti ionako slab promet. Iako se uvođenje takse odnosi upravo na distributere i proizvođače, najveći ceh će, ipak, plaćati potrošači.

VISINA TAKSI PO UREĐAJIMA
* veliki kućni aparati: frižideri, zamrzivači, mašine za pranje veša, mašine za pranje sudova, šporeti, mikrotalasne pećnice, veliki rashladni uređaji - 30 dinara po kilogramu.
* mali kućni aparati: usisivači, pegle, tosteri, friteze, aparati za kafu... - 60 dinara po kilogramu.
* računari, laptopovi, aparati za fotokopiranje, digitroni, mobilni telefoni - 60 dinara po kilogramu, a monitori - 90 dinara po kilogramu.
* audio uređaji, televizori, kamere - 60 dinara po kilogramu.
* fluorescentne svetiljke - 40 dinara po kilogramu, a sijalice sa žarećom niti - 140 dinara po kilogramu.
* bušilice, tosteri, šivaće mašine, oprema za mlevenje, bušenje, poliranje... - 50 dinara po kilogramu.
* igračke: električni vozovi, video-igre... - 40 dinara po kilogramu.
* medicinski pomoćni uređaji - 75 dinara po kilogramu.
* instrumenti za praćenje i video-nadzor - 100 dinara po kilogramu.
* automati za tople napitke, za limenke, bankomati - 100 dinara po kilogramu.


LINK : Večernje novosti - original tekst pročitajte i ostavite svoj komentar

na sve ovo ja za sada nemam komentar , zanemeo sam . . .

molim moderatore da ovu temu smeste gde misle da treba da bude i ne bi bilo loše da par dana bude TOP na naslovnoj strani ES-a da se članovi foruma informišu i prokomentarišu ovakve "poteze" države i njenih činovnika !! mislim da se ovo tiče svih potrošača u Srbiji

unapred zahvalan ,
maxx
[ stil @ 05.03.2010. 14:11 ] @
Ako će to stvarno da sačuva životnu sredinu od zagađenja nemam ništa protiv.
[ component @ 05.03.2010. 14:31 ] @
Da li ovde spadaju i računarske komponente? Hard disk recimo je dosta teži od grafičke (iako manje troši struje). I kako će to da mi obračunaju? Hard disk na vagu pa "350g Hard diska to ti dođe xx dinara"?!?

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.03.2010. u 14:51 GMT+1]
[ a1200 @ 05.03.2010. 14:39 ] @
Mislim da spada sve, skoro svaka vrsta tehnicke robe :)
Najmanje ce da poskupe kompjuterske komponente (posto su realno najmanje i teske), a najvishe ce da poskupi sve sto ova zemlja sama proizvodi (sporeti, razni veliki uredjaji...). Tako da je ovo udar pre svega na nashu industriju. Visoka tehnologija, koju mi prakticno nemamo, a koja je laka i veoma toksicna, nece biti pogodjena koliko i recimo sporeti smederevca...
[ Horvat @ 05.03.2010. 14:42 ] @
a hoce i kotlovi poskupeti [kotlovi za cvrsta goriva]?
mislim, to je tehnologija u slicnoj ravni kao i smederevac...mislio sam da ovo ima veze s elektronskom tehnikom,a ne sa svim zivim

p.s. da li ce i teske masine [a i automobili] da podlezu ovome? posto u "novim" modelima istih ima gomila elektronike
[ a1200 @ 05.03.2010. 14:49 ] @
@Horvat

Pogledaj stavke ispisane crvenim iz prvog posta... to je jako sirok spektar proizvoda, a koji su vrlo teski
Izmedju ostalog:

"veliki kućni aparati: frižideri, zamrzivači, mašine za pranje veša, mašine za pranje sudova, šporeti, mikrotalasne pećnice, veliki rashladni uređaji - 30 dinara po kilogramu."

Mozda, neko pocne da prizvodi sporete/aparate na fazon "uradi sam", tipa dobijes komplet delova pa sam usrafis u finalni proizvod (elektronika odvojena od gvozdene konstrukcije, koja se kupuje "posebno" )... tako bi se izbegao ovaj namet.
[ Horvat @ 05.03.2010. 14:53 ] @
pa sporet u kontekstu je elektricni sporet :)

sve u svemu,deluje da je "samo" elektronika na nametu,a na spisku nema nista sto se tice motornih vozila
[ deerbeer @ 05.03.2010. 14:57 ] @
Ves-masine su dosta teske, a uzgred postoje i one ekoloske sa oznakom AAA ,
a to recimo nisu ni uzeli u razmatranje .
Bolje im je ovako kao na pijaci "pljas" po kilogramu i eto novog nameta.

[ Horvat @ 05.03.2010. 14:59 ] @
ocito je u pitanju stavka "skladistenje uredjaja nakon rashodovanja",a ne zagadjenje/potrosnja u toku radu,pa se verovatno zato "na kilo" odredjuje cena [da se razuemmo,ne podrzavam uopste],a ne na osnovu energetske efikasnosti
[ burex @ 05.03.2010. 16:00 ] @
Ala će neko da dobro zaradi od svog tog silnog metala, iako je cena recikliranja već debelo plaćena.
Citat:
Ves-masine su dosta teske, a uzgred postoje i one ekoloske sa oznakom AAA ,
a to recimo nisu ni uzeli u razmatranje .
Bolje im je ovako kao na pijaci "pljas" po kilogramu i eto novog nameta.

Baš tako. Vidi se da su baš dugo razglabali o ovom porezu - verovatno čitavih 20 minuta.
[ mrkii @ 05.03.2010. 20:13 ] @
Gledam upravo sajt jednog poznatog lanca koji prodaje takve uredjaje i ne primecujem nikakvo poskupljenje (a u toku sam jer merkam neke proizvode vec neko vreme).
[ Odin D. @ 05.03.2010. 20:22 ] @
J3bes ves masinu, koliko ce TA peci da poskupe!
[ a1200 @ 05.03.2010. 20:27 ] @
Citat:
koliko ce TA peci da poskupe!

LOL

mozda ce ih sada prodavati bez cigli




[ endre85 @ 05.03.2010. 20:35 ] @
@a1200

A tek napredak koji je ostvaren kod nas i u regionu:

http://upload.wikimedia.org/wi...a/Failed-states-index-2006.png

http://upload.wikimedia.org/wi.../Failed-states-index-2009w.png

[ antix @ 05.03.2010. 21:34 ] @
kao sto neko rece:

ako je za dobrobit okolisa nemam nista protiv!!!

mada znajuci ovu drzavu i njene stanovnike... hm.... sve ce ostati prljavo ali ce porez i dalje da se ubire.. nazalost
[ BluesRocker @ 06.03.2010. 01:11 ] @
Što se tiče ovih taksi, neka ih, valja se. Sakupiće za motorke da seku platane i sve što zauzima parking mesta. A i neki će pojedinci moći da kupe hibridna vozila (koja takođe troše benzin, ali je sada kul to imati) za 1000€ manje.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.03.2010. u 14:56 GMT+1]
[ bobiska @ 06.03.2010. 09:44 ] @
Neko pomenu vozila na električni pogon, znači dok se svuda nižim taksama motiviše kupovina hibrida, a uskoro i full electric, ovde će dizelaši da budu povlašćeni, naročito golf dvojka.
A kad` smo kod toga, koliko će da poskupe električne lokomotive? Možda u tom grmu leži zec? Beše neka ujdurma oko provizija za nabavku lokomotiva skoro, pa im se osladilo...

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.03.2010. u 14:59 GMT+1]
[ maliradojca @ 06.03.2010. 09:56 ] @
Izgleda da ce prozivodjaci sporeta na drva morati da prave sporete od karbon fibera :)
[ Lesli Eldridz @ 06.03.2010. 10:33 ] @
Da se vratimo na temu, cisto pomodarstvo, videla zaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu. Ima te ekoloske takse i u drugim zemljama, ali ovde u ovom trenutku ocigledno je da je to jos jedna pljacka. A kad se vlast toliko odvoji od pučanstva itd, zna se, reko Tomas Dzeferson, samo sto ovde od toga nema nista. Da ima, onda bi bio generalni strajk ili nesto dok se to ne ukine, i to i dok se ne skine zabrana sa legalnog uvoza polovne tehnicke robe, pa kad se steknu uslovi i kad gradjastvo postane dovoljno ekonomski mocno i tehnicki razvijeno, te takse su OK, ako pare stvarno idu na resavanje ekoloskih problema.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.03.2010. u 15:00 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2010. 12:26 ] @
Sto se ovog poreza tice - to je sve u skladu sa planovima, da se ljudima obori kupovna moc jer je drzava ostala bez drva za potpalu (citaj: robe za prodaju) :(

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.03.2010. u 15:03 GMT+1]
[ musicmaster @ 06.03.2010. 12:35 ] @
da...

A da i ne pominjemo kamate od mmf-a...
[ bobiska @ 06.03.2010. 12:47 ] @
Nego...šta bi` sa električnim lokomotivama, jel se sprema uvoz, pošto kilo, šta?

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.03.2010. u 15:03 GMT+1]
[ Lesli Eldridz @ 06.03.2010. 12:53 ] @
To su uvozene na kilo i lokomotive i vagoni dok su ovi sto brinu o jeziku bili neka vlast pa su postavljali provincijske konobare za generalne direktore zeleznice, a sad ako se uvoze, platice se i taksa, ako treba, pa sta onda.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.03.2010. u 15:03 GMT+1]
[ Isak666 @ 06.03.2010. 13:03 ] @
Nego, jel odluka retroaktivna?
Hoce biti merenja po kucama?


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.03.2010. u 15:04 GMT+1]
[ Lesli Eldridz @ 06.03.2010. 13:12 ] @
Citat:
Isak666: Nego, jel odluka retroaktivna?
Hoce biti merenja po kucama?
Sve je ovde moguce. Mozda ce da ponovo nose svedske TV detektore da bez ulazenja mere ko koliko el uredjaja ima unutra.
[ Kosuth @ 06.03.2010. 16:17 ] @
Mislim da je krajnje vreme za:

http://www.youtube.com/watch?v=1zPa1FB5yhc
[ Horvat I @ 06.03.2010. 17:15 ] @
Ili buldozer
[ pantic68 @ 06.03.2010. 18:57 ] @
Kakav bulodožer, sledi pečat revolucija. Mogu da traže koliko hoće al niko nije dobio sve što je poželeo. Vratiće ono što je ostalo od biznisa u sivu zonu gde je i bilo a onda ide rasplet, ili novi zaplet . Da citiram samog sebe, nemojte mi zameriti.
Citat:
pantic68: Porez mora gore da bi ti dobio i takvu platu i da bih ja bolje naplatio polovnjake i servis Kvareži mogu da podižu poreze do nebesa a sve manje će uspevati da nakupe u apsolutnom iznosu. Pa kad ne budu imali para za partijsku vojsku u javnom sektoru što uključuje i policiju imaće problem kakav je imao i milošević svojevremeno. Niko da se seti da jedna samostalna država mora da ima privredu, mislim na proizvodnju, eventualno turizam, znači stvaranje nove vrednosti a ne samo presipanje iz šupljeg u prazno. Jok, cela pamet je razreži pa se bahati.

[ Lesli Eldridz @ 06.03.2010. 21:28 ] @
Citat:
Kosuth: Mislim da je krajnje vreme za:

http://www.youtube.com/watch?v=1zPa1FB5yhc
I ko ce to da plati? Mislim, revolucije se dobro i dugo planiraju, pa se onda izvode, a pre svega i kao najvaznije, mnogo kostaju. To je urbana legenda da se digne kuka i motika pa donese svetsku pravdu. Ovaj namet jeste cista pljacka i uveden je zato sto je drzava pukla pa vise ne zna odakle da drpa, a zasto je pukla, zato sto je zemlja propala, a zasto je propala, pa pise u postu iznad, zato sto svi hoce da budu eksperrti a niko nece da radi i da proizvodi, to je sve tacno, ali ovo sa spontanim revolucijama koje ce sve probleme da rese vec postaje smesno.
[ Kosuth @ 06.03.2010. 22:08 ] @
Ko je rek'o revolucija???
[ maliradojca @ 06.03.2010. 23:11 ] @
Mozda bude revolucije, ali na Fejsbuku
Ovi na vlasti su se lepo organizovali, kao i njihovi prethodnici, tako da nema tu prostora za bune.
Sto kaze moj drug: Kad treba da budes *eben, gace same spadaju. (sorry za recnik,ali je tako u originalu)
[ 3way @ 06.03.2010. 23:25 ] @
Citat:
maliradojca: Kad treba da budes *eben, gace same spadaju. (sorry za recnik,ali je tako u originalu) :)


Ja znam za onu "Kome je sudjeno da bude je8an, njemu....
:)
[ Lesli Eldridz @ 07.03.2010. 01:54 ] @
Citat:
maliradojca: Mozda bude revolucije, ali na Fejsbuku:)
Ovi na vlasti su se lepo organizovali, kao i njihovi prethodnici, tako da nema tu prostora za bune.
Ima za individualne bune. Jesno se borili za individualizam? Jesmo. E pa Turci neka rade svoj posao a individualci ce svoj. Ne mogu oni toliko poreza da razrezu koliko ja mogu da ne prijavim ili na neku drugi nacin izbegnem. Eto da ne bude da navodim na kriminal, na primer, necu vise da kupujem el uredjaje u prodavnici, nego polovne od potrosackih fensi bud..., pardon, pomodara, koji ih mejaju svako malo da bi bili in. I gotovo. Sta, to je sve ispravno, a ovaj ga menja samo zato sto mu na TV rekli kako nece da bude roker ako ne kupi veci frizider ili digitalnu ves masinu. E taj ce da placa te takse, a ja cu da kupim od njega (ili na buvljaku) ovo "staro" pa necu da je platim i gotovo.
[ Java Beograd @ 09.03.2010. 08:27 ] @
Pa ti kupi TA peć !
[ a1200 @ 10.03.2010. 15:23 ] @
Citat:
Vesti dana - sreda, 10. mart 2010. 16:16 RSS
Srbija u budućnosti da se oslanja na sopstvene kapacitete
Tanjug - Pre 2 sata i 32 minuta

KOPAONIK - Šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Sajmon Grej izjavio je danas da je vreme kada je Srbija zasnivala svoj rast na pozajmicama od međunarodnih finansijskih institucija i velikom prilivu direktnih stranih investicija prošlo i da će u budućnosti morati više da se oslanja na sopstvene kapacitete. Grej je drugog dana Biznis foruma na Kopaoniku istakao da će međunarodni kreditori i dalje biti prisutni u Srbiji, ali na nižem nivou nego u prošlosti, kao i da će priliv investicija biti manji, iako će Srbiji i dalje biti potrebni strana tehnologija i znanje. On je naglasio da je prošlo vreme kada je pozajmljivanje sredstava vodilo ka rastu javne potrošnje u Srbiji, jer će u budućnosti morati više da se štedi, da bude više izvoza i "grinfild" investicija. Srbija će morati da nastavi rad na unapređenju poslovnog okruženja radi privlačenja stranih investitora, kao i na reformi javnog sektora, posebno u oblasti obrazovanja , inače neće biti konkurentna, upozorio je Grej. Svetska banka je u Srbiji podrzala dva toka reformi - unapređenje poslovnog okruzenja i reformu javne potrošnje, naveo je predstavnik te međunarodne finansijske institucije. Grej je ocenio da je najveća snaga Srbije u tome što postoji snažna vizija Vlade Srbije usmerena ka Evropi i tržišnoj ekonomiji, odlučna posvećenost projektima i stručnost vlade i poslovne zajednice, koja je na vreme počela da se priprema za dolazak krize. Kao slabosti Srbije Grej je naveo, između ostalog, neusklađenost različitih strategija i mnoštvo suprotstavljenih ciljeva, kao i manjak kapaciteta za primenu i realizaciju određenih projekata. Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Ðelić rekao je da je cilj Nacionalnog saveta za konkurentnost da Srbija do kraja mandata ove vlade, sa sadašnjeg 93. mesta, uđe među prvih 70 najkurentnijih zemalja na listi Svetskog ekonomskog foruma. Ðelić je na Biznis forumu na Kopaoniku podsetio da je na listi od 133 zemlje, Srbija na 93. mestu, što je nizak nivo konkurentnosti, a iza nas su, iz regiona, samo Albanija i Bosna i Hercegovina. On je objasnio da se lista pravi na osnovu sumiranja nekoliko faktora konkurentnosti, a Srbija je na dnu te liste po kapacitetu da zadrži elitu, zatim, po efikasnosti antimonopolske politike i pravnoj sigurnosti. Ðelić je objasnio da 70 odsto ocene Svetskog ekonomskog foruma proizilazi iz upitnika, koji popunjavaju srpski privrednici, tako da je prema njegovim rečima "to manje objektivan pogled". Nacionalni savet za konkurentnost napravio je listu od 38 mera, koje bi trebalo da poboljšaju poziciju Srbije i one se odnose na objavljivanje administrativnih procedura i svih obrazaca na Internetu, zatim pravljenje baze podataka o lokacijama u Srbiji na kojima je moguće graditi. Mere se odnose i na uplaćivanje komunalnih taksi, rešavanje problema transportnih dozvola i energetskoj efikasnosti. Potpredsdenik vlade podsetio je da je EU napravila strategiju rasta do 2020. godine, u čijem se srcu nalazi konkurentnost. Srbija je daleko od ciljeva te strategije, pošto je trenutna zaposlenost u EU 69 odsto, plan za 2020. godinu je 75 odsto, a u Srbiji je zaposlenost trenutno oko 50 odsto, naveo je potpredsednik Vlade Srbije. Jučerašnje otvaranje Biznis foruma protekao je u znaku procena o makroekonomskim kretanjima i reformama u privredi, koje su izneli predstavnici Vlade Srbije. Premijer Mirko Cvetković ocenio je da će Srbija sigurno ove godine izaći iz krize, ali rast privrede od dva odsto, koji planira Vlada Srbije, je nedovoljan da bi građani dovoljno osetili da smo krenuli putem rasta. Na "Biznis forumu Kopaonik" učestvuje više od 450 gostiju iz zemlje i inostranstva, od kojih će 80 učestvovati u radu okruglih stolova. Forum se održava u organizaciji Saveza ekonomista Srbije i Udruženja korporativnih direktora Srbije i uz podršku Vlade Srbije.

http://vesti.krstarica.com/?ru...0&mesec=03&godina=2010

Slavina se polako zatvara, a pare treba nabaviti od nekud... ipak, treba nahraniti ceo budzetski aparat besposlicara. Zasto reformom, insistiranju na doslednom i potpunom postovanju zakona, samnjenjem korupcije/javasluka, i otpustanjima, kad sve to moze da se reshi novim nametima...

Dakle, Ziveli novi nameti! Ziveo drug Tito! Zivela partija!
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 15:47 ] @
Citat:

Ðelić je objasnio da 70 odsto ocene Svetskog ekonomskog foruma proizilazi iz upitnika, koji popunjavaju srpski privrednici, tako da je prema njegovim rečima "to manje objektivan pogled".


Pa da, svasta... treba Djelic to da popunjava, to bi bio objektivan pogled - bili bi #1 na svetu :))))

Nego, da li sam ja jedini kome smeta taj novokomponovani novinarski " ____ DA SE ____ " tipa "Srbija da se ne oslanja" i sl.. zvuci kao da neko nesto zapoveda, naredjuje... mislim WTF bre, ova forma je postala popularna u proteklih 3-4 godine, valjda nivo prostakluka u medijima sada dozvoljava ovako nesto.
[ Slobodan Miskovic @ 10.03.2010. 15:52 ] @
Hahahahaha, u stilu "Srbija se saginjati nece"... jbt kuda plovi taj brod....
[ Ivan Dimkovic @ 10.03.2010. 15:56 ] @
"Srbija da se ne saginje... "
"Slobodan Miskovic da se ne javlja..."

Jezivo zvuci... jezicka forma za pijacu ili zbor u sumi.

[ Horvat @ 10.03.2010. 16:02 ] @
Citat:
da će u budućnosti morati više da se oslanja na sopstvene kapacitete


a koji li su to kapaciteti?
jbni beli luk uvoze,a ne da prodaju od domaceg seljaka :S:S

[ Kosuth @ 10.03.2010. 20:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: "Srbija da se ne saginje... "
"Slobodan Miskovic da se ne javlja..."

Jezivo zvuci... jezicka forma za pijacu ili zbor u sumi.

Za sada samo jezivo zvuči...

...ali smo očigledno doterali da nam neko (verovatno kompetentan) opali zaušku...

...i sad to malo i zvuči...

Da li smo drugo nešto i zaslužili:
Citat:
Jelašić: Preti nam grčki scenario
Ukoliko Srbija nastavi da privredni rast zasniva na prekomernoj domaćoj potrošnji, to je može dovesti do "grčkog scenarija", izjavio je danas guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić.

On je na "Biznis forumu Kopaonik" istakao da problem Srbije jeste domaća tražnja, ali da rešenje ne može biti povećanje tekuće potrošnje, već rast javnih investicija, za šta je već obezbeđen novac.
http://vesti-online.com/Vesti/...lasic-Preti-nam-grcki-scenario

I onda...

HEUREKA!!!
Citat:
Cvetković: Izlazak iz krize na vidiku!
Premijer Mirko Cvetković izjavio da ne postoje pouzdani podaci na osnovu kojih bi se sa sigurnošću moglo reći da je Srbija izašla iz krize, ali da postoji niz pokazatelja koji nas navode da sa optimizom očekujemo taj trenutak.
Od početka godine zabeležen je rast industijske proizvodnje, rast izvoza, ali prilivi u budžet su niži od planiranih i nastavljen je pad potrošnje i pad uvoza, rekao je premijer Mirko Cvetković, otvarajući tradicionalni "Kopaonik biznis forum 2010".
http://vesti-online.com/Vesti/...vic-Izlazak-iz-krize-na-vidiku

Ja u klin,ti u ploču!

Rekli istoga dana, na istom mestu, ali sumnjam da su iz iste države...

I onda je logično da sledi zauška:
Citat:
Grej: Srbijo, ne pozajmljuj više, radi nešto i sama
http://vesti-online.com/Vesti/...ajmljuj-vise-radi-nesto-i-sama

Kako god, imperativ, ali na žalost sa strane...
[ deerbeer @ 11.03.2010. 09:08 ] @
Citat:

Ja u klin,ti u ploču!

A onda zajedno na skijanje : http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...znis-foruma-otisli-na-skijanje
[ Take 5 @ 11.03.2010. 10:42 ] @
Citat:
Horvat:... jbni beli luk uvoze,a ne da prodaju od domaceg seljaka :S:S

Istina! Neki dan sam kupio pakovanje belog luka u mrežici od "seljaka" na pijaci, sa nalepnicom "Zemlja porekla: Kina"
WTF!!!!???
[ Deker @ 11.03.2010. 11:41 ] @
Malo sam istraživao, i pronašao sam da ova Uredba "vuče koren" iz Zakona o upravljanju otpadom. U stvari ova uredba je izmena postojeće uredbe gde su "poseban otpad" bile gume i azbest (da, samo to). Ovom uredbom su dodati pomenuti električni i elektronski proizvodi (praktično sve što "ide" na struju ili baterije), ali tu su i baterije i akumulatori, sve vrste ulja (čak i jestivo?!). Recimo za baterije je naknada 150din./kg, a za jestivo ulje je 10din./l (pri čemu tu nakanadu plaćaju ugostitelji i ostali koji spreme više od 50 obroka dnevno?!, kao i proizvođači na otpadni mulj?!). Napomenuo bih da je ovom uredbom smanjena nakanada za proizvode od azbesta za 50 puta (bila 5.000din/kg a sada je 100din/kg.

Mislim da je ovakva uredba neustavna, i da se njom "ruši" ionako neuspešni poreski sistem u zemlji.

Jedna ekološka taksa na veš mašinu čini mi se da će biti veća od one koja se plaća za registraciju vozila.

Naravno da postoje i još stotine vrsta roba koje bi "kreativnošću" naših vladara mogla da potpadnu pod udar.

Navešću klasičnu zloupotrebu pomenutog zakona i uredbe: klasična sijalica sa žarećom niti biće "oporezovana" sa 140din/kg, iako (po mom mišljenju) to nije "poseban otpad", već komad stakla i mesinga.

Takođe, nečuveno je da se plaća i nakanada za citiram: "električni voziće, odnosno garniture trkaćih automobilčića" (onda bi moglo i da se uvede na svaki proizvod koji sadrži plastiku - to u stvari već i postoji za ambalažu).

Očito je da namera predlagača nije ekologija, već javni prihod, kao ni ostali "proizvodi iz kuhinje" nadležnog ministarstva.

Napominjem da je, umesto relaksacije privrede i smanjenja administracije, uvedena još jedna zaista masivna obaveza svim proizvođačima i uvoznicima ( a čini mi se i svim ugostiteljskim i turističkim privrednim subjektima) da vode posebnu evidenciju o tome i da ih prosleđuju na više adresa nadležnim institucijama, a građani sve manje i manje mogu da kupe za svoje ionako male zarade.
[ stil @ 11.03.2010. 12:44 ] @
Jedno pitanje. Šta ćeš ti uraditi sa svojim računarom (sve komponente uključujući i monitor) kad se pokvari ili kad zastari ? Da li si razmišljao o tome ?
[ Java Beograd @ 11.03.2010. 13:25 ] @
Baciću u kontejner. A ti ?
Bila je jednom tema: "Gde da bacim staru NiCd bateriju?". Kako u Srbiji ekološki rešiti problem stare NiCd baterije. A gde ti Still bacaš stare baterije ?
[ stil @ 11.03.2010. 13:41 ] @
Upravo tako. Nisu baterije jedini problem. Kako će se pokrenuti stvari sa mrtve tačke ? Filozofiranjem nikako.
[ Horvat @ 11.03.2010. 13:44 ] @
izvesni bozic je navodno otvorio stovariste otpadnih racunara

da li neko zna mesto za ostavljanje takvog otpada?

mogu oni i 400 e po kg na masinu da stave reket za otpad,kad otpada ne postoji

je l daju podsticaje za otvaranjem takvih otpada?

ili samo reket i reket?
[ stil @ 11.03.2010. 13:58 ] @
http://www.heliks.org.rs/cms/content/view/42/58/lang,serbian_lat/
http://www.uniwab.rs/sektor4/mewa_kat12.htm
http://www.vesti.rs/HiTech/Akc...janja-elektronskog-otpada.html
[ Horvat @ 11.03.2010. 14:17 ] @
aha,vidim da je to rezervisano za bg [i to ne ni citav bg,nego samo neki delovi koliko sam skontao]
[ a1200 @ 11.03.2010. 14:41 ] @
Citat:
Kako će se pokrenuti stvari sa mrtve tačke ?

Kako bi bilo na primer da drzava radi ono zasta je placena porezom, i da njena ekipa manje krade, da ima vishe kontrole u budzetu, opstinama, sudstvu, policiji itd... Tako bi se stvari sigurno pomerile sa mrtve tacke.

Ono, na primer, da sve radi efikasnije (odnosno onako kako bi trebalo): da inspekcija radi i raspisuje kazne (za ostalo ali i za bacanje djubreta, na primer), da sudovi donose presude brzo i efikasno, a policija hapsi, kaznjava i privodi one koji krse zakon... ali neeee, ovako je lakse. Kad ti (za)fale pare, jer nema vishe kredita, a prodato je sve sto je nesto vredelo, ti onda rascepish novi namet, umesto da se potrudis da sistem bolje funkcionishe. A kad bi sistem bolje funkcionisao, bilo bi para za svasta pozitivno, bez novih nameta. Ali, problem je sto sistem ne funkcionishe - tj. institucije vlasti su korumpirane, neefikasne, kradu i ugradjuju se gde god stignu - a volja da se to promeni ne postoji... lakse je izmisliti novi prikriveni porez.
[ Horvat @ 11.03.2010. 14:44 ] @
alo!! pa ti hoces normalnu drzavu!! to ti je smrtni greh,nemoj da te neko cuo da tako pricas
[ a1200 @ 11.03.2010. 14:47 ] @
Da bas sam glup, trebao sam da odem odavde dok je josh uvek bilo lako (tj. nisam imao pordicu). Ucite na greskama...
[ stil @ 11.03.2010. 14:50 ] @
Kako ćeš da kazniš nekog što baca đubre ako prvo nisi obezbedio mesto gde će da ga baci tj. reciklira. a1200 i ti živiš u ovoj državi i ti si njen deo :) tako da to implicira da si i ti takav ,s' kim si takav si :)

Da se razumemo, ja ne branim nikoga samo kažem da je lako je pljuckati a ništa ne činiti.
[ a1200 @ 11.03.2010. 14:57 ] @
Pa na primer, takvo djubre se odlaze na deponijama po zakonu. Kad bi se kazne raspisivale i sistem bio efikasan kao na primer u Nemackoj, nikom ne bi padalo na pamet da baci djubre na ledinu. Dakle, kad djubre stigne na deponiju, ona to djubre isortira, slaze belu tehniku na jedno mesto, flase na drugo... Za sitno smece, grad je duzan da obezbedi kontejnere sa nalepnicama sta gde ide (kao sto je to uradjeno u svetu - bez dodatnih nameta). Onda se raspishe tender za izgradju fabrike za reciklazu, dok se djubre sortira i gomila... kad se izgradi fabrika ona pocne da preradjuje vec gotove kolicine sortiranog djubreta.

Naravno, za fabriku opstna moze da da dobru lokaciju, da drzava smanjenjem troskova za dozvole i infrastrukturu stimulishe buduceg investitora, a grad se obaveze da ce taj investitor dobjati djubre itd. neka fabrika da ce otkupljivati recikliran bakar itd. Dakle, sve se moze kad se hoce, ali to je tesko, i dugo traje - bolje je pare maznuti odmah, sto pre...
[ stil @ 11.03.2010. 15:18 ] @
Eto vidiš da znaš kato treba da stvari funkcionišu i tu se potpuno slažem sa tobom. A šta u Nemačkoj radiš sa starim automobilom npr. , gurneš ga u najbliži potok ili treba nešto da se plati ljudima da ga recikliraju ?
[ a1200 @ 11.03.2010. 16:13 ] @
Platis otpadu (ili ga prepustis otpadu posto taj otpad prodaje staro gvozdje), ili ga zamenis za novi, ili ga prodas Srbiji (gde opet, iz ko zna kojeg razloga, takav isti auto kosta 1.5 do 2 puta skuplje).

Ja nisam protiv da kad menjam kola eventualno platim otpadu, ili ga prodam u staro gvozdje i zaradim/budem na 0, ali sam protiv toga da se dodatno oporezuje svaki od elektricnih proizvoda. Mislim WTF (?) koja je to evropska zemlja uvela, ja za to cujem prvi put. Mi smo izgleda prvi u metodama kojima se otimaju pare sa sto manje rada, odnosno sa 0% rada i organizacije - raspishes fino novi porez i milina, zasto bi se bilo sta menjalo?! Pa ovde sve funkcionishe besprekorno...

Takodje, u Berlinu, bas zato sto se postuju zakoni (placaju kazne, sistem/drzava funkcionishe), ljudi kad recimo hoce da bace TV ili mini-liniju odu u odredjenu ulicu gde se skupljaju likovi kojima takve stvari trebaju, i onda im ih daju za dzabe ili prodaju za neku mizeriju. To bi recimo moglo i u beogradu da se organizuje.

U Beogradu postoji akcija odvozenja kabastog smeca. Svake prve subote u mesecu prolazi kamion koji odnosi kabasto smece (sporete, bojlere, kauce...) na deponiju. To je OK, i vrlo pametno. Zasto se to ne prosiri i na ostale gradove? Tako bi se smanjila kolicina djubreta koju bi ljudi bacali na livade (kad vec inspekcije nema ni od korova).

Ima gomila stvari koja moze da se uradi efikasnije pre uvodjenja novog poreza/nameta. Kako bi bilo da se naplate oni "nenamenski" budzetski troskovi od ministarstava i odgovornih (prodajom i konfiskacijom njihove imovine, para sa racuna u banci), pa to bi bilo dovojno da se uvedu kontejneri sa pregradama za sortiranje smeca i da kamioni za odnosenje ostalog kabastog smeca to rade u celoj zemlji... mozda bi se prelilo i za novu fabriku za preradu...

Ali to su sve nebitne stvari, lakse je raspisati novi namet nego spreciti "nenamensko trosenje" (to se valjda Srpski kaze krasti). To ja zameram, ne pljuckam... nema tih para koje se ne mogu potrositi, a sve dok se "nenamensko" trosenje ne bude kaznjavalo - dzaba bilo kakav porez... valjda je prva konkretna stvar uspostavljanje rada sistema i institucija, i kontrola trosenja, pre sipanja novih para ekipi koja ih nenamenski trosi.



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 11.03.2010. u 17:27 GMT+1]
[ stil @ 11.03.2010. 17:00 ] @
Citat:
a1200: Platis otpadu (ili ga prepustis otpadu posto taj otpad prodaje staro gvozdje), ili ga zamenis za novi, ili ga prodas Srbiji (gde opet, iz ko zna kojeg razloga, takav isti auto kosta 1.5 do 2 puta skuplje).


Tu moraš uračunati troškove da se razdvoje materijali od kojih je vozilo sastavljeno, takođe i na pravilan način skladištiti opasne materije. Kočiono ulje, ulje iz motora, kiselinu iz akumulatora, gume itd. To sve košta i treba platiti ljude koji to rade po satu. Ovde sam mislio na njegov stvarni kraj kada metal ide na topljenje, a ne na preprodaju.


Citat:

Takodje, u Berlinu, bas zato sto se postuju zakoni (placaju kazne, sistem/drzava funkcionishe), ljudi kad recimo hoce da bace TV ili mini-liniju odu u odredjenu ulicu gde se skupljaju likovi kojima takve stvari trebaju, i onda im ih daju za dzabe ili prodaju za neku mizeriju. To bi recimo moglo i u beogradu da se organizuje.


Tamo možda ljudi "bacaju" stvari koje su još uvek ispravne a zastarele, kod nas nisam siguran možda. Opet ovde govorim o njegovom stvarnom kraju kada više ne može da se popravi niti kada bilo ko hoće da ga kupi. Šta raditi sa tim? Nije rešenje da se bagerom zakopa u zemlju. Već je rešenje da se organizuje sakupljanje i stvaranje fabrika koje će od toga ponovo stvarati sirovine za nove proizvode. U suprotnom ćemo zagaditi sve .
Citat:

U Beogradu postoji akcija odvozenja kabastog smeca. Svake prve subote u mesecu prolazi kamion koji odnosi kabasto smece (sporete, bojlere, kauce...) na deponiju. To je OK, i vrlo pametno. Zasto se to ne prosiri i na ostale gradove? Tako bi se smanjila kolicina djubreta koju bi ljudi bacali na livade (kad vec inspekcije nema ni od korova).

Citat:

Ima gomila stvari koja moze da se uradi efikasnije pre uvodjenja novog poreza/nameta. Kako bi bilo da se naplate oni "nenamenski" budzetski troskovi od ministarstava i odgovornih (prodajom i konfiskacijom njihove imovine, para sa racuna u banci), pa to bi bilo dovojno da se uvedu kontejneri sa pregradama za sortiranje smeca i da kamioni za odnosenje ostalog kabastog smeca to rade u celoj zemlji... mozda bi se prelilo i za novu fabriku za preradu...

Citat:

Ali to su sve nebitne stvari, lakse je raspisati novi namet nego spreciti "nenamensko trosenje" (to se valjda Srpski kaze krasti). To ja zameram, ne pljuckam... nema tih para koje se ne mogu potrositi, a sve dok se "nenamensko" trosenje ne bude kaznjavalo - dzaba bilo kakav porez... valjda je prva konkretna stvar uspostavljanje rada sistema i institucija, i kontrola trosenja, pre sipanja novih para ekipi koja ih nenamenski trosi.


Složio bih se sa tobom kada bi naveo neki dokaz za to što si rekao ili su po tebi ovi što su sada na vlasti oni koji uvek po difoltu "nenamenski" troše pare. Jednostavno navedi dokaz da se novac od ove takse ne troši na ono što bi trebalo i neću ti ni reč prigovoriti.

[ stil @ 11.03.2010. 17:02 ] @
Citat:
a1200: Platis otpadu (ili ga prepustis otpadu posto taj otpad prodaje staro gvozdje), ili ga zamenis za novi, ili ga prodas Srbiji (gde opet, iz ko zna kojeg razloga, takav isti auto kosta 1.5 do 2 puta skuplje).


Tu moraš uračunati troškove da se razdvoje materijali od kojih je vozilo sastavljeno, takođe i na pravilan način skladištiti opasne materije. Kočiono ulje, ulje iz motora, kiselinu iz akumulatora, gume itd. To sve košta i treba platiti ljude koji to rade po satu. Ode sam mislio na njegov stvarni kraj kada metal ide na topljenje, a ne na preprodaju.


Citat:

Takodje, u Berlinu, bas zato sto se postuju zakoni (placaju kazne, sistem/drzava funkcionishe), ljudi kad recimo hoce da bace TV ili mini-liniju odu u odredjenu ulicu gde se skupljaju likovi kojima takve stvari trebaju, i onda im ih daju za dzabe ili prodaju za neku mizeriju. To bi recimo moglo i u beogradu da se organizuje.


Tamo možda ljudi "bacaju" stvari koje su još uvek ispravne a zastarele, kod nas nisam siguran možda. Opet ovde govoim o njegovom stvarnom kraju kada više ne može da se popravi. Šta raditi sa tim? Nije rešenje da se bagerom zakopa u zemlju. Već je rešenje da se organizuje sakupljanje i stvaranje fabrika koje će od toga ponovo stvaratisirovine za nove proizvode. U suprotnom će mo zagaditi sve .
Citat:

U Beogradu postoji akcija odvozenja kabastog smeca. Svake prve subote u mesecu prolazi kamion koji odnosi kabasto smece (sporete, bojlere, kauce...) na deponiju. To je OK, i vrlo pametno. Zasto se to ne prosiri i na ostale gradove? Tako bi se smanjila kolicina djubreta koju bi ljudi bacali na livade (kad vec inspekcije nema ni od korova).

Citat:

Ima gomila stvari koja moze da se uradi efikasnije pre uvodjenja novog poreza/nameta. Kako bi bilo da se naplate oni "nenamenski" budzetski troskovi od ministarstava i odgovornih (prodajom i konfiskacijom njihove imovine, para sa racuna u banci), pa to bi bilo dovojno da se uvedu kontejneri sa pregradama za sortiranje smeca i da kamioni za odnosenje ostalog kabastog smeca to rade u celoj zemlji... mozda bi se prelilo i za novu fabriku za preradu...

Citat:

Ali to su sve nebitne stvari, lakse je raspisati novi namet nego spreciti "nenamensko trosenje" (to se valjda Srpski kaze krasti). To ja zameram, ne pljuckam... nema tih para koje se ne mogu potrositi, a sve dok se "nenamensko" trosenje ne bude kaznjavalo - dzaba bilo kakav porez... valjda je prva konkretna stvar uspostavljanje rada sistema i institucija, i kontrola trosenja, pre sipanja novih para ekipi koja ih nenamenski trosi.


Složio bih se sa tobom kada bi naveo neki dokaz za to što si rekao ili su po tebi ovi što su sada na vlasti oni koji uvek po difoltu "nenamenski" troše pare. Jednostavno navedi dokaz da se novac od ove takse ne troši na ono što bi trebalo i neću ti ni reč prigovoriti.

[ a1200 @ 11.03.2010. 17:17 ] @
Pa onda ti ne citas vesti... potrazi malo:

prost upit u googlu za "nenamensko trosenje":

http://www.google.com/search?h..._____enRS337RS337&ie=UTF-8

Bila je ovde i tema o Pirotu, pa su decku slomili ruku, a tema je arhivirana... raspitaj se kod administratora mozda ti dozvole da je procitas.
[ stil @ 11.03.2010. 18:05 ] @
Kažem, navedi dokaz da se ovaj novac koji se dobija od ove takse troši ne namenski i uredu. Ne kažem da nije, ne kažem da jeste tačno to što kažeš. Samo za sve što kažeš moraš dati dokaz. Onda se energija može usmeriti na rešavanje konkretnog problema. Ovako se stvara nejasna slika i čak i da se nešto pokuša učiniti kako treba nailazi na otpor, a vreme prolazi u čekanju da dođu oni drugi na vlast itd. Treba razgraničiti stvari da bi se krenulo sa mrtve tačke.
[ a1200 @ 11.03.2010. 18:23 ] @
Pa ono, prvi link u googlu: nenamensko trosenje budzeta

Jedan od 19 optuzenih od strane revizorske komisije je upravo Dulic - ministar zivotne sredine. E'l treba josh:
http://forum.b92.net/index.php?showtopic=57662
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=411995

A pritom revizorska komisija uopste nije uzimala u obzir pare koje nisu bile proknjzene a potrosene su (sto bi se reklo, isparile su), vec samo ono sto se videlo u nekim dokumentima, a nema ispunjenu zvanicnu proceduru gde i kako je potroseno, ili je potroseno za stvari koje nisu predvidjene. Cak sam na ES-u postovao link i citirao bas taj kuriozitet revizorske komisije, ali sad nemogu da ga nadjem.

Da li treba da naglasim da NIKO nece odgovarati za to. Imas google pa trazi i citaj vesti o ovom "nenamenskom trosenju" budzeta i videces da sve sto sam rekao jeste istina. Neozbiljno je da se prepucavamo oko necega sto objavljeno u skoro svakom mediju i dostupno je preko searcha.
[ stil @ 11.03.2010. 18:32 ] @
Video sam Dulića na spisku ali znači li to da je sve što je to taj čovek radio i radi nezakonito? Dakle dobio je prijavu ali nije još uvek osuđen. Kada ga osude treba da trpi posledice zbog toga. Isto tako bi ja tebe ili ti mene mogao da optužiš za nešto i da na taj način pokušamo da se međusobno disreditujemo. Takav dijalog ne bi vodio ničemu osim onim onim ljudima koji bi želeli da ostane stanje kakvo jeste.
[ a1200 @ 11.03.2010. 18:36 ] @
Pa poenta je da nece ni doci do sudjenja, zato sto nema ko da pokrene tuzbu, jer sistem ne funkcionishe.
http://www.vesti-online.com/Ve...-prijava-revizorima-vece-plate

Citat:
Skupštinski odbor za finansije predložiće izmene Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji, kako bi se povećale plate revizora. Inicijativu za izmene Zakona dostavila je DRI, a predsednik tog tela Radoslav Sretenović je upozorio da DRI neće moći da zaposli kvalitetan revizorski kadar ako se ne povećaju plate državnih revizora. Sretenović je, pored toga, rekao i da DRI neće podneti krivične prijave protiv ministara koji su nenamenski potrošili novac iz budžeta.
[ stil @ 11.03.2010. 19:10 ] @
Čekaj kakve veze imaju plate revizora sa podnošenjem prijava. Ili ima dokaza ili nema. Ne kapiram. Ako ne podnose prijave znači da nema dokaza i da samo fabrikuju vesti da ljudi čitaju novine ?
[ a1200 @ 11.03.2010. 19:19 ] @
"Sretenović je, pored toga, rekao i da DRI neće podneti krivične prijave protiv ministara koji su nenamenski potrošili novac iz budžeta."

Dakle, on je pored svog zahteva za povecanje plata, eto, slucajno spomenuo da nece ni podnositi prijave(?!). Pa se postavlja pitanje cemu onda sluzi drzavna revizorska komisija?
Da kaze, ah bilo je nenameskog trosenja (kradje), ali nikom nista :)

A i da ih je podneo, maksimalna kazna bi bila 50 000 dinara (mada neki advokati kazu da bi moglo biti dosudjeno do 20 puta vishe od proneverenog novca - link na kraju ovog posta), a neke bi prijave u startu bile odbacene kao "zastarele". Da li treba nesto reci na takav epilog.

Citat:
Ili ima dokaza ili nema. Ne kapiram.

Ja kapiram, ali mi to nista ne pomaze u realnom zivotu, samo potencijalno odmaze :)
A mislim da i ti kapiras, samo ti je cela stvar suvishe gorka.
Reklo bi se, van zdrave pameti i svakog nivoa bezobrazluka.

Ima na b92 forumu zanimljiv poslednji post:
http://forum.b92.net/index.php...mp;view=findpost&p=2664993





[Ovu poruku je menjao a1200 dana 11.03.2010. u 20:54 GMT+1]
[ stil @ 12.03.2010. 03:27 ] @
Ma znam ja sve to. Međutim nije naveo razlog zbog kojeg nije podneo krivične prijave. To je ono što je bitno. Da li zbog toga što su dokazi fabrikovani, ili nešto treće. Nedorečene stvari su izazvale veliko skretanje sa teme.
[ a1200 @ 12.03.2010. 03:37 ] @
Ja ovo ne bih nazvao nedorecenim... vec vrlo jasnim.

Citat:
VERICA BARAĆ, PREDSEDNICA SAVETA ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE
Ministre štite njihove partije

Državni revizor je uradio onoliko koliko je mogao, s obzirom na tretman koji ima od strane izvršne i zakonodavne vlasti, kaže Baraćeva

Državni revizor je podneo 19 prekršajnih prijava, šest protiv sadašnjih i pet bivših ministara i više direktora državnih institucija, a zbog nenamenskog trošenja budžetskih sredstava preti im kazna do 50.000 dinara. U javnosti se često spekulisalo da su zloupotrebe veće, ali u razgovoru za "Vesti" predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać objašnjava da je revizorska institucija uradila onoliko koliko je mogla, s obzirom na tretman koji ima od strane izvršne vlasti i srpskog Parlamenta.
- Jedina smo zemlja u Evropi gde državna revizija ne radi u punom kapacitetu već sa nekoliko zaposlenih. Izveštaj koji su radili se odnosi samo na jedan mali segment računa, zapravo 27 odsto, i nažalost, u tom malom segmentu su našli brojne nepravilnosti - kaže Baraćeva.

Zašto su pokrenuli samo prekršajne prijave?
- Mislim da je to oprez ljudi u državnoj reviziji koji su prošli jednu golgotu od Vlade u poslednje tri godine - od činjenice da nemaju poslovni prostor do toga da platama koje su im određene nisu uspeli da obezbede potreban kadar ni po struci, ni po profilu, ni po broju. Mislim da je tu bilo mnogo stvari koje su zaslužile i krivične prijave, ali da su oni odlučili za prekršajne da bi se video rezultat toga što su radili. Verujem i da su izneneđeni stavom parlamenta koji ih je osnovao i koji treba da ih štiti, a ne znaju čemu mogu da se nadaju od vlade.


Šta parlament treba da uradi?
- Jedna od najvažnijih funkcija jeste kontrola izvršne vlasti, a da bi imao dobru državnu reviziju i dobar kadar, moraju im se dati plate kao u privatnim revizorskim kućama. Parlament mora da insistira da za ovu godinu dobije potpun izveštaj. Ne samo da se vide formalni nedostaci, već i celishodnost i rezultati ulaganja budžetskog novca. To zahteva potpuno opremljenu revizorsku instituciju. Ali samo ako parlament bude insistirao, državna revizija može da radi kako treba. Sada su te mogućnosti minimalne.

Da li ste iznenađeni reakcijom ministara koji negiraju razloge za pokretanje prijava?
- Naši ministri iz iskustva znaju da ne odgovaraju prema zakonu. Za njih važi da ih štiti njihova politička stranka i koalicija na vlasti. Zato imaju potpuno komotan odnos, jer da nije tako oni bi sve ove nepravilnosti ispravili u postupku kontrole, jer im je revizor dostavljao te izveštaje. A videli smo i na primerima mnogih ministara - ministarka pravde koja je očigledno prekršila zakon i verovatno ušla u krivičnu stvar kada je obelodanjeno da su članovi Republičke izborne komisije sami sebi pisali da drže 10 sednica u jednom danu i uzeli milionske sume novca. Oni su lepo vratili novac, a to što su kršili zakon nikom ništa. I ministarka je svesna da je štiti njena politička stranka.


Prekršajne prijave su pokrenute i protiv ministara iz bivše Vlade. Da li tu može doći do zastarevanja?
- U poslednje vreme postoji inicijativa da se promene ti rokovi, upravo da ovakve stvari ne bi zastarele. Međutim, da li jesu ili nisu to će odlučiti prekršajni sud. Ali ovaj izveštaj treba razumeti drugačije - pre svega da je urađen onako kako je to bilo moguće, s obzirom na kadrovsko stanje i odnos izvršne vlasti. Ovo je prvi korak i mnogo je važnije da sam parlament preduzme mere protiv vlade koja se ne pridržava zakona.


Potreban ozbiljniji tretman

Da li se može reći da je izveštaj revizora potpun?
- Sa toliko ljudi nisu mogli do kraja da istraže ono što su počeli. Bazirali su se samo na formalne nedostatke - da li je ugovor zaključen, čemu je služio i slično. Ozbiljna revizija podrazumeva racionalnost, celishodnost ulaganja. Ali i u ovom izveštaju ima stvari koje bi zahtevale mnogo ozbiljniji tretman - na primer, činjenica da se iz evidencije vladinih institucija ne može sa sigurnošću utvrditi koliki je spoljni i unutrašnji dug države i nekoliko takvih krupnih nedostataka koji su nastali samo tako što se ne poštuje zakon.

http://www.vesti-online.com/St...Ministre-stite-njihove-partije

Ma namesteno im je, sve je fabrifikovano... a oni sve u zivotu zrtvovali za boljitak ove zemlje i nas gradjana. Evo i ekolosku taksu uveli. Nema bre kraja sreci...
A ako "pogreshe" - a ko radi taj i gresi, naravno - platice citavih 50 000 dinara, tj. u slucaju da im prijava nije zastarela™




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 12.03.2010. u 05:06 GMT+1]
[ stil @ 12.03.2010. 06:10 ] @
Hm ok, znači ipak su podneli prijave. I šta je bilo sa tim. Znači sve zavisi od skupštine. Ja nešto nisam čuo da se u skupštini pominje nešto na tu temu, možda zbog toga što bi oni koji budu insistirali na tome a sada su npr. opozicija u narednoj iteraciji izbora ako dođu na vlast sami sebi ograničavaju slobodu :) To mora da bude građanska inicijativa inače ništa od toga :)

Zanima me vlasnička struktura (poprečne veze ovih novina Vesti) čisto informativno ako znaš :)
[ Kosuth @ 12.03.2010. 07:49 ] @
@stil,
veruj mi da sa simpatijama gledam na ovaj tvoj mladalački, romantičarski zanos kojim prizivaš ono čega u realnom životu nema ni koliko za crno pod nokat, a verovatno toga neće nikada ni biti.

Razloge za to(barem jedan mali deo) dao ti je a1200...

Davno, jako davno, analizirajući lik Žana Valžana u Igoovim Jadnicima, na pitanje profesorice književnosti, odgovorio sam da je meni lik tog plemenitog čoveka izuzetno realan i da bih ja na njegovom mestu slično ili čak istovetno postupao...

...na šta je usledio kratkotrajan muk i nakon toga profesoricina konstatacija:

-PA, TI NISI NORMALAN! JESI LI TI SVESTAN DA JE TO IZMIŠLJEN LIK?!?!...
...TVOREVINA KOJA POSTOJI SAMO U PIŠČEVOJ GLAVI-i onda smirenijim tonom-
-nećeš ti baš mnogo dobro da prođeš u životu.
........................................
Kamo lepe sreće da sam još tada, u gimnazijskim danima, shvatio značaj profesoricinih reči.
Citat:
To mora da bude građanska inicijativa inače ništa od toga :)

Ne zameri,ali tebi se zasigurno pokvario veker...

Možeš li da zamisliš situaciju da i od toga nema ništa...

...pokušaću to da ti slikovitije prikažem jednim citatom iz Destog Uvida Džejmsa Redfilda:
Citat:
"Kažem Vam: zakon, red i poštovanje ljudskog života napuštaju
društvo. Svet se degeneriše u mentalitet rulje, kojom vladaju zavist i
osveta i koju predvode prevejeani šarlatani, i verovatno je prekasno da se
zaustave. Ali, znate šta? Nikome nije stvarno stalo. Nikome! Političari
neće uraditi ništa. Oni jedino vode računa o svojim ličnim feudima, i o
tome kako da ih zadrže. Svet se prebrzo menja. To niko ne može da
prati i zato samo želimo da budemo prvaci i da ugrabimo što više pre
nego bude kasno. To osećanje prožima celu civilizaciju i svaku
profesiju."
Uzdahnuo je i pogledao me. Ja bejah zastao na vrhu jednog brda da
osmotrim bliski zalazak sunca i pogledi nam se sretoše. Izgledalo je da
shvata da je otišao predaleko u svojoj tiradi, i u tom momentu poče da
mi izgleda sasvim poznat. Rekoh mu kako se zovem i on uzvrati svojim
imenom, Džoel Lipskomb. Zagledasmo se jedan u drugoga, ali on ničim ne dade do znanja da me
poznaje. Zašto smo se sreli u toj dolini?
Čim sam u mislima formulisao ovo poslednje pitanje, znao sam
odgovor. On pronosi glas o viziji Straha koju je pominjao Vilijams.
Podiđoše me žmarci. To je moralo da se desi.
Zagledah se u njega novom ozbiljnošću. "Da li zaista mislite da su
stvari toliko loše?"
"Apsolutno", odgovori on. "Ja sam novinar i možete da primetite da
je to stav koji preovlađuje u našoj profesiji. U prošlosti smo barem
pokušavali da radimo posao u okviru izvesnih celovitih standarda. Ali
više ne. Sve je samo senzacionalizam. Niko više ne traga za istinom niti
pokušava da je precizno predoči. Novinari tragaju za zaradom i
profitom, za najodvratnijom perspektivom - mogu da zataškaju svaku
prljavštinu.
"Čak i kad pojedine optužbe imaju logično objašnjenje, one se
prenose svakojako zbog njihovog uticaja na tiraž. U jednom svetu u
kojem su ljudi otupeli i rasejani, jedino se prodaje ono što je
neverovatno. I prava je šteta što se takva vrsta novinarstva napaja sama
sobom. Mladi novinar posmatra situaciju i smatra da mora da prihvati
ovu igru da bi preživeo u poslu. Ako je ne igra, smatra da će zaostati, da
će biti uništen, a to onda dovodi do takozvanih istražnih izveštaja koji su
namerno lažni. To se događa sve vreme."
Nastavili smo put na jug i silazili smo niz vrlet.
"Druge profesije pate od istog stanja", nastavio je Džoel. "Bože,
pogledajte advokate. Možda je nekad bilo vreme kad je nešto značilo
biti u službi suda, kad je učestvovanje u postupku bilo od svih
poštovano zbog istine, zbog pravde.
Ali više ne znači. Razmislite samo o skorašnjim suđenjima poznatim
ličnostima koja se prenose preko televizije.
Advokati sada daju sve od sebe da bi minirali pravdu, namerno
pokušavajući da ubede porotnike da poveruju hipotetičkom kad nema
dokaza, samo da bi nekoga izvukli. A drugi advokati komentarišu
sudski postupak kao da je takva taktika uobičajena i apsolutno
opravdana, što nije istina.

Nisam siguran da je dobro izvlačiti iz konteksta čitavog Redfildovog dela samo jedan citat...

Ali,recimo, da je Žil Vern sa svojim slikama budućeg globalnog tehničko-tehnološkog razvoja onog doba, isto što i Redfild u predviđanju globalnog duhovnog razvoja, čemu tvoje težnje ispoljene na ovoj temi zasigurno pripadaju.

Voleo bih da me ne shvatiš pogrešno.
[ stil @ 12.03.2010. 08:32 ] @
Reći ću ti samo jedno. Kada su devedesetih krali na veliko i ljude makljali po ulicama Beograda, svi su mislili da su Milošević i njegov režim nepobedivi a gde je sada taj čovek. Ničija nije gorela do veka. Kakav bi bio ovaj svet kad bi ljudi digli ruke i prepustili se takvima. Nigde, bili bi smo još u srednjem veku . Isto važi i za one koji dolaze posle njega i njegove klike ako se ponašaju slično. Stvari treba gledati u kontinuitetu umesto kao što ljudi obično gledaju jedan trenutak i na taj način u startu demorališu sebe. :) I to nije romantika to je ono što je dokazano mnogo puta u ljudskoj istoriji. :) Eto nove perspektive za razmišljanje:) by stil.
[ Kosuth @ 12.03.2010. 08:49 ] @
Dobro...

...na volju ti.

Shvatićeš kad tad,što kasnije,to bolnije.
Citat:
Kada su devedesetih krali na veliko i ljude makljali po ulicama


I ja sam tada lupao u šerpe...

...međutim, kako danas stvari stoje...

...bolje da je Milošević tada ubio boga u nama!
[ a1200 @ 12.03.2010. 13:25 ] @
Citat:
Ja nešto nisam čuo da se u skupštini pominje nešto na tu temu, možda zbog toga što bi oni koji budu insistirali na tome a sada su npr. opozicija u narednoj iteraciji izbora ako dođu na vlast sami sebi ograničavaju slobodu :) To mora da bude građanska inicijativa inače ništa od toga :)


Upravo tako... pojeo vuk magarca. A jedni stite druge... jer boze moj, svi su isti i imaju putera na glavi. Mi smo tu da slusamo njihove baljezgarije i prazna obecanja, i naravno placamo celo to pozoriste iz svog dzepa.
[ Horvat @ 20.03.2010. 18:20 ] @
Citat:
Odložena primena ekoloških taksi
20.03.2010. 14:54:03

Primena ekoloških taksi biće odložena do 1. aprila, rekao je ministar za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje Oliver Dulić.

On je rekao da nema mogućnosti da uredba o ekološkim taksama bude ukinuta ili da se izmeni iznos, već jedino da se nađu rešenja koja će omogućiti da se ona primenjuje. Dulić je takođe istakao da je nivo ekoloških taksi u Srbiji najniži u regionu.

Uredba o proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada stupila je na snagu početkom marta i predviđa plaćanje ekološke takse od 30 do 100 dinara za svaki elektronski ili električni proizvod na tržištu, zavisnosti od veličine aparata. Odmah po uvođenju ekološke takse pobunili su se Unija poslodavaca Srbije, proizvođači i distributeri, koji su naveli da će zbog ekoloških taksi cene proizvoda morati da porastu osam do 22 odsto, ali je Ministarstvo za životnu sredinu i prostorno planiranje saopštilo da su ekološke takse u Srbiji najniže u regionu i da ne prelaze pet odsto cene proizvoda.

izvor
[ KittyKat @ 22.03.2010. 09:54 ] @
Citat:
Horvat:ali je Ministarstvo za životnu sredinu i prostorno planiranje saopštilo da su ekološke takse u Srbiji najniže u regionu i da ne prelaze pet odsto cene proizvoda.
 


Baš su slatki
[ baba sera @ 13.10.2011. 12:12 ] @
Ajmo se vratiti na temu...

Ima li koga da ovu taksu pokusava da plati?

Kako radim u firmi koja se bavi uvozom i prodajom elektronskih uredjaja, doslo se do toga da se ova globa mora nekome i nekako platiti!!!

Sama kategorizacija je napravljena od oka - na kilo...

Kako se radi o malo specificnijoj robi, tesko uspevamo da sve artikle kategorizujemo!

Ako iko ima bilo kakvog iskustva neka se javi, od njihovih odgovora slaba je korist...vecinom se svodi - imate sve na sajtu pa pogledajte!